LT3727B - Microbicidic preparation - Google Patents

Microbicidic preparation Download PDF

Info

Publication number
LT3727B
LT3727B LTIP1504A LTIP1504A LT3727B LT 3727 B LT3727 B LT 3727B LT IP1504 A LTIP1504 A LT IP1504A LT IP1504 A LTIP1504 A LT IP1504A LT 3727 B LT3727 B LT 3727B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
formula
plant
active
treated
substances
Prior art date
Application number
LTIP1504A
Other languages
English (en)
Inventor
Bernhard Steck
Robert Nyfeler
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of LTIP1504A publication Critical patent/LTIP1504A/xx
Publication of LT3727B publication Critical patent/LT3727B/lt

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/34Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/64Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/647Triazoles; Hydrogenated triazoles
    • A01N43/6531,2,4-Triazoles; Hydrogenated 1,2,4-triazoles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Šis išradimas yra skirtas mikrobicidinėms priemonėms, sinergetiškai veikiančioms augalų ligas, neleidžiančioms mikroorganizmams pakenkti augalų dauginimo medžiagas bei kitokias augalinės ar gyvulinės kilmės medžiagas, taip pat tokių mišinių taikymo būdui, pavyzdžiui, sėklinėms medžiagoms beicuoti.
Išradimo objektas iš dalies yra kovos su varpinių augalų sėklų ligomis arba apsaugos nuo šių ligų būdas.
Buvo nustatyta, kad derinys aktyvios medžiagos (4-(2,2difluor-1,3-benzodioksol-7-il)-lH-pirol-3-karbonitrilo, kurio formulė I (komponentė I).
H ir aktyvios medžiagos a-[ 2-(4-chlorfenil) etil]-a-(1,1dimetil)-β-(1H-1,2,4-triazolii)-1-etanolio, kurio formulė II (komponentė II)
OH
yv w
(II) c(ch3)3 arba vienas iš jo druskų, yra augalų ligomis arba apsaugo nuo sinergetiškai aktyvus.
naudojamas kovai su augalų ligų, ir yra
Junginys, kurio formulė I, Europos patente A-206999 buvo aprašytas kaip fungicidinė aktyvi medžiaga. Šiame patente pažymima, kad šis junginys pirmiausia yra kontaktinis fungicidas.
Junginys, kurio formulė II, Europos patente A-403345 buvo aprašytas kaip fungicidinė aktyvi medžiaga.
Minėtos junginio, kurio formulė II, druskos gali būti gautos jo bazei sąveikaujant su rūgštimis.
Rūgščių, kurios gali būti naudojamos junginio, kurio formulė II, druskoms gauti, pavyzdžiais yra halogenų vandeninės rūgštys, tokios kaip vandenilio fluoridas, vandenilio chloridas, vandenilio bromidas arba vandenilio jodidas, taip pat sieros, fosforo, azoto ir organinės rūgštys, tokios kaip acto, trifluoracto, trichloracto, propiono, glikolio, tiociano, pieno, citrinų, benzoinė, cinamono, rūgštynių, skruzdžių, benzensulfo-n-toluensulfo, metansulfo, salicilo, n-aminosalicilo, 2-fenoksibenzoinė, 2-acetoksibenzoinė arba 1,2naftalendisulfo rūgštys.
Sąvoka druskos taip pat reiškia komponentės II bazinės formos metalų kompleksus. Šie kompleksai susideda iš organinės molekulės, kuri yra jų pagrindas, ir organinės arba neorganinės metalo druskos, pavyzdžiui, halogenido, sulfato, fosfato, acetato, trifluoracetato, trichloracetato, propionato, tertrato, sulfonato, salicilato, benzoato ir t.t., kurių katijonas (metalas) yra elementas iš antros pagrindinės grupės, pavyzdžiui, kalcis arba magnis, ir iš trečios bei iš ketvirtos pagrindinių grupių, pavyzdžiui, aliuminis, alavas arga švinas, taip pat iš pirmos-aštuntos šalutinių grupių, pavyzdžiui, chromas, manganas, geležis, kobaltas, nikelis, varis, cinkas ir t.t. Pirmenybę turi ketvirto periodo šalutinės grupės elementai. Čia metalai gali turėti bet kokį jiems būdingą valentingumą. Metalų kompleksai gali būti vienabranduoliai arba daugiabranduoliai, t.y. jie gali turėti vieną arba keletą organinių molekulių liekanų - ligandu.
Specialistams yra žinoma kad bendrą fungicidinės medžiagos aktyvumą galima praplėsti, pridedant kito fungicido, turinčio skirtingą veikimo spektrą.
Tačiau visiškai netikėtai buvo nustatyta, kad, derinant aktyvias medžiagas, yra gaunamas staigus aktyvumo padidėjimas grybų, parazituojančių dirvoje ir sėklose atžvilgiu. Aktyvumas, kuris gaunamas derinant taip, kaip siūloma šiame išradime, yra gerokai didesnis už aktyvumą, kurio galima laukti sudėjus atskirų komponenčių aktyvumus. Kitaip sakant, pasireiškia sinergetikos aktyvumo padidėjimas.
Šis išradimas iš dalies leidžia sėkloms beicuoti naudoti žymiai mažesnį biocido kiekį, negu buvo lig šiol priimta, o tai yra didelis indėlis į technikos vystymą.
Tačiau šio išradimo objektas yra ne tiktai I ir II komponenčių mišinio taikymas, bet ir paeiliui kiekvienos komponentės taikymas sėkloms apdoroti.
Tinkami aktyvių medžiagų I ir II masių santykiai mišiniuose yra 10: 1-1: 20, tinkamesni 10: 1-1: 12, o tinkamiausi 4: 1-1: 2. Kiti tinkami aktyvių medžiagų I:II santykiai yra 5: 2-2: 5, 5:3, 3:2, 1:1.
Pagal šį išradimą aktyvių medžiagų I ir II derinys garantuoja efektyvų kontaktinį, taip pat sisteminį ir ilgalaiki veikimą, kovojant su augalų ligomis, kurias sukelia mikroorganizmai, parazituojantys sėklose ir dirvoje. Siūlomi deriniai naikina mikroorganizmus medžiagose, saugomose sandėliuose, ir augalų dauginimo medžiagose, iš jų sėjamojoje medžiagoje, dėl to augantys augalai apsaugomi nuo dirvoje esančių mikroorganizmų poveikio.
Pagal šį išradimą siūlomi mišiniai aktyviai veikia fitopatogeninius grybus, kurie priskiriami įvairioms klasėms, būtent grybus klasių ascomycetes, (pavyzdžiui, rūšių: eiysiphe, sclerotinia, monilinia, helminthosporium (drechslera), mycosphaerella, pyzenophora) ; basidiomycetes (pavyzdžiui, rūšių: ustilago, puccinia, tillenia, rhizoctonia); fungiimperfecti (pavyzdžiui, rūšių: fasarium, botrytis, pyricularia, septoria, phovra, alternaria). Siūlomi deriniai, be kitko, pasirodė labai efektyvūs sėkliniams augalams apdoroti (vaisiams, gumbams, šaknims). Ypač gerai tinka kviečių parazitams Fusarium nivale - naikinti. Jie gali būti naudojami ir betarpiškai dirvai arba augalams bei jų atskiroms dalims apdoroti. Juos augalai gerai pakelia, ir jie ekologiškai nekenksmingi.
Naudojant mišinį pagal šį išradimą, paprastai jis kombinuojamas su šiam tikslui naudojamais pagalbiniais priedais.
Aktyvių komponenčių I ir II pagrindu gaminami, pavyzdžiui, emulsijų koncentratai, pastos dangai, tirpalai, betarpiškai purkšti, arba tirpalai, kurie turi būti skiedžiami prieš naudojimą, praskiestos emulsijos, šlampantys ir tirpūs milteliai, preparatai dulkinti, granuliatai, preparatai kapsulėse, pavyzdžiui, polimerinėje kapsulėje. Jie gali būti naudojami tokiais būdais: purškimas, dulkinimas, barstymas, tepimas arba laistymas. Kokia forma siūlomoji priemonė bus naudojama, priklauso nuo tikslo ir konkrečių sąlygų. Išradime siūloma naudoti 0,0005-0,5, geriau 0,001-0,01 kg aktyvių medžiagų I ir II 100 kg apdorojamos medžiagos. Tačiau apdorojimo šiomis medžiagomis sąlygos labai priLT 3727 B klauso nuo apdorojimo medžiagos savybių (paviršiaus dydžio, konsistencijos, drėgnumo) ir įtakos aplinkai.
Pagal šį išradimą medžiagomis, saugomomis sandėliuose, kurios gali būti apdorojamos šiame išradime siūlomu mišiniu, ir iš dalies augalų dauginimo medžiagomis, specialioje sėjamojoje medžiagoje, yra laikomos augalinės ir/arba gyvulinės kilmės medžiagos ir jų perdirbimo produktai, skirti ilgalaikiam saugojimui. Tai gali būti, pavyzdžiui, žemiau išvardinti augalai, kuriems nutrauktas gamtinio gyvenimo ciklas, arba jų dalys (stiebai, lapai, gumbai, sėklos, vaisiai, grūdai). Šie augalai arba jų dalys gali būti švieži (tokie, kokie renkami, nuimant derlių) arba papildomai apdoroti (padžiovinti, sudrėkinti, presuoti, susmulkinti, malti, išdžiovinti ir t.t.). Prie šito priskiriama ir mediena, t.y. žalia medžiaga arba ruošiniai, arba gatavi dirbiniai (statybinė miško medžiaga, baldai, stulpai oro ryšio linijoms, skydai ir t.t.). Taip pat priskiriami ir gyvulinės kilmės gamtiniai produktai, skirti saugoti, pavyzdžiui, odos, kailiai, plaukai ir t.t.
Kultūrų, kurių apsaugai gali būti naudojama išradime siūloma priemonė, pavyzdžiais yra tokios augalų rūšys: varpiniai augalai (kviečiai, miežiai, rugiai, avižos, ryžiai, sorgai, kukurūzai ir jiems artimos rūšys); runkeliai (cukriniai ir pašariniai); ankštiniai (pupelės, lęšiai, sojos, žirniai, kava); aliejinės kultūros (rapsai, garstyčios, aguonos, saulėgrąžos); moliūginiai (agurkai, moliūgai, melionai); pluoštiniai (medvilnė, linai); daržovinės kultūros (gūžinės salotos, įvairios kopūstų rūšys, špinatai, įvairios rūšys morkų, svogūnų, pomidorų, bulvių, pipirų), dekoratyviniai augalai (tulpės, narcizai, junginai, chrizantemos ir kt. gėlės), taip pat prieskoninės žolės ir jų sėklos.
Geriausias apdorojimo, paraiškoje siūlomu mišiniu, būdas yra atskiros augalinės medžiagos apipurškimas ar suvilgymas skystu preparatu arga augalinės medžiagos sumaišymas su aktyvių medžiagų kietu preparatu. Šie konservavimo būdai yra šio išradimo dalis. Tas pats pasakytina ir apie medienos arba saugomų medžiagų ir augalams dauginti skirtų medžiagų apdorojimą aktyvių medžiagų I ir II mišiniu. Pastarosiomis medžiagomis laikomos heperatyvinės (pavyzdžiui, sėklos) ir vegetatyvinės (pavyzdžiui, stiebai ir gumbai, sakysim, bulvių) augalinės medžiagos.
Pagal ši išradimą aktyvios medžiagos, kurių formulės I ir II, yra naudojamos kompozicijų pavidalu, kuriose be šių aktyvių medžiagų gali būti paprastai tokiems tikslams naudojami nešikliai, paviršiaus aktyvios medžiagos arba kiti apdorojimą palengvinantieji priedai.
Tinkami nešikliai ir priedai gali būti kieti ir skysti. Tai gali būti, pavyzdžiui, gamtinės arga dirbtinės mineralizacijos medžiagos, tirpikliai, dispergentai, vilgalai, klijuojantys priedai, tirštikliai, rišikliai arba trąšos.
Geriausias išradimo realizavimo variantas - padengti mišiniais, kurių formulės I ir II, sėklas, gumbus, vaisius arba kitą, kurią reikia apdoroti, augalinę medžiagą (pavyzdžiui, medieną). Todėl medžiaga yra sumirkoma skysta aktyvių medžiagų kompozicija arba padengiama skystos arba kietos kompozicijos sluoksniu. Be to, galimi ir kiti apdorojimo metodai, pavyzdžiui, kryptingas dauginti skirtų augalų dalių arba šakelių apdoroj imas.
Junginiai, kurių formulės I ir II, naudojami gryni arba, o tai geriau, kartu su paprastai kompozicijoms gauti vartojamais priedais. Pastaruoju atveju jų paLT 3727 B grindų gaminami, pavyzdžiui, emulsijų koncentratai ir tinkančios tepti teptuku pastos (pavyzdžiui, medienos apdorojimui), tirpalai tiesioginiam purškimui arba tirpalai, kuriuos reikia skiesti prieš vartojimą, praskiestos emulsijos, šlampantys ir tirpūs milteliai, preparatai dulkinimui, granuliatai, taip pat preparatai kapsulėse su polimeriniu kapsulės apvalkalu.
Kompozicijos vartojimo būdas (pavyzdžiui, purškimas, aplaistymas, dulkinimas, išbarstymas, aptepimas arba laistymas), taip pat kompozicijos vartojimo forma parenkami pagal keliamą tiksią ir konkrečias sąlygas. Lauko sąlygomis paprastai gerų rezultatų gaunama sunaudojant nuo 5 g iki 5 kg, geriau nuo 10 g iki 2 kg, geriausia nuo 20 g iki 600 g aktyvios medžiagos vienam hektarui.
Kompozicijos, t.y. priemonės, turinčios aktyvias medžiagas, kurių formulės I ir II, ir prireikus skystą arba kietą priedą, preparatai arba mišiniai gaunami įprastu būdu, pavyzdžiui, kruopščiai ir/arba smulkinant aktyvias medžiagas su užpildais, pavyzdžiui, tirpikliais, kietais nešikliais ir, norint, paviršiaus aktyviomis medžiagomis.
Kaip tirpiklius galima naudoti aromatinius angliavandenilius, geriau frakcijas C8-C12, pavyzdžiui, ksilenų mišinius arba pakaitus turinčius naftalenus, ftalio rūgšties esterius, pavyzdžiui, dibutil- arba dioktilfiltratą, alifatinius angliavandenilius, pavyzdžiui, cikloheksaną arba parafinus, alkoholius arba glikolius ir jų eterius, esterius, pavyzdžiui, etilenglikolmonometilo eterį, ketonus, pavyzdžiui, cikloheksanoną, labai populiarius tirpiklius, pavyzdžiui, N-metil-2-pirolidoną, dimetilsulfoksidą arba dimetilformamidą, taip pat epoksidinius augalinius aliejus, sojų aliejų arba vandeni.
Kaip kietus nešiklius, pavyzdžiui, dulkinimo preparatuose ir disperguojančiuose milteliuose, galima naudoti kalcitą, talką, kaoliną, montmorilonitą arba atapulgitą, labai dispersišką silicio rūgštį arba turinčius absorbcinių savybių polimerizatus.
Kaip grūdelinius, turinčius adsorbcinių savybių granuliuotus nešiklius, galima naudoti pemzą, plytų trupinius, sepiolitą ir bentolitą, o kaip nešiklius, neturinčius sorbcinių savybių - pavyzdžiui, kalcitą arba dolomitą.
Kaip paviršiaus aktyvius junginius, priklausomai nuo aktyvių medžiagų, kurių formulės I ir II, kompozicijos, galima naudoti nejonines, katijoninės ir/arba anijonines paviršiaus aktyvias medžiagas, turinčias gerų emulguojančių, disperguoj ančių ir drėkinančių savybių. Paviršiaus aktyvios medžiagos taip pat yra ir jų junginiai .
Kompozicijoms gauti naudojamos ir paviršiaus aktyvios medžiagos, aprašytos tokiose publikacijose:
Mc Cutcheons Detergents and Emulsifiors Annual MC Publishing Corp., Glen Rock. New Jersey. 1988.
M. and Ash. Encyklopedia of Surfactants, t. I-III. Chemical Publishing Co. New York. 1980-1981.
Priedai, turintys ypač naudingą poveikį, naudojant kompozicijas, yra kefalino ir lecitino grupės gamtiniai arba sintetiniai fosfolipidai, pavyzdžiui, fosfatidchloretanilaminai, fosfatidilsorinas, fosfatidiiglicerinas, lizolecitinas.
Siūlomose agrocheminėse kompozicijose paprastai yra 0,1-99%, geriau 0,1-93%, aktyvios medžiagos, kurios formulė I, 99,9-1%, geriau 99,9-5%, kieto arba skysto priedo ir 0,25%, geriau 0,1-25%, paviršiaus aktyvios medžiagos.
Nors gaminti geriau koncentruotas priemones, o vartotojai paprastai naudoja praskiestas priemones.
Tokios (agro)cheminės priemonės taip pat yra šio išradimo objektas.
Žemiau aprašomi pavyzdžiai iliustruoja pavadinimas aktyvi medžiaga· reiškia formulės I ir II, mišinius tam tikru ribos 10: 1-1: 11. Šlampantys milteliai šį išradimą. Čia
junginių, santykiu, kurių kurio
a) b) c)
aktyvi medžiaga [ I:II = 3:2 (a), 1: l(c) ] 25% 50% 75%
natrio lignosulfonatas 5% 5% -
natrio laurilsulfonatas 3% - 5%
natrio diizobutilnaftalensulfonatas - 6% 10%
oktilfenolpolietilenglikolio eteris (7-8 mol. etilenoksido) 2%
labai dispersiška silicio rūgštis 5% 10% 10%
kaolinas 62% 27% __
Aktyvi medžiaga gerai sumaišoma su priedais ir kruopščiai sumalama šiam reikalui tinkančiame malūne. Gaunami šlampantys milteliai, iš kurių, skiedžiant vandeniu, galima gauti norimos koncentracijos suspensiją. Atskiestais gautais skysčiais galima drėgnu arba šlapiu būdu beicuoti augalams dauginti skirtas medžiagas, pavyzdžiui, varpinių augalų sėklas arba gumbus.'
Emulsijos koncentratas aktyvi medžiaga (1:11-25) 10% oktilfenolpolietlenglikolio eteris (405 moliai etilenoksido) 3% kalcio dodecilbenzosulfonatas 3% ricinos aliejaus glikolinis eteris (35 moliai etilenoksido) 4% cikloheksanonas 30% ksilenų mišinys 50%
Iš šio koncentrato skiedžiant vandeniu gali būti gautos 5 bet kurios reikalingos koncentracijos emulsijos, kurios gali būti vartojamos augalų ir medienos apsaugai.
Dulkinimui skirtas preparatas aktyvi medžiaga [ I:II = 4:1 (a), 7:1(b) ir 1: 1 (c) talkas kaolinas mineraliniai miltai
a) b) c)
5% 8% 4%
95%
92‘
96%
Dulkinimui skirtas preparatas, tinkantis vartoti, gaminamas maišant aktyvią medžiagą su nešikliu ir malant šiam reikalui tinkančiame malūne. Tokiu būdu gautus miltelius galima taikyti sėjamosioms medžiagoms sausai beicuoti.
Ekstruduotas granuliatas aktyvi medžiaga (I:II - 7:8) 15% natrio lignosulfonatas 2% karboksimetilceliuliozė 1% kaolinas 82%
Aktyvi medžiaga sumaišoma su priedais, susmulkinama ir 5 sušlapinama vandeniu. Mišinys ekstruduojamas ir išdžiovinamas oro sraute.
Granuliatas su apvalkalu aktyvi medžiaga (I:II = 35) 8% polietilenglikolis (M. sv. 200) 3% kaolinas 89%
Smulkiai susmulkinta aktyvi medžiaga maišyklėje tolygiai paskleidžiama ant polietilenglikoliu sudrėkinto kaolino. Gaunamas nedulkantis preparatas su apvalkalu.
Suspensijos koncentratas aktyvi medžiaga (I:II =2:3) 40% polietilenglikolis * 10% nonilfenolpolietilenglikolio eteris (15 molių etilenoksido) 6% natrio lignosulfonatas 10% karboksimetilceliuliozė 1% silikoninė alyva (75% emulsijos pavidalu) 1% vanduo
32%
Smulkiai susmulkinta aktyvi medžiaga kruopščiai sumaišoma su priedais. Gaunamas suspensijos koncentratas, iš kurio, jį praskiedžiant vandeniu, galima gauti norimos koncentracijos suspensijas. Tokiu būdu gautomis suspensijomis galima apdoroti apipurškiant, laistant arba pamerkiant augalus, taip pat augalinės ir gyvulinės kilmės produktus, tuo pačiu juos apsaugant nuo pakenkimo mikroorganizamais.
Biologiniai pavyzdžiai
Fungicidų sinergetinis efektas aktyvių medžiagų kombinacijos veikimas yra stipresnis negu komponenčių veikimas.
pasireiškia tada, kai (derinio) fungicidinis sumarinis atskirų jo
Laukiamas tam tikro aktyvių medžiagų derinio, pavyzdžiui, dviejų fungicidų, veikimas E yra aprašomas Kolbi formule (Colby L. P. Calculating sinergestic and an agoristic responses or herbicide combination. Weeds 15, p. 20-22; Limpel and ai., 1062 Weeds control by ... certain combinations. proc. Newcl, T. 16, p. 4853) :
ir gali būti paskaičiuojamas tokiu būdu:
(g AS/hl = g aktyvaus junginio hektolitrui skysčio, skirto purškimui).
X - fungicido I veikimas, išreikštas %, esant jo suvartojimui p g AS/ha.
Y - fungicido II veikimas, išreikštas %, esant jo suvartojimui q g AS/ha.
E - laukiamas fungicidų I+II veikimas, esant suvartojimui p+q AS/ha (adityvinis veikimas).
X * Y
Pagal Kolbi formulę E = Χ+Υ -100
Jeigu faktiškai stebimas veikimas (O) yra didesnis už laukiamą, tai derinys rodo didesnį už adityvinį veikimą, t.y. pasireiškia sinergetinis efektas.
Pavyzdys
Fungicidinis poveikis žieminių kviečių sėklų dėmėtosios dryžės (Helminthosporium gramineum) sukėlėjui.
Nuimamas infekuotas Helminthosporium gramineum žieminių kviečių (Hauter rūšis) derlius. Pagal Malzagar testą 95% sėklų buvo infekuotos. Šios sėklos apdorojamos aktyvių medžiagų mišiniais, kurių sudėtis nurodyta žemiau esančioje lentelėje. Aktyvios komponentės pirmiausia disperguojamos vandenyje, o po to šia suspensija apipurškiamos sėklos, supiltos į besisukantį diską. Tai atitinka praktikoje priimtą metodą. Lyginimui naudojamos tokios pačios, tiktai nebeicuotos, sėklos.
Po 100 sėklų pasėjama 2 cm gylyje į sterilią arimo žemę, esančią indeliuose (45*35*10 cm), žemė sudrėkinama ir po to laikoma 28 dienas tamsoje 2°C temperatūroje. Po to indeliai pernešami į šiltnamį, kuriame laikomi 18°C/12°C (diena/naktis) . Po 56 dienų nuo sėjos yra įvertinamas pakenkimas (nustatomas pakenktų augalų pakenkimo procentas). Praėjus šiam laikui ant pakenktų G. gramineum augalų pirmo lapo buvo tipiškų šviesių ruožų. Nustatoma procentinė dalis pakenktų augalų, kurie buvo apdoroti, ir padalinama iš procentinės dalies pakenktų augalų, kurie nebuvo apdoroti, o rezultatas - pakenktų augalų kiekis - pateikiamas procentais .
lentelė
apdoro- jimo Nr. aktyvi medžiaga, g šimtui kg sėklų pakenkti grybais (%) veikimas E (apskaičiuotas %) (Colby) nustatytas veikimas (%)
komp. I komp. II
1. L y (ginamasi s bandym as 100 -
2. 0,43 - 68 - 32
3. 1,7 - 43 - 57
4. 3,4 - 38 - 62
5. - 0,5 85 - 15
6. - 1,0 79 - 21
7 . - 2,0 58 - 42
8. 0, 43 0,5 55 42 45
9. 0, 43 1,0 49 46 51
10. 1,7 2,0 22 75 78
11. 3,4 0,5 26 68 74
12. 3,4 1,0 25 70 75
13. 3,4 2,0 12 78 88
Iš lentelės matyti, kad bandymų Nr. 8-13 atveju, kai 5 komponenčių I ir II santykis mišiniuose kito plačiose ribose, aiškiai matyti padidintas efektyvumas, t. y.
pasireiškė sinergetinis efektas.
Toki, patą, t. y. sinergetini veikimą, parodė paraiškoje 10 siūloma priemonė sniego pelėsiams (Cerlachia nivalis), kai jais pakenkiami kviečiai, miežiai ir rugiai, ir dulkančioms kūlėms, kurios pakenkia miežius, bei kietosioms kūlėms, kurios pakenkia kviečius, taip pat patogeniniams organizmams, kurie pakenkia sėklas ir dir15 vą.
pavyzdys
Fungicidinis veikimas į Cerlachia nivalis. Rugiai. Sėklų apdorojimas.
Kad gautų sausą beicavimo priemonę aktyvių medžiagų pagrindu, jas praskiedžia mineraliniais miltais ir pagamina labai smulkiai dispersišką miltelių mišinį, kurį galima tolygiai paskleisti ant sėklų paviršiaus.
Beicavimui skirtos infekuotos sėklos ir beicavimo preparatas uždarame stikliniame 'butelyje 3 minutes purtomi .
Po 100 rugių sėklų pasėjama 1 cm gylyje į standartinę dirvą, esančią indeliuose, ir laikoma šiltnamyje, esant apie 10°C temperatūrai ir apie 95% santykinei oro drėgmei. Apšvietimo dirbtine šviesa (šiltnamio lempos) trukmė buvo 15 valandų per dieną.
Apytikriai po 3 savaičių nuo sėjos yra vertinami susirgimo simptomai. Atskirų aktyvių medžiagų bei jų mišinio suvartojimas ir gauti rezultatai pateikti 2 lentelėje .
pavyzdys
Fungicidinis veikimas į Fusorium culmorum. Kviečiai. Sėklų apdorojimas.
Sėklos, šlapiai arba sausai beicuojant, yra apdorojamos aktyviomis medžiagomis.
Beicavimui skirtos infekuotos sėklos ir beicavimo preparatas uždarame stikliniame butelyje 3 minutes purtomi .
Po 100 kviečių sėklų sėjama 1 cm gylyje i, du indelius su standartine dirva ir laikoma šiltnamyje, esant apie 18°C temperatūrai ir dirbtiniam apšvietimui dienos šviesa, kurio trukmė 15 valandų per dieną.
Apytikriai po 3 savaičių nuo sėjos yra vertinami susirgimo simptomai.
Atskirų aktyvių mežiagų bei jų mišinio suvartojimas, 10 taip pat gauti rezultatai parodyti 2 lentelėje.
lentelė
apdorojimo Nr. aktyvi medžiaga, mg vienam kg sėklų efektyvumas (%) neapdorotų kontrolinių augalų atžvilgiu
komp. I komp. II
2 pavyzdys 1,5625 - 35%
(rugiai) - 1,5625 0%
0,78125 0,78125 59%
3 pavyzdys 25 - 59%
(kviečiai) - 25 64%
neapdoroti kontroliniai 12,5 12,5 69%
augalai - 0%
Aukščiau pateikti pavyzdžiai iliustruoja išradime aprašomos mikrobicidinės priemonės sinergetinį veikimą.

Claims (10)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Mikrobicidinė priemonė, turinti mažiausiai dvi aktyvias medžiagas ir įprastus priedus, besiskirian'5 t i tuo, kad pirmoji aktyvi medžiaga yra 4-(2,2difluor-1,3-benzodioksol-7-il)-lH-pirol-3karbonitrilas, kurio formulė I, o komponentė II - a-[ 2-(4-chlorfenil) etil] - a-(1,120 dimetiletil)-β-(1H-1,2,4-triazolil)-1-etanolis, kurio formulė II,
    OH arba viena iš jo druskų derinyje su tinkančiu nešikliu.
  2. 2. Mikrobicidinė priemonė pagal 1 punktą, besiski35 r i a n t i tuo, kad I ir II medžiagų masių santykis yra 10:1-1:20.
  3. 3. Mikrobicidinė priemonė pagal 2 punktą, besiskirianti tuo, kad I ir II medžiagų masių santykis yra 10:1-1:12
  4. 4. Mikrobicidinė priemonė pagal 1 punktą, besiskirianti tuo, kad I ir II medžiagų masių santykis yra 4:1-1:2.
  5. 5. Kovos būdas arba kelio užkirtimas augalų ligoms, besiskiriantis tuo, kad infekcijos pakenkta arba sužalota augalų vieta bet kokia tvarka arba paeiliui yra apdorojama aktyvia medžiaga, kurios formulė I, ir aktyvia medžiaga, kurios formulė II.
  6. 6. Būdas pagal 5 punktą, besiskiriantis tuo, kad yra apdorojama augalų dauginimo medžiaga.
  7. 7. Būdas pagal 5-6 punktus, besiskiriantis tuo, kad dauginimo medžiaga yra sėklos.
  8. 8. Augalų dauginimo medžiaga, besiskirianti tuo, kad yra apdorota pagal 6 punkto būdą.
  9. 9. Augalinės arba gyvulinės kilmės medžiagų, tarp jų medžiagų, skirtų saugoti, taip pat padarinės medienos apsaugos nuo mikroorganizmų būdas, besiskiriantis tuo, kad saugomoji medžiaga bet kuria tvarka arba vienu metu apdorojama mažiausiai aktyvia medžiaga, kurios formulė I, ir aktyvia medžiaga, kurios formulė II.
  10. 10. Gyvulinės arba augalinės kilmės medžiaga, besiskirianti tuo, kad yra apdorota pagal 9 punkto būdą.
LTIP1504A 1990-11-16 1993-11-30 Microbicidic preparation LT3727B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH363790 1990-11-16

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LTIP1504A LTIP1504A (en) 1995-06-26
LT3727B true LT3727B (en) 1996-02-26

Family

ID=4260267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LTIP1504A LT3727B (en) 1990-11-16 1993-11-30 Microbicidic preparation

Country Status (35)

Country Link
US (1) US5250556A (lt)
EP (1) EP0487451B1 (lt)
JP (1) JP2646164B2 (lt)
KR (1) KR920009294A (lt)
AT (1) ATE136424T1 (lt)
AU (1) AU639841B2 (lt)
BG (1) BG60133B2 (lt)
BR (1) BR9104960A (lt)
CA (1) CA2055529C (lt)
CZ (1) CZ284581B6 (lt)
DE (1) DE59107663D1 (lt)
DK (1) DK0487451T3 (lt)
EE (1) EE02990B1 (lt)
ES (1) ES2085455T3 (lt)
FI (1) FI915362A (lt)
GR (1) GR3019631T3 (lt)
HR (1) HRP950140A2 (lt)
HU (1) HU209690B (lt)
IE (1) IE72098B1 (lt)
IL (1) IL100051A (lt)
LT (1) LT3727B (lt)
LV (1) LV10993B (lt)
MD (1) MD277C2 (lt)
MX (1) MX9102062A (lt)
NO (1) NO180405C (lt)
NZ (1) NZ240599A (lt)
PL (1) PL167802B1 (lt)
PT (1) PT99517B (lt)
RU (1) RU2040899C1 (lt)
SG (1) SG46991A1 (lt)
SI (1) SI9111853A (lt)
UA (1) UA37198C2 (lt)
UY (1) UY23993A1 (lt)
YU (1) YU185391A (lt)
ZA (1) ZA919052B (lt)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2595695A (en) * 1994-05-18 1995-12-05 Nurture, Inc. Sprayable particulate derived from seed
CZ298357B6 (cs) * 1997-06-16 2007-09-05 Syngenta Participations Ag Pesticidní prostredek a zpusob ochrany rostlin
US8173681B2 (en) * 2003-11-26 2012-05-08 Syngenta Corp. Protection Method for the protection of materials
CN104115841A (zh) * 2014-08-12 2014-10-29 江苏东台东南农药化工有限公司 一种含有咯菌腈的杀菌组合物及其应用
CN113841702A (zh) * 2021-10-26 2021-12-28 河北省农林科学院植物保护研究所 一种复配杀菌组合物及在防治小麦茎基腐病上的应用

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0206999A2 (de) 1985-06-21 1986-12-30 Ciba-Geigy Ag Mikrobizide Mittel

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU542623B2 (en) * 1980-05-16 1985-02-28 Bayer Aktiengesellschaft 1-hydroxyethyl-azole derivatives
EP0158741A3 (en) * 1980-11-19 1986-02-12 Imperial Chemical Industries Plc Intermediates for fungicidal triazole and imidazole compounds
DE3333411A1 (de) * 1983-09-16 1985-04-04 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Fungizide mittel
ATE84668T1 (de) * 1988-08-04 1993-02-15 Ciba Geigy Ag Mikrobizide mittel.
EP0386681A1 (de) * 1989-03-08 1990-09-12 Ciba-Geigy Ag 3-Aryl-4-cyano-pyrrol-Derivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und diese enthaltende mikrobiozide Mittel

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0206999A2 (de) 1985-06-21 1986-12-30 Ciba-Geigy Ag Mikrobizide Mittel

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
COLBY L.P.: "Calculating Synergistic and Antagonistic Responses of Herbicide Combinations", WEEDS, 1967, pages 20 - 22, XP001112961

Also Published As

Publication number Publication date
FI915362A (fi) 1992-05-17
UA37198C2 (uk) 2001-05-15
HU209690B (en) 1994-10-28
NO180405C (no) 1997-04-16
RU2040899C1 (ru) 1995-08-09
BR9104960A (pt) 1992-06-23
JPH04266804A (ja) 1992-09-22
MX9102062A (es) 1992-07-08
AU639841B2 (en) 1993-08-05
MD277C2 (ro) 1996-01-31
CS346891A3 (en) 1992-06-17
GR3019631T3 (en) 1996-07-31
BG60133B2 (en) 1993-11-30
PT99517B (pt) 1999-04-30
DE59107663D1 (de) 1996-05-15
LV10993B (en) 1996-06-20
NO180405B (no) 1997-01-06
SI9111853A (sl) 1998-06-30
IE913990A1 (en) 1992-05-20
DK0487451T3 (da) 1996-05-06
ES2085455T3 (es) 1996-06-01
EE02990B1 (et) 1997-06-16
SG46991A1 (en) 1998-03-20
HU913586D0 (en) 1992-01-28
PL167802B1 (pl) 1995-11-30
YU185391A (sh) 1997-03-07
IL100051A0 (en) 1992-08-18
MD277B1 (ro) 1995-09-30
JP2646164B2 (ja) 1997-08-25
HUT59281A (en) 1992-05-28
NO914475D0 (no) 1991-11-15
LV10993A (lv) 1996-02-20
EP0487451B1 (de) 1996-04-10
NO914475L (no) 1992-05-18
EP0487451A1 (de) 1992-05-27
KR920009294A (ko) 1992-06-25
AU8790691A (en) 1992-05-21
PT99517A (pt) 1992-09-30
FI915362A0 (fi) 1991-11-13
US5250556A (en) 1993-10-05
CA2055529A1 (en) 1992-05-17
CZ284581B6 (cs) 1999-01-13
CA2055529C (en) 2002-11-12
ATE136424T1 (de) 1996-04-15
HRP950140A2 (en) 1996-12-31
NZ240599A (en) 1993-01-27
UY23993A1 (es) 1996-01-03
IL100051A (en) 1996-06-18
IE72098B1 (en) 1997-03-12
ZA919052B (en) 1992-07-29
PL292418A1 (en) 1992-12-28
LTIP1504A (en) 1995-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU611315B2 (en) Microbicidal compositions
AU725327B2 (en) Plant protection agents
RU2040900C1 (ru) Фунгицидное средство
JP3624320B2 (ja) 殺微生物剤
CZ284992B6 (cs) Mikrobicidní prostředek
SK21297A3 (en) Two-component fungicidal agent on metalaxyl base
RU2121792C1 (ru) Фунгицидное средство для защиты растений
LT3727B (en) Microbicidic preparation
HU230436B1 (hu) Pirimetanilt és iprodiont tartalmazó fungicid készítmény
RU2171576C2 (ru) Фунгицидный двухкомпонентный препарат и способ борьбы и предупреждения поражения грибами
RU2127054C1 (ru) Фунгицид для растений, способ борьбы с грибами
CH686160A5 (de) Mikrobizide.
NZ240631A (en) Phytomicrobicidal composition comprising a pyrrolecarbonitrile derivative
CH686161A5 (de) Mikrobizide.

Legal Events

Date Code Title Description
PD9A Change of patent owner

Free format text: NOVARTIS AG,SCHWARZWALDALLEE 215, 4058 BASEL,CH,19971006

MM9A Lapsed patents

Effective date: 19981130