PL182882B1 - Sposób i urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych - Google Patents

Sposób i urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych

Info

Publication number
PL182882B1
PL182882B1 PL96321468A PL32146896A PL182882B1 PL 182882 B1 PL182882 B1 PL 182882B1 PL 96321468 A PL96321468 A PL 96321468A PL 32146896 A PL32146896 A PL 32146896A PL 182882 B1 PL182882 B1 PL 182882B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
containers
transport surface
bottles
diameter
transport
Prior art date
Application number
PL96321468A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321468A1 (en
Inventor
Bernhard Heuft
Hans-Ulrich Goller
Original Assignee
Heuft Systemtechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8015851&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL182882(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Heuft Systemtechnik Gmbh filed Critical Heuft Systemtechnik Gmbh
Publication of PL321468A1 publication Critical patent/PL321468A1/xx
Publication of PL182882B1 publication Critical patent/PL182882B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G47/00Article or material-handling devices associated with conveyors; Methods employing such devices
    • B65G47/22Devices influencing the relative position or the attitude of articles during transit by conveyors
    • B65G47/24Devices influencing the relative position or the attitude of articles during transit by conveyors orientating the articles
    • B65G47/244Devices influencing the relative position or the attitude of articles during transit by conveyors orientating the articles by turning them about an axis substantially perpendicular to the conveying plane

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Sorting Of Articles (AREA)
  • Specific Conveyance Elements (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Attitude Control For Articles On Conveyors (AREA)
  • Filling Of Jars Or Cans And Processes For Cleaning And Sealing Jars (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Investigating Materials By The Use Of Optical Means Adapted For Particular Applications (AREA)
  • Special Conveying (AREA)
  • Refuse Collection And Transfer (AREA)
  • Measuring Fluid Pressure (AREA)

Abstract

1· Sposób obracania pojemników osio- wo-symetrycznych w zadanym miejscu wzdluz powierzchni transportowej, ograniczonej bocz- nymi elementami prowadzacymi, na której transportuje sie pojemniki pod dzialaniem sil parcia, znamienny tym, ze za miejscem obrotu pojemników, w odniesieniu do kierunku ich transportu, stabilizuje sie polozenie nastepuja- cych kolejno po sobie pojemników naprze- miennie wzgledem poszczególnych bocznych elementów prowadzacych. 2. Urzadzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych w zadanym miejscu wzdluz powierzchni transportowej do trans- portu pojemników pod dzialaniem sil parcia, ograniczonej bocznymi elementami prowadza- cymi w postaci poreczy, znamienne tym, ze na jego wyjsciu umieszczony jest zespól stabilizujacy do ustalania polozenia kolejnych pojemników (10) naprzemiennie wzgledem poszczególnych po- reczy (14) F i g . 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych, na przykład butelek, w trakcie przemieszczania ich na powierzchni transportowej. Pojemniki transportuje się pod działaniem sił parcia, prowadząc je wzdłuż elementów prowadzących, na przykład w postaci poręczy, usytuowanych z obu stron powierzchni transportowej.
Butelki ze szkła lub tworzywa sztucznego, zwłaszcza butelki puste, obraca się wokół osi w celu przeprowadzenia kontroli ścianek bocznych. Z europejskiego opisu patentowego nr EP-A-0 415 154 znane jest urządzenie do kontroli ścianek bocznych, w którym boczne elementy prowadzące składają się z taśm, umieszczonych z obu stron powierzchni transportowej i napędzanych z różnymi prędkościami, w związku z czym zamocowane pomiędzy taśmami puste butelki są obracane wokół swej osi wzdłużnej. Urządzenie to zakłada konieczność uprzedniego rozdzielenia pustych butelek na pojedyncze sztuki albo co najmniej prowa182 882 dzenia ich na powierzchni transportowej bez udziału sił parcia. Jeżeli puste butelki nie są wcześniej rozmieszczone bez udziału parcia, wówczas konieczne jest ich rozdzielenie.
Z niemieckich opisów patentowych nr DE-C-843 973 i DE-C-922 519 znane są urządzenia do transportu pustych butelek pod działaniem sił parcia, w których to urządzeniach następujące po sobie kolejno, puste butelki są na zmianę przesunięte w kierunku lewej lub prawej poręczy. W urządzeniach tych występują jednak zakłócenia, które powodują zmianę położenia pojemnika od jednej poręczy do drugiej, począwszy od wylotu urządzenia transportowego w kierunku przeciwnym do transportu. Taka zmiana położenia powoduje następnie zmianę kierunku obrotów poszczególnych pustych butelek, w związku z czym nie jest możliwe zrealizowanie zadanego obrotu pustych butelek.
Z amerykańskiego opisu patentowego US-A-2 725 138 znane jest urządzenie do transportu pojemników osiowo-symetrycznych, przy czym pojemniki na końcu powierzchni transportowej ulegają spiętrzeniu i przetaczają się po bocznych poręczach. Na końcu powierzchni transportowej pojemniki są za pomocą koła gwiaździstego rozmieszczane w określonych odstępach na następnym urządzeniu transportowym. Przy przejmowaniu przez koło gwiaździste każdy pojemnik jest dosuwany w bok do tej samej poręczy. Pojemniki, które uprzednio były ustawione przy drugiej poręczy, zmieniają zatem swoje położenie. Ta zmiana położenia sprawia, że wszystkie następne pojemniki również zmieniają swoje położenie, a zatem także swój kierunek obrotów.
Celem wynalazku jest ułatwienie obracania pojemników, transportowanych z udziałem sił parcia, wokół wzdłużnych osi pojemników.
Sposób obracania pojemników osiowo-symetrycznych w zadanym miejscu wzdłuz powierzchni transportowej, ograniczonej bocznymi elementami prowadzącymi, na której transportuje się pojemniki pod działaniem sił parcia, według wynalazku charakteryzuje się tym, ze za miejscem obrotu pojemników, w odniesieniu do kierunku ich transportu, stabilizuje się położenie następujących kolejno po sobie pojemników naprzemiennie względem poszczególnych bocznych elementów prowadzących.
Urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych w zadanym miejscu wzdłuż powierzchni transportowej do transportu pojemników pod działaniem sił parcia, ograniczonej bocznymi elementami prowadzącymi w postaci poręczy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na jego wyjściu umieszczony jest zespół stabilizujący do ustalania położenia kolejnych pojemników naprzemiennie względem poszczególnych poręczy.
Korzystnie w obszarze powierzchni transportowej, poprzedzającym zespół stabilizujący, odstęp poręczy wynosi około 1,2 do 1,6 średnicy pojemników.
Korzystnie zespół stabilizujący składa się z dwóch odcinków powierzchni transportowej o zróżnicowanym odstępie bocznych poręczy, przy czym w pierwszym odcinku odstęp ten wynosi około 1,5-krotnej średnicy pojemników, w drugim zaś jest nieco większy niż średnica pojemników, zaś w obszarze przejściowym pomiędzy pierwszym i drugim odcinkiem zespołu stabilizującego obie boczne poręcze są zbieżne względem siebie pod kątem około 30 do 100°, korzystnie 50 do 80°.
Korzystnie obie boczne poręcze są w obszarze przejściowym usytuowane symetrycznie względem osi symetrii powierzchni transportowej.
Korzystnie zespół stabilizujący składa się z umieszczonego obok powierzchni transportowej i osadzonego obrotowo swobodnie wokół pionowej osi, koła gwiaździstego o podziałce równej w przybliżeniu średnicy pojemników i wycięciach o zróżnicowanej naprzemiennie głębokości.
Korzystnie zespół stabilizujący składa się z umieszczonego obok powierzchni transportowej wzdłuż poziomej osi, ślimaka, ze zwojami o zróżnicowanej naprzemiennie głębokości.
Według wynalazku zatem za miejscem obrotu pojemników, w odniesieniu do kierunku transportu, z dwóch następujących po sobie pojemników jeden z nich dosuwa się stabilnie do jednej poręczy, drugi zaś dosuwa się stabilnie do drugiej poręczy. Do realizacji tego sposobu służy według wynalazku zespół stabilizujący położenie jednego z co najmniej dwóch, następujących po sobie, pojemników względem jednej poręczy, zaś drugiego pojemnika względem drugiej poręczy.
182 882
Zgodnie z główną ideą niniejszego wynalazku stabilne ustawienie co najmniej dwóch pojemników przy lewej lub prawej poręczy zapobiega występowaniu zakłóceń, powodujących zmianę położenia i związaną z tym zmianę kierunku obrotów poszczególnych pojemników.
Wszystkie następujące po sobie pojemniki przylegają stabilnie do jednej z obu poręczy i przetaczają się po poręczy i po sobie wzajemnie, przy czym pojemniki toczą się ze zmiennym kierunkiem obrotów na zmianę po prawej lub po lewej poręczy.
Powierzchnia transportowa może być ruchoma lub stała. Ruchome powierzchnie transportowe stanowią przenośniki taśmowe, przenośniki łańcuchowe, poduszki powietrzne, rolki lub temu podobne. Stałe powierzchnie transportowe mogą stanowić zwykłe blachy poślizgowe, po których pojemniki są przesuwane pod działaniem sił parcia, przy czym parcie to może być wytwarzane za pomocą koła gwiaździstego albo ustawionego wcześniej przenośnika łańcuchowego. Nazwa przenośnik obejmuje tutaj wszystkie wymienione powyżej rodzaje elementów transportowych.
W jednym z wariantów urządzenia stabilizującego położenie co najmniej dwóch, następujących kolejno po sobie pojemników, odstęp obu poręczy w urządzeniu transportowym zwiększa się najpierw stopniowo do około 1,5-krotnej średnicy pojemników, a następnie, poprzez ustawienie obu poręczy względem siebie pod kątem od około 30 do 100°, korzystnie od 50 do 80°, zmniejsza się do odległości nieco większej niż średnica pojemników. Korzystnie przebieg poręczy w tym obszarze jest lustrzany lub symetryczny względem osi symetrii przenośnika.
Odstęp obu poręczy oddziałuje na parametry parcia w strumieniu pojemników. Zachodzą tu następujące równania:
a = arcsin(V/D)
V = D-d sin a
Fm = (2n-l) Fr----= (2n-1 ) FR tna cos a nFR
F(n =----cos a przy czym
V = boczne przesunięcie następujących po sobie pojemników;
D = odstęp bocznych poręczy (szerokość przenośnika);
D = średnica pojemnika;
a = kąt pomiędzy linią. łączącą dwa kolejne pojemniki i kierunkiem transportu;
Fin = działająca na poręcz siła n-tego pojemnika;
F2n = składowa siły, działająca na następny pojemnik;
Fr = siła tarcia pomiędzy pojemnikami i poręczami.
Urządzenie pracuje stabilnie w szerokim zakresie sił parcia. W praktyce jednak różne czynniki powodują występowanie sytuacji ekstremalnych, które mogą prowadzić do zakłóceń w procesie obracania pojemników. Oddziaływania te można złagodzić za pomocą dodatkowych środków, zapobiegając w ten sposób w dużej mierze zakłóceniom pracy. Bardzo duże parcie na przednim końcu urządzenia można zredukować za pomocą mechanicznego elementu oporowego, wstawionego w bieg przenośnika przed urządzeniem. Na przenośniku można na przykład umieścić cienką blachę, po której ślizgają się pojemniki, doznając tym
182 882 samym dodatkowego tarcia. Można również, za pomocą poręczy bocznych, utworzyć przegrody, które redukują maksymalne siły parcia. Siły parcia można także zredukować za pomocą samego urządzenia według wynalazku, tak ze urządzenie poprzedzające zmniejsza siły parcia dla urządzenia następnego. Jeżeli natomiast siły parcia są zbyt małe, wówczas za pomocą pasów, umieszczonych z boku i przesuwających się wraz z przenośnikiem, można zadziałać na pojemnik siłą zgodną z kierunkiem transportu.
Zmniejszenie odstępu poręczy pod stosunkowo dużym kątem sprawia, że w przypadku, gdy pojemnik znajdujący się na ponownie zwężonym odcinku przenośnika zmieni swoje położenie od jednej poręczy do drugiej, nie ma to wpływu na położenie następnego pojemnika, pozostającego nadal w obrębie odcinka zwężonego; przesunięcie punktu docisku pomiędzy obydwoma pojemnikami jest wskutek bardzo ograniczonych możliwości ruchu poprzedniego pojemnika na tyle małe, że następny pojemnik nie jest zmuszony do zmiany swego położenia do drugiej poręczy. W ten sposób zapobiega się chaotycznemu przemieszczaniu pojemników i osiąga się ich jednoznaczne i stabilne usytuowanie.
W innym wariancie wynalazku zespół stabilizujący położenie co najmniej dwóch, następujących po sobie, pojemników składa się z koła gwiaździstego, osadzonego obok przenośnika obrotowo wokół pionowej osi i zaopatrzonego na obwodzie w nacięcia o naprzemiennie różnej głębokości i podziałce dopasowanej w przybliżeniu do średnicy pojemnika, w związku z czym zęby co drugiego pojemnika leżą naprzeciw przeciwległej poręczy, natomiast lezące pomiędzy nimi pojemniki mogą dzięki wycięciom przylegać do odpowiedniej poręczy. Można również zastosować dwa, zazębiające się koła gwiaździste, umieszczone z lewej i prawej strony przenośnika, przy czym pojemniki przechodzą wówczas pomiędzy obydwoma kołami gwiaździstymi.
Stabilne usytuowanie pojemników na zmianę przy jednej i przy drugiej poręczy można osiągnąć także za pomocą ślimaka, umieszczonego obok przenośnika.
Zazwyczaj odstęp obu poręczy jest tylko nieznacznie, na przykład o 1 do 10 mm, większy niż średnica pojemników. Do celów transportowych odstęp taki uważano dotychczas za wystarczający, zaś przeskakiwanie pojemników od jednej poręczy do drugiej i związaną z tym zmianę kierunku obrotów w trakcie transportu za nieuniknione. Wynalazek pozwala zapobiec takiemu chaotycznemu zachowaniu pojemników. W obszarze, w którym dzięki zespołowi stabilizującemu każdy z pojemników ma określone położenie i określony kierunek obrotów w stosunku do przenośnika, odstęp poręczy jest przy tym korzystnie większy niż odstęp opisany powyżej i wynosi około 1,2 do 1,6, korzystnie 1,4 do 1,5 średnicy pojemników.
Wewnątrz tego obszaru o zwiększonym odstępie obustronnych poręczy pojemniki obracają się na zmianę w przeciwnych kierunkach wokół swej osi pionowej, przetaczając się jednocześnie na zmianę po lewej i po prawej poręczy. Stabilność położenia pojemników ulega dalszej poprawie, jeżeli tarcie pojemników między sobą jest większe niż tarcie pomiędzy pojemnikami i podłożem, to znaczy przenośnikiem, oraz poręczami.
Urządzenie według wynalazku można stosować generalnie do obsługi i kontroli pojemników, w czasie których wymagany jest obrót pojemników.
Urządzenie według wynalazku można stosować do wszystkich rodzajów kontroli pojemników, które wymagają rozwinięcia powierzchni lub obracania pojemników; na przykład do kontroli umiejscowienia etykiety, otworu lub gwintu, do badania symetrii obrotowej pojemników, do kontroli ścianek bocznych i temu podobnych, przy czym nie są wówczas potrzebne inne urządzenia do obracania pojemników. Kontrola ścianek bocznych odbywa się przy tym korzystnie w obszarze, w którym pojemniki - widziane z boku zachodzą na siebie w jak najmniejszym stopniu, a jednocześnie zajęły już stabilne położenie przy jednej z obu poręczy. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja taka ma miejsce w obszarze, w którym odstęp obu poręczy wynosi około 1,2 średnicy butelki.
Urządzenie według wynalazku można stosować również do zmniejszenia hałasu i zużycia pojemników w obszarze urządzeń transportowych, w których następuje spiętrzanie pojemników. Dzięki temu, że pojemniki przetaczają się w sposób kontrolowany po poręczy i po sobie wzajemnie, hałas i zużycie ulegają znacznemu zmniejszeniu. Przy zastosowaniu do tego celu urządzenia według wynalazku na dłuższych odcinkach korzystne jest rozmieszczenie na
182 882 tym odcinku kilku takich urządzeń, na przykład w postaci szeroko rozstawionych poręczy (około 1,5 średnicy butelki), które w celu dodatkowego zmniejszenia hałasu i zużycia mogą być zaopatrzone w miękką powierzchnię.
Ponadto urządzenie według wynalazku można również, dzięki kontrolowanemu rozwinięciu powierzchni elementów osiowo-symetrycznych, stosować do drukowania, powlekania, foliowania lub do umieszczania na pojemnikach etykiet względnie zamknięć. Urządzenie według wynalazku umożliwia także celowe usuwanie folii, etykiet względnie zamknięć.
Korzystną cechę urządzenia według wynalazku stanowi również to, że większość stosowanych dotychczas maszyn do napełniania butelek wymaga wytwarzania sił parcia już na wlocie. Urządzenie według wynalazku sprawia, że nie tylko nie trzeba rozdzielać butelek przed urządzeniem do kontroli ścianek bocznych, lecz także można zrezygnować z urządzenia do wytwarzania sił parcia przed maszyną do napełniania.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do obracania pustych butelek w połączeniu z urządzeniem do kontroli ścianek bocznych w widoku z góry, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 w przekroju pionowym z widokiem w kierunku przenośnika, fig. 3 - inny przykład wykonania urządzenia do obracania pojemników w widoku z góry, fig. 4 - kolejny przykład wykonania urządzenia do obracania pojemników, zaś fig. 5 - kształt poręczy dla butelek o średnicy 55-87 mm.
Zgodnie z fig. 1 puste butelki 10 są transportowane w kierunku strzałki na przenośniku 12, na przykład przenośniku taśmowym lub przenośniku łańcuchowym. Z każdej strony przenośnika 12 znajduje się boczny element prowadzący w postaci stałej poręczy 14, które utrzymują puste butelki 10 na przenośniku 12 również przy występowaniu sił parcia. Jak ukazują poszczególne strzałki 16, butelki 10 obracają się w wyniku stykania się ze sobą wzajemnie oraz w wyniku stykania się z poręczami 14 na zmianę w przeciwnych kierunkach, przy czym butelki 10 przylegają na zmianę do lewej i do prawej poręczy 14.
Stanowisko kontrolne do kontroli bocznych ścianek butelek 10 składa się z umieszczonego obok przenośnika 12 źródła promieniowania 18 i, umieszczonego po przeciwnej stronie, przyrządu rejestrującego, na przykład komory CCD 20. Oba te urządzenia mają typową konstrukcję i zasadę działania, w związku z czym nie są tu bliżej opisane. Wewnątrz zwykłych obszarów transportu poręcz 14 znajduje się w przybliżeniu w połowie wysokości pustych butelek 10. W obszarze stanowiska kontrolnego poręcz 14 jest umieszczona niżej, w związku z czym puste butelki 10 są przytrzymywane przez poręcz 14 na dolnej krawędzi. Za pomocą dodatkowej poręczy 15 puste butelki są prowadzone u góry, na wysokości szyjek (fig. 2). Jedna z obu poręczy 14, 15, korzystnie dolna poręcz W, może być zaopatrzona w okładzinę o wyższym współczynniku tarcia. Wówczas puste butelki 10 się po górnej poręczy 15.
Jeżeli urządzenie według wynalazku jest zastosowane w połączeniu z urządzeniem do kontroli denek według jednocześnie złożonego zgłoszenia PCT Sposób i urządzenie do transportu pojemników obok urządzenia do kontroli denek pojemników, wówczas dodatkową poręcz 15 może stanowić przedłużenie prowadnicy szyjek, przedstawione na fig. 2 wspomnianego zgłoszenia. Odprowadzanie pojemników, uznanych w czasie kontroli denek lub ścianek bocznych za wadliwe, może być realizowane za pomocą urządzenia według złożonego jednocześnie zgłoszenia PCT Urządzenie do odprowadzania, po jednym albo po kilka, osiowosymetrycznych pojemników z transportowanego pod działaniem sił parcia strumienia pojemników osiowo-symetrycznych, oraz cylinder z wysuwnym w sposób sterowany tłokiem.
Jeżeli puste butelki transportuje się pod działaniem sił parcia na przenośniku o stałym odstępie bocznych poręczy, wówczas położenie butelek jest niestabilne, to znaczy butelki przeskakują w chaotyczny sposób od jednej poręczy do poręczy przeciwległej lub zmieniają. kierunek swych obrotów. Urządzenie według wynalazku sprawia, że poszczególne butelki w określonym obszarze przylegają stabilnie do jednej z obu poręczy 14 i zachowują swój kierunek obrotów. Na wyjściu urządzenia odstęp obu poręczy 14 wynosi przy tym nieco więcej niż średnica butelek 10, co jest typowe dla transportu z udziałem sił parcia. Odstęp ten jest wówczas na długości, która odpowiada w przybliżeniu średnicy butelek 10, zwiększany do 1,2-1,3-krotnej średnicy butelek 10. Ten zwiększony odstęp jest następnie utrzymywany w pierwszym obszarze 24, którego długość zależy od. konkretnego zastosowania. W przy182 882 padku kontroli ścianek bocznych wystarcza, jeżeli długość tego pierwszego obszaru 24 odpowiada w przybliżeniu 4-krotnej średnicy butelek. W znajdującym się za nim, drugim obszarze 26 odstęp poręczy 14 zwiększa się stopniowo, to znaczy na długości odpowiadającej 2- do 3-krotnej średnicy, do 1,5 średnicy butelek, a następnie zmniejsza się w obrębie znacznie krótszego, trzeciego obszaru 28, którego długość odpowiada w przybliżeniu 1,5 średnicy butelek, ponownie do odległości wyjściowej, wynoszącej nieco więcej niż średnica butelek.
Zakłócenia w położeniu butelek 10 mają zwykle swój początek na wylocie przenośnika, na przykład wskutek wyjmowania butelek, i rozprzestrzeniają się w kierunku przeciwnym do kierunku transportu. Jeżeli ostatnia butelka zmieni swoje położenie ze strony lewej na prawą wówczas punkt docisku względem przedostatniej butelki zmieni się tak, że przeskoczy ona ze strony prawej na lewą. zaś ta zmiana położenia rozprzestrzeni się wówczas, przeciwnie do kierunku transportu, na całej długości przenośnika. Wskutek tego, że na wylocie trzeciego obszaru 28 butelki są silnie przesunięte względem siebie, zwłaszcza zaś ostatnia butelka 11 jest w trzecim obszarze 28 przesunięta stosunkowo daleko w bok od następującej za nią butelki 10, która z kolei znajduje się w położonym dalej, wąskim obszarze 29, punkt docisku między tymi obiema butelkami nie ulega przy zmianie położenia butelki w wąskim obszarze 29 na tyle silnemu przemieszczeniu, żeby ostatnia butelka przemieściła się w trzecim obszarze 28 do drugiej poręczy 14.
Na fig. 5 ukazany jest kształt poręczy 14 w przenośniku 12, służącym do transportu butelek, których średnica D leży w zakresie od 55 do 87 mm. Poręcze składają się z kilku obszarów o długości Li, L2, L3 i L4, z których L2 stanowi długość pierwszego obszaru 24, L3 długość drugiego obszaru 26 i L4 długość trzeciego obszaru 28. Na wejściu i wyjściu (obszar 29) boczny odstęp poręczy jest o kilka milimetrów większy niż średnica D butelek. Różnice odstępu pomiędzy poręczami w poszczególnych obszarach w stosunku do średnicy D butelek są odpowiednio większe o wymiar a lub b. W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 5 wymiary te wynoszą odpowiednio L1 = 60 mm, L2 = 550 mm, L 3 = 140 mm, L 4 = 90 mm oraz a = 26 mm i b = 40 mm.
Na fig. 2 ukazane jest w przekroju, z widokiem w kierunku transportu, urządzenie do kontroli ścianek bocznych. Urządzenie do kontroli ścianek bocznych jest umieszczone w pierwszym obszarze 24, ponieważ odstęp poręczy 14 wynosi tam tylko około 1,2 do 1,3 średnicy butelek, w związku z czym butelki 10, widziane z boku, zachodzą na siebie jedynie nieznacznie. Pole widzenia kamery jest tak dobrane, że obejmuje jednocześnie kilka butelek, a poprzez obrót każdej butelki uzyskuje się całkowite rozwinięcie bocznej ścianki butelki w obrębie pola widzenia kamery. W ten sposób każdy punkt powierzchni butelki może być co najmniej raz sprawdzony.
Na fig. 3 ukazany jest przykład wykonania, w którym zespół stabilizujący położenie i kierunek obrotów pojemników 10 składa się z koła gwiaździstego 30, osadzonego obrotowo wokół pionowej osi obok przenośnika 12. Koło gwiaździste 30 ma podziałkę równą w przybliżeniu średnicy pojemników 10 oraz nacięcia 32 o różnej naprzemiennie głębokości. Koło gwiaździste 30 dociska w tym przykładzie wykonania co drugi pojemnik 10 do przeciwległej poręczy, wskutek czego pozostałe pojemniki 10 przylegają do poręczy 14, znajdującej się w pobliżu osi obrotu koła gwiaździstego 30. Takie wymuszone ustawienie pojemników 10 za pomocą koła gwiaździstego 30 sprawia, że zakłócenie położenia pojemników nie może rozprzestrzeniać się w kierunku transportu poza koło gwiaździste 30. Każdy z pojemników 10 może być również zatrzymany między dwoma kołami gwiaździstymi 30.
Na fig. 4 ukazany jest podobny przykład wykonania, przy czym zespół stabilizujący położenie i kierunek obrotów pojemników 10 składa się ze ślimaka 34, osadzonego obrotowo wokół poziomej osi obrotów obok przenośnika 12. Ślimak ma zwoje o naprzemiennie różnej głębokości, tak ze co drugi pojemnik 10 jest przesuwany do przeciwległej poręczy. Również tutaj możliwe jest umieszczenie po jednym ślimaku 34 z każdej strony przenośnika 12.
182 882
182 882
Fig. 3
182 882
Fig. 4
182 882
Fig. 5
182 882
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób obracania pojemników osiowo-symetrycznych w zadanym miejscu wzdłuż powierzchni transportowej, ograniczonej bocznymi elementami prowadzącymi, na której transportuje się pojemniki pod działaniem sił parcia, znamienny tym, że za miejscem obrotu pojemników, w odniesieniu do kierunku ich transportu, stabilizuje się położenie następujących kolejno po sobie pojemników naprzemiennie względem poszczególnych bocznych elementów prowadzących.
  2. 2. Urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych w zadanym miejscu wzdłuż powierzchni transportowej do transportu pojemników pod działaniem sił parcia, ograniczonej bocznymi elementami prowadzącymi w postaci poręczy, znamienne tym, ze na jego wyjściu umieszczony jest zespół stabilizujący do ustalania położenia kolejnych pojemników (10) naprzemiennie względem poszczególnych poręczy (14).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że w obszarze powierzchni transportowej (12), poprzedzającym zespół stabilizujący, odstęp poręczy (14) wynosi około 1,2 do 1,6 średnicy pojemników.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że zespół stabilizujący składa się z dwóch odcinków powierzchni transportowej (12) o zróżnicowanym odstępie bocznych poręczy (14), przy czym w pierwszym odcinku odstęp ten wynosi około 1,5-krotnej średnicy pojemników (10), w drugim zaś jest nieco większy niż średnica pojemników (10), zaś w obszarze przejściowym pomiędzy pierwszym i drugim odcinkiem zespołu stabilizującego obie boczne poręcze (14) są zbieżne względem siebie pod kątem (β) około 30 do 100°, korzystnie 50 do 80°.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że obie boczne poręcze (14) są w obszarze przejściowym usytuowane symetrycznie względem osi symetrii powierzchni transportowej (12).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że zespół stabilizujący składa się z umieszczonego obok powierzchni transportowej (12) i osadzonego obrotowo swobodnie wokół pionowej osi, koła gwiaździstego (30) o podziałce równej w przybliżeniu średnicy pojemników (10) i wycięciach (32) a zróżnicowanej naprzemiennie głębokości.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że zespół stabilizujący składa się z umieszczonego obok powierzchni transportowej (12) wzdłuż poziomej osi, ślimaka (34) ze zwojami o zróżnicowanej naprzemiennie głębokości.
PL96321468A 1995-11-24 1996-11-25 Sposób i urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych PL182882B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE29518628U DE29518628U1 (de) 1995-11-24 1995-11-24 Vorrichtung zum Drehen von rotationssymmetrischen Behältern wie Flaschen während des Transports unter Staudruck
PCT/EP1996/005193 WO1997019853A1 (de) 1995-11-24 1996-11-25 Verfahren und vorrichtung zum drehen von rotationssymmetrischen behältern, wie flaschen, während des transports unter staudruck

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321468A1 PL321468A1 (en) 1997-12-08
PL182882B1 true PL182882B1 (pl) 2002-03-29

Family

ID=8015851

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96321468A PL182882B1 (pl) 1995-11-24 1996-11-25 Sposób i urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych

Country Status (16)

Country Link
US (4) US6155408A (pl)
EP (1) EP0804365B1 (pl)
JP (1) JPH10513423A (pl)
KR (1) KR100426593B1 (pl)
AT (1) ATE197435T1 (pl)
BR (1) BR9606789A (pl)
CA (1) CA2206271C (pl)
DE (2) DE29518628U1 (pl)
DK (1) DK0804365T3 (pl)
EA (1) EA000172B1 (pl)
ES (1) ES2153604T3 (pl)
GR (1) GR3035396T3 (pl)
HU (1) HU223200B1 (pl)
PL (1) PL182882B1 (pl)
WO (1) WO1997019853A1 (pl)
ZA (1) ZA969872B (pl)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29518628U1 (de) * 1995-11-24 1997-04-10 Heuft Systemtechnik Gmbh, 56659 Burgbrohl Vorrichtung zum Drehen von rotationssymmetrischen Behältern wie Flaschen während des Transports unter Staudruck
DE29600902U1 (de) 1996-01-19 1997-05-15 Heuft Systemtechnik Gmbh, 56659 Burgbrohl Vorrichtung zur Inspektion von Gegenständen, insbesondere Getränkeflaschen
EP1279002B1 (en) * 2000-03-01 2005-12-28 Plastic Technologies, Inc. Measuring average wall thickness of a plastic container
EP1150257A1 (de) * 2000-04-29 2001-10-31 Prokent AG Rücknahmeautomat für Leergutbehälter
US7307718B2 (en) * 2004-02-23 2007-12-11 Ortho-Clinical Diagnostics, Inc. Determining an analyte by multiple measurements through a cuvette
US20050185176A1 (en) * 2004-02-23 2005-08-25 Moran Donald J.Jr. Determining an analyte by multiple measurements through a cuvette
US7086517B2 (en) * 2004-10-29 2006-08-08 The Boeing Company Cargo system roller/lock/power drive unit tray integration
EP1801140A1 (en) * 2005-12-22 2007-06-27 Mnemoscience GmbH Macro-diacrylate
US8037993B2 (en) * 2006-12-04 2011-10-18 Inpeco Ip Ltd. Container carrier turning device for a container carrier conveyor
US7766153B2 (en) * 2007-03-12 2010-08-03 R.A. Jones & Co. Inc. Flat tray cartoner
US7673736B2 (en) * 2007-10-03 2010-03-09 Labotix Automation Inc. Conveyor system with gate reader assembly
DE202007015411U1 (de) 2007-11-07 2008-06-26 Filtec Europe Gmbh Vorrichtung zur Inspektion von Behältern
US7552814B1 (en) * 2007-12-07 2009-06-30 Emhart Glass S.A. Object to be inspected including small diameter bottle
DE102008018796A1 (de) * 2007-12-21 2009-06-25 Wincor Nixdorf International Gmbh Rücknahmeautomat für Leergut
DE102008017427B4 (de) 2008-04-03 2014-02-13 Khs Gmbh Vorrichtung sowie Verfahren zur Inspektion von Flaschen oder dergleichen Behältern
JP4590021B1 (ja) * 2010-05-14 2010-12-01 昭和電工株式会社 搬送システム、搬送装置、物品、および検査システム
DE102011111888A1 (de) * 2011-08-31 2013-02-28 Supertek Gmbh Autarke Abfüllmaschine
DE102011083377A1 (de) * 2011-09-26 2013-03-28 Krones Aktiengesellschaft Vorrichtung und Verfahren zum Ausrichten von Behältern
DE102011115105A1 (de) * 2011-10-07 2013-04-11 Khs Gmbh Leerkasteninspektion
ITPR20130016A1 (it) * 2013-03-11 2014-09-12 Gea Procomac Spa Apparato di trattamento di chiusure per contenitori mediante una sostanza sterilizzante
DE102013215794A1 (de) * 2013-08-09 2015-02-12 Krones Ag Vorrichtung und Verfahren zum Ausrichten von unrunden Behältern
DE102013110125A1 (de) * 2013-09-13 2015-03-19 Till Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Oberflächenvorbehandlung eines dreidimensionalen Körpers
CN103591977A (zh) * 2013-10-18 2014-02-19 易兵 一种检测装置上的感应装置
EP3311148B1 (en) 2015-06-16 2023-06-21 Dylog Italia S.p.A. A non-destructive x-ray inspection machine, devices provided for such machine and method for operating the same
ITUB20160563A1 (it) * 2016-02-08 2017-08-08 Unitec Spa Apparato di scarico, per prodotti ortofrutticoli del tipo di mirtilli e simili
DE202017107845U1 (de) * 2017-12-21 2019-01-08 Krones Ag Behälterorientierung über eine Schnecke
KR102120586B1 (ko) 2019-04-15 2020-06-16 박준희 도병 및 파병방지용 병분기 시스템
CN111806754B (zh) * 2020-07-15 2022-05-03 汕头市哈立机械手有限公司 一种瓶胚的整理方法、机构及整理搬运包装方法
CN111942644B (zh) * 2020-08-24 2022-09-16 肖特药品包装(浙江)有限公司 玻璃瓶自动包装设备

Family Cites Families (40)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE603939C (de) * 1934-10-12 Fortuna Werke Spezialmaschinen Einrichtung zur abwechselnden Beschickung zweier Gefaessbehandlungsmaschinen
US2487354A (en) * 1945-02-14 1949-11-08 Anchor Hocking Glass Corp Conveyer for changing course of articles from single to plural rows
US2725138A (en) * 1948-06-30 1955-11-29 Karl Kiefer Machine Company Means for feeding tapered articles
DE843973C (de) * 1950-08-15 1952-07-14 Enzinger Union Werke Ag Etikettiermaschine
DE922517C (de) * 1952-07-20 1955-01-17 Erfrischungsgetraenke G M B H Einrichtung zum Regeln des Flaschentransportes auf einem Foerderband in Verbindung mit Maschinen, von welchen die Flaschen gefasst werden sollen
US3286814A (en) * 1964-10-22 1966-11-22 Owens Illinois Inc Article grouping device
DE1561939C3 (de) * 1966-01-24 1973-10-25 Aktiebolaget Plaatmanufaktur, Malmoe (Schweden) Vorrichtung zum Verpacken von Gegen standen zwischen zwei Folien, die durch eine flanschförmige, umlaufende Stegnath miteinander verbunden werden
US3310151A (en) * 1966-04-08 1967-03-21 Meyer Geo J Mfg Co Article combiner
SU445603A2 (ru) * 1972-06-20 1974-10-05 Николай Павлович Литвинов Приспособление для подачи цилиндрических предметов
US3834516A (en) * 1973-01-02 1974-09-10 Phillips Petroleum Co Apparatus for rotating articles on a moving conveyor
US3887284A (en) * 1973-11-14 1975-06-03 Barry Wehmiller Co Scuffed container detector
US3941686A (en) * 1975-03-27 1976-03-02 Owens-Illinois, Inc. Inspection machine memory
US3983992A (en) * 1975-10-31 1976-10-05 Owens-Illinois, Inc. Assembly of two component closure
BE841494A (fr) * 1976-05-06 1976-09-01 Installation d'alimentation pour machines a humidifier et, eventuellement, a emballer des bobines de fil.
US4084686A (en) * 1976-11-01 1978-04-18 Industrial Dynamics Company, Ltd. Starwheel control in a system for conveying containers
US4136930A (en) * 1977-01-10 1979-01-30 The Coca-Cola Company Method and apparatus for detecting foreign particles in full beverage containers
US4391373A (en) * 1980-11-10 1983-07-05 Barry-Wehmiller Company Method of and apparatus for compensating signal drift during container inspection
US4390782A (en) * 1980-11-17 1983-06-28 Justus Technik Gmbh Industrie-Anlagen Method and apparatus for measuring the liquid level of containers
JPS57211044A (en) * 1981-06-19 1982-12-24 Hajime Sangyo Kk Inspecting device
DK146440C (da) * 1981-07-03 1984-03-19 Forenede Bryggerier As Apparat til indrangering af flere raekker flasker eller lignende genstande paa en indgangstransportoer i en enkelt raekke paa en udgangstransportoer
GB2135447A (en) * 1983-02-22 1984-08-30 Metal Closures Ltd Inspecting screw cap bottle closures
US4623059A (en) * 1983-06-13 1986-11-18 Agnew Vincent R Conveyor single filing system
JPS603542A (ja) * 1983-06-21 1985-01-09 Mitsubishi Electric Corp ビン検査装置
US4832173A (en) * 1985-05-31 1989-05-23 Kirin Beer Kabushiki Kaisha Device for rotating containers while transporting same
US4832181A (en) * 1985-08-06 1989-05-23 American Glass Research, Inc. Tracking system
US4691231A (en) * 1985-10-01 1987-09-01 Vistech Corporation Bottle inspection system
DE3616023A1 (de) * 1986-05-13 1987-11-19 Seitz Enzinger Noll Masch Puffertransporteur fuer als puffer wirkende foerderer von gefaessbehandlungsanlagen fuer flaschen oder dgl. gefaesse
US4915237A (en) * 1986-09-11 1990-04-10 Inex/Vistech Technologies, Inc. Comprehensive container inspection system
US4750035A (en) * 1986-09-11 1988-06-07 Inex/Vistech Technologies, Inc. Video container inspection with collimated viewing of plural containers
DE8702811U1 (de) * 1987-02-24 1987-07-09 Hajime Industries, Ltd., Tokio/Tokyo Prüfgerät
DE3802463A1 (de) * 1988-01-28 1989-08-10 Holstein & Kappert Maschf Vorrichtung zur ueberpruefung von gefaessen
NL8902041A (nl) * 1989-08-10 1991-03-01 Heuft Qualiplus Bv Inrichting voor het vanuit verschillende gezichtshoeken inspecteren van voorwerpen.
DE4010990A1 (de) * 1990-04-05 1991-10-10 Beernaerd Kg Glass Consulting Vorrichtung zum pruefen von gegenstaenden und verfahren zur umruestung derselben
DE4114875A1 (de) * 1991-05-07 1992-11-12 Seitz Enzinger Noll Masch Anordnung zum umformen eines angefoerderten mehrspurigen und dicht gepackten behaelterstroms in mehrere parallele, jeweils durch einteilelemente voneinander getrennte behaelterreihen
JPH04350015A (ja) * 1991-05-27 1992-12-04 Enutetsuku:Kk 物体の回転搬送装置
US5407057A (en) * 1993-08-12 1995-04-18 Campbell Soup Company Super infeed system
US5422476A (en) * 1993-09-15 1995-06-06 Emhart Glass Machinery Investments Inc. Glass container inspection machine
DE29518639U1 (de) * 1995-11-24 1997-03-27 Heuft Systemtechnik Gmbh Vorrichtung zum Transportieren von Behältern vorbei an einer Einrichtung zum Inspizieren des Bodens der Behälter
DE29518628U1 (de) * 1995-11-24 1997-04-10 Heuft Systemtechnik Gmbh, 56659 Burgbrohl Vorrichtung zum Drehen von rotationssymmetrischen Behältern wie Flaschen während des Transports unter Staudruck
US5937995A (en) * 1996-11-15 1999-08-17 Hartness International, Inc. Laner for descrambling and arranging articles in single files with reduced jamming

Also Published As

Publication number Publication date
ZA969872B (en) 1997-06-24
PL321468A1 (en) 1997-12-08
DE29518628U1 (de) 1997-04-10
WO1997019853A1 (de) 1997-06-05
US6374987B1 (en) 2002-04-23
CA2206271C (en) 2005-03-22
US6302259B1 (en) 2001-10-16
JPH10513423A (ja) 1998-12-22
EA199700133A1 (ru) 1997-12-30
EP0804365B1 (de) 2000-11-08
US6155408A (en) 2000-12-05
ES2153604T3 (es) 2001-03-01
MX9705469A (es) 1998-07-31
HUP9701878A3 (en) 2000-04-28
US6298974B1 (en) 2001-10-09
EP0804365A1 (de) 1997-11-05
DE59606127D1 (de) 2000-12-14
CA2206271A1 (en) 1997-06-05
HU223200B1 (hu) 2004-03-29
US20020023821A1 (en) 2002-02-28
BR9606789A (pt) 1997-10-07
EA000172B1 (ru) 1998-10-29
ATE197435T1 (de) 2000-11-11
DK0804365T3 (da) 2000-11-27
HUP9701878A2 (hu) 1998-03-02
KR100426593B1 (ko) 2004-06-30
GR3035396T3 (en) 2001-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182882B1 (pl) Sposób i urządzenie do obracania pojemników osiowo-symetrycznych
CA2007193C (en) Product alignment device
US4356908A (en) Method and apparatus for aligning and separating containers of diverse shapes
EP0140301B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Einhüllen von Packstücken oder Gebinden in Stretchfolie
WO2007085825A1 (en) Article-rotating and centering conveyor
KR101431054B1 (ko) 분절된 세장 워크피스를 운송하기 위한 운송장치
RU2324637C2 (ru) Устройство для распределения неупорядоченного потока цилиндрических предметов, например бутылок для напитков, на несколько проходов
US7036654B2 (en) Conveyor for changing the angular orientation of conveyed articles
JPS63288814A (ja) 多条配列の容器流を平行な、それぞれ隔離部材により互いに分離された多数の容器列に編成しなおすための装置
PL182730B1 (pl) Urządzenie do sprawdzania przedmiotów, zwłaszcza pustych butelek do napojów
EP3036166B1 (en) Apparatus and method for helically wrapping articles
US4832178A (en) Container metering device
GB2277504A (en) Device for rotating rectangular products
GB2224986A (en) Package turning devices
US5201823A (en) Container metering device having mechanically forced separation
KR100523682B1 (ko) 컨베이어 장치
DE4114475A1 (de) Vorrichtung zum einweisen von kontinuierlich zulaufenden stueckguetern
US3029923A (en) Log aligning mechanism
HU219274B (en) Apparatus for electrophorus dipping lacquering
US3420354A (en) Container orienting apparatus
DE4418359C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Ausrichten von Stückgut
US6497084B1 (en) Carton blank transport apparatus
US3744616A (en) Automatic collator
DE19702716C2 (de) Vorrichtung zum Transport von Gegenständen
CN211495861U (zh) 容器处理机器