NO145166B - Fremgangsmaate til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan danne en pasta - Google Patents

Fremgangsmaate til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan danne en pasta Download PDF

Info

Publication number
NO145166B
NO145166B NO762432A NO762432A NO145166B NO 145166 B NO145166 B NO 145166B NO 762432 A NO762432 A NO 762432A NO 762432 A NO762432 A NO 762432A NO 145166 B NO145166 B NO 145166B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
polymerization
weight
vinyl chloride
value
dispersion
Prior art date
Application number
NO762432A
Other languages
English (en)
Other versions
NO762432L (no
NO145166C (no
Inventor
Josef Kalka
Hermann Winter
Alfred Kania
Original Assignee
Huels Chemische Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huels Chemische Werke Ag filed Critical Huels Chemische Werke Ag
Publication of NO762432L publication Critical patent/NO762432L/no
Publication of NO145166B publication Critical patent/NO145166B/no
Publication of NO145166C publication Critical patent/NO145166C/no

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F14/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by a halogen
    • C08F14/02Monomers containing chlorine
    • C08F14/04Monomers containing two carbon atoms
    • C08F14/06Vinyl chloride

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)

Description

Den foreliggende oppfinnelse angår en fremgangsmåte til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan danne en pasta, ved polymerisasjon i vandig emulsjon i nærvær av vannoppløselige katalysatorer og av karbonsyresalter som emulgatorer.
Det er allerede kjent å fremstille vinylkloridpolymerisater som er egnet til pastafremstilling, i nærvær av alkalisalter av fettsyrer som emulgatorer, idet polymerisasjonen utføres i alkalisk medium, da alkalisaltene av fettsyrer har pH-verdier på minst 9,5 i vandig medium og således bare er fullt virksomme som emulgatorer ved slike pH-verdier.
Ved polymerisasjon i nærvær av alkalisalter av fettsyrer som emulgatorer fås der polymerisater med en vesentlig bedre termisk stabilitet enn polymerisater som fås ved polymerisa-
sjon i nærvær av alkylsulfater samt alkyl- og alkaryl-sulfonater og andre vanlige emulgatorer (se tabell 2). De med alkalisalter av fettsyrer fremstilte polymerisater gir imidlertid ved anvendelse som plastisolmaterialer- pastaer med utilfreds-stillende høye viskositeter (sammenligningsforsøk A).
Til grunn for den foreliggende oppfinnelse ligger således den oppgave å forbedre plastisolegenskapene av vinylkloridpolymerer som er fremstilt med alkalisalter av fettsyrer som emulgatorer, samtidig som polymerisasjonen i overensstemmelse med den moderne teknologis krav skal gjennomføres i emulsjoner som inneholder minst 45 vektprosent monomerer, enten diskontinuerlig i polymerisas jonsk jeier som kan romme minst 6 m"^, ved et emulgator-innhold på høyst 1 vektprosent, regnet på polyvinylklorid, eller kontinuerlig i nærvær av høyst 2 vektprosent emulgator, regnet på polyvinylklorid.
Ifølge oppfinnelsen er der nå funnet en fremgangsmåte til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan benyttes til fremstilling av pastaer, ved forstøvningstørking av latekser som er oppnådd ved polymerisasjon av vinylklorid alene eller sammen med inntil 3 0 vektprosent andre monomerer, regnet på den samlede monomermengde, i vandig emulsjon i nærvær av vannoppløselige katalysatorer og av salter av fettsyrer med 8-18 karbonatomer som emulgatorer ved en pH-verdi på 9,5-11,5 til en omsetning på
minst 80%, karakterisert ved at man forstøver en lateks som er oppnådd ved polymerisasjon i emulsjoner som inneholder minst 45 vektprosent monomerer, i nærvær av natrium- eller kalium-
salter av de nevnte fettsyrer som emulgatorer enten
a) diskontinuerlig i kjeler som kan romme minst 6 m 3, i nær-
vær av høyst 1 vektprosent emulgator, regnet på polyvinylklorid, idet det angitte pH-område overholdes ved en omsetning på over 30%, eller
b) kontinuerlig i nærvær av høyst 2 vektprosent emulgator,
regnet på polyvinylklorid,
idet man innstiller pH-verdien enten på 6-7,5 før forstøvnings-tørkingen eller på 4-7,5 under forstøvningstørkingen.
I en spesiell utførelsesform av fremgangsmåten forstøver
man en lateks som er fremstilt i henhold til punkt a), samtidig som hele polymerisasjonen gjennomføres i et pH-område på 9,5-11,5.
Ifølge en foretrukket utførelsesform av fremgangsmåten forstøver man en lateks som er fremstilt i henhold til punkt a), samtidig som polymerisasjonen utføres i et pH-område på 6-6,5
inntil en omsetning på 15% og i et pH-område på 6,5-7,5 inntil en omsetning på 30%.
Det er riktignok allerede kjent å fremstille vinylkloridpolymerisater som kan benyttes til fremstilling av pastaer, ved polymerisasjon av vinylklorid i vandig emulsjon i nærvær av fett-syresalter som emulgatorer ved forholdsvis lave pH-verdier (8,0 - 9,0) og etterfølgende forstøvningstørking (DE-C- 1 051 505, krav 1, eksempel 2 og US-A- 2 957 858, krav 1). En polymerisasjon i dette pH-område lar seg imidlertid ikke gjennomføre ved overholdelse av høye monomerkonsentrasjoner (minst 45 vektprosent) og samtidig lave emulgatorkonsentrasjoner, som begge er krav som er uomgjenge-lige ved moderne tekniske fremgangsmåter og dermed også ved fremgangsmåten ifølge oppfinnelsen. At en slik polymerisasjon ikke kan gjennomføres, fremgår av sammenligningsforsøkene B, C og E. Allerede i de forholdsvis små 300 liters kjeler, hvis røreverk utøver relativt små skjærkrefter, blir dispersjonen instabil under polymerisasjonen og koagulerer allerede under faststoffkonsentra-sjoner på 35 - 40%.
Hvis hele polymerisasjonen i henhold til en spesiell ut-førelsesform av oppfinnelsen utføres diskontinuerlig i et pH-område på 9,5 - 11,5 og den oppnådde lateks innstilles på en pH-verdi på 6 - 7,5 før forstøvningstørkingen, fås der polymerisater som kan bearbeides til pastaer med meget god polymerisasjons-oppførsel (eksempel 1). Denne virkning kan imidlertid forbedres betydelig hvis polymerisasjonen i henhold til en optimal utførel-sesform av oppfinnelsen utføres i et pH-område på 6 - 6,5 inntil en omsetning på 15% og i et pH-område på 6,5 - 7,5 inntil en omsetning på 30%, mens pH-verdien ved en omsetning på 30% økes til en verdi på 10 - 11,5, hvoretter man sluttfører polymerisasjonen i dette pH-område (eksempel 2). Innstillingen av lavere pH-verdier under polymerisasjonen resp. i dennes begynnelsesstadier kan ut-føres ved tilførsel (gradvis tilsetning) av slike syrer, surtvir-kende salter eller syredannende forbindelser som ikke påvirker den termiske stabilitet av sluttproduktene.
Egnet er eksempelvis syrer som saltsyre, oksalsyre, maursyre og svovelsyre, videre surtreagerende salter som natriumhydrogen-sulfat eller også alkoholer som i polymerisasjonsmediet oksyderer til syrer under innvirkning av aktivatorene, f.eks. glycerol og glykol.
Det er også mulig å anvende forbindelser som samtidig har syrefunksjoner og virker som samaktivator, f.eks. askorbinsyre.
Alkaliseringen ved en omsetning på 30% kan oppnås ved til-førsel av de nødvendige menger NaOH eller KOH som vandige opp-løsninger. Hvis emulgatoren under polymerisasjonen tilføres kontinuerlig eller i henhold til et bestemt program, er det også mulig å tilsette den nødvendige alkalimengde sammen med emulgator-oppløsningen.
Innstillingen av en pH-verdi på 6 - 7,5 før forstøvnings-tørkingen av. lateksen eller på 4 - 7,5 under forstøvningstørkingen kan finne sted med de samme sure forbindelser som ble anvendt til reduksjon av pH-verdien under polymerisasjonen. Konsentrasjonen av de sure forbindelser ved reduksjon av lateksens pH-verdi før forstøvningstørkingen må velges slik at der ikke opptrer noen lokal overforsuring, da dette kan føre til øyeblikkelig koagulasjon. Innblanding av vandige oppløsninger av de sure forbindelser i den alkaliske dispersjon før forstøvningstørkingen kan finne sted både på diskontinuerlig måte i en rørekjele og på kontinuerlig måte ved blanding av dispersjonen med en oppløsning av den sure forbindelse i en kontinuerlig drevet rørekjele eller ved blanding i et rør med innbygninger som skaper den nødvendige turbulens. Reduksjonen av dispersjonens pH-verdi finner sted umiddelbart før forstøvningen.
En meget hensiktsmessig utførelsesform for tilførselen av
de sure forbindelser for reduksjon av pH-verdien før forstøvnings-tørkingen av dispersjonen omfatter å tilføre den sure forbindelse i den med en blandeinnretning forsynte dispersjonsledning umiddelbart før forstøvningstørkingen.
En reduksjon av pH-verdien i varme er spesielt effektiv
med henblikk på lave viskositeter av de oppnådde pastaer. Dispersjonen (lateksen) blir til dette formål oppvarmet til 30-60°C før innblandingen av den sure forbindelse. Hvis der ikke ligger lange transportveier og tidsrom mellom polymerisasjonskjelen og forstøv-ningstørkeren, kan dispersjonen behandles med den sure forbindelse mens den ennå er varm fra polymerisasjonsprosessen.
En optimal utførelsesform til reduksjon av polymerisatdis-persjonens pH-verdi består i å tilføre den nødvendige mengde av den sure forbindelse under forstøvningstørkingen, slik resultatene av eksemplene 4-6 i tabell 1 viser. Det er mulig å forstøve en vandig oppløsning av den sure forbindelse sammen med polymerisat-dispersjonen i forstøvningstørkeren, idet man ved hjelp av ytterligere anordnede dyser lar den sure, vandige oppløsning strømme ut i forstøvningstårnet sammen med dispersjonen. Herunder er det viktig at der fås en homogen fordeling av den sure forbindelse i dispersjonen under forstøvningstørkingen. Dysene bør av denne grunn være regelmessig fordelt i tårnet. Der kan anvendes både tostoffdyser og enstoffdyser.
Det er også mulig å tilføre den varme tørkeluft en gass
som i vandig medium danner sure oppløsninger, f.eks. HC1, SO^i SC>2 og C02.
Fremgangsmåten ifølge oppfinnelsen kan anvendes til fremstilling av vinylkloridhomopolymerer og -kopolymerer som kan benyttes til fremstilling av pastaer. Som komonomerer kommer der fortrinnsvis på tale hovedsakelig monoalkenisk umettede forbindelser som f.eks. vinylidenklorid eller vinylestere av rettkjedete eller forgrenede karbonsyrer med 2-20, fortrinnsvis 2-4 karbonatomer, som vinylacetat, vinylpropionat, vinylbutyrat, videre umettede syrer som f.eks. maleinsyre, fumarsyre, itakonsyre, krotonsyre, akrylsyre og metakrylsyre samt disses mono- eller diestere med mono- eller dialkoholer med 1-10 karbonatomer og a-alkener som f.eks. eten, propen, isobuten, styren og akrylnitril, men også fleruméttede forbindelser. Komonomerene kan foreligge i polymerisasjonssatsen i en mengde på inntil 30 vektprosent.
Som katalysatorer kommer på tale de vannoppløselig forbindelser som vanligvis anvendes ved emulsjonspolymerisasjon av vinylklorid, f.eks. vannoppløselig persulfat som natrium- eller kaliumpersulfat, eventuelt kombinert med en reduserende komponent som vannoppløselig bisulfit, hydrosulfit, hydrazin, tiosulfat og formaldehydsulfoksylat,vannstoffperoksyd kombinert med reduserende komponenter som bisulfit, hydrazin, hydroksylamin eller askorbinsyre, og videre vannoppløselig persulfat kombinert med vannstoff-peroksyd og en aktiviserende komponent som kobbersalter, som i alkalisk medium anvendes sammen med kompleksdannere som pyrofos-fater. De vanlige konsentrasjoner blir anvendt. Ytterligere katalysatorer som kan anvendes ved polymerisasjon av vinylklorider i vandig emulsjon, er beskrevet av f.eks. Bovey Kolthoff o.a. "Emulsionspolymerisation", New York, 1955, side 59 - 93.
Som emulgatorer anvendes natrium- eller kaliumsalter av uforgrenede og forgrenede ^fettsyrer med 8 til 18 karbonatomer, f.eks. natrium- eller kaliumkaprinat, natrium- eller kaliumlaurat, natrium- eller kaliummyrisat, natrium- eller kaliumpalmitat, natrium- eller kaliumstearat. Natriumlaurat og natriummyristat foretrekkes.
De dispersjoner (latekser) som fås etter den diskontinuer-lige polymerisasjon, bør ikke inneholde mer enn 1,0 vektprosent emulgator, og de som fås etter kontinuerlig polymerisasjon, bør ikke inneholde mer enn 2 vektprosent emulgator, regnet på polyvinylklorid, da høye emulgatorkonsentrasjoner har uheldig virkning i sluttproduktene og ved forarbeidelsen. De reduserer gjennom-skinnligheten og øker vannømfintligheten samt de elektriske verdier av polymerisatene og de gjenstander som fremstilles herav.
Dessuten skal fremstillingen av de til pastaer bearbeidbare polymerisater utføres i høykonsentrerte emulsjoner, nærmere bestemt emulsjoner som inneholder minst 45 vektprosent monomerer, for å imøtekomme de krav til økonomi som stilles til en moderne teknisk fremgangsmåte. Høye monomerkonsentrasjoner sikrer et høyt utbytte pr. volum- og tidsenhet i polymerisasjonskjelen og i forstøvnings-tørketårnet og reduserer dessuten energiforbruket under forstøv-ningstørkeoperasjonen.
En diskontinuerlig fremgangsmåte som tillater fremstilling av spesielt høykonsentrerte emulgatorfattige polymerisatdisper-sjoner, er beskrevet i DE-B- 1 964 029. I henhold til dette skrift skal emulgatoren tilsettes under polymerisasjonsopera-sjonen i henhold til et bestemt program. Polymerisasjonen kan finne sted ved vanlige temperaturer mellom 35 og 70°C ved trykk på 5,5 - 13 bar. Polymerisasjonskjelen har et volum på minst 3 3 3
6 m , fortrinnsvis minst 40 m , og spesielt 200 m .
Under polymerer som kan brukes til fremstilling av pastaer, forstås pulvere som kan omdannes til pastaer, og som ikke inneholder mer enn ca. 2 vektprosent andeler med en størrelse på over 40 ym.
Forstøvningstørkingen kan utføres i vanlige.forstøvnings-tørkeinnretninger, slik de f.eks. er beskrevet i Ullmanns Encyclo-pådie der technischen Chemie, 1951, 1. bind, side 602 o.f. En fremgangsmåte som er meget egnet til forstøvningstørking av vinyl-kloridpolymerisatdispersjoner, og som fører til pulvere som uten videre har en kornstørrelse som er egnet til fremstilling av pastaer, er beskrevet i DE-B- 2 146 753.
De følgende eksempler tjener til nærmere belysning av fremgangsmåten ifølge oppfinnelsen:
Sammenlignings forsøk A
I en 6 m^'s trykkbeholder ble der under utelukkelse av oksygen i luften innført 2200 1 avsaltet vann samt en på forhånd fremstilt oppløsning av 60 g kobbernitrat som redokskomponent og 1440 g natriumpyrofosfat (som kompleksdanner for kobbernitratet)
i 5000 g vann. Denne fylling ble innstilt på en pH-verdi på 11,0. Reaktorbeholderen ble oppvarmet til ca. 56°C, og 700 kg vinylklorid og 20 1 aktivatoroppløsning (3%'s oppløsning av K2S20g i vann) ble tilsatt under omrøring. Etter begynt polymerisasjon
ble emulgatoroppløsning (3,5%'s oppløsning av natriumlaurat i vann med et overskudd av 0,15 ekvivalenter NaOH, regnet på laurinsyre), vinylklorid og en 1,5%'s hydrogenperoksydoppløsning tilsatt etter følgende program:
Polymerisasjonen var avsluttet etter ca. 6 - 7 h. Man
fikk en lateks med et tørrstoffinnhold på 49%. K-verdien var
70 (målt i henhold til Fikentsche* :Lunge-Ber1 1934/5, side 945), og slutt-pH-verdien 11, 0 , mens overflatespenningen var 48 dyn/cm og emulgatorinnholdet 0,75 vektprosent, regnet på polyvinylklorid. Den således oppnådde dispersjon ble forstøvningstørket i henhold til DS-A- 2 146 753, hvoretter 60 vektdeler av pulveret ble omdannet til en pasta med 40 vektdeler dioktylftalat og viskositeten av pastaen ble målt etter to timer ved hjelp av et Haake-Rotaviskosi-meter. I tabell 1 er viskositetene for flere skjærhastigheter anført.
Sammenlignings forsøk B
I en 300 l's trykkbeholder ble der under utelukkelse av oksygen i luften tilsatt 100 1 avsaltet vann samt en på forhånd fremstilt oppløsning av 1,37 g kobbernitrat i 33 g natriumpyrofosfat i 100 g vann samt 0,1 liter 5%'s ammoniumlauratoppløsning. Under omrøring med 40 omdreininger/min ble autoklaven oppvarmet til 56°C. Deretter ble 100 1 vinylklorid samt 1,5 1 av en 3%'s kaliumpersulfatoppløsning tilsatt. Etter begynt polymerisasjon ble emulgatoroppløsningen (5% "s ammoniumlauratoppløsning med et overskudd på 15% NH^OH, regnet på laurinsyre), vinylklorid og en 0,5%'s hydrogenperoksydoppløsning tilsatt etter følgende program:
Polymerisasjonen måtte avbrytes etter 4 - 4,5 h, idet dispersjonen koagulerte. Til tross for gjentatte forsøk lyktes det ikke å oppnå en stabil dispersjon med 1% ammoniumlaurat, regnet på polyvinylklorid. pH-verdien av den koagulerte dispersjon var 8,6.
Sammenligningsforsøk C
2200 1 avsaltet vann ble fylt i en 6 m<3>,s trykkbeholder under utelukkelse av oksygen fra luften. Reaksjonsbeholderen ble oppvarmet til 56°C, og 700 kg vinylklorid og 20 1 av en 3%'s kaliumpersulfatoppløsning som aktivator samt 10 1 av en 3%'s natriumlauratoppløsning som emulgator ble tilsatt. Etter begynnelsen av polymerisasjonen ble en 1,5%'s hydrogenperoksyd-oppløsning som aktivator og en 0,8%'s askorbinsyreoppløsning for innstilling av pH-verdien og som reduksjonsmiddel samt vinylklorid tilsatt etter følgende program:
Polymerisasjonen var avsluttet etter ca. 5,5 - 6 h. Slutt-pH-verdien var 8,8. En del av dispersjonen koagulerte allerede under polymerisasjonen, og resten kunne ikke lenger pumpes, slik at dispersjonen ikke kunne forstøves gjennom dyser. Emulgatorinnholdet utgjorde 0,75 vektprosent, regnet på polyvinylklorid. Eksempel 1 20 1 av en 4%'s maursyre ble blandet med 100 1 av en dispers jon som var fremstilt i henhold til sammenlignings forsøk A og frem-deles hadde en temperatur på 45°C. pH-verdien av dispersjonen ble på denne måte redusert til 7,5. Tilførselen av syre kan. finne sted ved at dispersjonen føres inn i en rørekjele og blandes : med maursyre under omrøring, eller at rørekjelenkontinuerlig gjennom-strømmes av dispers jon og 0,4%'s maursyre i et forhold på 10:2 med en midlere oppholdstid på 15 min. Dispersjonen med pH-verdien 7,5 ble umiddelbart etter reduksjon av pH-verdien forstøvningstørket som beskrevet i DE-B- 2 146 753. Pastaviskositeten av pulveret, hvorav 60 vektdeler ble benyttet til pastafremstilling sammen med 40 deler dioktylftalat, er angitt i tabell 1.
Eksempel 2
2200 1 avsaltet vann samt en på forhånd fremstilt opp-løsning av 60 g kobbernitrat og 1440 g natriumpyrofosfat i 5600 g vann ble fylt i en 6 m 3's trykkbeholder under utelukkelse av oksygen fra luften. Reaksjonsbeholderen ble oppvarmet til ca. 56°C, og der ble tilsatt 700 g vinylklorid og 20 1 av en 3%' s kaliumsulfat-oppløsning som aktivator samt 10 1 av en 3,5%'s natriumlauratopp-løsning som emulgator, en 1,5%'s hydrogenperoksydoppløsning som aktivator og en 0,8%'s askorbinsyreoppløsning til pH-regulering samt ytterligere vinylklorid i henhold til følgende program:
Etter 2,5 h ble 1000 g 5%'s natronlut tilsatt polymerisa-sjonsblandingen. De emulgatoroppløsninger som ble tilsatt etter 3 timers polymerisasjonstid, inneholdt hver 250 g 50%'s natronlut.
Polymerisasjonen var avsluttet etter 5,5 - 6 h. Dispersjonen hadde et tørrstoffinnhold på 48%, K-verdien var 79, overflatespenningen 48 dyn/cm og emulgatorkonsentrasjonen 0,75%, regnet på faststoff.
Før forstøvningstørkingen av dispersjonen ble pH-verdien redusert til 7,5, som i eksempel 1. Av det forstøvningstørkede pulver ble der fremstilt en pasta med dioktylftalat (forhold 60:40) og pastaens viskositet ble bestemt etter to timers lag-ringstid.
Eksempel 3
Den dispersjon som ble fremstilt i sammenligningsforsøk
A, ble forstøvet i et forstøvningstårn forsynt med 35 dyser. Dysene var av den art som er beskrevet i DE-A- 2 146 753. De 35 dyser forstøvet 1800 kg dispersjon pr. h. Gjennom tre ytterligere dyser av samme art ble 36 kg 2,5%'s maursyre sprøytet inn i tårnet under forstøvning. Dysene var regelmessig fordelt rundt forstøvningstørkeren. Dysene hadde en nippelinnsats med en åpning på 0,6 mm og en innsugningshøyde på 12 cm. pH-verdien av den blanding som befant seg i tårnet, utgjorde 7,3. Pastaviskositeten av de med pulvrene oppnådde pastaer, utblandet i forholdet 60:40, er angitt i tabell 1. I forhold til sammenligningsforsøk A er pastaviskositeten forbedret med faktoren 40.
Eksempel 4
Der ble arbeidet som i eksempel 3, men 1800 kg dispersjon pr. h ble forstøvet sammen med 36 kg 5%'s saltsyre. pH-verdien av blandingen i tårnet var 4,8. Tabell 1 viser pastaviskositeten av de i et forhold på 60:40 til pastaer utrørte pulvere. Der fås en forbedring av viskositeten i forhold til sammenligningsforsøk A med faktoren 60.
Eksempel 5
12600 1 avsaltet vann, 6,2 kg 50?-,'s natronlut, 3,3 kg natriumpyrofosfat,135 g kobbernitrat og 185 1 3,75%'s natrium-lauratoppløsning ble fylt i en 40 m 3's trykkbeholder under ute-
lukkelse av oksygen fra luften. pH-verdien av fyllingen var 12,2. Reaks jonsbeholderen ble oppvarmet til 56°C under omrøring med 35 om-dreininger pr. min, samtidig som 6350 1 vinylklorid ble ført inn.
Deretter ble der tilsatt en 3,70%'s natriumlauratoppløs-ning som hadde et overskudd av 0,15 ekvivalenter NaOH, regnet på laurinsyre, vinylklorid, en 3%'s oppløsning av I^S^g i vann og en 2%'s I^C^-oppløsning etter følgende program:
Polymerisasjonen var avsluttet etter ca. 6 h. Den oppnådde lateks hadde et tørrstoffinnhold på 48% og en pH-verdi på 11,5. Emulgatorinnholdet i polyvinylkloridet var 0,75%.
Dispersjonen ble forstøvningstørket som i eksempel 3. pH-verdien av blandingen i tårnet var 7,0. Pastaviskositeten av de med pulveret oppnådde pastaer, fremstilt i forhold 60:40, er angitt i tabell 1.
Eksempel 6
Der ble polymerisert som i sammenligningsforsøk A, men med den forskjell at en blanding av 95% vinylklorid og 5% vinylacetat ble polymerisert. Den oppnådde dispersjon, som hadde et faststoffinnhold på 48%, ble bearbeidet videre som i eksempel 3. pH-verdien av blandingen i tårnet var 7,0. Pastaviskositeten av den med pulveret oppnådde pasta, fremstilt i et forhold på 60:40, er angitt i tabell 1.
Sammenligningsforsøk D
I en autoklav med et volum på 300 1 og forsynt med mantel-kjøler og bladrører ble der pr. time tilsatt:
14 1 vinylklorid
11,6 1 av en vandig 2,0%'s natriumlauratoppløsning (2 vektprosent, regnet på polyvinylklorid)
0,2 1 av en 3%'s vandig, kaliumpersulfatoppløsning, og 0,2 1 av en 0,5%'s vandig hydrogenperoksydoppløsning.
Fyllingsgraden av autoklaven var 90%. Polymerisasjons-temperaturen ble holdt på 4 6 C. Omsetningen var 90%. Fra bunnen av beholderen ble der kontinuerlig tappet av en dispersjon med et faststoffinnhold på 49%, en pH-verdi på 9,5 - 9,7 og en over-flatespenning på 37,4 dyn/cm.
Dispersjonen ble forstøvningstørket som i sammenlignings-forsøkA. I tabell 2 er pastaviskositeten av det til pasta i forholdet 60:40 med dioktylftalat omdannede pulver angitt.
Sammenligningsforsøk E
Der ble arbeidet som i sammenlignings forsøk D, men det
ble forsøkt å innstille en pH-verdi på <_ 9,3, idet der ved fremstillingen av natriumlauratoppløsningen ble anvendt et overskudd av laurinsyre. Såsnart pH-verdien falt under 9,3, ble dispersjonen instabil og begynte å koagulere.
Eksempel 7
Den i henhold til sammenlignings forsøk D kontinuerlig polymeriserte dispersjon ble forstøvet som i eksempel 3, men for den samme dispersjonsmengde pr. h b]e 36 kg 50%'s maursyre for-støvet i tårnet. pH-verdien av blandingen i tårnet var 7,2. Pastaviskositeten er angitt i tabell 1. Den er forbedret med faktoren 40 i forhold til sammenlignings forsøk D.
Eksempel 8
Der ble f orstøvningstørket som i eksempel 7, men istedenfor maursyre anvendtes der 18 kg 5%'s saltsyre. pH-verdien var 6,0. Pastaviskositeten er angitt i tabell 1. Den er forbedret med faktoren 150 i forhold til sammenligningsforsøk D.
Prøving av varmestabiliteten av emulsjonspolyvinylklorid fremstilt ved anvendelse av forskjellige emulgatortyper
Det polyvinylkloridpulver som skulle undersøkes, ble i en porselensskål blandet med mykner og stabilisator i følgende forhold:
100 vektdeler polyvinylklorid
30 vektdeler dioktylftalat
1 vektdel Ba-Cd-stabilisator (fettsure salter)
Blandingen ble valset i 5 min på en valsestol og deretter trukket ut til en bane med en tykkelse på 1, 0 mm. Fra banen ble der stan-set ut kvadrater på 18 X 18 mm som ble underkastet en temperatur-belastning på 180°C i en karusell-Brabender-varmeovn. Prøver ble tatt ut i tidsavstander på 5 min. Varmebelastningen kan avleses på misfargingen. Tiden til like før sortfarging er angitt i tabell 2 som et mål for varmestabiliteten.
Som det ses, kan der ved anvendelse av alkalisalter av karbonsyrer som emulgatorer fås vinylkloridpolymerisater med betydelig bedre varmestabilitet enn ved anvendelse av andre kjente emulgatortyper.

Claims (3)

1. Fremgangsmåte til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan benyttes til fremstilling av pastaer, ved forstøvnings-tørking av latekser som er oppnådd ved polymerisasjon av vinylklorid alene eller sammen med inntil 30 vektprosent andre monomerer, regnet på den samlede monomermengde, i vandig emulsjon i nærvær av vannoppløselige katalysatorer og av salter av fettsyrer med 8-18 karbonatomer som emulgatorer ved en pH-verdi på 9,5-11,5 til en omsetning på minst 80%, karakterisert ved at man forstøver en lateks som er oppnådd ved polymerisasjon i emulsjoner som inneholder minst 45 vektprosent monomerer, i nærvær av natrium- eller kaliumsalter av de nevnte fettsyrer som emulgatorer enten a) diskontinuerlig i kjeler som kan romme minst 6 m 3, i nærvær av høyst 1 vektprosent emulgator, regnet på polyvinylklorid, idet det angitte pH-område overholdes ved en omsetning på over 30%, eller b) kontinuerlig i nærvær av høyst 2 vektprosent emulgator, regnet på polyvinylklorid, idet man innstiller pH-verdien enten på 6-7,5 før forstøvnings-tørkingen eller på 4-7,5 under forstøvningstørkingen.
2. Fremgangsmåte som angitt i krav 1, karakterisert ved at man forstøver en lateks som er fremstilt i henhold til punkt a), og at hele polymerisasjonen gjennomføres i et pH-område på 9,5-11,5.
3. Fremgangsmåte som angitt i krav 1, karakterisert ved at man forstøver en lateks som er fremstilt i henhold til punkt a), og at polymerisasjonen utføres i et pH-område på 6-6,5 inntil en omsetning på 15% og i et pH-område på 6,5-7,5 inntil en omsetning på 30%.
NO762432A 1975-07-16 1976-07-12 Fremgangsmaate til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan danne en pasta NO145166C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2531780A DE2531780C3 (de) 1975-07-16 1975-07-16 Verfahren zur Herstellung von verpastbaren Polymeren des Vinylchlorids

Publications (3)

Publication Number Publication Date
NO762432L NO762432L (no) 1977-01-18
NO145166B true NO145166B (no) 1981-10-19
NO145166C NO145166C (no) 1982-01-27

Family

ID=5951665

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO762432A NO145166C (no) 1975-07-16 1976-07-12 Fremgangsmaate til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan danne en pasta

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4133947A (no)
JP (1) JPS5845966B2 (no)
BE (1) BE844171A (no)
CA (1) CA1092292A (no)
CH (1) CH601361A5 (no)
DE (1) DE2531780C3 (no)
FR (1) FR2318180A1 (no)
GB (1) GB1547274A (no)
IT (1) IT1062611B (no)
NL (1) NL7607850A (no)
NO (1) NO145166C (no)
SE (1) SE431096C (no)
YU (1) YU39040B (no)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2543823C2 (de) * 1975-10-01 1982-10-21 Chemische Werke Hüls AG, 4370 Marl Verfahren zur Herstellung von Polymeren des Vinylchlorids
US4276138A (en) * 1978-06-27 1981-06-30 Agency Of Industrial Science & Technology Method for reducing electrostatic charging on shaped articles of polyvinyl chloride resins
US4299952A (en) * 1980-03-24 1981-11-10 The Dow Chemical Company Method for recovering synthetic resinous latex solids
DE3034983C2 (de) * 1980-09-17 1982-06-16 Chemische Werke Hüls AG, 4370 Marl Verfahren zur thermischen Nachbehandlung von verpastbaren Polymerisaten des Vinylchlorids
DE3303816A1 (de) * 1982-02-05 1983-08-18 V&yacute;zkumn&yacute; ústav bavlná&rcaron;sk&yacute;, Ustí nad Orlicí Spinnrotor von offenendspinneinheiten
JPS608474A (ja) * 1983-06-29 1985-01-17 Fuji Electric Co Ltd S形チユ−ブラ水車
US4775742A (en) * 1985-12-23 1988-10-04 Occidental Chemical Corporaton Production of vinyl halide resins for clear solutions
DE3605801A1 (de) * 1986-02-22 1987-08-27 Bayer Ag Polymerisataufarbeitung durch spruehtrocknung
FR2603890B1 (fr) * 1986-09-12 1988-11-18 Atochem Procede de preparation d'homo- et copolymeres du chlorure de vinyle aptes a donner des plastisols
DE4012446A1 (de) * 1990-04-19 1991-10-24 Basf Ag Verfahren zur herstellung einer thermostabilen polyvvinylhalogenidharzmasse
WO2007052911A1 (en) * 2005-10-31 2007-05-10 Lg Chem, Ltd. Method of preparing vinylchloride-based resin capable of producing plastisol with low viscosity, vinylchloride-based resin prepared using the method, method of preparing vinylchloride-based plastisol, and vinylchloride-based plastisol prepared using the method
KR100789249B1 (ko) * 2005-10-31 2008-01-02 주식회사 엘지화학 낮은 점도를 갖는 플라스티졸을 제공할 수 있는 염화비닐계수지의 제조 방법 및 그로부터 제조된 염화비닐계 수지
EP2555752B1 (en) 2010-04-09 2019-06-26 Pacira Pharmaceuticals, Inc. Method for formulating multivesicular liposomes
KR102004734B1 (ko) * 2015-10-20 2019-07-29 주식회사 엘지화학 폴리염화비닐중합체의 제조방법
KR102010025B1 (ko) * 2016-10-12 2019-08-12 주식회사 엘지화학 염화비닐계 중합체 조성물 및 이의 제조방법
CN109957055B (zh) * 2019-04-05 2021-06-18 唐山三友氯碱有限责任公司 用于制备劳保手套浸渍层的聚氯乙烯糊树脂的生产方法
WO2024069235A2 (en) 2022-09-30 2024-04-04 Sixfold Bioscience Ltd. Compositions containing oligonucleotides with theranostic applications

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB724558A (en) * 1952-03-11 1955-02-23 Solvic Sa A process for the production of vinyl chloride polymers
NL87004C (no) * 1953-03-31
US2721859A (en) * 1954-08-16 1955-10-25 Us Rubber Co Spray-drying process for making plastisol grade vinyl chloride polymers
NL196552A (no) * 1955-04-19 1955-04-19
FR1153895A (fr) * 1955-05-13 1958-03-28 Wacker Chemie Gmbh Procédé de polymérisation de composés vinyliques et acryliques
FR1329254A (fr) * 1961-07-20 1963-06-07 Wacker Chemie Gmbh Procédé de préparation de polymères du chlorure de vinyle
US3840507A (en) * 1971-05-25 1974-10-08 Bp Chem Int Ltd Polymer recovery process
DE2146753A1 (de) * 1971-09-18 1973-03-29 Huels Chemische Werke Ag Verfahren zur herstellung von emulgatorhaltigen kunststoffpulvern auf der basis von polyvinylchlorid oder vinylchlorid-copolymerisat

Also Published As

Publication number Publication date
NL7607850A (nl) 1977-01-18
GB1547274A (en) 1979-06-06
SE431096B (sv) 1984-01-16
NO762432L (no) 1977-01-18
CH601361A5 (no) 1978-07-14
YU39040B (en) 1984-02-29
CA1092292A (en) 1980-12-23
FR2318180B1 (no) 1980-02-22
JPS5212292A (en) 1977-01-29
YU138676A (en) 1982-06-30
FR2318180A1 (fr) 1977-02-11
NO145166C (no) 1982-01-27
DE2531780A1 (de) 1977-01-20
IT1062611B (it) 1984-10-20
DE2531780C3 (de) 1980-02-07
US4133947A (en) 1979-01-09
SE431096C (sv) 1985-09-09
JPS5845966B2 (ja) 1983-10-13
BE844171A (fr) 1977-01-17
SE7608023L (sv) 1977-01-17
DE2531780B2 (de) 1979-05-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO145166B (no) Fremgangsmaate til fremstilling av vinylkloridpolymerer som kan danne en pasta
EP0005073B1 (en) Continuous process for producing a vinyl acetate-ethylene copolymer emulsion; emulsion obtained
CN105440219B (zh) 聚氯乙烯糊树脂及其制备方法
NO151332B (no) Fremgangsmaate for fremstilling av et bituminoest varmeisolerende, sammensatt taktekkings- eller varmebeskyttelseselement
EP2683747B1 (de) Verfahren zur herstellung von polymerisaten mittels emulsions- oder suspensionspolymerisation in einem strahlschlaufenreaktor
GB467167A (en) Improvements in the manufacture and production of polymerisation products
NO160924B (no) Fremgangsm te til fremstilling av vinylkloridpolyme som kan dispergeres til plastisol.
NO163101B (no) Fremgangsmaate til fremstilling av vinylkloridpolymerisater som kan omdannes til pastaform, samt anvendelse av polymerisatene til fremstilling av mykskumstoff.
US3297613A (en) Vinylidene chloride-acrylate-amide interpolymer
US5006607A (en) Dispersant system for making polyvinyl chloride which produces low color chlorinated polyvinyl chloride
US2404817A (en) Production of copolymers of monoethenoid compounds
NO762283L (no)
JP2004536932A (ja) 高固形分エチレン−酢酸ビニルラテックス
US3082262A (en) Polymerizable emulsion and process of polymerization
NO763078L (no)
US3661867A (en) Method for producing chloride by suspension polymerization
US4207412A (en) Aftertreatment of spray dried, powdered vinyl chloride emulsion polymerizates
US4965328A (en) Preparation of paste forming vinyl chloride polymers with high pressure homogenization
KR100400526B1 (ko) 발포특성이우수한염화비닐계수지의제조방법
Coker Poly (vinyl Alcohol) as an emulsifying agent in Vinyl Polymerizations
US3244652A (en) Stable polyethylene latices
US3740368A (en) Polymerisation process
US3061561A (en) Polyvinyl ester dispersions and method for making them
CA1152695A (en) Method of polymerizing vinyl chloride
US4228058A (en) Flame retardant latexes