HU211961A9 - 4-desoxy-4-epipodophyllotoxin derivatives and pharmaceutically acceptable salt thereof - Google Patents

4-desoxy-4-epipodophyllotoxin derivatives and pharmaceutically acceptable salt thereof Download PDF

Info

Publication number
HU211961A9
HU211961A9 HU95P/P00728P HU9500728P HU211961A9 HU 211961 A9 HU211961 A9 HU 211961A9 HU 9500728 P HU9500728 P HU 9500728P HU 211961 A9 HU211961 A9 HU 211961A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lower alkyl
deoxy
formula
epipodophyllotoxin
compound
Prior art date
Application number
HU95P/P00728P
Other languages
English (en)
Inventor
Setsuo Takeda
Tadafumi Terada
Katsuhiko Fujimoto
Makoto Nomura
Junichi Yamashita
Takashi Kobunai
Hideo Yamaguchi
Konstanty Wierzba
Original Assignee
Taiho Pharmaceutical Co Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Taiho Pharmaceutical Co Ltd filed Critical Taiho Pharmaceutical Co Ltd
Publication of HU211961A9 publication Critical patent/HU211961A9/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D493/00Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system
    • C07D493/02Heterocyclic compounds containing oxygen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D493/04Ortho-condensed systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Anti-Oxidant Or Stabilizer Compositions (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Description

A találmány olyan új 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékokra és gyógyszerészetileg elfogadható sóikra vonatkozik, amelyek tumorgátló hatásúak és daganatellenes szerekként alkalmazhatók.
Régóta ismertek tumorgátló hatású podofillotoxin származékok, ezek közé tartozik az etoposide és a tenaposide. Ezeknek a vegyületeknek azonban súlyosan káros hatásaik lehetnek, ilyen például a leukopénia (alacsony fehérvérsejtszám), trombopénia (vérlemezkehiány), hajhullás, émelygés és hányás, így e vegyületek klinikailag nem alkalmazhatók kellő biztonsággal. így tehát nem fedeztek még fel megfelelő vegyületeket.
A technika állása problémáinak ismeretében tártuk fel ezt a szakterületet és felismertük, hogy az (I) általános képletű új 4-dezoxi-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik igen erős tumorgátló hatással rendelkeznek, és daganatellenes szerekként alkalmazhatók. Ez a felismerés vezetett a jelen találmányhoz.
A találmány tárgyát képezik az (I) általános képletű
4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik,
ahol R, jelentése hidrogénatom, metilcsoport, benzil-oxi-karbonil-csoport, rövidszénláncú alkanoilcsoport, amely tartalmazhat egy vagy több halogénatomot vagy -Si(Rx) (Ry) (Rz) általános képletű csoport, (ahol Rx, Ry és Rz jelentése azonos vagy különböző, és mindegyik jelentése rövidszénláncú alkilcsoport vagy fenilcsoport); R jelentése rövidszénláncú alkenilcsoport, rövidszénláncú alkilcsoport, amely legalább egy hidroxicsoportot tartalmaz, -(CH2)mCHO általános képletű csoport (amelyben m értéke O-tól 4-ig terjedő egész szám), rövidszénláncú alkilcsoport, amelynek egy ketoaldehidcsoportja van vagy -(CH2)„NR2R3 általános képletű csoport (melyben n értéke 1-től 6-ig terjedő egész szám); R2 és R3 jelentése azonos vagy eltérő és mindkettő jelentése hidrogénatom, eikloalkilcsoport, -N(Ra) (Rb) általános képletű csoport (ahol Ra és Rb jelentése azonos vagy eltérő, és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport vagy fenilcsoport vagy Ra és Rb együttvéve rövidszénláncú alkilcsoporttal szubsztituált piperazinocsoportot képezhet) vagy rövidszénláncú alkilcsoport, amely szubsztituálva lehet hidroxicsoporttal, rövidszénláncú alkoxi csoporttal, fenilcsoporttal, hattagú, nitrogénatomot tartalmazó heterociklusos csoporttal vagy -N(Rc) (Rd) általános képletű csoport (ahol Re és Rd azonos vagy eltérő és jelentésük rövidszénláncú alkilcsoport); R2 és R3 együttvéve olyan gyűrűs szerkezetet képezhet, amely adott esetben további oxigén- és/vagy nitrogénatomokat tartalmazhat, és amelynek szubsztituensként lehet továbbá rövidszénláncú alkilcsoportja, amely szubsztituálva lehet hidroxicsoporttal, vagy piperidinocsoportja; feltéve azonban, hogy ha R, jelentése hidrogénatom, akkor R jelentése -(CH2)mCHO vagy -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport.
A találmány szerinti (I) általános képletű vegyületek kitűnő tumorgátló hatással rendelkeznek, és hatékonyak különféle tumorok kezelésében.
Ezért a találmány tárgyát képezik azok a tumorgátló kompozíciók, amelyek hatékony mennyiségben tartalmazzák a fenti (I) általános képletű vegyületeket vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóikat, és tartalmaznak továbbá gyógyszerészetileg elfogadható hordozóanyagot.
A találmány további tárgya eljárás tumorok kezelésére emlős állatok esetén, azzal jellemezve, hogy az emlős állatoknak a fenti (I) általános képletű vegyületeket vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóikat adjuk be.
Ha a fenti (I) általános képletű vegyületekben R[ jelentése rövidszénláncú alkanoilcsoport, akkor az egyenes- vagy elágazóláncú 2-5 szénatomos alkanoilcsoport lehet, úgy mint acetilcsoport, propionilcsoport, butirilcsoport, izobutirilcsoport, valerilcsoport, izovalerilcsoport, pivaloilcsoport stb., és a halogénatom például fluor-, klór-, bróm- vagy jódatom lehet. Azok a rövidszénláncú alkilcsoportok, amelyeket Rx, Ry, Rz, R2, R3, Ra, Rb, Re és Rd szubsztituensekként jelölünk, egyenes vagy elágazóláncú 1-6 szénatomos alkilcsoportok lehetnek, úgy mint metilcsoport, etilcsoport, n-propil-csoport, izopropilcsoport, n-butil-csoport, izobutilcsoport, szek-bulil-csoport, terc-butil-csoport, pentilcsoport, neopentilcsoport, hexilcsoport, és így tovább. A rövidszénláncú alkenilcsoport jelentésű R szubsztituens egyenes- vagy elágazóláncú 2-6 szénatomos alkenilcsoport lehet, úgy mint vinilcsoport, 1-propenil-csoport, izopropeni le söpört, allilcsoport, 2-butenil-csoport, 2-metil-2-butenil-csoport, 3-pentenil-csoport, 4-hexenil-csoport, és így tovább. Hidroxicsoportot tartalmazó rövidszénláncú alikilcsoportok az olyan egyenes- vagy elágazóláncú 1-6 szénatomos alkilcsoportok, amelyeknek egy vagy két hidroxiesoportjuk van, úgy mint a hidroxi-metilcsoport, 2-hidroxil-etilcsoport, 2-hidroxi-propil-csoport, 3-hidroxi-propil-csoport, 2,3-dihidroxi-propil-csoport, 2,3-dihidroxi-butilcsoport, 2,3-dihidroxi-pentil-csoport, 2,3-dihidroxi-hexil-csoport, és így tovább. Ketoaldehid csoportot tartalmazó rövidszénláncú alkilcsoportok az olyan 1-6 szénatomos alkilcsoportok, amelyek a- vagy β-ketoaldehid csoportot tartalmaznak, ilyenek a 2-oxo-2-formil-letil-csoport, 2-oxo-3-formil-l-propil-csoport, 3-oxo-3formil-1 -propi l-csoport, 3-oxo-4-formil-1 -buti Lesöpört, és így tovább.
