HU212976B - Method for producing catalyst and method for producing tertiary-olefines from alkyl-tertiary-alkyl-ethers using this catalyst - Google Patents

Method for producing catalyst and method for producing tertiary-olefines from alkyl-tertiary-alkyl-ethers using this catalyst Download PDF

Info

Publication number
HU212976B
HU212976B HU9202360A HU9202360A HU212976B HU 212976 B HU212976 B HU 212976B HU 9202360 A HU9202360 A HU 9202360A HU 9202360 A HU9202360 A HU 9202360A HU 212976 B HU212976 B HU 212976B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkyl
tertiary
catalyst
silica
aqueous solution
Prior art date
Application number
HU9202360A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT61911A (en
Inventor
Orfeo Forlani
Valerio Piccoli
Original Assignee
Snam Progetti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Snam Progetti filed Critical Snam Progetti
Publication of HUT61911A publication Critical patent/HUT61911A/hu
Publication of HU212976B publication Critical patent/HU212976B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J21/00Catalysts comprising the elements, oxides, or hydroxides of magnesium, boron, aluminium, carbon, silicon, titanium, zirconium, or hafnium
    • B01J21/12Silica and alumina
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C1/00Preparation of hydrocarbons from one or more compounds, none of them being a hydrocarbon
    • C07C1/20Preparation of hydrocarbons from one or more compounds, none of them being a hydrocarbon starting from organic compounds containing only oxygen atoms as heteroatoms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C2521/00Catalysts comprising the elements, oxides or hydroxides of magnesium, boron, aluminium, carbon, silicon, titanium, zirconium or hafnium
    • C07C2521/12Silica and alumina

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás olefineknek a megfelelő alkilterc-alkil-éterből történő előállításánál felhasználható, szilícium-dioxid tartalmú katalizátor - mely a szilícium-dioxidra vonatkoztatva 0,3-1 t% alumínium-oxiddal van módosítva - előállítására, melynek során a szilícium-dioxidot alumínium-sót tartalmazó vizes oldattal impregnálják, szárítják és kalcinálják, majd tisztítják és szántják.
A találmány lényege, hogy a tisztítást ammóniumsók vizes oldatával való mosással, 20-100 °C közötti hőmérsékleten, 0,5-24 óra alatt végzik, és a vizes oldatot 0,05-0,5 mól/dm3 koncentrációban, a tisztítandó anyag mennyiségéhez képest 1-20-szoros mennyiségben alkalmazzák, majd szárítás után az anyagot egy második kalcinálásnak vetik alá.
A leírás terjedelme: 4 oldal
HU 212 976 B
HU 212 976 Β
A találmány tárgya különleges eljárás katalizátor előállítására, és tercier olefinek előállítására vonatkozó eljárások a nekik megfelelő alkil-terc-alkil-éterek bontása révén, a találmány szerinti katalizátorral.
Számos módszer ismeretes tercier olefinek előállítására. Egyes eljárások kénsav felhasználásán alapulnak, s ezeknél a korrozivitáson és környezetszennyezésen túl számos egyéb problémával is számolni kell, köztük azzal, hogy a savat az ismételt felhasználás előtt be kell töményíteni. Más eljárások a megfelelő metil-étereket katalizátor-rendszerek jelenlétében bontják. Az ismert katalizátor-rendszerek felhasználásánál azonban a reakció a legtöbb esetben a primer alkoholok vízvesztését követően dialkil-éterek keletkezéséhez vezet.
Ez a reakció annál könnyebben megy végbe, minél magasabb a reakcióhőmérséklet. Az ismert katalizátorok közül több viszonylag magas reakcióhőmérsékletet igényel, s ez alkohol veszteséget okoz, ezért az éterezési reakció során pótlólagos alkohol betáplálás szükséges.
Az előbb felsorolt hátrányokon túl a dialkil-éterek képződése bővíti a szükséges technológiai berendezések körét, mivel e dialkil-étereket a tercier olefintől el kell választani. Ugyancsak a dialkil-éterek jelentős mennyiségben való képződése teszi szükségessé, hogy a primer alkoholt visszatáplálás előtt dehidratálják, mert ellenkező esetben az éterezési reakció során a fázisok szétválhatnak, s fennáll a tercier alkoholok képződésének a veszélye is.
Amennyiben a reakciót egy bizonyos hőmérséklet felett vezetjük, fennáll annak a veszélye is, hogy az éter bomlásánál keletkező tercier olefin dimerizálódik vagy trimerizálódik.
A problémák egy része kiküszöbölhető, amennyiben a tercier alkil-éter bontását olyan katalizátor-rendszer jelenlétében végezzük, mely a saját 1 001 614 és 1 017 878 számú olasz szabadalmaink leírásaiban ismertetettnek megfelelő aktivált, módosított alumínium-oxidot tartalmaz, a módosítás a felületi hidroxilcsoportok részleges szilanolos helyettesítését jelenti.
Ugyanakkor az előzőekben idézett szabadalmi leírások szerint módosított aktivált alumínium-oxid felhasználása már a reakcióhőmérséklet csekély emelkedésére is növeli az alkil-éter képződését, s ezzel együtt csökkenti a visszatáplálható primer alkohol kinyerését.
Ezzel ellentétben a nevünkre engedélyezett 4 254 296 számú USA-beli szabadalmi leírás olyan katalizátorról számol be, melyben a kristályos szilícium-dioxidot fém-oxidokkal, pl. alumínium- és bór-oxiddal módosítják, és ez a katalizátor jobban működik, mint a szilanolcsoporttal módosított, aktivált alumínium-oxid katalizátor.
Ugyanakkor ennek az anyagnak magas az előállítási költsége és nehéz előállítani.
Ezen túlmenően a szilanolcsoporttal módosított alumínium-oxid katalizátor élettartama igen rövid, s így nem képes a melléktermék képződését olyan korlátok között tartani, mely a képződött termék kinyerését még gazdaságossá tenné. A nagyobb dimetil-éter mennyiségek azt jelzik, hogy a desztillálás vagy elválasztás alatt nagyobb metanol és izobutilén veszteséggel kell számolni.
A SUMITOMO cég 50 992 sz. európai szabadalmi leírása olyan tercierolefin előállító eljárást ismertet, melyhez a szükséges katalizátort szilícium-dioxid és egy alumínium vegyület (előnyösen alumínium-szulfát) magas hőmérsékleten való izzításával állítják elő, s az alumínium vegyület tömeg%-os aránya 1-50% között van, előnyösen 5-30% közötti.
A találmány egyik feltalálója a 0 261 129 számú európai szabadalmi leírásban azt ismertette, hogy a szilícium-dioxidra vonatkoztatva 0,1-1,5 t% alumínium-oxiddal módosított szilícium-dioxid katalizátort alkalmazva jó hatásfok érhető el, feltéve, hogy az alkalmazott szilícium-dioxid nagy tisztaságú.
Az US-A^t 691 073 sz. szabadalmi leírás éterből kiinduló terc-olefin előállítási eljáráshoz katalizátor alkalmazását írja le; a katalizátort úgy állítják elő, hogy agyagot HF-fel vagy HCl-lel reagáltatnak.
Amennyiben az említett, a WO 87/166 sz. leírásból is ismert, alumínium-oxiddal modifikált szilícium-dioxid katalizátorok kezeléséhez HF-et vagy HCl-t használnánk, két jellegzetes probléma fellépésével kellene számolnunk. Az első probléma annak következtében jelentkezne, hogy a fluor és klór a katalizátorban marad, ezt korróziós problémák követik, mígnem egy hosszú időtartam után a katalizátor aktivitás csökkenése bekövetkezik, ezzel együtt a katalizátornál klór és fluor veszteség jelentkezik. A második probléma a használt katalizátor dezaluminizálása következtében lép fel, ez csökkenti a katalizátor aktivitását, főként akkor, ha az alumínium mennyisége csekély, és a találmány esetében épp ez a helyzet.
A találmányhoz alapul szolgáló vizsgálatok során azt tapasztaltuk, hogy a katalizátor hatásfok tovább növelhető és a fenti problémák elkerülhetők egy olyan előállítási módszerrel, mely speciális tisztító lépést tartalmaz.
A leírásunkban szereplő példák tanúsága szerint, amennyiben lényegesen jobb eredményeket akarunk elérni, fontos, hogy ez a tisztító lépés a katalizátor készítésének során kövesse a szilícium-dioxidnak alumínium-oxiddal való impregnálását.
A találmány szerinti eljárás tehát a megfelelő alkilterc-éterekből tercier olefinek előállítását katalizáló, a szilícium-dioxidra vonatkoztatva 0,3-1 t% alumíniumoxiddal módosított szilícium-dioxid katalizátor előállítására vonatkozik, melynek során a szilícium-dioxidot alumínium-sót tartalmazó vizes oldattal impregnáljuk, szárítjuk és kalcináljuk, majd tisztítjuk és szárítjuk, azzal jellemezve, hogy a tisztítást ammóniumsók vizes oldatával való mosással, 20-100 °C közötti hőmérsékleten, 0,5-24 óra alatt végezzük, és a vizes oldatot 0,05-0,5 mól/dm3 koncentrációban, a tisztítandó anyag mennyiségéhez képest 1-20-szoros mennyiségben alkalmazzuk, majd szárítás után az anyagot egy második kalcinálásnak vetjük alá.
Ammóniumsók vizes oldataként különösen előnyös az ammónium-acetát, -propionát és az ammónium-klorid alkalmazása.
A találmány kiterjed a tercier olefin előállítására szolgáló eljárásra, mely eljárás a megfelelő alkil-tercier
HU 212 976 Β alkil-éterek az előzőekben ismertetett módon előállított és szilícium-dioxidra vonatkoztatva 0,3-1 t% alumínium-oxiddal módosított katalizátorok jelenlétében történő reakcióját tartalmazza.
Ez az eljárás különösen alkalmas metil-terc-butiléterből (MTBE) kiindulva izobutilén előállítására. Az alkil-terc-alkil-éterek bontását 500 °C-on vagy ennél alacsonyabb hőmérsékleten végezzük, előnyös a 130— 350 °C-os hőmérséklettartomány biztosítása.
A technológiai nyomás általában 1-10 kg/cm2 (105-106 Pa), s általában legalább eléri vagy meghaladja a kinyert olefin gőznyomásának értékét az adott kondenzációs hőmérsékleten.
A térfogati sebesség, melyet folyadék mennyiség/katalizátor mennyiség/óra dimenzióban adunk meg 0,5-200 óra-1, előnyösen 1-50 óra-1. A találmány szerinti eljárás során felhasználható primer alkoholok előnyösen 1-6 szénatomot tartalmaznak.
A találmány szerinti eljárás a hőbontásból, gőz fázisú bontásból vagy katalitikus krakkolásból származó
4-7 szénatomos olefinek keverékéből alkalmas a tercier olefinek kinyerésére.
A tisztán kinyerhető tercier olefinek közé tartoznak az alábbiak: izobutilén, izopentének, mint 2-metil-2butén és 2-metil-1-butén, izohexén mint 2,3-dimetil-lbutén, a 2,3-dimetil-2-butén, 2-metil-1-pentén, 2-metil2-pentén, 3-metil-2-pentén (cisz és transz forma egyaránt), 2-etil- 1-butén, 1-metil-ciklopentén valamint a tercier izoheptének.
A tercier alkil-éterek átalakulása primer alkohollá és tercier olefinné - a vonatkozó termodinamikai adatokkal egybevágóan - gyakorlatilag teljesnek tekinthető.
A kinyert tercier olefinből nagyon kis mennyiségben dimer illetve trimerizációs terméket észleltünk, ugyanakkor tercier alkohol nem képződött.
A találmány szerinti eljárás további előnyeit, és az eljárás lefolytatásának módját az alábbi példák illusztrálják, anélkül azonban, hogy a találmány oltalmi körét korlátoznák.
Példák katalizátor előállításra
1. példa
Alumínium-oxiddal módosított szilícium-dioxid katalizátort állítunk elő az alábbi módon:
g kereskedelmi szilícium-dioxidot (Shell 980B), melynek összetétele:
Na2O 0,081%
SO4 0,101%
A12O3 0,10t%
SiO2-vel 100 t%-ra egészül ki.
0,368 g 9 mól kristályvizet tartalmazó alumínium-nitrát (alumínium-oxidra átszámolva ez a szilícium-dioxid 0,5 t%-ának felel meg) 8,5 cm3-nyi vizes oldatával impregnálunk; lassan beszárítjuk, majd a szárítást 120 °C-on 3 órán át folytatjuk, s ezt követően 4 órán át 500 °C-on izzítjuk. Az így kapott anyagot 100 cm3 ammónium-acetát oldattal (0,17 M) kezeljük 2 órán át, 50 ’C-on.
A szilárd anyagot elválasztjuk a folyadéktól, ioncserélt vízzel (3-szor 100 cm3) mossuk, szárítószekrényben 3 órán át 120 ’C-on szárítjuk, majd 4 órán át 450 ’C-on izzítjuk.
2. példa
Shell 980B kereskedelmi szilícium-dioxidból kiindulva katalizátort állítunk elő az 1. példában leírt módon. Az ott leírtakhoz képest változtattuk a 10 g szilícium-dioxid impregnálására szolgáló 8,5 cm3 vizes oldat összetételét, mely ebben a példában 0,515 g 9 kristályvizes alumínium-nitrátot tartalmazott (alumíniumoxidra átszámolva ez a szilícium-dioxid 0,7 t%-ának felel meg).
3. példa
Shell 980B kereskedelmi szilícium-dioxidból kiindulva katalizátort állítunk elő az 1. példában leírt módon. Az ott leírtakhoz képest változtattuk a 10 g szilícium-dioxid impregnálására szolgáló 8,5 cm3 vizes oldat összetételét, mely ebben a példában 0,736 g 9 kristályvizes alumínium-nitrátot tartalmazott (alumíniumoxidra átszámolva ez a szilícium-dioxid 1 t%-ának felel meg).
4. példa (összehasonlítás)
Shell 980B kereskedelmi szilícium-dioxidból kiindulva katalizátort állítunk elő.
g szilícium-dioxidot 100 cm3 ammónium-acetát oldattal (0,17 M) kezelünk 2 órán át 50 ’C-on.
A szilárd anyagot elválasztjuk a folyadéktól, ioncserélt vízzel (3-szor 100 cm3) mossuk, szárítószekrényben 3 órán át 120 ’C-on szárítjuk, majd 4 órán át 450 ’C-on izzítjuk. '
Az így kapott anyagot 0,736 g 9 mól kristályvizet tartalmazó alumínium-nitrát (alumínium-oxidra átszámolva ez a szilícium-dioxid 1 t%-ának felel meg) 8,5 cm3-nyi vizes oldatával impregnáljuk; lassan beszárítjuk, majd a szárítást 120 ’C-on 3 órán át folytatjuk, s ezt követően 4 órán át 500 ’C-on izzítjuk.
A 3. példával összehasonlítva az az eltérés, hogy itt a tisztító kezelést az alumínium-oxiddal való impregnálás előtt végeztük.
5-7. példák (összehasonlítás)
Katalizátorokat állítunk elő (5., 6. és 7. példák) az 1., 2. és 3. példákban leírtaknak megfelelő módon azzal a módosítással, hogy az első szárítási és kalcinálási lépés után nem végzünk tisztítást.
8-10. példák (összehasonlítás)
Katalizátorokat állítunk elő (8., 9. és 10. példák) az 1., 2. és 3. példákban leírtaknak megfelelő módon azzal a módosítással, hogy az ott kiindulási anyagul szolgáló Shell 980B kereskedelmi szilícium-dioxid helyett nagy tisztaságú AKZO szilícium-dioxidot használtunk kiindulási anyagként.
A szilícium-dioxid összetétele:
Na2O 0,08 t%
SO4 0,101%
A12O3 0,101%
SiO2 100 t%-ra egészül ki.
HU 212 976 Β
Példák e katalizátorok felhasználására tercier olefin előállítási eljárásban
11-20. példák
Az 1-10. példák szerint előállított katalizátorokat használtuk metil-terc-butil-éterből (MTBE), annak bontásával történő tercier olefin előállítására.
A reakciókörülmények az alábbiak: katalizátor hőmérséklete: 130 ’C
LHSV (térfogati sebesség): 4 h_1 betáplálási nyomás: 1,4-105 Pa (1,4 ata).
A kapott eredményeket az 1. táblázatban foglaltuk össze, az eredmények egyértelműen a katalizátor tisztítás előnyös hatását szemléltetik. A kitermelés sokkal nagyobb, mint az ismert módszerekkel kereskedelmi szilícium-dioxidból kiindulva előállított katalizátorok felhasználásánál, s egyben lényegesen magasabb, mint az a nagy tisztaságú szilícium-dioxidból az ismert módszerekkel előállított katalizátorok felhasználásánál tapasztalható.
A példákból látható az is, hogy amennyiben a tisztító kezelést az alumínium-oxidos impregnálást megelőzően hajtjuk végre, úgy ezek az előnyök lényegesen csökkennek (lásd 1. táblázat).
7. táblázat
példa % A12O3 % Na megjegyzés kiterme- lés
1 0,5 0,08 tisztító kezelés alkalmazásával 77
12 0,7 0,08 tisztító kezelés alkalmazásával 79
13 1,0 0,08 tisztító kezelés alkalmazásával 79
14 1,0 0,08 a tisztítás megelőzi az impregnálást 55
15 0,5 0,08 tisztító kezelés nélkül 29
16 0,7 0,08 tisztító kezelés nélkül 35
17 1,0 0,08 tisztító kezelés nélkül 38
18 0,5 0,02 tisztító kezelés nélkül 64
példa % A12O3 % Na megjegyzés kiterme- lés
19 0,7 0,02 tisztító kezelés nélkül 69
20 1,0 0,02 tisztító kezelés nélkül 69
SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás olefineknek a megfelelő alkil-terc-alkil-

Claims (6)

1. Eljárás olefineknek a megfelelő alkil-terc-alkiléterből történő előállítására felhasználható, szilíciumdioxid tartalmú katalizátor - mely a szilícium-dioxidra vonatkoztatva 0,3-1 t% alumínium-oxiddal van módosítva - előállítására, melynek során a szilícium-dioxidot alumínium-sót tartalmazó vizes oldattal impregnáljuk, szárítjuk és kalcináljuk, majd tisztítjuk és szárítjuk, azzal jellemezve, hogy a tisztítást ammóniumsók vizes oldatával való mosással, 20-100 ’C közötti hőmérsékleten, 0,5-24 óra alatt végezzük, és a vizes oldatot 0,05-0,5 mól/dm? koncentrációban, a tisztítandó anyag mennyiségéhez képest 1-20-szoros mennyiségben alkalmazzuk, majd szárítás után az anyagot egy második kalcinálásnak vetjük alá.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy ammóniumsóként ammónium-acetát, ammónium-propionát és ammónium-klorid közül választott vegyületet alkalmazunk.
3. Eljárás tercier olefineknek a megfelelő alkil-tercalkil-éterből történő előállítására, azzal jellemezve, hogy az alkil-terc-alkil-étereket az 1. vagy 2. igénypontok bármelyike szerinti eljárással előállított katalizátorjelenlétében reagáltatjuk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezye, hogy az alkil-terc-alkil-étereket 1-10105 Pa (1-10 kg/cm2) nyomáson, 500 °C-on vagy alacsonyabb hőmérsékleten reagáltatjuk, a térfogat sebességét pedig 0,5-200 h1 közötti értéken tartjuk.
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 130-350 ’C közötti hőmérsékletet, és 1-50 h_1 közöti térfogati sebességet alkalmazunk.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkil-terc-alkil-éterként metil-terc-butil-étert használunk.
Kiadja az Magyar Szabadalmi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: Gyurcsekné Philipp Clarisse osztályvezető
HU9202360A 1991-07-18 1992-07-17 Method for producing catalyst and method for producing tertiary-olefines from alkyl-tertiary-alkyl-ethers using this catalyst HU212976B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI911993A IT1252323B (it) 1991-07-18 1991-07-18 Catalizzatore ottenuto mediante un particolare procedimento di preparazione e suo impiego in un procedimento per produrre olefine terziarie a partire da alchil-ter-alchil-eteri.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT61911A HUT61911A (en) 1993-03-29
HU212976B true HU212976B (en) 1997-01-28

Family

ID=11360375

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9202360A HU212976B (en) 1991-07-18 1992-07-17 Method for producing catalyst and method for producing tertiary-olefines from alkyl-tertiary-alkyl-ethers using this catalyst

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5214018A (hu)
EP (1) EP0524679B1 (hu)
JP (1) JPH05220392A (hu)
KR (1) KR960003789B1 (hu)
AT (1) ATE106775T1 (hu)
CA (1) CA2073701C (hu)
DE (1) DE69200181T2 (hu)
HU (1) HU212976B (hu)
IT (1) IT1252323B (hu)
MX (1) MX9204178A (hu)
NO (1) NO180521C (hu)
RU (1) RU2054962C1 (hu)
SA (1) SA92130113B1 (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI102730B1 (fi) * 1997-06-16 1999-02-15 Neste Oy Hyvän rikinsietokyvyn omaava hydrauskatalyytti
ITMI20121673A1 (it) 2012-10-05 2014-04-06 Saipem Spa Procedimento per la produzione di isobutene ad elevata purezza attraverso il cracking di mtbe o etbe e procedimento integrato per la produzione del relativo etere
RU2691076C1 (ru) * 2018-07-03 2019-06-10 Общество с ограниченной ответственностью "Научно-производственное объединение ЕВРОХИМ" Способ получения изобутилена

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2684340A (en) * 1949-04-29 1954-07-20 Davison Chemical Corp Sulfate removal from silica-alumina catalyst
US3946020A (en) * 1970-12-28 1976-03-23 Koei Chemical Co., Ltd. Process for producing pyridine bases
US4476338A (en) * 1983-06-02 1984-10-09 Mobil Oil Corporation Olefins from methanol and/or dimethyl ether
US4725570A (en) * 1984-12-07 1988-02-16 Amoco Corporation Post-treatment of AMS-1B crystalline borosilicate molecular sieve-based catalyst compositions
IT1188179B (it) * 1985-07-05 1988-01-07 Snam Progetti Procedimento per produrre olefine terziarie mediante decomposizione di alchil-ter-alchil-eteri
US4691073A (en) * 1986-07-14 1987-09-01 Exxon Chemical Patents Inc. Production of tertiary olefins
US4988659A (en) * 1988-11-23 1991-01-29 Chevron Research Company Silica/alumina cogel catalysts

Also Published As

Publication number Publication date
RU2054962C1 (ru) 1996-02-27
NO922790D0 (no) 1992-07-15
NO180521B (no) 1997-01-27
KR930002388A (ko) 1993-02-23
ATE106775T1 (de) 1994-06-15
HUT61911A (en) 1993-03-29
JPH05220392A (ja) 1993-08-31
EP0524679B1 (en) 1994-06-08
NO180521C (no) 1997-05-07
CA2073701C (en) 2002-10-01
DE69200181D1 (de) 1994-07-14
EP0524679A1 (en) 1993-01-27
KR960003789B1 (ko) 1996-03-22
DE69200181T2 (de) 1994-10-27
NO922790L (no) 1993-01-19
US5214018A (en) 1993-05-25
SA92130113B1 (ar) 2003-08-26
CA2073701A1 (en) 1993-01-19
MX9204178A (es) 1992-11-01
IT1252323B (it) 1995-06-08
ITMI911993A0 (it) 1991-07-18
ITMI911993A1 (it) 1993-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU177078B (en) Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether
JPS6326096B2 (hu)
GB2049645A (en) Activated alumina catalyst for the conversion of ethanol to ethylene
US4777322A (en) Obtaining but-2-enes from C4 -hydrocarbon mixtures which contain but-1-ene and may or may not contain but-2-enes
US4822921A (en) Method for one-step synthesis of methyl t-butyl ether
EP0091662A2 (en) Catalyst and process for dehydrating 2-alcohols
US5254785A (en) Production of olefins
EP0261129B1 (en) Process for the production of tertiary olefins by decomposition of alkyl-tert.alkyl-ethers
HU212976B (en) Method for producing catalyst and method for producing tertiary-olefines from alkyl-tertiary-alkyl-ethers using this catalyst
US4663477A (en) Process for the hydrolysis of dialkyl carbonates
JPS61200934A (ja) tert―ブチルフエノール類の製造方法
CN1432431A (zh) 醚裂解制叔烯烃用催化剂、其制备方法及其应用
US3395187A (en) Process for preparing vinyl fluoride and 1, 1-difluoroethane
US4599465A (en) Process for producing orthoalkylphenols
JP2021165315A (ja) フッ化メタンの製造方法
JP6097278B2 (ja) 3−アルコキシ−3−メチル−1−ブタノールの製造方法
WO1995011209A1 (en) Production of olefins
JPH0420423B2 (hu)
EP1052235B1 (en) Process for obtaining pentafluoroethane by tetrafluorochloroethane dismutation
GB570668A (en) Conversion of vinyl type halides to aldehydes or ketones
TW201638059A (zh) 氟化甲烷之製造方法
JP3255002B2 (ja) ε−カプロラクタムの製造方法
JPS5835170B2 (ja) メチルエチルケトンノ セイゾウホウホウ
JPH0339495B2 (hu)
JPH0466214B2 (hu)