PL188570B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego

Info

Publication number
PL188570B1
PL188570B1 PL99331916A PL33191699A PL188570B1 PL 188570 B1 PL188570 B1 PL 188570B1 PL 99331916 A PL99331916 A PL 99331916A PL 33191699 A PL33191699 A PL 33191699A PL 188570 B1 PL188570 B1 PL 188570B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
filter web
filter
section
web
Prior art date
Application number
PL99331916A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331916A1 (en
Inventor
Firdausia Chehab
Stefan Fietkau
Franz-Peter Arnold
Original Assignee
Hauni Maschinenbau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hauni Maschinenbau Ag filed Critical Hauni Maschinenbau Ag
Publication of PL331916A1 publication Critical patent/PL331916A1/xx
Publication of PL188570B1 publication Critical patent/PL188570B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24DCIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
    • A24D3/00Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
    • A24D3/02Manufacture of tobacco smoke filters
    • A24D3/0204Preliminary operations before the filter rod forming process, e.g. crimping, blooming

Landscapes

  • Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • X-Ray Techniques (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania filtrów dla pretopodobnych artykulów przemyslu tytoniowego, w którym pobierana z zasobnika i rozpostarta wstege filtracyjna napreza sie wzdluz drogi transportu, zrasza sie ciecza, rozpuszczajaca powierzchniowo material filtracyjny, a nastepnie poddaje rafowaniu, zmniejszajacemu szerokosc wstegi, znamienny tym, ze wstege filtracyjna (1), co najmniej na jednym odcin- ku (3; 6; 7) drogi transportu, poddaje sie dzialaniu plynacego w kierunku transportu (strzalka 2) wstegi filtracyjnej, stru- mienia (24; 32; 39) powietrza 9. U rzadzenie do w ytw arzania filtrów dla preto - podobnych artykulów przem yslu tytoniow ego, z urzadze- niem naprezajacym , dzialajacym na pobierana z zasobnika i rozpostarta w stege filtracyjna w zdluz odcinka naprezania, urzadzeniem nanoszacym , zraszajacym w stege filtracy jn a w zdluz odcinka nanoszenia ciecza, rozpuszczajaca p o - w ierzchniow o m aterial filtracyjny, oraz urzadzeniem rafu - jacym , zm niejszajacym szerokosc wstegi filtracyjnej w zdluz odcinka rafow ania, zn am ien n e tym , ze co najm niej jeden odcinek drogi transportu wstegi filtracyjnej (1), która to droga transportu sklada sie z odcinka naprezania (3), odcinka nanoszenia (4) i odcinka rafowania (7), stanowi kanal po- wietrzny (23, 31, 38) zasilany strumieniem (24, 32, 39) pow ie- trza przeplyw ajacym w kierunku transportu. Fig 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego, w którym pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną napręża się wzdłuż odcinka transportowego, zrasza się cieczą, rozpuszczającą powierzchniowo materiał filtracyjny, a następnie poddaje rafowaniu, zmniejszającemu szerokość wstęgi.
Przedmiotem wynalazku jest także urządzenie do wytwarzania filtrów dla drętododobnych artykułów przemysłu tytoniowego, z urządzeniem naprężającym, działającym na pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka naprężania, urządzeniem nanoszącym, zraszającym wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka nanoszenia cieczą, rozpuszczającą powierzchniowo materiał filtracyjny, oraz urządzeniem rafującym, zmniejszającym szerokość wstęgi filtr9ąyjnoS wzdłuż odcinka rafowania.
Filtry papierosowe i inne artykuły do palenia, wytwarzane w przemyśle tytoniowym, wytwarza się zazwyczaj z materiału w postaci wstęgi filtracyjnej, składającej się z luźnej, zmarszczonej włóknistej tkaniny. Korzystnie jako materiał do wytwarzania filtrów papierosowych stosuje się wstęgę filtracyjną z nici z octanu celulozy. Materiał wstęgi filtracyjnej dostarcza się w belach, po czym należy go przetworzyć dla otrzymania kabla filtracyjnego. Aby uzyskać filtry o optymalnych własnościach w wąskich granicach tolerancji przy optymalnym wydatku wstęgi, konieczne jest możliwie jednorodne przetworzenie wstęgi filtracyjnej’ i rozprowadzenie jej w kablu filtracyjnym. Zwłaszcza wymagany jest jak najmniejszy ciężar filtru przy optymalnej, to znaczy wysokiej, wytrzymałości na rozciąganie. Aby osiągnąć te optymalne własności, znane jest przykładowo z amerykańskiego opisu patentowego nr US-5 590 449 rozwiązanie, w którym pobierany z beli materiał filtracyjny rozpościera się za pomocą strumtem powietrza podawanego przez dysze rozpościerające, a następnie napręża się go, zanim w postaci płaskiej wstęgi filtracyjnej zostanie poddany przewidzianej dalej obróbce, to znaczy zroszony rozpuszczalnikiem, na przykład trójoct9eom glicerylowym, bocznie zrafowany, doprowadzony do zasilanej nadmuchiwanym powietrzem dyszy, a następnie do leja, z którego przetworzoną i zagęszczoną wstęgę filtracyjną doprowadza się do maszyny do wytwarzania kabli filtracyjnych, w której wstęgę filtracyjną formuje się do postaci kabla filtracyjnego i przy dalszym zagęszczaniu otacza się w sposób ciągły wstęgą materiału osłonkowego, a następnie odcina się pojedyncze filtry.
Okazało się, że mimo rozpościerania i naprężania wstęgi filtracyjnej mogą w niej pozostać zagęszczenia włókien, prowadzące do pogorszenia własności filtrów·'.
Znane jest urządzenie stosowane do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego. Zawiera ono urządzenie naprężające, które działa na pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka naprężania, oraz urządzenie nanoszące, które zrasza wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka nanoszenia cieczą rozpuszczającą powierzchniowo materiał filtracyjny, a ponadto zawiera urządzenie rafujące, które zmniejsza szerokość wstęgi filtracyjnej wzdłuż odcinka rafowania. Urządzenia te współpracują ponadto z urządzeniami służącymi do wytwarzania kabli filtracyjnych, otaczania wstęgą materiału osłonkowego oraz do odcinania poszczególnych filtrów.
Celem wynalazku jest, poprzez wspomagające proces oddziaływanie na wstęgę filtracyjną, zapewnienie jednorodnego przetworzenia i rozkładu materiału filtracyjnego w kablu filtracyjnym, nawet przy dużych prędkościach transportu.
Sposób wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego, w którym pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną napręża się wzdłuż drogi transportu, zrasza się cieczą, rozpuszczaaącą powierzchniowo materiał filtracyjny, a następnie poddaje rafowaniu, zmniejszającemu szerokość wstęgi, według wynalazku charakteryzuje się
188 570 tym, że wstęgę filtracyjną, co najmniej na jednym odcinku drogi transportu, poddaje się działaniu płynącego w kierunku transportu (strzałka) wstęgi filtracyjnej, strumienia powietrza.
Korzystnie, prędkość przepływu strumienia powietrza co najmniej w przybliżeniu odpowiada prędkości transportu wstęgi filtracyjnej.
Korzystnie, prędkość przepływu strumienia powietrza jest większa od prędkości transportu wstęgi filtracyjnej lub jej równa.
Korzystnie, wstędze filtracyjnej na jej obu szerszych bokach towarzyszy strumień powietrza.
Korzystnie, wstęgę filtracyjną w czasie jej naprężania zasila się strumieniem powietrza.
Korzystnie, wstęgę filtracyjną w czasie jej rafowania zasila się strumieniem powietrza.
Korzystnie, strumień powietrza wytwarza się za pomocą odsysania, działającego na końcu każdego odcinka drogi transportu.
Korzystnie, wstęgę filtracyjną w rozciągającej się pomiędzy naprężaniem i zraszaniem strefie odprężania zasila się jednostronnie strumieniem powietrza, wytwarzanym przez dopływ sprężonego powietrza i odsysanie.
Urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego, z urządzeniem naprężającym, działającym na pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka naprężania, urządzeniem nanoszącym, zraszającym wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka nanoszenia cieczą, rozpuszczającą powierzchniowo materiał filtracyjny, oraz urządzeniem rafującym, zmniejszającym szerokość wstęgi filtracyjnej wzdłuż odcinka rafowania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden odcinek drogi transportu wstęgi filtracyjnej, która to droga transportu składa się z odcinka naprężania, odcinka nanoszenia i odcinka rafowania, stanowi kanał powietrzny zasilany strumieniem powietrza przepływającym w kierunku transportu.
Korzystnie, koniec każdego z odcinków zasilanych strumieniem powietrza jest połączony ze stronią ssawną dmuchawy.
Korzystnie, koniec odcinka ma na obu szerszych bokach wstęgi filtracyjnej przyłącze powietrza zasysanego.
Korzystnie, na wyjściu urządzenia naprężającego umieszczone jest przyłącze powietrza zasysanego.
Korzystnie, na wyjściu urządzenia rafującego umieszczone jest przyłącze powietrza zasysanego.
Korzystnie, kanał powietrzny jest ograniczony ściankami, regulowanymi poprzecznie do wstęgi filtracyjnej.
Korzystnie, kanał powietrzny jest na wylocie ograniczony elementem kształtującym przepływ, zmieniającym kierunek strumienia powietrza o 180°.
Korzystnie, w rozciągającej się pomiędzy urządzeniem naprężającym i urządzeniem nanoszącym strefie odprężania znajduje się uchodząca do kanału powietrznego, powietrzna dysza nadmuchowa i połączone z kanałem powietrznym przyłącze powietrza zasysanego.
Dzięki temu, że prędkość przepływu strumienia powietrza co najmniej w przybliżeniu odpowiada prędkości transportu wstęgi filtracyjnej, przy czym prędkość przepływu strumienia powietrza jest korzystnie większa od prędkości transportu wstęgi filtracyjnej lub jej równa, można uzyskać warunki optymalnie dopasowane do danego stadium obróbki.
Efektywność zaproponowanych środków zwiększa się, gdy wstędze na jej obu szerszych bokach towarzyszy strumień powietrza, przy czym dodatkowo osiąga się wówczas tę korzyść, że ze wstęgi filtracyjnej usuwa się skutecznie oderwane od niej lub luźno z nią związane włókna. .
Zasilając strumieniem powietrza wstęgę filtracyjną w czasie jej naprężania oraz jej rafowania minimalizuje się lub eliminuje wpływ czynników zakłócających w szczególnie krytycznych strefach obróbki.
Wytwarzając strumień powietrza za pomocą odsysania, działającego na końcu każdego odcinka drogi transportu, optymalizuje się przepływ powietrza, nadający wstędze filtracyjnej jej własności oraz zbierający i odprowadzający luźne włókna i pył, zwłaszcza we wspomnianych wyżej strefach obróbki.
188 570
Dzięki temu, że wstęgę filtracyjną w rozciągającej się pomiędzy naprężaniem i zraszaniem strefie odprężania zasila się jednostronnie strumieniem powietrza, wytwarzanym przez dopływ sprężonego powietrza i odsysanie, zapewnia się optymalne prowadzenie wstęgi filtracyjnej, zwłaszcza po wyjściu ze strefy odprężania.
Gdy w urządzeniu według wynalazku koniec każdego z odcinków drogi transportu zasilanych strumieniem powietrza jest połączony ze stronią ssawną dmuchawy, nadającej strumieniowi powietrza prędkość w przybliżeniu taką samą lub większą w stosunku do prędkości transportu wstęgi filtracyjnej, uzyskuje się optymalną skuteczność działania kanału powietrznego jeśli chodzi o wspomaganie prowadzenia wstęgi.
Dodatkowy wzrost efektywności prowadzenia wstęgi i usuwania oderwanych względnie luźno związanych włókien osiąga się wówczas, gdy koniec odcinka ma na obu szerszych bokach wstęgi filtracyjnej przyłącze powietrza zasysanego.
Umieszczenie na wyjściu urządzenia naprężającego oraz na wyjściu urządzenia rafującego przyłącza powietrza zasysanego zapewnia możliwość wspomagania procesu w szczególnie wrażliwych fazach obróbki wstęgi filtracyjnej, a dodatkową możliwość regulacji strumienia powietrza uzyskuje się dzięki temu, że kanał powietrzny jest ograniczony ściankami, regulowanymi poprzecznie do wstęgi filtracyjnej.
Element kształtujący przepływ, zmieniający kierunek strumienia powietrza o 180°. ograniczający kanał powietrzny na wylocie, umożliwia utrzymywanie przepływu laminamego w szczególnie krytycznych strefach.
Dzięki kolejnej postaci wynalazku, w której w rozciągającej się pomiędzy urządzeniem naprężającym i urządzeniem nanoszącym strefie odprężania znajduje się uchodząca do kanału powietrznego, powietrzna dysza nadmuchowa i połączone z kanałem powietrznym przyłącze powietrza zasysanego, zapewniono stabilne, proste wyprowadzenie wstęgi filtracyjnej po opuszczeniu strefy naprężania.
Korzyść, osiąganą przy użyciu wynalazku stanowi to, że zwłaszcza przy dużych prędkościach transportu osłabia się działanie czynników wpływających negatywnie na proces przetwarzania, jak ciśnienie spiętrzania lub tarcie powietrza. Towarzyszący wstędze filtracyjnej, laminamy strumień powietrza zapobiega powstawaniu wirów powietrznych, co z kolei zapewnia istnienie wolnej od zakłóceń względnie jednorodnej, specyficznej obróbki wstęgi w strefie naprężania, strefie odprężania i strefie rafowania. Jednocześnie strumień powietrza służy jako medium transportowe do usuwania oderwanych lub luźno związanych włókien wstęgi. W ten sposób osiąga się wyraźną, stabilną poprawę jakości produktu końcowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia, mający w zasadzie kształt litery U, fragment transportowo-obrobkowy odcinka przetwarzania wstęgi filtracyjnej, fig. 2 - fragment X odcinka przetwarzania z fig. 1 w powiększeniu, a fig. 3 - dolny układ dyszowy w widoku z góry w kierunku strzałki Y na fig. 2.
Układ przedstawiony na fig. 1 stanowi część znanego, ujawnionego przykładowo we wspomnianym amerykańskim opisie patentowym nr US-5 590 449, układu do przetwarzania pobieranej z beli w nie przedstawiony tutaj sposób i wstępnie naprężanej wstęgi filtracyjnej 1 z octanu celulozy.
Dla dalszej obróbki wstęgi filtracyjnej 1, istotnej z punktu widzenia wynalazku, są umieszczone kolejno po sobie - w odniesieniu do kierunku transportu (strzałka 2) - odcinek naprężania 3, odcinek nanoszenia 4 z umieszczoną pomiędzy odcinkiem naprężania i odcinkiem nanoszenia 4 strefą odprężania 6 oraz odcinek rafowania 7.
Stanowiące odcinek naprężania 3 urządzenie naprężające ma wejściową parę 8 walców z napędzanymi za pomocą silników walcami 9, 11 oraz wyjściową parę 12 walców z napędzanymi za pomocą silników walcami 13, 14, których prędkości obrotowe są nieco większe niż prędkości obrotowe walców 9, 11, wskutek czego elastyczna wstęga filtracyjna 1 zostaje w określony sposób naprężona.
Za parą 12 walców umieszczona jest kolejna para 16 walców z napędzanymi za pomocą silników walcami 17, 18, których prędkości obrotowe są mniejsze niż prędkości walców 13, 14, wskutek czego wstęga filtracyjna 1 podczas transportu w kierunku strzałki 2 ulega lekkiemu odprężeniu.
188 570
Pary 12 i 16 walców ograniczają zatem odcinek nanoszenia 4, w którym usytuowane jest urządzenie nanoszące 19 w postaci urządzenia zraszającego 21, które zrasza transportowaną w kierunku strzałki 2 wstęgę filtracyjną 1 z obu stron drobnymi kropelkami rozpuszczalnika dla materiału wstęgi filtracyjnej, na przykład trójoctanu glicerylowego.
Za odcinkiem nanoszenia 4 znajduje się odcinek rafowania 7, w którym wstęgę filtracyjną 1 transportuje się za pomocą napędzanego silnikowo walca kierującego 22 w kierunku strzałki 2 i zmniejsza się stale jej szerokość za pomocą nie przedstawionych, również ujawnionych w amerykańskim opisie patentowym nr US-5 590 449, urządzeń rafujących.
Również w nie przedstawiony sposób, ujawniony w amerykańskim opisie patentowym nr US-5 590 449, wprowadza się następnie wstęgę filtracyjną 1 przez dyszę dławiącą i lej wlotowy do właściwej maszyny do wytwarzania kabla filtracyjnego.
