PL188459B1 - Sposób i urządzenie do opakowywania przedmiotów welastyczny materiał opakowaniowy - Google Patents

Sposób i urządzenie do opakowywania przedmiotów welastyczny materiał opakowaniowy

Info

Publication number
PL188459B1
PL188459B1 PL97332737A PL33273797A PL188459B1 PL 188459 B1 PL188459 B1 PL 188459B1 PL 97332737 A PL97332737 A PL 97332737A PL 33273797 A PL33273797 A PL 33273797A PL 188459 B1 PL188459 B1 PL 188459B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
packaging material
hose
flexible packaging
flexible
Prior art date
Application number
PL97332737A
Other languages
English (en)
Other versions
PL332737A1 (en
Inventor
Hans-Werner Meixner
Original Assignee
Pi Patente Gmbh Gmbh Entwicklu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pi Patente Gmbh Gmbh Entwicklu filed Critical Pi Patente Gmbh Gmbh Entwicklu
Publication of PL332737A1 publication Critical patent/PL332737A1/xx
Publication of PL188459B1 publication Critical patent/PL188459B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B45/00Apparatus or devices for supporting or holding wrappers during wrapping operation
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B47/00Apparatus or devices for forming pockets or receptacles in or from sheets, blanks, or webs, comprising essentially a die into which the material is pressed or a folding die through which the material is moved
    • B65B47/08Apparatus or devices for forming pockets or receptacles in or from sheets, blanks, or webs, comprising essentially a die into which the material is pressed or a folding die through which the material is moved by application of fluid pressure
    • B65B47/10Apparatus or devices for forming pockets or receptacles in or from sheets, blanks, or webs, comprising essentially a die into which the material is pressed or a folding die through which the material is moved by application of fluid pressure by vacuum
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B53/00Shrinking wrappers, containers, or container covers during or after packaging

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Container Filling Or Packaging Operations (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Buffer Packaging (AREA)

Abstract

1 Sposób opakowywania przedmiotów w ela- styczny material opakowaniowy, który wprowadza sie do pojemnika, po czym wytwarza sie atmosferyczne podci- snienie tak, ze material opakowaniowy w pojemniku, wskutek istnienia zewnetrznego cisnienia atmosferycz- nego dzialajacego na material opakowaniowy, rozciaga sie, co powoduje, ze powstaje pusta przestrzen, w której w rozciagnietym materiale opakowaniowym umieszcza sie opakowywany przedmiot lub przedmioty, po czym likwiduje sie podcisnienie, nastepnie powoduje sie po- wrót elastycznego materialu do stanu pierwotnego co najmniej na tyle, ze material opakowaniowy co najmniej czesciowo przylega co najmniej do jednego opakowy- wanego przedmiotu, znamienny tym, ze material opa- kowaniowy (2, 26, 58, 69, 70) w postaci, korzystnie tasmy z folii lub weza z folii doprowadza sie nieprze- rwanie, za pomoca co najmniej jednego srodka mecha- nicznego w postaci elementu przytrzymujacego (4, 5) w szczelne zamkniecie z obwodowym obrzezem co najmniej jednego otworu pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) Fig.1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób oraz urządzenie do opakowywania przedmiotów w elastyczny materiał opakowaniowy.
Według stanu techniki przedmioty lub rzeczy różnego rodzaju pakuje się w różne materiały opakowaniowe.
Zgodnie ze stanem techniki przedmioty, przede wszystkim środki żywnościowe, pakuje się w elastyczne materiały opakowaniowe. Ze względu na sposoby opakowywania należące do
188 459 stanu techniki, bardzo ograniczone są obszary stosowania tych sposobów, przy których przedmioty pakuje się w elastyczne materiały opakowaniowe.
Znane ze stanu techniki sposoby opakowywania przedmiotu elastycznym materiałem opakowaniowym przeprowadza się za pomocą rozciągaczy materiałów.
Przez różniące się prędkości biegu rolek, pomiędzy którymi prowadzi się materiał opakowaniowy, uzyskuje się rozszerzenie tego elastycznego materiału. Po rozszerzeniu materiału opakowaniowego umieszcza się na nim lub w nim opakowywany przedmiot, a elastyczny materiał ściąga się pod wpływem sił przywracających stan pierwotny.
Taki sposób znany ze stanu techniki ma tę wadę, że przy rozciąganiu materiału opakowaniowego za pomocą rolek występują uszkodzenia materiału opakowaniowego.
Poza tym, ten znany sposób jest drogi, gdyż mechaniczne rozszerzanie musi być przeprowadzane bardzo szybko i konieczne jest stosowanie przy tym dużych sił.
Ponadto, sposób znany ze stanu techniki ma tę wadę, że bardzo trudne za pomocą rozciągaczy jest ciągnięcie materiału opakowaniowego jednocześnie wzdłużne i poprzeczne.
Dodatkową wadą tego sposobu jest to, że wprowadzane siły rozciągające elastyczny materiał, rozciągają go gładko i płasko tak, że nie ma możliwości jednoczesnego kształtowania materiału opakowaniowego. Przykładowo materiał opakowaniowy w postaci płaskiej folii staje się przy rozciąganiu większy. Pozostaje jednak ciągle płaska folia i nie tworzy żadnego kształtu, na przykład węża lub tym podobnych.
Inną wadą jest to, że zastosowana siła do rozciągania elastycznego materiału opakowaniowego zawsze działa na materiał tylko liniowo w punktach styku pomiędzy rolkami. Przy tym sposobie cała siła konieczna do rozszerzania całkowitej powierzchni materiału pomiędzy dwiema parami rolek, wprowadzana jest w jednym miejscu. Powoduje to bardzo często uszkodzenia.
Znany jest również sposób opakowywania, na przykład dokument patentowy DE 3908585C2, w elastyczny materiał opakowaniowy na przykład mięsa. Przy tym sposobie stosuje się pręty, które położone równolegle lub prawie równolegle albo stożkowe względem siebie, usytuowane są koliście lub prawie koliście. Na zewnętrznej stronie okręgu utworzonego przez pręty umieszczony jest elastyczny materiał opakowaniowy w postaci węża lub torby.
Mięso przesuwane jest pomiędzy prętami. Do rozszerzania materiału opakowaniowego istnieją tylko dwie możliwości. Albo materiał ten umieszczony jest na prętach już w stanie rozciągniętym, to znaczy, że materiał opakowaniowy rozciągnięty został za pomocą mechanicznych środków działających na pręty, albo też opakowywany produkt przy przesuwaniu poprzez pręty musi powodować rozszerzenie elastycznego materiału opakowaniowego przez rozpieranie prętów i materiału opakowaniowego.
Przy przesuwaniu na przykład kawałka mięsa wzdłuż prętów, materiał opakowaniowy jest ściągany z prętów do dołu. Folia opakowaniowa przylega do mięsa pod naciskiem wywieranym na to mięso ze wszystkich stron.
Przy takim sposobie możliwe jest, aby folia opakowaniowa miała określony kształt, na przykład kształt węża.
Jednakże i ten sposób ma wadę uniemożliwiającą stosowanie go do pakowania wielu produktów, gdyż rozszerzanie prętów i materiału opakowaniowego musi być powodowane przez produkt. Jako przykład można tu wymienić pakowanie pieluch, gdyż pieluchy wskutek ich odkształcalności nie są w stanie rozeprzeć prętów i materiału opakowaniowego. Przy przesuwaniu pieluchy spiętrzają się pod wpływem przeciwstawnego nacisku zamiast rozeprzeć pręty.
Jeżeli rozszerzenie materiału opakowaniowego ma się dokonać pod wpływem mechanicznych środków działających na pręty, na przykład przy pakowaniu pieluch, to konieczne są do tego bardzo kłopotliwe konstrukcje mechaniczne.
Inna wada takiego sposobu opakowywania polega na tym, że stosowane środki rozciągające podczas przebiegu pakowania znajdują się pośród opakowania i mogą znacznie zakłócać przebieg opakowywania.
Poza tym, sposób znany ze stanu techniki może być prowadzony tylko bardzo powoli.
Przedmiotem wynalazku jest sposób opakowywania przedmiotów w elastyczny materiał opakowaniowy, który wprowadza się do pojemnika, po czym wytwarza się atmosferyczne
188 459 podciśnienie tak, że materiał opakowaniowy w pojemniku, wskutek istnienia zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego działającego na materiał opakowaniowy, rozciąga się, co powoduje, że powstaje pusta przestrzeń, w której w rozciągniętym materiale opakowaniowym umieszcza się opakowywany przedmiot lub przedmioty, po czym likwiduje się podciśnienie, następnie powoduje się powrót elastycznego materiału do stanu pierwotnego co najmniej na tyle, że materiał opakowaniowy co najmniej częściowo przylega co najmniej do jednego opakowywanego przedmiotu, charakteryzujący się tym, że materiał opakowaniowy w postaci, korzystnie taśmy z folii lub węża z folii doprowadza się nieprzerwanie, za pomocą co najmniej jednego środka mechanicznego w postaci elementu przytrzymującego szczelne zamknięcie z obwodowym obrzeżem co najmniej jednego otworu pojemnika.
Przy wprowadzaniu opakowywanego przedmiotu w elastyczny materiał opakowaniowy, w elastycznym materiale opakowaniowym stosuje się co najmniej jeden otwór dla likwidacji podciśnienia.
Korzystnie elastyczny materiał opakowaniowy zamyka się co najmniej po jednej stronie.
Korzystnie do opakowywania stosuje się wytworzony z elastycznego materiału opakowaniowego wąż, który doprowadza się z rolki zasobnikowej, znajdującej się w pojemniku zasobnikowym lub tym podobnym.
Odcinek węża doprowadza się przez pojemnik, następnie otwarty koniec odcinka węża za pomocą co najmniej jednego środka mechanicznego w postaci elementu przytrzymującego umieszcza się przy obwodowym obrzeżu pojemnika, przy czym pomiędzy odcinkiem węża i pojemnikiem tworzy się przestrzeń uszczelnioną względem zewnętrznej atmosfery, po czym odcinek węża rozciąga się w pojemniku za pomocą wytwarzanego w przestrzeni podciśnienia, następnie umieszcza się co najmniej jeden opakowywany przedmiot w odcinku węża, po czym powoduje się co najmniej częściowe przyleganie odcinka węża do opakowywanego przedmiotu przez likwidacje podciśnienia a następnie oddziela się odcinek węża od elastycznego materiału opakowaniowego w postaci węża.
Odcinek węża swym otwartym końcem w stanie rozciągniętym umieszcza się przy obwodowym obrzeżu otworu pojemnika i obejmuje obwodowe obrzeże otworu pojemnika.
Korzystnie odcinek węża swym otwartym końcem w stanie nie rozciągniętym umieszcza się na obwodowym obrzeżu pojemnika i obejmuje obwodowe obrzeże pojemnika.
Odcinek węża napina się po umieszczeniu go przy obwodowym obrzeżu pojemnika.
Koniec odcinka węża umieszczony przy obrzeżu pojemnika uwalnia się z obrzeża pojemnika po zlikwidowaniu podciśnienia.
Korzystnie odcinek węża zamyka się co najmniej na jednym końcu.
Pomiędzy odcinkiem węża i elastycznym materiałem opakowaniowym w postaci węża tworzy się perforację.
Początek odcinka węża następujący po odcinku węża otwiera się wstępnie za pomocą zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego działającego w odcinkach węża.
Do opakowywania stosuje się płaską folię wytworzoną z elastycznego materiału opakowaniowego, którą korzystnie z rolki zasobnikowej albo z zasobnika lub tym podobnych, doprowadza się do pojemnika.
Płaską folię z rolki zasobnikowej doprowadza się do pojemnika, przy czym płaską folię za pomocą co najmniej jednego elementu transportowego prowadzi się ponad obwodowym obrzeżem pojemnika, z jon że płaska folia uszczelnia pojemnik, po czym pomiędzy pojemnikiem i płaską folią tworzy się przestrzeń, w której wytwarza się podciśnienie, przy czym płaską folię rozciąga się w przestrzeni pojemnika, następnie co najmniej jeden opakowywany przedmiot umieszcza się na przykład na i/lub pod rozciągniętą płaską folią, po czym co najmniej częściowo powoduje się przyleganie elastycznej płaskiej folii do co najmniej jednego opakowanego przedmiotu przez likwidacje podciśnienia, następnie elastyczną folię płaską oddziela się od płaskiej folii doprowadzanej z rolki zasobnikowej.
Korzystnie z płaskiej folii tworzy się wąż przez połączenie trwałe dwóch brzegów bocznych płaskiej folii.
Brzegi boczne płaskiej folii łączy się z tacką na której znajduje się przynajmniej jeden opakowany przedmiot.
188 459
Co najmniej dwie płaskie folie za pomocą co najmniej jednego elementu transportowego prowadzi się ponad obwodowymi obrzeżami co najmniej dwóch pojemników, przy czym co najmniej dwa pojemniki uszczelnia się co najmniej dwiema płaskimi foliami, przy czym pomiędzy pojemnikami i płaskimi foliami tworzy się przestrzenie, po czym płaskie folie w przestrzeniach pojemników rozciąga się przez wytwarzanie podciśnienia, następnie pomiędzy dwiema płaskimi foliami umieszcza się przynajmniej jeden opakowywany przedmiot, i powoduje się przyleganie elastycznych płaskich folii co najmniej częściowo do co najmniej jednego opakowanego przedmiotu poprzez likwidacje podciśnienia, po czym brzegi boczne jednej z płaskich folii łączy się trwale z bocznymi brzegami co najmniej jednej, drugiej z płaskich folii tworząc wąz.
Korzystnie zamyka się co najmniej jeden koniec węża.
Korzystnie zamyka się co najmniej jeden koniec opakowania w postaci tacki.
Korzystnie zamyka się co najmniej jeden koniec opakowania utworzonego z dwóch płaskich folii.
Co najmniej jedną płaską folię prowadzi się, korzystnie nieprzerwanie lub skokowo poprzez urządzenie do opakowania.
Co najmniej jedną płaską folię za pomocą elementów transportowych prowadzi się wzdłuż brzegów bocznych przynajmniej jednego pojemnika.
Korzystnie jako elementy transportowe stosuje się łańcuchy, taśmy lub tym podobne.
Korzystnie stosuje się elementy transportowe jako środki uszczelniające pomiędzy co najmniej jedną płaską folią i obwodowym obrzeżem co najmniej jednego pojemnika.
Brzegi boczne przynajmniej jednej płaskiej folii za pojemnikiem prowadzi się razem i łączy się trwale ze sobą.
Powoduje się co najmniej częściowe przyleganie elastycznego materiału opakowaniowego do przynajmniej jednej ścianki pojemnika przez wytwarzanie podciśnienia pomiędzy pojemnikiem i elastycznym materiałem opakowaniowym.
Rozciąga się elastyczny materiał opakowaniowy powodując odstęp pomiędzy co najmniej jednym pojemnikiem i elastycznym materiałem opakowaniowym przez wytwarzanie podciśnienia pomiędzy pojemnikiem a elastycznym materiałem opakowaniowym.
