HU223100B1 - Eljárás nukleozidanalógok előállítására és a köztitermékek - Google Patents

Eljárás nukleozidanalógok előállítására és a köztitermékek Download PDF

Info

Publication number
HU223100B1
HU223100B1 HU9801576A HUP9801576A HU223100B1 HU 223100 B1 HU223100 B1 HU 223100B1 HU 9801576 A HU9801576 A HU 9801576A HU P9801576 A HUP9801576 A HU P9801576A HU 223100 B1 HU223100 B1 HU 223100B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ethoxy
formula
compound
oxathiolan
hydrogen
Prior art date
Application number
HU9801576A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael David Goodyear
Mirna C. Samano
Vicente Samano
Original Assignee
The Wellcome Foundation Limited
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10772237&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU223100(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by The Wellcome Foundation Limited filed Critical The Wellcome Foundation Limited
Publication of HUP9801576A2 publication Critical patent/HUP9801576A2/hu
Publication of HUP9801576A3 publication Critical patent/HUP9801576A3/hu
Publication of HU223100B1 publication Critical patent/HU223100B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D411/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having oxygen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D411/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having oxygen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings
    • C07D411/04Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, at least one ring having oxygen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms containing two hetero rings directly linked by a ring-member-to-ring-member bond
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D239/00Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Cephalosporin Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás antivirális hatású 1,3-oxatiolán szerkezetűnukleozidok előállítására. Az eljárásban a ?-- diasztereomerkizárólagos kialakítására intramolekuláris glikozilezést alkalmaznak.Az eljárás abban áll, hogy az (I) általános képletű vegyületekelőállítására – ahol a képletben R jelentése hidrogén- vagyhalogénatom; vagy 1–6 szénatomos alkilcsoport; és Y jelentésehidroxil-, aminocsoport; 1–6 szénatomos alkoxicsoport; vagy OR1általános képletű csoport, ahol R1 királis segédcsoportot jelent – egy(II) általános képletű vegyületet – ahol R és Y jelentése a fenti, ésR2 hidrogén- vagy halogénatomot, 1–6 szén- atomos alkil- vagy 1–6szénatomos acilcsoportot jelent – megfelelő Lewis-savval vagy olyanreagenssel kezelnek, amellyel az OR2 általános képletű csoportkilépőcsoporttá alakítható. A találmány az eljárásban kapott újközbenső termékekre is vonatkozik. ŕ

Description

KIVONAT
A találmány tárgya eljárás antivirális hatású 1,3-oxatiolán szerkezetű nukleozidok előállítására. Az eljárásban a β-diasztereomer kizárólagos kialakítására intramolekuláris glikozilezést alkalmaznak. Az eljárás abban áll, hogy az (I) általános képletű vegyületek előállítására ahol a képletben
R jelentése hidrogén- vagy halogénatom; vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport; és
Y jelentése hidroxil-, aminocsoport; 1-6 szénatomos alkoxicsoport; vagy OR1 általános képletű csoport, ahol R1 királis segédcsoportot jelent egy (II) általános képletű vegyületet - ahol R és Y jelentése a fenti, és R2 hidrogén- vagy halogénatomot, 1-6 szénatomos alkil- vagy 1-6 szénatomos acilcsoportot jelent - megfelelő Lewis-savval vagy olyan reagenssel kezelnek, amellyel az OR2 általános képletű csoport kilépőcsoporttá alakítható.
A találmány az eljárásban kapott új közbenső termékekre is vonatkozik.
Y
(I)
A leírás terjedelme 12 oldal (ezen belül 2 lap ábra)
HU 223 100 Bl
A találmány tárgya eljárás antivirális hatású 1,3-oxatiolán szerkezetű nukleozidok előállítására. Az eljárásban intramolekuláris glikozilezést alkalmazunk a β-diasztereomer kizárólagos kialakítására. A találmány az eljárás útján kapott új közbenső termékekre is vonatkozik.
Az 1,3-oxatiolán-nukleozidok két királis centrumot tartalmaznak (a fúranóz számozási rendje szerint Cl’és C4’-helyzetben), és általában az a- és β-alakok diasztereomerpárjai, ahol mindegyik alak két enantiomerből áll. Az a- és β-diasztereomerek antivirális hatása különböző, általában a β-forma a hatásosabb. Hasonlóképpen a két diasztereomer enantiomerpárjainak a tulajdonságai is különbözők.
A β-diasztereomereket hagyományos módon úgy állították elő, hogy előbb diasztereomerkeveréket állítottak elő, és ezt munkaigényes úton követte a β-forma elkülönítése fizikai eszközökkel, például oldhatósági különbségek vagy kromatográfia útján. Ennek következménye, hogy a β-izomer összhozama általában 50%nál kevesebb.
A WO 91/11186 számon közzétett PCT nemzetközi szabadalmi bejelentésben eljárást írnak le, amelynek útján az 1,3-oxatiolán-nukleozidok nagy β-diasztereoszelektivitással állíthatók elő úgy, hogy egy szénhidrátot vagy szénhidrátszerű szerkezeti egységet valamilyen specifikus Lewis-sav, általában ón(IV)-klorid jelenlétében heterociklusos bázissal kondenzálnak. Az eljárásra további példákat adnak meg a WO 92/14743 számon közzétett PCT nemzetközi szabadalmi bejelentésben.
Nukleozidanalógok előállítására további diasztereoszelektív eljárásokat közölnek a WO 92/20669 és WO 95/29174 számon közzétett PCT nemzetközi szabadalmi bejelentésekben. Ezen eljárásokban egy szénhidrátot vagy szénhidrátszerű egységet pufin- vagy pirimidinbázissal kondenzálnak.
Új, hatékony eljárást fejlesztettünk ki, amely kizárólagosan biztosítja az 1,3-oxatiolán-pirimidin-nukleozid^-diasztereomer előállítását az a-diasztereomerszennyezés nélkül. Az eljárás kritikus lépéseiben megfelelő heterociklusos acetaldehidet l,4-ditián-2,5diollal ciklizálva ,,5’-determinált” 1,3-oxatiolán-nukleozidanalógot kapunk, amely a következőkben a szénhidrátgyűrű azonos oldalán intramolekuláris glikozilezésbe lép, s így kizárólag az (Γ-determinált) β-diasztereomerhez vezet. Az 5'-determinált furanóz-nukleozidok intramolekuláris glikozilezése - többek között - a 06263792-A számú japán szabadalmi dokumentumból ismert, mindeddig azonban (a technika jelenlegi állása szerint) nem írták le e módszer alkalmazását antivirális hatású 1,3-oxatiolán-nukleozidok előállítására. A fentiek szerint kapott β-diasztereomer a megfelelő citidinanalóggá hidrolizálható, vagy bármely, a szakterületen gyakorlott személy számára ismert, alkalmas módon rezolválható, például észterezéssel és azt követő szelektív enzimes hidrolízissel, a „nem kívánt” enantiomer eltávolításával, s végül a kívánt enantiomerkonfigurációjú észter hidrolízisével. Egy másik lehetőség például valamilyen királis segédanyag felhasználása lényegében tiszta enantiomer közbenső termékek előállítása céljából, amelyek a szintézis további menetében a nem kívánt enantiomer szempontjából tiszta termékhez vezetnek.
A találmány egyik jellemző vonása eljárás az (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol a képletben R jelentése hidrogénatom; halogénatom; 1-6 szénatomos alkilcsoport; és
Y jelentése hidroxil-, aminocsoport; 1-6 szénatomos alkoxicsoport; vagy OR1 általános képletű csoport, amelyben R1 jelentése királis segédcsoport.
Az eljárás abban áll, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - ahol R és Y jelentése a fenti, és R2 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos acil- vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport, vagy halogénatom megfelelő Lewis-savval vagy olyan reagenssel kezeljük, amely az OR2-csoport kilépőcsoporttá alakítására alkalmas.
Megfelelő Lewis-sav például az ón(IV)-klorid vagy a trimetil-szilil-triftalát. A Lewis-savval végbemenő reakciót célszerűen alacsony hőmérsékleten (például 0 °C és -20 °C közötti hőmérsékleten), poláris aprotikus oldószerben hajtjuk végre, s ezt követi a kezelés bázissal.
Ha R2 hidrogénatomot jelent, akkor az OR2-csoport célszerűen halogénezőszerrel, például tionil-halogeniddel, oxalil-halogeniddel, tozil- vagy mezil-halogeniddel reagáltatva alakítható kilépőcsoporttá. Az OR2csoport más módon is átalakítható kilépőcsoporttá (azaz olyan csoporttá, amelyet a gyűrű nitrogénatomja könnyen leszoríthat); ezek a módszerek a szakterületen jártas egyén számára nyilvánvalóak.
Figyelembe kell venni, hogy ha az R változó egy általános képletében egynél többször fordul elő, akkor valamennyi helyzetében azonos vagy különböző csoportokat jelenthet.
E leírásunkban a „halogénatom” bróm-, klór-, fluorvagy jódatomot, különösen klór- vagy fluoratomot, még különösebben fluoratomot jelent.
A „királis segédanyag” olyan aszimmetrikus molekulára vonatkozik, amely a racém keverék kémiai rezolválására használható. Ezek a királis segédanyagok tartalmazhatnak egyetlen királis centrumot - így az a-metil-benzil-amin - vagy több királis központot, mint a mentol. A kiindulóanyagba épített királis segédanyag célja, hogy a kapott diasztereomerkeverék elkülönítését egyszerűbbé tegye [lásd például: J. Jacques és munkatársai: Enantiomers, Racemates and Resolutions („Enantiomerek, racemátok és rezolválási módszerek”), 251-369. old., John Wiley & Sohns, New York (1981)].
Ha R1 jelentése királis segédcsoport, akkor ez előnyösen (d)-mentil-, (l)-mentil-, (d)-8-fenil-mentil-, (1)8-fenil-mentil-, (+)-norefedrin- vagy (-)-norefedrincsoport. Még előnyösebben R1 (l)-mentil- vagy (d)mentil-csoportot, legelőnyösebben (l)-mentil-csoportot jelent.
Egy másik jellemző vonása szerint a találmány eljárást biztosít az (la) általános képletű vegyületek előállítására - ahol a képletben R és Y jelentése a fentiekben meghatározott -, ami abban áll, hogy egy (Ha) általános képletű vegyületet - ahol R, Y és R2 jelentése a fenti - alkalmas Lewis-savval vagy olyan reagenssel keze2
HU 223 100 Bl lünk, amely az OR2-csoport kilépőcsoporttá alakítására megfelelő.
A találmány egy további jellemző szempontja alapján lehetővé válik egy eljárás a (II) általános képletű vegyületek előállítására, aminek során egy (III) általános képletű vegyületet - ahol R és Y jelentése a fenti 1.4- ditián-2,5-diollal magasabb hőmérsékleten (például 100 °C-on) nem poláris, aprotikus oldószerben reagáltatva olyan (II) általános képletű vegyületet kapunk, ahol R2 hidrogénatomot jelent. Az olyan (II) általános képletű vegyületek, ahol R2 jelentése a hidrogénatomtól eltérő, a megfelelő hidroxilvegyületből származékképzéssel, bármely standard eljárás alkalmazásával, például alkanoil-halogeniddel és bázissal, vagy karbonsavanhidriddel és bázissal végzett kezelés útján állíthatók elő.
Egy (III) általános képletű vegyület és 1,4-ditián2.5- diol reagáltatásával olyan (II) általános képletű vegyületek izomerkeverékét kapjuk, ahol R2 jelentése hidrogénatom. Ha Y OR'-csoportot jelent, akkor a (Ha) általános képletű vegyületek a diasztereomerkeverékből szelektíven kristályosíthatok. Ennek megfelelően egy további jellemzője alapján a találmány eljárást tesz lehetővé (Ila) általános képletű vegyületek előállítására - ahol R hidrogénatomot és Y OR1 általános képletű csoportot jelent - izomerek keverékéből olyan módon, hogy az izomerek keverékét, legalább részben oldatban, olyan szerrel kezeljük, amely képes az izomerek interkonverziójának (egymássá alakulásának) a kiváltására a kívánt, egyetlen (Ila) általános képletű enantiomer kristályosodásának teljes megakadályozása nélkül, ahol a szer egy alkohol vagy szerves bázis.
Az izomereknek a transz-izomerek kristályosodásának teljes elnyomása nélkül végbemenő interkonverziója kiváltására képes szerek: az alkoholok, így például a metanol, etanol, n-propanol, izopropanol, n-butanol, izobutanol, terc-butanol; továbbá szerves bázisok, különösen tercier aminok, például a piridin és trietilamin, valamint Hunig-bázis. Előnyösen alkalmazható a trietil-amin.
Az izomerek interkonverziója bármilyen megfelelő oldószerben vagy oldószerkeverékben elérhető, amely egyébként a (II) általános képletű alkoholokkal - olyan koncentrációs és hőmérsékleti viszonyok között, amelyek a kívánt izomer vagy izomerek kristályosodását lehetővé teszik, s amelyek a kívánt izomer vagy izomerek jelentősebb bomlását nem idézik elő - egyébként nem reagálnak. E célra alkalmazható oldószerek például: alifás vagy aromás szénhidrogének, éterek, észterek és klórozott szénhidrogének. Az interkonverziót előnyösen -20 °C és 120 °C közötti hőmérsékleten, még előnyösebben -10 °C és 80 °C közötti hőmérséklet-tartományban, például körülbelül 0 °C és 50 °C közötti hőmérsékleten játszatjuk le.
A szakterületen jártas egyének számára nyilvánvaló, hogy az oldószer, hőmérséklet, interkonverziós szer és különösen az interkonverziós szer mennyiségének a megválasztását integrált megvalósításként kell végrehajtani, és ez az izomerekben jelen lévő R, R1 és R2 csoportok jellegétől függ. Ha azonban szerves bázist alkalmazunk interkonverziós szer minőségében, akkor annak előnyös mennyisége általában kevesebb, mint a jelen lévő (II) általános képletű vegyület izomerjei összes mennyiségének kétszeres mólekvivalense.
Az izomerek interkonverziója elvégezhető az izomerkeverék előállításától elkülönítetten; célszerű azonban ennek előállításával párhuzamosan végrehajtani.
Az interkonverziós eljárás az izolált (Ila) általános képletű vegyület izomertisztaságának a növelésére is felhasználható.
Az interkonverziós eljárás segítségével a kívánt (Ila) általános képletű izomer izolált hozama több mint 50%a az elméleti hozamnak (az összes sztereoizomerek termelődésére vonatkoztatva), általában az elméletinek körülbelül 60%-a, és körülbelül 90%-ára növelhető; nem zárható ki, hogy elméletileg 100%-ot megközelítő hozamok is elérhetők.
A (III) általános képletű vegyületek úgy állíthatók elő, hogy egy (IV) általános képletű vegyületet - ahol R (amely azonos vagy különböző lehet) és Y jelentése a fenti - magasabb hőmérsékleten 90%-os vizes trifluor-ecetsavval (TFA) reagáltatunk.
A (IV) általános képletű vegyületek úgy állíthatók elő, hogy egy (V) általános képletű vegyületet - ahol R és Y jelentése a fenti, és Z megfelelő (alkalmas) kilépőcsoportot, például klóratomot jelent - egy (VI) általános képletű vegyülettel - ahol R (amely azonos vagy különböző lehet) jelentése a fenti - alacsony hőmérsékleten, poláris, aprotikus oldószerben, bázis jelenlétében reagáltatunk.
Az (V) általános képletű vegyületeket úgy hozzuk létre, hogy egy (VII) általános képletű vegyületet ahol R és Z (amelyek azonosak vagy különbözők lehetnek) jelentése a fenti - alkalmas nukleofillel reagáltatjuk, például abban az esetben, ha az (V) általános képletű vegyületben Y csoportként etoxicsoportot kívánunk bevinni, EtO~ nukleofillel (etanolos nátrium-etanoláttal) reagáltatunk.
A (VI) és (VII) általános képletű vegyületek kereskedelmi forgalomból beszerezhetők, vagy kereskedelmi forgalomban lévő kiindulóanyagokból a szakterületen jártas egyén számára ismert módszerekkel előállíthatok; például abban az esetben, ha a (VII) általános képletű vegyületben R csoportként fluoratomot, és Z csoportként klóratomot kívánunk, úgy járunk el, hogy az 5-fluor-uracilt magasabb hőmérsékleten, bázis jelenlétében foszfor-oxi-kloriddal kezeljük.
Amint már említettük, olyan (I) általános képletű vegyületek, ahol C4-helyzetben lévő Y jelentése 1 -6 szénatomos alkoxicsoport, vagy OR1 általános képletű csoport, citidinanalógokká (ahol Y NH2-csoportot jelent) alakíthatók úgy, hogy azokat ammóniás metanollal hevítjük; és ha racémek, akkor bármely, a szakterületen jártas személy számára ismert eljárással - például a WO 92/14743 számon közzétett PCT nemzetközi bejelentésben leírt enzimes eljárások egyikével - rezol válhatok.
Egy ilyen eljárás szerint az (I) általános képletű, racém β-diasztereomert a C5’-helyzetben például vajsavanhidrid használatával észterezzük, a (VIII) általános
HU 223 100 Bl képletű racém észtert alkalmas enzimmel, általában sertésmájészterázzal kezeljük, s így preferenciálisan (elsősorban) a „nem kívánt” enantiomert hidrolizáljuk (IX) általános képletű 5’-OH-vegyületté, amely vízben oldható, s így a kívánt (nem hidrolizált) (X) általános képletű enantiomer elkülöníthető. Az utóbbi vegyület kívánt enantiomerkonfigurációjú 4-NH2-, 5’-OH-származékká alakítható ammóniás metanollal végzett hevítés útján.
A találmány szerinti eljárás konkrét alkalmazást nyer a (2R,5S)-5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin, (2R,5S)-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin, (+)-cisz-5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin és (+)-cisz-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin előállításában.
A találmány még további lehetőséget nyújt a (IV), (III), (II) és (I) általános képletű új vegyületek kialakítására [az utóbbiak közé tartoznak: a racemát, a (IX) általános képletű (2R,5S)-enantiomer, a (VIII) általános képletű észterezett racemát, valamint a (X) általános képletű észterezett (2R,5S)-enantiomer]. A (2R,5S)-5-fluor-l[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin, (2R,5S)-1[2-(hidroxi-metil)-l ,3-oxatiolán-5-il]-citozin, (+)-cisz5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin és (+)-cisz- l-[2-(hidroxi-metil)-1,3-oxatiolán-5-il]-citozin előállításából származó, specifikus közbenső termékek például az alábbiak:
2-(2,2-dimetoxi-etoxi)-4-etoxi-5-fluor-pirimidin;
2-(2,2-dimetoxi-etoxi)-4-etoxi-pirimidin;
2-[(4-etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxi]-acetaldehid;
2-[(4-etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-acetaldehid;
2- {[(4-etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxi]-metil} -1,3-oxatiolán-5-ol;
2-{[(4-etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-metil}-l,3-oxatiolán5-ol;
2- {[(4-etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxi]-metil} -1,3oxatiolán-5-il-acetát;
2- {[(4-etoxi-2-pirimidinil)-oxi] -metil} -1,3 -oxatiolán5-il-acetát;
(2S*,5R*)-4-etoxi-5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on;
(2S*,5R*)-4-etoxi-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán5-il]-pirimidin-2-on;
(2S*,5R*)-4-etoxi-5-fluor-l-[2-(butanoil-oxi-metil)l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on;
(2S*,5R*)-4-etoxi-l-[2-(butanoil-oxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on;
(2S,5R)-4-etoxi-5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on;
(2S,5R)-4-etoxi-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5il]-pirimidin-2-on;
(2R,5S)-4-etoxi-5-fluor-l-[2-(butanoil-oxi-metil)-l,3oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on; és a (2R,5 S)-4-etoxi-1 -[2-(butanoil-oxi-metil)-1,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on.
Az alább következő példák a találmány szerinti eljárás szemléltetését célozzák, de nem céljuk a találmány oltalmi körének bárminő korlátozása.
Az Ή-NMR-színképek elemzése és az elemanalízis C-, H-, N-re kapott értékei a feltételezett szerkezettel minden esetben összhangban voltak.
1. példa (2R, 5S)-5-Fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l, 3-oxatiolán-5in-citozin előállítása (a) 2,4-Diklór-5-fluor-pirimidin
8,00 g (61,5 mmol; az Aldrich cég terméke) 5-fluoruracil és 41,12 g (15,0 ml, 268 mmol) foszfor-oxi-klorid szuszpenziójához 11,81 g (12,6 ml; 80 mmol) N,N-dietilanilint adunk, és a reakcióelegyet 1,5 órán át 100 °C-on melegítjük. Ezután az oldószert vákuumban ledesztilláljuk, és a maradékot jéghideg víz és éter 400 ml térfogatú, 1:1 arányú keverékébe öntjük. A vizes fázist dietil-éterrel extraháljuk, az egyesített szerves fázist vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk, és vízsugárszivattyú alkalmazásával 35 °C hőmérsékleten bepároljuk. így sárgás, szilárd termékként 10,2 g (99%) kívánt terméket kapunk, olvadáspont: 34-36 °C (irodalmi olvadáspont: 35-36 °C).
(b) 2-Klör-4-etoxi-5-fluor-pirimidin
10,0 g (59,9 mmol) (a) lépésből származó vegyület és 40 ml abszolút etanol oldatához nitrogénatmoszférában, 0 °C hőmérsékleten 61 ml (61 mmol) 1 moláris etanolos nátrium-etanolát-oldatot adunk, és az elegyet 1 órán át keverjük, majd az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot víz és dietil-éter között megoszlatjuk. A vizes fázist dietil-éterrel extraháljuk, az egyesített szerves fázist tömény konyhasóoldattal mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk, és vízsugárszivattyú alkalmazásával 35 °C hőmérsékletig bepároljuk. így 8,74 g (83%) sárgás, szilárd kívánt terméket kapunk, olvadáspont: 30-32 °C (irodalmi olvadáspont: 31-32 °C). ‘H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,46 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 4,53 (kvartett, J=7 Hz, 2H), 8,17 (d, J=2,l Hz, 1H).
MS: m/z 179 (M+3, 17%), 177 (M+l, 50%), 149 (100%).
Elemanalízis a C6H6C1FN2O összegképletre:
számított: C%=40,81, H%=3,42, N%= 15,86; talált: C%=40,90, H%=3,45, N%= 15,81.
(c) 2-(2,2-Dimetoxi-etoxi)-4-etoxi-5-fluor-pirimidin 2,88 g (72,2 mmol) 60%-os ásványolajos nátriumhidrid és 70 ml vízmentes dimetil-formamid (DMF) szuszpenziójához 0 °C hőmérsékleten, nitrogénatmoszférában lassú ütemben 6,13 g (57,7 mmol) glikolaldehiddimetil-acetált adagolunk (a Lancaster cég terméke). Az elegyet környezeti hőmérsékleten 1 órán át keverjük, majd olyan oldatba visszük át -55 °C hőmérsékleten 15 perc alatt, amely 8,5 g (48,1 mmol) (b) lépésből származó terméket és 70 ml vízmentes DMF-et tartalmaz. Az elegyet -20 °C-ra hagyjuk felmelegedni 2 óra alatt, és ecetsavval közömbösítjük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, a maradékot víz és diklór-metán (DKM) között megoszlatjuk. A vizes fázist további DKM-mel extraháljuk, az egyesített szerves fázist nátrium-szulfáton szárítjuk, bepároljuk. A maradékot „gyors”-kromatográfiával tisztítjuk, eluálószerként etil-acetát és hexán 1:5 arányú elegyét alkalmazzuk, így a kívánt terméket olajszerű formában 9,75 g (82%) hozammal kapjuk. ‘H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,42 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 3,43 (s, 6H), 4,32 (d, J=5,2 Hz, 2H), 4,50 (kvartett, J = 7,0 Hz, 2H), 4,75 (t, J=5,2 Hz, 1H), 8,03 (d, J=2,4 Hz, 1H).
HU 223 100 Bl
MS: m/z215 (M-OCH3,100%).
Elemanalízis a C15H|5FN2O4 összegképletre:
számított: C%=48,78, H%=6,14, N%=11,38; talált: C%=48,84, H%=6,06, N%=11,36.
(d) 2-[(4-Etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxi-acetaldehid
6,0 g (24,4 mmol) (c) lépésben előállított vegyület és 50 ml 90%-os vizes TFA elegyét 2,5 órán át 50 °Con melegítjük, utána az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot kloroform és telített vizes nátriumhidrogén-karbonát-oldat között megoszlatjuk. A vizes fázist kétszer extraháljuk kloroformmal, az egyesített kivonatot nátrium-szulfáton szárítjuk, és bepároljuk, így 4,82 g (99%) kívánt terméket kapunk színtelen olaj alakjában, amelyet tisztítás nélkül használunk a soron következő lépésben. A terméket „gyors”-kromatográfiával tisztítjuk. Eluálószerként etil-acetát és hexán 1:2 arányú elegyét alkalmazva színtelen olaj alakjában analitikailag tiszta terméket kapunk.
H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,43 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 4,40 (kvartett, J=7,0 Hz, 2H), 4,81 (s, 2H), 8,03 (d, J=1,8 Hz, 1H), 9,74 (s, 1H).
MS: m/z201 (M+l, 100%).
Elemanaiízis a C8H9FN2O3.0,25 H2O összegképletre:
számított: C%=46,95, H%=4,68, N%=13,69; talált: C%=46,81, H%=4,61, N%=13,64.
(e) 2-[(4-Etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxi]-metil1.3- oxatiolán-5-ol
4,6 g (23,0 mmol) (d) lépésben előállított vegyület és 1,92 g (12,65 mmol) l,4-ditián-2,5-diol (Aldrich) 90 ml vízmentes toluollal készült oldatát 2 órán át 100 °C-on melegítjük, utána a keveréket szűrjük, és a szűrletet bepároljuk, majd vákuumban szárítjuk, s így 6,27 g (99%) kívánt terméket kapunk halványsárga, viaszos termékként, amelyet a következő lépésben további tisztítás nélkül alkalmazunk. (Ez a tennék 'H-NMRspektroszkópiai elemzés alapján a diasztereomerek körülbelül 1:1 arányú keveréke.) „Gyors”-kromatográfiával, eluálószerként etil-acetát és hexán 1:2 arányú elegyét használva fehér, szilárd, analitikailag tiszta anyagot kapunk, olvadáspont: 85-87 °C.
'H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,41 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 2,42 (széles s, 1H), 3,10 (d,
J=ll,0 Hz, 1H), 3,20 (dd, J=ll,0, 3,5 Hz, 1H),
4,40 (dd, J=12,0, 3,5 Hz, 1H), 4,43 (kvartett,
J=7,0 Hz, 2H), 4,77 (dd, J=12,0, 7,0 Hz, 1H), 5,70 (dd, J=7,0, 3,5 Hz, 2H), 5,92 (d, J=3,5 Hz, 1H),
8,04 (d, J=2,5 Hz, 1H).
Hasonló szignálkészlet jelentkezik a másik diasztereomer esetében:
MS: m/z201 (M-C2H3OS, 100%).
Elemanalízis a C10H13FN2O4S összegképletre:
számított: C%=43,47, H%=4,74, N%=10,14,
S%=11,61;
talált: C%=43,56, H%=4,78, N%=10,04,
S%= 11,66.
(f) 2-{[(4-Etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxil]-metil}1.3- oxatiolán-5-il-acetát
1,0 g (3,62 mmol) (e) lépésben előállított termék, 0,8 ml (0,78 g, 9,88 mmol) piridin és 12 ml DKM oldatához 0 °C-on 0,37 g (0,35 ml, 4,7 mmol) acetil-kloridot adunk, majd szobahőmérsékleten 1 órán át állni hagyjuk, utána telített nátrium-hidrogén-karbonát-oldatot adunk hozzá, és a vizes fázist kloroformmal extraháljuk. Az egyesített szerves fázist tömény konyhasóoldattal mossuk, vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk, bepároljuk és vákuumban szárítjuk. így a kivánt terméket sárga olaj alakjában 1,13 g (99%) hozammal kapjuk, és a következő lépésben további tisztítás nélkül alkalmazzuk. (Az 'H-NMR-spektroszkópiai elemzés alapján ez a tennék a diasztereomerek körülbelül 2:1 arányú keveréke.) „Gyors”-kromatográfiával, eluálószerként aceton és DKM 1:24 arányú elegyét alkalmazva színtelen olaj alakjában analitikailag tiszta anyagot kapunk. Ή-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,42 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 2,07 (s, 3H), 3,15 (d, J=11,5 Hz,
1H), 3,38 (dd, J=11,5, 4,0 Hz, 1H), 4,40-4,60 (m,
4H), 5,73 (m, 1H), 6,70 (d, J=4,0 Hz, 1H), 8,03 (d,
J=2,5 Hz, 1H).
Hasonló szignálkészlet jelentkezik a minor diasztereomer esetében:
MS: m/z 259 (M-OAc, 9%), 159 (100%).
Elemanalízis a C12H15FN2O5S összegképletre:
számított: C%=45,28, H%=4,75, N%=8,80, S%= 10,07;
talált: C%=45,35, H%=4,76, N%=8,83,
S%= 10,11.
(g) (2S*,5R*)-4-Etoxi-5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on
0,21 g (0,66 mmol) (f) lépésben előállított termék, 0,3 g 4 A méretű molekulaszita és 20 ml vízmentes acetonitril elegyéhez -20 °C hőmérsékleten nitrogénatmoszférában lassú ütemben 0,16 g (0,14 ml, 0,73 mmol) (trimetil-szilil)-triftalátot (Aldrich) adagolunk. A reakcióelegyet -20 °C hőmérsékleten 2 órán át keveijük, majd 1 moláris vizes nátrium-hidroxid-oldatot (2,0 ml, 2,0 mmol mennyiségben) adunk hozzá. Az elegyet 2 órán át 0 °C-on tartjuk, majd ecetsavval közömbösítjük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot „gyors”-kromatográfiával tisztítjuk. Az eluálást etil-acetát és hexán 9:1 arányú elegy ével végezve 0,11 g (60%) kívánt terméket kapunk fehér, szilárd anyag alakjában; olvadáspont: 162-164 °C.
Ή-NMR-spektrum (DMSO-d6) δ (ppm): 1,39 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 3,29 (dd, J=12,0, 2,7 Hz, 1H), 3,60 (dd, J=12,0, 5,4 Hz, 1H), 3,80 (ddd, J=12,5, 5,4,
3,5 Hz, 1H), 3,95 (ddd, J=12,5, 5,4, 3,5 Hz, 1H),
4,45 (kvartett, J=7,0 Hz, 2H), 5,31 (t, J=3,5 Hz,
1H), 5,63 (t, J=5,4 Hz, 1H), 6,20 (m, 1H), 8,74 (d,
J=6,7 Hz, 1H).
MS: m/z 277 (M+l, 4%), 159 (100%).
Elemanalízis a C10H13FN2O4S összegképletre:
számított: C%=43,47, H%=4,74, N%=10,14,
S%=11,61;
talált: C%=43,54, H%=4,76, N%=10,18,
S%=11,52.
(h) (2S*,5R*)-4-Etoxi-5-fluor-l-[2-butanoil-oxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-in-pirimidin-2-on mg (g) lépésben előállított termék és 0,2 ml piridin oldatához 1,0 ml vajsavanhidridet adunk, és a kapott keve5
HU 223 100 Bl réket szobahőmérsékleten 18 órán át keverjük, majd jeges vizet adunk hozzá, a vizes oldat pH-értékét 1 N vizes sósavoldattal 2-re állítjuk, és az elegyet kloroformmal háromszor extraháljuk. Az egyesített szerves fázist telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal és tömény konyhasóoldattal mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk, és bepároljuk. Az olajszerű maradékot vákuumban 18 órán át nitrogénáramban 50 °C hőmérsékleten szárítva színtelen, szilárd alakban 100 mg kívánt terméket kapunk. ‘H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 0,99 (t, 3H),
1,42 (t, 3H), 1,70 (szextuplett, 2H), 2,42 (t, 2H),
3,23 (d, 1H), 3,60 (dd, 1H), 4,45 (dd, 1H), 4,50 (kvartett, 2H), 4,65 (dd, 1H), 5,40 (m, 1H), 6,30 (m,
1H), 8,15 (d, 1H).
MS: m/z 347 (M+l, 25%), 159 (100%).
(i) (2R,5S)-4-Etoxi-5-fluor-l-[2-(butanoil-oxi-metil)-l, 3-oxatiolán-5-ilJ-pirimidin-2-on mg (h) lépésben előállított termék és 20% acetonitrilt tartalmazó puffer 3,0 ml (0,05 mol/1, pH=8,0, foszfát) oldatához 1,5 μΐ PLE-t (sertésmájészteráz; a Sigma cég terméke) adunk, és az elegyet környezeti hőmérsékleten 24 órán át keveijük. A vizes oldatot hexánnal kétszer extraháljuk, az egyesített kivonatot nátrium-szulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A HPLC (túlnyomásos, nagy teljesítményű folyadékkromatográfiás) elemzés (Chiral Pack AS; EtOH; 1,5 ml/perc) mutatja, hogy a szerves kivonatban csak egyetlen enantiomer butirát-észter van (4 mg). Az enantiomer alkohol a vizes fázisban volt kimutatható. Az észter jellemzői:
‘H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 0,97 (t,
J = 7,4 Hz, 3H), 1,42 (t, J=7,0 Hz, 3H), 1,67 (szextuplett, J=7,4 Hz, 2H), 2,40 (t, J=7,4 Hz, 2H),
3,23 (d, J=12,8 Hz, 1H), 3,60 (dd, J=12,8, 5,3 Hz,
1H), 4,46 (dd, J= 12,6, 2,5 Hz, 1H), 4,52 (kvartett,
J=7,0 Hz, 2H), 4,65 (dd, J=12,6, 4,0 Hz, 1H), 5,37 (m, 1H), 6,29 (m, 1H), 8,12 (d, J=6 Hz, 1H).
(j) (2R,5S)-5-Fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3oxatiolán-5-il]-citozin mg (i) lépésben kapott észter és 2 ml metanolos ammónia oldatát acélbombában (amelynek teflonbélése van) lezárva 18 órán át 70 °C-on melegítjük, utána az oldószert vákuumban lepároljuk. így 2 mg kívánt terméket kapunk, amelynek HPLC-elemzési eredményei, ‘H-NMR- és MS-színképi sajátságai egy autentikus mintával azonosak.
2. példa (2R,5S)-l-[2-(Hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin előállítása (a) 2-Klór-4-etoxi-pirimidin
10,0 g (67,12 mmol) 2,4-diklór-pirimidin (Aldrich) és 120 ml abszolút etanol oldatához -3 °C-on nitrogénatmoszférában lassú ütemben 2 óra alatt 68 ml (68 mmol) 1 mol/1 etanolos nátrium-etanolát-oldatot csepegtetünk, majd a kapott elegyet 1 órán át keveijük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot víz és éter között megoszlatjuk. A vizes fázist dietil-éterrel extraháljuk, az egyesített szerves fázist tömény konyhasóoldattal mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk, és vízsugárszivattyú használatával 35 °C-on bepároljuk. A kapott maradékot szüljük, és petroléterrel mossuk. így sárgás, szilárd alakban 8,05 g (75%) kívánt terméket kapunk; olvadáspont: 30-31 °C (irodalmi olvadáspont: 35 °C). ‘H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,40 (t,
J=7,2 Hz, 3H), 4,44 (kvartett, J=7,2 Hz, 2H), 6,62 (d, J=5,7 Hz, 1H), 8,27 (d, J=5,7 Hz, 1H).
MS: m/z 161 (M+3, 34%), 159 (M+l, 100%). Elemanalízis a C6H7C1N2O összegképletre:
számított: C%=45,44, H%=4,45, N%= 17,66, Cl%=22,36;
talált: C%=45,32, H%=4,41, N%=17,60,
Cl%=22,43.
(b) 2-(2,2-Dimetoxi-etoxi)-4-etoxi-pirimidin
2,55 g (63,96 mmol) 60%-os ásványolajos nátriumhidrid és 70 ml vízmentes DMF szuszpenziójához 0 °Con nitrogénatmoszférában lassú ütemben 5,65 g (53,3 mmol) glikolaldehid-dimetil-acetált csepegtetünk. A reakcióelegyet környezeti hőmérsékleten 1 órán át keverjük, majd olyan oldatba visszük át -55 °C hőmérsékleten 15 perc alatt, amely 8,05 g (50,76 mmol) (a) lépésben előállított terméket tartalmaz 70 ml vízmentes DMF-ben. Az elegyet 2 óra alatt -20 °C-ra hagyjuk melegedni, majd ecetsavval közömbösítjük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, a maradékot víz és DKM között megoszlatjuk. A vizes fázist DKM-mel ismét extraháljuk, az egyesített szerves fázist nátrium-szulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékot „gyors”kromatográfiával tisztítjuk. Eluálásra etil-acetát és hexán 1:4 arányú elegyét alkalmazva színtelen olaj alakjában 7,92 g (69%) kívánt terméket kapunk. Ή-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,37 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 3,44 (s, 6H), 4,36-4,43 (m, 4H),
4,78 (t, J=5,0 Hz, 1H), 6,34 (d, J=6,0 Hz, 1H), 8,15 (d, J=6,0 Hz, 1H).
MS: m/z 229 (M=l, 13%), 197 (100%).
Elemanalízis a Ci0H16N2O4 összegképletre:
számított: C%=52,62, H%=7,07, N%= 12,27; talált: C%=52,45, H%=7,01, N%=12,26.
(c) 2-[(4-Etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-acetaldehid
6,0 g (24,4 mmol) (b) lépésben előállított termék és ml 90%-os vizes TFA elegyét 50 °C hőmérsékleten 2 órán át melegítjük, majd az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot kloroform és telített nátriumhidrogén-karbonát-oldat között megoszlatjuk. A vizes fázist kloroformmal kétszer extraháljuk, az egyesített kivonatot szárítjuk nátrium-szulfáton, és vákuumban bepároljuk. így színtelen olaj alakjában 4,48 g (94%) kívánt terméket kapunk.
‘H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,38 (t, J=7,0 Hz, 3H), 4,37 (kvartett, J=7,0 Hz, 2H), 4,80 (s, 2H), 6,40 (d, J=6,0 Hz, 1H), 8,15 (d, J=6,0 Hz, 1H), 9,74 (s, 1H).
MS: m/z 183 (M+l, 100%).
Elemanalízis a C8H10N2O3.0,25 H2O összegképletre: számított: C%=51,47, H%=5,67, N%=15,01; talált: C%=51,38, H%=5,69, N%= 14,76.
(d) 2-{[(4-Etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-metil}-l,3-oxatiolán-5-ol
4,0 g (22,0 mmol) (c) lépésben előállított tennék és
1,67 g (11,0 mmol) l,4-ditián-2,5-diol és 80 ml vízmen6
HU 223 100 Bl tes toluol oldatát 2 órán át 100 °C-on melegítjük, utána az elegyet szűrjük, és a szűrletet bepároljuk, majd vákuumban szárítjuk. így 6,27 g (99%) kívánt terméket kapunk viaszos, halványsárga olaj alakjában, amelyet a következő lépésben tisztítás nélkül használunk. (E termék az •H-NMR-spektroszkópiai adatok szerint a diasztereomerek körülbelül 1:1 arányú keveréke.) A terméket „gyors”-kromatográfiával tisztítva, eluálószerként etil-acetát és hexán 2:3 arányú keverékét alkalmazva színtelen olaj alakjában analitikailag tiszta anyagot kapunk.
•H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,37 (t, J=7,0 Hz, 3H), 3,07 (d, J=ll,0 Hz, IH), 3,18 (d, J=2,3 Hz, IH), 3,26 (dm, J=ll,0 Hz, IH), 4,38-4,58 (m, 3H), 4,85 (dd, J=12,0, 6,0 Hz, IH), 5,72 (dd, J=6,0,4,5 Hz, IH), 5,92 (m, IH), 6,39 (d, J=6,0 Hz, IH), 8,15 (d, J=6,0 Hz, IH).
Hasonló szignálkészlet jelentkezik a másik diasztereomer esetében:
MS: m/z 197 (M-C2H5O,41%), 113 (100%). Elemanalízis a C10H14N2O4S összegképletre:
számított: C%=46,50, H%=5,46, N%= 10,85, S%= 12,41;
talált: C%=46,40, H%=5,44, N%=10,79,
S%= 12,49.
(e) 2- {[(4-Etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-metil}-l,3-oxatiolán-5-il-acetát
1,0 g (3,9 mmol) (d) lépésben előállított termék,
0,68 g (0,7 ml, 8,65 mmol) piridin és 2,26 g (2,0 ml, 21,2 mmol) ecetsavanhidrid elegyét szobahőmérsékleten 1,5 órán át keverjük, majd jeges vizet adunk hozzá, és az így kapott elegyet 15 percig keveijük. Ekkor az elegyet etil-acetáttal extraháljuk, és az egyesített kivonatot telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal mossuk, nátrium-szulfáton szárítjuk, vákuumban bepároljuk és szárítjuk. így narancsszínű olaj alakjában 1,15 g (99%) kívánt terméket kapunk, amelyet a következő lépésben tisztítás nélkül használunk. (E termék az •H-NMR-spektroszkópiai adatok szerint a diasztereomerek körülbelül 2:1 arányú elegye.) •H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 1,40 (t, 3H), 2,05 (s, 3H), 3,08 (d, IH), 3,27 (dd, IH), 4,40-4,70 (m, 4H), 5,79 (m, IH), 6,38 (d, IH), 6,75 (d, IH), 8,18 (d, IH).
Hasonló szignálkészlet jelentkezik a minor diasztereomer esetében is:
MS: m/z241 (M-OAc, 4%), 141 (100%).
Elemanalízis a C]2H16N2O5S összegképletre:
számított: C%=47,99, H%=5,37, N%=9,33, S%= 10,68;
talált: C%=47,88, H%=5,43, N%=9,22,
S%=10,60.
(j) (2S*, 5R*)-4-Etoxi-l-[2-(hidroxi-metil)-l, 3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on
0,20 g (0,66 mmol) (e) lépésben előállított termék és ml vízmentes acetonitril oldatához nitrogénatmoszférában lassú ütemben 0,27 g (0,12 ml, 1,05 mmol) ón(IV)-kloridot adunk, és az elegyet 2 órán át 0 °C hőmérsékleten keveijük, majd 5,5 ml (5,5 mmol) 1 mol/1 vizes, nátrium-hidroxid-oldatot adunk hozzá, és 0 °C hőmérsékleten tartjuk 1 órán át, majd ecetsavval közömbösítjük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot kloroform és víz között megoszlatjuk. A vizes fázist kloroformmal kétszer extraháljuk, az egyesített kivonatot nátrium-szulfáton szárítjuk, és vákuumban bepároljuk. A maradékot „gyors”-kromatográfiával tisztítjuk, eluálásra etil-acetát és hexán 2:1 arányú elegyét, majd etil-acetátot alkalmazunk, s így fehér, szilárd termékként 0,10 g (60%) kívánt vegyülethez jutunk; olvadáspont: 117-118 °C.
•H-NMR-spektrum (DMSO-d6) δ (ppm): 1,26 (t,
J=7,0 Hz, 3H), 3,15 (dd, J=12,0,3,5 Hz, IH), 3,51 (dd, J=12,0, 5,5 Hz, IH), 3,71-3,84 (m, 2H),
4,26 (kvartett, J=7,0 Hz, 2H), 5,22 (t, J=4,0 Hz,
IH), 5,40 (t, J=6,0 Hz, IH), 6,0 (d, J=7,4 Hz, IH),
6,18 (dd, J=5,5, 3,5 Hz, IH), 8,25 (d, J=7,4 Hz,
IH).
MS: m/z 259 (M + l, 4%), 141 (100%).
Elemanalízis a C10H14N2O4S összegképletre:
számított: C%=46,50, H%=5,46, N%=10,85,
S%= 12,41;
talált: C%=46,58, H%=5,49, N%= 10,84,
S%=12,34.
(g) (2S*,5R*)-4-Etoxi-l-[2-(butanoil-oxi-metil)l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on
0,30 g (1,16 mmol) (f) lépésben előállított termék és 0,18 g (0,19 ml, 2,32 mmol) piridin oldatához 0,36 g (0,37 ml, 2,32 mmol) vajsavanhidridet adunk, és a kapott elegyet 2 órán át környezeti hőmérsékleten keverjük. Telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldatot adunk hozzá, 1 óra múlva az elegyet etil-acetáttal kétszer extraháljuk, az egyesített kivonatot nátrium-szulfáttal szárítjuk, vákuumban bepároljuk, és a maradékot „gyors”-kromatográfiával tisztítjuk. Eluálószerként etil-acetát és hexán 1:1 arányú elegyét alkalmazva sárgás, szilárd termékként 0,21 g (55%) kívánt vegyületet kapunk; olvadáspont: 59-61 °C.
•H-NMR-spektrum (CDC13) δ (ppm): 0,96 (t,
J=7,4 Hz, 3H), 1,36 (t, J=7,l Hz, 3H), 1,68 (szextuplett, J=7,4 Hz, 2H), 1,80 (széles s, IH), 2,36 (t, J=7,4 Hz, 2H), 3,14 (dd, J=12,3, 3,5 Hz, IH), 3,59 (dd, J=12,3, 5,2 Hz, IH), 4,40 (m, 3H), 4,59 (dd, J=12,3, 5,2 Hz, IH), 5,36 (dd, J=5,2, 3,4 Hz, IH), 5,89 (d, J=7,3 Hz, IH), 6,34 (dd, J=5,2, 3,9 Hz, IH), 7,91 (d, J=7,3 Hz, IH).
MS: m/z 329 (M = l, 11%), 141 (100%).
Elemanalízis a C14H20N2O5S összegképletre:
számított: C%=51,21, H%=6,14, N%=8,53,
S%=9,76;
talált: C%=51,08, H%=6,15, N%=8,39,
S%=9,69.
(h) (2R,5S)-4-Etoxi-l-[2-(butanoil-oxi-metil)-l,3oxatiolém-5-il]-pirimidin-2-on mg (g) lépésben előállított termék és 3,0 ml (0,05 mol/1) 20% acetonitrilt tartalmazó pufferoldat (pH=8,0, foszfát) elegyéhez 1,5 μΐ sertésmájészterázt adunk, és az elegyet környezeti hőmérsékleten 24 órán át keverjük. A vizes oldatot hexánnal kétszer extraháljuk, az egyesített kivonatot nátrium-szulfáton szárítjuk, és vákuumban bepárolva kapjuk a kívánt terméket.
HU 223 100 Bl
A szerves fázis HPLC-elemzése szerint egyetlen enantiomer butirát-észter van jelen. Az enantiomer alkoholt a vizes fázisban mutatjuk ki.
(i) (2R,5S)-l-[2-(Hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5ilj-citozin mg (h) lépésben előállított észter és 2 ml metanolos ammónia elegyét teflonbélésű acélbombában lezárva 18 órán át melegítjük. Az oldószert vákuumban lepárolva kapjuk a kívánt terméket, amelynek HPLCelemzése, Ή-NMR- és MS-spektroszkópiai sajátságai egy autentikus mintával azonosak.
3. példa (2S* ,5R*)-5-Fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l ,3-oxatiolán5-il]-citozin előállítása
10,0 mg (g) lépésben előállított termék és 2 ml metanolos ammónia (2 ml metanol, 0 °C hőmérsékleten 45 percig ammóniagázzal telítve) oldatát teflonbélésű acélbombába zárva 70 °C hőmérsékleten 18 órán át melegítjük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékhoz acetont adva 8,8 mg (99%) kívánt terméket kapunk fehér, szilárd alakban; olvadáspont: 195-196 °C.
'H-NMR-spektrum (DMSO-d6) δ (ppm): 3,10 (dd,
J=12,0,4,2 Hz, IH), 3,40 (dd, J=12,0, 5,3 Hz, IH),
3,70 (ddd, J=12,0, 5,5, 3,5 Hz, IH), 3,77 (ddd,
J=12,0, 5,5, 3,5 Hz, IH), 5,16 (t, J=3,5 Hz, IH),
5,39 (t, J=5,5 Hz, IH), 6,11 (m, IH), 7,56 (széles s,
IH), 7,80 (széles s, IH), 8,17 (d, J=7,4 Hz, IH). MS: m/z248 (M+l, 34%), 130 (100%).
Elemanalízis a C8H10FN3O3S összegképletre:
számított: C%=38,86, H%=4,08, N%=17,00, S%= 12,97;
talált: C%=38,97, H%=4,05, N%= 16,96,
S%=12,95.
4. példa (2S*,5R*)-l-[2-(Hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-citozin előállítása
0,21 g (2S*,5R*)-4-etoxi-l-[2-(hidroxi-metil)l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on és metanolos ammónia (8 ml metanol ammóniagázzal 0 °C-on 45 percig telítve) oldatát teflonbélésű acélbombában zárt térben 70 °C-on 18 órán át melegítjük. Utána az oldószert vákuumban lepároljuk, és a maradékot „gyors”kromatográfiával tisztítjuk. így 0,16 g (89%) fehér, szilárd, kívánt vegyülethez jutunk; olvadáspont: 184-185 °C.
Ή-NMR-spektrum (DMSO-d6) δ (ppm): 3,00 (dd,
J=ll,8,5,0 Hz, IH), 3,38 (dd,J=l 1,8, 5,5 Hz, IH),
3,63-3,80 (m, 2H), 5,15 (t, J=4,5 Hz, IH), 5,30 (t,
J=6,0 Hz, IH), 5,70 (d, J=7,3 Hz, IH), 6,18 (t,
J=5,0 Hz, IH), 7,20 (széles d, 2H, NH2), 7,79 (d,
J=7,3 Hz, IH).
MS: m/z 229,8 (M+l, 4%), 112 (100%).
Elemanalízis a C8HnN3O3S összegképletre:
számított: C%=41,91, H%=4,84, N%= 18,33,
S%= 13,99;
talált: C%=41,97, H%=4,83, N%=18,24,
S%= 13,93.

Claims (17)

1. Eljárás az (I) általános képletű vegyületek előállítására - ahol a képletben
R jelentése hidrogén- vagy halogénatom; 1-6 szénatomos alkilcsoport; és
Y jelentése hidroxil-, aminocsoport; 1-6 szénatomos alkoxicsoport; vagy OR' általános képletű csoport, ahol R' királis segédcsoportot jelent -, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - ahol R és Y jelentése a fenti, és R2 hidrogén- vagy halogénatomot, 1-6 szénatomos alkil- vagy 1-6 szénatomos acilcsoportot jelent - alkalmas Lewis-savval vagy olyan reagenssel kezelünk, amellyel az OR2 általános képletű csoport kilépőcsoporttá alakítható.
2. Eljárás az (la) általános képletű vegyületek előállítására - ahol a képletben
R jelentése hidrogén- vagy halogénatom; vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport; és
Y jelentése hidroxil-, aminocsoport; 1-6 szénatomos alkoxicsoport; vagy OR' általános képletű csoport, ahol Rí királis segédcsoportot jelent -, azzal jellemezve, hogy egy (Ha) általános képletű vegyületet - ahol R, Y és R2 jelentése a fenti - megfelelő Lewis-savval vagy olyan reagenssel kezelünk, amellyel az OR2 általános képletű csoport kilépőcsoporttá alakítható.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Lewis-savként ón(IV)-kloridot vagy (trimetil-szilil)-triftalátot alkalmazunk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy Lewis-savként ón(IV)-kloridot alkalmazunk, és a kezelést alacsony hőmérsékleten, poláris, aprotikus oldószerben végezzük.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (II) általános képletű vegyületet úgy állítjuk elő, hogy egy (III) általános képletű vegyületet - ahol R hidrogén- vagy halogénatomot, vagy 1-6 szénatomos alkilcsoportot jelent; és Y jelentése hidroxil-, aminocsoport, 1-6 szénatomos alkoxicsoport vagy OR* általános képletű csoport, ahol R' királis segédcsoportot jelent - l,4-ditián-2,5-diollal reagáltatunk, és szükséges vagy kívánt esetben származékot alakítunk ki.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az l,4-ditián-2,5-diollal végbemenő reakciót magasabb hőmérsékleten, nempoláris oldószerben hajtjuk végre.
7. A 6. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az l,4-ditián-2,5-diollal végbemenő reakciót vízmentes toluolban körülbelül 100 °C hőmérsékleten hajtjuk végre.
8. Eljárás a (Ila) általános képletű vegyületek előállítására - ahol a képletben R hidrogénatomot, és Y OR* általános képletű csoportot jelent - izomerek keverékéből, azzal jellemezve, hogy az izomerek keverékét, legalább részben oldatban, olyan szerrel kezeljük, amellyel az izomerek interkonverziója a kívánt, egyetlen (Ila) általános képletű enantiomer kristályosodásának teljes akadályozása nélkül kiváltható, és az említett szer egy alkohol vagy egy szerves bázis.
HU 223 100 Bl
9. A (IV) általános képletű vegyületek - ahol R (amelyek azonosak vagy különbözők lehetnek) jelentése hidrogén- vagy halogénatom, vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport; és Y jelentése hidroxil-, aminocsoport, 1-6 szénatomos alkoxicsoport vagy OR1 általános képletű csoport, amelyben R1 királis segédcsoportot jelent - közül a következők: 2-(2,2-dimetoxi-etoxi)-4-etoxi5-fluor-pirimidin és 2-(2,2-dimetoxi-etoxi)-4-etoxi-5pirimidin.
10. Az 5. igénypont szerinti (III) általános képletű vegyületek közül a következők: 2-[(4-etoxi-5-fluor-2pirimidinil)-oxi]-acetaldehid és 2-[(4-etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-acetaldehid.
11. Az 1. igénypont szerinti (II) általános képletű vegyületek közül a következők: 2-{[(4-etoxi-5-fluor-2-pirimidinil)-oxi]-metil}-l,3-oxatiolán-5-ol, 2-{[(4-etoxi-2pirimidinil)-oxi]-metil} -1,3-oxatiolán-5-ol, 2- {[(4-etoxi5-fluor-2-pirimidinil)-oxi]-metil} -1,3-oxatiolán-5-il-acetát és 2-{[(4-etoxi-2-pirimidinil)-oxi]-metil}-l,3-oxatiolán-5-il-acetát.
12. A (Ha) általános képletű vegyületek, ahol
R jelentése hidrogén- vagy halogénatom; vagy
1-6 szénatomos alkilcsoport;
R2 jelentése hidrogén- vagy halogénatom; 1-6 szénatomos acil- vagy 1 -6 szénatomos alkilcsoport; és Y jelentése OR1 általános képletű csoport, ahol R1 jelentése (d)-mentil-, (l)-mentil-, (d)-8-fenil-mentil-, (l)-8-fenil-mentil-, (+)-norefedrin- vagy (-)-norefedrin-csoport.
13. A 12. igénypont szerinti vegyületek, ahol R1 jelentése (l)-mentil-csoport.
14. Az 1. igénypont szerinti (I) általános képletű vegyületek közül a következők: (2S*,5R*)-4-etoxi-5fluor-1 -[2-(hidroxi-metil)-1,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on és (2S*,5R*)-4-etoxi-l-[2-(hidroxi-metil)l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on.
15. A (VIII) általános képletű vegyületek - ahol R (amelyek azonosak vagy különbözők lehetnek) jelentése hidrogén- vagy halogénatom, vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport; X jelentése kénatom; és Y jelentése hidroxil-, aminocsoport, vagy 1 -6 szénatomos alkoxicsoport - közül a következők: (2S*,5R*)-4-etoxi-5-fluor1- [2-(butanoil-oxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin2- on és (2S*,5R*)-4-etoxi-l-[2-(butanoil-oxi-metil)1,3 -oxatiolán-5 -il] -pirimidin-2-on.
16. A (IX) általános képletű vegyületek - ahol R hidrogén- vagy halogénatomot, vagy 1-6 szénatomos alkilcsoportot jelent; és Y jelentése hidroxil-, aminocsoport, vagy 1-6 szénatomos alkoxicsoport - közül a következők: (2S,5R)-4-etoxi-5-fluor-l-[2-(hidroxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on és (2S,5R)4-etoxi-1 -[2-(hidroxi-metil)-1,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on.
17. A (X) általános képletű vegyületek - ahol R (amelyek azonosak vagy különbözők lehetnek) jelentése hidrogén- vagy halogénatom, vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport; és Y jelentése hidroxil-, aminocsoport, vagy 1-6 szénatomos alkoxicsoport - közül a következők: (2R,5S)-4-etoxi-5-fluor-l-[2-(butanoil-oxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on és (2R,5S)4-etoxi-l-[2-(butanoil-oxi-metil)-l,3-oxatiolán-5-il]-pirimidin-2-on.
HU9801576A 1995-03-31 1996-03-26 Eljárás nukleozidanalógok előállítására és a köztitermékek HU223100B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9506644.5A GB9506644D0 (en) 1995-03-31 1995-03-31 Preparation of nucleoside analogues
PCT/EP1996/001353 WO1996030369A1 (en) 1995-03-31 1996-03-26 Process for the synthesis of nucleoside analogues

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HUP9801576A2 HUP9801576A2 (hu) 1999-05-28
HUP9801576A3 HUP9801576A3 (en) 2000-07-28
HU223100B1 true HU223100B1 (hu) 2004-03-29

Family

ID=10772237

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801576A HU223100B1 (hu) 1995-03-31 1996-03-26 Eljárás nukleozidanalógok előállítására és a köztitermékek

Country Status (17)

Country Link
US (2) US6143748A (hu)
EP (1) EP0817784B1 (hu)
JP (1) JP4173195B2 (hu)
CN (2) CN1995022B (hu)
AT (1) ATE241619T1 (hu)
AU (1) AU5497396A (hu)
BR (2) BR9607850B1 (hu)
DE (1) DE69628424T2 (hu)
DK (1) DK0817784T3 (hu)
ES (1) ES2200060T3 (hu)
GB (1) GB9506644D0 (hu)
HK (1) HK1009451A1 (hu)
HU (1) HU223100B1 (hu)
NO (1) NO316174B1 (hu)
PL (1) PL188693B1 (hu)
PT (1) PT817784E (hu)
WO (1) WO1996030369A1 (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9506644D0 (en) * 1995-03-31 1995-05-24 Wellcome Found Preparation of nucleoside analogues
KR101208429B1 (ko) 1998-08-12 2012-12-05 길리애드 사이언시즈, 인코포레이티드 1,3-옥사티올란 뉴클레오시드의 제조 방법
US6979561B1 (en) 1998-10-09 2005-12-27 Gilead Sciences, Inc. Non-homogeneous systems for the resolution of enantiomeric mixtures
CN110156699A (zh) * 2019-05-22 2019-08-23 南京合巨药业有限公司 一种4-乙氧基-1h-嘧啶-2-酮的制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5204466A (en) * 1990-02-01 1993-04-20 Emory University Method and compositions for the synthesis of bch-189 and related compounds
ZA923641B (en) * 1991-05-21 1993-02-24 Iaf Biochem Int Processes for the diastereoselective synthesis of nucleosides
GB9116601D0 (en) * 1991-08-01 1991-09-18 Iaf Biochem Int 1,3-oxathiolane nucleoside analogues
JP3499896B2 (ja) * 1993-03-12 2004-02-23 財団法人野口研究所 2’−デオキシヌクレオシド類の製造方法
IL113432A (en) * 1994-04-23 2000-11-21 Glaxo Group Ltd Process for the diastereoselective synthesis of nucleoside analogues
GB9506644D0 (en) * 1995-03-31 1995-05-24 Wellcome Found Preparation of nucleoside analogues

Also Published As

Publication number Publication date
EP0817784A1 (en) 1998-01-14
HUP9801576A2 (hu) 1999-05-28
DE69628424T2 (de) 2004-03-18
GB9506644D0 (en) 1995-05-24
JP4173195B2 (ja) 2008-10-29
BR9607850A (pt) 1998-07-14
HUP9801576A3 (en) 2000-07-28
BR9607850B1 (pt) 2010-11-30
JPH11502826A (ja) 1999-03-09
PL188693B1 (pl) 2005-03-31
US6066733A (en) 2000-05-23
PL322503A1 (en) 1998-02-02
CN1995022A (zh) 2007-07-11
HK1009451A1 (en) 1999-09-10
CN1180356A (zh) 1998-04-29
PT817784E (pt) 2003-10-31
BRPI9607850B8 (pt) 2019-11-05
NO974512D0 (no) 1997-09-29
NO974512L (no) 1997-09-29
WO1996030369A1 (en) 1996-10-03
DK0817784T3 (da) 2003-09-08
CN1290845C (zh) 2006-12-20
EP0817784B1 (en) 2003-05-28
CN1995022B (zh) 2013-01-02
ES2200060T3 (es) 2004-03-01
AU5497396A (en) 1996-10-16
ATE241619T1 (de) 2003-06-15
DE69628424D1 (de) 2003-07-03
NO316174B1 (no) 2003-12-22
US6143748A (en) 2000-11-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR0160144B1 (ko) 뉴클레오시드의 부분 입체 이성체를 선택적으로 합성하는 방법
AP879A (en) Method and compositions for the synthesis of dioxolane nucleosides with b-configuration.
HU211300A9 (en) Process and compounds for producing bhc-189 and derivatives
RO117916B1 (ro) Procedeu stereoselectiv pentru prepararea unor derivati si analogi cis-nucleozidici
JPH08504212A (ja) 抗ウイルス特性を有する置換1,3‐オキサチオランを調製する方法
JP2017522343A (ja) ホスホルアミデート類の合成
KR100304072B1 (ko) 바이시클릭중간체를이용한뉴클레오시드유사체의입체선택적합성방법
HU223100B1 (hu) Eljárás nukleozidanalógok előállítására és a köztitermékek
US6388091B1 (en) Process for the preparation of 1,2,3,9-tetrahydro-9-methyl-3-{(2-methyl-1H-imidazol-1-yl)methyl}-4H-carbazol-4-one
CZ293942B6 (cs) Způsob zvýšení výtěžku jednoho z enanciomerů alkoholů
KR100408431B1 (ko) 1,2,3,9-테트라히드로-9-메틸-3-[(2-메틸-1h-이미다졸-1-일)메틸]-4h-카바졸-4-온 또는 그의 약제학적으로허용가능한 염의 제조 방법
WO2003040139A1 (en) Diastereoselective process for the preparation of the antiviral agent4-amino-1-(2r-hydroxymethyl-[1,3]oxathiolan-5s-yl)-1h-pyrimidin-2-one
HU183486B (hu) Eljárás védett c-acetil-csoportot és cianocsoportot tartalmazó új azetidinon-származékok előállítására

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040121