PL185529B1 - Sposób i instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych - Google Patents

Sposób i instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych

Info

Publication number
PL185529B1
PL185529B1 PL97323619A PL32361997A PL185529B1 PL 185529 B1 PL185529 B1 PL 185529B1 PL 97323619 A PL97323619 A PL 97323619A PL 32361997 A PL32361997 A PL 32361997A PL 185529 B1 PL185529 B1 PL 185529B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fraction
waste
sorting
density
density material
Prior art date
Application number
PL97323619A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323619A1 (en
Inventor
Bianca-Maria Hagen
Original Assignee
Herhof Umwelttechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Herhof Umwelttechnik Gmbh filed Critical Herhof Umwelttechnik Gmbh
Publication of PL323619A1 publication Critical patent/PL323619A1/xx
Publication of PL185529B1 publication Critical patent/PL185529B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B9/00General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets
    • B03B9/06General arrangement of separating plant, e.g. flow sheets specially adapted for refuse
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B4/00Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs
    • B03B4/02Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs using swinging or shaking tables
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/52Mechanical processing of waste for the recovery of materials, e.g. crushing, shredding, separation or disassembly

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Separation Of Solids By Using Liquids Or Pneumatic Power (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

1. Sposób obróbki odpadów lub odpadów resztkowych, w którym odpady lub odpady resztkowe obrabia sie biologicznie albo m echaniczno-biologicznie oraz stosuje sie rozdzielanie i rozdrabnianie, zn am ien n y tym , ze stabilizuje sie odpady w zamknietym pojemniku (4) w warunkach wym uszonej wenty- lacji i tak obrobione odpady lub odpady resztkowe ( 1) sortuje sie na frakcje (16) zawierajaca material o malej gestosci i frakcje (18) zawierajaca material o duzej gestosci, oraz frakcje (18) zawiera- jaca material o duzej gestosci kruszy sie selektywnie, przy czym kruche skladniki tej frakcji rozdrabnia sie, a takie skladniki zanieczyszczajace jak drewno lub tworzywo sztuczne pozostawia sie nierozdrobnione, po czym rozdziela sie, korzystnie przesiewa sie, wybiórczo rozkruszona frakcje na dw ie frakcje (22, 23) 8. Instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych zawierajaca pojemnik oraz usytuowane za nim urzadzenia do sortowania oraz rozdrabniania, zn am ien n a tym , ze ma zamkniety pojem nik (4) do obróbki i stabilizacji odpadów lub odpadów resztkowych (1) z urzadzeniem wym uszajacym wentylacje m e- chaniczna oraz zawiera um ieszczony za pojem nikiem (4) stól powietrzny (8) sortujacy stabilizow ane odpady lub odpady reszt- kow e (1) z odprowadzeniem frakcji (16) zawierajacej material o malej gestosci i odprowadzeniem frakcji (18) zawierajacej material o duzej gestosci, przy czym za stolem powietrznym (8) usytuowane jest urzadzenie (19) do selektywnego kruszenia frakcji (18) zawierajacej material o duzej gestosci z umieszczonym za nim urzadzeniem rozdzielajacym, korzystnie sitem (21). selektywnie pokruszona frakcje (18) zawierajaca material o duzej gestosci na dwie frakcje (22, 23). Fig. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu i instalacji do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych.
Obserwując rozkład gęstości w zwykłych mieszankach odpadów lub odpadów resztkowych, wyraźnie widać, że frakcje złożone z kamieni/materiałów ceramicznych o gęstości od 2 do 3 g/cm3, szkło o gęstości około 2,6 g/cm3 oraz metale o gęstości około 2 do 3 g/cm3 mają znacznie większą gęstość niż inne frakcje, takie jak tworzywa sztuczne o gęstości około 0,9 do 1,4 g/cm3. W niniejszym opisie pod pojęciem odpadów resztkowych należy rozumieć mieszankę powstającą podczas obróbki biologicznej lub mechanicznej albo mechanicznobiologicznej odpadów lub mieszanek odpadów. Taką obróbkę biologiczną lub mechanicznobiologiczną można przeprowadzić w zamkniętym pojemniku z wymuszoną wentylacją.
