HUT71123A - Remedy for glaucoma - Google Patents

Remedy for glaucoma Download PDF

Info

Publication number
HUT71123A
HUT71123A HU9403350A HU9403350A HUT71123A HU T71123 A HUT71123 A HU T71123A HU 9403350 A HU9403350 A HU 9403350A HU 9403350 A HU9403350 A HU 9403350A HU T71123 A HUT71123 A HU T71123A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
glaucoma
solution
amosulalol hydrochloride
intraocular pressure
eye
Prior art date
Application number
HU9403350A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9403350D0 (en
Inventor
Takahiro Ogawa
Takaaki Deguchi
Katsuhiro Inada
Yoshifumi Ikejiri
Original Assignee
Yamanouchi Pharma Co Ltd
Senju Pharma Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Yamanouchi Pharma Co Ltd, Senju Pharma Co filed Critical Yamanouchi Pharma Co Ltd
Publication of HU9403350D0 publication Critical patent/HU9403350D0/hu
Publication of HUT71123A publication Critical patent/HUT71123A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K31/00Medicinal preparations containing organic active ingredients
    • A61K31/16Amides, e.g. hydroxamic acids
    • A61K31/18Sulfonamides
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P27/00Drugs for disorders of the senses
    • A61P27/02Ophthalmic agents
    • A61P27/06Antiglaucoma agents or miotics

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Ophthalmology & Optometry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány zöldhályog kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményre vonatkozik, amely mellékhatásoktól lényegében mentes, stabil, és alacsony koncentrációnál is hatékonyan csökkenti a szem belső nyomását.
A zöldhályog (Glaukoma) nevű betegségre a szem belső nyomásának abnormális megnövekedése jellemző, ami különböző szimptómákat vált ki. Ilyen például a szem fáradékonysága, homályos látás, szemen belüli fájdalom és fokozatos látásgyengülés, ami a látás elvesztéséhez vezethet. A betegség hatására a szemgolyó megkeményedik, vagy a pupilla elmélyül és megzöldül.
A szem belsejében folyamatosan egy vizes folyadék kering a szemen belüli állandó nyomás (15-20 Hgmm) fenntartása érdekében. A vizes folyadékot a vérkeringés vagy nyirokkeringés, a szemgolyó falának rugalmassága és a domináns ideg akciója szabályozza, és ha a fenti faktorok valamelyik abnormálissá válik, a szem belső nyomása megnő, és zöldhályog fejlődik ki.
Ha az abnormalitást szemészeti betegség, így szivárványhártya gyulladás vagy az üvegtest sérülése és bevérzése okozza, a kialakuló betegséget szekunder zöldhályognak nevezik. A zöldhályog általános típusa azonban a primer zöldhályog, ahol az abnormalitás oka ismeretlen.
A primer zöldhályog három csoportba sorolható:
(1) gyulladásos zöldhályog, amikor a folyamat akut;
(2) egyszerű zöldhályog, amikor a folyamat krónikus;
(3) örökölt zöldhályog.
• * ·
- 3 A zöldhályog kezelésére ezért különböző gyógyszereket alkalmaznak, azzal a speciális céllal, hogy megelőzik a szem belső nyomásának emelkedését, vagy csökkentik a fokozott belső nyomást. A szem belső nyomásának csökkentésére szimpatomimetikus szereket, így epinefrint alkalmaznak, de az epinefrin pupillatágító hatása miatt kis szögű zöldhályognál alkalmazva a szög bezáródását okozza, amelynek következménye lehet a szem első nyomásának gyors növekedése és gyakran a vérnyomás növekedése, valamint pigmentálódás a kötőhártyában.
A paraszimpatomimetikus szerek, így a pilokarpin ezzel szemben pupillaszükítő hatással rendelkeznek, és így sötétségérzetet keltenek vagy akkumulálják a látómezőben összegyűlő abnormalitásokat.
Az utóbbi időben emellett a vizes folyadék termelését gátló hatásuk miatt a zöldhályog kezelésére széles körben alkalmazták a β-adrenerg blokkolószereket, így a timololt (Drug Therapy Practical Series, The Drug Treatment of Glaucoma, 70-75. oldal (1990)). Az olyan β-adrenerg blokkolók azonban, amelyek szisztémiás mellékhatásokat, így pradikardiát, szívelégtelenséget vagy asztmát okoznak, nem alkalmazhatók a fenti szimptómákat mutató betegeknél.
Kimutatták, hogy az a^-adrenerg blokkolók elősegítik a vizes folyadék kiáramlását, és hogy a bunazozin-hidroklorid növeli az érhártya véráramlását, amelyből arra következtettek, hogy új terápiás szer dolgozható ki a kisnyomású zöldhályog kezelésére (Journal of Japanese Society of Ophthal4 mology, 42 , 710-714 (1991)). A fenti anyagok tehát felhasználhatók a zöldhályog kezelésére, de értágító hatásuk miatt a kötőhártyában vérbőséget és pupillaszükületet okoznak.
A fentiekkel ellentétben feltételezték, hogy az ilyen betegeknek β-adrenerg stimulátorok is adagolhatok, de a szokásos β-adrenerg stimulátorok, így a szalbutamol, csak nagy koncentrációban hatékony, ami jelentős kötőszöveti vérbőséggel jár, és ezért folyamatosan nem adagolható.
A fentiekből látható, hogy eddig nem találtak olyan kielégítő zöldhályog kezelésére alkalmas szert, amely mellékhatásoktól mentes, stabil és kis koncentrációban hatékony .
Az utóbbi években beszámoltak arról, hogy a fenil-etanol-amin-származékok és ezek sói, így az 5-[l-hidroxi-2-[2-(2-metoxi-fenoxi)-etil-amino]-etil]-2-metil-benzol-szulfonamid-hidroklorid (továbbiakban amoszulalol-hidroklorid) mind o-adrenerg, mind β-adrenerg blokkoló hatással rendelkezik, vérnyomás fokozó szerként alkalmazható, és felhasználható az angina pectoris kezelésére (JP 95544/1979 számú irat).
Az Qf-adrenerg és β-adrenerg blokkoló hatással rendelkező fenti vegyületről kimutatták, hogy kiküszöböli az a-adrenerg és β-adrenerg blokkoló hatóanyagok kombinált adagolásából származó mellékhatások hátrányait, és így hatékony α,β-blokkolószer, magas vérnyomás csökkentő készítmények hatóanyaga, és antiarrhythmiás szerként felhasználható az angina pectoris kezelésére (JP 73610/1980 számú irat).
• ·
- 5 A fenti körülmények figyelembevételével intenzív kutatást folytattunk olyan hatóanyag kidolgozása érdekében, amely teljes egészében mentes a fent említett szokásos gyógyszerek hátrányaitól (mellékhatásaitól), és egyesített mechanizmussal gátolják a vizes folyadék képződését, és elősegítik a vizes folyadék kiáramlását, amelynek következtében kis koncentrációnál is hatékonyan csökkentik a szem belső nyomását. Ennek eredményeként azt találtuk, hogy a fent idézett JP iratból ismert amoszulalol-hidroklorid meglepő módon előre nem látható hatékonysággal rendelkezik a szem belső nyomásának csökkentése vonatkozásában, és a szokásos hatóanyagoknál kevesebb mellékhatással rendelkezik, emellett stabil és kis koncentrációban is hatékony.
A találmány feladata ezért olyan gyógyszerkészítmény kidolgozása, amely a zöldhályog kezelésében mellékhatásoktól mentesen alkalmazható, stabil és kis koncentrációban is hatékonyan csökkenti a szem belső nyomását.
A találmány tárgya ennek megfelelően a zöldhályog kezelésére alkalmas új és hatékony gyógyszerkészítmény, amely hatóanyagként (I) képletú 5-[l-hidroxi-2-[2-(2-metoxi-fenoxi)-etil-amino]-etil]-2-metil-benzol-szulfonamidot (a továbbiakban amoszulalol) vagy ennek savas sóját tartalmazza. Savas sóként alkalmazhatók például a szervetlen savakkal képzett sók, így hidroklorid és szulfát, valamint a szerves savakkal képzett sók, így maleát, tartarát és citrát, amelyen belül előnyös a hidrokloridsó (vagyis az amoszulalol-hidroklorid).
• · · ·
- 6 A találmány értelmében a zöldhályog kezelése során hatóanyagként alkalmazott amoszulalolt és hidroklorid sóját fiziko-kémiai tulajdonságai és előállítása vonatkozásában például a JP 95544/1979 számú irat ismerteti.
A zöldhályog kezelésére alkalmas találmány szerinti készítmény, mint ezt a teszteredmények igazolják, kis koncentrációban is hatékonyan csökkenti a szem belső nyomását, emellett mérsékelt toxicitással rendelkezik és stabil. Mindezek következtében a találmány szerinti készítmény előnyösen alkalmazható különböző típusú zöldhályogok kezelésére.
Az amoszulalolnak vagy hidrokloridsójának a zöldhályog kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményként történő felhasználásához a fenti hatóanyag önmagában ismert farmakológiái hordozóanyagokkal, higítóanyagokkal és más segédanyagokkal keverhető, és a keverék parenterális adagolásra alkalmas készítménnyé, így szemészeti oldattá, szemészeti kenőccsé vagy injektálható oldattá, valamint orálisan adagolható készítménnyé, így tablettává, kapszulává és granulátummá alakítható.
A szemészeti oldat formájában alkalmazott találmány szerinti készítményben adalékanyagként alkalmazható például puffer, a tónus beállítására alkalmas szer, tartósítószer, stabilizátor, pH-beállító szer, vastagítószer, kelátképző, valamint a szemészeti oldatokban szokásos bármely olyan ismert adalékanyag, amely nem befolyásolja káros módon a találmány szerinti megoldást.
A fenti adalékanyagok közül pufferként alkalmazható például foszfát puffer, borát puffer, citrát puffer, tartarát puffer, acetát puffer és egy vagy több aminosav.
A tónus beállítására alkalmas szerként alkalmazható például cukor, így szorbitol, glükóz és mannitol, valamint poli(hidroxi-alkohol), így glicerin, polietilénglikol és propilénglikol, valamint só, így nátrium-klorid.
Tartósítószerként alkalmazható például benzalkónium-klorid, benzetónium-klorid, p-hidroxi-benzoesav-észter, így metil- és etil-hidroxi-benzoát, benzil-alkohol, fenetil-alkohol, szorbinsav és sói, timerozál és klór-butanol.
Kiegészítő szolubilizátorként (stabilizátor) alkalmazható például ciklodextrin és származékai, vízben oldódó polimer, így poli(vinil-pirrolidon) , valamint felületaktív anyag, ezen belül előnyösen poli(vinil-pirrolidon) vagy ciklodextrin.
pH-szabályozó szerként alkalmazható például sósav, ecetsav, foszforsav, nátrium-hidroxid, ammónium-hidroxid és kálium-hidroxid.
Vastagítószerként alkalmazható például hidroxi-etil-cellulóz, hidroxi-propil-cellulóz, metil-cellulóz, hidroxi-propil-metil-cellulóz, karboxi-metil-cellulóz és ezek sói.
Kelátképző szerként alkalmazható például nátrium-edetát, nátrium-citrát és kondenzált nátrium-foszfát.
A szemészeti kenőcs formájában alkalmazott találmány szerinti készítményben kenőcs alakként használható például tisztított lanolin, petrolátum, plasztibázis, folyékony • · ·
- 8 paraffin és polietilénglikol.
A zöldhályog kezelésére alkalmas találmány szerinti készítmények adagolhatok orálisan is, például tabletta, kapszula és granulátum formájában, valamint injekcióként.
A zöldhályog kezelésére alkalmas találmány szerinti készítményt különböző dózisokban adagolhatjuk a kezelés módjától, a kezelt betegség szimptómáitól, a kezelt beteg korától és testtömegétől, valamint más faktoroktól függően. Felnőtt beteg szemészeti oldattal történő kezelése esetén a készítmény hatóanyagkoncentrációja mintegy 0,001-5,0 vegyes??, előnyösen mintegy 0,05-1,0 vegyes%, amit naponta 1-4 alkalommal egy vagy több csepp formájában adagolunk.
A szemészeti kenőcs formájában alkalmazott találmány szerinti készítmény hatóanyagtartalma általában mintegy 0,001-10 tömeg%, előnyösen 0,05-1,0 tömeg%, amit naponta 1-4 alkalommal alkalmazunk a szimptómák súlyosságától függően.
A zöldhályog kezelésére alkalmas találmány szerinti készítmény egy vagy legfeljebb két más, zöldhályog kezelésére alkalmas készítménnyel keverhető, amennyiben a másik, zöldhályog kezelésére alkalmas készítmény nem befolyásolja károsan a találmány szerinti készítmény hatását.
A zöldhályog kezelésére alkalmas találmány szerinti készítményben más, eltérő hatású hatóanyagok is alkalmazhatók, amennyiben ezek nem befolyásolják károsan a találmány szerinti készítmény hatását.
A találmány kiterjed az olyan, zöldhályog kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményre, amely amoszulalol-hidro• · · · ···
kloridot és poli(vinil-pirrolidon)-t vagy a-ciklodextrint tartalmaz. Az amoszulalol-hidroklorid oldat formájában a hő és fény vonatkozásában stabil, de lehűtve az oldat megfagy, és szobahőmérsékletre visszamelegítve a fagyasztás közben képződött kristályok nehezen oldódnak. Az ilyen oldat ezért hideg helyen történő tárolás után nehezen alkalmazható.
Azt találtuk, hogy a fenti hátrány kiküszöbölhető, ha az amoszulalol oldatához poli(vinil-pirrolidon)-t vagy a-ciklodextrint adagolunk. Ebben az esetben kristályok nem maradnak vissza.