A fenti (I) általános képlet tekintetében továbbá azok a rövidszénláncú alkoxiesoportok, amelyek az R2 és R3 szubsztituensek lehetnek, az egyenes- vagy elágazóláncú 1-6 szénatomos alkoxiesoportok, úgy mint a metoxiesoport, etoxiesoport, n-propil-csoport, izopropoxiesoport, n-butoxi-csoport, izobutoxiesoport, szek-butoxi-csoport, terc-butoxi-csoport, pentil-oxicsoport, hexil-oxi-csoport, és így tovább. Cikloalkilcsoportok lehetnek a 3-6 szénatomos cikloalkilcsoportok, úgy mint a ciklopropilcsoport, ciklobutilcsoport,
HU 211 961 A9 ciklopenlilcsoport, ciklohexilcsoport, és így tovább. Hattagú, nitrogénatomot tartalmazó heterociklusos csoport lehet az olyan heterociklusos csoport, mint a piridilcsoport, piperidinocsoport, morfolinocsoport, és így tovább. Az olyan gyűrűs szerkezetek, amelyeket az R2 és R3 csoportok együttesen képeznek, és amelyek még további oxigén és/vagy nitrogénatomokat tartalmazhatnak, a pirrolidin-, a piperidin-, a morfolin-, piperazingyűrű és így tovább.
A találmány szerinti 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok gyógyszerészetileg elfogadható sói és különféle szerves savak, úgy mint a hangyasav, ecetsav, propionsav, trifluor-ecetsav, borkősav, maleinsav, fumársav, borostyánkősav, oxálsav stb., valamint a különféle szervetlen savak, úgy mint a sósav, hidrogénbromid, kénsav, foszforsav stb. megfelelő sói.
Előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyekben R, jelentése hidrogénatom vagy benziloxi-karbonilcsoport és R jelentése ~(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport.
A legelőnyösebbek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyekben R, jelentése hidrogénatom és R jelentése -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport, melyben n értéke 2 vagy 3; R2 és R3 jelentése azonos vagy el5 térő és mindegyik jelentése hidrogénatom, -N(Ra) (Rb) általános képletű csoport (ahol Ra és Rb azonos vagy eltérő és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport vagy Ra és Rb együttvéve rövidszénláncú alkilcsoporttal szubsztituált piperazinocsoportot képez) vagy rövidszén10 láncú alkilcsoport, amely szubsztituálva lehet hattagú, nitrogénatomot tartalmazó heterociklusos csoporttal vagy -N(Rc) (Rd) általános képletű csoport (ahol Re és Rd jelentése azonos vagy eltérő, és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport); vagy R2 és R3 együttvéve olyan gyűrűs szerkezetet képezhet, amely további oxigén és/vagy nitrogénatomokat tartalmazhat és amely szubsztituálva lehet rövidszénláncú alkilcsoporttal vagy piperidinocsoporttal.
A találmány szerinti (I) általános képletű vegyülete20 két például az 1. reakcióvázlat szerint állíthatjuk elő.
1. reakcióvázlat
. ’ A eljárás + CHj-Si-Rj ---CHj (III)
c élj
B eljárás
árás
D el tárás
Bj G eljárás
HU 211 961 A9
Az 1. reakcióvázlatnál megadott képletekben R4 jelentése metilcsoport, benzil-oxi-karbonil-csoport, rövidszénláncú alkanoilcsoport, amely tartalmazhat egy vagy több halogénatomot vagy -Si(Rx) (Ry) (Rz) általános képletű csoportot (ahol Rx, Ry és Rz jelentése a fenti); R, jelentése rövidszénláncú alkenilcsoport; R^, jelentése hidroxicsoportot tartalmazó rövidszénláncú alkilcsoport; R7 jelentése ~(CH2)mCHO általános képletű csoport (melyben m értéke a fenti) vagy rövidszénláncú alkilcsoport, amely ketoaldehid csoportot tartalmaz; R8 jelentése -(CH2)mCHO általános képletű csoport; R^ jelentése metilcsoport, benzil-oxi-karbonilcsoport, rövidszénláncú alkanoilcsoport, amely halogénatomot tartalmazhat, vagy -Si(Rx) (Ry) (Rz) általános képletű csoport (ahol Rx, Ry és Rz jelentése a fenti); R2, R3 és n jelentése a fenti; feltéve azonban, hogy R4 és R9 jelentése egymástól eltérő.
A következőkben ismertetjük a reakcióvázlaton jelölt eljárásokat.
A eljárás
A (11) általános képletű ismert 4-epipodofillotoxinokat reagáltatjuk valamely (III) általános képletű rövidszénláncú alkenil-szilánnal Lewis-sav jelenlétében, megfelelő oldószerben. így (la) általános képletű kívánt származékokat kapunk, amelyek az olyan (I) általános képletű vegyületeknek felelnek meg. amelyekben R jelentése rövidszénláncú alkenilcsoport. Az oldószert specifikusan nem korlátozzuk, amennyiben az nem vesz részt a reakcióban. Alkalmas oldószerek például az aprotikus oldószerek, úgy mint a halogénezett szénhidrogének. például a diklór-metán, kloroform, 1,2diklór-etán stb.. valamint az éterek, például a tetrahidrofurán. dioxán stb., Lewis-savként használhatunk például litántetrakloridot, trimetil-szilil-trifluor-metánszulfonátot. cink-bromidot. bór-trifluorid-etil-étert, és így tovább. Ebben a reakcióban a (III) általános képletű vegyületet előnyösen a (Ili általános képletű vegyületrc számítva 1-5 molekvivalens arányban használjuk, és a Lewis-saval előnyösen 0.5-3 molekvivalens arányban alkalmazzuk a (II) általános képletű vegyületre számítva. A reakcióhőmérséklet a -100 C-100 °C, és előnyösen a -20 'C-20 °C tartományban van.
B eljárás
Az A eljárásban kapott (la) általános képletű származékokat inért oldószerben oxidáljuk, így a kívánt (Ib) általános képletű származékokat kapjuk, amelyek megfelelnek az olyan (I) általános képletű vegyületeknek, amelyekben R jelentése hidroxilcsoportot tartalmazó rövidszénláncú alkilcsoport. Oldószerként szén-tetrakloridot, acetonitrilt. ecetsavat, vizet, piridint stb. használunk önmagában vagy kombinációban. Oxidálószerként alkalmazhatunk például ruténium-oxidot, nátrium-perjodátot vagy ozmium-tetraoxidot. Ebben a reakcióban az oxidálószert előnyösen 0.1-2 molekvivalens arányban alkalmazzuk az (la) általános képletű vegyületre vonatkoztatva. A reakcióhőmérséklet -10 °C-80 °C. előnyösen 0 °C20 °C tartományban van.
C eljárás
Az A eljárásban kapott (la) általános képletű származékokat szimultán oxidáljuk és redukáljuk inért oldószerben, és így a kívánt (Ic) általános képletű származékokat kapjuk, amelyek megfelelnek az olyan (I) általános képletű vegyületeknek, amelyekben R jelentése -(CH2)mCHO általános képletű csoport vagy olyan rövidszénláncú alkilcsoport, amely ketoaldehidcsoportot tartalmaz. Oldószerként szén-tetrakloridot, metilén-kloridot, ecetsavat, vizet, tetrahidrofuránt, piridint stb. használhatunk önmagában vagy kombinációban. Redukálószerként alkalmazhatunk például borándimetil-szulfidot, tiamil-borán-dimetil-szulfidot vagy hasonlót, míg oxidálószerként például krómsavat vagy piridinium-klór-kromátot használhatunk. Ebben a reakcióban a redukálószert előnyösen 0,5-2 molekvivalens arányban és az oxidálószert előnyösen 1-3 molekvivalens arányban alkalmazzuk, mindkettőt az (la) általános képletű vegyületre vonatkoztatva. A reakcióhőmérséklet a -10 °C-50 °C tartományban, előnyösen a 0 °C-20 °C tartományban van.
D eljárás
A kívánt (Ic) általános képletű vegyületeket, amelyek az olyan (I) általános képletű vegyületeknek felelnek meg. amelyekben R jelentése -<CH2)mCHO általános képletű csoport vagy olyan rövidszénláncú alkilcsoport, amely ketoaldehidcsoportot tartalmaz, úgy is megkaphatjuk. hogy a B eljárásban előállított (Ib) általános képletű származékokat inért oldószerben oxidáljuk. Oldószerként szén-tetrakloridot, metil-kloridot, ecetsavat, tetrahidrofuránt. dietil-éterl, benzolt stb. alkalmazhatunk önmagában vagy kombinációban. Oxidálószerként használhatunk például kálium-permanganátot, ólom-tetraacetátot, piridinium-klór-kromátot vagy hasonlókat. Ebben a reakcióban az oxidálószert előnyösen 0,8-3 molekvivalens arányban alkalmazzuk az (Ib) általános képletű vegyületre vonatkoztatva. A reakcióhőmérséklet a 0 ’C50 °C és előnyösen a 0 ‘C-20 °C tartományban van.
E eljárás
A C vagy D eljárás szerint kapott (Ic) általános képletű származékokat katalitikusán redukáljuk katalizátor jelenlétében, inért oldószerben, így a kívánt (Id) általános képletű vegyületeket kapjuk, amelyek azoknak az (I) általános képletű vegyületeknek felelnek meg, amelyekben R jelentése -(CH2)mCHO általános képletű csoport. Az oldószert specifikusan nem korlátozzuk, amennyiben az nem vesz részt a reakcióban. Oldószerként alkalmazhatunk például etil-acetátot, metanolt, tetrahidrofuránt stb. önmagában vagy kombinációban. A katalizátor lehet például palládium-fekete (palládium-black), platina és hasonlók. A hidrogénnyomás 1-3 bar és előnyösen 1-2 bar lehet. A reakcióhőmérséklet a 0 ”C-40 °C tartományban van, előnyösen szobahőmérséklet.
F eljárás
Az E eljárásban nyert (Id) általános képletű származékokat acilezőszerrel vagy szililezőszerrel reagáltat4
HU 211 961 A9 juk bázis és inért oldószer jelenlétében, így a kívánt (le) általános képletű származékokat kapjuk. Az oldószert nem korlátozzuk specifikusan amennyiben az nem vesz részt a reakcióban, és alkalmazhatunk széntetrakloridot, metilén-kloridot, tetrahidrofuránt, benzolt, dimetil-formamidot, dimetil-acetamidot stb. önmagában vagy kombinációban. Bázisként használhatunk például piridint, dimetil-amino-piridint, imidazolt vagy hasonlókat. Acilezőszerként alkalmazhatunk savanhidrideket, úgy mint ecetsavanhidridet, propionsavanhidridet, vajsavanhidridet, izovajsavanhidridet, valeriánsavanhidridet, klór-ecetsav-anhidridet stb., valamint savhalogenideket, úgy mint acetil-kloridot, propionil-kloridot, n-hexanoil-kloridot, klór-acetil-kloridot, diklór-acetil-kloridot, triklór-acetil-kloridot, benziloxi-karbonil-kloridot, és így tovább. Szililezőszer lehet a terc-butil-dimetil-szilil-klorid, triizopropil-szilil-klorid, terc-butil-difenil-szilil-klorid és így tovább. Ebben a reakcióban a bázist előnyösen 0,01-7 molekvivalens arányban, az acilezőszert vagy a szililezőszert pedig előnyösen 1-5 molekvivalens arányban alkalmazzuk, mindkettőt az (ld) általános képletű vegyületre számítva. A reakcióhőmérséklet a 0 °C-50 °C és előnyösen a 0 °C-20 °C tartományban van.
G eljárás
A C vagy D eljárás szerint kapott (1c) általános képletű származékokat valamely (IV) általános képletű aminovegyülettel inért oldószerben reduktíve aminezzük. így a kívánt (lg) általános képletű származékokat kapjuk, amelyek megfelelnek az olyan (I) általános képletű vegyületeknek, melyekben R jelentése -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport. Az oldószert nem korlátozzuk specifikusan, amennyiben nem vesz részt a reakcióban. így használhatunk például alkoholokat. úgy mint metanolt, etanolt stb., étereket, úgy mint tetrahidrofuránt. dioxánt stb.. szerves savakat, úgy mint ecetsavat, hangyasavat stb., vizet, és így tovább egyedül vagy kombinációban. Redukálószer lehet például a nátrium-bórhidrid. a nátrium-ciano-bórhidrid vagy hasonlók. Ebben a reakcióban a (IV) általános képletű aminovegyületet előnyösen 0,9-3 molekvivalens arányban és a redukálószert előnyösen 1-3 molekvivalens arányban alkalmazzuk, mindkettőt az (Ic) általános képletű vegyületekre számítva. A reakcióhőmérséklet 0 °C-50 °C és előnyösen 0 °C-20 °C tartományban van.
H eljárás
A G eljárás szerint kapott (If) általános képletű származékokat katalizátor jelenlétében inért oldószerben katalitikusán redukáljuk, így a kívánt (lg) általános képletű vegyületeket kapjuk. Az oldószert nem korlátozzuk specifikusan amennyiben nem vesz részt a reakcióban. így használhatunk például etil-acetátot, metanolt, tetrahidrofuránt. acetonitrilt stb. önmagában vagy kombinációban. A katalizátor lehet például palládium-fekete (palladiumblack), platina vagy hasonló. A hidrogénnyomás 1-3 bar és előnyösen 1-2 bar lehet. A reakcióhőmérséklet 0 °C40 °C tartományban van, előnyösen szobahőmérséklet.
A fenti reakciók bármelyike szerint kapott, találmány szerinti vegyületeket ismert eljárásokkal sókká alakíthatjuk át például úgy, hogy reagáltatjuk azokat az említett szerves savakkal vagy szervetlen savakkal oldószer, úgy mint metilén-klorid, 1,2-diklór-etán, tetrahidrofurán, etil-acetát stb. jelenlétében, szobahőmérséklet körüli hőmérsékleten.
A fentiek szerint nyert (la), (Ib), (Ic), (ld), (le), (If) és (lg) általános képletű vegyületeket a szakterületen szokásos eljárásokkal különíthetjük el és tisztíthatjuk, úgy mint bepárlással, szűréssel, átkristályosítással, különféle típusú kromatográfiával, és így tovább.
Ha a találmány szerinti vegyületeket emlősökben beleértve az embert - fellépő rosszindulatú daganatok elleni terápiás gyógyszerként kívánjuk felhasználni, sokféle gyógyszerkészítménnyé dolgozhatjuk fel, úgymint orális készítményekké, injektálható készítményekké, kúpokká stb., amelyek mindegyikét ismert gyógyszerészeti eljárásokkal állíthatjuk elő.
Orális adagolásra alkalmas szilárd készítmények előállítása céljából a találmány szerinti vegyületeket segédanyag (excipiens) alkalmazásával alakítjuk át készítménnyé, kívánt esetben kötőanyaggal, szétesést elősegítő anyaggal, csúsztató anyaggal (lubrikánssal), színezőszerrel, ízjavítóval, ízesítőszerrel stb., és a szokásos módon dolgozzuk fel tablettákká, bevont tablettákká, granulákká, porokká, kapszulákká stb. Az adalékanyagok a szakember számára ismertek. Excipiensként például laktózt, szacharózt, nátrium-kloridot, glükózt, keményítőt, kalcium-karbonátot, kaolint, mikrokristályos cellulózt, kovasavat stb. használunk. A kötőanyagok közé tartozik a víz, etanol, propanol, az egyszerű szirup, glükózoldat, keményítőoldat, zselatinoldat, karboxi-metil-cellulóz, hidroxi-propil-cellulóz, hidroxi-propil-keményítő, metil-cellulóz, etil-cellulóz, sellak, kalcium-foszfát, poli(vinil-pirrolidon) és így tovább. Szétesést elősegítő anyag például a szárított keményítő, nátrium-alginát, agarpor, nátrium-hidrogénkarbonát. kalcium-karbonát, nátrium-lauril-szulfát, sztearil-monoglicerid, laktóz, és így tovább. Síkosító anyagok: a tisztított talkum, sztearinsavsók, bórax, poli(etilén-glikol) és így tovább. Az ízjavítók közé tartozik a szacharóz, narancshéj, citromsav, borkősav, és így tovább.
Orális adagolásra szánt folyékony készítmények előállítása céljából a találmány szerinti vegyületeket ízjavítóval, pufferral, stabilizátorral, ízesítőszerrel és/vagy hasonlókkal formulálhatjuk, és a kapott készítményt a szokott módon dolgozhatjuk fel orális oldatokká, szirupokká, elixírekké, és így tovább. Erre a célra ízjavítókként az előbbiekben felsoroltak bármelyikét használhatjuk. Pufferként alkalmazhatunk például nátrium-citrátot és stabilizátorként használhatunk például tragakantát, gumiarábikumot, zselatint vagy hasonlókat.
Injektálható készítmények előállítása céljából a találmány szerinti vegyületeket pH-beállító szerrel, pufferral. stabilizátorral, izotóniás szerrel, helyi érzéstelenítővel stb. formulálhatjuk. és szubkután, intramuszkuláris vagy intravénás beadásra alkalmas injekciókká
HU 211 961 A9 dolgozhatjuk fel. Az alkalmazható pH-beállító szerek és pufferok közé tartozik a nátrium-citrát, a nátriumacetát, a nátrium-foszfát és így tovább. Stabilizátor lehet a nátrium-piroszulfit, az EDTA, a tioglikolsav, a tiotejsav és így tovább. A helyi érzéstelenítők közé tartozik a prokain-hidroklorid, lidokain-hidroklorid és így tovább.
Kúpok előállítása céljából a találmány szerinti vegyületeket a szakember számára ismert gyógyszerészeti hordozóanyaggal, úgy mint poli(etilén-glikol)-lal, lanolinnal. kakaóvajjal, zsírsav-trigliceridekkel, Witepsol (védjegy) nevű adalékkal stb. és szükség esetén felületaktív anyaggal úgy mint Tween (védjegy) nevű készítménnyel formulálhatjuk, és a kapott kompozíciót a szokott módon dolgozhatjuk fel kúpokká.
A találmány szerinti vegyületek mennyisége bármely előbb említett egységdózis formában a kezelendő beteg klinikai állapotától és a megválasztott adagolási formától függ. Általában azonban a dózisegységenkénti mennyiség előnyösen körülbelül 1-1000 mg orális készítmény, körülbelül 0.1-500 mg injekciók és körülbelül 5-1000 mg kúpok esetén. Bármely előbb említett gyógyszerkészítmény napi dózisa függ a beteg állapotától. korától, nemétől és más faktoroktól is, de általában körülbelül 0,1-5000 mg. előnyösen 1-1000 mg naponkénti dózist ajánlhatunk felnőtt beteg esetén akár egyetlen dózisban, akár 2-4 osztott dózisban.
A következő példák, farmakológiai tesztek és készítmény példák a találmány bemutatását szolgálják.
/. példa
4-Dezoxi-4 -demdelil-4 ’-fO-fbenzil-oxi-karbonil)J4-aIlil-4-epipodofdlotoxin (1. vegyület) g (1.87 mmol) 4'-demetil-4'-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-epipodofillotoxin 15 ml diklór-metánnal készült oldatához 426 mg (3,73 mmol) trimetil-allil-szilánt adunk, és az elegyet -10 C-ra lehűtjük. Ehhez az oldathoz hozzáadunk 0,6 ml bór-trifluorid-etil-étert. és az elegyet 1 órán át keverjük. Miután a reakciót elvégeztük. 0.6 ml piridint adunk az elegyhez. és az így kapott reakcióelegyet hideg, híg sósavoldatba öntjük, majd etil-acetáttal extraháljuk. A szerves fázist szárítjuk. és desztilláljuk, majd a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 50 mg kovasav, eluens: kloroform). Az eluátumot betöményítjük. és éterből kristályosítjuk, az így kapott termék 1 g 4-dezoxi-4 demetil-4'-[0-(benzil-oxi-karbonil)]-4-allil-4-epipodofillotoxin (1. vegyület), a hozam 95,7%.
O.p.: 135-137 ’C.
[a]g = -70,03 ’ (c = 1,30, DMSO)
Ή-NMR (CDCI3) δ ppm: 7,30-7,43 (5H, m, -OCOOCH2P/i), 6,72 (1H, s, 5-H), 6,46 (1H, s, 8-H),
6.31 (2H. s, 2-H. 6-H). 5.94 (1H, d. J = 1,5 Hz,
-OCH.O-). 5,93 (1H, d, J = 1,5 Hz, -OCH;O-),
5.80 (1H, d-d-t. J = 17, 10,5, 6,5 ’ Hz,
-CH,C/y=CH2), 5,25 (2H, s, -OCOOCtf2Ph), 5,12 (1H, d-d-t. J = 17, 2, 1,5 Hz, -CH2CH=CH2), 5,11 (1H. d-q, J = 10,5, 1,5 Hz, -CH2CH=CW2), 4,58 (1H. d, J = 5Hz, 1-H), 4,25 (2H, m, 11-H), 3,68 (6H. s. 3 -OCHy. 5'-0CHfi. 3,27 (1H, m, 4-H).
3,07 (1H, d-d. J = 14,5, 5Hz, 2-H), 2,93 (1H, m,
3- H), 2,57 (1H, m, -CH2CH=CH2). 2,42 (1H, m,
-Ctf2CH=CH2)
2. példa
4- Dezoxi-4 '-demetil-4O-(benzil-oxi-karbonil)]4-(2,3-dihidroxi-l-propil)-4-epipodofillotoxin (2. vegyület) g (1,79 mmol) 1. példa szerint előállított 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-allil-4-epipodofillotoxin 2 ml piridinnel készített oldatához 455 mg (1,79 mmol) ozmium-tetraoxidot adunk, és az elegyet 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Ezután a reakció után 0,8 g nátrium-hidrogén-szulfit vizes piridinnel készített oldatát adjuk hozzá, és az elegyet további 30 percig keverjük. A reakcióelegyet etil-acetáttal extraháljuk, és az extraktumot hígított sósavval és vízzel mossuk, és szárítjuk. A szerves fázist betöményítjük, és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 50 g kovasav, eluens: kloroform-metanol=20:1). Az eluátumot betöményítjük, és a maradékot éterből kristályosítjuk, az így kapott termék 1 g
4-dezoxi-4’-demetil-4’-[0-(benzil-oxi-karbonil)]-4-(2,3dihidroxi-l-propil)-4-epipodofillotoxin (2. vegyület), a hozam 94,2%.
O.p.: 170.5-172 ’C [a]g = -62,25 ° (c = 0,66, DMSO) ’H-NMR (DMSO-d6) δ ppm: 7,40 (5H, s, -OCOOCH-iP/?), 6,94, 6,84 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s,
8-H),’6,34, 6,32 (2H, s 2-H, 6’-H), 5,96 (2H, s,
-OCW2O-), 5,23 (2H, s -OCOOC/OPh), 4,78 (1H, m, -CH2CH(Otf)CH2OH), 4,58 (1H, d, J = 6,0 Hz,
1-H), 4,52 (1H, m, -CH2CH(OH)CH2O//), 4,35 (1H, m, lla-H), 4,17 (1H. m, 1 Ιβ-Η), 3,62 (6H, s,
3- 00//,, 5-00//,). 3,17-3,69 (4H, m,
-CH2C//(OH)C//2OH. 4-H). 2,94-3,02 (1H, m. 2H), 2,19 OH. m, 3-H). 1,67 (1H, m,
-C//2CH(OH)CH2OH), 1,24-1,32 (1H, m,
-C//2CH(OH)CH2OH)
3. példa
4- Dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (3. vegyület) g (1.69 mmol), a 2. példa szerint előállított 4-dezoxi-4'-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-(2,3-dihidroxi-l-propil)-4-epipodofillotoxin 80 ml benzollal készített oldatához 795 mg (1,79 mmol) ólom-tetraacetátot adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 30 percig keverjük. A reakcióelegyet ezután leszűrjük, és a szűrletet betöményítjük. A maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 70 g kovasav, eluens: kloroform-metanol=20:l), majd éterből kristályosítjuk, az így kapott termék 934 mg 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[O(benzil-oxi-karbonil)]-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (3. vegyület), a hozam 98,7%.
O.p.: 180-182 ’C [a]§ = -71,04 ’(c = 1,32, DMSO) ’H-NMR (DMSO-d6) δ ppm: 9,73 (1H, s, -C//O).
7,39 (5H, s, -OCOOCH2P/j), 6,88 (1H, s, 5-H),
6,46 (1H, s, 8-H), 6,35 (2H, s, 2’-H, 6-H), 5,96
HU 211 961 A9 (2H, s. -OCH2O-), 5,23 (2H, s -OCOOCtf2Ph),
4,54 (1H, d, J = 3,6 Hz, 1-H), 3,96-4,32 (1H, m, lla-H), 3,63 (6H, s, 3-OC/A, 5’-0C//,), 3,483,92 (1H, m, 11 β-Η), 2,56-3,40 (5H, m, 2-H, 3-H,
4-H, -C/ACHO)
4. példa
4-Dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]4-(2-formil-l-etil)-4-epipodofillotoxin (4. vegyület) 4 g (7.17 mmol), az 1 példa szerint kapott 4-dezoxi4'-demetil-4'-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-allil-4-epipodofillotoxin 40 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához cseppenként, jéghűtés mellett hozzáadunk 4,3 ml (8,6 mmol) 2 molos borán-dimetil-szulfid oldatot, amelyet tetrahdirofuránnal készítettünk, majd az elegyet egy órán át reagáltatjuk szobahőmérsékleten. A reakcióelegyet betöményítjük. majd a maradékot 80 ml metilén-kloridban feloldjuk, ezt követően hozzáadunk 3,0 g (13,9 mmol) piridinium-klór-kromátot. Az elegyet szobahőmérsékleten keverjük. A reakció végbemenetele után az elegyhez hozzáadunk 100 ml etil-acetátot. és az oldhatatlan anyagot Florisil segítségével leszűrjük. A szűrletet betöményítjük. és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk [töltet: 50 g kovasav, eluens: hexán-(etil-cetát)=l: 1 ], majd éterből kristályosítjuk. az így kapott termék 1,85 g 4-dezoxi-4’-demeti 1-4- [O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-(2-formil-l -etil )4-epipodofillotoxin (4. vegyület). a hozam 44,9%.
O.p.: 153-155 °C [a]§ = -69,09 ° (c = 0,38. DMSO) ’H-NMR (CDC1,) δ ppm: 9,83 (1H, s, -CHO). 7,40 (5H. m. -OCOOCH2P/i), 6.83 (1H, s. 5-H). 6,45 (1H, s. 8-H), 6.28 (2H, s. 2-H. 6’-H). 5.94 (2H, s, -OCHC-). 5.25 (2H. s. -OCOOC/APh), 4,58 (1H, d. J = 4.6 Hz. 1-H). 4.37 (1H, m, lla-H), 4,11 11H. m, 11β-Η). 3.67 (6H. s. 3-OC//,. 5-OCH3). 3.04-3.10 (1H. m. 4-H). 2.86-3.00 (2H. m. 2-H,
3- H). 2.49-2.67 (2H. m. -C/^CHO), 1.83-2,21 (2H. m. -C//2CH2CHO)
5. példa
4- Dezoxi-4 '-demetil-4-(formil-metil)-4-epipodofdlotoxin (5. vegyidet)
100 mg (0,178 mg), a 3. példa szerint előállított
4-dezoxi-4'-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4(formil-metil)-4-epipodofillotoxin 10 ml (etil-acetát)metanol (1:1 arányú) eleggyel készített oldatához hozzáadunk 30 mg 5%-os palládium/aktívszén katalizátort. és katalitikus reakciót végzünk hidrogénáramban (atmoszferikus nyomáson). Ezt a reakciót követően az 5%-os palládium/aktívszenet leszűrjük, és a szűrletet csökkentett nyomáson betöményítjük. A maradékot éterből kristályosítjuk, az így kapott termék 75 mg 4-dezoxi-4'-demetil-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (5. vegyület). a hozam 98,9%.
O.p.: 237-239 °C [a]g = -110,12 ” (c = 0,38, DMSO) ’H-NMR (CDC1,) δ ppm: 9,72 (1H, s, -CHO), 8,22 (1H, s, 4-OH). 6,86 (1H, s, 5-H), 6,43 (1H, s, 8-H). 6,21 (2H. s, 2’-H, 6'-H), 5,96, 5,94 (2H, s.
-OCW2O-), 4,41 (1H, d, J = 5,28 Hz, 1-H), 4,15 (1H, d-d, J = 7,9, 3,9 Hz, lla-H), 3,66-3,73 (1H, m, 11 β-Η), 3,62 (6H, s, 3’-OC//3, 5’-OCtf3), 2,56-3,40 (5H, m, 2-H, 3-H, 4-H, -Ctf2CHO)
6. példa
4-Dezoxi-4'-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)](2-oxo-2-formil-l-etil)-4-epipodofillotoxin (6. vegyület)
100 mg (0,17 mmol), a 2. példa szerint előállított 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[0-(benzil-oxi-karbonil)]-4(2,3-dihidroxi-l-propil)-4-epipodofillotoxin 5 ml metilén-kloriddal készített oldatához 73 mg (0,34 mmol) piridinium-klór-kromátot adunk, és az elegyet 1 órán át keverjük szobahőmérsékleten. Ezután a reakció után etil-acetátot adunk az elegyhez, majd a szerves fázist hideg, híg sósavoldattal, majd telített vizes nátriumklorid oldattal mossuk, és magnézium-szulfáton szárítjuk. Az oldószert ledesztilláljuk, majd a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 20 g kovasav, eluens: kloroform-metanol=20:l), és éterből kristályosítjuk, az így kapott termék 45 mg 4-dezoxi-4’-demetil-4'-[0-(benzil-oxi-karbonil)]-(2-oxo-2-formil-letil)-4-epipodofillotoxin (6. vegyület), a hozam 45,0%. ’H-NMR (CDC13) δ ppm: 9,85 (1H, s, -CH2COCHO),
7,38 (5H, m, -OCOOCH2W 6,61 (1H, s, 5-H), 6,45 (1H, s, 8-H). 6,31 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,93 (2H, s,
-OCHO-), 5,25 (2H. s, -OCOOCW2Ph). 4,55 (1H, d,
J = 3,6 Hz, 1-H), 4,12-4,40 (1H, m, 1 la-H), 3,48-4,00 (1H, m. 11 β-Η), 3,68 (6H. s, 3-OCH,. 5'-OCH,),
2,60-3,08 (5H, m. 2-H, 3-H, 4-H, -C/ACOCHO)
7. példa
4-Dez.oxi-4 '-demetil-4O-(klór-acetil) j-4-(formilmetil)-4-epipodofdlotoxin (7. vegyület) mg (0,117 mmol), az 5. példa szerint előállított
4-dezoxi-4-demetil-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin 5 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához 50 mg (0,292 mmol) klór-ecetsavanhidridet és 10 mg (0,081 mmol) dimetil-amino-piridint adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 1 éjjelen át keverjük. Ezután a reakció után az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot preparatív vékonyréteg-kromatográfiával tisztítjuk (eluens: kloroform-metanol=30:l). Az extrakcióval kapott maradékot (etil-acetát)-n-hexán elegyből kristályosítjuk, majd a kristályokat szűréssel összegyűjtjük. Az így kapott termék 50 mg 4-dezoxi-4’-demetil4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-(formiI-metil)-4-epipodofillotoxin (7. vegyület), a hozam 90,0%.
O.p.: 119-121 ’C [a]g = -85,21 ’ (c = 0,399, DMSO) ’H-NMR (CDC13) δ ppm: 9,64 (1H, s, -CHO), 6,40 (1H, s, 5-H). 6,25 (1H, s, 8-H), 6,10 (2H, s, 2’-H,
6’-H), 5,73 (1H, s, -OCW3O-), 5,72 (1H, s,
-OCH2O-), 4,36 (1H, d, J = 4,9 Hz, 1-H), 4,12 (2H, s, C1C/Y2CO-), 4,06 (1H, d, J = 7,2 Hz, 11aH), 3.61 (lH?m, 11 β-Η), 3,46 (6H. s, 3’-OCW,,
5’-OCH3), 3,37 (1H, t, J = 10,5 Hz, 2-H), 2,512,85 (4H, m, 3-H, 4-H, -C/ACHO)
HU 211 961 A9
8. példa
4-Dezoxi-4 ’-demetil-4 ’-[ O-(triklór-acetil)]-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (8. vegyület)
4,26 g (10 mmol), az 5. példa szerint előállított
4-dezoxi-4'-demetil-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin 50 ml metilén-kloriddal készített oldatához 2,36 g (13 mmol) triklór-acetil-kloridot és 1,58 g (13 mmol) dimetil-amino-piridint adunk, majd az elegyet szobahőmérsékleten 1 éjjelen át keverjük. Ezután a reakció után az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk [eluens: (etil-acetát)-nhexán=l:l]. Az eluátumot metanolból kristályosítjuk, majd a kristályokat szűréssel összegyűjtjük. Az így kapott tennék 4,10 g 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(triklór-acetil)]-4-(formil-metil)-4-epipodofiIlotoxin (8. vegyület). a hozam 71,7%.
Ó.p.: 177-178 ’C [a]g = -68,96 ’ (c = 0,58, DMSO) ’H-NMR (CDC13) δ ppm:
9.88 (1H. s. -CHO). 6,63 (1H, s, 5-H), 6.47 (1H, s,
8-H). 6.35 (2H. s. 2-H, 6'-H), 5,96 (1H, s, -OCW2O-),
4.61 (1H. d. J = 5.2 Hz. 1-H), 4,30 (1H, t. J = 8,9 Hz. llo-H). 3.80 (1H, m, 11 β-Η). 3,72 (6H, s. 3-OCW3, 5 -OCW,). 3.60 (1H. t, J = 9,6 Hz. 2-H), 2,70-3.10 (4H. m. 3-H. 4-H. -C/LCHO)
9. példa
4-Dezoxi-4 -demetil-4 O-acetil)-4 '-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (9. vegyület) mg (0.117 mmol), az 5. példa szerint előállított
4-dezoxi-4’-demetil-4-(formil-metil)-4-epipodofilloto xin 5 ml tetrahidrofuránnal készített oldatához 50 mg (0.49 mmol) ecetsavanhidridet és 10 mg (0.081 mmol) dimetil-amino-piridint adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten egy éjjelen át keverjük. Ezután a reakció után az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot preparatív vékonyréteg-kromatográfiával tisztítjuk (eluens: kloroform-melanol=30:1). Az extrakcióval kapott maradékot n-hexánból kristályosítjuk, és a kristályokat szűrjük. Az így kapott termék 40 mg 4-dezoxi-4‘-demetil-4'-(O-acetil)-4'-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (9. vegyület). a hozam 73,0%.
O.p.: 130-133 ’C [ot]§ = -88,40 ’ (c = 0,5, DMSO) ’H-NMR (CDC1,) δ ppm: 9,55 (1H. s, -CWO), 6,30 (1H. s, 5-H). 6,16 (1H. s, 8-H), 5.99 (2H, s. 2-H, 6-H), 5.63 (1H, s, -OCH.O-), 5,62 (1H, s, -OCW2O-), 4,27 (1H, d, J = 4,9 Hz. 1-H), 3,98 (1H, t, J - 8.2 Hz, lla-H), 3,51 (1H, m, 11β-Η),
3,37 (6H, s, 3-OCtf,, 5’-OCW3), 3,28 (1H, t, J = 9.9 Hz. 2-H). 2,42-2,75 (4H, m, 3-H, 4-H, -CALCHO). 1,97 (3H, s, -OCOCW,)
10. példa
4-Dezoxi-4 -demetil-4 ’-[O-(terc-butil-difenil-szilill]-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (10. vegyület) mg (0,117 mmol), az 5. példa szerint előállított
4-dezoxi-4'-demetil-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin 5 ml dimetil-formamiddal készített oldatához hozzáadunk 33 mg (0,12 mmol) terc-butil-difenil-szililkloridot és 79 mmg (0,64 mmol) dimetil-amino-piridint, és az elegyet 1 éjjelen át keverjük. Ezután a reakcióelegyet etil-acetáttal extraháljuk, majd szárítjuk. Az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot preparatív vékonyréteg-kromatográfiával tisztítjuk (eluens: kloroform-metanol=30:l). Az extrakcióval nyert maradékot csökkentett nyomáson szárítjuk. Az így kapott termék 35 ml 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(terc-butil-difenil-szilil)]-4-(formil-metil)-4-epipodofíllotoxin (10. vegyület), a hozam 37,4%.
’H-NMR (CDC13) δ ppm: 9,71 (1H, s, -CWO), 7,71
H ÍJ (4H, m, -Si( @ )2), 7,38 (6H, m, -Si(-£^tf)2),
H K
6,50 (1H, s, 5-H), 6,38 (1H, s, 8-H). 6,06 (2H, s,
-H, 6’-H), 5,87 (2H, s, -OCtf2O-), 4,40 (1H, d,
J = 4,9 Hz, 1-H), 4,16 (1H, t, J = 7,5 Hz, lla-H),
3,70 (1H, m, 11 β-Η), 3,43 (1H, t, J = 9,5 Hz, 2-H),
3,28 (6H, s. 3’-OCA/3. 5'-OCW3), 2,47-2,84 (4H, m. 3-H, 4-H, -C/Y2CHO), 1,05 (9H, s, -Si-t-Bu)
]]. példa
4-Dezoxi-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (Π. vegyület)
500 mg (1,2 mmol) 4-epipodofilloxin 10 ml diklórmetánnal készített oldatához hozzáadunk 274 mg (2,4 mmol) trimetil-allil-szilánt. és az elegyet -10 ’C-ra hűtjük le. Ehhez az oldathoz hozzáadunk 0,35 ml bór-trifluorid-etil-étert, és az elegyet 4 órán át keverjük. Ezután 0,35 ml piridint adunk hozzá, majd a reakcióelegyet etilacetáttal extraháljuk. A szerves fázist szántjuk és desztilláljuk, majd a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk [töltet: 50 g kovasav, eluens: (etil-acetát)-hexán=l :2], Az eluátumot éter-hexán elegyből kristályosítjuk, a kristályokat leszűrjük, és így 450 mg 4-dezoxi-4-allil-4-epidofillotoxint kapunk, a hozam 81,1%. Ezután e vegyület 200 mg-ját (0.46 mmol) 4 ml piridinben oldjuk, és az oldathoz 116 mg (0,46 mmol) ozmium-tetraoxidot adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten 1 órán át keverjük. Ezután a reakció után 0.1 g nátrium-hidrogén-szulfit vizes piridinnel készített oldatát adjuk az elegyhez, és azt 30 percig keverjük. Ezt a reakcióelegyet etil-acetáttal extraháljuk, és az extraktumot híg sósavoldattal, majd vízzel mossuk, és szántjuk. A szerves fázist betöményítjük, és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 50 g kovasav. eluens: kloroform-metanol=20:1). Az eluátumot betöményítjük, majd éter-hexán elegyből kristályosítjuk, így 194 mg 4-dezoxi-4-(2,3-dihidroxi-l-propil)-4-epipodofillotoxint kapunk (hozam: 89,3%).
O.p.: 144-145 ’C [a]§ = -73,42 ’ (c = 0,52. CHC13)
Ennek a vegyületnek 100 mg-ját (0,21 mmolt) 10 ml benzolban oldjuk, és az oldathoz 113 g (0,25 mmol) ólom-tetraacetátot adunk, majd az elegyet szobahőmérsékleten 20 percig keverjük. A reakcióelegyet ezután leszűrjük, és a szűrletet betöményítjük. A maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 20 g kovasav, eluens: kloroform-metanol=20:1). majd 1:1 arányú éter-hexán elegyből kristályosítjuk. Az így kapott ter8
HU 211 961 A9 mék 90 mg 4-dezoxí-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxin (11. vegyület), a hozam 97,4%.
O.p.: 157-159 ’C [a]g = -105,82 ' (c = 1,253, DMSO)
Ή-NMR (CDC13) δ ppm: 9,84 (1H, s, -C77O), 6,29 (1H, s, 5-H), 6,46 (1H, s, 8-H), 6,28 (2H, s, 2’-H,
-H). 5,93 (2H. s, -OC//2O-), 4.52 (1H, d,
J = 3,6 Hz, 1-H), 4,12-4,36 (1H, m, lla-H), 3,79 (3H. s. 4’-OC/A). 3,74 (6H, s, 3-OC77,, 5’OC/7,), 3.40-3,92 (1H, m, 11 β-Η), 2,56-3,24 (5H, m, 2-H, 3-H, 4-H, -C772CHO)
72. példa
4-Dezoxi-4 '-demetil-4O-(benzil-oxt-karboniI)]4-/3-(N,N-dimetil-amino)-l-propil]-4-epipodofillotoxin(12. vegyület)
0.1 ml 50%-os vizes dimetil-amin oldat és 3 ml metanol elegyéhez 0.1 ml ecetsavat és 35 mg (0,56 mmol) nátrium-ciano-bórhidridet adunk, ezt követően 300 mg (0.52 mmol), a 4. példa szerint előállított 4-dezoxi-4'-demetil-4'- [O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-(2-formil-1 -etil )-4 -epipodofillotoxint. Az elegyet szobahőmérsékleten 1 órán át reagáltatjuk. Ezután 30 ml kloroformot adunk az elegyhez. a reakcióelegyet telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és vízzel mossuk, magnéziumszulfáton szárítjuk. Az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 20 g kovasav. eluens: kloroform-metanol-20:1). Az így kapott termék 245 mg 4-dezoxi-4’-demetil-4-[O-(benzil-oxikarbonil)]-4-[3-(N.N-dimetil-amino)-l -propil]-4-epipodofillotoxin (12. vegyület), a hozam 78%.
13. példa
4-De;.oxi-4 '-demetil-4 '-[O-(benzil-oxi-karbonil) }4-[2-(N.N-dimetil-amino)-l-etil ]-4-epipodofillotoxin (13. vegyület) mg (0.167 mmol) 50% -os vizes dimetil-amin oldat és 5 ml metanol elegyéhez 0.1 ml ecetsavat és 10 mg (0.19 mmol) nátrium-ciano-bórhidridet adunk, ezt követően 100 mg (0.178 mmol). a 3. példa szerint előállított 4-dezoxi-4'-demetil-4'-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxint. és az elegyet 1 órán át reagáltatjuk szobahőmérsékleten. Ezután 100 ml etil-acetátot adunk az elegyhez, a reakcióelegyet telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és vízzel mossuk, majd magnézium-szulfáton szárítjuk. Az oldószert ledesztilláljuk. és a maradékot vékonyréteg-kromatográfiával tisztítjuk (eluens: kloroform-metanol=5:1). A kapott termék 60 mg 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(benzil-oxikarbonil)]-4-[2-(N,N-dimetil-amino)-l-etil]-4-epipodofillotoxin (13. vegyület), a hozam 57,2%?.
14. példa
4-Dezoxi-4'-demetil-4'-[O-(benzil-oxi-karbonil)]4-[2-(N-metil-N-ciklohexil-amino)-l-etil]-4-epipodofillotoxin (14. vegyület)
180 mg (1,81 mmol) ciklohexil-amint 10 ml metanolban oldunk, és az oldathoz hozzáadunk 0,1 ml ecetsavat és 85 mg (1,35 mmol) nátrium-ciano-bórhidridet, ezt követően pedig 500 mg (0,9 mmol), a 3. példa szerint előállított 4-dezoxi-4’-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]4-(formil-metil)-4-epipodofillotoxint, majd az elegyet 1 órán át reagáltatjuk szobahőmérsékleten. Ehhez a reakcióelegyhez 0,1 ml 37%-os formalint adunk, és a reakciót tovább hagyjuk 1 órán át szobahőmérsékleten végbemenni. A reakcióelegyet kloroformmal hígítjuk, telített vizes nátrium-hidrogén-karbonát oldattal és vízzel mossuk, majd magnézium-szulfáton szárítjuk. Ezután az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 20 g kovasav, eluens: kloroform-metanol=20:1). Az így kapott termék 4-dezoxi-4’demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-[2-(N-metil-Nciklohexil-amino)-l-etil]-4-epipodofillotoxin (14. vegyület), a hozam 79%.
75. példa
4-Dezoxi-4'-demetil-4’-[0-(benzil-oxi-karbonil)]4-[2-(i\!,N-dietil-amino)-l-etil l-4-epipodofillotoxin (15. vegyület) mg (0,53 mmol) dietil-amin és 10 ml metanol elegyéhez hozzáadunk 0,1 ml ecetsavat és 52 mg (0,82 mmol) nátrium-ciano-bórhidridet, majd ezt követően 300 mg (0,53 mmol). a 3. példa szerint előállított 4-dezoxi-4'-demetil-4’-[O-(benzil-oxi-karbonil)]-4(formil-metil)-4-epipodofillotoxint, és az elegyet 1 órán át reagáltatjuk szobahőmérsékleten. Ezt a reakcióelegyet kloroformmal hígítjuk, telített vizes nátriumhidrogén-karbonát oldattal mossuk, és magnéziumszulfáton szárítjuk. Ezután az oldószert ledesztilláljuk, és a maradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 20 g kovasav, eluens: kloroform-metanol=20:l). A kapott termék 175 mg 4-dezoxi-4'-demetil-4'-|O-(benzil-oxi-karbonil)]-4-[2-(N.N-dietil-amino)-l-etil]-4— epipodofillotoxin (15. vegyület), a hozam 53.5%.
16-27. példa
A 12-15. példákban leírtakkal megegyező módon állítjuk elő az (la) általános képletű 16—27. sorszámú vegyületeket. A vegyületek jellemző adatait és a hozamokat az 7. táblázat tartalmazza.
