PL160693B1 - Wagon kolejowy towarowy PL PL - Google Patents

Wagon kolejowy towarowy PL PL

Info

Publication number
PL160693B1
PL160693B1 PL1989280335A PL28033589A PL160693B1 PL 160693 B1 PL160693 B1 PL 160693B1 PL 1989280335 A PL1989280335 A PL 1989280335A PL 28033589 A PL28033589 A PL 28033589A PL 160693 B1 PL160693 B1 PL 160693B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rollers
partition walls
partition wall
floor
wagon
Prior art date
Application number
PL1989280335A
Other languages
English (en)
Other versions
PL280335A1 (en
Original Assignee
Waggon Union Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Waggon Union Gmbh filed Critical Waggon Union Gmbh
Publication of PL280335A1 publication Critical patent/PL280335A1/xx
Publication of PL160693B1 publication Critical patent/PL160693B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D3/00Wagons or vans
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D45/00Means or devices for securing or supporting the cargo, including protection against shocks
    • B61D45/006Fixing by movable walls
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61DBODY DETAILS OR KINDS OF RAILWAY VEHICLES
    • B61D39/00Wagon or like covers; Tarpaulins; Movable or foldable roofs
    • B61D39/002Sliding or folding roofs
    • B61D39/003Sliding or folding roofs telescopic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)
  • Beans For Foods Or Fodder (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Control Of Vehicles With Linear Motors And Vehicles That Are Magnetically Levitated (AREA)
  • Carriages For Children, Sleds, And Other Hand-Operated Vehicles (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Extensible Doors And Revolving Doors (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Auxiliary Methods And Devices For Loading And Unloading (AREA)

Abstract

1. Wagon kolejowy towarowy ze scianami czolowymi i z umieszczonym na stale portalem srodkowym, z korzystnie równym dnem la- dunkowym i z przykrywajacymi przestrzen ladunkowa kolpakami, które w polozeniu zamknietym leza w jednej plaszczyznie, a do przesuwania sa przy pomocy urzadzenia uru- chamiajacego podnoszone do polozenia prze- suwania, wychylane, osadzane rolkami tocz- nymi na szynie jezdnej i przesuwane jedne po drugich, które w swoich górnych wierzchol- kach sa podzielone i tamze wyposazone w przeguby i uszczelnienie, znamienny tym, ze w przestrzeni ladunkowej po obu stronach por- talu srodkowego (4) ma umieszczone sciany dzialowe (7) przesuwane za pomoca rolek tocznych (10) w szynach jezdnych (8) podlogi (2), które to sciany (7) swa dolna czescia umoco- wane sa w podlodze (2) za pomoca wyjmowal- nych czopów (18), a górna w kolpaku (5) za po- moca wychylanych krzywek ryglujacych (19). FIG. 2 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wagon kolejowy towarowy ze ścianami czołowymi i z umieszczonym na stałe portalem środkowym i korzystnie równym dnem ładunkowym oraz z przykrywającymi przestrzeń ładunkową kołpakami. Kołpaki te w położeniu zamkniętym leżą w jednej płaszczyźnie a do przesuwania są przy pomocy urządzenia uruchamiającego podnoszone do położenia przesuwania, wychylane, osadzane rolkami tocznymi na szynie jezdnej i przesuwane jedne po drugich. Kołpaki w swoich górnych wierzchołkach są dzielone i wyposażone w przeguby i uszczelnienie.
Takie wagony kolejowe towarowe są znane na przykład z opisu patentowego OE-OS 33 12 001 Przykrywające przestrzeń ładunkową kołpaki mogą być według tego rozwiązania wybiorczo podnoszone i przesuwane nad portalem i kołpakiem znajdującym się w położeniu zamknięcia. Przestrzeń wewnątrz skrajni może być optymalnie wykorzystana na przestrzeń ładunkową. W położeniu zamknięcie kołpaków następuje samoczynne zakleszczenie kołpaków ze ścianami czołowymi, portalem środkowym i podwoziem wagonu. Dzięki powyższemu, działający przy zderzeniu zderzaków na ściany czołowe nacisk ładunku zostaje w większości przeniesiony przez kołpaki na podwozie kolejowe wagonu towarowego. Konstrukcja kołpaków, które w położeniu zamknięcia stanowią zintegrowaną z pudłem wagonu część nośną korzystnie wpływa na konstrukcyjne rozwiązanie kolejowego wagonu towarowego, który może dzięki temu być rozwiązany bardziej ekonomicznie!.
Wadą kolejowych wagonów towarowych z wychylnymi i przesuwanymi kołpakami jest brak możliwości unieruchamiania w przestrzeni ładunkowej poszczególnych stosów ładunków lub palet
Z opisów patentowych DE-PS 26 33 B64, DE-PS 26 49 991, DE-PS 27 52 635 oraz z OE-OS 34 03 307 znane jest, że w zamkniętych kolejowych wagonach towarowych ze stałymi górnymi pasami wzdłużnymi umieszcza się w przestrzeni ładunkowej przesuwalne ściany działowe, które mogą być ustalane w dowolnym miejscu - u góry: w górnych pasach wzdłużnych pudła wagonu a na dole: na spodzie przestrzeni ładunkowej przy pomocy czopów w listwach z otworami. Te przesuwalne ściany działowe są zawieszone za pomocą rolek tocznych w szynach jezdnych górnego pasa wzdłużnego i po odryglowaniu swoich czopów ryglujących mogą być swobodnie przesuwane.
Te znane dotychczas ściany działowe nie mogą być jednak stosowane w kolejowych wagonach towarowych omówionego na wstępie rodzaju ponieważ w wagonach tych brak górnych pasów wzdłużnych umożliwiających ryglowanie ścian działowych.
Celem wynalazku było opracowanie takiej konstrukcji wagonu kolejowego towarowego, który mógłby byó wyposażony w ściany działowe zabezpieczające ładunek a ukształtowanie tych ścian umożliwiałoby w położeniu odryglowanym swobodne przesuwanie ich u przestrzeni ładunkowej, zaś w położeniu zasuniętym zajmowałyby możliwie mało miejsca i wreszcie takie wzajemne dostosowanie kolejowego wagonu towarowego i ścian działowych by zabezpieczyć pewne zaryglowanie i odryglowanie ścian działowych względnie pewne unoszenie lub zamykanie poszczególnych kołpaków .
W rozwiązaniu według wynalazku w przestrzeni ładunkowej po obu stronach portalu środkowego umieszczono ściany działowe, które są przesuwane za pomocą rolek tocznych po szynach jezdnych w podłodze i które są ustalone u dołu przy pomocy odejmowanych czopów w podłodze a u góry w kołpaku przy pomocy wychylanych krzywek ryglujących. Dzięki wynalazkowi, ściany działowe sprawdzone w zamkniętych wagonach towarowych z górnymi pasami wzdłużnymi mogą być stosowane również w kolejowych wagonach towarowych omówionego na wstępie rodzaju. Wskutek tego, że rolki toczne, które podtrzymują ściany działowe są umieszczone na szynach jezdnych w podłodze to można ściany działowe w stanie odryglowanym swobodnie przesuwać w przestrzeni ładunkowej. Do dolnego ryglowania ścian działowych użyto sprawdzonego systemu czopów wsuwanych w podłogę, natomiast górne ryglowanie ścian działowych jest dokonywane bezpośrednio w kołpaku. Dla umożliwienia przyjęcia szyn jezdnych dla ścian działowych boki wzdłużne podłogi ładunkowej mają kształt otwartego ku dołowi ceownika, w którym prowadząca rolki toczne
160 693 ścian działowych szyna jezdna jest tak umieszczona by mogła być w sposób ograniczony przesuwana poprzecznie i ryglowana. Ozięki temu rozmieszczeniu i ukształtowaniu wzdłu2nych boków podłogi ładunkowej, którymi są otwarte ku dołowi ceowniki zapobiega sią zanieczyszczeniu i uszkodzeniu szyn Jezdnych i rolek tocznych . Szyny Jezdne prowadzące rolki toczne ścian działowych mogą być w ceownikach przesuwane poprzecznie w ograniczony sposób i regulowane. Tolerancje zwykle spotykane w kolejnictwie pozwalają dzięki temu na zapewnienie lekkiego biegu rolek tocznych ścian działowych.
Na każdym krańcu ściany działowej jest u dołu umieszczony wózek przyjmujący rolki toczne, przy czym każdy wózek posiada cztery rolki toczne, z których po dwie są umieszczone w odstępie na jednej osi, przy czym osie par rolek tocznych są nawzajem równoległe i rozmieszczone z zachowaniem między nimi odstępu a obydwie osie wykazują wspólny uchwyt sztywno połączony z każdą osią pomiędzy rolkami każdej pary rolek tocznych, obejmujących z boku podłogę ładunkową i połączony ze ścianą działową za pośrednictwem elastycznych elementów. Umieszczenie dwóch par rolek tocznych na wspólnym uchwycie zabezpiecza przed przewróceniem się ścian działowych nawet w położeniu odryglowanym i zapewnia ich lekkie przesuwanie. Zamocowanie uchwytu osi na ścianie działowej za pośrednictwem elementów elastycznych zapobiega przeciążaniu rolek tocznych lub szyn jezdnych w przypadkach gdy ładunek przylega do ścian działowych lub osiada podczas jazdy.
W przestrzeni ładunkowej po obu stronach portalu środkowego umieszczono korzystnie po trzy ściany działowe, przy czym wózek środkowej ściany działowej jest umieszczony pionowo pod tą ścianą, natomiast wózki pozostałych ścian działowych są umieszczone pod tymi ścianami, ale są symetrycznie względem siebie poprzestawiane, dzięku czemu ściany działowe mogą być ściśle dosunięte zaoszczędzając miejsca.
Wewnątrz, na każdym boku wzdłużnym każdego kołpaka umieszczono u góry w obszarze związanym z wzdłużną osią wagonu, listwy ryglujące, które wykazują rozstawione względem siebie pionowe szczeliny zwężające się ku górze. Przy wzdłużnych bokach dna ładunkowego umieszczono obok ceowników wzdłużnie przebiegające listwy z rozstawionymi względem siebie otworami. Ozięki umieszczeniu u góry w każdym kołpaku listew regulujących a przy dnie ładunkowym wagonu kolejowego listew z otworami, można w dowolnym miejscu zaryglować ściany działowe na dnie ładunkowym względnie przy kołpaku.
Czop oraz krzywka ryglujące każdego poprzecznego zakończenia każdej ściany działowej mogą być uruchamiane poprzez dźwignie uruchamiające uchwytem ręcznym zagłębionym w ścianie działowej, przy czym czop przesuwając się pionowo zaskakuje w otwory listwy otworowej a krzywka ryglująca zostaje wsunięta w szczelinę od dołu do góry. Krzywka ryglująca ma kształt dźwigni dwuramiennej i może się obracać wokół poziomej osi umieszczonej we wzdłużnym kierunku wagonu, nrzy czyin jej wnikający w ścianę działową koniec jest połączony przegubów* z dźwigniami uruchamiającymi, natomiast jej koniec wychodzący bocznie ze ściany działowej ma kształt zwężający i dopasowany bocznie do nachylenia szczeliny. Korzystnym jest także to, że krzywka ryglująca jest wycofywana z położenia ryglowania po przezwyciężeniu siły sprężyny umieszczonej w dźwigniach uruchamiających.
Podczas umiejscawiania ścian działowych przy otwartym kołpaku, czop poprzez rączkę i dźwignie uruchamiające zostaje wsunięty w otwór listwy otworowej, a krzywka ryglująca zostaje od boku wysunięta ze ściany działowej do góry. Podczas dokonywanego teraz zamykania kołpaka, w przypadku gdy szczelina nie znajduje się dokładnie nad krzywką ryglującą, to lisbta ryglująca wychyla krzywkę ryglującą do dołu. Przy piewwszym osadzeniu ładunku, umiejscowiona u dołu ściana dziaoowa zostaje przez lekkie uderzenie przesunięta nieco do góry, wskutek czego krzywka ryglująca wpada w następną szczelinę co w pewny sposób automtj^cznie zaryglowuje ścianę.
160 693
Wynalazek objaśniono na przykładzie wykonania zilustrowanym rysunkiem, na którym: fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny połowy wcgonu kolejowego towarowego, fig. 2 przedstawia w powiększeniu szczegół A z fig. 1, fig. 3 przedstawia przekrój wykonany wzdłuż linii - III-III na fig. 2, fig. 4 pokazuje w powiększeniu szczegół ”B z fig. 1, fig. 5 przedstawia przekrój wykonany wzdłuż linii V-V na fig. 4, a fig. 6 - pokazany z boku widok kolejowego wagonu towarowego.
Wagon kolejowy towarowy w rozwiązaniu pokazanym na rysunku składa się z podwozia 1 z płaskim dnem ładunkowym 2, ścian czołowych 3, stalagu portalu środkowego 4, oraz dwóch kołpaków 5 przykrywających przestrzeń ładunkową. Zespoły jezdne urządzenia sprzęgające jak i inne urządzenia dodatkowe zwykle stosowane w kolejowych wagonach towarowych są dla przedmiotowego wynalazku nieistotne i nie będą dlatego dokładniej objaśnione.
Przykrywające przestrzeń ładunkową kołpaki 5 są, w górnym wierzchołku podzielone i posiadają tamże przeguby 6 i uszczelnienie. Kołpaki 3 poprzez niepokazane urządzenie uruchamiające mogą być uniesione z położenia zamknięcia do położenia przesuwania, wychylone, osadzone rolkami tocznymi na szynach jezdnych i przesunięte jedne nad drugimi.
N przestrzeni ładunkowej wagonu towarowego, po obu stronach portalu środkowego 4 są umieszczone po trzy ściany działowe 7 mogące przesuwać się wzdłużnie. Ściany działowe 7 są osadzone poprzez rolki toczne 10 w C-owych szynach jezdnych Θ umieszczonych w sposób umożliwiający ich nastawianie i przesuwanie poprzeczne w otwartych do dołu ceownikach 9 wzdłuż dłuższych boków dna ładunkowego 2. Ceowniki szyn jezdnych Θ są również otwarte ku dołowi. Dla każdego poprzecznego zakończenia każopj ściany działowej 7 przewidziano 4 rolki toczne 10, umieszczone parami po dwio n? każdej osi 11. 03ie 11 są wzajemnie równoległe i rozstawione względem drugiej. Obydwie ocjn 11 posiadają jeden wspólny uchwyt osi 12 połączony trwale z każdą z osi 11 pomiędzy rolkami 10 każdej pary rolek tocznych. Uchwyt osi 12 obejmuje dno ładunkowe 2 z boku i jest połączony ze ścianą działową 7 za pośrednictwem elastycznych elementów 13. Rolki toczne 10, osie 11, uchwyt osi 12 oraz element elastyczny 13 stanowią prefabrykowany wózek.
Wózek środkowej ściany działowej 7 każdej połówki przestrzeni ładunkowej jest umieszczony pionowo poo tą ścianą działową 7, natomiast wózki zewnętrznych ścian działowych 7 są umieszczone pod tymi ścianami działowymi będąc przesunięte na boki, symetrycznie względem siebie .
Wewnątrz, obok ceouników 9 dna ładunkuwego ? są umieszczone wzdłuż towarowego wagonu kolejowego listwy otworowe 14 z otworami 13 rozmieszczonymi względem siebie w odstępach.
U góry, wewnątrz każdego kołpaka 5 są umieszczone w obszarze wzdłużnej osi wagonu, wzdłużne listwy ryglujące’ posiadające pionowe szczeliny lozroiiezczone względem siebie w odstępach i zwężające się stożkowo ku górze, ści.tny u2i.łowe 1 są umiejscawiane u dołu przy •'rocy czopu 18 wsuwanego w otwory 15 listwy nMiOzdwcj i 4, a u góry przy pomocy wychylnych krzywek ryglujących 19, które są ułożyskowane pizeycbowo w ścianie działowej 7 i są wsuwane w szczeliny 17 listew ryglujących 16. Krzywki ryglujące 15 i czopy 18 są przy tym tak połączone przez dźwignie uruchamiające 20 umieszczone w ścianie działowej 7, że przy uruchomieniu uchwytu ręcznego 21 wpuszczanego w ścianę działową 7, czop 18 zostaje uruchomiony jednocześnie z krzywką ryglującą 19. W dźwignie uruchamiające 20 jest wmontowana sprężyna, która powoduje, że krzywka ryglująca 19 w położeniu ryyluwania ciśnie do dołu i może byś wskutek tego wprowadzona w stan odryglowania bez wycofywania czopa .' 6 z iisii.y olwctowej 14. Jak pokazano na tig. 4 i 5, krzywka ryglująca 19 jest dźwignią dwuramienną mogącą się obracać wokół poziomej osi umieszczonej w ścianie działowej w kierunku wzdłużnym wagonu, przy czym jej wchodzący w ścianę działową 7 koniec jest przegubowo połączony z dźwignią uruchamiającą 20, natomiast jej koniec bocznie wystający ze scizny dziełowej ? lue.za się stożkowo i jest bocznie dopasowany do nachylenia szczeliny a i.
160 693
Podczas załadunku kolejowego wagonu towarowego, co zwykle odbywa się przy podniesionym jednym kołpaku 5, pierwszy stos ładunku Jest najczęściej umieszczany bezpośrednio przy jednej ścianie czołowej 3. Następnie, ściana działowa 7 zostaje przy pomocy swoich rolek tocznych 10 przesunięta po szynach jezdnych 6 w kierunku stosu ładunku, ściana działowa 7 przy tym przesuwaniu zabezpieczona jest przed wywróceniem dzięki, rozstawieniu par rolek tocznych każdego wózka. Po dojściu ściany działowej 7 do stanu ładunku, przez uruchomienie uchwytu ręcznego 21, czop 16 zostaje poprzez dźwignie uruchamiające 20 wprowadzony w otwór 15 listwy otworowej 14 i rygluje od dołu ścianę działową 7. Jedocześnie u góry, ze ściany działowej 7 wychyla się krzywka ryglująca 19. Przy następującym teraz zamykaniu kołpaka 5, kołpak 5 opuszcza się wraz z jedną ze szczelin 17 listwy ryglującej 16 na krzywkę ryglującą 19. W ten sposób, ściana działowa 7 zostaje zaryglowana również od góry. Jeżeli podczas zamykania kołpaka 5 nad krzywką ryglującą 19 nie znajdzie się bezpośrednio którakolwiek ze szczelin 17 listwy ryglującej 16, wówczas krzywka zostaje przesunięta do dołu po przezwyciężeniu siły działania sprężyny umieszczonej w dźwigni uruchamiającej 20. Podczas przesuwania wagonu i występującym wówczas osadzaniu i lekkim przesuwaniu ładunku, ściana działowa 7 zostaje u góry nieco przesunięta. Z chwilą gdy krzywka ryglująca 19 znajduje się pod następną szczeliną 17 listwy ryglującej 16 wówczas pod wpływem sprężyny w dźwigni uruchamiającej 20, krzywka samoczynnie wpada w tę szczelinę 17. ściana działowa 7 zostaje wówczas zaryglowana również od góry. Dzięki stożkowemu ukształtowaniu szczeliny 17 i swobodnego końca krzywki ryglującej 19 nie występuje jakiekolwiek zakleszczanie pomiędzy kołpakiem 5 a ścianą działową 7.
W położeniu zamknięcia każdy kołpak 5 jest tak silnie połączony z odpowiednią ścianą czołową 3, portalem środkowym 4 i podwoziem 5, że siły działające na kołpak 5 mogą być z kołpaka przenoszone dalej. Ponieważ jednak konstrukcja kołpaka nie stanowi przedmiotu przedkładanego wynalazku, nie będzie to dokładniej wyjaśnione.
FIG.6
160 693
160 693
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wagon kolejowy towarowy ze ścianami czołowymi i z umieszczonym na stałe portalem środkowym, z korzystnie równym dnea ładunkowym i z przykrywaeącymi przestrzeń ładunkową kołpakami, .które w położeniu zamkniętym leZą w eednee płaszczyźnie, a do przesuwania są przy pomocy urządzenia uruchamiaeącego podnoszone do położenia przesuwania, wychylane, osadzane rolkami tocznymi na szynie eezdnee i przesuwane eedne po drugich, które w swoich górnych wierzchołkach są podzielone i tamże wyposażone w przeguby i uszczelnienie, znamienny tym, że w przestrzeni ładunkowee po obu stronach portalu środkowego (A) ma umieszczone ściany działowe (7) przesuwane za pomocą rolek tocznych (10) w szynach eezdnych (8) podłogi (2), które to ściany (7) swą dolną częścią umocowane są w podłodze (2) za pomocą wyemowalnych czopów (18) a górną w kołpaku (5) za pomocą wychylanych krzywek ryglueących (19).
  2. 2. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że dla zamocowania szyn jezdnych (8) dla ścian działowych (7) dłuższe boki podłogi ładunkowee (2) maeą postać otwartych ku dołowi ceownlkdw, w których szyna eezdna (6) prowadząca rolki toczne (10) ścian działowych (7) może mieć regulowane położenie i w ograniczony sposób może być przesuwana poprzecznie.
  3. 3. Wagon według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że na każdym krańcu ściany działowee (7) eest u dołu umieszczony wózek z rolkami tocznymi (10), przy czym każdy wózek stanowią cztery rolki toczne (10) rozmieszczone parami po dwie na osi (11) z zachowaniem wzaeemnego odstępu, gdzie osie (11) par rolek tocznych są umieszczone równolegle w pewnym wzaeemnym odstępie i posiadaeą wspólny uchwyt osi (12) połączony na stałe z każdą osią (11) pomiędzy rolkami tocznymi (10) każdee pary rolek, a który otacza dno ładunkowe (2) z boku i eest połączony ze ścianą działową (7) za pośrednictwem elementów elastycznych (13).
    A. Wagon według zatrz. 3, znamienny ty,, że w przestrzeni ładunkowe po obu stronach portalu środkowego (A) ma umieszczone po trzy ściany działowe (7), przy czym uózek środkowee ściany działowee (7) eest umieszczony pionowo pod tą ścianą działową (7), natomiast wózki zewnętrznych ścian działowych (7) są umieszczone pod tymi ścianami działowymi będąc przesunięte na boki symetrycznie względem siebie.
    3. Wagon według zastrz. 1, znamienny ty,, że wzdłuż wewnętrznej strony każdego boku wzdłużnego każdego kołpaka (3) w obszarze osi podłużnee wagonu są umieszczone wzdłużnie listwy ryglueące (16) posiadaeące pionowe szczeliny (17) rozmieszczone w określonych odstępach i zwężaeące się ku górze.
  4. 6. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że przy wzdłużnych bukach podłogi ładunkowee (2) są wewnątrz przy ceownikach (9) umieszczone listwy otworowe (14) z otworami (15) rozmieszczonymi w określonych odstępach.
  5. 7. Wagon według zastrz. 1, znamienny tym, że czop (18) oraz krzywka ryglueąca (19) każdego poprzecznego końca w każdee ścianie działowee (7) są uruchamiane poprzez dźwignię uruchaaiającą (20) przy pomocy uchwytu ręcznego (21) zagłębianego w ścianie działowee (7), przy czym czop (18) przesuwaeąc się pionowo zaskakuee w otwór (15) listwy otworowee (14) a krzywka ryglueąca (19) wsuwa się od dołu w szczelinę (17) listwy ryglueącee (16).
  6. 8. Wagon według zastrzeżeń 1 lub 7, znamienny tym, że krzywka ryglueąca (19) eest dźwignią dwuramienną mogącą się obracać wokół poziomee osi umieszczonee w kierunku wzdłużnym wagonu, przy czym eee wchodzący w ścianę działową (7) koniec eest przegubowo połączony z dźwignią uruchamiającą (20), natomiast eee koniec bocznie wystaeący ze ściany działowee (7) zwęża się i eest bocznie dopasowany do nachylenia szczeliny (17).
  7. 9. Wagon według zastrz. 8, znamienny tym, że krzywka ryglueąca (19) po pokonaniu siły działania sprężyny umieszczonee w dźwigni uruchaaiającee (20) może być wycofana ze swoeego położenia ryglowania.
    160 693
PL1989280335A 1988-07-08 1989-06-30 Wagon kolejowy towarowy PL PL PL160693B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3823208A DE3823208A1 (de) 1988-07-08 1988-07-08 Eisenbahngueterwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL280335A1 PL280335A1 (en) 1990-02-05
PL160693B1 true PL160693B1 (pl) 1993-04-30

Family

ID=6358282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1989280335A PL160693B1 (pl) 1988-07-08 1989-06-30 Wagon kolejowy towarowy PL PL

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4986707A (pl)
EP (1) EP0349970B1 (pl)
JP (1) JPH0268263A (pl)
KR (1) KR900001555A (pl)
CN (1) CN1013849B (pl)
AT (1) ATE81483T1 (pl)
CA (1) CA1322896C (pl)
CZ (1) CZ278760B6 (pl)
DD (1) DD289498A5 (pl)
DE (2) DE3823208A1 (pl)
DK (1) DK334889A (pl)
ES (1) ES2040935T3 (pl)
FI (1) FI95552C (pl)
HU (1) HU209420B (pl)
IL (1) IL90827A0 (pl)
NO (1) NO172176C (pl)
PL (1) PL160693B1 (pl)
PT (1) PT91073B (pl)
RO (1) RO117438B1 (pl)
RU (1) RU1819236C (pl)
SK (1) SK278676B6 (pl)
TR (1) TR23802A (pl)
ZA (1) ZA894801B (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4129479A1 (de) * 1991-09-05 1993-03-11 Niesky Waggonbau Gmbh Verbindung mittenportal und firsttraeger bei schiebewandwagen
AU659908B2 (en) * 1992-01-31 1995-06-01 Larry Lipschitz Apparatus for partitioning a storage space
DE19721267B4 (de) * 1997-05-21 2007-02-22 Alstom Lhb Gmbh Tragstruktur für Flächenelemente für Wagenkästen und Untergestelle von Schienenfahrzeugen
ATE292036T1 (de) 1998-06-02 2005-04-15 Alstom Lhb Gmbh Tragstruktur für flächenelemente für wagenkästen und untergestelle von schienenfahrzeugen
AU2614901A (en) * 1999-10-22 2001-04-30 Boston Scientific Corporation Double balloon thrombectomy catheter
CN101181885B (zh) * 2007-12-17 2010-11-03 山西国阳新能股份有限公司 一种上开口散装物料运输车厢
DE102012200970A1 (de) * 2012-01-24 2013-07-25 Siemens Aktiengesellschaft Schienenfahrzeug mit Trennwand
CN103303325A (zh) * 2013-05-29 2013-09-18 济南轨道交通装备有限责任公司 铁路运输滑动侧墙棚车
CN105501235B (zh) * 2015-12-25 2018-05-01 济南轨道交通装备有限责任公司 一种带插销机构的活动隔板
CN112145011B (zh) * 2020-09-24 2022-03-18 中车齐齐哈尔车辆有限公司 顶盖的控制系统、车厢及车辆
CN114771586B (zh) * 2022-05-12 2022-09-13 常州市新创智能科技有限公司 一种车体底板开闭装置

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1215892A (en) * 1916-05-15 1917-02-13 Joseph F Watts Swinging gate and partition.
US2227807A (en) * 1938-03-31 1941-01-07 North American Car Corp Blocking partition for railroad cars or the like
US2324721A (en) * 1942-08-13 1943-07-20 Union Asbestos & Rubber Co Convertible bulkhead for refrigerator cars
US2725827A (en) * 1953-09-02 1955-12-06 Jack P Wehby Compartmentalized vehicle
US2974612A (en) * 1958-02-17 1961-03-14 Whitehead & Kales Co Shiftable post structure
US3324595A (en) * 1965-09-20 1967-06-13 Unarco Industries Movable closure for car bodies
US3369502A (en) * 1966-08-22 1968-02-20 Unarco Industries Lading separator
DE2633864C2 (de) * 1976-07-28 1985-09-05 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Vorrichtung zum Schutz des Ladegutes in Transporteinheiten
DE2649991C2 (de) * 1976-10-30 1985-12-19 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Vorrichtung zum Schutz des Ladegutes in Transporteinheiten
DE2752635C2 (de) * 1977-11-25 1986-06-12 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Vorrichtung zum Schutz des Ladegutes in Transporteinheiten, vorzugsweise Eisenbahngüterwagen
SU1036601A1 (ru) * 1981-12-09 1983-08-23 Днепродзержинский Ордена Трудового Красного Знамени Вагоностроительный Завод Им.Газеты "Правда" Устройство дл креплени грузов в вагоне
DE3312001A1 (de) * 1983-04-02 1984-10-04 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Eisenbahngueterwagen
DE3403707A1 (de) * 1984-02-03 1985-08-08 Waggon Union Gmbh, 1000 Berlin Und 5900 Siegen Vorrichtung zum schutz des ladegutes in transporteinheiten
DE3422041A1 (de) * 1984-06-14 1985-12-19 Deutsche Bundesbahn, vertreten durch das Bundesbahn-Zentralamt Minden (Westf), 4950 Minden Vorrichtung zur elastischen abstuetzung des ladegutes in transporteinheiten

Also Published As

Publication number Publication date
ZA894801B (en) 1990-05-30
TR23802A (tr) 1990-09-13
CZ278760B6 (en) 1994-06-15
RO117438B1 (ro) 2002-03-29
HU209420B (en) 1994-06-28
ATE81483T1 (de) 1992-10-15
NO172176B (no) 1993-03-08
PT91073A (pt) 1990-02-08
KR900001555A (ko) 1990-02-27
FI95552C (fi) 1996-02-26
DE3823208A1 (de) 1990-01-11
FI892992A0 (fi) 1989-06-19
PT91073B (pt) 1994-07-29
DD289498A5 (de) 1991-05-02
DK334889D0 (da) 1989-07-06
IL90827A0 (en) 1990-01-18
EP0349970B1 (de) 1992-10-14
NO892837D0 (no) 1989-07-07
CA1322896C (en) 1993-10-12
FI95552B (fi) 1995-11-15
RU1819236C (en) 1993-05-30
DE58902450D1 (de) 1992-11-19
CN1013849B (zh) 1991-09-11
CS407989A3 (en) 1992-04-15
SK278676B6 (en) 1997-12-10
NO172176C (no) 1993-06-16
NO892837L (no) 1990-01-09
ES2040935T3 (es) 1993-11-01
PL280335A1 (en) 1990-02-05
US4986707A (en) 1991-01-22
JPH0268263A (ja) 1990-03-07
DK334889A (da) 1990-01-09
HUT51979A (en) 1990-06-28
EP0349970A2 (de) 1990-01-10
CN1039385A (zh) 1990-02-07
EP0349970A3 (en) 1990-06-27
FI892992A (fi) 1990-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL160693B1 (pl) Wagon kolejowy towarowy PL PL
US4569293A (en) Freight car construction
US4084516A (en) Foldable slidable vehicle end enclosure
PL201095B1 (pl) Zestaw dwupoziomowych przegubowych wagonów kolejowych z przejściami łaczącymi
AU2008314504B2 (en) Container support for freight wagon
US4262601A (en) Cam actuated railway hopper car lock mechanism
US4864938A (en) Railway freight car
US2994285A (en) Doorway construction
US3272150A (en) Freight transportation system
CA1237744A (en) Trailer with special ramps
US1946013A (en) Plural deck vehicle body
EP0536349B1 (de) Abnehmbares kopfstück für eisenbahngüterwagen
WO1999014091A1 (en) Closed freight car with movable roof especially for transporting of motor vehicles
EP0005517B1 (de) Stützbock mit Verriegelung für den Bahntransport von Sattelaufliegern
DE4110986C1 (pl)
DE3502226A1 (de) Schienengebundenes transportfahrzeug, insbesondere zum transport von personenkraftwagen
DE3827076C2 (de) Transportfahrzeug für Glasscheibenpakete
DE2040234B2 (de) Fahrzeugrahmen für einen Eisenbahngüterwagen
CH674634A5 (pl)
PL151533B1 (en) Railroad car underframe
DE19526026C1 (de) Festlegevorrichtung für Ladebehälter, insbesondere Logistikboxen
AU626795B2 (en) Railway freight car
ES2024691B3 (es) Vagon de tren con suelo mas bajo.
PL83178B1 (pl)
PL201563B1 (pl) Pokrycie opończowe wagonów kolejowych albo innych urządzeń transportowych lub magazynowych z pałąkami prowadzonymi na wózkach tocznych