HU216641B - Eljárás dinitrilvegyületek teljes vagy részleges szelektív hidrogénezésére - Google Patents
Eljárás dinitrilvegyületek teljes vagy részleges szelektív hidrogénezésére Download PDFInfo
- Publication number
- HU216641B HU216641B HU9503255A HU9503255A HU216641B HU 216641 B HU216641 B HU 216641B HU 9503255 A HU9503255 A HU 9503255A HU 9503255 A HU9503255 A HU 9503255A HU 216641 B HU216641 B HU 216641B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- catalyst
- hydrogenation
- reaction
- zeolite
- mpa
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C253/00—Preparation of carboxylic acid nitriles
- C07C253/30—Preparation of carboxylic acid nitriles by reactions not involving the formation of cyano groups
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Abstract
A találmány tárgya eljárás dinitrilvegyületeknek valamely, aperiódűsős rendszer 8. csőpőrtjába tartőzó fémet tartalmazókatalizátőr jelenlétében történő teljes vagy részleges szelektív hirőgénezésére, mely katalizátőr valamely 0,3–0,7 nm pórűsátmérőjűzeőlitőt tartalmaz. A zeőlit szerkezete előnyösen a következőstrűktúrák valamelyikének felel meg: ABW, AEI, AFT, ANA, ATN, ATV,ATT, WW, BIK, CAS, CHA, DDR, EAB, EDI, ERI, GIS, JBW, KFI, LEV, LTA,MER, NAT, PHI, RHO, THO, YUG. ŕ
Description
A találmány tárgya eljárás dinitrilvegyületeknek katalizátor jelenlétében történő teljes vagy részleges szelektív hidrogénezésére, mely katalizátor valamely, a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó fémet tartalmaz. „Periódusos rendszer” alatt a Handbook of Chemistry and Physics című kézikönyv borítójának belsejében lévő táblázatot értjük (58th Ed., CRC Press, 1977-1978).
Dinitrilvegyületek szelektív hidrogénezésével iparilag alkalmazható vegyületek állíthatók elő egyszerű módon. így például a szukcino-nitril teljes hidrogénezésével diamino-butánt, részleges hidrogénezésével aminobutiro-nitrilt nyerhetünk; az adipo-nitril teljes hidrogénezése hexametilén-diamínhoz, részleges hidrogénezése ε-amino-kapronitrilhez vezet. A találmány mind teljes, mind részleges szelektív hidrogénezési reakciókra vonatkozik, s ezeket rendszerint egy olyan katalizátor jelenlétében folytatjuk le, mely valamely, a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó fémet tartalmaz. Dinitrilek parciális hidrogénezésére alkalmas módszert F. Mares, J. E. Gallé, S. E. Diamond és F. J. Regina ismertet [J. of Catalysis 112, 145-156 (1988)]. Eszerint valamely alkán-dinitril, például α,ω-bután-dinitril (szukcino-nitril) hidrogénezése magnézium-oxid hordozón finoman eloszlatott ródium-halogenid katalizátor jelenlétében történhet. A katalizátort nátrium-hidroxiddal kezelték, s ekkor fém ródium képződött a magnézium-oxid hordozón. A hidrogénezési reakció során a dinitrilhez képest fölöslegben ammóniát (NH3) alkalmaztak. A szukcino-nitril hidrogénezését 100 °C hőmérsékleten, 5 MPa nyomáson 5,5 órán át folytatva 89,4%-os konverziót és - amino-butiro-nitril vonatkozásában - 87,3%os szelektivitást értek el. Bár a konverzió és a szelektivitás is nagyfokú, a szukcino-nitril 11,9%-a dimerekké és oligomerekké alakul át. Dinitrilek szelektív hidrogénezésénél a dimerek, oligomerek és kátrányszerű termékek nem kívánt mellékterméknek minősülnek, melyek ráadásul a katalizátor aktivitását is csökkentik.
Az EP-A-445 589 számú szabadalmi leírás dinitrilek teljes hidrogénezését ismerteti a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó fémet tartalmazó katalizátor jelenlétében. Az EP-A-445 589 számú szabadalmi leírás szerint katalizátorként kobalt-oxid és különböző fémoxidok keverékét alkalmazzák, és a diamint 97%-ot meghaladó kitermeléssel kapják. A reakció során a dinitrilre vonatkoztatva 1:1 és 100:1 molarányban ammóniát alkalmaznak. Bár a diaminok nagy kitermeléssel keletkeznek, az EP-A-445 589 számú szabadalmi leírásban közölt eljárás hátránya, hogy a reakciót nagy nyomáson, nevezetesen 30 MPa nyomáson és emiatt speciális reaktorban kell lefolytatni, s minthogy a reakció során ammóniát adagolnak, nem kívánt dimerek, oligomerek és kátrányszerű termékek is képződnek.
A jelen találmány célja, hogy dinitrilek hidrogénezését oly módon oldja meg, hogy az alkalmazott eljárás egyszerű, a reakciósebesség és a kívánt termékek kitermelése nagy legyen, mimellett a nem kívánt melléktermékek képződése behatárolt maradjon.
Ezt a célt a jelen találmány 0,3-0,7 nm pórusátmérőjű zeolitokat tartalmazó katalizátorok alkalmazásával érte el. „Pórusátmérő”-nek a zeolitban lévő legnagyobb csatornák legkisebb átmérőjét tekintjük. Csatornaátmérőként azokat az értékeket vettük alapul, melyeket az Atlas of Zeolite Structure Types, 3rd revised edition, Ed. Butterworth-Heinemann (1992) ismertet.
A találmány értelmében a kívánt termékek, így diaminok, amino-alkán-nitrilek nagy kitermeléssel állíthatók elő. Ezenkívül a találmány szerinti eljárásban nincs szükség ammónia vagy más bázis adagolására. Továbbá, a találmány szerinti eljárással egy katalizátor segítségével szelektíven állíthatók elő mind a parciálisán, mind a teljesen hidrogénezett termékek a reakciókörülmények megfelelő megválasztásával.
A találmány értelmében előnyösen olyan zeolitot tartalmazó katalizátort használunk, melynek szerkezetét a következő jelölések valamelyike alapján azonosíthatjuk: ABW, AEI, AFT, ANA, ATN, ATV, ATT, AWW, BIK, CAS, CHA, DDR, EAB, EDI, ERI, GIS, JBW, KFI, LEV, LTA, MER, NAT, PHI, RHO, THO, YUG. Az adott szerkezetazonosítókat a már említett Atlas of Zeolite Structure Types definiálja.
Közelebbről megjelölve, a találmány értelmében 0,3-0,5 nm pórusátmérőjű zeolitot alkalmazunk. Az ilyen katalizátor nagyfokú szelektivitást eredményez és tág hőmérséklethatárok között használható.
A találmány szerinti dinitrilek hidrogénezése valószínűleg lényegében a zeolit pórusaiban megy végbe. Éppen ezért előnyösen olyan zeolitot alkalmazunk, amelyek belső felülete nagy. „Belső felület’’-nek azt a felületet tekintjük, mely 1 gramm katalizátorban hidrogénadszorpció szempontjából hozzáférhető. Ezt a felületet H2hőmérséklet programozott deszorpció (H2-TPD) alapján J. A. Schwarz és J. R. Falconer módszerével (Catalysis Today, 7/1, 27-30) határoztuk meg. A katalizátor belső felülete célszerűen legalább 10 m2/g, előnyösen legalább 20 m2/g. 50 m2-nél nagyobb belső (fajlagos) felületet nehéz kialakítani.
Minthogy a hidrogénezés során a reaktánsok nemcsak a katalizátor pórusaiban, hanem a katalizátorrészecskék felületén is adszorbeálódnak, a reakció a katalizátorrészecskék külső felületén is lejátszódhat. Ezek, a katalizátorrészecskék külső felületén végbemenő reakciók okozhatják a nemkívánt melléktermékek képződését. Emiatt a találmány szerinti eljárásban előnyösen olyan katalizátort használunk, melynek külső felületét inerssé tettük. „Inerssé tett külső felület” alatt olyan felületet értünk, melyen a reaktánsok és a reakciótermékek gyakorlatilag nem adszorbeálódnak.
A külső felületet ismert módszerekkel tehetjük inerssé. Ilyen módszert ismertetnek például R. J. Davis, J. A. Rossin és Μ. E. Davis [J. of Catalysis 98, 477-486 (1986)]. A cikk szerint zeolitkatalizátor külső felületének szelektív mérgezését ciklohexil-merkaptános kezeléssel oldják meg. Egy másik módszer szerint a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó azon fématomokat visszük komplexbe, melyek a külső felületen helyezkednek el. Ezt egy olyan komplexképző anyag alkalmazásával érhetjük el, mely nagyságánál fogva nem tud behatolni a zeolit pórusaiba. Ilyen komplexképző anyag például az etilén-diamin-tetraecetsav (EDTA).
HU 216 641 Β
A találmány szerinti eljárás olyan dinitrilek hidrogénezésére alkalmas, amelyek a reakció hőmérsékletén beférnek a zeolit pórusaiba. Általában ezek olyan dinitrilvegyületek, melyek legnagyobb átmérője nem haladja meg a 0,7 nm-t.
A találmány szerinti átalakításra főként α,ω-alkándinitrilek alkalmazhatók. Ezek általános képlete NC(CH2)n-CN, ahol n 0 és 12 közötti, előnyösen 1 és 6 közötti egész szám. Példaként említhetjük a malono-nitrilt (n=l), szukcino-nitrilt (n=2), adipo-nitrilt (n=4) és glutaro-nitrilt (n=5). A találmány szerinti eljárás különösen szukcino-nitril és adipo-nitril hidrogénezésére alkalmas. Az α,ω-alkán-dinitrilek hidrogénezését az (1) és (2) reakcióegyenlet szemlélteti.
NC-(CH2)n-CN-> H2N-CH2-(CH2)n-CN (1)
H2N-CH2-(CH2)n-CN-> H2N-CH2-(CH2)n-CH2-NH2 (2)
Mind az (1), mind a (2) reakcióegyenlet terméke előállítani kívánt termék. Az (1) reakcióban képződő ωamino-alkán-nitril hidrogén hatására továbbreagál diaminná a (2) egyenlet szerint, k! és k2 az (1) és (2) reakció sebességi állandóit jelentik. Ha ω-amino-alkánnitrilt állítunk elő szelektív hidrogénezéssel, akkor a k]/k2 arány nagy. Ha diamint kívánunk előállítani, akkor a reakció körülményeit úgy választjuk meg, hogy a k|/k2 arány kicsi legyen. A reakcióhőmérséklet erősen befolyásolja a k^k? arányt.
A találmány szerinti eljárásban a reakcióhőmérséklet általában 70 °C és 200 °C között van. 200 °C fölött a melléktermékek képződése számottevően fokozódhat, 70 °C alatt viszont az átalakulás túl lassú. Magasabb hőmérsékleten a kt/k2 arány csökken. Az alkalmazott katalizátortól függően például 70-110 °C hőmérsékleten főleg amino-alkán-nitrilek keletkeznek, 110-140 °C hőmérsékleten előtérbe kerül a diaminképződés. Magasabb hőmérsékleten ezenkívül a gyűrűs termékek (például pirrolidin) képződése is fokozódik.
A különböző reakciótermékek egyszerű, ismert módszerekkel, például desztillációval választhatók el egymástól.
A hidrogénezést alkalmas oldószerben végezzük. Célszerű olyan oldószert választani, amely mind a kiindulási anyagokat, mind a termékeket oldja. Alkalmas oldószerek például a tetrahidrofurán, dioxán, az alkán(di)aminok, alkoholok és éterek. Különösen alkalmas oldószerek az 1-10 szénatomos α,ω-alkán-diaminok vagy alkoholok, mint amilyen a diamino-etán, diaminobután, diamino-hexán, metanol, etanol, n-propanol, ipropanol és az n-butanol.
A hidrogénezést általában hidrogéngázzal (H2) végezzük. A hidrogén gázfázisban van jelen, mely a dinitrilt tartalmazó oldószerrel érintkezik, illetve egy kis része az oldószerben oldódik. A hidrogén parciális nyomása legalább 0,1 MPa, rendszerint azonban 0,5-50 MPa, célszerűen 3-10 MPa hidrogénnyomással dolgozunk. Ez és az összes többi nyomásérték abszolút nyomásként van megadva. A reakció során más gáz is jelen lehet, ennek mennyisége azonban rendszerint kicsi.
