HU212436B - Process for stabilizing polyolefines and polyolefines obtained thereby - Google Patents

Process for stabilizing polyolefines and polyolefines obtained thereby Download PDF

Info

Publication number
HU212436B
HU212436B HU904713A HU471390A HU212436B HU 212436 B HU212436 B HU 212436B HU 904713 A HU904713 A HU 904713A HU 471390 A HU471390 A HU 471390A HU 212436 B HU212436 B HU 212436B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
liquid
group
melting point
mixture
Prior art date
Application number
HU904713A
Other languages
English (en)
Other versions
HU904713D0 (en
HUT55812A (en
Inventor
Giancarlo Caselli
Giuseppe Gorini
Original Assignee
Himont Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Himont Inc filed Critical Himont Inc
Publication of HU904713D0 publication Critical patent/HU904713D0/hu
Publication of HUT55812A publication Critical patent/HUT55812A/hu
Publication of HU212436B publication Critical patent/HU212436B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L23/00Compositions of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Compositions of derivatives of such polymers
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J3/00Processes of treating or compounding macromolecular substances
    • C08J3/20Compounding polymers with additives, e.g. colouring
    • C08J3/203Solid polymers with solid and/or liquid additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/0008Organic ingredients according to more than one of the "one dot" groups of C08K5/01 - C08K5/59
    • C08K5/005Stabilisers against oxidation, heat, light, ozone
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J2323/00Characterised by the use of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Derivatives of such polymers
    • C08J2323/02Characterised by the use of homopolymers or copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond; Derivatives of such polymers not modified by chemical after treatment

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)
  • Graft Or Block Polymers (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás olefin polimerek stabilizálására, nem-extrudált részecske formában, amely részecske szabályos, lényegében szimmetrikus, rendszerint gömb geometrikai formájú; a fenti részecske felületére egy vagy több szerves foszfit és/vagy foszfonit, és egy vagy több fenolos antioxidáns keverékét választjuk le. A fenti keverék továbbá tartalmazhat egyéb adalékanyagokat, például fénystabilizátorokat, tioétereket, szerves poliszulfidokat és hígítóanyagokat. A találmány tárgyát képezik továbbá a fenti eljárással előállított termékek.
Az olefin polimerek stabilizálási eljárásában igen jól ismert módszer az, amelynek során a polimereket alkalmas keverőben stabilizálószerekkel keverik, amely berendezések lehetnek például egy extruder, és az így kapott terméket extrudálják. Ezzel a módszerrel olyan szemcséket nyernek, amelyekben a stabilizátor viszonylag homogén módon elosztott, és ez a részecskéknek igen jó stabilizációt biztosít, amely részecskéket ezután a megfelelő végtermékekké formálhatnak.
A fenti technológia és labdacsokká alakítás sajtolás segítségével igen alkalmas olyan polimerek feldolgozásában, amelyeket nem egyenletes részecskeformában nyernek, és amelyek igen kis folyóképességgel rendelkeznek, ennélfogva labdaccsá való alakítást igényelnek abból a célból, hogy kereskedelmi termékké később átalakíthatók legyenek. Azonban az utóbbi időben az olefin polimerizációs iparban néhány katalizátor és eljárás biztosítja, hogy egyenletes alakú polimer részecskéket - különösen gömbformájú részecskéket -lehessen előállítani, amelyek szabályozott részecskeméreteloszlással rendelkeznek.
Az ilyen polimer részecskék, mivel ezek magas folyóképességűek, nagy térfogattömeggel rendelkeznek, és nem tartalmaznak finom részecskéket, közvetlenül az előállított formában kereskedelemben eladhatók anélkül, hogy préselt golyókká, labdacsokká kellene alakítani azokat.
Ennélfogva szükségessé vált egy eljárás, amely lehetővé teszi a fent említett részecskék stabilizálását olyan formában, ahogy ezeket előállítottuk, anélkül, hogy további préselésnek és feldolgozásnak vetnénk alá ezeket.
Erre a célra néhány eljárását alkalmaznak, amelynek során a polimer részecskéket stabilizátorok oldataival vagy szuszpenzióival kezelik.
Ezek az eljárások azonban további lépéseket igényelnek, amelynek során a szuszpenziós közeget vagy az oldószert el kell távolítani, valamint igen kicsi flexibilitással rendelkeznek, mivel az alkalmazott stabilizálószertől függően adott oldószer és/vagy kezelési körülmények megválasztását igénylik. Ezen túlmenően igen gyakran nem szolgáltatnak egy olyan bevonatot vagy felületi kezelést, amely a tárolást sérülés nélkül átvészeli, valamint amely hosszú időn keresztül hatásos védelmet biztosít a levegő, a fény és más elemek hatásával szemben.
Az EP-A 0 330 256 számú szabadalmi leírásban egy stabil izátor-kompozíciót ismertetnek poliolefinekhez, amely sztérikusan gátolt fenolt, triaril-foszfitot és dialkil-tiodipropionátot tartalmaz. Ez a kompozíció azonban csak granulált formában levő poliolefin stabilizálására alkalmas úgy, hogy a granulált poliolefint összekeverik és homogenizálják a stabilizátor-kompozícióval, majd a keveréket extrudálják és pelletezik, így stabilizált extrudált granulátumokat kapnak.
Ez az eljárás soklépéses, bonyolult és költséges, mivel a stabilizálandó poliolefint granulálni kell, ami igen energiaigényes, majd a granulátumoknak a stabilizátor-kompozícióval való összekeverése után még extrudálási és pelletezési lépés is szükséges a kívánt végtermék elkészítéséhez.
A mi találmányunk tárgya eljárás poliolefinek stabilizálására egy szerves foszfitot [A) alkotórész], fenolos antioxidánst [B) alkotórész] és adott esetben kénvegyületet [C) alkotórész] tartalmazó stabilizáló keverék alkalmazásával.
A találmány szerinti megoldást az jellemzi, hogy a nem-extrudált olefin polimer részecskék felszínére mely részecskék szabályos, szimmetrikus geometriai alakúak, és ezt a szabályos alakjukat közvetlenül a polimerizálási reakció során nyerték - felviszünk egy olvasztott vagy legalább az A) alkotórészt folyékony formában tartalmazó stabilizáló keveréket, melynek összetétele (a polimerre számítva tömeg%-ban) a következő:
A) 0,02-0,15% egy vagy több szerves foszfit vagy foszfonit, vagy ezek keveréke, ami szobahőmérsékleten folyékony vagy olvadáspontja 100 ’C alatti;
B) 0,025-0,2% egy vagy több fenolos antioxidáns, amelynek olvadáspontja 45-130 ’C közötti; és kívánt esetben egy vagy több alábbi adalékanyag:
C) 0,05-0,5% egy vagy több tioéter vagy szerves poliszulfid vagy ezek keveréke;
D) 0,1-1,0% egy vagy több térben gátolt amin(HALS), benzofenon-, benzotriazol-származék fénystabilizátor, amely szobahőmérsékleten folyékony vagy olvadáspontja 150 ’C alatti;
E) egy vagy több hígítóanyag a következők közül: paraffin és cikloparaffin, amelyek folyékonyak, vagy olvadáspontjuk 110 ’C alatti, epoxidált szójaolaj vagy lenolaj, szilikonolajok, olefin oligomerek, amelyek mennyisége legfeljebb 0,3%.
A találmányunk szerinti, igen egyszerű eljárásban a poliolefin részecskéket közvetlenül abban a formában alkalmazhatjuk, ahogy azok kikerülnek a polimerizálási folyamatból, mindenfajta utólagos művelet - így extrudálás és pelletezés - nélkül.
Ez az eljárás olyan poliolefin részecskéket szolgáltat, amelyek stabilizáltak színváltozásokkal szemben, és általában stabilizáltak oxidáció vagy lebomlási folyamatok ellen, amelyet hő- és fénybehatás, különösen oxigén jelenlétében okozhat.
Ezen túlmenően, a találmány szerinti eljárással a stabilizátorokat a polimer részecskéken csaknem folytonos bevonatként, vagy legalább felületbe itatott bevonatként választjuk le (attól függően, hogy a folyadékelegy összetétele milyen, valamint, hogy a kezelt polimer részecskék porozitása milyen). A kezelt polimer részecskék hoszszabb idejű tárolás esetében is jó ellenállással rendelkez2
HU 212 436 Β nek, valamint hosszabb ideig történő levegő- vagy fényhatással szemben is ellenállóak.
A találmány szerinti eljárásban a stabilizáló keveréket előnyösen úgy választjuk meg, hogy ez a keverék folyadék állapotú marad, legalábbis azon a hőmérsékleten, amelyen a polimer részecskék a polimerizációs reaktorokat elhagyják (amely rendszerint nem alacsonyabb, mint 50-60 °C, és nem magasabb, mint körülbelül 120 *C); ez az a pont, amikor a polimert elválasztjuk, és a katalizátort dezaktiváljuk, és ennélfogva ez a stabilizáló keverék ezen a ponton adható a polimerhez, abból a célból, hogy a részecskék felületén egy homogén bevonatot képezzünk.
A megadott tömeg%-ok az egyes komponensekre az A), B), C), D) és E) esetében az egyes komponensek mennyiségét jelölik a bevont polimer részecskék tömeg%-ában.
Mivel a találmány szerinti eljárásban igen kis mennyiségű stabilizálószert választunk le a polimer részecskékre, lehetséges, hogy az egyes stabilizátor-keverék komponenseknek az arányát, amelyet a stabilizáló berendezésbe kell bevezetnünk (amelyet később írunk le), közvetlenül a fenti koncentrációk alapján számítsuk ki anélkül, hogy korrekciókat végeznénk annak figyelembevételével, hogy a polimer tömege a stabilizálás után milyen mértékben növekszik.
Ennélfogva a találmány szerinti eljárásban alkalmazhatunk olyan keverékeket, amelyekben az egyes komponensek az alábbi arányban (tömegrész) vannak jelen:
2-15 (A),
2,5-20 (B) és kívánt esetben 5-50 (C),
10-100 (D) és 30 maximálisan (E).
Abból a célból, hogy a rendszerben végbemenő bármely stabilizálószer veszteséget ellensúlyozzuk, előnyösen feleslegben levő keveréket, amely maximum 10% felesleget tartalmaz, vezethetünk be a reaktorba, amely mennyiséget a stabilizálandó polimer tömegére számítunk.
Például, amennyiben 100 kg polimert kívánunk stabilizálni olyan módon, hogy a részecskékre tömeg%ban 0,05% (A)-t és 0,1% (B)-t választunk le, akkor 150 g folyadékkeveréket, amely 5 tömegrész (A)-t és 10 tömegrész (B)-t tartalmaz, kell betáplálni a reaktorba; kívánt esetben a rendszerbeni veszteségek egyensúlyozására kis felesleget kell alkalmazni ebből a keverékből.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazható szerves foszfit stabilizáló anyagok azok a vegyületek, amelyek szobahőmérsékleten folyékonyak, vagy olvadáspontjuk 100 °C alatti, amelyek előnyösen az (I) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben R], R2és R3 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet 118 szénatomszámú alkilcsoport, 6-18 szénatomszámú arilcsoport vagy 7-18 szénatomszámú aralkilcsoport, továbbá a (II) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
Rí és R2 jelentése azonos vagy eltérő, és jelentése a fent megadott;
továbbá a (ΙΠ) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
Rj, R2, R3 és R4 jelentése azonos vagy eltérő, és jelentésük a fent megadott,
X jelentése egy két vegyértékű, 1-10 szénatomszámú alkilcsoport, 6-18 szénatomszámú arilcsoport vagy 7-20 szénatomszámú aralkilcsoport.
Például, (I), (Π) és (ΠΙ) általános képletű vegyületek, amelyek folyékonyak vagy 100 ’C alatti olvadásponttal rendelkeznek, az alábbiak:
disztearil-pentaeritril-difoszfit, amelyet a GENERAL ELECTRIC hoz forgalomba, Weston 618 névvel;
4,4'-butilidén-bisz(3-metil-6-terc-butil-fenil-ditridecil)-foszfit, amelyet az ADEKA ÁRGUS CHEMICAL hoz forgalomba P név alatt;
a trisz-(monononil-fenil)-foszfit, amelyet a BAERLOCHER hoz forgalomba Baerostab CWM 680 védjeggyel.
Az alkalmazható szerves foszfonitok, amelyek szobahőmérsékleten folyékonyak vagy olvadáspontjuk 100 ’C alatti, például előnyösen a (IV) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
R1( R2 és R'3 jelentése azonos vagy eltérő, és 1-18 szénatomszámú alkilcsoport, 6-18 szénatomszámú arilcsoport vagy 7-18 szénatomszámú aralkilcsoport, továbbá, előnyös esetben
R'3 jelentése az (V) általános képletű csoport, ahol R5 és Rí jelentése azonos vagy eltérő, és azonos jelentésű, mint amelyet fent R] és R2 jelentésére megadtunk, és
X jelentése két vegyértékű gyök, amely 1-10 szénatomszámú alkiléncsoport, 6-18 szénatomszámú ariléncsoport vagy 7-20 szénatomszámú aralkiléncsoport.
Például, szobahőmérsékleten, folyékony halmazállapotú vagy 100 ’C alatti olvadásponttal rendelkező fenti (IV) és (V) általános képletű foszfonitok a (VI) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben RJ és R'2 jelentése egyaránt butoxicsoport vagy izooktil-oxi-csoport, vagy (XVI) képletű gyök, vagy R'] és R'2 egyikének jelentése (XVI) képletű csoport, míg a másik jelentése butoxicsoport vagy izooktiloxi-csoport, valamint a (VII) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
Ri és R2 jelentése egyaránt butoxicsoport, izooktiloxi-csoport vagy (XVII) képletű csoport vagy (XVI) képletű csoport, vagy
R, jelentése (XVI) képletű csoport, és
R2 jelentése oktil-oxi-csoport vagy izooktil-oxi-csoport vagy butoxicsoport, vagy
R] jelentése (XVII) képletű csoport, és
R2 jelentése butoxicsoport;
továbbá a (VIII) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
R', és R'2 jelentése egyaránt oktil-oxi-csoport vagy (XVI) képletű csoport, vagy
HU 212 436 Β
R', jelentése (XVI) képletű csoport és
R'J jelentése (XVIII) képletű csoport.
A legelőnyösebb (VH) általános képletű vegyületek, amelyekben
RJ és R2 jelentése egyaránt (XVII) képletű csoport.
Ezek a vegyületek, amelyeknek kémiai neve tetrakisz(2,4-di-terc-butil-fenil)-4,4'-bifenililén-difoszfonit, a Sandos cég által forgalmazott Sandostab P-EPQ stabilizáló készítmény fő komponensei.
Mint fent leírtuk, a találmány szerinti stabilizáló készítmény továbbá egy vagy több fenolos antioxidánst tartalmaz, amely szférikusán gátolt fenol, amely 45-130 ’C közötti olvadásponttal rendelkezik.
Előnyös fenolos antioxidánsok a 3,6-di-terc-butil2-metil-fenol, amelyet a Shell cég forgalmaz Ionol név alatt; a 2,2-bisz(4-(2-(3,5-di-terc-butil-4-hidroxi-hidrocinnamoil-oxi))-etoxi-fenil)-propán, amelyet az ICI Topanol 205 név alatt forgalmaz; az oktadecil-3-(3,5di-terc-butil/-4-hidroxi-fenil)-propionát, amelyet a Ciba-Geigy Irganox 1076 név alatt forgalmaz; és a pentaeritritil tetrakisz-3-(3,5-di-/terc-butil/-4-hidroxi-fenil)propaonát, amelyet a Ciba-Geigy Irganox 1010 név alatt forgalmaz.
A C) additív anyagként alkalmazható tioéterek lehetnek például a dilauril-tio-dipropanoát és a disztearil-tio-dipropanoát.
Előnyösen alkalmazható szerves poliszulfidok a (IX) általános képletű vegyületek, ahol R jelentése azonos vagy eltérő, és 1-20 szénatomszámú alkilcsoport, 6-20 szénatomszámú arilcsoport vagy 7-20 szénatomszámú aralkilcsoport. Különösen előnyös (IX) általános képletű vegyület, ahol
R jelentése oktadecilcsoport, amelyet a Hoechst cég HOSTANOX SE 10 név alatt forgalmaz.
A HALS (D) adalékanyagok, amelyek szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotúak vagy 130 ‘C alatti olvadásponttal rendelkeznek, lehetnek például a (X) általános képletű vegyületek, amelyek egy vagy több szubsztituenst tartalmazó piperidilcsoportok, ahol az általános képletben
R7 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet 1-4 szénatomszámú alkilcsoport, tetrametil-piperidil-csoport vagy az alkilcsoportok a hozzájuk kötődő piperidilcsoporttal együttesen 5-9 szénatomszámú cikloalkilcsoportot képezhetnek,
R8 jelentése azonos vagy eltérő, és lehet hidrogénatom, 1-18 szénatomszámú alkilcsoport 7-18 szénatomszámú aralkilcsoport vagy az alkilcsoportok a hozzájuk kapcsolódó piperidilcsoport szénatommal együtt 5-10 szénatomszámú cikloalkilcsoportot képezhetnek,
R9 jelentése lehet azonos vagy eltérő, és lehet hidrogénatom, 1-18 szénatomszámú alkilcsoport vagy
7-18 szénatomszámú aralkilcsoport,
Rl0 jelentése lehet hidrogénatom, 1-8 szénatomszámú alkilcsoport vagy benzilcsoport,
Z jelentése lehet hidrogénatom vagy 1-18 szénatomszámú alkilcsoport, 1-12 szénatomszámú alkiléncsoport, 3-12 szénatomszámú alkenilcsoport, 3-5 szénatomszámú alkinilcsoport, 7-18 szénatomszámú aralkilcsoport, 2-4 szénatomszámú acilcsoport,
2-18 szénatomszámú alkanoilcsoport, 3-18 szénatomszámú alkoxi-alkil-csoport, 3-18 szénatomszámú alkenoil-csoport, oxilcsoport, ciano-metilcsoport, xililéncsoport, vagy 1-4 vegyértékű csoport amely 1-4 hidroxilcsoportot tartalmaz, és kívánt esetben éter, észter vagy nitrogén-, oxigénvagy kéntartalmú heterociklusos csoport, ahol a gyök a piperidilcsoport nitrogénatomjához kapcsolódó kötést tartalmaz, vagy két vegyértékű csoport, amely egy vagy több észter- vagy amidcsoportot tartalmaz, vagy egy (XIX) általános képletű csoport, ahol Rn és R]2 jelentése szénhidrogéncsoport.
