NO168451B - Framgangsmaate og anordning for adskillelse av skjelettdeler fra en slaktdel. - Google Patents

Framgangsmaate og anordning for adskillelse av skjelettdeler fra en slaktdel. Download PDF

Info

Publication number
NO168451B
NO168451B NO885747A NO885747A NO168451B NO 168451 B NO168451 B NO 168451B NO 885747 A NO885747 A NO 885747A NO 885747 A NO885747 A NO 885747A NO 168451 B NO168451 B NO 168451B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
carcass
meat
hook
meat hook
track
Prior art date
Application number
NO885747A
Other languages
English (en)
Other versions
NO168451C (no
NO885747L (no
NO885747D0 (no
Inventor
Lars-Erik Norling
Original Assignee
Norling Lars Erik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20368323&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=NO168451(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Norling Lars Erik filed Critical Norling Lars Erik
Publication of NO885747D0 publication Critical patent/NO885747D0/no
Publication of NO885747L publication Critical patent/NO885747L/no
Publication of NO168451B publication Critical patent/NO168451B/no
Publication of NO168451C publication Critical patent/NO168451C/no

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/0017Apparatus for cutting, dividing or deboning carcasses
    • A22B5/0035Deboning or obtaining boneless pieces of meat from a carcass
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B5/00Accessories for use during or after slaughtering
    • A22B5/0017Apparatus for cutting, dividing or deboning carcasses
    • A22B5/0029Cutting through or detaching portions of a carcass
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A22BUTCHERING; MEAT TREATMENT; PROCESSING POULTRY OR FISH
    • A22BSLAUGHTERING
    • A22B7/00Slaughterhouse arrangements
    • A22B7/001Conveying arrangements
    • A22B7/005Means for transferring carcasses from a conveying unit to a different one, e.g. hooking, unhooking

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Sink And Installation For Waste Water (AREA)
  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)
  • Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
  • Discharge By Other Means (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Tyre Moulding (AREA)
  • Scissors And Nippers (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

Den foreliggende oppfinnelse vedrører en framgangsmåte med anordninger for adskillelse av skjelettdeler fra et slaktet dyr på en hengebane i et parteringsanlegg.
Med framgangsmåten og anordningen er det mulig uten struk-turelle forandringer i parteringsanlegget, å oppnå en kontinuerlig produksjonslinje for grovpartering, hvilken sammenlignet med en tradisjonell manuell framgangsmåte, øker produktiviteten, senker behovet for fysisk anstrengelse for personalet og øker det økonomiske utbyttet av råvaren ved anatomisk partering av dyrets muskulatur langsmed muskelhinnene.
Kjøtt er en forholdsvis dyr råvare og profittmarginene for parteringsvirksomheter, er vanligvis meget små i forhold til råvareverdien. Dette har satt sitt preg på parteringsprosessen, hvilken i dag er en av de mest arbeidsintensive og fysisk krevende arbeider innen industrien. Kravet til hygiene og for ikke å bevirke ødeleggelse av kjøttet under parteringen og samtidig oppnå størst mulig andel kjøtt fra skjelettdelene, krever i dag det menneskelige øyet og muskelkraft og en dyktighet oppnådd gjennom flere års opplæring og praksis. Fram til nå har mangelen på en av de første betingelser for automatisering og mekanisering, - en homogen råvare - ført til at parteringsprosessen i alt vesentlig er helt manuell.
Parteringsarbeidet er 1 dag dessuten det som trekker mest oppmerksomhet fra yrkesmedisinske og arbeidsmiljømessige synspunkter. Industrien finner det for tiden mer vanskelig å rekruttere og holde på tilgjengelig arbeidskraft på bakgrunn av risikoen og arbeidsmiljøet for slakteren.
Innsats i form av bl.a. teknisk utvikling for å tilveiebringe mindre arbeidskrevende parteringsmetoder er ålment anerkjent som meget tvingende.
Framfor alt preges parteringsarbeidet 1 dag av gjentatte arbeidsoperasjoner som krever relativt stor fysisk anstrengelse og ofte ergonometrisk dårlige arbeidsstillinger. Å adskille muskulaturen fra skjelettdelene eller vice versa, er en av de mest anstrengende og fysisk krevende arbeidsoperasjoner, ettersom det ofte omfatter løfting og rykking. Å løfte hele eller deler av slaktet fra hengetransportøren til parteringsbordet, er en annen krevende arbeidsoperasjon. Den mest alminnelige parteringsmetode er å utforme hele arbeidet enten ved eller på individuelle parteringsbord eller ved/på parteringsplater langsmed et transportbånd etter at hele eller deler av slaktet er overført til bordet fra hengebanen.
Framgangsmåten som den foreliggende patentsøknad vedrører, er basert på det faktum at hele eller en del av slaktet, dvs. en framdel eller en bakdel av fe eller en del derav, blir avskjelettert under et samspill mellom slakteren og mekaniske krefter mens det henger i en kjøttkrok og blir kontinuerlig transportert langsmed hengebanen. Resultatet blir en hoved-sakelig benløs del av slaktet og en herfra adskilt del med skjelettben, hvilken også kontinuerlig transporteres langsmed transportøren hengende i kjøttkroken. Derved oppnår slakteren hengende, benløse kjøttstykker, f.eks. en benløs bakdel, hvilken deretter blir grovpartert i hengende tilstand under utøvelse av liten fysisk styrke. Framgangsmåten gjør det dels meget lett å dele opp det allerede benløse kjøtt-stykket langsmed: muskelhinnene til naturlige muskelkom-ponenter uten å skade kjøttet. Dels kan dette også finne sted på en slik måte at tyngden til disse deler nyttes slik at de ved hjelp av tyngdekraften blir trukket nedad og deretter faller ned på parteringsbordet, et transportbånd eller lignende. For å partere slakt i hengende stilling, kreves stor fysisk styrke samtidig som arbeidet med mulig anatomisk partering ikke kan finne sted med samme letthet og nøyaktighet. Løfting, rykking og trekking er så godt som helt eliminert ved den patentsøkte framgangsmåte.
Framgangsmåten som angis i denne søknad, er utviklet gjennom intensivt metodearbeide med praktiske prøver ved et svensk parteringsanlegg.
Bakgrunnen for søknaden er at anordningen til bruk ved framgangsmåten er blitt meget enkel og ukomplisert sett fra et mekanisk synspunkt. Det geniale ligger i enkeltheten, en kontinuerlig prosess og at framgangsmåten er basert på bruk av hengebaner og kjøttkroker som allerede er tilgjengelige i hvert parteringsanlegg. Dette medfører en anvendelse uten noen ekstra investeringer eller forandringer i anlegget.
Det er allerede kjent å lette parteringsoperasjonen ved hjelp av mekaniske anordninger som trekker kjøttet. Svensk patent nr. 81 07 519-4 - Korhonen - er mest nærliggende. Den foreliggende framgangsmåte framviser imidlertid et kontinuerlig forløp hvor slaktet transporteres langsmed en bane uten å være festet på noen spesiell måte, hvorved skjelettbenene blir adskilt ved mothold i benene ved hjelp av kjøttkroker som henger på banen. Ingen spesielle gripeklør anvendes. Alle deler av slaktet forblir hengende på banen.
Den patentsøkte framgangsmåte er unik og er effektiv i praksis. Enkeltheten er resultatet av et langt og intensivt metodeutviklingsarbeid. For fagmannen som er vel bevandret i parteringsoperasjoner, synes framgangsmåten nu nærmest åpenlys når den sees i sin enkle anvendelse. Av denne grunn og ved at den enkle framgangsmåte til tross for kjøtt-parteringens lange historie, er unik, har framgangsmåten et oppfinnelsesnivå som er meget høyt for den industri som skal anvende den.
Kort tegningsbeskrivelse
Figur 1 er et sideriss over deler av anordningen ifølge oppfinnelsen, hvorav framgår hvordan en andre kjøttkrok festes i slaktdelen, figur 2 er et topprlss av anordningen med en skyvearm i stilling ved en slaktdel,
figur 3 er et slderlss av anordningen som viser avskillelses-metoden, og
figur 4 er et detaljriss av anordningen som viser kreftene som er aktive når skyvearmen virker på slaktdelen.
Nærmere beskrivelse av oppfinnelsen.
En del av et slaktet dyr (i det følgende benevnt slaktdelen), f.eks. halvpartea av en kløvd gris eller en frampart eller bakpart av et fe, henger i en kjøttkrok på en hengebane.
Slaktdelen transporteres på hengebanen til arbeidsstasjoner i et kontinuerlig forløp som starter ved at et snitt utføres på en spesiell måte i slaktdelen ved en eller flere innledende arbeidsstasjoner og ender med at slaktdelen henger på banen i kjøttkroker, dels adskilt i skjelettdeler og dels i skjelett-frie kjøttstykker; f.eks. en bakpart av fe som er adskilt på den ene side i skjelettdeler omfattende bekkenben med ryggrad, lårben og hofteben respektive, og på den annen side en bakpart løsgjort fra disse skjelettdeler, hvilken bakpart henger i et eneste stykke i en kjøttkrok på banen. Et annet eksempel består i at en forpart av fe som etter prosessen forblir hengende i kjøttkroker på banen, oppdelt i f.eks. ribbe og nakkeben, legg med bogblad samt benfri bringe med bog og midtribbe og benløst legg- og bogkjøtt.
Mellom de innledende arbeidsstasjoner og det ovenfor som eksempel viste sluttresultat, har slaktdelen passert en eller flere arbeidsstasjoner hvor skjelettdelene er blitt adskilt mens slaktdelen hengende i sin krok transporteres langsmed banen. Denne patentsøknad omfatter en framgangsmåte og anordning for denne adskilling som angitt i det følgende: På hengebanen 1 transporteres slaktdelen 2 hengende på kjøtt-kroken 3 til en arbeidsstasjon. Ved denne stasjon blir en kjøttkrok 4 festet direkte eller ved hjelp av en forbindelse 13 i den del 5 av slaktdelen som skal adskllles, f.eks. bekkenbenet. Kjøttkroken 4 festet på denne måte blir deretter festet på den samme hengebane som slaktdelen eller på en annen hengebane. Dette finner sted på en slik måte at et parti av hengebanen 6 senkes til en hensiktsmessig høyde for kroken, eller ved å løfte kroken 4 som holder slaktdelen opp på hengebanen. Kjøttkroken 4 holdes statisk på banen ved hjelp av et mothold 10.
I neste moment anbringes enten en skyvearm 7 eller en trekkarm 7 (nedenfor kalt arm) på slaktdelen eller på kjøtt-kroken. Armen løper langs banen i en vinkel på 90° mot denne.
Armen er anordnet på en drivanordning 8.
Armen transporterer slaktdelen 2 fremad langsmed banen. En lastcelle 9 er forbundet med armen eller drivanordningen. Denne avføler kraften som er nødvendig for å transportere slaktdelen.
Delen 5 av slaktdelen (f.eks. leggbenet eller bekkenbenet) anbragt på kroken 4, blir nå utsatt for en trekkraft 11 som med eller uten medvirkende snitt mellom delen 5 og den øvrige slaktdel 2, fører til at delen 5 frigjøres fra slaktdelen 2 og forblir hengende i kjøttkroken 4 på hengebanen.
Armen 7 og dens stilling 30 - 60 cm ned på slaktdelen, regnet fra banens overside, tvinger slaktdelen til å forbli på kjøttkroken mens denne og den del av slaktdelen som skal løsgjøres, blir utsatt for armens drivkraft.
Patentsøknaden omfatter også armen og dens funksjon som mothold via kraften 12 for den kraft 11 som ellers ville ha trukket slaktdelen av fra kroken.
Patentsøknaden omfatter også arrangementet for véd hjelp av en drlvanordning 8 som er adskilt fra hengebanen 2, å drive skyvearmen eller trekkarmen fram og tilbake langsmed hengebanen.
Start og stopp av drivanordningen blir regulert dels manuelt og dels ved hjelp av mekaniske eller induktive grensestil-lingindikatorer.
Drivanordningen kan startes og stoppes ved slakterens operasjoner. Når armen 7 har nådd sin ytre grensestilling returnerer den automatisk.
Patentsøknaden omfatter også det forhold at drivkraften og hastigheten kan styres uavhengig av hverandre ved hjelp av lastecellen, slik at de ikke overskrider den grense hvorved riveskader oppstår i slaktdelens kjøtt. Søknaden omfatter også det forhold at armen stopper, men fortsetter å utøve en maksimalt tillatt trekkraft på slaktdelen når en kraft større enn den maksimalt tillatte, er nødvendig for å fortsette transporten langsmed banen.
Hastigheten med hvilken slaktdelen blir drevet, er regulerbar og den er helt uavhengig av den tillatte maksimale trekkraft. Så lenge som den nødvendige kraft understiger den maksimalt tillatte, drives slaktdelen med den innstilte hastighet.
De ovenfor omtalte forhold muliggjør tilpassing dels til operatørens (slakterens) evne og dyktighet og dels til kjøttets egenskaper slik at dette ikke skades.

Claims (5)

1. Framgangsmåte for kontinuerlig adskillelse av skjelettdeler fra en slaktdel, hvorved slaktdelen henger i en kjøttkrok som føres fram langs en hengebane, og hvor en andre kjøttkrok eller lignende, festes i det for adskilllng beregnede stykke for å påvirke slaktdelen med en kraft motsatt av hengebanens bevegelsesretning, karakterisert ved at en arm anordnes slik at den samtidig presser slaktdelen framover i hengebanens bevegelsesretning slik at skjelettdelen adskil-les, at den andre kjøttkrok er festet på den samme eller en annen hengebane, hvorved den adskilte del løper med i det kontinuerlige forløp, at drivkraften og armens hastighet reguleres uavhengig av hverandre, og at den andre kjøttkroken holdes statisk på hengebanen ved hjelp av et mothold.
2. Anordning for kontinuerlig adskillelse av skjelettdeler fra et slakt, hvorved slaktdelen henger 1 en kjøttkrok som føres fram langs en hengebane, og hvor en andre kjøttkrok (4) eller lignende er festet i det for adskillelse beregnede stykke (5),karakterisert ved at en arm (7) er plassert slik at den presser på slaktdelen (2) ca. 30-60 cm ned fra hengebanens overside, regnet I hengebanens (1) bevegelsesretning.
3. Anordning ifølge krav 2, karakterisert ved at den andre kjøttkrok (4) er festet til den samme hengebane (1) som slaktdelen (2) eller en annen.
4. Anordning ifølge krav 2 eller 3, karakterisert ved at den andre kjøttkrok (4) er festet i delen (5) beregnet til adskillelse ved hjelp av en forbindelse (13).
5. Anordning ifølge hvilket som helst av de foregående krav, karakterisert ved at den andre kjøttkrok (4) blir holdt statisk på hengebanen ved hjelp av et mothold (10).
NO885747A 1987-04-27 1988-12-23 Framgangsmaate og anordning for adskillelse av skjelettdeler fra en slaktdel. NO168451C (no)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8701726A SE457226C (sv) 1987-04-27 1987-04-27 Metod foer avskiljning av skelettdelar fraan en slaktkropp
PCT/SE1988/000207 WO1988008250A1 (en) 1987-04-27 1988-04-25 Method and device for separating skeleton parts from a carcass

Publications (4)

Publication Number Publication Date
NO885747D0 NO885747D0 (no) 1988-12-23
NO885747L NO885747L (no) 1989-01-09
NO168451B true NO168451B (no) 1991-11-18
NO168451C NO168451C (no) 1992-02-26

Family

ID=20368323

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO885747A NO168451C (no) 1987-04-27 1988-12-23 Framgangsmaate og anordning for adskillelse av skjelettdeler fra en slaktdel.

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4985963A (no)
EP (1) EP0358671B1 (no)
JP (1) JPH02503145A (no)
AT (1) ATE77205T1 (no)
AU (1) AU608007B2 (no)
DE (2) DE3872236T2 (no)
DK (1) DK163403C (no)
FI (1) FI103088B (no)
HU (1) HU203648B (no)
NO (1) NO168451C (no)
SE (1) SE457226C (no)
WO (1) WO1988008250A1 (no)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3937742A1 (de) * 1989-11-13 1991-05-16 Banss Kg Maschf Anlage zum erleichterten zerlegen von schlachttier-teilen, insbesondere rindervierteln
US5052975A (en) * 1990-06-14 1991-10-01 Oscar Mayer Foods Corporation Automatic combing
GB2277245B (en) * 1992-11-17 1996-08-21 Eez Away Ltd Carcass deboning
AU683432B2 (en) * 1992-11-17 1997-11-13 Eez-Away Limited Carcass deboning
SE506324C2 (sv) * 1993-07-16 1997-12-01 Norling Lars Erik Förfarande och anläggning för avskiljning av en del från en slaktkropp
USD362328S (en) 1994-01-18 1995-09-12 Davis James F Carrier assembly for receiving and carrying a poultry wing during processing
USD361644S (en) 1994-01-18 1995-08-22 Davis James F Conveyor assembly portion with variable offset arms for supporting poultry and poultry parts
AUPM629594A0 (en) * 1994-06-16 1994-07-07 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Meat deboning
SE9403814L (sv) * 1994-11-08 1996-05-09 Norling Lars Erik Arrangemang för automatiserad hantering av en slaktkropp samt fråndenna avskilda delar vid maskinassisterad styckning och ur bening
IES20020235A2 (en) * 2002-03-28 2003-05-14 Devrone Ltd An animal quarter deboner assembly
GB2412564B (en) * 2004-03-30 2007-07-04 Devrone Ltd Mechanically assisted deboning of meat carcasses
US20060137537A1 (en) * 2004-12-29 2006-06-29 Cozzini, Inc. Suspension device and method of manufacturing thereof
US8905828B2 (en) * 2005-11-04 2014-12-09 Cargill, Incorporated Meat tenderization methods and systems
EP2101591B1 (en) 2006-12-20 2017-02-15 Robotic Technologies Limited Puller and method for use in animal carcass boning or cutting
GB2536080B (en) * 2014-10-09 2021-01-13 Devrone Unlimited Company Removal of meat from a beef carcass
JP6719547B2 (ja) * 2015-07-30 2020-07-08 マレル・ミート・ベスローテン・フェンノートシャップMarel Meat B.V. 屠体の肩肉から肩甲骨を自動的に緩める又は除去するためのシステム及び方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1817274A1 (de) * 1968-01-04 1969-07-31 Kontrollhudar Andelslakteriern Spaltvorrichtung fuer Schlachtvieh
US3774265A (en) * 1968-02-19 1973-11-27 Iowa Beef Processors Method and apparatus for breaking animal carcasses and handling meat products
FR2147359A5 (no) * 1971-07-23 1973-03-09 Schlumberger Inst System
FR2324238A1 (fr) * 1975-06-10 1977-04-15 Anvar Procede d'evisceration automatique de carcasses d'animaux de boucherie
US4381582A (en) * 1980-12-02 1983-05-03 Korhonen K J Plant and gripping means for cutting up meat
US4389749A (en) * 1980-12-23 1983-06-28 Korhonen K J Cutting-up process
FR2580149A1 (fr) * 1985-04-10 1986-10-17 Bocaviande Chiron Procede et installation de traitement de quartiers de viande de bovins ou autres quadrupedes
FR2594003B1 (fr) * 1986-02-12 1990-03-23 Cotentin Viandes Installation de desossage suspendu de quartiers de devant de bovins.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT51870A (en) 1990-06-28
SE457226B (sv) 1988-12-12
DE3872236D1 (de) 1992-07-23
HU203648B (en) 1991-09-30
SE457226C (sv) 1993-02-08
DK538289A (da) 1989-10-27
SE8701726D0 (sv) 1987-04-27
AU608007B2 (en) 1991-03-21
ATE77205T1 (de) 1992-07-15
NO168451C (no) 1992-02-26
DE358671T1 (de) 1990-10-18
NO885747L (no) 1989-01-09
DE3872236T2 (de) 1993-02-25
FI894902A0 (fi) 1989-10-16
EP0358671B1 (en) 1992-06-17
FI103088B1 (fi) 1999-04-30
DK163403C (da) 1992-07-27
WO1988008250A1 (en) 1988-11-03
FI103088B (fi) 1999-04-30
DK163403B (da) 1992-03-02
EP0358671A1 (en) 1990-03-21
JPH02503145A (ja) 1990-10-04
AU1702888A (en) 1988-12-02
US4985963A (en) 1991-01-22
JPH058651B2 (no) 1993-02-02
DK538289D0 (da) 1989-10-27
NO885747D0 (no) 1988-12-23
SE8701726L (sv) 1988-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO168451B (no) Framgangsmaate og anordning for adskillelse av skjelettdeler fra en slaktdel.
US20060194532A1 (en) Method and apparatus for separating thigh meat and oyster meat
US20020182999A1 (en) Method and apparatus for tenderizing meat
US2830319A (en) Method of eviscerating fowl
US3990126A (en) Hog head removal apparatus
CN104286133A (zh) 自动挂鸭头装置,浸蜡传送系统,及其方法
US3599277A (en) Hog skinning
US2640225A (en) Process for dressing beef cattle and the like
US4011630A (en) Hog skinning method and apparatus
DE3862621D1 (de) Verfahren und vorrichtung zum ausbeinen von einem schlacht-hinterteil.
US3579716A (en) Meat tenderizing method
EP1152664B1 (en) A method of deboning half pig carcasses
US3404431A (en) Hide-pulling method
US3483591A (en) Method for deboning raw poultry meat
US3621514A (en) Hog skinning method
Barbut Developments in turkey meat harvesting technologies
US2871509A (en) Skinning method and apparatus
AU643240B2 (en) A method and means of removing and handling animal viscera
JPH10150912A (ja) 屠体処理装置のレッグプロセッサー
DK168554B1 (da) Fremgangsmåde ved opskæring og udbening af slagtekroppe og apparat til anvendelse ved fremgangsmåden
US5632671A (en) Continuous hog skinning method and apparatus
DK174600B1 (da) Fremgangsmåde samt apparat til håndtering af slagtedyr
WO2001054509A1 (en) Method and apparatus for tenderizing meat
GB1243605A (en) Improvements in or relating to the tenderizing of meat
WO2002009525A2 (en) Machine for removing skin and fur of slaughtered animals by scraping

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Patent expired