PL103015B1 - Sposob wytwarzania eterow iii-rzed.alkilowych - Google Patents

Sposob wytwarzania eterow iii-rzed.alkilowych Download PDF

Info

Publication number
PL103015B1
PL103015B1 PL1975180405A PL18040575A PL103015B1 PL 103015 B1 PL103015 B1 PL 103015B1 PL 1975180405 A PL1975180405 A PL 1975180405A PL 18040575 A PL18040575 A PL 18040575A PL 103015 B1 PL103015 B1 PL 103015B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stage
olefin
reaction
excess
alcohol
Prior art date
Application number
PL1975180405A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL103015B1 publication Critical patent/PL103015B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/05Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds
    • C07C41/06Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds by addition of organic compounds only

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania eterów Ill-rzed. alkilowych na drodze reakcji al¬ koholu z olefina.
Wiadomo, ze Ill-rzed. alkilowe etery mozna wy¬ twarzac przez reakcje pierwszorzedowego alkoholu z olefinami majacymi podwójne wiazanie przy trzeciorzedowym atomie wegla i tak np. przez re¬ akcje metanolu z izobutylenem otrzymuje sie eter metylowo-III-rzed. butylowy a przez reakcje me¬ tanolu z izoamylenami, to jest z 2-metylopente- neim-1 lub 2Hmetylopentenem-2, otrzymuje sie ete¬ ry metylowo-III-rzed. amylowe. Reakcja ta w od¬ niesieniu do trzeciorzedowych olefin przebiega tak selektywnie, ze moze byc stosowana do usuwania trzeciorzedowych olefiLn z mieszanin z liniowymi olefinami, które nie sa tak podatne do reakcji.
Reakcja ta osiaga stan równowagi tym korzys¬ tniejszy dla wytwarzania eteru, im nizsza jest temperatura reakcji, a wiec zgodnie z ujemna en¬ talpia.
Wiadomo równiez, ze reakcja ta jest katalizo¬ wana przez kwasy Lewisa takie, jak trójchlorek glinu ,lub trójfluorek boru, przez kwasy mineral¬ ne takie, jak np. kwas siarkowy, przez kwasy organiczne, np. alkilo- lub arylosulfonowe lub przez zywiczne wymieniacze jonowe, zwlaszcza w odmiiainie kwasowej. Niajlepsze wyniki uzyskuje sie stosujac zywice makrosiatkowe typu zywicy Ambe- rlyst 15. Za pomoca takich katalizatorów mozna uzyskiwac termodynamiczna równowage procesu 30 w czasie odpowiednim dla procesów na skale prze¬ myslowa, w temperaturze 50—60°C.
W nizszych temperaturach, które ze wzgledów termodynamicznych bylyby korzystniejsze, nie o- siaga sne w praktyce korzystnego stanu równowa¬ gi. W praktyce, przy uzyciu izobutylenu i meta¬ nolu w ilosciach równomolowych, stopien przemia¬ ny nie jest wyzszy niz 92?/*. Stopien ten mozna oczywiscie zwiekszyc przez zwiekszenie ilosci jednego skladnika reakcji, ale wów¬ czas, w przeliczeniu na ten skladnik uzytty w nadmiarze, stopien przemiany ulega obnizeniu.
Poza tym, stosowanie nadmiaru jednego skladni* ka ma inne wady,, gdyz np, przy wytwarzaniu e- teru metylowo-III-rzed. butylowego z metanolu i izobutylenu, zawartych w mieszaninie olefin, przy uzyciu nadmiaru izobutylenu mieszanina poreak¬ cyjna, z której oddzielono juz wytworzony eter, zawiera nadal 5—10% izobutylenu, którego obec¬ nosc wplywa niekorzystnie na wytwarzanie z tej mieszaniny bezwodnika maleinowego lub butadie¬ nu. Ponadto Ill-rz. olefiny ulegaja w obecnosci kationiftowyoh zywic jonowymiennych reakcjom oligomeryzacji i polimeryzacji, których produkty dezaktywuja drogi katalizator, podnoszac koszty procesu i trwale zanieczyszczaja strumien olefiny.
Podobnie niekorzystne jest stosowanie nadmiaru al¬ koholu, gdyz z powodu powstawania azeotropów utrudnia sie oczyszczanie otrzymanego eteru.
Obecnie odkryto, ze etery II-rzed. alkilowe mo- 103 0153 iós ói5 zna wytwarzac z duza wydajnoscia stosujac lacz¬ nie stechiometryczne ilosci olefiny i alkoholu i u- nikaiac ^rzytyitó niekorzystnych zjawisk zwiazanych ze stosowaniem nadmiarowych ilosci reagenltów.
^Zgodnie ze sposobem wedlug wynalazku reakcje prowadzi _ sie w dw$ch stadiach, stosujac w pierw¬ szym stadium nadmiar jednego z dwóch skladni- kó]^i#akcjipto fesT alkoholu lub olefiny, a w dru¬ gim stadium nadmiar drugiego ze skladników, przy czym w stadiami z nadmiarem alkoholu reakcje prowadzi sie przy stosunku molowym olefiny do tdkoholia wynoszacym 0,5—0,7, a w stadium z nad¬ miarem olefiny reakcje prowadzi sie przy stosun¬ ku molowym olefiny do alkoholu wynoszacym 2,5 —3,0 i predkosci przestrzennej olefiny wynoszacej —50 jednostek objetosciowych na 1 jednostke objetosci katalizatora i 1 godzine.
Oba stadia reakcji prowadzi sie równolegle, a wiec w procesie obecne sa jednoczesnie nadmiaro¬ we ilosci obu reagentów, które jednak w calosci procesu wzajemnie sie kompensuja. Dzieki temu, w reakcji wykorzystuje sie faktycznie. stechiome¬ tryczne ilosci alkoholu i olefiny, a wiec stopien przemiany w przeliczeniu na poszczególne reagen¬ ty jest odpowiednio wyzszy. Nie ma tu zadnego znaczenia, który skladnik reakcji zostanie uzyty w nadmiarze na poczatku procesu.
Stwierdzono przy tym nieoczekiwanie, ze dzieki zastosowaniu duzej predkosci przestrzennej olefiny nie zachodza reakcje jej oligomeryzacji mimo jej nadmiaru, a zatem strumien wytwarzanego eteru nie ulega zanieczyszczeniu oligomerami.
Ponadto w sposobie wedlug wynalazku nie wy¬ stepuje zjawisko szkodliwego dzialania nadmiaru alkoholu, poniewaz brak tu jest stadium oddziela¬ nia produktu od tego nadmiaru. Mieszanine, zawie¬ rajaca metanol i eter poddaje sie bezposrednio, po oddzieleniu liniowych olefin reakcji z nadmiarem Ill-rz. olefiny, wprowadzanej z duza predkoscia przestrzenna i po tym wlasnie etapie oddzielany jest produkt.
Schemat urzadzenia do stosowania procesu we¬ dlug wynalazku podano na fig. 1 rysunku, a na fig. 2 podano odmiane urzadzenia, rózniaca sie sposobem zasilania. Wynalazek opisano ponizej w odniesieniu do rysunku, przy czym jako przyklad synteay fipoeobem wedlug wynalazku opisano wy¬ twarzani* eteru metylowo-IIlHrzed. butylowego z metanolu i izobutylenu.
Zgodnie z fig. 1, do reaktora R-l wprowadza sie przewodem 1 metanol, a przewodem 3 ciekla mieszanine olefinowa z wierzcholka kolumny G-2, w której z mieszaniny tej usuniety zostal czesciowo izobutylen. Mieszanina w reaktorze R-l zawiera nadmiar metanolu, totez stopien przemia¬ ny izohutylemi jest bardzo wysoki. Z reaktora R-l produkt wplywa przewodem 4 do kolumny desty¬ lacyjnej C-i, z której dolnej czesci przewodem 5 odprowadza sie metanol i eter metylowo-III-rzed. butylowy, a z wierzcholka, przewodem 6 odprowa¬ dza siA frakcje olefinowa, zawierajaca mniej niz 2% lzdbutylenu. Frakcje denna, odprowadzona z kolumny destylacyjnej C-l przewodem 5 miesza sie w reaktorze R-2 z wyjsciowa mieszanina ole¬ finowa, doprowadzona przewodem 2.
Mieszanina w reaktorze R-2 zawiera nadmiar izobutylenu, totez stopien przemiany metanolu jest wysoki. Z reaktora R-2 produkt odprowadza sie przewodem 7 do drugiej kolumny destylacyjnej C-2, z której u dolu odprowadza sie przewodem 8 eter metylowo-III-rzed. butylowy o wysokim stopniu czystosci, a z wierzcholka, przewodem 3 odprowadza sie frakcje olefinowa o malej zawar¬ tosci izobutylenu i zawraca ja do reaktora R-l. io Poniewaz w reaktorze R-2 izobutylen znajduje sie w duzym nadmiarze, przeto przy. prowadzeniu reakcji w temperaturze 60—70°C i przy predkosci przestrzennej wynoszacej 5—10 jednostek objetos¬ ci ciebzy na 1 jednostke objetosci katalizatora i 1 godzinie moglyby izaichodzic wtórne reakcje oligo¬ meryzacji izobutylenu.
W celu zmniejszenia tego niebezpieczenstwa sto¬ suje sie odpowiednie rozprowadzenie, mieszanin o- lefinowych do reaktorów R-l i R-2, jak to opisano w przykladzie II, a równoczesnie, zgodnie z wy¬ nalazkiem, stosuje sde duza predkosc przestrzenna mieszaniny reakcyjnej, wynoszaca w temperaturze 60°C korzystnie okolo 40 jednostek objetosci mie¬ szaniny na 1 jednostke objetosci katalizatora i 1 godzine.
Przy uzyciu urzadzenia, którego schemat przed¬ stawia fig. 2, mieszanine olefinowa wprowadza sie nie tylko do reaktora R-2, ale równiez i do reak¬ tora R-l.
Przyklad I. Proces prowadzi sie w urzadze¬ niu przedstawionym na fig. 1. Do reaktora R-l przewodem 1 wprowadza sde 21,11 czesci wago¬ wych metanolu, a przewodem 3 z wierzcholka ko¬ lumny' destylacyjnej C-2 wprowadza sie mieszani- ne, zawierajaca 23,38 czesci izobutylenu, 43,43 cze¬ sci liniowych olefin i 0,35 czesci metanolu. W mie¬ szaninie w reaktorze R-l stosunek molowy izobu¬ tylenu do metanolu wynosi 0,62:1. Mieszanine te poddaje sie reaikcji w obecnosci zywicy Amberlyst *° 15, w temperaturze 60°C, pod cisnieniem takim, które wystarcza do utrzymania mieszaniny w sta¬ nie cieczy, przy czym predkosc przeplywu tej mie¬ szaniny wynosi 5 jednostek objetosci na 1 objetosc katalizatora i (1 godzine. 45 Produkt odprowadzany z reaktora R-l przewo¬ dem 4 zawiera 8,46 czesci metanolu, 35,76 czescd eteru metylowo-III-rzed. butylowego, 0,62 czesci izobutylenu i 43,43 czesci liniowych butenów. Pro¬ dukt ten wprowadza sie do kolumny destylacyjnej 50 C-l, z której wierzcholka przewodem 6 odprowa¬ dza sie 44,95 czesci frakcji zawierajacej w stosun¬ ku wagowym l,4°/o izobutylenu, 2,0% metanolu i 96,6% liniowych olefin. Z dolnej Czescd kolumny C-l przewodem 5 odprowadza sie 35,76 czesci ete- •55 • ru metylowo-III-rzed. butylowego i 7,56 czesci me¬ tanolu. Frakcje te laczy sie z 37,00 czesciami izo¬ butylenu i 43,43 czesciami liniowych butenów, do¬ prowadzonymi przewodem 2 i poddaje reakcji w reaktorze R-2 w obecnosci zywicy Amberlyst 15, 60 w temperaturze 60°C, przy predkosci przeplywu wynoszacej 40 objetosci mieszaniny na 1 objetosc katalizatora i 1 godzine.
W reaktorze R-2 stosunek molowy izobutylenu do metanolu wynosi 2,8:1. Produkt odprowadzany 65 z reaktora R-2 przewodem 7 wprowadza sie do1ÓS015 6 drugiej kolumny destylacyjnej C-2, z której wierz¬ cholka, przewodem 3 odprowadza sie 23,38 czesci izobutylenuj 43,43 czesci Liniowych butenów i 0,35 czesci metanolu. Mieszanine te zawraca sie do re¬ aktora R-l. Z dolnej czesci kolumny C-2 przewo¬ dem 8 odprowadza sie 56,59 czesci jeteru metylowo- -III-rzed. butylowego o czystosci 98,25%. Calkowi- ty stopien przemiany w przeliczeniu na metanol wynosi 96%, a selektywnosc 100%, zas w przeli¬ czeniu nia izobutylen odpowiednio 98% i 97%.
Przyklad II. Proces prowadzi sie w urzadze¬ niu przedstawionym na fig. 2. Przewodem 1 do reaktora R-l wprowadza sie 32,12 czesci wagowych metanolu, a przewodem 3 doprowadza sie z wie¬ rzcholka kolumny destylacyjnej C-2 mieszanine, zawierajaca 0,98 czesci metanolu, 40,73 czesci linio¬ wych butenów i 23,94 czesci izobutylenu, zmiesza¬ na z doprowadzona przewodem 4 czescia wyjscio¬ wych olefin, doprowadzonych przewodem 2. Czesc ta zawiera 16,44 czesci wagowych izobutylenu i 16,77 czesci wagowych liniowych butenów. Mie¬ szanine reakcyjna, w której stosunek molowy izo¬ butylenu do metanolu wynosi 0,72:1, wprowadza sie do reaktora z predkoscia przestrzenna wyno¬ szaca 5 jednostek objetosciowych mieszaniny na 1 jednostke objetosciowa katalizatora Amberlyst 15 w temperaturze 60°C i pod cisnieniem wystarcza¬ jacym do utrzymania mieszaniny reakcyjnej w sta¬ nie cieklym.
Przewodem 6 odprowadza sie produkt reakcji zawierajacy 10,67 czesci metanolu, 1,11 czesci izo¬ butylenu, 57,50 czesci liniowych butenów i 61,70 czesci eteru metylowo-III-rzed. butylowego. Pro¬ dukt ten wprowadza sie do pierwszej kolumny destylacyjnej C-l, z której wierzcholka przewodem odprowadza sie 59,67 czesci wagowych frakcji, która w stosunku wagowym zawiera 1,9% izobu¬ tylenu, 1,8% metanolu i 96,3% liniowych butenów, zas z dolnej czesci tej kolumny przewodem 7 od¬ prowadza sie 9,61 czesci metanolu i 61,70 czesci eteru metylowo-III-rzed. butylowego. Produkt od¬ prowadzany przewodem 7 laczy sie z pozostala czescia wyjsciowych olefin, doprowadzona przewo¬ dem 5 z przewodu 2 i wprowadza do drugiego reaktora R-2 z predkoscia przestrzenna wynoszaca 40 jednostek objetosciowych mieszaniny na 1 jed¬ nostke objetosci katalizatora i 1 godzine, przy czym reakcje prowadzi sie w temperaturze 60°C. W mieszaninie tej stosunek molowy izobutylenu do metanolu wynosi 2,35:1.
Produkt reakcji odprowadzany przewodem 8 za¬ wiera 0,98 czesci metanolu, 85,45 czesci eteru me¬ tylowo-III-rzed. butylowego, 23,94 czesci izobuty¬ lenu, 40,73 czesci liniowych butenów i 0,88 czesci dwuizobutylenu. Produkt ten wprowadza sie prze¬ wodem 8 do drugiej kolumny destylacyjnej, z któ¬ rej wierzcholka przewodem 3 odprowadza sie 0,93 czesci metanolu, 23,94 czesci izobutylenu i 40,73 czesci liniowych butenów, zawracajac te frakcje do pierwszego reaktora R-l. Z dolnej czesci ko¬ lumny destylacyjnej C-2 przewodem 9 odprowadza sde 86,33 czesci eteru metylowo-III-rzed. butylowe¬ go o czystosci 99%. Stopien calkowitej przemiany w przeliczeniu na metanol wynosi 96,7%, a sele¬ ktywnosc 100%, zas w przeliczeniu na izobutylen odpowiednio 98% i 98%.
Przyklad III. Proces prowadza sie w sposób analogiczny do opisanego w przykladzie II, lecz reakcje w drugim reaktorze R-2 prowadzi sie w róznych temperaturach i przy róznych predkos¬ ciach przestrzennych, podanych w tablicy. Wyniki podano równiez w tablicy.
T Temperatura Predkosc przestrzenna Calkowity stopien przemiany w przeliczeniu na izobutylen Stopien przemiany izobutylenu w eter metylo¬ wo-III-rzed. butylowy Selektywnosc ablica 60°C 3 61 41,5 68 ,*,5 155 46,5 !83 r 40 44 41 93 70°C ' 3 63 43 68 8,5 55 , <42t5 77,5 40 45,5 37 821

Claims (3)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania eterów Ill-rzed. alkilo¬ wych przez reakcje alkoholu z olefina w obecnosci zywicy jonowymiennej, znamienny tym, ze reakcje prowadzi sie w dwóch stadiach, stosujac w pierw¬ szym stadium nadmiar jednego z dwóch skladni- 60 65 ków reakcji, to jest alkoholu lub olefiny, a w dru¬ gim stadium nadmiar drugiego ze skladników, przy czym w stadium z nadmiarem alkoholu reakcje prowadzi sie przy stosunku molowym olefiny do alkoholu wynoszacym 0,5—0,7, a w stadium z nad¬ miarem olefiny reakcje prowadzi sie przy stosun¬ ku molowym olefiny do alkoholu wynoszacym 2,5103 015 —3,0 i predkosci przestrzennej olefiiny wynoszacej 20—50 jednostek objetosciowych na 1 jednostke objetosci katalizatora i 1 godzine.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze w pierwszym stadium prowadzi sie reakcje po¬ miedzy cala iloscia jednego ze skladników reakcji i nie przereagowana mieszanina, otrzymana w dru¬ gim stadium procesu, zas w drugim stadium pro¬ wadzi sie reakcje nie przereagowanej mieszaniny, S otrzymanej w pierwszym stadium procesu z calko¬ wita iloscia drugiego skladnika reakcji.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze do tego stadium reakcji, w którym proces prowa¬ dzi isie w obecnosci nadmiaru olecfiny, wprowadza sie tylko czesc olefinowego skladnika reakcji, zas pozostala ilosc wprowadza sie do drugiego stadium reakcji razem z nie przereagowana mieszanina z pierwszego stadium. m n BJ ci (E — o JL 1 y ,n! m -cugu LLI c? D 0 m ii ® m -Ligj. DN-3, zam. 526/79 Cena 45 zl
PL1975180405A 1974-05-21 1975-05-15 Sposob wytwarzania eterow iii-rzed.alkilowych PL103015B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT23013/74A IT1012690B (it) 1974-05-21 1974-05-21 Procedimento per la produzione di eteri ter alchilici

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL103015B1 true PL103015B1 (pl) 1979-05-31

Family

ID=11202877

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975180405A PL103015B1 (pl) 1974-05-21 1975-05-15 Sposob wytwarzania eterow iii-rzed.alkilowych

Country Status (33)

Country Link
JP (1) JPS516914A (pl)
AR (1) AR226992A1 (pl)
AT (1) AT338223B (pl)
BE (1) BE829303A (pl)
BG (1) BG26514A3 (pl)
BR (1) BR7503196A (pl)
CA (1) CA1048062A (pl)
CH (1) CH605509A5 (pl)
CS (1) CS219316B2 (pl)
DD (1) DD118067A5 (pl)
DE (1) DE2521963B2 (pl)
DK (1) DK135796B (pl)
EG (1) EG12653A (pl)
ES (1) ES438189A1 (pl)
FR (1) FR2272065B1 (pl)
GB (1) GB1506312A (pl)
HU (1) HU176319B (pl)
IE (1) IE43301B1 (pl)
IN (1) IN143295B (pl)
IT (1) IT1012690B (pl)
LU (1) LU72542A1 (pl)
MW (1) MW3075A1 (pl)
NL (1) NL183886C (pl)
NO (1) NO144524C (pl)
PH (1) PH13250A (pl)
PL (1) PL103015B1 (pl)
RO (1) RO72850A (pl)
SE (1) SE425482B (pl)
SU (1) SU858557A3 (pl)
TR (1) TR18546A (pl)
YU (1) YU37301B (pl)
ZA (1) ZA752914B (pl)
ZM (1) ZM6475A1 (pl)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2629769B2 (de) * 1976-07-02 1980-03-13 Chemische Werke Huels Ag, 4370 Marl Verfahren zur Herstellung von reinem Methyl-tertiär-butyläther
JPS5342698U (pl) * 1976-09-17 1978-04-12
DE2706465C3 (de) * 1977-02-16 1980-10-02 Deutsche Texaco Ag, 2000 Hamburg Verfahren zur Gewinnung von Butadien bzw. n-Butenen aus diese enthaltenden Kohlenwasserstoffgemischen unter Abtrennung von Isobuten
JPS54130679U (pl) * 1978-03-03 1979-09-11
DE2853769B2 (de) * 1978-12-13 1980-10-09 Chemische Werke Huels Ag, 4370 Marl Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von reinem MTB und weitgehend isobutenfreiem C4 -Kohlenwasserstoffgemisch
DE2928509A1 (de) * 1979-07-14 1981-01-29 Basf Ag Verfahren zur gemeinsamen herstellung von methyl-tert.-butylaether und gewinnung von isobuten
EP0075838A1 (en) * 1981-09-24 1983-04-06 Phillips Petroleum Company Process for the preparation of methyl tert-butyl ether
JPS5921206U (ja) * 1982-07-31 1984-02-09 武田 精 スナツプフアスナ−用の嵌合部材
DE3322753A1 (de) * 1983-06-24 1985-01-10 Deutsche Texaco Ag, 2000 Hamburg Verfahren zur herstellung von methyl-tert.-butylaether
JPS6013010U (ja) * 1983-07-05 1985-01-29 カラ−フアスナ−工業株式会社 ホツク装置
JPH0641833Y2 (ja) * 1989-05-11 1994-11-02 三菱製紙株式会社 シェアーカット方式の下刃軸
IT1247108B (it) 1991-02-28 1994-12-12 Snam Progetti Procedimento integrato per la produzione di iso-butene ed eteri alchil-ter-butilici.
EP3919468A1 (en) * 2020-06-03 2021-12-08 SABIC Global Technologies B.V. Systems and processes for producing methyl tertiary butyl ether

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1968601A (en) * 1934-02-14 1934-07-31 Shell Dev Preparation of olefine derivatives
US2480940A (en) * 1946-09-20 1949-09-06 Atlantic Refining Co Production of aliphatic ethers
DE1224294B (de) * 1961-01-09 1966-09-08 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von tertiaeren Butylalkylaethern
AT230345B (de) * 1961-01-09 1963-12-10 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von tert.-Butyl-alkyläthern
GB1173128A (en) * 1968-09-20 1969-12-03 Shell Int Research Process for the preparation of Olefins

Also Published As

Publication number Publication date
DE2521963C3 (pl) 1988-10-20
NO144524C (no) 1981-09-16
DE2521963B2 (de) 1980-10-09
EG12653A (en) 1979-12-31
NO144524B (no) 1981-06-09
IE43301L (en) 1975-11-21
AT338223B (de) 1977-08-10
SU858557A3 (ru) 1981-08-23
CA1048062A (en) 1979-02-06
CH605509A5 (pl) 1978-09-29
GB1506312A (en) 1978-04-05
SE425482B (sv) 1982-10-04
YU37301B (en) 1984-08-31
DE2521963A1 (de) 1975-11-27
LU72542A1 (pl) 1975-10-08
TR18546A (tr) 1977-03-24
SE7505804L (sv) 1975-11-22
BR7503196A (pt) 1976-04-20
NL7505998A (nl) 1975-11-25
IN143295B (pl) 1977-10-29
JPS5734812B2 (pl) 1982-07-26
NL183886B (nl) 1988-09-16
PH13250A (en) 1980-02-20
DD118067A5 (pl) 1976-02-12
MW3075A1 (en) 1976-07-14
DK135796B (da) 1977-06-27
JPS516914A (en) 1976-01-20
NL183886C (nl) 1989-02-16
AR226992A1 (es) 1982-09-15
FR2272065B1 (pl) 1979-04-06
ZA752914B (en) 1976-03-31
HU176319B (en) 1981-01-28
DK135796C (pl) 1977-11-28
IT1012690B (it) 1977-03-10
ZM6475A1 (en) 1976-02-23
FR2272065A1 (pl) 1975-12-19
BG26514A3 (pl) 1979-04-12
ATA381375A (de) 1976-12-15
DK222275A (pl) 1975-11-22
NO751787L (pl) 1975-11-24
ES438189A1 (es) 1977-05-01
CS219316B2 (en) 1983-03-25
BE829303A (fr) 1975-09-15
IE43301B1 (en) 1981-01-28
RO72850A (ro) 1981-08-17
YU126375A (en) 1983-04-27
AU8118175A (en) 1976-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3979461A (en) Process for the preparation of methyl tert-butyl ether
FI64135C (fi) Foerfarande foer framstaellning av alkylaromatiska kolvaeten
US7002050B2 (en) Process for preparing tert-butanol from isobutene-containing hydrocarbon mixtures
PL103015B1 (pl) Sposob wytwarzania eterow iii-rzed.alkilowych
KR101381841B1 (ko) C4 탄화수소의 공업용 혼합물로부터의 1-부텐의제조방법
US4071567A (en) Process for the production of methyl tert-butyl ether
CN1990437B (zh) 含1-丁烯料流的精制方法
PL137664B1 (en) Method of obtaining tertiary ethyl butyl ether
PL145417B1 (en) Method of continuously producing isopropyl alcohol or 2-nd order butyl alcohol
KR20050020690A (ko) 3급 부탄올의 제조방법
CA1133951A (en) Isolation of isobutene from c4-hydrocarbon mixtures containing isobutene
US5095164A (en) Process for cleaving alkyl tert.-alkyl ethers
SE461853B (sv) Foerfarande foer framstaellning av tert. butylalkyletrar i naervaro av butadien
KR840002763A (ko) 3급 부탄올의 탈수에 의한 고순도 이소부텐의 제조방법
PL206182B1 (pl) Sposób wytwarzania izobutenu na drodze rozkładu eteru metylo-tert-butylowego
US4413150A (en) Two product process for methyl tertiary butyl ether production
KR100513915B1 (ko) 3급-부틸 알콜의 제조방법
KR101075381B1 (ko) 3급 부탄올의 제조방법
US5324866A (en) Integrated process for producing diisopropyl ether from isopropyl alcohol
CN110172013B (zh) 一种基于催化蒸馏溶剂法合成叔戊醇的工艺
Qi et al. Reactive separation of isobutene from C4 crack fractions by catalytic distillation processes
US4368337A (en) Process for converting glycol dialkyl ether
US5744645A (en) Two-stage process for producing diisopropyl ether using catalytic distillation
WO2009082260A1 (fr) Installation destinée à la synthèse d&#39;isoprène en phase liquide à partir d&#39;isobutylène et de formaldéhyde
KR101088407B1 (ko) 반응성 정류를 이용한 3급 부탄올의 제조방법