HUT64861A - Antiseptic active agent of herb extract and method for obtaining it - Google Patents

Antiseptic active agent of herb extract and method for obtaining it Download PDF

Info

Publication number
HUT64861A
HUT64861A HU9301217A HU9301217A HUT64861A HU T64861 A HUT64861 A HU T64861A HU 9301217 A HU9301217 A HU 9301217A HU 9301217 A HU9301217 A HU 9301217A HU T64861 A HUT64861 A HU T64861A
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pharmaceutical composition
active ingredient
process according
components
composition according
Prior art date
Application number
HU9301217A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9301217D0 (en
Inventor
Arrigo Claudio D
Original Assignee
Arrigo D
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arrigo D filed Critical Arrigo D
Publication of HU9301217D0 publication Critical patent/HU9301217D0/hu
Publication of HUT64861A publication Critical patent/HUT64861A/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K36/00Medicinal preparations of undetermined constitution containing material from algae, lichens, fungi or plants, or derivatives thereof, e.g. traditional herbal medicines
    • A61K36/18Magnoliophyta (angiosperms)
    • A61K36/88Liliopsida (monocotyledons)
    • A61K36/889Arecaceae, Palmae or Palmaceae (Palm family), e.g. date or coconut palm or palmetto
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Natural Medicines & Medicinal Plants (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Botany (AREA)
  • Alternative & Traditional Medicine (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya egy új, daganatellenes hatású kemoterápiában felhasználható gyógyszer, amelyet a pálmafélék családjába (Pálmáé) és a Phoenicoideae alcsaládba tartozó Phoeníx fajok terméséből nyernek.
A rákellenes harcot szolgáló kutatás egyik legfontosabb iránya a tumorellenes kemoterápia kutatása. A mindezidáig izolált antiblasztikus hatású, a kemoterápiában használt anyagok eredetükre és kémiai természetükre nézve igen különbözőek. Egyes osztódásgátló anyagok növényi eredetűek, így például az őszi kikericsből (Colchicum autumnalej a kolchicínt, a télizöldből (Vinca rosea) pedig a vincaleucoblasztint állítják elő. Ezek az anyagok - bár kétségtelenül mutatnak bizonyos tumorellenes aktivitást rossz hatékonysággal szelektálnak a degenerált és az egészséges sejtek között, és mivel ez utóbbiak anyagcseréjét is károsan befolyásolják, nem alkalmazhatók fenntartások nélkül.
Jelen találmány szerzője már szabadalmaztatott egy másik növényi eredetű tumorellenes anyagot (nevezetesen a Pittosporum tabira terméséből származó, CIDI elnevezésű vegyületet), amelyre az igen szelektív tumorellenes aktivitás és a többi antiblasztikus gyógyszerhez képest igen alacsony toxicitás a jellemző. Ezt a kutatási irányt folytatva, a szerző egy újabb daganatellenes hatású, kemoterápiában alkalmazható szert izolált, amely ugyancsak növényi eredetű, és amely szintén igen magas szelektív tumorellenes aktivitást és igen alacsony toxicitást mutat.
Jelen szabadalom egyik tárgya tehát egy eljárás olyan daganatellenes aktivitású anyagok és/vagy keverékek előállítására, amelyekre az jellemző, hogy a pálmafélék családjába tartozó növények részeiből és/vagy termékeiből állíthatók elő - bármilyen fejlettségi vagy érettségi stádiumban legyenek is ezek - alapjában véve a következő műveletek során:
a) az alkotóelemek extrakciója szerves oldószerben való áztatással;
b) az extraktumot tartalmazó oldat tetszés szerinti keverése és rázása egy másik oldószerrel, amely legalább részben elegyedik az elsővel, azért hogy az extraktum alkotóelemei elkülönülhessenek a kialakuló különböző fázisokban;
« · · ·
c) minden egyes fázis tetszés szerinti és egymástól független további kezelése, amelynek során az extraktum legalább egy vagy két komponensét oldó legalább egy vagy két szerves oldószert használnak, és amelyet a keletkező bármilyen csapadék szűrése valamint a folyékony maradék párologtatva szárítása követ;
d) az egyes folyékony fázisokban talált komponensek tetszés szerinti szeparálása; és
e) mind a tumorellenes aktivitású, mind az ezzel nem rendelkező komponensek - összegyűjtése.
Az extraktumok száríthatók és tisztíthatók a folyamat bármely lépése előtt. A felhasznált, pálmafélék családjába tartozó növény lehetőleg a Phoenicoideae alcsaládból, a Phoenix fajok közül származzon. Ilyen módon számos faj közül választhatjuk ki a kérdéses növényt, amely lehet például a Phoenix canadiensis, a Phoenix dactylífera, a Chanaerops excelsa, a Chanaerops humilis és még sok más.
Az oldószer lehet egy alkohol. Jó eredmények várhatók etil-alkohollal.
A szerves oldószer és a kezelendő növényi részek térfogatának optimális aránya 1:10 és 10:1 között van.
A kezelés időtartama előnyösen 5 perc és 3 hónap között mozog. A kezelés hőmérséklete változhat, előnyösen 5 oc és 100 oc közötti érték.
A hatóanyag teljes alkoholos extraktuma 1 mg/ml-es hígításban analizálható HPLC-n (Perkin-Elmer 250 folyadékkromatográf), 125 mm-4 mm RP 18 oszlop felhasználásával metanol:H2O=80;20 mozgó fázisban, 210 nm hullámhossznál. A nevezett alkoholos extraktum körülbelül 14 csúcsot mutat 1,123-tól (első csúcs) 33,461ig (14-dik csúcs) terjedő retenciós idővel. A legjellegzetesebb csúcsok: 1,123 (3,36% terület); 1,301 (3,01% terület); 1,583 (63,34% terület); 2,133 (14,88% terület) és 2,636 (3,33% terület) retenciós idejűek.
Az extraktum komponenseinek elválasztása lehetőleg valamilyen kromatográfiás módszerrel történik. Jó eredmények nyerhetők szilikagél oszlopon vagy HPLC preparativ oszlopon történő kromatográfiával.
-4Az extrakciót végezhetjük metanollal, amikor is a körülbelül 1,123, 1,301, 1,583,
2,133 és 2,636 retenciós idejű komponenseket gyűjtjük össze.
Etanolos extrakció után az oldatot kloroformmal lehet összerázni, ekkor két fázis keletkezik, egy zöld színű alkohol-kloroform fázis és egy sötétvörös vizes fázis. A tumorellenes aktivitást mutató komponensek ebben az esetben a vizes fázisban találhatók.
Ebben a stádiumban a vizes oldatot forgó bepárlóban töményíthetjük a következő módon:
1. a lombikhoz etil-alkoholt adva egy szuszpenziót kapunk, amelyből ezután petroléter hozzáadásával keverés után nagy mennyiségű csapadékot nyerünk, amit etanolos vízben újra feloldva és kb. 30 ml-re töményítve izopropil-alkoholban felszuszpendálunk, majd szárítunk. A felülúszót úgyszintén elpárologtathatjuk és száríthatjuk, ekkor piros színű amorf anyag keletkezik; végül ez az anyag kristályosítható, ha kevés metanolban feloldva izopropil-alkohol hozzáadásával szárítjuk, amikor is nagyon finom szuszpenzió keletkezik;
2. előnyös módon, a vizes oldatból töményítés után metil-alkohol hozzáadásával szuszpenziót állítunk elő, amelyhez ezután keverés közben etil-étert adagolva nagy mennyiségű pelyhes csapadékot nyerünk, majd a felülúszó eltávolítása után a csapadékot izopropil-alkoholban feloldjuk és forgó bepárlóban szárítjuk, ekkor világos rózsaszínes-pirosas por keletkezik.
A találmány vonatkozik mindazon anyagokra és keverékeikre, amelyeket az jellemez, hogy a fent leírt folyamat eredményeképpen keletkeznek.
Ezen találmánynak tárgya mindazon anyag és keverék, amelynek tumorellenes aktivitása van, és amelyet az jellemez, hogy a fent leírt eljárás eredményeképpen keletkezik.
A tumorellenes aktivitást mutató anyagok és keverékeik sóikká, komplexeikké vagy más vegyületeikké alakítva vízben oldhatóvá tehetők.
-5A találmány további tárgyát képezi az a gyógyszerkészítmény, amelyre az jellemező, hogy legalább egy hatóanyaga olyan anyag vagy keverék, amely a fent leírt folyamatok vagy ezek kombinációja eredményeképpen keletkező tumorellenes aktivitású anyagok vagy keverékeik csoportjába tartozik.
A gyógyszerkészítmény lehet parenterálisan felhasználható vizes oldat, szájon át alkalmazható kapszula, továbbá végbél- és hüvelykúp, balzsam, kenőcs, krém vagy zselé.
A vizes oldat ampullában hozható forgalomba. Minden ampulla 0,5-2,5 g hatóanyagot tartalmaz, előnyösen 0,2-1,7 grammot.
Ha a gyógyszerkészítmény kapszula, minden kapszula 0, l-2g hatóanyagot tartalmaz, előnyösen 0,2-1,2 grammot.
Abban az esetben, ha gyógyszerkészítmény végbélkúp, minden kúp 0,5-2,5 g hatóanyagot tartalmaz, előnyösen 1,2-1,7 grammot.
Ha a gyógyszerkészítmény hüvelykúp, minden kúp 0,5
-2,5 g hatóanyagot tartalmaz, előnyösen 1,2-1,7 grammot.
Abban az esetben, ha a gyógyszerkészítmény balzsam, kenőcs, krém vagy zselé, a helyileg alkalmazott anyagnak 0,5-12 t%-a a hatóanyag, előnyösen 3-7 t%-a.
A találmány vonatkozik továbbá mindazokra a komponensekre, egyedül vagy keverékekben, amelyek a fenti extrakciós, elválasztási és összegyűjtési módszerekkel állíthatók elő, és amelyekből nem tumoros megbetegedések keze-lésére alkalmas gyógyszereket készítenek.
Mindezidáig a jelen találmány általános leírását adtuk meg. A most következő példák segítségével részletesebben leírjuk a találmány tárgyát, jellemzőit, előnyeit és előállításának módszereit.
1. PÉLDA
A hatóanyag kivonásának és tisztításának módszere
Chamaerops excelsa terméseket szobahőmérsékleteten 95%-os etil-alkoholba helyezünk úgy, hogy az alkohol elfedje a terméseket (ez kb. 1:1 térfogatarányt és kb. 7:1 tömegarányt jelent). A terméseket legalább 30 napig hagyjuk ázni, ezután leszűrjük.
• ·
-6A fenti folyamat során nyert alkoholos extraktumból 500 ml-t azonos mennyiségű kloroformmal keverve elválasztó tölcsérve töltjük. Az elkülönülés, amely néhány keverés után megindul, 24 óra elteltével válik teljessé: a tölcsér alsó részében a zöld szímű alkohol-kloroform elegy elkülönül a felső részben lévő bordó-vörös színű vizes oldattól (vörös oldódó frakció=VOF), amely a gyümölcsben eredetileg is jelen lévő vízoldékony anyagokat tartalmazza. A VOF az össztérfogatnak kb. 20%-át alkotja, és HPLC-vel vizsgálva majdnem kizárólag 1,175 (22,04% terület), 1,575 (67,47% terület) és 2,284 (10,49% terület) retenciós idejű komponensekből áll. A VOF kiszárítva vörös színű amorf anyag. Az elválasztó tölcsér alsó részében elkülönülő zöld szímű alkohol-kloroform oldat (zöld oldhatatlan frakció=ZOF) kiszárítva vízben oldhatatlan, metanolban való oldás után HPLC-vel vizsgálva négy különböző retenciós idejű csúcsot ad: 1,089-nél (14,17% területű, 1,299-nél (8,29% terület), 1,600-nál (68,10% terület) és 2,268-nál (9,43% terület).
2. PÉLDA
A hatóanyag tisztítására szolgáló módszerek
1. Első módszer.
Az első példában leírt folyamatok eredményeképpen keletkező vizes oldatot (VOF) [a teljes alkoholos extraktum a ZOF-ot leszámítva) 45 oc-on egy forgó bepárlóban erősen bepároljuk úgy, hogy a térfogata kb. 30 ml legyen. Ekkor 300 ml etil-alkoholt adunk a lombikhoz. Szuszpenzió keletkezik. Azonos térfogatú (300 ml) petrolétert adagolunk, majd az elegyet összekeverjük. Nagy mennyiségű csapadék keletkezik. Az átlátszó úszó régiót összegyűjtjük, leszűrjük és forgó bepárlóban szárítjuk. Az eredmény egy vörös színű, vízben oldódó amorf anyag. Ezt a vörös, amorf anyagot metanolban többször feloldjuk, és forgó bepárlóban töményítjük egészen addig, amíg egy erősen koncentrált, teljesen metanolos oldatot nem kapunk. Ekkor izopropilalkoholt (kb. 200 ml-t) adagolunk a lombikhoz, amelynek következtében különlegesen finom szuszpenzió keletkezik, amit kiszárítunk. Ilymódon egy feltűnően finom, pirosasrózsaszín port nyerünk, amely ténylegesen a tisztított és kristályosított VOF.
-7• ·· : . . ·.· *··* ··· ··· ····
A VOF por oldódik vízben, metanolban és etanolban, nem oldódik viszont izopropil-alkoholban. Oldatai ragyogó piros színűek.
A metilalkoholban feloldott VOF a szokásos módon végzett HPLC vizsgálat során egyetlen csúcsot ad 1,591 retenciós időnél.
A VOF por erősen higroszkópos, ezért vákuumos szárítás után zárt üvegben, vákuum alatt tároljuk.A lombikban keletkező csapadékot külön oldjuk fel etil-alkohol és víz 3:1 arányú keverékében és a szokásos módszerrel forgó bepárlóban párologtatással töményítjük addig, amíg el nem érjük a kb. 30 ml-es térfogatot. Ekkor az edénybe izopropil-alkoholt adagolva finom szuszpenziót nyerünk, amelyet szárítunk. Halvány rózsaszínes-pirosas port kapunk, amely HPLC-ben ugyanazt a retenciós idejű csúcsot adja, mint amit a második módszer a) pontjában írunk le.
2. Második módszer.
f\z első példában ismertetett műveletek végrehajtása után keletkező vizes oldatot (VOF) (a teljes alkoholos extraktum a ZOF-ot leszámítva) forgó bepárlóban 45 oc-on addig párologtatjuk, amíg a térfogata 30 ml nem lesz.
Ekkor 300 ml metil-alkoholt adunk a lombikba. Finom szuszpenzió keletkezik. Az elegyet összekeverjük. Azonos térfogatú etil-étert adunk hozzá, majd az elegyet tovább keverjük. Összefüggő, nagy pelyhes csapadék keletkezik. A felülúszót eltávolítjuk. Minden a 2. pontban a fentiekben leírt, a csapadék képződését elősegítő művelet többször is megismételhető a hatóanyag tisztaságának fokozása érdekében.
Miután a felülúszót eltávolítottuk, a csapadékot kb. 100 ml izopropil-alkoholban feloldjuk és azután forgó bepárlóban szárítjuk. így egy finom rózsaszínes-pirosas port kapunk, amelyet a továbbiakban DEGU-nak nevezünk.
A DEGU nem oldódik acetonban, benzolban, kloroformban, etil-éterben, petroléterben, etil-alkoholban, metil-alkoholban, izopropil-alkoholban, oldódik viszont vízben.
Kémiai és fizikai-kémiai jellemzők
Az egyszeri kicsapatással előállított DEGU por
a) HPLC • ·
RP 18-as oszlop 125 mm-4 mm; metanol:víz=80:20 mozgó fázis; 210 nm-es hullámhossz; a koncentráció 1 mg/ml; retenciós idők 0,728 (2,18% terület), 0,994 (40,89% terület), 1,452 (56,98% terület).
A módszer ugyanaz, a koncentráció 2 mg/ml; a retenciós idők 1,031 (40,75% terület), és 1,457 (59,26% terület).
Supelcosil LC-NH2 szférikus 5 u oszlop; mozgó fázis; CH3CN:H2O=3:1; áramlási sebesség 1,5 ml/min; UV detektor 217 nm; retenciós idők 1,702 (konc. 15,823), 1,958 (konc. 75,7988), 5,039 (konc. 9,1218).
Irreguláris 18 10 u Chrompack Lichrosorb RP oszlop; mozgó fázis:
CH3CN;H2O=3:1; áramlási sebesség 1,5 ml/min; UV detektor 217 nm-nél; retenciós idők 1,503 (konc. 15,3867), 1,826 (konc. 42,5747), 2,019 (konc. 38,1984), 4,132 (konc. 3,8399).
b) Infravörös spektrum (Spetrofotometer IR Perkin Elmer Mód. 683) KBr közegben, 1 mg/100 mg koncentrációnál.
Megfigyelhető sávok:
350 cm-1 nyújtott OH kapcsolt
2900 cm-1 nyújtott CH3 és CH2
1600 cm-1 nyújtott C=C
1510 cm-1 hajlított OH kapcsolt
1400 cm-1 hajlított CH
1380 cm-1 hajlítottCH3
1250 cm-1 hajlított szabad OH
1050 cm-1 nyújtott C-O.
c) UV spektrum (Spektrofotométer UV - vis Perking Elmer Mód. Lambda 5).
Az oldat CH3OH:H2O=4;1 elegyben, 5x10-2 mg/ml koncentrációnál:
maximális abszorbció; alapvonal 204 nm másodlagos 279 nm
-9Az oldat CH3OH:H2O=3:1 elegyben, 5x1 CT2 mg/ml koncentrációnál:
maximális abszorbció: alapvonal 202 nm másodlagos 279,5 nm
d) NMR spektrumok.
Az NMR spektrum analizálása Bruker AC készülék segítségével történt 200 MHznél (proton) és 50 MHz-nél (szén). A minták előállítása úgy történt, hogy 55 mg vizsgálandó anyagot 0,6 ml DMSO-dó-ban feloldottunk, és belső standardként a 3(trimetil-szilil)-propánszofonsav Na sójának 15 mg-ját használtuk.
A 1H spektrum vizsgálatához 30 o-os impulzust használva 3668 tranzienst akkumuláltunk. A lazán kötött protonok cseréjét 5 csepp D2O hozzáadásával idéztük elő. A relatív 1H spektrumot 212 tranziens akkumulálásával állítottuk elő. A 13c spektrumot 90 o-os impulzust és 1,4 másodperces késleltetést használva 11 565 tranziens akkumulálásával produkáltuk.
A proton spektrumok analízisekor többjei figyelhető meg a 2,5 és 4 ppm közötti területen, ami talán alkohol vagy éter C-H kötés jelenlétének tudható be; valamint a 4 és 5 ppm közötti területen, ami valószíműleg hidroxil természetű lazán kötött protonok jelenlétét bizonyítja. Ezenkívül a spektrum vinil proton területén is megfigyelhetők gyenge jelek.
A 13c spektrum hasonló információt szolgáltat, mivel a vinil szénatom régióban csak néhány, az alkoholos és éteres szénatom régióban viszont számos jelet mutat.
e) Százalékos analízis: C% 38,48
H% 5,72
N% ----O% 55,80
A fenti analízist legjobban megközelítő empirikus képlet a következő: C9H16O10.
f) Olvadáspont: 95-130 oc (bomlás).
g) A vizes oldat pH-ja: 6,05.
····
A DEGU anyag fent leírt kémiai és fizikai-kémiai jellemzői a tisztítás mértékétől (a kicsapások és mosások számától függően) változhatnak, ahogy azt a következő táblázatban összefoglaltuk.
módszer teljes VOF l. mosás 2. mosás 3. mosás
por után nyert után nyert után nyert
por por por
a
szárazanyag tömege (g/l) ~26 -12 ~8 ~5
o.p. (bomlási) 70-75 95-130 130-150 1 70-200
(°C)
HPLC (RT) 1,175 0,728 0,088 0,777
(RP 18) (22,4%) (2,18%%) (0,36%) (,99%)
oszlop;
mozgó fázis; 1,575 0,994 1,085 1,044
metanol ;víz= (67,47%) (40,89%) (77,78%) (41,41%)
=80:20
1=210 nm 2,284 1,452 1,579 1,571
c=1 mg/ml (10,49%) (56,93%) (21,86%) (1 1,51%
2,438 (46,09%) a vizes 6,2 6,05 6,55 6,41 oldat pH-ja
LD50
Swíss egéren >2000 >2000 > 2000 >2000
i.p. (mg/kg)
3, PÉLDA
A hatóanyag kromatográfiás elválasztásának módszere
A gyógyszer teljes alkoholos extraktumát forgó bepárlóban szárítjuk, majd kevés alkoholban és vízben újra feloldjuk. Ezt az oldatot 60-as szilikagél vagy - a nagyobb
-11 precizitás kedvéért - preparativ HPLC oszlopon kromatografáljuk. Tiszta frakciók, ahogy azt már fentebb leírtuk, a következő retenciós időknél jelennek meg: 1,123; 1,301; 1,583; 2,133 és 2,636.
4, PÉLDA
Az in vitro és in vivő tumorellenes aktivitást bizonyító vizsgálatok
A fenti példákban leírtaknak megfelelően előállított vizes etil-alkoholban oldódó vagy oldott anyagok és/vagy kerverékeik kifejezett tumorellenes aktivitást mutatnak, toxicitásuk még elfogadható és immunoszuppresszív hatásuk nincsen. Jelen találmány szerzője már megfigyelte ezeket a különleges jellegzetességeket más növényekből izolált hatóanyatok esetében is, ez azonban, ahogy azt már fentebb leírtuk, egy korábbi szabadalom tárgyát képezi. Ezek a jellegzetességek valószínűleg annak tulajdoníthatók, hogy ez az anyagcsoport a neoplasztikus sejt minden membránjára, a sejtmembránra, a különböző sejtszervek membránjaira és a sejtmag membránjára egyaránt lítikus hatást gyakorol. A tumoros sejtekre gyakorolt jelentős szelektív antineoplasztikus aktivitás hisztológiai szinten mind in vitro, mind in vivő bebizonyosodott, mivel a sejtek nyilvánvalóan változáson mennek keresztül, nevezetesen megduzzadnak, összetapadnak, a sejtmembrán kifordul, rojtossá válik, a citoplazma felhabosodik, vakuolizálódík, a sejtmagban lévő kromatin és a nukleoluszok elhalványodnak. Ezeknek az anyagoknak az erős szelektivitását mutatja az, hogy az előzőekben felsorolt kóros elváltozások a kezelésnek kitett normális sejteknél egyáltalán nem figyelhetők meg.
A fenti anyagok in vivő antineoplasztikus aktivitását Sa 180-as Swiss egereken vizsgáltuk a felhasznált anyag minőségétől függően 20-1000 mg/testsúly kg/nap dózisban, a transzplantációt követő naptól kezdve 8 egymás utáni napon intraperitoneálisan adva. A kontroll állatok 23,0 napos átlagos túlélési idejével összehasonlítva, a kezelt állatok 80%-ánál a tumor kilökődését figyeltük meg, így ezeket az állatokat egyértelműen túlélőknek tekintettük.
A tumor transzplantációja után 24 órával adott egyszeri szubkután injekció, amely az egyszeri intraperitoneális injekcióban alkalmazott dózis nyolcszorosa az esetek 100%-ában a tumor kilökődését okozza.
-12Az ezen szabadalomban leírt anyagok, sóik, keverékeik vagy komplexeik terápiás célra intramuszkulárís, intravénás vagy testüregbe adott injekcióban lehetőleg vizes oldataik formájában használandók.

Claims (38)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás tumorellenes aktivitással rendelkező anyagok és/vagy készítmények előállítására, azzal Jellemezve, hogy a pálmafélék (Palma) családjába tartozó, fejlődésük és érettségük bármely szakaszában lévő növények részeit és/vagy terméseit:
    a) az alkotórészeket szerves oldószerben történő áztatással extraháljuk;
    b) adott esetben az extraktumot tartalmazó oldatot egymásik, az elsővel legalább részben elegyedő oldószerben keverjük és rázzuk az extraktum alkotórészeinek elkülönítése céljából.
    c) adott esetben bármelyik fázist tetszés szerint és egymástól függetlenül kezeljük, legalább egy vagy két olyan szerves oldószerrel, amely az extraktum legalább egy komponensére nézve oldószer, az esetlegesen keletkező csapadékot, és a csapadékot és/vagy a felülúszó maradékot szárazra pároljuk,
    d) adott esetben a különböző folyadék fázisokban talált komponenseket elválasztjuk,
    e) az egymástól elkülönített tumorellenes aktivitással rendelkező és nem rendelkező komponenseket összegyűjtjük, miközben a fent leírt extraktumokat minden következő kezelés előtt tetszés szerint szárítjuk és tisztítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy az a Phoenicoideae alcsaládba és a Phoenix fajba tartozó növényeket alkalmazunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerint eljárás, azzal Jellemezve, hogy kizárólag a Phoenix canadiensis, a Phoenix dactylifera, a Chamaerops excelsa vagy a Chamaerops humílis fajok egyedeit vagy azok kombinációit alkalmazzuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy alkohol típusú oldószert alkalmazunk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy alkoholként etanolt használunk.
    V··· ·4 · f ·♦ • · · ·· ·· · · • ·* · · * ·«.· *··* ·♦· ··· ♦·«·
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a szerves oldószert és a kezelendő növényi részeket 1:10 és 10:1 közötti térfogatarányban alkalmazzuk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a kezelést 5 perc és 3 hónap közötti időtartamig végezzük.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a kezelést 5 OC és 100 oC közötti hőmérsékleten végezzük.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy az extraktum összetevőit kromatográfiás úton választjuk szét.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy az extraktum összetevőit szilikagél oszlopon választjuk szét.
  11. 11. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy az extraktum összetevőit HPLC preparatív oszlopon választjuk szét.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy az elválasztást HPLC technikával végezzük, és hogy az 1,123, 1,301, 1,583, 2,133, és a 2,636 retenciós idejű komponenseket gyűjtjük össze.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás; azzal Jellemezve, hogy az extrakciót etanollal végezzük, a keletkezett oldatot kloroformba rázzuk ki, aminek következtében két fázis keletkezik, nevezetesen egy zöld színű alkohol-kloroform fázis és egy vöröses-bordó színű vizes fázis, és ahol a tumorellenes hatású komponensek ez utóbbi, vöröses-bordó fázisban találhatók.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a tumorellenes aktivitással rendelkező komponenseket a vizes fázis kiszárítása és az oldott anyag metanol-víz elegyében történő visszaoldása után kromatográfiásan választjuk el.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a tumorellenes aktivitással rendelkező komponenseket HPLC technikával választjuk szét, és a 0,777, 1,044, 1,175, 1,575 és 2,284 retenciós idejű komponenseket gyűjtjük össze.
  16. 16. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a vizes oldatot forgó bepárlóban párologtatással töményítjük, majd etil-alkoholt és petrolétert
    S·· • « • · • · • ··· ···» ·«<« ·* • · · ·
    V ·· • · · · • · ·· · adagolunk hozzá, az így keletkező csapadékot szárazra pároljuk - így halványrózsaszín por marad vissza - amelynek HPLC-vel történő elemzésekor 0,728, 0,994 és 1,452 retenciós idejű csúcsokat kapunk, - majd a felülúszót is bepároljuk, így amorf vörös anyagot kapunk, amely HPLC-vel egyetlen, 1,591 retenciós idejű csúcsot ad.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy mind a csapadékot, mind a felülúszóból származó amorf anyagot metil-alkoholban és izopropilalkoholban történő szuszpendálás után vörös por formájában kristályosítjuk.
  18. 18. A 13. igénypont szerinti eljárás, azzal Jellemezve, hogy a vizes oldatot bepárló lombikban töményítjük, majd metil-alkoholt és etil-étert adagolunk, a kapott csapadékot - a felülúszó eltávolítása után - izopropil-alkoholban szuszpendáljuk és szárijuk, így halvány rózsaszínű anyagot kapunk, amely HPLC-vel vizsgálva a következő retenciós időket mutatja: 0,728 (2,18% terület), 0,994 (40,89% terület) valamint 1,452 (56,93% terület).
  19. 19. Anyagok és készítmények, azzal Jellemezve, hogy azokat az 1.-18. igénypontokban leírt eljárásokkal állítják elő.
  20. 20. Tumorellenes aktivitással rendelkező anyagok és készítmények, azzal Jellemezve, hogy azokat az 1-18. igénypontokban leírt eljárásokkal állítjuk elő.
  21. 21. A 20. igénypontban leírt tumorellenes aktivitású anyagok és készítmények vízben oldódó sói, vegyületei, komplexei vagy ezek kombinációi vízoldékony formában kialakítva.
  22. 22. Gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy hatóanyagként legalább egy olyan tumorellenes aktivitású anyagot és/vagy keveréket tartalmaz , amelyet az 1-
    18. igénypontok bármelyike szerinti eljárással állítottak elő.
  23. 23. A 22. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy vizes oldat, amely parenterálisan (nem szájon át) használandó fel.
  24. 24. A 22. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy szájon át történő alkalmazandó kapszula.
  25. 25. A 22. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy rektális alkalmazású végbélkúp.
  26. 26. A 22. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy vaginális alkalmazású húvelykúp.
  27. 27. A 22. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy kiszerelési formája balzsam, kenőcs, krém vagy zselé.
  28. 28. A 23. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, 0,5-2,5 g hatóanyagot tartalmazó ampulla.
  29. 29. A 28. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy minden ampulla 1,2-1,7 g hatóanyagot tartalmaz.
  30. 30. A 24. igénypont szerinti kapszulában forgalomba hozott gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy minden kapszula 0,1-2,0 g hatóanyagot tartalmaz.
  31. 31. A 30. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy minden kapszula 0,8-1,2 g hatóanyagot tartalmaz.
  32. 32. A 25. igénypont szerinti végbélkúp kialakítású gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy 0,2-2,5 g hatóanyagot tartalmaz.
  33. 33. A 32. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy
    1,2-1,7 g hatóanyagot tartalmaz.
  34. 34. A 26. igénypont szerinti húvelykúp kialakítású gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy 0,5-2,5 g hatóanyagot tartalmaz.
  35. 35. A 34. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy
    1,2-1,7 g hatóanyagot tartalmaz.
  36. 36. A 27. igénypont szerinti balzsam, kenőcs, krém vagy zselé kiszerelésű gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy a kötőanyagot 0,5-12%-ban tartalmazza.
  37. 37. A 36. igénypont szerinti gyógyszerkészítmény, azzal Jellemezve, hogy a lokális használatra szánt anyag a hatóanyagot 3-7 tömeg%-ban tartalmazza.
  38. 38. Nl 1.-18. igénypontok szerinti eljárással előállított komponensek kizárólagosan vagy keverékekben történő felhasználása nem tumoros megbetegedések kezelésére szolgáló gyógyszerkészítmények előállítására.
HU9301217A 1991-08-28 1992-08-25 Antiseptic active agent of herb extract and method for obtaining it HUT64861A (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITRM910637A IT1249447B (it) 1991-08-28 1991-08-28 Farmaco antineoplastico di estrazione vegetale. procedimento per la sua preparazione.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU9301217D0 HU9301217D0 (en) 1993-07-28
HUT64861A true HUT64861A (en) 1994-03-28

Family

ID=11400330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9301217A HUT64861A (en) 1991-08-28 1992-08-25 Antiseptic active agent of herb extract and method for obtaining it

Country Status (16)

Country Link
US (1) US5556626A (hu)
EP (1) EP0554445A1 (hu)
JP (1) JPH0784391B2 (hu)
KR (1) KR960014791B1 (hu)
AU (1) AU654583B2 (hu)
BG (1) BG61065B1 (hu)
CA (1) CA2093914C (hu)
FI (1) FI98889C (hu)
HU (1) HUT64861A (hu)
IL (1) IL102801A (hu)
IT (1) IT1249447B (hu)
MX (1) MX9204917A (hu)
PL (1) PL168929B1 (hu)
PT (1) PT100819A (hu)
RO (1) RO109816B1 (hu)
WO (1) WO1993004689A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1245700B (it) * 1991-05-29 1994-10-14 Arrigo Claudio D Chemioterapico antineoplastico di origine vegetale, ad elevata selettivita' e tossicita' fortemente ridotta e procedimento per la sua preparazione
FR2743723B1 (fr) * 1996-01-18 1998-04-17 Texinfine Sa Utilisation d'extrait des plantes de la famille des dictyotales en vue de la realisation de preparations destinees a remanier les elements glycosyles de la matrice extracellulaire de tissus vivants
IL121320A (en) * 1997-02-23 2000-12-06 Ibr Ltd Extracts from cells or tissue of organisms which are capable of entering dormancy for inhibition of proliferation of target cells or tissue
FR2762218A1 (fr) * 1997-04-21 1998-10-23 Bachir Ouis Medicament destine a la guerison de toute maladie dont la sterilite chez l'homme ou l'animal caracterise par le fait que le coeur du palmier dattier contient une substance minerale qui est faite d'argile
US20060160702A1 (en) * 1998-02-23 2006-07-20 Etienne Soudant Compositions comprising anti-proliferative agents and use thereof
WO2006131932A1 (en) * 2005-06-09 2006-12-14 Mmi Corporation Herbal formulation capable of preventing alcohol-induced hangover, methods of preparing the same and use thereof

Also Published As

Publication number Publication date
US5556626A (en) 1996-09-17
JPH0784391B2 (ja) 1995-09-13
BG97662A (bg) 1994-03-31
CA2093914A1 (en) 1993-03-01
FI931898A (fi) 1993-04-27
BG61065B1 (bg) 1996-10-31
FI98889B (fi) 1997-05-30
JPH05506674A (ja) 1993-09-30
KR960014791B1 (ko) 1996-10-19
MX9204917A (es) 1993-02-01
WO1993004689A1 (en) 1993-03-18
FI931898A0 (fi) 1993-04-27
ITRM910637A0 (it) 1991-08-28
RO109816B1 (ro) 1995-06-30
PL299218A1 (en) 1994-04-05
KR930701968A (ko) 1993-09-08
ITRM910637A1 (it) 1993-02-28
EP0554445A1 (en) 1993-08-11
IT1249447B (it) 1995-02-23
IL102801A (en) 1997-09-30
AU2549892A (en) 1993-04-05
CA2093914C (en) 1998-07-07
HU9301217D0 (en) 1993-07-28
AU654583B2 (en) 1994-11-10
PL168929B1 (pl) 1996-05-31
FI98889C (fi) 1997-09-10
PT100819A (pt) 1994-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Nguyen et al. Preliminary phytochemical screening and determination of total polyphenols and flavonoids content in the leaves of Houttuynia cordata Thunb
CH653349A5 (de) Polysaccharide, ihre herstellung und diese enthaltende therapeutische zusammensetzungen.
HUT64861A (en) Antiseptic active agent of herb extract and method for obtaining it
Mir et al. Phytochemical analysis and antioxidant properties of the various extracts of Catharanthus roseus
CZ290320B6 (cs) Alkaloidy z Mappia foetida, způsob jejich výroby, jejich pouľití k výrobě farmaceutických prostředků a farmaceutické prostředky s jejich obsahem
KR960014790B1 (ko) 선택성이 높고 독성이 크게 감소된 식물 유래의 항신생물 화학요법제 및 그의 제조방법
JPS6236330A (ja) センブリ抽出エキス及びその製法
US10702550B1 (en) Synthesis of olive leaf extract silver nanoparticles
EP0817636B1 (en) Cinnamoyl-c-glycoside chromone isolated from aloe barbadensis
Habibah et al. Phytochemical profile and bioactive compounds of beluntas leaves extract (Pluchea indica L.) and its hydrogel preparations
DE19600301A1 (de) Bioregulatorischer Wirkstoff, Verfahren zu seiner Herstellung sowie dessen Verwendung
JP4790620B2 (ja) 新規な鎮痛性化合物,これを含有する抽出物及びその製造方法
NAM PHYTOCHEMICAL SCREENING FROM PARTS OF TACCA LEONTOPETALODES (L.) KUNTZE COLLECTED FROM AN
MX2011009446A (es) Extracto de loeselia mexicana con cuantificacion de dafnoretina y su uso para el tratamiento de ansiedad.
JP2000281698A (ja) 生理活性物質ファークレアスタチンおよび制癌剤

Legal Events

Date Code Title Description
DFC4 Cancellation of temporary protection due to refusal