HU218771B - Tuskós fékberendezés gördülőállomány számára - Google Patents

Tuskós fékberendezés gördülőállomány számára Download PDF

Info

Publication number
HU218771B
HU218771B HU9602034A HU9602034A HU218771B HU 218771 B HU218771 B HU 218771B HU 9602034 A HU9602034 A HU 9602034A HU 9602034 A HU9602034 A HU 9602034A HU 218771 B HU218771 B HU 218771B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
brake
brake blocks
blocks
wheel
movable
Prior art date
Application number
HU9602034A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT77685A (hu
HU9602034D0 (en
Inventor
Jean-Michel Ven
Original Assignee
Arbel Fauvet Rail S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arbel Fauvet Rail S.A. filed Critical Arbel Fauvet Rail S.A.
Publication of HU9602034D0 publication Critical patent/HU9602034D0/hu
Publication of HUT77685A publication Critical patent/HUT77685A/hu
Publication of HU218771B publication Critical patent/HU218771B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H1/00Applications or arrangements of brakes with a braking member or members co-operating with the periphery of the wheel rim, a drum, or the like
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H13/00Actuating rail vehicle brakes
    • B61H13/20Transmitting mechanisms
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H9/00Brakes characterised by or modified for their application to special railway systems or purposes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Description

A találmány tárgya tuskós fékberendezés gördülőállomány számára, amely olyan hálózatokon mozog, amelyeknél a vágányok nyomtávja különböző.
Az ismert megoldásoknál egy gördülőállomány egy keretet tartalmaz, amelyet legalább egy kocsitengely hord, és ennek végeire kerekek vannak felékelve, egymástól előre meghatározott távolságban, amely a hálózat vágányai nyomtávjának függvénye, és amely keret alatt van a tuskós fékberendezés elhelyezve, amely minden egyes kerék számára egy fékrudazatot és legalább egy pár féktuskót tartalmaz, amelyek a kerék átmérőirányban ellentétes szakaszaiban vannak elhelyezve, harapófogószerűen, hogy a fékezés során a fékrudazat a féktuskókat úgy működtesse, hogy azok a kerék abroncsait maguk közé beszorítsák.
Ismert módon a féktuskók mindegyikét egy tartó hordozza, amely a kerettel van összekötve egy felfüggesztőeszköz segítségével, amely lehetővé teszi a féktuskó elmozdulását ugyanabban a síkban, amelyikben a kerék fekszik.
A felfüggesztés általában egy függesztőcsap.
Annak érdekében, hogy a gördülőállományokat olyan vasúti hálózatokon lehessen járatni, ahol a vágányok nyomtávjai különbözőek, egyszerűen kicserélik az egyik nyomtávú kocsitengelyeket a másik nyomtávú kocsitengelyekkel, amelyek alkalmasak a másik nyomtávú pályán való közlekedésre, ilyen megoldást ismertet a FR-A-2 381 651 számú szabadalmi leírás. Ez sokkal kevésbé költséges, mint leállítani a forgóvázakat vagy a teljes platformokat.
Ugyanakkor, amikor az egyik kocsitengelyt kicseréljük a másikra, a kerekek nem maradnak abban a síkban, amelyik a féktuskókat tartalmazza, aminek következtében a fékberendezés működésképtelenné válik.
Az előbb említett problémához még további problémák is adódnak.
Általában a féktuskók típusa, amelyet az egyik hálózaton alkalmaznak, eltér egy másik hálózaton alkalmazott féktuskó típusától, és így nem lehet egyetlen féktuskót alkalmazni, amelyet keresztirányban el lehetne mozdítani a vasúti pálya nyomtávjának megfelelően. Ezért két pár féktuskóra van szükség, az egyik dolgozik az egyik hálózaton és a másik a másik hálózaton.
Bizonyos esetekben a két kocsitengelytípus közötti hosszkülönbség elegendő ahhoz, hogy két féktuskót alkalmazzunk a keretre szerelve, de előfordulhat, hogy az abroncsok, amelyekre a féktuskók támaszkodnak, a tengelyirányú helyzetekben teljesen távol vannak a kocsitengely tengelyvonala mentén, de a szalagok szélessége a kerék nyomkarimáinak vastagsága által megnövelve olyan nagy, hogy az áthaladásukra fenntartott szakaszok közel vannak ahhoz, hogy egymáson feküdjenek, és legalábbis az egyik ilyen kocsitengely alkalmazásakor, ha egyidejűleg vezérlik a két pár féktuskót, az a pár féktuskó, amely nincs a szóban forgó kocsitengelytípusra szánva, érintkezésbe kerülhet - a játékoktól függően - a kerék külső szélével, és meggátolhatja, hogy a szóban forgó kerékhez valóban hozzá tartozó féktuskó kielégítően rátámaszkodjon az abroncsra, és lehetővé tegye a fékezést.
Figyelembe véve a rendelkezésre álló teret, nem képzelhető el, hogy egy második fékrudazatot lehessen elhelyezni, ami lehetővé tenné a féktuskópárok egymástól független működtetését.
A találmány feladata tehát olyan fent leírt típusú fékberendezés létrehozása, amely az előbb említett problémákat megoldja.
Ezt a feladatot a találmány értelmében azáltal valósítjuk meg, hogy a fékberendezésnek az egyes tartók által hordozott két féktuskója van, amelyek közül mindegyik a különböző hálózatokon alkalmazott kerék profiljához igazodik, továbbá egy tengelye van, amely a kocsitengely tengelyvonalával párhuzamos, amelyre legalább az egyik féktuskó, az úgynevezett mozgó féktuskó csúsztathatóan és legalább a szóban forgó mozgó féktuskó elmozdulását két helyzet között megengedő módon van felszerelve, az egyik helyzet az aktív helyzet, ahol szemben van azzal a kerékkel, amelyhez tartozik, és a másik helyzet a várakozó helyzet, ahol a féktuskók működtetése folyamán a várakozó helyzetben lévő féktuskók pályája és az akkor alkalmazott kerekek egymást elkerülő módon vannak elrendezve, továbbá egy, eltolódásakor legalább a mozgó féktuskókat előre meghatározott helyzetekben reteszelő reteszelőeszköze van.
A találmányt részletesebben a rajzok alapján ismertetjük, amelyek a találmány szerinti fékberendezés példaként! kiviteli alakját tüntetik fel.
Az 1. ábrán oldalnézetben egy gördülőállomány látható.
A 2. és 3. ábrán a fékberendezés látható felülnézetben, két üzemelési helyzetben.
A rajzokra hivatkozva látható, hogy vasúti hálózaton való közlekedéshez, ahol a nyomtávok különbözőek, olyan 1 gördülőállományt alkalmazunk, amelyen eszközök vannak a kocsitengelyek felcserélésére, hogy azokat a használni kívánt hálózat nyomtávjaihoz igazítsuk. így mindegyik gördülőállománynak egy 2 kerete van, amelyet legalább egy 3 kocsitengely hord, és ennek végére 4 kerekek vannak ékelve, egymástól olyan távolságban, amelyet a sínek közötti távolság határoz meg. A 2 keret alatt egy tuskós 5 fékberendezés van elhelyezve, és mindegyik 4 kerék számára egy fékrudazatot és legalább egy pár 7a, 7b féktuskót tartalmaz, amelyek a 4 kerék átmérőirányban szemben fekvő szakaszaiban vannak elhelyezve oly módon, hogy mintegy harapófogót képezzenek, és így a fékezés folyamán a fékrudazat a féktuskókat úgy működteti, hogy azok az abroncsokat maguk közé beszorítsák.
Ismert módon a 7a, 7b féktuskókat 8 tartó hordja, amely a 3 kerethez 9 felfüggesztőeszköz segítségével van csatlakoztatva, amely lehetővé teszi a szóban forgó 7a, illetve 7b féktuskó elmozdulását ugyanabban a síkban, amely a 4 kereket tartalmazza.
A 9 felfüggesztőeszközt általában egy függesztőcsap képezi.
A találmány értelmében a fékberendezés két 7a, 7b féktuskót tartalmaz, amelyek mindegyikét egy 8 tartó hordozza, és a 7a, 7b féktuskók mindegyike a különböző hálózatokon alkalmazott kerék profiljához igazodik.
HU 218 771 Β
A fékberendezés továbbá egy 10 tengelyt tartalmaz, amely a 3 kocsitengely tengelyvonalával párhuzamos, és amelyre a féktuskók közül legalább az egyik, úgynevezett mozgó féktuskó van szerelve. A 10 tengely elegendően hosszú ahhoz, hogy legalább a szóban forgó mozgó féktuskó elmozdulását két helyzet között megengedje, az egyik helyzet az aktív helyzet, ahol szemben van azzal a kerékkel, amelyhez tartozik, és a másik helyzet a várakozó helyzet, ahol az első helyzettől elegendő távolságban van ahhoz, hogy a féktuskókészlet működtetése folyamán a várakozó helyzetben lévő féktuskó pályája és az akkor alkalmazott kerék egymást ne keresztezze. A fékberendezés végül még egy 11 reteszelőeszközzel is el van látva, amely eltolódásakor legalább a mozgó féktuskókat előre meghatározott helyzetekben reteszeli.
A mozgó féktuskók ekkor 12 vezetőeszközt tartalmaznak a 10 tengelyen, mint például egy 12 nyílást, amely abban a 8 tartóban van kialakítva, amelyre rögzítve vannak.
A találmány értelmében azok a féktuskók a mozgó féktuskók, amelyek a gördülőállomány középső tengelyvonalához a legközelebb vannak.
Az egyik kivitelnél, amelyet a rajzon nem ábrázoltunk, all reteszelőeszközöket egy csap szára képezi, amely a féktuskó 8 tartójában és a 10 tengelyben lévő furatba kapcsolódik.
A találmány egy előnyös kivitele szerint all reteszelőeszközt egy 13 ütköző képezi, amely egyrészt D keresztirányú méretében a 10 tengely 14 tengelyvonala mentén mérve a 10 tengely el nem foglalt hosszával egyenlő, másrészt a 10 tengely 14 tengelyvonala mentén haladó mozgásba hozható úgy, hogy legalább a mozgó féktuskót helyzeteiben ék módjára rögzítse aszerint, hogy a 13 ütköző a mozgó féktuskó egyik vagy másik oldalán helyezkedik el.
Előnyösen mind a két féktuskó mozgatható, és a 13 ütköző két egyedi 13 a, 13b ékből áll, amelyek vastagságának összege a 13 ütköző teljes vastagságával egyenlő úgy, hogy a 13a, 13b ékek helyzete szerint a 7a, 7b fékpofák közötti távolság és helyzetük a 10 tengelyen olyan, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy az a fékpofa, amely pillanatnyilag nincs üzemben, a kerék nyomkarimáját metszi.
A 7a, 7b féktuskók helyzetét a 2. és 3. ábrákon ábrázoltuk aszerint, hogy az egyik vagy a másik 3 kocsitengelyt használjuk.
Ez lehetővé teszi, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a féktuskók felszerelésére rendelkezésre álló helyet.
Egy, a rajzon nem ábrázolt kivitelnél ahelyett, hogy a 13 ütköző áthelyezéskor mozgást tudna végezni, a mozgó féktuskó alakjának kiegészítő alakjaként van kiképezve, hogy azt helyzeteiben reteszelje.
A 13 ütközőt egy működtetőeszköz 17 szára hordja, amely a 10 tengellyel párhuzamos és forgatható.
Ahelyett, hogy a 7a, 7b féktuskók 8 tartói egyenként lennének felfüggesztve egy csappal, mind a két 8 tartót egy 18 szár hordhatja, amelynek végei forgathatóan vannak megvezetve, és haladó mozgásukban rögzítve vannak a csapokon, amelyek a 3 kerettel kötik azokat össze.
Ily módon az ékelési játékkal és a tengelynek az űrszelvényekkel csökkentett hosszával a 7a, 7b féktuskókat tengelyirányú helyzetekbe lehet hozni úgy, hogy nem áll fenn annak a veszélye, hogy a használaton kívüli féktuskók a jelen lévő kocsitengely kerekével véletlenül érintkeznek.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Tuskós fékberendezés gördülőállomány számára, amely olyan hálózatokon mozog, amelyeknél a vágányok nyomtávja különböző, és mindegyik kerékhez egy fékrudazat és legalább egy pár féktuskó tartozik, és ezek a kerék átmérőirányban ellentétes szakaszaiban vannak elhelyezve, és a féktuskók mindegyikét egy tartó hordozza, amely a kerethez van egy felfüggesztőeszközzel kapcsolva a féktuskók elmozdulását megengedő módon, ugyanabban a síkban, mint amelyik a kereket tartalmazza, azzal jellemezve, hogy a fékberendezésnek az egyes tartók (8) által hordozott két féktuskója (7a, 7b) van, amelyek közül mindegyik a különböző hálózatokon alkalmazott kerék profiljához igazodik, továbbá egy tengelye (10) van, amely a kocsitengely (3) tengelyvonalával (14) párhuzamos, amelyre legalább az egyik féktuskó, az úgynevezett mozgó féktuskó csúsztathatóan és legalább a szóban forgó mozgó féktuskó elmozdulását két helyzet között megengedő módon van felszerelve, az egyik helyzet az aktív helyzet, ahol szemben van azzal a kerékkel (4), melyhez tartozik, és a másik helyzet a várakozó helyzet, ahol a féktuskók működtetése folyamán a várakozó helyzetben lévő féktuskók pályája és az akkor alkalmazott kerekek egymást elkerülő módon vannak elrendezve, továbbá egy, eltolódásakor legalább a mozgó féktuskókat előre meghatározott helyzetekben reteszelő reteszelőeszköze (11) van.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti fékberendezés, azzal jellemezve, hogy azok a féktuskók, amelyek a gördülőállomány (1) középső tengelyvonalához a legközelebb vannak, a mozgó féktuskók.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti fékberendezés, azzal jellemezve, hogy a reteszelőeszközt (11) egy csap szára (17) képezi, amely egy furatba kapcsolódik, és ez a féktuskó tartóján (8) és a tengelyen (10) van kialakítva.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti fékberendezés, azzal jellemezve, hogy a reteszelőeszköz (11) egy, a tengely (10) tengelyvonala (14) mentén mozgathatóan elrendezett, legalább a mozgó féktuskót - aszerint, hogy a mozgó féktuskó egyik vagy másik oldalán helyezkedik el - helyzeteiben rögzítő, eltűnő ék.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti fékberendezés, azzal jellemezve, hogy mindkét féktuskó mozgatható, és az ütköző (13) két egyedi ékből (13a, 13b) áll, amelyek vastagságának összege az ütköző (13) teljes vastagságával egyenlő úgy, hogy az ékek (13a, 13b) helyzete szerint a féktuskók (7a, 7b) közötti távolság és helyzetük a tengelyen (10) olyan, hogy a pillanatnyilag
    HU 218 771 Β üzemen kívüli féktuskó a kerék nyomkarimáját elkerülő módon van elrendezve.
  6. 6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti fékberendezés, azzal jellemezve, hogy az ütközőnek (13) áthelyezéskor a mozgó féktuskónak megfelelő, azt helyzeteiben retesze- 5 lő, reteszelést kiegészítő alakja van.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti fékberendezés, azzal jellemezve, hogy az ütközőt (13) egy működtetőeszköz szára (17) hordja, amely szár (17) a tengellyel (10) párhuzamos, és forgathatóan van elrendezve.
HU9602034A 1994-02-07 1995-02-01 Tuskós fékberendezés gördülőállomány számára HU218771B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9401542A FR2715905B1 (fr) 1994-02-07 1994-02-07 Dispositif de freinage du type à sabot pour matériel ferroviaire.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9602034D0 HU9602034D0 (en) 1996-09-30
HUT77685A HUT77685A (hu) 1998-07-28
HU218771B true HU218771B (hu) 2000-12-28

Family

ID=9459981

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9602034A HU218771B (hu) 1994-02-07 1995-02-01 Tuskós fékberendezés gördülőállomány számára

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0742769A1 (hu)
CZ (1) CZ285002B6 (hu)
FI (1) FI963096A (hu)
FR (1) FR2715905B1 (hu)
HU (1) HU218771B (hu)
PL (1) PL176422B1 (hu)
RU (1) RU2143357C1 (hu)
SI (1) SI9520033A (hu)
UA (1) UA28030C2 (hu)
WO (1) WO1995021085A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU176834U1 (ru) * 2016-12-26 2018-01-30 РЕЙЛ 1520 АйПи ЛТД Тормозная система железнодорожного транспортного средства

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2787226A (en) * 1951-05-21 1957-04-02 Symington Gould Corp Railway car truck
FR2381651A1 (fr) * 1977-02-24 1978-09-22 Sambre & Meuse Usines Bogie pour vehicule ferroviaire
DE4235807A1 (de) * 1992-10-23 1993-11-11 Talbot Waggonfab Klotzbremse für Schienenfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
HUT77685A (hu) 1998-07-28
FR2715905B1 (fr) 1996-06-07
EP0742769A1 (fr) 1996-11-20
WO1995021085A1 (fr) 1995-08-10
UA28030C2 (uk) 2000-10-16
PL176422B1 (pl) 1999-05-31
FI963096A0 (fi) 1996-08-06
RU2143357C1 (ru) 1999-12-27
SI9520033A (en) 1996-12-31
HU9602034D0 (en) 1996-09-30
CZ285002B6 (cs) 1999-04-14
FR2715905A1 (fr) 1995-08-11
FI963096A (fi) 1996-08-06
PL315663A1 (en) 1996-11-25
CZ215196A3 (en) 1996-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2009242050B2 (en) Variable-width bogie with rotating axles and a stationary apparatus for changing track width
KR101159551B1 (ko) 디지털 데이터버스를 갖춘 철로 차량용 브레이크 시스템
RU2123951C1 (ru) Направляющая система для двух четырехколесных тележек с изменяемым поперечным расстоянием между колесами и направляющая система для четырехколесной тележки с изменяемым поперечным расстоянием между колесами
MXPA05011995A (es) Sistema de freno montado en vagon simplificado.
HU218771B (hu) Tuskós fékberendezés gördülőállomány számára
JP2000505761A (ja) 関節的に連結された車両輸送体ワゴンのための可動独立車輪を備えた単軸走行ギヤ
DE2842340C2 (de) Hängebahnfahrzeug
EP0624134B1 (de) Klotzbremse für schienenfahrzeuge
US2360307A (en) Brake arrangement
JPS5810694Y2 (ja) ジジユウカ−リタ−ダ
CZ20031552A3 (cs) Zařízení pro zaměňování rozchodu kolejového vozidla
RU2202488C2 (ru) Тормоз железнодорожного транспортного средства
KR200147411Y1 (ko) 철도차량용 양압식 제동 리깅 장치
GB2424049A (en) A brake mechanism for a rail vehicle
US2199111A (en) Bkake rigging
GB2091360A (en) Braking system for a mine rail car bogie
AU743390B2 (en) Railway truck with underslung equalizer beams
US1243373A (en) Safety-brake.
US3454141A (en) Retainer for brake linkage members
GB2168663A (en) Rail vehicle bogie brake arrangement
US3447640A (en) Fluid pressure operated brake apparatus for railway car truck
CS262405B2 (en) Shoe track brake for carriages
JPWO2022021978A5 (hu)
RU2001127986A (ru) Устройство для перевода колёсных пар с колеи 1520 на 1435 мм
WO1995021085A9 (fr) Dispositif de freinage du type a sabot pour materiel ferroviaire

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee