HU212038B - Catalyst system, process for making thereof and process for olefin polymerization, using thereof - Google Patents

Catalyst system, process for making thereof and process for olefin polymerization, using thereof Download PDF

Info

Publication number
HU212038B
HU212038B HU9204128A HU9204128A HU212038B HU 212038 B HU212038 B HU 212038B HU 9204128 A HU9204128 A HU 9204128A HU 9204128 A HU9204128 A HU 9204128A HU 212038 B HU212038 B HU 212038B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reaction
formula
compound
tert
process according
Prior art date
Application number
HU9204128A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT65780A (en
HU9204128D0 (en
Inventor
Ronald Douglas Knudsen
Gil R Hewley
Dennis Raymond Kidd
Randall Alan Porter
Original Assignee
Phillips Petroleum Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Phillips Petroleum Co filed Critical Phillips Petroleum Co
Publication of HU9204128D0 publication Critical patent/HU9204128D0/hu
Publication of HUT65780A publication Critical patent/HUT65780A/hu
Publication of HU212038B publication Critical patent/HU212038B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)
  • Polymerization Catalysts (AREA)
  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány olyan 4-acil-2-alkil-6-terc-butil-fenolszármazékok előállítási és tisztítási eljárására vonatkozik - módosított Friedel, Crafts-reakció alkalmazásával - amelyek acilszubsztituensében labilis molekularészlet van.
A 4,708,966 és a 4,847,303 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások gyulladásgátló szerekként alkalmazható olyan 4-acil-2-alkil-6-tercbutil-fenol-származékokat, különösen 4-acil-2,6di(terc-butil)-fenol-származékokat, és az azokkal rokon származékokat ismertetnek, amelyekben a 4-acilszubsztituensnek terminálisán telítetlen molekularészlete van. A 4,982,006 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás eljárást ismertet ilyen vegyületek előállítására.
Jól ismertek aromás szénhidrogéneknek acil-halogenidekkel katalizátor, úgymint vízmentes alumíniumklorid jelenlétében végzett Friedel-Crafts-reakciói olyan aromás vegyületek előállítására, amelyeknek acilszubsztituensük van. Azonban ha az acilcsoportnak van egy labilis része, amilyen a találmány szempontjából jelentős vegyületek terminális telítetlen része, gyakran lépnek fel mellékreakciók, amelyek a kívánt termék alacsony hozamát és nem kielégítő tisztaságát eredményezik
A trifluor-ecetsavanhidrid alkalmazása aromás vegyületek és karbonsavak reakcióinak elősegítésére ismeretes; lásd például a Tedder. J. M., „The Use of Trifluoroacetic Anhydride and Related Compounds in Organic Synthesis”, Chemical Reviews, 55, 727-827 (1955); Galli, C., „Acylation of Arenes and Heteroarenes with in situ Generated Trifluoracetates” Synthesis, 1979 (április) 303-304; Nishinaga, A., T. Shimizu, Y. Toyoda and T. Matsuura, „Oxygcnation of 2,6-Di-tertbutylphenols Bearing an Electron-Withdrawing Group in the 4-Position”, Journal of Organic Chemistry, 47, 2278-2285 (1982) közleményeket. Ha azonban a karbonsav reaktánsnak van egy labilis része, úgymint egy terminálisán telítetlen molekularészlcte, nemkívánatos mellékreakciók léphetnek fel, lásd például Tedder idézett közleményét, a 800. oldalon. Ennélfogva a jelen találmány ismertetése előtt ismeretlen és előre nem látható volt az a lehetőség, hogy ilyen reakcióutat alkalmazzunk olyan 4-acil-2-alkil-6-tcrc-butil-fenolszármazékok előállítására, amelyekben a 4-acilszubsztituensnek terminálisán telítetlen molekularészlcte van.
A találmány célja eljárás kidolgozása olyan 4-acil2-alkil-6-terc-butil-fenol-származ.ékok előállítására, amelyekben az acilszubsztitucnsnek terminálisán telítetlen molekularészlete van.
A találmány további célja olyan eljárás kidolgozása a fenti vegyületek előállítására a megfelelő 2-alkil-6terc-butil-fenol és karbonsav reaktánsokból, amely eljárásjó hozamot eredményez.
Ugyancsak a találmány további célja olyan eljárás kidolgozása a fenti vegyületek előállítására és tisztítására, amely eljárással a vegyületeket nagy tisztasággal és magas hozammal állíthatjuk elő.
