PL173312B1 - Maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru - Google Patents

Maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru

Info

Publication number
PL173312B1
PL173312B1 PL94302831A PL30283194A PL173312B1 PL 173312 B1 PL173312 B1 PL 173312B1 PL 94302831 A PL94302831 A PL 94302831A PL 30283194 A PL30283194 A PL 30283194A PL 173312 B1 PL173312 B1 PL 173312B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
track
lifting
longitudinal direction
sleepers
Prior art date
Application number
PL94302831A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Manfred Brunninger
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL173312B1 publication Critical patent/PL173312B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/02Placing the ballast; Making ballastway; Redistributing ballasting material; Machines or devices therefor; Levelling means
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Lighting Device Outwards From Vehicle And Optical Signal (AREA)
  • Materials For Photolithography (AREA)

Abstract

1. Maszyna do obróbki podsypki tlucznio- wej toru zlozonego z szyn i podkladów, z rama maszyny przejezdna w sposób ciagly za pomo- ca podwozi szynowych po torze i z umieszczo- nym miedzy dwoma podwoziami szynowymi urzadzeniem do podnoszenia toru, które jest polaczone z rama maszyny przesuwnie w pio- nie przez napedy podnoszenia, znamienna tym, ze urzadzenie do podnoszenia toru (15, 46) posiada, przebiegajacy prostopadle do kie- runku wzdluznego maszyny, dluzszy od pokla- dów (7), element nosny (25, 47, 62). stanowiacy wraz z napedami podnoszenia (37, 51), otacza- jacy tor (8) w kierunku poprzecznym, maszyny, podparty wylacznie na ramie (2) maszyny, ze- spól konstrukcyjny (38), i który jest polaczony z, co najmniej jednym, obrotowym wokól osi (40, 63) przebiegajacej w kierunku poprze- cznym maszyny, podporowym elementem to- cznym (26, 50, 58) podkladów (7) toru (8). P L 1 733 1 2 B 1 Fig 3 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru złożonego z szyn i podkładów kolejowych, z ramą maszyny przejezdną w sposób ciągły za pomocą podwozi szynowych po torze ί z umieszczony!
Μίανση nnJułmłiimi
U V» V111U V¥VZ-1U1H1 OZ- j · ‘
ΜΛΓ i IV v podnoszenia toru które jest połączone z ramą maszyny przesuwnie w pionie przez napędy podnoszenia.
Taka maszyna jest już znana z amerykańskiego opisu patentowego nr US 4.479.439 i służy do wymiany torowej podsypki tłuczniowej z równoczesnym nanoszeniem warstwy ochronnej torowiska. Przejezdna w sposób ciągły rama maszyny jest oparta od strony końców na podwoziach szynowych i wraz z dalszymi sprzęgniętymi z nią pojazdami transportowymi tworzy jedno urządzenie, przy czym w celu zwiększenia rozpiętości między punktami podporowymi ramy maszyny jedno z podwozi jest podnoszone. Tor podnoszony jest za pomocą, umieszczonego w przybliżeniu w środku między tymi punktami, urządzenia podnoszącego, połączonego przesuwnie w pionie z ramą maszyny, aby pod podkładami wytworzyć wystarczająco dużo miejsca dla agregatów do obróbki podsypki, takich jak łańcuch zgarniakowy do oczyszczania torowiska oraz przesuwalnych w pionie urządzeń plantujących do wyrównywania i zagęszczania zrzuconego na torowisko piasku i tłucznia.
Urządzenie do podnoszenia toru posiada z boków odchylne, przeznaczone do prowadzenia i podpierania rusztu torowego, toczne talerze podnoszące, które są odchylane zaciskowo z obydwóch boków pod główkę szyny i stale stykają się z szynami. W przypadkach występujących ewentualnie zmian przekroju szyny, co ma miejsce podczas przejeżdżania przez złącze szynowe, może ulec pogorszeniu styk kształtowy tych, tak zwanych szczęk tocznych z główkami szyn i wskutek tego nie może być zagwarantowane stałe i pewne podpieranie toru.
Z opisu patentowego nr US 3.179.062 jest znana dalsza maszyna do obróbki podsypki torowej, która składa się głównie z przesuwalnego klinowo pod rusztem torowym w kierunku wzdłużnym toru urządzenia posiadającego ramę. Urządzenie to opiera się poprzez połączone przesuwnie w pionie z ramą, napędzane podwozia gąsienicowe na powierzchni tłucznia ich torowiska, które jest poddawane plantowaniu przez narzędzia wyrównujące znajdujące się na przednim końcu urządzenia. Podpieranie w pionie lub unoszenie rusztu torowego nad podsypkę toru odbywa się za pomocą dwóch rozciągających się w kierunku wzdłuż maszyny łańcuchów gąsienicowych, które są umieszczone w obszarze poniżej szyn na górnej stronie ramy urządzenia i wywierają nacisk na dolne strony szyn lub toczą się po nich, gdy urządzenie posuwa się do przodu po podsypce torowej. Pojazd przejezdny po torze powyżej urządzenia jest wyposażony w źródło energii i zespół sterujący, i jest ciągnięty wraz z urządzeniem przez połączenie umieszczone na wzdłużnej stronie maszyny. Ciężar pojazdu jest przy tym także przenoszony przez podwozie gąsienicowe na podsypkę. Takie stosowanie maszyny wymaga jednak bardzo wysokiego podnoszenia toru i powoduje niedopuszczalne obciążenie zginające, zwłaszcza w przypadku ciężkich szyn.
Podobne urządzenie do plantowania powierzchni podsypki tłuczniowej pod rusztem torowym jest przedstawione w opisie patentowym CA 523.843 i posiada wykonaną w postaci poziomej płyty tarczę plantującą w kształcie sań, która jest ciągnięta za jadącą po torze maszyną i jak klin wsuwana między tor i podsypkę. Do podnoszenia toru z podsypki i wyciskania go do góry służą zamontowane na tarczy dwa długie szeregi rolek, na każdej z których jest umieszczony w kierunku wzdłuż toru łańcuch bez końca, toczący się w obszarze poniżej szyn po dolnej stronie pokładów.
Zadaniem wynalazku jest dostarczenie maszyny wymienionego na wstępie rodzaju, za pomocą której można pewnie i niezawodnie podnosić tor niezależnie od nieregularności jego kształtu, na przykład takich jak na złączach szynowych.
Zadanie to zostało rozwiązane w maszynie tego rodzaju w ten sposób, że urządzenie do podnoszenia toru posiada przebiegający prostopadle do kierunku wzdłużnego maszyny, dłuższy od podkładów element nośny, stanowiący wraz z napędami podnoszenia, otaczający tor w kierunku poprzecznym maszyny, oparty wyłącznie na ramie maszyny, zespół konstrukcyjny i który jest połączony z, co najmniej jednym, obrotowym wokół osi przebiegającej w kierunku poprzecznym maszyny, podporowym elementem tocznym podkładów toru.
173 312
Za pomocą takiego urządzenia do podnoszenia toru, siły podnoszące tor mogą być przenoszone z napędów podnoszenia na dolne strony podkładów, bez potrzeby bezpośredniego stykania się urządzenia z szynami. Dzięki temu pewność podpierania toru nie doznaje żadnego uszczerbku także w miejscach występowania złączy szynowych, które zmieniają przekroje szyn. Ponieważ urządzenie do podnoszenia toru opiera się poprzez napęd podnoszenia wyłącznie na ramie maszyny, więc przy nieprzerwanym utrzymaniu pewnego podparcia toru możliwe jest podczas ciągłej jazdy roboczej wykonania w każdej chwili wybranej zmiany wysokości toru w stosunku do powierzchni podsypki. Ponadto, przez zawieszenie na ramie maszyny unika się wywierania szkodliwego wpływu na powierzchnię podsypki, znajdującą się pod urządzeniem do podnoszenia toru.
Według dalszej cechy wynalazku, element nośny na swoich końcach jest połączony ze wspornikami, które we wspólnym miejscu, oddalonym w kierunku wzdłużnym maszyny od napędów podnoszenia, połączone są przegubem, wychylnie wokół prostopadłych do siebie osi, z ramą maszyny.
Korzystnie, ze wspornikami jest połączony, przymocowany przegubowo do ramy maszyny, napęd odchylania a napęd podnoszenia i wsporniki są połączone rozłącznie z elementem nośnym.
Zapewnia to stabilizowanie urządzenia do podnoszenia toru jak również odchylanie zespołu konstrukcyjnego w bok w stosunku do ramy maszyny co umożliwia bezproblemowe kontynuowanie podążania trasą toru także w przypadku przeróbki łuku toru. A ponadto można stosunkowo szybko i prosto włączać lub wyłącząć położenie robocze będącego przedmiotem wynalazku urządzenia do podnoszenia toru bez potrzeby przerywania toku szynowego.
Zgodnie z wynalazkiem, podporowy element toczny jest w postaci łańcucha gąsienicowego, przy czym korzystnie, element nośny połączony jest z dwoma, oddalonymi od siebie w kierunku poprzecznym maszyny, łańcuchami gąsienicowymi, z których każdy jest zaopatrzony w dwie rolki prowadzące, oddalone od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny, na odległość równą^około podwójnej odległości podziałowej podkładów.
Średnica każdej z rolek prowadzących wynosi około połowy odległości podziałowej podkładów.
Pozwala io na pewne podpieranie rusztu torowego niezależnie od ewentualnych nierówności dolnych stron podkładów, przy czym dzięki powyższemu rozwiązaniu wymagane podniesienie toru może być możliwe jak najmniejsze w celu uniknięcia niedopuszczalnego obciążenia zginającego szyny.
Zgodnie z wynalazkiem, każdy napęd podnoszenia i wspornik jest zamocowany przegubowo w elemencie nośnym, w miejscu położonym na środku między oddalonymi od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny rolkami prowadzącymi.
Wreszcie zgodnie z wynalazkiem, podporowy element toczny jest wyposażony w dużą iiość umieszczonych jedna za drugą w kierunku wzdłużnym maszyny rolek obrotowych wokół poziomych osi, przebiegających w kierunku poprzecznym maszyny, których odległości między sobą są mniejsze od szerokości podkładu, i urządzenie do podnoszenia toru z elementem nośnym jest umieszczone między dwoma dodatkowymi oddalonymi od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny urządzeniami do podnoszenia toru, dodatkowym przednim urządzeniem do podnoszenia toru i dodatkowym tylnym urządzeniem do podnoszenia toru, z których każde jest wyposażone w toczne po główce szyny szczęki jezdne podnoszące.
Ponadto zgodnie z wynalazkiem, element nośny jest połączony z oddalonymi od siebie w kierunku poprzecznym maszyny rolkami prowadzącymi usytuowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie końców podkładów i obrotowymi wokół pionowych osi.
Powyższe rozwiązanie umożliwia odchylanie podporowego elementu tocznego lub łańcucha gąsienicowego wokół poziomej osi w celu lepszego dopasowania ich do nierównomiernie przebiegających dolnych stron podkładów i umożliwia także bardziej ołaskie ukształtowanie elementów tocznych lub całego urządzenia do podnoszenia toru, przy równoczesnym zachowaniu wszystkich innych korzyści. Jeżeli maszyna jest wykonana w powyższy sposób wówczas przez podniesienie można uzyskać długi odcinek budowy przy szczególnie łagodnej i chroniącej materiał linii wygięcia szyn. Jest też zapewnione w prosty konstrukcyjnie sposób samoczynne
173 312 naprowadzanie się urządzenia na łuku toru, tak, że elementy toczne zawsze są ustawione pod torem, niezmiennie w stosunku do podłużnego kierunku podkładów.
Przedmiot wynalazku został objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym tig. 1 przedstawia przedni, w stosunku do kierunku jazdy odcinek maszyny do obróbki podsypki tłuczniowej i torowiska, w widoku z boku, fig. 2 - tylny, względem kierunku jazdy, odcinek maszyny z fig. 1, w widoku z boku, fig. 3 - urządzenie do podnoszenia toru w powiększonej skali, w widoku, według strzałki III na fig. 2, fig. 4 - inny przykład wykonania urządzenia do podnoszenia toru według wynalazku, w widoku w kierunku wzdłużnym maszyny oraz fig. 5 - dalszy przykład wykonania urządzenia do podnoszenia toru, w częściowym widoku z boku.
Przedstawiona na fig. 1 i 2 maszyna 1 do obróbki podsypki tłuczniowej i torowiska posiada wydłużoną ramę 2, która jest wykonana z dwóch połączonych z sobą przegubowo części przedniej 3 i tylnej 4 ramy i podparta za pomocą łącznie trzech podwozi szynowych 5 na torze 8 składającym się z szyn 6 i podkładów 7. Kierunek jazdy maszyny 1 w czasie jej pracy jest zaznaczony strzałką 9. Zarówno środkowe podwozie szynowe 5, umieszczone w obszarze przegubu 10 ramy 2 maszyny, jak i podwozie 5. usytuowane na tylnym - w stosunku do kierunku jazdy - końcu maszyny, są przesuwne w stosunku do ramy 2 maszyny w kierunku wzdłużnym maszyny za pomocą nie przedstawionych napędów (patrz położenie pokazane linią kreska kropka). Przedni koniec maszyny 1 jest wyposażony w kabinę 11 jazdy i w znajdujące się za nią centralne źródło 12 energii dla wszystkich napędów i agregatów roboczych maszyny. Urządzenie pługowe 13 jest połączone z ramą 2 maszyny bezpośrednio za przednim podwoziem szynowym 5.
Tylna część 4 ramy maszyny 1 jest wykonana w kształcie mostu, wygięta do góry i posiada oprócz urządzenia do podnoszenia toru 15 dodatkowe przednie urządzenie do podnoszenia toru 14, i dodatkowe tylne urządzenie do podnoszenia toru 16, oddalone od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny. Dodatkowe przednie i tylne urządzenie do podnoszenia toru 14 i 16. każde sąsiadujące z jednym podwoziem szynowym, są w znany sposób zaopatrzony w toczne po główce szyny szczęki jezdne podnoszące 17 i poprzez drągi przegubowe 18 oraz przymocowane do nich napędy podnoszenia 19 są połączone przesuwnie w pionie z ramą 2 maszyny lub częścią tylną 4 ramy. Ponadto, w obszarze obydwóch dodatkowych urządzeń do podnoszenia toru przedniego 14 i tylnego 16 są przesuwne w pionie dźwigary 20 w postaci wysięgników, które są opuszczane z obydwóch podłużnych stron toru 8 i na swoich wolnych końcach wyposażone w zawieszenia 21. W zawieszeniach 21 są zamontowane, zależnie od potrzeby, narzędzia do obróbki podłoża, jak np. równiarka belkowa 22, belka rozścielająca 67 lub jednostka zagęszczająca w postaci wibratora płytowego 23. Położone po środku urządzenie do podnoszenia toru 15 jest umieszczone poniżej kabiny 24 operatora, przymocowanej do ramy 2 maszyny i posiada element nośny 25 z podporowymi elementami tocznymi 26 do podpierania podkładów 7, co przekazano dokładniej na fig. 3.
W obszarze tego urządzenia do podnoszenia toru 15 jest usytuowane, połączone przesuwnie w pionie poprzez napęd 28 z ramą 2 maszyny urządzenie do zdejmowania podkładów 27 i w dolnym położeniu roboczym jest prowadzone za pomocą rolek z obrzeżem 29 na torze 8. Przenośnik taśmowy 30 rozciąga się od tylnego końca maszyny 1 do umieszczonego w zasięgu widzenia z kabiny 24 operatora miejsca zrzutu 31 i służy do odbierania materiału podsypkowego z doczepionego do maszyny 1 wagonu transportowego 32 i dostarczania tego materiału na tor 8. W tym celu przenośnik taśmowy 30 jest wyposażony w dwie taśmy transportowe zrzutowe 33, które za pomocą rolek podporowych 34 są zawieszone na ramie 2 maszyny odchylme w poziomie. Poniżej końca zrzutowego tych taśm transportowych 33 jest usytuowany, przesuwny po torze 8, lej zsypowy 35, który służy do tego, aby zrzucany materiał trafiał zgodnie z przeznaczeniem między podkłady 8, a nie gromadził'się na ich powierzchni. Na okres przejazdu przemieszczania maszyny 1 podnosi się lej zsypowy 35 z toru 8 za pomocą urządzenia podtrzymującego 36 i zawiesza go. ,
Jak pokazano na fig. 3 element nośny 25 urządzenia do podnoszenia toru 15 przebiegający prostopadle do kierunku wzdłużnego maszyny i równolegle do płaszczyzny toru, jest trochę dłuższy od podkładu 7 i na każdym z obydwóch jego końców jest połączony z napędem podnoszenia 37 przymocowanym przegubowo do ramy 2 maszyny lub części tylnej 4 ramy.
173 312
Powstały w taki sposób z elementu nośnego 25 i napędów podnoszenia 37, zawieszony wyłącznie na ramie 2 maszyny zespół konstrukcyjny 38 otacza w czasie pracy tor 8, który może być podnoszony przez napędy poanoszenia 3 /. oddalone od sieoie w kierunku poprzecznym maszyny dwa podporowe elementy toczne 26, połączone w obszarze poniżej szyn 6 z elementem nośnym 25, są wykonane w postaci tocznych w kierunku wzdłużnym maszyny łańcuchów gąsienicowych 39. Każdy z nich posiada dwa, obrotowe wokół przebiegających w kierunku poprzecznym maszyny osi 40, rolki prowadzące 41, które są oddalone od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny na odległość równą w przybliżeniu podwójnej odległości podziałowej podkładów 7 (fig. 2). Średnica rolek prowadzących 41 wynosi około połowy odległości podziałowej podkładów.
Element nośny 25 jest ponadto połączony na swoich końcach, leżących naprzeciwko siebie w kierunku poprzecznym maszyny, ze wspornikami 42, które we wspólnym miejscu połączenia 43, oddalonym w kierunku wzdłużnym maszyny od napędów podnoszenia 37, są połączone wychylnie wokół prostopadłych do siebie osi, przegubem 44 z ramą 2 maszyny. Między jednym ze wsporników 42 a ramą 2 maszyny jest umieszczony przebiegający prostopadle do kierunku wzdłużnego maszyny napęd odchylania 45, za pomocą którego zespół konstrukcyjny 38 może być odchylany wokół pionowej osi przegubu 44. Zarówno napęd podnoszenia 37 jak i wsporniki 42 są połączone rozłącznie z elementem nośnym, 25, przy czym połączenie przegubowe napędów podnoszenia 37 i wsporników 42 jest wykonane zawsze na środku pomiędzy obydwoma oddalonymi od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny rolkami prowadzącymi 41 łańcucha gąsienicowego 39 w elemencie nośnym 25.
Wykonanie następne urządzenia do podnoszenia toru 46 przedstawione na fig. 4 posiada element nośny 47, który jest wykonany w postaci ramy 48 otaczającej w położeniu roboczym pierścieniowo tor 8. Dolna belka 49 tej ramy, przebiegająca poziomo w kierunku poprzecznym maszyny, jest wyposażona w podporowe elementy toczne 50, zaś napędy podnoszenia 51 służące do przesuwania w pionie urządzenia 46 do podnoszenia toru są przymocowane rozłącznie do górnej belki 52 ramy 48 i połączone przegubowo z (nie przedstawioną) ramą maszyny. Pierwsza pionowa część boczna 53 ramy jest również połączona rozłącznie z dolną belką 49 i przymocowana odchylnie od górnej belki 52, aby umożliwić umieszczenie urządzenia 46 do podnoszenia toru w położeniu roboczym lub usunięcie go z tego położenia. Zarówno pierwsza część boczna jak i przeciwległa w stosunku do niej w kierunku poprzecznym maszyny druga część boczna ramy 48 są połączone z krążkami prowadzącymi 55, które są obrotowe wokół pionowych osi 56 i podczas pracy urządzenia 46 znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie wystających części podkładów 7 lub toczą się po końcach 57 podkładów 7.
Figura 5 pokazuje inny podporowy element toczny 58, który jest wyposażony w większą ilość rolek 59 umieszczonych jedna za drugą w kierunku wzdłużnym maszyny. Rolki te są przymocowane obrotowo wokół przebiegających poprzecznie do kierunku wzdłużnego maszyny osi 60 do wspólnego kozła łożyskowego 61, który ze swojej strony jest przymocowany obrotowo wokół przebiegającej w kierunku poprzecznym maszyny osi 63, jak również połączony z nią rozłącznie. Odległość między każdymi dwoma sąsiednimi rolkami 59 jest mniejsza od szerokości podkładu 7. Podczas pracy maszyny rolki 59 toczą się po dolnych stronach podkładów 7, przy czym na elemencie nośnym 62 są zamocowane dodatkowo krążki prowadzące 64, tak jak to już opisano dla fig. 4.
Maszyna 1 może być stosowana w różny sposób do obróbki podsypki toru i torowiska. W sposobie stosowania przedstawionym na fig. 1 i 2 nanosi się np. warstwę ochronną składającą się ze żwiru i piasku na torowisko ziemne 65 opróżnione uprzednio całkowicie z tłucznia za pomocą maszyny czyszczącej. Nie jest przy tym stosowane urządzenie pługowe. Środkowe podwozie szynowe 5 jest przy tym przesunięte do maksymalnie przedniej pozycji w stosunku do kierunku jazdy, zaś tylne podwozie 5 przedstawione w przeciwym kierunku do tyłu, aby w ten sposób wytworzyć przestrzeń o możliwie dużej rozpiętości, przeznaczoną dla toru 8, który ma być podniesiony. Tor ten zostaje następnie podniesiony z torowiska ziemnego 65 za pomocą szczęk jezdnych podnoszących 17 dodatkowych urządzeń do podnoszenia toru: przedniego 14 i tylnego 16, po czym usytuowane po środku urządzenie do podnoszenia toru 15 zostaje umieszczone w położeniu roboczym. W tym celu element nośny 25 z ułożyskowanymi w nim
173 312 podporowymi elementami tocznymi 25 wprowadza się pod podkłady 7 poprzecznie w stosunku do toru 8, a następnie - przy tymczasowo bezciśnieniowo sterowanym napędzie odchylania 45 - łączy na obydwóch podłużnych końcach lub podłużnych bokach toru z napędami podnoszenia 37 i wspornikami 42, (Alternatywną możliwością byłoby wsunięcie urządzenia do podnoszenia toru 15 pod ruszt torowy w miejscu rozłączenia szyn, przy czym wtedy nie musiałby być rozłożony na części zespół konstrukcyjny 38), tor jest więc teraz podpierany i zabezpieczony od dołu przez łańcuch gąsienicowy 39 środkowego urządzenia do podnoszenia toru 15, podczas gdy maszyna 1 posuwa się w sposób ciągły w kierunku strzałki 9. Za pomocą napędów podnoszenia 19 i 37 steruje się wysokością podnoszenia toru lub dopasowuje się do istniejących warunków. Za pomocą równiarki belkowej 22 wygładza się torowisko ziemne 65, na które następnie zrzuca się za pomocą transportera taśmowego 30 żwir 66 i rozprowadza go przy użyciu belki rozściełającej 67 oraz zagęszcza za pomocą podążającego za nią wibratora płytowego 23. Potem układa się na zagęszczonej warstwie ochronnej torowiska tor 8 przy użyciu dodatkowego tylnego urządzenia do podnoszenia toru 16.
Według innego (nie pokazanego) sposób stosowania, na opuszczony tor 8, ułożony na torowisku ziemnym 65 lub na już naniesionej warstwie ochronnej torowiska, wjeżdża na miejsce z naniesioną warstwą ochronną pociąg roboczy. Tłuczeń podsypkowy zostaje wyładowany z wagonu Talbota i ruszt torowy wypełniony całkowicie tym tłuczniem. Następująca po tym maszyna 1 podnosi teraz ponownie tor 8 i plantuje oraz zagęszcza zrzucony i rozścielony za pomocą urządzenia pługowego 13 materiał podsypkowy na całym przekroju toru, podobnie jak w opisanym już sposobie pracy. Istnieje także możliwość doprowadzania na miejsce pracy, za pomocą przenośnika taśmowego 30 materiału z tylnego końca maszyny, w celu uzupełnienia zgromadzonego już na ruszcie torowym materiału podsypkowego.
173 312
173 312
U73 3U2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru złożonego z szyn i podkładów, z ramą maszyny przejezdną w sposób ciągły za pomocą podwozi szynowych po torze i z umieszczonym między dwoma podwoziami szynowymi urządzeniem do podnoszenia toru, które jest połączone z ramą maszyny przesuwnie w pionie przez napędy podnoszenia, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (15, 46) posiada, przebiegający prostopadle do kierunku wzdłużnego maszyny, dłuższy od pokładów (7), element nośny (25, 47, 62), stanowiący wraz z napędami podnoszenia (37,51), otaczający tor (8) w kierunku poprzecznym, maszyny, podparty wyłącznie na ramie (2) maszyny, zespół konstrukcyjny (38), i który jest połączony z, co najmniej jednym, obrotowym wokół osi (40, 63) przebiegającej w kierunku poprzecznym maszyny, podporowym plempntpm trtP7nvm 06 0Π 8)Ł^ nnkMaHńw 27Ί tum fiTi
    WAW>AAA^AAt-wAxx *** v— V' / - ~ - -» ν'- / ·
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że element nośny (25) na swoich końcach jest połączony ze wspornikami (42), które we wspólnym miejscu (43), oddalonym w kierunku wzdłużnym maszyny od napędów podnoszenia (37), połączone są przegubem (44), wychylnie wokół prostopadłych do siebie osi, z ramą (2) maszyny.
  3. 3. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, że ze wspornikami (42) jest połączony przymocowany przegubowo do ramy (2) maszyny napęd odchylania (45).
  4. 4. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że napędy podnoszenia (37, 51) i wsporniki (42) są połączone rozłącznie z elementem nośnym (25, 47).
  5. 5. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że podporowy element toczny (26) jest w postaci łańcucha gąsienicowego (39).
  6. 6. Maszyna według zastrz. 1 albo 5, znamienna tym, że element nośny (25) połączony jest z dwoma oddalonymi od siebie w kierunku poprzecznym maszyny łańcuchami gąsienicowymi (39), z których każdy jest zaopatrzony w dwie rolki prowadzące (41), oddalone od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny, na odległość równą około podwójnej odległości podziałowej podkładów (7).
  7. 7. Maszyna według zastrz. 6, znamienna tym, że średnica każdej z rolek prowadzących (41) wynosi około połowy odległości podziałowej podkładów (7).
    ,
  8. 8. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że każdy napęd podnoszenia (37) i wspornik (42) jest zamocowany przegubowo w elemencie nośnym (25), w miejscu położonym na środku pomiędzy oddalonymi od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny rolkami prowadzącymi (41), w elemencie nośnym (25).
  9. 9. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że podporowy element toczny (58) jest wyposażony w dużą ilość umieszczonych jedna za drugą, w kierunku wzdłużnym maszyny, rolek (59), obrotowych wokół poziomych osi (60), przebiegających w kierunku poprzecznym maszyny, których odległości między sobą są mniejsze od szerokości podkładu (7).
  10. 10. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie do podnoszenia toru (15) z elementem nos'nym (25) jest umieszczone między dwoma dodatkowymi, oddalonymi od siebie w kierunku wzdłużnym maszyny, urządzeniami do podnoszenia toru: dodatkowym przednim urządzeniem do podnoszenia toru (14) i dodatkowym tylnym urządzeniem do podnoszenia toru (16), z których każde jest wyposażone w toczne po główce szyny szczęki jezdne podnoszące (17).
  11. 11. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że element nośny (47,62) jest połączony z oddalonymi od siebie w kierunku poprzecznym maszyny krążkami prowadzącymi (55, 64), usytuowanymi w bezpośrednim sąsiedztwie końców podkładów (7) i obrotowymi wokół pionowych osi (56).
    * * *
    173 312
PL94302831A 1993-04-08 1994-03-29 Maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru PL173312B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT72093 1993-04-08

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL173312B1 true PL173312B1 (pl) 1998-02-27

Family

ID=3498036

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94302831A PL173312B1 (pl) 1993-04-08 1994-03-29 Maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5435252A (pl)
EP (1) EP0619400B1 (pl)
CN (1) CN1066226C (pl)
AT (1) ATE166120T1 (pl)
AU (1) AU666807B2 (pl)
CA (1) CA2120822C (pl)
CZ (1) CZ32094A3 (pl)
DE (1) DE59405934D1 (pl)
ES (1) ES2118360T3 (pl)
FI (1) FI108658B (pl)
PL (1) PL173312B1 (pl)
RU (1) RU2093632C1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0406945D0 (en) 2004-03-27 2004-04-28 W & D Mcculloch Rail track handling apparatus and method
DE102007037441B3 (de) * 2007-08-08 2009-01-22 Deutsche Gleis- Und Tiefbau Gmbh Gleisverfahrbarer Schüttgutverladewagen
AT511192B1 (de) * 2011-08-18 2012-10-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur erneuerung eines gleises
AT513824B1 (de) * 2013-02-25 2014-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur Reinigung von Schotter eines Gleises
RU2572485C1 (ru) * 2014-07-28 2016-01-10 Игорь Анатольевич Пухов Способ строительства и ремонта бесстыкового пути, рельсошпальная решётка и путеукладочный поезд для его осуществления

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA523843A (en) * 1956-04-17 I. S. Fogelberg Tord Apparatus for lifting railway tracks
US1338681A (en) * 1920-02-10 1920-05-04 Dobson Daniel Jefferson Machine for ballasting railway-tracks
US1899874A (en) * 1930-07-28 1933-02-28 Lemaire Maurice Henri System for continuously cleaning the ballast of railway tracks
DE571197C (de) * 1932-03-25 1933-02-24 Rheinische Metallw & Maschf Vorrichtung zum OEffnen und Schliessen der Auswurfoeffnung fuer die Geschosshuelsen von gegen die Aussenluft gasdicht abgeschlossenen Geschuetzraeumen
GB695900A (en) * 1950-03-10 1953-08-19 Maurice Henri Lemaire Improvements in or relating to methods of, and plants for, railroad ballast maintenance
CH291134A (fr) * 1950-03-10 1953-06-15 Lemaire Maurice Henri Procédé et machine pour la rénovation et l'amélioration du ballast des voies ferrées.
US2725016A (en) * 1950-07-07 1955-11-29 Fogelberg Tord Ivar Svante Apparatus for lifting railway tracks
US2737901A (en) * 1950-11-17 1956-03-13 Drouard Jacques Machine for clearing away the ballast from under the railway track sleepers
FR1122989A (fr) * 1955-04-25 1956-09-14 Dégarnisseuse pour voies de chemin de fer
US3055309A (en) * 1957-10-28 1962-09-25 Lloyd E Moss Combination track lifting and ballast removing machine
US3179002A (en) * 1961-12-15 1965-04-20 Bausch & Lomb Projector system
AT345881B (de) * 1975-08-18 1978-10-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare maschine zum kontinuierlichen nivellieren und verdichten der schotterbettung eines gleises
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
AT398097B (de) * 1991-11-13 1994-09-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur herstellung einer planumschutzschichte

Also Published As

Publication number Publication date
EP0619400B1 (de) 1998-05-13
AU666807B2 (en) 1996-02-22
CN1101692A (zh) 1995-04-19
CZ279539B6 (cs) 1995-05-17
FI941603A0 (fi) 1994-04-07
FI108658B (fi) 2002-02-28
RU94010053A (ru) 1996-06-10
ES2118360T3 (es) 1998-09-16
AU5929994A (en) 1994-10-13
EP0619400A2 (de) 1994-10-12
DE59405934D1 (de) 1998-06-18
RU2093632C1 (ru) 1997-10-20
ATE166120T1 (de) 1998-05-15
FI941603A (fi) 1994-10-09
US5435252A (en) 1995-07-25
CN1066226C (zh) 2001-05-23
CA2120822C (en) 2004-11-09
CA2120822A1 (en) 1994-10-09
CZ32094A3 (en) 1995-05-17
EP0619400A3 (de) 1995-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1554773A3 (ru) Передвижна машина дл непрерывного ремонта железнодорожного пути
US4428296A (en) Railroad track relaying train
PL129816B1 (en) Mobile machine for cleaning aggregate bed and method of treating aged aggregate
CA1074620A (en) Mobile apparatus for continuous track renewal
GB2134574A (en) A conveying and clearing chain arrangement for railway track maintenance machines
JP4713017B2 (ja) 軌道更換装置
SK59895A3 (en) Travelling device for transport of track fields
AU639636B2 (en) A loading vehicle for receiving, moving along and discharging bulk material
HU177489B (en) Moving apparatus for continuous changing respectively improving track consists of rails and sleepers
AU642805B2 (en) A cleaning machine
SK590288A3 (en) Continually traveling machine for building of track
GB2281930A (en) A railway track maintenance machine
AU617216B2 (en) A track maintenance machine with a track stabilizer
CZ285437B6 (cs) Stroj pro demontáž staré koleje a pokládání nové koleje
PL173312B1 (pl) Maszyna do obróbki podsypki tłuczniowej toru
CZ278707B6 (en) Track-borne machine for distribution and profiling of railway ballast bed
PL165464B1 (pl) Maszyna poruszana po szynach do rozkladania i profilowania warstwy tluczniowej PL PL
AU597487B2 (en) A track ballast bed cleaning machine comprising an endless conveying and clearing chain
US5778795A (en) Railway truck assembly for truck maintainence
PL201968B1 (pl) Maszyna do renowacji toru
US4316416A (en) Mobile apparatus for replacing old track ties by new track ties
PL203983B1 (pl) Maszyna do obróbki podsypki torowej
DE3247743C1 (de) Verfahrbarer Schaufelradbagger
JP7412015B2 (ja) 軌道用砕石搬送車
US816076A (en) Apparatus for raising the superstructure of and ballasting railway road-beds.

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120329