HU230480B1 - Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására - Google Patents

Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU230480B1
HU230480B1 HU0800467A HUP0800467A HU230480B1 HU 230480 B1 HU230480 B1 HU 230480B1 HU 0800467 A HU0800467 A HU 0800467A HU P0800467 A HUP0800467 A HU P0800467A HU 230480 B1 HU230480 B1 HU 230480B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
alkyl
solution
process according
toluene
Prior art date
Application number
HU0800467A
Other languages
English (en)
Inventor
dr. Lax Györgyi Koványiné
Mezei Tibor Dr.
József Barkóczy
Volk Balázs Dr.
Lukács Gyula Dr.
Enikő Molnár
László Józsefné Kocsis
György Krasznai
Kőhegyi Imre dr.
Judit Broda
Porcs-Makkay Márta dr.
Original Assignee
Egis Gyógyszergyár Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Egis Gyógyszergyár Nyilvánosan Működő Részvénytársaság filed Critical Egis Gyógyszergyár Nyilvánosan Működő Részvénytársaság
Priority to HU0800467A priority Critical patent/HU230480B1/hu
Publication of HU0800467D0 publication Critical patent/HU0800467D0/hu
Priority to PCT/HU2009/000063 priority patent/WO2010010412A2/en
Publication of HUP0800467A2 publication Critical patent/HUP0800467A2/hu
Publication of HU230480B1 publication Critical patent/HU230480B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D333/00Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom
    • C07D333/02Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings
    • C07D333/04Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings not substituted on the ring sulphur atom
    • C07D333/06Heterocyclic compounds containing five-membered rings having one sulfur atom as the only ring hetero atom not condensed with other rings not substituted on the ring sulphur atom with only hydrogen atoms, hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals, directly attached to the ring carbon atoms
    • C07D333/14Radicals substituted by singly bound hetero atoms other than halogen
    • C07D333/20Radicals substituted by singly bound hetero atoms other than halogen by nitrogen atoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C213/00Preparation of compounds containing amino and hydroxy, amino and etherified hydroxy or amino and esterified hydroxy groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C213/02Preparation of compounds containing amino and hydroxy, amino and etherified hydroxy or amino and esterified hydroxy groups bound to the same carbon skeleton by reactions involving the formation of amino groups from compounds containing hydroxy groups or etherified or esterified hydroxy groups

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Találmányunk tárgya eljárás az (I) általános képletű N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására, amelyekben Q és Q'jelentése egymástól függetlenül adott esetben halogénatommal, 1-6 szénatomos aIkil-csoporttal, 1-6 szénatomos alkil-csoportot tartalmazó alkoxi-csoporttal, 1-6 szénatomos alkenil-csoporttal vagy trifluor-metilcsoporttal helyettesített fenil-, naftil- vagy tienil-csoport, oly módon, hogy a megfelelő (XXIV) általános képletű alkil- vagy fenil-uretán származékot enyhe reakciókörülmények között, alacsony hőmérsékleten Grignard-reagenssel reagáltatjuk.
ELJÁRÁS .V-METSL-ARÍLÖXLPROPÁNAM&N SZÁRMAZÉKOK ELŐÁLLÍTÁSÁRA
Taiáimsnyunk tárgya eljárás az (1) általános képletü ..V-metii-aríloxí-propánamin származékok előállítására, amelyekben Q és Q’ jelentése egymástól függetlenül adott esetben halogénaiommak 1-6 szénatomos alkil-osoportdtl, 1-6 szenafomos alkÖ-csopottót tartalmazó alkoxi-esoporttál, .1-6 szénatomé» alkeml-esoporítxd vagy tridóor-metiTesoporital helyettesített fenik nafhl- vagy freml-csoport, oly .módon, hogy a megtelek (XXIV) általános képletü uretán származékot, amelyben Q és Q' jelentése a fenti, R jelentése 1-6 szénaíomos alkíi-esoport, árucsoport vagy 06 szénatomos alkíl-csoportot tartalmazó aralkil-csoport, 2,2,2-trikiór-etíl csoport, valamely (XXV) képletü Grignard-reagenssel reagálhatunk, amelyben Gr jelentése 1 -6 szénaíomos alkil-csoport, aríl-csoporf vagy 1-6 szénatomos alkil-esoporiot tartalmazó aralkílcsoport, X jelentése haiogénatom, A találmányunk szerinti eljárás alkalmazható a gyóg>ászaiban széles körben használt <ÍI) képletü dnlnzetíne (<A)-(éj-A-mctil-3-(l -nafdloxi)-3(2~demU-propd-atninJ és a (III) képletü flnözetine [Mmfi^l-3-(4-triSuMmetíLfeoxi)~3-fetíK propíl-amlnj demetilezéssel végzett előállítására, duloxedne esetén a (ÍV), riuímetine eseten az (V) képletü intermedierből kiindulva.
Az Atóredl-ariloxi-propánamín származékok számos képviselője, például a (II) képletü duloxeílne, a (ΙΠ) képiéin Snoxetlne (ezen kívül a tnmoxetine, az afomoxctine, a msoxetme, a norOuoxetmej a gyógyászatban használt anddepresszáns hatású vegyületek, A depressziós vágyszorongásos állapot kialakulásának egyik leggyakoribb oka a. központi Idegrendszer csökkent szeretőn in szintje, amely a szerotonin szintézisének tokozásával , illetve lebomlásának lassításával befolyásolható. A felsorolt vegyületek az un. szelektív szeroíomn-norepinefe visszavételt gátló (SSXRí) gyógyszerhatóanyagok csoportjába tartoznak, amelyek az emberi szervezetben a szetülonín lebomlását oly módon lassítják, hogy a hatásért felelős receptoroktól a szerotonin és norepínefrln visszaáramlását lassítják, és ezáltal e neurotranszmiííerék gyors inaktíválödásáí megakadályozzák.
A fentiekben említett vegyületek közős szerkezed része az rVmetd-propilamm egység, amelynek kialakítására több eljárást használnak a kémikusok.
Ipara méretű előállításnál gazdaságossági és környezet-terhelési szempontból az A-medlpropilamin szerkezeti egység a megfelelő A?-metd-V~berrzll~propiiamln származékból kiindulva előnyös módon állíthaíö elő, amely származékról a henzilesoport sokszor igen egyszerűen és magas termeléssel, palládium-szén katalizátorral végzett katalitikus hídrogénezéssel eltávolítható. miközben toluol keletkezik melléktermékként, A katalizátor visszanyerhető és regenerálható, tehát az eljárás minimális melléktermék-képződéssel és környezeti aiáalomraal jár.
Abban az esetben azonban, amikor az A-metű-pmpiiami;n alapváz kénatomot tartalmazó csoporttal (pl, bólén gyűrűvel) van helyettesítve, mint például a dnloxetine esetében, a megtételé (VI) képletű A-mebl-A-benzii származék katalitikus debenzíiezése a gyakorlatban nem alkalmazható, mert a kén dezaktiváljn a palládium katalizátort Ilyenkor a áebenzileZés Igen nagy mennyiségű palládium katalizátor jelenlétében Is csak alacsony termeléssel, vagy nyomokban sem megy végbe, ami mcghíusitfe az eljárás alkalmazását.
A WO2Ö(W2779k szabadalmi bejelentés leírása azt az elvi kitanítást tartalmazza, hogy lehetőség van olyan duloxebne származék előállítására, amely a (ÍV) képletű vegyidet 30dimeblammo csoportja bolyén Mmetil-V-bsnzílamino csoportot tartalmaz ((Vi) képletű vegyület), A (VI) képiéin vegyidet elméletileg rezolválhato, és ieltéielczík, hogy a rezolvált .IVraetll-.V-benz.il vegyületet katalitikus hidrogénezéssel a (11) képiem duloxetlne-né lehet alakítani, A bejelentés azonban sem a rezolválásra, sem a katalitikus dehenzüezésre nem tartalmaz példát.
Az A-benzdcsoport nemcsak katalitikus hidrogénezéssel távolítható él, hanem enyhe körülmények között reakcióba lép klórhangyasav-észterekkel, a képződő karhamát pedig lúgos hidrolízissel A-mehlanüno csoporttá alakítható.
ilyen eljárást ismertet a (öl) képiéin tlnoxedne előállítására az EPŐ17ŐÖÖ sz. szál bejelentés, amelyben a megfelelő tVÍB képletű A^benzd-AAuetilamino szárraazékhöl (Vili) képletű kíórhangya^v-fettiíés^feovl (IX) kepletn íluoxeílne femlkarbamátot állítanak elő 8ő,5 %~os termeléssel.
A (Vll) képletű henzíl származék más alkil, például metil- vagy etd-karfeamáíiá is alakítható, A Aíűorg. Afeá öve?;. WI5, 1739 cikkben leirt eljárás alapján a (Vili képletű vegyidéiből a (X) képletű kiórhangyasav-raetílésAerrel a (XI) képletű íluoxetine metilkarbamátot állítják elő, majd ezt vizes-lűgos hidrolízisnek vetik alá, A raeííl-karfeamát képzésének és hidrolízisének össztermelése a (Itt) képiéin fluoxehne~re számítva 65 %. A gyakorlatban a buoxetine előállítását teltet a megfelelő alkíl- vagy ardkarhamát származékából végzik, mivel a savas-lúgos hidrolízisre ra érzékeny, raoérn molekula, így az esetleges racemizálódás sem jelent szennyezést.
Kéntartalmú vegyületek esetében, tehál olyan esetben, amikor katalitikus debenzüezéssel nem lehet a cél vegyületet előállítani, az A~med?~propiiamin szerkezeti rész. kialakítását leggyakrabban az ö(W-dimetII-propíiamin származékból végzik. Ilyen kiindulási vegyület például. a (IV) képleté /VX~dhnenl-3~(l~nsthIoxi)-3-(2~dend)~propil~amin. A (IV) képleté vegyület MAMlmetilammo csoportját klórhangyasav-észterekkel karbamátokká alakítják. így példán! a (IV) képleté vegyület a (Vili) képleté íemhkbrformUttal (XII) képleté vegybletté, (Xllü képleté etilAlórlbrmíáttal (XIV) képleté karhamáttá alakítható, Végéi a IXII). ill. (XIV) képiem s egy élet lúgos hidrohzisésel állítják elő az (Ht képlete doloxeűne-t.
A tlh képleté H)-(é)-A-metd-3-(l-naédoxi)”3-(2-tienil)“pfOpil-amin (dnlo.xetmek \abmmt ovalat és utakat sornak eloalhtnsal először a 7063W Isz ntagt.tr szabadalom ismerteti A hidroklorid sót és a szintézis hantos kőztitermékénék számító (IV) képleté (X)-(t )-/V.V-dimetil3-(I-naftIloxÍ)~3”(2-tIenÍÍ)-propánamm előállítását a 22riö?3 Isz. magyar szabadalom ismerteti.
Az (II) képleté duloxetíne előállítása a technika: állása szerint ismert, eljárások szerint ágy történik, hogy az í XV t képleté alkoholt a (XVI)· képleté I-duor-nahalinnal éterezik, maid az így előállított (IV) képleté AyáMíroebhniin származékról az egyik.merd csoportot eltávolítják. Az X-V-dimetilamino csoport 40-1ÖÖ *C közötti hőmérsékleten jó termeléssel reagál különböző, a kereskedelmi forgalomban kapható slkíl- vagy aril-klóthangyasav-észferekkel, A gyakorlatban háromfelé klörbangyasav-észtert alkalmaznak duloxetíne előállításra.
Az első eljárásvábozat (az I, reakeiovázíat ,Λ” reakciója) szerint, amelyet a 206309 .Isz. magyar szabadalom Ismédét, 252,2”triklőmtibklör-tbrmiátöt alkalmaznak. A reakció soráé a tXVÍB Leplem \eg> életet álh’ják eke amehet hidrolízisnek \ cinek alá. A hidrolízis enyhe körülmények között, 5-25 Wou, vizes-savas közegben, rövid reakcióidő alatt einkporral megy végbe, A reakció melléktermékeként a környezetet erősen szennyező einkvegyöieiek képződnék.
A második eljárásválíozat szerint (az 1. reakelóvázlai JET reakciója), amelyet a 'WÖ 2004/56795 és WO 2006/45755 sz. közzétett nemzetközi szabadalmi bejelentésekben ismertetnek, féml-klórfórmiát reagens alkalmazásával a (XII) képleté vegyéletel állítják elő.
A harmadik eljárás változat szerint (1. reakciováziat, „C?': reakció), amely a WO 2(306/71 868 szabadalmi bejelentésben jutod nyilvánosságra, edl-klórfermiát reagens alkalmazásával a (XIV i képiem közti termeket állítják elé.
A második és harmadik ebárásváltozathan kőztitermékkéoí alkalmazott álkll- (metil és etil)- és fenilkarbamátok, példán! a (XO) és (XIV) képletű vegyületek, vizes-lúgos hidrolízissel bonthatók, A karbamát bontásával párhuzamosan 30 °C feletti hőmérsékleten vizes-lúgos közegben lassan végbemegy az optikailag aktív dnloxettne mcemizálődása is. Ez. a. folyamat a. hőmérséklet emelkedésével egyre gyorsabbá válik, ezért, a karbamát bontásakor alkalmazott reakciókörülmények megválasztásakor a raeentizáeióra is figyelemmel kell fenni.
Az első, 2,2,2-friklóredl-karbamáf reagenst alkalmazó eljárásváitozat (,,Α*’ eljárás) hátránya, hogy a (XVI!) képiéin 2,2,2-triklőrelil-karbamá.f enyhe körülmények között, tehát szobahőmérsékleten, vízmentes közegben, rövid reakcióidővel történő elbontása a technika állása szerint csak lem cink alkalmazásával kivitelezhető. A reakció során cink sók, illetve dnk-bidroxid képződnek, amelyek erősen mérgesek, a szettnyvizbe környezetvédelmi okokból nem kerülhetnek. A vizes fázisok előirt mértékű einkmentesítése igen költséges, ezért az eljárás alkalmazása nem gazdaságos,
Az eljárás további hátránya, hogy a (XVII) képletű karbamát előállítása a (IV) képletű veg> ülethól a rmdkhül mérgező, drága es bondékom íoszgen szarma/ekkal, η (XV Hh képletű 2,2,2-triklőretil-klőrformiátta! történik. A 2.2,2-triklóretil-klórfbrmiátot ipari reagensként csak abban az esetben alkalmazzák, ha az más, olcsóbb, kevésbé mérgező és a környezetet kevésbé terhelő eljárással nem helyettesíthető.
Az „A” eljárás szerimi dnloxetine előállítás gyakorlati kivitelezését a (IV) képletű vegyöletből kiindulva a 206309 Isz. magyar szabadalom, valamint a Terit ion, 1990, 3 2, 71(31 cikk ismerteti. A fenti magyar szabadalom szerint a (IV) képletű vegyület tolnolos oldatához 85 Con kis feleslegben 2,2,2-trik!óretil-klőrformiátot adnak. Három órás melegítést követően a (XVII) képletű karbamátot elkülönítik, A nyers karbamátot dimetil-fbrmamid - hangyasav efegyben, 15 C-on, Sí óra alatt 2,0-2,5 mőinyí cink hozzáadásával (II) képletű duloxetine-né alakítják, A reakeíóelegyei egy éjszakán át ke vert étik, másnap a (II) képletű dtiloxetine bázist izolálják, oldószermenteshík, a nyers terméket oszdopkromatografiásan tisztítják, A daloxetine bázist karbamátra számítva 51 %~os termeléssel nyerik olaj tormájában, amelyből további tisztítás céljából oxálsavas sőt készítenek. Az eljárás alkalmazásával elérhető termelést nem közük.
Az ,, A” eljárás alkalmazása során hátrányos a cink és a 2,2,2-trlklóretihklö^miiát használata, valamint a nyers tennék körillményes tisztítása. A nyers terméket ugyanis oszlopkromatograhásan keli tisztítani ami ipari mérető előállítást nem tesz lehetővé és rendkívül költséges eljárás. A lentieken túlmenően a (XVII) képiem 2,2,2-íriklórotil-karbamát preparálása során a termékben nyomokban sem maradhat reagálatlau 2,2,2-triklóreíilklórfoműát, meri ez a cinket kis mennyiségben is olyan mcriékben dezaktiválja, hogy a 2,2,2íriklőretilcsoport léhasitása nyomokban sem játszódik le, termék nem keletkezik. További nehézséget okoz a technológiai szennyvíz oldőszermenfesitése. A cinkos hasítás egyik oldószere dimetibíormamid, amely vízzel korlátlanul elegyedik. A vizes fázisok diroetilformamid mentesítése csak hosszadalmas és energiaigényes desztilláeióval lehetséges, amely az eljárás ipari mérető megvalósítását jelentős mértékben drágítja.
A „Bíy eljárás alkalmazása során hátrányos, hogy a lénílkarhamáf bontása fenol képződésével jár, amely a szigorú környezetvédelmi előírások miatt a szennyvízbe nem kerülhet, és a nyers terméket is kisebb-nagyobb mértékben szennyezi. Vizes-lúgos közegben a (Xlh képlefő vegyület karbamát csoportjának hidrolízisével párhuzamosan a saltíi-éfer kötés hidrolízise (lúgos éterhidrolízis) és az aszimmetriaeentrum részleges raeemizáciőja is bekövetkezik. Az előbbi meüékreakeíót az 1-naítoi képződés jelzi, amely a fenollal együtt szennyezésként Is megjelenik a nyers termékben.
A. 2003U9 sz„ magyar szabadalom szerint a (XI h képletű racém íenllkarbamátot ötvenszeres térfogatú propílén-glikolhan 5 M nátrium-hidroxiddat 75 percig 1 ló °€~an keverietik, az elegyet hepárolják, vízzel hígítják, a terméket drelil-éterrel extrahálják, az oldatot szárítják, bepárolják. A maradók olajból oxalái sót képeznek, amelyet kétszeri kristályosítással tisztítanak. A reakció termelése 41,3 %.
A 2Ö63Ö9 Isz. magyar szabadalom szerinti eljárási az optikailag aktív duloxetlne előállítására nem célszerű alkalmazni, mivel a magas (11 Ö XAos) reakelöhomérsékiet miatt sok raeéro termék képződik. Az eljárás további hátránya, hogy a termelése alacsony (41,3 %), a nyers termék tisztítása oxalátsón keresztül történik, amelyet a későbbiekben a gyógyászatban használt sósavas sóvá kell alakitani, Ezen túlmenően a termék elkülönítése során használt dietil-éter különösen ing- és robbanásveszélyes, különleges biztonsági intézkedéseket tesz szükségessé és használata ipari méretben kerülendő.
A 220673 fez. magyar szabadalomban ugyancsak a (IV) képletú MA-dimesl~3-(l~nariiIüxí}~3~ (2-íieffil)-pt»pánamin és a (Vili) képleté klórbangyasav-bnnlészter reagálíatását töluolban, 1,25 éta alatt, 55 X’-on végzik. A (ΧΠ} képlett! nretán preparálását kővetően a fenoxíkarbonil védöcsoport léhasliása dimetit-szuifexid és 1.5 t%~os vizes nátómn-lddroxid el egy év el, 18 órás, 50 XXm végzett kevertetéssel történik.
Lényegében a 228673 tsz. magyar szabadalomban ismertetett eljárással azonos eljárást ír le a WO2Ú06/126213 sz. szabadalmi bejelentés, azzal az eltéréssel, begy a (IV) képletú X.Vdimetil’3”(i~nafliÍoxi)~3-(2-tienii)”pröpánamin és a (Vili) képiéin klórhangyasav-fenileszíer reakcióját toluolban, 55 XI-oo 1.5 óra alatt végzik.
Az előzőleg ismertetett két eljárásban a t XII) képletú karbamát bontását dimetíl-szulfbxid és 15 t%-os vizes nátrium-hiároxid elegy éhen végzik, eltérés csak a reakciókörülményekben van. A 220673 isz, magyar szabadalom szerint a hidrolízist 18 óra alatt 50 XXm, míg a WO2006'i26213 sz. bejelentésben leírt eljárásban 12 óm alatt 40-45 Xbon végzik. A W02006 126213 sz. bejelentés szerint a sóképzés után a nyers sósavas sót mindössze 42,6 %~ os termeléssel nyerik ki a felhasznált (IV) képlett! vegyuleire számítva. A 220673 isz. magyar szabadalom szerinti eljárást kivitelezve a nyers sósavas só termelése 73,3 %, az olajos termék optikai és kémiai tisztaságát nem adják meg.
Elvégeztük a duloxetlne sósavas só előállítását a magasabb termelést ígérő WO2006X26213 sz. bejelentés 3. példáját reprodukálva (jelen bejelentés 10, összehasonlító példája), és azt találtak, hogy a reakció során jelentős mértékű raeendzáeiő következik be, a nyers bázis királis LtPLO'MS vizsgálat alapján 85,4 % (II) képletéi <+) duloxetlne-t, 2,4 % (-) dtdoxeúne-t 4.5 % (IV) képlett! vegyuleíet (kiindulási anyag) és 5,2 *14 fenolt tartalmazott.
A fend összetételű olajból a (ÍV t képlett! vegyuleire számítva 45,3 %~os termeléssel nyertünk duloxetlne sósavas sót, amely Ö,25 % fenolt is tartalmazott, A nyers sósavas sóból gyógyászati minőségű, fenolmeníes termékei csak többszöri átkristályositás után tudtunk nyerni.
ó;
Á ,3'· eljárásváltozat hátránya, hogy sölt lépésből áll, és kivitelezése meglehetősen hosszadalmas, A (ÍV) képiéin vegyidet tolnolos oldatához diizoptopil-etilamínf majd 50-55 X’ra melegítve 1,5 óm alaíí fénil-klór&nniátot adnak, ezótán másfél órát kevertetek az elegyek Ezt követően elegye! 1 tH-os nátrímn-bikarbonál oldattak 0,5 M vizes sósavoldattal, majd újra I t%-os nátrium-bikarbonál oldattal mossák, végül betárolják. A maradékot dimedl· sznííőxidhan oldják, 15 1%-os vizes nátrinm-hidroxid oldatot adnak hozzá, majd a WO2006Z136213 sz. bejelentés szerinti eljárásban 12 órái <M5 XXon vogy a Hü 220073 sz szabadalom szerint 18 órát 50 XXon kevertetik; A reakció végén desztillált vázét adnak hozzá az elegy pB~jáf ecetsavval 5,7-re állítják, n-hexánnal mossák, elválasztás után a vizes fázist pB:::10,5-ig lúgositják, a terméket etihacetátfal extrahálják, bepárolják, a maradékot etilaeetáthan újra feloldják, az oldatot szénen derítik, a sznrleteí hepárolva olajként nyerik a nyers (11) képiéin doloxeóne bázist, amelynek analitikai adatait nem adják meg, A reakció során 2~4 % racém tennék is képződik, amelytől meg kell tisztítani a terméket Nehézséget jelent továbbá a termék íenolmerdestíése is.
A „€” eljárás hátránya, hogy az etd-karhamátok, példán! a (XIV) képiéin vegyidet magasabb hőmérséklete® hidrolizálhaiek, mint az ugyanazon aminból képzett iénil-karhamálok. A duloxeíme előállításánál a (XíV) edl-karbamáf elbontásához szükséges magasabb reakcióhömérséklet miatt a raeemízáalő nagyobb mértékben következik be, tehát a kapott nyers termék minősége a gvógyszernvártás során támasztott követeimén veket nem elén! ti ki.
A (XtX) képlein megfelelő racém vegyidéiből végzett dubxeiine előállítást a WÖ2OÖŐ/71868 sz, szabadalmi bejelentés ismerteti. A szabadalmi leírás szerint a (XIX) képiéin raeém etilkarbarnátot toluolhan kálíum-hidroxid jelenlétében forralják 3 órát, preparálás után 85,3 %~os termeléssel kapják ólaiként a (XX) képiem nyers raeém dnloxetíne bázist, amelynek hatóanyagtatlalmát nem adják meg, Ezzel a módszerrel a gyakorlatban nem állítanak elő dnloxetme-í, mivel ezen a hőmérséklete® a. dnloxetme nagyrészt racemizáiődik. A raeemizáeio kálmm-lndroxíd jelenlétében sokkai gyorsabban lejátszódik, mist nátrmm-lndroxiddal. A duioxetine teljes raeemizálását a WO2005/45255 közzétételi irat szerinti eljárásban HOXXon, két óra alatt végzik, kálim®-Avr-hatilát és iáztsirasszfer katalizátor jelenlétében, 81 %-os hozammal . Ezen a hőmérsékletem közel .20 % ismeretlen melléktermék ís képződik.
Egy másik eljárás szerint (OS2Ő(l5dMW9 sz. szabadalmi bejelentés) a inoxetine eril-karhamát származékát ((XXI) képleiü vegyidet) ugyancsak toluolhan, vizes kálmm-hidroxlddal hidrolizálják 94 °C-on, 4 óra alatt, ób,7 %~os nyeredékkel. A termék kémiai tisztaságát nem adták meg.
A technika állása szerint ismert „A, „B” es ,.C*' eljárások közül gyógyászati nunóségü tennék legkönnyebben az „A” eljárással előállított nyers dnloxetine-böl nyerhető. Ak ,,A” eljárással nyert termék kémiai és optikai izomer tisztásága a legjobb más eljárásokkal összehasonlítva. Ennek oka, hogy a legalacsonyabb hőmérsékleten (15 XToul a legenyhébb reakciókörülmények között (vizmentes körülmények között, szerves sav jelenlétében, rövid reakcióidővel) végezhető a 2»2;2-trikforettl-karbarnái hasítása, A (XVII) képletű karbamái ugyanakkor enyhe reakciókörülmények között csak cinkkel bontható el, rnebrek Ipari méretű használata környezetbiztonsági okokból hátrányos, A ,,BW és eljárásokban a hidrolízist 40 és Π0 WC közötti hőmérsékleten, dimetil-szulfoxid és vizes alkáli-hldroxid elegyében végzik, ilyen körülmények között az (11) képletű termék racemízálódik, továbbá részlegesen végbemegy a nafíibéter kötés hasadása is, amit a reakeioeíegyben megjelenő l-naűoi jelez, amely már 25 wC~on, néhány perces kevertetés után is kimutatható VRK. módszerrel.
Kutató-fej leszto tevékenységünk célja olyan új, Ipari körülmények között is kivitelezhető eljárás kidolgozása volt Á-metibariloxí-ptopánamin származékok, elsősorban az (II) képletű dnfoxetíne előállítására, amely nehézfémek, igy a cink alkalmazását nem igényh, egyúttal az egyéb környezetbiztonsági szempontoknak is megfelel, enyhe reakciókörülmények között kivitelezhető, alkaimazásával elkerülhető a királls csoportok raeemízáclőja, és minimális mennyiségű, a terméket szennyező melléktennék képződésé vel jár.
Találmányunk alapja az a meglepő felismerés, hogy a (XX.IV) általános képletű vegyületek, például a (XII), ÍXIV) és (XVO) karbamátok reakcióba lépnek a (XXV) általános képletű Grignard-reagensekkel, (1) általános képletű aríl-oxí-propílarnin származék képződése közlsen. A (XII), (XIV) és (ΧΥΊ1) karbamátok Grignard-reagenssel történő bontására nincs példa az irodalomban, továbbá más AiA-dimetilamino vegyületek metánná alakítása, majd Xmetilanrmo vegyúletekké történő bontása sem ismert Grignardvreagenssel,
Találmányunk tárgya eljárás az (1) általános képletű AGnctll-aríloxí-propánatnln származékok előállítására, amelyekben Q és Q’ jelentése egymástól függetlenül adott esetben hatogénatommak 1-6 szénatomos alkd-esoporttal i-Ő szénatomos alkil-esoportot tartalmazó alknxi-csoporttal, í-ő szénatomos elkeni!-csoporttal vagy trifloor-mettbesoporttal helyettesített teml-, cáfol- vagy Henil-csoport, oly módon. hogy a megtelek) valamely (XXIV) általános képletü metán származékot, amelyben Q és Q' jelentése a fenti, R jelentése 1-6 soénatomos alkh-csopon, aril-esőport vagy 1-6 szénatomos alkibesopoAot tartalmazó aralkil-esoport, 2,2,2triklör-etil csoport, alacsony hőmérsékleten, enyhe reakciókörülmények között valamely (XXV) képiéin Grignard-reagenssel reagáltatunk, amelyben Gr jelentése 1-6 szénatomos alktlcsoport, aríl-esopotí vagy 1-6 szénatomos alkil-csoportot tartalmazó aralkő-csopert, X jelentése halogénatom.
Á karbamát hidrolíziséhez olyan Grignard-reagenst választottunk, amelyet ipari méretben régóta használnak, olcsó, kereskedelmi forgalomban kapható és a legtöbb Enomvegyszert forgalmazó eég katalógusában szerepel. Célunk elérésére a kereskedelmi forgalomban legolcsóbban hozzáférhető metil-magnézium-kiorid és metlEmagnézium-bromid tűnt a galkalmasabbnak, de vizsgálatainkhoz előállítottunk metil-magnéslmnyíodidöt is.
A (XII) képletü íenilkarhamát (II) képiéin dtdoxeti.ue-né alaküása melil-magnézium-kloríddai, medl-magnézium-bromiddal és medl-magnézlum-jodiddal egyaránt eb égezhető.
Merhető mennyiségű rácéin termék képződését egyik Grignard-reagens alkalmazása során sem tapasztaltuk. Hasonló eredményt kaptunk, amikor a. (XIV) és (XVII) képiéin karbamátok bontását vizsgáltuk.
Az irodalomban a Grignard-reakciót áhaléban éter típnsn oldószerben végzik, leggyakrabban dietiI-éterben, diizopropil-éterben, raetíl-üw-butiléterben, tetrahforofutanban vagy dfoxánban, A különböző éterek közül a gyakorlatban leggyakrabban a dletd-étert alkalmazzák, ennek használata azonban üzemi körülmények között hátrányos, A (XII), (XIV) és (XVH), III. (IX) és (XXI) karbamátokat a gyakorlatban tol colban állítják elő. preparálásuk során tol colos oldatuk (lepárlásával nyerik ki azokat. Eljárásunk során meglepetéssel tapasztaltuk, hogy a toluolos fomikarbamál oldatok bepárlása felesleges, a karbamátok Grignard-reagenssel történő bontása tokióiban Is jő termeléssel elvégezhető, ami az eljárás Ipari megvalósítását lényegesen gazdaságosabbá, egyszerűbbe teszi. A deszdllálással vszmemesden karbamát oldathoz Grignard-reagenst adva igen egyszerűen és magas termeléssel kapjuk a nyers őMoxctinc-t.
Amennyiben az adott karbamát tisztán rendelkezésünkre áll, a reakciót éter típusú oldószerekben (pl metil-tere-butil-éter, dtizopropil-éter, tetrahidroturárs, stb,), vagy egyéb aprotíkus oldószerekben (pl, benzol, toluol, stb.) Is elvégezhetjük.
A reakció 0 is néhány perc alatt lejátszódik, racemizalt termek képződése 50 °C alatti hőmérsékleten nem mutatható ki. Célszerűen ezért szohabőmérsékletes végezzük a reakciói ahol az píllanatsxerüen végbemegy.
A reakciói célszerűen úgy végezzük, hogy a szántóit toluolos karbamáí oldathoz szobahőmérsékleten 2-10 ekvimolátis mennyiségű Gtignard-reagens oldatot adunk, majd néhány pere után feldolgozzuk a reakcióelegyet. A karbamstok - hasonlóan az észterekhez, uítrilekbez - mólonként két mól örignard reagenssel lépnek reakcióba. A termék preparálása rendkívül egyszerű, A foluoíos reakeióelegybe ammönmm-kloríd tömény vizes oldatát cs^egfotjük, a két tézis elválasztása étán a tolnod bepároljuk, A bepárlást maradékhoz etilaeetátoí adunk, és sósavas oldószerrel sósavas sót képzőnk, amelyet kiszűrünk. A nyers (ti) kepletű duloxetíne hidroklorid kémiai és optikai izomer tisztasága jobb sagy megegyezik a kiindulási anyagként használt < IV) vegyületévek
Eljárásunk előnye, hogy (Xii), (XIV) és (XVII) karbamáíok a kereskedelmi forgalomban kapható bármely metd-magnézmm-hafegeníddel alacsony hőmérsékleten reagákathatók. A reakció vízmentes körülmények között végezhető, ezért raeemizáeió nem következik he a reakció során, és a kapott nyers termek minősége jobb. mint az irodalmi utakon előállított termékeké.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákon szemléltetjük, anélkül, hogy a találmányt a példákra korlátoznánk.
1, példa (+)-(ö>NAneíil~3-(l-nafíiioxi)~3~{2-tíenil}-propil-amin hidroklorid {duloxetíne sósavas só)
21,8 g (70 mmol) (IV) képiem, 99,5 %-ös; optikai tisztaságú (ó)-(A)~A(X~dtmetil~3~(1 -naítíloxi)3-(2~tieml)~propiI~aínin 250 ml vízmentes tokióiban késszült oldatához 7 mmol (1,25 ml; 0,90 g) Υ.Λ-dhzopropdetdamint (1 lüwg-ba/sst) adunk, az oldathoz 30 perc alatt 13,7 g (8,5 mmol) fenil-klőrformíát 15 ml vízmentes toluollal készült oldatát csepegtetjük. A reakcióelegyet 30
ΙΟ peteig 50 '’C-on kevertetjük, kiindulási anyag tartalmát vékonyréteg-kromatogj'áfíásan (YRK.) ellenőrizzük.
A (Xfl) képletű íenilkarbamát tdoofos oldatához 25 T-on lö perc alatt 70 ml (0,21 mól) 3 M metd-magnézíum-klorid tetabídroíwinos oldatot csepegtetünk. Az ©legyet .15 percig kevertetjük.
A wakeióelegyhez kevertetés közben 35 t-öa 50 ml telített vizes ammőnlum-klond; oldat és 10 ml víz elsgyét csepegtetjük, a kétfázisú elegye! elválasztjuk, a felső fázist fenolmentesítés céljából 50 ml 20 t%-os vizes NaOH-dal, 50 ml vízzel és végűi 50 ml telített vizes nátrlamkloríd oldattal mossuk, a íobolos fázist csökkentett nyomáson bepároljuk, A párlási maradékot (23,5 g halványsárga olaj) 200 ml etil-aceí&fem oldjuk, 0-3 *€-ra hűtve intenzív kevertetés mellett, 50 ml 5 %-os sósavas etil-aeetáttal pH:;::6-ig savanyítjuk. A sósavadagolás során a termék kiválik, a szuszpenziót az adagolás befejezése után 2 óráig 5 °€~on kevertetjük. szűrjük, a szűrön 30 ml etil-aeetáttal mossuk, végül szobahőmérsékleten tömegállandóságig szárítjuk, Nyeredék; 20,0 g (59,9 mmol) fehér por.
Termelés; 85.5 % a (1ΊΙ) képiem vegj, öleire számúvá.
Analízis a C>sHnNOS ’ MCI képletre számítva (MS.: 333,881
0 N S
Számított % 64,75 6,04 4,20 9,60
Mért% 64,47 6J6 4,1? 9,56
v. 170,5-172,5 °C lg HPLC alapján mérne; 99,7
2, példa (dÓj-.hótnetii-A-fénoxikarboníl 3~f 1 ~nahiíoai)-3-(2~tiend)-propil~ámm [{ΧΠ) képletű vegyülefj előállítása
62,3 g (0.2 mól) (IV) képien! (-t)-(50-(t;)-MA-diméttl-3-(l-nafiiloxÍ)~3-(2“ttenil)“pröpÍl-an:un [(4-) enatúiomer tartalma 90,5 %| 250 nfl vízmentes tolóéiban késszülí oldatához 3,6 ml (20 mmol) Ajóódíízopropiletllamínf (1-fűnig-bázisf) adunk, az oldathoz 30 pere alatt 34,5 g (0,22 mo.1) feni bkiórionroát 60 mi vízmentes toluoilal készült oldatát csepegtetjük. A reakcíoelegyet 30 percet 50 -C-on keverteijük.
A reakcíóelegyet szobahőmérsékleten 2*266 tni $ í%-os vizes nátrium-bidrogéhkarbonát oldattak majd 200 ml tömény vizes nátrium-klorid oldattal mossuk, elválasztjuk, vákuumban oldáswnteúfesiijük. A tnaradék 101,5 g sűrű sárga olaj, amely 10-15 % tolnod, 3-3 % fenllklórfomnatof, 1.5 % (JVj képleté kiindulási anyagot és 0,5 % fenolt tartalom., pTrienanOomer tartalma; 97,6 %.
3. példa (+H3SfeV-metil-3o l-nattik>AÍ)”3-(2“tienüpnropíl-amin hidroklorid só 11:1)
A 2, példa szerint előállított 25,5 g pó5-A-metd-A-fenoxÍkarbeml~3~(l-naflitezi>3~f2-íienll)~ propil-amip 200 ml oldatához 30 pere alatt, 10-15 AAon 33,3 mi (0,10 mznol) 3 M metil-magnézíum-klerid^ tetrahidroferános oldatot csepegtetünk, és 30 poréig kevertetjük,
Á reakcióelegyhez kevertetés közben 35 °C-on 70 ml telített vizes ammömmn-klórid oldat és 10 ml víz elegyet csepegtetjük, a kétfázisú elegyeí el választjuk, a szerves fázist 50 mi 10 1%-os vizes nálriom-hidroxid oldattal, majd 50 ml telített vizes nátrium-klorid; oldattal mossuk, bepároijuk.
A bepárlási maradék 21,5 g halványsárga olaj, amelyet I SO mii etil-aeetátban oldunk. Az oldathoz 3 GC-on phfe-T-íg 35 ml 5 3» sósav tartalmú etil-aeetátot csepegtetünk. Az elegy pHjáí vizes pH papírra cseppentve ellenőrizzük. A sósavadagolás során a termék folyamatosan kiválik, a szuszpenziót az. adagolás befejezése után 2 áráig 0 <;€~on keverietjük. szúrj ük, a szűrön 25 ml etíl-aeetáttai mossuk, szárítjuk.
Termék: 14,1 g fehér por.
Termelés: 84,5 % a (10) képiem vegyületre számítva.
Ορο 171,5-172,5 X {-t-j-enantiomer tartalma kírális i-IPLCé-vel mérve; 100,6 %, (A)--(S)tóV-metil-3~(lmaftíloxi>3“(2-fieml)“propÍhamirí fhmársavas: só (I rí)
A 2. példa szerint előállított 25,5 g (35)-1^ ~medl-A-ihrtoxikarhoml~34l-nahibxi)r3-(2Aiwíi> ptopánanrin 200 ml díizopmpil-éterben készült oldatához 30 perc alatt, 10-15 G-on, 33,3 mf (0,10 rasml) 3 M metÖ-wagaésrium-Mórid tetmhidrotúrános oldatot csepegtetünk, és 15 percig kevedetjúk,
A reakcióelegyhez kevertetés közben 35 ^C-on 70 ml telített vizes ammómum-kloríd oldat és W ml víz étegyét csepegtetjük, a kétfázisú ©legyet elválasztjuk, a felső diizopropd-éíeres fázist. 50 ml 10 t%-os vizes nátriurn-hidfoxld oldattal, 50 ml telített vizes nátrinm-klorid oldattal mossuk;, hepároljnk, A párlási maradékhoz (21,2 g halványsárga olaj) 150 ml aeetont adónk, az eiegyhez: 5,0 g (48 mmol) fumársavat adónk· Az elegyet oldódásig forraljuk, szénnel derítjük, s/urjuk két ma alatt d A'-ra hátsók, a kssah knsiahokát három óra kexerteíex után kiszúrják a szűrön 25 ml acetonnal mossuk, szárítjuk
Nyeredek: 1 6,9 g fehér kristály.
Termelés: 82,0 %. a (IV) képletü vegynletre számítva.
Analízis a CwlfeHOsS (413,5) képletre számítva:
Számított (2 63,91 11:5,61 N; 3,39 S; 7,75
Mért C: 63,75 H: 5,79 N: 3,34 S: 7,82
Op.: 139-142 °C (tó)~enantiomer tartalma kíráiis HPkC-veí mérve; 99,6 %,
5. példa (t)~(3>A~metil~3~(I -na0íl©xí)~3~{2-tienil:)-propil-amm fhmársavas só (l:f j
A 4. példa szerint járunk el, azzal az eltéréssel, hogy diizopropi1 -éter helyett azonos térfogatú diedl-étert, a 3 M teúahídroferános metilmagnézium-klorid oldat helyett azonos térfogatú 3 M tnetílmagaézmm-btomid dietil-éteres oldatot használunk,
Hyeredék; 15,4 g fehér kristály.
Termelés: 74,5 % a (IV) képletü vegyüleire számítva,
Op.; 141,0-142,5 °C ta (+}~enantiomer tartalma hűilis mérve; 99,2 %, (+Ή 35)- \4ne!il~3-{l-naftilö.ú}-3-(2-tíentl)-propíl-amin hldroklorid
15»6 g (50 mmol) (IV) képletü (3SH;}4VA-dimefil-3-(I-naftüoxi)-3”(2-tteoíl)-propÍl-ímíInt, amelynek θ·) onanüomer tartalma Í1FLC mérés alapján 95,7 %, 290 ml vízmentes toluolban oldunk, 1,0 mlXA-diizopropíletllammt (Himig-házisí) adunk hozzá. Az oldathoz 30 pere alatt
11,1 g <52,5 mmol) 2,2,2-tnkiőretll-kIórformíát 20 ml vízmentes toluolíal készült oldatát csepegtetjük. A reakeióelegyet 30 percig 40 Α2-οη kevertetjük. A reakeióelegyet szobahőmérsékletre hűljük viasza, 2*100 mi 5 t%-os vizes nátrinm-hldrogénkarbonáí oldattal, majd 100 ml tömény vizes nátrlum-kiond oldattal mossuk, elválasztjuk, az elegybóí vizmenfesi tés céljából vákuumban 50 ml tolunk desztillálunk le, a maradék íoluolos oldathoz 5 °C»oü 40,0 ml (0,12 mól) 3 M meülmagnézinm-klerld fetrahidrofuránös oldatot csepegtetünk, A reakeióelegyet fél óráig 25 A3~on kevertetjak, 80 ml telített vizes ammómum-klorld oldat és 10 mi víz elegyét csepegtetjük hozzá, a kétfázisú elegye! elválasztjuk, a felső fázist magnézium-szulíáton szántjuk, bepároljuk, A párklst maradékot (26,5 g halványsárga olaj) 25O ml etll-aeefútban oldjuk, az oldathoz. 0-3 *ü-on, plfeödg 5 vegyes%~os sósavas etö-aeetáíot adunk. A kivált terméket az adagolás befejezése után 2 óráig 0 °C~oa kevertetjök, sz&jdk, a szőrön etil-aeetáttal mossuk, szobahőmérsékleten tömegállandóságig szántjuk.
Termék: 12,6 g fehér kristály.
Termelés; a (ÍV) képleté s egy öleire számítva. 75,5 %.
Op.: 170,5-172,5 eC (2,2,2,-triklőr~efH)-(metIl-[3~<naííalm~1-ifexI)~3~tíofen-2~IÍ-propIiTkarbamát}
15,6 g (50 mmol) (IV) képlete (3.5)-( v)~;Ví;V~dímetil-3~(l-nafldoxl)-3~(2-heml}-propil-ammk ameivmek (4·) eoaníiomer tartalma 11PI.C mérés alapján 95,7 %, 200 ml vízmentes toluolban oldunk, 1,0 mi AVVdüzoproplletllaminf (Büníg-házist) adunk hozzá. Az oldathoz 30 perc alatt
11,1 u (52,5 mmol) 2,2,2-triklóretil-klórformiát 20 ml vízmentes toluolíal készüli eső
A reakciőeíegyet 30 percig 40 72~os kevertetjük. A reakeióelegyet szobahőmérsékletté hütjök vissza, 2M09 ml 5 t%-os vizes nátrium-hidrogenkarbonát oldattal, majd 100 ml tömény vizes nátrium-ldodd oldattal mossuk, elválasztjuk, a toluolt lepráoljuk, Termek: halványsárga olaj,
ÍR (ohm cm'b: 3054, 2951, 1719,1579, 1399,1236. 1095 *H-NMR (CDCk 200 MHz); 2.25 (m, 2H), 2.94 (d, 3Hk 3.61 (m, 2H), 4.83 (m, 2H), 5.68 (ms 1H), 6.81 (m. 1H). ΟΪ lm. 1H), 7,94 (m, 11¾ 7,13-7.51 (m, 5H)S 7.78 (m, Hí), 8.32 (m, 1H) ppm.
8. példa
V-metÍl-3-(4~írínttomefillettozi)~3’féml-pröpíi-amin hidrokloríd (1:1)
16,2 g (5(1 mmol) (IV) képlett) VA^dimetil-S-fd-íríttuormetfifenoxiü-o-bnil-propil-amíttt 260 ml vízmentes tohmlban okiunk, 2,0 ml irieíibammt adunk hozzá. Az oldathoz 8,2 g (52,5 mmol) íbhl-kíóríörmiátöt adunk. A reakelóelegyet 1 óráig 80-85 A2-on kevertetjük, majd szobahőmérsékletre kötjük vissza, 2>:TOO ml 5 H4-os vizes natnnrn-hidrogenkarbonáf oldattal, majd 190 ml tömény vizes náttiumTdoríd oldattal mossuk, elválasztjuk, a rendszer vízmentesítése céljából vákuumban 59 ml toluolt desztillálunk le.
A maradók ioiuolos oldathoz 5 eC-on 50.0 ml (0,15 mól) 3 M metifenagnézlum-kbríd tetrahidroíütános oldatot csepegtetünk, a reakeióelegyef fel órát 59 cC-on kevertetjük, Az oldatot visszafejtjük, 89 ml telített vizes ammőmum-febrid oldatot és 10 ml vizet csepegtetünk hozzá, a kétfázisú elegyet elválasztjuk, a felső fázist magnérímn-szulfátou szárítjuk., bepótoljuk. Á párlási maradékot (23.5 g halványsárga olaj) 250 ml eiil-aeeíátban oldjuk, az oldatot 25 Afeon Intenzív keverietés mellett, 5 %~os sósavas edl-aeetátüd pH::::i-ig savanyítjuk. A sósavadagolás során a termék kiválik, a szuszpenziót az adagolás befejezése után 2 óráig 9 A'-on keveríetjuk, szűrjük, a szűrön 39 ml etihaeetáttal mossuk, szofeahőmérsékleten tomegálbndóságig szárítjuk.
Tennék: 15,2 g fehér kristály.
Termelés; a (I V) képletű vegyületre számítva 87,6 H.
Op.: 156.2-157,5 VC
Analízis a Cj?HF,NO ♦ HCI (345,8) képletre számítva:
Számítóit C: 59,05 H; 5,64 Cl: 10,25 F: 16,48 N.:4,05
Méri 0 59,42 Η: 5,79 Cl: .10,19 F: 16,34 >4,13
X-meiil -3 -(4-trt fi uormebl fenoxi)-3 -tesil-propil-anűn hidroklortd (1:1)
1.6,2 g (50 nunol) (V) képletű ;V,A'-dimetil-3-(4-trifíuormetilfeiroxi)-3-feml-propil-amint 200 mi vízmentes tolnolban oldunk, 2,0 ml trieíil-annnt adunk hozzá. Az oldathoz lassú ütemben 7,6 g :(70,0 minői) etil-kfőrfermíát toluolos oldatát -adjuk. Az elegyet ezután §0 öG-on 2 éráig kevenetjük.
A reakeióelegyei szohahómérsékletre hűljük vissza, '2*100 ml 5 í%-os vizes nátriumhidrogé&kadrenáf oldattal, majd 1Ö0 ml tömény vizes nórrlum-klortd oldattal mossuk, elválasztjuk, -a. rendszer vlzmenteslfése céljából vákuumban 50 ml tolnod deszbílálunk le, a maradék toluolos oldalhoz 5 °C-on 67,0 ml (0,20 mól) 3 M metilmaprézium-klorid tetrahidrofurános oldatot csepegtetünk, a reakeíőclegyet másfél óráig 50 <!C~on kevertetjűk. Az oldathoz 50 ml telített amménium-klorid vizes oldatot és 10 mi vizet csepegtetünk, a kétfázisú elegye! elválasztjuk, a felső fázist magnézium-szulfáton szárítjuk, bepereljük. A pártós! maradékot (23,5 g halványsárga olaj) 20ö ml ehkaeetátbao oldjuk, az oldatot 25 QOon intenzív keverteíés mellett. 5 vegyes5á~os sősavas etll-aoetattal pH-i-tg savanyítjuk, A sósavadagolás során a tennék kis álik, a sznszpenzíót az adagolás befejezése után 2 óráig 0 *C-on kevertetjűk, szűrjük, a szűrőn 30 ml eiil-aeeíátíai mossuk, szobahőmérsékleten tömegállandóságig szárítjuk. Termék: 14,1 g fehér kristály,
Termelés: a (VI képletű vegyidéire számítva 81,4 %.
Öp.: 150,2-157,5X1 (í)-(3Ő)'A-metll-3-(l-nafbÍoz.i)-3-(2-tieml)-propihaminhi<lroklorid
15,6 g (50 mmol) (1Y) képletű (35)-(+)-AlAMime61-3-(1-na:ftilozí)~3-(2-ticníi)-propánammt, amelynek (*) emmtiomer tartalma HF1C mérés alapján 95,7 %, 21X1 ml vízmentes íofeolban oldunk, '1,0 nd MA-diízopropíletilammí (Hünig-bázist) adunk hozzá, Az oldathoz 30 perc alatt 5,7 g (52,5 nunol) eíil-klorfórmíáí 20 ml vízmentes íoluolial készült oldatát csepegtetjük. A reakdóelegyei 30 percig 50 °€~en kevertetjűk, A makcióelegyet szobahőmérsékletre tűnjük vissza, iOÖ ml 5 t%-ö§ vizes ríátrium-bidrogénkarhouát oldattal, majd 100 ml tömény vizes nátríum-klorid oldattal mossuk, gondosan elválasztjuk, vákuumban bepótoljuk. A maradék halványsárga olajat 200 Bál dietil-éterhen oldjuk, íö TAa hűtve 40,0 mi (0,12 mól) 3 M mettlmúgnézium-kiorid tetrabídrohtrános oldatot csepegtetünk hozzá.
A reakeíóelegyei fél órát kevertetjük, 80 ml telített vizes anunonium-klorid oldatot adunk hozzá, a kétfázisú elegyet elválasztják a felső fázist magnézium-szulfáton szárítjuk, az éteres oldathoz 5-10 QC-oa plf~l~tg 5 vegyest sósav tartalmú étert csepegtetünk. A szuszpeuziót 3 óráig 0 °C-on kevertetjük, szögök, a szűrön 50 ml éterrel mossuk, szobahőmérsékleten iomegáhandöságíg szárítjuk,
Termék; 14,1 g fehér kristály.
Termelés: a (IV) képletű vegyűlefte számítva 84,5 %.
Op,: 170,5-172,5 X .11. Referencia példa
A WO2Ö06/126213 sz. bejelentésben ismertetett 3. példa reprodukálása
44,0 g, a (IV) képletű vegyület tartarát sójából. visszacsapott íoluobs (140 ml) oldatához 40 ftC-on diizopropil-etilamint (1,8 g): adtaik, 50-55 °C-ra melegítve 1,5 óra alatt fenil-klórfenniátot (21,4 g) csepegtetünk hozzá, majd az elegyet mástel órát 55 W'-on kevertetjük, A toluoíos reabnóelegyet 40 °C-ra hűíjük és 440 ml 1 íM-os nátnum-hídrogénkarbonát oldattak 150 tnl 0,5 M vizes sósavoldatta!, majd újra I SO ml 1 t%~os nátríum-hikarhöSát oldattal mossuk, majd a szerves fázist bepótoljuk. A maradékot dimetil-szulíoxidb&n (480 ml) okijuk, 16,7 g nátrimn-hidroxid 105 tnl vízben készült oldatát adjak hozzá 35 Al-on, és 12 órán át 40-45 C-on intenzíven kevertetjük.
A reakció végén 450 mi desztillált vizet adunk a reakeíóelegyhez, majd kémhatását pH 5,7-re: állítjuk, az elegyet 250 mi «-hexánnal mossuk, elválasztás után a vizes fázist nátriumhídroxíddal pH~I0.5-íg hígosttjok, a terméket 2x250 ml eril-aeetáttaí exímháljuk, az egyesített szerves fázisokat bepároljuk, barna olajos maradékot 250 ml etö-aoetátban újra feloldjak, az oldatot 2,5 g. szénen derítjük, a szenet kiszűrjük, a szűrletet bepárolva olajként, 26,5 g nyers (I) képiem duloxetine bázist merünk, amely khalís IIPIC MS úzsgalat alapjan a kötetkezó Összetételű: 85,4 % (I) képletű (vj duloxetine, 2,4 % {-) dnloxetine, 4,5 % (IV) képletű vegyület (kiindulási anyag), 5,2 % fenol.
A 26,5 g nyers duloxetíne bázist 90 ml efil-aeetáthan oldbttnk,, Ι Ο AE-on sósavas izopropanollai pH -ri, 5-ig savanyítottak, a kivált kristályokat O öOon egy órát kevertetthk, szértük, etilaeetáttal mostok, 5Ö ^C-on szántottuk.
Nyeredék 14,9 g (45,3 %), gyakorlatilag egyezik az irodalmival.
12. példa
Karain HP1C vizsgálat
Kólómra:
Áramlási sebesség Injektált' térfogat
Kolonna hőmérséklet Mintatér hőmérséklet Detektálás hoöándrossza
Eloons:
Elaens program: Mérési idő:
Minta bemérés;
Minta oldás:
'fűnroső:
Szelektivitás! tényező: Elméleti tányérszam: Aszimmetria faktor;
Chiral OD-R, 250x4,0 mm, 10 pro 1,0 ml/pere 10 pl 40 Ki
C
220 nm
A: 40 g nátrlnm-hídrozid, §5 ml koncentrált perklorsav 2000 ml desztillált vízzel készült oldata, pBALl B; acetomtríl izokrotikus Á/B:::55/45 (térfbgatrész) pere mg/10 ml doszt, víz-acetonítrlf:::: 80:20 {lérfegátrész} doszt, víz-aeetoniínl 80:320 (tédogatrész) >4 min. 10000 <2
Az elemzés kivitelezése során mindenben a nagyhatékonyságú folyadékkromatográfiás szerntyezésvizsgálsítal kapcsolatos gyógyszerkönyv! cikkelynek megfelelő módon jártunk«

Claims (9)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    I, Eljárás (1) általános képleté ^-metü-ariloxi-propánarot számazékek, valamint gyogyászatilag alkalmas savaddieiós sóik. előállítására, amelyekben
    Q és Q? jelentése egymástól inggetlenöl adott esetben hátogénatnmmal, 1-6 szénaíomos alkil-csoporrtak 1-6 szénatomos alkil-csoportot tartalmazó alkozi-esoporttal, 1-6 szénatomos álkeníl-esoporttal vagy trifinor-metil-esoporttal helyettesített feni!-, nádit- vagy tieoil-esoport azzal jellemezve, hogy \alameh (XXIV} alta'anos kepletn \ cg) öletek amelyben Q es Q* jelentése a fenti R jelentése 1-6 szénatomos aíkil-esoport, aril-esoport vggy 1-6 szénatomos alkíl-esoportot tartalmazó aralkíl-esoport.
  2. 2,2,2-tríklcr-etil csoport, \alameh (XXV} kepletű Grignardreagenssel reagáltatok, amelyben Gr jelentése l -ő szénatomos alkil-csoport, aril-esoport vagy 1-6 szénatomos alkil-esoportot tartalmazó aralkll-esoport, X jelentése halogénatom.
    Az 1. igénypont szerinti eljárás, amelyben az Ánnertl-ariloxi-propánamm származék a képlet» didojíetíne vagy a gyógyászatban használt savadóleiős sója.
  3. 3.. Áz 1. igénypont szerinti eljárás, amelyben az Ártnetil-ardoxi-propánamis származék a (11 h képleté flnoxetlne vagy a gyógyászatban hasznait savaddieiós sója.
  4. 4. Az L, 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Grignard-reagensként 1-6 szénatomos alkíl-esoportoí tartalmazó alkil-magnézinm-kloridot, -hromídot vagy jodldot, előnyösen metil-magnéziúm-kloridot vagy -bfömidöt használnak.
    Áz 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (XXV) általános képlete; örlgnard-reagenst a (XXIV) általános képlein karbamát moláris mennyiségére számítva 2,0-10,(1 mól-ekvivalens mennyiségben, előnyösen 2,0-5,0 mólekvivalens mennyiségben i
    A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (11) képlet» dnloxetine előállításánál a (Xll). (XIV) vagy (XVII) képletü karbamát származékok valamelyikét, előnyösen a (Xll) két
  5. 7. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (IH) képletű Huoxeiise •előállításánál a (ÍX), (XI) vagy (XXI) képletű barbárnál származékok valamelyiket, előnyösen a (IX) képletű femi-karbamátot használjuk,
  6. 8. Az í-7. igénypontok bármelyiké szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (XII, (XH1). (XVU), ílk (IX), (XI), (XXI) képletű katbamútokat izoláljuk és tX/tu formában. sag> izolálás nélkül nélkül, szerves oldószerben, előnyösen tolnolban készített oldatként használjak lei.
  7. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (IX) és (ΧΠ) képletű fenil-karbamárokat toiuolos közegben állítjuk elő, a reakeióelegyet vízzel mossuk, majd a toiuolos oldatot vlzmentesltjnL
  8. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciói 0-5Ö X közötti hőmérsékletem előnyösen szobahőmérsékleten bájtjuk végre.
  9. 11. Az 1,-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy oldószerként aprotlkus oldószereket, pl. étereket (diehl-éíer, düzepropil-éter, meril-teze-bnttléter, tefrahidroíorán, diósán), vagy aromás oldószereket (benzol, toluol, xilol, stb.) használunk.
HU0800467A 2008-07-25 2008-07-25 Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására HU230480B1 (hu)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0800467A HU230480B1 (hu) 2008-07-25 2008-07-25 Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására
PCT/HU2009/000063 WO2010010412A2 (en) 2008-07-25 2009-07-24 Method for the preparation of n-methyl-aryloxy-propanamine derivatives

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU0800467A HU230480B1 (hu) 2008-07-25 2008-07-25 Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU0800467D0 HU0800467D0 (en) 2008-10-28
HUP0800467A2 HUP0800467A2 (en) 2011-03-28
HU230480B1 true HU230480B1 (hu) 2016-07-28

Family

ID=89988421

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0800467A HU230480B1 (hu) 2008-07-25 2008-07-25 Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására

Country Status (2)

Country Link
HU (1) HU230480B1 (hu)
WO (1) WO2010010412A2 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104163811A (zh) * 2013-05-16 2014-11-26 重庆圣华曦药业股份有限公司 一种制备度洛西汀盐酸盐的新方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE169819C (hu) *
DE1044103B (de) * 1956-06-12 1958-11-20 Hoffmann La Roche Verfahren zur Herstellung von Xanthen- bzw. Thioxanthenderivaten
US3758620A (en) * 1969-11-06 1973-09-11 Nat Patent Dev Corp Process for the preparation of grignard reagents
KR880007433A (ko) * 1986-12-22 1988-08-27 메리 앤 터커 3-아릴옥시-3-치환된 프로판아민
CA2042346A1 (en) * 1990-05-17 1991-11-18 Michael Alexander Staszak Chiral synthesis of 1-aryl-3-aminopropan-1-ols
EP1730132A2 (en) * 2004-12-23 2006-12-13 Teva Pharmaceutical Industries Ltd Process for preparing pharmaceutically acceptable salts of duloxetine and intermediates thereof

Also Published As

Publication number Publication date
WO2010010412A8 (en) 2010-07-22
WO2010010412A2 (en) 2010-01-28
HUP0800467A2 (en) 2011-03-28
WO2010010412A3 (en) 2010-05-27
HU0800467D0 (en) 2008-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2349976A1 (en) A process for producing (s)-3-ý(1-dimethylamino)ethyl¨phenyl-n-ethyl-n-methyl-carbamate via novel intermediates
HU230480B1 (hu) Eljárás N-metil-ariloxi-propánamin származékok előállítására
CZ299270B6 (cs) Zpusob výroby hydrochloridu (S)-N-methyl-3-(1-naftyloxy)-3-(2-thienyl)propylaminu
JPH02256655A (ja) 光学活性なスレオージヒドロキシフェニルセリン誘導体の製造方法
JP5955281B2 (ja) (e)−n−モノアルキル−3−オキソ−3−(2−チエニル)プロペンアミンおよびその製造方法、ならびに(e,z)−n−モノアルキル−3−オキソ−3−(2−チエニル)プロペンアミンの製造方法
CN101434571B (zh) 环烷并[1,2-b]吲哚磺酰胺、其异构体或其盐的合成方法
KR100625649B1 (ko) β-히드록시부틸산 알킬 에스테르의 제조방법
JP2002114737A (ja) 光学活性o−クロロマンデル酸の製造法
JPS5916844A (ja) 新規な光学活性化合物
JP4380160B2 (ja) 7−キノリニル−3,5−ジヒドロキシヘプト−6−エン酸エステルの製造法
JP2011057619A (ja) 光学活性アミン化合物の製造方法、並びに、ジアステレオマー塩及びその製造方法
JP4529115B2 (ja) アリールメチルピペラジン誘導体の製造方法
JPS5841847A (ja) 光学活性アミンの製造方法
JP2003192681A (ja) (s)−3−クロロ−1−(2−チエニル)−1−プロパノール及び(s)−3−n−メチルアミノ−1−(2−チエニル)−1−プロパノールの製造方法
US20040180954A1 (en) Fluorine-containing cyclic esters, fluorine-containing cyclic alcohols, and their production processes
SK287013B6 (sk) Spôsob výroby hydrochloridu (S)-N-metyl-3-(1-naftyloxy)-3-(2- tienyl)propylamínu (duloxetínu)
JPH08295670A (ja) 2−クロロピリジン誘導体及びその製造方法
JP4915696B2 (ja) β−アミノカルボニル化合物の製法
JPWO2002081451A6 (ja) 7−キノリニル−3,5−ジヒドロキシヘプト−6−エン酸エステルの製造法
JPS58128356A (ja) 2−アルコキシメチレン−3,3−ジアルコキシブロパンニトリル類
JPH0713060B2 (ja) フェニルセリン誘導体
JP2003041236A (ja) 有機ゲル化剤
JP2004067560A (ja) ヒドロキシアルキルアミン類の製造方法
JPH11228532A (ja) 光学活性2−アセチルチオメチル−3−フェニルプロピオン酸の製造方法
JPH06345737A (ja) ナファゾリンまたはその塩の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees