PL179554B1 - Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasionroslin straczkowych PL PL PL PL PL - Google Patents

Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasionroslin straczkowych PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179554B1
PL179554B1 PL95315620A PL31562095A PL179554B1 PL 179554 B1 PL179554 B1 PL 179554B1 PL 95315620 A PL95315620 A PL 95315620A PL 31562095 A PL31562095 A PL 31562095A PL 179554 B1 PL179554 B1 PL 179554B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seeds
edible
pressure
steam
water content
Prior art date
Application number
PL95315620A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315620A1 (en
Inventor
Philipp P Meyer
Nico Ammann
Original Assignee
Nestle Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nestle Sa filed Critical Nestle Sa
Publication of PL315620A1 publication Critical patent/PL315620A1/xx
Publication of PL179554B1 publication Critical patent/PL179554B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L11/00Pulses, i.e. fruits of leguminous plants, for production of food; Products from legumes; Preparation or treatment thereof
    • A23L11/10Rapid cooking pulses

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Freezing, Cooling And Drying Of Foods (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Abstract

Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasion roslin straczkowych, znamienny tym, ze jadalne nasiona roslin straczkowych o zawartosci wody 40-80% gotuje sie za pomoca pary pod cisnieniem w temperaturze 105- 140°C przez 3-40 mi- nut i chlodzi sie w temperaturze 20-80°C podczas prózniowego usuwania pary i/lub skonden- sowanej pary do cisnienia ponizej 300 · 105 mPa i utrzymuje sie te próznie przez 2-10 minut, po czym suszy sie do resztkowej zawartosci wody wynoszacej 3-10%, pod zmniejszonym cisnie- niem 20-40 · 105 mPa, w temperaturze 40-60°C, w ciagu 5-20 godzin. (54) Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasion roslin straczkowych PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek niniejszy dotyczy sposobu otrzymywania szybko uwadniających się ponownie jadalnych nasion roślin strączkowych.
Znane są różne sposoby wytwarzania szybko gotujących się lub przyrządzanych na poczekaniu jadalnych nasion roślin strączkowych, obejmujące wstępne gotowanie i suszenie jadalnych nasion roślin strączkowych. Jednym z problemów napotykanych przy prowadzeniu tych procesów jest pękanie i/lub częściowy rozpad jadalnych nasion roślin strączkowych. Podczas tego rozpadu, wywołanego różnicą napięcia powierzchniowego pomiędzy skórką a liścieniem, jadalne nasiona roślin strączkowych mogą rozszczepiać się na dwie połówki, które się rozdzielają i przypominają swoim wyglądem skrzydełka insektów. Zjawisko to znane jest specjalistom pod nazwą „butterflying”.
W celu uniknięcia tego rozpadu, zasugerowano przeprowadzanie kontrolowanego suszenia gotowanych jadalnych nasion roślin strączkowych.
W przypadku, kiedy gotowanie przeprowadza się pod ciśnieniem, specjaliści mogą również brać pod uwagę sterowanie zmniejszaniem ciśnienia pary, po którym następuje kontrolowane chłodzenie jadalnych nasion roślin strączkowych, czyli wziąć pod uwagę prowadzenie etapowego zmniej szania ciśnienia pary i ostrożnego chłodzeniaj adalnych nasion roślin strączkowych, a przede wszystkim powolnego.
W opisie patentowym US 4 273 796 przedstawiono sposób otrzymywania szybko uwadniających się ponownie jadalnych nasion roślin strączkowych, które nie pękająpodczas suszenia, które następuje po gotowaniu, w którym jadalne nasiona roślin strączkowych gotuje się pod ciśnieniem lub przy ciśnieniu atmosferycznym, w 5-7% roztworze cukru i suszy z zastosowaniem dowolnych sposobów suszenia, przykładowo takich jak liofilizacja lub suszenie próżniowe, gorącym powietrzem, z zastosowaniem podczerwieni lub mikrofal.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest sposób otrzymywania szybko uwadniających się ponownie jadalnych nasion roślin strączkowych, który obejmuje etap gotowania pod ciśnieniem, ale w którym nie zachodzi pękanie jadalnych nasion roślin strączkowych, bez konieczności gotowania ich w roztworze cukru lub kontrolowanego zmniejszania ciśnienia i/lub kontrolowanego chłodzenia jadalnych nasion roślin strączkowych. W tym celu, sposobem według niniejszego wynalazku, jadalne nasiona roślin strączkowych gotuje się pod ciśnieniem pary, schładza się pod próżnią i suszy.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że dla uniknięcia pękania jadalnych nasion roślin strączkowych gotowanych w naczyniu ciśnieniowym, można je chłodzić umieszczając je bezpośrednio pod próżnią, to znaczy odciągając parę i/lub skondensowaną parę (szybkie chłodzenie), bez jakiejś szczególnej ostrożności, do ciśnienia w naczyniu, które jest znacznie poniżej ciśnienia atmosferycznego.
179 554
Tak więc, niniejszy wynalazek czyni możliwym, nie tylko zachowanie w całości jadalnych nasion roślin strączkowych, które w ogóle ledwo pękają, ale również znacznie szybsze ich schłodzenie w porównaniu z uważnym odpuszczaniem ciśnienia pary w celu dojścia do ciśnienia atmosferycznego w naczyniu i kolejnym, wolnym chłodzeniemjadalnych nasion roślin strączkowych, które mają wciąż temperaturę 100°C po odpuszczeniu ciśnienia.
Sposób według wynalazku polega na tym, że jadalne nasiona roślin strączkowych o zawartości wody 40-80% gotuje się za pomocąpary pod ciśnieniem w temperaturze 105-140°C przez 3-40 minut i chłodzi się w temperaturze 20-80°C podczas próżniowego usuwania pary i/lub skondensowanej pary do ciśnienia poniżej 300 · 105 mPa i utrzymuje się tę próżnię przez 2-10 minut, po czym suszy się do resztkowej zawartości wody wynoszącej 3-10%, pod zmniejszonym ciśnieniem 20-40 · 105 mPa, w temperaturze 40-60°C, w ciągu 5-20 godzin.
Dla przeprowadzenia sposobu według niniejszego wynalazku, materiałem wyjściowym mogą być handlowe świeże lub suche jadalne nasiona roślin strączkowych, a zwłaszcza przykładowo sucha soja, fasola, groch lub nasiona soczewicy.
Korzystne jest, aby wyjściowe nasiona miały zawartość wody rzędu 40-80%, przy czym jest to zawartość wody w świeżych nasionach lub nasionach suchych uwodnionych ponownie przez moczenie. W tym ostatnim przypadku, w celu ponownego namoczenia jadalnych nasion roślin strączkowych, mogą być one wcześniej moczone przez 3-30 godzin w temperaturze 15-30°C, w czystej wodzie lub w wodzie z dodatkiem 0-0,5% NaHSO3 i/lub 0-1% C6H5Na3O7, jako środkami stabilizującymi kolor.
Jadalne nasiona roślin strączkowych mogą być gotowane na przykład w temperaturze 105-140°C przez 3-40 minut, w naczyniu w którym ustali się ciśnienie równe ciśnieniu pary nasyconej w danej temperaturze. Atmosferę pary można wytworzyć w naczyniu bądź przez odparowanie odpowiedniej ilości wody, bądź przez bezpośredni wtrysk pary, przy czym występujące początkowo w naczyniu powietrze usuwa się na początku procesu.
Jadalne nasiona roślin strączkowych mogą być chłodzone do temperatury 20-80°C, po umieszczeniu ich pod próżnią wytwarzaną przez odciąganie pary i/lub skondensowanej pary do ciśnienia poniżej 300 · 105 mPa i utrzymywanie tej próżni przez, na przykład 2-10 minut.
Ważne jest i może być to szczególnie polecane, aby nie dopuścić jadalnych nasion roślin strączkowych do kontaktu z zimnym powietrzem przed zakończeniem etapu chłodzenia.
Po gotowaniu i chłodzeniu, jadalne nasiona roślin strączkowych mogą być suszone do resztkowej zawartości wody, przykładowo rzędu 3-10%. Suszenie to można prowadzić na przykład pod próżnią 20-40 · 105 mPa, w temperaturze 40-60°C, w ciągu 5-20 godzin.
W ten sposób otrzymane jadalne nasiona roślin strączkowych mają wygląd bardzo podobny do suchych, niegotowanych jadalnych nasion roślin strączkowych. Ilość nasion popękanych jest wyjątkowo niska. Te jadalne nasiona roślin strączkowych można ponownie uwadniać, na ogół przez 5-10 minut we wrzącej wodzie lub nawet przez 3-4 minut w wodzie o temperaturze 70-80°C, w przypadku nasion tak małych jak soczewica, na przykład. Można je stosować w postaci w jakiej są, lub przykładowo jako składniki odwodnionych mieszanin, szybko gotujących się zup.
Przykłady poniżej, ilustrują różne wykonania sposobu otrzymywania szybko uwadniających się ponownie jadalnych nasion roślin strączkowych według niniejszego wynalazku. Procenty wyrażone są wagowo.
Przykład I
Handlowe, suche nasiona fasoli („navy”) moczy się w ciągu 6 godzin w wodzie o temperaturze pokojowej, która zawiera 0,25% NaHSO3 i 0,5% C6H5Na3O7, w wyniku czego osiągająone. zawartość wody 54,0%. Moczone nasiona płucze się przez 5 minut pod bieżącą wodą.
Następnie, umieszcza się jadalne nasiona roślin strączkowych w autoklawie. Bezpośrednio do autoklawu wtryskuje się parę, usuwając zawarte w nim powietrze. W ciągu 2 minut podnosi się temperaturę jadalnych nasion roślin strączkowych do 120°C i utrzymuje ją przez 12 minut. Następnie, umieszcza się jadalne nasiona roślin strączkowych pod próżnią przez usuwanie pary
179 554 do resztkowego ciśnienia 250 · 105 mPa. Próżnię tę utrzymuje się przez 3 minuty, po czym otwiera się autoklaw·'.
Gotowane jadalne nasiona roślin strączkowych mają zawartość wody wynoszącą 50,6%. Ilość popękanych nasion wynosi tylko kilka procent.
Jadalne nasiona roślin strączkowych suszy się w temperaturze 50°C pod ciśnieniem 30 ·1 (P mPa, w ciągu 14 godzin.
W ten sposób otrzymane jadalne nasiona roślin strączkowych mają resztkową zawartość wody wynoszącą 6,2% i wygląd naturalnych, suchych nasion fasoli „navy” iuwadniająsię ponownie w ciągu 6 minut we wrzącej wodzie.
Przykładyn-IV
W sposób podobny do opisanego w Przykładzie I dla fasoli „navy”, otrzymuje się odwodnione nasiona karłowatej fasoli, czerwonej fasoli i fasoli Borlotti.
Wartości różnych parametrów procesowych podczas różnych etapów, jak również zawartości wody są zestawione w Tabeli 1 poniżej, gdzie przedstawiono również odpowiednie wyniki dla Przykładu I.
Tabela 1
Etapy i odpowiednie warunki Przykład I Fasola „navy” Przykład II karłowata czerwona fasola Przykład III czerwona fasola Przykład IV Fasola Borlotti
Moczenie w temperaturze pokojowej
Czas (godziny) 6 16 16 16
Dodatek 0,25% NaHSO4 0,25% NaHSO3 - -
Dodatek 0,5% C6H5Na3O7 - - -
Zawartość wody (%) 54,0 58,2 55,9 54,7
Przemywanie pod bieżącą wodą
Czas (min) 5 5 5 5
Gotowanie parowe
Temperatura (°C) 120 125 125 130
Czas (min) 12 30 30 35
Chłodzenie
Ciśnienie (mPa) 250-105 250-105 250-105 250· 105
Czas (min) 3 3 3 3
Temperatura (°C) 70 70 70 70
Zawartość wody (%) 94,4 50,8 50,0 51,4
Suszenie
Temperatura (°C) 50 50 50 50
Ciśnienie (mPa) 30-105 30· 105 30-105 30-105
Czas (godziny) 14 15 15 15
Zawartość wody (%) 6,2 5,5 7,0 5,3
W ten sposób otrzymane jadalne nasiona roślin strączkowych mąąąwygląd odpowiednich nasion oryginalnych. Bardzo niewiele jest popękanych. Doskonale zachowały kolor. Uwadniają się ponownie w ciągu 5-10 minut we wrzącej wodzie.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób otrzymywania szybko uwadniających się ponownie jadalnych nasion roślin strączkowych, znamienny tym, że jadalne nasiona roślin strączkowych o zawartości wody 40-80% gotuje się zapomocąpary pod ciśnieniem w temperaturze 105-140°C przez 3-40 minut i chłodzi się w temperaturze 20-80°C podczas próżniowego usuwania pary i/lub skondensowanej pary do ciśnienia poniżej 300 · 105 mPa i utrzymuje się tę próżnię przez 2-10 minut, po czym suszy się do resztkowej zawartości wody wynoszącej 3-10%, pod zmniejszonym ciśnieniem 20-40 · 105 mpa, w temperaturze 40-60°C, w ciągu 5-20 godzin.
PL95315620A 1994-11-17 1995-10-25 Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasionroslin straczkowych PL PL PL PL PL PL179554B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94118085A EP0712582B1 (fr) 1994-11-17 1994-11-17 Graines de légumineuses à réhydratation rapide
PCT/EP1995/004200 WO1996015684A1 (en) 1994-11-17 1995-10-25 Fast rehydrating pulses

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315620A1 PL315620A1 (en) 1996-11-25
PL179554B1 true PL179554B1 (pl) 2000-09-29

Family

ID=8216466

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315620A PL179554B1 (pl) 1994-11-17 1995-10-25 Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasionroslin straczkowych PL PL PL PL PL

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0712582B1 (pl)
JP (1) JPH09507762A (pl)
KR (1) KR100309060B1 (pl)
CN (1) CN1068187C (pl)
AR (1) AR000251A1 (pl)
AT (1) ATE212793T1 (pl)
AU (1) AU689341B2 (pl)
BR (1) BR9506514A (pl)
CA (1) CA2179538A1 (pl)
CZ (1) CZ289729B6 (pl)
DE (1) DE69429811T2 (pl)
ES (1) ES2170761T3 (pl)
HU (1) HUT75127A (pl)
MY (1) MY114201A (pl)
NZ (1) NZ295658A (pl)
PL (1) PL179554B1 (pl)
RU (1) RU2144297C1 (pl)
WO (1) WO1996015684A1 (pl)
ZA (1) ZA959763B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102144756B (zh) * 2010-11-25 2012-11-14 广东美味鲜调味食品有限公司 一种全粒熟大豆的制备方法
CN103504224B (zh) * 2013-09-29 2015-02-11 北京御食园食品股份有限公司 芸豆类休闲食品和制法
WO2015121099A1 (en) * 2014-02-11 2015-08-20 Koninklijke Philips N.V. Soybean pretreatment method
CN106387678B (zh) * 2016-10-13 2019-07-26 黑龙江省农业科学院食品加工研究所 熟制豆产品的加工方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1037827B (de) * 1954-11-09 1958-08-28 Unilever Nv Verfahren zum Trocknen von Huelsenfruechten
DE1281254B (de) * 1963-03-12 1968-10-24 Kellog Co Verfahren zur Herstellung von Schnellkochleguminosen
NL136920C (pl) * 1965-12-06 1900-01-01
JPS5930085B2 (ja) * 1977-09-22 1984-07-25 旭松食品株式会社 高圧自動瞬間蒸煮器
US4273796A (en) * 1980-01-21 1981-06-16 General Mills, Inc. Preparation of dehydrated sugar treated beans
JPS57110154A (en) * 1980-12-26 1982-07-08 Nitsukuu Kogyo Kk Cooking of food under vacuum
CN1066763A (zh) * 1992-06-20 1992-12-09 赵经 快熟豆的加工工艺方法
CN1091600A (zh) * 1993-03-03 1994-09-07 马英卓 香酥豆负压加工方法

Also Published As

Publication number Publication date
KR970700007A (ko) 1997-01-08
CZ289729B6 (cs) 2002-03-13
AU689341B2 (en) 1998-03-26
NZ295658A (en) 1997-02-24
CN1138822A (zh) 1996-12-25
ZA959763B (en) 1997-05-16
EP0712582A1 (fr) 1996-05-22
BR9506514A (pt) 1997-09-09
ES2170761T3 (es) 2002-08-16
DE69429811T2 (de) 2002-08-22
MY114201A (en) 2002-08-30
EP0712582B1 (fr) 2002-02-06
JPH09507762A (ja) 1997-08-12
RU2144297C1 (ru) 2000-01-20
HUT75127A (en) 1997-04-28
CN1068187C (zh) 2001-07-11
KR100309060B1 (ko) 2001-11-22
AR000251A1 (es) 1997-06-18
CA2179538A1 (en) 1996-05-30
PL315620A1 (en) 1996-11-25
AU3925195A (en) 1996-06-17
ATE212793T1 (de) 2002-02-15
MX9602727A (es) 1998-06-28
HU9601934D0 (en) 1996-09-30
WO1996015684A1 (en) 1996-05-30
CZ210096A3 (en) 1996-12-11
DE69429811D1 (de) 2002-03-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6004590A (en) Process for producing dehydrated vegetables
US3290159A (en) Dehydrated precooked bean process
US3869556A (en) Process for preparing quick-cooking garbanzo and red kidney beans
US3962355A (en) Method of producing dehydrated fried snack food from apples
US4418083A (en) Process of making hollow dried grape
US4273796A (en) Preparation of dehydrated sugar treated beans
US5916624A (en) Process for preparing individually frozen pulses
JPS59187750A (ja) 乾燥食品の製造方法
PL179554B1 (pl) Sposób otrzymywania szybko uwadniajacych sie ponownie jadalnych nasionroslin straczkowych PL PL PL PL PL
US4800098A (en) Method of preserving potatoes
US3510313A (en) Method of pre-cooking dry beans
US5098726A (en) Food product
CN110731474A (zh) 一种分段式真空微波结合脉冲气流膨化干燥生产果蔬脆片的方法
KR960004999B1 (ko) 진공건조에 의한 알파 건조미의 제조방법
JPH0466528B2 (pl)
JPS5846290B2 (ja) 料理用栗の製造方法
CA2177659C (en) Process for preparing individually frozen pulses
JPH0262211B2 (pl)
CN108236090A (zh) 一种微波膨化制备山楂脆片的方法
KR102001844B1 (ko) 황기 맛간장 제조방법
JPS59130145A (ja) 乾燥食品の製造方法
JPH0134022B2 (pl)
MXPA96002727A (en) Rap rehydration leguminous
JPS63198947A (ja) 澱粉質貯蔵野菜類のレトルト加工法
JP2802107B2 (ja) 膨化豆およびその製法