PL184262B1 - Pojemnik na rośliny i uprawy oraz sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy - Google Patents

Pojemnik na rośliny i uprawy oraz sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy

Info

Publication number
PL184262B1
PL184262B1 PL96323150A PL32315096A PL184262B1 PL 184262 B1 PL184262 B1 PL 184262B1 PL 96323150 A PL96323150 A PL 96323150A PL 32315096 A PL32315096 A PL 32315096A PL 184262 B1 PL184262 B1 PL 184262B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
coconut
stiffening ribs
plants
side wall
Prior art date
Application number
PL96323150A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323150A1 (en
Inventor
Eberhard Böhringer
Original Assignee
Boehringer Eberhard
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Boehringer Eberhard filed Critical Boehringer Eberhard
Publication of PL323150A1 publication Critical patent/PL323150A1/xx
Publication of PL184262B1 publication Critical patent/PL184262B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01GHORTICULTURE; CULTIVATION OF VEGETABLES, FLOWERS, RICE, FRUIT, VINES, HOPS OR SEAWEED; FORESTRY; WATERING
    • A01G9/00Cultivation in receptacles, forcing-frames or greenhouses; Edging for beds, lawn or the like
    • A01G9/02Receptacles, e.g. flower-pots or boxes; Glasses for cultivating flowers
    • A01G9/029Receptacles for seedlings

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Hydroponics (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

1. Pojemnik na rosliny i uprawy, który obejmuje dno i scianke boczna, które razem stanowia jedna czesc, przy czym elementy te wykonane sa z wlókniny koko- sowej, która stanowia wlókna kokosowe polaczone za pomoca lateksu, który stosowany jest do hodowli i transportu roslin na miejsce upraw, znamienny tym, ze przynajmniej scianka boczna (4) pojemnika (1) na rosliny 1 uprawy zaopatrzona jest w zeberka usztyw- niajace (5, 5'; 5"; 5m ; 5'"'; 5""'), wbudowane w n ia i sta- nowiace zageszczenia materialu, przy czym zeberka usztywniajace (5; 5'; 5"; 5"'; 5""; 5""'), ograniczaja ob- szary posrednie (6), które maja mniejsza gestosc wlók- niny kokosowej i lateksu niz zeberka usztywniajace (5; 5'; 5"; 5'"; 5'"'; 5"'"). 8. Sposób wytwarzania pojemnika na rosliny i uprawy, znamienny tym, ze pojemnik (1) formuje sie wychodzac z pólproduktu z wlókniny kokosowej, który stanowi mata wykonana z otwartych pojedyn- czych wlókien i obszarów laczonych lateksem w pro- cesie prasowania na goraco. F i g . 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pojemnik na rośliny i uprawy i sposób j ego wytwarzania. Pojemnik przeznaczony jest zwłaszcza do hodowli roślin w ciągu dłuższego czasu i transportu roślin na miejsce upraw·.
184 262
Znane pojemniki na rośliny i uprawy tego rodzaju (DE-GM 81 18 099) wyposażone są w dno i ściankę boczną, które razem stanowią jedną część. Oba te elementy wykonane są przy tym ze splątanych włókien kokosowych, stanowiących włókninę kokosową, które połączone są za pomocą wysuszonego mleczka lateksowego, korzystnie z wykorzystaniem naturalnego lateksu. Tego rodzaju donica na kwiaty zawierająca włókna kokosowe wykonana jest z materiału ulegającego biodegradacji, przy czym charakteryzuje się ona zarazem niewielką statecznością kształtu. Ma to niekorzystny wpływ zarówno w trakcie transportu pustych pojemników, jak i w czasie ich użytkowania.
W rozwiązaniu według opisu AU-B-583294, przedstawiono konstrukcj ę koszyka przeznaczonego dla roślin przygotowanych do sprzedaży i suchych bukietów, przy czym kosz ten jest podwieszany do stałych elementów architektury, i stanowi tak zwaną amplę kwiatową, którajest elementem dekoracyjnym.
Przedmiotem wynalazku jest pojemnik na rośliny i uprawy, który obejmuje dno i ściankę boczną, które razem stanowiąjednączęść, przy czym elementy te wykonane sąz włókniny kokosowej, którą stanowią włókna kokosowe połączone lateksem. Pojemnik ten stosowany jest do hodowli i transportu roślin na miejsce upraw-'.
Istota wynalazku polega na tym, że przynajmniej ścianka boczna pojemnika na rośliny i uprawy zaopatrzonajest w żeberka usztywniające, wbudowane w niąi stanowiące zagęszczenia materiału. Żeberka te ograniczają obszary pośrednie, które mają mniejszą gęstość włókniny kokosowej i lateksu niż żeberka usztywniające.
Korzystnie, żeberka usztywniające stanowią obszary nakładających się na siebie, połączonych nierozłącznie bezpośrednio włókien kokosowych tworzących włókninę, przy czym zawartość lateksu w żeberkach usztywniających jest wyższa niż w obszarach przejściowych.
Według wynalazku, żeberka usztywniające stanowią poziomo usytuowane wielowarstwowe obszary włókniny kokosowej nałożone na ściankę boczną.
Ścianka boczna i dno pojemnika zaopatrzone są w krzyżujące się ze sobą żeberka usztywniające, przy czym żeberka usztywniające w postaci zakładek usytuowane sąwzdłuż obwodu pojemnika na ściance bocznej.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy, według którego pojemnik formuje się wychodząc z półproduktu z włókniny kokosowej, który stanowi mata wykonana z otwartych pojedynczych włókien i obszarów łączonych lateksem w procesie prasowania na gorąco.
Korzystnie, półprodukty pojemników z włókniny kokosowej wykonuje się z jednego półproduktu w postaci maty o stałej grubości włókniny, przy czym w półprodukcie z włókniny kokosowej wykonuje się przynajmniej jedno biegnące wzdłuż długości ścianki bocznej nacięcie, w którego obszarze znajduje się wielowarstwowa strefa, tworząca żeberko usztywniające.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, w półprodukcie z włókniny kokosowej wykonuje się wielowarstwowe zakładki stanowiące żeberka usztywniające, biegnące wzdłuż wysokości ścianki bocznej pojemnika.
W półprodukcie z włókniny kokosowej, w obrębie żeberek usztywniających tworzy się obszary o różnej zawartości lateksu.
Materiałem wyjściowym do wytwarzania półproduktu z włókniny są nawijane na rolkę, parowane, skręcane i suszone włókna kokosowe.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku transport takich pojemników poukładanych w stosy jest znacznie ułatwiony, a przy tym wymagana jest do tego mniejsza przestrzeń. W przypadku stosowania ich zgodnie z przeznaczeniem łatwiejsze jest ich wykorzystywanie. Dzięki temu pojemnik na kwiaty, który wykonany jest z włókien kokosowych, poddanych jedynie obróbce mechanicznej, i z niewielkiej ilości lateksu, stanowi produkt naturalny łatwo ulegający rozkładowi. Przy tym wszystkim pojemnik ten na długo zachowuje stateczność, co jest korzystne w przypadku stosowania go do hodowli roślin.
W wyniku zastosowania sposobu według wynalazku, z jednej strony utrzymane sąwłasności związane z możliwością elastycznego odkształcania pojemnika przy zwiększonym usztyw4
184 262 nieniu włókien w obrębie żeberek usztywniających, powstałych poprzez zagęszczenie włókniny kokosowej, względnie włókien kokosowych, z drugiej zaś w obrębie obszarów pośrednich, gdzie mniejsza jest gęstość włókien kokosowych i lateksu, usztywnienie włókien jest mniejsze a rozciągliwość dostateczna. Dzięki temu rozrastająca się bryła korzeniowa, która umieszczonajest w pojemniku o wzrastającej pojemności, może w procesie niezahamowanego wzrostu przebić się na drugą stronę obszaru pośredniego. W trakcie następuj ącego potem przesadzania rośliny, poj emnik służy za stabilną osłonę bryły korzenia. I tak nawet w przypadku trudnych warunków transportowych zachowujące kształt żeberka usztywniające zapewniają pewną ochronę rośliny. Natomiast po dostarczeniu rośliny na miej sce pozostałe części poj emnika ulegającałkowitej biodegradacji.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia perspektywiczny widok pojemnika na rośliny i uprawy, którego ścianka boczna zaopatrzonajest w żeberka usztywniające; fig. 2 przedstawia pojemnik na rośliny i uprawy podobny do pokazanego na fig. 1 o zwiększonej grubości materiału w obrębie ścianki bocznej, względnie żeberek usztywniających; fig. 3 do 8 przedstawia pojemniki na rośliny i uprawy podobne do tego pokazanego na fig. 1 o rozmaitym układzie żeberek usztywniających w obrębie ścianki bocznej, fig. 9 przedstawia widok z przodu na urządzenie do formowania pojemników na rośliny i uprawy z włókniny kokosowej, fig. 10 przedstawia widok z góry na urządzenie pokazane na fig. 9, fig. 11 przedstawia widok z boku na urządzenie pokazane na fig. 9, fig. 12 do 14 przedstawiają widok z góry poszczególnych poj emników na rośliny i uprawy o rozmaitym rozmieszczeniu żeberek usztywniających w obrębie ścianki bocznej i dna.
Na fig. 1 przedstawiony został pojemnik na rośliny i uprawy oznaczony liczbą 1, którego wnętrze 2 służy do hodowli i transportu roślin (nie pokazanych na rysunku).
Pojemnik na rośliny i uprawy 1 zaopatrzonyjest przy tym w zasadniczo płaskie dno 3 i ściankę boczną4, które razem tworząjednącałość. Elementy 3,4 wykonane sąz włókniny kokosowej, którą stanowią włókna kokosowe połączone lateksem. We wszystkich rozwiązaniach przedstawionych na fig. 1do 8 z włókniny tej wykonane sąpojemniki 1 o kształcie ściętego stożka. Możliwejest również wykonanie pojemnika 1 w kształcie cylindra lub skrzynki z włókniny kokosowej.
W przypadku pojemnika na rośliny i uprawy 1 przynajmniej ścianka boczna 4 zaopatrzona j est w pewną liczbę żeberek usztywniaj ących 5, w wyniku czego podzielonaj est ona na obwodzie na obszary pośrednie 6. Dzięki ściance bocznej 4 pojemnik pełni funkcję podporową ulegając jednocześnie rozciąganiu w miarę powiększania się wnętrza 2. Pozwala to na zastosowanie pojemnika na rośliny i uprawy 1 również w szkółkach w przeciągu dłuższego czasu.
Zgodnie z celowym rozwiązaniem, żeberka usztywniające 5 stanowi strefa nakładania się na siebie połączonych nierozłącznie bezpośrednio włókien kokosowych włókniny. Dla wzmocnienia pojemnika 1 możliwe jest też częściowe zaopatrzenie jego ścianki bocznej 4 w taśmę lub pasek włókniny kokosowej. Dzięki temu, przy niewielkim nakładzie środków', zastosowanie pewnej liczby żeberek usztywniających 5 umożliwia dostosowanie się do przewidzianej wielkości pojemnika 1.
Poszczególne żeberka usztywniające 5, w porównaniu z obszarami pośrednimi 6, charakteryzują się większą ilością zastosowanego lateksu, przy czym lateks dodawany może być w procesie wytwarzania pojemnika 1, przez co uzyskiwane jest połączenie nierozłączne bezpośrednio nakładających się na siebie warstw włókniny kokosowej.
Pojemniki 1 przedstawione na fig. 1do 3 zaopatrzone są w żeberka usztywniające 5, które biegną na ściance bocznej 4 zasadniczo równolegle do osi wzdłużnej 7. W przypadku rozwiązania przedstawionego na fig. 4 i 5 ścianka boczna 4, względnie dno 3 zaopatrzone są w krzyżuj ące się ze sobą żeberka usztywniające 5', względnie 5. Natomiast rozwiązania przedstawione na fig. 6 do 8 pokazują dalsze możliwości takiego umieszczenia żeberek usztywniających 5, 5'' i 5m na ściance bocznej 4 pojemnika 1, aby wzrosła stateczność ścianek, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności włókniny kokosowej. Poprzez ścianki każdego z przedstawionych pojemników na rośliny i uprawy 1, które charakteryzują się wysoką statecznością bryły, łatwo przedostają się korzenie, przy czym szczególnie obszary pośrednie 6 dostosowane mogą być do
184 262 wymogów hodowli roślin znajdujących się w pojemniku 1 poprzez wykorzystanie w tym celu różnych grubości włókniny. Elastyczne właściwości ścianki bocznej 4 umożliwiają niezakłócony rozrost korzeni, przy czym osłona korzenia nie ulega przecięciu, zgnieceniu łub ściśnięciu. Dzięki temu pojemnik 1 będący przedmiotem niniejszego wynalazku, w porównaniu z pojemnikami z tworzyw sztucznych lub z wytrzymałych na zerwanie włókien lnu lub konopi, charakteryzuje się korzystniejszymi właściwościami.
Rośliny przesadzone do pojemnika 1, tworzą wraz z nim jednostkę biologiczną, zaś elastyczny materiał z włókien kokosowych włączony jest w poszczególne fazy rozwoju rośliny. Jednocześnie zahamowane jest skręcanie się rośliny powstrzymujące jej rozwój, przez co uniknąć można złych stron stosowania doniczek glinianych, torfowych, papierowych, konopnych i wykonanych z włókien lnianych.
Elastyczność użytej w produkcji pojemników na rośliny i uprawy 1, włókniny z włókien kokosowych wzrasta w trakcie obróbki surowca. Włókna kokosowe w przeciwieństwie do innych włókien naturalnych, j ak na przykład konopi, lnu, juty lub sizalu, sąbardziej wytrzymałe na zerwanie w wyniku tego, że włókna te po rozpuszczeniu surowca w uwodnionej konsystencji nawijane są na rolkę, po czym sąparowane, skręcane i suszone. W wyniku tej mechanicznej obróbki we włóknach kokosowych, po ich skręceniu lub ukształtowaniu w postaci spirali poj awiają się naprężenia wewnętrzne, nie znikające nawet w trakcie procesu formowania opisanego powyżej pojemnika, który charakteryzuje się przez to elastycznością w obrębie dna 3 i ścianki 4, względnie żeberek usztywniających 5.
Z przygotowanych w ten sposób włókien kokosowych wytwarzana jest włóknina kokosowa, która spryskiwana jest lateksem (zwłaszcza mieszaniną mleczka z drzewa gumowego), po czym jest suszona. Zgodnie z korzystnym rozwiązaniem, włóknina kokosowa tworząca matę półproduktu wykonana być może ze skręconych i podzielonych włókien kokosowych, w wyniku czego właściwości tej włókniny można zmieniać poprzez dobór stosunków ilościowych włókien kokosowych i lateksu (przykładowo rozmaitej gęstości włókien tworzących ścianki, jak to pokazuje fig. 1 i fig. 2). Dzięki temu wytwarzać można pojemniki 1 o właściwościach pożądanych przez klienta i stosowanych w szerokim zakresie.
F igury 12 do 14 przedstawiają widok z góry na poj emnik na rośliny i uprawy, z których każdy charakteryzuje się odmiennym rozmieszczeniem żeberek usztywniających 5 na ściance bocznej 6, względnie na dnie 3 (fig. 13).
Na fig. 9 do 11 przedstawiono urządzenie 10 do formowania poj emników na rośliny i uprawy 1, pokazując zasadyjego działania. Na etapie przygotowywania, który nie został bliżej przedstawiony na rysunku, z włókniny kokosowej w formie maty półproduktu wykrawa się odpowiedni fragment w zależności od przewidzianej wielkości pojemnika 1. Średnica tego fragmentu jest większa od średnicy 11 (fig. 10) w obszarze roboczym urządzenia 10.
W miejscach, gdzie po uformowaniu znajdować się mają żeberka usztywniające 5, dokonuje się promienistych nacięć w liczbie odpowiadającej przewidywanej ilości żeberek 5. Następnie w tych obszarach nakłada się na siebie warstwy włókniny, w wyniku czego w trakcie formowania pojemnika 1 powstaje wielowarstwowe połączenie materiału. Przygotowany do tłoczenia za pomocą urządzenia 10 półprodukt może być przy tym dodatkowo spryskany na powierzchni lateksem w celu ulepszenia połączeń na powierzchni pojemnika 1.
Przed formowaniem, wykrojony i zaopatrzony we wspomniane nacięcia półprodukt z włókniny kokosowej umieszczanyjest na blasze uderzeniowej 12,12' urządzenia 10. Dzięki odchylnemu zamocowaniu 14, cylinder prasujący 13 wychylany jest w kierunku oznaczonym strzałką 15, a półprodukt z włókniny kokosowej dociskany jest do formy złożonej z rdzeni 16. Na ten proces formowania nakłada się proces suszenia i prasowania na gorąco. Odbywa się to w taki sposób, że przez dysze rozdzielcze 17, do strefy formowania między cylindrem prasującym 13 a formą, złożoną z rdzeni 16 doprowadzane jest gorące powietrze, zaś przez otwory odprowadzające 18 w cylindrze prasującym 13 powietrze to jest odprowadzane. W wyniku jednoczesnego formowania i suszenia uzyskuje się pojemnik 1 z włókniny kokosowej w jego podstawowej formie przy niewielkim nakładzie środków. Zgodnie z celowym rozwiązaniem
184 262 w produkcji seryjnej umieścić można obok siebie większą ilość urządzeń 10, dzięki czemu zwiększyć może się liczba uformowanych jednocześnie pojemników 1.
Pojemniki 1 traktowanejako produkty pośrednie pozostają w formie złożonej z rdzeni 16, która połączona jest w sposób rozłączny z urządzeniem 10 w obrębie płyty nośnej 19. Następnie wprowadzane są one wraz z tą formą do pieca suszarniczego (nie pokazanego na rysunku), gdzie uzyskują^ stateczność kształtu dzięki zastosowaniu lateksu. Z pieca suszarniczego wyjmuje się wystarczająco stateczne pojemniki 1, po czym układa się je w stosy dla oszczędzenia miejsca i tak transportuje.
Czas trwania procesu suszenia dostosowany być może do rozmaitych proporcji połączenia włókien kokosowych i lateksu w półprodukcie. Temperatura suszenia oscyluje w granicach 80 do 140°C, korzystnie zaś wynosi 120°C. Po wysuszeniu uformowany pojemnik na rośliny i uprawy 1 wyjmowany jest z formy złożonej z rdzeni 16, po czym poddawany jest wulkanizacji w autoklawie (nie pokazanym na rysunku). Przy ciśnieniu wynoszącym 0,15 MPa i temperaturze wynoszącej około 120°C, po 20 minutach, połączenia lateksowe są już elastyczne, przez co uzyskuje się elastyczny pojemnik 1 o statycznym kształcie.
W przypadku pojemników 1 przedstawionych na fig. 1 do 8 można zastosować rozmaite ilości włókien kokosowych, względnie włókniny kokosowej, zaś na właściwości związane z przyczepnością można wpłynąć dodatkowo poprzez zastosowanie rozmaitej ilości lateksu. W przypadku pojemników na rośliny i uprawy 1 o różnej objętości przy typowych wymiarach zastosować można przykładowo następujące materiały:
do 4 l = 60)0 g/m2 przy ucLiale lateksu wynoszącym mmmmm 50 %; grubość ścianki do 10 mm od 4,5 do 10 l = 800 g/m2 p^^^y i^dzalk lateksu wynoszącym około 50 %; grubość i^tiankii
- 15 mm od 10,5 do 25 l = 1200 g/m2 pmy udria! aateksu wymoszącym około 60 % ; gmbość ścinka
15-16 mm od 25,5 do 50 l = 1400 g/m2 przy udria! aateksu wynoszącym okofo 60 % ; gmbość cmanki
18-20 mm powyżej 50 l = więcej niż jedna warstwa włóknmy; każda warstwa; 1.000 g/m2 przy udziale lateksu wynoszącym około 50 %; grubość ścianki każdej warstwy 12 mm
W przypadku opisanego powyżej pojemnika na rośliny i uprawy 1, oprócz zwiększonej stateczności kształtu charakteryzuje się on zarazem przepuszczalnością przez ścianki wody, składników odżywczych i powietrza. W wyniku tego, dzięki lepszej wymianie gazowej przyśpieszony j est wzrost rośliny, a gospodarka wodna bryły korzeniowej jest właściwie kształtowana. W wyniku tego również przy nadmiernym nawodnieniu łatwiej jest uniknąć procesów gnicia. Dzięki pokazanemu tu sposobowi wykonania ścianek bocznych i dna pojemnika na rośliny i uprawy 1 możliwe jest doprowadzanie i odprowadzanie powietrza i wody przez idealną ilość porów·.
Pojemnik na rośliny i uprawy 1 o zwiększonej stateczności pozwala w pełni zastąpić znajdujące się dziś na rynku doniczki z tworzywa sztucznego. Możliwości zastosowań tego pojemnika odpowiadająna zapotrzebowanie, którego nie zaspokojono dotąd w dziedzinie nowoczesnego zarządzania szkółkami drzew, jak i handlu drzewami i krzewami w sposób przyj azny środowisku i oszczędny w zakresie opakowań.
Dzięki zastosowaniu opisanych powyżej pojemników na rośliny i uprawy 1, można opakować i transportować rośliny ze szkółek i ogrodów z miejsca hodowli do ostatecznego miejsca przeznaczenia. Nie jest przy tym konieczne zastosowanie dodatkowych materiałów koniecznych do umieszczenia bryły korzeniowej w statecznej pozycji. Przy wykorzystywaniu rozwiązania według wynalazku nie powstają też szkodliwe dla środowiska odpady. Z problemami tymi borykaj ą się przedsiębiorstwa hodowli czy rozmnażania roślin oraz szkółki drzew, stosuj ące doniczki z tworzyw sztucznych. Doniczki takie nie odpowiadają ekologicznym wymogom dotyczącym usuwania odpadów, jako że pozbywanie się ich jest skomplikowane. Poza tym wyjęcie rośliny wyhodowanej w takiej donicy jest trudne, jako że korzenie przerastają przez otwory doprowa184 262 dzające i odprowadzające wodę, co wymaga dodatkowej pracy ręcznej. Wówczas uszkodzeniu ulega bryła korzeniowa i podłoże do uprawy.
Pojemnik na rośliny i uprawy 1 według wynalazku charakteryzuje się trwałością i zdolny jest pomieścić korzenie rozrastające się w ciągu całego okresu uprawy. Poza tym materiał, z którego wykonanyjest pojemnik 1, wykonany być może przy niewielkim nakładzie kosztów, jako że koszty produkcji są niewielkie i nie powstają kwestie związane z usuwaniem odpadów.
Kolejną możliwością zastosowania pojemnika 1 jest sadzenie latem wieloletnich dużych roślin, które dostarczane są na miejsce wraz z bryłą korzeniową osłoniętą przez pojemnik 1. W przypadku wysokich drzew i soliterów czyli drzew leśnych sadzonych pojedynczo poza lasem, elastyczne własności pojemnika na rośliny i uprawy 1 pozwalają na przenikanie przez nie korzeni przyjednoczesnym utrzymaniu wysokiej stateczności i odporności na rozerwanie. Natomiast w późniejszym okresie wzrostu rośliny całkowitemu rozkładowi ulegają włókna kokosowe, z których wykonany jest pojemnik 1, w wyniku czego można całkowicie uniknąć zanieczyszczenia podłoża.
184 262
..
184 262
Fig.4 i
184 262
184 262 /
r
184 262
184 262
Ffg. 8
184 262
οοοοοοόοοοοοο'ι ioooooooooooo η Ι| οοοοοοροοοοοο . ο ο ο ο ο ο αο ο ο ο ο ο ιι I ο ο ο ο ο ο Ρ Ο Ο Ο Ο Ο Ο ο ο ο ο ο ο d_o Ο Ο Ο Ο Ο Η Joo ο ο ο ο ορ οο οο ο ο , ' οοοοοοοοοοοοο I Ιοοοοοοοοοοοοοο ι οοοοοοροοοοοο Ο* ο οoooοοροοο οοο 1 ||Ο ο ο ο ο ο ο < ο ο ο ο ο ο ο[ foooooooć ο οο ο οο 1 ο ο ορ 0/0 C ,οο Of
οοοΐ\ ο ο ο Α ο ο ο οΐι ο ο ο ο I Ό Ο Ο O ο Ο'Ι 0000004
ΑΖ /fi
Fig.... 9
184 262 rA
184 262
.'aooooodo o o oo ol OOOOOOOOOOO O O OJ [ooooooooooooood toooooooDooooooa / o o o o o o o o o jo O O O O Ol lOOOOOO O OOÓ O O OOOJ Loooohcio o φ o o o o o oi foooopt/o opoo o o o o 1
ΛΛ
184 262
184 262
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojemnik na rośliny i uprawy, który obejmuje dno i ściankę boczną, które razem stanowią jedną część, przy czym elementy te wykonane są z włókniny kokosowej, którą stanowią włókna kokosowe połączone za pomocą lateksu, który stosowanyjest do hodowli i transportu roślin na miejsce upraw, znamienny tym, że przynajmniej ściankaboczna (4) pojemnika (1) na rośliny i uprawy zaopatrzona jest w żeberka usztywniające (5; 5'; 5; 5m; 5m; 5”''), wbudowane w nią i stanowiące zagęszczenia materiału, przy czym żeberka usztywniające (5; 5'; 5; 5”; 5m; 5”), ograniczająobszary pośrednie (6), które mająmniejszągęstość włókniny kokosowej i lateksu niż żeberka usztywniające (5; 5'; 5; 5’ 5m; 5””').
  2. 2. Pojemnik na rośliny i uprawy według zastrz. 1, znamienny tym, że żeberka usztywniające (5) stanowią obszary nakładających się na siebie połączonych nierozłącznie bezpośrednio włókien kokosowych tworzących włókninę.
  3. 3. Pojemnik na rośliny i uprawy według zastrz. 1, znamienny tym, że zawartość lateksu w żeberkach usztywniających (5) jest wyższa niż w obszarach przejściowych (6).
  4. 4. Poj emnik na rośliny i uprawy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że żeberka usztywniające stanowią poziomo usytuowane obszary nałożone na ściankę boczną (4).
  5. 5. Pojemnik na rośliny i uprawy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że żeberka usztywniające (5) stanowią wielowarstwowe obszary włókniny kokosowej.
  6. 6. Poj emnik na rośliny i uprawy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że ścianka boczna (4) i dno (3) zaopatrzone sąw krzyżujące się ze sobążeberka usztywniające (5; 5; S'*).
  7. 7. Pojemnik na rośliny i uprawy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że żeberka usztywniające wpostaci zakładek usytuowane sąwzdłuż obwodu pojemnika na ściance bocznej.
  8. 8. Sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy, znamienny tym, że pojemnik (1) formuje się wychodząc z półproduktu z włókniny kokosowej, który stanowi mata wykonana z otwartych pojedynczych włókien i obszarów łączonych lateksem w procesie prasowania na gorąco.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że pewną ilość półproduktów z włókniny kokosowej wykonuje się z jednego półproduktu w postaci maty o stałej grubości włókniny.
  10. 10. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że w półprodukcie z włókniny kokosowej wykonuje się przynajmniej jedno biegnące wzdłuż długości ścianki bocznej (A) nacięcie, w którego obszarze znajduje się wielowarstwowa strefa, tworząca żeberko usztywniające (5).
  11. 11. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że w półprodukcie z włókniny kokosowej wykonuje się wielowarstwowe zakładki stanowiące żeberka usztywniające, biegnące wzdłuż wysokości ścianki bocznej (4).
  12. 12. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że w półprodukcie z włókniny kokosowej, w obrębie żeberek usztywniających (5; 5’; 5; 5'; 5””; 5”) wytwarza się obszary o różnej zawartości lateksu.
  13. 13. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że materiałem wyjściowym do wytwarzania półproduktu z włókniny są nawijane na rolkę, parowane, skręcane i suszone włókna kokosowe.
    * * *
PL96323150A 1995-05-05 1996-05-03 Pojemnik na rośliny i uprawy oraz sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy PL184262B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19516572A DE19516572C2 (de) 1995-05-05 1995-05-05 Pflanz- und Kulturgefäß
PCT/EP1996/001847 WO1996034520A1 (de) 1995-05-05 1996-05-03 Pflanz- und kulturgefäss

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323150A1 PL323150A1 (en) 1998-03-16
PL184262B1 true PL184262B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=7761195

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96323150A PL184262B1 (pl) 1995-05-05 1996-05-03 Pojemnik na rośliny i uprawy oraz sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0824304B1 (pl)
AT (1) ATE196588T1 (pl)
BR (1) BR9608307A (pl)
CZ (1) CZ292987B6 (pl)
DE (3) DE19516572C2 (pl)
DK (1) DK0824304T3 (pl)
ES (1) ES2152023T3 (pl)
PL (1) PL184262B1 (pl)
PT (1) PT824304E (pl)
SK (1) SK284692B6 (pl)
WO (1) WO1996034520A1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424868A1 (pl) * 2018-03-13 2019-09-23 Piotr Grzybowski Metoda formowania biodegradowalnej doniczki z biowęgla
PL424867A1 (pl) * 2018-03-13 2019-09-23 Piotr Grzybowski Biodegradowalna doniczka z biowęgla i jej kompozycja
PL131054U1 (pl) * 2022-10-25 2024-04-29 Lamela Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Pojemnik z kompozytową ścianką boczną

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19624431A1 (de) * 1996-06-19 1998-01-08 Effem Gmbh Formkörper aus Kokosnußschalenmaterial
DE29617312U1 (de) * 1996-10-04 1997-05-15 Twistringer Rbm Draenfilter Pflanzsystem
DE19710323C2 (de) * 1997-03-13 2002-06-06 Eberhard Boehringer Tragteil für erdelose Pflanzkulturen und Verfahren zu dessen Herstellung
DE19741293C1 (de) * 1997-09-19 1999-04-01 Christian Belger Aufzuchtkörper für Pflanzen, insbesondere für Pflanzensetzlinge
DE29717422U1 (de) * 1997-09-26 1998-02-12 Boehringer Eberhard Prof Dr Ag Pflanzenschutzmatte, insbesondere in Gestalt einer Lochscheibe
DE19817983B4 (de) * 1998-04-22 2004-12-02 Böhringer, Eberhard, Prof. Dr.agr. Verfahren und Vorrichtung zur Wachstumssteuerung von Pflanzen
PL347135A1 (en) * 1998-08-12 2002-03-25 Ake Innotech Gmbh Automatisier Flowerpot made of random fiber non-woven fabric and corresponding production method
DE19847047C1 (de) * 1998-10-13 2000-02-03 Proflora Gmbh Verfahren zum Herstellen eines Pflanz- und Kulturgefäßes und Pflanzgefäß selbst
FR2793384B1 (fr) * 1999-05-11 2001-06-29 Pepinieres Desmartis Procede d'agglomeration de mottes en conteneurs
AU5511699A (en) * 1999-08-07 2001-03-05 Eberhard Bohringer Method and device for promoting the growth of plants
EP1116433A1 (de) * 2000-01-13 2001-07-18 Zirfas, Udo Verfahren zum Herstellen eines Pflanz- oder Kulturgefässes und ein solches Pflanzgefäss
DE20007748U1 (de) * 2000-04-28 2000-08-03 Wibmer Gmbh U Co Kg Papier For Pflanztopf aus Kokosfasern
DE10027535A1 (de) * 2000-06-02 2002-04-04 Zirfas Udo Pflanz- oder Kulturgefäß aus faserigen, biologisch abbaubaren Werkstoffen insbesondere aus Kokosnussfasern
DE10203716C1 (de) * 2002-01-30 2003-04-17 Christian Belger Pflanz-oder Kulturgefäß aus faserigen, biologisch abbaubaren Werkstoffen, insbesondere aus Kokosnussfasern
WO2004039144A2 (en) * 2002-10-28 2004-05-13 America's Gardening Resource, Inc. Preformed container for growing flowering plant bulbs
DE20301076U1 (de) * 2003-01-24 2004-05-27 Steen, Manfred Kokos- und latexbasiertes Vlies
CA2674982A1 (en) * 2008-08-11 2010-02-11 Oejvind Ellegaard Plant receptacle
CN105557430A (zh) * 2015-12-30 2016-05-11 湖南农业大学 一种月季育苗块扦插育苗的方法
CN105494065A (zh) * 2015-12-30 2016-04-20 湖南农业大学 一种蔷薇育苗块扦插育苗的方法
DE102016115901A1 (de) 2016-08-26 2018-03-01 Ernst Roschanzamir Biologisch abbaubarer Pflanzbehälter und Verfahren zu seiner Herstellung

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2118841C2 (de) * 1971-04-19 1974-01-03 Erich 7141 Grossbottwar Blattert Aus Kunststoff gespritzter Hohlkörper, insbesondere Becher, Blumentopf oder dgl
US3985365A (en) * 1975-11-06 1976-10-12 Bartholomew Thomas Catanzaro Remotely actuated emergency shaft seal
DE8101821U1 (de) * 1981-01-26 1981-06-25 Bestmann, Lothar, 2000 Wedel Anzuchtkoerper
DE3119778A1 (de) * 1981-05-19 1982-12-09 Bellaplast Gmbh, 6200 Wiesbaden Duennwandiges pflanzgefaess
DE8118099U1 (de) * 1981-06-20 1982-01-14 E.A.H. Naue Kg, 4992 Espelkamp Pflanztopf
AU583294B2 (en) * 1984-08-31 1989-04-27 J. Inverarity Pty. Ltd. Plant supporting basket
FR2692833A1 (fr) * 1992-06-30 1993-12-31 Socotra Produit de mésocarpes de noix de coco, utile notamment pour la culture de végétaux, et procédé pour son obtention.
JPH06181640A (ja) * 1992-12-22 1994-07-05 Matsushita Electric Works Ltd 植木鉢

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424868A1 (pl) * 2018-03-13 2019-09-23 Piotr Grzybowski Metoda formowania biodegradowalnej doniczki z biowęgla
PL424867A1 (pl) * 2018-03-13 2019-09-23 Piotr Grzybowski Biodegradowalna doniczka z biowęgla i jej kompozycja
PL131054U1 (pl) * 2022-10-25 2024-04-29 Lamela Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Pojemnik z kompozytową ścianką boczną

Also Published As

Publication number Publication date
ES2152023T3 (es) 2001-01-16
DE59605942D1 (de) 2000-11-02
DE29520875U1 (de) 1996-04-18
SK149297A3 (en) 1998-07-08
PT824304E (pt) 2001-01-31
PL323150A1 (en) 1998-03-16
DE19516572A1 (de) 1996-11-07
SK284692B6 (sk) 2005-09-08
DK0824304T3 (da) 2000-12-18
EP0824304B1 (de) 2000-09-27
DE19516572C2 (de) 1997-03-06
CZ292987B6 (cs) 2004-01-14
CZ350297A3 (cs) 1998-06-17
ATE196588T1 (de) 2000-10-15
WO1996034520A1 (de) 1996-11-07
EP0824304A1 (de) 1998-02-25
BR9608307A (pt) 1999-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184262B1 (pl) Pojemnik na rośliny i uprawy oraz sposób wytwarzania pojemnika na rośliny i uprawy
US3467609A (en) Plant growth medium
US20060207170A1 (en) Hair felt
WO2004098270A1 (en) Improved hydroponic growth medium
WO1992018567A1 (en) Rubber composition decayable in soil and binding article using said composition for soil in flowerpot
DK201700414A1 (en) Process for line production of plant growth medium bags and pots
KR20120068244A (ko) 식생포트 및 그 제조방법
CN103749104B (zh) 一种用于种植草坪的植生纱线以及生产工艺及其织成品
JP3667266B2 (ja) 育苗ブロック成形用生分解性シート材
KR100939653B1 (ko) 천연소재 식생블록
CN109555138A (zh) 一种自营养抗冲护坡生态毯及其制备方法
JP3839721B2 (ja) 育苗用有機質床土組成物および床土マット
KR100380531B1 (ko) 육묘용 유기질 상토매트 조성물, 및 이를 이용한 상토매트 및 그 제조방법
JP2012237179A (ja) 植生袋及びその製造方法並びに植生マット
KR100542957B1 (ko) 흙없는 잔디 매트
JPH08308390A (ja) 植生マットによる緑化方法及び植生マット
KR100346089B1 (ko) 식물 생육용 혼초지의 제조방법 및 그 방법에 의해 제조된식물 생육용 혼초지
JP3093425U (ja) 生分解性育苗マット
AU2011244855B2 (en) Hair felt
JPH03240417A (ja) 育苗用ポット
JP2006010733A (ja) 工作用粘土及び成形用材
JP3436882B2 (ja) 播種育苗ポット
JP2004215550A (ja) 繊維製育苗用品及びその製造方法
WO2024047334A1 (en) Plant container composition
KR101146763B1 (ko) 자연형 그린 식생매트와 그 제조장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100503