Ez utóbbi készítmény szintén tartalmazhatja a szemészeti oldatoknál szokásos fent említett komponenseket, így puffért, tónust beállító szert, tartósítószert, stabilizátort, pH-beállító szert, vastagítószert, kelátképző szert és bármely más szokásos adalékanyagot, amennyiben ezek nem befolyásolják károsan a találmány szerinti készítmény hatását .
A találmány szerinti megoldást közelebbről az alábbi példákkal mutatjuk be anélkül, hogy az oltalmi kör a példákra korlátozódna.
1. példa
Szemészeti oldat
Szemészeti oldatot állítunk elő az alábbi összetétellel: amoszulalol-hidroklorid mannitol
0,05 g
5,0 g
- 10 nátrium-dihidrogén-foszfát metil-p-hidroxi-benzoát propil-p-hidroxi-benzoát hígított sósav
0,1 g
0,02 g
0,01 g a szükséges mennyiségben (pH = 6,0).
A fenti komponenseket steril, tisztított vízzel keverjük, és összesen 100 ml térfogatra töltjük.
2. példa
Szemészeti oldat
Szemészeti oldatot készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid
0,1 g bórsav
2,0 g benzalkónium-klorid
0,005 g nátrium-hidroxid a szükséges mennyiségben (pH = 6,0).
A fenti komponenseket steril, tisztított vízzel keverjük, és összesen 100 ml térfogatra töltjük.
3. példa
Szemészeti oldat
Szemészeti oldatot készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid
0,25 g
- 11 koncentrált glicerin nátrium-acetát a-ciklodextrin met il-p-hidroxi-benzoát propil-p-hidroxi-benzoát hígított sósav
2,6 g
0,1 g
0,1 g
0,02 g
0,01 g a szükséges mennyiségben (pH = 4,5).
A fenti komponenseket steril, tisztított vízzel keverjük, és összesen 100 ml térfogatra töltjük.
4, példa
Szemészeti oldat
Szemészeti oldatot készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid koncentrált glicerin nátrium-acetát benzalkónium-klorid hígított sósav
0,5 g
2,6 g
0,1 g
0,005 g a megfelelő mennyiségben (pH = 5,5).
A fenti komponenseket steril, tisztított vízzel ke verjük, és összesen 100 ml térfogatra töltjük.
- 12 •Μ,
5. példa
Szemészeti oldat
Szemészeti oldatot készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid
0,5 g koncentrált glicerin
2,6 g nátrium-acetát
0,1 g poli(vinil-pirrolidon)
0,5 g benzalkónium-klorid
0,005 g hígított sósav a szükséges mennyiségben (pH = 5,0).
A fenti komponenseket steril, tisztított vízzel keverjük, és összesen 100 ml térfogatra töltjük.
6. példa
Szemészeti oldat
Szemészeti oldatot készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid koncentrált glicerin nátrium-monohidrogén-foszfát poli(vinil-pirrolidon) nátrium-edetát benzalkónium-klorid nátrium-hidroxid
1,0 g
2,6 g
0,1 g
1,0 g
0,05 g
0,005 g a szükséges mennyiségben (pH = 4,0) .
A fenti komponenseket steril, tisztított vízzel keverjük, és összesen 100 ml térfogatra töltjük.
7. példa
Szemészeti kenőcs
Szemészeti kenőcsöt készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid
1,0 g folyékony paraffin
1,0 g fehér petróleum a szükséges mennyiségben ossz tömeg
100 g
8. példa
Szemészeti kenőcs
Szemészeti kenőcsöt készítünk az alábbi összetétellel:
amoszulalol-hidroklorid
0,5 g folyékony paraffin
1,0 g fehér petróleum a szükséges mennyiségben ossz tömeg
100 g
1. vizsgálati példa
Amoszulalol-hidroklorid hatékonysága a szem belső nyomásának csökkentésében normál belső nyomással rendelkező pigmentéit nyálaknál
Mintegy 2 kg hím pigmentált nyulaknál (Dutch belted :··· ,··.-'·?
’··. : ··· · ·»♦ ... ·..·
- 14 nyulak) ellenőrizzük, hogy nem rendelkeznek szembetegséggel. Ezután 24 ± 4 °C hőmérsékleten és 55 ± 15 % relatív páratartalom mellett tartjuk az állatokat szilárd takarmányon (Labo RG-RO, Nihon Nohsan Kogyo K.K.), amit naponta 100 g/nyúl mennyiségben adagolunk, és itatóvízként vezetéki vizet adagolunk a kívánt mennyiségben.
Hatóanyagként amoszulalol-hidrokloridot adagolunk 0,05 vegyes% és 1,0 vegyest koncentrációjú vizes oldat formájában, amelynek során összehasonlító anyagként 0,5 vegyes% timolol-maleát szemészeti oldatot (Timoptol, Ban-yu Pharmaceutical Co.), és kontrollként fiziológiás sóoldatot használunk .
(1) A szem belső nyomásának mérése nyulat egyenként nyolc állatból álló négy csoportra osztunk, és minden állat egyik szemébe 50 μΐ vizsgált hatóanyagoldatot, összehasonlító anyagot és fiziológiás sóoldatot cseppentünk, a másik szem kezeletlen marad. A szem belső nyomását mindkét szemen pneumatonográf berendezéssel (rövidítve PTG, gyártó Alcon Co.) mérjük a becseppentés előtt, és a becseppentés után 0,5, 1, 2, 3, 4, 6 és 8 órával.
A hatóanyagoldat, összehasonlító hatóanyag és fiziológiás sóoldat becseppentésével kezelt szemnél mért belső nyomást az idő függvényében az 1. ábrán ábrázoljuk, ahol a vízszintes tengely a becseppentés után eltelt időórában, és a függőleges tengely a szem belső nyomása Hgmm-ben, minden ábrázolt adat átlagérték + standard szórás (a párhuzamos • ♦ * ♦ · · • · · · · ··· ·♦ 4 ·· . t vizsgálatok száma nyolc). Az alkalmazott a, b, d és e jelölések rendre a fiziológiás sóoldatot, 0,05 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot, 1,0 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot és 0,5 vegyes% timolol-maleát szemészeti oldatot jelölnek.
Mint az 1. ábrán látható, az 1,0 vegyest vizes amoszulalol-hidroklorid oldat helyi alkalmazása hatékonyan csökkenti a szem belső nyomását a becseppentést követő 30 perc és 6 óra között, amelyen belül a maximális csökkenést 9,0 Hgmm értéknél a becseppentést követő 3 óra elteltével mértük. A 0,05 vegyest vizes amoszulalol-hidroklorid oldat alkalmazásával a maximális csökkentést 3,6 Hgmm értéknél 2 órával a helyi kezelés után értük el.
A pozitív kontrollként alkalmazott 0,5 vegyest koncentrációjú timolol-maleát szemészeti oldat csak kis mértékben csökkenti a szem belső nyomását, amelynek konkrét értéke 2,4 Hgmm a helyi adagolás után 30 perc és 1 óra elteltével.
(2) A szem átmérőjének mérése
Az (1) pontban vizsgált nyulaknál megmérjük mindkét szem pupilla átmérőjét egy mikrométer segítségével a becseppentés előtt és a becseppentés után 0,5, 1, 2, 3, 4 és 6 órával. Az egyes hatóanyagokkal kezelt szem pupillaátmérője a normál határok között változik, szignifikáns eltérés egyik csoportnál sem mutatható ki. Ez igazolja, hogy az amoszulalol-hidroklorid nem befolyásolja a pupilla átmérőjét.
2. vizsgálati példa
Az amoszulalol-hidroklorid hatékonyságának vizsgálata a szem belső nyomásának csökkentésére normál belső nyomással rendelkező pigmentált nyúlaknái
Mintegy 2 kg testtömegű 40 hím pigmentált nyúlnál (Dutch belted nyulak) ellenőrizzük, hogy mentesek szembetegségektől, majd 24 ± 4 °C hőmérsékleten és 55 ± 15 % relatív páratartalom mellett tartjuk az aállatokat szilárd takarmány (Labo RG-RO, Nihon Nohsan Kogyo K.K.) adagolásával napi 100 g/nyúl mennyiségben, amelynek során ivóvízként vezetéki vizet adagolunk a kívánt mennyiségben.
Vizsgált hatóanyagként amoszulalol-hidrokloridot alkalmazunk 0,05 vegyes%, 0,5 vegyes% és 1,0 vegyes% koncentrációjú vizes oldat formájában. Összehasonlító anyagként 0,5 vegyes% timolol-maleát szemészeti oldatot (Timoptol, Ban-yu Pharmaceutical Co.), és kontrollként fiziológiás sóloldatot használunk.
(1) A szem belső nyomásának mérése
A 40 vizsgált nyulat egyenként nyolc állatból álló öt csoportra osztjuk, és az állatok egyik szemébe 50 μΐ vizsgált hatóanyagoldatot, összehasonlító anyagot és fiziológiás sóoldatot cseppentünk, a másik szem kezeletlen marad. A szem belső nyomását mindkét szemen PTG segítségével mérjük a becseppentés előtt és a becseppentés után 0,5, 1, 2, 3, 4, 6 és 8 órával.
A vizsgált hatóanyag, kontrollanyag és fiziológiás sóoldat becseppentésével kezelt szemnél mért belső nyomást az idő függvényében a 2. ábrán ábrázoljuk, míg a kezeletlen szem belső nyomását a 3. ábra mutatja. Az ábrákon a vízszintes tengelyen az időt ábrázoljuk órában kifejezve, a függőleges tengelyen a belső nyomást adjuk meg Hgmm-ben. Minden ábrázolt érték átlag ± standard szórás (párhuzamos mérések száma nyolc). Az a, b, c, d és e betűk rendre a fiziológiás sóoldatot, 0,05 vegyest koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot, 0,5 vegyes% koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot, 1,0 vegyes% koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot és 0,5 vegyes% koncentrációjú timolol-maleát oldatot jelölik.
A 2. ábrán látható, hogy 1,0 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat helyi adagolással jelentős mértékben csökkenti a szem belső nyomását a becseppentés után 30 perc és 6 óra között, aholis a maximális csökkentést 9,0 Hgmm értéknél a becseppentés után 3 órával éri el. A 0,5 vegyest vizes amoszulalol-hidroklorid oldat szignifikáns módon csökkenti a szem belső nyomását a helyi kezelés után 30 perc és 4 óra között, a maximális csökkenés 6,2 Hgmm 2 órával a kezelés után. A 0,05 vegyesi vizes amoszulalol-hidroklorid maximális csökkentése 3,6 Hgmm 2 órával a becseppentés után.
0,5 vegyes% timolol-maleát szemészeti oldat becseppentése csak kismértékben csökkenti a szem belső nyomását, amelynek értéke 2,4 Hgmm a becseppentés után 30 perc és 1 óra között.
A 3. ábráról (kezeletlen szem) látható, hogy a másik szem belső nyomása szignifikáns módon nem változik a vizsgált hatóanyaggal kezelt csoportnál sem, ami azt igazolja, hogy az amoszulalol-hidroklorid nem befolyásolja a kezeletlen szemet.
(2) A pupilla átmérőjének mérése
Az (1) pontban vizsgált nyulaknál mindkét szemen mikrométerrel mérjük a pupilla átmérőjét a becseppentés előtt és a becseppentés után 0,5, 1, 2, 3, 4 és 6 órával. A pupilla átmérőjének időfüggvényét a 4. ábra mutatja az egyes hatóanyagokkal kezelt szemnél, amikoris a vízszintes tengelyen a becseppentés után eltelt időt ábrázoljuk órában, és a függőleges tengelyen a pupilla átmérőjét ábrázoljuk mm-ben, ahol minden megadott érték átlag ± standard szórás (a párhuzamos vizsgálatok száma nyolc). Az a és c betűk a fiziológiás sóoldatot és a 0,5 vegyes% koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot jelölik.
A 4. ábrán látható, hogy a vizsgált hatóanyaggal kezelt csoportnál a pupilla átmérője a normál határok között változik, és szignifikáns eltérés egyik csoportnál sem mutatható ki. Ez azt igazolja, hogy az amoszulalol-hidroklorid nem befolyásolja a pupilla átmérőjét.
A fenti eredményekből következik, hogy az amoszulalol-hidroklorid szignifikáns módon csökkenti a szem belső nyomását pigmentált nyulaknál alacsony koncentrációnál is, például 0,05 vegyes% koncentrációnál, és ez a csökkentés hatásosabb, mint 0,5 vegyest timolol-maleát szemészeti oldatnál. Az eredmények igazolják továbbá, hogy az amoszulalol-hidroklorid nem befolyásolja a pupilla átmérőt, és 0,5 vegyest koncentráció alatt csak kismértékű szaruhártya vérbőséget okoz, és ezért klinikailag biztonságosan alkalmazható .
3. vizsgálati példa
Az amoszulalol-hidroklorid hatékonyságának vizsgálata a szem belső nyomása csökkentésére normális szem belső nyomást mutató pigmentált nyulaknak 5 napon keresztül adagolva
Mintegy 2 kg testtömegü, 8 hím pigmentált nyúlnál ellenőrizzük, hogy nem rendelkeznek szembetegséggel, majd 24 ± 4 °C hőmérsékleten és 55 ± 15 % relatív páratartalom mellett tartjuk szilárd takarmányon (Labo RG-RO, Nihon Nohsan Kogyo K.K.) napi 100 g/nyúl mennyiség mellett, és itatóvízként vezetéki vizet adagolunk a kívánt mennyiségben.
A 8 pigmentált nyúl egyik szemébe 50 μΐ 0,5 vegyes% koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot, és másik szemébe 50 μΐ fiziológiás sóoldatot cseppentünk. A szem belső nyomását mérjük az első kezelés előtt, és a kezelés után szabályos időközökben 1-8 óra között a kezelés 1. és 5. napján, valamint a kezelés előtt és a kezelés után 2 vagy 3 órával a kezelés 2., 3. és 4. napján, valamint a kezelés után 24 órával a kezelés 5. napján.
A 0,5 vegyes% koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot 5 napon keresztül napi három alkalommal adagoljuk, és a szem belső nyomásának időbeli függvényét az 5. ábrán ábrázoljuk. A vízszintes tengelyen a becseppentés után eltelt időt adjuk meg órában, a függőleges tengelyen a szem belső nyomását ábrázoljuk Hgmm-ben. Az ábrázolt értékek átlagérték ± standard szórás (a párhuzamos mérések száma nyolc). Az a és c betűk a fiziológiás sóoldatot és a 0,5 vegyest koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot jelölik.
Az 5. ábrán látható, hogy a szem belső nyomásának maximális csökkenése 4,8 Hgmm értéknél jelentkezik az első napi első becseppentés után 2 órával. A 4 órával később adott második becseppentés nem csökkenti tovább a szem belső nyomását, de így is szignifikáns süllyedést eredményez, és a belső nyomás 24 órával később tér vissza a kezdeti értékre. A második napon szignifikáns csökkenés figyelhető meg 2 órával a becseppentés után, ami hasonló az első napon mért értékhez, de a harmadik napon további szignifikáns csökkenés nem mutatható ki. Szignifikáns csökkenés mérhető azonban a negyedik napon, és az ötödik nap minden mérési időpontjában, amikoris a belső nyomás csökkenése közel azonos szintet mutat az első napon mért csökkenéssel.
Az eredmények igazolják, hogy a 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat pigmentált házinyulak szemébe cseppentve öt napon keresztül napi három alkalommal adagolva minden kezelési napon közel azonos hatékonyságot mutat, ami azt igazolja, hogy az amoszulalol-hidroklorid tachifilaxiától mentes.
4. vizsgálati példa
0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat hatékonyságának vizsgálata a szem belső nyomásának csökkentésére fehér nyulaknál vízfeltöltéssel kiváltott fokozott belső nyomás esetén
Mintegy 2 kg testtömegü 5 hím fehér nyúl egyik szemébe 50 μΐ 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot és másik szemébe 50 μΐ fiziológiás sóoldatot cseppentünk, és az állatoknak 30 perc elteltével orálisan 60 ml/kg mennyiségben 37 °C hőmérsékletű itatóvizet adagolunk. A szem belső nyomását mindkét szemnél PTG segítségével mérjük a becseppentés előtt, a vízfeltöltés előtt és 0,5, 1, 2 és 4 órával utána.
A 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat hatékonyságát a szem belső nyomásának csökkentésére fehér nyulaknál vízfeltöltéssel kiváltott fokozott belső nyomás esetén az idő függvényében a 6. ábrán ábrázoljuk, ahol a vízszintes tengelyre az időt visszük fel órában, és a függőleges tengelyen a belső nyomást ábrázoljuk Hgmm-ben. Minden ábrázolt érték átlag ± standard szórás (a párhuzamos vizsgálatok száma nyolc).
A 6. ábráról látható, hogy fiziológiás sóoldat esetén a szem belső nyomása a víz adagolását követő 30 perc után 8,7 Hgmm, és 2 órával később visszatér a kezdeti értékre. Ezzel ellentétben, 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat adagolásakor a szem belső nyomása a víz adagolását követő 30 perc elteltével 3,4 Hgmm, ami arra utal, hogy a 0,5 vegyest vizes amoszulalol-hidroklorid oldat a szem belső nyomásának növelését szignifikánsan csökkenti a fiziológiás sóoldattal összehasonlítva.
5. vizsgálati példa
0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat hatékonyságának vizsgálata a szem belső nyomásának csökkentésére pigmentéit nyúlaknái lézer besugárzással kiváltott fokozott belső nyomás esetén
Mintegy 2 kg testtömegü 5 hím pigmentált nyúl egyik szemébe 50 μΐ 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot és másik szemébe 50 μΐ fiziológiás sóoldatot cseppentünk. 30 perc elteltével a szivárványhártyát hat különböző foltban lézersugárral sugározzuk be (a folt mérete 200 μτη, a sugárzás energiája 0,5 W, időtartama 0,1 másodperc), amelynek során az egyes foltokat egymástól egyenlő távolságokban állítjuk be. A szem belső nyomását PTG segítségével mérjük a becseppentés előtt, valamint a lézer besugárzás előtt, és utána 15, 30 és 45 perc elteltével.
A 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat hatékonyságát a szem belső nyomásának csökkentésére lézer besugárzással kiváltott fokozott szemnyomás esetén az idő függvényében a 7. ábrán ábrázoljuk. A vízszintes tengely a lé23 zeres besugárzás után eltelt időt mutatja percben, a függőleges tengely a szem belső nyomását mutatja Hgmm-ben. Az ábrázolt értékek átlag ± standard szórás (a párhuzamos vizsgálatok száma nyolc). Az a és c betűk a fiziológiás sóoldatot és a 0,5 vegyest vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot jelölik.
A 7. ábrán látható, hogy a szem belső nyomása a fiziológiás sóoldattal kezelt csoportnál 7,9 Hgmm értékkel növekszik mintegy 15 perccel a lézeres besugárzás után, és 45 perc elteltével tér vissza a kezdeti értékre. 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat alkalmazása esetén a szem belső nyomása 4,5 Hgmm értékkel csökken 30 perccel a becseppentés után, vagyis közvetlenül a lézeres besugárzás előtt, de közel a becseppentési értékkel azonos szintre nő meg, ami arra utal, hogy a 0,5 vegyes% vizes amoszulalol-hidroklorid oldat elnyomja a szem belső nyomásának növekedését .
A fenti eredmények igazolják, hogy az amoszulalol nemcsak csökkenti a szem belső nyomását a normál belső nyomást mutató nyulaknál, hanem elnyomja a vízfeltöltéssel vagy lézeres besugárzással kiváltott fokozott belső nyomást.
• · *
6. vizsgálati példa
Az amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattá történő átalakításának vizsgálata: fagyasztás-olvasztás vizsgálat (a stabilizálószer hatásának vizsgálata)
Az amoszulalol-hidroklorid vizes oldat formájában hővel és fénnyel szemben stabil. 0,5 vegyest koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldaton (pH = 5,5) fagyasztás-olvasztás vizsgálatot végzünk, de az egyszer megfagyott oldat nem engedi a kristályok újraoldódását, még akkor sem, ha szobahőmérsékleten állni hagyjuk.
Szükség van ezért olyan stabilizálószerre, amely fagyasztás esetén alkalmazható.
0,5 vegyest koncentrációjú vizes amoszulalol-hidroklorid oldatot (pH = 5,5) az 1. táblázatban felsorolt 1-5 számú stabilizálószerrel keverünk, 5 ml térfogatú üveg ampullákba töltjük, -30 °C hőmérsékleten fagyasztjuk, majd szobahőmérsékleten állni hagyjuk, és vizsgáljuk kristályok jelenlétét.
1. táblázat
Sorszám
Stabilizálószer hidroxi-propil-metil-cellulóz SH-50 poli(vinil-pirrolidon) K-30 poliszorbát 80 a-ciklodextrin β-ciklodextrin.
A mérési eredményeket a 2. táblázatban adjuk meg. Az adatokból látható, hogy a poli(vinil-pirrolidon) K-30 (2 számú stabilizálószer) és az a-ciklodextrin (4 számú stabilizálószer) hatékony. Az amoszulalol-hidroklorid esetén tehát stabilizálószerként előnyösen alkalmazható a poli (vinil-pirrolidon) vagy α-ciklodextrin.
2, táblázat
Stabilizálőszer
Kristályok kicsapódása a fagyasztás-olvasztás vizs gálatban stabilizálószer nélkül
Megjegyzés; + = kristályok csapódnak ki = kristály kicsapódás nem észlelhető.
7. vizsgálati példa
Amoszulalol-hidroklorid toxicitási vizsgálata (1) Akut toxicitás vizsgálat egereken
Az amoszulalol-hidroklorid akut toxicitását egereken
vizsgáljuk orális vagy intravénás adagolással. Az amoszulalolt 7 hetes ICR egereknek adagoljuk orálisan vagy a farokvénán keresztül. Az eredmények alapján meghatározott 50 %-os letális dózis, LD5Q = 6500 mg/kg hím egereknél és 5700 mg/kg nőstény egereknél orális adagolás esetén, illetve 104 mg/kg hím egereknél és 134 mg/kg nőstény egereknél intravénás adagolás esetén.
(2) Okulárig-lokális toxicitási vizsgálat nyulaknál
1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldat 28 napos folyamatos adagolása esetén hím japán fehér nyulat háromszor öt állatból álló csoportokra osztunk, és az állatok jobb szemébe 0,05 ml 1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldatot, valamint kontrollként fiziológiás sóoldatot cseppentünk naponta négyszer 2,5 órás szünetekkel 28 egymást követő napon. A bal szem kezeletlen marad. A megfigyeléseket az (a)-(f) csoportokban adjuk meg:
(a) Általános megfigyelések:
A vizsgálati állatok általános kondícióját heti egy alkalommal vizsgáljuk.
(b) Testtömeg vizsgálata:
A testtömeget heti egy alkalommal mérjük.
• · *
(c) A szem első szegmensének vizuális megfigyelése:
A később ismertetett kritériumok alapján vizsgáljuk a szemsérüléseket (Gendai no Rinsho, 4(4), 227-289 (1970)), és szám szerint értékeljük az 1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldatot a becseppentés előtt, a becseppentés kezdeti napján (első nap) és a második, negyedik, hetedik, tizennegyedik, huszonegyedik és huszonnyolcadik napon, minden esetben a becseppentés után, valamint az utolsó becseppentés reggelén (huszonkilencedik nap) . A szám szerinti értékelésnél az egyes szám és ennél nagyobb számok azt jelentik, hogy a szem sérült, míg a 0 és 0,5 sérülésmentességet jelent.
A szemsérülések vizsgálatának kritériumai:
Szaruhártya
A) Az átlátszóság mértéke
- nem átlátszó (normál) 0
- árnyékolt vagy diffúz területek (a szivárványhártya részletei tisztán láthatók) 1
- jól észrevehető átlátszó területek, a szivárványhártya részletei enyhén elsötétülnek • · ·
- áttetsző területen, a szivárvány- hártya részletei nem láthatók, a pupilla mérete alig felismerhető3
- áttetsző szaruhártya, a szivárvány- hártya láthatatlan4
B) Az átlátszóság területe
- egynegyed vagy kevesebb, de nem 01
- egynegyednél nagyobb, de félnél kisebb2
- félnél nagyobb, de háromnegyednél kisebb 3
- háromnegyednél nagyobb4.
S z ivárványhártva
Értékek:
- normál0
- normál feletti, vérpangás, duzzadás, szaruhártya körüli vérbőség (ezek bármelyike vagy tetszőleges komcinációja), a szivárványhártya reagál a fényre (a lassú reakció pozitív) 1
- nem reagál fényre, bevérzés, durva sé- rülés (ezek bármelyike vagy együttese) 2 • »
- 29 Kötőhártya
A) Szemhéji kötőhártya vörösség
- nincs vérbőség0
- a nyálkahártya enyhén vörössel árnyalt, enyhe értágulás a szemhéj sarkán0,5
- normális feletti nyilvánvaló vérbőség, a nyálkahártya határozottabban vörössel árnyalt, állandó duzzadás1
- a nyálkahártya igen határozottan vörös- sel árnyalt, enyhén bizonytalan perifériás edények2
- diffúz, erőteljes vörösödés (súlyosabb, mint a 2)3
B) A szemhéji kötőhártya ödémája
- nincs duzzadás0
- enyhén ödémás tendencia0,5
- normál feletti duzzadás1
- nyilvánvaló duzzadás, a szemhéjak rész- leges kifordulása2
- duzzadás félig lezárt szemhéjakkal3
- duzzadás félig vagy teljesen lezárt szemhéj akkal
C) Nyúltvelői kötőhártya vörösség
- nincs vérbőség0
- a szaruhártya körüli edények enyhe kitágulása0,5
- még határozottabb értágulás1
- a szemhéj széle felé áramló vérerek határozott kitágulása és a vérerek határozott vörös elszíneződése2
D) Pislogóhártya
- nincs vérbőség0
- értágulásra és ödémára való hajlam0,5
- határozott értágulás, a szemhéj széle vörösen árnyalt1
- még kifejezettebb értágulás, az egész pislogóhártya vörösen elszineződik2
E) Kiválasztás
- nincs kiválasztás0
- normálistól eltérő mennyiség (nem ter- jed ki a belső szemzúgban megfigyelhető kis mennyiségre)1
- a szemhéjat és a vele közvetlenül szomszédos szőrszálakat nedvesítő kivá« * ♦ ·« · * · ··· · «4»· • « 4 ·» • η · ··«··
- 31 lasztás
- a szemhéjat, a szőrszálakat és a szem körüli jelentős területet nedvesítő kiválasztás
Az 5. és 6. táblázatban a szem első szekciójának vizuális megfigyelésével kapott eredményeket foglaljuk össze 1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattal történő kezelés során, ahol a megadott értékek öt párhuzamos átlagai. Az 5. és 6. táblázatban a szaruhártya értékelésére megadott számszerű adatokat úgy kapjuk, hogy összeszorozzuk a szemsérülések meghatározásának kritériumaként az A) pontban megadott átlátszóság értéket, és a B) pontban megadott átlátszóság területe értéket.
5. táblázat
1,0 vegyest szemészeti oldat
Idő (nap)
előtt 1 2 4 7 14 21 28 29
szaruhártya 0 0 0 0 0 0 0 0 0
s z ivárványhártya 0 0 0 0 0 0 0 0 0
kötőhártya: (A) 0 0,2 0,2 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0
(B) 0 0 0 0 0 0 0 0 0
(C) 0 0,5 0,5 0,5 0,3 0,3 0,3 0,3 0
(D) 0 0 0 0 0 0 0 0 0
(E) 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Összesen: 0 0,7 0,7 0,6 0,4 0,4 0,4 0,4 0
6. táblázat
0,5 vegyest szemészeti oldat
Idő (nap) előtt 1 2 4 7 14 21 28 29 szaruhártya 00 szivárványhártya 00 kötőhártya: (A) 00 (B) 00
0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0
(C) 0 0,4
(D) 0 0
(E) 0 0
Összesen: 0 0,4
0,4 0,2 0,2 0,2 0,1 0,10
0 0 0 0 00
0 0 0 0 00
0,4 0,2 0,2 0,2 0,1 0,10 (d) Fluoreszcein elszineződésű foltok vizsgálata a szaruhártyán:
Az 1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattal történő kezelés előtt, valamint a kezelés megkezdésekor (első nap), továbbá a második, negyedik, hetedik, tizennegyedik, huszonegyedik és huszonnyolcadik napon a becseppentés után és a huszonkilencedik napon az utolsó becseppentés reggelén a vizsgált állatok szemét 10 μΐ 0,1 vegyes% vizes fluoreszcein oldattal kezeljük, és a szaruhártya epitéliális sejtek ledörzsölődését fotográfiai réslámpával vizsgáljuk.
• 4 ··*··· ·· · ·4 ··*· • 4 ·» 9· ··* ·* ·* (e) A szaruhártya epitéliális és endotéliális sejtjeinek pásztázó elektronmikroszkóppal történő vizsgálata
Az 1,0 vegyest és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattal történő kezelés befejezése után a szaruhártya epitéliális és endotéliális sejtjeit morfológiai szempontból mindkét csoportnál három szemben vizsgáljuk.
(f) A szemgolyó nyílirányú szakaszának vizsgálata optikai mikroszkóppal:
Az 1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattal végzett kezelés befejezése után optikai mikroszkóppal történő vizsgálathoz alkalmas nyílirányú metszetet készítünk mindkét csoportban két szemből, és mikroszkopikusan vizsgáljuk a szemhéjat, kötőszövetet, szaruhártyát, első szegmenst, szivárványhártyát, az üvegtest kristályos lencséjét, a recehártya membránt és a látóideget. Abnormalitást nem észleltünk a) az általános állapotban, és b) a testtömegben az 1 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattal történő kezelésnél; c) a szem első szegmensének vizuális megfigyelésekor abnormalitást nem észleltünk az 1,0 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldat alkalmazása esetén, mint ez az 5. és 6. táblázatban látható; és emellett, d) a szaruhártya fluoreszceinnel megfestett foltjainak vizsgálatakor, e) a szaruhártya epitéliális és endotéliális sejtjeinek pásztázó elektronmikroszkóppal történő vizsgálatakor és f) a *·· · ····
- 34 szemgolyó nyílirányú metszetének optikai mikroszkóppal végzett vizsgálata esetén abnormalitást nem tapasztaltunk az 1 vegyes% és 0,5 vegyes% amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldattal végzett kezelésnél.
A különböző vizsgálatok során kapott fent ismertetett eredmények igazolják, hogy az amoszulalol-hidroklorid szemészeti oldat formájában a zöldhályog kezelésében alkalmazva mellékhatásoktól, így a szem irritálásától mentes, és különösen biztonságos gyógyszert jelent.
A zöldhályog kezelésére alkalmas találmány szerinti készítmény a megadott alacsony koncentrációkban hatékonyan csökkenti a szem belső nyomását, alacsony toxicitással rendelkezik, és biztonságosan használható, és így a különböző típusú zöldhályog betegségek kezelésében előnyösen alkalmazható.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Zöldhályog kezelésére alkalmas gyógyszerkészítmény, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként (I) képletű 5-[1-hidroxi-2-[2-(2-metoxi-fenoxi)-etil-amino]-etil]-2-metil-benzol-szulfonamidot vagy annak savas sóját tartalmazza.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal jellemezve, hogy 5-[l-hidroxi-2-[2-(2-metoxi-fenoxi)-etil-amino]-etil]-2-metil-benzol-szulfonamidot vagy annak savas sóját, és poli(vinil-pirrolidon)-t vagy a-ciklodextrint tartalmaz .
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal jellemezve, hogy az említett zöldhályog kezelésére alkalmas szer dózisformája szemészeti oldat.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal jellemezve, hogy az említett zöldhályog kezelésére alkalmas szer dózisformája szemészeti kenőcs.
HU9403350A 1992-05-22 1993-05-22 Remedy for glaucoma HUT71123A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP13082892 1992-05-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9403350D0 HU9403350D0 (en) 1995-02-28
HUT71123A true HUT71123A (en) 1995-11-28

Family

ID=15043659

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9403350A HUT71123A (en) 1992-05-22 1993-05-22 Remedy for glaucoma

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5663205A (hu)
EP (1) EP0642789B1 (hu)
KR (1) KR100253515B1 (hu)
CN (1) CN1080849A (hu)
AT (1) ATE185070T1 (hu)
BG (1) BG62325B1 (hu)
BR (1) BR9306399A (hu)
CA (1) CA2136321A1 (hu)
DE (1) DE69326610T2 (hu)
ES (1) ES2137260T3 (hu)
HU (1) HUT71123A (hu)
RU (1) RU2102069C1 (hu)
TW (1) TW219930B (hu)
WO (1) WO1993024121A1 (hu)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2737494B1 (fr) * 1995-08-04 1997-08-29 Synthelabo Derives de benzenesulfonamide, leur preparation et leur application en therapeutique
ID19891A (id) * 1996-08-02 1998-08-20 Senju Pharma Co Komposisi gangguan peredaran anti-okular
US6379688B2 (en) * 1997-02-28 2002-04-30 Senju Pharmaceutical Co., Ltd. Preservative for emulsion and emulsion containing same
US6036946A (en) 1997-12-24 2000-03-14 Shaklee Corporation Methods for protecting skin from damaging effects of ultraviolet light
US6146664A (en) * 1998-07-10 2000-11-14 Shaklee Corporation Stable topical ascorbic acid compositions
EP1109581A1 (en) * 1998-09-02 2001-06-27 Allergan Sales, Inc. Preserved cyclodextrin-containing compositions
US7867186B2 (en) 2002-04-08 2011-01-11 Glaukos Corporation Devices and methods for treatment of ocular disorders
US7708711B2 (en) 2000-04-14 2010-05-04 Glaukos Corporation Ocular implant with therapeutic agents and methods thereof
US7431710B2 (en) 2002-04-08 2008-10-07 Glaukos Corporation Ocular implants with anchors and methods thereof
ES2304438T3 (es) 2001-04-07 2008-10-16 Glaukos Corporation Stent de glaucoma para el tratamiento del glaucoma.
US7678065B2 (en) 2001-05-02 2010-03-16 Glaukos Corporation Implant with intraocular pressure sensor for glaucoma treatment
AU2002305400A1 (en) 2001-05-03 2002-11-18 Glaukos Corporation Medical device and methods of use for glaucoma treatment
US7331984B2 (en) 2001-08-28 2008-02-19 Glaukos Corporation Glaucoma stent for treating glaucoma and methods of use
US7163543B2 (en) * 2001-11-08 2007-01-16 Glaukos Corporation Combined treatment for cataract and glaucoma treatment
US7951155B2 (en) 2002-03-15 2011-05-31 Glaukos Corporation Combined treatment for cataract and glaucoma treatment
US9301875B2 (en) 2002-04-08 2016-04-05 Glaukos Corporation Ocular disorder treatment implants with multiple opening
AU2003280812A1 (en) * 2002-11-18 2004-06-15 Santen Pharmaceutical Co., Ltd. REMEDY FOR GLAUCOMA COMPRISING Rho KINASE INHIBITOR AND Beta-BLOCKER
AU2007313684A1 (en) * 2006-10-31 2008-05-08 Alcon Research, Ltd. PAI-1 binding modulators for the treatment of ocular disorders
WO2008061043A2 (en) 2006-11-10 2008-05-22 Glaukos Corporation Uveoscleral shunt and methods for implanting same
CZ2009190A3 (cs) * 2009-03-30 2010-10-13 Ústav experimentální medicíny AV CR, v.v.i Zpusob merení lokální toxicity látek a zarízení k jeho provádení
US10206813B2 (en) 2009-05-18 2019-02-19 Dose Medical Corporation Implants with controlled drug delivery features and methods of using same
WO2013040079A1 (en) 2011-09-13 2013-03-21 Dose Medical Corporation Intraocular physiological sensor
US9163055B2 (en) * 2012-09-28 2015-10-20 Tufts University Methods for treating glaucoma using uridine diphosphate derivatives
US9730638B2 (en) 2013-03-13 2017-08-15 Glaukos Corporation Intraocular physiological sensor
WO2017040853A1 (en) 2015-09-02 2017-03-09 Glaukos Corporation Drug delivery implants with bi-directional delivery capacity
US11564833B2 (en) 2015-09-25 2023-01-31 Glaukos Corporation Punctal implants with controlled drug delivery features and methods of using same
CN115120405A (zh) 2016-04-20 2022-09-30 多斯医学公司 生物可吸收眼部药物的递送装置

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3306820A (en) * 1966-03-18 1967-02-28 Barnes Hind Pharm Inc Ophthalmic composition containing an anesthetic and fluorescein sodium
US4127674A (en) * 1977-03-21 1978-11-28 Allergan Pharmaceuticals, Inc. Method of treatment for glaucoma
JPS5495544A (en) * 1977-12-23 1979-07-28 Yamanouchi Pharmaceut Co Ltd Phenylethanolamine derivative and its preparation
CA1147342A (en) * 1977-10-12 1983-05-31 Kazuo Imai Process of producing novel phenylethanolamine derivatives
DE3125870C2 (de) * 1980-07-09 1994-09-15 William John Louis 3-Aminopropoxyphenyl Derivate, ihre Herstellung und sie enthaltende Arzneimittel
JPS5746946A (en) * 1980-07-09 1982-03-17 Sandoz Ag 3-aminopropoxyphenyl derivative, manufacture and medicine containing same
IE51421B1 (en) * 1980-08-01 1986-12-24 Smith & Nephew Ass Ophthalmic compositions containing triamterene
FR2640969B1 (hu) * 1988-12-23 1991-11-22 Midy Spa
FR2642755B1 (hu) * 1989-02-07 1993-11-05 Sanofi
AU4653993A (en) * 1992-07-02 1994-01-31 Telor Ophthalmic Pharmaceuticals, Inc. Methods and products for treating presbyopia

Also Published As

Publication number Publication date
EP0642789A4 (hu) 1995-03-29
KR100253515B1 (ko) 2000-05-01
BG62325B1 (bg) 1999-08-31
EP0642789A1 (en) 1995-03-15
CA2136321A1 (en) 1993-12-09
CN1080849A (zh) 1994-01-19
TW219930B (hu) 1994-02-01
DE69326610D1 (de) 1999-11-04
HU9403350D0 (en) 1995-02-28
ES2137260T3 (es) 1999-12-16
WO1993024121A1 (en) 1993-12-09
RU94046143A (ru) 1996-09-27
BR9306399A (pt) 1998-09-15
BG99213A (bg) 1995-08-28
RU2102069C1 (ru) 1998-01-20
DE69326610T2 (de) 2000-06-08
ATE185070T1 (de) 1999-10-15
US5663205A (en) 1997-09-02
EP0642789B1 (en) 1999-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HUT71123A (en) Remedy for glaucoma
KR960005707B1 (ko) 벤조일페닐아세트산 유도체 약제 조성물
KR100452715B1 (ko) 녹내장및안구국소빈혈을치료하기위한특정이소퀴놀린술포닐화합물의용도
US5891913A (en) Ophthalmic and aural compositions containing diclofenac potassium
EP0235544B1 (en) Ocular antihypertensive composition for topical use
JP3059092B2 (ja) ドライアイおよびドライアイを原因とする疾患の予防・治療剤
EP1938799B1 (en) Compositions for treating and preventing posterior segment ophthalmic disorders and use thereof
US6403598B1 (en) Ophthalmic composition
EP0517160B1 (en) Extended-release ophthalmic preparations
JPH03128332A (ja) α↓1―ブロッカー点眼剤
US20070105950A1 (en) Treatment of ophthalmic disorders using urea and urea derivatives
NZ248567A (en) Topical ophthalmic solutions comprising sorbitol, inositol, xylitol and mixtures thereof
EP0410749A2 (en) Anthocyanidins for the treatment of ophthalmic diseases
KR100193406B1 (ko) 근시의 예방 및 치료용 조성물
WO1997024129A1 (en) Pharmaceutical composition containing trehalose
ES2325360T3 (es) Tratamiento de trastornos oftalmicos usando urea y derivados de urea.
JP2741285B2 (ja) 緑内障治療剤
JPH10500130A (ja) テラゾシンを含有する緑内障治療用医薬組成物
JP2009528390A (ja) 薬用ラトランキュリン製剤
EP0885612A1 (en) Pirenoxine for the topical treatment of inflammatory conditions
CN116898800A (zh) 无防腐剂的眼科药物乳剂及其应用
EP0456988B1 (en) Use of naproxen as mydriatic agent
de ROETTH Ophthalmic Pharmacology and Toxicology
KR20000016784A (ko) 안 순환 장해 개선제
Polak Drugs used in ocular treatment

Legal Events

Date Code Title Description
DFD9 Temporary protection cancelled due to non-payment of fee