PL177900B1 - Sposób i urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiornikiem komunikacyjnym - Google Patents

Sposób i urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiornikiem komunikacyjnym

Info

Publication number
PL177900B1
PL177900B1 PL95319162A PL31916295A PL177900B1 PL 177900 B1 PL177900 B1 PL 177900B1 PL 95319162 A PL95319162 A PL 95319162A PL 31916295 A PL31916295 A PL 31916295A PL 177900 B1 PL177900 B1 PL 177900B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
modem
modems
asynchronous
transmitter
signals
Prior art date
Application number
PL95319162A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319162A1 (en
Inventor
Peruvemba S. Balasubramanian
Nathan J. Lee
Scott D. Lekuch
Original Assignee
Ibm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm filed Critical Ibm
Publication of PL319162A1 publication Critical patent/PL319162A1/xx
Publication of PL177900B1 publication Critical patent/PL177900B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04BTRANSMISSION
    • H04B10/00Transmission systems employing electromagnetic waves other than radio-waves, e.g. infrared, visible or ultraviolet light, or employing corpuscular radiation, e.g. quantum communication
    • H04B10/11Arrangements specific to free-space transmission, i.e. transmission through air or vacuum
    • H04B10/114Indoor or close-range type systems
    • H04B10/1143Bidirectional transmission
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • H04L27/0008Modulated-carrier systems arrangements for allowing a transmitter or receiver to use more than one type of modulation

Abstract

1 Sposób sterowania nadajnikiem-odbiomikiem komunikacy- jnym, majacym szyne do wewnetrznego przesylania sygnalów pod- dawanych modulacji i w iele modemów, znam ienny tym , ze moduluje sie sygnaly zarówno w synchronicznym jak i asynchroni- cznym formacie kodowania, przy czym poprzez równolegle polaczenie modemów moduluje sie i demoduluje selektywnie syg- naly synchroniczne 1 asynchroniczne o poszczególnych formatach kodowania, oraz przy pomocy co najmniej jednego z modemów ko- duje sie sygnaly asynchroniczne 1 przy pomocy co najmniej jednego z modemów koduje sie sygnaly synchroniczne, wlacza sie uniwer- salny, asynchroniczny odbiornik-nadajnik pomiedzy szyne 1 co naj- mniej jeden z modemów kodujacych sygnaly asynchroniczne dla przesylania pomiedzy nimi sygnalów asynchronicznych 1 wlacza sie sterownik komunikacyjny synchromczno-asynchromczny po- miedzy szyne 1 w iele modemów, dla przesylania sygnalów asyn- chronicznych pomiedzy szyna i modemami kodowania sygnalów asynchronicznych oraz przesylania sygnalów synchronicznych po- miedzy szyna i modemami kodowania sygnalów synchronicznych, przy czym przy pomocy sterownika moduluje sie i demoduluje syg- naly zarówno o synchronicznym jak i asynchronicznym formacie kodowania FIG. 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiomikiem komunikacyjnym, stosowane w modulacyjnej transmisji cyfrowej, zwłaszcza transmisji wykorzystującej promieniowanie podczerwone Ir, przy obsłudze wielu protokołów modulacji stosowanych w systemach pracujących w podczerwieni.
Znany jest, powszechnie stosowany w systemach pracujących w podczerwieni, zdalny sterownik do użytku domowego. Obecnie sygnały promieniowania podczerwonego znajdują zastosowanie w wielu innych rozwiązaniach, na przykład w komunikacji komputerowej. Został utworzony Komitet Standardów Dostępu Danych Podczerwieni IRDA, aby zwiększyć współdziałanie różnych sprzedawanych produktów. Zalecany standard IRDA wykorzystuje uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik UART w celu uzyskania ekonomicznej transmisji w podczerwieni, z protokołami komunikacyjnymi typu sterowania synchronicznym łączem da4
177 900 nych SDLC. Jeżeli ten standard jest realizowany przez odbiomik-nadajnik UART, występująróżne problemy związane z asynchronicznymi schematami transmisji. Dwoma takimi problemami są przepustowość informacyjna szyny i organizacja. Odbiomiki-nadajniki UART były zwykle scalane w istniej ących systemach przy użyciu przerwań dla zapoczątkowania przesyłania danych do systemu i z niego. Czas oczekiwania systemu przy odpowiedzi na rozkazy przerwania ogranicza przesyłanie danych. Ponadto, chociaż standardowy odbiomik-nadajnik UART może pracować przy szybkości przesyłania danych do 115,2 kilobitów na sekundę, przepustowość informacyjna jest rzeczywiście znacznie mniejsza w związku z organizacją związaną z przesyłaniem asynchronicznym. W wyniku tego maksymalna szybkość przesyłania danych nie jest właściwa do zastosowań, w których przesyła się duże ilości danych. Ponadto, ponieważ standardowe wykonanie wykorzystuje jedynie standardową modulację Hewletta-Packarda, jest ono ograniczone do urządzeń, które odpowiadają temu standardowi.
Zastosowanie pojedynczego odbiomika-nadajnika UART stwarza inny problem dla systemów pracuj ących w podczerwieni, ponieważ programy użytkowe zwykle maj ądostęp do odbiornika-nadajnika UART bezpośrednio, nie pozostawiając żadnej przestrzeni do odbioru danych. Dla wielu istniejących programów komunikacyjnych IR jest potrzebna pewna interwencja dla dostosowania się do tego, że odbiomik-nadajnik UART jest stosowany w podczerwieni zamiast typowego środowiska sprzętu komputerowego.
Znane sterowniki transmisji wieloprotokołowej mogąpracować tylko przy schemacie modulacji jednego rodzaju w danym czasie. W wyniku tego, przy oczekiwaniu na sygnał wejściowy, sterownik jest nastawiany na odbiór tylko jednego rodzaju sygnału. To powoduje utratę ramek początkowych, gdy jest odbierany sygnał innego rodzaju, aż do wykrycia wej ściowego schematu modulacj i, i sterownik jest przełączany na właściwy demodulator. Chociaż nie jest to poważne, o ile protokół komunikacyjny jest przystosowany do pokonywania takich problemów, jednak w przypadku zastosowań, które nie uwzględniają faktu, że odbiomik-nadajnik UART jest stosowany do transmisji w podczerwieni, utrata pierwszego bitu stanowi krytyczny problem.
Znane jest z europejskiego opisu patentowego EP 0 507 522 urządzenie do transmisji danych, które zmniejsza całkowity czas komunikacji. Urządzenie to przesyła sygnał protokołu komunikacyjnego przez modem o małej szybkości i dane przez modem o dużej szybkości oraz ma elementy do selektywnego przesyłania sygnału protokołu przez modem o dużej szybkości. Urządzenie to zawiera elementy do transmisji sygnału protokołu przez modem o dużej szybkości. Sygnał protokołu jest transmitowany przed transmisją danych. Urządzenie zawiera też pamięć do pamiętania informacji o funkcji komunikacyjnej sekcji przeznaczenia związanej z informacją o numerze telefonu stacji przeznaczenia, przy czym sygnał protokołu jest transmitowany przez modem o dużej szybkości zgodnie z informacją w pamięci.
Sposób według wynalazku polega na tym, że moduluje się sygnały zarówno w synchronicznym jak i asynchronicznym formacie kodowania, przy czym poprzez równoległe połączenie modemów moduluje się i demoduluje selektywnie sygnały synchroniczne i asynchroniczne o poszczególnych formatach kodowania, oraz przy pomocy co najmniej jednego z modemów koduje się sygnały asynchroniczne i przy pomocy co najmniej jednego z modemów koduje się sygnały synchroniczne, włącza się uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik pomiędzy szynę i co najmniej jeden z modemów kodujących sygnały asynchroniczne dla przesyłania pomiędzy nimi sygnałów asynchronicznych i włącza się sterownik komunikacyjny synchroniczno-asynchroniczny pomiędzy szynę i wiele modemów, dla przesyłania sygnałów asynchronicznych pomiędzy szyną i modemami kodowania sygnałów asynchronicznych oraz przesyłania sygnałów synchronicznych pomiędzy szyną i modemami kodowania sygnałów synchronicznych, przy czym przy pomocy sterownika moduluje się i demoduluje sygnały zarówno o synchronicznym jak i asynchronicznym formacie kodowania.
Korzystnie jako jedne z wielu modemów stosuje się modem IRDA i modem NRZI.
Korzystniejako jedne z wielu modemów stosuje się modem IRDA i modem dwufazowy.
Korzystnie jako jeden z wielu modemów stosuje się modem ASK.
ΥΠ 900
Korzystnie włącza się drugi uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik pomiędzy poprzedni uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik i szynę oraz odbiera się i przesyła się sygnał wejściowy z tego uniwersalnego, asynchronicznego odbiomika-nadajnika do szyny dla kontroli integralności.
Korzystnie włącza się zegar do sterownika oraz wytwarza się dane synchroniczne o szybkościach 2,34 megabitów na sekundę, 1,152 megabitów na sekundę, 576 kilobitów na sekundę, 288 kilobitów na sekundę i 144 kilobitów na sekundę.
Korzystnie przy pomocy sterownika dokonuje się rozpoznawania adresu, obliczania CRC i utrzymywania stanu ramki.
Korzystnie jako jedne z wielu modemów stosuje się modem IRDA, modem NRZI, modem dwufazowy, modem ASK i modem CD oraz włącza się modem IRDA, modem ASK i modem CD oraz jeden z modemów, modem NRZI lub modem dwufazowy, jednocześnie, gdy te modemy są gotowe do odbioru sygnału wejściowego.
Korzystnie wykrywa się przejście sygnału wejściowego przy pomocy sterownika i dokonuje się pomiaru szerokości impulsów i częstotliwości nośnej sygnału wejściowego przy pomocy doprowadzenia do sterownika.
Urządzenie według wynalazku zawiera modemy do selektywnej modulacji i demodulacji sygnałów synchronicznych i asynchronicznych o poszczególnych formatach kodowania, przy czym co najmniej jeden z modemów do kodowania sygnałów asynchronicznych i co najmniej jeden z modemów do kodowania sygnałów asynchronicznych, zawiera ponadto uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik UART włączony pomiędzy szynę i co najmniej jeden z modemów do kodowania sygnałów asynchronicznych dla przesyłania pomiędzy nimi sygnałów asynchronicznych i sterownik komunikacyjny synchroniczno-asynchroniczny włączony pomiędzy szynę i wiele modemów, do modulacji i demodulacji sygnałów o zarówno synchronicznych jak i asynchronicznych formatach kodowania.
Korzystnie wiele modemów zawiera modem IRDA i modem NRZI.
Korzystnie wiele modemów zawiera modem IRDA i modem dwufazowy.
Korzystnie wiele modemów zawiera modem ASK.
Korzystnie urządzenie zawiera układ o bezpośrednim dostępie do pamięci, dołączony do uniwersalnego, asynchronicznego odbiomika-nadajnika UART i sterownika.
Korzystnie urządzenie zawiera układ do selektywnego zarządzania mocą dostarczaną do uniwersalnego, asynchronicznego odbiomika-nadajnika UART, sterownika i wielu modemów
Korzystnie urządzenie zawiera odbiornik dołączony do modemów i nadajnik dołączony do modemów.
Korzystnie urządzenie zawiera układ logiczny sterowania wzmocnieniem, dołączony do odbiornika i nadajnika.
Korzystnie urządzenie zawiera układ logiczny kasowania echa dołączony do odbiornika i nadajnika.
Korzystnie urządzenie zawiera układ wyjściowy dołączony do nadajnika.
Korzystnie urządzenie zawiera układ kontrolny do kontroli sygnału na integralność i drugi odbiornik-nadajnik UART włączony pomiędzy pierwszy odbiomik-nadajnik UART i szynę.
Korzystnie urządzenie zawiera zegar dołączony do sterownika dla dostarczania danych synchronicznych o szybkościach 2,34 megabitów na sekundę, 1,152 megabitów na sekundę, 576 kilobitów na sekundę, 288 kilobitów na sekundę i 144 kilobitów na sekundę.
Korzystnie sterownik zawiera elementy do rozpoznawania adresu, elementy do obliczania CRC i elementy do utrzymywania stanu ramki.
Korzystnie modemy zawierają modem IRDA, modem NRZI, modem dwufazowy, modem ASK i modem CD, wyposażone w elementy do włączania modemu IRDA, modemu ASK i modemu CD oraz jeden z modemów, modem NRZI lub modem dwufazowy, jednocześnie, gdy te modemy są gotowe do odbioru sygnału wejściowego.
177 900
Korzystnie urządzenie zawiera w sterowniku elementy do wykrywania przejścia sygnału wej ściowego i do sterownika są dołączone elementy do pomiaru szerokości impulsów i częstotliwości nośnej sygnału wejściowego.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie sterownika komunikacyjnego, który wspiera współdziałanie pomiędzy różnymi protokołami komunikacyjnymi, a także zapewnienie sterownika pracującego w podczerwieni oraz techniki automatycznego określania, który rodzaj sygnału jest odbierany, i wytwarzania właściwego sygnału. Wynalazek zapewnia system komunikacyjny, który komunikuje się przy większych szybkościach przesyłania danych a także podtrzymuje standard IRDA.
Wynalazek realizuje nową architekturę dla sterownika komunikacyjnego, korzystnie bezprzewodowego sterownika komunikacyjnego wykorzystującego sygnały promieniowania podczerwonego, pracującego z dużymi szybkościami przesyłania i podtrzymywaniem standardu IRDA. Urządzenie sterujące zapewnia platformę, którajest zgodna z wieloma istniejącymi systemami komunikacyjnymi i protokołami pracującymi w podczerwieni, umożliwiając zastosowanie większych szybkości przesyłania danych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy architektury urządzenia sterującego, włączanego do nadajnika-odbiomika pracującego w podczerwieni, według wynalazku, fig. 2 - wykresy ilustrujące związki sygnałów różnych protokołów modulacji, fig. 3 - schemat blokowy części sterownika komunikacyjnego synchroniczno-asynchronicznego, stosowanego w architekturze według wynalazku i fig. 4 - schemat ilustrujący związki różnych składowych w sygnale synchronicznym.
Figura 1 przedstawia schemat blokowy architektury urządzenia sterującego według wynalazku, które można włączyć do nadajnika-odbiomika pracującego w podczerwieni IR. Urządzenie sterujące stanowi połączenie sterownika komunikacyjnego 10, pierwszego uniwersalnego, asynchronicznego odbiornika-nadajnikaUART, UART-A, wtórnego UART, UART-B, specjalizowanych obwodów logicznych do podtrzymywania i pewnej liczby modemów, które są utworzone z układu modemów IR połączonych równolegle.
Standardowy odbiomik-nadajnik UART, UART-A, jest wprowadzony do architektury urządzenia sterującego dla zapewnienia pełnej zgodności ze standardową specyfikacją asocjacji danych w paśmie promieniowania podczerwonego IRDA. Dla przypadku, gdy komputer główny, zawierający urządzenie sterujące, wykonuje program użytkowy, który jest zapisany tak, że postępuje za właściwym protokołem komunikacyjnym podczerwieni, pierwszy odbiomiknadajnik UART-A może być włączony bezpośrednio pomiędzy szynę komputera głównego i dowolne modemy asynchroniczne, takie jak modem IRDA i modem kluczowania amplitudy ASK, w układzie modemu IR. Jeżeli jednak program użytkowy jest zapisany bezjakiegokolwiek zapewnienia właściwego protokołu komunikacyjnego, drugi odbiomik-nadajnik UART, UART-B, może być dodany i dołączony do pierwszego odbiomika-nadajnika UART, UART-A. W takim przypadku, gdy jest zapewniona ta cecha, nadawane sygnały wychodzące przez pierwszy odbiomik-nadajnik UART-A mogą być odbierane przez drugi odbiomik-nadajnik UART-B i dostarczane z powrotem przez szynę komputera głównego do centralnego procesora komputera głównego przed rzeczywistym wysłaniem sygnału. Te odbierane sygnały mogą następnie przechodzić przez właściwy protokół komunikacyjny, który będzie sprawdzał integralność danych przed przekazaniem sygnału wyjściowego do sterownika 10, układu modemów IR i układu wyjściowego 18 promieniowania podczerwonego. Wejściowe lub odbierane dane będą przechodzić przez modemy IR i sterownik 10 oraz mogąbyć filtrowane przez procesor komputera głównego i przekazywane przez drugi odbiomik-nadajnik UART-B przed osiągnięciem przez niego pierwszego odbiomika-nadajnika UART-A. Zatem pierwszy odbiomik-nadajnik UART-A jest dołączony albo do układu modemów IR bezpośrednio albo do drugiego odbiomika-nadajnika UART-B. System może więc całkowicie podtrzymywać istniejące zastosowania promieniowania czerwonego i zapewniać pewien stopień przezroczystości promieniowania czerwonego dla transmisji przez odbiomik-nadajnik UART.
177 900
W celu zwiększenia skutecznej szybkości przesyłania danych, do sterownika 10 jest włączony synchroniczny blok komunikacyjny. Ten blok jest tutaj sterownikiem komunikacyjnym synchroniczno-asynchronicznym SACC, a odbiomik-nadajnik UART-A jest wyposażony w dostęp bezpośredni do pamięci DMA, co zostanie wyjaśnione dokładniej. Sterownik 10 jest przeznaczony do działania albo w synchronicznym stanie pracy albo w asynchronicznym stanie pracy i jest dlatego jedynym elementem, który jest dołączony do modemów IR, zarówno synchronicznego jak i asynchronicznego, w układzie modemów IR.
Sterownik 10 działa głównie dla nadawania lub odbioru danych w stanie pracy synchronicznej przy dużej szybkości przesyłania danych. Zastosowanie synchronicznego przesyłania danych poprawia zdolność przesyłową systemu przez eliminację pomocniczych bitów początkowych i końcowych, które są wymagane w komunikacji asynchronicznej. W sterowniku 10 są zapewnione obwody logiczne podtrzymywania do przełączania zegara 12 na sterownik 10 dla umożliwienia zastosowania szybkości przesyłania danych synchronicznych równych 2,34 Mbps, 1,152 Mbps, 576 Kbps, 288 Kbps i 144 Kbps. Ponadto sterownik 10 poprawia wydajność systemu przez przystosowanie do przyjęcia wielu zadań, które wymagałyby normalnie zastosowania procesora systemu. Dla przykładu, sterownik 10 może mieć zdolność rozpoznawania adresu, obliczania CRC i podtrzymywania stanu ramki w urządzeniu.
Jednym z problemów przy dużych szybkościach przesyłania danychjest ograniczenie zdolności przepustowej szyny. Chociaż istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu, w tym miejscowy układ buforowy ramki, w tej architekturze dostęp bezpośredni do pamięci DMA z FIF 016 bitów przez 8 bitówj est stosowany do odbioru i nadawania interfej sów zarówno odbiornika-nadajnika UART-A jak i sterownika SACC komputera głównego. Odbiomik-nadajnik UART-B jest także zaopatrzony w pamięć FIFO, lecz nie wykorzystuje pamięci DMA. Ponieważ liczba kanałów pamięci DMA na szynie głównej jest zwykle ograniczona, dwa kanały mogą być podzielone zarówno przez odbiomik-nadajnik UART-A jak i sterownik SACC. Każdy kanał pamięci DMA może być zaprogramowany albo do użycia każdego z tych dwóch kanałów albo może być wyłączony. Sygnały przerwania są wytwarzane dla wzmocnienia informacji z komputera głównego. Jedno z tych dwóch przerwań jest wytwarzane jedynie przez odbiomik-nadajnik UART-A i drugie jest dzielone przez sterownik 10, odbiomik-nadajnik UART-B i układ logiczny 14 sterowania mocą z fig. 1.
Urządzenie jest przeznaczone do podtrzymywania wielokrotnych schematów modulacji i w wyniku tegoj est wprowadzony układ modemów cyfrowych, które sąkorzystnie modemami IR i składają się z układu pięciu jednostek lub elementów. Układ korzystnie wprowadza modem zgodny z IRDA - modem IRDA, modem Sharp 500 kHz zgodny z kluczowaniem amplitudy modem ASK, zapis NRZI modemu impulsu błysku o ułamkowej szerokości impulsu komórki bitowej - modem NRTI, dwufazowy lub z modulacją fazową modem impulsu błysku z ułamkową szerokością impulsu komórki bitowej - modem FM i modem przyrządu użytkownika - modem CD. Ponieważ modem NRZI, modem FM i modem CD nie są wykorzystywane przez odbiomiknadajnik UART-A, odbiomik-nadajnik UART-Ajest dołączony tylko do modemu IRDA i modemu ASK, podczas gdy sterownik 10 może być dołączony do wszystkich pięciu modemów. Odbiomik-nadajnik UART-B nie jest dołączony do któregokolwiek modemu.
Schemat modulacji modemu IRDA jest taki sam, jak standard IRDA. Tutaj w celu krótkiego opisu, sygnały sądzielone koncepcyjnie na komórki bitowe i po stronie nadajnika jest uzyskiwany impuls o szerokości komórki bitowej 3/16 łub o ustalonej szerokości w przybliżeniu 1,63 mikrosekundy, ilekroć przesyłana dana jest zerem, co pokazano na fig. 2. Po stronie odbiorczej jest odbierany impuls wydłużany o całą szerokość komórki bitowej i jest wytwarzany sygnał niski dla tego okresu komórki bitowej w celu wytwarzania sygnału wyj ściowego NRZ bez powrotu do zera. Wejściowy sygnał nadawany jest także w postaci NRZ.
Schemat modulacji modemu ASK następuje po modulacji modemu ASK podnośnej 500 kHz. Po stronie nadawania impulsy przebiegu prostokątnego podnośnej 500 kHz sąnadawane, ilekroć nadawane dane są równe zeru, co pokazano na fig. 2. Po stronie odbierania jest zastosowany cyfrowy filtr środkowo-przepustowy do demodulacji modulowanego sygnału ASK do
177 900 formatu NRZ. Jako część obwodu logicznego filtru środkowo-przepustowego jest zastosowany obwód logiczny detekcji nośnej 500 kHz do rozróżniania modulowanego sygnału ASK od innych sygnałów.
Schemat modulacji modemu NRZI w skrócie działa jak następuje. Dla nadawanego sygnału wejściowe dane cyfrowe są najpierw kodowane w formacie nRzI, pokazanym na fig. 2, z inwersją bez powrotu do zera, która podlega przejściu, ilekroć nadawana dana jest równa zeru. Dodatkowo do danych wejściowych są wprowadzane bity zerowe przed kodowaniem, ilekroć jest wykrywanych pięć kolejnych bitów 1. Następnie jest nadawany ułamkowy, korzystnie około 1 /4, impuls błysku promieniowania podczerwonego o szerokości komórki bitowej, ilekroć w kodowanym sygnale jest wykrywane przejście, co pokazano na fig. 2. Po stronie odbierania, ilekroć jest wykrywane przejście w wejściowym sygnale IR, sygnał wyjściowy jest przełączany w celu wytworzenia sygnału o formacie NRZI. Sygnał o formacie NRZI jest dostarczany do sterownika 10, który dekoduje go do danych w formacie NRZ.
Schemat modulacji modemu dwufazowego lub FM jest podany w skrócie jak następuje. Dla nadawanego sygnału dane wejściowe są najpierw kodowane jako format znacznika dwufazowego FM1 lub spacji dwufazowej FMO, które to formaty danych sąpokazane na fig. 2 i następują po różnych przejściach danych. Następnie kodowana komórka bitowa w każdym formacie jest dzielona na 1 /2 komórki bitowej w celu rozważenia. W obu formatach, ilekroć występuje sygnał poziomu wysokiego w połowicznej komórce bitowej, nadawany jest ułamkowy, korzystnie około 1/4, impuls błyskowy promieniowania podczerwonego o szerokości komórki bitowej FM1 i impuls błyskowy FMO na fig. 2. Po stronie odbierania, ilekroć jest wykrywany impuls, impuls jest wydłużany do pełnej szerokości połowicznej komórki bitowej. W pewnych przypadkach, takich jak przy wystąpieniu nasycenia odbiornika, odbierany impuls może zostać wydłużony przez układ odbiornika. Zatem w celu zapobiegania zakłóceniu pomiędzy pojedynczym impulsem i dwoma kolejnymi, złożonymi impulsami, określany jest drugi czas próbkowania na podstawie czoła pierwszego impulsu wejściowego. Ten formatowany, odbierany sygnał FM jest dekodowany przez sterownik 10 do formatu NRZ.
Modem CD jest uzyskiwany przez proste bocznikowanie wszystkich poprzednich modemów i użycie generatora szybkości przesyłania danych w bodach dla sterownika 10 w celu wytwarzania częstotliwości nośnej dla nadawanego impulsu. Oprzyrządowanie modemu wykorzystuje regulator czasowy układu do określania czasu trwania impulsu. Po stronie odbierania istnieje kilka sposobów wykonania demodulatora CD. Dla przykładu, niemodulowany sygnał jest dostarczany do wtyku detekcji nośnej danych - DCD dla sterownika 10 tak, że urządzenie może być stosowane do pomiaru częstotliwości nośnej i następnie pomiaru czasu trwania impulsu.
Jeżeli sterownik 10 może podtrzymywać wielokrotne schematy modulacji, wprowadza się środki do określania, który modem z układu modemów IR użyć dla konkretnej transmisji. Strategia detekcji modulacji promieniowania podczerwonego powoduje, że sterownik 10 może być skonfigurowany właściwie do wprowadzenia w stan pracy modemu synchronicznego w tym samym czasie, gdy pracują modemy asynchroniczne. To znaczy, że modem IRDA, modem ASK i modem CD, jak również każdy z modemów NRZI lub FM może być uruchomiony w tym samym czasie, gdy sterownikjest gotowy do odbioru sygnału wejściowego. Chociaż istniejące programy komunikacyjne IR zwykle mają pewien rodzaj protokołu komunikacyjnego do odzyskiwania utraconych danych, wcześniejsze zastosowania, które wykorzystywały modulowany sygnał typu IRDA, nie uruchamiały żadnego takiego protokołu. Dlatego detekcja modulacji IRDA musi występować bez utraty jakichkolwiek danych. Ponieważ sygnał typu IRDA może nie odzyskiwać utraty pierwszego znaku danych, UART-A powinien być dołączony do modemu IRDA i być gotowy do odbioru danych IRDA. W przeciwieństwie do tego, sygnał typu ASK miał zawsze pewnego rodzaju protokół komunikacyjny od wprowadzenia takiego schematu, więc utrata pierwszego znaku jest dopuszczalna. Jeżeli schemat modulacji ASK będzie odzyskiwał utracony znak, musi być włączony tylko automatyczny układ logiczny detekcji nośnej modemu ASK podczas oczekiwania na sygnał wejściowy. Sterownik IR może następnie włączać modem ASK tylko po wykryciu pierwszego bitu nośnej ASK. Ponieważ synchroniczna łączność o dużej
177 900 szybkości zawsze uruchamia protokół komunikacyjny, jest możliwe do przewidzenia, czy będzie stosowana modulacja NRZI czy FM, więc może być wybrany każdy modem podczas oczekiwania. W końcu modem CD jest zawsze dołączony do linii-DCD dla sterownika 10.
Wówczas gdy nieznany sygnał dochodzi do linii odbioru RXD urządzenia sterującego, sygnał wejściowy będzie przechodził przez modem IRDA, wybrany modem synchroniczny NRZI lub FM i modem CD równolegle z układem logicznym detekcji nośnej ASK. Jeżeli sygnał wejściowy jest typu IRDA, wówczas odbiomik-nadajnik UART-A powinien odbierać prawidłowe dane bez jakiegokolwiek błędu ramki. Układ logiczny detekcji nośnej ASK nie powinien wykrywać jakiejkolwiek nośnej ASK i sterownik 10 albo nie powinien odbierać ważnego znaku otwierania ramki albo powinien odbierać przerwaną ramkę. Linia - DCD dla sterownika 10 powinna wykrywać pewne zmiany poziomu i na podstawie tego program powinien być zdolny do pomiaru szerokości impulsu i częstotliwości nośnej, jeżeli impuls jest wystarczająco szeroki do wykorzystania jako sygnał urządzenia użytkownika. Na podstawie wszystkich tych zjawisk program wywnioskuje, czy sygnał wejściowy jest typu IRDA.
Jeżeli sygnał wejściowy jest modulowanym sygnałem ASK 500 kHz, wówczas modem IRDA nie będzie demodulować właściwie sygnału, powodując możliwy błąd ramki w odbiorniku-nadajniku UART-A. Układ logiczny detekcji nośnej ASK powinien wykrywać nośną i sterownik 10 może ewentualnie odbierać przerwany sygnał. Wejście -DCD dla sterownika 10 powinno wykrywać stan przejściowy i na podstawie tego program powinien być w stanie mierzyć szerokość impulsu i częstotliwość nośnej, jeżeli impulsjest wystarczająco szeroki dla wykorzystania jako sygnał urządzenia użytkownika. Na podstawie tej obserwacji program wnioskuje, że odbierany sygnał jest sygnałem ASK i przygotować sterownik do odbioru sygnału ASK zamiast sygnału IRDA.
Jeżeli sygnał wejściowy jest sygnałem synchronicznym o dużej szybkości, jak na fig. 4, sterownik 10 powinien wykrywać prawidłowe znaczniki i nieprzerwaną ramkę danych wraz z prawidłowym CRC. Jeżeli mato miejsce, odbierany sygnał jest sygnałem synchronicznym o dużej szybkości, albo NRZI albo FM.
Jeżeli sygnał wejściowy nie jest żadnym z powyższych sygnałów, wówczas przez pomiar czasu trwania stanu przej ściowego sygnału wej ściowego na linii -CDC dla sterownika 10 można określić, czy jest to sygnał szyny użytkownika, jeżeli sygnał użytkownika jest stosunkowo wolny, lecz ma ustaloną częstotliwość nośną odmiennie niż sygnał IRDA.
Urządzenie ma kilka cech specjalnie do kompensacji pewnych zjawisk napotykanych przy stosowaniu podczerwieni jako środka propagacji sygnałów. Dla przykładu, gdy sygnał promieniowania podczerwonego jest nadawany przez nadajnik IR, sygnał IR lub doprowadzany elektrycznie sygnał jest odbierany przez odbiornik dołączony do układu nadajnika. Echo tego typu jest czasami użyteczne do detekcji kolizji lub weryfikacji transmisji, lecz przez większość czasu to echo jest bardziej kłopotliwe niż korzystne dla protokołów komunikacyjnych. Zatem architektura sterownika zapewnia także opcj ę do kasowania echa z nadawanego sygnału. Sygnały wyj ściowe wszystkich modemów IR są łączone i przesyłane do układu logicznego 16 kasowania echa z fig. 1. Układ logiczny 16 ma impuls wyjściowy na linii TXD przesyłanych danych i sygnał wejściowy na linii RXD odbieranych danych, które to linie dochodzą do układu wyjściowego 18, który łączy się z nadajnikiem-odbiomikiem wytwarzającym i odbierającym impulsy IR. Jeżeli jest włączone kasowanie echa, linia RXB odbieranych danychjest wyłączana około 25 ns po czole przesyłanego impulsu i pozostaje wyłączona przez 750 ns po tylnym zboczu przesyłanego sygnału na linii TXD przesyłanych danych. Jeżeli kasowanie echa jest wyłączone, nadajnik-odbiomik odbiera dowolny sygnał wejściowy z innego odbiornika lub nadajnika. Sygnał wyj ściowy układu logicznego 16 kasowania echa na linii TXD jest wyprowadzany do układu wyjściowego 18, jak również doprowadzany z powrotem do linii RXD odbieranych danych, jeżeli jest włączona pętla sprzężenia zwrotnego tak, że może on odbierać własny przesyłany sygnał. Ta cecha sprzęgania zwrotnego jest użyteczna do diagnozy systemu.
Znaczącą zaletą bezprzewodowej transmisji w podczerwieni w porównaniu z innymi rodzajami transmisji bezprzewodowej jest to, że może ona zachodzić przy bardzo małej mocy i dla10
177 900 tego jest właściwa do zastosowań o małej mocy, takich jak transmisja przy użyciu komputera osobistego. Jednak gdy szybkości przesyłania danych i odległości robocze wzrastają, rozpraszanie mocy przy takiej transmisji w podczerwieni staje się całkiem znaczne. W wyniku tego do obecnej architektury jest wprowadzany bardzo dokładny układ logiczny 14 zarządzania mocą do selektywnej aktywacji i dezaktywacji różnych elementów W szczególności UART-A, UART-B i SACC mogą być indywidualnie odcięte przy sterowaniu programowym. UART-A musi być włączone dla użycia UART-B, ponieważ UART-B bez.UART-A nie jest użytecznąkonfiguracją. Jedynie bieżąco wybrany modem z układu modemów IR musi być włączony, a reszta modemów może być wyłączona. W uzupełnieniu do poszczególnych sterowań, może również występować ogólny sygnał wyłączający, który wprowadzi sterownik komunikacyjny IR w stan o małej mocy, przy zachowaniu wszystkich zawartości rejestrów. Sterownik dostarcza na przykład programowany znacznik, który wskazuje aktywność transmisji IR i może być zastosowany wraz z ogólnym sygnałem wyłączającym w celu zapobiegania niepożądanemu wyłączeniu w nośniku transmisji. Podczas gdy sterownik jest w stanie o małej mocy, dowolny wejściowy sygnał podczerwieni może spowodować przerwanie przy wyłączeniu tak, że program główny przywróci sterownik do stanu aktywnego. Sterownik może być dołączony do dwóch nadajników-odbiomików podczerwieni z oddzielnymi sygnałami odłączania zasilania w przypadku, gdy system wymaga zastosowania dwóch okien podczerwieni do pokrycia więcej niż jednego kierunku.
Architektura ma także układ logiczny 20 sterowania wzmocnieniem do wytwarzania sygnału, który jest stosowany do sterowania wzmocnieniem nadajnika-odbiomika IR. Ten sygnał sterowania wzmocnieniemjest stosowany wraz z sygnałami odłączania-zasilania nadajnika-odbiomika oraz sygnałami nadawanych danych na linii TXD i odbieranych danych na linii RBX w celu sterowania przesyłaną mocą, jak również wzmocnieniem wzmacniacza odbiornika. Sygnał sterowania wzmocnieniem jest multipleksowany przez sygnał na linii TXB nadawanych danych z fig. 1 tak, że projekt nadajnika IR jest upraszczany w przypadku braku stosowania sterowania wzmocnieniem odbiornika. Jeżeli sterownik obejmuje różne szybkości danych i schematy modulacji, jest bardzo trudno optymalizować nadajnik-odbiomik IR do szczególnej szybkości i modulacji. W przypadku gdy odbiornik z podwójnym kanałem jest zaprojektowany na duże szybkości i małe szybkości, urządzenie sterujące zapewnia wejście dużej szybkości, jak również wejście małej szybkości. Wejście małej szybkości jest dołączone do asynchronicznego modemu IRDA i wejście dużej szybkości jest dołączone do modemów NRZI, ASK i FM. Wejście modemu CD jest dołączone do wejść zarówno dużej szybkości jak i małej szybkości.
Standardowe elementy przemysłowe stosuje się do zmniejszenia czasu projektowania i kosztów montażu oraz konstruowania urządzenia sterującego według wynalazku. Bloki funkcyjne FSB mogą być zintegrowane w standardowy układ komórkowy wraz z układem logicznym 14 sterowania mocą układem logicznym 16 kasowania echa, układem logicznym 20 sterowania wzmocnieniem i układem logicznym interfejsu komputera głównego, jak również modemami IR.
Jeżeli sterownik 10 jest zwykle stosowany przy większej szybkości, przepustowość szyny jest najbardziej krytyczna. Zatem wartość dla pamięci FIFO, zarówno dla odbioru jak i nadawania, jest zwiększana do 16, co pokazano na fig. 3, i jest dodawane podtrzymanie pamięci DMA. Ponadto w celu zmniejszenia interwencji komputera głównego przy przebiegu danych, dodawane sąpewne cechy automatyczne, takie jak automatyczne wprowadzanie znacznika dwuotworowego z fig. 4. Ramka formatu SDLC została przystosowana do IRDA i dlatego, jako wydłużenie IRDA, transmisja synchroniczna o dużej szybkości wykorzystuje także ramkę SDLC. Ta ramka ma minimalną szerokość znaczników dwuotworowych OF, opcjonalne 8-bitowe pole adresu ADDR, po którym następuje pole danych DANE, 16-bitowe CCITT CRC i następnie w końcu minimum jednego znacznika zamykającego CF, co pokazano na fig. 4. Zgodnie z tym blok funkcyjny systemu jest skonfigurowany dla automatycznego wprowadzania minimum znaczników dwuotworowych i zmodyfikowany dla zapewnienia 16-bitowego CCITT CRC na końcu ramki automatycznie, jeżeli jest umożliwiona transmisja synchroniczna, jak również dołączenia minimum jednego znacznika zamykającego na końcu CRC. Wypełnianie bitu zerowego jest także stosowane do odróżniania znaczników od danych, jak również zapewniania, że pewne składowe
177 900
AC prądu przemiennego istnieją w ramce tak, że cyfrowa pętla synchronizacji fazowej jest synchronizowana do sygnału wejściowego w przypadku, gdy jest stosowany modem NRZI.
Wykonanie bloku funkcyjnego jest zmodyfikowane dla umożliwienia zastosowania licznika BRG generatora o szybkości przesyłania danych w bodachjako licznika przesyłania danych w bajtach. Selekcja źródła PCLK dla BRG jest zmieniana dla odbioru sygnału zapisu albo przez rejestr zapisu siedem WR7 albo FIFO transmisji jako wejście zegarowe zamiast wejścia PLCK, gdy jest nastawiany bit jeden rejestru zapisu czternaście WR14. Wówczas gdy jest wybrany ten stan pracy, licznik BRG zmniejsza zawartość przyrostowo w odpowiedzi na każdy sygnał zapisu dla każdego WR7 lub FIFO. Wyjście zliczania zera dla BRG jest stosowane do aktywacji asynchronicznego kasowania nadawanego bitu przerywania, bitu 3, w rejestrze zapisu, gdy jest w tym stanie pracy. W bieżącym wykonaniu BRG są naładowane pewną liczbą bajtów przeznaczonych do przesyłania i przesyłany bit przerwania jest nastawiony przez sprzęt komputerowy. Wówczas gdy prawidłowa liczba bajtów została zapisana w FIFO, wyjście zliczania zera BRG zostanie nastawione i bit przerwania przesyłania zostanie przestawiony tak, że ramka zostanie zamknięta przez znacznik. Jeżeli system zamyka ramkę przed przesłaniem prawidłowej liczby bajtów, bit przerwania przesyłania pozostanie nastawiony i ramka zamknie się przez sekwencję przerwania.
W celu uproszczenia zewnętrznego układu logicznego usługowego, w wykonaniu wykorzystuje się wbudowaną cyfrową pętlę synchronizacji fazowej DPLL dla sterownika 10 i przetworniki szeregowo-równoległe dla sterownika 10 i odbiomika-nadajnika UART, na ile to możliwe. Zatem układ modemów IR nie jest przeznaczony do synchronizacji do częstotliwości nośnej, lecz po prostu do modulacji lub demodulacji sygnałów z pewnymi minimalnymi filtrami cyfrowymi. Jak to pokazująprzebiegi na fig. 2, koder i modulator przetwarzająprzebieg NRZ do odpowiedniego sygnału modulowanego. Dekoder i demodulator przetwarząjąmodulowane sygnały z powrotem do formatu NRZ. Albo odbiomik-nadajnik UART-A albo sterownik 10 jest następnie odpowiedzialny za dołączanie lub usuwanie bitów początkowych i końcowych lub znaczników.
W celu spełnienia standardu IRDA, jak również zapewnienia 100% zgodności z asynchronicznym, szeregowym zastosowaniem portu COM, wybrany jest 16550 UART dla UART-A. Adres UART-A jest całkowicie programowany tak, że może być odwzorowany do dowolnych, standardowych adresówportu COM. Adresy dla sterownika i UART-B, jak również układ logiczny 20 sterowania wzmocnieniem i układ logiczny 14 sterowania mocą z fig. 1 są zarezerwowane w 16 ciągłych komórkach bajtowych. Oddzielny zakres adresów 8-bitowych jest zarezerwowany dla konfiguracji płytki półprzewodnikowej.
Sterownik komunikacyjny IR jest wykonany wraz z UART-B lub bez niego, zależnie od zastosowania systemu przeznaczonego do realizacji. Jeżeli programy, które będą przebiegać ze sterownikiem, sązapisane dla łączności IR o standardzie UART, wówczas UART-B może zostać pominięte. Jeżeli jednak sterownik musi podtrzymywać programy użytkowe, które były zapisane bez obawy o fakt, że port COM jest stosowany jako port transmisji w podczerwieni, następnie musi być dodany UART-B. Wówczas gdy jest dodany UART-B i jest umożliwione owijanie sygnałów UART-A i UART-B, szeregowe na wejściu dane UART-A są dołączone do szeregowego na wyjściu UART-B, a szeregowe na wyjściu dane UART-A są dołączone do szeregowego na wejściu UART-B. Sygnały modemu są doprowadzane zerowym kablem modemu. Dla przykładu, wtyk -RTS dla UaRT-A jest dołączony do wtyku -CTS dla UART-B i odwrotnie. -DTR dla UART-A jest dołączone do -DST dla UART-B i odwrotnie. Wtyk -DCD dla UART-A jest dołączony do OUT1 dla UART-B i -RI dla UART-A jest dołączone do -OUT2 dla UART-B. Wówczas gdy owijanie nie jest umożliwione, linie danych UART-A szeregowych na wejściu i szeregowych na wyjściu mogą być dołączone albo do modemu IRDA albo modemu ASK. Sygnały sterujące modemu, takie jak -RTS lub -DTR, pozostają włączone pomiędzy UART-A i UART-B, zależnie od tego, czy owijanie jest umożliwione, czy nie. Zegar Baudota dla UART-A jest dołączony do wejścia zegarowego UART-B tak, że UART-A i UART-B mogą zawsze pracować z tą samą szybkością. Jest jednak ważne upewnienie się, że przerzutnik prosty dzielnika bodów dla UaRT-B ma zawsze wartość 1. Rejestr LCR sterowania linią dla UART-B, oprócz
177 900 bitu 7, który jest bitem dostępu przerzutnika prostego dzielnika bodów, jest przeznaczony do posiadania takich samych wartości jak UART-A, ilekroć LCR dla UART-A jest aktualizowane tak, że łączność pomiędzy UART-A i UART-B może być realizowana przez tę samą konfigurację. Chociaż sugerowany standard 16550 UART przemysłowego wykonania UART-B jest typowo stosowany bez podtrzymywania DMA, 16550 ma wbudowany układ logiczny podtrzymywania DMA. Ponieważ przepustowość szyny systemu stanowi jeden z problemów, układ logiczny podtrzymywania DMA dla UART-A został zrealizowany w tym wykonaniu. Z powodu wymagania dużej przepustowości szyny podczas owijania UART-A i UART-B, oczekuje się, że owijanie będzie przebiegać tylko przy małej szybkości przesyłania i dlatego DMA nie jest wspierane na UART-B w tym szczególnym wykonaniu.
Linia TXB nadawanych danych jest dołączona do wyjść modemu IRDA, modemu ASK, modemu NRZI, modemu FM i modemu CD, a linia RXD odbieranych danychjest dołączona do wejść modemu IRDA, modemu ASK, modemu NRZI i modemu FM. Wyjście modemu CD jest dołączone do linii dla sterownika 10. Linia nadawanych danych dla sterownika 10 jest aktywowana tylko w czasie, gdy -RTS dla sterownika 10 jest aktywne tak, że nadajnik może być w stanie spoczynkowym, gdy jest nieczynny lub odbiera. Układ logiczny sterowania może włączyć jeden lub więcej modemów w czasie zależnym od protokołów jego działania. Modem IRDA i modem FM stosujązegary przepróbkowania, zarówno nadawczy jak i odbiorczy. Modem NRZI stosuje także zegar przepróbkowania, chociaż nie jest on absolutnie konieczny. Modem ASK stosuje zegar systemowy do wytwarzania nośnej o ustalonej częstotliwości i odbiornik stosuje także zegar systemowy do syntetyzowania cyfrowego filtru środkowo-przepustowego. Modem CD stosuje wbudowany generator szybkości przesyłania danych w bodach.
Sterownik pracujący w podczerwieni według wynalazku może być zastosowany w dowolnym systemie obliczeniowym, jak również w dowolnym sterowniku użytkowym wraz z pewnymi inteligentnymi jednostkami przetwarzania, takimi jak wbudowany sterownik komunikacyjny pracujący w podczerwieni. Sterownik może być także stosowany w karcie adaptera dla komputera, jak również w urządzeniach peryferyjnych, takichjak drukarki, w celu zapewnienia skierowanej miejscowo transmisji bezprzewodowej.
177 900
177 900
OF: Znacznik otwierający 01111110 binarny ADDR: 8 bitowe pole adresowe (opcjonalne) DANE: Pole danych
16b CRC: CCITT 16 bit CRC
CF: Znacznik zamykający 01111110 binarny
FIG.4
ΠΊ 900
1
CZ
CZ
CZZ
CZ 1—
er c
£ Ό1 0 c Ό 0 Cb (0 . § CZ. łfl 0
« ί ”111 W r J < F____1 N C X ν j fi 0 +J -1 2 cz (ϋ 1/4 Komórka bit “M r6- ΠΠ +5- (0 Ad *n 1
_ kO T*‘ 1 1 o L o Γ 1 in —i Ή Μ· 1 FP :γί
ι-Η C= E± CZ Komórka »e- -a- bitowa
r~y
FIG. 2
N < Ai ? Ai 3 Ai 3
X X Q tn (0 Ad 3 Ad nj Ad
u Z X < £ ω C Ul C Ul
ϊχ H Cn >» CP >i Cp >
;z >1<\i >iAi
§ tn X tn Λ tn XI
Ω \ \
H i—1 O
N s s
X b
Z
177 900
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 70 egz
Cena 4,00 zł.

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób sterowania nadajnikiem-odbiomikiem komunikacyjnym, mającym szynę do wewnętrznego przesyłania sygnałów poddawanych modulacji i wiele modemów, znamienny tym, że moduluje się sygnały zarówno w synchronicznymjak i asynchronicznym formacie kodowania, przy czym poprzez równoległe połączenie modemów moduluje się i demoduluje selektywnie sygnały synchroniczne i asynchroniczne o poszczególnych formatach kodowania, oraz przy pomocy co najmniej jednego z modemów koduje się sygnały asynchroniczne i przy pomocy co najmniej jednego z modemów koduje się sygnały synchroniczne, włącza się uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik pomiędzy szynę i co najmniej jeden z modemów kodujących sygnały asynchroniczne dla przesyłania pomiędzy nimi sygnałów asynchronicznych i włącza się sterownik komunikacyjny synchroniczno-asynchroniczny pomiędzy szynę i wiele modemów, dla przesyłania sygnałów asynchronicznych pomiędzy szyną i modemami kodowania sygnałów asynchronicznych oraz przesyłania sygnałów synchronicznych pomiędzy szynąi modemami kodowania sygnałów synchronicznych, przy czym przy pomocy sterownika moduluje się i demoduluje sygnały zarówno o synchronicznym jak i asynchronicznym formacie kodowania.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako jedne z wielu modemów stosuje się modem IRDA i modem NRZI.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako jedne z wielu modemów stosuje się modem IRDA i modem dwufazowy.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako jeden z wielu modemów stosuje się modem ASK.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włącza się drugi uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik pomiędzy poprzedni uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik i szynę oraz odbiera się i przesyła się sygnał wejściowy z tego uniwersalnego, asynchronicznego odbiomika-nadąjnika do szyny dla kontroli integralności.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włącza się zegar do sterownika oraz wytwarza się dane synchroniczne o szybkościach 2,34 megabitów na sekundę, 1,152 megabitów na sekundę, 576 kilobitów na sekundę, 288 kilobitów na sekundę i 144 kilobitów na sekundę.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy pomocy sterownika dokonuje się rozpoznawania adresu, obliczania CRC i utrzymywania stanu ramki.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako jedne z wielu modemów stosuje się modem IRDA, modem NRZI, modem dwufazowy, modem ASK i modem CD oraz włącza się modem IRDA, modem ASK i modem CD oraz jeden z modemów, modem NRZI lub modem dwufazowy, jednocześnie, gdy te modemy są gotowe do odbioru sygnału wejściowego.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że wykrywa się przejście sygnału wejściowego przy pomocy sterownika i dokonuje się pomiaru szerokości impulsów i częstotliwości nośnej sygnału wejściowego przy pomocy doprowadzenia do sterownika.
  10. 10. Urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiomikiem komunikacyjnym, mającym wiele modemów i szynę do wewnętrznego przesyłania sygnałów, znamienne tym, że zawiera modemy do selektywnej modulacji i demodulacji sygnałów synchronicznych i asynchronicznych o poszczególnych formatach kodowania, przy czym co najmniej jeden z modemów do kodowania sygnałów asynchronicznych i co najmniej jeden z modemów do kodowania sygnałów asynchronicznych, zawiera ponadto uniwersalny, asynchroniczny odbiomik-nadajnik UART włączony pomiędzy szynę i co najmniej jeden z modemów do kodowania sygnałów asynchronicznych dla przesyłania pomiędzy nimi sygnałów asynchronicznych i sterownik komunikacyjny synchroniczno-asynchroniczny (10) włączony pomiędzy szynę i wiele modemów, do modulacji i
    177 900 demodulacji sygnałów o zarówno synchronicznych jak i asynchronicznych formatach kodowania.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że wiele modemów zawiera modem IRDA i modem NRZI.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że wiele modemów zawiera modem IRDA i modem dwufazowy.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że wiele modemów zawiera modem
    ASK.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera układ o bezpośrednim dostępie do pamięci, dołączony do uniwersalnego, asynchronicznego odbiomika-nadajnika UART i sterownika (10).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera układ do selektywnego zarządzania mocą dostarczaną do uniwersalnego, asynchronicznego odbiomika-nadajnika UART, sterownika (10) i wielu modemów.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera odbiornik dołączony do modemów i nadajnik dołączony do modemów.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że zawiera układ logiczny (20) sterowania wzmocnieniem, dołączony do odbiornika i nadajnika.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że zawiera układ logiczny (16) kasowania echa dołączony do odbiornika i nadajnika.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 16, znamienne tym, że zawiera układ wyjściowy (18) dołączony do nadajnika.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera układ kontrolny do kontroli sygnału na integralność i drugi odbiomik-nadąjnik UART włączony pomiędzy pierwszy odbiornik-nadajnik UART i szynę.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że zawiera zegar (12) dołączony do sterownika (10) dla dostarczania danych synchronicznych o szybkościach 2,34 megabitów na sekundę, 1,152 megabitów na sekundę, 576 kilobitów na sekundę, 288 kilobitów na sekundę i 144 kilobitów na sekundę.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że sterownik (10) zawiera elementy do rozpoznawania adresu, elementy do obliczania CRC i elementy do utrzymywania stanu ramki.
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że modemy zawierają modem IRDA, modem NRZI, modem dwufazowy, modem ASK i modem CD, wyposażone w elementy do włączania modemu IRDA, modemu ASK i modemu CD oraz jeden z modemów, modem NRZI lub modem dwufazowy, jednocześnie, gdy te modemy sągotowe do odbioru sygnału wejściowego.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 23, znamienne tym, że zawiera w sterowniku (10) elementy do wykrywania przejścia sygnału wejściowego i do sterownika (10) są dołączone elementy do pomiaru szerokości impulsów i częstotliwości nośnej sygnału wejściowego.
PL95319162A 1994-10-14 1995-09-15 Sposób i urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiornikiem komunikacyjnym PL177900B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/323,282 US5557634A (en) 1994-10-14 1994-10-14 Multiprotocol directed infrared communication controller
PCT/EP1995/003632 WO1996012358A1 (en) 1994-10-14 1995-09-15 Multiprotocol infra-red communication

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319162A1 PL319162A1 (en) 1997-07-21
PL177900B1 true PL177900B1 (pl) 2000-01-31

Family

ID=23258498

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95319162A PL177900B1 (pl) 1994-10-14 1995-09-15 Sposób i urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiornikiem komunikacyjnym

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5557634A (pl)
EP (1) EP0786175B1 (pl)
JP (1) JP3247589B2 (pl)
KR (1) KR0163237B1 (pl)
CN (1) CN1108671C (pl)
DE (1) DE69519803T2 (pl)
HU (1) HU216563B (pl)
PL (1) PL177900B1 (pl)
RU (1) RU2126593C1 (pl)
WO (1) WO1996012358A1 (pl)

Families Citing this family (54)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5787305A (en) 1995-04-25 1998-07-28 Pc-Tel, Inc. Host signal processing modem using a software simulation of a UART
FI98028C (fi) * 1995-05-03 1997-03-25 Nokia Mobile Phones Ltd Datasovitin
US5838471A (en) * 1995-06-27 1998-11-17 Norand Corporation Infrared echo canceling
US5870080A (en) * 1996-03-14 1999-02-09 Gateway 2000, Inc. Electro-magnetic transceiver combined with a pointing device
US5842039A (en) * 1996-05-28 1998-11-24 Allen Bradley Company, Llc Most recent first dynamic protocol detection for use with a programmable controller
US5912752A (en) * 1996-06-26 1999-06-15 Lexmark International, Inc. Method and apparatus for improving serial infrared asynchronous communication performance
FR2751151B1 (fr) * 1996-07-11 1998-09-25 Gillet Raymond Dispositif de transmission de signaux numeriques par fibres optiques
US5953372A (en) * 1996-12-13 1999-09-14 Standard Microsystems Corporation Loopback transmission testing in a communications device
US5940438A (en) 1997-02-18 1999-08-17 Mitsubishi Electric Information Technology Center America, Inc (Ita) Universal modem for digital video, audio and data communications
US5864591A (en) * 1997-03-27 1999-01-26 Integration Associates, Inc. Apparatus and method for suppression of feedback in a communications receiver
JP3830225B2 (ja) 1997-03-28 2006-10-04 ローム株式会社 IrDA変復調IC
JP3815841B2 (ja) 1997-03-28 2006-08-30 ローム株式会社 IrDA変復調IC
US6169765B1 (en) * 1997-05-28 2001-01-02 Integration Associates, Inc. Apparatus and method for output signal pulse width error correction in a communications receiver
JP3482103B2 (ja) * 1997-07-29 2003-12-22 シャープ株式会社 赤外線通信制御装置および方法
US6240283B1 (en) 1997-08-07 2001-05-29 Integration Associates, Inc. Apparatus and method for feedback mitigation in a low speed communications receiver
US6081558A (en) * 1997-08-20 2000-06-27 Integration Associates, Inc. Apparatus and method for low power operation with high sensitivity in a communications receiver
US6118829A (en) * 1997-10-01 2000-09-12 Integration Associates, Inc. Apparatus and method for automatic mode selection in a communications receiver
US6556330B2 (en) 1998-03-10 2003-04-29 Integration Associates, Inc. Apparatus and method for an integrated photodiode in an infrared receiver
GB2337186B (en) * 1998-05-08 2003-01-15 Nec Technologies Multi-function uart
JP3164302B2 (ja) * 1998-09-24 2001-05-08 日本電気株式会社 非認識通信方法と非認識通信機能を有する移動無線装置
US6501576B1 (en) 1999-03-24 2002-12-31 Intel Corporation Wireless data transfer using a remote media interface
JP3366277B2 (ja) * 1999-03-25 2003-01-14 日本電気株式会社 Atコマンド受信回路
AU7346800A (en) 1999-09-02 2001-03-26 Automated Business Companies Communication and proximity authorization systems
EP1240760A2 (en) * 1999-12-23 2002-09-18 Broadcom Corporation System and method for providing compatibility between different transceivers in a multi-pair communication system
US6359517B1 (en) 2000-01-28 2002-03-19 Integration Associates Incorporated Photodiode transimpedance circuit
US6898378B1 (en) 2000-03-24 2005-05-24 Northrop Grumman Corporation Shock-resistant backplane utilizing infrared communication scheme with electrical interface for embedded systems
US7054361B1 (en) 2000-05-31 2006-05-30 Thomson Licensing Method and apparatus for enhancing an infrared signal protocol
TW480840B (en) * 2000-10-17 2002-03-21 Acer Inc Remote control system
US6708239B1 (en) * 2000-12-08 2004-03-16 The Boeing Company Network device interface for digitally interfacing data channels to a controller via a network
EP1892890A3 (en) * 2000-12-08 2011-04-20 The Boeing Company Network controller for digitally controlling remote devices via a common bus
US20020112070A1 (en) * 2000-12-08 2002-08-15 The Boeing Company Network controller for digitally controlling remote devices via a common bus
EP1390857B2 (en) * 2001-04-26 2012-04-25 The Boeing Company Systems, methods, and bus controllers for creating an event trigger on a network bus
US7065583B2 (en) * 2002-02-14 2006-06-20 The Boeing Company System and associated suppression assembly for limiting electromagnetic emissions in network devices communicating via a network bus
US7010621B2 (en) * 2002-02-14 2006-03-07 The Boeing Company System having a spread-spectrum clock for further suppression of electromagnetic emissions in network devices communicating via a network bus
US7082485B2 (en) * 2002-07-24 2006-07-25 The Boeing Company Systems and methods for establishing peer-to-peer communications between network devices communicating via a common bus
US7043577B2 (en) * 2002-08-27 2006-05-09 General Electric Company Auto-detecting universal appliance communication controller
US20050224701A1 (en) * 2004-03-30 2005-10-13 Xerox Corporation Light-based data communication in a data-processing system
WO2005117303A1 (en) * 2004-05-28 2005-12-08 Koninklijke Philips Electronics N.V. Uart-encoded pulse-modulation technique
JP4597583B2 (ja) * 2004-05-31 2010-12-15 シャープ株式会社 データ送信装置、データ受信装置、通信システム、データ送信装置の制御プログラム、データ受信装置の制御プログラム、および、コンピュータ読み取り可能な記録媒体
KR100869540B1 (ko) * 2004-08-06 2008-11-19 샤프 가부시키가이샤 송신기, 수신기, 통신시스템, 통신방법, 통신프로그램을 기록한 컴퓨터 독취가능한 기록매체
KR100902341B1 (ko) * 2005-01-28 2009-06-12 샤프 가부시키가이샤 통신기기, 통신시스템, 통신방법, 통신 프로그램을 기록한 컴퓨터독취가능한 기록매체, 통신회로
CN101964705B (zh) * 2005-01-28 2012-08-08 夏普株式会社 通信设备、通信系统、通信方法、通信程序、通信电路
US8051182B2 (en) * 2005-01-28 2011-11-01 Sharp Kabushiki Kaisha Communication device, communication system, communication method, communication program, and communication circuit
US7787391B2 (en) * 2005-01-28 2010-08-31 Sharp Kabushiki Kaisha Communication device, communication system, communication method, communication program, and communication circuit
JP2007060430A (ja) 2005-08-25 2007-03-08 Ntt Docomo Inc 赤外線通信装置及び赤外線通信方法
WO2007055326A1 (ja) * 2005-11-10 2007-05-18 Sharp Kabushiki Kaisha データ送信装置およびその制御方法、データ受信装置およびその制御方法、データ送信システム、データ送信装置制御プログラム、データ受信装置制御プログラム、ならびに該プログラムを記録した記録媒体
JP4219950B2 (ja) * 2006-10-16 2009-02-04 シャープ株式会社 通信機器、通信方法、通信回路、携帯電話機、プログラム、およびプログラムを記録したコンピュータ読み取り可能な記録媒体
JP2008141252A (ja) * 2006-11-29 2008-06-19 Sharp Corp 通信機器、通信方法、通信回路、通信システム、プログラム、およびプログラムを記録したコンピュータ読み取り可能な記録媒体
CN101594393B (zh) * 2008-05-30 2012-03-14 上海摩波彼克半导体有限公司 集成电路芯片中多合一数据通信接口的收发器结构及方法
CN102067485B (zh) * 2008-06-19 2014-07-16 爱立信电话股份有限公司 发射器停用装置
US8416905B2 (en) 2010-09-24 2013-04-09 Intel Corporation Digital NRZI signal for serial interconnect communications between the link layer and physical layer
JP5971225B2 (ja) * 2013-10-24 2016-08-17 横河電機株式会社 無線機器、無線モジュール、インターフェイスモジュール、及び通信方法
JP2016058887A (ja) * 2014-09-09 2016-04-21 パナソニックIpマネジメント株式会社 可視光通信装置、及び、受信装置
JP7255205B2 (ja) * 2019-01-30 2023-04-11 セイコーエプソン株式会社 ロボットシステムおよびロボット制御装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4715044A (en) * 1986-07-03 1987-12-22 American Telephone & Telegraph Company Automatic synchronous/asynchronous modem
JPH04301963A (ja) * 1991-03-29 1992-10-26 Canon Inc データ通信装置及びその制御方法
US5495358A (en) * 1992-11-23 1996-02-27 Hewlett-Packard Company Optical transceiver with improved range and data communication rate
US5450530A (en) * 1993-11-03 1995-09-12 Rockwell International Corporation High speed receiver/transmitter interface

Also Published As

Publication number Publication date
EP0786175A1 (en) 1997-07-30
RU2126593C1 (ru) 1999-02-20
JP3247589B2 (ja) 2002-01-15
CN1108671C (zh) 2003-05-14
US5557634A (en) 1996-09-17
HU216563B (hu) 1999-07-28
DE69519803T2 (de) 2001-05-31
CN1120767A (zh) 1996-04-17
JPH08195785A (ja) 1996-07-30
PL319162A1 (en) 1997-07-21
KR960016299A (ko) 1996-05-22
EP0786175B1 (en) 2001-01-03
DE69519803D1 (de) 2001-02-08
KR0163237B1 (ko) 1998-12-01
WO1996012358A1 (en) 1996-04-25
HUT76994A (hu) 1998-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177900B1 (pl) Sposób i urządzenie do sterowania nadajnikiem-odbiornikiem komunikacyjnym
JP3790471B2 (ja) 複数プロトコル・スマートカード通信装置
US5561826A (en) Configurable architecture for serial communication
EP0719014B1 (en) Demodulation circuit used in an IC-card reading/writing apparatus
RU97107458A (ru) Контроллер связи с помощью инфракрасного направленного излучения с множеством протоколов
US6944587B2 (en) Ethernet adapting apparatus
WO1997042597A1 (fr) Systeme de support de donnees dans lequel une carte a memoire sans contact est utilisee
US20020099451A1 (en) Communication port control module for lighting systems
CN108141318A (zh) 通过噪声信道进行异步数据传输的收发器
EP0717539A2 (en) External interface unit having message routing and protocol conversion
EP1305922B1 (en) Ground level shift detection in can systems
JPS622744B2 (pl)
AU609791B2 (en) Improvements in or relating to data communication systems
KR0165077B1 (ko) 교환기 시스템의 원격 송수신장치
CN114650077A (zh) 收发自控型rs485接口的通信电路
US6108371A (en) System and method for writing mixed interleaved and non-interleaved data to a modem register
JP3116427B2 (ja) 変復調装置およびその自動等化方法
KR920009146B1 (ko) 전력선 모뎀에 비동기통신 적용방법
KR0128896B1 (ko) 캐스캐이드로 접속된 원격 송수신장치
KR100208280B1 (ko) 선입선출 제어부를 갖는 데이터 전송 장치
KR880000503B1 (ko) 데이터전송의 인터페이스회로
KR950009415B1 (ko) 미니 맵 네트워크 접속장치
JPH07303113A (ja) 光変換中継通信装置
JPS58161548A (ja) 2線式半二重通信用モデム
JPS647529B2 (pl)