Do zamknięcia końców i łączenia brzegów bocznych i końców materiału opakowaniowego stosuje się zgrzewanie termiczne.
Korzystnie stosuje się połączenie zgrzewane w postaci linii wygiętej usytuowane poprzecznie do kierunku biegu elastycznego materiału opakowaniowego.
Linię perforacji do oddzielania przebiegającego nieprzerwanie elastycznego materiału opakowaniowego umieszcza się poprzecznie do kierunku ruchu tego materiału.
Korzystnie stosuje się wygiętą linię perforacji.
Miejscowo rozciąga się elastyczny materiał opakowaniowy.
Miejscowe rozciągnięcia tworzy się za pomocą geometrii pojemnika.
Elastyczny materiał opakowaniowy nagrzewa się podczas likwidacji podciśnienia.
Korzystnie elastyczny materiał opakowaniowy nagrzewa się po likwidacji podciśnienia.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do opakowywania przedmiotów w elastyczny materiał opakowaniowy w postaci węża, charakteryzujące się tym, że mą pojemnik, do wytwarzania podciśnienia, mający co najmniej dwa otwory, przy czym jeden otwór z uszczelnieniem do doprowadzania elastycznego materiału opakowaniowego, natomiast drugi otwór jest do osadzania otwartego końca odcinka elastycznego materiału opakowaniowego w postaci węża, przy czym urządzenie w pobliżu co najmniej jednego otworu ma usytuowany element przytrzymujący i element transportowy elastycznego materiału opakowaniowego.
Korzystnie pojemnik ma co najmniej jeden otwór i co najmniej jeden kanał do odsysania powietrza.
Korzystnie pojemnik ma co najmniej jeden otwór do odsysania powietrza.
Korzystnie urządzenie ma zawory do sterowania podciśnieniem.
Pojemnik jest przestawny w co najmniej jednym wymiarze, korzystnie długości, szerokości, głębokości.
Otwór doprowadzający elastyczny materiał opakowaniowy w postaci węża umieszczony jest w tłoku.
188 459
Korzystnie tłok usytuowany jest w pojemniku.
Korzystnie tłok osadzony jest w pojemniku przesuwnie.
W tłoku znajduje się termiczna szyna zgrzewcza.
Korzystnie tłok zawiera urządzenie do nanoszenia linii perforacji na elastycznym materiale opakowaniowym w postaci węża.
Elementy przytrzymujące odcinek elastycznego materiału opakowaniowego w postaci węża, umieszczone są przy zewnętrznej stronie pojemnika.
Korzystnie elementy przytrzymujące mają kształt haków.
Elementy przytrzymujące mają napęd korzystnie pneumatyczny, hydrauliczny albo elektryczny.
Pojemnik jest dwuściennym, a przestrzeń pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną ścianką pojemnika służy do wytwarzania podciśnienia, przy czym pojemnik w obszarze otworu ma co najmniej jeden dodatkowy otwór do zasysania i przytrzymywania elastycznego materiału opakowaniowego w postaci węża lub torby.
W ściance wewnętrznej pojemnika znajduje się przynajmniej jeden otwór stanowiący połączenie pomiędzy przestrzenią wewnętrzną pojemnika i pustą przestrzenią pomiędzy ściankami pojemnika.
Korzystnie wewnętrzna ścianka pojemnika jest wymienna.
Otwór doprowadzający elastyczny materiał opakowaniowy w postaci węza, od strony doprowadzania węża ma kształt szczeliny.
Otwór doprowadzający elastyczny materiał opakowaniowy w postaci węża, od strony pustej przestrzeni pojemnika ma zwiększającą się powierzchnię a otwór doprowadzający jest rozszerzony.
Obwód rozszerzenia otworu odpowiada w przybliżeniu obwodowi szczeliny.
Co najmniej za jednym pojemnikiem znajduje się kolejno co najmniej jedno urządzenie tnące i urządzenie do perforacji.
Korzystnie co najmniej za jednym pojemnikiem znajduje się co najmniej jedno urządzenie tnące.
Kształt pojemnika i ścianki wewnętrznej pojemnika jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu.
Korzystnie kształt pojemnika jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu.
Korzystnie kształt pojemnika i ścianki wewnętrznej pojemnika jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu.
Korzystnie kształt pojemnika jest odmienny od geometrii opakowywanego przedmiotu.
Pojemnik zawiera wnęki dla wytworzenia określonych rozciągnięć elastycznego materiału opakowaniowego.
Za pojemnikiem i za urządzeniem zgrzewającym dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
Korzystnie za pojemnikiem dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
Korzystnie w pojemniku znajduje się urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
Urządzenie korzystnie zawiera co najmniej jeden pojemnik, przy czym co najmniej jeden pojemnik jest w kształcie korytka, z tym, że co najmniej jeden pojemnik do wytwarzania podciśnienia, oraz że zawiera elementy transportowe i elementy przytrzymujące w postaci uszczelki wargowej, przy czym elementy transportowe co najmniej dla jednej folii płaskiej są umieszczone na obwodowym obrzeżu pojemnika.
Pojemnik ma co najmniej jeden otwór i co najmniej jeden kanał do odsysania powietrza.
Korzystnie pojemnik ma co najmniej jeden otwór do odsysania powietrza.
Urządzenie zawiera zawory do sterowania podciśnieniem.
Co najmniej jeden pojemnik jest przestawny w co najmniej jednym wymiarze, korzystnie długości, szerokości lub głębokości.
Korzystnie co najmniej za jednym pojemnikiem znajduje się kolejno co najmniej jedno termiczne urządzenie zgrzewające.
188 459
Korzystnie co najmniej za jednym pojemnikiem znajduje się kolejno co najmniej jedno urządzenie tnące i urządzenie do perforacji. ....
Korzystnie co najmniej za jednym pojemnikiem znajduje się co najmniej jedno urządzenie tnące.
Kształt pojemnika i ścianki wewnętrznej pojemnika jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu.
Korzystnie kształt pojemnika jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu.
Korzystnie kształt pojemnika i ścianki wewnętrznej pojemnika jest odmienny od geometrii opakowywanego przedmiotu.
Korzystnie kształt pojemnika jest odmienny od geometrii opakowywanego przedmiotu.
Pojemnik zawiera wnęki dla wytworzenia określonych nadmiernych rozciągnięć elastycznego materiału opakowaniowego
Korzystnie za pojemnikiem i za urządzeniem zgrzewającym dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
Korzystnie za pojemnikiem dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
W pojemniku znajduje się urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
Korzystnie połączenia zgrzewane, linie cięcia i linie perforacji są wygięte.
Elastyczny materiał opakowaniowy wykonany jest na przykład z elastomeru poliolefinowego lub elastomeru poliuretanowego i ukształtowany jest płasko. Możliwe jest stosowanie jednowarstwowej lub wielowarstwowej folii. W przypadku folii wielowarstwowej przynajmniej jedna warstwa może być wykonana z innego materiału. Możliwa jest na przykład kombinacja z polichlorkiem winylidenu (PVDC) lub z alkoholem etylenowinylowym (EVOH) aby na przykład zwiększyć barierę przepuszczalności gazu dla folii.
Korzystnie w sposobie według wynalazku stosuje się folie o grubości warstwy 20 do 200 pm.
Rozciągliwość w elastycznym obszarze folii wynosi korzystnie 30% do 400%. Dla większości opakowań stosuje się rozciąganie wynoszące 50% do 150%.
Według wynalazku jako siła rozciągająca działa zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne działające na całą powierzchnię materiału opakowaniowego, przy czym po przeciwległej stronie tego materiału wytwarza się podciśnienie. Zależnie od wielkości tego podciśnienia zewnętrzne ciśnienie działa jako siła rozciągająca wynosząca 0 do prawie 1 kilopaskali na cm2 materiału opakowaniowego.
Przykładowo, na kawałek materiału opakowaniowego o rozmiarach 10 cm x 10 cm działa w przybliżeniu nacisk 100 kg, który wystarcza do rozciągnięcia bardzo grubych elastycznych folii.
Pod pojęciem elastyczności rozumie się samoczynne ponowne przyjmowanie dawnego kształtu po zmianie tego kształtu. Elastyczność jest własnością ciał stałych, to znaczy zdolnością do tego by swą zmianę kształtu (deformację) spowodowaną działaniem sił zewnętrznych przywrócić do stanu pierwotnego po ustaniu działania tych sił [Brockhaus, 18. wydanie (wydanie j ubileuszowe)].
Sposób według wynalazku ma tę zaletę, że elastyczny materiał opakowaniowy podczas przebiegu rozciągania nie poddawany jest żadnym obciążeniom powodowanym przez urządzenia mechaniczne takie jak pręty, rozciągacze, rolki lub tym podobne, które często powodują uszkodzenia elastycznego materiału.
Sposób według wynalazku ma ponadto tę zaletę, że środki rozciągające nie przeszkadzają w procesie pakowania. Wskutek tego, że materiał opakowaniowy umieszczony jest w pojemniku, w którym wytworzone jest podciśnienie tak, że materiał opakowaniowy rozciągnięty jest zewnętrznym ciśnieniem atmosferycznym, opakowany przedmiot można łatwo umieścić na tym materiale i/lub pod nim albo w nim. Na drodze nie ma na przykład żadnych prętów lub tym podobnych, które miałyby rozciągać materiał opakowaniowy. Istnieje zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne jako siła rozciągająca ale nie zakłóca ona przebiegu opakowywania.
188 459
Po zlikwidowaniu podciśnienia materiał opakowaniowy przylega do opakowywanego przedmiotu, przy czym nie ma potrzeby usuwania mechanicznych środków rozszerzających z przestrzeni pomiędzy materiałem i opakowywanym przedmiotem. Powietrze zawarte pomiędzy materiałem i przedmiotem zostaje wyparte.
Poza tym, zgodnie ze sposobem według wynalazku materiał opakowaniowy wskutek działania ciśnienia zewnętrznego powietrza (atmosferycznego) rozciąga się bardzo równomiernie. Według wynalazku możliwe jest przeprowadzanie jednocześnie rozciągania wzdłużnego i poprzecznego. Możliwe jest także dokonywanie miejscowych nadmiernych rozciągnięć, na przykład jako ochrony krawędzi opakowywanego towaru lub jako ochrony materiału opakowaniowego. Poza tym elastyczny materiał opakowaniowy przy rozciąganiu można formować w dowolne kształty dopasowane do opakowywanego towaru.
Sposób opakowywania według wynalazku ma tę zaletę, że może być stosowany we wszelkiego rodzaju opakowaniach.
W ten sposób elastyczny materiał opakowaniowy można stosować uniwersalnie, co według stanu techniki nie było możliwe.
Oznacza to, że zalety elastycznego materiału opakowaniowego po raz pierwszy można zastosować w innych dziedzinach pakowania niż w dotychczas znanych ze stanu techniki.
Do zalet elastycznego materiału opakowaniowego zalicza się to, że po przebiegu opakowywania elastyczny materiał pod wpływem sił przywracających stan pierwotny, istniejących w tym materiale i powodowanych jego elastycznością, przylega równomiernie i ściśle do opakowanego przedmiotu.
Poza tym, w sposobie według wynalazku można stosować materiał opakowaniowy, który opakowywany produkt, po opakowaniu lub już podczas opakowywania, ściska lub wywiera na ten produkt równomierny wielostronny lub wszechstronny nacisk, co korzystne jest przy opakowywaniu pieluch. Przykładowo objętość pieluch można według wynalazku zmniejszyć do połowy, co umożliwia znaczne oszczędności przy ich transporcie.
Ponadto, w sposobie według wynalazku powietrze zawarte pomiędzy opakowywanym przedmiotem i materiałem opakowaniowym jest wypychane samoczynnie, co pożądane jest zwłaszcza przy pakowaniu środków żywnościowych. Zastępuje to znane bardzo pracochłonne sposoby pakowania próżniowego.
Ponieważ na ogół każdy materiał opakowaniowy podczas przebiegu pakowania musi być większy niż pakowany przedmiot, więc przy użyciu materiałów znanych ze stanu techniki pozostają niewykorzystane i nieładnie wyglądające nadmiary materiału. Te pozostające nadmiary materiału usuwa się w dodatkowych operacjach roboczych przez oddzielanie za pomocą termicznych urządzeń lub tym podobnych. Nadmiary te można też obkurczyć lub przyłożyć w postaci dodatkowej warstwy do materiału opakowania.
Możliwe jest również pozostawienie tych nadmiarów materiału wystających nieładnie z opakowania, na przykład w opakowaniach próżniowych mięsa, co jednak czyni się bardzo rzadko. Tak więc według stanu techniki w większości przypadków konieczna jest dodatkowa operacja robocza, a ponadto powstają niepożądane odpady materiału.
Elastyczny materiał opakowaniowy stosowany w sposobie według wynalazku nie posiada tych wad.
W sposobie według wynalazku możliwe jest elastyczne rozciąganie materiału podczas przebiegu opakowywania, przy czym następnie pod wpływem sił przywracających stan pierwotny istniejących w materiale, przylega on samoczynnie do opakowywanego przedmiotu. Zgodnie ze sposobem według wynalazku elastyczny materiał można stosować uniwersalnie do wielu produktów.
Wskutek tego uzyskuje się wiele korzyści.
Przy rozciąganiu materiału opakowaniowego uzyskuje on postać cieńszej warstwy. Przy powrocie do stanu pierwotnego nie powstają nadmiary materiału lub materiał opakowaniowy uzyskuje ponownie większą grubość swej warstwy i osiąga w ten sposób grubość warstwy konieczną do opakowania. Nie powstaje nadmiar materiału. W ten sposób uzyskuje się oszczędność materiału wynoszącą do 50% w stosunku do stanu techniki.
Stabilność opakowania wynika głównie z grubości materiału opakowaniowego po utworzeniu opakowania. Grubość materiału podczas pakowania nie odgrywa tak dużej roli.
188 459
Według wynalazku sposób opakowywania przedmiotów dotyczy elastycznego materiału opakowaniowego w różnych wykonaniach.
Poniżej zostaną opisane sposoby opakowywania towarów w materiały opakowaniowe w postaci elastycznych toreb, elastycznych węży lub elastycznych płaskich folii.
Torba składa się na przykład z dwóch kawałków płaskiej folii, na przykład kwadratów, nałożonych na siebie, przy czym trzy krawędzie boczne łączy się ze sobą trwale tak, że torba posiada otwarty koniec. Torbę jej otwartym końcem nakłada się na obwodowe obrzeże pojemnika tak, że ten koniec przylega lub obejmuje to obwodowe obrzeże, przy czym pomiędzy zewnętrznymi powierzchniami torby i wewnętrzną stroną pojemnika utworzona jest przestrzeń, w której wytwarza się podciśnienie. Za pomocą zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego torba zostaje w wymienionej przestrzeni rozszerzona. Następnie w tak rozszerzonej torbie umieszcza się opakowywany przedmiot, względnie towar.
Po zlikwidowaniu podciśnienia we wspomnianej przestrzeni, pod wpływem istniejących w materiale torby sił przywracających stan pierwotny, torba przylega samoczynnie do opakowywanego przedmiotu.
Torba swym otwartym końcem zarówno w stanie rozszerzonym jak i nierozszerzonym może przylegać lub obejmować obwodowe obrzeże pojemnika.
Celowo torba jest tak wykonana, że w obszarze otworu ma większą średnicę niż w obszarze środkowym albo końcowym. Ma to tę zaletę, że torbę w łatwy sposób jej otwartym końcem można osadzić na obwodowym obrzeżu pojemnika.
Pojemnik korzystnie jest tak wykonany, że jego wielkość może się zmieniać. Pojemnik może być zmieniany pod względem swej długości, szerokości i/lub głębokości. Długość pojemnika może być zmieniana na przykład przez teleskopowe jego wykonanie. Przestrzeń wewnętrzna pojemnika może być zmieniana także za pomocą tłoka umieszczonego w pojemniku.
Jeżeli elastyczny materiał opakowaniowy wykonany jest w postaci węża z dwoma otwartymi końcami, to wąż przechodzi poprzez pojemnik. Jeden z otwartych końców węża, analogicznie jak dla torby, nałożony jest na obwodowe obrzeże pojemnika lub je obejmuje. Drugi koniec węża umieszczony jest w urządzeniu doprowadzającym istniejącym w pojemniku i odwijany jest stale z rolki zasobnikowej.
Korzystnie urządzenie doprowadzające wąż umieszczone jest w osiowo przesuwalnym tłoku usytuowanym w pojemniku tak, że długość pojemnika, a tym samym długość otoczki opakowaniowej, może być zmieniana przez przesuwanie tłoka. Tłok ma możliwość zamocowywania w pojemniku tak, aby nie przesuwał się pod działaniem zewnętrznego powietrza atmosferycznego.
Odcinek węża umieszczony w pojemniku zostaje naprężony zanim jeszcze zostanie rozszerzony pod wpływem atmosferycznego podciśnienia i działania zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego, przy czym rolka z zapasem węża obraca się wstecz. Ma to tę zaletę, że odcinek węża znajdujący się w pojemniku, przy rozciąganiu (rozszerzaniu) nie przylega do ścianki pojemnika w stanie zagniecionym lub pofałdowanym albo w innej nierównomiernej postaci.
Przez działanie podciśnienia i zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego, odcinek węża umieszczony w pojemniku, rozszerza się podobnie jak torba, a opakowywany towar umieszcza się w tym wężu. Następnie likwiduje się podciśnienie. Materiał opakowaniowy wskutek swej elastyczności powraca do stanu pierwotnego wypierając przy tym powietrze zawarte pomiędzy pakowanym towarem i materiałem opakowaniowym. Odcinek węża przylega samoczynnie do wprowadzonego, pakowanego towaru.
Celowo, w tłoku znajduje się dodatkowo urządzenie zagrzewające oraz urządzenie do wytwarzania linii perforacji. W miejscach perforacji odcinki węża można oddzielać od węża.
Zależnie od opakowywanego towaru odcinek węża może być zamknięty na jednym lub na obu końcach, zwłaszcza zgrzany termicznie.
Gdy odcinek węża z opakowanym towarem wyciąga się z pojemnika, to jednocześnie pociąga się automatycznie znajdujący się za nim wąż tak, że w zbiorniku ponownie znajduje się odcinek węża, który jego otwartym końcem osadza się na obwodowym obrzezu pojemnika.
Korzystnie pojemnik na zewnętrznej stronie ma elementy przytrzymujące otwór torby lub węża. Elementy przytrzymujące wykonane są celowo w kształcie haka, a haki odwrócone są od pojemnika. Gdy torba lub wąż swym otworem otwartego końca zostanie osadzony na
188 459 środkach przytrzymujących, to środki te pneumatycznie lub hydraulicznie albo elektrycznie zostają tak przemieszczone, że otwór torby lub węża przylega naprężony do haków a także leży na obwodowym obrzeżu otworu pojemnika i/lub przy tym obrzeżu, uszczelniając w ten sposób przestrzeń pojemnika względem przestrzeni zewnętrznej tak, że pomiędzy torbą lub wężem i pojemnikiem można wytworzyć podciśnienie.
Środki przytrzymujące poruszają się równolegle do powierzchni bocznej pojemnika na przykład ukształtowanej cylindrycznie lub prostopadłościennie. Możliwe jest jednak również odsuwanie środków przytrzymujących promieniowo, na zewnątrz pojemnika.
Inna możliwość przytrzymywania torby lub węża polega na tym, że pojemnik wykonany jest jako dwuścienny, a w pustej przestrzeni pomiędzy ściankami pojemnika wytwarza się podciśnienie.
Pojemnik w obszarze swego otworu jako urządzenie przytrzymujące obrzeże otworu węża lub torby ma przynajmniej jeden dodatkowy otwór, poprzez który materiał opakowaniowy jest zasysany i przytrzymywany za pomocą podciśnienia wytworzonego pomiędzy ściankami pojemnika.
Wewnętrzna ścianka pojemnika określa geometrię torby lub węża gdy wytworzone zostaje podciśnienie, które jest tak duże, że torba lub wąż pod wpływem zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego przylegają do ścianki pojemnika.
Dwuścienne wykonanie ma dodatkową zaletę, gdyż geometrię zewnętrznej ścianki pojemnika można dobrać tak, że jest ona wystarczająco stabilna aby przeciwdziałać siłom atmosferycznym występującym przy wytwarzaniu podciśnienia. Korzystny okazał się na przykład kształt cylindryczny.
Ponadto, dwuścienne wykonanie pojemnika ma tę zaletę, że przy niezmiennej geometrii zewnętrznej ścianki pojemnika można stosować odmienne od niej ścianki wewnętrzne pojemnika tak, że uzyskuje się różne geometryczne ukształtowanie materiału opakowaniowego. Ponieważ zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne poprzez materiał opakowaniowy działa tylko na wewnętrzną stronę wewnętrznej ścianki pojemnika, zmniejszają się przez to siły działające promieniowo na zewnątrz występujące w wewnętrznej ściance pojemnika głównie w postaci przeciwnie skierowanych sił rozciągających. Wskutek tego, jako materiał wewnętrznej ścianki pojemnika zamiast ciężkiej stali można użyć na przykład sztuczne tworzywo tak, że możliwe jest uzyskiwanie skomplikowanych geometrii tej ścianki oraz znacznych oszczędności kosztów.
Poza tym, wewnętrzne ścianki pojemnika mogą być wymienialne tak, że konieczne jest tylko jedno urządzenie opakowaniowe z jedną zewnętrzną ścianką pojemnika, a uzyskiwać można różne geometrie materiału opakowaniowego za pomocą wewnętrznej ścianki pojemnika.
Przy dwuścianowym wykonaniu, wewnętrzna ścianka pojemnika wykonana jest celowo w postaci sita. Wystarcza jednak, gdy wewnętrzna ścianka pojemnika zawiera odpowiednią liczbę otworów, aby zapewnić w przybliżeniu jednakowe ciśnienie w całej wewnętrznej przestrzeni pojemnika.
W przypadku niektórych pakowanych towarów celowe jest likwidowanie podciśnienia wytworzonego w pojemniku w ten sposób, że poprzez opakowywany towar, w materiale opakowaniowym tworzy się przynajmniej jeden otwór podczas umieszczania opakowywanego towaru.
Poprzez umieszczony w materiale otwór napływać będzie powietrze do przestrzeni, w której wytworzone zostało podciśnienie tak, że podciśnienie ulega likwidacji. Można przez to nie stosować czujników fotoelektrycznych, które sygnalizowałyby układowi sterującemu likwidacją podciśnienia, że opakowywany towar znajduje się już w materiale opakowaniowym.
Gdy materiał opakowaniowy ma postać płaskiej folii, to może być ona stosowana pojedynczo lub w postaci wielu folii jednocześnie.
Przy stosowaniu jednej płaskiej folii prowadzi się ją według wynalazku ponad obwodowym obrzeżem pojemnika, przy czym pojemnik korzystnie ma kształt korytkowy. Płaska folia uszczelnia przestrzeń pojemnika względem przestrzeni zewnętrznej, a w pojemniku wytwarza się podciśnienie. Wskutek wytworzenia podciśnienia zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne działa na folię rozciągając ją i wciskając do korytka pojemnika. Opakowywany towar wkłada się na rozciągniętą folię. Boczne brzegi płaskiej folii prowadzi się następnie razem. Brzegi te
188 459 zgrzewa się a podciśnienie atmosferyczne likwiduje się. Możliwe jest także, aby najpierw usunąć podciśnienie a dopiero potem zgrzać boczne brzegi.
Boczne brzegi płaskiej folii zgrzewa się ze sobą termicznie. Można jednak boczne brzegi tej folii łączyć ze sobą w inny sposób, np. przez sklejenie. W każdym przypadku z płaskiej folii otrzymuje się węża.
Korzystnie węża dzieli się na odcinki. W tym celu na węża nanosi się linie perforacji.
W razie potrzeby końce odcinków węża z płaskiej folii mogą być także zamknięte.
Według tego sposobu płaską folię prowadzi się poprzez urządzenie opakowaniowe w sposób ciągły lub skokowy.
Płaską folię korzystnie prowadzi się za pomocą środków transportowych takich jak łańcuchy,, taśmy lub podobne.
Środki transportowe mogą jednocześnie służyć jako środki uszczelniające pomiędzy płaską folią i obwodowym obrzeżem pojemnika.
Przy zastosowaniu wielu płaskich folii, co najmniej dwóch płaskich folii korzystnie umieszczone są naprzeciwległe przynajmniej dwa pojemniki.
W zasadzie przebieg rozciągania jest analogiczny jak przy zastosowaniu jednej płaskiej folii. Opakowywany towar jest umieszczony pomiędzy płaskimi foliami. Boczne brzegi płaskich folii prowadzi się razem i łączy ze sobą trwale.
Tacka jest płytkowo ukształtowanym materiałem, na którym umieszczony jest opakowywany towar. Opakowywany towar umieszczony na tacce i przeznaczony do opakowania elastyczną folią płaską, prowadzi się poprzez urządzenie, które zawiera pojemnik, w którym elastyczna folia ulega rozciągnięciu. Tacka z opakowywanym towarem tak jest umieszczona, że rozciągnięta folia znajduje się nad opakowywanym towarem. Po zlikwidowaniu podciśnienia płaska folia przylega do opakowywanego towaru. Boczne brzegi folii przytrzymywane są mechanicznie przy brzegach tacki. Boczne brzegi płaskiej folii zgrzewa się następnie z tacką. W ten sposób pakuje się na przykład łososia.
