PL183756B1 - Struktura ogniotrwałej ściany - Google Patents

Struktura ogniotrwałej ściany

Info

Publication number
PL183756B1
PL183756B1 PL98334865A PL33486598A PL183756B1 PL 183756 B1 PL183756 B1 PL 183756B1 PL 98334865 A PL98334865 A PL 98334865A PL 33486598 A PL33486598 A PL 33486598A PL 183756 B1 PL183756 B1 PL 183756B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
water
shelves
refractory
structure according
Prior art date
Application number
PL98334865A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334865A1 (en
Inventor
Laar Jacobus Van
Gerardus J. Tijhuis
Original Assignee
Hoogovens Staal Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoogovens Staal Bv filed Critical Hoogovens Staal Bv
Publication of PL334865A1 publication Critical patent/PL334865A1/xx
Publication of PL183756B1 publication Critical patent/PL183756B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D1/00Casings; Linings; Walls; Roofs
    • F27D1/12Casings; Linings; Walls; Roofs incorporating cooling arrangements
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • C21B13/0006Making spongy iron or liquid steel, by direct processes obtaining iron or steel in a molten state
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/28Manufacture of steel in the converter
    • C21C5/42Constructional features of converters
    • C21C5/44Refractory linings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/56Manufacture of steel by other methods
    • C21C5/567Manufacture of steel by other methods operating in a continuous way

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

1. Struktura ogniotrwalej sciany, zwlasz- cza do zastosowania w zbiorniku hutniczym do ciaglej produkcji surówki w procesie wytapiania redukcyjnego w warunkach bar- dzo wysokiego obciazenia cieplnego i przy bardzo duzej scieralnosci w srodowisku plynnego zuzla o wysokiej zawartosci FeO, znamienna tym, ze zawiera ulozone w kolej- nosci od zewnetrznej do wewnetrznej stro- ny sciany (1) stalowy plaszcz (6), chlodzo- na woda miedziana sciane (7), chlodzone woda miedziane pólki (8) wystajace w kie- runku wewnetrznej strony sciany (1) oraz wylozenie (9) z ogniotrwalego materialu spoczywajace na pólkach (8) . Fig 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest struktura ogniotrwałej ściany, odpowiedniej zwłaszcza do zastosowania w zbiorniku hutniczym do ciągłej produkcji surówki w procesie wytapiania redukcyjnego, w warunkach ekstremalnie wysokiego obciążenia cieplnego i przy dużej ścieralności w środowisku płynnego żużla o dużej zawartości FeO.
Dotychczas surówka była wytwarzana w wielkim piecu. W procesie tym następuje redukcja rudy żelaza za pomocą koksu. Opracowano różne procesy bezpośredniej redukcji rudy żelaza, które jednakże nie zostały jeszcze zastosowane w przemyśle. Najbardziej obiecujące są tak zwane procesy wytapiania redukcyjnego w kąpieli. Wąskim gardłem w tych procesach jest mała trwałość użytkowa struktury ogniotrwałej ściany naczynia hutniczego, w którym następuje redukcja do postaci surówki. Wynika to głównie z wysokiego obciążenia cieplnego i środowiska o bardzo dużej ścieralności, w związku z obecnością FeO przy temperaturze około 1700°C. W przypadku wielkiego pieca, gdzie te same warunki występują w nieco mniej agresywnej formie i gdzie może wystąpić obciążenie termiczne 300 000 W/m2, struktura ogniotrwałej ściany zawiera w miejscu największego zagrożenia, patrząc od zewnątrz do wewnątrz, pancerz z płyt i wyłożenie z cegieł ogniotrwałych, na przykład cegieł zawierających SiC, które jest chłodzone przez elementy chłodzące. Elementy chłodzące są wykonywane albo w postaci tak zwanych płyt chłodzących, dochodzących rozłącznie do wyłożenia, jak opisano w holenderskim zgłoszeniu patentowym NL 7312549 A, albo tak zwanych chłodnic płytowych, które tworzą chłodzoną wodą ścianę pomiędzy pancerzem z płyt i wyłożeniem. Obecnie dla tej struktury uzyskuje się trwałość użytkową rzędu 10 lat. Europejskie zgłoszenie patentowe EP O 690 136 Al opisuje urządzenie, w którym związki żelaza są topione w atmosferze gazowej. Powłoka lub konstrukcja zbrojenia tego urządzenia jest chłodzona wodą. W procesie wytapiania redukcyjnego obciążenie cieplne jest znacznie wyższe i może lokalnie dochodzić nawet do 2 000 000 W/m2. Nie można zatem uzyskać akceptowalnej trwałości użytkowej z zastosowaniem struktury ściany znanej dla wielkiego pieca.
Celem obecnego wynalazku jest opracowanie struktury ściany dla procesu bezpośredniej redukcji, która ma akceptowalną trwałość użytkową.
Struktura ogniotrwałej ściany, zwłaszcza do zastosowania w zbiorniku hutniczym do ciągłej produkcji surówki w procesie wytapiania redukcyjnego w warunkach bardzo wysokiego obciążenia cieplnego i przy bardzo dużej ścieralności, w środowisku płynnego żużla o wysokiej zawartości FeO, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ułożone w kolejności od zewnętrznej do wewnętrznej strony ściany stalowy płaszcz, chłodzoną wodą miedzianą ścianę, chłodzone wodą miedziane półki wystające w kierunku wewnętrznej strony ściany oraz wyłożenie z ogniotrwałego materiału spoczywające na półkach.
Korzystnie do każdej chłodzonej wodą miedzianej półki jest zamocowana rura wody chłodzącej, a każda rura wody chłodzącej jest umieszczona we wnęce w chłodzonej wodą miedzianej płycie, przy czym wnęka ma większą wysokość niż średnica rury wody chłodzącej.
Na górze półki rozciągają się ukośnie w górę w kierunku wewnętrznej strony ściany, a na dole półki rozciągają się ukośnie w dół w kierunku wewnętrznej strony ściany, przy czym półki są rozmieszczone na wysokości ściany. Chłodzona wodą miedziana ściana składa się z płyt, a półki są rozmieszczone przemiennie na wysokości, na szerokości i/lub na obwodzie ściany.
Wyłożenie spoczywa bezpośrednio na półkach i opiera się bezpośrednio na chłodzonej wodą miedzianej ścianie, przy czym wyłożenie składa się z grafitowych bloków mających współczynnik przewodności cieplnej w zakresie 60-150 W/m °K, lub z półgrafitowych bloków mających współczynnik przewodności cieplnej w zakresie 30-60 W/m °K.
Korzystnie wyłożenie składa się z ogniotrwałych cegieł magnezytowo-węglowych.
W kierunku od zewnętrznej do wewnętrznej strony ściany wyłożenie składa się z warstwy grafitowych bloków, która oparta jest na miedzianej ścianie oraz warstwy ogniotrwałych cegieł.
Struktura od dołu do góry jest pochylona ku tyłowi.
Miedziana ściana i/lub miedziane półki są z miedzi o zawartości > 99% Cu i współczynniku przewodności cieplnej w zakresie 250-300 W/m °K.
183 756
Stalowy płaszcz tworzy część naczynia ciśnieniowego, a przejścia przez stalowy płaszcz dla rur doprowadzających i odprowadzających wodę chłodzącą do miedzianej ściany i chłodzonych wodą półek są uszczelnione.
Podstawowa struktura ogniotrwałej ściany, dzięki maksymalnemu termicznemu stykowi pomiędzy wyłożeniem i chłodzoną wodą miedzianą ścianą oraz półkami, zapewnia uzyskanie ogniotrwałej ściany o małym oporze cieplnym. Nawet przy bardzo wysokim obciążeniu cieplnym uzyskuje się dobrą, stabilną grubość wyłożenia, prowadzącą do długiej trwałości użytkowej. Najbardziej zagrożonym obszarem w zbiorniku hutniczym, gdzie następuje redukcja do postaci surówki, jest obszar, w którym warstwa płynnego żużla zawierająca dużą ilość FeO unosi się na lustrze kąpieli surówki. W tym miejscu wyłożenie zużywa się do grubości resztkowej, na której powłoka żużlowa krzepnie, tworząc narosty działające jako warstwa ścierna i izolacyjna. To zapobiega dalszemu niszczeniu wyłożenia i struktura uzyskuje odporność na dalsze niszczenie. Chłodzenie półek poprawia trwałość użytkową struktury ogniotrwałej.
Korzystnie półki są przesuwne w kierunku pionowym. Stanowi to zaletę, ponieważ podczas montażu na zimno struktura ogniotrwałej ściany może osiąść w kierunku pionowym pod wpływem swego ciężaru, tak, że poziome złącza zostają maksymalnie jak to możliwe zamknięte.
Zaletą struktury jest zamocowanie wyłożenia na chłodzonej wodą miedzianej ścianie. Chłodzoną wodą miedziana ściana jest wykonana z płyt. Ułatwia to wytworzenie i montaż tej ściany.
Półki są montowane przemiennie na wysokości, na szerokości i obwodzie, co zapewnia równomierny rozkład przypływu wody chłodzącej oraz orurowania w stalowym płaszczu i umożliwia uniknięcie zagęszczenia.
Wyłożenie spoczywa bezpośrednio na półkach, bez zaprawy, i opiera się bezpośrednio o chłodzoną wodą ścianę. Pozwala to na uniknięcie oporu cieplnego wynikającego z obecności złącz wypełnionych zaprawą i umożliwia duże obciążenie cieplne.
Wyłożenie składa się z grafitowych bloków o współczynniku przewodności cieplnej w zakresie 60-150 W/m °K oraz bloków półgrafitowych o współczynniku przewodności cieplnej w zakresie 30-60 W/m°K. W rezultacie uzyskuje się wysoki współczynnik przewodności cieplnej i mały opór cieplny, dzięki czemu możliwe jest dopuszczenie wysokiego obciążenia cieplnego.
W alternatywnym przykładzie wykonania wyłożenie jest zbudowane z cegieł ogniotrwałych, jakie stosuje się w konwerterach do produkcji stali lub w stalowniczych piecach elektrycznych, i najkorzystniej są to cegły magnezytowo-grafitowe. Cegły tego typu są znane w produkcji stali i odznaczają się wysoką odpornością na ścieranie.
Przechodząc od zewnątrz do wewnątrz, wyłożenie zawiera warstwę grafitowych bloków, która oparta jest na miedzianej ścianie oraz warstwę cegieł ogniotrwałych. W tym przykładzie po osiągnięciu zrównoważonej grubości wyłożenie zawiera warstwę odpornych na ścieranie cegieł ogniotrwałych oraz warstwę grafitu o małym oporze cieplnym.
Korzystnie ściana jest pochylona w tył od dołu do góry. Daje to poprawę stabilności wyłożenia. Ponadto rozszerzony kształt powoduje mniejsze zmiany poziomu warstwy żużla w zbiorniku hutniczym.
Miedziana ściana oraz miedziane półki są wykonane z miedzi o zawartości > 99% Cu, a współczynnik przewodności cieplnej leży w zakresie 250-300 W/m °K. Pozwala to uzyskać możliwy do przyjęcia opór cieplny tych elementów.
Stalowy płaszcz tworzy część zbiornika ciśnieniowego a przejścia rur wody chłodzącej poprzez płaszcz są uszczelniane po montażu ściany. W rezultacie proces ten może odbywać się pod ciśnieniem.
Ściana jest odporna na obciążenie termiczne do ponad 300.000 W/m2 oraz na żużel zawierający około 10o% wagowych FeO w temperaturze około 1700°C, a trwałość użytkowa ściany wynosi co najmniej 6 miesięcy ciągłej pracy. Umożliwia to pracę ściany w warunkach wysokiego obciążenia cieplnego, w środowisku o bardzo dużej ścieralności, z zachowaniem akceptowalnej trwałości.
183 756
Struktura ogniotrwałej ściany według wynalazku jest zastosowana w zbiorniku hutniczym, zwłaszcza do końcowej redukcji w konwertorze cyklonowym (CCF) dla procesu wytapiania redukcyjnego.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zespół struktury ogniotrwałej ściany, w przekroju pionowym, fig. 2 strukturę ogniotrwałej ściany, w widoku pokazanym strzałką I na fig. 1, fig. 3 - podzespół chłodzonej wodą płyty miedzianej ściany i chłodzonej wodą miedzianej półki, w niezmontowanym stanie, fig. 4 - podzespół chłodzonej wodą płyty miedzianej ściany i chłodzonej wodą półki, w zmontowanym stanie, fig. 5 - szczegół uszczelnienia przejścia rury doprowadzającej lub odprowadzającej wodę chłodzącą w stalowym płaszczu.
Rysunek przedstawia wynalazek w przykładzie wykonania opracowanym dla zbiornika hutniczego, w którym następuje redukcja do postaci surówki za pomocą procesu wytapiania redukcyjnego w konwertorze cyklonowym CCF. Jednakże wynalazek nie ogranicza się do tego zastosowania i jest również odpowiedni do zastosowania w innych procesach redukcji rudy żelaza przy dużym obciążeniu cieplnym i/lub w środowisku o bardzo dużej ścieralności wynikającej z obecności FeO.
Na fig. 1 przedstawiono strukturę ogniotrwałej ściany 1 według wynalazku, tworzącej część zbiornika hutniczego. W zbiorniku hutniczym na lustrze kąpieli surówki 3 znajduje się warstwa płynnego żużla 2, przy czym na fig. 1 pokazano poziom minimalny 4 i poziom maksymalny 5 warstwy żużla 2.
Struktura ogniotrwałej ściany 1 zawiera stalowy płaszcz 6, chłodzoną wodą miedzianą ścianę 7, chłodzone wodą półki 8 oraz wyłożenie 9, które w przypadku fig. 1 zawiera grafitowe bloki 10 i cegły ogniotrwałe 11.
Na fig. 1 przedstawiono przypadek, w którym struktura ogniotrwałej ściany 1 jest pochylona ku tyłowi względem pionu V, od dołu do góry. W kierunku wysokości, chłodzona wodą miedziana ściana 1 zawiera dwie płyty 12 i 13. Każda płyta 12, 13 jest zaopatrzona w cztery półki 8. Pomiędzy każdymi dwoma półkami 8 umieszczono sześć grafitowych bloków 10. Na fasadach grafitowych bloków 10 umieszczono równą ilość ogniotrwałych cegieł 11. Powyżej i poniżej struktury ogniotrwałej ściany 1 przebiega stalowy płaszcz 6, a wewnątrz zbiornik hutniczy jest wyposażony w ogniotrwałe struktury 14 i 15, których charakter, według tego zgłoszenia, jest nieistotny. Ciężar struktury ogniotrwałej ściany 1 jest podtrzymywany przynajmniej częściowo przez leżącą poniżej ogniotrwałą strukturę 15. Płyty 12 i 13 są wewnątrz wyposażone w kanały 16 wody chłodzącej z rurami 17 i 18 do doprowadzenia i odprowadzenia wody chłodzącej, które wystają w kierunku zewnętrznym ze zbiornika hutniczego poprzez stalowy płaszcz 6. Półki 8 są również wyposażone w wewnętrzny kanał 19 wody chłodzącej z rurą 20 wody chłodzącej wyprowadzoną na zewnątrz zbiornika hutniczego. Jak pokazano, półki 13 w górnej części rozciągają się ku górze ukośnie do wewnątrz, a w dolnej części rozciągaj ją się ku dołowi ukośnie do wewnątrz. W przeciwieństwie do struktury ściany znanej dla wielkiego pieca, gdzie wyłożenie z cegieł ogniotrwałych jest łączone zaprawą, wyłożenie 9 spoczywa bezpośrednio na półkach 8 bez zaprawy i bez zaprawy opiera się na chłodzonej wodą ścianie 7. Chłodzona wodą ściana 1 i półki 8 są wykonane z miedzi o zawartości >99% Cu. Grafitowe bloki 10 mają współczynnik przewodności cieplnej w zakresie 60-150 W/m °K. Ogniotrwałe cegły 11 są cegłami magnezytowo-węglowymi.
Na fig. 2 pokazano część obwodu struktury ogniotrwałej ściany 1 z pominięciem wyłożenia 9. Część ta zawiera cztery płyty 12A, 12B, 13A, 13B o wysokości około 2,4 m i szerokości 1 m każda. Półki 8 są naprzemiennie ułożone na wysokości w kierunku obwodu.
Ilość rur 17 i 18 doprowadzających i odprowadzających wodę chłodzącą przedstawia płyta 21 na fig. 3, która ma cztery wewnętrzne kanały wody chłodzącej. Pokazano tu, że dla rur 20 doprowadzających i odprowadzających wodę chłodzącą do półek 8 w płycie 21 wykonano wnęki 22, z których na fig. 3 pokazano tylko jeden zestaw (na fig. 1 występowały cztery półki 8 przypadające na płytę).
Na fig. 4 pokazano chłodzącą płytę 21 i półkę 8 w zmontowanym stanie.
Na fig. 5 pokazano przejście rury 20 wody chłodzącej półkę 8 przez płytę 21 i stalowy płaszcz 6, gdzie po zimnym montażu struktury ogniotrwałej ściany 1 następuje uszczelnienie
183 756 płytą 24 spawaną do rury 20 i do stalowego płaszcza 6. Przestrzeń pomiędzy płytą 21 i stalowym płaszczem 6 wypełnia się betonowym wyłożeniem. Pozostała przestrzeń 25 w szczelinie pomiędzy jedną stroną rury 20 i płytąjest wypełniana zaprawą lub wojłokiem.
Struktura ogniotrwałej ściany według wynalazku jest odporna na obciążenie cieplne ponad 300.000 W/m2 i żużel zawierający około 10% FeO na poziomie temperaturowym 1700°C, dając trwałość użytkową co najmniej 6 miesięcy.
Dzięki temu zbiornik hutniczy, w którym zastosowano strukturę ogniotrwałej ściany według wynalazku, lub przynajmniej jego strefa żużlowa nie wymagają częstej wymiany lub naprawy, uzyskując trwałość użytkową porównywalną z trwałością nowoczesnego wielkiego pieca.
183 756
Fig- 2
183 756
183 756
Fig. 5 £><
ePsrti ament y<bw.
183 7s6
Lg. !
Cenyś.UpPp *a2,00#
WSO e&.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Struktura ogniotrwałej ściany, zwłaszcza do zastosowania w zbiorniku hutniczym do ciągłej produkcji surówki w procesie wytapiania redukcyjnego w warunkach bardzo wysokiego obciążenia cieplnego i przy bardzo dużej ścieralności w środowisku płynnego żużla o wysokiej zawartości FeO, znamienna tym, że zawiera ułożone w kolejności od zewnętrznej do wewnętrznej strony ściany (1) stalowy płaszcz (6), chłodzoną wodą miedzianą ścianę (7), chłodzone wodą miedziane półki (8) wystające w kierunku wewnętrznej strony ściany (1) oraz wyłożenie (9) z ogniotrwałego materiału spoczywające na półkach (8) .
  2. 2. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że do każdej chłodzonej wodą miedzianej półki (8) jest zamocowana rura (20) wody chłodzącej, a każda rura (20) wody chłodzącej jest umieszczona we wnęce (22) w chłodzonej wodą miedzianej płycie (21), przy czym wnęka (22) ma większą wysokość niż średnica rury (20) wody chłodzącej.
  3. 3. Struktura według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że na górze półki (8) rozciągają się ukośnie w górę w kierunku wewnętrznej strony ściany (1).
  4. 4. Struktura według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że na dole półki (13) rozciągają się ukośnie w dół w kierunku wewnętrznej strony ściany (1) .
  5. 5. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że półki (8) są rozmieszczone na wysokości ściany (1).
  6. 6. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że chłodzona wodą miedziana ściana (7) składa się z płyt (21).
  7. 7. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że półki (8) są rozmieszczone przemiennie na wysokości, na szerokości i/lub na obwodzie ściany (1).
  8. 8. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że wyłożenie (9) spoczywa bezpośrednio na półkach (8).
  9. 9. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że wyłożenie (9) oparte jest bezpośrednio na chłodzonej wodą miedzianej ścianie (7).
  10. 10. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że wyłożenie (9) składa się z grafitowych bloków (10) mających współczynnik przewodności cieplnej w zakresie 60-150 W/m °K.
  11. 11. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że wyłożenie (9) składa się z półgrafitowych bloków mających współczynnik przewodności cieplnej w zakresie 30-60 W/m °K.
  12. 12. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że wyłożenie (9) składa się z ogniotrwałych cegieł (11).
  13. 13. Struktura według zastrz. 12, znamienna tym, że cegły (11) są cegłami magnezytowo-węglowymi.
  14. 14. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że w kierunku od zewnętrznej do wewnętrznej strony ściany (1) wyłożenie (9) składa się z warstwy grafitowych bloków (10), która opiera się na miedzianej ścianie (7) oraz warstwy ogniotrwałych cegieł (11).
  15. 15. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że od dołu do góry jest pochylona ku tyłowi.
  16. 16. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że miedziana ściana (7) i/lub miedziane półki (8) są z miedzi o zawartości > 99% Cu i współczynniku przewodności cieplnej w zakresie 250-300 W/m °K.
  17. 17. Struktura według zastrz. 1, znamienna tym, że stalowy płaszcz (6) tworzy część naczynia ciśnieniowego, a przejścia przez stalowy płaszcz (6) dla rur (17, 18, 20) doprowadzających i odprowadzających wodę chłodzącą do miedzianej ściany (7) i chłodzonych wodą półek (8) są uszczelnione.
    183 756
PL98334865A 1997-01-29 1998-01-28 Struktura ogniotrwałej ściany PL183756B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1005114A NL1005114C2 (nl) 1997-01-29 1997-01-29 Vuurvaste wand, metallurgisch vat omvattende zo'n vuurvaste wand en werkwijze waarbij zo'n vuurvaste wand wordt toegepast.
PCT/EP1998/000518 WO1998032883A1 (en) 1997-01-29 1998-01-28 Refractory wall, metallurgical vessel comprising such a refractory wall and method in which such a refractory wall is applied

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334865A1 PL334865A1 (en) 2000-03-27
PL183756B1 true PL183756B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=19764293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98334865A PL183756B1 (pl) 1997-01-29 1998-01-28 Struktura ogniotrwałej ściany

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6221312B1 (pl)
EP (1) EP1017860B1 (pl)
KR (1) KR100333760B1 (pl)
CN (1) CN1078618C (pl)
AT (1) ATE208427T1 (pl)
AU (1) AU719743B2 (pl)
BR (1) BR9807021A (pl)
CA (1) CA2278513C (pl)
DE (1) DE69802427T2 (pl)
ES (1) ES2167866T3 (pl)
ID (1) ID24294A (pl)
MY (1) MY121751A (pl)
NL (1) NL1005114C2 (pl)
PL (1) PL183756B1 (pl)
RU (1) RU2166162C1 (pl)
TW (1) TW424112B (pl)
UA (1) UA55443C2 (pl)
WO (1) WO1998032883A1 (pl)
ZA (1) ZA98736B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19816867A1 (de) * 1998-04-16 1999-10-21 Schloemann Siemag Ag Hochofen
FI112534B (fi) * 2000-03-21 2003-12-15 Outokumpu Oy Menetelmä jäähdytyselementin valmistamiseksi ja jäähdytyselementti
FI122005B (fi) * 2008-06-30 2011-07-15 Outotec Oyj Menetelmä jäähdytyselementin valmistamiseksi ja jäähdytyselementti
US20120018122A1 (en) * 2008-11-19 2012-01-26 First Solar, Inc. Furnace and a Method for Cooling a Furnace
CN103123226B (zh) * 2013-02-06 2014-07-16 中国恩菲工程技术有限公司 水冷元件和具有该水冷元件的冶金炉
WO2015081376A1 (en) * 2013-12-06 2015-06-11 Technological Resources Pty. Limited Smelting process and apparatus
LU92346B1 (en) * 2013-12-27 2015-06-29 Wurth Paul Sa Stave cooler for a metallurgical furnace and method for protecting a stave cooler
CN104357087B (zh) * 2014-10-16 2017-01-18 煤炭科学技术研究院有限公司 一种具有防脱落功能的炉衬
CN105486087A (zh) * 2015-10-13 2016-04-13 常州市武进顶峰铜业有限公司 一种冶金高温炉窑铸铜冷却壁
US10301208B2 (en) * 2016-08-25 2019-05-28 Johns Manville Continuous flow submerged combustion melter cooling wall panels, submerged combustion melters, and methods of using same
CN106765192A (zh) * 2016-12-31 2017-05-31 上海康恒环境股份有限公司 一种生活垃圾焚烧炉水冷炉墙装置
CN110205143B (zh) * 2018-12-18 2023-11-17 西安华江环保科技股份有限公司 一种用于炉体冷却段结构的干熄焦用浇注砌筑混合结构及其制备方法
US11841104B2 (en) 2020-04-21 2023-12-12 Shanghai United Imaging Healthcare Co., Ltd. System and method for equalizing pressure in ionization chamber of radiation device
CN112113430B (zh) * 2020-08-24 2022-02-08 山东墨龙石油机械股份有限公司 一种熔融还原炉耐材砌筑方法
CN114672601A (zh) * 2022-03-30 2022-06-28 中冶华天工程技术有限公司 集束式微孔径均匀导热冷却壁

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2187914A2 (fr) * 1970-12-22 1974-01-18 Wieczorek Julien Panneaux-caissons avec revêtement réfractaire pour blindage de fours sidérurgiques, haut-fourneaux, convertisseurs, cubilots.
FR2187912A1 (en) * 1972-06-15 1974-01-18 Sveriges Starke Seproduc Starch prodn - esp from potatoes using additive with minimum possible biological oxygen demand
NL170437C (nl) * 1973-09-12 1982-11-01 Estel Hoogovens Bv Wandconstructie van een schachtoven.
US3990686A (en) * 1975-02-14 1976-11-09 Toshin Seiko Kabushiki Kaisha Furnace for producing steel from scrap steel and the like
FR2444244A1 (fr) * 1978-12-15 1980-07-11 Produits Refractaires Procede perfectionne de construction de fours electriques siderurgiques et element refractaire composite pour sa mise en oeuvre
JPS58141316A (ja) * 1982-02-16 1983-08-22 Kawasaki Heavy Ind Ltd 製鋼炉
DE3607774A1 (de) 1986-03-08 1987-09-17 Kloeckner Cra Tech Verfahren zur zweistufigen schmelzreduktion von eisenerz
NL8700293A (nl) * 1987-02-09 1988-09-01 Hoogovens Groep Bv Wandconstructie voor een ovenwand voorzien van koelelementen.
EP0691136A2 (en) * 1992-05-11 1996-01-10 JEPPESEN, Finn Tracheotomy cannula
NL9401103A (nl) * 1994-07-01 1996-02-01 Hoogovens Groep Bv Werkwijze en inrichting voor het voorreduceren van ijzerverbindingen.
DE19503912C2 (de) * 1995-02-07 1997-02-06 Gutehoffnungshuette Man Kühlplatte für Schachtöfen, insbesondere Hochöfen
NL9500600A (nl) * 1995-03-29 1996-11-01 Hoogovens Staal Bv Inrichting voor het produceren van vloeibaar ruwijzer door directe reductie.

Also Published As

Publication number Publication date
KR100333760B1 (ko) 2002-04-25
CN1246160A (zh) 2000-03-01
PL334865A1 (en) 2000-03-27
UA55443C2 (uk) 2003-04-15
US6221312B1 (en) 2001-04-24
CA2278513C (en) 2006-09-19
ES2167866T3 (es) 2002-05-16
TW424112B (en) 2001-03-01
MY121751A (en) 2006-02-28
WO1998032883A1 (en) 1998-07-30
CN1078618C (zh) 2002-01-30
ZA98736B (en) 1998-08-17
EP1017860B1 (en) 2001-11-07
BR9807021A (pt) 2000-03-14
DE69802427T2 (de) 2002-07-11
DE69802427D1 (de) 2001-12-13
RU2166162C1 (ru) 2001-04-27
ATE208427T1 (de) 2001-11-15
EP1017860A1 (en) 2000-07-12
AU6214698A (en) 1998-08-18
NL1005114C2 (nl) 1998-07-30
CA2278513A1 (en) 1998-07-30
ID24294A (id) 2000-07-13
AU719743B2 (en) 2000-05-18
KR20000070596A (ko) 2000-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183756B1 (pl) Struktura ogniotrwałej ściany
US4453253A (en) Electric arc furnace component
CA2209682A1 (en) Plate cooler for metallurgical furnaces
RU2203961C2 (ru) Фурма для подвода сырьевого материала и способ введения твердых сырьевых материалов в металлургическую емкость
CA2022276C (en) A cooling element for shaft furnaces
KR910001483B1 (ko) 용융금속용 탕도
RU99118774A (ru) Огнеупорная стенка, металлургическая емкость, содержащая такую огнеупорную стенку, и способ непрерывного получения чугуна с использованием такой огнеупорной стенки
PL199946B1 (pl) Element chłodzący i sposób jego montażu
US4903948A (en) Metallurgical vessel
CN213951235U (zh) 一种冷却壁结构
JP3448339B2 (ja) 溶融金属収容体の内張り耐火物構造
US3705713A (en) Bottom cooling device for shaft furnaces
CA1220621A (en) Shaft furnace having a metal shell, a refractory lining and cooling bodies projecting through the shell into the lining
US3788622A (en) Furnace
US4418893A (en) Water-cooled refractory lined furnaces
MXPA99006951A (en) Refractory wall, metallurgical vessel comprising such a refractory wall and method in which such a refractory wall is applied
JPH0598334A (ja) 溶融金属反応炉の炉壁構造
Burteaux et al. Latest development in cooling and refractories of European blast furnaces
Migal Development of highly efficient state-of-the-art materials.
Taddeo Improvement in torpedo ladle lining life by the use of insulating board
Nosov et al. Service of refractories in a combined installation for steel degassing in magnitogorsk metallurgical works
TORIGOE et al. Application Results of Newly Developed EAF Refractories
Hardy et al. REFRACTORIES TO MEET FUTURE STEELMAKING REQUIREMENTS
Singh Refractory Practice in Large Size Blast Furnaces in England and Europe
Banerjee Iron and steel making refractories

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080128