PL161158B1 - zwlaszcza kamieni z ziarna PL PL PL - Google Patents

zwlaszcza kamieni z ziarna PL PL PL

Info

Publication number
PL161158B1
PL161158B1 PL1988276049A PL27604988A PL161158B1 PL 161158 B1 PL161158 B1 PL 161158B1 PL 1988276049 A PL1988276049 A PL 1988276049A PL 27604988 A PL27604988 A PL 27604988A PL 161158 B1 PL161158 B1 PL 161158B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
delaminating
box
grain
stones
Prior art date
Application number
PL1988276049A
Other languages
English (en)
Other versions
PL276049A1 (en
Inventor
Roman Mueller
Original Assignee
Buehler Ag Geb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH1110/88A external-priority patent/CH676209A5/de
Application filed by Buehler Ag Geb filed Critical Buehler Ag Geb
Publication of PL276049A1 publication Critical patent/PL276049A1/xx
Publication of PL161158B1 publication Critical patent/PL161158B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B4/00Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs
    • B03B4/02Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs using swinging or shaking tables
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B9/00Combinations of apparatus for screening or sifting or for separating solids from solids using gas currents; General arrangement of plant, e.g. flow sheets
    • B07B9/02Combinations of similar or different apparatus for separating solids from solids using gas currents

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do oddzielania z miesza­ nek ziarnistych, zwlaszcza do oddzielania ciezkich domieszek, zwlaszcza kamieni z ziarna, z przedmuchiwanym powietrzem, wi­ brujacym, nachylonym stolem rozwarstwia­ jacym, z kanalami powietrznymi dla ruchu powietrza obiegowego w urzadzeniu, zna­ mienne tym, ze stól rozwarstwiajacy (3 ,3a, 3b, 3c, 3d) oraz kanaly (13%, 53) powietrzne dla zasysania powietrza i dla zawracania po­ wietrza tworza wibrujaca skrzynie (50), przy czym na górnej stronie skrzyni (50) umiesz­ czone sa na stronie koncowej króciec (2’) doprowadzajacy material, w przyblizeniu w srodku króciec (13’) zasysajacy powietrze i na przeciwleglej stronie koncowej króciec (55’) odwracajacy powietrze. Fig.1 PL PL PL

Description

Przedmiotem oyoslazku jest urządzenie do oddzielania mieszanek ziarnistych, zołaszcza oddzielania ciężkich domieszek, zwłaszcza karne;ni z ziarna z przedmuchioanych powietrzem, o terującym, nachylonym stołem rtzwAΓstwiaJącym z kanałami powietrznymi dla ruchu powietrza obiegcoego o urządzeniu.
W przeszłości próbcwano różnymi metodami mieszaninę ziarna rozdzielić na ciężką i lekką frakcję. Głównym problemem jest przy tym oybieranie kamieni z Maeriału ziarnwego.
Kamienie, odłamki szkła, części eetalcwl i inne domieszki, które zasadniczo różnią 3ię olelkością od oielkości średnich ziaren odseparwyoanl zostają za pomocą sit. Jak oiadomo
161 158 znajdują się wśród nich takie rodzaje zbóż jak pszenica, jęczmień, żyto, owies, orkisz, ale też inne rodzaje ziarna, jak kawa, ziarno kakaowe, bób, nasiona kwiatów i inne, których zewnętrzne wymiary ziarna zawierają się w stosunktwo wąskim przedziale wielkości. Co jest większe niż określone otwory lub mniejsze drugie drobniejsze otwory, może jako inny materiał być oddzielone prosto za pomocą sit. Trudność polega na tym, że obce domieszki, które w przybliżeniu są takie same jak ziarno prawidłowe muszą także zostać wybrane i oddzielone oraz odrzucone.
Wcześniej stosowano często kąpiele wodne, w których wszystkie obce składniki, które były cięższe od ziarn opadały na dno wanny. Przy tym wykorzystano efekt Miły ciężkości lub sił wyporu wody, Jako główną zaletę tej imtody widziano Jednoczesne mycie ziarna. Ze względu na równocześnie wytwarzaną wodę mJącą a częściowo związanymi z tym problemami mikrobiologicznymi rozwiązanie to od kilku lat prawie całkowicie zastąpiono tak zwanym suchym oczyszczaniem.
Przy suchym oczyszczaniu osiąga się w zasadzie podobne siły wyporu za pomocą wibracji i silnego przedmuchiwania powietrzem nad powierzchnią stołu, Jak siły przy użyciu wody myyącej. w praktyce zyskały najczęściej uznanie w ostatnim dwudzzestoleciu, zaproponowane przez fimmę 3Vler _G tego rodzaju metody wybierania kamieni, co najmniej tam, gdzie zostały postawione wysokie wymagania co do stopnia oczyszczania. Metody te zostały podane w opisie patentwym RFN nr DE-FS i 913 707. Osiąga 3ię przy tym najpiew wstępne rozwarstwienie wzdłuż kanału wstępnego rozwarstwiania. Ciężkie domieszki opadają do obszaru w pobliżu stołu. Nad powierzchnią stołu odbywa się jednocześnie ześlizgiwanie się lekkiej warstwy, leżącej z odstępem nad stołem w kierunku najniżej leżący koniec przez nachylenie stołu, lub do odpowiedniego wylotu dla lekkiej frakcji. Ciężkie domieszki leżąca na powierzchni stołu są transporowane za pomocą wibracji i ruchów transportujących w kierunku końca stołu leżącego wyżej, przy czym kamienie zostają całkowicie odseparowane w końcowej strefie podziału i odprowadzone odpowiednim wylotem. Główną wadą tego rozwiązania Jest specjalny, konieczny trójkątny kształt stołu, który pozwala Jedynie na ograniczony wzrost przepustowość i maaeriału.
Następnie próbowano różnych innych rozwiązań, jednak bez praktycznie 'znaczącyoh osiągnięć. W większości przypadki nie było możliwe osiągnięcie jakości oczyszczania Jak w rozwiązaniu, wymienionym jako pierwsze. Tak spróbowano niejednokrotnie operować dwoma leżącymi jeden nad drugim stołami roboczymi, przy czym górny stół spełnia funkcję sita i rozwarstwiającą, co zostało podane przykładowo w opisie patenowwym RFN nr DJ-DS 2 533 274. W tym rozwiązaniu osiągnięcie zasadniczo całkowitego, to znaczy prawie 100% wybrania kamieni możliwe jest jedynie z zastoswraniera ZoZatk<wych środki Jak specjalne wbudowane zespoły.
Znany jest z opisu patentowego Wiellkiej Brytanii nr 1 536 905 separator zbożowy, w którym zastoocwano wentylator do wytwarzania prądu powietrza, umieszczony pod nachylorym 1 dziurkowanym przesiewać zem. Osłona obejmująca cały separator wraz z wentylatorem jest sztywno zamocowana i tylko stół przyjmujący może być poruszany.
Znany jest klasyczny układ powietrza obiegowego, w którym występują Jednakże praktycznie zawsze problemy z ciśnieniami występującymi we wszystkich odcinkach obudowy. Zwłaszcza nie może zostać tu rozwiązany problem tak zwanego powietrza fałszywego.
Podsumowując przy tych znanych sposobach oddzielania domieszek z ziarna, zwłaszcza sposobach wybierania ciężkich domieszek było problemtyczne doprowadzenie powietrza, co jest ważne zwłaszcza dla wzajemnego, niezakłionego, optymalnego prowadzenia maeriału i powietrza włącznie z zasilaniem mteruałem i powietrzem w następstwie ograniczenia poprawienia wydajności przepustu, zwłaszcza przy skutecznym wybieraniu.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego urządzenia oddzielającego domieszek zboża, zwłaszcza dla wybierania kamieni.
Urządzenie do oddzielania mieszanek ziarnistych, zwłaszcza do oddzielania ciężkich do4 l6l 158 mieszek, zwłaszcza kamieni z ziarna, z przedmuchiwanym powietrzem, wibrującym, nachylorym stołem rozwarstwiającym, z kanałami powietrza dla ruchu powietrza obiegowego urządzenia charakteryzuje się według wynalazku tym, że stół rozwarstwiający oraz kanały dla zasysania powietrza i dla zawracania powietrza tworzą wibrującą skrzynię, przy czym na górnej stronie skrzyni umieszczone są: na stronie końcowej króciec doprowadzający Mteriał, w przybliżeniu w środku króciec zasysający powietrze i na przeciwległej stronie końcowej króciec zawracający powietrze.
Korzystnie doprowadzenie mteriału z króćca doprowadzającego maeriał Jest rozszerzone od góry w kiermku ku dołowi i ukształtowane na sposób kaskady i stanowi część wibrującej skrzyni. Korzystnie w skrzyni są umieszczone jeden nad drugim co najmniej dwa stoły rozwarstwiające, przy czym powietrze obiegowe przepływa przez oba stoły rozwarstwiające od dołu ku górze, przy czym urządzenie to zewiera układ transportujący produkt dla przekazania części mteriału z górnego stołu rozwarstwiającego na dolny stół rozwarstwiający. Kor-r^rs-tnie skrzynia Jest ułożyskcwana z możliwością wibracji na podstawie, która w swym górnym rejonie m głowicę stacjonarną. Korzystnie między stacjonarną głowicą z Jednej strony, a króćcem zasysającym powietrze względnie króćcem zawracającym powietrze oraz króćcem doprowadzającym mteriał z drugiej strony wibrującej skrzyni są umieszczone giętkie mariciety. Korzystnie powyżej stacjonarnej głowicy Jest umieszczony oddzielacz powietrza obiegowego. Korzystnie oddzielacz powietrza obiegowego jest połączony z wentylatorem zasysającym i przewodem odprowadzającym pył. Korzystnie kanał powietrza obiegowego Jest połączony z przyłączem zasysającym dla filtra pyłu drobnego.
Dzięki wymalazknwi, który oderwał się całkowicie od wszystkich dotychczasowych koncepcji 1 wynikających z tego domniemanych niezmiennych praw natury:
- że konieczne jest w ogóle wstępne oddzielanie,
- że wymaga się odpowiedniego czasu oraz drogi do odseparowania domieszek,
- albo podczas gdy produkt zostaje dostarczony na większy obszar stołu, sądząc, że wtedy każdy kamyczek otrzymuje większe szanse na odseparowanie, można było uwolnić się i bez obciążeń zrealzować nowy pom, który polega szczególnie na tym, że:
- prawidłowe zasilanie następuje przy możliwie szerokim i płaskim stramieniu,
- który to strmień bezpośrednio doprowadza się do obszaru znajdującej się na górnym końcu stołu strefie oddzielania.
Całkiem nieoczekiwanie okazało się dzięki urządzeniu według wynalazku, że przy takim samym stopniu oddzielania i takim samym zapotrzebowaniu powietrza przepustowość-wzrasta powyżej 50%, bez wymagania dla urządzenia według wyrnslazku dużych nakładto konstrukcyjnych.
Przedmiot wyralazku Jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia najprostszy przykład oddzielacza kamieni z miłym stołem; fig. 2 - zasilanie stołu rozwarstwiającego produktem; fig. 3 - rozwiązanie według fig. 1, jednak z dwoma stołami, szczególnie dla dużej przepustowości; fig. 4 - rozwiązanie według fig. 1 z kanałem powietrza obiegowego; fig. 5 - rozwiązanie według fig.5 z kanałem powietrza obiegowego; fig. 6 - rozwiązanie z fig. 5 z oddzielaczem powietrza obiegowego; fig. 7 - rozwiązanie według fig. 3 z dodatkowym utworzeniem dwóch frakcji według ciężkości razem z oddzieleniem kam^n^; fig· 8 - inny przykład wykonania rozwiązania według fig. 7; fig. 9 -dołek dla kamieni na powierzchni stołu rozwarstwiającego, zaś fig. 10 - urządzenie jak na fig. 3, 7 i 8 z przeprowadzonym przez skrzynię kanałem powietrza obiegowego.
Na figurze 1 pokazano podstwewy typ oddzielacza 1 kameni według wynalazku, przy którym świeże ziarno kierowane jest przez wlot 2 na stół rozwarstwiający 3 i skąd Jako oczyszczone ziarno jest odprowadzane wylotem 4. Nad stołem rozwarstwiającym 3 jest umieszczony zamknięty dzwon 5, który zawiera otwór odsysający 6. Dzwon 5 tworzy razem ze stołem rozwarstwiającym 3 zespół wibrujący 7, który za pomocą generatora 8 wibracji jest pobudzany
1 15Θ ze składową wibracji skierowaną w kierunku górnego końca stołu rozwarstwiającego 3. Górny koniec stołu rozwarstwiającego 3 Jest utworzony przy pomocy blachy prowadzącej 19 Jako końcowa strefa podziału. Cały zespół wibrujący 7 Jest podparty za pomocą element! sprężynujących 9 na twardo stojącej na podłożu 11 obudowie 10. R!nocześnie sztjwno z obudową 10 połączona jest wibrująca głowica 12, której usytuowano wlot 2 oraz króciec 13 odsysający powietrze. Dalej w króćcu 13 odsysającym powietrze usytuowana jes.t klapa 14 regulacji Ilości powietrza do ustalania całości zasysanego powietrza przez i oddzielacz 1 kamerki, Połączenie wibrujących części lub zespołu wibrującego 7 i głowicy 12 następuje poprzez giętkie iman kiety 15, które umieszczone są za wlotem 2.
Stół rozwarstwiający 3 ma w zarysie podstwoowym, korzystnie, co najmniej w przybliżeniu, kształt prostokątny. Mejsce przesypywania produktu rozciąga się nad całą szerokością 3 stołu o grubości D. Tworzenie szerokiego i płaskiego strumienia 20 materiału, nazywanego też wstęgą następuje w celu zasilania mteriałem dwustopniowo. Jako część wibrującego dzwonu 5 dostarcza się świeże ziarno do skrzyni dzielającej 17. Do tego samego celu służy r!nież umieszczona w skrzyni dzielącej 17, klapa spiętrzająca 18, tak że ziarno już jako szeroki i płaski strumień, kierowane Jest bezpośrednio na blachę prowadzącą 19, rozciągającą się nad całą szerokością stołu, a następnie Jako r!nornierny szeroki i płaski strumień 20 na stół rozwarstwiający 3. Szerokie i płaskie rozłożenie strumienia 20 produktu jest dalej podtrzymywane przez to, że blacha prowadząca 19 zawiera na swoim wolnym końcu krawędź przelewową 16, zatem jest ona wykonana w postaci niecki. V celu wstępnego oddzielenia ciężkich i lekkich składniów blacha prowadząca 19 może r!nież zawierać otwory w dnie dla przepuszczenia ciężkich doweszek.
Szerokie i r!ooraieroe rozłożenie strumienia produktu na stole rozwarstwiającym 3 wyjaśniano szczegółowo za pomocą fig. 2. Uwidoczniono na tej figurze także rozwarstwienie. Stół rozwarstwiający 3 zawiera jako podłoże dla produktu chropowatą siatkę sitową 21 i jest wbudowany w znany sposób do tak zwanej konstrukcji warstwowej, przy czym siatka sitowa 21 tworzy górną powierzchnię, pooitrzymywaną za pomocą usytuowanych komorowo pas! blach 34, które są zamocowane do dołu za pomocą cienkiej blachy 22 zawierającej otwory. V pojedynczych polach 23 pomiędzy pasami blachy 34 umieszczone są elementy czyszczące 24, które zar!no kratę sitową 21, jak też blachę z otworami utrzymują w czystości. Ważnym Jest tu dalej to, aby blacha 22 z otworami stwarzała opór powietrza, który jest znacznie większy niż opór powietrza kraty sitowej 21, na przykład w stosunku 1:10. Dzięki tym środkom rozkład powietrza może być niezależny od grubości warstwy na kracie sitowej 21 na całej powierzchni stołu rozwarstwiającego 3 i pozostać w przybliżeniu stały.
Rojzwarstwienie maer-iału składa się w zasadzie z trzech różnych warstw, przy czym dolna, zawierająca ciężkie domieszki warstwa 25 przenoszona jest za pomocą ruchu wibracyjno-podrzucającego w górę stołu. Lekka warstwa 25 uwolniona od ciężkich domieszek jest utrzymywana przez zmieniający strumień powwetrza nie tylko w stanie luźnym, ale też w odstępie od kraty sitowej 21 w stanie uniesionym w powietrzu. Ponieważ stół rozwarstwiający 3 jest lekko nachylony, a na górną lekką warstwę 26 nie działa bezpośrednio żadna skierowana ku górze stołu siła transportująca, jednak pozostaje ona w stanie wibracji, dopływa do niżej leżącej strony stołu. Foza tyra-: stół rozwarstwia jący 3 może być przestawiony pod względem swojego nachylenia za pomocą regulatora 35. Trzecia warslwa 27 ekłada się z pojedyńczych ciężkich domieszek, najczęściej tylko pojedynczych cząstek, obcych domieszek, kamieni 28 i innych. Dobre, ciężkie ziarna 29 i cząstki lekkie, na przykład poł!ki ziaren, części łusek 30 są przedstawione w odpowwidającej sobie formie. Maeriał ciężki z kamieniami 28 opada natychmiast na wibrującą powierzchnię 7 stołu i porusza się za pomocą wibracji i chropowatej powierzchni stołu, wykoinanej jako krata sitowa 21 do góry stołu.
Dla opisanej wyżej funkcji urządzenia ważnym jest, aby strumień powietrza był prowadzony w sposób dokładny. Cała'powierzchnia stołu musi być przedmuchiwana r!nomiernie
161 158 z dołu do góry za pomocą ssącego strumienia powietrza, którego kierunek oznecza strzałka 51. Frzepłp* powietrza wprowadza ziarno w silry stan fluidyzacji. Ponieważ tylko najcięższe cząstki, to jest kamienie 28 są oddzielone na wyżej końcu stołu i stąd powinny zostać odprowadzone do śluzy 45 dla kamieni, należy stworzyć odpowiedni przeciwprąd przedmuchujący 55, który zapobiega odprowadzeniu lekkich cząstek i ziarn razem z ciężkimi domieszkami na górny koniec stołu. Przeciwprąd przedmuchujący utworzy się korzystnie pod blachą prowadzącą 19. Jeżeli blacha prowadząca 19 jest sztywno połączona ze ścierami dzwonu, powietrze prwadzone w szczelinie między blachą prwadzącą a stołem rozwarstwiającym może jedynie uchodzić w kierunku 35.
W ten sposób zapobiega się przemieszczaniu mteriału za wyjątkiem znajdujących się w nim kamieni 28 do góry za pomocą przedmuchiwania powietrzem. Kamienie 28 mogą kontynuwać swój ruch do wyżej leżącego końca stołu.
Taki sam przeciwprąd przedmuchujący 55 powooiuje w praktyce dokładne uimeszczenie czoła płynięcia lub zmianę 52 kierunku przepływu. X miejscu zmiany 52 kierunku przepływu ziarno 29 uwolnione od kamieni zostaje podniesione za pomocą silnego strumienia pwietrza 51, 55 nad pwierzchnią stołu i płynie swobodnie razem ze wszystkimi lekkimi cząstkami, z wyżej zawieszoną lekką warstwą 26 do dołu stołu. Najlżejsza frakcja zostaje natychmiast przy wylocie 4 odprwadzona, zaś średnia frakcja zboża może ewentualnie wykonać wielokrotnie ruch obiegowy do góry - do dołu stołu, co zwłaszcza dotyczy ziarn granicznych.
W rozwiązaniu pokazanym na fig. 1 i 2 strumień 2o produktu dostarczany Jest bezpośrednio do strefy zmiany 52 kierunku przepływu. ZmLana 52 kierunku przepływu wytwarzana jest w wyniku trzech sił mechanicznego oddziaływania transportującego do góry stołu, spływania górnej warstwy 26 do dołu stołu jak również przeciwprądu przedmuchującego 55.
Różnica konstrukcyjna przedstawionego na fig. 5 przykładu wykonania urządzenia według wynalazku w stosunku do fig. 1 polega na tyra, że zastosowano tu dwa stoły rozwarstwiające, górny stół rozwarstwiający 5a i dolny stół rozwarstwiający 5b. Zasadniczo oba stoły rozwarstwiające 5a i 5b imją taką sarnę budowę, przykładowo taką jak pokazano na fig. 2. V przy padku górnego stołu 5a nie występuje zasadniczo przeciwprąd przedmuchujący, tak że nie tylko najcięższe domieszki, ale też cała ciężka frakcja 25 przesuwa się do góry stołu i poprzez kanał odprowadzający 40 opada nad blachą kierującą 41 na blachę prowadzącą 19. Rozpoczynając od blachy prowadzącej 19 sposób pracy stołu rozwarstwiającego 5b jest identyczny jak dla stołu rozwarstwiającego 5 z fig. 1 względnie fig. 2. Aby zapobiec bezpośredniemu umieszczaniu świeżo wchodzącego strumienia 20 produktu ze skrzyni dzielącej 17 z ciężką warstwą 25, pomiędzy skrzynią dzielącą 17 a stołem rozwarstwiającym 5a w najwyższym położeniu umieszczona jest blacha kierująca 42. Wypływający strumień produktu Jest odprowadzany przez śluzę 45 dla produktu do kanału 44 odprowadzającego dolnego stołu rozwarstwiającego 5b. Oba uwolnione od nejcięższych domieszek strumienie irateriału ze stołoW rozwarstwiających 5a i 5b są razem z powrotem kierowane do wylotu 4. Wszystkie najcięższe domieszki, jak kamienie 28 i inne są najpierw oddzielone z górnego stołu rozwarstwiającego 5a razem z ciężką warstwą 25. Na dolnym stole rozwarstwiającym 5b odbywa się następnie szczegółowe oddzielenie i osobne odprowadzenie kamieni 28 przez śluzę 45 dla kamieni. Wybieranie kamieni odbywa się tu w dwóch oddzielnych w czasie i przestrzeni stopniach. Następuje najpierw mianowicie tworzenie skoncentrowanego zbioru ze wszystkich ciężkich materiałów, na przykład 50 - 60% całości wsadu na górnym stole rozwarstwiającym 5a, i kamienie i inne najcięższe domieszki ze zmiiejszonego najpieiw wsadu imaeriału zostają wybrane i odprowadzone.
* przykładzie wykonania pokazanym na fig. 4 prowadzenie produktu Jest identyczne jak w urządzeniu przedstwioIC'm na fig. 1, zaś przykład z fig. 5 pod tyra względem odpowiada rozwiązaniu z fig. 5. Różnica między przykładami wykonania z fig. 4 i 5, a przedstwionymi na fig. 1 i 5 polega na zastosowaniu dodatkcwo naokoło zamkniętej skrzyni
161 158
50, która podzielona jest stołem rozwarstwiającym, względnie stołami rozwarstwiającymi na górną przestrzeń odsysającą 51 i dolną przestrzeń zasysającą 52. 2 boku na dolrym końcu stołu lub stołfw rozwarstwiających znajduje się kanał 53 powietrza obiegowego, który jest połączony za pomocą giętkiego węża 54 z przewodem 55 zwrotnego odprowadzenia p¢wietrza. Dławik 56 ilości powietrza znajduje się w przewodzie 55 zwrotnego odprowadzenia poo^we^ltrza.
Na fig. 4 i 5 skrzynia 50 jest podparta samodzzelnie na obudowie 10 za pośrednictwem elementów sprężynujących 9. W potdtfójrnęj mszynie przedstawionej na fig. 5 usytuowane są dwa wyloty 4 utworzone Jako rurowe kanały 57 dla produktu po obu stronach /prostopadłe do powierzchni rysunku/, tak że przestrzeń pozostająca między dwoma kanałami 57 dla produktu pozostaje dla kanału 53 powietrza obiegowego. Skrzynia 50 jest dla lepszego uwidocznienia zaznaczona na fig. 4 i 5 linią przerywaną.
Na figurze 6 jako uzupełnienie do fig. 4 i 5 przedstawiono dodatkowo oddzielacz 60 dla powietrza obiegowego z wentylatorem ssącym 61 oraz napędem silnikwłym 62. V tym przypadku króciec 13 odsysający pcwietrze prowadzi bezpośrednio do oddzielacza 60 ptwwetrza obiegowego, przy czym usuwane ze strumienia powietrza zostają istotne lub zakłócające cząstki z drobnych łusek i pył przez przewód 64 odprowadzający pył. V większości przypadki, w których używa się powietrza obiegowego należy korzystnie oczyszczać powwetrze, co pozwala skutecznie zmnnejszyć zbieranie się pyłu w całym urządzeniu i podnieść bezpieczeństwo działania i higienę pracy. Eksploatacja powwetrza obiegowego ma tę dużą zaletę, że tylko Mnimlna ilość powwetrza, na przykład 10% obiegającego powwetrza, musi być przepuszczana przez drobny filtr pyłowy. W tym celu jest przewidziane przyłącze zasysające 65. Oddzielacz 60 powietrza obiegowego może z wentylatorem być bezpośrednio umckokiany na pokrywie przestrzeni roboczej 66.
Przykład wykonania przedstawiony na fig. 7 różni się w stosunku do rozwiązania pokazanego na fig. 3, gdyż na fig. 7 tylko niewielka część przepustu mttriału podawana Jest z gór nego stołu rozwarstwiającego 3c na najwyżej leżące mejsce przez rząd większych otworów 71 rozmieszczonych na całej szerokości stołu, na dół na położoną na górze strefę zmiany kierunku przepływu dolnego stołu rozwarstwiającego 5d. Gł&na ilość ciężkiego maeriału kierowana jest w obszarze dolnego końca stołu poprzez zsypnię 72 w przybliżeniu na środek dolnego stołu rozwarstwiającego, znowu nad całą szerokością stołu. Wiele rzędów wielkości jak się okazuje jest oddawana w przykładzie wykonania według fig. 7 pomimo, że duża część kamieni przez otwory 71 bezpośrednio oddawana jeet na dolny stół rozwarstwiający 3d. W rozwiązaniu według fig. 718 ważnym jest, aby górny stół rozwarstwiający m.ał tylko mnej chropowatą górną powierzchnię niż dolny stół rozwarstwiający 3d, jak to pokazano na fig. 9, gdzie górny stół rozwarstwiający 3c utworzony Jest z blachy perforowanej a dolny stół rozwarstwtający 3d - z kraty sitowej. Szczególnie interesujące jest rozwiązanie przedstawione na fig.
i 9. Zastosowano tu dołek 80 dla kamieni w obszarze górnego stołu rozwarstwiającego 3c. Sposób funkcjonowania jest następujący: Dołek 80 dla kamieni składa się z nieckowetego zagłębienia 81, które rozciąga się na całą szerokość stołu rozwarstwiającego 3c. Podobnie jak to opisano w związku z fig. 2 tworzą się dwie różne warstwy, a miancwicie cięoka warstwa 25 1 uwolniona od ciężkich domieszek lekka warstwa 26.
Ponieważ górna powierzchnia stołu rozwarstwiającego Jest jedynie lekko chropowata nie występuje przepływ do góry, a co najmnej nie może poruszać się do góry cała ciężka warstwa 25. Dolna ciężka warstwa 25 z o wiele silniejzzmm opóźnieniem płynie do dołu, Jak to zaznaczono pojedynczą strzałką 82. W przeciwieństwie do tego lekka warstwa 26 płynie z dużą prędkością /podwójna strzałka 83/ do dołu stołu. Ciężka warstwa opada teraz, po pierwsze dochodzi do obszaru zagłębienia 81, a z konieczności do dołka 80 dla kamieni. Dołek 80 dla kamieni zawiera w swoim Zlia pewną ilość przelotowych otworów 84, przez które część mteriału razem z kamieniami jest wynoszona na niżej leżącą zsypnię 72 lub dolny stół rozwarstwiający 3d. Przy prawidłowym dostosowaniu ilości czynnych otworów przelot owych 84 do wiiel8
161 158 kości strumieni a ciężkiej warstwy, lekka i ciężka warstwa mogą zostać tak oddzielone, że ciężka warstwa 25 w sposób ciągły opada do dołka 80 dla kamieni i Jest bezpośrednio odprowadzana do dołu. Wynikają stąd dwie duże zalety:
1. osiąga się w ten sposób istotne podwyższenie stopnia wybierania dla najcięższych domeszek /kamienie i tym podobrw/,
2. można osiągnąć przy tylko minimlnie większym nakładzie, dodatkowo poza oddzieleniem najcięższych domieszek od czystej ciężkiej frakcji /dobre ziarno/ oddzielenie reszty lekkiej frakcji dobrej /łuski, suche i połamane ziarna/.
Możliwe jest przy tym rozdzielenie na różne frakcje /kamienie i inne lekkie i ciężkie/ w pojedynczym urządzeniu i prowadzenie procesu o wysokiej Jakości.
Na koniec fig. 10 pokazuje urządzenie, które pracuje na tych samych zasadach co urządzenie pokazane na fig. 3, 7 i 8. Z tego względu niepotrzebne jest.powtórzenie opisu głównych elementw konstrukcyjnych. Frzykład wykoraania urządzenia według fig. 10, różni się od wcześniej opisanych urządzeń jedynie tym, że kanał 53’ powietrza obiegowego Jest usytu u cwany osobno w skrzyni 50 i dzięki czemu można uniknąć wpływu na własności strumienia powietrza w skrzyni 50.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie dt oddzielania mieszanek ziarnistych, zwłaszcza dt oddzielania ciężkich domieszek, zwłaszcza kamieni z ziarna, z przedmuchioanym powietrzem, oibrującym, nachylonym stołem rozoarstoia,jącym, z kanałami powietrznymi dla ruchu powietrza obiegcoego o urządzeniu, znamienne tym, że stół rozoarstoiający /3, 3a, 3b, 3c, 3d/ oraz kanały /13’ , 53/ powietrzne dla zasysania powietrza i dla zawracania powietrza toorzą wibrującą skrzynię /50/, przy czym na górnej stronie skrzyni /50/ umieszczone są na stronie końcowej króciec /2’/ doprowadzający maaeriał, o przybliżeniu o środku króciec /13’/ zasysający powietrze i na przecioległej stronie końcowej króciec /55’/ odwracający powóetrze.
  2. 2. Urządzenie oedług zastrz. 1, znamienne tym, że doprowadzenie /17, 19/ maeriału z króćca /2’/ doprowadzającego maeriał Jest rozszerzone od góry w kierimku ku dołowi i ukształoOTarn na sposób kaskady i stanooi część oibrującej skrzyni /50/.
  3. 3. Urządzenie oedług zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że o skrzyni /50/ są umieszczone jeden na drugim co najmniej doa stoły rozoarstoiające /3a, 3b, 3c, 3d/, przy czym powietrze obiegcoe przepł-joa przez oba stoły rozoarstoia jące od dołu ku górze, przy czym urządzenie to zawiera układ transportujący tj. blachę prowadzącą /19/, kanał odpro^^<^:^(^,jący /40/, śluzę /43/, otoory /71/ zsypnię /72/, zagłębienie /81/, otooir^ przelooioych /84/ dla produktu o celu przekazania części Maeriału z górnego stołu rozoarstoiającego /3a, 3c/ na dolny stół roz^ar^set^l-ający /3b, 3d/.
  4. 4. Urządzenie oedług zastrz. 3, znamienne tyra, że skrzynia /50/ jest ułożyskioana z możliwością oibracji na podstaoie /10/, która o soym górnym rejonie ma głooicę stacjonarną /12/.
  5. 5. Urządzenie oedług zastrz. 4, znamienne tym, że między stacjonarną głowicą /12/ z jednej strony a króćcem /13’/ zasysającym powietrze lub króćcem /55’/ za^racającym powietrze oraz króćcem /2’/ doprooadzającym maaeriał z drugiej strony oibrującej skrzyni /50/ są umieszczone giętkie markiety /15, 54?/.
  6. 6. Urządzenie oedług zastrz. 4 albo 5, znamienne tym. że stacjonarnej głooicy /12/ jest umieszczony oddzielacz powietrza obiegooego /60/.
  7. 7. Urządzenie oedług zastrz. 6, znamienne tym, że oddzielacz powietrza obiegcoego /60/ jest połączony z oentylatorem zasysającym /61/ i prz¢wtdee odprowadzającym pył /64/.
  8. 8. Urządzenie oedług zastrz. 1, znamienne tym, że ma kanał /53/ powietrza obiegcwegt połączony z przyłączem /65/ zasysającym dla filtra pyłu drobnego.
PL1988276049A 1987-11-27 1988-11-28 zwlaszcza kamieni z ziarna PL PL PL PL161158B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH462687 1987-11-27
CH1110/88A CH676209A5 (en) 1988-03-24 1988-03-24 Stone separator system from grain

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL276049A1 PL276049A1 (en) 1989-08-07
PL161158B1 true PL161158B1 (pl) 1993-05-31

Family

ID=25686687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1988276049A PL161158B1 (pl) 1987-11-27 1988-11-28 zwlaszcza kamieni z ziarna PL PL PL

Country Status (13)

Country Link
EP (2) EP0318053B1 (pl)
JP (2) JP2525493B2 (pl)
KR (2) KR940006018B1 (pl)
CN (1) CN1014870B (pl)
AU (2) AU612451B2 (pl)
BR (2) BR8807331A (pl)
CZ (1) CZ280323B6 (pl)
DE (2) DE3873035D1 (pl)
ES (2) ES2033403T3 (pl)
HU (2) HU204449B (pl)
PL (1) PL161158B1 (pl)
SK (1) SK278526B6 (pl)
WO (2) WO1989004722A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI98605C (fi) * 1995-09-18 1997-07-25 Sunds Defibrator Loviisa Oy Menetelmä ja laitteisto raskaiden aineosasten erottamiseksi keveämmistä
DE102004054275A1 (de) * 2004-11-09 2006-05-11 Bühler AG Vorrichtung zum Trennen von körnigem Gut
KR100719459B1 (ko) * 2005-11-18 2007-05-17 태성개발(주) 밀폐형 진동스크린을 이용한 이물질의 분리방법 및 그 장치
JP4829744B2 (ja) * 2005-11-25 2011-12-07 株式会社栗本鐵工所 選別装置
DE102006035260A1 (de) 2006-07-26 2008-01-31 Martin GmbH für Umwelt- und Energietechnik Verfahren und Vorrichtung zum Trennen von Reststoffen
EP2558215B1 (de) 2010-04-15 2017-03-08 Allmineral Aufbereitungstechnik GmbH&Co. Kg Mehrdeck-luftsetzmaschine
KR101177824B1 (ko) * 2010-04-20 2012-08-29 김진수 진동 선별장치
MY164157A (en) * 2011-08-05 2017-11-30 Japan International Res Center For Agricultural Sciences Solid mixture separation apparatus
CN102430522B (zh) * 2011-12-29 2014-01-15 河北苹乐面粉机械集团有限公司 一种谷物重力分级去石机
DE102013004417B4 (de) 2013-03-15 2016-06-30 BEAR Mühlen & Behälter GmbH Verfahren und Anlage zur Sedimentation von Schwerteilen aus Kakaobohnen
CN104438085B (zh) * 2014-10-16 2016-08-31 山东禹王生态食业有限公司 一种豆类脱皮的电簸箕装置
CN106269502A (zh) * 2016-08-04 2017-01-04 东台市鑫富达机械有限公司 一种比重去石机
CN106238332B (zh) * 2016-08-26 2020-05-26 新昌县科宇机械有限公司 一种刨花分选装置
CN106391475A (zh) * 2016-11-22 2017-02-15 王杨 一种中药除尘装置
CN107136542B (zh) * 2017-05-10 2023-07-25 沧州正大生物制品股份有限公司 全自动宠物饲料生产线
CN107127047B (zh) * 2017-06-12 2023-04-18 云南奥福实业有限公司 咖啡鲜果分级去石机
CN107377391A (zh) * 2017-08-23 2017-11-24 西安交通大学 一种生活垃圾的气流异比重分选装置
CN108686956B (zh) * 2018-05-16 2024-05-03 华东理工大学 一种粉体颗粒分选装置及分选方法
CN108745897A (zh) * 2018-07-06 2018-11-06 合肥格骄电子科技有限公司 一种用于剔除稻谷中杂物的装置
CN110064487B (zh) * 2019-05-17 2021-07-06 安徽万朗磁塑股份有限公司 一种自控废磁条退磁生产线
CN110252481B (zh) * 2019-07-31 2020-12-08 博兴战新产业发展有限公司 一种隔音废棉废料分选回收装置
DE102022131974A1 (de) 2022-12-02 2024-06-13 Ifm Electronic Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung von Fremdkörpern in einem Korngut

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1701624A (en) * 1925-02-05 1929-02-12 Martin J Lide Dry separator
US1813303A (en) * 1926-12-16 1931-07-07 Martin J Lide Dry separator
US2928545A (en) * 1956-07-16 1960-03-15 Arthur R Forsberg Gravity separator
GB1332724A (en) * 1970-01-14 1973-10-03 Forsberg R A Air cleaners
GB1536905A (en) * 1976-03-31 1978-12-29 Satake Eng Co Ltd Grain separator
ATE31254T1 (de) * 1984-05-08 1987-12-15 Buehler Ag Geb Vorrichtung und verfahren zum trennen von koernigem gut.
CH672440A5 (pl) * 1986-12-01 1989-11-30 Buehler Ag Geb

Also Published As

Publication number Publication date
SK778288A3 (en) 1997-08-06
BR8807330A (pt) 1990-03-01
KR950011184B1 (en) 1995-09-29
JP2530736B2 (ja) 1996-09-04
KR890701213A (ko) 1989-12-19
AU2808289A (en) 1989-06-14
CN1035963A (zh) 1989-10-04
HU208501B (en) 1993-11-29
CZ280323B6 (cs) 1995-12-13
JPH02502351A (ja) 1990-08-02
EP0318053A1 (de) 1989-05-31
ES2049741T3 (es) 1994-05-01
AU2810489A (en) 1989-06-14
HU893383D0 (en) 1992-02-28
BR8807331A (pt) 1990-03-01
CN1014870B (zh) 1991-11-27
WO1989004722A1 (en) 1989-06-01
EP0318054A1 (de) 1989-05-31
AU612759B2 (en) 1991-07-18
EP0318053B1 (de) 1994-02-16
JP2525493B2 (ja) 1996-08-21
PL276049A1 (en) 1989-08-07
CZ778288A3 (en) 1995-09-13
EP0318054B1 (de) 1992-07-22
KR940006018B1 (ko) 1994-07-02
ES2033403T3 (es) 1993-03-16
KR890701214A (ko) 1989-12-19
DE3887834D1 (de) 1994-03-24
HUT61914A (en) 1993-03-29
JPH02502352A (ja) 1990-08-02
SK278526B6 (en) 1997-08-06
AU612451B2 (en) 1991-07-11
WO1989004721A1 (en) 1989-06-01
DE3873035D1 (de) 1992-08-27
HU204449B (en) 1992-01-28
HUT54534A (en) 1991-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL161158B1 (pl) zwlaszcza kamieni z ziarna PL PL PL
CN101056717B (zh) 用于分离颗粒物料的装置
US4652362A (en) Apparatus and method for separating heavy material, more particularly stones or the like, from cereals and other bulk materials
US4466542A (en) Separating contrivance for cereals
PL156517B1 (pl) Urzadzenie do oczyszczania na sucho ziarnistych produktów zywnosciowych i paszowych, jak zboze oraz sposób oczyszczania na sucho ziarnistych produktów zywnosciowych i paszowych,jak zbozePierw szenstw o:01.12.1986,CH,04780/86-9 PL PL PL PL PL PL
JPS60220175A (ja) 粒状物の簸別装置
US5301811A (en) Apparatus for the separation of grain material and the sorting out of heavy inclusions from grain material
US3680697A (en) Vibratory grain cleaner with feed and discharge means
US4276158A (en) Screen for a screening machine
US3826367A (en) Grain cleaner
JP2009066575A (ja) 籾摺選別装置
RU2011438C1 (ru) Установка для разделения рушанки масличных семян
JPS59112882A (ja) 籾摺選別装置の籾取出装置
RU2008102C1 (ru) Устройство для разделения зерновых смесей, в частности для отбора тяжелых примесей, например, камней из зернового материала
SU1094625A1 (ru) Пневмоагрегат дл разделени зерновых материалов
RU2122473C1 (ru) Классификатор сыпучих материалов
JPH0342951B2 (pl)
US1346610A (en) Dry separator
JPS5898175A (ja) 豆類選別装置
JPS6324752B2 (pl)
JPS5854231Y2 (ja) 穀物選別装置に於ける穀粒取出装置
JPH0679238A (ja) 揺動選別装置型籾摺選別機の穀粒取出装 置
JPS6022992B2 (ja) 籾米と玄米の分離装置
CN1005389B (zh) 从谷物和散装物料中筛去重物的方法和设备
JP2001198479A (ja) 揺動選別機の除塵装置