A találmány tárgya eljárás az (I) általános képletű
4-acil-2-alkil-6-terc-butiI-fenol-származékok előállítására, ahol a képletben
R jelentése -B-Y általános képletű csoport, amelyben
Y jelentése -C=CH vagy -CH=C=CH2 csoport, és
B jelentése egyenes vagy elágazó láncú, 1-12 szénatomos alkiléncsoport, és
R’ jelentése 1-10 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport vagy 3-10 szénatomos cikloalkilcsoport, oly módon, hogy megfelelő (a) általános képletű 2-alkil6-tercbutil-fenolt karbonsavval és trifluor-ecetsavanhidriddel reagáltatunk és karbonsavként R-COOH általános képletű karbonsavat - a képletben R a fent meghatározott -B-Y általános képletű csoport - használunk.
A találmány szerinti eljárás egy módosított Friedel
Crafts-reakció, melyet egy 2-alkil-6-terc-butil-fenol. egy karbonsav és trifluor-ecetsavanhidrid részvételével az [A] reakcióvázlat szerint hajtunk végre.
Az [A] reakcióvázlatban R jelentése -B-Y általános képletű csoport, melyben Y jelentése -C=CH vagy -CH=C=CH2 csoport; és -B- jelentése 1-12 szénatomos telített, szubsztituálatlan, egyenes vagy elágazó láncú alkiléncsoport. Y jelentése előnyösen -C^CH csoport. B jelentése előnyösen 1-10 szénatomos, előnyösebben 2-6 szénatomos, különösen 3 szénatomos egyenes láncú alkiléncsoport.
Az [A] reakcióvázlatban R’jelentése 1-10 szénatomos telített, szubsztituálatlan, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport vagy 3-10 szénatomos cikloalkilcsoport. R’jelentése előnyösen 1-8 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport; R’ jelentése a legelőnyösebben terc-butil-csoport.
A találmány szerinti reakcióban olyan karbonsav reaktánst alkalmazunk, melynek pKa értéke 3,5-nél nagyobb, előnyösen 4,0-nél nagyobb.
Az [A] reakcióvázlat szerinti reakciót elvégezhetjük nagyszámú olyan nempoláros, folyékony oldószer jelenlétében, amely nem reagál a fenti reaktánsokkal vagy termékekkel, úgymint szénhidrogének (például hexán, heptán), halogénezett szénhidrogének (például diklór-etán), benzol, toluol, acetonitril, éterek stb. jelenlétében. A találmány szerinti eljárás reakciókomponensei cs reakciótermékci azonban általában folyadékokként elegyednek egymással normál hőmérsékleteken, és így nincs szükség oldószerekre. Ennélfogva a találmány szerinti eljárás előnyös kiviteli módszere szerint nem használunk oldószert. Nagy tételek esetén kívánatos lehet oldószer alkalmazása a reakcióhő disszipációjának elősegítésére. Előnyös oldószer a heptán cs a toluol.
A három rcakciókomponcns elegyítésének sorrendje nem kritikus. A trifluor-ecelsavanhidridnek és a szóban forgó karbonsavnak az elegyítése azonban általában erősen exoterm, így külső hűtést igényel. Továbbá a 2-alkil-6-tcrc-butil-fenol reakciókomponens gyakran szilárd szobahőmérsékleten, és olvadt állapotban kell tartani, amíg hozzáadjuk a trilluor-ecetsavanhidrid/karbonsav elegyhez, hogy tökéletes reakciót érjünk el.
A találmány szerinti reakció előnyös megvalósítási módszerének megfelelően a fcnolvegyületet feloldjuk
HU 213 038 Β a karbonsavban, majd lassan hozzáadjuk a trifluorecetsavanhidridet. A reakció spontán módon végbemegy. Amikor a trifluor-ecetsavanhidridet adagoljuk, a végbemenő reakció exoterm; alkalmazhatunk külső hűtést. A trifluor-ecetsavanhidridet előnyösen olyan se- 5 bességgel adagoljuk, hogy a reakcióelegy hőmérsékletét a kívánt módon szabályozzuk.
A fenti reakció egy másik megvalósítási módszere szerint a fenolvegyületet a trifluor-ecetsavanhidridben oldjuk, majd lassan hozzáadjuk a karbonsavat. A reak- 10 ció spontán módon végbemegy. Amikor a karbonsavat adagoljuk, a végbemenő reakció exoterm; alkalmazhatunk külső hűtést. A karbonsavat előnyösen olyan sebességgel adagoljuk, hogy a reakcióelegy hőmérsékletét a kívánt módon szabályozzuk. 15
A reakció hőmérsékletét előnyösen -20 °C és 100 °C közötti hőmérséklettartományban szabályozzuk, előnyösebben 0 °C-60 °C, még előnyösebben 20 °C-50 °C; a legelőnyösebben 40 °C-45 °C hőmérséklettartományban. Miután befejeztük a harmadik 20 reakciókomponens adagolását, a reakcióelegyet előnyösen keverjük, és hagyjuk lassan lehűlni, amint a reakció végbemegy, előnyösen 24 óránál rövidebb idő alatt, előnyösebben negyed óra és négy óra közötti idő alatt, még előnyösebben fél óra-két óra alatt. 25
A kívánt reakció a három reakciókomponens mólarányának tág határai között végbemegy. A három reaktáns előnyös mólaránya 1,0:1,0:1,0. Előnyös, ha a trifluor-ecetsavanhidridnek a karbonsavra vonatkoztatott mólaránya lényegében nem nagyobb, mint 30 1,0, mert a feleslegben lévő trifluor-ecetsavanhidrid reakcióba lép a kívánt reakciótermékkel, ennélfogva annak hozamát csökkenti. A feleslegben lévő karbonsav mellékreakciókat idéz elő; csekély felesleg elősegíti a kívánt reakció teljessé válását. A fenol reagens 35 feleslegét gyakran nehéz elválasztani a terméktől a reakciót követő tisztítási lépésben. Előnyös, ha a reakcióelegyben lévő három reakciókomponens egyike sincs 30%-nál nagyobb mólfeleslegben a reakcióelegyben lévő másik két reakciókomponens mindegyi- 40 kének teljes mennyiségére számítva; előnyösebben a reakcióelegyben egyik komponens sincs 10%-nál nagyobb mólfeleslegben.
A fenti körülmények közölt a találmány szerinti reakcióval előállított kívánt termék mennyisége - a 45 limitáló reakciókomponens mennyiségére számítva általában 70%-nál nagyobb, tipikusan több mint 85%, gyakran több mint 95%. Az a temickhozam, amit legvégül elérünk, természetesen nagymértékben függ azoktól a tisztítási lépésektől, amelyek a fenti reakció- 50 lépést követik.
Ha a terméket nagy tisztaságban és magas hozammal kívánjuk előállítani, a találmány szerinti eljárás előnyösen magában foglal a reakciói követően egy tisztítási lépést is, amely metanol/víz elegyből végzett 55 kristályosításból áll. Előnyös módon a metanol/víz elegyből végzett kristályosítást megelőzően az anyagot még hexánból átkristályosítjuk.
Egy igen előnyös tisztítási eljárás a következő lépesekből áll: (a) a fentiek szerint végbement reakció után 60 nyert reakcióelegyet emelt hőmérsékleten feloldjuk hexánban, előnyös módon eltávolítjuk a vízoldható és savas szennyezéseket lúgos vizes oldattal végzett extrakcióval, és a kapott oldatot előnyösen aktívszénnel hozzuk érintkezésbe, hogy csökkentsük az elszíneződést, majd elválasztjuk az aktívszenet; (b) a terméket a hexános oldatból alacsony hőmérsékleten kristályosítjuk, elkülönítjük és szárítjuk a kristályos terméket; (c) a kristályos terméket metanolban emelt hőmérsékleten feloldjuk, és a metanolos oldatot előnyösen érintkezésbe hozzuk aktívszénnel az oldat színének eltávolítására, majd elkülönítjük az aktívszenet; majd (d) a terméket a metanolos oldatból kristályosítjuk úgy, hogy vizet adunk hozzá, és csökkentjük a hőmérséletét, elkülönítjük és szárítjuk a kristályos terméket.
A fenti (a) lépésben a végbement reakció után nyert reakcióelegyet hexánban oldjuk, előnyösen 50 °C69 °C hőmérséklettartományban, előnyösebben 65 ”C69 °C-on. A hexán:reakcióelegy tömegaránya előnyösen 20:1-5:1 tartományban van, előnyösebben 10:1— 5:1 tartományban. Ha a kapott oldat nem színtelen, az oldatot deríthetjük úgy. hogy aktívszenet adagolunk hozzá, összekeverjük, majd szűrjük az aktívszén eltávolítására.
Mielőtt kristályosítjuk a terméket a hexános oldatból a fenti (b) lépés szerint, a hexános oldatot előnyösen töményítjük a hexán egy részének elpárologtatásával. A keletkezett koncentrátumban a hexánnak a reakciótermékre vonatkoztatott aránya 10:1-3:1, előnyösebben 8:1 -4:1 tartományban van. A terméknek a hexános oldatból végzett kristályosítására az előnyös hőmérséklet 25 °C-0 °C, előnyösebben a 10 °C-0 °C tartományban van. A kristályokat a felülúszó folyadéktól előnyösen szűréssel különítjük el, szárítjuk, előnyösen vákuumban és körülbelül 30 °C alatti hőmérsékleten.
Az eljárás szerinti (c) lépésben a (b) lépésben kapott kristályos anyagot feloldjuk metanolban, előnyösen 45 °C-65 °C előnyösebben 60 °C-65 °C hőmérséklettartományban. A metanolnak a szilárd anyagra vonatkoztatott tömegaránya 20:1-3:1, előnyösebben 10:1—4:1 tartományban van. Ha a keletkezett oldat nem színtelen, a színt eltávolíthatjuk úgy, hogy aktívszcnel adagolunk az elegyhez, és összekeverjük, majd az aklívszenet szűréssel eltávolítjuk.
A (d) lépésben vizet adunk a (c) lépésben nyert metanolos oldathoz, és a kapott elegyet lehűtjük, előnyösen 20 °C-0 °C előnyösebben 10 °C-0 °C hőmérséklettartományban. A metanokvíz. tömegaránya előnyösen a 20:1-3:1, előnyösebben a 10:1-4:1 tartományban van. A kristályos terméket eltávolítjuk a felülúszó folyadékból, előnyösen úgy, hogy szűrjük. A kristályokat megszárítjuk, előnyösen vákuumszárítószekrényben 45 °C alatti hőmérsékleten.
A következő példák további leírást és szemléltetést nyújtanak a találmány körébe tartozó előnyös megoldásokról. A példák csupán a szemléltetést szolgálják, és nem tekinthetők úgy. hogy a találmány oltalmi körét korlátoznák, minthogy annak számos változata lehetséges anélkül, hogy a találmány oltalmi körétől eltérnénk.
HU 213 038 B
1-20. példák
4-(5-Hexinoil)-2,6-di(terc-butil)-fenolt állítunk elő laboratóriumi léptékű tételekben (30 g termék adagonként) úgy, hogy 2,6-di(terc-butil)-fenolt, 5-hexinsavat és trifluor-ecetsavanhidridet reagáltatunk különböző 5 reakciókörülmények között. Az eredményeket az 1. táblázatban foglaljuk össze.
Az 1. táblázatban a módszer száma a következő eljárásokra vonatkozik:
1. módszer: 10
Az 5-hexinsavat és a trifluor-ecetsavanhidridet jéghűtés közben elegyítjük. A 2,6-di(terc-butil)-fenolt ezután egyszerre hozzáadjuk, és a reakcióelegyet a jelzett ideig keverjük.
2. módszer: 15
A 2,6-di(terc-butil)-fenolt és a trifluor-ecetsavanhidridet szobahőmérsékleten összekeverjük, és az 5hexinsavat gyorsan hozzáadjuk. A reakcióelegyet a jelzett ideig keverjük.
3. módszer: 20
A 2,6-di(terc-butil)-fenolt és az 5-hexinsavat szobahőmérsékleten összekeverjük, és a trifluor-ecetsavanhidridet hozzáadjuk szabályozott sebességgel. A trifluor-ecetsavanhidrid adagolásának befejezése után a reakcióelegyet a jelzett ideig keverjük. 25
4. módszer:
A 2,6-di(terc-butil)-fenolt és az 5-hexinsavat oldószerben oldjuk. A 4-es szám után zárójelben lévő betű jelzi az alkalmazott oldószert: (a) hexán, (b) toluol, (c) acetonitril foszforsavval, (d) acetonitril. 30
A trifluor-ecetsavanhidridet szabályozott sebességgel adagoljuk.
Az 1. táblázatban az egyes példáknál jelzett „Arány” a reakcióelegybe adagolt 5-bexinsav: 2,6di(terc-butil)-fenol:trifluor-ecetsavanhidrid teljes mennyiségeinek mólaránya.
Az 1. táblázatban az egyes példáknál jelzett hőmérséklet az a maximális hőmérséklet, amelyet a reakcióelegy a reakció folyamán elért. Azoknál a példáknál, ahol a harmadik reaktánst egyszerre vagy gyorsan adagoljuk, a reakció-hőmérséklet eléri a jelzett csúcshőmérsékletet, és utána lassan csökken a reakcióidő alatt. A 3. és 4. módszer szerinti példáknál, ahol a trifluor-ecetsavanhidridet szabályozott sebességgel adagoljuk, a hőmérsékletet az adagolás folyamán a jelzetthez közeli értéken tartjuk, majd a reakcióelegyet hagyjuk lassan lehűlni. A 19. példa abban tér el, hogy az 50 ’C hőmérsékletet melegítéssel tartjuk fenn az 5 órás keverési idő alatt.
Miután a reakció befejeződött, a reakcióelegy tartalmát analizáljuk, hogy meghatározzuk (1) a visszamaradó
2,6-di(terc-butil)-fenol mennyiségét, (2) a4-(5-hexinoil)2,6-di(terc-butil)-fenol termék mennyiségét és (3) a reakció más termékeit. A konverzió százalékos értékének jelentése, melyet az 1. táblázat mutat. 100-ból levonva a nem reagált 2,6-di(terc-butil)-fenol százalékos mennyiségét (ezen reakciókomponens kiindulási mennyiségére számítva. A szelektivitás százaléka, melyet az 1. táblázatban láthatunk, a kívánt termék százalékban kifejezett mennyisége a reakció befejeződése utáni reakcióelegyben lévő összes termékre vonatkoztatva.
1. táblázat
4-(5-hexinoil)-2,6-di(terc-butil)-fenol előállítása
Példa Módszer Arány Hőmérséklet (’C) Idő (óra) Konverzió (%) Szelekti- vitás
1 1 1,3:1,0:1,5 23 3 100 93
2 1 1,0:1,0:1,1 0 2,5 77 98
3 1 1,0:1,0:1,1 55 2,5 99 81
4 1 1,1:1,0:1,3 23 1,3 98 92
5 1 1,1:1,0:1,3 23 1,3 99 94
6 2 1,1:1,0:1,3 65 0,75 99 84
7 2 1,2:1,0:1,3 63 0,33 99 89
8 3 1,1:1,0:1,3 75 0.25 99 84
9 3 1,1:1.0:1,1 36 3 99 96
10 3 1,1:1,0:1,0 78 0,25 98 99
11 3 1,0:1,1:1,0 83 3 93 96
12 3 1,0:1,1:1,0 102 1,5 96 80
13 3 1,0:1,0:1,0 80 0.33 98 86
14 3 1,0:1,0:1,0 68 1 99 87
15 4(a) 1,0:1,0:1,0 62 0,5 97 91
16 4(a) 1,():1,0:1,0 50 1 98 87
17 4(b) 1,0:1,0:1,0 23 22 84 81
18 4(c) 1,0:3,0:3,7 31 2 100 90
HU 213 038 B
Példa Módszer Arány Hőmérséklet Idő Konverzió Szelekti-
(’C) (óra) (%) vitás
19 4(d) 1,1:1,0:1,0 50 5 86 92
20 3 1,0:1,0:0,5 35 22 80 98
21. példa
A fenti 3. módszer szerint 4-(4-pentinoil)-2,6di(terc-butil)-fenolt állítunk elő úgy, hogy l,0:l,0;l,0 mólarányban reagáltatunk 2,6-di(terc-butil)-fenolt és 10 4-pentinsavat, valamint trifluor-ecetsavanhidridet olymódon, hogy a hőmérséklet legfeljebb 36 ’C legyen, és a trifluor-ecetsavanhidrid hozzáadása után 2 órás reakcióidőt alkalmazunk.
22. példa
A fenti 3. módszer szerint 4-(4,5-hexadienoil)-2,6di(terc-butil)-fenolt állítunk elő úgy, hogy 1,0:1,0; 1,0 mólarányban reagáltatunk 2,6-di(terc-butil)-fenolt 4,5hexadiénsavval és trifluor-ecetsavanhidriddel olymó- 20 dón, hogy a hőmérséklet legfeljebb 56 ’C legyen, és a trifluor-ecetsavanhidrid hozzáadása után 2 órán át keverjük a reakcióelegyet.
23. példa 25
A fenti 3. módszer szerint 4-(10-undecinoil)-2,6di(terc-butil)-fenolt állítunk elő úgy, hogy 1,0:1,0; 1,0 mólarányban reagáltatunk 2,6-di(terc-butil)-fenolt 10undecinsavval és trifluor-ecetsavanhidriddel olymódon, hogy a hőmérséklet legfeljebb 45 °C legyen, és a 30 trifluor-ecetsavanhidrid hozzáadása után 2 órán át keverjük a reakcióelegyet.
24. példa
A következőkben példát mutatunk be a 4-(5-hexi- 35 noil)2,6-di(terc-butil)-fenol szintézisére és tisztítására a találmány szerinti eljárás alkalmazásával.
5496 g 2,6-di(terc-butil)-fenolt (Ethyl Corp.) megömlesztünk meleg vízfürdőn, és betöltjük egy 50 literes háromnyakú gömblombikba, amely egy pneumatikus 40 meghajtású keverővei, keverőtengellyel, nagy teflon keverőlapáttal, adagolótölcsérrel, hőmérővel és visszafolyató hűtővel van felszerelve. A készüléket egy rozsdamentes acél hűtőfürdőben állítjuk össze. Az enyhén kevert folyadékhoz hozzáadunk 3288 g 5-hexinsavat 45 (Farchan Laboratories). Utána 5872 g trifluor-ecetsavanhidridet (Halocarbon Inc.) adunk az elegyhez az adagoló tölcséren át olyan sebességgel, hogy a reakcióelegy hőmérsékletét 40-45 ’C-on tartsuk az adagolás ideje közben. Az adagolás után, ami 1 órát vesz igény- 50 be, a keletkezett oldatot további egy órán ál 30-40 ’Con keverjük. A reakcióelegyet felhígítjuk 52 liter hexánnal, kétszer extraháljuk 20 liter 5 t%-os kálium-karbonát-oldattal, egyszer 20 liter vízzel és utána 400 g Darco G-60 aktívszénnel kezeljük visszafolyató hűtő 55 alatt forralva 15 percig. A forró elegyet Celiten át szűrjük, 800 ml hexánnal utánamossuk, és 36 liter végtérfogatra pároljuk be egy rotációs bcpárlóval. Lassú keveréssel 0-3 °C-on kristályosítjuk az anyagot, majd szűrjük, és egy vákuumszárítóban 40-45 ’C-on 60 szárítjuk, így 5960 g nyersterméket kapunk. A nyerstermék 5935 g-ját feloldjuk 29,6 liter metanolban, és az oldatot visszafolyató hűtő alatt melegítve 550 g aktívszénnel 15 percig kezeljük. A fonó elegyet Celiten keresztül szűrjük, és hozzáadunk 5830 ml vizet. A kristályosítást lassú keverés közben jeges fürdőben végezzük. A tisztított terméket szűrjük, vákuumszárítóban 40-45 ’C-on 3,7-3,8 kPa (27-28 Hgmm) nyomáson szárítjuk, így 5140 g tisztított terméket kapunk.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű 4-acil-2-alkil-6-tercbutil-fenol-származékok előállítására - a képletben
    R jelentése -B-Y általános képletű csoport, melyben
    Y jelentése -C=CH vagy -CH=C=CH2 csoport és
    B jelentése 1-12 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkiléncsoport; és
    R’ jelentése 1-10 szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport vagy 3-10 szénatomos cikloalkilcsoport (a) általános képletű 2-alkil-6-terc-butil-fenolnak - R' jelentése a tárgyi körben megadott - karbonsavval és trifluor-ecetsavanhidriddel végzett reagáltatásával és adott esetben a kapott termék tisztításával, azzal jellemezve, hogy a reakciót R-COOH általános képletű karbonsavval - a képletben R-B-Y csoport, melyben Y és B jelentése a tárgyi körben megadott - végezzük, és kívánt esetben a kapott terméket egy vagy több műveletben tisztítjuk és/vagy átkristályosítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás az olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol az R szubsztituensben B jelentése 1-12 szénatomos egyenes láncú alkiléncsoport, Y jelentése az 1. igény pontban megadott, és R’jelentése 1-3 szénatomos egyenes láncú alkilcsoport vagy 3-8 szénatomos elágazó láncú alkilcsoport, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket alkalmazunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás az olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol R'jelentése terc-butil-csoport, az R szubsztituensben B cs Y jelentése a 2. igénypontban megadott, azzal jellemezve. hogy megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket alkalmazunk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás az olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol az R szubsztituensben Y jelentése -C^CH csoport, B jelentése, továbbá R’jelentése a 3. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket alkalmazunk.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás az olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, melyek R szubsz5
    HU 213 038 B tituensében B jelentése -CH2CH2CH2- csoport; Y jelentése, valamint R’ jelentése a 4. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket alkalmazunk.
  6. 6. Az 1., 3. és 5. igénypontok bármelyike szerinti 5 eljárás azzal jellemezve, hogy bármely reakciókomponens moláris feleslege legfeljebb 30 %.
  7. 7. Az 1., 3. és 5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy bármely reakciókomponens moláris feleslege legfeljebb 10 %. 10
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti eljárással kapott vegyületet metanol/víz elegyből kristályosítjuk, a kristályokat elválasztjuk a felülúszó folyadéktól, és a kristályokat szárítjuk. 15
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a metanol/víz elegyből való kristályosítás előtt a terméket hexánból kristályosítjuk, a keletkezett kristályokat elválasztjuk a felülúszó folyadéktól, és a kristályokat szárítjuk. 20
  10. 10. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti eljárás során kapott reakcióelegyet (a) melegítés közben hexánban feloldjuk;
    (b) az (a) lépésben kapott oldatot aktív szénnel hozzuk érintkezésbe, majd az aktív szenet eltávolítjuk;
    (c) a (b) lépésben kapott oldatból hűtés közben kristályosítjuk a vegyületet, elkülönítjük és szárítjuk a kapott kristályos anyagot;
    (d) a (c) lépésben nyert kristályos anyagot metanolban melegítés közben feloldjuk;
    (e) a (d) lépésben kapott oldatot aktív szénnel hozzuk érintkezésbe, majd az aktív szenet eltávolítjuk;
    (f) az (e) lépésben kapott oldatból a vegyületet víz hozzáadásával és a hőmérséklet csökkentésével kristályosítjuk, elkülönítjük és szárítjuk a kapott kristályos anyagot.
  11. 11. A10. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) általános képletű vegyületet tartalmazó reakcióelegyet tisztítunk, amelynek képletében R’jelentése terc-butil-csoport, az R szubsztituensben Y jelentése -CsCH csoport és B jelentése -CH2CH2CH2- csoport.
HU9204128A 1991-12-24 1992-12-23 Catalyst system, process for making thereof and process for olefin polymerization, using thereof HU212038B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/813,169 US5338812A (en) 1991-12-24 1991-12-24 Olefin polymerization

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9204128D0 HU9204128D0 (en) 1993-04-28
HUT65780A HUT65780A (en) 1994-07-28
HU212038B true HU212038B (en) 1996-01-29

Family

ID=25211647

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9204128A HU212038B (en) 1991-12-24 1992-12-23 Catalyst system, process for making thereof and process for olefin polymerization, using thereof

Country Status (19)

Country Link
US (2) US5338812A (hu)
EP (1) EP0548976B1 (hu)
JP (1) JP2713842B2 (hu)
KR (1) KR0172455B1 (hu)
CN (2) CN1030456C (hu)
AT (1) ATE141293T1 (hu)
BR (1) BR9204184A (hu)
CA (1) CA2085952C (hu)
DE (1) DE69212789T2 (hu)
DK (1) DK0548976T3 (hu)
ES (1) ES2093172T3 (hu)
FI (1) FI108447B (hu)
GR (1) GR3021088T3 (hu)
HU (1) HU212038B (hu)
MX (1) MX9205871A (hu)
NO (1) NO301017B1 (hu)
SG (1) SG44535A1 (hu)
TW (1) TW243456B (hu)
ZA (1) ZA927332B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5332708A (en) * 1992-11-23 1994-07-26 Phillips Petroleum Company Catalyst compositions and catalytic processes
WO1998030519A1 (en) 1997-01-08 1998-07-16 Hercules Incorporated Solid acids as catalysts for the preparation of hydrocarbon resins
EP1239954B1 (en) * 1999-12-21 2007-11-14 W.R. GRACE & CO.-CONN. Alumina trihydrate derived high pore volume, high surface area aluminum oxide composites and methods of their preparation and use
US6403526B1 (en) 1999-12-21 2002-06-11 W. R. Grace & Co.-Conn. Alumina trihydrate derived high pore volume, high surface area aluminum oxide composites and methods of their preparation and use
DE10257240B4 (de) * 2002-12-04 2005-03-10 Coty Bv Kosmetische Zusammensetzung mit elektrischen Ladungsträgern und deren Verwendung
JP4382030B2 (ja) 2005-11-15 2009-12-09 富士通マイクロエレクトロニクス株式会社 半導体装置及びその製造方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1176864B (de) * 1962-11-09 1964-08-27 Basf Ag Verfahren zum Polymerisieren von Verbindungen mit polymerisierbaren Doppelbindungen
DE1251954B (de) * 1963-06-11 1967-10-12 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Homo- oder Copolymerisaten aethylenisch ungesaettigter Kohlenwasserstoffe
DE1495160A1 (de) * 1964-02-28 1969-03-27 Basf Ag Verfahren zur Polymerisation olefinisch ungesaettigter Verbindungen und Verwendung von pi-Olefinkomplexen als Polymerisationsinitiatoren
US3759889A (en) * 1970-01-15 1973-09-18 Shell Oil Co Ethylene polymerization in the presence of complex nickel catalysts containing a glycolic acid thioglycolic or thiolactic acid ligand
US3637636A (en) * 1970-01-15 1972-01-25 Shell Oil Co Ethylene polymerization in the presence of complex nickel catalyst containing benzoic acid derivative ligands
DE3336500A1 (de) * 1983-10-07 1985-04-25 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Organische nickel-verbindungen deren herstellung und verwendung als katalysatoren bei der polymerisation von olefinen
US4806513A (en) * 1984-05-29 1989-02-21 Phillips Petroleum Company Silicon and fluorine-treated alumina containing a chromium catalyst and method of producing same
JPS61226527A (ja) * 1985-03-30 1986-10-08 Nippon Denso Co Ltd 燃料噴射制御装置
US4721696A (en) * 1987-03-11 1988-01-26 Phillips Petroleum Company Silica-modified alumina and process for its preparation
JP2775804B2 (ja) * 1989-02-03 1998-07-16 東ソー株式会社 ポリエチレンの製法
US5198512A (en) * 1991-12-16 1993-03-30 Phillips Petroleum Company Polymerization catalyst and process

Also Published As

Publication number Publication date
FI925856A0 (fi) 1992-12-23
CN1047599C (zh) 1999-12-22
ES2093172T3 (es) 1996-12-16
FI108447B (fi) 2002-01-31
CA2085952A1 (en) 1993-06-25
US5426080A (en) 1995-06-20
JPH05247129A (ja) 1993-09-24
CA2085952C (en) 1998-05-19
DE69212789D1 (de) 1996-09-19
BR9204184A (pt) 1993-06-29
CN1073685A (zh) 1993-06-30
ATE141293T1 (de) 1996-08-15
CN1030456C (zh) 1995-12-06
ZA927332B (en) 1993-04-21
HUT65780A (en) 1994-07-28
CN1073686A (zh) 1993-06-30
KR0172455B1 (ko) 1999-03-30
EP0548976B1 (en) 1996-08-14
NO925002D0 (no) 1992-12-23
DK0548976T3 (da) 1996-09-02
EP0548976A1 (en) 1993-06-30
MX9205871A (es) 1993-06-01
TW243456B (hu) 1995-03-21
GR3021088T3 (en) 1996-12-31
US5338812A (en) 1994-08-16
AU643395B2 (en) 1993-11-11
FI925856A (fi) 1993-06-25
NO925002L (no) 1993-06-25
NO301017B1 (no) 1997-09-01
HU9204128D0 (en) 1993-04-28
AU2533992A (en) 1993-07-01
JP2713842B2 (ja) 1998-02-16
DE69212789T2 (de) 1996-12-19
SG44535A1 (en) 1997-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU204753B (en) Process for producing acylated cyclic diketone derivatives
US5218116A (en) Procedure for the preparation of nitroxyl radicals of sterically hindered amines
EP0071006B1 (en) Tetrahydronaphthalene derivatives and their production
HU212038B (en) Catalyst system, process for making thereof and process for olefin polymerization, using thereof
US6133487A (en) Process for the oxidation of aromatic compounds to hydroxyaromatic compounds
KR100201518B1 (ko) 2-알킬-4-아실-6-3급-부틸페놀 화합물의 제조방법
US5514830A (en) Process for producing nitrile
US5087752A (en) Synthesis of nitroxides using dioxiranes
US5072055A (en) Process for the preparation of substituted phenols
US4257949A (en) Bisnoraldehyde-22-enamine process
RU2109005C1 (ru) Способ получения 2-алкил-4-ацил-6-трет-бутилфенольных соединений и их кристаллических очищенных форм
US5157156A (en) Process for preparing an intermediate useful in the syntheis of probucol
USH53H (en) Processes for producing herbicide intermediates
RU2177931C2 (ru) Способ получения спиртов с использованием (3-алкоксифенил)магнийхлорида
US4203904A (en) Alkylation of aniline with a lactone in the presence of a base
US4760169A (en) Process for the preparation of hydroxymethylenealkoxyacetic acid esters
EP0301311B1 (en) Process for preparing naproxen
RU2128657C1 (ru) Способ получения замещенных 4-гидроксикумаринов
EP0600714A1 (en) Process for producing O,O'-diacyltartaric anhydride and process for producing O,O'-diacyltartaric acid
US4234505A (en) Process for preparing cyanohydrin esters
WO1998005630A1 (en) Process for the preparation of organic nitriles
US3979415A (en) Method of preparation of sulfonated, dialkyl-substituted benzodioxoles
RU2021272C1 (ru) Способ получения 2,6-диацетил-1,5-ди(r)-2,4,6,8-тетраазабицикло [3,3,0]октан-3,7-дионов
US4496747A (en) Process for the preparation of dehydroacetic acid
US4806656A (en) Preparation of N-thienyl-chloroacetamides and tetrahydro-thien-3-ylidenimines

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee