UA55443C2 - Вогнетривка стінка і металургійна ємність, яка містить таку вогнетривку стінку - Google Patents

Вогнетривка стінка і металургійна ємність, яка містить таку вогнетривку стінку Download PDF

Info

Publication number
UA55443C2
UA55443C2 UA99084810A UA99084810A UA55443C2 UA 55443 C2 UA55443 C2 UA 55443C2 UA 99084810 A UA99084810 A UA 99084810A UA 99084810 A UA99084810 A UA 99084810A UA 55443 C2 UA55443 C2 UA 55443C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
wall
lining
copper
refractory
fact
Prior art date
Application number
UA99084810A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Лаар Якобус Ван
Герардус Тійгуіс
Original Assignee
Корус Сталь Б.В.
Корус Сталь Б. В.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Корус Сталь Б.В., Корус Сталь Б. В. filed Critical Корус Сталь Б.В.
Publication of UA55443C2 publication Critical patent/UA55443C2/uk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D1/00Casings; Linings; Walls; Roofs
    • F27D1/12Casings; Linings; Walls; Roofs incorporating cooling arrangements
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B13/00Making spongy iron or liquid steel, by direct processes
    • C21B13/0006Making spongy iron or liquid steel, by direct processes obtaining iron or steel in a molten state
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/28Manufacture of steel in the converter
    • C21C5/42Constructional features of converters
    • C21C5/44Refractory linings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C5/00Manufacture of carbon-steel, e.g. plain mild steel, medium carbon steel or cast steel or stainless steel
    • C21C5/56Manufacture of steel by other methods
    • C21C5/567Manufacture of steel by other methods operating in a continuous way

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Manufacture Of Iron (AREA)

Abstract

Вогнетривка стінка для металургійної ємності, що використовується в безперервному виробництві чорнового заліза. В напрямі ззовні всередину стінка складається зі сталевої сорочки (6), мідної стінки з водяним охолодженням (7), мідних вкладишів (8) з водяним охолодженням, які виступають всередину ємності, футерівки (9) з вогнетривкого матеріалу, що спирається на вкладиші (8). Це забезпечує високе термічне навантаження на стінку. При цьому вона стійка до високоабразивного середовища з високим вмістом FeO.

Description

Винахід відноситься до конструкції вогнетривкої стінки, придатної для використання в металургійній ємності для безперервного виробництва чорнового заліза в плавильно-відновному процесі в умовах надзвичайно високого термічного навантаження у високоабразивному середовищі розплавленого шлаку з високим вмістом РеО. Винахід також відноситься до металургійної ємності і до способу безперервного виробництва чорнового заліза, зокрема, для остаточного відновлення в ході плавильно-відновного процесу, здійснюваного в циклонно-конвертерній печі (ЦКП).
Відповідно до сучасного рівня технології, чорнове залізо отримують в доменній печі. У цьому способі залізняк відновлюють за допомогою коксу. Для прямого відновлення залізняку розроблені різні способи, які, однак, ще не застосовуються в промисловому масштабі. Найбільш багатообіцяючими є так звані плавильно-відновні процеси у ванні. Вузьким місцем в цих способах є термін служби конструкції вогнетривкої стінки металургійної ємності, в якій відбувається відновлення в чорнове залізо. Він визначається надзвичайно високим термічним навантаженням і високоабразивним середовищем через присутність ГеО при рівні температури біля 1700"С. У доменній печі, де такі ж умови є в дещо менш агресивній формі і де термічне навантаження може досягати З00ОКВт/м?, конструкція вогнетривкої стінки в найбільш навантаженому місці, в напрямі ззовні всередину, складається з броньованого покриття і футерівки з вогнетривких цеглин, наприклад, цеглин, вмісних 5іС, яка охолоджується охолоджуючими елементами. Охолоджуючі елементи, відповідно до сучасного рівня технології, являють собою або так звані охолоджуючі плитові холодильники, які знімним чином вставлені в футерівку, як описано в патентній заявці
Нідерландів МІ 7312549 А, або так звані холодильники сурми, які утворюють стінку з водяним охолодженням між броньованим покриттям і футерівкою. Термін служби такої конструкції може досягати приблизно 10 років. У Європейській патентній заявці ЕР 0 690 136 А1 описаний пристрій, в якому з'єднання заліза у вигляді частинок плавлять в атмосфері газу. Панцирну або броньовану конструкцію цього пристрою охолоджують водою. При плавильно-відновних процесах термічне навантаження складає набагато велику величину і в окремих місцях може навіть досягати 2 МВт/м?. Тому відома конструкція стінки доменної печі не може забезпечити прийнятний термін служби.
Задача винаходу складається в створенні конструкції стінки для технологічного процесу прямого відновлення, яка має прийнятний термін служби.
Це досягається по винаходу за рахунок конструкції стінки, яка, в напрямі ззовні всередину, складається
Кк (1) сталевої рубашки; (2) мідної стінки з водяним охолодженням; (3) мідних вкладишів з водяним охолодженням, які виступають в середину; (4) футерівки з вогнетривкого матеріалу, що спирається на вкладиші.
За допомогою такої основної конструкції, завдяки максимальному термічному контакту між футерівкою і мідною стінкою з водяним охолодженням і вкладишами, можлива реалізація такої вогнетривкої конструкції стінки, в якій досягається низький термічний опір. У результаті навіть при високому термічному навантаженні забезпечується цілком стабільна залишкова товщина футеровки, що зумовлює тривалий термін служби. Найбільш термічне навантажена область в металургійній ємності, в якій відбувається відновлення залізняку, знаходиться там, де шар розплавленого шлаку, який містить велику кількість Гео, спливає на поверхню ванни чорнового заліза. У цьому місці футерівка зношується до рівноважної залишкової товщини, на якій відбувається ствердіння шару шлаку, який діє як несучий і ізолюючий шар.
Стверджений шар стримує агресивний вплив на футеровку, і тому конструкція здатна чинити опір подальшому впливу. Охолодження за допомогою вкладишів підвищує термін служби вогнетривкої конструкції.
Вкладиші переважно є жвавими у вертикальному напрямі. Перевага цієї особливості складається в тому, що, будучи змонтованої в холодному стані, вогнетривка конструкція стінки може осідати у вертикальному напрямі під дією власної ваги, так що горизонтальні елементи конструкції максимально зближуються.
Переважно, верхні частини вкладишів входять у внутрішню частину похило вгору, нижні частини вкладишів входять у внутрішню частину похило вниз, і вкладиші розподілені по всій висоті стінки. Перевага цієї особливості складається в тому, що забезпечується міцне з'єднання футерівки з мідною стінкою з водяним охолодженням.
Переважно, мідна стінка з водяним охолодженням складається з панелей. Це полегшує виготовлення і монтаж мідної стінки з водяним охолодженням.
Переважно, вкладиші розташовані по висоті в шаховому порядку вдовж всієї ширини і/або периметра.
Це забезпечує той ефект, що проходи для трубопроводів, що підводять і відводять охолоджуючу воду, рівномірно розподілені по всій сталевій сорочці без окремих скупчень.
Переважно, футерівка укладена на вкладиші без будівельного розчину, і без будівельного розчину вона спирається на стінку з водяним охолодженням. Це допомагає уникнути високих термічних опорів через заповнені розчином з'єднання, за рахунок чого допускається високе термічне навантаження.
Переважно, футерівка складається з блоків графіту з коефіцієнтом теплопровідності в діапазоні 60 - 150мК і/або блоків полуграфіта з коефіцієнтом теплопровідності в діапазоні 30 - бОмК. Внаслідок високого коефіцієнта теплопровідності досягається низький термічний опір, за рахунок чого допускається високе термічне навантаження.
У іншому варіанті виконання винаходу футеровка переважно складається з вогнетривких цеглин, більш переважно з таких цеглин, які використовують в конвертерах для виробництва сталі або в електропечах для виробництва сталі, і найбільш переважно цеглини являють собою магнезито-вуглецеві цеглини.
Цеглини цього типу, вживані для виробництва сталі, мають високу міцність на стирання.
Переважно, в напрямі ззовні всередину, футеровка складається з шара графіту, що спирається на мідну стінку, і шара вогнетривких цеглин. У цьому варіанті виконання, оскільки рівноважна товщина встановлюється сама собою, футерівка складається з шару зносостійких вогнетривких цеглин і шару графіту з низьким термічним опором.
Переважно, стінка нахилена в назовні. Це поліпшує стійкість покриття. Крім того, ця форма, що розширяється, забезпечує той ефект, що рівень шару шлаку в металургійній ємності менше змінюється.
Переважно, мідна стінка і/або мідні вкладиші складаються з червоної міді із вмістом Си » 9995 і коефіцієнтом теплопровідності в діапазоні 250 - 300Вт/мК. Це забезпечує прийнятне низький термічний опір цих елементів.
Переважно, сталева рубашка утворює частину ємності, яка працює під тиском, і проходить через сталеву рубашку і трубопроводи, що підводять і відводять охолоджуючу води для мідної стінки з водяним охолодженням і мідних вкладишів з водяним охолодженням ущільняють після зборки стінки. Це забезпечує можливість проведення процесу при надлишковому тиску.
Переважно, стінка стійка до термічного навантаження більше за ЗООКВт/м2 і до шлаку із вмістом біля 1095 (вагових) ЕєО при рівні температури біля 1700"С, при цьому стінка має термін служби мінімум 6 місяців безперервного використання. Це забезпечує можливість функціонування стінки в умовах високого термічного навантаження у високоабразивному середовищі з прийнятним терміном служби.
У іншому аспекті винахід реалізовується в металургійній ємності, зокрема, для остаточного відновлення в ході плавильно-відновного процесу, здійснюваного в циклонно-конвертерній печі (ЦКП), яка включає конструкцію вогнетривкої стінки по винаходу.
У наступному аспекті винахід реалізовується в способі безперервного виробництва чорнового заліза, зокрема, для остаточного відновлення в ході плавильно-відновного процесу, здійснюваного в циклонно- конвертерній печі (ЦКП) в металургійній ємності, вмісній конструкцію вогнетривкої стінки по винаходу.
Далі винахід буде описаний більш детально з посиланнями на не обмежуючі малюнки.
На фіг.1 показаний вертикальний розріз конструкції вогнетривкої стінки в зборі.
На фіг.2 показаний вигляд конструкції вогнетривкої стінки по стрілці і фіг.1.
На фіг.З показаний елемент зборки панелі мідної стінки з водяним охолодженням і мідного вкладиша з водяним охолодженням в розібраному стані.
На фіг.4 показаний елемент зборки панелі мідної стінки з водяним охолодженням і мідного вкладиша з водяним охолодженням в зібраному стані.
На фіг.5 показана деталь ущільнення проходів і трубопроводів, що підводять і відводять охолоджуючу воду, в сталевій сорочці.
На малюнках винахід показаний у варіанті виконання, розробленому для металургійної ємності, в якій здійснюють відновлення в чорнове залізо за допомогою плавильно-відновного процесу за допомогою циклонно-конвертерної печі (ЦКП). Однак винахід не обмежений цим застосуванням і може бути використаним також в інших способах відновлення залізняку з високим термічним навантаженням і/або високоабразивним середовищем через присутність ЕБеО.
На фіг.1 показана конструкція вогнетривкої стінки (1) по винаходу, яка утворює частину металургійної ємності. Позицією (2) позначений рівень шару шлаку, який спливає в металургійній ємності над ванною чорнового заліза (3), а позиціями (4) і (5) - мінімальний і максимальний рівні шару шлаку, відповідно.
Конструкція вогнетривкої стінки включає сталеву сорочку (б), мідну стінку (7) з водяним охолодженням, мідні вкладиші (8) з водяним охолодженням і футерівку (9), яка в конструкції на фіг.1 складається з графітових блоків (10) і вогнетривких цеглин (11).
Як показано на фіг.1, конструкція вогнетривкої стінки нахилена назовні відносно вертикалі М. По висоті мідна стінка (7) з водяним охолодженням складається з двох панелей (12) і (13). Кожна панель забезпечена чотирма вкладишами (8). Між кожними двома вкладишами розміщено шість графітових блоків. У кожному випадку перед цими графітовими блоками розташована рівна кількість вогнетривких цеглин. Сталева сорочка (6) продовжується вище і нижче конструкції вогнетривкої стінки, і з внутрішньої частини металургійної ємності вона також забезпечена вогнетривкими конструкціями (14) і (15), які в даній заявці не описуються. У вагу конструкції вогнетривкої стінки (1) щонайменше частково входить вага вогнетривкої конструкції (15), розташованої під нею. Всередині панелей (12) і (13) розміщені трубопроводи охолоджуючої води (16) із з'єднувальними муфтами (17) і (18) для підведення охолоджуючої води, яку подають ззовні металургійній ємності через сталеву сорочку (6), і її відведення. Всередині вкладишів (8) встановлений трубопровід охолоджуючої води (19) з муфтою (20) для подачі охолоджуючої води ззовні металургійної ємності. Видно, що верхні частини вкладишів (8) входять в середину похило вгору, а нижні частини входять в середину похило вниз. На відміну від відомої конструкції стінки для доменної печі, в якої футерівка з вогнетривких цеглин укладена на будівельному розчині, футерівка (9) лежить на вкладишах (8) і спирається на стінку (7) з водяним охолодженням без будівельного розчину. Стінка (7) з водяним охолодженням і вкладиші (8) виконані з червоної міді із вмістом Си » 9995. Графітові блоки (10) мають коефіцієнт теплопровідності в діапазоні 60 - 150Вт/мК. Вогнетривкі цеглини (11) являють собою магнезито-вуглецеві цеглини.
На фіг.2 показана частина конструкції вогнетривкої стінки без футеровки (9). Ця частина включає чотири панелі (12А), (12В), (13А) і (138), кожна з яких становить приблизно 2,4м у висоту і їм завширшки.
Вкладиші (8) розміщені по висоті в шаховому порядку вдовж периметра.
Трубопроводи (17) і (18), що підводять і відводять охолоджуючу воду, показані на панелі (21), яка містить чотири внутрішніх охолоджуючих трубопровода (фіг.3). Показано, що для розміщення трубопроводів (20) вкладиша (8), що підводять і відводять охолоджуючу воду, в охолоджуючій панелі (21) є поглиблення (22), лише один комплект з яких показаний на фіг.З (на фіг.1 показані 4 вкладиші (8) на кожній панелі).
На фіг 4 показана охолоджуюча панель (21) і вкладиш (8) в зібраному стані.
На фіг.5 показано як трубопровід охолоджуючої води (20) вкладиша (8) проходить через панель (21) і сталеву рубашку (6). Ущільнення виконане за допомогою пластини (24), яку після холодної зборки вогнетривкої стінки приварюють до трубопровода (20) і сталевої рубашки (6). Між панеллю (21) і сталевою рубашкою (6) може бути розміщена бетонна футеровка. Простір (25) у вільному зазорі між трубопроводом (20) і панеллю (21), з одного боку, і бетоном (23) і сорочкою (6), з іншого боку, заповнено будівельним розчином або повстю.
Вогнетривка стінка по винаходу стійка до термічного навантаження більше за ЗООКВт/м:2 і до шпаку із вмістом біля 1095 (вагових) ЕеО при рівні температури біля 1700"С з терміном служби мінімум 6 місяців.
Така конструкція забезпечує той ефект, що металургійна ємність, або принаймні її шлакова зона, не потребує частої заміни або ремонту, і термін її служби порівняємо з терміном служби сучасної доменної печі. 14
С ! сот я - я, и соня пед
Іо с ще с3А-л і --а
ІК Мн са 8 ат з 2 десни
ІЗ еще пот
Є Мет от
ЕК САНТА 2 що 27--
Ля -щ8- вовк
Із гли
Ди іде в Я и бо МИ 19 у те де 4 ти пов, - це В
ІЗ ж й тий. меня рат де з
Ко білих ДИНИ. - 1 АТ дет кет
Ів ян
ІЗ
Фіг. 1
12а І2Ь
ШИ 0------ рн, --е
Й нн м-- ше: -- 6
Е-
ШВА
Го- й
ШИ т8ИБ3Б-- 7-0 Е-к-- 135 131
Фіг. 2
І? о хх 21 5. 72 ух х «У й 18 -- к м ж 2. 8
Фіг. З я ЩІ й й й

Claims (21)

1. Вогнетривка стінка (1), придатна, зокрема, для використання в металургійній ємності для безперервного виробництва чорнового заліза в плавильно-відновному процесі в умовах надзвичайно високого термічного навантаження у високоабразивному середовищі розплавленого шлаку з високим вмістом Гео, яка в напрямі ззовні всередину складається зі сталевої сорочки (б), мідної стінки (7) з водяним охолодженням, мідних вкладишів (8) з водяним охолодженням, виступаючих всередину, футерівки (9) з вогнетривкого матеріалу, яка спирається на вкладиші (8).
2. Стінка (1) за п. 1, яка відрізняється тим, що вкладиші (8) встановлені з можливістю вертикального переміщення в ній.
3. Стінка (1) за п. 1 або 2, яка відрізняється тим, що верхні частини вкладишів (8) виступають всередину похило і вгору.
4. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-3, яка відрізняється тим, що нижні частини вкладишів (8) виступають всередину похило і вниз.
5. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-4, яка відрізняється тим, що вкладиші (8) розподілені по всій висоті стінки.
6. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-5, яка відрізняється тим, що мідна стінка (7) з водяним охолодженням складається з панелей (21).
7. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-6, яка відрізняється тим, що вкладиші (8) розташовані по висоті в шаховому порядку вздовж всієї ширини і/або всього периметра.
8. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-7, яка відрізняється тим, що футерівка (9) укладена на вкладиші (8) без будівельного розчину.
9. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-8, яка відрізняється тим, що футерівка (9) укладена на стінку (7) з водяним охолодженням без будівельного розчину.
10. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-9, яка відрізняється тим, що футерівка (9) виконана з блоків графіту (10) з коефіцієнтом теплопровідності в діапазоні 60-150 Вт/мкК.
11. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-9, яка відрізняється тим, що футерівка (9) виконана з блоків напівграфіту з коефіцієнтом теплопровідності в діапазоні 30-60 Вт/мкК.
12. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-9, яка відрізняється тим, що футерівка (9) виконана з вогнетривких цеглин.
13. Стінка (1) за п. 12, яка відрізняється тим, що цеглини (11) є такими, що застосовуються в конвертерах для виробництва сталі або в електропечах для виробництва сталі.
14. Стінка (1) за п. 12 або 13, яка відрізняється тим, що цеглини (11) є магнезитно-вуглецевими.
15. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-14, яка відрізняється тим, що в напрямі ззовні всередину футерівка складається з шару графіту (10), укладеного на мідну стінку (7), і шару вогнетривких цеглин (11).
16. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-15, яка відрізняється тим, що вона нахилена назовні.
17. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-16, яка відрізняється тим, що мідна стінка (7) і/або мідні вкладиші (8) виготовлені з червоної міді із вмістом Си більше 99 95 і коефіцієнтом теплопровідності в діапазоні 250-300 Вт/мкК.
18. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-17, яка відрізняється тим, що сталева сорочка (16) утворює частину ємності, яка працює під тиском, а проходи (17, 18, 20) через сталеву сорочку (16) і трубопроводи, що підводять і відводять охолоджуючу воду для мідної стінки (7) з водяним охолодженням і мідних вкладишів (8) з водяним охолодженням, ущільнені після складання стінки.
19. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-18, яка відрізняється тим, що вона стійка до термічного навантаження більше за 300 КВт/м: і до шлаку із вмістом біля 10 95 (вагових) ГеО при температурі біля 170026.
20. Стінка (1) за будь-яким із пп. 1-19, яка відрізняється тим, що вона виконана з можливістю безперервного використання щонайменше 6 місяців.
21. Металургійна ємність, зокрема для остаточного відновлення в ході плавильно-відновного процесу, здійснюваного в циклонно-конвертерній печі, яка відрізняється тим, що вона має вогнетривку стінку (1), що виконана за будь-яким із пп. 1-20, яка, в свою чергу, в напрямі ззовні всередину складається зі сталевої сорочки (б), мідної стінки (7) з водяним охолодженням, мідних вкладишів (8) з водяним охолодженням, виступаючих всередину; футерівки (9) з вогнетривкого матеріалу, яка спирається на вкладиші (8) вогнетривкої стінки.
UA99084810A 1997-01-29 1998-01-28 Вогнетривка стінка і металургійна ємність, яка містить таку вогнетривку стінку UA55443C2 (uk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1005114A NL1005114C2 (nl) 1997-01-29 1997-01-29 Vuurvaste wand, metallurgisch vat omvattende zo'n vuurvaste wand en werkwijze waarbij zo'n vuurvaste wand wordt toegepast.
PCT/EP1998/000518 WO1998032883A1 (en) 1997-01-29 1998-01-28 Refractory wall, metallurgical vessel comprising such a refractory wall and method in which such a refractory wall is applied

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA55443C2 true UA55443C2 (uk) 2003-04-15

Family

ID=19764293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA99084810A UA55443C2 (uk) 1997-01-29 1998-01-28 Вогнетривка стінка і металургійна ємність, яка містить таку вогнетривку стінку

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6221312B1 (uk)
EP (1) EP1017860B1 (uk)
KR (1) KR100333760B1 (uk)
CN (1) CN1078618C (uk)
AT (1) ATE208427T1 (uk)
AU (1) AU719743B2 (uk)
BR (1) BR9807021A (uk)
CA (1) CA2278513C (uk)
DE (1) DE69802427T2 (uk)
ES (1) ES2167866T3 (uk)
ID (1) ID24294A (uk)
MY (1) MY121751A (uk)
NL (1) NL1005114C2 (uk)
PL (1) PL183756B1 (uk)
RU (1) RU2166162C1 (uk)
TW (1) TW424112B (uk)
UA (1) UA55443C2 (uk)
WO (1) WO1998032883A1 (uk)
ZA (1) ZA98736B (uk)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19816867A1 (de) * 1998-04-16 1999-10-21 Schloemann Siemag Ag Hochofen
FI112534B (fi) * 2000-03-21 2003-12-15 Outokumpu Oy Menetelmä jäähdytyselementin valmistamiseksi ja jäähdytyselementti
FI122005B (fi) * 2008-06-30 2011-07-15 Outotec Oyj Menetelmä jäähdytyselementin valmistamiseksi ja jäähdytyselementti
MX2011004771A (es) * 2008-11-19 2011-09-21 Xstrata Technology Pty Ltd Un horno y un metodo para enfriar un horno.
CN103123226B (zh) * 2013-02-06 2014-07-16 中国恩菲工程技术有限公司 水冷元件和具有该水冷元件的冶金炉
CA2931735C (en) * 2013-12-06 2022-05-10 Technological Resources Pty. Limited Smelting process and apparatus
LU92346B1 (en) * 2013-12-27 2015-06-29 Wurth Paul Sa Stave cooler for a metallurgical furnace and method for protecting a stave cooler
CN104357087B (zh) * 2014-10-16 2017-01-18 煤炭科学技术研究院有限公司 一种具有防脱落功能的炉衬
CN105486087A (zh) * 2015-10-13 2016-04-13 常州市武进顶峰铜业有限公司 一种冶金高温炉窑铸铜冷却壁
US10301208B2 (en) * 2016-08-25 2019-05-28 Johns Manville Continuous flow submerged combustion melter cooling wall panels, submerged combustion melters, and methods of using same
CN106765192A (zh) * 2016-12-31 2017-05-31 上海康恒环境股份有限公司 一种生活垃圾焚烧炉水冷炉墙装置
CN110205143B (zh) * 2018-12-18 2023-11-17 西安华江环保科技股份有限公司 一种用于炉体冷却段结构的干熄焦用浇注砌筑混合结构及其制备方法
US11841104B2 (en) * 2020-04-21 2023-12-12 Shanghai United Imaging Healthcare Co., Ltd. System and method for equalizing pressure in ionization chamber of radiation device
CN112113430B (zh) * 2020-08-24 2022-02-08 山东墨龙石油机械股份有限公司 一种熔融还原炉耐材砌筑方法
CN114672601A (zh) * 2022-03-30 2022-06-28 中冶华天工程技术有限公司 集束式微孔径均匀导热冷却壁

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2187914A2 (fr) * 1970-12-22 1974-01-18 Wieczorek Julien Panneaux-caissons avec revêtement réfractaire pour blindage de fours sidérurgiques, haut-fourneaux, convertisseurs, cubilots.
FR2187912A1 (en) * 1972-06-15 1974-01-18 Sveriges Starke Seproduc Starch prodn - esp from potatoes using additive with minimum possible biological oxygen demand
NL170437C (nl) * 1973-09-12 1982-11-01 Estel Hoogovens Bv Wandconstructie van een schachtoven.
US3990686A (en) * 1975-02-14 1976-11-09 Toshin Seiko Kabushiki Kaisha Furnace for producing steel from scrap steel and the like
FR2444244A1 (fr) * 1978-12-15 1980-07-11 Produits Refractaires Procede perfectionne de construction de fours electriques siderurgiques et element refractaire composite pour sa mise en oeuvre
JPS58141316A (ja) * 1982-02-16 1983-08-22 Kawasaki Heavy Ind Ltd 製鋼炉
DE3607774A1 (de) 1986-03-08 1987-09-17 Kloeckner Cra Tech Verfahren zur zweistufigen schmelzreduktion von eisenerz
NL8700293A (nl) * 1987-02-09 1988-09-01 Hoogovens Groep Bv Wandconstructie voor een ovenwand voorzien van koelelementen.
EP0691136A2 (en) * 1992-05-11 1996-01-10 JEPPESEN, Finn Tracheotomy cannula
NL9401103A (nl) * 1994-07-01 1996-02-01 Hoogovens Groep Bv Werkwijze en inrichting voor het voorreduceren van ijzerverbindingen.
DE19503912C2 (de) * 1995-02-07 1997-02-06 Gutehoffnungshuette Man Kühlplatte für Schachtöfen, insbesondere Hochöfen
NL9500600A (nl) * 1995-03-29 1996-11-01 Hoogovens Staal Bv Inrichting voor het produceren van vloeibaar ruwijzer door directe reductie.

Also Published As

Publication number Publication date
AU719743B2 (en) 2000-05-18
AU6214698A (en) 1998-08-18
CN1078618C (zh) 2002-01-30
BR9807021A (pt) 2000-03-14
ID24294A (id) 2000-07-13
CN1246160A (zh) 2000-03-01
ES2167866T3 (es) 2002-05-16
EP1017860B1 (en) 2001-11-07
US6221312B1 (en) 2001-04-24
NL1005114C2 (nl) 1998-07-30
WO1998032883A1 (en) 1998-07-30
ZA98736B (en) 1998-08-17
RU2166162C1 (ru) 2001-04-27
CA2278513A1 (en) 1998-07-30
MY121751A (en) 2006-02-28
KR100333760B1 (ko) 2002-04-25
DE69802427T2 (de) 2002-07-11
TW424112B (en) 2001-03-01
EP1017860A1 (en) 2000-07-12
ATE208427T1 (de) 2001-11-15
PL334865A1 (en) 2000-03-27
CA2278513C (en) 2006-09-19
PL183756B1 (pl) 2002-07-31
KR20000070596A (ko) 2000-11-25
DE69802427D1 (de) 2001-12-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA55443C2 (uk) Вогнетривка стінка і металургійна ємність, яка містить таку вогнетривку стінку
US5662860A (en) Apparatus for producing molten pig iron by direct reduction
US4453253A (en) Electric arc furnace component
KR890004532B1 (ko) 스테이브(stave)냉각기와 그 제조방법
CA2022276C (en) A cooling element for shaft furnaces
RU99118774A (ru) Огнеупорная стенка, металлургическая емкость, содержащая такую огнеупорную стенку, и способ непрерывного получения чугуна с использованием такой огнеупорной стенки
KR910001483B1 (ko) 용융금속용 탕도
PL199946B1 (pl) Element chłodzący i sposób jego montażu
JPH08246014A (ja) 高炉水冷溶滓樋
US2175291A (en) Method of lining smelting furnaces
US4418893A (en) Water-cooled refractory lined furnaces
RU2210599C2 (ru) Доменная печь для производства чугуна и способ ее функционирования
JPH09157716A (ja) 高炉炉底の冷却構造
KR880000948Y1 (ko) 내화물로 내장된 수냉로
MXPA99006951A (en) Refractory wall, metallurgical vessel comprising such a refractory wall and method in which such a refractory wall is applied
SU545676A1 (ru) Холодильник доменной печи
US5088695A (en) Iron runner
JPS61104008A (ja) 高炉その他冶金炉の炉体
SU1086017A1 (ru) Охлаждаема футеровка металлургической печи
SU863981A1 (ru) Дугова сталеплавильна печь
JPS6214111Y2 (uk)
Workman et al. Steelplant Refractories Face Challenging Future
Rochow et al. Current refractory practice as applied in copper smelting
JPH04316982A (ja) 冶金炉の操業方法
forms SiC Development of refractories for BF troughs