PL104540B1 - Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinyloketobenzimidazolu - Google Patents

Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinyloketobenzimidazolu Download PDF

Info

Publication number
PL104540B1
PL104540B1 PL1976192394A PL19239476A PL104540B1 PL 104540 B1 PL104540 B1 PL 104540B1 PL 1976192394 A PL1976192394 A PL 1976192394A PL 19239476 A PL19239476 A PL 19239476A PL 104540 B1 PL104540 B1 PL 104540B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
amino
derivatives
general formula
thiazolinyl
Prior art date
Application number
PL1976192394A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL104540B1 publication Critical patent/PL104540B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A50/00TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE in human health protection, e.g. against extreme weather
    • Y02A50/30Against vector-borne diseases, e.g. mosquito-borne, fly-borne, tick-borne or waterborne diseases whose impact is exacerbated by climate change

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania nowych pochodnych tiazolinyloketobenzimidazolu o dzialaniu przeciwwirusowym.
Nowe pochodne tiazolinyloketobenzimidazolu sa objete wzorem ogólnym 1, w którym Ri oznacza atom wodoru lub grupe tienylowa a podstawnik o wzorze Ri-CO- znajduje sie w pozycji 5 lub 6.
Liczba przypadków zachorowan na wywolane przez wirusy choroby górnych dróg oddechowych jest ogromna. Szacunkowo, jedynie w Stanach Zjednoczonych jest blisko miliard przypadków za¬ chorowan rocznie. Przeprowadzone w Anglii ba¬ dania [Tyrell i Bynce, Lancet, 76 (1966)] wykazaly, ze 74% chorych osób, bylo zakazonych rhinowiru- sami. Poniewaz zidentyfikowano nie wiecej niz 80 szczepów rhiinowirusów, niemozliwe staje sie znalezienie praktycznej szczepionki przeciwko rhinowirusom, W zwiazku z tym, chemoterapia wydaje sie podejsciem bardziej skutecznym.
Przydatnosc zwiazków chemicznych do hamowa¬ nia wzrostu wirusów in vitro okresla sie bez trudu za pomoca badania hamowania wzrostu lysinek wi¬ rusowych, podobnie jak to opisal Siminoff w Applied Microbiology, 9 (1), 66 (1961).
Pewne tiazolinylowe pochodne benzimidazoli przedstawiono w nastepujacych zródlach literatury technicznej: w opisie patentowym Stanów Zjedno¬ czonych Ameryki 3749717 opisano 1-tiazolinyloben- zimidazole podstawione w pozycji 2 grupa hetero¬ cykliczna uzyteczne jako srodki przeciwzapalne i przeciwrobacze, w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki 3825537 opisano 1-tiazoli- nylo-2-aminobenzimidazole, uzyteczne jako srodki przeciwzapalne i przeciwrobacze, w opisie paten¬ towym Stanów Zjednoczonych Ameryki 3833574 opisano sposób wytwarzania 1-tiazolinylobenzimi- dazolinonów-2, które sa uzytecznymi srodkami przeciwzapalnymi, w Derwent 26199 W/16 opisano l-tiazolinylo-2-fenylobenzimidazole, uzyteczne jakt srodki przeciwrobacze.
Dotychczas nie bylo znane przeciwwirusowe dzia¬ lanie tiazolinylobenzimidazoli.
Obecnie stwierdzono, ze wytwarzane sposobem wedlug wynalazku nowe tiazolinyloketobenzimida- zole znajduja zastosowanie jako srodki hamujace wzrost wirusów, zwlaszcza rhiinowirusów, wirusów poliomyelitis, wirusów Coxackie, Echo i Mengo oraz wirusów grupy.
Sposobem wedlug wynalazku nowe farmakolo¬ giczne uzyteczne pochodne benzimidazolu o wzorze ogólnym 1, w którym wszystkie symbole maja wy¬ zej podane znaczenie wytwarza sie na drodze re¬ akcji zwiazku o ogólnym wzorze 2, w którym Ri ma wyzej podane znaczenie z chlorowcoetyloizotio- cyjanianem o ogólnym wzorze X(CH2)n-NCS, w którym X oznacza atom chloru lub bromu, w obec¬ nosci zasady takiej jak wodorek sodowy, metano- lan sodowy lub Illrzed.butanolan potasowy, w roz¬ puszczalniku takim jak czterowodorofuran, toluen lub dwumetoksyetan. 104 5403 104 540 4 Nowe pochodne tiazolinyloketobenzimidazolu znaj¬ duja zastosowanie do hamowania wzrostu pewnych wirusów w organizmach ssaków, takich jak rhino- wirusy, wirusy polio, Coxackie, Echo, Mengo i wi- ; '^ ripy ^grypyf5l W procesie Wedlug wynalazku sól o wzorze 3 \ tautomerycznej pochodnej benzimidazolu o wzo- ; r^e ^poddaje ; sie reakcji z chlorowcoetyloizotio- \j^^^Vanei^j£^ZiOTze X-(CH2)2-NCS i otrzymuje sie zwiazek o wzorze 1. Proces ten ilustruje sche¬ mat 1, przy czym we wzorach wystepujacych na schemacie Ri i X maja wyzej podane znaczenie.
Okreslenie „tautomeryczna odmiana benzimida¬ zolu" oznacza zwiazek benziwidazolowy o wzorze 2, który moze byc podstawiony atomem wodoru, przy którymkolwiek z atomów azotu. Zwiazek benzimi- dazolowy niepodstawiony przy atomie azotu i za¬ wierajacy podstawnik o wzorze Ri-CO- w poloze¬ niu 5 pierscienia benzenowego ma odpowiednia odmiane tautomeryczna, z która znajduje sie w stanie równowagi i w której podstawnik ten wy¬ stepuje w polozeniu 6. Mieszanine izomerów mozna okreslic, numerujac obie alternatywne pozycje jako 5(6). Konsekwencja tautomerii jest fakt, ze tautomeryczna 5(6)-podstawiona sól benzimidazolu o wzorze 3, reagujac z chlorowcoetyloizotiocyjania- nem o wzorze X-(CH2)2-NCS> daje mieszanine izo¬ merycznych 5- lub 6-podstawionych tiazolinylobenz- imidazoli o wzorze 1, które okresla sie dalej jake zwiazki 5(6)-podstawione.
Definicje stosowane w opisie maja nastepujace znaczenie. Okreslenie „grupa alkilowa o 1—3 ato¬ mach wegla" oznacza grupe alifatyczna o lancuchu prostym lub rozgalezionym o 1—3 atomach wegla, taka jak metylowa, etylowa, propylowa i izopro- pylowa. Okreslenie „grupa alkilowa o 1—2 atomach wegla" jest objete okresleniem „grupa alkilowa o i—3 atomach wegla".
Okreslenie „grupa tiazolinylowa" lub „grupa tiazolinylowa-2" oznacza grupe przylaczona do atomu azotu zwiazku o wzorze 1, oznaczonego Ni taka jak grupa 4,5-dwuwodorotiazolu przylaczona w pozycji 2.
Przykladem grupy karbonylowej o wzorze Ri-CO- jest grupa formylowa.
Zwiazki o wzorze 1 wytwarza sie przeprowadza¬ jac najpierw odpowiednio podstawiony reagent benzimidazolowy o wzorze 2, w jego sól o wzorze 3 za pomoca zasady takiej jak wodorek metalu, na przyklad wodorek sodowy lub potasowy, amidek metalu, na przyklad amidek sodowy, alkoholan metalu alkalicznego, na przyklad metanolan sodo¬ wy, etanolan potasowy lub butanolan sodowy i po¬ dobnych zasad. Reakcje tworzenia anionu mozna przeprowadzac w róznych aprotycznych rozpusz¬ czalnikach takich jak weglowodory aromatyczne, na przyklad, benzen, toluen lub ksylen, albo etery takie jak eter etylowy, eter dwumetylowy glikolu etylenowego lub czterohydrofuran, w temperaturze w zakresie od okolo 0°C do okolo 150°C w ciagu 1—24 godzin. Pozadany jest nieznaczny nadmiar za¬ sady. Molowy stosunek reagenta benzimidazolo- wego do zasady moze byc w zakresie od okolo 1:1 do 1:2.
Anion benzimidazolu o wzorze 3, poddaje sie re¬ akcji z alifatycznym chlorowcoetyloiz-atiocyjanianem o wzorze X-(CH?)-NCS, otrzymujac przejsciowy tio¬ mocznik, który in situ podlega wewnatrzczasteczko- wemu alkilowaniu przy atomie siarki, tworzac 1-tiazolinylobenzimidazol o wzorze 1. Stosunek molowy reagenta benzimidazolowego o wzorze 2 do chlorowcoetyloizotiocyjanianu o wzorze X-(CH2>2- -NCS wynosi od 1:1 do 1:1,5. Reakcje przeprowa¬ dza sie w ciagu 1—24 godzin, w zakresie tempera- tury 25—150°C. Sposoby i warunki .wytwarzania pochodnych 1-tiazolinylobenzimidazolu sa analo¬ giczne do przedstawionych w opisach patentowych Stanów Zjednoczonych Ameryki 3749717 i 3825537.
Produkty tiazolinylobenzimidazolowe izoluje sie w znany sposób, taki jak saczenie i zatezanie prze¬ saczu w celu wywolania krystalizacji. Alterna¬ tywnie, z mieszaniny reakcyjnej oddestylowuje sie rozpuszczalnik i sucha pozostalosc poddaje sie dzialaniu odpowiedniego rozpuszczalnika takiego jak aceton lub metanol w celu oddzielenia i usu¬ niecia substancji nierozpuszczalnych. Z roztworu zawierajacego produkt oddestylowuje sie rozpusz¬ czalnik w celu ulatwienia krystalizacji produktu lub calkowicie oddestylowuje sie rozpuszczalnik w celu uzyskania drugiej pozostalosci, która na przyklad ponownie krystalizuje sie z metanolu.
Nastepnie zwiazek benzimidazolowy izoluje sie za pomoca saczenia lub wirowania.
W wyniku reakcji tautomerycznego anionu o ^ wzorze 3 z chlorowcoetyloizotiocyjanianem o wzo¬ rze X-(CH2>2-NCS uzyskuje sie zwykle mieszanine izjomerów 5(6)tiazolinylobenzimidazolu w stosunku 1:1. Mieszanine 5(6)-izomerów rozdziela sie na drodze krystalizacji frakcjonowanej lub chromato- grafii kolumnowej. Zwykle z roztworu mieszaniny w pierwszej kolejnosci krystalizuje izomer 6. Po¬ szczególne izomery mozna jednoznacznie charakte¬ ryzowac za pomoca ich widm magnetycznego rezo¬ nansu jadrowego, w zakresie absorpcji protonów 40 fenylowych (7,0—8,3 ppm).
Dla fachowca jest zrozumiale, ze korzystne prze¬ ksztalcenie chemiczne mozna przeprowadzac w do¬ wolnych etapach syntezy produktu. Na przyklad w pierwszej kolejnosci mozna przeprowadzac che- 45 miczna modyfikacje reagenta benzimidazolowego prowadzaca do otrzymania zadanych podstawników, a nastepnie otrzymany pólprodukt poddawac re¬ akcji z odpowiednim chlorowcoetyloizotiocyjania¬ nem w celu wytworzenia produktu tiazolinylobenz- 50 imidazolowego. W alternatywnym sposobie, w pierwszej kolejnosci mozna wytwarzac zwiazek 1-tiazolinylobenzimidazolowy a nastepnie modyfi¬ kowac go chemicznie w celu uzyskania zadanego produktu koncowego. Poniewaz wprowadzenie pod- M stawnika tiazolinylowego do zwiazku benzimidazo¬ lowego wymaga przeprowadzenia reakcji z zasada, to korzystne sa takie pochodne benzimidazolu, które jako podstawniki zawieraja grupy niewrazli¬ we na dzialanie zasady. oo Wyjsciowe ketobenzimidazole, w których wzorze Ri ma znaczenie inne niz atom wodoru, mozna wy¬ twarzac z odpowiednich zwiazków o-fenylenodwu- aminowych, sposobami znanymi w chemii benzimi- dazoli. Na przyklad, w belgijskim opisie patento- 65 wyra 93791, przedstawiono sposób wytwarzania104 540 6 keto-o-fenylenodwuamin o wzorze 4, w którym Ri oznacza nizsza grupe alkilowa, grupe cykloalkilowa lub fenylowa.
Przedstawiony w tym opisie sposób obejmuje amonolize i redukcje ketonu 4-chlorowco-3-nitro- fenylowego, otrzymanego na drodze reakcji Frie- del-Craftsa chlorku 4-chlorowco-3-n.itrobenzoilo- wego z odpowiednim weglowodorem lub chlorow- cobenzenu z odpowiednim chlorkiem kwasowym, z nastepnym nitrowaniem ukladu aromatycznego.
W ten sam sposób otrzymuje sie keto-o-fenyleno- dwuaminy, o wzorze 4, w którym Ri oznacza grupe tienylowa. Alternatywnie, ketobenzimidazole moz¬ na wytwarzac z acetanilidu przez acylowanie me¬ toda Friedel-Craftsa, przy uzyciu odpowiedniej po¬ chodnej kwasu alkanokarboksylowego o . 2^8 ato¬ mach wegla, kwasu cykloalkilokarboksylowego o 3—6 atomach wegla, kwasu cykloalkilooctowego o 3—6 atomach wegla, kwasu 2-cykloalkilopropio- nowego, w którym grupa cykloalkilowa zawiera 3—6 atomów wegla, kwasu fenylooctowego lub benzoesowego. Otrzymany 4-ketoacetanilid poddaje sie nitrowaniu wytwarzajac 2-nitro-4-ketoacetani- lid, który z kolei hydrolizuje sie, otrzymujac 2-nitro-4-ketoanUine. Nitroaniline poddaje sie kata¬ litycznemu uwodornieniu wytwarzajac 4-keto-o- fenylonodwuamine, która nastepnie poddaje sie re¬ akcji z bromocyjanem, otrzymujac odpowiedni 2-amino-5 (6) -ketobenzimidazol.
Wyjsciowe ketobenzimidazole o wzorze 2, w któ¬ rych Ri oznacza atom wodoru, mozna wytwarzac z alkoholu 4-chloro-3-nitrobenzylowego. Alkohol benzylowy poddaje sie dzialaniu amoniaku, otrzy¬ mujac alkohol 4-ammo-3-nitrobenzylowy, który w wyniku katalitycznego uwodornienia przeksztalca sie w 4-hydroksymetylo-o-fenylenodwuamine. Na¬ stepnie fenylenodwuamine poddaje sie reakcji z bromocyjanem, sposobami znanymi w chemii ben- zimidazoli, otrzymujac 2-amino-5(6)-hydroksyme- tylobenzimidazol. Grupe hydroksymetylowa zwiaz¬ ku benzimidazolowego mozna utleniac odczynni¬ kiem Jonesa (roztwór kwasu chromowego w kwa¬ sie siarkowym i wodzie) wytwarzajac odpowiedni (6)-formylobenzymidazol.
Pochodne 2-aminobenzimidazolowe mozna wy¬ twarzac na drodze cyklizacji odpowiednich o-feny- lenodwuamin w obecnosci bromocyjanu, prowadzo¬ nej sposobem opisanym przez Buttle i wspólpra¬ cowników w Biol. Chem. J. 32, 1101 (1938) oraz w brytyjskim opisie patentowym 551524. Wytwa¬ rzanie róznych benzimidazoli dobrze opisano w The Chemistry of Heterocyclic Compounds, Imida- zole and Its Derivatives (Weissberger, Interscience Publisher Co., New York, 1953).
Wyjsciowe cnlorowcoetyloizotiocyjaniany o wzo¬ rze X- nich chlorowcoalkUoamin o wzorze X-(CH2)2-NHl> i tiofosgenu, sposobem przedstawionym na schema¬ cie 2. Inne sposoby wytwarzania chlorowcoetylo- izotiocyjanianów o wzorze X-(CH2)2-NCS opisano w monografii Houben-Weyla, Methoden Der Orga- nischen Chemie tom 9 (G. Thieme Verlag Stuttgart 1955).
Zwiazki o wzorze ogólnym 1, charakteryzuja sie szerokim zakresem dzialania przeciwwirusowego.
Sa one szczególnie aktywne w hamowaniu wzrostu nie tylko wirusów typu Echo, Mengo, Coxsackle (A9, 21, B5), poliomyelitis (typy I, II, III) lub rhi- nowirusów (25 szczepów, lecz hamuja równiez g wzrost róznych typów wirusów grupy takich jak Ann Arbor, Maryland B, Massachusetts B, Hong- -Kong A, Pr-8a, oraz Taylor C (typy A, B). Przy¬ datnosc zwiazków o wzorze 1 do hamowania wzrostu róznych wirusów w próbach in vitro, wy- kazuje sie latwo stosujac test hamowania wzrostu lysinek wirusów, podobny do opisanego przez Siminoffa w Applied Microbiology 9(1), 66—72 (1961). Specyficzne badania szczególowo opisano nizej.
Metody badan. Komórki nerkowe koczkodana (BCS-1) lub komórki Hela (5—3) hoduje sie w kol¬ bach Falcona o pojemnosci 25 ml w temperaturze 37°C w pozywce 199 z dodatkiem 5% zinaktywowa- nej plodowej surowicy bydlecej (FBS), penicyliny w ilosci 150 jednostek/l ml i streptomycyny w ilosci 150 mikrogramów/1 ml. Po wytworzeniu sie zlewajacej pojedynczej fazy, ciekla pozywke usuwa sie i do kazdej kolby dodaje 0,3 ml odpowiednio rozcienczonego wirusa (typu Echo, Mengo, Coxsac- kie, poliomyelitis lub rhinowirusa). Po absorpcji trwajacej 1 godzine w temperaturze pokojowej, powierzchnie zakazonych wirusem komórek pokry¬ wa sie pozywka skladajaca sie z 1 czesci 1% Ionagaru Numer 2 i 1 czesci pozywki 199 o po- dwójnym stezeniu, zawierajacej FBS, penicyline i streptomycyne, zawierajaca lek w stezeniach: 100, 50, 25, 12, 6, 3, 1,5, 0,75 i 0 mikrogra- mów/mililitr (//g/ml). Kolbe nie zawierajaca leku traktuje sie w badaniu jako odnosnik, u Podstawowe roztwory tiazolinylowych pochod¬ nych benzimidazoli o wzorze 1, przygotowuje sie w dwumetylosulfotlenku i stezenie zwiazku aktyw¬ nego w tych roztworach wynosi 104 mikrogra- ma/ml. Kolby inkubuje sie w temperaturze 37°C 40 w ciagu 72 godzin w przypadkach stosowania wK rusów typu polio, Coxsackie, Echo i Mengo, oraz w ciagu 120 godzin w temperaturze 32QC w przy¬ padku stosowania rhinowiruisów. Wirusy grypy takie jak Ann Arbor, Maryland B, Massachusetts B, 45 Hong Kong A, Pr-8a oraz Taylor (typy A, B) inku¬ buje sie w temperaturze 37°C w ciagu 72 godzin, przy uzyciu komórek MDCK (komórki psiej nerki Madin-Darby). Lysinki obserwuje sie na tych ob¬ szarach, które zostaly zarazone wirusem i na któ- 50 rych wirus namnazal sie w komórkach. Dp kazdej kolby dodaje sie 10% formaliny i 2% octanu sodo¬ wego, w celu dezaktywowania wirusa i przytwier¬ dzenia warstwy komórek do powierzchni kolby.
Lysinki wirusa, niezaleznie od wielkosci, zlicza 55 sie po zabarwieniu komórek fioletem krystalicz¬ nym. Liczbe lysinek w danej kalbie porównuje sie z ich liczba w kolbie porównawczej, odpowiednio dla kazdego stezenia leku. Aktywnosc badanego zwiazku okresla sie jako procent zmniejszenia liczby lysinek, lub procent hamowania. Ewentual¬ nie jako miare aktywnosci mozna przyjac stezenie leku okreslone symbolem Iso oznaczajace 50% ha¬ mowanie tworzenia sie lysinek.
Wyniki przedstawiono w odniesieniu do hamo- 6B wania wzrostu wirusa Polio typ I, ze wzgledu na7 104 540 8 to, ze wirus ten jest latwy w hodowli i za jego pomoca uzyskuje sie logiczne wyniki badan. Jed¬ nakze potwierdzono równiez aktywnosc zwiazków o wzorze 1 przeciwko innym kulturom wirusów takich jak Coxsackie (A9, A21, B5), Echo (szcze¬ py 1—4), Mengo, rhinowirusy (25 szczepów), Polio (typy I, II, III) wirusy grupy takie jak Ann Arbcr, Maryland B, Massachusetts B, Hong Kong A, Pr-8a i Taylor C (typy A, B). Wyniki badan róznych po- * — 5(6) oznacza mieszanine izomerów.
Zwiazki 1-tiazolinylobenzimidazolowe badano za¬ równo w postaci czystych izomerów jak i w po¬ staci izomerycznej mieszaniny. Obydwa izomery hamuja wzrost wirusów, jednak izomer 6 zwykle wykazuje wieksza aktywnosc niz izomer 5.
Zwiazki wytwarzane sposobem wedlug wyna¬ lazku sa uzyteczne w hamowaniu wzrostu szeregu wirusów po dodaniu do pozywki, w której wirusy wzrastaja. Zwiazki o wzorze 1 mozna stosowac w roztworze wodnym, korzystnie z dodatkiem srodka powierzchniowo-czynneg o, do odkazania powierz¬ chni, na których wystepuja wirusy polio, Coxsackie, rhinowirusy oraz wirusy grypy. Do powierzchni takich naleza szklane naczynia szpitalne, powierz¬ chnie robocze szpitali i podobne obszary przygoto¬ wywania pozywienia. ponadto zwiazki o wzorze 1 mozna podawac do¬ ustnie cieplokrwistym zwierzetom i ludziom w dawkach 1—^300 mg/kg wagi ciala. W razie potrze¬ by podawanie mozna powtarzac okresowo. Zgodnie z ogólnie przyjeta praktyka, zwiazek przeciwwiru- sowy podaje sie co cztery do szesciu godzin.
Zwiazki o wzorze lkorzystnie stosuje sie w kom¬ binacji z jedna lub wieksza iloscia substancji po¬ mocniczych, dobranych odpowiednio do sposobu podawania. Tak wiec, w przypadku podawania do¬ ustnie zwiazek aktywny miesza sie z farmaceutycz¬ nymi rozcienczalnikami lub nosnikami takimi jak laktoza, sacharoza, maka skrobiowa, celuloza, talk, stearynian magnezowy, tlenek magnezowy, siar¬ czan wapniowy, sproszkowana guma akacjowa, zelatyna, alginian sodowy, benzoesan sodowy, oraz kwas stearynowy. Kompozycje takie mozna formo¬ wac w postac tabletek lub zamykac w kapsulkach w celu ulatwienia podawania. Poza tym zwiazki wytwarzane sposbem wedlug wynalazku mozna po¬ dawac pozajelitowo. chodnych tiazolinylobenzimidazolu przedstawiono w zalaczonej tablicy. W kolumnie pierwszej tablicy podano numery przykladów, w kolumnie drugiej podano izomer w polozeniu 5(6) odpowiedniego zwiazku o wzorze 1, zas w kolumnach od trzeciej dc dziesiatej podano procent zmniejszenia liczby lysinek wirusa przy stezeniu leku w zakresie 0,75—100 mikrogramów/mililitr (//g/ml).
Zwiazki te mozna równiez mieszac z plynami i podawac w postaci kropli do nosa lub w postaci rozpylonej do nosa.
Wynalazek jest blizej wyjasniony w przykladach, które ilustruja sposób wytwarzania zwiazków wyj¬ sciowych, posrednich oraz zwiazków o wzorze 1.
Przyklad I. Wytwarzanie l-(tiazolinylo-2)- -2-amino-5(6)-podstawionych benzimidazoli (sposób ogólny).. milimoli (140 mg) wodorku sodowego w postaci 50% zawiesiny w oleju mineralnym trzykrotnie przemywa sie n-pentanem usuwajac roztwór prze¬ mywajac za pomoca dekantacji. Przemyty wodorek sodowy zawiesza sie w 5 ml dwumetyloformamidu w warunkach bezwodnych. Piec milimoli odpo¬ wiedniego 2-amino-5(6)-podstawionego-benzimida- zolu rozpuszcza sie w 25 ml eteru dwumetylowego glikolu etylenowego lub w mieszaninie eteru dwu¬ metylowego glikolu etylenowego i dwumetylofor¬ mamidu (w stosunku 15 : 1) i mieszajac wkrapla do zasadowej zawiesiny. Mieszanie kontynuuje sie w ciagu kilku godzin w temperaturze pokojowej do zakonczenia tworzenia sie anionu. Nastepnie do roztworu anionu, mieszajac, wkrapla sie 5 milimoli chloroetyloizotiocyjanianu w dwumetyloformami- dzie i mieszanie kontynuuje sie w ciagu nocy, po czym z mieszaniny reakcyjnej calkowicie oddesty- lowuje sie rozpuszczalnik pod zmniejszonym cisnie¬ niem. Pozostalosc umieszcza sie w octanie etylu i saczy. Przesacz przemywa sie woda i suszy.
Otrzymany l-(tiazolinylo-2)-2-amino-5(6)-podsta- wiony-benzimidazol odzyskuje sie za pomoca cal-. kowitego lub czesciowego usuwania rozpuszczalni- - ka. Produkt oczyszcza sie za pomoca krystalizacji z odpowiedniego rozpuszczalnika takiego jak octan • etylu, chloroform, metanol lub ich mieszanina.
Przyklad II. A). Wytwarzanie alkoholu.. 4- amino-3-nitrobenzylowego.
Tablica Hamowanie wzrostu lysinek wirusa Polio typ I za pomoca l-(tiazolinylo-2)-2-amino- (6)-podstawionych-benzimidazoli Numer przy¬ kladu II- III Stezenie leku (jUg/ml) i Izomer* 100 1 (6) (6) 1 100 100 50 84 100 67 100 12 12 100 1 6 0 100 3 — 100 1,5 98 0,75 72 3 ^ •—• zmniejszenia lysinek rusa 12 40 45 50 55 609 104 540 50 g (0,27 mola) alkoholu 4-chloro-3-nitrobenzy- lowego, 250 ml metanolu i 200 ml cieklego amo¬ niaku wprowadza sie do zimnego autoklawu. Auto¬ klaw zamyka sie i jego zawartosc ogrzewa do tem¬ peratury 150°C. Po oziebieniu mieszanine reakcyjna wyprowadza sie z autoklawu i pod zmniejszonym cisnieniem oddestylowuje sie lotne skladniki. Po¬ zostalosc umieszcza sie w eterze, po czym saczy roztwór eterowy w celu usuniecia wytraconego osadu chlorku amonowego. Z przesaczu eterowego oddestylowuje sie rozpuszczalnik i otrzymuje staly produkt. Produkt ponownie krystalizuje sie z mie¬ szaniny absolutnego etanolu i octanu etylu, otrzy¬ mujac 23,6 g (52% wydajnosci) alkoholu 4-amino- -3-nitrobenzylowego o temepraturze topnienia 100—101°C.
Analiza elementarna: dla zwiazku o wzorze C7H8N2O3 i ciezarze czasteczkowym 168 ; obliczono: C-50,00%, H-4,80% N-16,66% znaleziono: C-49,72%, H-4,56%, N-16,44%.
B). Wytwarzanie" alkoholu 3,4-dwuaminobenzylo- wego. 6 g (0,035 mola) alkoholu 4-ammo-3-nitrobenzy- lowego, 95 ml czterohydrofuranu i 0,5 g niklu Ra- neya poddaje sie w temperaturze pokojowej uwo¬ dornieniu pod cisnieniem 2,7 atmosfery fizycznej (2,74 . 105 dyn/cm2) az zaabsorbuje sie 3 mole wo¬ doru. Nastepnie odsacza sie katalizator, zas z prze¬ saczu pod zmniejszonym cisnieniem oddestylowuje rozpuszczalnik, otrzymujac 4,85 g (82% wydajnosci) alkoholu 3,4-dwuaminobenzylowego o temperaturze topnienia 74—75°C.
Analiza elementarna: dla zwiazku o wzorze C7H10N2O i ciezarze czasteczkowym 138 obliczono: C-60,85%, H-7,30%, N-20,28% znaleziono: C-60,90%, H-7,15°/o, N-19,99%.
C). Wytwarzanie 2-amino-5(6)-hydroksymetylo- benzimidazolu. 2 g (0,014 moli) alkoholu 3,4-dwuaminobenzylo¬ wego rozpuszcza sie w 40 ml metanolu, po .czym do roztworu dodaje sie 1,6 g (0,014 mola) bromocyjanu w 10 ml metanolu. Calosc pozostawia sie w ciagu nocy w temperaturze pokojowej, po czym z mie¬ szaniny reakcyjnej pod zmniejszonym cisnieniem calkowicie oddestylowuje sie rozpuszczalnik, otrzy¬ mujac 3,4 g (97% wydajnosci) bromowodorku 2-amino-5(6)-hydroksymetylobenzymidazolu.
Sposobem alternatywnym produkt ten uzyskuje sie takze z alkoholu 4-amino-3-nitrobenzylowego, bez wydzielania uzyskiwanego po uwodornieniu dwuaminowego produktu posredniego. Przesacz otrzymany po usunieciu katalizatora uwodornienia poddaje sie dzialaniu roztworu bromocyjanu w me¬ tanolu. Produkt izoluje sie sposobem opisanym wyzej.
D). Wytwarzanie 2-amino-5(6)-formylobenzimida- zolu. 250 mg 2-amino-5(6)-hydroksymetylobenzimida- zolu przeprowadza sie w stan zawiesiny w 7 ml acetonu i mieszanine oziebia w lazni lodowej. Do oziebionej mieszaniny reakcyjnej dodaje sie 0,3 ml odczynnika Jonesa i calosc miesza w temperaturze 0°C w ciagu okolo 5 minut. Mieszanine wylewa sie do 40 ml wody i ekstrahuje chloroformem (40 ml porcjami). Ekstrakty chloroformowe przemywa sie woda, nasyconym roztworem chlorku sodowego i suszy. Nastepnie chloroform oddestylowuje sie pod zmniejszonym cisnieniem do uzyskania stalej pozostalosci. Pozostalosc te ponownie krystalizuje sie z octanu etylu, otrzymujac 57 mg 2-amino- -5(6)-formylobenzimidazolu. Widmo magnetycznego rezonansu jadrowego wskazuje, ze otrzymuje sie czysty produkt majacy w czasteczce grupe fórmy- lowa- E). Wytwarzanie l-(tiazolinylo-2)-2-amino-5(6)- -formylobenzimidazolu. 355 mg (7,4 milimoli) wodorku sodowego w po¬ staci 50% zawiesiny w oleju mineralnym, trzykrot- nie przemywa sie n-pentanem w celu usuniecia oleju mineralnego. Przemyty wodorek sodowy wprowadza sie do 7 ml dwumetyloformamidu, po czym do tej zawiesiny w warunkach bezwodnych dodaje sie 1,2 g (7,4 milimola) 2-amino-5(6)-formy- lobenzimidazolu w 20 ml dwumetyloformamidu.
Mieszanine reakcyjna miesza sie w ciagu 3 godzin w temperaturze pokojowej w celu wytworzenia anionu. Do mieszaniny reakcyjnej dodaje sie roz¬ twór 895 mg (7,4 milimoli) ^-chloroetyloizotiocyja- nianu w eterze dwumetylowym glikolu etylenowe¬ go, po czym calosc miesza w ciagu nocy. Z miesza¬ niny reakcyjnej pod zmniejszonym cisnieniem oddestylowuje sie rozpuszczalnik. Stala pozostalosc miesza sie w ciagu 3 godzin ze 140 ml octanu etylu.
^ Substancje nierozpuszczalne odsacza sia i z prze¬ saczu pod zmniejszonym cisnieniem oddestylowuje sie rozpuszczalnik. Pozostalosc uciera sie z octanem etylu i ciala stale oddziela przez wirowanie. Stala substancje miesza sie z woda (50 ml) w ciagu kilku godzin. Nierozpuszczalny produkt odsacza sie i uzyskuje 1,1 g l-(tiazolinylo-2)-2-amino-5(6)-for¬ mylobenzimidazolu; m/e = 246 (pik macierzysty), 218 (m-28) 199 (m-47), 199 (m-61).
Aanaliza elementarna: dla zwiazku o sumarycz¬ nym wzorze C11H10N4SO i ciezarze czasteczko¬ wym 242 obliczono: C-53,64%, H-4,09%, N-22,75% znaleziono: C-53,86%, H-4,20%, N-22,46%.
Przyklad III. A). Wytwarzanie 2-chloro-l- -jnitro-5-tienoilobanzenu.
Do zawiesiny 50,4 g (0,25 mola) kwasu 4-chloro- -3-nitro-benzóesowego w 500 ml benzenu, miesza¬ jac, dodaje sie 35 g (0,27 mola) chlorku oksalilu w 50 ml benzenu . Do mieszaniny dodaje sie 0,5 ml pirydyny, calosc ogrzewa sie i miesza do calkowi¬ tego rozpuszczenia. Nastepnie usuwa sie rozpusz¬ czalnik i uzyskane cialo stale suszy pod zmniej¬ szonym cisnieniem, po czym rozpuszcza sie je w 100 ml chlorku metylenu i w ciagu 45 minut w wkrapla w atmosferze azotu do mieszaniny 100 ml chlorku metylenu i 30 g chlorku glinu w tempera¬ turze 0—5°C, utrzymanej za pomoca lazni lodo- wo-alkoholowej. Do zawiesiny dodaje sie 100 ml chlorku metylenu i pozwala, aby w ciagu jednej godziny jej temperatura wzrosla do temperatury pokojowej (25°C). Nastepnie calosc ogrzewa sie z woda az do uzyskania klarownego roztworu (w ciagu 45 minut w temperaturze 35—10° C).
Z chwila kiedy zacznie tworzyc sie osad o barwie j5 zóltej, roztwór oziebia sie do temperatury 0°C11 i wkrapla do niego w temperaturze —5°C do 0°C> mieszajac, 20 g (0,24 mola) tiofenu w 40 ml chlorku metylenu. Roztwór o barwie czerwonej pozostawia sie w ciagu nocy do ogrzania do temperatury poko¬ jowej, po czym wylewa do lodu. Surowy produkt ekstrahuje sie chlorkiem metylenu. Warstwa orga¬ niczna przemywa sie roztworem kwasnego wreglanu sodowego, suszy, oddestylowuje rozpuszczalnik pod zmniejszonym cisnieniem, pozostalosc rozpuszcza sie w benzenie, poddaje dzialaniu wegla aktyw¬ nego, saczy i z przesaczu calkowicie oddestylowuje rozpuszczalnik. Otrzymuje sie 49,5 g (74°/o) 2-chlo- ro-l-nitro-5-tienoiiobenzenu w postaci ciala sta¬ lego o barwie brazowej.
B). Wytwarzanie 2-nitro-4-tienoiloaniliny. 16 g (0,06 mola) produktu uzyskanego sposobem opisanym w punkcie A) poddaje sie w temperatu¬ rze 120°C w ciagu 15 godzin reakcji z 3 ml amo¬ niaku w 72 ml metanolu i 13 ml czterometyleno- sulfonu. Nastepnie pod zmniejszonym cisnieniem oddestylowuje sie rozpuszczalnik, zas do pozosta¬ losci dodaje 150 ml wody i roztwór zakwasza 1 ml kwasu solnego, saczy, osad przemywa sie woda i octanem dwumetylowym, po czym suszy, otrzy¬ mujac 11,5 g (77%) 2-nitro-4-tienoiloanilmy.
C). Wytwarzanie 2-amino-5(6)-tienoilobenzimida- zolu. 11 g (0,044 mola) 2-nitro-4-tienoiloaniliny w 80 ml metanolu poddaje sie redukcji w 10 ml czterohy- dtofuranu w temperaturze pokojowej w ciagu 19 godzin za pomoca 1 g 5% palladu osadzonego na weglu. Roztwór saczy sie i dodaje do niego 4,7 g (0,044 mola) bromocyjanu. Calosc miesza sie w ciagu 2 godzin, po czym z mieszaniny reakcyjnej oddestylowuje pod zmniejszonym cisnieniem roz¬ puszczalnik, pozostalosc rozciencza 200 ml wody, saczy i suszy weglanem potasowym, otrzymujac 6 g (56%) 2-amino-5(6)-tienoilobenzimidazolu.
I>X. Wytwarzanie l-(tiazolinylo-2)-2-amino-5(6)- tienoilobenzimidazolu. g (0,02 mola) 2-amino-5(6)-tienoilobenzimida- zolu poddaje sie reakcji sposobem opisanym w 12 przykladzie I, otrzymujac 3 g (45%) 1-tiazolinylo- -2(-2-amino-5(6)-tienoilobenzimidazolu o tempera¬ turze topnienia okolo 204—217°C; m/e = 328.

Claims (4)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania nowych pochodnych tiazo- linyloketobenzimidazolu o ogólnym wzorze 1, w którym Ri oznacza atom wodoru a podstawnik o wzorze Ri-C(=0)- znajduje sie w pozycji 5 lub 6, 10 znamienny tym, ze zwiazek o ogólnym wzorze 2, w którym Ri ma wyzej podane znaczenie poddaje sie reakcji z chlorowcoetyloizotiocyjanianem o ogólnym wzorze X-(CH2)2-NCS, w którym X ozna¬ cza atom chloru lub bromu, w obecnosci zasady 15 takiej jak wodorek sodowy, metanolan sodowy lub Ill.rzed.-butanolan potasowy, w rozpuszczalniku takim jak czterowodorofuran, toluen lub dwurae- toksyetan.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze 20 2-amino-5(6)-formylobenzimidazol poddaje sie re¬ akcji z wodorkiem sodowym i /?-chloroetyloizotio- cyjanianem i otrzymuje sie l-(tiazolinylo-2)-2-ami- no-5(6)-formylobenzimidazol.
3. Sposób wytwarzania nowych pochodnych tia- zolinyloketobenzimidazolu o ogólnym wzorze 1, w którym Ri oznacza grupe tienylowa a podstaw¬ nik o wzorze Ri-C(=0)- znajduje sie w pozycji 5 lub 6, znamienny tym, ze zwiazek o ogólnym wzo¬ rze 2, w którym Ri ma wyzej podane znaczenie 30 poddaje sie reakcji z chlorowcoetyloizotiocyjania¬ nem o ogólnym wzorze X-(CH2)2-NCS, w którym X oznacza atom chloru lub bromu, w obecnosci za¬ sady takiej jak wodorek sodowy, metanolan sodo- oe wy lub Ill.rzed.-butanolan potasowy, w rozpusz- czalniku takim jak czterowodorofuran, toluen lub dwumetoksyetan.
4. Sposób wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze 2-amino-5(6)-tienoilobenzimidazol poddaje sie re- 40 akcji z wodorkiem sodowym i /?-chloroetyloizotio- cyjanianem i otrzymuje sie l-(tiazolinylo-2)-2- amino-5(6)-tienoilobenzimidazol. /104 540 %Xff "NH2 zasada n^u' c- O flzór 1 Schemat 1 x-(ch2Vnh2^scn-(oh2Vx Schemat 2 0 NH k
PL1976192394A 1975-10-28 1976-09-14 Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinyloketobenzimidazolu PL104540B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US62601475A 1975-10-28 1975-10-28

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL104540B1 true PL104540B1 (pl) 1979-08-31

Family

ID=24508599

Family Applications (3)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976210978A PL108038B1 (pl) 1975-10-28 1976-09-14 Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinylokemethod of producing new derivatives of thiazolinyltobenzimidazolu oketobenzimidazole
PL1976210979A PL108068B1 (pl) 1975-10-28 1976-09-14 Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinylokemethod of producing new derivatives of thiazolinyloketobenzimidazole tobenzimidazolu
PL1976192394A PL104540B1 (pl) 1975-10-28 1976-09-14 Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinyloketobenzimidazolu

Family Applications Before (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1976210978A PL108038B1 (pl) 1975-10-28 1976-09-14 Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinylokemethod of producing new derivatives of thiazolinyltobenzimidazolu oketobenzimidazole
PL1976210979A PL108068B1 (pl) 1975-10-28 1976-09-14 Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinylokemethod of producing new derivatives of thiazolinyloketobenzimidazole tobenzimidazolu

Country Status (19)

Country Link
AR (5) AR213509A1 (pl)
BG (1) BG27549A3 (pl)
CS (3) CS194798B2 (pl)
DD (1) DD126517A5 (pl)
DK (1) DK145343C (pl)
ES (4) ES451019A1 (pl)
GR (1) GR61292B (pl)
HU (1) HU174433B (pl)
IE (1) IE43318B1 (pl)
IL (1) IL50293A (pl)
MX (1) MX3780E (pl)
NZ (1) NZ181787A (pl)
PH (1) PH14754A (pl)
PL (3) PL108038B1 (pl)
PT (1) PT65487B (pl)
RO (4) RO72057A (pl)
SU (4) SU645578A3 (pl)
YU (1) YU203376A (pl)
ZA (1) ZA765144B (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
IE43318L (en) 1977-04-28
NZ181787A (en) 1979-03-28
ES451019A1 (es) 1977-11-16
ES461635A1 (es) 1978-07-16
SU701540A3 (ru) 1979-11-30
AR219102A1 (es) 1980-07-31
ZA765144B (en) 1978-04-26
DK145343B (da) 1982-11-01
HU174433B (hu) 1980-01-28
PL108038B1 (pl) 1980-03-31
PH14754A (en) 1981-11-20
SU685154A3 (ru) 1979-09-05
IL50293A (en) 1981-07-31
DD126517A5 (pl) 1977-07-20
BG27549A3 (en) 1979-11-12
IE43318B1 (en) 1981-01-28
CS194798B2 (en) 1979-12-31
YU203376A (en) 1982-10-31
GR61292B (en) 1978-10-18
ES461636A1 (es) 1978-07-16
IL50293A0 (en) 1976-10-31
AR219914A1 (es) 1980-09-30
CS194799B2 (en) 1979-12-31
SU645578A3 (ru) 1979-01-30
AR213509A1 (es) 1979-02-15
RO77753A (ro) 1981-11-24
CS194775B2 (en) 1979-12-31
RO77751A (ro) 1981-11-24
PL108068B1 (pl) 1980-03-31
AR218298A1 (es) 1980-05-30
RO77752A (ro) 1981-11-24
DK386176A (da) 1977-04-29
AR215688A1 (es) 1979-10-31
ES461637A1 (es) 1978-07-16
PT65487B (en) 1978-02-13
DK145343C (da) 1983-03-21
RO72057A (ro) 1982-10-26
SU719502A3 (ru) 1980-02-29
PT65487A (en) 1976-09-01
MX3780E (es) 1981-07-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1731051A3 (ru) Способ получени производных бензотиазола или их кислотно-аддитивных солей
Vicini et al. Synthesis and biological evaluation of benzo [d] isothiazole, benzothiazole and thiazole Schiff bases
CA1064501A (en) Carbonyl-substituted 1-sulfonylbenzimidazoles
JPS5927875A (ja) 新規なイミダゾ−ル誘導体
PL110781B1 (en) Method of producing new ester derivatives of thiazolinylo-and thiazynylobenzimidazole with anti-virus activity
Falco et al. 2, 4-Diaminopyrimidines as Antimalarials. I. 1 5-Aryloxyl and 5-Alkoxyl Derivatives
GB2119789A (en) Olefinic benzimidazoles
CA2033303A1 (en) 2-aminopyrimidine-4-carboxamide derivatives, their preparation and their application in therapeutics
US4216313A (en) Antiviral thiazinyl benzimidazoles
US3965113A (en) 5(6)-Benzene ring substituted benzimidazole-2-carbamate derivatives having anthelmintic activity
PL104540B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinyloketobenzimidazolu
US4338315A (en) Antiviral method employing thiazinyl benzimidazole derivatives
Davis et al. Synthesis of substituted 2, 1-benzisothiazoles
US4293558A (en) Antiviral thiazolinyl benzimidazoles and derivatives
Bajwa et al. Antimalarials. 1. Heterocyclic analogs of N-substituted naphthalenebisoxazines
Swensen et al. Organic Fungicides. III. The Preparation of Some α, α-Dichloroacetamides
Hanford et al. The constitution of vasicine
BACHMAN et al. Synthesis of substituted quinolylamines. Derivatives of 4-amino-7-chloroquinoline
PL106887B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych 1-sulfonylo-5/6/-podstawionych benzimidazoli
PL108069B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych pochodnych tiazolinylobemethod of producing new derivatives of thiazolinylobenzimidazole nzimidazolu
Garg et al. New Compounds: Potential Antineoplastics VI: 2, 4-Diamino-6-hydroxy-5-arylazopyrimidines and 1, 3-Dimethyl-5-arylhydrazonoalloxans
US3652566A (en) 2-acylamino pyrimidin-4yl carbamates
CA1100514A (en) Imidazolidine derivatives useful as insecticides and acaricides
US3971782A (en) Fluorene derivatives
CA1074803A (en) 1-thiazolinyl-5(6)-substituted-ben-zimidazoles