Z jelentése előnyösen 1-12 szénatomszámú alkilcsoport vagy 3-8 szénatomszámú alkenilcsoport, 7-11 szénatomszámú aralkilcsoport vagy két vegyértékű csoport, amely egy vagy több észtercsoportot tartalmaz, ahol a fenti két vegyértékű csoport a piperidilcsoport nitrogénatomjához kapcsolódik.
Előnyös HALS vegyületek, amelyek szobahőmérsékleten folyékonyak, vagy 130 ’C alatti olvadásponttal rendelkeznek, az alábbi anyagok:
a (XI) képletű vegyület, amelyet a Ciba-Geigy Tinuvin 770 név alatt forgalmaz;
a (ΧΠ) képletű vegyület, amelyet a Ciba-Geigy Tínuvin 292 név alatt forgalmaz;
a (ΧΠΙ) általános képletű vegyület, ahol n jelentése 2 és 10 közötti egész szám, amelyet a Ciba-Geigy Tinuvin 622 név alatt forgalmaz;
a (XIV) általános képletű vegyület, amelyben n' jelentése 2 és 100 közötti egész szám, amelyet a
Montedison SPINUVEX A-36 név alatt forgalmaz; a (XV) általános képletű vegyület, amelyben n' jelentése 2 és 100 közötti egész szám, amelyet az
Enichem Uvasil 299 név alatt forgalmaz.
Előnyös benzofenon- vagy benzotriazol-származékok például a 2-hidroxi-4-oktiloxi-benzofenon, amelyet a Ciba-Geigy Chimassorb 81 név alatt forgalmaz, és a 2-(2'-hidroxi-3-terc-butil-5'-metil-fenil)-5-klórbenzotriazol, amelyet a Ciba-Geigy Tinuvin 326 név alatt forgalmaz.
Alkalmazható (E) hígítóanyagok az epoxidált szójaolajon vagy lenolajon kívül a mikrokristályos paraffin viaszok, amelyek 60-90 ’C feletti olvadásponttal rendelkeznek, és előnyösen behatolási pontjuk 20-90, legelőnyösebben 30-80 közötti, 25 ’C hőmérsékleten (5 másodperc/100 g, DIN 51579, ASTM D 1321). Ilyen típusú vegyületeket a WITCO CHEMICAL MULTTWAX név alatt forgalmaz.
Alkalmazható szilikonolajok és olefin oligomerek például a Bayer cég által forgalmazott BAYSELONE Ml00, az AMOCO által forgalmazott H-300 polibutén, a BRITISH PETROLEUM által forgalmazott NAPVIS D 03, D 07 és D 10.
Előnyös, találmány szerinti fent leírt folyékony keverékek például, amelyek az alábbi alkotórészeket tartalmazzák:
HU 212 436 B
A) tetrakisz(2,4-di-terc-butil-fenil)-4,4'-bifenilén-difoszfonit;
B) pentaeritril-tetrakisz(3-(3,5-di-terc-butil-4-hidroxifenil)-propanoát, és kívánt esetben az oktadecil-3-(3,5-di-terc-butil-4hidroxi-fenil)-propionát, és kívánt esetben
D) (ΧΠ) általános képletű HALS;
E) egy vagy több fent leírt hígítóanyag, a találmány szerinti leírásnak megfelelő arányban alkalmazva. A fenti keverékek még szobahőmérsékleten is folyékony halmazállapotúak.
Mint korábban leírtuk, a találmány szerinti folyékony stabilizálószer-keveréket előnyösen a polimer részecskék felületére akkor választjuk le, amikor ezeket a polimerizációs reaktorból kiürítettük, elválasztottuk a polimert, a katalizátort dezaktiváltuk, és a tisztítási lépéseket végrehajtottuk.
A fent leírt lépések során például a polimerizációs reaktor kiürített anyagából (elválasztott szilárd anyagból) az esetleg jelenlevő felesleg folyékony monomert vagy oldószert lefúvatással elpárologtatjuk, és így azt megszárítjuk, majd a katalizátort dezaktiváljuk. Az illékony komponenseket, mint például az oldószert, nem-reagált monomert és oligomert amennyiben jelen vannak - a dezaktiválási lépés során eltávolítjuk.
A dezaktiválást úgy végezhetjük, hogy a polimer részecskéket inért gázokkal, például nitrogénnel, magas hőmérsékleten (a polimer olvadáspontjához közeli hőmérsékleten) és/vagy gőzzel kezeljük. Előnyösen tiszta gőzáramot vagy nitrogénárammal hígított gőzáramot alkalmazunk.
Amennyiben gőzt alkalmazunk, akkor további szárítási lépés szükséges, például nitrogéngáz vagy más inért gáz segítségével, abból a célból, hogy a maradék nedvességet a polimer részecskékről eltávolítsuk.
A dezaktiválási illetve elválasztási rendszerből kilépő polimer részecskék általában nem alacsonyabb mint 50 °C, jellemzően nem alacsonyabb mint 60 ’C hőmérsékletűek. A folyékony stabilizáló keveréket, amelyet korábban leírtunk, előnyösen a fenti részecskékre akkor választjuk le, amikor ezek még melegek. Erre a célra a felületi addíció ismert eljárásait alkalmazhatjuk, például folyamatos vagy szakaszos keverőket (különösen vízszintes keverőket), amelyek kívánt esetben permetező rendszerrel vannak ellátva.
Kívánatos, hogy a polimer részecskék keverőbeni tartózkodási ideje legalább 5 perc legyen, abból a célból, hogy a stabilizáló keverék a részecskék felületén jól eloszoljon.
Az olvadt vagy folyékony stabilizáló keveréket egy hűtő-, illetve fűtőköpennyel ellátott edényben készíthetjük, amely edény mechanikus keverővei is el van látva, és ebbe a keverék komponenseit növekedő olvadásponti sorrendben adagoljuk.
Ezt a lépést általában nitrogénatmoszférában, 90140 °C közötti hőmérsékleten végezzük, és az olvadt vagy folyékony keveréket az addíciós készülékben szivattyúkon és betáplálókon keresztül vezetjük.
A fenti stabilizációs lépés kimeneti áramában vagy ugyanabban a berendezésben az olvadt vagy folyadék stabilizáló keverék beadagolása előtt vagy után más stabilizátorokat és adalékanyagokat is alkalmazhatunk, mint például HALS anyagokat, amelyek olvadáspontja nagyobb mint 150 ’C, fém-sztearátokat (például kalcium- és nátrium-sztearátokat), szintetikus hidrotalcitot, gliceril-monosztearátot, síkosítóanyagokat (mint például erukamidot vagy oleamidot), tapadásgátló anyagokat, mint például szilícium-dioxidot vagy szintetikus zeolitot, részecskeképző szereket, antisztatikus szereket, és más hasonlókat.
Amennyiben a fent leírt stabilizálószereket és adalékanyagokat azután adagoljuk az elegyhez, miután a találmány szerinti eljárással az olvadt vagy folyékony stabilizáló-keveréket leválasztottuk a részecskék felületére, előnyösen olyan folyadék- vagy olvadt stabilizáló-keverékeket választunk és olyan reakciókörülményeket alkalmazunk, hogy a részecskéken található stabilizáló keverék fluid állapotban maradjon, legalábbis arra az időtartamra, ameddig a további adalékanyagokat és szilárd stabilizálószereket beadagoljuk, így lehetővé téve, hogy ezek a polimer részecskékhez tapadjanak.
A találmány szerinti eljárással alkalmasan stabilizálható poliolefinek lehetnek polimerek és kopolimerek, valamint ezek keverékei, amelyeket az R-RC=CH2 általános képletű olefinek szakaszos polimerizációjával nyerünk, ahol
R jelentése hidrogénatom vagy 1-6 szénatomos alkilcsoport vagy 6-12 szénatomos arilcsoport.
Például, ilyen poliolefinek lehetnek:
1. izotaktikus vagy főleg izotaktikus polipropilén,
2. HPPE (etilén kopolimerek, amelyek általában 0,95 g/cm3 sűrűségűek vagy ennél nagyobb sűrűségűek), LLDPE (azaz etilén-homopolimerek, amelyek általában 0,91 g/cm3 vagy nagyobb sűrűségűék), LDPE (etilén-homopolimerek, amelyek általában 0,91 g/cm3 vagy nagyobb sűrűségűek),
3. polipropilén etilénnel és/vagy más, 3-8 szénatomszámú, egyenes vagy elágazó szénláncú a-olefínekkel, mint például 1-buténnel, 1-hexénnel, 1-okténnel, 4-metil-l-penténnel képzett kristályos kopolimerjei,
4. etilén/3—8 szénatomszámú α-olefm képlékeny kopolimerek és etilén/3-8 szénatomszámú, egyenes vagy elágazó szénláncú a-olefin/dién-terpolimerek, amelyek kisebb mennyiségű diént tartalmaznak, ahol az α-olefin egyenes vagy elágazó szénláncú lehet, és előnyösen propilén, 1-butén, 1-pentén, 1hexén, 4-metil- 1-pentén, 3-metil-1-butén és körülbelül 30-8 tömeg%-ban van jelen,
5. heterofázisos polimerek, amelyeket szakaszos polimerizációval nyerünk, úgy, hogy (A) propilén homopolimer frakciót vagy a 3. pont alatt leírt valamely kopolimert és egy (B) kopolimer frakcióját egy elasztomer kopolimemek, amelyet a 4. pont alatt írtunk le, elegyítjük (jellemzően a (B) kopolimer frakció 10-60 tömeg% mennyiségben van jelen).
HU 212 436 Β
A fent leírt képlékeny kopolimerekben található, általában alkalmazott diének például a butadién, az etilidén-norbomén és az 1,4-hexadién (jellemzően a dién 1-10 tömeg% mennyiségben van jelen a kopolimerben).
Az olefin polimereket bármely Ziegler-Natta katalizátor alkalmazásával előállíthatjuk, amely szabályos, lényegében szimmetrikus és egyenletes, rendszerint gömbalakú polimerek előállítására alkalmas, és ezzel garantálja a jő folyóképességet. Előnyös folyóképesség a 9-16 másodperc közötti érték, amelyet ASTM 1895-69 szabvány szerint mérünk, az (A) módszer segítségével.
Ugyancsak kívánatos, hogy a polimer részecskék térfogatsűrűsége 0,3-0,6 g/cm3 legyen, amelyet az ASTM 1895-69 szabvány szerint az (A) eljárással mérünk.
A fent leírt jellemzőkkel rendelkező poliolefin részecskéket például nem hordozóanyagra felvitt Ziegler-Natta katalizátor alkalmazásával állíthatjuk elő. A katalizátort (A) mint szilárd komponenst, titán-tetrakloridból (TÍCI4), szerves alumínium-vegyületek segítségével, redukcióval nyerhetjük, és a titán-triklorid (TÍCI3), vagy (B) valamely alumínium-alkil-vegyület, mint például dietil-alumínium-klorid.
Más, alkalmazható katalizátorok például a ZieglerNatta katalizátorok, amelyeket titán-vegyület, amely legalább egy titán-klór-kötést tartalmaz, és kívánt esetben elektrondonor-vegyület, magnézium-klorid (MgClj) hordozóra felvitt formájával nyerünk, amely kataliziátor komponens egyenletes, lényegében szimmetrikus, rendszerint gömbformájú, és amely fenti készítményt valamely szerves alumínium-vegyülettel, különösen trialkilalumínium-vegyülettel kombináljuk, és kívánt esetben valamely elektrondonor-vegyülettel kombináljuk.
A hordozóra felvitt katalizátorok között, amelyek magnézium-klorid aktív formát tartalmaznak, előnyösek azok, amelyekben olyan anyag található, amelynek röntgenszínképében a normál magnézium-kloridra jellemző maximális intenzitású visszaverődést egy halogénatomra jellemző maximális intenzitású visszaverődés helyettesíti, amely a korábbi visszaverődéshez képest elvándorolt, vagy ez a szokásos visszaverődés megnagyobbodik.
A fenti magnézium-klorid hordozón készített katalizátor-vegyület, amely fent említett, szabályos geometriai formával rendelkezik, különféle eljárásokkal állítható elő.
Például, lehetséges, hogy gömb alakú magnéziumklorid (MgCl2) adduktokat álhtunk elő elektrondonor-vegyületekkel, amelyek aktív hidrogénatomot tartalmaznak, mint például vízzel, alkoholokkal, fenolokkal, és ezt a gömb alakú részecskeformájú készítményt titán-vegyülettel reagáltatjuk, és kívánt esetben egy elektrondonorvegyülettel reagáltatjuk. Mielőtt a titán-vegyülettel történő reakciót elvégeznénk, az adduktban jelenlevő elektrondonor-vegyületet a magnézium-kloridból részben legalább eltávolítjuk, például hőkezeléssel vagy alkil-alumínium-vegyületekkel történő reakcióval.
A katalizátor-komponensek, valamint előállítási eljárásaik a 3 953 414 számú és a 4 399 054 számú USAbeli szabadalmi eljárásokban leírtak.
Más eljárás során a magnézium hordozóra felvitt katalizátor komponenst úgy állíthatjuk elő szabályos geometriai formában, hogy a titán-vegyületet gömb alakú részecskékkel reagáltatjuk, amelyek a magnézium alkoholátjai vagy halogeno-alkoholátjai vagy ezek keverékei. Ilyen típusú katalizátorok előállítási eljárásait írták le a 4 220 554 számú USA-beli szabadalmi leírásban.
Igen aktív és sztereospecifikus katalizátorokat írtak le, amelyeket a fent leírt katalizátor-komponens és alumínium-alkil-vegyület, valamint egy elektrondonorvegyület - amely például specifikus szilán lehet - reakciójával állítanak elő, a 45 977 számú európai szabadalmi leírásban, és a 45 976, valamint a 45 975 számú, közzétett európai szabadalmi bejelentésekben.
Más esetben, a titán-vegyületet tartalmazó katalizátor-komponenst inért hordozóra csaphatjuk le, amely egyenletes formájú, és szerves természetű; például sztirol polimer; vagy szervetlen természetű; például mikrogömb szilícium-dioxid.
Ilyen típusú katalizátorokat írtak le a 283 011 számú, valamint a 344 755 számú közzétett európai szabadalmi bejelentésben.
Más, hordozóra felvitt Ziegler-Natta katalizátorokat írtak le, amelyek képesek a fent leírt szabályos geometriai formával rendelkező poliolefin részecskék előállítására, a 250 230 számú és a 216 402 számú, közzétett európai szabadalmi bejelentésekben.
A fent leírt katalizátorok egyebek között képesek olyan poliolefin részecskék előállítására, amelyek szabályozott részecskeméretűek (azaz sem különösen finom, porszerű részecskéket, sem különösen nagy részecskéket nem tartalmaznak), és ennélfogva különösen alkalmasak mint termékek, a találmány szerinti stabilizációs eljárásban való alkalmazásra.
Előnyös részecskék, amelyek különösen alkalmasak a találmány szerinti stabilizációs eljárásban való alkalmazásra, gömb alakú részecskék, amelyeknek átmérője 0,5-4,5 mm és részecskeméret-eloszlásuk szabályozott, azaz legalább 90 t%-a a részecskéknek 0,53,5 mm átmérővel rendelkezik.
A fenti szabályos geometriai formával rendelkező poliolefineket, illetve ezek részecske-formáit isméit polimerizációs eljárásokkal állíthatjuk elő, amelyek folyadékfázisúak, például inért szénhidrogén oldószer jelenlétében vagy anélkül végzett eljárások, vagy gázfázisúak, vagy gáz- és folyadékfázisú polimerizációs lépések kombinációi.
A polimerizáció hőmérséklete általában 40-160 °C közötti, és az eljárást atmoszferikus vagy magasabb nyomáson hajtjuk végre.
A találmány szerinti eljárással stabilizált polimerek, azaz nem-extrudált, szabályos geometriai formával rendelkező, a fent leírt stabilizátorokkal és additív vegyületekkel bevont, vagy legalább a felületen impregnált részecskék közvetlenül felhasználhatók a végtermékekké történő átalakítási eljárásokban.
Az alábbi példákban részletesen bemutatjuk a találmány szerinti eljárást, az előállított terméket és ezek fizikai jellemzőit. A példákban két típusú, gömb alakú polimert alkalmazunk.
HU 212 436 Β
a) Gömb alakú polipropilén homopolimer (MIL = 1,5), amely az alábbi részecske-eloszlással rendelkezik:
0>3,5 mm = 1 % 0 = átmérő
2<0<3,5 mm = 48%
1<0<2 mm = 49%
O,5<0<1 mm = 2%.
- Fonásban levő heptánban oldhatatlan frakció = 97 tömeg%
- Térfogatsűrűség = 0,49 kg/1
- Folyóképesség = 13 másodperc.
b) Polipropilén/etilén heterofázisos, gömb alakú, készítmény, amely 14 tömeg% etilént tartalmaz, amely készítményt polipropilén homopolimerből és elasztomer etilén-propilén kopolimerből képezünk, és amely az alábbi részecske-eloszlással rendelkezik:
0>3,5 mm = 2%
2<0<3,5 mm = 54%
1<0<2 mm = 42%
O,5<0<1 mm = 2%.
Térfogatsűrűség = 0,50 kg/1.
Folyóképesség = 14 másodperc.
1. példa literes üveg gömblombikba az alábbi alkotórészeket mérjük:
- IRGANOX 1010 100 g
- SANDOSTAB-P-EPQ 50 g
- ROL/OB 55-AT paraffinolaj* 100 g * = a paraffinolaj sűrűsége 0,885+10% kg/1 15 ’Con (ASTM D-1298), és folyáspontja (ASTM D 97) = -10+2 ’C.
Az alkotóelemeket nitrogénatmoszférában, 120 C hőmérsékleten keverjük, amíg homogén, folyékony halmazállapotú elegyet nem kapunk.
literes Henschel keverőbe 2 kg polipropilén gömb alakú részecskét mérünk, amelyet 65-70 C-ra melegítünk, és 1 g gliceril-monosztearátot adunk hozzá.
A polipropilén részecskékre 5 g folyékony stabilizátor-keveréket mérünk, és a részecskét, valamint a folyadékot 1500 fordulat/perc sebességgel 5 percig keverjük.
Ezután az elegyhez 1 g kalcium-sztearátot adunk, majd a komponenseket további 1-2 percig keverjük. Ezután a stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük.
A stabilizált, gömb alakú polipropilén részecskékkel 150 ’C hőmérsékleten, kemencében „paprika-só” tesztvizsgálatot végzünk, amely az első oxidált részecskét (azaz elsárgult részecskét) 20 óra múlva szolgáltatta.
Ugyanez a gömb alakú polimer stabilizálás-kezelés nélkül hasonló tesztvizsgálatban tökéletesen megsárgult 2 órán belül.
A termikus oxidációs tesztvizsgálatot a fent említett stabilizált polimerből készült nyomás-préseléssel előállított 2 mm vastag lemezkékkel végeztük, és ez 150 ’Cos kemencében 30 napon át jó ellenállóképességet mutatott. A tesztvizsgálatot akkor tekintettük befejezettnek, amikor a mintán az első repedések feltűntek.
2. példa
Az 1. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
- TOPANOL 205 (fenolos antioxidáns) 150 g
- IRGAFOS-P-EPQ 150 g
- ROL/OB-AT paraffinolaj 100 g
Ennek a keveréknek 8 g-ját alkalmazzuk forró polipropilén részecskékre.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 24 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 C-os kemencében 28 napos ellenállást mutat.
3. példa
Az 1. példában alkalmazott eljárással és alkotóelemekkel stabilizáló folyadék-keveréket állítunk elő,
amelynek alkotórészei:
- IRGANOX 1010 100 g
- IRGANOX 1076 50 g
- SANDOSTAB-PEPQ 200 g
- ROL/OB 55 A-T paraffinolaj 100 g.
Az 1. példa szerinti eljárásnak megfelelően, a fenti keverék 4,5 g-ját alkalmazzuk 2 kg fenti, gömb alakú polipropilén polimerre.
Miután a beadagolás és a keverés befejeződött, 1 g kalcium-sztearátot adunk az elegyhez, és keverjük. Ezután a stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük. Az alábbi tesztvizsgálati eredményeket kapjuk:
„paprika-só” 150 ’C 16 óra termikus oxidáció 150 ’C 13 nap.
4. példa
A 3. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
- IRGANOX 1010 100 g
- IRGANOX 1076 50 g
- WESTON618 (foszfit) 200 g
- ROL/OB-AT paraffinolaj 100 g
Ennek a keveréknek 4,5 g-ját alkalmazzuk forró
polipropilén részecskékre.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 14 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 ’C-os kemencében 12 napos ellenállást mutat.
5. példa
Az 1. példa szerinti eljárás és alkotóelemek felhasználásával az alábbi, folyékony stabilizálókeveréket állítjuk elő:
- IRGANOX 1010 100 g
- IRGANOX 1076 50 g
- SANDOSTAB-PEPQ lOOg
A fenti keverék 2,5 g-ját alkalmazzuk 2 kg 1. példában leírt polipropilénre, az 1. példában leírt eljárás szerint.
HU 212 436 Β
A beadagolás után keverést végzünk, majd 1 g nátrium-sztearátot adunk az elegyhez, és végül a stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük.
Az alábbi tesztvizsgálati eredményeket kapjuk:
„paprika-só” 150 ’C 14 óra termikus oxidáció 150 ’C 12 nap
6. példa
Az 5. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
- IRGANOX 1010 100 g
- WESTON 399 (foszfit) 300 g
Ennek a keveréknek 4 g-ját alkalmazzuk forró polipropilén részecskékre.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 15 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 *C-os kemencében 14 napos ellenállást mutat.
7. példa
Az 1. példa szerinti eljárást és alkotóelemeket alkalmazva, az alábbi, folyékony stabilizáló-keveréket állítjuk elő:
- IRGANOX 1010 100 g
- SANDOSTAB-PEPQ 100 g
- epoxidált lenolaj 100 g
Az 1. példa szerinti eljárással 3 g fenti keveréket alkalmazunk, 2 kg ott leírt gömb alakú polipropilén polimerre.
A stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük, és az alábbi tesztvizsgálati eredményeket kapjuk:
„paprika-só” 150 ’C 12 óra termikus oxidáció 150 ’C 14 nap
8. példa
A 7. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
- TOPANOL 205 (fenolos antioxidáns) 150 g
- WESTON 618 (foszfit) 200 g
- epoxidált lenolaj 100 g
Ennek a keveréknek 4,5 g-ját alkalmazzuk forró polipropilén részecskékre.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 15 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 ’C-os kemencében 12 napos ellenállást mutat.
9. példa
Az 1. példa szerinti eljárás és alkotóelemek felhasználásával az alábbi, folyékony stabilizáló-keveréket állítjuk elő:
-IRGANOX 1010 100 g
- SANDOSTAB-PEPQ 50 g
- DSTDP = disztearil-tio-dipropanoát 100 g
A fenti elegy 7 g-ját alkalmazzuk, az 1. példa szerinti eljárásnak megfelelően, 2 kg fent leírt, gömb alakú polipropilénre.
Miután 1 g kalcium-sztearátot adtunk az elegyhez, a stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük, és az alábbi tesztvizsgálati eredményeket kapjuk:
„paprika-só” 150 ’C 8 óra termikus oxidáció 150 ’C 50 nap
10. példa
A 9. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
- IRGANOX 1010 100 g
- WESTON 399 (foszfit) 100 g
- DLTDP (dilauril-tio-
dipropionát) 300 g
Ennek a keveréknek 10 g-ját alkalmazzuk forró polipropilén részecskékre.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 15 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 °C-os kemencében 60 napos ellenállást mutat.
11. példa
Az 1. példa szerinti eljárást és alkotóelemeket alkalmazva, az alábbi, folyékony stabilizáló-keveréket állítjuk elő:
- IRGANOX 1010 100 g
- IRGANOX 1076 50 g
- SANDOSTAB-P-EPQ 100 g
- Carlo Erba paraffin viasz,
olvadáspont = 70 ’C 100 g
A fenti keverék 7 g-ját alkalmazzuk 2 kg fent leírt, gömb alakú polipropilénre, az 1. példa szerinti eljárásnak megfelelően.
Miután az elegyhez 1 g szintetikus hidrotalkitot (SHT) adunk, a stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük, és az alábbi tesztvizsgálati eredményeket kapjuk:
„paprika-só” 150 ’C 24 óra termikus oxidáció 150 *C 35 nap
12. példa
Az 1. példa szerinti eljárással az alábbi, folyékony stabilizáló-elegyet állítjuk elő:
-IRGANOX 1010 100 g
-IRGANOX 1076 50 g
- SANDOSTAB-P-EPQ 100 g
- WITCO mikrokristályos paraffin-viasz 100 g
Op.: 77 ’C (MULT1WAX W-835).
A fenti elegy 3,5 g-ját alkalmazzuk, az 1. példa szerinti eljárásnak megfelelően, 2 kg gömb alakú polipropilénre.
Miután az elegyhez 1 g kalcium-sztearátot adunk, a stabilizált, gömb alakú polipropilént kiürítjük, és az alábbi tesztvizsgálati eredményeket kapjuk:
„paprika-só” 150 ’C 18 óra termikus oxidáció 150 C 12 nap
HU 212 436 Β
13. példa
Az 1. példa szerinti eljárást és alkotóelemeket alkalmazva, az alábbi folyékony stabilizáló-elegyet állítjuk elő:
- IRGANOX 1010 50 g
- SANDOSTAB-P-EPQ 50 g
-TINUVIN 292 450 g
A fenti elegy 11 g-ját alkalmazzuk, az 1. példa szerinti eljárásnak megfelelően, 2 kg gömb alakú, heterofázisos propilén-etilén formált alakra.
A keverőbe ezután 10,3 g szürke festéket (titán-oxidot, TiO2) és aktívszenet tartalmazó pigmentet, valamint 1 g kalcium-sztearátot adunk, majd 2 percig 1500 fordulat/perc sebességgel keverjük.
230 ’C hőmérsékleten nyomásos injektálással 3 mm vastag lemezeket kapunk a stabilizált, heterofázisos, gömb alakú, formált alakból. Ezeket a mintadarabokat gyorsított UV-ellenállási tesztvizsgálatnak vetjük alá, XENOTEST 1200 készüléket alkalmazva, az alábbi körülmények mellett:
- fekete lemez-hőmérséklet 63 C
- relatív nedvességtartalom 60%
- a gép belső hőmérséklete kb. 43 °C
- száraz/nedves ciklus 102/18 perc
- fény/fény ciklus (folytonos besugárzás).
A felület károsodását a mintákon GARDNER HUNTERLAB három vonatkoztatási fényforrással működő, 25-9 kaloriméterrel végezzük, a színváltozást (fehéredést) méijük, a AL kolorimetrikus koordináta (pontos fényesség) növekedésével.
A fent leírt, folyékony keverékkel stabilizált minta 2 egységgel történő AL növekedést mutatott, 1200 órás besugárzás után.
A hasonlóan stabilizált minta, amelyben a stabilizáló készítményben a TINUVIN 292-t elhagytuk, 5 egységgel történő AL növekedést mutatott, 350 óra besugárzást követően.
14. példa
A 13. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
-IRGANOX 1010 50 g
- IRGAFOS-P-EPQ 50 g
- UVASIL 299 (HALS) 300 g
Ennek a keveréknek 8 g-ját alkalmazzuk gömb alakú heterofázisos propilén-etilén polimerkészítményre, és a keverőbe az 1 g kalcium-sztearát helyett 0,6 g szintetikus hidrotalkitot (SHT) adagolunk be.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 24 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 ’C-os kemencében 12 napos ellenállást mutat.
A fent leírt, folyékony keverékkel stabilizált minta 2 egységgel történő AL növekedést mutatott 900 órás besugárzás után.
A hasonlóan stabilizált minta, amelyben a stabilizáló készítményben az UVASIL 299-et elhagytuk, 5 egységgel történő AL növekedést mutatott, már 350 óra besugárzást követően.
15. példa
Az 1. példa szerinti eljárást és alkotóelemeket alkalmazva folyékony stabilizáló-keveréket állítunk elő:
- IRGANOX 1010 50g
- IRGANOX 1076 25 g
- SANDOSTAB-P-EPQ 50g
- TINUVIN 770 450 g
- WITCO mikrokristályos
paraffin viasz. op. = 77 ’C
(MULTIWAXW-835) 100 g
Az 1. példa szerinti eljárással 13,5 g fenti keveréket alkalmazunk 2 kg gömb alakú, heterofázisos propilénetilén készítményre.
A keverőbe ezután 10,3 g szürke festéket és 1 g kalcium-sztearátot adunk, majd az elegyet 2 percig 1500 fordulat/perc sebességgel keverjük.
A stabilizált heterofázisos, gömb alakú formált alakból 230 ’C-on nyomásos injektálással 3 mm vastag lemezeket készítünk, amelyeket a 13. példa szerinti eljárással, az ott leírt körülmények alkalmazásával gyorsított UV ellenállási tesztvizsgálatnak vetünk alá. A minták 1,8 egység AL értéknövekedést mutattak 1200 órás besugárzás után.
16. példa
A 15. példában leírt módon járunk el, a következő eltérésekkel.
A stabilizáló folyékony keverék összetétele a következő:
- IRGANOX 1010 50 g
- IRGANOX 1076 25 g
- WESTON618 (foszfit) 100 g
- UVASIL 299 (HALS) 400 g
- WITCO mikrokristályos
paraffin viasz, op.: 77 ’C
(MULTIWAX W-835) 100g
Ennek a keveréknek 13,5 g-ját alkalmazzuk gömb alakú heterofázisos propilén-etilén polimerkészítményre.
A „paprika-só” vizsgálat azt mutatja, hogy az első oxidálódott részecskék körülbelül 20 óra után jelennek meg, és a hőkezeléses oxidációs vizsgálat 150 ’C-os kemencében 14 napos ellenállást mutat.
A fent leírt, folyékony keverékkel stabilizált minta 2 egységgel történő AL növekedést mutatott 1000 órás besugárzás után.
17. példa literes, rozsdamentes acél autoklávba, amelyet mechanikus keverővei, hűtőköpennyel, amely hűtőköpenyt 120 ’C-os gőzzel táplálunk, és inért gázbevezetővel látunk el, sorrendben körülbelül 15 perc időközönként az alábbi alkotóelemeket mérjük be:
- ROLOB/55-AT paraffinolaj 1 kg
- IRGANOX 1076 0,5 kg
- SANDOSTAB-P-EPQ 2 kg
- IRGANOX 1010 1 kg
Az utolsó komponens beadagolása után a keverést körülbelül 1 órán át fenntartjuk.
Egy 130 literes, szakaszos Lodige típusú vízszintes keverőbe 30 kg gömb alakú polipropilént és 15 g glice9
HU 212 436 Β rin-monosztearátot mérünk, majd keverés közben 70 C-ra melegítjük a fűtőköpenybe gőzt vezetve.
Folytonos keverés közben az autoklávból 67,5 g folyékony stabilizáló-keveréket vezetünk a fenti készülékbe, és a keverést további 5 percig körülbelül 79 fordulat/perc sebességgel fenntartjuk.
A keverőbe 15 g kalcium-sztearátot adunk, és az alkotóelemeket további 1-2 percig keverjük, majd kiürítjük.
A stabilizált termék az alábbi tesztvizsgálati eredményeket szolgáltatta:
„paprika-só” 150 *C 18 óra termikus oxidáció 150 ’C 14 nap

Claims (13)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás poliolefinek stabilizálására egy szerves foszfitot [A) alkotórész], fenolos antioxidánst [B) alkotórész] és adott esetben kénvegyületet [C) alkotórész] tartalmazó stabilizáló keverék alkalmazásával, azzal jellemezve, hogy a nem extrudált olefin polimer részecskék felszínére - mely részecskék szabályos, szimmetrikus geometriai alakúak, és ezt a szabályos alakjukat közvetlenül a polimerizálási reakció során nyerték - felviszünk egy olvasztott vagy legalább az A) alkotórészt folyékony formában tartalmazó stabilizáló keveréket, melynek összetétele (a polimerre számítva tömeg%-ban) a következő:
    A) 0,02-0,15% egy vagy több szerves foszfit vagy foszfonit, vagy ezek keveréke, ami szobahőmérsékleten folyékony vagy olvadáspontja 100 *C alatti;
    B) 0,025-0,2% egy vagy több fenolos antioxidáns, amelynek olvadáspontja 45-130 ’C közötti; és kívánt esetben egy vagy több alábbi adalékanyag:
    C) 0,05-0,5% egy vagy több tioéter vagy szerves poliszulfid vagy ezek keveréke;
    D) 0,1-1,0% egy vagy több térben gátolt amin(HALS), benzofenon-, benzotriazol-származék fénystabilizátor, amely szobahőmérsékleten folyékony vagy olvadáspontja 150 *C alatti;
    E) egy vagy több hígítóanyag a következők közül: paraffin és cikloparaffin, amelyek folyékonyak, vagy olvadáspontjuk 110 C alatti, epoxidált szójaolaj vagy lenolaj, szilikonolajok, olefin oligomerek, amelyek mennyisége legfeljebb 0,3%.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott olefin polimerek a következők közül kerülnek ki:
    a) izotaktikus vagy főként izotaktikus polipropilén,
    b) HDPE, LLDPE, LDPE polietilén,
    c) propilén és etilén kristályos kopolimerjei és/vagy más, 3-8 szénatomos, egyenes vagy elágazó a-olefinekkel képzett kopolimerek,
    d) elasztomer etilén/3-8 szénatomszámú α-olefin kopolimerek és elasztomer etilén/3-8 szénatomszámú α-olefin/dién terpolimerek, amelyek a diént kisebb mennyiségben tartalmazzák, ahol az α-olefin lehet propilén, 1-butén, 1-pentén, 1-hexén, 4-metil-lpentén, 3-metil-1-butén,
    e) heterofázisos polimerek, amelyek (A) egy propilén homopolimer frakciót vagy egy, a
    c) pont alatt leírt kopolimer frakciót, valamint (B) egy d) pont alatt leírt elasztomer kopolimer frakciót tartalmaznak.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (A) stabilizálószerek az alábbiak: diasztearil-pentaeritril-difoszfit,
  4. 4,4'-butilidén-bisz(3-metil-6-terc-butil-fenil-di-tridecil)-foszfit, tri-(monononil-fenil)-foszfit, és (VI) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
    R'i és R'2 jelentése egyaránt butoxicsoport vagy izooktil-oxi-csopoit, vagy (XVI) képletű csoport, vagy
    R'i és R'2 egyikének jelentése (XVI) képletű csoport, míg a másik jelentése butoxicsoport vagy izooktiloxi-csoport, és (VII) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
    Ri és R2 jelentése egyaránt butoxicsoport, izooktiloxi-csoport, (XVII) képletű csoport, (XVI) képletű csoport, vagy
    R] jelentése (XVI) képletű csoport, és
    R2 jelentése oktil-oxi-csoport vagy izooktil-oxi-csoport vagy butoxicsoport, vagy
    Rj jelentése (XVII) képletű csoport, és
    R2 jelentése butoxicsoport, és (Vili) általános képletű vegyületek, ahol az általános képletben
    R', és R'2 jelentése egyaránt oktil-oxi-csoport vagy (XVI) képletű csoport, vagy
    R'] jelentése (XVI) képletű csoport és
    R'2 jelentése (XVIII) képletű csoport.
    4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a (B) stabilizáló anyagok az alábbi anyagok:
    2,6-di/terc-butil/-4-metil-fenol,
    2,2-bisz(4-(2-(3,5-di/terc-butil/-4-hidroxi)-hidrocinnamoil-oxi))-etoxi-fenil-propán és oktadecil-1,3-(3,5-di/terc-butil/-4-hidroxi-fenil)-propionát.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, ahol a (C) komponensek az alábbi vegyületek: dilauril-tio-dipropionát; disztearil-tio-dipropionát és (IX) általános képletű vegyületek, ahol
    R jelentése azonos vagy eltérő, és 1-20 szénatomszámú alkilcsoport, arilcsoport vagy aralkilcsoport.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott (D) fénystabilizátorok az alábbi csoporthoz tartozó vegyületek:
    (XI) képletű vegyületek, (XII) képletű vegyületek, (ΧΙΠ) általános képletű vegyületek, ahol n jelentése 2 és 10 közötti egész szám;
    (XIV) általános képletű vegyületek, (XV) általános képletű vegyületek, ahol n' jelentése 2 és 100 közötti egész szám,
    2-hidroxi-4-(n-oktil-oxi)-benzofenon és
    2-(2'-hidroxi-3'-terc-butil-5'-metil-fenil)-5-klórbenzotriazol.
    HU 212 436 Β
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az (E) hígítóanyagok mikrokristályos paraffin viaszok, amelyek olvadáspontja 60-90 °C közötti.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, αζζαΖ jellemezve, hogy a folyékony keverék az alábbi alkotóelemeket tartalmazza:
    A) tetrakisz(2,4-di/terc-butil/-fenil)-4,4'-difenililén-difoszfonit;
    B) pentaeritril-tetrakisz(3-(3,5-di/terc-butil/-4-hidroxifenil)-propanoát és kívánt esetben oktadecil-3-(3,5di/terc-butil/-4-hidroxi-fenil)-propionát, és kívánt esetben
    C) (XII) képletű gátolt amin fénystabilizálószer;
    D) egy vagy több hígítóanyag.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyékony elegyet a polimer részecskékre legalább 50 C-on választjuk le.
  10. 10. Stabilizált olefin polimer, azzal jellemezve, hogy nem-extrudált olefin polimer részecskékből áll, melyek szabályos, szimmetrikus geometriai alakúak, és felszínük az alábbi (a polimerre számítva tömeg%-ban megadott összetételű) stabilizálószerrel bevont vagy legalább impregnált:
    A) 0,02-0,15% egy vagy több szerves foszfit vagy foszfonit, vagy ezek keveréke, ami szobahőmérsékleten folyékony vagy olvadáspontja 100 *C alatti;
    B) 0,025-0,2% egy vagy több fenolos antioxidáns, amelynek olvadáspontja 45-130 C közötti; és adott esetben egy vagy több alábbi adalékanyag:
    C) 0,05-0,5% egy vagy több tioéter vagy szerves poliszulfid vagy ezek keveréke;
    D) 0,1-1,0% egy vagy több térben gátolt amin(HALS), benzofenon-, benzotriazol-származék fénystabilizátor, amely szobahőmérsékleten folyékony vagy olvadáspontja 150 °C alatti;
    E) egy vagy több hígítóanyag a következők közül: paraffin és cikloparaffin, amelyek folyékonyak, vagy olvadáspontjuk 110 ‘C alatti, epoxidált szójaolaj vagy lenolaj, szilikonolajok, olefin oligomerek, amelyek mennyisége legfeljebb 0,3%.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti stabilizált olefin polimerek, azzal jellemezve, hogy felületükön az alábbi folyékony keverékkel bevontak vagy impregnáltak:
    A) tetrakisz(2,4-di/terc-butil/-fenil)-4,4'-difenililén-difoszfonit;
    B) pentaeritriI-tetrakisz(3-(3,5-di/terc-butiI/-4-hidroxifenil)-propanoát és kívánt esetben oktadecil-3-(3,5di/terc-butil/-4-hidroxi-fenil)-propionát), és kívánt esetben,
    C) (XH) képletű, térben gátolt amin-típusú fénystabilizálószer;
    D) egy vagy több hígítóanyag.
  12. 12. A10. igénypont szerinti stabilizált olefin polimerek, azzal jellemezve, hogy folyóképességük 9-16 másodperc közötti, és térfogatsűrűségük 0,3-0,6 g/cm3 közötti.
  13. 13. A 10. igénypont szerinti stabilizált olefin polimerek, azzal jellemezve, hogy gömb alakú részecskeformájúak, amelyek átmérője 0,5-4,5 mm, és legalább 90 t%-uk átmérője 0,5-3,5 mm közötti.
HU904713A 1989-08-02 1990-08-01 Process for stabilizing polyolefines and polyolefines obtained thereby HU212436B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8921423A IT1231769B (it) 1989-08-02 1989-08-02 Procedimento per la stabilizzazione di poliolefine e prodotti da esso ottenuti.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU904713D0 HU904713D0 (en) 1991-01-28
HUT55812A HUT55812A (en) 1991-06-28
HU212436B true HU212436B (en) 1996-06-28

Family

ID=11181560

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU904713A HU212436B (en) 1989-08-02 1990-08-01 Process for stabilizing polyolefines and polyolefines obtained thereby

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5158992A (hu)
EP (1) EP0411628B1 (hu)
JP (1) JP2991751B2 (hu)
KR (1) KR0160514B1 (hu)
CN (1) CN1061054C (hu)
AT (1) ATE160370T1 (hu)
AU (1) AU640391B2 (hu)
BR (1) BR9003797A (hu)
CA (1) CA2022506C (hu)
DE (1) DE69031723T2 (hu)
DK (1) DK0411628T3 (hu)
ES (1) ES2110953T3 (hu)
FI (1) FI102287B1 (hu)
HU (1) HU212436B (hu)
IL (1) IL95174A (hu)
IT (1) IT1231769B (hu)
MX (1) MX21816A (hu)
MY (1) MY107264A (hu)
NO (1) NO308110B1 (hu)
PT (1) PT94887A (hu)
RU (1) RU2041239C1 (hu)
YU (1) YU149590A (hu)
ZA (1) ZA905934B (hu)

Families Citing this family (49)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MY106664A (en) * 1990-02-27 1995-07-31 Mitsui Chemicals Inc Ethylene-pentene-1 copolymer, process for the preparation of the same, and ethylene/pentene-1 copolymer composition.
IT1243862B (it) * 1990-10-23 1994-06-28 Himont Inc Concentrati non estrusi di additivo antifiamma e processo per la loro preparazione.
FI94138C (fi) * 1992-01-10 1995-07-25 Borealis Holding As Säteilytyksellä tapahtuvan steriloinnin kestävä polymeerikoostumus ja sen valmistusmenetelmä
BR9307107A (pt) * 1992-09-25 1999-05-25 Ciba Sc Holding Ag Processo para estabilização de misturas de estalizador para plásticos reciclados de material único
US5308648A (en) * 1992-09-30 1994-05-03 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Spray application of plastics additives to polymers
US5238980A (en) * 1992-10-13 1993-08-24 Phillips Petroleum Company Corrosion inhibition of stereoregular, branched-mono-1-olefin polymers
JP3377833B2 (ja) 1993-08-06 2003-02-17 三井化学株式会社 環状オレフィン系樹脂からなる成形体およびその製造方法
IT1271419B (it) * 1993-08-11 1997-05-28 Himont Inc Composizioni per fibre poliolefiniche aventi migliorate caratteristiche di resistenza alla fiamma ed assenza di corrosivita'
US5500458A (en) * 1994-09-30 1996-03-19 General Electric Company Phosphite coated polymeric particles
US6593485B1 (en) 1994-10-06 2003-07-15 Clariant Finance (Bvi) Limited Stabilizer composition
TW438850B (en) 1995-09-15 2001-06-07 Ciba Sc Holding Ag Stabilization of polyolefin composition in permanent contact with extracting media
US5714531A (en) * 1996-01-22 1998-02-03 Japan Polychem Corporation Propylene resin extruded articles
DE69807170T2 (de) * 1997-10-28 2003-05-08 Basell Poliolefine Spa Verfahren und Anlage zur Herstellung von Trocken-Mischgütern aus thermoplastischen Materialien und Zuschlagstoffen
FI974175A (fi) 1997-11-07 1999-05-08 Borealis As Menetelmä polypropeenin valmistamiseksi
US6503431B1 (en) * 1998-07-08 2003-01-07 Mitsui Chemicals Inc Process for manufacturing an extruded article and an extruded article
JP2000044743A (ja) * 1998-07-28 2000-02-15 Sumitomo Chem Co Ltd 熱可塑性エラストマー組成物及び積層体
IT1301995B1 (it) * 1998-08-05 2000-07-20 Great Lakes Chemical Italia Miscela stabilizzante avente un punto di fusione inferiore a quellodel componente piu' altofondente.
GB0004044D0 (en) * 2000-02-21 2000-04-12 Borealis Polymers Oy Polymer
GB0004043D0 (en) * 2000-02-21 2000-04-12 Borealis Polymers Oy Polymer
IT1318478B1 (it) * 2000-04-20 2003-08-25 Great Lakes Chemical Europ Miscele stabilizzanti liquide per polimeri organici.
JP2004509201A (ja) * 2000-09-15 2004-03-25 バセルテック ユーエスエイ インコーポレイテッド オレフィンポリマーに対する添加物の押出成形されていない分散体および濃縮物
US7651642B2 (en) * 2001-07-23 2010-01-26 Momentive Performance Materials Inc. Stabilized polyorganosiloxane composition
US6787066B2 (en) 2001-11-16 2004-09-07 Sunoco Inc (R&M) Stabilization system for improving the melt viscosity of polypropylene during fiber processing
EP1340789A1 (en) * 2002-02-27 2003-09-03 Dsm N.V. Stabilized polypropylene resin composition
EP1499660A2 (fr) * 2002-04-29 2005-01-26 Rhodia Chimie Ensemble catalytique pour hydrosilylation, son procede de preparation et compositions silicone l incorporant
WO2004033545A1 (en) 2002-10-08 2004-04-22 Borealis Technology Oy Stabilized polymer composition
EP1462478A1 (en) * 2003-03-26 2004-09-29 Clariant International Ltd. Improved long term dimensional stability of pigmented polymer articles
US7202198B2 (en) * 2003-06-10 2007-04-10 International Flavors & Fragrances Inc. Substituted phenolic composition and process for using same for inhibiting malodours
US20050234198A1 (en) * 2004-04-20 2005-10-20 Fina Technology, Inc. Heterophasic copolymer and metallocene catalyst system and method of producing the heterophasic copolymer using the metallocene catalyst system
EP1598377A1 (en) * 2004-05-21 2005-11-23 Borealis Polymers Oy Process for producing heterophasic alpha-olefin polymers
GB0413740D0 (en) * 2004-06-19 2004-07-21 Pt Polytama Propindo Process for the production of stabilised filled polyolefins
US7534824B2 (en) * 2004-07-22 2009-05-19 Jsr Corporation Polymer composition and process for producing the same
JP5109462B2 (ja) * 2007-04-27 2012-12-26 住友化学株式会社 ポリオレフィン組成物の製造方法
WO2009042770A1 (en) * 2007-09-25 2009-04-02 Monsanto Technology Llc Use of oils with high concentrations of polyunsaturated fatty acids in plastics and surface coatings
US8110532B2 (en) * 2008-11-24 2012-02-07 Chemtura Corporation Antioxidant compositions
US8785702B2 (en) 2009-07-29 2014-07-22 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Turbine and diesel fuels and methods for making the same
US8969636B2 (en) 2009-07-29 2015-03-03 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Homogeneous metallocene ziegler-natta catalysts for the oligomerization of olefins in aliphatic-hydrocarbon solvents
US9242226B2 (en) 2009-07-29 2016-01-26 The Government Of The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Process for the dehydration of aqueous bio-derived terminal alcohols to terminal alkenes
US9649626B2 (en) 2009-07-29 2017-05-16 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Process for the dehydration of aqueous bio-derived terminal alcohols to terminal alkenes
US8912373B2 (en) 2009-07-29 2014-12-16 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Process for the dehydration of aqueous bio-derived terminal alcohols to terminal alkenes
US9932279B2 (en) 2009-07-29 2018-04-03 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Process and apparatus for the selective dimerization of terpenes and poly-alpha-olefins with a single-stage reactor and a single-stage fractionation system
WO2013055524A1 (en) * 2011-10-10 2013-04-18 Basf Se Liquid stabilizer mixtures
WO2013106065A1 (en) * 2012-01-12 2013-07-18 The Government Of The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Homogeneous metallocene ziegler-natta catalysts for the oligomerization of olefins in aliphatic-hydrocarbon solvents
CN103304716B (zh) * 2013-06-07 2015-08-26 常州大学 一种液体顺丁橡胶防老剂的制备方法
US20200339780A1 (en) * 2019-04-29 2020-10-29 Chevron Phillips Chemical Company Lp Additive Systems Containing an Antioxidant and a Glycerol Stearate for Improved Color in Polyethylene Resins
WO2020252224A1 (en) * 2019-06-14 2020-12-17 3D Systems, Inc. Polypropylene-based particles for additive manufacturing
KR102395484B1 (ko) 2020-01-03 2022-05-06 부산대학교 산학협력단 이중금속시안염 촉매, 이의 제조방법 및 폴리올 제조 방법
EP4251689A1 (en) * 2020-11-27 2023-10-04 Cytec Industries, Inc. Compositions and methods for protecting organic polymeric materials from discoloration due to exposure to uv-c light
CN114213763B (zh) * 2021-11-30 2023-05-05 天津金发新材料有限公司 一种改性聚丙烯复合材料及其制备方法与应用

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE792495A (fr) * 1971-12-10 1973-06-08 Stamicarbon Procede pour la stabilisation de polymeres
US4187212A (en) * 1975-02-20 1980-02-05 Ciba-Geigy Corporation Stabilization systems from triarylphosphites and phenols
DE2660746C3 (de) * 1975-02-20 1993-07-15 Ciba Geigy Ag Verwendung von stabilisatorensystemen aus triarylphosphiten und phenolen
CA1087794A (en) * 1977-05-06 1980-10-14 Leo L. Valdiserri Stabilized polyolefins
US4377651A (en) * 1979-10-05 1983-03-22 Phillips Petroleum Company Polyolefin stabilization
US4463112A (en) * 1980-02-13 1984-07-31 Leistner William E Phenylethylidene-substituted phenyl polyphosphites
CH655510B (hu) * 1982-02-08 1986-04-30
US4739000A (en) * 1986-07-22 1988-04-19 Ethyl Corporation Antioxidant aromatic tetraphosphites
JPS63241048A (ja) * 1986-11-27 1988-10-06 Sumitomo Chem Co Ltd 安定化されたポリオレフィン組成物
CA1326094C (en) * 1986-12-11 1994-01-11 Thomas Max Chucta Polyolefins stabilized against oxidative degradation with mixtures of aralkyl-substituted diarylamines and sterically hindered phosphites
DE3742933A1 (de) * 1987-12-18 1989-06-29 Hoechst Ag Polyolefinformmasse fuer dauerkontakt mit extrahierenden medien
US4853426A (en) * 1988-01-25 1989-08-01 Shell Oil Company In-reactor stabilization of polyolefins via coated stabilizers
EP0351360B1 (de) * 1988-06-30 1995-02-22 Ciba-Geigy Ag Verfahren zur Herstellung von thermisch stabilen Olefinpolymeren
GB8901517D0 (en) * 1989-01-24 1989-03-15 Sandoz Ltd Improvements in or relating to organic compounds
EP0392392B1 (de) * 1989-04-10 1995-12-06 Ciba-Geigy Ag Verfahren zum Stabilisieren von Polyolefinen

Also Published As

Publication number Publication date
IT8921423A0 (it) 1989-08-02
BR9003797A (pt) 1991-09-03
EP0411628A3 (en) 1992-04-08
AU640391B2 (en) 1993-08-26
IL95174A (en) 1994-11-11
EP0411628A2 (en) 1991-02-06
KR0160514B1 (ko) 1999-01-15
AU6008190A (en) 1991-02-07
KR910004727A (ko) 1991-03-29
PT94887A (pt) 1991-04-18
MX21816A (es) 1993-12-01
IL95174A0 (en) 1991-06-10
FI903843A0 (fi) 1990-08-02
NO903396D0 (no) 1990-08-01
NO903396L (no) 1991-02-04
HU904713D0 (en) 1991-01-28
HUT55812A (en) 1991-06-28
DK0411628T3 (da) 1997-12-22
DE69031723T2 (de) 1998-06-04
CN1051915A (zh) 1991-06-05
FI102287B (fi) 1998-11-13
FI102287B1 (fi) 1998-11-13
CA2022506C (en) 2002-01-22
US5158992A (en) 1992-10-27
ATE160370T1 (de) 1997-12-15
NO308110B1 (no) 2000-07-24
CA2022506A1 (en) 1991-02-03
MY107264A (en) 1995-10-31
DE69031723D1 (de) 1998-01-02
ZA905934B (en) 1991-05-29
CN1061054C (zh) 2001-01-24
RU2041239C1 (ru) 1995-08-09
EP0411628B1 (en) 1997-11-19
JP2991751B2 (ja) 1999-12-20
IT1231769B (it) 1991-12-21
ES2110953T3 (es) 1998-03-01
YU149590A (sh) 1992-07-20
JPH03220248A (ja) 1991-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU212436B (en) Process for stabilizing polyolefines and polyolefines obtained thereby
AU733943B2 (en) Olefin polymer composition having low smoke generation and fiber and film prepared therefrom
KR102055223B1 (ko) 폴리머의 장기 안정화 방법 및 부직포, 일래스터머 조성물의 제조 방법
EP0581146B1 (en) Process for the stabilization of olefin polymers
JP2694600B2 (ja) 重合体の仕上法
US3409585A (en) Pigment concentrate
SA96160644B1 (ar) تعديل بوليمرات (تآزرية) co polymers عن طريق ketone preoxides (بر) فوق أكسيدات كتونية حلقية
RU2198902C2 (ru) Полимерная композиция и способ замедления деполимеризации полиметилметакрилата
KR0156249B1 (ko) 폴리올레핀의 안정화 방법
US4948820A (en) Thermodegradable compositions based on crystalline homo- or copolymers of propylene and process for carrying out the selective degradation of such homo- and copolymers
US10287424B2 (en) Thermoplastic elastomer composition
EP0054268B1 (en) Process and composition for extrusion of ziegler-natta catalyzed olefin polymers
JPH08277351A (ja) 結晶性プロピレン重合体組成物
JPH09268242A (ja) 繊維用ポリオレフィン樹脂組成物
CZ2000478A3 (cs) Olefinický polymerní prostředek s nízkou tvorbou kouře a vlákno, film a tkanina z něj připravené
JP2022017798A (ja) ポリオレフィン系樹脂組成物の製造方法、ポリオレフィン系樹脂組成物およびその成形品
JPS59221344A (ja) オレフイン重合体組成物
WO1996038499A1 (en) Amine containing antioxidants for polymers
JPH07188472A (ja) 耐放射線性ポリオレフィン組成物
JPS63182354A (ja) 熱可塑性樹脂組成物
JPH04345643A (ja) ポリプロピレン組成物
MXPA98003375A (en) Composition of polymers of olefins that produce smoke, and fiber and film prepared as a whole
JPS59179542A (ja) オレフイン重合体組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee