PL174030B1 - Konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych w postaci arkusza - Google Patents

Konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych w postaci arkusza

Info

Publication number
PL174030B1
PL174030B1 PL94303750A PL30375094A PL174030B1 PL 174030 B1 PL174030 B1 PL 174030B1 PL 94303750 A PL94303750 A PL 94303750A PL 30375094 A PL30375094 A PL 30375094A PL 174030 B1 PL174030 B1 PL 174030B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bars
vertical
shaped
plates
segment
Prior art date
Application number
PL94303750A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303750A1 (en
Inventor
Pietro Mentasti
Original Assignee
Sint Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sint Spa filed Critical Sint Spa
Publication of PL303750A1 publication Critical patent/PL303750A1/xx
Publication of PL174030B1 publication Critical patent/PL174030B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F15/00Boards, hoardings, pillars, or like structures for notices, placards, posters, or the like
    • G09F15/0006Boards, hoardings, pillars, or like structures for notices, placards, posters, or the like planar structures comprising one or more panels
    • G09F15/0025Boards, hoardings, pillars, or like structures for notices, placards, posters, or the like planar structures comprising one or more panels display surface tensioning means
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/04Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia
    • G09F13/0413Frames or casing structures therefor
    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F13/00Illuminated signs; Luminous advertising
    • G09F13/04Signs, boards or panels, illuminated from behind the insignia
    • G09F13/0418Constructional details
    • G09F13/0454Slidable panels or parts

Landscapes

  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Illuminated Signs And Luminous Advertising (AREA)
  • Road Signs Or Road Markings (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Led Device Packages (AREA)
  • Display Devices Of Pinball Game Machines (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)
  • Artificial Fish Reefs (AREA)
  • Light Guides In General And Applications Therefor (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Ladders (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych w postaci arkusza, wykonanego z materiałów giętkich przeznaczonych do prezentacji z dużej odległości i instalowanych na obiektach nieruchomych, takich jak budynki, stacje dystrybucji paliw itp.
Znane ramowe konstrukcje podtrzymujące znaki świetlne w postaci arkuszy wykonanych z giętkich materiałów, takich jak na przykład arkusze winylowe i podobne, są zwykle zamykane wewnątrz prostokątnej, pudełkowatej obudowy o dużej długości i szerokości i o małej głębokości, po czym znaki oświetla się następnie lampami fluorescencyjnymi lub lampami innego typu, instalowanymi wewnątrz tej pudełkowatej obudowy w pobliżu powierzchni odbijającej światło lub zwierciadeł parabolicznych. W niektórych przypadkach arkusz znaków świetlnych z przezroczystego lub półprzezroczystego materiału giętkiego jest naprężany na konstrukcji prostokątnej ramowej obrotowo zakotwiczonej na górnym brzegu za pomocą zawiasów lub innych zaczepów, aby umożliwić dostęp do wnętrza pudełkowatej obudowy dla montażu, okresowego czyszczenia, wymiany lamp i celów konstrukcyjnych, takich jak w przypadku rozwiązań znanych z opisu patentowego St. Zjednoczonych Ameryki nr 4 817 317 i z opisu patentowego EP nr 0 268 308.
W innego typu rozwiązaniach konstrukcjapodtrzymująca/naciągająca giętki arkusz zawierający znaki świetlne ilustrujące treść prezentacji, jest zaopatrzona w podporowe pręty odcinkowe, umożliwiające odchylanie arkusza wokół brzegu tej konstrukcji, a następnie naciąganie wewnątrz niej przez nawinięcie na małe pręty metalowe, który można naprężać na prętach odcinkowych, znajdujących się wewnątrz pudełkowej obudowy przez co można ominąć obwodową ramę podtrzymującą arkusz.
W praktyce, takie typy znaków świetlnych, a mianowicie znaki wyposażone w obwodową ramę i te, w których giętki arkusz jest naprężony w tej samej płaszczyźnie co otwieralna konstrukcja, mają liczne wady, a mianowicie, małą sztywność połączenia prętów wspierających i naciągających prętów odcinkowych, małą szczelność względem przenikania wody i kurzu pomiędzy konstrukcję a naciągające pręty odcinkowe i pudełkowatą obudowę oraz trudny dostęp do wnętrza wspomnianej pudełkowatej obudowy.
W zasadzie, w przypadku konstrukcji ramowych, które otwierają się do góry, system wrębowych połączeń zaczepowych z obrotem konstrukcji wymaga, by na wspomnianym boku było ciągłe, otwarte podłużne wydrążenie, umożliwiające obrót konstrukcji mocującej zespół naciągający arkusz. Ten typ wrębowego połączenia zaczepowego stanowi zespół zbierający wodę i kurz i umożliwiający przeciekanie tych substancji do pudełkowatej obudowy.
Ponadto, niektóre pręty odcinkowe konstrukcji podtrzymującej są umieszczone naprzeciwko lamp tak, że nie można uniknąć niepożądanych cieni, pojawiających się na ekranie prezentacji.
Aby usunąć większość z tych wad, we włoskim opisie patentowym nr 22059B89, zaproponowano konstrukcję podtrzymującą/naprężającą dla znaków świetlnych, która składa się z wielu metalowych prętów odcinkowych, tworzących konstrukcję otwierającą się jak okiennica na pudełkowatej obudowie z oświetlonym wnętrzem. Konstrukcja taka ma dużą sztywność i można ją łatwo i szybko zaczepić na pudełkowatej obudowie, jednakże ma tę wadę, że otwierająca się do góry konstrukcja podtrzymująca arkusz prezentacyjny jest dosyć ciężka.
Inny typ konstrukcji podtrzymującej dla znaków świetlnych jest przedstawionych w opisie patentowym EP 0 519 161. Konstrukcja taka ma dużą sztywność i umożliwia łatwy i szybki dostęp do wewnętrznych elementów strukturalnych w celach czyszczenia i konserwacji, zapewniając jednocześnie jednolite oświetlenie całego znaku bez tworzenia cieni. Jednakże ten typ konstrukcji wymaga stosowania elementów strukturalnych, które mają dość skomplikowany kształt i które mogą być wykonywane przemysłowo tylko za pomocą części wytłaczanych z lekkich stopów tj. z materiałów dość drogich.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji ramowej dla podtrzymywania i naciągania znaków świetlnych na arkuszu wykonanym z materiału giętkiego, w której będą wyeliminowane wady występujące w znanych konstrukcjach, która będzie miała dużą sztywność i która umożliwia łatwy i szybki dostęp do wewnętrznych elementów strukturalnych, tak aby zapewnić jednolite oświetlenie całego ekranu prezentacji, bez tworzenia niepożądanych cieni. Konstrukcja
17-4030 taka powinna składać się z elementów strukturalnych o bardzo prostym kształcie, a zatem łatwo i ekonomicznie wykonywalnych z lekkich stopów przez wytłaczanie a także ze zwykłych elementów stalowych.
Następnym celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji podtrzymującej/naciągającej dla znaków świetlnych, która będzie przynajmniej częściowo modułowa, będzie wymagała stosowania mniejszej ilości rurek i która będzie się nadawała do łatwego i szybkiego złożenia przy jednoczesnym zapewnieniu doskonałej szczelności względem atmosfery.
Konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych na arkusza z przezroczystego lub półprzezroczystego materiału giętkiego, zbudowana z licznych rozbieralnych elementów modułowych, na które składają się pręty pionowe, pręty poziome i płyty podporowe, według wynalazku charakteryzuje się tym, że liczne pionowe pręty mają wysokość zasadniczo równą wysokości znaku świetlnego, są ustawione równolegle względem siebie we wstępnie ustalonej odległości i wyznaczają pionowe panele, przytwierdzone za pomocą płaskiej płyty mocującej do płaskiej powierzchni wspierającej, wyznaczonej przez dach, ścianę i są wyposażone w zespół łączący realizujący pionowy przesuw wzdłuż płyty mocującej, zaś poziome pręty stanowią parę prętów odcinkowych w kształcie litery L, równoległych do siebie i usytuowanych przy przeciwległych końcach pionowych prętów w położeniu wzajemnie przeciwległego odbicia lustrzanego, przy czym każdy z prętów odcinkowych ma długość równą długości podłużnych boków konstrukcji, a ponadto każdy z pionowych prętów jest wyposażony w górne ramię kotwiczące i dolne ramię kotwiczące o przekroju prostokątnym, umieszczone w położeniu wzajemnie przeciwległego odbicia lustrzanego i odchylone względem tych pionowych prętów, przy czym te ramiona kowiczące mają na jednym końcu podporową płytę mocowaną do płaskiej powierzchni mocującej za pomocą wspomnianego zespołu łączącego, a na przeciwległym końcu czworokątną głowicę o płaskich i równoległych powierzchniach, zaopatrzoną· w przelotowy otwór, tak, że te ramiona kotwiczące są ustawione przemieszczalnie na różnej wysokości wzdłuż pionowych prętów poprzez przesuwanie podporowej płyty towarzyszącego jej zespołu łączącego, a ponadto każde z ramion kotwiczących ma ramię blokujące, wyposażone w płaski koniec zaopatrzony w podłużny otwór w kształcie litery U, umieszczony na wysokości przelotowego otworu na czworokątnej głowicy, zaś przeciwny koniec ramienia blokującego jest wygięty w kształt litery C, tworząc rowek w kształcie kołyski, a ponadto każde ramię kotwiczące ma mały wspornik blokujący, z otworem odpowiadającym przelotowemu otworowi czworokątnej głowicy, znajdującym się na skrzydle poziomym wspornika blokującego, nachylonym pod katem 90°C w stosunku do skrzydła pionowego, przy czym poziomo względem końców czworokątnych głowic są umieszczone górne i dolne pręty odcinkowe w kształcie litery L, z których każdy ma długość równą długości podłużnych boków konstrukcji, i których krótsze skrzydłojest przytrzymywane za pomocą pionowego skrzydła małych wsporników blokujących, a ponadto konstrukcja jest wyposażona w górny naciągający pręt odcinkowy i dolny naciągający pręt odcinkowy, podtrzymujące odpowiednio górną i dolną krawędź arkusza, który stanowi ekran prezentacyjny, przy czym te naciągające pręty odcinkowe mają długość równą długości podłużnych boków konstrukcji i są osadzone równolegle względem siebie w przestrzeni otoczonej przez kołyskowe rowki ramienia blokującego, przez pionowe skrzydło małych wsporników blokujących i przez dłuższe skrzydło prętów odcinkowych w kształcie litery L, a ponadto każde z ramion kotwiczących ma małą płytkę zatrzymującą, zaopatrzoną w otwór i przytrzymującą pręty odcinkowe w kształcie litery L naprzeciwko czworokątnych głowic, przy czym każde ramię kotwiczące ma cięgno, przechodzące kolejno przez otwór w płytkach zatrzymujących, otwór w czworokątnych głowicach, otwór w małych wspornikach blokujących i podłużny otwór w kształcie litery U w ramionach blokujących, przy czym to cięgno stanowi połączenie głowicy względem ramienia blokującego, naciągającego pręta odcinkowego włożonego w brzegi arkusza stanowiącego ekran prezentacyjny, małego wspornika blokującego, pręta odcinkowego w kształcie litery L i płytki zatrzymującej, zaś arkusz stanowiący ekran prezentacyjny leży w tej samej płaszczyźnie i jest naciągnięty wzdłuż brzegu wyznaczonego przez koniec dłuższego skrzydła pręta odcinkowego w kształcie litery L, natomiast przy płytce zatrzymującej znajduje się czworokątny pręt odcinkowy w kształcie litery U, tworzący ciągłe gniazdo ślizgowo podpierające płyty odbiciowe i wyposażony w
174 030 dolnej części w ciągłe skrzydło podtrzymujące, współpłaszczyznowe z bokiem tego pręta odcinkowego, które to skrzydło podtrzymujące ma długość równą długość podłużnych boków konstrukcji, opiera się na dolnych ramionach kotwiczących i jest zablokowane pomiędzy płytkami zatrzymującymi a powierzchnią ramion kotwiczących, przy czym pomiędzy górnymi prętami odcinkowymi w kształcie litery L,a pionowymi prętami znajduje się wiele górnych płyt odbiciowych, umieszczonych pochyle obok siebie, tworząc ciągłą powierzchnie odbiciową odchyloną ku dołowi, zaś obok pionowych prętów są zamontowane pionowo liczne pośrednie płyty odbiciowe umieszczone obok siebie, tworząc ciągłą pionową powierzchnie odbiciową, przy czym dolna część tych pośrednich płyt odbiciowych jest wyposażona w składany pas, tworzący podporowe i prowadzące gniazdo, zaś wewnątrz ciągłego gniazda utworzonego przez czworokątny pręt odcinkowy w kształcie litery U jest osadzona dolna część licznych dolnych ruchomych płyt odbiciowych, umieszczonych pochyle obok siebie, tworzących ciągłą powierzchnię odbiciową pochyloną do góry, zaś górna część tych płyt opiera się na składanym pasie, umieszczonym przy podstawie pośrednich płyt odbiciowych, przy czym te dolne ruchome płyty odbiciowe są przesuwne poziomo do położenia nałożenia na siebie i są przesuwne pionowo na składanym pasie, zaś powyżej i poniżej konstrukcji znajduje się para elementów pokrywowych, z których każdy jest wytworzony przez długie odcinki metalowych arkuszy zestawionych współpłaszczyznowo ze sobą i nieruchomo umocowanych za pomocą śrub na prętach odcinkowych w kształcie litery L do zakończeń pionowych prętów, przy czym pręty odcinkowe są stabilnie przymocowane do podporowych płyt za pomocą śrub, a ponadto elementy pokrywowe są z drugiej strony stabilnie przymocowane do ramion blokujących za pomocą śrub.
Pionowe pręty mają podłużną przelotową szczelinę umożliwiającą pionowy przesuw zespołu łączącego.
Zespół łączący składa się z przeciwpłyty umieszczonej wewnątrz pionowego pręta, połączonej z podporową płytą za pomocą sworzni względnie cięgien przechodzących przez szczelinę.
Górne i dolne ramiona kotwiczące są umieszczone we wzajemnie przeciwległym położeniu według odbicia lustrzanego i są nachylone pod kątem 45° w stosunku do pionowych prętów.
Naciągające pręty odcinkowe są korzystnie w postaci rurek o okrągłym przekroju poprzecznym, z zewnętrzną powierzchnią gładką, względnie z zewnętrzną powierzchnią zaopatrzoną w podłużne rowki.
Naciągające pręty odcinkowe mogą też być w postaci rurek o wielokątnym przekroju poprzecznym, z zewnętrzną powierzchnią gładką, względnie zaopatrzoną w podłużne występy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny konstrukcji ramowej według wynalazku, fig. 2 - przekrój poprzeczny konstrukcji z fig. 1 podczas fazy składania lub rozkładania, z poluzowanym arkuszem i dolnymi ramionami kotwiczącymi prowizorycznie ułożonymi w położeniu wyższym w stosunku do ostatecznego położenia z fig. 1, fig. 3 - rzut perspektywiczny konstrukcji według wynalazku, fig. 4 - widok z przodu i z boku ramienia kotwiczącego, fig. 5 - małą płytę zatrzymującą, fig. 6 - mały wspornik blokujący, fig. 7 - odcinek pręta pionowego, fig. 8 - rzut z góry i przekrój poprzeczny ramienia kotwiczącego, fig. 9 - rzut perspektywiczny czworokątnego pręta odcinkowego w kształcie litery U, tworzącego gniazdo z rowkami dla suwliwego podparcia dolnych ruchomych płyt odbiciowych a fig. 10 - widok z boku i częściowo w przekroju, w powiększeniu, rozwiązania zakończenia ramienia kotwiczącego.
Pokazana na fig. 1, 2 i 3 konstrukcja ramowa według wynalazku, podtrzymująca i rozciągająca giętki znak świetlny, składa się z wielu wydrążonych pionowo prętów 1, 1a, 1b, 1c itd., mających zasadniczo prostokątny przekrój poprzeczny, przymocowanych do niepokazanej ścianki podporowej i zaopatrzonych w ciągłą podłużną szczelinę 2. Na przeciwległych końcach pionowych prętów 1, 1a, 1b, 1c umieszczone są pręty odcinkowe 3 i 3a w kształcie litery L, do których przymocowane są elementy pokrywowe 4 i 4a za pomocą śrub lub połączeń wrębowych, przy czym wspomniane elementy pokrywowe 4, 4a stanowią dogodnie ukształtowane arkusze metalu. Na każdym pionowym pręcie 1, 1a, 1b, 1c znajduje się górne ramię kotwiczące 5, nachylone pod kątem 45° w stosunku do pionowego pręta oraz dolne ramię
174 030
Ί kotwiczące 5a, również nachylone pod kątem 45°, ale zwrócone w dół, przymocowane za pomocą podporowej płyty 6, osadzonej na przeciwpłycie lub podobnym elemencie, nie przedstawionym na rysunku, umieszczonym wewnątrz pionowego pręta 1, 1a, 1b, 1c oraz za pomocą specjalnych sworzni lub cięgien, również nie pokazanych, które przechodzą przez szczelinę 2 i mogą się swobodnie przesuwać w stanie nieumocowanym w kierunku górnej lub dolnej części pionowego pręta razem z podporową płytą 6 i przeciwpłytą, ułatwiając w ten sposób umieszczenie ramienia kotwiczącego 5, 5a w pożądanym punkcie. Na przeciwległym końcu ramion kotwiczących znajduje się czworokątna głowica 7, wyposażona w przelotowy otwór 8, wewnątrz którego włożone jest cięgno 9. Cięgno 9 przechodzi kolejno przez otwór 17 w płytkach zatrzymujących 16, otwór 8 w głowicach 7, otwór 13 w małych wspornikach blokujących 11 i podłużny otwór 12 w kształcie litery U utworzony w ramieniu blokującym 10 i przytrzymuje względem głowicy (7) ramię blokujące (10), które blokuje górny naciągający pręt odcinkowy 14 lub dolny naciągający pręt odcinkowy 14a oraz odwrotny górny i dolny pręt odcinkowy (5, 15a) w kształcie litery L a także płytkę zatrzymującą (16).
Pręt odcinkowy 18 w kształcie litery U, który wyznacza gniazdo 18a dla podtrzymywania i naciągania dolnych ruchomych płyt odbiciowych 20, jest umieszczony poziomo na dolnych ramionach kotwiczących 5a i jest utrzymywany w miejscu za pomocą cięgna 9, które blokuje jego skrzydła podtrzymujące 19 pomiędzy małą płytką zatrzymującą 16 a ramionami kotwiczącymi 5a.
Górne ruchome płyty odbiciowe 21 są zamocowane w położeniu pochylonym ku dołowi, zaś pośrednie płyty odbiciowe 22 są zamocowane i osadzone pionowo na pionowych prętach 1. Na pośrednich płytach odbiciowych 22 jest zamocowane wyposażenie oświetleniowe, takie jak lampy, rury fluoroscencyjne itp., nie przedstawione na rysunku. Te pośrednie płyty odbiciowe 22 są wyposażone w dolnej części w składany pas 23, który stanowi górne podłoże dla dolnych płyt odbiciowych 20, których dolne części są podparte i mogą się przesuwać w gniazdach 18a w kształcie litery U. Dolne płyty odbiciowe 20 mogą zatem przesuwać się poziomo aż częściowo się nałożą, jak przedstawiono na fig. 3, albo nawet aż zupełnie się nałożą, aby umożliwić swobodny wolny dostęp do lamp lub innego wewnętrznego wyposażenia oświetleniowego konstrukcji ramowej według wynalazku. Poza tym, płyty odbiciowe 20 mogą przesuwać się do góry przez proste przesuwanie wzdłuż składanego pasa 23, gdy dolne ramiona kotwiczące 5a podniesie się razem z dolnym prętem odcinkowym 16a do góry, jak przedstawiono na fig. 2, by umożliwić osadzenie i właściwe naciągnięcie arkusza 24 ze znakami świetlnymi, jak przedstawiono na fig. 1.
Ramiona kotwiczące 5,5a konstrukcji ramowej według wynalazku mocuje się w pożądanej odległości od odpowiednio górnych i dolnych końców pionowych prętów 1, 1a, 1b, 1c przez przesuwanie podporowej płyty 6 połączonej z wewnętrznymi przeciwpłytami wzdłuż płaskiej powierzchni kotwiczącej pionowego pręta 1, 1a, 1b, 1c wykorzystując szczelinę 2 do przesunięcia sworzni, które łączą płytę podporową 6 z wewnętrzną przeciwpłytą. Osiągnąwszy pożądane położenie, mocuje się ramię kotwiczące 5,5a przez zaciśnięcie sworzni łączących. W ten sposób uzyskuje się doskonałe naciągnięcie arkusza 24, który stanowi ekran prezentacyjny. Arkusz 24 jest umocowany przy swym podłużnym górnym i dolnym brzegu do odpowiednio górnego naciągającego pręta odcinkowego 14 i dolnego naciągającego pręta odcinkowego 14a przez jedno- lub kilkakrotne skręcenie arkusza 24 wokół wspomnianego pręta odcinkowego 14, 14a albo przez włożenie pręta odcinkowego 14,14a do ciągłego podłużnego oczka na końcu arkusza 24 względnie za pomocą innego dogodnego sposobu. Naciągającego pręty odcinkowe 14, 14a mocuje się z kolei do czworokątnych głowic 7 ramion kotwiczących 5, 5a. Poprzez spowodowanie przesunięcia górnych ramion kotwiczących 5 do góry i dolnych ramion kotwiczących 5a na dół, można naciągnąć arkusz 24 aż do osiągnięcia pożądanego naprężenia tak, aby zapobiec tworzeniu się fałd, pofalowań itp. Na przykład, dla właściwego naprężenia arkusza 24, można w pierwszym etapie zamocować górne ramiona kotwiczące 5 w pożądanym położeniu, a przy czworokątnej głowicy 7 tych górnych ramion można zamocować górny naciągający pręt odcinkowy 14, przymocowany z kolei do podłużnego górnego brzegu arkusza 24, jak to zostanie opisane później.
174 030
Następnie przymocowuje się dolny naciągnięty pręt odcinkowy 14a, przymocowany do dolnego podłużnego brzegu arkusza 24, przy czworokątnej głowicy 7 dolnych ramion kotwiczących 5a, które nie są jeszcze przymocowane do pionowego pręta 1, 1a, 1b, 1c, ale które są prowizorycznie umieszczone w położeniu nieco wyższym w stosunku do położenia ostatecznego, na przykład o 30 cm. W ten sposób arkusz 24 jest luźny, a przymocowanie dolnego naciągającego pręta odcinkowego 14a jest bardzo łatwe i nie ryzykuje się uszkodzenia arkusza 24. Gdy już przymocuje się dolny naciągający pręt odcinkowy 14a do dolnych ramion kotwiczących 5a wówczas przesuwa się w dół dolny pręt odcinkowy 14a połączony z ramionami kotwiczącymi 5a przez opuszczenie wspomnianych ramion 5a aż do osiągnięcia pożądanego położenia i naprężenia arkusza 24. Odwrotnie, gdy chce się poluzować arkusz 24, na przykład podczas jego wymiany, wówczas rozluźnia się sworznie, które łączą dolne ramiona kotwiczące 5a z pionowymi prętami 1, 1a, 1b, 1c i powoduje się przesunięcia tych ramion w górę razem z dolnym naciągającym prętem odcinkowym 14a.
Podczas przesuwnego ruchu w górę i w dół konstrukcji złożonej z dolnego naciągającego pręta odcinkowego 14a i dolnych ramion kotwiczących 5a, przesuwają się odpowiednio w górę lub w dół dolne ruchome płyty odbiciowe 20 nachodzące górnym brzegiem na składany pas 23 zamocowanych pośrednich płyt odbiciowych 22 spoczywają na tym pasie. Dolne płyty odbiciowe 20 mają dolne części wsparte wewnątrz ciągłego gniazda 18a pręta odcinkowego 18 w kształcie litery U i dzięki temu mogą przesuwać się poziomo aż nałożą się na siebie tak, by umożliwić dostęp do wnętrza konstrukcji na pożądanej długości i w pożądanym miejscu, albo też można je zupełnie usunąć przez podniesienie do góry. W tym sposób możliwe jest łatwe i szybkie przeprowadzenie koniecznych prac konserwacyjnych i wymiany na płytach odbiciowych i lampach, przy czym lampy są na ogół umocowane na pionowych, pośrednich płytach odbiciowych 22 Iub na górnych płytach odbiciowych 21, względnie w dowolny sposób wewnątrz konstrukcji ramowej.
Aby uzyskać dostęp do wnętrza konstrukcji i przeprowadzić niezbędne czynności regulacyjne na ramionach kotwiczących 5, 5a Iub innych elementach, które wchodzą w skład tej konstrukcji, konieczne jest wcześniejsze usunięcie dolnych Iub górnych elementów pokrywowych 4, 4a, które stanowia, jak wspomniano małe arkusze połączone wrębowo Iub za pomocą śrub.
Wszystkie rozbieralne elementy wchodzące w skład konstrukcji według wynalazku mają prosty kształt i dlatego można je wykonać z lekkiego stopu, takiego jak stop aluminiowy, gdy konstrukcja musi być szczególnie lekka, wykorzystując w szczególności części wytłaczane, albo też z normalnej stali galwanizowanej, wstępnie lakierowanej itp.
Płyty odbiciowe 20,21,22 stanowią prostokątne Iub kwadratowe płyty metalowe, pokrywane odblaskowymi lakierami, albo wykonane są z jasnego, anodowanego stopu aluminium.
Naciągające pręty odcinkowe 14, 14a mogą mieć przekrój poprzeczny okrągły Iub wielokątny, a ich zewnętrzna powierzchnia może być gładka albo wyposażona w podłużne rowki lub występy, by polepszyć przyleganie i szczelność arkusza 24 na wspomnianym pręcie odcinkowym 14, 14a.
174 030
174 030
174 030
fig.9 fig.10 u, fig.5 f ig.6 fig.7
fig.8
174 030
f'g·1 fig.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. KonstruOcja ramowa do podtrzpmywania zn<ntów świetlnyce na arkuszu z przezroczystego lub półprzezroczystego materiału giętkiego, zbudowana z licznych rozbieralnych elementów modułowych, na Wtóre składają się pręty pionowe, pręty poziome i płyty podporowe, znamienna tym, że liczne pionowe pręty (1, 1a, 1b, 1c) mają wysokość zasadniczo równą wysokości znaku świetlnego, są ustawione równolegle względem siebie we wstępnie ustalonej odległości i wyznaczają pionowe panele, przytwierdzone za pomocą płaskiej płyty mocującej do płaskiej powierzchni wspierającej, wyznaczonej przez dach, ścianę i tym podobne, i są wyposażone w zespół łączący realizujący pionowy przesuw wzdłuż płyty mocującej, zaś poziome pręty stanowią parę prętów odcinkowych (3,3a) w kształcie litery L, równoległych do siebie i usytuowanych przy przeciwległych końcach pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c) w położeniu wzajemnie przeciwległego odbicia lustrzanego, przy czym każdy z prętów odcinkowych (3, 3a) ma długość równą długości podłużnych boków konstrukcji, a ponadto każdy z pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c) jest wyposażony w górne ramię kotwiczące (5) i dolne ramię kotwiczące (5a) o przekroju prostokątnym, umieszczone w położeniu wzajemnie przeciwległego odbicia lustrzanego i odchylone względem tych pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c), przy czym te ramiona kotwiczące (5, 5a) mają na jednym końcu podporową płytę (6) mocowaną do płaskiej powierzchni mocującej za pomocą wspomnianego zespołu łączącego, a na przeciwległym końcu czworokątną głowicę (7) o płaskich i równoległych powierzchniach, zaopatrzoną w przelotowy otwór (8), tak, że te ramiona kotwiczące (5, 5a) są ustawione przemieszczalnie na różnej wysokości wzdłuż pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c) poprzez przesuwanie podporowej płyty (6) towarzyszącego jej zespołu łączącego, a ponadto każde z ramion kotwiczących (5,5a) ma ramię blokujące (10), wyposażone w płaski koniec zaopatrzony w podłużny otwór (12) w kształcie litery U, umieszczony na wysokości przelotowego otworu (8) na czworokątnej głowicy (7), zaś przeciwległy koniec ramienia blokującego (10) jest wygięty w kształt litery C, tworząc rowek w kształcie kołyski, a ponadto każde ramię kotwiczące (5, 5a) ma mały wspornik blokujący (11), z otworem (13) odpowiadającym przelotowemu otworowi (8) czworokątnej głowicy (7), znajdującym się na skrzydle poziomym wspornika blokującego (11), nachylonym pod kątem 90°C w stosunku do skrzydła pionowego, przy czym poziomo względem końców czworokątnych głowic (7) są umieszczone górne i dolne pręty odcinkowe (15,15a) w kształcie litery L, z których każdy ma długość równą długości podłużnych boków konstrukcji, w których krótsze skrzydło jest prwytrwymawaue za pomocą pionowego skrzydła małych wsporników blokujących (11), a ponadto konstrukcja jest wyposażona w górny naciągający pręt odcinkowy (14) i dolny naciągający pręt odcinkowy (14a), podtrzymujące odpowiednio górną i dolną krawędź arkusza (24), który stanowi ekran prezentacyjny, przy czym te naciągające pręty odcinkowe (14,14a) mają długość równą długości podłużnych boków konstrukcji i są osadzone równolegle względem siebie w prwestczeni otoczonej przez kołyskowe rowki ramienia blokującego (10), przez pionowe skrzydło małych wsporników blokujących (11) i przez dłuższe skrzydło prętów odcinkowych (15, 15a) w kształcie litery L, a ponadto każde z ramion kotwiczących (5, 5a) ma małą płytkę zatrzymującą (16), zaopatrzoną w otwór (17) i przytrzymującą pręty odcinkowe (15, 15a) w kształcie litery L naprzeciwko czworokątnych głowic (7), przy czym każde ramię kotwiczące (5, 5a) ma cięgno (9), przechodzące kolejno przez otwór (17) w płytkach zatrzymujących (16), otwór (8) w czworokątnych głowicach (7), otwór (13) w małych wspornikach blokujących (11) i podłużny otwór (12) w kształcie litery U w ramionach blokujących (10), przy czym to cięgno (9) stanowi połączenie głowicy (7) względem ramienia blokującego (10), naciągającego pręta odcinkowego (14, 14a) włożonego w brzegi arkusza (24) stanowiącego ekran prezentacyjny, małego wspornika blokującego (11),
    174 030 pręta odcinkowego (15,15a) w kształcie litery L i płytki zatrzymującej (16), zaś arkusz (24) stanowiący ekran prezentacyjny leży w tej samej płaszczyźnie i jest naciągnięty wzdłuż brzegu wyznaczonego przez koniec dłuższego skrzydła pręta odcinkowego (15,15a) w kształcie litery L, natomiast przy płytce zatrzymującej (16) znajduje się czworokątny pręt odcinkowy (18) w kształcie litery U, tworzący ciągłe gniazdo (18a) ślizgowo podpierające płyty odbiciowe (20,21) i wyposażony w dolnej części w ciągu skrzydło podtrzymujące (19), współpłaszczyznowe z bokiem tego pręta odcinkowego (18), które to skrzydło podtrzymujące (19) ma długość równą długości podłużnych boków konstrukcji, opiera się na dolnych ramionach kotwiczących (5a) i jest zablokowane pomiędzy płytkami zatrzymującymi (16) a powierzchnią ramion kotwiczących (5, 5a), przy czym pomiędzy górnymi prętami odcinkowymi (15) w kształcie litery L, a pionowymi prętami (1, 1a, 1b, 1c) znajduje się wiele górnych płyt odbiciowych (21), umieszczonych pochyle obok siebie, tworząc ciągłą powierzchnie odbiciową odchyloną ku dołowi, zaś obok pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c) są zamontowane pionowo liczne pośrednie płyty odbiciowe (22) umieszczone obok siebie, tworząc ciągłą pionową powierzchnie odbiciową, przy czym dolna część tych pośrednich płyt odbiciowych (22) jest wyposażona w składany pas (23), tworzący podporowe i prowadzące gniazdo, zaś wewnątrz ciągłego gniazda (18a) utworzonego przez czworokątny pręt odcinkowy (18) w kształcie litery U jest osadzona dolna część licznych dolnych ruchomych płyt odbiciowych (20), umieszczonych pochyle obok siebie, tworzących ciągłą powierzchnię odbiciową pochyloną do góry, zaś górna część tych płyt opiera się na składanym pasie (23), umieszczonym przy podstawie pośrednich płyt odbiciowych (22), przy czym te dolne ruchome płyty odbiciowe (20) są przesuwne poziomo do położenia nałożenia na siebie i są przesuwne pionowo na składanym pasie (23), zaś powyżej i poniżej konstrukcji znajduje się para elementów pokrywowych (4, 4a), z których każdy jest utworzony przez długie odcinki metalowych arkuszy zestawionych współpłaszczyznowo ze sobą i nieruchomo umocowanych za pomocą śrub na prętach odcinkowych (3, 3a) w kształcie litery L do zakończeń pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c), przy czym pręty odcinkowe (3,3a) są stabilnie przymocowane do podporowych płyt za pomocą śrub, a ponadto elementy pokrywowe (4, 4a) są z drugiej strony stabilnie przymocowane do ramion blokujących (10) za pomocą śrub.
  2. 2. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że pionowe pręty (1, 1a, 1b, 1c) mają podłużną przelotową szczelinę (2) umożliwiającą pionowy przesuw zespołu łączącego.
  3. 3. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół łączący składa się z przeciwpłyty umieszczonej wewnątrz pionowego pręta (1, 1a, 1b, 1c), połączonej z podporową płytą (6) za pomocą sworzni względnie cięgien przechodzących przez szczelinę (2).
  4. 4. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że górne i dolne ramiona kotwiczące (5,5a) są umieszczone we wzajemnie przeciwległym położeniu według odbicia lustrzanego i są nachylone pod katem 45° w stosunku do pionowych prętów (1, 1a, 1b, 1c).
  5. 5. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że naciągające pręty odcinkowe (14,14a) są w postaci rurek o okrągłym przekroju poprzecznym, z zewnętrzną powierzchnią gładką.
  6. 6. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że naciągające pręty odcinkowe (14,14a) są w postaci rurek o okrągłym przekroju poprzecznym, z zewnętrzną powierzchnią zaopatrzoną w podłużne rowki.
  7. 7. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że naciągające pręty odcinkowe (14,14a) są w postaci rurek o wielokątnym przekroju poprzecznym, z zewnętrzną powierzchnią gładką.
  8. 8. Konstrukcja według zastrz. 1, znamienna tym, że naciągające pręty odcinkowe (14,14a) są w postaci rurek o wielokątnym przekroju poprzecznym, z zewnętrzną powierzchnią zaopatrzoną w podłużne występy.
    174 030
PL94303750A 1993-06-10 1994-06-09 Konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych w postaci arkusza PL174030B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT93MI001230A IT1264570B1 (it) 1993-06-10 1993-06-10 Struttura ad elementi componibili per insegne luminose

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303750A1 PL303750A1 (en) 1995-01-09
PL174030B1 true PL174030B1 (pl) 1998-06-30

Family

ID=11366365

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303750A PL174030B1 (pl) 1993-06-10 1994-06-09 Konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych w postaci arkusza

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0628943B1 (pl)
AT (1) ATE147183T1 (pl)
AU (1) AU5760894A (pl)
CZ (1) CZ289647B6 (pl)
DE (1) DE69401308T2 (pl)
DK (1) DK0628943T3 (pl)
ES (1) ES2096374T3 (pl)
HU (1) HU216006B (pl)
IT (1) IT1264570B1 (pl)
PL (1) PL174030B1 (pl)
SK (1) SK281478B6 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2738652B1 (fr) * 1995-09-07 1997-10-31 Fornells Sa Dispositif de fixation et de tension d'une toile sur un panneau d'affichage et procedes de mise en oeuvre
ES2114803B1 (es) * 1996-01-22 1999-02-16 Juan Roura Y Cia S A Rotulo luminoso modular.
ES2216710B1 (es) * 2003-04-09 2005-12-16 Constructora De Imagen, Accion Y Comunicacion, S.L "rotulo".
CN109064937A (zh) * 2018-08-28 2018-12-21 广东领先展示股份有限公司 一种展板

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1246610B (it) * 1991-04-16 1994-11-24 Sint Spa Intelaiatura ad elementi componibili per insegne luminose in materiale flessibile

Also Published As

Publication number Publication date
DK0628943T3 (da) 1997-06-16
SK70494A3 (en) 1995-03-08
HU216006B (hu) 1999-04-28
CZ289647B6 (cs) 2002-03-13
PL303750A1 (en) 1995-01-09
HUT69850A (en) 1995-09-28
ITMI931230A0 (it) 1993-06-10
DE69401308D1 (de) 1997-02-13
AU5760894A (en) 1994-12-15
ATE147183T1 (de) 1997-01-15
EP0628943B1 (en) 1997-01-02
ITMI931230A1 (it) 1994-12-10
ES2096374T3 (es) 1997-03-01
EP0628943A1 (en) 1994-12-14
SK281478B6 (sk) 2001-04-09
IT1264570B1 (it) 1996-10-04
HU9401667D0 (en) 1994-09-28
CZ139494A3 (en) 1995-01-18
DE69401308T2 (de) 1997-04-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5046545A (en) Tension mounting system and assembly
US9255441B2 (en) Canopy system
US11572693B2 (en) Adjustable awning and retractable canopy system
US6273115B1 (en) Wind and weather protective device in the form of a folding roof and/or partition
JP2007537466A (ja) 折畳み式投影スクリーンシステム
PL174030B1 (pl) Konstrukcja ramowa do podtrzymywania znaków świetlnych w postaci arkusza
US4838294A (en) Openable enclosures and structures incorporating such enclosures
EP0285425A2 (en) Canopy assembly
EP0519161B1 (en) Modular framework for illuminated signs using flexible material
US5444931A (en) Swing arm mechanism for wall sign
CN218117009U (zh) 罩壳固定结构及遮阳棚
JPH06505579A (ja) 広告標識
JPH0626105A (ja) 折畳ユニットハウス
CN212613446U (zh) 电动遮阳篷
JP2005256376A (ja) 防風雪柵
RU110624U1 (ru) Антивандальное торговое место (устройство в целом), &#34;маркиза&#34; (часть целого), &#34;тележка&#34; (часть целого), &#34;антивандальный защитный кожух для морозильного ларя&#34; (часть целого)
JP2005114779A (ja) 電飾広告塔の帆布製表示パネル
JP2824756B2 (ja) 電装表示装置
JP2000160691A (ja) 折畳み構築物
EP0596961A1 (en) A lighting assembly and bracket therefor
JPS5844603A (ja) ランプホ−ルダ−を支持部材に取付ける装置及び方法
CA2202077A1 (en) Illuminated fascia sign
JPH0626246A (ja) 電波障害防止用フェンス