CZ287818B6 - Process for producing spiral bristles - Google Patents

Process for producing spiral bristles Download PDF

Info

Publication number
CZ287818B6
CZ287818B6 CZ1998703A CZ70398A CZ287818B6 CZ 287818 B6 CZ287818 B6 CZ 287818B6 CZ 1998703 A CZ1998703 A CZ 1998703A CZ 70398 A CZ70398 A CZ 70398A CZ 287818 B6 CZ287818 B6 CZ 287818B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
monofilament
section
monofilaments
cross
core
Prior art date
Application number
CZ1998703A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ70398A3 (cs
Inventor
Georg Weihrauch
Original Assignee
Coronet Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=7771987&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ287818(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Coronet Werke Gmbh filed Critical Coronet Werke Gmbh
Publication of CZ70398A3 publication Critical patent/CZ70398A3/cs
Publication of CZ287818B6 publication Critical patent/CZ287818B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D5/00Formation of filaments, threads, or the like
    • D01D5/253Formation of filaments, threads, or the like with a non-circular cross section; Spinnerette packs therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46DMANUFACTURE OF BRUSHES
    • A46D1/00Bristles; Selection of materials for bristles
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F8/00Conjugated, i.e. bi- or multicomponent, artificial filaments or the like; Manufacture thereof
    • D01F8/04Conjugated, i.e. bi- or multicomponent, artificial filaments or the like; Manufacture thereof from synthetic polymers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby spirálových štětin z plastu vytlačováním monofilů snekrohovým průřezem, které se následně zkrocují.
Dosavadní stav techniky
Štětiny pro štětinové zboží libovolného druhu působí především svými volnými konci, které odírají znečištěné plochy a škrábáním a stíráním odstraňují nečistoty. Při silnějším přítlaku se štětiny poddají a působí pak svými plášti. Štětiny pak klouzají po ploše a stírají tuto plochu šetrněji.
Kromě štětin s kruhovým průřezem a uvedenými účinky jsou známy také profilované štětiny, jejichž hrany mají po ohnutí štětin výraznější stírací účinek. Dále, z kartáčů na mytí automobilů jsou známy štětiny se spirálovým profilem - viz DE-U-93 19 214, DE-A-1 140 901 - s velmi strmým stoupáním spirály. Tímto se má opět zmírnit výrazný stírací účinek profilovaných štětin, protože místně je s čištěnou plochou v záběru vždy jen část závitů šroubovice. Taková štětina se strmou šroubovicí se má získat zkroucením monofilů s v podstatě hvězdicovým prořezem. Jak se tohoto má konkrétně dosáhnout a zejména jak se má docílit stabilní štětiny s dostatečnou snahou se zpětně napřímit, není ve stavu techniky popsáno.
Dále je známo, že kuželovité štětiny se mohou na jejich plášti opatřit šroubovicí - viz DE-U85 22 986. Provádí se to dodatečným vytvarováním šroubovice nebo při vytlačování štětin. Účelem tohoto druhu štětin je zejména u kartáčů na vlasy usnadnit a zlepšit nanášení médií. Vytlačené nebo dodatečně profilované štětiny však musí mít značný prořez, mají-li být dostatečně odolné proti ohybu. Jedná se proto spíše o kolíky než o štětiny.
Z dokumentu DE-A-16 60 646 je konečně známa výroba spirálových či šroubovitých vláken vytlačováním monofilů za silného střihového namáhání, takže dochází klamání taveniny. Šroubovicový tvar se tedy vyrábí přímo ve vytlačovací trysce a po jejím opuštění se stabilizuje prudkým ochlazením. V důsledku silného střihového namáhání, které má vést k lámání taveniny, a prudkého ochlazení ještě tekutě plastického materiálu však značně trpí stabilita vláken. Vlákna pak nejsou použitelná jako štětiny. Kromě toho vůbec nelze ovlivnit stoupání šroubovice.
Úkolem vynálezu je nalezení způsobu, jehož pomocí bude možno vyrábět spirálové štětiny stejné a předvídatelné jakosti, jako je tomu u dosavadních štětin, přičemž výroba má být méně nákladná.
Podstata vynálezu
Uvedený úkol řeší a nedostatky známých způsobů tohoto druhu do značné míry odstraňuje podle první varianty vynálezu způsob výroby spirálových štětin z plastu vytlačováním monofilů s nekruhovým průřezem, které se následně zkrocují, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že po vytlačení monofilů se tento dlouží, čímž se zmenšuje jeho průřez, následně se provádí druhé dloužení a poté se monofil nejméně na části své délky zkrocuje ve spirálový štětinový materiál a po zkroucení se stabilizuje tepelným smrštěním.
První dloužení se provádí bezprostředně po odtažení monofilů od vytlačovacího stroje, zatímco druhé dloužení se provádí po ochlazení, to jest po průchodu monofilů skrze vodní lázeň.
- 1 CZ 287818 B6
Zásluhou uvedených dloužení se docílí profilované štětiny s pevnostními vlastnostmi, které jsou známy u dosavadních, to jest neprofilovaných štětin. Zásluhou navazujícího zkracování monofilu kolem jeho osy se z tohoto monofilu v důsledku jeho průřezu, který je odchylný od kruhového průřezu, získá spirálový, popřípadě šroubovitý štětinový materiál. Šroubovice vznikající tímto způsobem se získá zčásti průřezu monofilu, které v tomto průřezu přesahují kruhový tvar, a může probíhat po celé délce štětiny nebo také pouze po části její délky. Stabilizace tvaru po zkroucení lze známým způsobem docílit působením zvýšené teploty nebo také uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za pokojové teploty nebo za teploty oproti pokojové teplotě zvýšené, čímž se fixuje požadovaný tvar štětinového materiálu.
Je výhodné, jestliže se monofil po drahém dloužení před zkroucením předstabilizuje tepelným smrštěním. Při této předstabilizaci se monofil vystaví zvýšené teplotě a následně ochladí, takže dojde ke smrštění tohoto monofilu. Ve spojení s další stabilizací po zkroucení je tak zajištěno, že zkroucení monofilu se trvale zafixuje.
Zmíněná stabilizace se s výhodou provádí uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za normálního tlaku a pokojové teploty.
Vytlačováním vyráběný monofil může mít oválný nebo polygonální průřez. V případě oválného průřezu s centrem zkracování v ose vzniká štětinový materiál, po jehož povrchu probíhají dvě šroubovice. Při polygonálním průřezu se získá počet šroubovic odpovídající počtu rohů průřezu. Je výhodné, jestliže se volí čtyřhranný, zejména čtvercový průřez monofilu, protože takto na jeho plášti vzniknou čtyři šroubovice.
Místo toho se však také může vytlačovat monofil sjádrem as nejméně jedním sjeho osou rovnoběžným žebrem. Monofil se pak zkroutí. V tomto případě vznikne štětinový materiál se šroubovicemi, jejichž výšku lze předem nastavit výškou žeber, takže na štětině vzniknou poměrně hluboké žlábky.
Pro některé oblasti použití musí být zajištěno, že uživatel rozezná kartáček s mimořádně abrazivně působícími štětinami jako takovými, aby takový kartáček nepoužil omylem například pro ošetření citlivých dásní. Další zdokonalení způsobu podle vynálezu proto spočívá v tom, že nejméně jedno žebro nebo nejméně jedna hrana polygonálního průřezu se barevně odlišuje od jádra monofilu, čehož se dosáhne současným vytlačováním různě zbarvených plastů, takže jádro štětiny je například bílé nebo transparentní, zatímco šroubovice má signální barvu. Jestliže se ke zbarvení použijí pigmenty, má pak šroubovice také tvrdší povrch s výraznějším abrazivním účinkem.
Jádro a nejméně jedno žebro nebo nejméně jedna hrana polygonálního průřezu jsou s výhodou z navzájem odlišných plastů. Takto lze vzniklou šroubovici přizpůsobit různým podmínkám použití, zejména se týká její tvrdosti. Pomocí žeber z poměrně měkkého materiálu lze například šetrně odstraňovat nečistoty z koberců. Poměrně tvrdý materiál žebra nebo žeber umožňuje například účinné čištění zubů. Pomocí žeber z abrazivního materiálu lze například intenzivně odstraňovat rez. Také v tomto případě může uživatel podle barevně odlišného provedení jádra a žeber poznat vlastnosti štětin daného kartáče.
U některých kartáčů je třeba, aby štětiny měly předem danou tuhost. Přizpůsobení tuhosti lze vjednom z výhodných provedení vynálezu dosáhnout tak, že monofil se v jedné operaci vytlačuje s jádrem a toto jádro obklopujícím pláštěm z navzájem odlišných plastů.
Volbou materiálu se může dosáhnout například toho, že jádro dodá štětině typické vlastnosti co se týká její ohebnosti, zatímco plášť štětiny může mít optimální vlastnosti z hlediska použití kartáče. Žebra, která probíhají po tomto plášti, mohou být buď z materiálu tohoto pláště, nebo z odlišného materiálu.
-2 CZ 287818 B6
Jedno z řešení úkolu vynálezu vychází z vytlačování monofilů například s kruhovým průřezem. Takový postup se vyznačuje tím, že při odtahování se za zmenšování svého průřezu dlouží nejméně dva monofily, následně se provádí druhé dloužení, poté se monofily spolu zkracují ve spirálový štětinový materiál a po zkroucení se stabilizují tepelným smrštěním.
Takto se tedy získá spirálovitě profilovaný plášť štětiny z dvou navzájem zkroucených monofilů libovolného průřezu. Stability tvaru štětiny se dosáhne způsobem, který je při výrobě štětin běžný.
Také v tomto případě se monofily mohou po drahém dloužení před zkroucením stabilizovat tepelným smrštěním. Také tato stabilizace se může provést působením zvýšené teploty nebo uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za pokojové teploty, případně za teploty zvýšené oproti pokojové teplotě na 30 až 40 °C.
Kartáčovací účinek závisí mimo jiné na míře zkroucení, vztažené na užitečnou délku štětiny, to jest na stoupání závitu šroubovice, která v důsledku zkracování vzniká. Ukázalo se, že stoupání závitu by nemělo být větší než dvojnásobek užitečné délky štětiny, takže podél užitečné délky vznikne šroubovice probíhající po 180° obvodu štětiny. Je však výhodné, jestliže stoupání závitu šroubovice je menší, toto stoupání může být rovno až průměru štětinového materiálu. U zubních kartáčků se jako vhodné ukazuje stoupání závitu, které vyplyne z toho, že monofil se zkracuje s nejméně dvěma závity, s výhodou s třemi až pěti závity na cm své délky.
Další rozvinutí vynálezu spočívá vtom, že monofil, popřípadě monofily, jsou z elastického plastu. Zásluhou toho lze štětiny vy robené z takového štětinového materiálu protáhnout v podélném směru, což přináší zmenšení jejich průměru, takže štětina zubního kartáčku nebo prostředku pro čištění mezizubních prostorů, je-li zavedena do tohoto prostora, se v tomto prostoru nemůže zaklínit. Při vytahování se štětina protáhne a může se navíc také vykroutit.
Způsobem podle vynálezu vyrobený štětinový materiál lze s výhodou použít v řadě druhů kartáčů. Například, žlábky mezi šroubovicemi na povrchu štětiny lze využít pro uložení nečistot, které se uvolňují při kartáčování, aby se pak tyto nečistoty uvolnily až na konci dráhy kartáče. Tento výhodný účinek se příznivě projeví například u kartáčů na koberce, u kartáčů v hubicích vysavačů prachu, u leštících kartáčů a podobně.
Zmíněné prostory nebo žlábky mezi šroubovicemi mohou také sloužit k pojmutí či přechodnému uložení médií, která se mají aplikovat. Je to případ například kartáčů na vlasy, malířských štětců, kosmetických štětečků a podobně.
Kromě toho lze v mnoha případech navzájem účelně kombinovat čisticí účinek konců štětin a boků šroubovic. Toto se týká například zubních kartáčků, masážních kartáčů, košťat, zametačích válců, kartáčů na odstraňování rzi a podobně. K čištění mezizubních prostorů lze také s výhodou použít jednotlivé nebo ve svazky spojené spirálové štětiny, které mají v mezizubních prostorech při pohybu střídavě v obou směrech daleko lepší čisticí účinek, protože působí neustále se měnící průřez štětiny. Dokonce i v případě, že se takový čistič mezizubních prostorů zaklíní v úzkých štěrbinách, nemusí dojít kjeho přetržení, protože ho lze bez problému vytáhnout vyšroubováním. Konečně, zvláště šetrné aplikace se dosáhne tehdy, jestliže se průřez šroubovice přiměřeně zaoblí.
Při použití k čištění mezizubních prostorů se dosáhne dalších výhod tehdy, jestliže se zkroutí pouze část délky štětiny. Nezkroucený úsek má průřez s menšími rozměry a lze ho proto snáze zavést do mezizubního prostora. Zavádění lze ještě dále usnadnit tím, že nezkroucený úsek je nejméně na části své délky zploštělý, například slisováním.
-3CZ 287818 B6
Aby se kartáč mohl přizpůsobit požadavkům, které jsou na něj kladeny, mohou se spirálové štětiny sdružit a zapracovat do kartáče spolu se štětinami jiného provedení.
Příklady provedení vynálezu
Způsob výroby spirálových štětin z plastu vytlačováním monofilů s nekruhovým průřezem, které se následně zkrucují, spočívá tedy podle vynálezu v tom, že po vytlačení monofilů se tento dlouží, čímž se zmenšuje jeho průřez, následně se provádí druhé dloužení a poté se monofil 10 nejméně na části své délky zkracuje ve spirálový štětinový materiál a po zkroucení se stabilizuje tepelným smrštěním.
První dloužení se provádí bezprostředně po odtažení monofilů od vytlačovacího stroje, zatímco drahé dloužení se provádí po ochlazení, to jest po průchodu monofilů skrze vodní lázeň. 15 Zásluhou uvedených dloužení se docílí profilované štětiny s pevnostními vlastnostmi, které jsou známy u dosavadních, to jest neprofilovaných štětin. Zásluhou navazujícího zkracování monofilů kolem jeho osy se z tohoto monofilů v důsledku jeho průřezu, který je odchylný od kruhového průřezu, získá spirálový, popřípadě šroubovitý štětinový materiál. Šroubovice vznikající tímto způsobem se získá zčásti průřezu monofilů, které v tomto průřezu přesahují kruhový tvar, 20 a může probíhat po celé délce štětiny nebo také pouze po části její délky. Stabilizace tvaru po zkroucení lze známým způsobem docílit působením zvýšené teploty nebo také uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za pokojové teploty nebo za teploty oproti pokojové teplotě zvýšené, čímž se fixuje požadovaný tvar štětinového materiálu.
Monofil po drahém dloužení před zkroucením předstabilizuje tepelným smrštěním. Při této předstabilizaci se monofil vystaví zvýšené teplotě a následně ochladí, takže dojde ke smrštění tohoto monofilů. Ve spojení s další stabilizací po zkroucení je tak zajištěno, že zkroucení monofilů se trvale zafixuje.
Zmíněnou stabilizaci lze provést uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za normálního tlaku a pokojové teploty.
Vytlačováním vyráběný monofil může mít oválný nebo polygonální průřez. V případě oválného průřezu s centrem zkracování v ose vzniká štětinový materiál, po jehož povrchu probíhají dvě 35 šroubovice. Při polygonálním průřezu se získá počet šroubovic odpovídající počtu rohů průřezu.
Je výhodné, jestliže se volí čtyřhranný, zejména čtvercový průřez monofilů, protože takto na jeho plášti vzniknou čtyři šroubovice.
Místo toho se však také může vytlačovat monofil s jádrem as nejméně jedním sjeho osou 40 rovnoběžným žebrem. Monofil se pak zkroutí. V tomto případě vznikne štětinový materiál se šroubovicemi, jejichž výšku lze předem nastavit výškou žeber, takže na štětině vzniknou poměrně hluboké žlábky.
Pro některé oblasti použití musí být zajištěno, že uživatel rozezná kartáček s mimořádně 45 abrazivně působícími štětinami jako takovými, aby takový kartáček nepoužil omylem například pro ošetření citlivých dásní. Lze to zajistit tak, že nejméně jedno žebro nebo nejméně jedna hrana polygonálního průřezu se barevně odlišuje od jádra monofilů, čehož se dosáhne současným vytlačováním různě zbarvených plastů, takže jádro štětiny je například bílé nebo transparentní, zatímco šroubovice má signální barvu. Jestliže se ke zbarvení použijí pigmenty, 50 má pak šroubovice také tvrdší povrch, s výraznějším abrazivním účinkem.
Jádro a nejméně jedno žebro nebo nejméně jedna hrana polygonálního průřezu mohou být z navzájem odlišných plastů. Takto lze vzniklou šroubovici přizpůsobit rázným podmínkám použití, zejména se týká její tvrdosti. Pomocí žeber z poměrně měkkého materiálu lze například
-4CZ 287818 B6 šetrně odstraňovat nečistoty z koberců. Poměrně tvrdý materiál žebra nebo žeber umožňuje například účinné čištění zubů. Pomocí žeber zabrazivního materiálu lze například intenzivně odstraňovat rez. Také v tomto případě může uživatel podle barevně odlišného provedení jádra a žeber poznat vlastnosti štětin daného kartáče.
U některých kartáčů je třeba, aby štětiny měly předem danou tuhost. Přizpůsobení tuhosti lze v jednom z výhodných provedení vynálezu dosáhnout tak, že monofíl se v jedné operaci vytlačuje s jádrem a toto jádro obklopujícím pláštěm z navzájem odlišných plastů.
Volbou materiálu se může dosáhnout například toho, že jádro dodá štětině typické vlastnosti co se týká její ohebnosti, zatímco plášť štětiny může mít optimální vlastnosti z hlediska použití kartáče. Žebra, která probíhají po tomto plášti, mohou být buď z materiálu tohoto pláště, nebo z odlišného materiálu.
Při vytlačování monofilů například s kruhovým průřezem se postup vyznačuje tím, že při odtahování se za zmenšování svého průřezu dlouží nejméně dva monofily, následně se provádí druhé dloužení, poté se monofily spolu zkracují ve spirálový štětinový materiál a po zkroucení se stabilizují tepelným smrštěním.
Takto se tedy získá spirálovitě profilovaný plášť štětiny z dvou navzájem zkroucených monofilů libovolného průřezu. Stability tvaru štětiny se dosáhne způsobem, který je při výrobě štětin běžný.
Také v tomto případě se monofily mohou po druhém dloužení před zkroucením stabilizovat tepelným smrštěním. Také tato stabilizace se může provést působením zvýšené teploty nebo uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za pokojové teploty, případně za teploty zvýšené oproti pokojové teplotě na 30 až 40 °C.
Kartáčovací účinek závisí mimo jiné na míře zkroucení, vztažené na užitečnou délku štětiny, to jest na stoupání závitu šroubovice, která v důsledku zkracování vzniká. Ukázalo se, že stoupání závitu by nemělo být větší než dvojnásobek užitečné délky štětiny, takže podél užitečné délky vznikne šroubovice probíhající po 180° obvodu štětiny. Je však výhodné, jestliže stoupání závitu šroubovice je menší, toto stoupání může být rovno až průměru štětinového materiálu. U zubních kartáčků se jako vhodné ukazuje stoupání závitu, které vyplyne z toho, že monofíl se zkracuje s nejméně dvěma závity, s výhodou s třemi až pěti závity na cm své délky.
Monofíl, popřípadě monofily, jsou s výhodou z elastického plastu. Zásluhou toho lze štětiny vyrobené z takového štětinového materiálu protáhnout v podélném směru, což přináší zmenšení jejich průměru, takže štětina zubního kartáčku nebo prostředku pro čištění mezizubních prostorů, je-li zavedena do tohoto prostoru, se v tomto prostora nemůže zaklínit. Při vytahování se štětina protáhne a může se navíc také vykroutit.
Popsaným způsobem vyrobený štětinový materiál lze použít v řadě druhů kartáčů. Například, žlábky mezi šroubovicemi na povrchu štětiny lze využít pro uložení nečistot, které se uvolňují při kartáčování, aby se pak tyto nečistoty uvolnily až na konci dráhy kartáče. Tento výhodný účinek se příznivě projeví například u kartáčů na koberce, u kartáčů v hubicích vysavačů prachu, u leštících kartáčů a podobně.
Zmíněné prostory nebo žlábky mezi šroubovicemi mohou také sloužit k pojmutí či přechodnému uložení médií, která se mají aplikovat. Je to případ například kartáčů na vlasy, malířských štětců, kosmetických štětečků a podobně.
Kromě toho lze v mnoha případech navzájem účelně kombinovat čisticí účinek konců štětin a boků šroubovic. Toto se týká například zubních kartáčků, masážních kartáčů, košťat,
-5 CZ 287818 B6 zametačích válců, kartáčů na odstraňování rzi a podobně. K čištění mezizubních prostorů lze také s výhodou použít jednotlivé nebo ve svazky spojené spirálové štětiny, které mají v mezizubních prostorech při pohybu střídavě v obou směrech daleko lepší čisticí účinek, protože působí neustále se měnící průřez štětiny. Dokonce i v případě, že se takový čistič mezizubních prostorů 5 zaklíní v úzkých štěrbinách, nemusí dojít kjeho přetržení, protože ho lze bez problému vytáhnout vyšroubováním. Konečně, zvláště šetrné aplikace se dosáhne tehdy, jestliže se průřez šroubovice přiměřeně zaoblí.
Při použití k čištění mezizubních prostorů se dosáhne dalších výhod tehdy, jestliže se zkroutí 10 pouze část délky štětiny. Nezkroucený úsek má průřez s menšími rozměry a lze ho proto snáze zavést do mezizubního prostoru. Zavádění lze ještě dále usnadnit tím, že nezkroucený úsek je nejméně na části své délky zploštělý, například slisováním.
Aby se kartáč mohl přizpůsobit požadavkům, které jsou na něj kladeny, mohou se spirálové 15 štětiny sdružit a zapracovat do kartáče spolu se štětinami jiného provedení.
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby spirálových štětin z plastu podle vynálezu lze použít například pro výrobu spirálových štětin pro kartáče na koberce, kartáčů v hubicích vysavačů prachu, leštící kartáče a podobně.
Zmíněné prostory nebo žlábky mezi šroubovicemi mohou také sloužit k pojmutí či přechodnému 25 uložení médií, která se mají aplikovat. Je to případ například kartáčů na vlasy, malířských štětců, kosmetických štětečků a podobně.
Další možností použití jsou například zubní kartáčky, masážní kartáče, košťata, zametači válce, kartáče na odstraňování rzi a podobně. K čištění mezizubních prostorů lze také s výhodou použít 30 jednotlivé nebo ve svazky spojené spirálové štětiny, které mají v mezizubních prostorech při pohybu střídavě v obou směrech daleko lepší čisticí účinek, protože působí neustále se měnící průřez štětiny.

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    40 1. Způsob výroby spirálových štětin z plastu vytlačováním monofilů s nekruhovým průřezem, které se následně zkrucují, vyznačující se tím, že po vytlačení monofilů se tento dlouží, čímž se zmenšuje jeho průřez, následně se provádí druhé dloužení a poté se monofil nejméně na části své délky zkracuje ve spirálový štětinový materiál a po zkroucení se stabilizuje tepelným smrštěním.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že monofil se po druhém dloužení před zkroucením předstabilizuje tepelným smrštěním.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že stabilizace se provádí uložením 50 navinutého spirálového štětinového materiálu za normálního tlaku a pokojové teploty.
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že se vytlačuje monofil s oválným nebo polygonálním průřezem.
    -6CZ 287818 B6
  5. 5. Způsob podle nároku 4, vyznačující se tím, že se vytlačuje monofil sčtyřhranným, zejména čtvercovým průřezem.
  6. 6. Způsob podle nároku 1 nebo 4, vyznačující se tím, že monofil se vytlačuje s jádrem a s nejméně jedním s jeho osou rovnoběžným žebrem.
  7. 7. Způsob podle nároku 4 nebo 6, vyznačující se tím, že nejméně jedno žebro nebo nejméně jedna hrana polygonálního průřezu se barevně odlišuje od jádra monofilu, čehož se dosáhne současným vytlačováním různě zbarvených plastů.
  8. 8. Způsob podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že jádro a nejméně jedno žebro nebo nejméně jedna hrana polygonálního průřezu se současně vytlačují z navzájem odlišných plastů.
  9. 9. Způsob podle nároku 1 nebo 4, vyznačující se tím, že monofil se v jedné operaci vytlačuje s jádrem a toto jádro obklopujícím pláštěm z navzájem odlišných plastů.
  10. 10. Způsob výroby spirálových štětin z plastu vytlačováním monofilů, vyznačující se tím, že při odtahování se za zmenšování svého průřezu dlouží nejméně dva monofily, následně se provádí druhé dloužení a poté se monofily spolu zkracují ve spirálový štětinový materiál a po zkroucení se stabilizují tepelným smrštěním.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že monofily se po drahém dloužení přestabilizují tepelným smrštěním.
  12. 12. Způsob podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že stabilizace se provádí uložením navinutého spirálového štětinového materiálu za pokojové teploty a normálního tlaku, případně za zvýšené teploty v rozsahu 30 - 40 °C.
  13. 13. Způsob podle nároku 1 nebo 10, vyznačující se tím, že monofil, popřípadě monofily, jsou z elastického plastu.
  14. 14. Způsob podle nároku 1 nebo 10, vyznačující se tím, že monofil se zkracuje s nejméně dvěma závity na cm své délky.
  15. 15. Způsob podle nároku 14, vyznačující se tím, že monofil se zkracuje s třemi až pěti závity na cm své délky.
CZ1998703A 1995-09-13 1996-09-04 Process for producing spiral bristles CZ287818B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19533816A DE19533816A1 (de) 1995-09-13 1995-09-13 Verfahren zur Herstellung spiraliger Borsten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ70398A3 CZ70398A3 (cs) 1998-06-17
CZ287818B6 true CZ287818B6 (en) 2001-02-14

Family

ID=7771987

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1998703A CZ287818B6 (en) 1995-09-13 1996-09-04 Process for producing spiral bristles

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5985192A (cs)
EP (1) EP0874925B1 (cs)
JP (1) JP3792721B2 (cs)
KR (1) KR100666766B1 (cs)
CN (1) CN1077154C (cs)
AR (1) AR003562A1 (cs)
AT (1) ATE187506T1 (cs)
AU (1) AU700069B2 (cs)
BR (1) BR9610578A (cs)
CA (1) CA2230799C (cs)
CZ (1) CZ287818B6 (cs)
DE (2) DE19533816A1 (cs)
ES (1) ES2140130T3 (cs)
GR (1) GR3032901T3 (cs)
HU (1) HU220740B1 (cs)
IL (1) IL123387A (cs)
IN (1) IN188936B (cs)
NO (1) NO310664B1 (cs)
NZ (1) NZ330177A (cs)
PL (1) PL182726B1 (cs)
PT (1) PT874925E (cs)
RO (1) RO119370B1 (cs)
RU (1) RU2145367C1 (cs)
SK (1) SK281340B6 (cs)
TR (1) TR199800456T1 (cs)
TW (1) TW379262B (cs)
UA (1) UA51674C2 (cs)
WO (1) WO1997010374A1 (cs)
ZA (1) ZA967702B (cs)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19640853A1 (de) * 1996-10-02 1998-04-16 Braun Ag Borste für eine Zahnbürste
DE19932368A1 (de) * 1999-07-13 2001-02-08 Pedex & Co Gmbh Verfahren zur Herstellung von mehrschichtigem Borstenmaterial, mehrschichtige Borste und deren Verwendung
FR2796531B1 (fr) 1999-07-22 2001-09-28 Oreal Applicateur de produit liquide, pateux ou pulverulent comportant des fibres torsadees, et ensemble d'application ainsi equipe
FR2796532B1 (fr) 1999-07-22 2002-02-01 Oreal Dispositif d'application d'un produit liquide, pateux ou pulverulent comportant des fibres torsadees, et ensemble d'application ainsi equipe
CA2289272A1 (fr) * 1999-10-07 2001-04-07 Raul Ioan Risco Appareil de brossage
DE10017167A1 (de) * 2000-04-07 2001-10-11 Pedex & Co Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Filamenten aus Kunststoff, insbesondere Kunststoffborsten, und danach hergestellte Borste
EP1170406B1 (de) * 2000-07-04 2008-01-09 Klaus Bloch Verfahren zum Herstellen eines Monofilaments und Verwendung desselben
JP4720025B2 (ja) * 2001-06-06 2011-07-13 サンスター株式会社 歯ブラシ
DE102013007870A1 (de) 2013-05-08 2014-11-13 Pedex Gmbh Monofil aus Kunststoff und Zahnbürsten-Borste aus einem entsprechenden Monofil
US10477958B2 (en) 2013-12-12 2019-11-19 Colgate-Palmolive Company Multi-component bristle having components with different oral care additives, and oral care implement comprising the same
MX2016007270A (es) 2013-12-12 2016-09-07 Colgate Palmolive Co Cerda espiral que tiene componentes de hebra con diferentes aditivos de higiene oral, e implemento de higiene oral que comprende dicha cerda.
US10299580B2 (en) 2013-12-12 2019-05-28 Colgate-Palmolive Company Multi-component bristle having components with different oral care additives, and oral care implement comprising the same
USD765983S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD764175S1 (en) 2013-12-16 2016-08-23 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765985S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD760499S1 (en) 2013-12-16 2016-07-05 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765984S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD753922S1 (en) 2013-12-16 2016-04-19 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD764805S1 (en) 2013-12-16 2016-08-30 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD765986S1 (en) 2013-12-16 2016-09-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
DE102015203837A1 (de) * 2015-03-04 2016-09-08 Pedex Gmbh Spiralige Filamente und deren Herstellung
CN104825242A (zh) * 2015-05-16 2015-08-12 张平洲 一种牙刷
US10702057B2 (en) 2015-07-07 2020-07-07 Colgate-Palmolive Company Oral care implement and monofilament bristle for use with the same
US11246405B2 (en) 2015-12-14 2022-02-15 Colgate-Palmolive Company Oral care implement and spiral bristle for use with the same
CN105534010A (zh) * 2015-12-22 2016-05-04 郑州人造金刚石及制品工程技术研究中心有限公司 一种含有纳米碳晶的牙刷丝及制作方法
CN109371480B (zh) * 2018-10-15 2021-05-25 广州东资达实业有限公司 一种密曲无压伤刷丝及其制备方法
US11553783B2 (en) 2019-11-08 2023-01-17 Jacob Koby Ohayon Interchangeable broom bristle with releasable agent

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1222888B (de) * 1964-10-29 1966-08-18 Osborn Mfg Co Buerste
DE1140901B (de) * 1961-09-16 1962-12-13 Walter Herdling Buerstenborste
US3567569A (en) * 1965-08-09 1971-03-02 Toyo Rayon Co Ltd Synthetic fibers having novel shape
DE3205641C2 (de) * 1982-02-17 1991-03-28 Pedex & Co. GmbH, 6948 Wald-Michelbach Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Borstenbündeln oder Einzelborsten aus Kunststoff
DE8522986U1 (de) * 1985-08-09 1985-09-26 Schmitz, Wolfgang, 5000 Köln Gerät zum partiellen Einfärben von Haaren (Bürste)
JPH03289906A (ja) * 1990-04-05 1991-12-19 Mitsuo Ishikawa 歯ブラシ
DE4022890A1 (de) * 1990-07-18 1992-01-23 Geka Brush Georg Karl Gmbh Buerste, insbesondere mascara-buerste
DE4114136A1 (de) * 1991-04-30 1992-11-05 Schlerf Coronet Werke Borstenwaren und verfahren zu ihrer herstellung
DE4139257A1 (de) * 1991-11-29 1993-06-03 Basf Ag Recycling-kunststofformmasse
JP2854207B2 (ja) * 1992-11-05 1999-02-03 帝人株式会社 異型断面剛毛
DE9319214U1 (de) * 1993-12-15 1994-11-10 Wap Reinigungssysteme Gmbh & Co, 89287 Bellenberg Bürste für eine Bürstenwaschanlage für Fahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
CZ70398A3 (cs) 1998-06-17
NZ330177A (en) 1999-01-28
DE19533816A1 (de) 1997-03-20
BR9610578A (pt) 1999-07-06
CA2230799A1 (en) 1997-03-20
SK24998A3 (en) 1998-11-04
UA51674C2 (uk) 2002-12-16
ZA967702B (en) 1997-03-25
KR100666766B1 (ko) 2007-05-17
EP0874925B1 (de) 1999-12-08
CN1209175A (zh) 1999-02-24
HUP9901181A2 (hu) 1999-08-30
SK281340B6 (sk) 2001-02-12
MX9802011A (es) 1998-08-30
IL123387A (en) 2002-03-10
AU700069B2 (en) 1998-12-17
JP3792721B2 (ja) 2006-07-05
PL182726B1 (pl) 2002-02-28
TW379262B (en) 2000-01-11
NO981084D0 (no) 1998-03-12
IL123387A0 (en) 1998-09-24
WO1997010374A1 (de) 1997-03-20
CN1077154C (zh) 2002-01-02
ES2140130T3 (es) 2000-02-16
US5985192A (en) 1999-11-16
HUP9901181A3 (en) 2000-07-28
HU220740B1 (hu) 2002-05-28
AR003562A1 (es) 1998-08-05
DE59603889D1 (de) 2000-01-13
NO981084L (no) 1998-03-12
ATE187506T1 (de) 1999-12-15
TR199800456T1 (xx) 1998-05-21
IN188936B (cs) 2002-11-23
GR3032901T3 (en) 2000-07-31
PL325522A1 (en) 1998-08-03
JPH11511812A (ja) 1999-10-12
KR19990044379A (ko) 1999-06-25
RU2145367C1 (ru) 2000-02-10
PT874925E (pt) 2000-05-31
CA2230799C (en) 2007-11-13
NO310664B1 (no) 2001-08-06
EP0874925A1 (de) 1998-11-04
RO119370B1 (ro) 2004-08-30
AU6986796A (en) 1997-04-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ287818B6 (en) Process for producing spiral bristles
RU2157078C2 (ru) Зубная щетка и способ ее изготовления
WO1997010374A9 (de) Verfahren zur herstellung spiraliger borsten
CA2593820C (en) Synthetic filaments for cosmetic and other brushes
RU98106844A (ru) Зубная щетка и способ ее изготовления
CN1216451A (zh) 用于牙龈按摩和牙齿清洁的牙刷和其鬃毛的制造方法
RU2567786C2 (ru) Интердентальный чистящий элемент и способ его изготовления
JP2002360342A (ja) 歯ブラシ
US5987691A (en) Toothbrush bristles containing microfilaments
MXPA98002011A (en) Process for the manufacture of espira pigs
MXPA98002010A (en) Dental brush and process for your manufacture

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20080904