CZ289729B6 - Způsob výroby rychle se rehydratujících luątěnin - Google Patents

Způsob výroby rychle se rehydratujících luątěnin Download PDF

Info

Publication number
CZ289729B6
CZ289729B6 CZ19962100A CZ210096A CZ289729B6 CZ 289729 B6 CZ289729 B6 CZ 289729B6 CZ 19962100 A CZ19962100 A CZ 19962100A CZ 210096 A CZ210096 A CZ 210096A CZ 289729 B6 CZ289729 B6 CZ 289729B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
pulses
legumes
rehydrating
pressure
steam
Prior art date
Application number
CZ19962100A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ210096A3 (en
Inventor
Philipp Paul Meyer
Nico Ammann
Original Assignee
Societe Des Produits Nestle S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Societe Des Produits Nestle S. A. filed Critical Societe Des Produits Nestle S. A.
Publication of CZ210096A3 publication Critical patent/CZ210096A3/cs
Publication of CZ289729B6 publication Critical patent/CZ289729B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; PREPARATION OR TREATMENT THEREOF
    • A23L11/00Pulses, i.e. fruits of leguminous plants, for production of food; Products from legumes; Preparation or treatment thereof
    • A23L11/10Rapid cooking pulses

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Freezing, Cooling And Drying Of Foods (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

Zp sob v²roby rychle se rehydratuj c ch lu t nin spo v v tom, e se lu t niny va° v p °e pod tlakem, ochlad se um st n m ve vakuu a usu se. Vyn lez se rovn t²k rychle se rehydratuj c ch lu t nin, vyroben²ch uveden²m zp sobem.\

Description

Vynález se týká způsobu výroby rychle se rehydratujících luštěnin.
Dosavadní stav techniky
Jsou známy různé postupy pro přípravu rychlovamých nebo rychle hotových luštěnin, tyto postupy obsahují předběžné vaření a sušení luštěnin. Jeden z problémů, provázejících tyto postupy, je praskání a/nebo částečné rozrušení luštěnin. Při tomto prasknutí, vyvolaném rozdíly v povrchových napětích mezi slupkou a dělohou, se může luštěnina rozpadnout na dvě poloviny, 15 které se oddálí a vyvolají podobnost s křídly hmyzu. Tento jev je odborníkům v oboru znám pod výrazem „rozkřídlení“ (butterflying).
Aby se tomuto rozpadu zabránilo, bylo navrženo provádět řízené sušení vařených luštěnin.
V případě, že se vaření provádí pod tlakem, může odborník také uvažovat o řízeném snižování tlaku páry, za kterým následuje řízené chlazení luštěnin, jinými slovy může uvažovat o tom, aby tyto postupy snižování tlaku páry a chlazení luštěnin byly prováděny pečlivě a například především pomalu.
V patentovém spisu US č. 4 273 796 je popsán postup výroby rychle se rehydratujících luštěnin, které nepraskají při sušení, které následuje po vaření, podle něhož se luštěniny vaří při atmosférickém tlaku nebo pod tlakem v 5 až 7% roztoku cukru a suší se za použití kteréhokoliv známého sušicího postupu, jako je například lyofilizace nebo sušení ve vakuu, sušení horkým vzduchem, za použití infračerveného záření nebo při užití mikrovln.
Podstata vynálezu
Účelem vynálezu je navrhnout způsob přípravy rychle se rehydratujících luštěnin, který obsahuje 35 krok vaření pod tlakem, avšak který brání praskání luštěnin, aniž by bylo zapotřebí je vařit v cukerném roztoku nebo zařídit řízené snižování tlaku a/nebo řízené chlazení luštěnin.
Za tím účelem se způsobem podle vynálezu luštěniny vaří v páře pod tlakem, chladí se umístěním ve vakuu a usuší se.
Ve skutečnosti bylo neočekávaně zjištěno, že aby se zabránilo praskání luštěnin, vařených parou v nádobě pod tlakem, mohou být luštěniny chlazeny přímo jejich umístěním do vakua, to znamená odvedením páry a/nebo kondenzovaných výparů (bleskové chlazení), aniž by byla činěna zvláštní opatření, pokud jde o zbytkový tlak v nádobě, který je značně pod atmosférickým 45 tlakem.
Jinými slovy, umožňuje způsob podle vynálezu nejen uchovat celistvost luštěnin, které téměř vůbec nepraskají, nýbrž také ochladit luštěniny daleko rychleji, než když se například tlak páry pečlivě snižuje, aby se v nádobě opět nastavil atmosférický tlak, a luštěniny, které mají po tomto 50 snížení tlaku ještě teplotu 100 °C, se pak pomalu ochlazují.
Pro provádění způsobu podle vynálezu mohou být výchozím materiálem například tržní čerstvé nebo suché luštěniny, zejména sušená semena sóji, fazole, hrachu nebo čočky.
Pro výchozí materiál je výhodné, aby luštěniny měly obsah vody 40 až 80 % hmotn., což je obsah vody u čerstvých luštěnin nebo u suchých luštěnin, rehydratovaných namáčením.
V druhém uvedeném případě, totiž rehydratování suchých luštěnin, mohou být luštěniny předem namáčeny po dobu 3 až 30 hodin při 15 až 30 % v čisté vodě nebo ve vodě s přídavkem 0 až 0,5 % hmotn. NaHSO3 a/nebo 0 až 1 % hmotn. C6H5Na3O7, například jako činidla pro stabilizaci barvy.
Luštěniny se mohou vařit při 105 až 140 °C po dobu 3 až 40 minut v nádobě, ve které může být nastaven například tlak, rovný tlaku nasycené páry při zvolené teplotě. Pára může být v nádobě vytvořena buď odpařením vhodného množství vody nebo přímým vstřikováním páry, přičemž se vzduch, v nádobě původně přítomný, z ní vypudí, například na počátku postupu.
Luštěniny mohou být ochlazeny na teplotu 20 až 80 °C tím, že se uvedou pod vakuum odvedením páry a/nebo kondenzovaných výparů na zbytkový tlak 30 kPa a udržováním tohoto vakua, například po dobu 2 až 10 minut.
Je důležité a lze to zvlášť doporučit, aby se luštěniny nedostaly do styku s chladným vzduchem před koncem tohoto chladicího období.
Po uvaření a ochlazení mohou být luštěniny usušeny na zbytkový obsah vody, například 3 až 10 % hmotn. Toto sušení může být prováděno ve vakuu při teplotě 40 až 60 °C, při tlaku 2 až 4 kPa a po dobu například 5 až 20 hodin.
Takto získané luštěniny mají velmi podobný vzhled jako odpovídající suché, avšak nevařené luštěniny. Podíl rozpukaných luštěnin je zejména výjimečně nízký.
Tyto luštěniny mohou být obvykle rehydratovány po dobu 5 až 10 minut ve vroucí vodě nebo dokonce 3 až 4 minuty ve vodě o teplotě 70 až 80 °C u luštěnin malé velikosti, jako jsou například čočky. Lze je použít tak, jak jsou, nebo jako složka v dehydratované směsi například pro rychlovamou polévku.
Níže uvedené příklady ilustrují různá provedení způsobu podle vynálezu pro přípravu rychle se rehydratujících luštěnin. Procenta jsou zde vyjádřena hmotnostní.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Standardní suché syrové luštěniny se namáčejí po dobu 6 hodin ve vodě majíc teplotu místnosti a obsahující 0,25 % NaHSO3 a 0,5 % C6H5Na3O7, načež mají obsah vody 54,0 %. Namočené luštěniny se oplachují po dobu 5 minut v tekoucí vodě.
Luštěniny se umístí v autoklávu. Pára se vstřikuje přímo do autoklávu, ze kterého byl dříve odveden vzduch v něm obsažený. Teplota luštěnin se ve 2. min uvede na 120 °C. Teplota se po 12 minut udržuje na 120 °C. Luštěniny se pak uvedou pod vakuum odvedením páry až na zbytkový tlak 25 kPa. Toto vakuum se udržuje po 3 minuty, načež se autokláv otevře.
Uvařené luštěniny mají obsah vody 50,6 %. Množství prasklých luštěnin činí jen několik málo procent.
Luštěniny se suší při teplotě 50 °C a při tlaku 3 kPa po dobu 14 hodin.
-2CZ 289729 B6
Takto získané luštěniny mají zbytkový obsah vody 6,2 %. Mají vzhled původních suchých prodávaných luštěnin a rehydratují se v 6 minutách ve vroucí vodě.
Příklady 2 až 4
Dehydratovaná semena zakrslé fazole, červené fazole a Borlottiho fazole se připraví způsobem podobným příkladu, popsanému v příkladu 1 pro syrové luštěniny.
Hodnoty různých pracovních parametrů při různých krocích, jakož i obsahy vody v luštěninách jsou seřazeny v následující tabulce, do které jsou zahrnuty i příslušné hodnoty, uvedené v příkladu 1.
Tabulka
Kroky a příslušné př. 1 př. 2 př. 3 př. 4 podmínky__________syrové luštěniny zakrslé fazole červené fazole Borlottiho fazole
Namáčení při teplotě místnosti
čas (h) 6 16 16 16
přísada 0,25 %NaHSO2 0,25%NaHSO2 - -
přísada 0,5 % C2H2Na3O7 - - -
voda obsah % 54,0 58,2 55,9 54,7
Oplachování v tekoucí vodě
čas (min) 5 5 5 5
Vaření v páře
teplota °C 120 125 125 130
čas (min) 12 30 30 35
Chlazení
tlak (kPa) 25 25 25 25
čas (min) 3 3 3 3
teplota °C 70 70 70 70
voda obsah % 49,4 50,8 50,0 51,4
Sušení
teplota °C 50 50 50 50
tlak kPa 3 3 3 3
čas (h) 14 15 15 15
voda obsah % 6,2 5,5 7,0 5,3
Takto získané luštěniny mají vzhled příslušných výchozích luštěnin. Velmi málo jich je popraskáno. Jejich barva zůstala výborná. Rehydratují se za 5 až 10 minut ve vroucí vodě.

Claims (5)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob výroby rychle se rehydratujících luštěnin, vyznačující se tím, že se luštěniny vaří v páře pod tlakem, ochladí se umístěním ve vakuu a usuší se.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že výchozím materiálem jsou luštěniny, mající obsah vody 40 až 80 % hmotn., tyto luštěniny se vaří 30 až 40 minut při teplotě 105 až 140 °C, ochladí se na teplotu 20 až 80 °C tím, že se umístí ve vakuu, přičemž se odvede pára a/nebo kondenzované výpary na zbytkový tlak pod 30 kPa a toto vakuum se udržuje po dobu 2 až 10 minut.
  3. 3. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že luštěniny se usuší na zbytkový obsah vody 3 až 10 % hmotn.
  4. 4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že se luštěniny suší ve vakuu při teplotě 40 až 60 °C a při tlaku 2 až 4 kPa po dobu 5 až 20 hodin.
  5. 5. Rychle se rehydratující luštěniny, získané způsobem podle kteréhokoliv z nároků 1 až 4.
CZ19962100A 1994-11-17 1995-10-25 Způsob výroby rychle se rehydratujících luątěnin CZ289729B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP94118085A EP0712582B1 (fr) 1994-11-17 1994-11-17 Graines de légumineuses à réhydratation rapide

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ210096A3 CZ210096A3 (en) 1996-12-11
CZ289729B6 true CZ289729B6 (cs) 2002-03-13

Family

ID=8216466

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19962100A CZ289729B6 (cs) 1994-11-17 1995-10-25 Způsob výroby rychle se rehydratujících luątěnin

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP0712582B1 (cs)
JP (1) JPH09507762A (cs)
KR (1) KR100309060B1 (cs)
CN (1) CN1068187C (cs)
AR (1) AR000251A1 (cs)
AT (1) ATE212793T1 (cs)
AU (1) AU689341B2 (cs)
BR (1) BR9506514A (cs)
CA (1) CA2179538A1 (cs)
CZ (1) CZ289729B6 (cs)
DE (1) DE69429811T2 (cs)
ES (1) ES2170761T3 (cs)
HU (1) HUT75127A (cs)
MY (1) MY114201A (cs)
NZ (1) NZ295658A (cs)
PL (1) PL179554B1 (cs)
RU (1) RU2144297C1 (cs)
WO (1) WO1996015684A1 (cs)
ZA (1) ZA959763B (cs)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102144756B (zh) * 2010-11-25 2012-11-14 广东美味鲜调味食品有限公司 一种全粒熟大豆的制备方法
CN103504224B (zh) * 2013-09-29 2015-02-11 北京御食园食品股份有限公司 芸豆类休闲食品和制法
WO2015121099A1 (en) * 2014-02-11 2015-08-20 Koninklijke Philips N.V. Soybean pretreatment method
CN106387678B (zh) * 2016-10-13 2019-07-26 黑龙江省农业科学院食品加工研究所 熟制豆产品的加工方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1037827B (de) * 1954-11-09 1958-08-28 Unilever Nv Verfahren zum Trocknen von Huelsenfruechten
DE1281254B (de) * 1963-03-12 1968-10-24 Kellog Co Verfahren zur Herstellung von Schnellkochleguminosen
NL136920C (cs) * 1965-12-06 1900-01-01
JPS5930085B2 (ja) * 1977-09-22 1984-07-25 旭松食品株式会社 高圧自動瞬間蒸煮器
US4273796A (en) * 1980-01-21 1981-06-16 General Mills, Inc. Preparation of dehydrated sugar treated beans
JPS57110154A (en) * 1980-12-26 1982-07-08 Nitsukuu Kogyo Kk Cooking of food under vacuum
CN1066763A (zh) * 1992-06-20 1992-12-09 赵经 快熟豆的加工工艺方法
CN1091600A (zh) * 1993-03-03 1994-09-07 马英卓 香酥豆负压加工方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ210096A3 (en) 1996-12-11
AU3925195A (en) 1996-06-17
EP0712582A1 (fr) 1996-05-22
CA2179538A1 (en) 1996-05-30
MY114201A (en) 2002-08-30
AR000251A1 (es) 1997-06-18
JPH09507762A (ja) 1997-08-12
HUT75127A (en) 1997-04-28
EP0712582B1 (fr) 2002-02-06
HU9601934D0 (en) 1996-09-30
CN1138822A (zh) 1996-12-25
NZ295658A (en) 1997-02-24
MX9602727A (es) 1998-06-28
KR970700007A (ko) 1997-01-08
BR9506514A (pt) 1997-09-09
PL315620A1 (en) 1996-11-25
CN1068187C (zh) 2001-07-11
DE69429811T2 (de) 2002-08-22
ZA959763B (en) 1997-05-16
ES2170761T3 (es) 2002-08-16
WO1996015684A1 (en) 1996-05-30
PL179554B1 (pl) 2000-09-29
AU689341B2 (en) 1998-03-26
RU2144297C1 (ru) 2000-01-20
ATE212793T1 (de) 2002-02-15
KR100309060B1 (ko) 2001-11-22
DE69429811D1 (de) 2002-03-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4871567A (en) Method for preparing reconstitutable refried beans containing crushed and whole beans
CN100428890C (zh) 一种果脯加工方法
US3869556A (en) Process for preparing quick-cooking garbanzo and red kidney beans
US3290159A (en) Dehydrated precooked bean process
US3645752A (en) Method of making stabilized impregnated peanuts
US4273796A (en) Preparation of dehydrated sugar treated beans
US3318708A (en) Process for producing quick-cooking legumes
US2828209A (en) Process of preparing a quick cooking rice
JPS59187750A (ja) 乾燥食品の製造方法
CZ289729B6 (cs) Způsob výroby rychle se rehydratujících luątěnin
KR20160077661A (ko) 즉석밥용 팽화미 및 이를 이용한 즉석밥의 제조방법
US3352687A (en) Preparation of frozen quickcooking legumes
US2278475A (en) Baked beans and similar baked products
US3510313A (en) Method of pre-cooking dry beans
US3281251A (en) Dehydration of green peas
US4816270A (en) Processed peanuts and method of producing the same
NO122351B (cs)
JP2017029065A (ja) 早戻りインスタントライス及びその製造方法
US2278468A (en) Legume
DE69003259T2 (de) Herstellung von Schnellkochreis.
KR101537634B1 (ko) 즉석조리용 건나물 제조방법
JP2849833B2 (ja) 即席乾燥米の製造方法
KR102346378B1 (ko) 콩 가공식품 제조방법 및 이 방법에 의해 제조된 콩 가공식품
MXPA96002727A (en) Rap rehydration leguminous
JPS61124350A (ja) 乾燥小豆の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20021025