A reakció során a hidrogén előnyösen olyan mennyiségben van jelen, hogy a H2: dinitril mólarány legalább
1. A reakcióban elhasznált hidrogént a reakció folyamán pótoljuk és a hidrogénnyomást a teljes reakcióidő alatt többé-kevésbé konstans értéken tartjuk.
A hidrogénezés során alkalmazott katalizátor mennyi15 sége a reaktor típusától és a reakció körülményeitől függően változhat. Szakember számára nem jelent problémát, hogy egy adott reaktorhoz a megfelelő katalizátormennyiséget meghatározza. Általában a katalizátor mennyiségét úgy választjuk meg, hogy a 8. csoportba tartozó fém
0,001 -10 mol%-ban legyen j elen a dinitril mennyiségére vonatkoztatva.
A találmány szerinti eljárással előállítható vegyületeket a vegyipar és a gyógyszeripar széles körben alkalmazza kiindulási anyagként. A parciálisán hidrogéne25 zett termékek egy példája az amino-butironitril, melyet a H2N-(CH2)3-CONH2-HC1 képletű γ-amino-butiramid (gabamide) kiindulási anyagaként használnak, s melyből különböző antidepresszánsokat állítanak elő. Az amino-butiro-nitrilből elszappanosítás és gyűrűzá30 rás útján pirrolidon is készíthető. Az ω-amino-alkánnitrilek ezenkívül a nylongyártás alapanyagai. Például az ε-amino-kapronitril a kaprolaktám kiindulási anyaga, s ebből készül ezután a nylon-6. Ez a reakciósor például a következő lehet: 1,4-diciano-bután-ból (adi35 po-nitrilből) a találmány szerinti szelektív hidrogénezéssel ε-amino-kapronitrilt készítünk, majd ezt elszappanosítva 6-amino-hexánsavat (ε-amino-kapronsavat) kapunk, melyből vízkilépés közben lezajló gyűrűzárási reakció útján állítjuk elő a kaprolaktámot.
A találmány szerint teljesen hidrogénezett termékek ipari alkalmazására is számos lehetőség van. így például a diamino-bután a nylon 4.6, az 1,6-diamino-hexán (hexametilén-diamin) a nylon 6.6 gyártás kiindulási anyaga.
A találmány szerint előállítható gyűrűs termékek szintén felhasználhatók kiindulási anyagként a vegyiparban és gyógyszeriparban. A pirrolidin például fényképészeti vegyszerek, poliuretán katalizátorok, gumigyártási adalékanyagok, lágyítók és festékek kiindulási anyaga lehet. A pirrolidin ezenkívül számos gyógyszer-hatóanyag szintézisénél is alkalmazható {buflomodil, bepridil, endralazine, rolitetraciklin, fluoximesteron, clemisole, vinkamin, fendosan, tripolidine, piromidinsav, (5,8dihidro-8-etil-5-oxo-2-pirrolidino-pirido[2,3-d]pirimi55 din-6-karbonsav), rocyclidine és rifampicine}.
A találmányt közelebbről példákkal és összehasonlító kísérletekkel szemléltetjük, anélkül, hogy igényünket ezekre korlátoznánk.
A termékeket Hewlett Packard HP5890® típusú gázkromatográfiái elemeztük, melynek CP WAX 51 tí3
HU 216 641 Β pusú oszlopát poli(etilén-glikol)-lal töltöttük fel, és vivőgázként hidrogént alkalmaztunk. A szukcino-nitril elemzése Chrompack® 428 A típusú gázkromatográffal történt, melynek oszlopa 5 t% fenil- és 95 t% metilpolisziloxánnal (CP SIL 8 CB) volt töltve. Az alkalmazott vivőgáz nitrogén.
1. példa
NÍ-ZSM34 katalizátor előállítása
A ZSM34 zeolitot Inui módszerével állítottuk elő [Journal of Catalysis 79, 176-184 (1983)]. Gélt készítettünk, melynek mólarányban kifejezett összetétele a következő: Si/Al=9,5; Na/Al=5,8; K/A1=1,2. Szerves templátként tetrametil-ammónium-hidroxidot alkalmaztunk. A gélt 750 ml-es autoklávban 190 °C-ra hevítettük. Hűtés után a csapadékot szűréssel izoláltuk, majd vízzel mostuk. A csapadékot 2M-os ammóniumnitrát oldattal 180 °C-on, 0,6 M-os nikkel-nitrát oldattal 80 °C-on érintkeztettük, majd 540 °C-on levegőn 3,5 órán át kalcináltuk. 15,5 g NÍ-ZSM34 katalizátort kaptunk, melyet 10 tömeg% hidrogént tartalmazó nitrogénatmoszférában 800 °C hőmérsékleten, atmoszférikus nyomáson 1,5 órán át előzetes redukciónak vetettünk alá. H2-TDP alapján a katalizátor 22 m2/g felületűnek bizonyult, és nikkeltartalma 6,6 tömeg%.
Szukcino-nitril hidrogénezése
Reaktorként 160 ml-es, Parr típusú autoklávot használtunk, melyet zárható leeresztővei (melyben egy szűrő biztosítja a katalizátorrészecskék visszatartását) és 50 ml-es adagolótartállyal láttunk el. Az adagolótartályt szeleppel ellátott adagolócsövön át csatlakoztattuk az autoklávhoz. Mind a reaktor, mind az adagolótartály szabályozható fűtéssel és nyomásszabályozóval volt felszerelve.
Az autoklávba 90 g diamino-etán és 5 g katalizátor heterogén keverékét tettük, majd az autoklávot 7 MPa hidrogénnyomás alá helyeztük és a keveréket keverés közben (1800 fordulat/perc) 100 °C-ra fűtöttük. Az adagolótartályba 5 g szukcino-nitril 10 g diamino-etánnal készült oldatát töltöttük, majd onnan az adagolószelep megnyitásával keverés közben (1800 fordulat/perc) az autoklávba juttattuk.
óra elteltével a reakcióelegyet - a katalizátor kivételével - a leeresztőszelepen át lefolyattuk és a terméket gázkromatográfiás módszerrel megelemeztük. A szukcino-nitril konverziós foka 40%-os, és a termék 96 mol% amino-butiro-nitrilt és 4 mol% diamino-butánt tartalmaz. Pirrolidin vagy kátrányszerű reakciótermék nem volt kimutatható. Az eredményt az alábbi 1. táblázatban is feltüntettük.
1. táblázat
Szukcino-nitril hidrogénezése Ni-ZSM-34 katalizátor jelenlétében az I—III. példák szerint
Példa | I | II | III |
Hőmérséklet (°C) | 100 | 110 | 140 |
Nyomás (MPa) | 7 | 8 | 8 |
Példa | I | II | III |
Katalizátormennyiség (g) | 5 | 0,5 | 1 |
Reakcióidő (óra) | 6 | 23 | 3 |
Konverziós fok (%) | 40 | 67 | 61 |
Szelektivitás (mol%) | |||
amino-butiro-nitrilre | 96 | 73 | 60 |
diamino-butánra | 4 | 16 | 29 |
pirrolidinre | 0 | 11 | 7 |
egyéb (nehéz) termékre | 0 | 0 | 4 |
II. példa
Szukcino-nitrilt hidrogéneztünk az I. példában leírt módon, azzal az eltéréssel, hogy a reakció-hőmérséklet 110 °C, a nyomás 8 MPa és a reakcióidő 23 óra volt. Az eredményeket az 1. táblázat mutatja.
III. példa
Szukcino-nitrilt hidrogéneztünk az I. példában leírt módon, azzal az eltéréssel, hogy a reakció-hőmérséklet 140 °C, a nyomás 8 MPa és a reakcióidő 3 óra volt. Az eredményeket az 1. táblázat mutatja.
IV. példa
Az I. példában ismertetett kísérleti körülmények között adipo-nitrilt hidrogéneztünk 140 °C-os reakció-hőmérsékleten, 7 MPa nyomáson, 1 órás reakcióidővel. Az eredményeket a 2. táblázat mutatja.
2. táblázat
Adipo-nitril hidrogénezése Ni-ZSM-34 katalizátor jelenlétében, a IV. és V. példák szerint
Példa | IV | V |
Hőmérséklet (°C) | 140 | 120 |
Nyomás (MPa) | 7 | 8 |
Katalizátormennyiség (g) | 5 | 3,7 |
Reakcióidő (óra) | 1 | 5 |
Konverziós fok (%) | 65 | 67 |
Szelektivitás (mol%) | ||
ε-amino-kapronitrilre | 40 | 100 |
diamino-hexánra | 60 | 0 |
egyéb (nehéz) termékre | 0 | 0 |
V. példa
A IV. példához hasonlóan adipo-nitrilt hidrogénezünk 120 °C-os reakció-hőmérsékleten, 8 MPa nyomáson, 5 órás reakcióidővel. Az eredményeket a 2. táblázat mutatja.
VI. példa
Ni-SAPO-34 katalizátor előállítása
Ni-SAPO-34 katalizátort állítottunk elő Inui szerint [Appl. Cat. 58, 155-163 (1990)]. Az előállított gél összetétele a következő:
Sió. 1 s Al, 0P1 oTE A i .o3Nio [ 5H2O39
HU 216 641 Β
A kapott SAPO-34 gélt kalcináltuk és az I. példában leírt módon előzetes redukciónak vetettük alá. H2-TDP alapján a katalizátor felülete 19 m2/g-nek bizonyult, nikkeltartalma pedig 2,9 tömeg% volt.
Szukcino-nitril hidrogénezése
A szukcino-nitrilt az I. példában leírt módon hidrogéneztük 120 °C-os reakció-hőmérsékleten, 7 MPa nyomáson, 3 óra reakcióidővel. A konverzió 17%-os, és 74 mol% amino-butiro-nitril mellett 19 mol% diamino-bután és 6 mol% pirrolidin képződött. Nagy molekulatömegű termék nem volt kimutatható.
VII. példa
A VI. példában leírt módon előállított Ni-SAPO-34 katalizátor jelenlétében az I. példában leirt módszerrel adipo-nitrilt hidrogéneztünk 110 °C-os reakció-hőmérsékleten, 7 MPa nyomáson, 2 órás reakcióidővel. Az eredményt a 3. táblázatban adjuk meg.
3. táblázat
Adipo-nitril hidrogénezése Ni-SAPO-34 katalizátor jelenlétében a VII-X. példák szerint
Példa | VII | VIII | IX | X |
Hőmérséklet (°C) | 110 | 110 | 125 | 125 |
Nyomás (MPa) | 7 | 7 | 8 | 8 |
Katalizátormennyiség (g) | 4,5 | 4,5 | 0,5 | 0,5 |
Reakcióidő (óra) | 2 | 19 | 3 | 10 |
Konverziós fok (%) | 11 | 25 | 32 | 75 |
Szelektivitás (mol%) | ||||
ε-amino-kapronitrilre | 100 | 71 | 79 | 62 |
hexametilén-diaminra | 0 | 29 | 21 | 38 |
egyéb (nehéz) termékre | 0 | 0 | 0 | 0 |
VIII. példa
Az. adipo-nitrilt a VII. példában leírt módon hidrogéneztük, azzal az eltéréssel, hogy a reakcióidő 19 óra volt. Az eredményt a 3. táblázatban adtuk meg.
IX. példa
A VI. példában leírt módon előállított Ni-SAPO-34 katalizátor jelenlétében az I. példában leírt módszerrel adipo-nitrilt hidrogéneztünk 125 °C reakció-hőmérsékleten, 8 MPa nyomáson, 3 órás reakcióidővel. Az eredményt a 3. táblázatban adtuk meg.
X. példa
Az adipo-nitrilt a VII. példában leírt módon hidrogéneztük, azzal az eltéréssel, hogy a reakcióidő 10 óra volt. Az eredményt a 3. táblázatban adtuk meg.
Claims (7)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás dinitrilek teljes vagy részleges szelektív hidrogénezésére a periódusos rendszer 8. csoportjába tartozó fémet tartalmazó katalizátor jelenlétében, azzal jellemezve, hogy 0,3-0,7 nm pórusátmérőjű zeolitot tartalmazó katalizátort használunk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan katalizátort használunk, melyben a zeolit szerkezete a következő struktúrák valamelyikének felel meg: ABW, AEI, AFT, ANA, ATN, ATV, ATT, AWW, BIK, CAS, CHA, DDR, EAB, EDI, ERI, GIS, JBW, KFI, LEV, LTA, MER, NAT, PHI, RHO, THO, YUG.
- 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan katalizátort használunk, melyben a zeolit 0,3-0,5 nm pórusátmérőjű.
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan katalizátort használunk, melynek belső felülete legalább 10 m2/g.
- 5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan katalizátort használunk, melynek belső felülete legalább 20 m2/g.
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan katalizátort használunk, melyben a részecskék külső felületéhez sem a reagensek, sem a reakciótermékek nem, vagy gyakorlatilag nem adszorbeálódnak.
- 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hidrogénezést hidrogén jelenlétében, 70-200 °C hőmérsékleten, 3-10 MPa parciális hidrogénnyomáson végezzük.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BE9300504A BE1007079A3 (nl) | 1993-05-14 | 1993-05-14 | Werkwijze voor de selectieve hydrogenering van een dinitrilverbinding. |
Publications (3)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU9503255D0 HU9503255D0 (en) | 1996-01-29 |
HUT73010A HUT73010A (en) | 1996-06-28 |
HU216641B true HU216641B (hu) | 1999-07-28 |
Family
ID=3887051
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU9503255A HU216641B (hu) | 1993-05-14 | 1994-05-09 | Eljárás dinitrilvegyületek teljes vagy részleges szelektív hidrogénezésére |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5844114A (hu) |
EP (1) | EP0698009B1 (hu) |
JP (1) | JPH08510234A (hu) |
CN (1) | CN1037099C (hu) |
AU (1) | AU6857794A (hu) |
BE (1) | BE1007079A3 (hu) |
BR (1) | BR9406605A (hu) |
CA (1) | CA2162717A1 (hu) |
CZ (1) | CZ288330B6 (hu) |
DE (1) | DE69409640T2 (hu) |
ES (1) | ES2117275T3 (hu) |
HU (1) | HU216641B (hu) |
PL (1) | PL175818B1 (hu) |
RU (1) | RU2122997C1 (hu) |
SK (1) | SK280566B6 (hu) |
UA (1) | UA32578C2 (hu) |
WO (1) | WO1994026699A1 (hu) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19500040A1 (de) * | 1995-01-03 | 1996-07-04 | Basf Ag | Verfahren zur Herstellung von aliphatischen alpha,omega-Aminonitrilen in der Gasphase |
KR20090122434A (ko) * | 2007-03-01 | 2009-11-30 | 바스프 에스이 | 에틸렌아민의 제조 방법 |
US7880036B2 (en) * | 2007-03-01 | 2011-02-01 | Basf Se | Production method for ethyleneamine mixtures |
JP5182868B2 (ja) * | 2008-05-07 | 2013-04-17 | 独立行政法人産業技術総合研究所 | α−アミノニトリルの製造触媒 |
CN107159308A (zh) * | 2017-06-22 | 2017-09-15 | 中国天辰工程有限公司 | 一种镍基分子筛催化剂及其制备方法 |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4389348A (en) * | 1981-10-26 | 1983-06-21 | Allied Corporation | Selective hydrogenation of dinitrile to omega-aminonitrile and supported rhodium-containing catalyst therefor |
US4362671A (en) * | 1981-10-26 | 1982-12-07 | Allied Corporation | Selective hydrogenation of dinitrile to omega-aminonitrile catalyzed by rhodium organonitrogen complex catalyst |
EP0582895B1 (en) * | 1988-12-07 | 1996-11-06 | Kao Corporation | Production of aliphatic primary amines |
DE4006979A1 (de) * | 1990-03-06 | 1991-09-12 | Basf Ag | Verfahren zur herstellung von 1,4-alkylendiaminen |
-
1993
- 1993-05-14 BE BE9300504A patent/BE1007079A3/nl not_active IP Right Cessation
-
1994
- 1994-05-09 EP EP94917184A patent/EP0698009B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1994-05-09 CA CA002162717A patent/CA2162717A1/en not_active Abandoned
- 1994-05-09 BR BR9406605A patent/BR9406605A/pt not_active IP Right Cessation
- 1994-05-09 HU HU9503255A patent/HU216641B/hu not_active IP Right Cessation
- 1994-05-09 AU AU68577/94A patent/AU6857794A/en not_active Abandoned
- 1994-05-09 DE DE69409640T patent/DE69409640T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1994-05-09 JP JP6525267A patent/JPH08510234A/ja not_active Ceased
- 1994-05-09 RU RU95121823A patent/RU2122997C1/ru active
- 1994-05-09 PL PL94311564A patent/PL175818B1/pl unknown
- 1994-05-09 SK SK1395-95A patent/SK280566B6/sk unknown
- 1994-05-09 CZ CZ19952971A patent/CZ288330B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1994-05-09 CN CN94192105A patent/CN1037099C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1994-05-09 UA UA95114760A patent/UA32578C2/uk unknown
- 1994-05-09 ES ES94917184T patent/ES2117275T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1994-05-09 WO PCT/NL1994/000101 patent/WO1994026699A1/en active IP Right Grant
-
1995
- 1995-11-14 US US08/557,535 patent/US5844114A/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CA2162717A1 (en) | 1994-11-24 |
ES2117275T3 (es) | 1998-08-01 |
WO1994026699A1 (en) | 1994-11-24 |
SK280566B6 (sk) | 2000-03-13 |
CZ288330B6 (en) | 2001-05-16 |
DE69409640D1 (de) | 1998-05-20 |
BE1007079A3 (nl) | 1995-03-07 |
RU2122997C1 (ru) | 1998-12-10 |
CZ297195A3 (en) | 1997-01-15 |
CN1123025A (zh) | 1996-05-22 |
SK139595A3 (en) | 1996-05-08 |
DE69409640T2 (de) | 1998-12-10 |
US5844114A (en) | 1998-12-01 |
PL175818B1 (pl) | 1999-02-26 |
AU6857794A (en) | 1994-12-12 |
HU9503255D0 (en) | 1996-01-29 |
PL311564A1 (en) | 1996-02-19 |
UA32578C2 (uk) | 2001-02-15 |
JPH08510234A (ja) | 1996-10-29 |
EP0698009B1 (en) | 1998-04-15 |
HUT73010A (en) | 1996-06-28 |
BR9406605A (pt) | 1996-01-02 |
EP0698009A1 (en) | 1996-02-28 |
CN1037099C (zh) | 1998-01-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Hölderich et al. | Synthesis of intermediate and fine chemicals on heterogeneous catalysts with respect to environmental protection | |
KR100553283B1 (ko) | 알파-,오메가-디니트릴을 수소화하는 철을 기재로 한 촉매 | |
JP5124486B2 (ja) | 触媒の存在でモノエチレングリコール及びアンモニアの水素化アミノ化によるエチレンアミン及びエタノールアミンの製造方法 | |
JP4938802B2 (ja) | モノエチレングリコール(meg)からのエチレンアミン及びエタノールアミンの製造方法 | |
KR100502606B1 (ko) | 지방족 디니트릴의 부분 수소화에 의한 지방족 알파-, 오메가-아미노니트릴의 제조에 적합한 촉매 | |
US5574181A (en) | Process for the preparation of an aminoitrile by partial hydrogenation of a nitrile compound with two or more nitrile groups | |
EP0566197B1 (en) | Process for preparing primary amines | |
HU216641B (hu) | Eljárás dinitrilvegyületek teljes vagy részleges szelektív hidrogénezésére | |
CZ197797A3 (cs) | Způsob výroby alifatických alfa, omega-aminonitrilů | |
US2977363A (en) | Synthesis of 1, 4-diazabicyclo (2.2.2) octane | |
CA1126761A (en) | Hydrogenation of aromatic amines | |
JPH07116111B2 (ja) | エチルアミン類の合成 | |
CA2322187C (en) | Method for producing aliphatic alpha-, omega-diamines | |
US6566297B2 (en) | Aminonitrile production | |
Ziemecki | Selective hydrogenation of dinitriles to aminonitriles on Raney catalysts | |
JPH06121929A (ja) | ニトリル類の水素化用触媒およびアミン類の製造方法 | |
JPH0471903B2 (hu) |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |