PL182726B1 - Sposób wytwarzania spiralnych szczecin - Google Patents

Sposób wytwarzania spiralnych szczecin

Info

Publication number
PL182726B1
PL182726B1 PL96325522A PL32552296A PL182726B1 PL 182726 B1 PL182726 B1 PL 182726B1 PL 96325522 A PL96325522 A PL 96325522A PL 32552296 A PL32552296 A PL 32552296A PL 182726 B1 PL182726 B1 PL 182726B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
yarn
bristles
monofilament
section
cross
Prior art date
Application number
PL96325522A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325522A1 (en
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7771987&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL182726(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Coronet Werke Gmbh filed Critical Coronet Werke Gmbh
Publication of PL325522A1 publication Critical patent/PL325522A1/xx
Publication of PL182726B1 publication Critical patent/PL182726B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/253Formation of filaments, threads, or the like with a non-circular cross section; Spinnerette packs therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D1/00Bristles; Selection of materials for bristles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F8/00Conjugated, i.e. bi- or multicomponent, artificial filaments or the like; Manufacture thereof
    • D01F8/04Conjugated, i.e. bi- or multicomponent, artificial filaments or the like; Manufacture thereof from synthetic polymers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania spiralnych szczecin z tworzywa sztucznego poprzez wytlacza- nie przedz jednowlókienkowych, znamienny tym, ze wytlacza sie przedze jednowlókien- kowa o przekroju poprzecznym rózniacym sie od kolistego, która to przedza jest wstepnie orientowana przy zdejmowaniu przedzy z wytlaczarki, co zmniejsza tez srednice przedzy, potem dalej orientowana, a nastepnie skreca sie ja w spiralne tworzywo na szczeciny, przy- najmniej na czesci swojej dlugosci, i ostatecznie stabilizuje przez termiczne kurczenie sie. PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania spiralnych szczecin z tworzywa sztucznego przez wytłaczanie przędz jednowłókienkowych.
Działanie czyszczące szczoteczek dowolnego rodzaju zależne jest od końców szczoteczek, które usuwają zanieczyszczenia na zębach poprzez skrobanie i tarcie. Silniejszy nacisk prowadzi do zginania się szczecin, co ułatwia czyszczenie powierzchniami bocznymi szczeciny, które przesuwają się znacznie delikatniej po powierzchni zęba, lekko go masując.
Prócz kolistych szczecin o powyższych charakterystykach, znane są również profilowane szczeciny, których krawędzie profilu powodują że szczecina mocniej ściera zanieczyszczenia. Znane są również inne szczeciny, tak jak szczeciny do szczotek do myjni samochodowych (DE-U-93 19 214, DE-A-1 140 901), które charakteryzują się dużym skokiem gwintu. Mocne, ścierające działanie szczeciny jest tu łagodzone poprzez to, że tylko część spirali styka się z czyszczonym przedmiotem. Taką szczecinę, ze spiralą o dużym nachyleniu, otrzymuje się poprzez skręcenie przędzy jednowłókienkowej o zwłaszcza gwieździstym przekroju poprzecznym. Jak to w szczegółach się dzieje i jak wpływa to na stabilność oraz zdolność do ponownego odginania się szczeciny, pozostaje przy obecnym stanie techniki otwarte.
Znany jest również sposób zaopatrzenia stożkowych szczecin w spiralę na swojej otoczce (DE-U-85 22 986). Otrzymuje się je poprzez późniejsze formowanie spirali lub przez natryskiwanie szczeciny. Zadaniem takiej szczeciny jest ułatwienie i ulepszenie nanoszenia różnych środków przez szczotki do włosów, co związane jest ze zwiększeniem średnicy przekroju poprzecznego, który ma wpływ na wytrzymałość na zginanie. Dlatego oznacza się je bardziej jako trzpienie niż jako szczeciny.
Ostatecznie znany jest również sposób wytwarzania włókien w formie śruby, który polega na wytłaczaniu przędzy jednowłókienkowej pod silnym naprężeniem tnącym, tak aby dochodziło do pęknięć przy topieniu się. Formę śruby wytwarza się więc zaraz przy dyszy wytłaczarki i utrwala natychmiast po opuszczeniu dyszy. Z powodu silnych naprężeń tnących, prowadzących do pęknięć przy topieniu się, oraz nagłego chłodzenią jeszcze plastycznego materiału, spada znacznie stabilność włókna. Tym samym włókna nie nadają się na materiał na szczeciny. Nie można również wpłynąć na skok gwintu spirali śruby.
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania spiralnych szczecin, o takiej samej jakości jak zwykłe szczeciny, ale wytwarzanych w tańszy sposób.
Sposób według pierwszego wariantu wynalazku polega na tym, że wytłacza się przędzę jednowłókienkowąo przekroju poprzecznym różniącym się od kolistego, która to przędza jest wstępnie orientowana przy zdejmowaniu z wytłaczarki, co zmniejsza też średnicę przędzy, potem dalej orientowaną a następnie skręca się ją w spiralne tworzywo na szczeciny, przynajmniej na części swojej długości, i ostatecznie stabilizuje przez termiczne kurczenie się.
Wstępne orientowanie następuje przy zdejmowaniu przędzy z wytłaczarki, podczas gdy dalsze orientowanie zachodzi po schłodzeniu, na przykład poprzez poddanie przędzy jednowłókienkowej kąpieli wodnej. Oba te etapy nadają szczecinie trwałości. Przez następne skręcenie przędzy jednowłókienkowej wokół swojej osi, utworzone zostaje tworzywo na szczecinę w formie spirali lub śruby. Powstająca w ten sposób spirala otrzymywana jest z, wystającego ponad formę kolistą profilu przędzy i może rozciągać się na części lub całej długości szczeciny. Stabilizowanie po skręceniu może być wykonane poprzez działanie podwyższoną temperaturą na przędzę lub przez składowanie nawiniętego, spiralnego tworzywa na szczeciny w temperaturze pokojowej, lub odpowiednio wyższej, co ma na celu utrwalenie tego tworzywa w nadanej formie.
Przędza jedno włókienkowa może być, po dalszym zorientowaniu i przed skręceniem, wstępnie stabilizowana poprzez termiczne kurczenie się. Przędza jednowłókienkowa poddana jest podczas tej wstępnej stabilizacji działaniu ciepła i następnie ochłodzoną tak, że przędza kurczy się. Poprzez dalszą stabilizację po skręceniu, zapewnione jest stałe utrwalenie skrętu przędzy jednowłókienkowej.
Przędza jednowłókienkową wytworzona przez wytłaczanie może mieć owalny lub wieloboczny przekrój poprzeczny. W przypadku owalnego przekroju ze środkiem skrętu na osi, powstaje tworzywo na szczeciny z dwiemą przebiegającymi na powierzchni spiralami. W przypadku wielobocznego przekroju, liczba kątów figury przekroju odpowiada liczbie spi
182 726 rai. Wybiera się szczególnie prostokątne, zwłaszcza kwadratowe, przekroje, tak aby na osłonie powstały cztery spirale.
W innym wariancie przędza jednowłókienkowa może zostać wytłoczona i skręcona z trzonem i, przynajmniej jednym, równoległym do osi żebrem. Wtedy powstanie tworzywo na szczecinę ze spiralami, których wysokość można ustalać w zależności od wysokości żeber, tak aby w szczecinie powstały względnie głębokie kanały.
Należy być pewnym, że użytkownik spiralnych szczoteczek o szczególnie ścierającym działaniu nie użyje ich omyłkowo do czyszczenia delikatnych dziąseł. Dlatego dalej przewiduje się, że przynajmniej jedno żebro lub przynajmniej jedna krawędź wielobocznego przekroju poprzecznego będzie różniła się od trzonu przędzy jednowłókienkowej. a wykonane to zostanie przez wytłaczanie różnobarwnych tworzyw sztucznych, na przykład szczecina o białym lub przezroczystym trzonie ze spiralą o kolorze sygnalizacyjnym. Jeżeli użyje się do barwienia pigmenty, to stworzy się spiralę o właściwościach ścierających.
Trzon i przynajmniej jedno żebro, względnie jedna krawędź wielobocznego przekroju są zwłaszcza z różniących się od siebie tworzyw sztucznych. W ten sposób można dopasować spiralę, ze względu na jej twardość, do określonych zadań. Względnie miękkimi żebrami można, na przykład, usuwać brud z dywanów, natomiast twardymi skutecznie czyścić zęby. Żebrami o właściwościach ściernych można usuwać rdzę. Również w tym przypadku można różnie barwić trzon i żebra, aby oznaczyć właściwości poszczególnych szczoteczek.
Niektóre szczoteczki wymagają szczecin o pewnej, określonej sztywności. Da się to osiągnąć, gdy przędza jednowłókienkowa wytłaczana jest z rdzeniem i otaczającą go osłoną, które to elementy są z różniących się od siebie tworzyw sztucznych. Rdzeń przejmie, na przykład, taką cechę jak zdolność do zginania, a osłona może wtedy przejąć cechy najbardziej odpowiednie do zadania szczeciny. Przebiegające na osłonie żebra mogą być z tego samego materiału co osłona lub z innego.
Innym rozwiązaniem jest wytłaczanie przędzy jednowłókienkowej o przekroju poprzecznym w kształcie kolistym. Ten sposób wyróżnia się tym, że przynajmniej dwie przędze wstępnie orientuje się przy zdejmowaniu z wytłaczarki, co zmniejsza też średnicę przędzy, potem dalej orientuje się, a następnie skręca razem w spiralne tworzywo na szczeciny i ostatecznie stabilizuje przez termiczne kurczenie się.
Spiralnie profilowaną powierzchnię osłony szczeciny otrzymuje się tutaj przez przynajmniej dwie, skręcone ze sobą, przędze jednowłókienkowe o dowolnym przekroju.
Również w tym przypadku przędze jednowłókienkowe mogą być, po dalszym zorientowaniu, a przed skręceniem, stabilizowane poprzez termiczne kurczenie się. Ta stabilizacja następuje również w wyniku działania podwyższonej temperatury lub składowania nawiniętego materiału na szczeciny w temperaturze pokojowej lub odpowiednio wyższej.
Działanie czyszczące jest, między innymi, zależne od stopnia skręcenia w odniesieniu do długości użytkowej szczeciny, względnie materiału na szczeciny, tj. od skoku gwintu spirali tworzącej się w wyniku skręcenia. Wykazano, że skok gwintu spirali nie powinien być większy niż podwójna długość użytkowa szczeciny, tak aby wokół niej znajdowała się, obiegająca ją o 180°, spirala. Spirale mają jednak przeważnie mniejsze skoki gwintu, które wynoszą tyle, ile średnica tworzywa na szczeciny. Najbardziej korzystnym jest, aby szczoteczki do zębów miały taki skok gwintu, aby na centymetr długości szczeciny wypadały trzy do pięciu skrętów.
Przędza, względnie przędze, są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego. W ten sposób można rozciągnąć na długość wytworzone z tworzywa szczeciny, co powoduje zmniejszenie średnicy szczeciny w takim stopniu, że podczas pracy w przestrzeniach międzyzębowych nie dochodzi do zakleszczania się szczecin. Szczecina może się również dodatkowo skręcić przy wyciąganiu.
Tworzywo na szczecinę według wynalazku można z powodzeniem zastosować w wielu szczotkach. W zagłębieniach powstałych dzięki, przebiegającej na osłonie, spirali gromadzą się zagarnięte zanieczyszczenia, które są usuwane na końcu szczeciny. To znajduje zastosowanie w dywanach, szczotkach do odkurzaczy, szczotkach do polerowania itd.
182 726
Zagłębienia powstałe między spiralami mogą również służyć do nanoszenia różnych środków, co można zastosować w szczotkach do włosów, pędzlach, szczoteczkach kosmetycznych itd.
Różnice w działaniu czyszczącym końcówek szczecin i bocznych stron spiral mogą zostać ze sobą korzystnie połączone. Dotyczy to głównie: szczoteczki do zębów, szczotki do masażu, miotły, walca do zamiatania, szczotek do rdzy itd. Spiralne szczeciny połączone pęki mogą zostać z powodzeniem użyte w nitkach do zębów, które poprzez swoje ruchy przód i w tył w przestrzeniach międzyzębowych zwiększają efektywność czyszczenia, ponieważ przekroje poprzeczne ulegają ciągłym zmianom. Nawet jeśli nitka się zakleszczy, nie dojdzie do jej urwania, ale da się ją bez problemu wyciągnąć, ponieważ zostanie ona skręcona. Można wreszcie, poprzez odpowiednie zaokrąglenie przekrojów poprzecznych spiral, doprowadzić do chroniącego i pielęgnującego zęby działania szczoteczki.
Zaletą jest, gdy nitka do zębów jest skręcona tylko w części swojej długości. Nieskręcona część ma mniejszą średnicę i dlatego można ją łatwiej wprowadzić w przestrzeń międzyzębową. Wprowadzenie może zostać jeszcze bardziej ułatwione poprzez prasowanie spłaszczonego przekroju poprzecznego.
Aby dopasować szczoteczkę do swoich zadań można łączyć spiralne szczeciny ze szczecinami innych typów i razem je obrabiać.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania spiralnych szczecin z tworzywa sztucznego poprzez wytłaczanie przędz jednowłókienkowych, znamienny tym, że wytłacza się przędzę jedno włókienkową o przekroju poprzecznym różniącym się od kolistego, która to przędza jest wstępnie orientowana przy zdejmowaniu przędzy z wytłaczarki, co zmniejsza też średnicę przędzy, potem dalej orientowana, a następnie skręca się ją w spiralne tworzywo na szczeciny, przynajmniej na części swojej długości, i ostatecznie stabilizuje przez termiczne kurczenie się.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przędzę jednowłókienkową wstępnie stabilizuje się po rozciąganiu i przed termicznym kurczeniem się.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stabilizowanie następuje poprzez składowanie nawiniętego, spiralnego tworzywa na szczeciny.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytłacza się przędzę jednowłókienkową o przekroju poprzecznym owalnym.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytłacza się przędzę jednowłókienkową o przekroju poprzecznym wielobocznym.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że wytłacza się przędzę jednowłókienkową o przekroju poprzecznym prostokątnym.
  7. 7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że wytłacza się przędzę jednowłókienkową o przekroju poprzecznym kwadratowym.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że wytłacza się przędzę jednowłókienkową z trzonem i przynajmniej jednym, równoległym do osi, żebrem.
  9. 9. Sposób według zastrz. 5 albo 6, albo 7, znamienny tym, że przynajmniej jedno żebro lub jedna krawędź wielobocznego przekroju poprzecznego różni się kolorem od trzonu przędzy jednowłókienkowej, co osiąga się poprzez współtłoczenie różnobarwnych tworzyw sztucznych.
  10. 10. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że trzon jest współtłoczony z różniących się od siebie tworzyw sztucznych wraz z, przynajmniej jednym, żebrem lub przynajmniej jedną krawędzią wielobocznego przekroju poprzecznego.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że przędzę jednowłókienkową składającą się z rdzenia i otaczającej go osłony wytłacza się z różniących się od siebie tworzyw sztucznych.
  12. 12. Sposób wytwarzania spiralnych szczecin poprzez wytłaczanie przędz jednowłókienkowych, znamienny tym, że przynajmniej dwie przędze wstępnie orientuje się przy zdejmowaniu z wytłaczarki, co zmniejsza też średnicę przędzy, potem dalej orientuje się, a następnie skręca razem w spiralne tworzywo na szczeciny i ostatecznie stabilizuje przez termiczne kurczenie się.
  13. 13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że przędze jednowłókienkowe wstępnie stabilizuje się po rozciąganiu i przed termicznym kurczeniem się.
  14. 14. Sposób według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że stabilizowanie następuje poprzez składowanie nawiniętego, spiralnego tworzywa na szczeciny przy podwyższonej temperaturze.
  15. 15. Sposób według zastrz. 1 albo 12, znamienny tym, że przędza, względnie przędze, jednowłókienkowe są wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego.
  16. 16. Sposób według zastrz. 1 albo 12, znamienny tym, że przędza jednowłókienkową jest skręcona tak, że ma przynajmniej dwa skręty na centymetr.
  17. 17. Sposób według zastrz. 1 albo 12, znamienny tym, że przędza jednowłókienkową skręcona jest tak, że ma trzy do pięciu skrętów na centymetr.
PL96325522A 1995-09-13 1996-09-04 Sposób wytwarzania spiralnych szczecin PL182726B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19533816A DE19533816A1 (de) 1995-09-13 1995-09-13 Verfahren zur Herstellung spiraliger Borsten
PCT/EP1996/003874 WO1997010374A1 (de) 1995-09-13 1996-09-04 Verfahren zur herstellung spiraliger borsten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325522A1 PL325522A1 (en) 1998-08-03
PL182726B1 true PL182726B1 (pl) 2002-02-28

Family

ID=7771987

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96325522A PL182726B1 (pl) 1995-09-13 1996-09-04 Sposób wytwarzania spiralnych szczecin

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5985192A (pl)
EP (1) EP0874925B1 (pl)
JP (1) JP3792721B2 (pl)
KR (1) KR100666766B1 (pl)
CN (1) CN1077154C (pl)
AR (1) AR003562A1 (pl)
AT (1) ATE187506T1 (pl)
AU (1) AU700069B2 (pl)
BR (1) BR9610578A (pl)
CA (1) CA2230799C (pl)
CZ (1) CZ287818B6 (pl)
DE (2) DE19533816A1 (pl)
ES (1) ES2140130T3 (pl)
GR (1) GR3032901T3 (pl)
HU (1) HU220740B1 (pl)
IL (1) IL123387A (pl)
IN (1) IN188936B (pl)
NO (1) NO310664B1 (pl)
NZ (1) NZ330177A (pl)
PL (1) PL182726B1 (pl)
PT (1) PT874925E (pl)
RO (1) RO119370B1 (pl)
RU (1) RU2145367C1 (pl)
SK (1) SK281340B6 (pl)
TR (1) TR199800456T1 (pl)
TW (1) TW379262B (pl)
UA (1) UA51674C2 (pl)
WO (1) WO1997010374A1 (pl)
ZA (1) ZA967702B (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19640853A1 (de) * 1996-10-02 1998-04-16 Braun Ag Borste für eine Zahnbürste
DE19932368A1 (de) * 1999-07-13 2001-02-08 Pedex & Co Gmbh Verfahren zur Herstellung von mehrschichtigem Borstenmaterial, mehrschichtige Borste und deren Verwendung
FR2796531B1 (fr) * 1999-07-22 2001-09-28 Oreal Applicateur de produit liquide, pateux ou pulverulent comportant des fibres torsadees, et ensemble d'application ainsi equipe
FR2796532B1 (fr) 1999-07-22 2002-02-01 Oreal Dispositif d'application d'un produit liquide, pateux ou pulverulent comportant des fibres torsadees, et ensemble d'application ainsi equipe
CA2289272A1 (fr) * 1999-10-07 2001-04-07 Raul Ioan Risco Appareil de brossage
DE10017167A1 (de) * 2000-04-07 2001-10-11 Pedex & Co Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Filamenten aus Kunststoff, insbesondere Kunststoffborsten, und danach hergestellte Borste
PT1170406E (pt) * 2000-07-04 2008-04-07 Klaus Bloch Método para a realização de um monofilamento e uso do mesmo
JP4720025B2 (ja) * 2001-06-06 2011-07-13 サンスター株式会社 歯ブラシ
DE102013007870A1 (de) 2013-05-08 2014-11-13 Pedex Gmbh Monofil aus Kunststoff und Zahnbürsten-Borste aus einem entsprechenden Monofil
KR20160098211A (ko) 2013-12-12 2016-08-18 콜게이트-파아므올리브캄파니 서로 다른 구강 관리 첨가제들을 갖는 구성요소들을 갖는 다중-구성요소 모, 및 이를 포함하는 구강 관리 장치
AU2013407525B2 (en) 2013-12-12 2017-01-19 Colgate-Palmolive Company Spiral bristle having strand components with different oral care additives, and oral care implement comprising the same
US10477958B2 (en) 2013-12-12 2019-11-19 Colgate-Palmolive Company Multi-component bristle having components with different oral care additives, and oral care implement comprising the same
USD764805S1 (en) 2013-12-16 2016-08-30 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765986S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765985S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD753922S1 (en) 2013-12-16 2016-04-19 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765983S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD764175S1 (en) 2013-12-16 2016-08-23 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765984S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD760499S1 (en) 2013-12-16 2016-07-05 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
DE202015006204U1 (de) * 2015-03-04 2015-11-06 Pedex Gmbh Spiralige Filmente und deren Herstellung
CN104825242A (zh) * 2015-05-16 2015-08-12 张平洲 一种牙刷
CN107835649B (zh) 2015-07-07 2021-03-23 高露洁-棕榄公司 口腔护理器具和用于口腔护理器具的单丝刷毛
RU2691915C1 (ru) * 2015-12-14 2019-06-18 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта и спиральная щетинка для применения с данным приспособлением
CN105534010A (zh) * 2015-12-22 2016-05-04 郑州人造金刚石及制品工程技术研究中心有限公司 一种含有纳米碳晶的牙刷丝及制作方法
CN109371480B (zh) * 2018-10-15 2021-05-25 广州东资达实业有限公司 一种密曲无压伤刷丝及其制备方法
US11553783B2 (en) 2019-11-08 2023-01-17 Jacob Koby Ohayon Interchangeable broom bristle with releasable agent

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1222888B (de) * 1964-10-29 1966-08-18 Osborn Mfg Co Buerste
DE1140901B (de) * 1961-09-16 1962-12-13 Walter Herdling Buerstenborste
US3567569A (en) * 1965-08-09 1971-03-02 Toyo Rayon Co Ltd Synthetic fibers having novel shape
DE3205641C2 (de) * 1982-02-17 1991-03-28 Pedex & Co. GmbH, 6948 Wald-Michelbach Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenbündeln oder Einzelborsten aus Kunststoff
DE8522986U1 (de) * 1985-08-09 1985-09-26 Schmitz, Wolfgang, 5000 Köln Gerät zum partiellen Einfärben von Haaren (Bürste)
JPH03289906A (ja) * 1990-04-05 1991-12-19 Mitsuo Ishikawa 歯ブラシ
DE4022890A1 (de) * 1990-07-18 1992-01-23 Geka Brush Georg Karl Gmbh Buerste, insbesondere mascara-buerste
DE4114136A1 (de) * 1991-04-30 1992-11-05 Schlerf Coronet Werke Borstenwaren und verfahren zu ihrer herstellung
DE4139257A1 (de) * 1991-11-29 1993-06-03 Basf Ag Recycling-kunststofformmasse
JP2854207B2 (ja) * 1992-11-05 1999-02-03 帝人株式会社 異型断面剛毛
DE9319214U1 (de) * 1993-12-15 1994-11-10 Wap Reinigungssysteme Gmbh & Co, 89287 Bellenberg Bürste für eine Bürstenwaschanlage für Fahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
DE19533816A1 (de) 1997-03-20
NZ330177A (en) 1999-01-28
KR100666766B1 (ko) 2007-05-17
UA51674C2 (uk) 2002-12-16
PL325522A1 (en) 1998-08-03
JP3792721B2 (ja) 2006-07-05
NO981084L (no) 1998-03-12
IL123387A0 (en) 1998-09-24
HUP9901181A3 (en) 2000-07-28
DE59603889D1 (de) 2000-01-13
SK281340B6 (sk) 2001-02-12
AU6986796A (en) 1997-04-01
RU2145367C1 (ru) 2000-02-10
AU700069B2 (en) 1998-12-17
MX9802011A (es) 1998-08-30
CA2230799C (en) 2007-11-13
CZ70398A3 (cs) 1998-06-17
AR003562A1 (es) 1998-08-05
EP0874925B1 (de) 1999-12-08
BR9610578A (pt) 1999-07-06
CN1077154C (zh) 2002-01-02
HUP9901181A2 (hu) 1999-08-30
CA2230799A1 (en) 1997-03-20
KR19990044379A (ko) 1999-06-25
IL123387A (en) 2002-03-10
HU220740B1 (hu) 2002-05-28
ZA967702B (en) 1997-03-25
IN188936B (pl) 2002-11-23
ATE187506T1 (de) 1999-12-15
RO119370B1 (ro) 2004-08-30
ES2140130T3 (es) 2000-02-16
PT874925E (pt) 2000-05-31
NO310664B1 (no) 2001-08-06
JPH11511812A (ja) 1999-10-12
EP0874925A1 (de) 1998-11-04
US5985192A (en) 1999-11-16
SK24998A3 (en) 1998-11-04
CN1209175A (zh) 1999-02-24
WO1997010374A1 (de) 1997-03-20
NO981084D0 (no) 1998-03-12
CZ287818B6 (en) 2001-02-14
GR3032901T3 (en) 2000-07-31
TR199800456T1 (xx) 1998-05-21
TW379262B (en) 2000-01-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL182726B1 (pl) Sposób wytwarzania spiralnych szczecin
RU2157078C2 (ru) Зубная щетка и способ ее изготовления
RU98106844A (ru) Зубная щетка и способ ее изготовления
WO1997010374A9 (de) Verfahren zur herstellung spiraliger borsten
JP6854824B2 (ja) 新規の装置
CN1216451A (zh) 用于牙龈按摩和牙齿清洁的牙刷和其鬃毛的制造方法
RU2567786C2 (ru) Интердентальный чистящий элемент и способ его изготовления
JP2002360342A (ja) 歯ブラシ
US5987691A (en) Toothbrush bristles containing microfilaments
MXPA98002011A (en) Process for the manufacture of espira pigs
JP2003225123A (ja) 歯ブラシ用毛材
JP2002065360A (ja) 歯ブラシ
MXPA98002010A (en) Dental brush and process for your manufacture

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080904