Wewnątrz odcinka naprężania 3 wstęgę filtrac^^^i^rą 1 przeprowadza się przez rozciągający się pomiędzy parami 8 i 12 walców po obu stronach wstęgi, kanał powietrzny 23, w którym wytwarza się równoległy do wstęgi filtracyjnej i kierunku jej transportu (strzałka 2), strumień 24 powietrza, którego prędkość (na przykład rzędu 10 m/s) jest w przybliżeniu taka sama lub większa w porównaniu z prędkością transportową wstęgi filtracyjnej (na przykład rzędu 600 m/min). Dla wytwarzania strumienia 24 powietrza kanał powietrzny 23 jest na końcu odcinka naprężania 3 zaopatrzony w połączone ze ssawną stroną dmuchawy, przyłącze 26 powietrza zasysanego, zaś na wejściu odcinka naprężania 3 we wlot 27 powietrza. Kanał powietrzny 23 jest ograniczony ściankami 28, regulowanymi poprzecznie do szerokiego boku wstęgi filtracyjnej 1. Poza tym kanał powietrzny 23 jest na wylocie zaopatrzony w element kształtujący 29 przepływ, który zmienia kierunek strumienia 24 powietrza o 180°.
Jak uwidoczniono na fig. 2 i 3, wstęgę filtracyj^^. 1 przeprowadza się w obszarze strefy odprężania 6 przez kanał powietrzny 31, w którym zasila się go z jednej strony prowadzonym równolegle strumieniem 32 powietrza, wytwarzanym przez uchodzącą do kanału powietrznego 31, powietrzną dyszę nadmuchową 33 i połączone z kanałem powietrznym 31 przyłącze 34 powietrza zasysanego.
Ponadto na wlocie kanału powietrznego 31 umieszczona jest od góry wygięta blacha odbojowa 36, zaś od dołu blacha kierująca 37.
W odcinku rafowania 1 wstęgę filtracyjną 1 prowadzi się również przez kanał powietrzny 38, w którym zasila się ją z obu stron skierowanym równolegle strumieniem 39 powietrza, wytwarzanym przez dołączone do ssawnej strony dmuchawy przyłącze 41 powietrza zasysanego i wlot 40 powietrza.
Poza tym wzdłuż odcinka rafowania 7, w kanale powietrznym 38 zainstalowane są pręty jonizujące 42, jakie dostarcza na przykład firma HAUG pod nazwą EI-RD Tandem z zasilaczem typu EN-70, za pomocą których uwalnia się wstęgę filtracyjną 1 z przywierających do niej, niekorzystnych dla dalszej obróbki, ładunków elektrostatycznych.
Zasada działania laminamych strumieni 24, 32, 39 powietrza w obszarze odcinka naprężania 3 względnie strefy odprężania 6 lub odcinka rafowania 7 polega na tym, że poprzez wyeliminowanie tarcia powietrznego względnie zawirowań powietrza każdy z procesów przetwarzania, to jest naprężanie, odprężanie i rafowanie, może zachodzić w określony sposób i bez oddziaływania czynników zakłócających, przy czym wspomagające proces strumienie powietrza służą, jednocześnie jako medium transportowe do odprowadzania pyłu i luźno związanych lub oderwanych włókien. Poza tym zapewnione jest niezawodne prowadzenie wstęgi w strefie odprężania 6, w obszarze przejścia z odcinka naprężania 3 do odcinka nanoszenia 4.
188 570
Fig.3
188 570
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego, w którym pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną napręża się wzdłuż drogi transportu, zrasza się cieczą, rozpuszczającą powierzchniowo materiał filtracyjny, a następnie poddaje rafowaniu, zmniejszającemu szerokość wstęgi, znamienny tym, że wstęgę filtracyjną (1), co najmniej na jednym odcinku (3; 6; 7) drogi transportu, poddaje się działaniu płynącego w kierunku transportu (strzałka 2) wstęgi filtracyjnej, strumienia (24; 32; 39) powietrza.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prędkość przepływu strumienia (24; 32; 39) powietrza co najmniej w przybliżeniu odpowiada prędkości transportu wstęgi filtracyjnej (1).
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że prędkość przepływu strumienia (24; 32; 39) powietrza jest korzystnie większa od prędkości transportu wstęgi filtracyjnej (1) lub jej równa.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstędze filtracyjnej (1), na jej obu szerszych bokach, towarzyszy strumień (24; 39) powietrza.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęgę filtracyjną (1) w czasie jej naprężania zasila się strumieniem (24) powietrza.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęgę filtracyjną (1) w czasie jej rafowania zasila się strumieniem (39) powietrza.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że strumień (24; 39) powietrza wytwarza się za pomocą odsysania (26; 41), działającego na końcu każdego odcinka (3; 7) drogi transportu.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wstęgę filtracyjną (1) w rozciągającej się pomiędzy naprężaniem i zraszaniem strefie odprężania (6) zasila się jednostronnie strumieniem (32) powietrza, wytwarzanym przez dopływ sprężonego powietrza i odsysanie.
  9. 9. Urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego, z urządzeniem naprężającym, działającym na pobieraną z zasobnika i rozpostartą wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka naprężania, urządzeniem nanoszącym, zraszającym wstęgę filtracyjną wzdłuż odcinka nanoszenia cieczą, rozpuszczającą powierzchniowo materiał filtracyjny, oraz urządzeniem rafującym, zmniejszającym szerokość wstęgi filtracyjnej wzdłuż odcinka rafowania, znamienne tym, że co najmniej jeden odcinek drogi transportu wstęgi filtracyjnej (1), która to droga transportu składa się z odcinka naprężania (3), odcinka nanoszenia (4) i odcinka rafowania (7), stanowi kanał powietrzny (23, 31, 38) zasilany strumieniem (24, 32, 39) powietrza przepływającym w kierunku transportu.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że koniec każdego z odcinków zasilanych strumieniem (24; 39) powietrza jest połączony ze stroną ssawną dmuchawy.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że koniec odcinka ma na obu szerszych bokach wstęgi filtracyjnej (1) przyłącze (26; 41) powietrza zasysanego.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 9 albo 11, znamienne tym, że na wyjściu urządzenia naprężającego (8,12) umieszczone jest przyłącze (26) powietrza zasysanego.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 9 albo 11, znamienne tym, że na wyjściu urządzenia rafującego (16, 22) umieszczone jest przyłącze (41) powietrza zasysanego.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że kanał powietrzny (23) jest ograniczony ściankami (28), regulowanymi poprzecznie do wstęgi filtracyjnej (1).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że kanał powietrzny (23) jest na wylocie ograniczony elementem kształtującym (29) przepływ, zmieniającym kierunek strumienia (24) powietrza o 180°.
    188 570
  16. 16. Urządzeniewedlugzastrz. 9, znamienne tym, że w rozciągającej siępomiędzy urządzeniem naprężającymi (8, 12) i urząazoeiom nanoszącym (21) strefie odprężania (6) znajduje się uchodząca dz kanału dowietrznego (31), dowietrzna dysza nadmuchowa (33) i połączone z kanałem powietrznym (31) przyłącze (34) powietrza zasysanego.
PL99331916A 1998-03-13 1999-03-11 Sposób i urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego PL188570B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19811014A DE19811014A1 (de) 1998-03-13 1998-03-13 Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Filterstäben für stabförmige Artikel der tabakverarbeitenden Industrie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331916A1 PL331916A1 (en) 1999-09-27
PL188570B1 true PL188570B1 (pl) 2005-02-28

Family

ID=7860838

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99331916A PL188570B1 (pl) 1998-03-13 1999-03-11 Sposób i urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6263882B1 (pl)
EP (1) EP0941673B1 (pl)
JP (2) JP4319281B2 (pl)
CN (1) CN1106808C (pl)
DE (2) DE19811014A1 (pl)
ES (1) ES2179563T3 (pl)
PL (1) PL188570B1 (pl)
WO (1) WO1999048342A1 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10031848B4 (de) 2000-07-04 2008-10-30 Hauni Maschinenbau Ag Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Filterstäben der tabakverarbeitenden Industrie
US6739025B2 (en) * 2001-02-06 2004-05-25 Hong Kong Polytechnic University Method of improving properties of open end yarn
DE10200326A1 (de) 2002-01-07 2003-07-17 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung und Verfahren zum Aufbereiten wenigstens eines Streifens aus Filtermaterial für die tabakverarbeitende Industrie
SE0200745D0 (sv) * 2002-03-12 2002-03-12 Iropa Ag Pneumatischer Fadenstrecker und Fadenverarbeitungssystem
DE10354924B4 (de) * 2003-11-25 2024-01-18 Körber Technologies Gmbh Vorrichtung zum Aufbereiten von Filtertowmaterial sowie Vorrichtung zur Herstellung von Filtern
DE102004004688A1 (de) * 2004-01-29 2005-08-25 Hauni Maschinenbau Ag Separate Entspannung und Besprühung eines Filtertowstreifens
DE102006011587B4 (de) 2006-03-10 2008-04-03 Hauni Maschinenbau Ag Aufbereitung eines Filtermaterialstreifens der Tabak verarbeitenden Industrie
DE102006018101A1 (de) * 2006-04-18 2007-10-25 Hauni Maschinenbau Ag Aufbereitungseinheit zur Aufbereitung mindestens eines Filtertowstreifens sowie eine Vorrichtung mit mindestens zwei derartigen Aufbereitungseinheiten
ITBO20060647A1 (it) * 2006-09-20 2006-12-20 Gd Spa Macchina per la produzione di filtri di sigarette.
EP1911362A1 (en) * 2006-09-29 2008-04-16 Philip Morris Products S.A. Appartus for blooming cigarette filter tow band
DE102006049823A1 (de) * 2006-10-19 2008-04-24 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung und Verfahren zur Aufbereitung von Filtermaterial für Zigarettenfilter oder dergleichen
ITBO20070569A1 (it) * 2007-08-07 2007-11-06 Gd Spa Apparecchiatura per la lavorazione di almeno una striscia di materiale da filtro nell'industria del tabacco.
DE102008003368A1 (de) * 2008-01-08 2009-07-09 Hauni Maschinenbau Aktiengesellschaft Vorrichtung zum Transport eines Filtertows
DE102008005185A1 (de) * 2008-01-18 2009-07-30 Hauni Maschinenbau Aktiengesellschaft Vorrichtung zum Transport von Tow
DE102008016827A1 (de) * 2008-04-01 2009-10-08 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung zum Transport eines Filtertows
JP5604439B2 (ja) * 2008-11-14 2014-10-08 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム 喫煙物品内に物体を導入する方法及び装置
DE102009022759A1 (de) * 2009-05-26 2010-12-02 Hauni Maschinenbau Ag Aufbereitung eines Filtermaterialstreifens der Tabak verarbeitenden Industrie
KR102138562B1 (ko) * 2011-12-30 2020-07-29 필립모리스 프로덕츠 에스.에이. 권축 시트 재료의 연속 웨브를 공급하기 위한 장치 및 방법
WO2013166132A1 (en) * 2012-05-01 2013-11-07 Continental Structural Plastics, Inc. Process of debundling carbon fiber tow and molding compositions containing such fibers
EP3123877A1 (de) 2015-07-29 2017-02-01 PT. Gudang Garam Tbk. Verfahren und anlage zum aufbereiten mindestens eines streifens aus filtermaterial zum herstellen von papierlosen filterstäben für stabförmige rauchartikel der tabakverarbeitenden industrie
CN114984692B (zh) * 2022-05-06 2023-11-10 滁州卷烟材料厂 一种滤棒成型机丝束飞花在线收集装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2805671A (en) 1953-10-07 1957-09-10 Liggett & Myers Tobacco Co Aerosol filters
GB793114A (en) * 1955-08-09 1958-04-09 Peter Henry Julian Byk Improvements in or relating to filter plugs or wads
DE1660266C3 (de) * 1966-03-02 1974-11-14 Deutsche Rhodiaceta Ag, 7800 Freiburg Verfahren und Vorrichtung zum Ausbreiten und Auflockern eines endlosen, laufenden Fadenbündels durch Anblasen mit einem Strömungsmittel
US3974007A (en) 1970-04-11 1976-08-10 Hauni-Werke Korber & Co., Kg Method and apparatus for the production of filter rod sections or the like
DE2345947C3 (de) * 1973-09-12 1981-12-03 Philips Patentverwaltung Gmbh, 2000 Hamburg Schaltungsanordnung zur Überwachung der Belastung einer Röntgenröhre
US3961173A (en) * 1974-11-20 1976-06-01 Varian Associates Heat unit integrator for X-ray tubes
DE2814605A1 (de) 1978-04-05 1979-10-18 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und vorrichtung zum ausbreiten einer bewegten luftdurchlaessigen gewebebahn
DE3544769C2 (de) 1985-12-18 1994-12-08 Hauni Werke Koerber & Co Kg Strangmaschine zum Herstellen von stabförmigen Artikeln der tabakverarbeitenden Industrie
DE4008475C2 (de) 1990-03-16 2002-10-10 Hauni Werke Koerber & Co Kg Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Filterzigaretten
DE4134126A1 (de) * 1991-10-15 1993-04-22 Siemens Ag Roentgengenerator mit mitteln zum erfassen der temperatur der anode der roentgenroehre
JPH05137554A (ja) * 1991-11-21 1993-06-01 Daicel Chem Ind Ltd チヤコールフイルター用トウトランスポートジエツト
GB9200904D0 (en) 1992-01-16 1992-03-11 Molins Plc Cigarette filter manufacture
DE4300841A1 (pl) * 1992-01-16 1993-07-22 Molins Plc
JPH06327455A (ja) * 1993-05-26 1994-11-29 Japan Tobacco Inc 網状ガイドパイプを有するタバコフィルタ製造装置
DE4340029A1 (de) * 1993-11-24 1995-06-01 Hauni Werke Koerber & Co Kg Anordnung zum Aufbereiten eines Streifens aus Filtermaterial

Also Published As

Publication number Publication date
JP4319281B2 (ja) 2009-08-26
JPH11290055A (ja) 1999-10-26
ES2179563T3 (es) 2003-01-16
CN1228946A (zh) 1999-09-22
PL331916A1 (en) 1999-09-27
DE59902389D1 (de) 2002-09-26
DE19811014A1 (de) 1999-09-16
US6263882B1 (en) 2001-07-24
CN1106808C (zh) 2003-04-30
EP0941673B1 (de) 2002-08-21
EP0941673A1 (de) 1999-09-15
JP2002507831A (ja) 2002-03-12
WO1999048342A1 (de) 1999-09-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188570B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania filtrów dla prętopodobnych artykułów przemysłu tytoniowego
FI72258C (fi) Metod och apparat foer formande av cigarrettfilterstaenger.
PL187768B1 (pl) Sposób i urządzenie do obróbki wstęgi filtru
MX2007015405A (es) Metodo y dispositivo para producir un genero no tejido.
IL29396A (en) Production of fibrous rods
AR247766A1 (es) Aparato para producir telas no tejidas
JP5214944B2 (ja) シガレットフィルタ等用のフィルタ材料を処理するための装置及び方法
RU2230472C2 (ru) Устройство и способ для изготовления обработанного присадкой фильтрующего кабеля
US7261681B2 (en) Method and apparatus for applying additive to a moving, spread-out filter material web
US3501813A (en) Method of forming a continuous fibrous web
EP1939344A1 (en) An apparatus and method for raising the pile of a sheet of cloth web
PL205288B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania filtrów dla wyrobów przemysłu tytoniowego
IT9021739A1 (it) Procedimento e dispositivo per produrre un filone di tabacco
GB2101642A (en) Tow cutter
US3682761A (en) Fibrous web
EP1325685B1 (de) Vorrichtung und Verfahren zum Aufbereiten wenigstens eines Streifens aus Filtermaterial für die tabakverarbeitende Industrie
JP2006223305A (ja) たばこ加工産業のフィルター材料から成る帯状体の処理方法及び装置
US3641627A (en) Forming apparatus
SU882418A3 (ru) Устройство дл формировани полотна материала
EP1902634A2 (en) A machine for manufacturing cigarette filters
JPH11222735A (ja) 長く延びた繊維中間製品を引込む装置
CN101480275B (zh) 用于过滤束输送的装置
KR20190042722A (ko) 섬유들을 수집하기 위한 방법 및 장비
CN214782330U (zh) 清花车间的纤维制备系统
JP2010273677A (ja) 煙草加工産業のフィルタ材帯の準備