W niemieckim opisie patentowym DE 4434611 ujawniono sposób i urządzenie do biologiczno-mechanicznej obróbki odpadów charakteryzujący się tym, że odpady najpierw przesiewa się, rozdrabnia i homogenizuje, a następnie poddaje rozkładowi biologicznemu, po czym produkt rozkładu rozdziela się na frakcję organiczną i nieorganiczną.
W rozwiązaniu tym do rozdzielania materiału po obróbce biologicznej na frakcję organiczną i nieorganiczną stosuje się rozdzielanie według wielkości za pomocą sit o grubych i drobnych oczkach połączone z rozdzielaniem na mokro.
Celem wynalazku jest zaproponowanie ulepszonego sposobu i instalacji do obrabiania odpadów lub odpadów resztkowych.
Sposób obróbki odpadów lub odpadów resztkowych, w którym odpady lub odpady resztkowe obrabia się biologicznie albo mechaniczno-biologicznie oraz stosuje się rozdzielanie i rozdrabnianie, odznacza się według wynalazku tym, że stabilizuje się odpady w zamkniętym pojemniku w warunkach wymuszonej wentylacji i tak obrobione odpady lub odpady resztkowe sortuje się na frakcję zawierającą materiał o małej gęstości i frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości, oraz frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości kruszy się selektywnie, przy czym kruche składniki tej frakcji rozdrabnia się, a takie składniki zanieczyszczające twarde jak drewno lub tworzywo sztuczne pozostawia się nierozdrobnione, po czym rozdziela się, korzystnie przesiewa się, wybiórczo rozkruszoną frakcję na dwie frakcje.
Korzystnie materiał przechodzący przez sito, czyli frakcję podsitowąprzemywa się.
Korzystnie przemytą frakcję podsitową suszy się.
Korzystnie frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości kruszy się selektywnie za pomocą urządzenia kruszącego przegrodowego i/lub udarowego i/lub walcowego i/lub kruszarki udarowej i/lub kruszarki walcowej.
Korzystnie sortowanie względnie sortowanie gęstościowe przeprowadza się za pomocą stołu powietrznego.
Korzystnie odpady lub odpady resztkowe dzieli się wstępnie na kategorie, korzystnie przesiewa się, przed sortowaniem lub sortowaniem gęstościowym.
Korzystnie oddziela się, korzystnie za pomocą pochyłego separatora taśmowego, staczające się części mineralne od materiału nadsitowego.
Instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych zawierająca pojemnik oraz usytuowane za nim urządzenia do sortowania oraz rozdrabniania, charakteryzuje się według wynalazku tym, że ma zamknięty pojemnik do obróbki i stabilizacji odpadów lub odpadów resztkowych z urządzeniem wymuszającym wentylacje mechaniczna oraz zawiera umieszczony za pojemnikiem stół powietrzny sortujący stabilizowane odpady lub odpady resztkowe z odprowadzeniem frakcji zawierającej materiał o małej gęstości i odprowadzeniem frakcji zawierającej materiał o dużej gęstości, przy czym za stołem powietrznym usytuowane jest urządzenie selektywnie kruszące frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości z umieszczonym za nim urządzeniem rozdzielającym, korzystnie sitem, selektywnie pokruszoną frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości na dwie frakcje.
Korzystnie urządzenie selektywnie kruszące frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości stanowi urządzenie kruszące przegrodowe i/lub udarowe i/lub walcowe i/lub kruszarka udarowa i/lub kruszarka walcowa.
Korzystnie instalacja zawiera, umieszczone za urządzeniem, rozdzielającym korzystnie w postaci sita, urządzenie myjące do przemywania frakcji podsitowej.
185 529
Korzystnie instalacja zawiera, umieszczoną za urządzeniem myjącym, suszarkę do suszenia przemytej frakcji podsitowej.
Korzystnie instalacja zawiera sito do wstępnego rozdzielania odpadów lub odpadów resztkowych na kategorie.
Korzystnie instalacja zawiera pochyły separator taśmowy do oddzielania staczających się w dół części mineralnych od materiału nadsitowego.
Zgodnie z wynalazkiem odpady lub odpady resztkowe obrabia się biologicznie albo mechaniczno-biologicznie mianowicie stabilizuje w zamkniętym pojemniku, a następnie sortuje się je na frakcję zawierającą materiał o małej gęstości oraz frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości.
Prowadzi się zatem sortowanie gęstościowe. Ponieważ frakcje zawierające kamienie/materiały ceramiczne, szkło i metale, stanowią dominującą część zanieczyszczeń i materiałów obojętnych, i są to frakcje o stosunkowo wąskim zakresie gęstości (od około 2 do 3 g/cm3) , zgodnie z wynalazkiem, zaproponowano gęstościowe sortowanie zanieczyszczeń i materiałów obojętnych.
Frakcję zawierającą materiał o dużej gęstości kruszy się selektywnie, przy czym kruche składniki tej frakcji rozdrabnia się, natomiast twarde materiały zanieczyszczające takie jak drewno lub tworzywo sztuczne pozostawia się nierozdrobnione. Następnie rozdziela się selektywnie rozdrobnioną frakcję na dwie frakcje, korzystnie przesiewa się.
Przeprowadza się zatem kruszenie selektywne, przy czym kruszenie selektywne można przeprowadzić za pomocą przegrodowego i/lub udarowego i/lub walcowego urządzenia kruszącego i/lub kruszarki udarowej i/lub kruszarki walcowej. W skład frakcji zawierającej materiał o dużej gęstości wchodzi głownię kamień, materiały ceramiczne i szkło. Jeżeli uprzednio nie oddzielono od niej metalu, jest on również obecny. Ponadto, materiał o dużej gęstości, nazywany również po prostu materiałem ciężkim, może również zawierać pewną niewielką ilość drewna i twardych tworzyw sztucznych. Niewielkie ilości drewna i twardych tworzyw sztucznych powodują, że materiał ciężki nie jest w stanie spełnić wymagań określonych w Niemieckich Przepisach Technicznych dotyczących Utylizacji, Obróbki i Innych Sposobów Usuwania Odpadów Komunalnych (TASi) pod względem strat podczas spalania. Problem ten rozwiązuje się poprzez selektywne kruszenie materiału ciężkiego. W klasycznej obróbce rozróżnia się kruszenie ciśnieniowe, udarowe lub ścinające. Każda forma obróbki jest przeznaczona do kruszenia innych materiałów. Charakterystyczną cechą omawianego tu kruszenia za pomocą kruszarki udarowej lub kruszarki walcowej, tj. kruszenia udarowego lub ciśnieniowego, jest łatwość kruszenia materiałów kruchych. Materiały o strukturze włóknistej, ciągliwe lub elastyczne, można kruszyć tylko z trudnością o ile w ogóle. Z tego wynika konieczność stosowania kruszenia selektywnego. Kruche składniki materiału ciężkiego, tj. kamień, szkło i materiały ceramiczne, kruszy się do odpowiedniej wielkości sitowej. Nie kruszą się natomiast zanieczyszczające materiały wtrącone, takie jak drewno (włókna) lub tworzywa sztuczne (elastyczne). Po kruszeniu oddziela się korzystnie techniką przesiewania, kamienie, szkło i materiały ceramiczne od organicznych materiałów zanieczyszczających.
Frakcja nadsitowa (tj. frakcja pozostająca na sicie) zawiera elementy elastyczne (drewno i tworzywa sztuczne). Można ją przeznaczyć do spalania. We frakcji podsitowej czyli materiale przechodzącym przez sito znajdują się części mineralne.
Korzystnie, frakcję podsitową przemywa się. W tym momencie powierzchniowe zanieczyszczenia organiczne, nadal znajdujące się w pokruszonym ciężkim materiale wskutek adhezji, są spłukiwane. Materiał organiczny, który może nadal przywierać w postaci sorbatów do mineralnych części frakcji podsitowej, jest spłukiwany za pomocą urządzenia myjącego.
Korzystnie, spłukany z frakcji podsitowej materiał suszy się. Można go po suszeniu dodać do frakcji przeznaczonej do spalania.
Korzystnie, sortowanie lub sortowanie gęstościowe przeprowadza się na stole powietrznym. W skład stołu powietrznego wchodzi pochyła płyta ze zintegrowanymi dyszami powietrznymi. Płytę te wprawia się w eliptyczny ruch oscylacyjny przepuszczając przez nią równocześnie od dołu strumień powietrza wylatujący z dysz powietrznych. Przeznaczony do sortowania materiał doprowadza się w centralnej części, płyty. Materiał o malej gęstości unosi
185 529 się łatwo do góry pod wpływem przepływającego przez niego strumienia powietrza, po czym spływa po pochyłej płycie. Strumień powietrza nie jest w stanie unieść materiału o dużej gęstości. Materiał ten jest porywany dzięki oscylacyjnemu ruchowi płyty i w ten sposób transportowany do górnej krawędzi, gdzie jest zrzucany, to znaczy płyta jest wprawiana w ruch oscylacyjny w taki sposób, że materiał o większej gęstości jest transportowany ku górze.
Korzystnie odpady lub odpady resztkowe wstępnie dzieli się na kategorie przed ich sortowaniem łub sortowaniem gęstościowym. Takie wstępne dzielenie na kategorie przeprowadza się techniką przesiewania. Odpady lub odpady resztkowe rozdziela się na dwie lub więcej frakcji. Jedną z tych frakcji, korzystnie frakcję podsitową dostarcza się do sortowania lub sortowania gęstościowego albo na stół powietrzny.
Zaleca się oddzielenie staczających się w dół części mineralnych od jednej frakcji podczas wstępnego dzielenia na kategorie lub przesiewania, korzystnie od frakcji nadsitowej. Korzystnie, przeprowadza się to na pochylonym separatorze taśmowym.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy sposobu obróbki odpadów lub odpadów resztkowych i fig. 2 - stół powietrzny do sortowania materiału, schematycznie.
Sposób według wynalazku jak schematycznie pokazano na fig. 1 realizuje się następująco.
Odpady resztkowe 1 kruszy się w rozdrabniaczu 2 do wielkości sitowej poniżej 150 mm. Następnie odpady resztkowe rozdrobnione 3 podaje się do zamkniętego pojemnika 4, w którym stabilizuje się je biologicznie w warunkach wymuszonej wentylacji.
Wytworzony w ten sposób stabilizowany na sucho materiał 6 przesiewa się za pomocą sita 7, a następnie materiał podsitowy podaje się na stół powietrzny 8 w celu sortowania gęstościowego, natomiast materiał nadsitowy podaje się na pochyły separator taśmowy 9. Dzięki wstępnemu podziałowi na kategorie, przeprowadzonemu przed stołem powietrznym 8 na sicie 7, maksymalny rozkład sitowy wynosi 3:1. Po obróbce na stole powietrznym 8 materiał pozbawiony frakcji mineralnych jest materiałem lekkim, który ma w zasadzie lepsze właściwości pod względem spalania od materiału wyjściowego. Ten lekki materiał podaje się jako palną frakcję 16 zawierającą materiał o małej gęstości do zespołu spalania 17. Otrzymany ponadto materiał ciężki, zawierający głównie kamienie, materiały ceramiczne i szkło, ewentualnie metale, i w którym znajdują się również niewielkie ilości drewna i twardych tworzyw sztucznych, poddaje się jako frakcję 18 zawierającą materiał o dużej gęstości selektywnemu kruszeniu w urządzeniu 19 do selektywnego kruszenia.
Materiał nadsitowy z sita 7 podaje się do frakcji 20 do spalania po oddzieleniu od niego za pośrednictwem pochyłego separatora taśmowego 7 staczających się w dół części mineralnych. Następnie frakcję 20 do spalania przekazuje się do zespołu spalania 17.
Frakcję pozostałą na pochyłym separatorze taśmowym 9 podaje się do frakcji 18 zawierającej materiał o dużej gęstości doprowadzanej ze stołu powietrznego 8.
Materiał skruszony za pomocą urządzenia 19 do selektywnego kruszenia rozdziela się na dwie frakcje na sicie 21.
Frakcję nadsitową 22 zawierającą głównie drewno i tworzywa sztuczne odprowadza się do zespołu spalania 17 jako frakcję do spalania. Frakcję podsitową 23, która zawiera wszystkie części mineralne - (zanieczyszczone) kamienie i szkło - z przywierającymi do nich nadal w postaci sorbatów materiałami organicznymi, podaje się do urządzenia myjącego 24, w którym spłukuje się te materiały organiczne przywierające w postaci sorbatów. Spłukane materiały organiczne podaje się do frakcji do spalania po uprzednim ich wysuszeniu. Pozostałe części mineralne 25 zawierają (czyste) kamienie i szkło.
Instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych według wynalazku zawiera rozdrabniacz 2 umieszczony przed zamkniętym pojemnikiem 4 z urządzeniem wymuszającym wentylację mechaniczną przy czym w przykładzie wykonania pokazanym schematycznie na fig. 1, pojemnik 4 zamknięty jest drzwiami 5. Za pojemnikiem 4 do obróbki i stabilizacji odpadów lub odpadów resztkowych usytuowane jest sito 7 do wstępnego rozdzielania odpadów lub odpadów resztkowych 1 na kategorie oraz stół powietrzny 8, sortujący odpady i odpady resztkowe 1, mający odprowadzenie frakcji 16 zawierającej materiał o małej gęstości i odprowadzenie frakcji 18 zawierającej materiał o dużej gęstości. W przykładzie wykonania
185 529 pokazanym na fig. 1 instalacja zawiera pochyły separator taśmowy 9 do oddzielania staczających się na dół części mineralnych od materiału nadstawego z sita 7.
Za stołem powietrznym umieszczone jest urządzenie 19 do selektywnego kruszenia, korzystnie w postaci urządzenia kruszącego przegrodowego i/lub udarowego i/lub walcowego i/lub kruszarki i/lub kruszarki walcowej z usytuowanym za nim urządzeniem rozdzielającym, w tym przypadku sitem 21, które rozdziela pokruszoną selektywnie frakcję 18 zawierającą materiał o dużej gęstości na dwie frakcje 21 i 23. Za sitem 21 umieszczone jest urządzenie myjące 24 do przemywania frakcji poesitoweC 23, korzystnie z położoną za nim suszarką (nie pokazaną na rysunku) do suszenia spłukanego materiału.
Stół powietrzny 8 pokazano schematycznie na fig. 2. W jego skład wchodzi pochyła płyta 10 ze zintegrowanymi dyszami powietrznymi, którymi płynie strumień powietrza w kierunku pokazanym strzałkami 11. Płytę 10 wprawia się w eliptyczny ruch oscylacyjny. Materiał podaje się w środku płyty, jak pokazano strzałką 12. Materiał 13 o małej gęstości (materiał lekki) jest nieco unoszony przez płynący strumień powietrza 11 i spływa w dół i z płyty w kierunku pokazanym strzałką 14, zgodnie z kierunkiem pochylenia płyty. Strumień powietrza 11 nie jest w stanie unieść materiału 26 o dużej gęstości (materiału ciężkiego). Jest on przenoszony dzięki oscylacyjnemu ruchowi płyty 10 i transportowany do górnej krawędzi, a następnie zrzucany z niej w kierunku pokazanym strzałką 15.
Strumień powietrza oczyszcza się za stołem powietrznym, tj. po przepuszczeniu go przez ten stół w separatorze cyklonowym, którego nie pokazano na figurach rysunku, z porwanych przez niego cząstek materiału.
Dzięki sposobowi i instalacji według wynalazku istnieje możliwość oddzielenia mineralnych składników odpadów resztkowych o stopniu czystości materiału mineralnego powyżej 97%. Na początku uzyskuje się suchy stabilizowany materiał z odpadów resztkowych techniką stabilizacji biologicznej. Materiał ten rozdziela się korzystnie na co najmniej dwie frakcje na sicie, przy czym jedną z tych frakcji podaje się na stół powietrzny, a drugą podaje się do frakcji przeznaczonej do spalania za pośrednictwem pochyłego separatora taśmowego w celu oddzielenia od niej staczających się w dół części mineralnych. Frakcję przepuszczoną przez stół powietrzny rozdziela się na dwie frakcje, z których jedną podaje się do frakcji do spalania, a drugą podaje jako zanieczyszczony ciężki materiał do selektywnego kruszenia. Po selektywnym kruszeniu, frakcję tę rozdziela się na sicie na dwie frakcje, z których frakcja nadsitowa zawiera wszystkie elementy elastyczne, a frakcja podsitowa wszystkie części mineralne z przywierającym do nich w formie sorbatów materiałem organicznym, który następnie spłukuje się w urządzeniu myjącym i po osuszeniu podaje do frakcji do spalania. Wynalazek zapewnia sposób i instalację do obróbki odpadów pozwalające na oddzielenie materiału obojętnego od obrobionych mechaniczno-biologicznie odpadów resztkowych po selektywnym kruszeniu. W spiralnym przenośniku z dyszami wodnymi, spłukuje się organiczne zanieczyszczenia powierzchniowe, nadal znajdujące się wskutek adhezji na pokruszonym ciężkim materiale.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób obróbki odpadów lub odpadów resztkowych, w którym odpady lub odpady resztkowe obrabia się biologicznie albo mechaniczno-biologicznie oraz stosuje się rozdzielanie i rozdrabnianie, znamienny tym, że stabilizuje się odpady w zamkniętym pojemniku (4) w warunkach wymuszonej wentylacji i tak obrobione odpady lub odpady resztkowe (1) sortuje się na frakcję (16) zawierającą materiał o małej gęstości i frakcję (18) zawierającą materiał o dużej gęstości, oraz frakcję (18) zawierającą materiał o dużej gęstości kruszy się selektywnie, przy czym kruche składniki tej frakcji rozdrabnia się, a takie składniki zanieczyszczające jak drewno lub tworzywo sztuczne pozostawia się nierozdrobnione, po czym rozdziela się, korzystnie przesiewa się, wybiórczo rozkruszoną frakcję na dwie frakcje (22, 23).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że materiał przechodzący przez sito czyli frakcję podsitową (23) przemywa się.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że spłukany z frakcji podsitowej (23) materiał suszy się.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że frakcję (18) zawierającą materiał o dużej gęstości kruszy się selektywnie za pomocą urządzenia kruszącego przegrodowego i/lub udarowego i/lub walcowego i/lub kruszarki udarowej i/lub kruszarki walcowej.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że sortowanie względnie sortowanie gęstościowe przeprowadza się za pomocą stołu powietrznego (8).
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że odpady lub odpady resztkowe (1) dzieli się wstępnie na kategorie, korzystnie przesiewa się, przed sortowaniem lub sortowaniem gęstościowym.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że oddziela się, korzystnie za pomocą pochyłego separatora taśmowego (9), staczające się części mineralne od materiału nadsitowego.
  8. 8. Instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych zawierająca pojemnik oraz usytuowane za nim urządzenia do sortowania oraz rozdrabniania, znamienna tym, że ma zamknięty pojemnik (4) do obróbki i stabilizacji odpadów lub odpadów resztkowych (1) z urządzeniem wymuszającym wentylację mechaniczną oraz zawiera umieszczony za pojemnikiem (4) stół powietrzny (8) sortujący stabilizowane odpady lub odpady resztkowe (1) z odprowadzeniem frakcji (16) zawierającej materiał o małej gęstości i odprowadzeniem frakcji (18) zawierającej materiał o dużej gęstości, przy czym za stołem powietrznym (8) usytuowane jest urządzenie (19) do selektywnego kruszenia frakcji (18) zawierającej materiał o dużej gęstości z umieszczonym za nim urządzeniem rozdzielającym, korzystnie sitem (21), selektywnie pokruszoną frakcję (18) zawierającą materiał o dużej gęstości na dwie frakcje (22,23).
  9. 9. Instalacja według zastrz. 8, znamienna tym, że urządzenie (19) do selektywnego kruszenia frakcji (18) zawierającej materiał o dużej gęstości stanowi urządzenie kruszące przegrodowe i/lub udarowe i/lub walcowe i/lub kruszarka udarowa i/lub kruszarka walcowa.
  10. 10. Instalacja według zastrz. 8, znamienna tym, że zawiera, umieszczone za urządzeniem rozdzielającym, korzystnie w postaci sita (21), urządzenie myjące (24) do przemywania frakcji podsitowej (23).
  11. 11. Instalacja według zastrz. 10, znamienna tym, że zawiera, umieszczoną za urządzeniem myjącym (24), suszarkę do suszenia spłukanego materiału.
  12. 12. Instalccja według aastrz . 8, znamienna tym , że aawirra sito) (7) do wstępnego rozdzielania odpadów lub odpadów resztkowych (1) na kategorie.
  13. 13. Instalacja według zasto^. 12, znamienna tym, że zawiera pochyły separator taśmowy (9) do oddzielania staczających się w dół części mineralnych od materiału nadstawego.
PL97323619A 1996-12-23 1997-12-10 Sposób i instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych PL185529B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19654255A DE19654255B4 (de) 1996-12-23 1996-12-23 Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von Abfall oder Restabfall

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323619A1 PL323619A1 (en) 1998-07-06
PL185529B1 true PL185529B1 (pl) 2003-05-30

Family

ID=7816152

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97323619A PL185529B1 (pl) 1996-12-23 1997-12-10 Sposób i instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6131741A (pl)
EP (1) EP0850691B1 (pl)
JP (1) JP4073991B2 (pl)
KR (1) KR100543780B1 (pl)
CN (1) CN1192946A (pl)
AT (1) ATE230306T1 (pl)
AU (1) AU732077B2 (pl)
CA (1) CA2225433C (pl)
CZ (1) CZ296141B6 (pl)
DE (2) DE19654255B4 (pl)
DK (1) DK0850691T3 (pl)
ES (1) ES2189913T3 (pl)
IL (1) IL122088A (pl)
LV (1) LV12178B (pl)
PL (1) PL185529B1 (pl)
RU (1) RU2198041C2 (pl)
SI (1) SI0850691T1 (pl)
TR (1) TR199701592A2 (pl)
UA (1) UA48181C2 (pl)
ZA (1) ZA9711516B (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3017886A1 (en) 2014-11-05 2016-05-11 Andrzej Stanislaw Bialowiec Method of treatment and reducing the mass of landfilled municipal waste.

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7014132B2 (en) * 1996-07-22 2006-03-21 Antoine Vandeputte Method and plant for separating polymeric materials
US7172143B2 (en) * 1996-07-22 2007-02-06 Antoine Vandeputte Method and plant for separating polymeric materials
DE19654255B4 (de) * 1996-12-23 2007-08-30 Herhof Verwaltungsgesellschaft Mbh Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von Abfall oder Restabfall
WO2001010557A1 (de) * 1999-08-06 2001-02-15 Herhof Umwelttechnik Gmbh Verfahren und vorrichtung zur behandlung von abfällen
DE19952696B4 (de) * 1999-08-06 2012-10-18 Herhof Verwaltungsgesellschaft Mbh Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von Abfällen
DE10312407A1 (de) * 2003-03-20 2004-10-07 Rolf Tews Verfahren und Vorrichtung zur Beschickung von industriellen Feuerungsanlagen mit Abfallmaterial insbesondere mit Sekundärbrennstoff
DE102006045042A1 (de) * 2006-09-25 2008-04-03 Schnorr, Karl-Ernst, Dipl.-Ing. Brennstoffherstellung aus Abfall durch Luftherd gestützte Siebtrennung
FR2936432B1 (fr) * 2008-09-30 2011-09-16 Gallo Plastics Procede de separation selective de materiaux organiques usages,fragmentes au moyen d'un milieu aqueux de densite choisie
ITMO20110266A1 (it) * 2011-10-19 2013-04-20 Sitec Castellarano S P A Procedimento per il trattamento di materiale di rifiuto
EP2686118A1 (en) * 2011-03-14 2014-01-22 Sitec Castellarano S.p.A. Process for handling waste material
GB2507817A (en) * 2012-11-13 2014-05-14 Electrical Waste Recycling Group Ltd Mercury vapour removal from a recycling plant
GB2584652B (en) * 2019-06-07 2021-10-20 Cde Global Ltd Method and apparatus for Treating Contaminated Particulate Material
PT3792027T (pt) * 2019-09-10 2023-07-20 Re Match Holding As Um sistema de separação de enchimento de relvado e um método para separar um enchimento seco ou desidratado, por exemplo, de um produto de relvado artificial

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3365281A (en) * 1968-01-23 Gen Kinematics Corp Method and apparatus for agglomerating on inclined surfaces including vibrating the material at a greater angle than the inclination of the surface
FR1368874A (fr) * 1963-06-25 1964-08-07 Procédé pour la transformation des résidus urbains en terreau
US4033458A (en) * 1975-03-19 1977-07-05 Chazen Julius L Method and apparatus for cleaning shredded scrap
IT1208249B (it) * 1987-02-27 1989-06-12 Francesco Ferrero Separatore a tavola pneumodensime trica vibrante per la selezione diprodotti sfusi eterogenei
US5024334A (en) * 1989-06-09 1991-06-18 Iowa State University Research Foundation, Inc. Method and means for gravity table automation
DE4217480C2 (de) * 1992-05-22 1995-03-23 Noell Abfall & Energietech Verfahren und Vorrichtung zur Sortierung von Gewerbemüll
US5358640A (en) * 1992-07-20 1994-10-25 Nalco Chemical Company Method for inhibiting scale formation and/or dispersing iron in reverse osmosis systems
JPH0734899B2 (ja) * 1993-03-31 1995-04-19 豊田通商株式会社 非鉄材料選別装置
US5387267A (en) * 1993-08-25 1995-02-07 Modular Energy Corporation Process and apparatus for treating heterogeneous waste to provide a homogeneous fuel
DE4329833C2 (de) * 1993-09-03 1995-10-19 Herhof Umwelttechnik Gmbh Verfahren und Anlage zur Kompostierung von organischen Stoffen, insbesondere von Abfällen
DE9318936U1 (de) * 1993-12-09 1994-04-14 Baurenschmidt, Karlheinz, 85354 Freising Vorrichtung zum Auftrennen und Sortieren von Müllgemischen
DE19508785C2 (de) * 1994-03-10 1997-06-05 Mannesmann Ag Verfahren und Anlage zur Behandlung von Restmüll
DE4434611C2 (de) * 1994-09-28 1999-01-21 Steinbrecher & Partner Ingenie Verfahren und Anlage zur Aufbereitung und Beseitigung von Abfall
DE19654255B4 (de) * 1996-12-23 2007-08-30 Herhof Verwaltungsgesellschaft Mbh Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von Abfall oder Restabfall

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3017886A1 (en) 2014-11-05 2016-05-11 Andrzej Stanislaw Bialowiec Method of treatment and reducing the mass of landfilled municipal waste.

Also Published As

Publication number Publication date
TR199701592A3 (tr) 1998-07-21
TR199701592A2 (xx) 1998-07-21
CA2225433A1 (en) 1998-06-23
US6131741A (en) 2000-10-17
LV12178A (lv) 1998-12-20
IL122088A (en) 2002-09-12
ATE230306T1 (de) 2003-01-15
ZA9711516B (en) 1998-06-25
CN1192946A (zh) 1998-09-16
EP0850691B1 (de) 2003-01-02
KR100543780B1 (ko) 2006-05-17
JPH10192833A (ja) 1998-07-28
SI0850691T1 (en) 2003-06-30
CZ409297A3 (cs) 1998-08-12
UA48181C2 (uk) 2002-08-15
CA2225433C (en) 2006-10-31
ES2189913T3 (es) 2003-07-16
RU2198041C2 (ru) 2003-02-10
DE19654255A1 (de) 1998-06-25
IL122088A0 (en) 1998-04-05
PL323619A1 (en) 1998-07-06
LV12178B (en) 1999-04-20
KR19980064114A (ko) 1998-10-07
DE59709051D1 (de) 2003-02-06
AU4278397A (en) 1998-06-25
EP0850691A1 (de) 1998-07-01
AU732077B2 (en) 2001-04-12
JP4073991B2 (ja) 2008-04-09
DE19654255B4 (de) 2007-08-30
DK0850691T3 (da) 2003-04-22
CZ296141B6 (cs) 2006-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3848813A (en) Continuous process for mechanically separating materials contained in urban refuse
PL185529B1 (pl) Sposób i instalacja do obróbki odpadów lub odpadów resztkowych
PL179254B1 (pl) Sposób przeróbki mieszanki tworzyw sztucznychi urzadzenie do przeróbki mieszanki tworzyw sztucznych PL PL PL PL PL PL PL PL PL PL
US6126096A (en) Method and apparatus for separating and recovering fractional components of carpet
US6398138B1 (en) Method of extracting nylon fiber from a comminuter
US11724264B2 (en) System and method for the gravimetric sorting of a mixture of substances
JP2000510397A (ja) 回収可能な廃棄物を分別して処理するための方法および装置
RU97121295A (ru) Способ и устройство для обработки отходов или остаточных отходов
JPH08229430A (ja) 塵芥焼却設備からのスラグを処理する方法
CA3173226A1 (en) Process for treating construction and demolition waste material with kinetic pulverization
JP4964178B2 (ja) シュレッダダストの処理方法及びそのシステム
KR20040028023A (ko) 건설폐기물의 파/분쇄및 선별장치
KR100516357B1 (ko) 건설폐기물의 재활용을 위한 습식 및 건식 겸용 재생골재의 제조방법
KR100338294B1 (ko) 건축,생활쓰레기 재활용 시스템 및 그 방법
EP0512229A2 (de) Verfahren und Anlage zum Aufbereiten eines Gemischs aus kleinkörnigen Gemischbestandteilen
KR200335865Y1 (ko) 건설폐기물을 이용한 습식 재생 조골재 및 부순모래제조장치
JPH08192134A (ja) 埋立残渣中の廃ガラス類の再資源化装置
PL239993B1 (pl) S posób odzyskiwania surowców z odpadów i zestaw urządzeń do odzyskiwania surowców z odpadów
KR102581345B1 (ko) 판형 및 로터리형 이물질 분리장치를 구비한 골재 제조 시스템
RU2100091C1 (ru) Способ отделения пластиковых составляющих от бытовых отходов
PL189027B1 (pl) Sposób i urządzenie do przeróbki odpadów domowychi przemysłowych
KR200335866Y1 (ko) 건설폐기물을 이용한 습식 재생 부순모래 제조장치
JPH10195465A (ja) 生ごみを含む可燃性ごみの固形燃料化装置
DE4403777A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur mechanischen Aufbereitung von Stoffgemischen und -verbunden, insbesondere Abfall und Reststoffen
DE19751885A1 (de) Verfahren und eine Anlage zur Aufarbeitung von heterogenen Gemischen von Abfällen

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20121210