Według wynalazku możliwe jest wytworzenie w pojemniku podciśnienia tak, że torba, wąż lub folia płaska rozciągają się aż do ścianki pojemnika, a geometria materiału opakowaniowego dopasowuje się do ścianki pojemnika. Jeżeli materiał opakowaniowy wykonany jest na przykład jako wąż, to ma on kształt cylindryczny. Gdy jako pojemnik stosuje się rurę o poprzecznym przekroju kwadratowym, to wymusza się to, że wąż przybiera również kształt o przekroju kwadratowym. W swym wzdłużnym przebiegu materiał opakowaniowy pozostaje jednak nadal wężem.
Możliwe jest również, aby materiał opakowaniowy przylegał tylko częściowo do ścianki pojemnika. Ma to tę zaletę, że gdy materiał słabo przylega do ścianki, to siły adhezji są znacznie mniejsze, co umożliwia ciągłe przesuwanie się do przodu materiału opakowaniowego w pojemniku. Mimo to kształt materiału ustalony jest przez częściowe przyleganie do ścianki pojemnika.
Jeżeli jako materiał opakowaniowy zastosuje się też na przykład wąż, a jako pojemnik zastosuje się rurę o poprzecznym przekroju kwadratowym, to w tym przypadku wąż przylega tylko częściowo do bocznych ścianek rury o poprzecznym przekroju kwadratowym. Wąż nie przylega przy tym w pełni w narożach lecz napięty jest nad nimi promieniowo.
Według wynalazku możliwe jest jednak również takie dobranie podciśnienia, że materiał opakowaniowy rozciąga się tylko na tyle, że pomiędzy ścianką pojemnika i tym materiałem pozostaje odstęp. W tym przypadku geometria rozciągniętego materiału opakowaniowego zależy wyłącznie od pierwotnej geometrii materiału.
W tym przypadku materiał opakowaniowy może mieć kształt elastycznej rękawicy. Elastyczną rękawicę rozszerza się w pewnym stopniu przez wytworzenie w pojemniku podciśnienia koniecznego do jej rozciągnięcia, przy czym zewnętrzne ciśnienie atmosferyczne działa na wewnętrzne powierzchnie rękawicy.
Ma to tę zaletę, że przylegająca ściśle do ręki elastyczna rękawica w stanie nierozszerzonym, może być łatwo naciągana, gdyz w stanie rozszerzonym jest większa niz dłoń. Po zlikwidowaniu rozszerzenia elastyczna rękawica przylega samoczynnie do dłoni.
Jest to korzystne w zastosowaniu w klinikach lub laboratoriach, w których konieczne jest częste naciąganie ściśle przylegających, często sterylnych rękawic.
188 459
W opakowaniach różnego rodzaju celowe jest nanoszenie połączeń zgrzewanych i/lub linii perforacji. Nanoszone na torbę, węża oraz węża z płaskiej folii linie perforacji oraz połączenia zgrzewane korzystnie mogą być wykonane jako wygięte tak, że zgrzewane połączenie dopasowuje się swym kształtem do opakowywanego towaru.
Sposób według wynalazku ma tę zaletę, że opakowywany towar podczas opakowywania lub po przebiegu opakowywania może być ściśnięty pod działaniem sił przywracających stan pierwotny, istniejących w materiale opakowaniowym. Jest to szczególnie korzystne przy pakowaniu pieluch, papieru higienicznego, podpasek kobiecych lub i tym podobnych, które powinny zajmować możliwie mało miejsca podczas transportu, składowania i sprzedazy.
Duza liczba produktów nie nadaje się lub nadaje się tylko częściowo do ściskania, jednak ma możliwość zmiany kształtu. Za pomocą elastycznego materiału opakowaniowego uzyskuje się jego odkształcenie, na przykład kawałka mięsa, w postać o kołowym lub prawie kołowym przekroju poprzecznym.
W przypadku produktów, które nie nadają się do ściskania i tylko trochę mogą być odkształcane, pożądane jest ścisłe przyleganie folii opakowaniowej a tym samym oszczędność materiału jak to ma miejsce, na przykład w przypadku pojemników z napojami pakowanymi po sześć sztuk.
Jeżeli po przebiegu opakowywania na pakowany towar nie mają działać siły przywracające stan pierwotny lub też mają działać tylko ograniczone tego rodzaju siły występujące w materiale opakowaniowym, to istnieją trzy możliwości:
a) Opakowanie może być tak dopasowane do opakowywanego towaru, że po przebiegu opakowywania siły przywracające jego stan pierwotny równe są zeru lub bliskie zeru.
b) Możliwym jest, aby przy rozszerzaniu materiału opakowaniowego dokonać jego nadmiernych rozciągnięć stanowiących celowe, miejscowe nadmierne rozciągnięcia. Wskutek tego, na przykład w obszarze krawędzi opakowywanego towaru siły przywracające stan pierwotny elastycznego materiału opakowaniowego są równe lub prawie równe zeru tak, że uzyskuje się przez to ochronę krawędzi opakowywanego towaru. Pożądane to jest, na przykład przy opakowywaniu mleka w kartonach w opakowania zbiorcze.
c) Według wynalazku opakowywany towar przy zastosowaniu jako materiału opakowaniowego elastomeru poliolefinowego, ogrzewa się wspólnie, na przykład do temperatury 85°C. Temperatura nagrzewania w każdym przypadku musi być niższa od temperatury mięknienia materiału opakowaniowego. Wskutek ogrzania elastomerów poliolefinowych uzyskuje się odprężenie materiału.
Jako przykład odprężania materiału opakowaniowego można wskazać co następuje.
Jeżeli, na przykład materiał opakowaniowy podczas przebiegu opakowywania ulegnie rozciągnięciu ze 100% do 180% i kurczy się wokół opakowywanego towaru do 140%, to materiał ten bez nagrzania skurczyłby się przy rozpakowywaniu towaru ponownie do 100%. Jeżeli jednak materiał opakowaniowy zostanie nagrzany, to nie skurczy się on poniżej 140%. Materiał opakowaniowy jest jednak tak jak poprzednio elastyczny w zakresie 140% do 180%.
Ma to tę zaletę, że na przykład przy rozpakowywaniu zapakowanego towaru takiego jak pieluchy, materiał nie kurczy się dalej co mogłoby utrudniać rozpakowywanie.
Przy zastosowaniu sposobu według wynalazku do elastycznych rękawic, w normalnie stosowanym sposobie rękawice również po samoczynnym nałożeniu naciskają na dłonie wskutek dalszego działania sił przywracających stan pierwotny. Jeżeli jednak rękawice wykonane są z odpowiednio elastycznego materiału, na przykład z elastomeru poliolefinowego, to po nałożeniu rękawic można je ogrzać tak, że materiał ulegnie odprężeniu. Materiał opakowaniowy w postaci rękawic pozostaje mimo to elastyczny, to znaczy gdy użytkownik zamyka rozprostowaną dłoń to na górnej stronie dłoni powstaje ponowne rozciągnięcie, a gdy dłoń otworzy to rozciągnięcie kurczy się.
Korzystnie jest gdy pojemnik, w którym materiał opakowaniowy ulega rozciągnięciu ma geometrię dopasowaną do pakowanego towaru. Oznacza to, że na przykład jeżeli pakowany towar ma przekrój poprzeczny kolisty, to taki sam przekrój poprzeczny ma również pojemnik tylko nieco powiększony.
Geometria pojemnika może jednak korzystnie różnić się od geometrii pakowanego towaru. Oznacza to, że przy poprzecznym przekroju kolistym pakowanego towaru, poprzeczny
188 459 przekrój pojemnika jest półkolisty. Dno pojemnika jest w tym przypadku wykonane jako płaskie, co może być korzystne przy załadowywaniu urządzenia opakowaniowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia częściowy przekrój przez urządzenie do opakowywania przedmiotu za pomocą elastycznej torby, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 z rozszerzonym otworem torby, fig. 3 - urządzenie z fig. 1 z rozszerzoną torbą, fig. 4 - urządzenie z fig. 1 z pakowanym przedmiotem włożonym do torby, fig. 5 - urządzenie z fig. 1 z torbą przylegającą do pakowanego przedmiotu, fig. 6 - widok z góry na urządzenie z fig. 1, w kierunku strzałki VI, fig. 7 - inny przykład wykonania opakowania przedmiotu za pomocą elastycznego węża opakowaniowego, fig. 8 - przekrój według linii VIII-VIII z fig. 7, fig. 9 - szczegół urządzenia z fig. 7, fig. 10 - zmieniony przykład wykonania opakowania przedmiotu za pomocą elastycznej folii płaskiej, fig. 11 - widok z góry na fig. 10, w kierunku strzałki XI, fig. 12 - widok perspektywiczny urządzenia z fig. 10, fig. 13 - przekrój według linii XIII-XIII z fig. 12, fig. 14 - przekrój według linii XIV-XIV z fig. 12, fig. 15 - inny przykład wykonania, fig. 16 - urządzenie do naciągania elastycznej rękawicy, fig. 17 zmieniony szczegół z fig. 1, fig. 18 - zmieniony szczegół z fig. 1, fig. 19 - inny przykład wykonania, fig. 20 - przekrój według linii XX-XX z fig. 19, a fig. 21 - przedstawia odmienny przykład wykonania.
Na figurze 1 przedstawiony jest pojemnik 1, w którym umieszczona jest torba 2 wykonana z elastycznej folii. Torba 2 obrzeżem swego otworu 2 zawieszona jest na elementach przytrzymujących 4, 5. Elementy przytrzymujące 4, 5 mają postać haków 6, 7, na które nałożone jest obrzeże 3a torby 2. Napięcie brzegowe mocuje torbę 2 z jej obrzeżem 3a na hakach 6 i 7.
Torba 2 w stanie nierozszerzonym znajduje się w przestrzeni 9 pojemnika 1. Pojemnik 1 ma otwór 10, a na przeciwległej ścianie 11 ma przelotowe otwory 12, 13 służące jako połączenie z urządzeniem (pompą próżniową 109) wytwarzającym podciśnienie. Pomiędzy pompą próżniową 109 i przestrzenią 9 usytuowany jest zawór 106. Za pomocą zaworu 106 reguluje się odsysanie i wpuszczanie powietrza z przestrzeni 9, względnie do przestrzeni 9. W celu odsysania powietrza z przestrzeni 9 zawór 106 jest tak włączony, że otwór 107, przez który może wpływać powietrze, jest zamknięty, a pompa próżniowa 109 poprzez przewody 105, 108 odsysa powietrze z przestrzeni 9.
Jeżeli po umieszczeniu przedmiotu w torbie 2 przestrzeń 9 ma być ponownie napełniona powietrzem, to zawór 106 tworzy połączenie pomiędzy otworem 107 i przewodem 105 tak, że powietrze z przestrzeni zewnętrznej przechodzi do przestrzeni 9. Podczas tej operacji zawór 106 zamyka przewód 108 prowadzący do pompy próżniowej 109.
Odpowiednie urządzenie może być także umieszczone za przelotowym otworem 13. Możliwe jest jednak również, aby poprzez dodatkowy przewód połączyć otwór 13 z przewodem 105.
Na figurze 2 przedstawiona jest torba 2 w pojemniku 1. Elementy przytrzymujące 4, 5 za pomocą hydraulicznie, pneumatycznie lub elektrycznie pracującego urządzenia rozciągającego 90 zostały przesunięte w kierunku strzałki A ponad krążkami 91 i przy rozsuwaniu tak rozparły elementy przytrzymujące (haki 6, 7), że obrzeże 3a torby 2 uległo rozszerzeniu w taki sposób, że to obrzeże 3a torby 2 uszczelniło przestrzeń 9 pojemnika 1 względem powietrza zewnętrznego 15 a tym samym względem ciśnienia zewnętrznego to znaczy atmosferycznego.
Zgodnie z fig. 3, przez odsysanie powietrza z przestrzeni 9 za pomocą urządzenia 14 (nie przedstawionego) w przestrzeni tej powstaje podciśnienie atmosferyczne tak, że torba 2 przylega do wewnętrznych stron ścian 11, 16, 17 pojemnika 1. Torba znajduje się teraz w stanie rozszerzonym.
Zgodnie z fig. 4, poprzez otwór 10 pojemnika 1 i otwór 18 torby można teraz przedmiot 19 przeznaczony do opakowania wprowadzić do pojemnika 1 i torby 2 nie napotykając przy tym przeszkód w postaci środków mechanicznych.
Według fig. 5, przedmiot 19 znajduje się w torbie 2, a podciśnienie w przestrzeni 9 pojemnika 1 zostało zlikwidowane tak, że torba 2 ze względu na swą elastyczność samoczynnie przyległa do włożonego przedmiotu 19, ewentualnie wywierając nacisk na przedmiot 19. Powietrze pomiędzy przedmiotem 19 i torbą 2 zostało przy tym wyparte.
188 459
W przestrzeni pomiędzy włożonym przedmiotem 19 i jeszcze utrzymywanym przez haki 6, 7 obrzeżem 3a torby powietrze może bez przeszkód uchodzić, poprzez otwór 10 pojemnika 10 i otwór 3 torby, 2, do przedniego obszaru torby 2. Pomiędzy otworem 3 torby 2 i opakowanym przedmiotem 19 torba 2 w obszarze 19a ściąga się pierścieniowo. Siły rozciągające wywierane na haki ulegają likwidacji (nie przedstawione).
Następnie, torbę 2 z jej obrzeżem 3 a podnosi się z elementów przytrzymujących 4, 5, a zapakowany przedmiot 19 można wyjąć z pojemnika 1 poprzez otwór 10. Elementy przytrzymujące 4, 5 nie przeszkadzają przy tym, gdyż w swych punktach zamocowania do urządzeń rozciągających 90 zamocowane są przegubowo.
Jak widać z fig. 6, pojemnik 1 ma cztery hakowate urządzenia przytrzymujące 20a, 20b, 20c, 20d, które rozszerzają otwór 3 pojemnika 2 za pomocą urządzeń rozciągających 90 i naciągają ponad brzeg 8 pojemnika 1. Pojemnik 1 w tym przykładzie wykonania ma przekrój poprzeczny zbliżony do prostokąta tak, ażeby za pomocą urządzenia można było wygodnie, hermetycznie pakować kawałki mięsa.
Urządzenia przytrzymujące według fig. 1 do 6 stosuje się wtedy, gdy używa się na opakowanie wąż opakowaniowy.
Zgodnie z fig. 7, z dłuższego, elastycznego węża 26, który według fig.9 odwija się z rolki z zapasem, stosuje się każdorazowo odcinek węża 26a.
Według fig. 7, za pomocą tłoka 24 w pojemniku 22 wprowadzany jest elastyczny wąż 26 w przestrzeń 36 przeznaczoną do osadzenia materiału opakowaniowego. W tym celu tłok 24 ma otwór doprowadzający 25 odcinek węża 26a. Pojemnik 23 w tym przykładzie wykonania wykonany jest jako dwuścienny co nie jest jednak konieczne. Pojemnik 23 pomiędzy ściankami 27 i 37 ma pustą przestrzeń 28, w której za pomocą przewodów 29 wytwarza się podciśnienie.
Odcinek węża 26a przez wytwarzanie podciśnienia w przestrzeni 36 ulega elastycznemu rozszerzeniu, jak to przedstawiono na fig. 1 do 6.
W odmianie wykonania z fig. 1 do 6, koniec węża 30 zostaje tak zamocowany w otworze 31 pojemnika 23, że w pustej przestrzeni 28 pomiędzy ściankami 27 i 37 pojemnika 23 powstaje podciśnienie. Poprzez otwory 32, 33 przedni koniec odcinka węża 26a zostaje przyssany do brzegów 28a podwójnej ścianki wskutek wytworzenia podciśnienia w przestrzeni 28. Następnie poprzez otwory 34, 35 w przestrzeni 36 ograniczonej podwójną ścianką wytwarza się podciśnienie tak, że odcinek węża 26a przylega do wewnętrznych stron 37 pojemnika 23, jak to przedstawiono na fig.3.
Przy takim wykonaniu, pakowany przedmiot wprowadza się w rozszerzony odcinek węża 26c (zaznaczony linią przerywaną). Urządzenie takie nadaje się zwłaszcza wtedy, gdy do opakowania we wnętrzu pojemnika wprowadza się towary ciekłe lub o konsystencji pasty. W przypadku materiałów ciekłych lub o konsystencji pasty nie jest konieczne, aby otwór 31 odpowiadał maksymalnej średnicy wprowadzanego przedmiotu. Wewnętrzna ścianka ścianki podwójnej, w innym wykonaniu wynalazku (nie przedstawionym) może być wykonana jako wymienna.
W takim pojemniku, analogicznie jak na fig. 1 do 6, umieszcza się również torbę 2.
Tłok 24 jest wykonany jako przesuwalny w kierunku strzałki B tak, że w pojemniku mogą być umieszczane odcinki węża 26a o różnej długości i pakowane mogą być przedmioty o różnych długościach.
Na figurze 8 przedstawione jest urządzenie z tłokiem 24 z fig. 7 w przedłużeniu w lewo. Do uszczelnienia przestrzeni 36 z wylotem węża 103, w której wytwarza się podciśnienie w stosunku do ciśnienia powietrza atmosfeiy zewnętrznej 39, pomiędzy tłokiem 24 i ścianą pojemnika 37 znajduje się uszczelnienie 40. Uszczelnienie 40 wykonane jest w postaci uszczelki wewnątrz pustej tak, że stosuje się ją do uszczelniania przestrzeni 36, a także po nadmuchaniu, do ustalania tłoka 4 w jego położeniu.
Według fig. 9, odcinek węża 26a odwija się korzystnie z rolki zasobnikowej 49 zawierającej zapas węża. Odwinięty z rolki 49 wąż opakowaniowy 26 prowadzony jest w kierunku strzałki C do wlotu węża 41. Aby zapewnić stosunkowo szczelne zamknięcie wlotu węża 41 względem zewnętrznego ciśnienia powietrza stosuje się tu sprężyste urządzenie uszczelniają188 459 ce 42. W celu rozszerzenia odcinka węża 26a w przestrzeni 36 wytwarza się podciśnienie przez odsysanie istniejącego w przestrzeni 36 powietrza, w kierunku strzałek E i F.
Po wytworzeniu podciśnienia ciśnienie powietrza zewnętrznego działa na wnętrze odcinka węża 26a poprzez otwór 31 (fig. 7) i rozszerza ten odcinek węża aż do położenia zaznaczonego linią przerywaną 26c tak, że odcinek węża praktycznie wypełnia przestrzeń 36.
Zgodnie z fig. 8 odcinek węża 26b przez działające z zewnątrz ciśnienie powietrza zostaje wstępnie otwarty w przestrzeni 48 usytuowanej przed tłokiem 24, jednakże nie ulega rozszerzeniu.
Ma to tę zaletę, że odcinek węża 26b po usunięciu go z urządzenia może być łatwiej otwierany, gdyż przeciwdziała się przez to siłami adhezji działającymi pomiędzy pasmami folii, względnie usuwa się zupełnie te siły. Wskutek wstępnego otwierania, przy wytwarzaniu węża opakowaniowego zbędne staje się wprowadzanie środków oddzielających takich jak puder lub tym podobnych.
W tłoku 24 umieszczona jest szyna zgrzewająca 43 oraz nóż perforujący 44, które za pomocą cylindra pneumatycznego 45 poruszają się w kierunku strzałki D, aby pomiędzy odcinkiem węża 26a i wężem 26 wykonać w obszarze 46 połączenie zgrzewane 47 i perforowaną linię.
Możliwe jest również wyłączenie działania urządzenia zgrzewającego tak, że w przemieszczającym się wężu wytwarza się tylko perforację służącą do odrywania odcinka węża po opakowaniu przedmiotu i do wyjmowania zapakowanego przedmiotu z przestrzeni 36.
Według fig. 8, tłok po swojej stronie zwróconej do przestrzeni 36, poczynając od wylotu węża 103 rozszerza się stożkowo. Możliwe jest jednak również inne wykonanie tłoka 24.
Według fig. 9, wąż 26 jak już wspomniano, znajduje się na rolce zasobnikowej 49. Przed wytworzeniem podciśnienia w przestrzeni 36 odcinek węża 26a zostaje napięty w przestrzeni 36 ażeby nie przylegał do wewnętrznej ścianki pojemnika 23 w postaci pofałdowanej i/lub pozałamywanej. W tym celu rolka 9 obraca się wstecz, w kierunku strzałki G, gdy koniec węża 30 zostanie zamocowany do otworu 31 pojemnika 23. Rolka zasobnikowa 49 ułożyskowana jest na dwóch wałkach 50, 51, które przy odwijaniu węża 26 z rolki 49 swobodnie się obracają. W celu napinania węża 26 wałek 50 obraca się wstecz, w kierunku strzałki H tak, ze rolka zasobnikowa 49 obraca się wstecz, w kierunku strzałki G i napina wąż 26. Wskutek tego, że rolka 49 napędzana jest przez wałek 50, na rolkę zasobnikową działa stale moment obrotowy o jednakowej wielkości niezależnie od średnicy rolki 49, który jest niezależny od znajdującego się na rolce 49 zapasu węża.
Na figurach 10, 11 i 12 przedstawiony jest pojemnik 52 w postaci korytka zaopatrzonego w otwory 53. Otwory 53 połączone s, z urządzeniem umożliwiającym wytworzenie podciśnienia w przestrzeni 54.
Ponad uszczelnieniem wargowym 55 usytuowanym przy obrzeżu pojemnika 52 znajduje się elastyczna folia płaska 58 poprowadzona w kierunku strzałki K, a odwijanej z rolki zasobnikowej 49a. Płaska folia 58 i pojemnik 52 ograni czają przestrzeń 54, w której wytworzone jest podciśnienie.
Według fig. 10, płaska folia 58 przylega przynajmniej częściowo do wewnętrznych ścianek 59 pojemnika 52 pod wpływem wytworzonego podciśnienia. W powstałe wskutek tego zagłębienie 60 płaskiej folii ze względu na jej elastyczność, można włożyć opakowywany przedmiot 61.
Płaska folia przesuwana jest w kierunku strzałki 92 (fig. 12) za pomocą elementów transportowych. Jako element transportowy może służyć duża liczba par rolek 65, 93 (fig. 10). Przestrzeń 54 i jej elementy transportowe tak s, ukształtowane (fig. 12), że brzegi 56, 57 płaskiej folii 53 zbiegają się w obszarze M tak, że za pomocą dwóch rolek zgrzewających 94 zostają zgrzane w urządzeniu zgrzewającym 66. Wskutek tego, z płaskiej folii powstaje wąz, w którym znajduje się opakowywany przedmiot 61.
W,ż wraz z przedmiotem 61 transportowane s, poprzez śluzę 96. Po zlikwidowaniu podciśnienia płaska folia przylega mocno do opakowywanego przedmiotu 61 tak, jak to miało miejsce w przypadku odcinków węża lub toreb w opisanych uprzednio przykładach wykonania.
Na figurze 13 przedstawiony jest opakowywany przedmiot 61 w wężu 95 utworzonym z folii 58 ale jeszcze rozszerzonym.
188 459
Śluza 96 wykonana jest z nakładających się gumowych elementów wargowych 97 (fig. 14) wyginanych w kierunku transportu pakowanego materiału.
Za pomocą takiego urządzenia pakuje się kolejno żądane przedmioty.
Według fig. 15, urządzenie według wynalazku ma dwa naprzeciwległe usytuowane pojemniki 71, 72. W takim wykonaniu poprzez pojemniki 71, 72 można prowadzić dwie płaskie folie 69, 70, z których każda przyporządkowana jest przestrzeni 77, 78 jednego z pojemników 71,72.
W odmiennym wykonaniu wynalazku pojemniki mogą być tak wykonane jak przedstawiono to na fig. 15. Usytuowane naprzeciwległe pojemniki mają wnęki 73, 74 i 75, 76, w które wciągane są płaskie folie 69, 70 przy wytwarzaniu podciśnienia.
Płaskie folie 69, 70 mogą być nadmiernie rozciągnięte we wnękach 73, 74, 75, 76 jak to przedstawiono na fig. 15 tak, że po zlikwidowaniu podciśnienia płaskie folie 69, 70 mają miejsca nadmiernie rozciągnięte, w których siły przywracające stan pierwotny są bliskie zeru. Takie lokalne miejsca nadmiernego rozciągnięcia pożądane są wtedy, gdy opakowywany przedmiot posiada na przykład krawędzie, na których nacisk po opakowaniu w płaską folię 69, 70 byłby zbyt duży. Przez zastosowanie nadmiernego rozciągnięcia płaskiej folii 69, 70 uzyskuje się to, że nacisk krawędzi można usunąć lub zmniejszyć.
Nadmierne rozciąganie materiału opakowaniowego uzyskuje się za pomocą urządzeń przedstawionych na fig. 1 do 12 jeżeli opisane wnęki 73, 74, 75, 76 zastosuje się analogicznie do pojemników z fig. 1 do 12.
Na figurze 16 przedstawiony jest inny przykład wykonania pojemnika 79. W przestrzeni 80 pojemnika 79 umieszczona jest elastyczna rękawica 81. W przestrzeni 80, według przykładów wykonania z fig. 1 do 6, wytwarza się takie podciśnienie, że rękawica 81 rozszerza się tak bardzo, że można w nią wygodnie wprowadzić rękę. Poprzez otwór 82 w pojemniku 79 oraz otwór 83 w rękawicy 81 wprowadza się łatwo do rękawicy rękę osoby obsługującej. Po zlikwidowaniu podciśnienia rękawica przylega do ręki.
Według fig. 16, w przestrzeni 80 znajduje się elektryczna spirala grzejna 104. Za pomocą tej spirali 104 wnętrze przestrzeni, a tym samym i elastyczna rękawica nagrzewają się tak, że przy odpowiednio dobranym materiale rękawicy, materiał po nałożeniu rękawicy na rękę użytkownika rozpręża się tak, że nie wywiera dokuczliwego nacisku na rękę użytkownika.
Na figurze 17 przedstawiony jest pojemnik 86, podobnie jak na fig. 1 do 8, który nie ma elementów przytrzymujących i otwierających otwór torby lub węża. Obrzeże torby lub węża umieszcza się na brzegu pojemnika 86 na przykład ręcznie wykorzystując elastyczność materiału.
Na figurze 17 przedstawiona jest nierozszerzona torba 84 umieszczona w pojemniku 86. Otwór 85 torby 84 ma teraz jednak większą średnicę niż torba 84. Ma to tę zaletę, że przy umieszczaniu torby 84 ze ścięciem 84a na obwodowym obrzeżu pojemnika 86, jest ona łatwiejsza do manipulacji na przykład dla gospodyń, przy zamocowywaniu jej na obrzeżu pojemnika 86 (fig. 18).
Wykonanie toreb przedstawionych na fig. 17 i 18 przeprowadza się łatwo w ten sposób, że z węża z folii 99 (fig. 19, 20) wycina się lub odcina poszczególne torby 98 wzdłuż linii 100 i zgrzewa sięje na brzegach, przy czym na swych szerszych końcach 101 pozostają rozdzielone.
Na figurze 21 przedstawione jest urządzenie z fig. 1, które jest jednak tak zmienione, ze po wprowadzeniu przedmiotu 19 do pojemnika, torba 2 zostaje przebita ostrym przedmiotem 102. W takim wykonaniu, powietrze atmosferyczne wchodzi gwałtownie do przestrzeni 9 tak, że następuje bardzo szybki przebieg a tym samym możliwe jest szybkie kolejne wyjmowanie opakowanych przedmiotów.
Takie wykonanie ma również tę zaletę, że, wtedy gdy opakowane przedmioty 19 stanowi zestaw szaszłykowy, to drewniany kołek, na który nałożone są kawałki mięsa, może być wykorzystany do przebicia torby opakowaniowej.
188 459 β
1 I s ! < '-Σ fP'’1 ΐ · ’ί ί • 5 ; ' s '
< < 5 ' Λ
$ . V V V V3 <
> Α X X X Λ/3 ZJ\ 2 :
4 Λ)ι Μ £JO:
Fig. 2
188 459
j=ZL
Fig. 3
188 459
Fig. 4
188 459
Fig. 5
188 459
Fig. 7
188 459
Fig. 9
188 459
Fig. 10
188 459
49α
66
____- -^1
Fig. 11
188 4S9
Fg.12
188 459
Fig. 15
Fig. 16
188 459
Fig. 20
90^
107—fc
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 6,00 zł.

Claims (81)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób opakowywania przedmiotów w elastyczny materiał opakowaniowy, który wprowadza się do pojemnika, po czym wytwarza się atmosferyczne podciśnienie tak, że materiał opakowaniowy w pojemniku, wskutek istnienia zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego działającego na materiał opakowaniowy, rozciąga się, co powoduje, że powstaje pusta przestrzeń, w której w rozciągniętym materiale opakowaniowym umieszcza się opakowywany przedmiot lub przedmioty, po czym likwiduje się podciśnienie, następnie powoduje się powrót elastycznego materiału do stanu pierwotnego co najmniej na tyle, że materiał opakowaniowy co najmniej częściowo przylega co najmniej do jednego opakowywanego przedmiotu, znamienny tym, że materiał opakowaniowy (2, 26, 58, 69, 70) w postaci, korzystnie taśmy z folii lub węża z folii doprowadza się nieprzerwanie, za pomocą co najmniej jednego środka mechanicznego w postaci elementu przytrzymującego (4, 5) w szczelne zaniknięcie z obwodowym obrzeżem co najmniej jednego otworu pojemnika (1,23,52,71, Ί2).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy wprowadzaniu opakowywanego przedmiotu (19, 61) w elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70), w elastycznym materiale opakowaniowym (26, 58,69, 70) stosuje się co najmniej jeden otwór dla likwidacji podciśnienia.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elastyczny materiał opakowaniowy (2,26, 58,69, 70)) zamyka się co najmniej po jednej stronie.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do opakowywania stosuje się wytworzony z elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58, 69, 70) wąż (26), który doprowadza się z rolki zasobnikowej (49), znajdującej się w pojemniku zasobnikowym lub tym podobnym.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że odcinek węża (26a) doprowadza się przez pojemnik (23), następnie otwarty koniec (30) odcinka węża (26a) za pomocą co najmniej jednego środka mechanicznego w postaci elementu przytrzymującego (4, 5) umieszcza się przy obwodowym obrzeżu' pojemnika (23), przy czym pomiędzy odcinkiem węża (26a) i pojemnikiem (23) tworzy się przestrzeń (36) uszczelnioną względem zewnętrznej atmosfery, po czym odcinek węża (26a) rozciąga się w pojemniku (23) za pomocą wytwarzanego w przestrzeni (36) podciśnienia, następnie umieszcza się co najmniej jeden opakowywany przedmiot (19, 61) w odcinku węża (26a), po czym powoduje się co najmniej częściowe przyleganie odcinka węża (26a) do opakowywanego przedmiotu (19, 61) poprzez likwidacje podciśnienia a następnie oddziela się odcinek węża (26a) od elastycznego materiału opakowaniowego (26,58,69,70) w postaci węża (26).
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że odcinek węża (26a) otwartym końcem (30) w stanie rozciągniętym umieszcza przy obwodowym obrzeżu otworu pojemnika (23) i obejmuje obwodowe obrzeże otworu (31) pojemnika (23).
  7. 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że odcinek węża (26a) swym otwartym końcem (30) w stanie nie rozciągniętym umieszcza na obwodowym obrzeżu (31) pojemnika (23) i obejmuje obwodowe obrzeże pojemnika (23).
  8. 8. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że odcinek węża (26a) napina się po umieszczeniu go przy obwodowym obrzeżu pojemnika (23).
  9. 9. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że koniec (30) odcinka węża (26a) umieszczony przy obrzeżu pojemnika (23) uwalnia się z obrzeża pojemnika (23) po zlikwidowaniu podciśnienia.
  10. 10. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że odcinek węża (26a) zamyka się co najmniej na jednym końcu (30).
  11. 11. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że pomiędzy odcinkiem węża (26a) i elastycznym materiałem opakowaniowym (26, 58,69,70) w postaci węża (26) tworzy się perforację.
    188 459
  12. 12. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że początek odcinka węża (26b) następujący po odcinku węża (26a) otwiera się wstępnie za pomocą zewnętrznego ciśnienia atmosferycznego działającego w odcinkach węża (26a, 26b).
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do opakowywania stosuje się płaską folię (58) wytworzoną z elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58, 69, 70), którą korzystnie z rolki zasobnikowej (49a) albo z zasobnika lub tym podobnych, doprowadza się do pojemnika (52).
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że płaską folię (58) z rolki zasobnikowej (49a) doprowadza się do pojemnika (52), przy czym płaską folię (58) za pomocą co najmniej jednego elementu transportowego (65) prowadzi się ponad obwodowym obrzeżem pojemnika (52), z tym że płaską folią (58) uszczelnia się pojemnik (52), po czym pomiędzy pojemnikiem (52) i płaską folią (58) tworzy się przestrzeń (54), w której wytwarza się podciśnienie, przy czym płaską folię (58) rozciąga się w przestrzeni (54) pojemnika (52), następnie co najmniej jeden opakowywany przedmiot (61) umieszcza się, na przykład na i ewentualnie lub pod rozciągniętą płaską folią (58) względnie pod rozciągniętą płaską folią (58), po czym co najmniej częściowo powoduje się przyleganie elastycznej płaskiej folii (58) do co najmniej jednego opakowanego przedmiotu (61) przez likwidacje podciśnienia, następnie elastyczną folię płaską (58) oddziela się od płaskiej folii (58) doprowadzanej z rolki zasobnikowej (49a).
  15. 15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że z płaskiej folii (58) tworzy się wąż (26) przez połączenie trwałe dwóch brzegów bocznych (56, 57) płaskiej folii (58).
  16. 16. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że brzegi boczne (56, 57) płaskiej folii (58) łączy się z tacką, na której znajduje się przynajmniej jeden opakowywany przedmiot (61).
  17. 17. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej dwie płaskie folie (69, 70) za pomocą co najmniej jednego elementu transportowego (65) prowadzi się ponad obwodowymi obrzezami co najmniej dwóch pojemników (71, 72), przy czym co najmniej dwa pojemniki (71, 72) uszczelnia się co najmniej dwiema płaskimi foliami (69, 70), przy czym pomiędzy pojemnikami (71, 72) i płaskimi foliami (69, 70) tworzy się przestrzenie (77, 78), po czym płaskie folie (69, 70) w przestrzeniach (77, 78) pojemników rozciąga się przez wytwarzanie w przestrzeniach (77, 78) pojemników (71, 72) podciśnienia, następnie pomiędzy dwiema płaskimi foliami (69, 70) umieszcza się przynajmniej jeden opakowywany przedmiot (61), następnie powoduje się przyleganie elastycznych płaskich folii (69, 70) co najmniej częściowo do co najmniej jednego opakowanego przedmiotu (61) przez likwidacje podciśnienia, po czym brzegi boczne jednej z płaskich folii (69, 70) łączy się trwale z bocznymi brzegami co najmniej jednej, drugiej z płaskich folii (69, 70) tworząc wąż (26).
  18. 18. Sposób według zastrz. 15, znamienny tym, że zamyka się co najmniej jeden koniec węża (26).
  19. 19. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że zamyka się co najmniej jeden koniec opakowania w postaci tacki.
  20. 20. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że zamyka się co najmniej jeden koniec opakowania utworzonego z dwóch płaskich folii (69, 70).
  21. 21. Sposób według zastrz. 13 albo 14 albo 16 albo 18, znamienny tym, że co najmniej jedną płaską folię (58, 69, 70) prowadzi się, korzystnie nieprzerwanie lub skokowo poprzez urządzenie do opakowania.
  22. 22. Sposób według zastrz. 13 albo 14 albo 16 albo 17, znamienny tym, że co najmniej jedną płaską folię (58, 69, 70) za pomocą elementów transportowych (65) prowadzi się wzdłuż brzegów bocznych przynajmniej jednego pojemnika (52, 71, 72).
  23. 23. Sposób według zastrz. 22, znamienny tym, że jako elementy transportowe (65) stosuje się łańcuchy, taśmy lub tym podobne.
  24. 24. Sposób według zastrz. 22, znamienny tym, że stosuje się elementy transportowe (65) jako środki uszczelniające pomiędzy co najmniej jedną płaską folią (58, 69, 70) i obwodowym obrzeżem co najmniej jednego pojemnika (52, 71, 72).
  25. 25. Sposób według zastrz. 13 albo 17, znamienny tym, że brzegi boczne (56, 57) przynajmniej jednej płaskiej folii (58, 69, 70) za pojemnikiem (52, 71, 72) prowadzi się razem i łączy się trwale ze sobą.
    188 459
  26. 26. Sposób według zastrz. 1 albo 5 albo 14 albo 17, znamienny tym, że powoduje się co najmniej częściowe przyleganie elastycznego materiału opakowaniowego (2, 26, 58, 69, 70) do przynajmniej jednej ścianki pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) przez wytwarzanie podciśnienia pomiędzy pojemnikiem (1, 23, 52, 71, 72) i elastycznym materiałem opakowaniowym (2,26,58, 69, 70).
  27. 27. Sposób według zastrz. 1 albo 5 albo 14 albo 17, znamienny tym, że rozciąga się elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70) powodując odstęp pomiędzy co najmniej jednym pojemnikiem (1, 23, 52, 71, 72) i elastycznym materiałem opakowaniowym (26, 58, 69, 70) przez wytwarzanie podciśnienia pomiędzy pojemnikiem (1, 23, 52, 71, 72) a elastycznym materiałem opakowaniowym (26,58,69,70).
  28. 28. Sposób według zastrz. 1 albo 15 albo 16 albo 17 albo 18 albo 19 albo 20, znamienny tym, że do zamknięcia końców i łączenia brzegów bocznych (56, 57) i końców materiału opakowaniowego (26,58, 69, 70) stosuje się zgrzewanie termiczne.
  29. 29. Sposób według zastrz. 28, znamienny tym, że stosuje się połączenie zgrzewane (47) w postaci linii wygiętej usytuowane poprzecznie do kierunku biegu elastycznego materiału opakowaniowego (26,58,69, 70).
  30. 30. Sposób według zastrz. 11 albo 13 albo 17, znamienny tym, że linię perforacji do oddzielania przebiegającego nieprzerwanie elastycznego materiału opakowaniowego (26 58, 69, 70) umieszcza się poprzecznie do kierunku ruchu tego materiału.
  31. 31. Sposób według zastrz. 30, znamienny tym, że stosuje się wygiętą linię perforacji.
  32. 32. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że miejscowo rozciąga się elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70).
  33. 33. Sposób według zastrz. 32, znamienny tym, że miejscowe rozciągnięcia tworzy się za pomocą geometrii (73, 74, 75, 76) pojemnika (71, 72).
  34. 34. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70) nagrzewa się podczas likwidacji podciśnienia.
  35. 35. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58,69, 70) nagrzewa się po likwidacji podciśnienia.
  36. 36. Urządzenie do opakowywania przedmiotów w elastyczny materiał opakowaniowy w postaci węża, znamienne tym, że ma pojemnik (1, 23, 52, 71, 72), do wytwarzania podciśnienia, mający co najmniej dwa otwory (25, 31), przy czym jeden otwór (25) z uszczelnieniem do doprowadzania elastycznego materiału opakowaniowego (26), natomiast drugi otwór (31) do osadzania otwartego końca (30) odcinka elastycznego materiału opakowaniowego (26a) w postaci węża (26), przy czym urządzenie w pobliżu co najmniej jednego otworu (25, 31) ma usytuowany element przytrzymujący (4, 5) i element transportowy (65) elastycznego materiału opakowaniowego (26,58,69,70).
  37. 37. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że pojemnik (1,3, 52, 71, 72) ma co najmniej jeden otwór (12,13,53) i co najmniej jeden kanał do odsysania powietrza.
  38. 38. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że pojemnik (1, 23, 52, 71, 72) ma co najmniej jeden otwór (12,13, 53) do odsysania powietrza.
  39. 39. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że ma zawory (106) do sterowania podciśnieniem.
  40. 40. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, ze pojemnik (1, 23) jest przestawny w co najmniej jednym wymiarze, na przykład długości, szerokości, głębokości.
  41. 41. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że otwór (25) doprowadzający elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70) w postaci węża (26) umieszczony jest w tłoku (24).
  42. 42. Urządzenie według zastrz. 41, znamienne tym, że tłok (24) usytuowany jest w pojemniku (23).
  43. 43. Urządzenie według zastrz. 42, znamienne tym, że tłok (24) osadzony jest w pojemniku (23) przesuwnie.
  44. 44. Urządzenie według zastrz. 43, znamienne tym, że w tłoku (24) znajduje się termiczna szyna zgrzewcza (43).
    188 459
  45. 45. Urządzenie według zastrz. 43, znamienne tym, ze tłok (24) zawiera urządzenie (44) do nanoszenia linii perforacji na elastycznym materiale opakowaniowym (26, 58, 69, 70) w postaci węża (26).
  46. 46. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że elementy przytrzymujące (20a, 20b, 20c, 20d) odcinek elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58, 69, 70) w postaci węża (26a), umieszczone są przy zewnętrznej stronie pojemnika (23).
  47. 47. Urządzenie według zastrz. 46, znamienne tym, że elementy przytrzymujące (20a, 20b, 20c, 20d) mają kształt haków.
  48. 48. Urządzenie według zastrz. 46, znamienne tym, że elementy przytrzymujące (20a, 20b, 20c, 20d) mają napęd korzystnie pneumatyczny, hydrauliczny albo elektryczny.
  49. 49. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że pojemnik (23) jest dwuściennym, z przestrzenią (28) pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną ścianką pojemnika (27, 37) do wytwarzania podciśnienia, przy czym pojemnik (23) w obszarze otworu (31) ma co najmniej jeden dodatkowy otwór (32, 33) do zasysania i przytrzymywania elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58,69, 70) w postaci węża (26) lub torby.
  50. 50. Urządzenie według zastrz. 49, znamienne tym, że w ściance wewnętrznej (37) pojemnika (23) znajduje się przynajmniej jeden otwór stanowiący połączenie pomiędzy przestrzenią wewnętrzną pojemnika (23) i pustą przestrzenią (28) pomiędzy ściankami (27, 37) pojemnika (23).
  51. 51. Urządzenie według zastrz. 50, znamienne tym, że wewnętrzna ścianka (37) pojemnika jest wymienna.
  52. 52. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że otwór doprowadzający elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70) w postaci węża (26), od strony doprowadzania węża (26) ma kształt szczeliny.
  53. 53. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że otwór doprowadzający elastyczny materiał opakowaniowy (26, 58, 69, 70) w postaci węża (26), od strony pustej przestrzeni (36) pojemnika (23) ma zwiększającą się powierzchnię a otwór (25) doprowadzający jest rozszerzony.
  54. 54. Urządzenie według zastrz. 53, znamienne tym, że obwód rozszerzenia odpowiada w przybliżeniu obwodowi szczeliny.
  55. 55. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że co najmniej za jednym pojemnikiem (1, 23, 52, 71, 72) znajduje się kolejno co najmniej jedno urządzenie tnące i urządzenie do perforacji.
  56. 56. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że co najmniej za jednym pojemnikiem (1,23, 52, 71, 72) znajduje się co najmniej jedno urządzenie tnące.
  57. 57. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że kształt pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) i ścianki wewnętrznej pojemnika (37) jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  58. 58. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że kształt pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  59. 59. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że kształt pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) i ścianki wewnętrznej pojemnika (37) jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  60. 60. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że kształt pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) odmienny od geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  61. 61. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że kształt pojemnika (1, 23, 52, 71, 72) zawiera wnęki (73, 74, 75, 76) dla wytworzenia określonych rozciągnięć elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58, 69, 70).
  62. 62. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że za pojemnikiem (1, 23, 52, 71, 72) i za urządzeniem zgrzewającym (66) dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58, 69, 70).
  63. 63. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że za pojemnikiem (1, 23, 52, 71, 72) dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego (26, 58, 69, 70).
    188 459
  64. 64. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że w pojemniku (1, 23, 52, 71, 72) znajduje się urządzenie (104) do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego.
  65. 65. Urządzenie według zastrz. 36, znamienne tym, że zawiera co najmniej jeden pojemnik (52, 71, 72), przy czym co najmniej jeden pojemnik (52, 71, 72) jest w kształcie korytka, do wytwarzania podciśnienia, oraz że zawiera elementy transportowe (65) i elementy przytrzymujące w postaci uszczelki wargowej (55), przy czym elementy transportowe (65) co najmniej dla jednej folii płaskiej (58, 69, 70) są umieszczone na obwodowym obrzeżu pojemnika (52, 71, 71).
  66. 66. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że pojemnik (52, 71, 72) ma co najmniej jeden otwór (53) i co najmniej jeden kanał (56) do odsysania powietrza.
  67. 67. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że pojemnik (52, 71, 72) ma co najmniej jeden otwór (53) do odsysania powietrza.
  68. 68. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że ma zawory (106) do sterowania podciśnieniem.
  69. 69. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że co najmniej jeden pojemnik (52, 71, 72) jest przestawny w co najmniej jednym wymiarze, korzystnie, szerokości lub głębokości.
  70. 70. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że co najmniej za jednym pojemnikiem (52,71,72) znajduje się kolejno co najmniej jedno termiczne urządzenie zgrzewające (66).
  71. 71. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że co najmniej za jednym pojemnikiem (52, 71, 22) znajduje się kolejno co najmniej jedno urządzenie tnące i urządzenie do perforacji.
  72. 72. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że co najmniej za jednym pojemnikiem (52,71, 72) znajduje się co najmniej jedno urządzenie tnące.
  73. 73. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że kształt pojemnika (52, 71, 72) i ścianki wewnętrznej (37) pojemnika jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  74. 74. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że kształt pojemnika (52, 71, 72) jest dopasowany do geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  75. 75. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że kształt pojemnika (52, 71, 72) i ścianki wewnętrznej (37) pojemnika (52, 71, 72) jest odmienny od geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  76. 76. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że kształt pojemnika (52, 71, 72) jest odmienny od geometrii opakowywanego przedmiotu (61).
  77. 77. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że kształt pojemnika (52, 71,72) zawiera wnęki (73, 74, 75, 76) dla wytworzenia określonych nadmiernych rozciągnięć elastycznego materiału opakowaniowego (69,70).
  78. 78. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że za pojemnikiem (52, 71, 72) i za urządzeniem zgrzewającym (66) dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego (58).
  79. 79. Urządzenie według zastrz. 66, znamienne tym, że za pojemnikiem (52, 71, 72) dołączone jest urządzenie do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego (58).
  80. 80. Urządzenie według zastrz. 55, znamienne tym, że w pojemniku (52, 71, 72) znajduje się urządzenie (104) do nagrzewania elastycznego materiału opakowaniowego (58).
  81. 82. Urządzenie według zastrz. 60 albo 61 albo 70, znamienne tym, że połączenia zgrzewane, linie cięcia i linie perforacji są wygięte.
PL97332737A 1996-10-17 1997-09-26 Sposób i urządzenie do opakowywania przedmiotów welastyczny materiał opakowaniowy PL188459B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP96116634A EP0836998B1 (de) 1996-10-17 1996-10-17 Verfahren und Vorrichtung zum Verpacken von Gegenständen in einem elastischen Verpackungsmaterial
PCT/EP1997/005284 WO1998017534A1 (de) 1996-10-17 1997-09-26 Verfahren zum verpacken von gegenständen in elastischem verpackungsmaterial sowie vorrichtung zur durchführung des verfahrens

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL332737A1 PL332737A1 (en) 1999-10-11
PL188459B1 true PL188459B1 (pl) 2005-02-28

Family

ID=8223306

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97332737A PL188459B1 (pl) 1996-10-17 1997-09-26 Sposób i urządzenie do opakowywania przedmiotów welastyczny materiał opakowaniowy

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6321513B1 (pl)
EP (1) EP0836998B1 (pl)
KR (1) KR20000049005A (pl)
CN (1) CN1095791C (pl)
AT (1) ATE189167T1 (pl)
BR (1) BR9712339A (pl)
DE (1) DE59604312D1 (pl)
ES (1) ES2141432T3 (pl)
IL (1) IL129047A (pl)
NZ (1) NZ334931A (pl)
PL (1) PL188459B1 (pl)
WO (1) WO1998017534A1 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN1067643C (zh) * 1998-05-30 2001-06-27 汕头市升平区热收缩薄膜厂 一种彩印镀铝热缩套管封装工艺
US20080134639A1 (en) * 2000-04-26 2008-06-12 Nadia Corlett Vacuum-packaged diaper apparatus and methods
US20080051753A1 (en) * 2000-04-26 2008-02-28 Nadia Corlett Vacuum-packaged diaper apparatus and methods
US20080051754A1 (en) * 2000-04-26 2008-02-28 Nadia Corlett Vacuum-packaged diaper apparatus and methods
US20050085781A1 (en) * 2000-04-26 2005-04-21 Corlett Nadia M. Ultra-compact and highly portable absorbent articles
ES2287554T3 (es) 2003-01-08 2007-12-16 Fritz Kortschack Procedimiento para el embalaje industrial, para la conservacion y/o el tratamiento de la superficie de alimentos, en especial de carne picada.
DE10338482B4 (de) * 2003-05-15 2006-11-16 Fritz Kortschack Verfahren zur industriellen Verpackung, zum Haltbarmachen und/oder Oberflächenbehandeln von Lebensmitteln, isnbesondere Brät
US20040167489A1 (en) * 2003-02-14 2004-08-26 Kellenberger Stanley R. Compact absorbent article
US20050131368A2 (en) * 2003-03-04 2005-06-16 Diaperoos, Llc Vacuum-packed diaper
US7188748B2 (en) * 2003-03-04 2007-03-13 Diaperoos, Llc Vacuum-packed diaper vending machine
US20070095693A1 (en) * 2005-11-03 2007-05-03 Sealed Air Corporation (Us) Compressed layered roll package and associated method
DE102007023328A1 (de) * 2007-05-16 2008-11-20 Anders Agil Gmbh Warmfleischverpackungsvorrichtung und Verfahren
US8132393B2 (en) * 2008-03-04 2012-03-13 Sealed Air Corporation Radial compression system for rolls of material and associated method
DE102010045192A1 (de) * 2010-04-27 2011-10-27 DIL Deutsches Institut für Lebensmitteltechnik e.V. Verfahren zum bevorzugt kontinuierlichen Verpacken von Lebensmitteln
KR20130118739A (ko) * 2010-05-12 2013-10-30 애버리 데니슨 코포레이션 열 수축 패키징 시스템 및 방법
CN103662180A (zh) * 2013-11-30 2014-03-26 南通宝田包装科技有限公司 一种包装袋填料支撑座
DE102014113864A1 (de) 2014-09-24 2016-03-24 Haver & Boecker Ohg Vorrichtung und Verfahren zur Abfüllung von fließfähigen Materialien
DE102015008161A1 (de) * 2015-01-22 2016-07-28 Liebherr-Hausgeräte Lienz Gmbh Verfahren zum Anbringen einer Folie auf einen Körper
CN108305967B (zh) * 2018-01-18 2021-06-29 安徽正合雅聚新材料科技有限公司 软包电池模组的制作方法、软包电池模组及动力电池系统
DE102018124348A1 (de) * 2018-10-02 2020-04-02 Haver & Boecker Ohg Füllkasten und Verfahren zum Füllen von Gebinden
US11485533B1 (en) * 2020-05-21 2022-11-01 Amazon Technologies, Inc. Vacuum-assisted item bundling system

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2201706A (en) * 1936-09-21 1940-05-21 Sukohl Heinrich Method of coating the blades of air propellers
LU41197A1 (pl) * 1962-02-03 1962-04-03
NO127044C (pl) * 1971-02-10 1975-04-22 Fernholt & Giertsen
JPS5159593A (en) * 1974-11-21 1976-05-24 Furukawa Seisakusho Kk Shinkuhosohoho oyobisono shinkuhosoki
IT1067343B (it) * 1976-11-19 1985-03-16 Bernardo P Di Metodo e dispositivo per il confezionamento sottovuoto di prodotti
FR2446771A1 (fr) * 1979-01-22 1980-08-14 Fagniart Gaston Procede et dispositif de conditionnement d'un objet ou ensemble d'objets
IE51047B1 (en) * 1980-06-25 1986-09-17 Grace W R & Co Packaging process and apparatus
IT1139239B (it) * 1981-10-16 1986-09-24 Grace Italiana Spa Apparecchiatura e procedimento per il confezionamento sottovuoto
CH658437A5 (de) 1982-01-22 1986-11-14 Supervac Vertrieb Gmbh Vorrichtung zum evakuieren und verschliessen von waren, insbesondere lebensmittel enthaltenden beuteln oder huellen.
JPS62287820A (ja) * 1986-05-29 1987-12-14 株式会社エクス 真空包装装置
US4779398A (en) 1987-02-06 1988-10-25 W. R. Grace & Co.-Conn., Cryovac Div. Method and apparatus for making gas flushed packages
GB8722201D0 (en) * 1987-09-21 1987-10-28 Grace W R & Co Packaging method & apparatus
US4924919A (en) * 1988-11-03 1990-05-15 Balloon Wrap, Inc. Method of filling a balloon with articles and air
GB2271546A (en) 1992-10-19 1994-04-20 Grace W R & Co Vacuum packaging chamber and method
WO1995013218A1 (fr) * 1993-11-12 1995-05-18 Shinwa Corporation Procede et dispositif pour emballer un article par la pression atmospherique
US5746041A (en) * 1996-09-17 1998-05-05 Ossid Corporation Shrinking selected portions of film wrapped around a product
US5873969A (en) * 1997-08-22 1999-02-23 Kcl Corporation Method and apparatus for opening a zipper after it has been spot sealed

Also Published As

Publication number Publication date
DE59604312D1 (de) 2000-03-02
US6321513B1 (en) 2001-11-27
WO1998017534A1 (de) 1998-04-30
PL332737A1 (en) 1999-10-11
IL129047A0 (en) 2000-02-17
IL129047A (en) 2001-11-25
EP0836998B1 (de) 2000-01-26
ATE189167T1 (de) 2000-02-15
AU715019B2 (en) 2000-01-13
EP0836998A1 (de) 1998-04-22
BR9712339A (pt) 1999-08-31
AU4624497A (en) 1998-05-15
NZ334931A (en) 2001-04-27
CN1234004A (zh) 1999-11-03
KR20000049005A (ko) 2000-07-25
CN1095791C (zh) 2002-12-11
ES2141432T3 (es) 2000-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188459B1 (pl) Sposób i urządzenie do opakowywania przedmiotów welastyczny materiał opakowaniowy
JP5059721B2 (ja) 包装袋の製造方法及び包装袋の製造装置
KR0162067B1 (ko) 포장 방법 및 장치
US8020358B2 (en) Apparatus and method for forming inflated containers
US6460313B1 (en) Packaging filler product and machine for producing same
US5187917A (en) Automatic packaging apparatus and method and flexible pouch therefor
US20020187287A1 (en) Packaging filler product
US6751926B1 (en) Packaging filler product and machine for producing same
US11414228B2 (en) Apparatus and process for evacuation of packages
US11634261B2 (en) Deflatable inflatable web
KR102258728B1 (ko) 친환경 아이스팩 자동 제조장치
JP4152794B2 (ja) 袋敷設装置
US20040255556A1 (en) Method and apparatus for making a pre-padded food bag
IE48821B1 (en) Method and apparatus for packaging commodities
JP2767213B2 (ja) 包装体
KR100194537B1 (ko) 개량된 패딩머시인
JPH10291504A (ja) ストレッチ包装機
JP4358047B2 (ja) 包装装置
CZ82699A3 (cs) Způsob balení předmětů do elastického obalového materiálu a zařízení k provádění tohoto způsobu
JP6378488B2 (ja) ピロー包装装置
JPS59174429A (ja) 吊り下げ部成形自動包装方法及びその装置
JPH01198335A (ja) ポリプロピレン樹脂製角筒状包装袋の製造方法
JPH0699944A (ja) フィルムのサイドシール装置
TH578A3 (th) ถุงพลาสติกที่มีชั้นเคลือบ
TH566C3 (th) ถุงพลาสติกที่มีชั้นเคลือบ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050926