HU229630B1 - Agents and method for the protective treatment of wood - Google Patents

Agents and method for the protective treatment of wood Download PDF

Info

Publication number
HU229630B1
HU229630B1 HU0102995A HUP0102995A HU229630B1 HU 229630 B1 HU229630 B1 HU 229630B1 HU 0102995 A HU0102995 A HU 0102995A HU P0102995 A HUP0102995 A HU P0102995A HU 229630 B1 HU229630 B1 HU 229630B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
oil
wood
composition according
parts
coal tar
Prior art date
Application number
HU0102995A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans-Norbert Marx
Tilo Vogel
Oliver Arlt
Florian Lichtenberg
Original Assignee
Lonza Ag
Impraegnierwerk Wuelknitz Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19926884A external-priority patent/DE19926884A1/de
Application filed by Lonza Ag, Impraegnierwerk Wuelknitz Gmbh filed Critical Lonza Ag
Publication of HUP0102995A2 publication Critical patent/HUP0102995A2/hu
Publication of HUP0102995A3 publication Critical patent/HUP0102995A3/hu
Publication of HU229630B1 publication Critical patent/HU229630B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27KPROCESSES, APPARATUS OR SELECTION OF SUBSTANCES FOR IMPREGNATING, STAINING, DYEING, BLEACHING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS, OR TREATING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS WITH PERMEANT LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CHEMICAL OR PHYSICAL TREATMENT OF CORK, CANE, REED, STRAW OR SIMILAR MATERIALS
    • B27K3/00Impregnating wood, e.g. impregnation pretreatment, for example puncturing; Wood impregnation aids not directly involved in the impregnation process
    • B27K3/34Organic impregnating agents
    • B27K3/44Tar; Mineral oil
    • B27K3/46Coal tar
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27KPROCESSES, APPARATUS OR SELECTION OF SUBSTANCES FOR IMPREGNATING, STAINING, DYEING, BLEACHING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS, OR TREATING OF WOOD OR SIMILAR MATERIALS WITH PERMEANT LIQUIDS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CHEMICAL OR PHYSICAL TREATMENT OF CORK, CANE, REED, STRAW OR SIMILAR MATERIALS
    • B27K3/00Impregnating wood, e.g. impregnation pretreatment, for example puncturing; Wood impregnation aids not directly involved in the impregnation process
    • B27K3/34Organic impregnating agents
    • B27K3/50Mixtures of different organic impregnating agents

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgya köszénkátrányolaj bázisú, fa védőkezelésére alkalmas készítmény, A találmány további tárgya eljárás fa védőkezelésére a találmány szerinti készítmény alkalmazásával.
A 19. század közepétől ismert, hogy köszénkátráttyolajjal fát rothadással, rovarokkal szemben védeni lehet, és kősz.énkatrányolajat a mai napig alkalmaznak villanyoszlopok, kerítések, küszöbök tartóssá tételére. Már korán kísérleteztek azzal, hogy a kőszénkáítányolajat vízzel vagy védősók (cink-, rézsók) vizes oldatával készített emulzió alakjában lehessen használni, de az alkalmazás ezen formája nem járt a kívánt eredménnyel, így a kátrányolajok továbbra is többnyire hígítás nélkül kerülték alkalmazásra. A köszénkátrányolaj-emulzió hiányos stabilitását „homogenízálássaí” (a tej esetében alkalmazott eljárásra analóg) vagy speciálisan e feladatra kifejlesztett diszpergálókészülékben (például OLTRA-TURRAX^) végzett kezeléssel vagy különböző adalékkal (A'F-PS 8ő 925, EP-A Ő 227 430) is próbáltak növelni. Ezek az eljárások nemcsak drága gépeket igényelnek, hanem sok energiát is fogyasztanak, Újabban a köszénkátrányolaj vizes emulzióként történő alkalmazása újból az előtérbe került, nem utolsó sorban azért, mert igy a hígítás nélküli köszénkátrányolaj néhány hátrányát, így például kellemetlen szagát, kíizzadásta való hajlamát és a kezelt fa ragacsos felületét kiküszöbölni vagy legalább csökkenteni lehetne (US-Á-S 098 472).
Az ismert eljárás hátránya, hogy az emulzió viszonylag instabil, továbbá, hogy a kószénkáírányolaj hatásos részaránya a víz és az emulgeátor részarányával csökkent, úgy hogy többet keli alkalmazni hatásos és tartós védelem elérésére.
A jelen találmány feladata a kátrányoíajemulziók ismert előállítási és alkalmazási hátrányainak a kiküszöhelése, liléivé csökkentése volt.
A fenti feladatot az .1. igénypont szerinti készítményekkel és a 7. igénypont szerinti eljárással oldottuk meg.
Meglepő módon azt találtuk, hogy biocid hatású kvaterner amntómumvegyületek és adott esetben poláros oldószer, például glíkcl-szárntazék alkalmazásával egyszerű keveréssel, különleges készülékek nélkül kőszénkátrányolajból stabil vizes emulziók és míkroemulzíók készíthetők, A kvaterner ammóniumvegyületek biocid hatása nemcsak a kátrányoíaj hígítását kompenzálja, hanem - és ez. nem volt előre látható - a kompozíció mélyebben hatol he a lába, mint a tiszta, higítsllan kátrányolaj; hatásspektruma szélesebb.
93734-8535 To
*··>
* * <«
a)
b)
c)
A találmány szerinti készítmények legalább az alábbi alkotókat tartalmazzák: 5-90 rész, előnyösen '10-90 rész köszénkátrányolaj 2-20 rész bicéid hatású, .meghatározott kvaierner ammőninmvegyúlet 10-90 rész víz.
itt és az alábbiakban ís a részek tömegrészek.
Bicéid kvaterner ammóniumvegyúletkéní az alábbiakat alkalmazhatjuk:
HN-di-Cs-Cje-alktl-N-metíi-N-pcl^cxiefilj-ammónium,
N,N-dí-Cs-C23-alkll~N,N-dÍmetil-ammónlum,
N-Cö-Cao-aikii-pirídlntum és N-C^-Cjo-alkil-kínolinium szervetlen savval vagy szerves karbonsavval képzett sót, továbbá N--C8“Üx>~aikil“N,N~dimeli!~NG>enzil~ammómmn~aeetái Á. savamon lehet halogénül, de más szervetlen savakkal vagy szerves karbonsavval alkotott sók is alkalmasak, például acélát, prepámat, szulfát stb.
Azt találtuk például, hogy egy, csak 30 % kátrányolajat, kb. W % kationos ammőnmmvegyűietet, kb. 5 % segédanyagot és 55 % vizet tartalmazó emulzió fapusztító gombákkal szemben legalább kétszer olyan hatásos, mim a bigitat lan, tiszta köszénkát rányolaj.
A találmány szerinti készítmények segítségével a köszénkátrányolaj kiváló, régóta bizonyított hatását kihasználhatjuk úgy, hogy a szag, a magasabb környezeti hőmérséklet esetében bekövetkező küzzadás, a kimosbatóság és az olajos, ragacsos fafelület hátrányát csökkentjük.
Emellett a védőszer jobban, azaz egyenletesebben oszlik el a faanyagban, mélyebbre is hatol, és - ez különösen jelentősnek tűnik - a faanyag nedvességtartalma magasabb lehet, mint ahogy ez a tiszta kátrányolaj alkalmazásakor megengedett. A nyers fa, például talpfa, vlllanypózna szántására kevesebb Időt és energiát kell fordítani.
A találmány szerinti készítmények további előnyeként azt. kell tekinteni, hogy a készítmények - a tiszta kátrány olajtól eltérően ~ normális környezeti hőmérsékleten dolgozhatók fel; a tiszta káfrányolaj feldolgozása ugyanis - viszkozitása, folyási viselkedése miatt - 100 körüli hőmérsékleten történik, tehát energiaigényes, A kátrányolaj viszkozitása, sűrűsége egyben akadálya a mély behatolásnak és az optimális eloszlásnak.
A köszénkátrányolaj beható szagát főleg két- és háromgyünis aromás vegyüljek, Így például nafialin és alkil-naítalinok okozzák. Ezen vegyületek csak részben távoíítják el desztílláíással, ugyanis teljes eltávolításuk után a kátrányolaj viszkozitása 100-120 °C~on sem kezelhető. A találmány szerinti készítményekben magasabb viszkozitású, azaz erősen szagtalanított kátrányolaj is alkalmazható; ezáltal néhány érzékeny területen (például a metró talpfáinak kezelése) lehetővé válik a kőszénkát·· rányolaj használata.
A találmány szerinti készítmények - a (tárolási) stabilitásuk növelésére - előnyösen még legfeljebb 20 rész poliglikolvegyöletet tartalmaznak, ide tartoznak például a polietilénglikolok és poíipropilénglikolok, valamint alkil- és ári 1 észtereik. Különösen előnyösek a polietilénglíkol- vegyületek, például polietilénglikol, etoxilezeít fenolok és dietilénglikoi-monobutil-éter.
A találmány szerinti készítmények a már említett alkotók mellett például még az alábbi anyagokat tartalmazhatják:
gyanták, kötőszerek, polimerek viaszok színezékek pigmentek antíoxídánsok szagjavító jelzőanyagok.
A készítmények előnyösen gyantát, kötőanyagot, viaszt, színezéket és/vagy pigmentet, tartalmaznak.
A kötőanyag különösen előnyösen alkidgyanta vagy hasonló, természetes olaj, így len- vagy szójaolaj bázisú gyanta, a legelőnyösebben etilénoxiddal vagy ptopilénoxiddal reagáltatoít és így vízben oldódó, vízzel hígítható gyantává vált gyanták.
Á. hatásspektrum kiszélesítése céljából a találmány szerinti készítmények előnyösen még egy vagy több inszektieíd, fungicid, algicid vagy baktérieid hatású anyagot tartalmaznak hatásos mennyiségben.
Az alábbiakban felsorolt hatóanyagok közül a találmány szerinti készítmények például egy vagy több hatóanyagot tartalmazhatnak: biocid hatású amfotenzidek, metil~benzimidazoÍ-2-il~karbamáí,
1,2 -benzizoti azol-3 -on, biocid hatású biguanidinek,
X A φ ΦΦΦ > φ φ * * Φ « Φ V« * φ φ » ♦»»♦ « * φ ί♦ ΐ * Μ X 9 Φφ X* szervetlen és szerves bórvegyületek, α-'ίΰΓθ-5υΐί1··α(ρ~Κΐ0Γ''ί€ηδΐϋ)-Π·ϊ-1,2>4~ίπδζοί··1'·δ1&ηοΙ
2-szek-buül-fenil-N-metil-karbamát, (±)-císz-4-{3~(terc~buúlfenil)-2-metd~propiij~2,6-dimet.d~morfolín,
5~klór~2~metil -4-izotlazolin-3 -on,
2~(4-klór-fenil)-3-ciklopropil~l-(lH-1,2,4~tóazoi~ l-d)~bután-2-ok
M, óklür-3~píridínil)~meUl~4,5-dihkköN-nitrö-lH-imídazöI2-aniin, klór-hexidin és sói.
klórozott fenolok, például tetra- és peníaklörfenol, l-[4-(2-klór-a,a,a~tnfluor“p-toliloxi)-2-fíuor~fenil]-3~(2,ó-difluor-beRzoil)~
-karbaraid, l-(4~klór-fenil)~3-(2,6-difluor-benzoil)~karbaraid, a[2~(4~fíuör-3~íenöxiferal)~meiil~3-(2,2-diklór-eteMl)~2,2-dimetil-ciklöpropán~ “karboxilát, (RS)-a-cianO“3~fendoxi-be.nzii-(RS)-2~(4-kiór-feral)-3~raetiI-butirát, a-ciano-3~fenoxi-benzll-iz<>propíl-2,4-kiór-feniÍ-acetát,
N~eikíohexn-N-metoxí-2,5-dimetil-lhrán~3~karbonsavanűd, di~(guanÍdino-okdi)-arain,
3>(2>2-dibróni»vjíiíl-2>2-dínietíl)-a-(ciano-»i-fenoxlbea2Í.l-lR,3R)-ciklopropán— karboxilát, ~[2-(2,4~díklór-feral)- 1,3 -dioxolánú-ií-raetil}- 1 Η, 1,2,4-triazol, ~[2-(2,4~diklór-fenli)-4~propil-1J -dioxolán-2-ll-metil]-1 Η, 1,2.4-tó azol, (+)-3-(2,2-diklór~vinil~2,2~dinraíii)~ciklöpropán-l~karbonsav-3~fenoxi-benzilés2ter,
3~(2,2~diklór~vmil~2,2~din.raíii)~eiklöpropán-l~karbonsav~a~ciano-3,3~fenoxí~ benzílészler,
O,ö~díeid-0-(a~ciano~henzÍlidén-anúno)-tioibszfat,
0,O-dietil-0-3,5,6-triklór-2-piridil~tionofoszfáí,
O,0-diet.il-ditiofoszforil-6“klór-benzoxazolon,
5,ó-díhídrö~2-raetil-l,4~ox.a.tira-3~karhöxanilid,
HN-dímetil-N’-feniKN-fluormetUtjoj-ssadfamid,
N, N -dhneíil - N' -toll 1-(N +fiuor raeülíio)-szo Ifamld,
O, 0-dhneti l~S~(2-metUamino. 2. oxoetil)-dií iofoszfát,
O’Ö-dimetil-S-CN-ftálímidöFmetU-dítiüföszíat,
3,5-dí metil -tetrahidro- 1,3,5-hadi azi «ti -2-on, * φ
ΦΦ* φφ dimetilalkíiamínsók, didokarbamátok, fém·· és amínsók, etii2-(4-fenoxi-fenoxí)-etii-karbaí«át,
2~(2-furil)~ 1 H-benzimidazol, halogéneeetsavak, amidjaik és észtereik,
6,7,8,9, ÍÖ-h&^klór-lf5,5a,6,9,9a-feexahidro~6,9>iRetano-2>3,4-benzodioxo~öepién“3-oxid, hexaklór-eiklobexán,
8-htdfokinoIín és halogénezett származékai,
2-jód~benzöesav-anihd, ~jód~3-propí ni i-bidil~karbamáí, réZ’Soxíkínoim,
N-metíi -1 -naftil-karbamát,
2-metH-4~izotiazö1ín~3 -on, metdén~bisz~tioeíanáí, bioéi d hatású nitroalkanolok,
N-nitrozo-N-ciklohexil-hídroxdamia és sói,
Ν-ηίΐΓθζο~Ν-&ίή19πάΓθχί1χ^Γηίη és sói, norbomén-dimetano-hexaklórcikloszulfit, ~N-oktÜ-4~izotiaz.oÍm~3-on, szerves ónvegyideiek, például tríbuttl-ónoxíd, tríbuíü-ón-benzoát, fenüfenolok,
2~ízopropöxi~feíiil~N-metdkarbaxaát,
N-propil~N~[2-(2,4,6-triklőr”fenoxi)-etil]~imídazoi~l~karboxatnid, piridm~2-boM-oxid és sót, szalicd-anihd és halogénezett származékai, (4~etoxi~fenil)~[3~(4-fluor-3~fenoxi~fenil)~propd]-(dimetil)Szlláíp
N-(l, 1,2,2~tetrakiór~etií-tio)~356,7,8-teirahidröŰáIimíd, leíraklór-izoftáisav-dínííriL
2~(tíazoí-4dí)~benzimidazol,
2~tíocianomeíÍl-tiobenzotíazol, ~(.1,2,4-íriazoM -d)~ 1 ~(4~kiór~fenöxi)~3,3 -dimetil-bután-2-ol,
I -(1,2,4-triazoM -i.Í)~l~(4-klór--fenoxi)~3,3~dimetil~bután~2-on,
N-trikiór~metiÍ-tio-3,ő,7,8~ietrahidroftálimid5 * * ♦ * X * *♦ ** (íl) 2-20 (Hí) 0-20 (ÍV) Ö-20 (V) 10-90
N-üiklőr-rnetíb-tio-hálimíd,
N-tridecíl-2,ó-dimetil-ntorfolín.
Λ kötőanyagok, például száradó alkidgyanta, akrílátok vagy egyéb polimerek használatával a kezelt la felületét mechanikailag és optikailag javíthatjuk, emellett a kőszénkátrányolaj mobilitása (kimondása, kíizzadása) tovább csökken. A találmány szerinti rendszerek - a kösz&átátráayolajjal ellentétesen - csupán színezékek vagy pigmentek adagolásával olyképpen módosíthatok, begy a kezelt fa sziuezhetővé válik. Viasz adagolásával a kezelt fa matt. felületet kap, ugyanakkor erős víztaszító hatás keletkezik, amely a vszcseppek felvételét erősen csökkenti anélkül, hogy a gázfázisú nedvesség cseréjét akadályozná.
A. találmány szerinti készítményeket például úgy állíthatjuk elő, hogy (1) 5-90 rész kőszénkátrányolaj hoz (például WEI €--típusú) adott esetben enyhén emelt hőmérsékleten (kb. 50 ®C-on) rész kationcs témádét, például N,N“dídecÍl-N-mehl-N-poÍí(oxeíil)anrmóniom-propionáfot adunk és az elegyet keveréssel homogenizáljuk, rnajd rész giíkolszármazékot, például dietiléngSikol-monobuiilétefí adagolunk és az elegyet keveréssel homogenizáljuk, utána rész. stshdízátort/oldödáskőzvetitöt, például p-noníl-fenil-etoxilátot (E<> :::: 10-M) adagolunk, az elegyet megint homogenitásig keverjük, rész vizet adagolunk és az. elegyet addig keverjük, míg homogén emulzióvá nem válik.
A fenti műveletek során stabil, tej szerű (opak) vagy tiszta, kis viszkozitásé elegyek keletkeznek, amelyek a hőmérséklet emelése nélkül, kazánnyomásos eljárással (vákuum és nyomás alkalmazásával) jól hatolnak he a faanyagba. Az b, II. és V, alkotó részarányától függően a faanyag átfogó védelmére szükséges mennyiség 2080 kg/m3 fa,
A találmány szerinti készítmények alkalmazása előnyösen váktsumos/kazánnyomásos berendezésekben történik ágy, hogy a készítményt nyomáskülönbségek segítségével juttatjuk a védeni kívánt faanyagba. Az eljárás lépései egy előzetes vákuumíazis, a vákuum fenntartása mellett egy mernléses fázis és egy nyomásfázís. A készítmény faanyagba juttatott mennyiségét mérlegen való méréssel « « φ Φ V φ * * ♦ 4 ΦΦΦ Χφφ φχφφφ φ » « ** * * ΦΦ * χ« ΦΦ *7 határozzuk meg. Könnyen impregnálható fatelék esetén a készítmény víztartalma a példákban megadottakhoz képest még tovább növelhető.
Előnyösen az impregnálást hő közlése nélkül, tehát kb. környezeti hőmérsékleten valósítjuk meg. Amennyiben szükséges, a készítménnyel együtt a faanyagba juttatott vizet hőkezeléssel eltávolíthatjuk. Ea a készítmény járulékosan nagyobb hőmérsékleten klkeményedő polimert tartalmaz, a fát forró gőzzel kezelhetjük. Ez a gőzkezelés utólagos díffbndáíásboz és a szer egyenletesebb eloszlásához vezet, rögzítése is hatékonyabb. A készítményben adott esetben jelen lévő polietílénglikol méretstabilhású hatást kölcsönöz a szernek, és az ezzel kezelt, fa határozottan kevésbé hajlamos megrepedésre.
Összefoglalóan a találmány szerinti készítmények kőszénkátrányolajhoz viszonyítva az alábbi előnyökkel rendelkeznek:
1. Az emulziók nagyon stabilak.
2. Az emulziók környezed hőmérsékleten alkalmazhatók.
3. Közepesen nedvességtartahnú fában is jól eloszlik a védőszer.
4. A kezelt faanyag szaga erősen redukált.
5. A kezelt faanyagon nincsenek kátrányoíajfeldűsulások.
6. Nyári hőmérsékleten a készítmény kevésbé hajlamos kiizzadtat
7. A fafelület mintázata, szerkezete látható marad.
8. A. felület elszíneződése csekély.
9. A készítmény a szokásos lakokkal és kezelőanyagokkal összeférhető.
10. Bár a készítmények kevesebb kőszénkátrányolajat tartalmaznak, hatásuk határozottan erősebb.
11. A kezeit fa színezhető.
12. A kezelt fa kevésbé kilúgozható»., Így a környezetet nem terheli.
13. A tiszta kőszénkátrányolajhoz viszonyítva kisebb a toxíeitás.
14. A kezelt fa szárításakor kevesebb repedések keletkeznek,
15. A készítményekben erősen szagtalanított, nagyvlszkoziíású kátrányolaj is alkalmazható.
Az alábbi példákkal a találmány szerinti készítmények összetételét és hatását, valamint a találmány szerinti eljárást közelebbről ismertetjük.
1. összehasonlító példa (nem találmány szerint)
100 kg kőszénkátrányölaj, higitatisn, alkalmazás 1 KI °€~on
2, összehasonlító példa (nem találmány szerint) *φ «
X ♦ φ * «« # * * $ « « X * Φ φ * Φ Φ * ♦ φ **♦ νφ ΦΦ kg kőszénkátrányolaj
IÖ kg aníonaktlv emulgeátor kg víz.
kg keszénkatrányolaj kgN-kokoszslkil-KgN-ditnetil-N-benzii-ammőnium-aoetát 4 kg nonil-fenöl-etoálát (8-12 EO-csoport) kg dierilénglikol-mönobutíléter 38 kg víz.
2, példa kg köszénkáítányolaj kg N,N-dldecn-N-metÍl-N~polí(oxetÍÍ)-ammónium-íaktát 4 kg nomí-fenol-etoxilát (kb. 14 Eö-csoport) kg víz.
kg koszénkátrányoiaj kg N'”kokoszalkíbH,N~dimetil~N-benzil-aínmóninm-klorid kg polieiiléngbkol (mólíömeg kb, 300) kg víz,
4. példa kg köszénkátrányoíaj kg Ή,Ν'-4ίάβάΙ-Ν-ίη^Ι-Ν-ρο1ί(οχοίί1)-»ίηη^»ί««ι-Μοή4 kg dietilénglikoí-monobutíléter kg víz.
Az 1-4. példák és az 1, és 2, összehasonlító példák szerimi termékekkel feketefenyófát impregnáltunk nyomáskülönbségek segítségével, és a biológiai hatást egy, a DIN EH 113 szabvány alapján kidolgozott eljárással vizsgáltuk meg. Az eredményeket az alábbi 1. táblázatban foglaltuk össze.
* * »» « ♦ ♦ ♦ * ·« *
1, táblázat
υ Az értékelés alapja 4 fapusztitó gomba elleni határérték volt öregttés után (EN 73) ' A koszénkátrányolaj biológiai hatását 100 %-nak vettük.
Feltűnik, hogy az í-4. példa szerinti, azaz találmány szerinti készítmények, kisebb kátrányolajtartalmuk ellenére, nagyobb hatásúak, a kationos vegyül eteknek köszönhetően.
Az 1. táblázatból kivehetően a hatás felerősítésének aránya ~ a koszénkátrányoíaj konkrét mennyiségére vonatkoztatva - 1:3 és 1.5 közötti.
kg köszénkátránvolaj kg N-kököszalkÍl-NjN-diffletii-N-henzikammónium-aeetát.
kg nonilfenoíetoxílát (8~ 12 EO-csoport) kg dletílénglikol-monobutíléíer kg kötőanyagé kg víz é lenoiajzsírsav, pentaeritrií és poUetilénglíköl (móltönieg kb. 600) főzésével kapott, vízzel hígítható alkidgyanta
6. példa kg N3N-dídeeil-N~metil-N-polÍ(oxietíl)antínóniuí»~laktát kg nonilfenoletoxllát (kb. 14 EO-csoport) ő kg vasműd paszta*’ 20 %~os kg víz é transzparens vasoxtdvörös polietilénglikolban (móltötneg kb, 300) végzett eldörzsölésével kapott pigment-paszta « φ *φφφ φ
* φ * »♦ ♦♦ φφ φ * φ φ « Φ*Φ χ»« φ φ «
ΦΦ «τ Φ« φφ
7. példa kg kőszénkátrányolaj kg N-koköszalkíl-N,N-dímetíl~N-benz.il~aininónium-klorid kg pölietílénglikol (móltőmeg kb. 300) kg viasz** kg víz meleg kőszénkátrányolajban oldott políviniíéter-viasz
8. példa kg kőszénkátrányolaj kg N5N-didecíi-N-meril-N-poli(oxietíl)-ammón{um-klorid kg dietíléntglíkol-monobutiléter kg N-metií-l-naftíl-karbamáP kg viz.
** kőszénkátrányolajban oldva
9. példa
Az alábbi reeeptúra szerint koneentrátumot állítunk elő:
kg, B W£í típusú kőszénkátrányolaj kg N,N~didecn-N-metil-Nr-poít(oxietil}anKnónium-propionát kg kötőanyag, előállítva 94 rész lenolaj és 3 rész malei nsav elegyének ISO °C~ra való melegítésével, majd 3 rész polietílénglikoílal (10 EO-csoport) 195 °C~on történő észterezésével Az igy kapott koneentrátumot 1:9 arányban vízzel hígítva alkalmazásra kész. emulziót kapunk.
10. példa
Az. alábbi reeeptúra szerint koneentrátumot állítunk elő:
kg 8 WEÍ típusú kőszénkátrányolaj kg N;N-dídecil“N-metÍ.I~N~poíí(oxetíl)-ammóníum~propionát kg kötőanyag, előállítva 92 rész szójaolaj és 3 rész. maleínsav elegyének ISO °C-ra való melegítésével, majd 5 rész polietiléngllkollal (12 EO-esoport) 17Ö °C-on történő észterezésével kg szíllkon~habz.ásgátló kg proptkonazol ka
VÍZ.
π **♦ Φ* χ« . Ε pé
Az alábbi receptára szerint koncentrátumot állítunk elő: 70 kg kg kg
B WEI típusú kószénkátrányolaj
N,N-didecil-N-mettl-N-poli(oxietií)ammónium-propionát kötőanyag, előállítva 85 rész pobbutadlén-olaj és 5 rész maieinsav elegyének 150 °C-ra való melegítésével, majd 10 rész polietilén-glikollal (10 EO-csoport) 150 c'C~on történő észterezésével, olajban oldódó színezék.
Az így kapott koncentrátumot 1:9 arányban vízzel hígítva alkalmazásra kész emulziót kapunk.
12. példa
Az alábbi receptora szerint koncentrátumot állítunk elő:
kg 10 kg 19 kg δ WEI típusú kószénkátrányolaj
N,N-didee:l-N,N~dimeíil- ammónium-klorid (80 %-os, vízben) kötőanyag, előállítva 80 rész lenolaj és 12 rész neopentilgllkol elegyének 170 °C-ra való melegítésével, majd 8 rész etilénoxlddal nyomás alatt történő reagáltatásával kg díetílénglikol-monobutiléter
Az így kapott koncentrátumot 1:9 arányban vízzel hígítva alkalmazásra kész emulziót Kf.HJi

Claims (8)

1. Készítmény faanyag rothadás és rovartámadás elleni védőkezelésére, örzm/ /e&»ew, hogy legalább az alábbi alkotókat tartalmazza:
a) 5- 90 tömegrész kőszénkátráayolaj
2-2Ö tömegrész biocid hatású kvatemer ammóníumvegyület, kiválasztva az alábbi csoportból: N,N-di-Cí:~Csö~aÍkd'“N“meth~N-pön(oxietil)ammomum, 'N^-di-Cg-C^-alkil-N^-dimetil-antmósium, N-Cg-Cís-dkíl-piridíntum és N-Cs-Cae-aíkii-kinoltnium szervetlen savval vagy szerves karbonsavval képzett sói, továbbá N-CrCho-alkíl-N,N-dimetil-M-benzil-ammónium-acetát,
10-90 rész víz,
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azző/yeZ/emezve, hogy a szervetlen sav vagy szerves karbonsav sója kloríd, bronúd, jodid, acélát, propionát vagy szulfát.
3. Az L vagy 2. igénypont szerinti készítmény, /aZ/emezwsr, hogy a stabilitás javítására járulékosan legfeljebb 20 rész políetilénglikol-vegyöletet tartalmaz.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, asm/ jW/ewsw, hogy járulékosan gyantát, kötőanyagéit, viaszt, színezéket és/vagy pigmentet tartalmaz.
5. Az M. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, yé//e/»eaw, hogy kötőanyagként legalább egy alkídgyantát vagy hasonló, természetes olaj, igy lenolaj vagy szójaolaj bázisú gyantát tartalmaz.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti készítmény, azwr/yeZfewzw, hogy a hatásspektrum bővítésére járulékosan biocid, így inszektírid, fringiád, algírid vagy baktéririd hatású anyagot tartalmaz hatásos mennyiségben.
7. Eljárás faanyag védelmére, ozW jri/emezra, hogy a faanyagot nyomáskülönbségek alkalmazásával az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti készítménnyel impregnáljuk.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, yeZ/meav», hogy az ímpregnálás hóközlés nélkül vége
HU0102995A 1998-07-12 1999-07-02 Agents and method for the protective treatment of wood HU229630B1 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19831036 1998-07-12
DE19926884A DE19926884A1 (de) 1998-07-12 1999-06-12 Mittel und Verfahren zur Schutzbehandlung von Holz
PCT/CH1999/000288 WO2000002716A1 (de) 1998-07-12 1999-07-02 Mittel und verfahren zur schutzbehandlung von holz

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP0102995A2 HUP0102995A2 (hu) 2001-11-28
HUP0102995A3 HUP0102995A3 (en) 2003-01-28
HU229630B1 true HU229630B1 (en) 2014-03-28

Family

ID=26047351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0102995A HU229630B1 (en) 1998-07-12 1999-07-02 Agents and method for the protective treatment of wood

Country Status (19)

Country Link
EP (1) EP1097031B1 (hu)
AT (1) ATE253438T1 (hu)
AU (1) AU759694B2 (hu)
BR (1) BR9912049B1 (hu)
CA (1) CA2336931C (hu)
CZ (1) CZ299917B6 (hu)
DE (1) DE29923154U1 (hu)
DK (1) DK1097031T3 (hu)
EE (1) EE04793B1 (hu)
ES (1) ES2211097T3 (hu)
HU (1) HU229630B1 (hu)
IL (1) IL140666A0 (hu)
NO (1) NO323895B1 (hu)
NZ (1) NZ509289A (hu)
PL (1) PL191467B1 (hu)
PT (1) PT1097031E (hu)
SK (1) SK285573B6 (hu)
TR (1) TR200100041T2 (hu)
WO (1) WO2000002716A1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1377417A2 (de) * 2001-04-03 2004-01-07 Lonza Ag Verfahren zur schutzbehandlung von holz und holzwerkstoffen
DE10129749B4 (de) * 2001-06-20 2005-11-03 Steffen, Günter Verfahren zur Herstellung eines eine wasserlösliche Holzschutzlasur und ein algizides Mittel aufweisenden Holzschutzmittels
CN1233242C (zh) 2001-07-10 2005-12-28 吉松道晴 含有木质系精制焦油的涂料
DE10341883B4 (de) * 2003-09-09 2006-11-02 Carl Berninghausen Verwendung eines Imprägniermittels zur Holzschutzbehandlung
SE0600623L (sv) * 2006-03-18 2007-05-15 Jape Produkter I Haessleholm A Skydd mot mögelangrepp på obehandlat virke
EP4041834A4 (en) * 2019-10-08 2023-11-01 Swimc Llc WATER-BASED WOOD COLORANTS WITHOUT OVERLAY

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5672902A (en) * 1979-11-19 1981-06-17 Katayama Chemical Works Co High permeable kyanizing insecticide of creosote oil
NZ218652A (en) * 1985-12-17 1992-09-25 Koppers Australia Stable water/oil emulsions as wood preservatives
DE3811199A1 (de) * 1988-04-01 1989-10-19 Mueller Bauchemie Holzschutzmittel
GB8908794D0 (en) * 1989-04-19 1989-06-07 Janssen Pharmaceutica Nv Synergistic compositions containing propiconazole and tebuconazole
DE4117844A1 (de) * 1991-05-31 1992-12-03 Basf Ag Waessrige traenkharzloesungen
DE19528095A1 (de) * 1995-08-01 1997-02-06 Total Deutschland Gmbh Zubereitung auf der Basis eines speziellen Steinkohlenteeröls und einer Mineralölfraktion sowie deren Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
NO323895B1 (no) 2007-07-16
PL345611A1 (en) 2002-01-02
TR200100041T2 (tr) 2001-07-23
IL140666A0 (en) 2002-02-10
NO20010183D0 (no) 2001-01-11
AU759694B2 (en) 2003-04-17
DE29923154U1 (de) 2000-03-30
BR9912049B1 (pt) 2010-06-01
HUP0102995A3 (en) 2003-01-28
ATE253438T1 (de) 2003-11-15
SK285573B6 (sk) 2007-04-05
NO20010183L (no) 2001-02-13
BR9912049A (pt) 2001-04-03
EE200100024A (et) 2002-06-17
ES2211097T3 (es) 2004-07-01
WO2000002716A1 (de) 2000-01-20
SK20352000A3 (sk) 2001-05-10
EE04793B1 (et) 2007-04-16
EP1097031A1 (de) 2001-05-09
HUP0102995A2 (hu) 2001-11-28
EP1097031B1 (de) 2003-11-05
CZ200140A3 (cs) 2002-01-16
PL191467B1 (pl) 2006-05-31
CZ299917B6 (cs) 2008-12-29
DK1097031T3 (da) 2004-02-23
NZ509289A (en) 2003-05-30
PT1097031E (pt) 2004-03-31
CA2336931A1 (en) 2000-01-20
CA2336931C (en) 2008-09-16
AU4356699A (en) 2000-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU750827B2 (en) Protective agents for wood
KR100445863B1 (ko) 목재보존제
JPH0620729B2 (ja) 木材保護液
HU205872B (en) Preparation or concentratum for preserving wood and wooden structural materials
JP2000510778A (ja) 木材防腐剤
US6294571B1 (en) Method for using neem extracts and derivatives for protecting wood and other cellulosic composites
HU229630B1 (en) Agents and method for the protective treatment of wood
JPH0134762B2 (hu)
EP0454431B1 (en) Wood preservative composition
US4421766A (en) Method of preserving organic materials from fungal attack and a composition for use in such a method
JP2002531423A (ja) 木材保護組成物
ZA200100242B (en) Agents and method for the protective treatment of wood
AU2019100114A4 (en) A kit for on-the-shelf sale
CA1096192A (en) Arboricide
AU2020203172A1 (en) A method and formulation for the treatment of timber
JPH05261706A (ja) 木材保存処理用組成物
JPH06157215A (ja) 工業用防腐防カビ組成物
HU183678B (en) Composition for protection of bark and injuries of trees
JPH04226301A (ja) 木材防腐剤組成物
GB2397019A (en) Combined fungicidal and insecticidal composition comprising disodium octaborate, ethylene glycol, solvent and contact active insecticide/insect growth regulator

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees