HU204449B - Apparatus for separating granule-mixtures - Google Patents

Apparatus for separating granule-mixtures Download PDF

Info

Publication number
HU204449B
HU204449B HU886800A HU680088A HU204449B HU 204449 B HU204449 B HU 204449B HU 886800 A HU886800 A HU 886800A HU 680088 A HU680088 A HU 680088A HU 204449 B HU204449 B HU 204449B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
air
cabinet
els
swinging
layered
Prior art date
Application number
HU886800A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT54534A (en
Inventor
Roman Mueller
Original Assignee
Buehler Ag Geb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH1110/88A external-priority patent/CH676209A5/de
Application filed by Buehler Ag Geb filed Critical Buehler Ag Geb
Publication of HUT54534A publication Critical patent/HUT54534A/hu
Publication of HU204449B publication Critical patent/HU204449B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B4/00Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs
    • B03B4/02Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs using swinging or shaking tables
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B9/00Combinations of apparatus for screening or sifting or for separating solids from solids using gas currents; General arrangement of plant, e.g. flow sheets
    • B07B9/02Combinations of similar or different apparatus for separating solids from solids using gas currents

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Description

A találmány tárgya berendezés szemcsekeverékek szétválasztására, különösen nehéz szennyezéseknek szemes terményekből való kiválasztására, amely berendezésnek levegővel átáramoltatott, lengésbe hozható, lejtősen elrendezett, réteges asztala van, amely a berendezés keringó'levegős üzemét biztosító levegővezetékekkel van ellátva.
A DD 223 937 lajstromszámú szabadalmi leírás olyan berendezést ismertet, amely különösen gabona osztályozására ill. tisztítására alkalmas, és ferdén elrendezett, alulról levegővel átáramoltatott, oldalfalakkal és hátfallal ellátott, lengő szitával van ellátva. A szita küszöbökkel van ellátva és mellette vályúszerií mélyedésben további szita van elrendezve, amely alsó és felső lahordósurrantóval van ellátva.
A termék szétválasztása a levegőáram és a szitamozgás együttes hatása révén valósul meg.
A DE 3 301 978 számú közrebocsátási iratból ismertberendezés különböző fajsúlyú fémes összetevőket tartalmazó anyaghalmazok szétválasztására szolgál, és fluidizáló brendezéssel kombinált, mágneses lengővályúval van ellátva. Az anyaghalmaz szétválasztása során a mágneses szeparálást, a vályú lengőmozgását, és megfelelő iránybahozzávezetett fluidizáló levegőáramot hasznosítják.
A fentiekben ismertetett berendezések közös jellemzője, hogy az anyag ill. tennék szétválasztásában egyrészt a lengő szerkezeti elem (asztal, szita, vályú) lengőmozgása, másrészt a megfelelően vezetett levegőáram vesz részt A szemes termények levegőárammal történő szétválasztása nagy mennyiségű levegőt igényel, amelyet vagy közvetlenül a környezetbe vezetnek el, vagy levegőszűrőn keresztül tisztítva kerül a környezetbe. A szétválasztáshoz szükséges nagy mennyiségű levegő nagymennyiségű port ül. kis fajsúlyú anyagrészecskéket ragad magával, a nagy mennyiségű levegő nagyméretű szűrőket igényel és elvezetése téli időszakban hőveszteséget okoz, amelyet megfelelő fűtéssel kompenzálni kell.
Ezen hátrányok kiküszöbölésére a keringőlevegő alkalmazása kínálkozik.
Azzal, hogy ugyanazon levegőt körforgásban vezetik, kevesebb Ievegőkerülfelhasználásra,ameglehetősen költséges szűrők elhagyhatók, nem jelentkeznek szellőztetési problémák, a berendezéseket kezelő sze- mélyzet nincs kitéve az egészségre káros porral szennyezett levegőnek.
A DE 3148 475 számú közrebocsátási iratból ismert olyan, gabona vagy más szemes termények szétválasztására szolgáló berendezés, amely két, egmás fe- í lett elrendezett, levegővel átáramoltatott lengőasztallal van ellátva. Akétlengőasztal egymástólfüggetlenül állványon van ágyazva, és külön-külön hajtással van összekötve. Afelső lengőasztal levegőelszívó nyílással ellátott felső házrésszel van összekötve. Alevegőtkör- í forgásban vezetik, a levegőelszívó nyfláson elvezetett levegőt az alsó asztallal összekapcsolt, külön alsó házrész falában kiképzett nyíláson keresztül visszavezetik. Akét házrész egymáshoz képest mozgatható. Ezen berendezés felépítése meglehetősen bonyolult, a két 60 asztalt külön-külön mozgatják, így tehát a berendezés működtetése is bonyolult, energiaigényes.
A GB 1536 905lajstromszámú szabadalmi leírásból ismert olyan, keringőlevegővel működő szemcse5 szétválasztó berendezés, amely lényegében lengő asztalfelületből, valamint az asztalfelületet teljes mértékben körülzáró, helyhez között szekrényből áll. Ahélyhez kötött szekrény alsó részében ventilátor van, amelynek segítségévelalevegőt,alulrólfelfeléirányít0 va, az asztalfelületen átfújják. A felső részben az asztalfelülettől eltávolodó levegőt oldalt, a lengő asztalfelület és az álló szekrény oldalfalai között, a ventilátor bemenetéhez visszavezetik A levegőt keringtetik (körforgásban vezetik), ezt keringó'levegős üzemnek 5 nevezzük, amelynek az a lényeges előnye, hogy a rétegező levegő számára megfelelő szűrőberendezésekkel ellátott, költséges szívószellőztetési rendszeréket nem igényel. Tény viszont, hogy ezidáig az üyen jeüegő keringőlevegős rendszerek csupán kismértékben terjed0 tekel. 4
Általánosságban megállapították, hogyakeringőlevegős üzemben működő berendezések vagy bonyolult felépítésűek, vagy pedig nem biztosítanak megfelelő szétválasztási minőséget, pl. nem megfelelő kiválasz5 tási fokot a hőkiválasztásnál. Ez részben arra vezethető vissza, hogy akeringőlevegős üzem esetén a termékvezetés tekintetében, különösen a termék be- és elvezetése, valamint a levegővezetés vonatkozásában kompromisszumos megoldások születtek. Ahhoz, hogy a lengőasztal szabadon lenghessen, vagy megfelelő hézagot kell biztosítani a lengő és az álló részek között, Yagy pedig a teljes asztalfelület körül rugalmas gumiszalagokat kell elrendezni, amelyek viszont az asztal lengési tulajdonságaira hátrányosan hatnak.
Beszivárgó levegő (hamis levegő) rendszerint zavarja a megfelelő termékrétegeződést és ezáltal rontja a különböző anyagkomponensek szétválasztásának eredményét. Por-, szennyező- és héjrészeknek az áüó szekrényen belüti felhalmozódása teljesen megoldatlan ) problémátjelentett.
A fentiekben említett berendezéseket főleg gabonák vagy más magvak idegen anyagtól (szennyező anyagtól) való elválasztására használták, ahol a szennyező anyagtartalom rendszerint 1-2%-ot tesz ki, 4 i pl. 5-20 t/h teljesítő képességeseién a zavaró szennyező anyag is nagymennyiséget jelent.
A keringőlevegős rendszerek a tisztításhoz szükséges nagyobb ráfordítások miatt a felhasználó elé szigorúbb követelményeket állítanak, ellenkező esetben 1 higiénikus szempontból problémákhozvezetnek.
Az elméleti előnyökből így csupán gyakorlati hátrányok maradtak. Az ismert keringőlevegős berendezéseknél gyakran portartalmú levegő távozott a környezetbe, mivel a nyomásviszonyokat nem tudták megfelelő mértékbenkézben tartani.
A találmány révén megoldandó feladat abban van, hogy új, keringőlevegős üzemben működő, szemcsekeverékek szétválasztására, különösen nehéz szennyezéseknek szemes terményekből való kiválasztására olyan berendezést hozzunk létre, amely az ismert
HU 204449 Β megoldások hátrányait minél nagyobb mértékben csökkenti, és nagy teljesítő képességet biztosít.
A feladat megoldására olyan berendezést hoztunk létre, amelynél a találmány szerint a réteges asztal, valamint a levegő elszívását és visszavezetését biztosító levegővezetékeket képező légelszívó csonk, és levegővisszavezető csatorna, együtt lengő szekrényt képezően vannak elrendezve, ahol a szekrény felső oldalának egyik végén anyagbevezető csonk, másik, szemhenlevő végén a lengővisszavezető csonk, és hozzávetőlegesen középen a légelszívó csonk van elrendezve.
Akitűzött feladatmegoldásán felül a találmány előnye továbbá abban van, hogy kiváló szétválasztási minőséget biztosít, egyszerű felépítésű berendezést valósít meg, és nagy tisztasággal jellemezhető üzemelést tesz lehetővé.
A lengő asztallal és a levegőt vezető vezetékekkel ellátott lengő szekrény kialakítása azzal az előnnyel jár, hogy a lengő tömeg kismértékű növekedésével szinte minden egyes lerakodási pontot a por stb. lerakódásához megszüntetünk. Nemcsak a port magával ragadó levegő hatása érvényesül, hanem a porral érintkezésbe jutó, összes falrész lengésének köszönhetően, azokat állandóan tisztára rezegtetjük.
A lengő szekrény számára különösen meglepő előnyt biztosítunk azzal, hogy a termékek betáplálását a lengő asztal magasabban fekvő végének tartományában, a levegő elszívását a lengő asztal feleit lényegében a középső tartományban, a levegő visszavezetését pedig a lengő asztal alsó tartományában végezzük. Mindegyik funkció optimálisra állítható be, ami ezidáig csupán a legjobb egyedi, keringőlevegő nélküli gépeknél volt lehetséges.
Előnyös, ha a lengő szekrény részeként kialakított anyagbevezetés, az anyagbevezető csonktól felülrö lefelé kiszélesedően, kaszkádszerűen van kialakítva.
A felülről lefelé kiszélesedő, kaszkádszerűen kiképzett, lengő termékbetáplálás vagy anyagbevezetés már a szétválasztási folyamat kezdetén biztosítja a termék szétterítését és fellazítását és egyben légzsilip funkciót Iát el. A termékbetáplálási kaszkádnak az asztal magasabban fekvő végén való elrendezése biztosít akadálymentes, és ezáltal megfelelően jól kézben tartható áramlási viszonyokat nemcsak a rétegező asztalon keresztül, hanem a teljes asztaltartomány felett is.
Az alsó asztalvég körül vezetett, és az alatta széles felületen torkolló, keringőlevegőt bevezető csatorna segítségével történő levegővisszavezetés szintén optimális áramlási viszonyok biztosítására szolgál. Ezenfelül különösen nagy jelentőségű, hogy a keringőlevegőt lökésmentesen és - lényegében - örvénymentesen vezetjük az üzemelés során.
Előnyös továbbá, ha a szekrényben legalább két, keringő levegő által alulról felfelé átáramoltatott réteges asztal van elrendezve, ahol a felső réteges asztalonlevő anyagnak egy részét az alsó réteges asztalra juttató eszközök vannak kialakítva.
Célszerű, ha a szekrény lengőképes, állványon van ágyazva, amely felső tartományában helyhez kötött fejrésszel van ellátva.
Az érdekelt szakemberek számára meglepő volt, hogy az új, keringőlevegős üzemben működő berendezés a bevezetőben említett összes hátrányokat kiküszöböli.
Azáltal, hogy nemcsak a szétválasztási funkciót ellátó szerkezeti részeket hozzuk lengésbe, hanem kiegészítésképpen a levegőbevezető és -elvezető vezetékeket is, megakadályozzuk a berendezés elporosodását. A finom por egyszerűen áthalad a berendezésen. Létrehozható egy könnyen kezelhető lengő szekrény, amelyen minden egyes funkció egyértelmű helyi hozzárendelést kap.
Az anyagbetáplálás a rétegező asztalnak a magasabban fekvő végén levő oldalon van elrendezve. Ezen az oldalon a rétegező asztalok karbantartási munkákhoz kihúzhatóak. A réteges asztál másik, alsó végének oldalán előnyösen rendezhető @1 a levegővisszavezető vezeték, amely lapos csatornaként képezhető ki, hogy az abból kiáramló levegő örvénymentesen az alsó asztal felületbe beáramolhasson. A szekrény középső felső tartományában a levegcelszívó van elrendezve.
A lengő részek és a helyhez kötött részek közötti kapcsolat lekerekített szövet- vagy gumikarmantyúkkal valósítható meg, ahogy ezt a gyakorlatban számos lengő gépnél problémamentesen megoldják.
Célszerű, ha a helyhez kötött fejrész és a lengő szekrény légelszívó csonkja ill. a levegővisszavezető csonkja, valamint aayagfeevezető csonkja között rugalmas karmantyúk vannak elrendezve.
Előnyös továbbá, ha a helyhez kötött fejrész felett keringőlevegős leválasztó van elrendezve.
Célszerű, ha a keringőlevegős leválasztó szívóventilátorral és porvezető vezetékkel van összekötve.
Célszerű továbbá, ha a keringőíevegőt vezető csatorna finomporszűrőhöz való aszpirácice csatlakozóval van összekötve.
A találmány alkalmazásával nagyfokú szemcseszétválasztás, különösen a kőkiválasztás érhető el. Ezenfelül a találmány csak kis levegőmennyiséget igényel. A találmány szerinti berendezés egyszerű, és különösen kevésbé érzékeny adagolási ingadozásokkal szemben, a berendezés belül nem porosodik el.
A találmányt kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással az alábbiakban részletesebben is ismertetjük, ahol a rajzon az
1. ábrán a találmány szerinti berendezés keringőíevegőt vezető csatornával, a
2. ábrán a találmány szerinti berendezés két lengő asztallal, valamint keringőíevegőt vezető csatornával, a
3. ábrán a 2. ábra szerinti berendezés látható keringőlevegős leválasztóval kiegészítve, míg a
4. ábra szemlélteti a találmány szerinti berendezést a lengő szekrényen átvezetett, keringőíevegőt vezető csatornával.
A találmány szerinti berendezésnek egy előnyös kiviteli alakja az 1. ábrán látható, amely berendezés (1) kőkiválasztóként működik. Az (1) kőkiválasztó lejtősen elrendezett réteges (3) asztallal van ellátva, amely rögzítetten (5) szekrényben van elrendezve, és annak
HU 204449 Β belső terétfelső (29) elszívótérreés alsó 930) szívótérre osztja fel. Az (5) szekrény felső oldalának egyik végén, a jeltősen elrendezett (3) asztal magasabban fekvő végefelett (2) bemenethezcsatlakoző anyagbevezető (2’) csonk, másik szembenlevő végén levegővisszavezető, (32) vezetékkel összekapcsolt (32’) csonk, és hozzávetőlegesen középen levegőelvezető (7) vezetékkel összekapcsolt légelszívó (7’) csonk van elrendezve.
Az (5) szekrény lengőképesen (9) rugóelemeken keresztül helyhez kötött, (11) padlón álló (10) állványra támaszkodik. A (10) állvány továbbá (12) fejrésszel van szilárdan összekapcsolva. A (2’), (32’), (7’) csonkok egyrészt egy-egy hajlékony (15), (14), (13) karmantyún keresztül a nem lengő (12) fejrészre, másrészt pedig az (5) szekrényre csatlakoznak, hogy ily módon annak lengő mozgásában részt vehessenek A (32’) csonkhoz az (5) szekrényen belül a réteges (3) asztal alsó végének tartományában oldalt, keringőlevegőt vezető (31) csatorna kapcsolódik, amely a levegővisszavezető (32’) csonkon és a hajlékony (14) karmantyún keresztül a levegővisszavezető (32) vezetékkel össze van kapcsolva. A (32) vezetékben (33) légmennyiség fojtó van elrendezve. A (29) elszívótér az (5) szekrény felső oldalának középső tartományában kiképezett (6) szívónyíláson keresztül csatlakozik a (7’) csonkra.
Az (5) szekrény a (3) asztallal, valamint a levegő elszívását és visszavezetését és a szétválasztandó anyag bevezetését biztosító (7’), (32’) és (2’) csonkokkal és a (31) csatornával együtt (8) rezgéskeltő segítségével a (3) asztal felső végének irányába mutató rezgéskomponenssel rezgésbe hozható. A réteges (3) asztal felső vége (19) terelőlemez révén végső szétválasztási szakaszként van kiképezve. Alevegőelszívó (70 vezetékben levegó'mennyiséget beállító csappantyú (az ábrán nem szerepel) van elrendezve.
A réteges (3) asztal - az alaprajzát tekintve - előnyösen legalább megközelítően téglalap alakú és magasabban fekvő végének oldalán karbantartási munkák elvégzéséhez kihúzhatőan van elrendezve. A (3) 40 asztal lejtésmértéke (22) állítószerkezet segítségével állítható be.
A (2) csonkhoz az (5) szekrény részét képező (17) elosztószekrény csatlakozik. Az (5) szekrény lengőmozgása fokozza a szemcsenagyságnak a (17) elosztó- 46 szekrényben való egyenletes, széles szétterítését, ahol a (17) elosztószekrény ezen hatás fokozása céljábóllefelé kiszélesedően, kaszkádszerűen van kialakítva. Ugyanerre a célra a 917) elosztószekrényben (18) torlócsappantyű van elrendezve. Ily módon a szemcse- 50 nagyság szélesfeluletű szemcseáramként közvetlenül a teljes asztalszélességre kiterjedő (19) terelőlemezre, majd ezt követően egyenletes, szélesre terített (20) anyagáramként a réteges (3) asztalra kerül. A (20) anyagáram szélesfelületű szétterítését ezenfelül azzal 55 is fokozhatjuk, hogy a (19) terelőlemez szabad végén (16) túlfolyó perem van kiképezve, így tehát a (19) terelőlemez teknőalakúra van kialakítva.
Anehéz anyag és könnyű anyag előzetes szétválasztása céljából a (19) terelőlemez fenéknyílásokkal is el- 50 látható, amelyek a nehezebb szennyezéseket áteresztik
A (3) asztal alsó végén a tisztított szemes termény elvezetésére szolgáló (4) kimenet, felső végén pedig a 5 szemes terményből kiválasztott (21) köveket áteresztő nyílás van, amelyen keresztül a (21) kövek a (3) asztal alatt elrendezett (45) kőzsilipbe kerülnek.
Afentiekben ismertetett berendezés következőképpenműködilc
Az (5) szekrényt rezgésbe hozzuk, és a tisztítandó (szétválasztandó) anyagot (2) bemenetén, (2’) csonkon keresztül a (17) elosztószekrénybe vezetjük. Az (5) szekrény lengőmozgása, valamint a (17) elosztószekrény lefelé kiszélesedő, kaszkádszerű kialakítása ré15 vén a beadagolt szemes termény (19) terelőlemezre, majd egyenletesen szétterülő (20) anyagáramként a (3) asztalra jut. A réteges (3) asztal előnyösen az anyagfelfekvéshez érdes ráccsal van ellátva, és önmagában ismert módon szendvicsszerűen van felépítve.
A szétválasztandó anyag a (3) asztalon lényegében három különböző rétegből áll, ahol egy alsó, nehéz szennyező anyagokat tartalmazó, nehéz réteg mechanikus röpítő-lengő mozgatás révén a (3) asztalon felfelé irányítva mozog. Egy, a nehéz szennyezésektől meg25 szabadított könnyű réteg pedig irányított levegőáramlás révén nemcsak laza állapotban, hanem a (3) asztaltól távköznyire lebegésben is van tartva. Mivel a (3) asztal kissé lej t és a felső könnyű rétegre az asztal felső részének irányában irányuló szállítóimpulzus közvet30 lenül nem hat, a réteg viszont rezgésben van tartva, ezért ezen réteg az alacsonyabban levő asztalvég irányába mozog.
A (3) asztal lejtésmértékét a (22) állítószerkezettel állítjuk be. A szemcseanyagnak egy harmadikrétege a 35 nehéz szennyezésekből, általában egyedi részecskékből, egyedi idegen testekből, (21) kövekből stb. áll. A (21) köveket tartalmazó nehéz anyag azonnal Iesulylyed arezgő asztalfelületre és a lengés révén az előnyösen rácsként kialakított asztalfelület segítségével a (3) asztal felső vége irányában mozog.
A femtiekben ismertetett funkció megvalósulása szempontjából lényeges, hogy a levegőáramlást helyesen vezessük. A teljes asztafeluletet alulról felfelé irányuló szívólevegő egyenletesen áramolja át, amelynek áramlási irányát nyilakkal jelöltük. A nyilakkal jelölt légáramlás a szemcseanyagot erősen fluidizált állapotba juttatja. Mivel csupán a legnehezebb részecskékeket, azaz a (21) köveket kívánjuk a magasabban fekvő asztalféghez, és onnan (45) kőzsilipbe szállítani, ezért megfelelő visszafúvóáramothozunklétre, amely megakadályozza, hogy a könnyű részek vagy szemcsék a legnehezebb szennyezőanyagokkal együtt a felső asztalféghez kerüljenek. A visszafúvóáramot előnyösen a (19) terelőlemez alatt hozzuk létre. Amennyiben a (19) terelőlemezszilárdan össze van kapcsolva az (5) szekrény falával, a 19 terelőlemez és a réteges (3) asztal közötti résbe vezetett levegő csak a (3) asztal alsó végébe mutató irányba távozhat. ílymódon az anyagot, a benne levő (21) kövek kivételével, a végo szétválasztási szakasz előtt, a légáramlás révén továbbifelfe4
HU 204449 Β lé irányuló mozgásban meggátoljuk A (21) kövek folytatják mozgásukat a magasabban fekvő asztalvég irányában.
Az említett visszafúvóáram a gyakorlatban határozottan kialakuló folyási frontot ill. folyásirányváltást 5 hoz létre. A folyásirányváltás helyén a (21) kövektől megszabadított szemcsék az erős levegőáramlás következtében az asztalfelületről felemelkednek és az egyéb könnyű anyagokkal, a felső lebegő könnyű réteggel együtt a (3) asztal alacsonyabban fekvő vége 10 felé áramlanak A legkönnyebb frakció a (4) kimeneten keresztül azonnal távozik, egy középső szemcsefrakció adott esetben többszöri, felfelé-lefelé történő köröző mozgást végezhet, amely különösen a határszemcsékre jellemző. 15
A (20) anyagáram közvetlenül a folyásirányváltás zónájába kerül. A folyásirányváltást az alábbi három erőhatásai hozzuk létre, a (3) asztal felső végéhez irányuló mechanikus szállítóhatással, a felső könnyű anyagrétegnek a (3) asztal alsó végének irányában tör- 20 ténő áramlásával, valamint a visszafúvóáram hatásával.
A 2. ábránbemutatott kiviteli alak és az
1. ábrán bemutatott kiviteli alak közötti szerkezeti főkülönbség abban rejlik, hogy a 2. ábrán 25 bemutatott kiviteli alak két réteges (3a), (3b) asztallal, azaz egy felső, réteges (3a) asztallal, valamint egy alsó, réteges (3b) asztallal van ellátva. A két réteges (3a), (3b) asztal alapvetően azonos felépítésű. 30
A felső, réteges (3a) asztalnál nincs visszafúvóáram, ily módon nemcsak a legnehezebb adalékanyagokat, hanem a teljes, nehéz réteget szállítjuk a (3a) asztal felső végéhez, majd (23) elvezető csatornán keresztül (24) terelőlemez segítségével a (19) terelőlemezre jut- 35 tatjuk. A (19) terelőlemeztől kezdődően a (3b) asztal működésmódja azonos az 1. ábra szerinti (3) asztaléval.
A (17) elosztószekrény és a (3a) asztal között a legfelső helyen (25) vezetőlemez van elrendezve, amely 40 megakadályozza, hogy az újonnan betáplált (20) anyagáram a (17) elosztószekrényből követlenül a nehéz réteggel összekeveredjék
A két réteges (3a), (3b) asztalnak a legnehezebb szennyező anyagoktól mentes anyagáramait a (4) ki- 45 meneten egyesítjük és elvezetjük A felső, réteges (3a) asztal először az összes, legnehezebb szennyező anyagokat, mint a (21) köveket stb. a nehéz réteggel együtt leválasztja. Ezt követően az alsó (3b) asztalon történik a tulajdonképpeni szétválasztás és a (21) köveknek 50 (45) kőzsilipen keresztüli külön elvezetése. A kőkiválasztás itt két, időben és térben különválasztott szakaszban történik Első szakaszban történik az összes nehéz anyagnak az összevonása a felső réteges (3a) asztalon, majd csak a csökkentett anyagmennyiségből 55 kiválasztjuk a köveket és más, legnehezebb szennyező anyagokat és külön-külön elvezetjük
A 2. ábránbemutatott berendezés esetén csőalakú 926) termékcsatornaként két (4) kimenet kétoldalt (a rajzsíkra merőlegesen) van oly 60 módon elrendezve, hogy a két (26) termékcsatorna között meglevő tér a keringőlevegőt vezető (31) csatorna számára megmarad. Az (5) szekrény az 1. és 2. ábrán jobb felismerhetőség érdekében szaggatott vonallal van bekeretezve.
A 3. ábrán az 1. és 2. ábra kiegészítéseként (36) szívóventilátorral, valamint (37) motoros hajtással ellátott, járulékos keringőlevegős (35) leválasztó látható. Ebben az esetben a légelszívó (7’) csonk közvetlenül a keringőlevegős (35) leválasztó!» vezet, ahol a finom héjrészek és a por lényeges ill. zavaró részét porelvezető 938) vezetéken keresztül a levegőáramból eltávolítjuk Alegtöbb esetben, amikor keringőlevegőt alkalmaznak, levegőtisztítás elvégzése célszerű, mivel ezáltal a teljes berendezésben a porlerakódás megakadályozha, tó, és az üzemi biztonság és higiénia javítható. A keringőlevegős üzemnek azaz előnye, hogy csuoán minimális levegőmennyiséget pl. a keringő levegőmennyiség 10%-át, kell finom porszűrőn keresztül vezetni. Ehhez aszpirációs (39) csatlakozót alkalmazunk A keringőlevegős (35) leválasztó a (36) szívóventilátorral együtt közvetlenül a terem (27) menynyezetére rögzíthető.
A 4. ábra szerinti berendezés abban különbözik a fentiekben ismertetett berendezésektől, hogy keringőlevegőt vezető (31) csatorna külön van elrendezve az (5) szekrényben, és az általa, az (5) szekrényben levő levegő áramlási tulajdonságaira gyakorolt befolyás megakadályozható.

Claims (8)

  1. SZABADALMIIGÉNYPONTOK
    1. Berendezés szemcsekeverékek szétválasztására, különösen nehéz szennyezéseknek szemes terményekből való kiválasztására, amely berendezésnek levegővel átáramoltatott, lengésbe hozható, lejtősen elrendezett, réteges asztala van, amely a berendezés keringőlevegős üzemét biztosító levegővezetékekkel van ellátva, azzal jellemezve, hogy a réteges asztal 93,3a, 3b),valaminta levegő elszívását és visszavezetését biztosító levegővezetékek légelszívó csonkjai, és levegővisszavezető csatorna (31) együtt lengő szekrényt (5) képezően vannak elrendezve, ahol a szekrény (5) felső oldalának egyik végén anyagbevezető csonk (2’) és hozzávetőlegesen középen a légelszívó csonk (7*) van elrendezve. (Els.:
    1987.11.27.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jelle1
    HU 204449 Β mezve, hogy a lengő szekrény (5) részeként kialakított anyagbevezetés az anyagbevezető csonktól (2’) felülről lefelé kiszélesedően, kaszkádszerűen van kialakítva. (Els.: 1988.03.24.)
  3. 3. Az l.vagy2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogya szegényben (5) legalább két, keringőlevegő által alulról felfelé átáramoltatott réteges asztal (3a, 3b) van elrendezve, ahol a felső réteges asztalon (3a) levő anyagnak egy részét az alsó réteges asztalra (3b) juttató eszközök vannak kialakítva. (Els.: 1988.0324.)
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a szekrény (5) lengőképesen állványon (10) van ágyazva, amely felső tarotmányában helyhez kötött fejrésszel (12) van ellátva. (Els.: 1988.0324.)
  5. 5. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a helyhez kötött fejrész (12) és a lengő szekrény (5) légelszívó csonkja (7*) ilL a levegővisszavezető csonkja (32’), valamintanyagbevezető csonkja (2*) közöttrugalmas karmantyúk (13,14,15) vannak elrendezve. (Els.: 1988.0324.)
  6. 6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a helyhez között fejrész (12) felett keringőlevegős leválasztó (35) van elrendezve. (Els.: 1988.0324.)
  7. 7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a keringőlevegős leválasztó (35) savóventilátorral (36) és porvezető vezetékkel (38) van összekötve. (Els J 1988.03.24.)
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés azzal jellemezve, hogy a keringőlevegőt vezető csatorna (31) finomporszűrőhöz való aszpirációs csatlakozóval (39) van összekötve. (Els.: 1988.0324.)
HU886800A 1987-11-27 1988-11-28 Apparatus for separating granule-mixtures HU204449B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH462687 1987-11-27
CH1110/88A CH676209A5 (en) 1988-03-24 1988-03-24 Stone separator system from grain

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT54534A HUT54534A (en) 1991-03-28
HU204449B true HU204449B (en) 1992-01-28

Family

ID=25686687

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU893383A HU208501B (en) 1987-11-27 1988-11-28 Apparatus for separating heavy particles from granular materials
HU886800A HU204449B (en) 1987-11-27 1988-11-28 Apparatus for separating granule-mixtures

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU893383A HU208501B (en) 1987-11-27 1988-11-28 Apparatus for separating heavy particles from granular materials

Country Status (13)

Country Link
EP (2) EP0318054B1 (hu)
JP (2) JP2530736B2 (hu)
KR (2) KR940006018B1 (hu)
CN (1) CN1014870B (hu)
AU (2) AU612759B2 (hu)
BR (2) BR8807330A (hu)
CZ (1) CZ280323B6 (hu)
DE (2) DE3887834D1 (hu)
ES (2) ES2033403T3 (hu)
HU (2) HU208501B (hu)
PL (1) PL161158B1 (hu)
SK (1) SK278526B6 (hu)
WO (2) WO1989004721A1 (hu)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI98605C (fi) * 1995-09-18 1997-07-25 Sunds Defibrator Loviisa Oy Menetelmä ja laitteisto raskaiden aineosasten erottamiseksi keveämmistä
DE102004054275A1 (de) * 2004-11-09 2006-05-11 Bühler AG Vorrichtung zum Trennen von körnigem Gut
KR100719459B1 (ko) * 2005-11-18 2007-05-17 태성개발(주) 밀폐형 진동스크린을 이용한 이물질의 분리방법 및 그 장치
JP4829744B2 (ja) * 2005-11-25 2011-12-07 株式会社栗本鐵工所 選別装置
DE102006035260A1 (de) 2006-07-26 2008-01-31 Martin GmbH für Umwelt- und Energietechnik Verfahren und Vorrichtung zum Trennen von Reststoffen
EP2558215B1 (de) 2010-04-15 2017-03-08 Allmineral Aufbereitungstechnik GmbH&Co. Kg Mehrdeck-luftsetzmaschine
KR101177824B1 (ko) * 2010-04-20 2012-08-29 김진수 진동 선별장치
MY164157A (en) * 2011-08-05 2017-11-30 Japan International Res Center For Agricultural Sciences Solid mixture separation apparatus
CN102430522B (zh) * 2011-12-29 2014-01-15 河北苹乐面粉机械集团有限公司 一种谷物重力分级去石机
DE102013004417B4 (de) * 2013-03-15 2016-06-30 BEAR Mühlen & Behälter GmbH Verfahren und Anlage zur Sedimentation von Schwerteilen aus Kakaobohnen
CN104438085B (zh) * 2014-10-16 2016-08-31 山东禹王生态食业有限公司 一种豆类脱皮的电簸箕装置
CN106269502A (zh) * 2016-08-04 2017-01-04 东台市鑫富达机械有限公司 一种比重去石机
CN106238332B (zh) * 2016-08-26 2020-05-26 新昌县科宇机械有限公司 一种刨花分选装置
CN106391475A (zh) * 2016-11-22 2017-02-15 王杨 一种中药除尘装置
CN107136542B (zh) * 2017-05-10 2023-07-25 沧州正大生物制品股份有限公司 全自动宠物饲料生产线
CN107127047B (zh) * 2017-06-12 2023-04-18 云南奥福实业有限公司 咖啡鲜果分级去石机
CN107377391A (zh) * 2017-08-23 2017-11-24 西安交通大学 一种生活垃圾的气流异比重分选装置
CN108686956B (zh) * 2018-05-16 2024-05-03 华东理工大学 一种粉体颗粒分选装置及分选方法
CN108745897A (zh) * 2018-07-06 2018-11-06 合肥格骄电子科技有限公司 一种用于剔除稻谷中杂物的装置
CN110064487B (zh) * 2019-05-17 2021-07-06 安徽万朗磁塑股份有限公司 一种自控废磁条退磁生产线
CN110252481B (zh) * 2019-07-31 2020-12-08 博兴战新产业发展有限公司 一种隔音废棉废料分选回收装置
IT201900015126A1 (it) 2019-08-28 2021-02-28 Pal S R L Macchina selezionatrice per la pulizia di materiale incoerente e relativo procedimento di selezione
DE102022131974A1 (de) 2022-12-02 2024-06-13 Ifm Electronic Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung von Fremdkörpern in einem Korngut

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1701624A (en) * 1925-02-05 1929-02-12 Martin J Lide Dry separator
US1813303A (en) * 1926-12-16 1931-07-07 Martin J Lide Dry separator
US2928545A (en) * 1956-07-16 1960-03-15 Arthur R Forsberg Gravity separator
GB1332724A (en) * 1970-01-14 1973-10-03 Forsberg R A Air cleaners
GB1536905A (en) * 1976-03-31 1978-12-29 Satake Eng Co Ltd Grain separator
AU569011B2 (en) * 1984-05-08 1988-01-14 Buhler Ag Installation and process for sorting heavy materials, in particular stones or the like from cereals or other bulk products
CH672440A5 (hu) * 1986-12-01 1989-11-30 Buehler Ag Geb

Also Published As

Publication number Publication date
JPH02502352A (ja) 1990-08-02
BR8807330A (pt) 1990-03-01
KR890701213A (ko) 1989-12-19
KR890701214A (ko) 1989-12-19
ES2033403T3 (es) 1993-03-16
SK778288A3 (en) 1997-08-06
HU893383D0 (en) 1992-02-28
AU612451B2 (en) 1991-07-11
ES2049741T3 (es) 1994-05-01
AU2808289A (en) 1989-06-14
JP2530736B2 (ja) 1996-09-04
CN1014870B (zh) 1991-11-27
AU612759B2 (en) 1991-07-18
CN1035963A (zh) 1989-10-04
WO1989004721A1 (en) 1989-06-01
HUT54534A (en) 1991-03-28
AU2810489A (en) 1989-06-14
DE3887834D1 (de) 1994-03-24
CZ280323B6 (cs) 1995-12-13
BR8807331A (pt) 1990-03-01
HU208501B (en) 1993-11-29
KR950011184B1 (en) 1995-09-29
HUT61914A (en) 1993-03-29
DE3873035D1 (de) 1992-08-27
PL161158B1 (pl) 1993-05-31
JP2525493B2 (ja) 1996-08-21
PL276049A1 (en) 1989-08-07
KR940006018B1 (ko) 1994-07-02
EP0318054A1 (de) 1989-05-31
JPH02502351A (ja) 1990-08-02
WO1989004722A1 (en) 1989-06-01
EP0318053B1 (de) 1994-02-16
EP0318054B1 (de) 1992-07-22
CZ778288A3 (en) 1995-09-13
EP0318053A1 (de) 1989-05-31
SK278526B6 (en) 1997-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU204449B (en) Apparatus for separating granule-mixtures
US4411674A (en) Continuous clean bag filter apparatus and method
US5256201A (en) Powder spray coating system
US3010576A (en) Apparatus for separating or winnowing tobacco and other like fibrous material
US4568453A (en) Apparatus and method for removing dust from particulate material
GB2199772A (en) Sieving machine with sieve cleaning
EP0316326A4 (en) SEPARATION OF MIXTURES IN A WIND TUNNEL.
CA2669624C (en) System for applying glue to fibers for the production of fiberboard
CA1136586A (en) Screen for a screening machine
US11633752B2 (en) Scrubber unit for a paint booth
DE3338980A1 (de) Strahlkabine fuer die bestrahlung von werkstuecken mit koernigen strahlmitteln
US4076509A (en) Apparatus for processing dust-carrying gas and bulk goods
CN107234066B (zh) 回转组合多层筛的二次抽风进料系统
GB693418A (en) Apparatus for removing dust from granular material
SU1710145A1 (ru) Зерноочистительна машина
RU2213632C1 (ru) Замкнутый пневмосепаратор
JPH06226028A (ja) 粉塵除去装置
SU1745371A1 (ru) Пневмосепаратор
RU2053030C1 (ru) Сепаратор для выделения частиц из воздушного потока
AU592010B2 (en) Separation of mixtures in a wind tunnel
CN207446741U (zh) 一种植物籽粒清选分级机
DE29611972U1 (de) Vorrichtung zum Trocknen von Schüttgut
RU2008102C1 (ru) Устройство для разделения зерновых смесей, в частности для отбора тяжелых примесей, например, камней из зернового материала
RU1794498C (ru) Зерноочистительна машина
SU1465138A1 (ru) Устройство дл отделени примесей от сем н

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee