HU212703B - Process for producing optically active amino acid amide - Google Patents

Process for producing optically active amino acid amide Download PDF

Info

Publication number
HU212703B
HU212703B HU91482A HU48291A HU212703B HU 212703 B HU212703 B HU 212703B HU 91482 A HU91482 A HU 91482A HU 48291 A HU48291 A HU 48291A HU 212703 B HU212703 B HU 212703B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amino acid
acid amide
water
optically active
salt
Prior art date
Application number
HU91482A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT56532A (en
HU910482D0 (en
Inventor
Wilhelmus Hubertus Jos Boesten
Original Assignee
Stamicarbon
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stamicarbon filed Critical Stamicarbon
Publication of HU910482D0 publication Critical patent/HU910482D0/hu
Publication of HUT56532A publication Critical patent/HUT56532A/hu
Publication of HU212703B publication Critical patent/HU212703B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/16Preparation of optical isomers
    • C07C231/20Preparation of optical isomers by separation of optical isomers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B57/00Separation of optically-active compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C237/00Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by amino groups
    • C07C237/02Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by amino groups having the carbon atoms of the carboxamide groups bound to acyclic carbon atoms of the carbon skeleton
    • C07C237/20Carboxylic acid amides, the carbon skeleton of the acid part being further substituted by amino groups having the carbon atoms of the carboxamide groups bound to acyclic carbon atoms of the carbon skeleton the carbon skeleton containing six-membered aromatic rings
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C249/00Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton
    • C07C249/02Preparation of compounds containing nitrogen atoms doubly-bound to a carbon skeleton of compounds containing imino groups
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/26Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C319/28Separation; Purification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány optikailag aktív aminosavamid előállítási eljárására vonatkozik, amelynek során L- és D-aminosavamidok elegyét egy aldehid és egy megfelelő oldószer jelenlétében egy optikailag aktív karbonsavval teljesen vagy részben átalakítjuk az aminosavamid és karbonsav sójává és a kapott reakcióelegyből elválasztjuk azt a sót, amely főként a diasztereoizomerek egyikét tartalmazza. A sóból kívánt esetben elválasztása előtt a savat felszabadítjuk; ez a lépés is a találmány körébe tartozik.
Ilyen eljárás - egy aszimmetrikus transzformáció, az „Enantiomerek, racemátok és visszaoldások” című könyv 369. oldalán van leírva [Jean Jacques, Andre Coliét, Sámuel H. Wílen; John Wiley and Sons, New York (1981)] - ismeretes a 4 072 698 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból, amelyben olyan eljárást írnak le, melynek során optikailag tiszta nitrileket, amidokat vagy nitrilek vagy amidok Schiffbázisait állítják elő egy optikailag aktív savval egy keton vagy egy aldehid jelenlétében. Ezt a publikációt főként optikailag tiszta nitrilek, elsősorban 2-amino-2(adott esetben para-szubsztituált fenil)-acetonitril előállítására szánták, optikailag tiszta borostyánkősavat és egy ketont alkalmazva.
Az említett szabadalmi leírásban ismertetett példákban a nitril és a borostyánkősav sójának a hozama viszonylag alacsony, nem magasabb 85%-nál. Aminosavamidokat és Schiff-bázisokat illetően sem kísérleti adatokat nem említenek, sem ilyen vegyületeket kiindulási anyagként alkalmazó eljárásra sem utalnak.
Találmányunk célja optikailag aktív aminosavamid nagy termeléssel történő előállítására való eljárás biztosítása.
A találmány szerinti ezt úgy érjük el, hogy a reakcióelegyhez vizet adunk és az aldehid mennyisége 0,54 ekvivalensnyi az aminosavamid mennyiségéhez viszonyítva.
Aminosavamidból és aldehidből kiindulva gyenge hatékonyságú hozamot érünk el, ha a reakcióelegyhez nem adunk vizet. A találmány tárgyához nem tartozik ugyan az elméleti magyarázat, mégis úgy tűnik, a víz jelenlétének köszönhetően kevesebb a mellékreakció és így a veszteségek is kisebbek. Abban az esetben, pl. ha p-hidroxi-fenil-glicinamidból és benzaldehidből indulunk ki és a reakcióelegyhez nem adunk vizet, akkor a hatékonyság csak 81,3%-os, míg ha a reakcióelegyhez 1 ekvivalensnyi vizet adunk 92,5%-os hatékonyságot érünk el. Fenil-glicinamidból és benzaldehidből kiindulva a fenti eredmények 87,7%, illetőleg 96,0%. Ez annál is inkább meglepő, mivel a víz jelenlétének a hatékonyságra már eleve negatív hatásúnak kellett volna lennie, mert az aszimmetrikus transzformáció Schiff-bázison keresztül megy, s ennek a képződését víz jelenléte gátolja.
Mindezek után az volt várható, hogy víz jelenléte negatív hatással lesz a Schiff-bázis képződésének egyensúlyi állapotára.
Másfelől a víz megnöveli a szilárd formában képződő diasztereoizomer só oldhatóságát, ennek következtében alacsony hozam lenne várható. A víz hozzáadásának egy további negatív szerepét jelenti, hogy sok esetben olyan kétfázisú rendszer képződik, amelyet nehéz szűrni és mosni.
A találmány szerinti eljárásban használható aldehidek például az aromás aldehidek, így a benzaldehid, ánizsaldehid, ο-, p- vagy m-nitro-benzaldehid, ο-, pvagy m-klór-benzaldehid, vagy az alifás aldehidek, így az izobutiraldehid vagy izovaleraldehid. Az alkalmazandó aldehid mennyisége az aminosavamid mennyiségéhez viszonyítva 0,5-4,0, előnyösen 1-2 egyenértékű yi.
L- és D-Aminosavamid és aldehid elegye helyett kiindulási anyagként alkalmazható az L- és D-aminosavamid Schiff-bázisainak elegye is. Ebben az esetben nem feltétlenül szükséges további aldehidfelesleget alkalmazni. Az optikailag aktív aminosavamid és az optikailag aktív karbonsav diasztereoizomer só optimális hozamának elérésére legalább ekvimoláris mennyiségű vizet kell alkalmazni a Schiff-bázis mennyiségéhez viszonyítva. Az ekvimolárisnál kevesebb mennyiségű víz alkalmazása a hozamban gyakorlatilag arányos csökkenést okoz. Abban az esetben például, ha a fenilglicinamid és benzaldehid Schiff-bázisának optikailag aktív mandulasavval történő aszimmetrikus transzformációjában 1,1 ekvivalensnyi vizet alkalmazunk, akkor 99%-os hatékonyságot érünk el, míg a víz hozzáadása nélkül a transzformáció 45,7%-os.
Mivel nagymennyiségű víz hozzáadása sok esetben a diasztereoizomer só nagymértékű oldódásához, s így a szilárd formában kinyerhető diasztereoizomer só mennyiségének a csökkenéséhez vezet, a gyakorlatban beadagolt vízmennyiségének nem lehet túl nagy, például kevesebb, mint 20 egyenértéknyi az aminosavamid vagy Schiff-bázisának mennyiségéhez viszonyítva. A felhasznált optimális vízmennyiség az aminosavamidtól függően változik és szakember által könnyen meghatározható. A legtöbb esetben a vízmennyiség 0,1-4, előnyösen 0,5-3 egyenértéknyi az aminosavamid vagy Schiff-bázisának mennyiségéhez viszonyítva.
Annak nincs jelentősége, hogy a vizet a reakció kezdetén vagy az átalakítási eljárás folyamán adagoljuk. A vizet bármilyen módon beadagolhatjuk, például a reagensek hígítószereként vagy oldószereként. Előnyösen a kielégítő mennyiségű vizet előzetesen adjuk a reakcióelegyhez.
A4 093 653 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból ismert egy eljárás optikailag aktív fenilglicinamid előállítására, melynek során L- és D-fenil-glicinamid elegyét kezelték egy optikailag aktív savval ketonok jelenlétében. Ennek az eljárásnak a hozama alacsonyabb, mint a találmány szerinti eljárásnál.
A D,L-aminosavamidok elegye természetesen ismert módon előállítható, például a megfelelő észter ammóniával történő reagáltatásával.
A találmány szerinti eljárásban általában 3-5 közötti saverősségű (pKa) optikailag aktív karbonsavakat használunk. Az alkalmazott optikailag aktív karbonsav mennyisége széles határok között változtatható és általában 0,9-1,2 egyenértéknyi az aminosavamid mennyiségéhez viszonyítva.
HU 212 703 Β
Az alkalmas optikailag aktív karbonsav megválasztását - többek között - az aminosavamid jellege határozza meg. Általában a diasztereoizomer sók olvadáspontjának elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy kristályosítással megfelelő módon elválaszthatók legyenek. Szükséges még, hogy a gyakorlatban alkalmazott oldószerben elegendő különbség legyen a diasztereoizomér sók közötti oldékonyságban. Műszakilag/gazdaságilag előnyös oldat szempontjából a kristályforma is szerepet játszik a könnyű szűrés és a mosófolyadékkal való tisztítás vonatkozásában. Fenil-glicinamid és p-hidroxi-fenil-glicinamid esetén például jó eredmény érhető el például mandulasav és 2-pirrolidon-5-karbonsav alkalmazásával. Másfelől ezek az optikailag aktív karbonsavak könnyen és majdnem kvantitatívan viszszanyerhetők extrakcióval, például metil-(terc-butil)éterrel, metil-izobutil-ketonnal, etil-acetáttal, butil-acetáttal vagy amil-alkohollal vagy ioncserélők alkalmazásával. Optikailag aktív mandulasav használata adja a legjobb eredményeket mind a sav visszanyerhetősége, mind a keletkezett kristályforma tekintetében.
A találmány szerinti eljárás során az intermedierek, így az L- illetve D-mandulasav és D- illetve L-fenilglicinamid vagy p-hidroxi-fenil-glicinamid diasztereomer LD- és DL-sói, a D- illetve L-metioniamid és Dilletve L-2-pirrolidon-5-karbonsav diasztereoizomer DD- és LL-sói, és az L- illetve D-homofenilalaninamid és D- illetve L-Z-aszparaginsav diasztereoizomer LDés DL-sói is újak.
Az aszimmetrikus transzformációhoz alkalmazható oldószerek például a szénhidrogének, így ciklohexán, heptán és oktán, aromás szénhidrogének, így toluol, xilol és benzol, éterek, így metil-(terc-butil)-éter, dioxán, tetrahidrofurán és anizol, észterek, így butil-acetát és etil-acetát, ketonok, így aceton, butanon, metilizobutil-keton, karbonsavak, aldehidek vagy ezeknek az anyagoknak az elegyei. Természetesen az oldószert úgy kell megválasztani, hogy ne lépjen irreverzíbilis kémiai reakcióba az aminosavamiddal, az optikailag aktív karbonsavval vagy az aldehiddel.
A találmány szerinti eljárás lefolytatása során a nyomás nem kritikus és például 0,01-1 MPa közötti. Az eljárást előnyösen légköri nyomáson vitelezzük ki. A hőmérséklet széles határok között változhat, és általában 70-120, előnyösen 75-100 ’C közötti. Areakcióidő főként 1-8, előnyösen 1-4 óra közötti.
A diasztereizomer sók elegykoncentrációja 5-30 tömegszázalék körüli, előnyösen 10-20 tömegszázalék.
A elválasztott diasztereoizomer sóból az optikailag aktív aminosavamid a sónak víz és gyakorlatilag ekvimoláris mennyiségű ásványi sav elegyében történő oldásával és az optikailag aktív karbonsav extrahálószerrel való kivonásával nyerhető ki. Ásványi savként alkalmazható a sósav, kénsav, salétromsav vagy a foszforsav. Megfelelő extrahálószerek például az éterek, alkoholok, ketonok vagy észterek, így metil-(terc-butil)-éter, metil-izobutil-keton, etil-acetát, butil-acetát vagy amil-alkohol.
A kapott optikailag aktív aminosavamid ismert módon alakítható a megfelelő aminosavvá híg ásványisav felesleggel végzett hidrolízissel. Dyen ásványisav a sósav, kénsav, salétromsav vagy foszforsav. A hidrolízist 60-100, előnyösen 85-95 ’C-on folytatjuk le.
A reakcióelegyből a diasztereoizomer sőt általában a hidrolízis és további lépések előtt választjuk el. Jó eredményeket érünk el azonban akkor is, ha a hidrolízist elvégezzük a diasztereoizomer só kiszűrése előtt.
A találmányt a továbbiakban a példákkal mutatjuk be, anélkül, hogy találmányunkat azokra korlátoznánk. Mindegyik kísérletet nitrogénatmoszférában végeztük.
Az alkalmazott analízismódszer vékonyréteg-kromatográfia (TLC) volt, amelyben hordozóként Merck 60 F 254 szilikagélt használtunk;
UV (rövid hullámú) fényben jelzőanyagként ninhidrint alkalmaztunk.
Az alkalmazott három TLC eluens és térfogatarányok a következők voltak:
A CHCL - CH3OH - NH4OH (25 t%)
45 20
B szek-butanol - hangyasav - víz 75 15 10
C N-butanol - ecetsav - etil-acetát - víz 11 11
A szelektivitást (enantiomer tisztaságot) az alábbi módon határoztuk meg:
50x[a]g szelektivitás: 50%+max[a]o
Sok aminosavamid és/vagy sóik maximális fajlagos forgatóképessége adott Greenstein és Winitz 2. kötetének 1196-2000 oldalain, a Beilstein 14 III. 1189. oldalán. Néhány aminosavamid és/vagy sója maximális fajlagos forgatóképessége a 4 847 412 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban:
D-fenilglicinamid HC1: -100,8’ (c = 0,8; víz),
D-metionidamid·: -18,2 (c = 1,0; víz),
D-homofeniI-alaninamidl/2H2S04: +17,8° (c = 1,0; víz),
A saját megfigyeléseink alapján a D-p-hidroxi-fenil-glicinamid maximális fajlagos forgatóképessége: 12,5° (c = 1,0; 1,ON ecetsav).
„A ” összehasonlító kísérlet
Egy keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel ellátott lombikban 23,8 g (0,10 mól) D,L-N-benzilidén-fenil-glicinamid és 15,2 g (0,1 mól) L-mandulasav 200 ml toluollal készült elegyét 2,5 órán át 86 ’C-on kevertetünk.
’C-ra történő hűtés után (1/3 óra) a D-fenilglicinamid és L-mandulasav sóját (DL-só) szűrtük és az üvegszűrőn 4x25 ml toluollal mostuk. A diasztereoizomer DL-só mennyisége szárítás után 13,8 g volt, ami 45,7% termelésnek felelt meg.
Az így kapott diasztereoizomer DL-só 10 g-ját 10 ml vízben szuszpendáltuk, amelyhez ezután 10 ml 12N sósavat adunk keverés közben.
HU 212 703 Β
A kristályos formában képződött D-fenil-glicinamid-hidroklorid szűrése és az üvegszűrőn 4x10 ml acetonnal történő mosása után a kapott D-fenil-glicinamid-hidroklorid (termelés = 0,55 g; hatékonyság 88,7%) fajlagos forgatása: [a]$ = -99,5’ (c = 0,8; víz).
A D-fenil-glicinamid-hidroklorid fajlagos forgatása irodalom szerint (Beilstein, 14 III, 1189. o.): [a]g = -100,8' (c = 0,8; víz).
I. példa
Az összehasonlító kísérletnél ismertetett eljárást megismételtük úgy, hogy a D,L-N-benzilidén-fenil-glicinamid és L-mandulasav elegyéhez 2,0 g (0,11 mól) vizet adtunk.
Eredmények: A diasztereoizomer DL-só mennyisége:
29,9 g (hatékonyság = 99,0%). AD-fenil-glicinamid-hidroklorid mennyisége: 0,55 g (hatékonyság = 88,7%). Fajlagos forgatás; [ajg = -101,3’ (c = 0,8; víz).
,.B” összehasonlító vizsgálat
Keverővei, hőmérővel, visszafolyató hűtővel felszerelt lombikban 23,8 g (0,10 mól) D,L-N-benzilidénfenil-glicinamid, 12,9 g (0,10 mól) a-2-pirrolidon-5karbonsav 235 ml toluol és 15 ml (0,15 mól) benzaldehid elegyét 84 C-on 2,5-őrán át kevertettük.
Miután a reakcióelegyet 25 ’C-ra hűtöttük (1/6 óra), a képződött L-fenil-glicinamid és L-2-pirrolidon5-karbonsav diasztereoizomer sóját (LL-só) szűrtük és az üvegszűrőn 4x25 ml toluollal mostuk. A kiszűrt termék mennyisége szárítás után 12,8 g.
A vékonyréteg-kromatográfiás analízis szerint a kapott termék több, mint egy ekvivalens mennyiségű L-2-pirrolidon-5-karbonsavat tartalmaz. A diasztereoizomer LL-só 2 g-nyi mennyiségét 10 ml vízben oldottuk, az oldathoz 10 ml 2N sósavat adtunk. Szűrés és az üvegszűrőn 4x10 ml acetonban történő mosás után kristályos L-fenil-glicinamid-hidrokloridot kaptunk. Az így nyert L-fenil-glicinamid-hidroklorid (tömege 0,1 g; hatékonyság = 7,5%); fajlagos forgatása: [ajj) = +102,5° (c - 0,8; víz).
Az L-fenil-glicinamid-hidroklorid irodalom szerinti (Beilstein, 14 III. 1189. o.) fajlagos forgatása: [otjg = +100,8’ (c - 0,8; víz).
//. példa
A „B összehasonlító kísérletnél ismertetett eljárás szerint végeztük a kísérletet, azzal a különbséggel, hogy a 2,5 órán át, 84 °C-on történő kevertetést 2,7 g (0,15 mól) víz jelenlétében hajtottuk végre. Eredmények; A diasztereomer LL-só mennyisége;
25,4 g (hatékonyság = 91,0%). Az L-fenil-glicinamidhidroklorid (tömege =1,2 g; hatékonyság = 89,8%) fajlagos forgatási értéke: [α]β = +99,8° (c = 0,8; víz).
111. példa
Keverővei, hőmérővel, visszafolyató hűtővel ellátott lombikban 15,0 g (0,10 mól) D,L-fenil-glicinamid,
15,2 g (0,10 mól) D-mandulasav, 230 ml toluol, 20 ml benzaldehid és 1,8 g (0,10 mól) víz elegyét 2 órán át 88 ’C-on kevertettük.
’C-ra történő hűtés után (0,5 óra) a képződött L-fenil-glicinamid és D-mandulasav diasztereoizomer sóját (LD-só) szűrtük és az üvegszűrőn 4x25 ml toluollal mostuk. A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta LDsó mennyisége szárítás után 29,3 g, amely 97,0%-os hatékonyságnak felel meg.
Az optikailag tiszta LD-só (átkristályosított) forgatása: [aj^ = +4,0° (c = 1,0; víz).
A kapott diasztereoizomer LD-só 1 g-ját 10 ml vízben szuszpendáltuk, amelyhez ezután 10 ml 12N sósavat adtunk keverés közben. Szűrés és az üvegszűrőn 4x10 ml acetonnal történő mosás után az L-fenil-glicinamid-hidrokloridot kristályos formában kaptuk, az így nyert, vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta L-fenil-glicinamidhidroklorid (termelés: 0,55 g; hatékonyság: 88,7%), fajlagos forgatása; [a]§ = +101,7° (c = 0,8; víz).
A 22,7 g (0,075 mól) LD-sót 50 ’C-on 40 ml víz és
2,7 ml (0,05 mól) 96 tömegszázalékos kénsav elegyében oldottuk, 5x50 ml metil-t-butil-éterrel extraháltuk a Dmandulasav eltávolítása céljából, majd 90 ’C-on 10 ml (0,18 mól) 96 tömegszázalékos kénsav segítségével Lfenil-glicinné hidrolizáltuk 3 órán át történő kevertetéssel. A kénsavas L-fenil-glicin hidrolizátumot 28 ml 25 tömegszázalékos ammóniával pH = 5 savasságig semlegesítettük és 30 ’C-ra hűtöttük, az így nyert L-fenil-glicint szűrtük és az üvegszűrőn 5x10 ml vízzel mostuk.
Szárítás után 10,5 g L-fenil-glicint kaptunk, amely 92,9%-os hatékonyságnak felel meg.
A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta L-fenil-glicin fajlagos forgatása: [α]β = +157,7° (c = 1,6; 2,6 tömegszázalékos sósav).
Az L-fenil-glicin irodalom szerinti fajlagos forgatási értéke (Beilstein 14, III, 1188. ο.): [α]β =+157,5° (c = 1,6; 2,6 tömegszázalékos sósav).
IV. példa
A III. példában ismertetett eljárás szerint végeztük a kísérletet, L-mandulasav helyett azonban D-mandula-savat alkalmaztuk.
Eredmények: Optikailag tiszta DL-só (átkristályosított): [α]β = -4,1° (c= 1,0; víz); 29,0 g (hatékonyság: 96,3%).
Vékonyréteg-kromatográfiásan üszta D-fenil-glicinamid-hidroklorid fajlagos forgatási értéke: [α]ρ = -101,9° (c = 0,8; víz); tömege 0,55 g (hatékonyság = 88,7%).
Vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta D-fenil-glicin: [α]β =-157,4° (c = 1,6; 2,6 tömegszázalékos sósav); tömege: 10,4 g (hatékonyság = 92,0%).
V. példa
Keverővei, hőmérővel és visszafolyatő hűtővel ellátott lombikban 30,0 g (0,20 mól) D,L-fenil-glicinamid, 32,0 g (0,21 mól) L-mandulasav, 400 ml toluol, 40 ml benzaldehid és 5,4 g (0,30 mól) víz szuszpenzióját 2 órán át 85 °C-on kevertettük. 60 °C-ra történő hűtés után a reakcióelegyet 120 ml víz és 8 ml (0,144 mól) 96 tömegszázalékos kénsav keverékéhez öntöttük. A szerves fázis 50 ’C-on történő elválasztás után a savas-vizes részt ugyanezen a hőmérsékleten 4x60 ml etil-acetáttal extraháltuk (az L-mandulasav el4
HU 212 703 Β távolítása céljából). Ezután 30 ml (0,54 mól) 96 tömegszázalékos kénsavat adtunk a reakcióelegyhez, amelynek hatására 4 órás keverés közben 85 °C-on a kénsavas D-fenil-glicinamid D-fenil-glicinné hidrolizált.
A reakcióelegyet 85 ml 25 tömegszázalékos ammó- 5 niaoldattal pH = 4 értékig semlegesítettük, 20 °C-ra hűtöttük, a D-fenil-glicint szűrtük, az üvegszűrőn 5x30 ml vízzel mostuk és szárítottuk, miután 27,2 g terméket kaptunk, amely 90,0%-os hatékonyságnak felel meg.
A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta D-fenil-glicin-fajlagos forgatása: [a]g = -153,4° (c = 1,6; 2,6 tömegszázalékos sósavban).
VI-XI. példák
A D,L-fenil-glicinamidot 1 ekvivalens optikailag aktív D-mandulasavval reagáltattunk és a vékonyrétegkromatográfiásan tiszta L-fenil-glicinamid-hidrokloridot a III. példa szerint dolgoztuk fel. A hozzáadott aldehid és víz mennyiségét változtattuk. Az eredmé10 nyeket az 1. táblázatban adtuk meg, amelyben a T hőmérséklet °C-ban, a t pedig retenciós időt jelent, az elegykoncentráció tömeg%-ban van megadva.
C összehasonlító kísérlet
A ΠΙ. példában ismertetett eljárást ismételtük meg egészen a vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta L-fenilglicinamid-hidroklorid felszabadításáig, de víz hozzáadása nélkül, az eredmények alacsonyabb termelést mutattak. Az eredményeket és a specifikus körülményeket az 1. táblázatban adtuk meg.
D összehasonlító kísérlet
A ΠΙ. példában ismertetett eljárás szerint végeztük a kísérletet a vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta L-fenUglicinamid-hidroklorid felszabadításáig, de csak 0,1 ekvivalens benzaldehidet vittünk a reakcióelegybe, amely igen alacsony szelektivitást eredményezett. Az adatokat és a specifikus reakciókörülményeket az 1. táblázat tartalmazza.
1. táblázat
Példa Oldószer aldehid (ekvivalens víz (ekvivalens) elegykon- centráció T t hatékony- ság szelektivi- tás*
VI metil-izobutil-keton LÓBA 2,0 15% 85 ’C 3h 90,1% 99,8%
VII ciklohexén 2.0 BA 2,0 11% 77 ’C 3 h 96,0% 99,8%
vm butil-acetát 1.0 BA 1.5 12% 85 ’C 2h 91.0% 99,4%-
IX etil-acetát/toluol: 1/3 2,0 BA 1.5 12% 86 ’C 2 h 96,0% 99,3%
X etil-acetát/toluol: 1/3 1,5 AA 1,0 14% 84 ’C 3.5 h 96,7%) 99,8%
XI etil-acetát/toluol: 1/3 2.0 IBA 1,0 11% 80 ’C 3 h 92,4% 99,8%.
c etil-acetát/toluol: 1/3 2,0 BA 0 12% 86 ’C 3.5 h 87,7%- 99.8%
D metil-izobutil-keton 0,1 BA 1,0 15% 70 C 2,5 h 93,7% 50,5%
Rövidítések:
AA = ánizsaldehid
BA = benzaldehid
1BA = izobutiraldehid * = a feml-glicinamid-hidroklond optikai tisztasága
XII. példa
Keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel felszerelt lombikban 8,3 g (0,05 mól) D,L-p-hidroxi-fenilglicinamid, 7,6 g (0,05 mól) L-mandulasav, 150 ml toluol, ml etil-acetát, 6,0 ml (0,06 mól) benzaldehid és 2,0 g (0,11 mól) víz elegyét 2,5 órán át 85 °C-on kevertettük.
Miután a reakcióelegyet 30 °C-ra hűtöttük (3/4 óra), a képződő D-p-hidroxi-fenil-glicin-amid és Lmandulasav diasztereoizomer sóját (DL-só) kiszűrtük és az üvegszűrőn 5x20 ml etil-acetáttal mostuk. A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta DL-só mennyisége 14,5 g, amely 91,2%-os hatékonyságnak felel meg. Az optikailag tiszta DL-só fajlagos forgatása vízből történő átkristályosítás után: [α]ρ> = -8,1 ° (c - 1,0; vízben).
A DL-só 1,6 g-nyi mennyiségét 50 °C-on és 20 ml 55 vízben oldottuk és 1 ml 25 tömegszázalékos ammóniával kevertettük. 20 ’C-ra történő hűtés, majd a képződő D-p-hidroxi-fenil-glicinamid kristályok szűrése és 3x 10 ml vízzel majd 3x10 ml metanollal való mosása után vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta D-p-hidroxi- 60 fenil-glicinamid fajlagos fogatása (termelés = 0,8 g; hatékonyság = 95,8%): [α]β = (c = l,0N ecetsavban).
A D-enantiomer százalékos aránya 99,8%.
XII. példa
Keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel ellátott lombikban 33,2 g (0,20 mól) D,L-p-hidroxi-fenil-glicinamid, 30,5 g (0,20 mól) D-mandulasav, 800 ml toluol, 200 ml etil-acetát, 24 ml (0,24 mól) benzaldehid és 8,0 g (0,44 mól) víz elegyét 2,5 órán át 84 °C-on kevertettük.
Miután az elegyet 24 °C-ra hűtöttük (1 óra) a képződött L-p-hidroxi-fenil-glicinamid és D-mandulasav diasztereomer sóját (LD-só) szűrtük és az üvegszűrőn 5x50 ml etil-acetáttal mostuk. A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta LD-só mennyisége 57,8 g, amely 90,8%-os hatékonyságnak felel meg.
Az optikailag tiszta LD-só fajlagos forgatása vízből történő átkristályosítás után: [α]ο = +8,0° (c = 1,0 vízben).
HU 212 703 Β
XIII. példa
Keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel ellátott lombikban 33,2 g (0,20 mól) D,L-p-hidroxi-fenil-glicinamid, 30,5 g (0,20 mól) D-mandulasav,
800 ml toluol, 200 ml etil-acetát, 24 ml (0,24 mól) 5 benzaldehid és 8,0 g 0,44 mól) víz elegyél 2,5 órán át 84 °C-on kevertettük.
Miután az elegyet 24 °C-ra hűtöttük (1 óra) a képződött L-p-hidroxi-fenil-glicinamid és D-mandulasav diasztereomer sóját (LD-só) szűrtük és az üvegszűrőn 5x50 ml etil-acetáttal mostuk.
A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta LD-só mennyisége 57,8 g, amely 90,9%-os hatékonyságnak felel meg.
Az optikailag tiszta LD-só fajlagos fogatása vízből történő átkristályosítás után: [α]^ = +8.0 (c = 1,0 vízben).
50,9 g (0,16 mól) LD-sót 500 ml vízben oldottunk 50 °C-on, majd 25 ml (0,19 mól) 25 tömegszázalékos ammóniát adtunk hozzá. Miután az elegyet 30 ‘C-ra hűtöttük. a képződött L-p-hidroxi-fenil-glicinamidot szűrtük és az üvegszűrőn 5x25 ml vízzel mostuk. A tiszta L-p-hidroxi-fenil-glicinamid mennyisége 25,1 g, amely 94,3%-os hatékonyságnak felel meg.
Az így nyert L-p-hidroxi-fenil-glicinamid fajlagos forgatása: [a]^ = +120,4° (c = 1,0; l,0N ecetsavban).
24,9 g (0,15 mól) L-p-hidroxi-fenil-glicinamidot
33,3 ml (0,6 mól) 95 tömegszázalékos kénsav és 57 ml víz elegyében 3 órán át 90 °C-on L-p-hidroxi-fenil-glicinné hidrolizáltuk. 90 ml 25 tömegszázalékos ammóniával pH = 4 értékig történő semlegesítés után a p-hidroxi-fenil-glicint 20 °C-on szűrtük és az üvegszűrőn 3x20 ml vízzel mostuk. A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta L-p-hidroxi-fenil-glicin mennyisége szárítás után 21,6 g, 86,2% hatékonyságnak felel meg.
Az L-p-hidroxi-fenil-glicin fajlagos forgatása: [a]^ = +157,7° (c = l,0N sósavban).
XIV-XVIII. példák
A XII. példában ismertetett eljárás szerint D,L-phidroxi-fenil-glicinamid aszimmetrikus transzformációját 1 ekvivalens mandulasavval végeztük. Az eredményeket a 2. táblázatban adtuk meg.
2. táblázat
Példa Oldószer aldehid (ekvivalens víz (ekvivalens) elegykon- centráció T t hatékony- ság szelektivi- tás*
XIV toluol/etil-acetát = 3/1 0,5 BA 2,0 13% 85 C 2,5 h 94.3% 78,9%
XV toluol/etil-acetát = 3/1 1.2 BA 2,2 8% 86 C 1,5 h 91,1% 91,6%'
XV] toluol/tetrahidrofurán = 2/1 1,2 BA 1.7 10% 80 C 5h 90.5% 99,2%
xvn toluol/dioxán = 2/1 1.0 BA 1.6 20% 90 °C 4h 93,1% 98,5%
xvm toluol/dioxán = 5/1 2.0 CBA 1.0 10% 86 °C 2,5 h 99,8
Rövidítések:
BA = benzaldehid
CBA = o-klór-benzaldehid * = a p-hidroxi-fenil-glicinamid optikai tisztasága
XIX. és XX. példák. E és F összehasonlító kísérletek végeztük, a víz és a benzaldehid mennyiségét változtatA XII. példa szerinti eljárást ismételtük meg, tűk. Az eredményeket a 3. táblázatban adtuk meg.
amelyben D.L-p-hidroxi-fenil-glicinamid aszimmetri- 40 A víz vagy az aldehid hiánya miatt a termelés kus transzformációját 1 ekvivalens L-mandulasavval jelentősen alacsonyabb volt.
3. táblázat
Példa Oldószer BA (ekvivalens) víz (ekvivalens) elegykon- centráció T t hatékonyság
E toluol/metil-tercier-butiléter = 4/1 1.1 0 12% 84 C 3,5 h 81,3%
XIX toluol/metil-tercier-butil- éter= 4/1 1.1 1,1 12% 84 C 3,5 h 92,5%
F toluol/etilacetát = 4/1 0 1,1 6% 85 C 2h 81,8%c
XX toluol/etilacetát = 4/1 1,2 2,2 6% 85 eC 2h 91,2%
Rövidítés:
BA = benzaldehid
XXI. példa
Keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel felszerelt lombikban 23,7 g (0,10 mól) D,L-N-benzilidénmetioninamid (metioninamid és benzaldehidből képzett Schiff-bázis). 12,9 g (0,10 mól) L-2-pirrolidon-5karbonsav 200 ml etil-acetát és 2,7 ml (0,15 mól) víz elegyét 2,5 órán át 75 °C-on kevertettük. Miután a reakcióelegyet 20 C-ra hűtöttük, az L-metioninamid és L-2-pirrolidon-5-karbonsav képződött sóját (LL-só) szűrtük és az üvegszűrőn 4x25 ml etil-acetáttal mos60
HU 212 703 Β tűk. A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta LL-só mennyisége 21,2 g, amely 73,6%-os hatékonyságnak felel meg.
2,8 g (0,01 mól) LL-sót 3 ml víz és 12 ml 12N sósav elegyében oldottunk. Az oldathoz 60 ml acetont adtunk és az L-metioninamid-hidrokloridot szűréssel izoláltuk.
A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta L-metioninamid-hidroklorid fajlagos forgatása: [a]g = +17,9° (c = 1,0; vízben). Szelektivitás: 99,2% L-enantiomer.
XXII. példa
Keverővei, hőmérővel és visszafolyató hűtővel felszerelt lombikban 10,7 g (0,04 mól) D,L-benzilidénhomofenil-alanin-amid, 10,7 g (0,04 mól) L-Z-aszparaginsav (L-N-(karbobenzoxi [-aszparaginsav, 110 ml MIBK és 1,5 g (0,08 mól) víz elegyét 5 órán át kevertettük 80 'C-on. A D-homofenil-alaninamid és L-Zaszparaginsav képződő sóját (DL-só) szűrtük, és az üvegszűrőn 2x25 ml metil-izobutil-ketonnal mostuk. A vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta DL-só mennyisége 9.46 g, amely 53%-os hatékonyságnak felel meg:
g (0,01 mól) DL-sót 100 ml víz és 3,7 ml 6N sósav elegyében D-homofenil-alaninamid-hidrokloriddá hasítottuk, amelyet etil-acetáttal extraháltuk.
A D-homofenil-alaninamid-hidrokloridot, amely a vizes rétegben van. 6N sósavval 80 °C-on D-homofenil-alaninná hidrolizáltuk. Semlegesítés és szűrés után (a rendszerben lévő sók eltávolítása céljából) a száraz, vékonyréteg-kromatográfiásan tiszta D-homofenil-alanin fajlagos forgatása: [a]g = -29,2’ (c= 1; IN HC1); [oQu = —4-6,3'. Szelektivitás: 81,5% D-enantiomer.

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás optikailag aktív aminosavamid előállítására L- és D-aminosavamidok elegyének megfelelő oldószerben, egy aldehid jelenlétében, optikailag aktív karbonsav alkalmazásával, az aminosavamid teljes vagy részleges átalakításával az aminosavamid és a karbonsav sójává, valamint a keletkezett reakcióelegyből a diasztereoizomerek egyikét tartalmazó sónak az elválasztásával, azzal jellemezve, hogy a reakcióelegyhez - az aminosavamid mennyiségéhez viszonyítva legalább 0,1 ekvivalensnyi - vizet adunk és az aldehidet az aminosavamidhoz viszonyítva 0,5-4 ekvivalensnyi mennyiségben adagoljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a víz mennyisége az aminosavamid mennyiségéhez viszonyítva 0,5-3 ekvivalens.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinü eljárás, azzal jellemezve, hogy az aldehid mennyisége az aminosavamid mennyiségéhez viszonyítva 1-2 ekvivalens.
  4. 4. Eljárás optikailag aktív aminosavamid előállítására L- és D-aminosavamid Schiff-bázisai elegyének, egy megfelelő oldószer jelenlétében, egy optikailag aktív karbonsav alkalmazásával, teljes vagy részleges átalakításával az aminosavamid és a karbonsav sójává, valamint a keletkezett reakcióelegyből a diasztereomerek egyikét tartalmazó sónak az elválasztásával, azzal jellemezve, hogy az átalakítás során a Schiff-bázishoz, annak mennyiségére vonatkoztatva legalább 1 ekvivalens vizet adunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vizet a reakció kezdetén adjuk az reakcióelegyhez.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosavamid fenil-glicinamid.
  7. 7. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosavamid p-hidroxi-fenil-glicinamid.
  8. 8. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinü eljárás, azzal jellemezve, hogy az aminosavamid metioninamid.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy optikailag aktív karbonsavként L- vagy D-mandulasavat alkalmazunk.
  10. 10. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy optikailag aktív karbonsavként 2-pirrolidon-5-karbonsavat alkalmazunk.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,9-1,2 ekvivalensnyi karbonsavat használunk az aminosavamidhoz viszonyítva.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az átalakítást 75 és 100 °C közötti hőmérsékleten folytatjuk le.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás optikailag aktív aminosavak előállítására, azzal jellemezve, hogy az aminosavamid és optikailag aktív karbonsav sóját a reakcióelegyből való elválasztás előtt ásványi savval kezeljük.
HU91482A 1990-02-16 1991-02-13 Process for producing optically active amino acid amide HU212703B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL9000386A NL9000386A (nl) 1990-02-16 1990-02-16 Werkwijze voor de bereiding van optisch aktief aminozuuramide.
SG13294A SG13294G (en) 1990-02-16 1994-01-26 Process for the preparation of an optically active amino acid amide.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU910482D0 HU910482D0 (en) 1991-08-28
HUT56532A HUT56532A (en) 1991-09-30
HU212703B true HU212703B (en) 1996-10-28

Family

ID=26646659

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU91482A HU212703B (en) 1990-02-16 1991-02-13 Process for producing optically active amino acid amide

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5306826A (hu)
EP (1) EP0442584B1 (hu)
JP (1) JP2854148B2 (hu)
KR (1) KR0179028B1 (hu)
AT (1) ATE97125T1 (hu)
CZ (1) CZ281203B6 (hu)
DE (1) DE69100598T2 (hu)
DK (1) DK0442584T3 (hu)
ES (1) ES2062660T3 (hu)
HU (1) HU212703B (hu)
NL (1) NL9000386A (hu)
SG (1) SG13294G (hu)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5346653A (en) * 1991-02-18 1994-09-13 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Non-linear optical material, method of manufacturing the same and optical wavelength converter
NL9201230A (nl) * 1992-07-09 1994-02-01 Dsm Nv Werkwijze voor de bereiding van optisch aktief methionineamide.
US5495012A (en) * 1992-12-28 1996-02-27 Tanabe Seiyaku Co., Ltd. Process for preparing optically active 4-mercapto-2-pyrrolidone derivative and intermediate therefor
JP2701685B2 (ja) * 1992-12-28 1998-01-21 田辺製薬株式会社 光学活性4−メルカプト−2−ピロリドン誘導体及びその合成中間体の製法
BE1007296A3 (nl) * 1993-07-19 1995-05-09 Dsm Nv Werkwijze voor de bereiding van een beta-lactamderivaat.
JPH08157437A (ja) * 1994-12-08 1996-06-18 Ajinomoto Co Inc D−アミノ酸−N−(S)−α−アルキルベンジルアミドの製造法
BE1010647A3 (nl) * 1996-09-24 1998-11-03 Dsm Nv Werkwijze voor de bereiding van een anorganisch zout van een optisch aktief fenylglycinederivaat.
SE0100902D0 (sv) 2001-03-15 2001-03-15 Astrazeneca Ab Compounds
SE0202539D0 (sv) 2002-08-27 2002-08-27 Astrazeneca Ab Compounds
SE0401762D0 (sv) 2004-07-05 2004-07-05 Astrazeneca Ab Novel compounds
US7648992B2 (en) 2004-07-05 2010-01-19 Astrazeneca Ab Hydantoin derivatives for the treatment of obstructive airway diseases
SE0403085D0 (sv) 2004-12-17 2004-12-17 Astrazeneca Ab Novel componds
SE0403086D0 (sv) 2004-12-17 2004-12-17 Astrazeneca Ab Compounds
TW200800954A (en) * 2006-03-16 2008-01-01 Astrazeneca Ab Novel crystal modifications
TW200831488A (en) 2006-11-29 2008-08-01 Astrazeneca Ab Novel compounds
CN102952029B (zh) * 2011-09-30 2015-07-08 北京海步国际医药科技发展有限公司 将苄胺衍生物用于拆分2-羟基-3-甲氧基-3,3-二-苯基丙酸消旋物及拆分方法
KR102055702B1 (ko) * 2017-12-12 2019-12-13 주식회사 아미노로직스 광학 활성을 가진 2-옥틸글리신 에스터를 제조하는 방법

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE795874A (fr) * 1972-02-25 1973-08-23 Glaxo Lab Ltd Procede de preparation d'esters optiquement actifs d'alpha-amino-acides
NL7514300A (nl) * 1975-12-09 1977-06-13 Stamicarbon Werkwijze voor de bereiding van optisch actief fenylglycineamide.
US4072698A (en) * 1976-12-02 1978-02-07 The Upjohn Company Resolution of aminonitriles
DE2749203C2 (de) * 1977-11-03 1981-12-17 Riedel-De Haen Ag, 3016 Seelze Verfahren zur Racematspaltung von DL-alpha-Aminocarbonsäuren und diastereomere Salze
FR2430413A1 (fr) * 1978-07-07 1980-02-01 Anvar Procede de preparation d'alpha-aminoacides optiquement actifs, et leurs derives

Also Published As

Publication number Publication date
KR910021368A (ko) 1991-12-20
EP0442584A1 (en) 1991-08-21
JPH05178805A (ja) 1993-07-20
ATE97125T1 (de) 1993-11-15
SG13294G (en) 1994-06-10
US5306826A (en) 1994-04-26
HUT56532A (en) 1991-09-30
KR0179028B1 (ko) 1999-05-15
CS9100418A2 (en) 1991-09-15
EP0442584B1 (en) 1993-11-10
CZ281203B6 (cs) 1996-07-17
JP2854148B2 (ja) 1999-02-03
NL9000386A (nl) 1991-09-16
HU910482D0 (en) 1991-08-28
DE69100598T2 (de) 1994-05-19
DE69100598D1 (de) 1993-12-16
ES2062660T3 (es) 1994-12-16
DK0442584T3 (da) 1994-03-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212703B (en) Process for producing optically active amino acid amide
EP0119804B1 (en) Novel method for optical resolution of dl-alpha-amino acid or (+)-alpha-phenylethanesulfonic acid
US5468901A (en) Process for the preparation of optically active methionine amide
EP0499376A1 (en) Precipitation-induced asymmetric transformation of chiral alpha-amino acids and salts thereof
US4390722A (en) Resolution of amino acids
EP1300392A1 (en) Process for producing optically active alpha-amino acid and optically active alpha-amino acid amide
JP3704719B2 (ja) 光学活性3−アミノブタン酸の製造法及びそのエステル中間体
US5679857A (en) Method of preparing D-amino acid-N-(S)-α-alkylbenzylamide
JPH052665B2 (hu)
US7057066B2 (en) Process for producing 3-amino-2-hydroxypropionic acid derivatives
JPS6323824A (ja) 酸性α−水素を有するアミンの光学分割およびラセミ化方法
US6008403A (en) Method for producing optically active amino acid of derivative thereof having high optical purity
US4621151A (en) Optical resolution of DL-cysteine
EP1254092B1 (en) Resolution of dl-racemic mixtures
US4650897A (en) Organic synthesis
US20050079589A1 (en) Process for preparing R- and S-isomers of (R)-5-(2-( (2-(2-ethoxyphenoxy) ethyl) amino) propyl) -2-methoxybenzenesulfonamide
CA2236117C (en) Process for producing optically active cyanohydrins
JP3663643B2 (ja) 光学活性1−(2,4−ジクロロフェニル)エチルアミンの製造法
JPH0649005A (ja) ビニルグリシン(2−アミノ−3−ブテン酸)の簡単な製造方法および誘導体の簡便な分割
HU212704B (en) Process for racemization of optically active amino acid amide
EP0204481A2 (en) Process for optically active threo-3-(3,4-methylenedioxyphenyl) serine
JP4035856B2 (ja) 高光学純度光学活性アミノ酸エステルの製造法
US5872296A (en) Synthesis of optically active aminoindanol
JPH10101629A (ja) 光学活性酪酸誘導体の製造方法
JPH10101628A (ja) アミノ酸及びその誘導体の高光学純度の光学活性体の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees