PL188629B1 - Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą - Google Patents

Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą

Info

Publication number
PL188629B1
PL188629B1 PL97323273A PL32327397A PL188629B1 PL 188629 B1 PL188629 B1 PL 188629B1 PL 97323273 A PL97323273 A PL 97323273A PL 32327397 A PL32327397 A PL 32327397A PL 188629 B1 PL188629 B1 PL 188629B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rocker
frame
links
bogie
rocker beam
Prior art date
Application number
PL97323273A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323273A1 (en
Inventor
Jean Daniel Nast
Original Assignee
Gec Alsthom Transport Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gec Alsthom Transport Sa filed Critical Gec Alsthom Transport Sa
Publication of PL323273A1 publication Critical patent/PL323273A1/xx
Publication of PL188629B1 publication Critical patent/PL188629B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61FRAIL VEHICLE SUSPENSIONS, e.g. UNDERFRAMES, BOGIES OR ARRANGEMENTS OF WHEEL AXLES; RAIL VEHICLES FOR USE ON TRACKS OF DIFFERENT WIDTH; PREVENTING DERAILING OF RAIL VEHICLES; WHEEL GUARDS, OBSTRUCTION REMOVERS OR THE LIKE FOR RAIL VEHICLES
    • B61F5/00Constructional details of bogies; Connections between bogies and vehicle underframes; Arrangements or devices for adjusting or allowing self-adjustment of wheel axles or bogies when rounding curves
    • B61F5/02Arrangements permitting limited transverse relative movements between vehicle underframe or bolster and bogie; Connections between underframes and bogies
    • B61F5/22Guiding of the vehicle underframes with respect to the bogies

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)
  • Bulkheads Adapted To Foundation Construction (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Seal Device For Vehicle (AREA)
  • Mechanical Pencils And Projecting And Retracting Systems Therefor, And Multi-System Writing Instruments (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)

Abstract

1 Rama wózka wagonowego z urzadzeniem wah- liwym i poprzecznica posiadajacym laczniki wahliwe i belke bujakowa zawieszona na ramie wózka wagonowe- go za pomoca elementów tych laczników wahliwych, zawieszenie drugiego stopnia usytuowane pomiedzy belka bujakowa i skrzynia pojazdu, lacznikami wahliwymi, belka bujakowa i rama wózka wagonowego tworzac w plaszczyznie poprzecznej trapez ze sztywnymi elemen- tami polaczonymi przegubowo posiadajacymi krótka podstawe zamocowana do poprzecznie srodkowych ramy i dluga podstawe zamocowana do belki bujakowej oraz posiadajace nachylone boki utworzone przez laczniki wahliwe, które sa rozmieszczone ukosnie i zbieznie, we- dlug wynalazku znamienne tym, ze kazdy lacznik wahli- wy (2) urzadzenie wahliwego (1) ma przy swoim górnym zakonczeniu lozysko (7) polaczone z pierwszym elemen- tem przyjmujacym (8) dla górnego lozyska (7), które jest wykonane w poprzecznicy srodkowej (9) ramy (4) wózka wagonowego, a przy swoim dolnym zakonczeniu ma dolne lozysko (10) polaczone z drugim elementem przyjmujacym (11) dla dolnego lozyska (10) wykonanym w belce bujakowej (3), przy czym zespól uformowany przez poprzecznice osrodkowe (9) ramy (4) wózka wago- nowego, laczniki wahliwe (2) i belke bujakowa (3) jest taki, ze sztywnosc odksztalcenia katowego pomiedzy rama (4), a skrzynia (6) pojazdu jest stala FIG. 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą posiadającym łączniki wahliwe i belkę bujakową zawieszoną na ramie wózka mające zastosowanie w pojazdach, których wózki wagonowe zapewniają kompensację wahliwą niedostatecznego wychylenia.
Opis patentowy numer DE 43 43 998 dotyczy zależności pomiędzy wózkiem wagonowym i ostoją pojazdu kolejowego.
Rysunek tego dokumentu, a w szczególności fig. 1 ukazuje pojazd kolejowy, którego wózek wagonowy zapewnia kompensację wahliwą niedostatecznego wychylenia przez oddziaływanie na kąt przechyłu belki bujakowej, a więc i skrzyni pojazdu.
Ta kompensacja wahliwa jest uzyskiwana za pomocą urządzenia wahliwego. Znane urządzenie wahliwe z łącznikami wahliwymi posiada belkę bujakową umieszczoną w ramie wózka wagonowego i zawieszoną za pomocą łączników wahliwych.
Ruch wahliwy pomiędzy belką bujakową i ramą wózka wagonowego jest uzyskany dzięki obecności przegubów kulistych na każdym z końców łączników wahliwych.
Jak opisano w tym dokumencie, zawieszenie pierwszego stopnia jest umieszczone pomiędzy ramą wózka wagonowego i maźnicami, a zawieszenie drugiego stopnia jest umieszczone pomiędzy belką bujakową i skrzynią pojazdu.
W znanym urządzeniu wahliwym, siły pomiędzy ramą wózka wagonowego i skrzynią pojazdu są przejmowane przez łączniki wahliwe.
188 629
Amortyzatory wężykowania są korzystnie rozmieszczone pomiędzy ramą wózka wagonowego i skrzynią pojazdu.
Amortyzatory wężykowania w ten sposób rozmieszczone ulegają wychyleniom spowodowanym różnym nachyleniem ramy wózka wagonowego i skrzyni pojazdu.
W związku z powyższym amortyzatory wężykowania nie zawsze są ustawione równolegle do elementów zawieszenia drugiego stopnia, z którymi współpracują.
W wyniku tego, w czasie kompensacji wahliwej, a więc i uzyskania właściwego kąta nachylenia skrzyni pojazdu, różnica wychylenia pomiędzy skrzynią pojazdu i belką bujakową powoduje powstanie siły poziomej.
Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą posiadającym łączniki wahliwe i belkę bujakową zawieszoną na ramie wózka wagonowego za pomocą elementów tych łączników wahliwych, zawieszenie drugiego stopnia usytuowane pomiędzy belką bujakową i skrzynią pojazdu, łącznikami wahliwymi, belkę bujakową i ramą wózka wagonowego tworząc w płaszczyźnie poprzecznej trapez ze sztywnymi elementami połączonymi przegubowo posiadającymi krótką podstawę zamocowaną do poprzecznie środkowych ramy i długą podstawę zamocowaną do belki bujakowej oraz posiadające nachylone boki utworzone przez łączniki wahliwe, które są rozmieszczone ukośnie i zbieżnie, według wynalazku charakteryzuje się tym, ze każdy łącznik wahliwy urządzenia wahliwego ma przy swoim górnym zakończeniu łożysko połączone z pierwszym elementem przyjmującym dla górnego łożyska, które jest wykonane w poprzecznicy środkowej ramy wózka wagonowego, a przy swoim dolnym zakończeniu ma dolne łożysko połączone z drugim elementem przyjmującym dla dolnego łożyska wykonanym w belce bujakowej, przy czym zespół uformowany przez poprzecznice ośrodkowe ramy wózka wagonowego, łączniki wahliwe i belkę bujakową jest taki, że sztywność odkształcenia kątowego pomiędzy ramą, a skrzynią pojazdu jest stała.
Amortyzatory wężykowania są umieszczone pomiędzy skrzynią pojazdu i belką bujakową, równolegle do zawieszenia drugiego stopnia, z którymi współpracują.
Belka pośrednia jest umieszczona pomiędzy zawieszeniem drugiego stopnia skrzyni pojazdu, a belką bujakową, stanowiąc podparcie dla zawieszenia drugiego stopnia, przy czym element typu ślizgu jest umieszczony pomiędzy belką pośrednią, a wspomnianą belką bujakową.
Element przewidziany do sterowania kompensacji przechylenia przy niedostatecznym nachyleniu jest zamocowany do belki bujakowej i do ramy wózka wagonowego.
Ujemnym efektem występowania tej siły poziomej jest pojawienie się sprzęzenia sił na elementach antywężykujących pomiędzy skrzynią pojazdu i wózkiem wagonowym podczas kompensacji wahliwej.
Inną wadą znanego urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi jest przejmowanie momentów obrotowych przez belkę bujakową, spowodowane tym, ze jest ona połączona łożyskiem z ramą wózka wagonowego.
Wynikiem jest przypadkowa charakterystyka sztywności odkształcenia kątowego pomiędzy ramą wózka wagonowego i skrzynią pojazdu.
Celem przedmiotowego wynalazku jest urządzenie wahliwe z łącznikami wahliwymi i wózek z urządzeniem wahliwym z łącznikami wahliwymi nieposiadające wad znanych urządzeń wahliwych z łącznikami wahliwymi i wózków z urządzeniami wahliwymi z łącznikami wahliwymi.
Korzystną cechą urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi i wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym przedmiotowego wynalazku jest możliwość zredukowania luzu pomiędzy belką bujakową i ramą wózka wagonowego.
Kolejną zaletą urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi i wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym przedmiotowego wynalazku, zgodnie z pierwszą wersją wynalazku, jest możliwość umieszczenia amortyzatorów wężykowania pomiędzy skrzynią pojazdu i belką bujakową.
Jak wspomniano wyżej, dzięki takiemu wykonaniu jest możliwe uzyskanie wstępnie określonej charakterystyki sztywności odkształcenia kątowego pomiędzy ramą wózka wagonowego a skrzynią pojazdu, w przeciwieństwie do przypadku znanego ze stanu techniki.
W takim urządzeniu amortyzatory wężykowania nie ulegają już wychyleniom spowodowanym różnym nachyleniem ramy wózka wagonowego i skrzyni pojazdu.
188 629
Rezultatem tego jest brak sprzężenia sił na elementach antywężykujących pomiędzy skrzynią pojazdu i wózkiem wagonowym podczas kompensacji wahliwej.
Kolejną zaletą urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi i wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym przedmiotowego wynalazku, zgodnie z inną wersją wykonania wynalazku, jest możliwość umieszczenia ślizgów pomiędzy skrzynią pojazdu i belką bujakćRną. sposób wykonania wynalazku jest możliwy również dzięki, jak wspomniano wyżej, wstępnie określonej w tym wynalazku charakterystyce sztywności odkształcenia kątowego pomiędzy ramą wózka wagonowego i skrzynią pojazdu.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny znanego ze stanu techniki urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi, fig. 2 i 3 przedstawiają, odpowiednio, widok z boku i widok z góry wózka z urządzeniem wahliwym i łącznikami wahliwymi według pierwszej wersji wykonania przedmiotowego wynalazku, fig. 4 - przekrój poprzeczny wózka wagonowego według pierwszej wersji wykonania wynalazku, fig. 5 - przekrój poprzeczny urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi według pierwszej wersji wykonania przedmiotowego wynalazku, a fig.6 - przekrój poprzeczny wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym z łącznikami wahliwymi według drugiego sposobu wykonania przedmiotowego wynalazku.
Figura 1 przedstawia przekrój poprzeczny znanego urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi.
W takim urządzeniu należącym do stanu techniki wózek wagonowy zapewnia kompensację wahliwą niedostatecznego wychylenia przez oddziaływanie na kąt przechyłu belki bujakowej, a więc i skrzyni pojazdu.
Urządzenie wahliwe z łącznikami wahliwymi ze stanu techniki posiada belkę bujakową umieszczoną w ramie wózka wagonowego i zawieszoną za pomocą łączników wahliwych.
Ruch wahliwy pomiędzy belką bujakową i ramą wózka wagonowego jest uzyskany dzięki obecności przegubów kulistych na każdym z końców łączników wahliwych.
Figury 2 i 3 przedstawiają, odpowiednio, widok z boku i widok z góry wózka z urządzeniem wahliwym i łącznikami wahliwymi według pierwszej wersji wykonania przedmiotowego wynalazku.
Urządzenie wahliwe 1 z łącznikami wahliwymi 2 przedmiotowego wynalazku jest połączone przegubowo z belką bujakową 1.
Belka bujakowa 3 jest umieszczona w ramie 4 wózka wagonowego tak, że jest ona zawieszona na ramie 4 wózka wagonowego za pomocą łączników wahliwych 2.
Zawieszenie drugiego stopnia 5 jest umieszczone pomiędzy belką bujakową 3 i skrzynią 6 pojazdu.
Łączniki wahliwe 2, belka bujakowa 3 i rama 4 wózka wagonowego tworzą w przekroju poprzecznym trapez o elementach sztywnych połączonych przegubowo, których dolne zakończenia są połączone z belką bujakową 3, a górne zakończenia są połączone z ramą 4 wózka wagonowego i którego boki są utworzone przez łączniki wahliwe 2.
Łączniki wahliwe 2 są umieszczone skośnie zbieżnie.
Zgodnie z główną cechą urządzenia wahliwego 1 z łącznikami wahliwymi 2 przedmiotowego wynalazku, poprzecznice środkowe 9 ramy 4 wózka wagonowego, łączniki wahliwe 2 i belka bujakowa 3 tworzą zespół, którego sztywność odkształcenia kątowego pomiędzy ramą 4 wózka wagonowego i skrzynią 6 pojazdu ma wstępnie określoną charakterystykę.
W przykładzie wykonania każdy łącznik wahliwy 2 posiada na swoim górnym zakończeniu górne łożysko 2 połączone przegubowo z pierwszym elementem przyjmującym 8 górnego łożyska, a na swoim dolnym zakończeniu dolne łożysko 10 połączone przegubowo z drugim elementem przyjmującym 11 dolnego łożyska 10.
Pierwsze elementy przyjmujące 8 łożysk górnych 7 są utworzone w przedniej i tylnej poprzecznicy środkowej 9 ramy 4 wózka wagonowego.
Drugie elementy przyjmujące 11 łożysk dolnych 10 są utworzone w belce bujakowej 3.
Zgodnie z pierwszą wersją wykonania, przedstawioną na fig. 2 i 3, i bardziej szczegółowo przedstawioną na fig. 4, amortyzatory wężykowania 12 są umieszczone pomiędzy skrzynią 6 pojazdu i belką bujakową 3 i równolegle do zawieszenia drugiego stopnia 5, z którym są połączone przegubowo.
188 629
Figura 5 jest przekrojem poprzecznym pierwszej wersji wykonania urządzenia wahliwego z łącznikami wahliwymi według przedmiotowego wynalazku.
Jak opisano wcześniej, każdy łącznik wahliwy 2 urządzenia wahliwego 1 z łącznikami wahliwymi 2, przedmiotowego wynalazku, posiada na swoim górnym zakończeniu górne łożysko 7 połączone przegubowo z pierwszym elementem przyjmującym 8 górnego łożyska, a na swoim dolnym zakończeniu dolne łożysko 10 połączone przegubowo z drugim elementem przyjmującym 11 dolnego łożyska 10.
Pierwsze elementy przyjmujące 8 łożysk górnych 7 są utworzone w przedniej i tylnej poprzecznicy środkowej 9 ramy 4 wózka wagonowego.
Drugie elementy przyjmujące 11 łożysk dolnych 10 są utworzone w belce bujakowej 3.
Figura 6 jest przekrojem poprzecznym wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym z łącznikami wahliwymi według drugiego sposobu wykonania przedmiotowego wynalazku.
Urządzenie wahliwe 1 z łącznikami wahliwymi 2 przedmiotowego wynalazku jest połączone przegubowo z belką bujakową 3.
Belka bujakową 3 jest zawieszona na ramie 4 wózka wagonowego za pomocą łączników wahliwych 2.
Zawieszenie drugiego stopnia 5 jest umieszczone pomiędzy belką pośrednią 15 i skrzynią 6 pojazdu.
Łączniki wahliwe 2, belka bujakowa 3 i rama 4 wózka wagonowego, tworzą w przekroju poprzecznym ramy wózka wagonowego, trapez o elementach sztywnych połączonych przegubowo, których dolne zakończenia są połączone z belką bujakową 3, a górne zakończenia są połączone ze wspomnianą ramą 4 wózka wagonowego, i którego boki są utworzone przez łączniki wahliwe 2.
Łączniki wahliwe są połączone skośnie zbieżnie.
Jak wcześniej, każdy łącznik wahliwy 2 posiada na swoim górnym zakończeniu górne łożysko 7 połączone przegubowo z pierwszym elementem przyjmującym 8 górnego łożyska, a na swoim dolnym zakończeniu dolne łożysko 10 połączone przegubowo z drugim elementem przyjmującym 11 dolnego łożyska 10.
Pierwsze elementy przyjmujące 8 łożysk górnych 7 są umieszczone pomiędzy przednią i tylną poprzecznicą środkową 9 ramy 4 wózka wagonowego.
Drugie elementy przyjmujące 11 łożysk dolnych 10 są umieszczone w belce bujakowej 3.
Zgodnie z drugą wersją wykonania przedmiotowego wynalazku belka pośrednia 15 jest umieszczona pomiędzy zawieszeniem drugiego stopnia 5 skrzyni pojazdu i belką bujakową 3.
Dodatkowo, element typu ślizgu 14 jest umieszczony pomiędzy belką pośrednią 15 podtrzymującą zawieszenie drugiego stopnia skrzyni pojazdu i belką bujakową 3.
Takie zastosowanie elementów typu ślizgu 14 jest możliwe dzięki temu, ze, jak to wynika z przedmiotowego wynalazku, sztywność odkształcenia kątowego pomiędzy ramą wózka wagonowego i skrzynią pojazdu ma wstępnie określoną charakterystykę.
Jakakolwiek byłaby wersja wykonania przedmiotowego wynalazku, element kierujący 13 kompensacją wahliwą niedostatecznego wychylenia współpracuje z belką bujakową 3 i ramą 4. wózka wagonowego.
Przedmiot wynalazku ma zastosowanie do wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i łącznikami wahliwymi zawierającego wcześniej opisane urządzenie wahliwe 1 z łącznikami wahliwymi 2.
188 629
FIG. 3 □3»-r~i&
-1 v-12
188 629
188 629
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą posiadającym łączniki wahliwe i belkę bujakową zawieszoną na ramie wózka wagonowego za pomocą elementów tych łączników wahliwych, zawieszenie drugiego stopnia usytuowane pomiędzy belką bujakową i skrzynią pojazdu, łącznikami wahliwymi, belką bujakową i ramą wózka wagonowego tworząc w płaszczyźnie poprzecznej trapez ze sztywnymi elementami połączonymi przegubowo posiadającymi krótką podstawę zamocowaną do poprzecznie środkowych ramy i długą podstawę zamocowaną do belki bujakowej oraz posiadające nachylone boki utworzone przez łączniki wahliwe, które są rozmieszczone ukośnie i zbieżnie, według wynalazku znamienne tym, że każdy łącznik wahliwy (2) urządzenie wahliwego (1) ma przy swoim górnym zakończeniu łożysko (7) połączone z pierwszym elementem przyjmującym (8) dla górnego łożyska (7), które jest wykonane w poprzecznicy środkowej (9) ramy (4) wózka wagonowego, a przy swoim dolnym zakończeniu ma dolne łożysko (10) połączone z drugim elementem przyjmującym (11) dla dolnego łożyska (10) wykonanym w belce bujakowej (3), przy czym zespól uformowany przez poprzecznice ośrodkowe (9) ramy (4) wózka wagonowego, łączniki wahliwe (2) i belkę bujakową (3) jest taki, ze sztywność odkształcenia kątowego pomiędzy ramą (4), a skrzynią (6) pojazdu jest stała.
  2. 2. Rama według zastrz. 1, znamienna tym, że amortyzatory wężykowania (12) są umieszczone pomiędzy skrzynią (9) pojazdu i belką bujakową (3), równolegle do zawieszenia drugiego stopnia (5) z którymi współpracują.
  3. 3. Rama według zastrz. 1, znamienna tym, że belka pośrednia (15) jest umieszczona pomiędzy zawieszeniem drugiego stopnia (5) skrzyni (6) pojazdu, a belką bujakową (3), stanowiąc podparcie dla zawieszenia drugiego stopnia (5), przy czym element typu ślizgu (14) jest umieszczony pomiędzy belką pośrednią (15), a wspomnianą belką bujakową (3).
  4. 4. Rama według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że element (13) przewidziany do sterowania kompensacji przechylenia przy niedostatecznym nachyleniu jest zamocowany do belki bujakowej (3) i do ramy (4) wózka wagonowego.
PL97323273A 1996-11-25 1997-11-21 Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą PL188629B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9614370A FR2756241B1 (fr) 1996-11-25 1996-11-25 Dispositif de pendulation a bielles et bogie a pendulation a bielles

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323273A1 PL323273A1 (en) 1998-06-08
PL188629B1 true PL188629B1 (pl) 2005-03-31

Family

ID=9497965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97323273A PL188629B1 (pl) 1996-11-25 1997-11-21 Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5970883A (pl)
EP (1) EP0844159B1 (pl)
JP (1) JPH10167063A (pl)
AT (1) ATE211091T1 (pl)
BR (1) BR9705830A (pl)
CA (1) CA2220025C (pl)
CZ (1) CZ290264B6 (pl)
DE (1) DE69709299T2 (pl)
DK (1) DK0844159T3 (pl)
ES (1) ES2166962T3 (pl)
FR (1) FR2756241B1 (pl)
HU (1) HUP9702229A3 (pl)
PL (1) PL188629B1 (pl)
PT (1) PT844159E (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT405166B (de) * 1996-12-19 1999-06-25 Siemens Sgp Verkehrstech Gmbh Drehgestell-fahrwerk für ein schienenfahrzeug
ATE391652T1 (de) 2002-09-05 2008-04-15 Bombardier Transp Gmbh Fahrwerk mit neigungssystem für schienenfahrzeuge
DE10316497A1 (de) * 2003-04-09 2005-01-05 Bombardier Transportation Gmbh Fahrwerk für ein Schienenfahrzeug mit verbesserter Querfederung
DE10342078B4 (de) * 2003-09-10 2007-08-09 Db Fernverkehr Ag Anordnung von Drehhemmungselementen an Laufwerken von Neigetechnikfahrzeugen
DE102009014866A1 (de) * 2009-03-30 2010-10-28 Bombardier Transportation Gmbh Fahrzeug mit Wankkompensation
JP4982593B2 (ja) * 2010-07-09 2012-07-25 日本ムーグ株式会社 リニアアクチュエータ及び鉄道車両用の揺動制御装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2874647A (en) * 1956-03-16 1959-02-24 Pullman Standard Car Mfg Co Lateral movement control
FR1549521A (pl) * 1967-11-02 1968-12-13
US3628465A (en) * 1969-01-13 1971-12-21 Dominion Foundries & Steel Stabilizing high speed railway trucks
US3653331A (en) * 1969-12-08 1972-04-04 Holland Co Bolster and side bearing railway car leveling mechanism
FR2102922A5 (pl) * 1970-08-28 1972-04-07 Julien Maurice
IT1183754B (it) * 1985-01-18 1987-10-22 Fiat Ferroviaria Savigliano Veicolo ferroviario per alte velocita con cassa ad assetto variabile
DE58906319D1 (de) * 1988-10-13 1994-01-13 Sig Schweiz Industrieges Neigungskompensator für schnellfahrende fahrzeuge, insbesondere schienenfahrzeuge.
US5255611A (en) * 1988-10-13 1993-10-26 Sig Schweizerische Industrie-Gesellschaft Tilt compensator for high-speed vehicles, in particular rail vehicles
DE4343998A1 (de) 1993-12-22 1995-07-20 Josef Nusser Vorrichtung für Schienenfahrzeuge zur Neigungsregulierung des Wagenkastens
DE4423636A1 (de) * 1994-07-06 1996-01-11 Siemens Schienenfahrzeugtech Neigevorrichtung für Schienenfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
CZ372897A3 (cs) 1998-08-12
CA2220025A1 (fr) 1998-05-25
FR2756241A1 (fr) 1998-05-29
DK0844159T3 (da) 2002-04-15
DE69709299D1 (de) 2002-01-31
BR9705830A (pt) 1999-03-09
PL323273A1 (en) 1998-06-08
CA2220025C (fr) 2004-02-03
FR2756241B1 (fr) 2003-11-14
HU9702229D0 (en) 1998-01-28
HUP9702229A2 (hu) 1999-11-29
PT844159E (pt) 2002-06-28
EP0844159A1 (fr) 1998-05-27
MX9709037A (es) 1998-08-30
JPH10167063A (ja) 1998-06-23
ES2166962T3 (es) 2002-05-01
ATE211091T1 (de) 2002-01-15
HUP9702229A3 (en) 2002-06-28
US5970883A (en) 1999-10-26
DE69709299T2 (de) 2002-08-08
EP0844159B1 (fr) 2001-12-19
CZ290264B6 (cs) 2002-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3881693B2 (ja) 車両の剛性車軸のための懸架装置
US4480553A (en) Stabilized railway vehicle
PL171699B1 (pl) Mechanizm jazdy dla kolejowych pojazdów niskopodlogowych PL
JP2866718B2 (ja) 鉄道車両のヒンジ式台車
KR970006031A (ko) 철도차량대차의 경량 측방프레임 및. 철도대차
KR860008062A (ko) 철도차량 현수 시스템
KR860000278B1 (ko) 철도 차량용 보우기대차
JPH0571428B2 (pl)
PL188629B1 (pl) Rama wózka wagonowego z urządzeniem wahliwym i poprzecznicą
US2841096A (en) Suspension system for the bogies of railway and like vehicles
GB2091660A (en) Leaf spring railway bogies
HU210635B (en) Running gear for low-level floor railway car
PL164166B1 (pl) Podwozie do pojazdów szynowych z kierowanymi pojedynczymi zespolami jezdnymi PL PL PL
PL189315B1 (pl) Wózek z przegubową ramą
US3802350A (en) Railway bogie
EP0015015A1 (en) Vehicle suspension
JP2000038132A (ja) 鉄道車両用台車
CZ263793A3 (en) Two-axled bogie
HU212319B (en) Axle with longitudinal arms for motor vehicles and trailers
EP0271451A2 (en) Bogie for railway vehicle
PL162264B1 (pl) Z espól jezdny dla pojazdów szynowych PL PL
JP4656738B2 (ja) 鉄道車両用1軸台車
US4538525A (en) Four-wheel passenger car truck
RU93001591A (ru) Трехосная тележка с радиально устанавливающимися колесными парами
US4228740A (en) Transversely interconnected trucks