7. táblázat
A 16-27. vegyületek adatai
72. vegyület
R=-CH1CH2CH2N(CH?i)2
Hozam: 78,0%
Ή-NMR (Oldószer: CDC1?) δ (ppm) 7,37 (5H, m, E/iCH^OCO-), 6,71 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8H). 6~30 (2H. s, 2'-H, 6’-H), 5,93 (2H, s, -OC/7-,Ο-), 5,25 (2H, s, PhC772OCO-), 4,00-4,60 (3H. m, 1-H. 11-H), 3,67 (6H. s, 3-OC/7,, 5’9
HU 211 961 A9
OCHf. 3,00 (3H, m, 2-H, 3-H, 4-H). 2,20-2,40 (2H, m, -CH2N<), 2,22 (6H, s, -N(C«3)2), 1,66 (4H, m, -C//2CW2CH2N<)
13. vegyület R=-CH2CH2N(CH2)2 Hozam: 57,2% 'H-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm)
7,37 (5H, m, f7iCH2OCO-), 6,74 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8-H), 6,29 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,93 (2H, s, -OCtf2O-), 5,25 (2H, s, PhC//2OCO-), 4,56 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1 —H), 4,00-4,28 (2H, m, 1-H, 11-H),
3,67 (6H. s, 3-OCW3, 5-OCtf3). 2,68-3,28 (3H, m, 2-H, 3-H, 4-H), 2,32 (2H, t, J = 7,2 Hz, -CH2N<). 2,27 (6H, s, -N(C//3)2), 1,48-2,04 (2H, m, -Ctf2Ctf2CH2N<)
14. vegyület ch3 r=-CH2CH2n-(22)
Hozam: 79,0%
Ή-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,46 (5H, m, P/?CH2OCO-), 6,73 (1H. s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8H). 631 (2H, s, 2-H, 6-H). 5,93 (2H, s, -OCH.O-). 5,25 (2H, s, PhC^OCO-), 4,10-4,60 (3H. m. 1-H. 11-H). 3,68 (6H, s, 3’-OCH3. 5’OCH>). 2.80-3,16 (3H, m. 2-H. 3-H, 4-H), 2,382,53 (3H. m, -CH2N<. £}). 2,26 (3H, s,
H >NC/A). 1.79 (7H. m.-CH2C//2N<. Xle: ).
1.13-1.28 (5H. m. -0fH(aq))
15. vegyület
R=-CH2CH2N(C2H5)2
Hozamm: 53,5%
Ή-NMR (Oldószer: CDCl·,) δ (ppm) 7,45 (5H. m. P/íCH2OCO-). 6,65 (1H. s. 5-H), 6,38 (1H, s, 8H), 6,28 (2H, s. 2-H, 6-H), 5,86 (1H. D, J = 1.5 Hz. -OCH.O-). 5,85 (1H, d, J= 1,5 Hz, -OCH2O-). 5,26 (2H, s, PhCtf2OCO-). 4,47 (1H, d.J = 5.0Hz, 1-H), 4,26 (1H. dd, J = 9,7 Hz, 11aH). 4,06 (1H, t, J = 9 Hz, 11β_Η), 3.71 (6H, s,
3- OCH,. 5-OCtf,). 3,06 (1H, dt, J = 7 Hz. 5 Hz,
4- H). 2.91 (1H. dd. J = 14 Hz, 5 Hz, 2-H), 2,87 (1H. dddd, J = 14 Hz. 9Hz. 7 Hz. 5 Hz. 3-H), 2,49 (4H, q, J = 7 Hz, -N(CH2CH3)2), 2,41 (2H. m, -Ctf2C/LN<). 1.82 (1H, m. -Ctf2CH2N<). 1,63 OH, m, -C/Y2CH2N<), 0,98 (6H, t, J = 7 Hz, -N(CH2CH,)2)
16. vegyület
CH,
I
R=-CH2CH2NCH2CH2OH Hozam: 79.5%
Ή-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,37 (5H, m, P/jCH2OCO-). 6,72 (1H, s, 5-H), 6.44 (1H, s, 8H), 6,30 (2H, s, 2 -H, 6'-H), 5,93 (2H, s, -OCtf2O-), 5,25 (2H, ,s PhCW2OCO-), 4,00-4,60 (3H, m, 1-H, 11-H), 3,67 (6H, s, 3’-OCH3,
5-OCHj), 2,80-3,20 (5H, m, 2-H, 3-H, 4-H, CH2OH), 2,40-2,70 (4H, m, -CH2NCH2-), 2,30 (3H, s, >NC//3), 1,60-2,10 (2H, m, -CH2CH2N<)
17. vegyület
CH3
I
R=-CH2CH2N-N(CH3)2 Hozam: 79,9%
Ή-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,37 (5H, m, P/iCH2OCO-), 6,79 (1H, s, 5-H), 6,43 (1H, s, 8H), 6,31 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,92 (2H, s, -OCW2O-), 5,25 (2H, s, PhCW2OCO-). 4,54 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1-H), 4,10-4,40 (2H, m, 11-H), 3,67 (6H, s, 3-OCtf3, 5'-OCH3), 2,80-3,30 (3H, m,
2-H, 3-H, 4-H), 2,46 (2H, t, J = 7,2 Hz, -C//2N<),
2,33 (6H, s, -N(C«3)2). 2,26 (3H, s, -N(CH3)N(CH3)2), 1,60-2.10 (2H. m. -C//2CH2N<)
18. vegyület r=-ce2ch2n^n-ch3 Hozam: 76,9% 'H-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,37 (5H, m, P/jCH,OCO->, 6,74 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8H), 6~29 (2H, s, 2’-H, 6-H), 5,92 (2H, s, -OC/AO-), 5,24 (2H, s. PhCW2OCO-). 4,56 (1H, D, J=5.4 Hz, 1-H), 3,96-4.44 (2H, m, 11-H), 3,67 (6H, s, 3-OC//,. 5 -OCW3). 2,76-3,28 (3H. m,
2-H. 3-H. 4-H), 2.49 (8H. m.-»J- ). 2,30 (3H, s. >NCH3). 2,36 (2H. m. -CW2N^N-), 2,08 (2H, m, -C/72CH2N^N-)
19. vegyület
CH,
I
R=-CH2CH2NCH2CH2N(CH3)2 Hozam: 42,4%
Ή-NMR (Oldószer: CDCl,) δ (ppm) 7,38 (5H, m, P/iCHiOCO-), 6,75 (1H. s, 5-H), 6,44 (1H, s,
8-H), 6,30 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,93 (2H, s, -OCtf2O-), 5,25 (2H, s, PhCW2OCO-), 4,56 (1H, d, J = 4,5 Hz, 1-H), 3,96-4,40 (2H, m, 11-H), 3,67 (6H, s, 3 -OCH,, 5 -OCH,), 2,80-3,24 (3H, m,
2-H, 3-H, 4-H), 2,38-2,60 (6H, m,
-Ctf->NC/LC//,N<), 2,27 (9H, s,
-N(C/y3)CH2CH2N(CW3)2). 1,60-2,08 (2H, m, -CH2CH2N(CH3)CH2CH2N<)
20. vegyület
CH3
I
R = -CHiCH2NCH(CH2OHb
HU 2)1 961 A9
Hozam: 70,0% 'H-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,37 (5H, m, P/?CH2OCO-). 6,68 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8H), 6,30 (2H, s, 2’-H, 6’-H). 5,93 (2H. s, -OCH43-). 5,25 (2H. s PhCtf2OCO-), 4,59 (1H. d, J = 3.6 Hz, 1-H), 3,92-4,48 (2H, m, 11-H), 3,68 (6H, s, 3'-OC//3, 5’-OCtf3), 3,66 (4H, d, J = 7,0 Hz. -CH(CH2OH)2). 2,60-3,24 (7H, m, 2H, 3-H, 4-H. -C//2NCH<), 2,37 (3H. s, >NCH3),
I, 48-2,20 (4H, b, -Ctf2CH2NCH(CH2O//)2)
21. vegyidet
Γ3 r*-ch2ch2nch2ch2i£2)
Hozam: 64,0% 'H-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,37 (5H, m, P/iCH2OCO-), 6.74 (1Η, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8H), 6,30 (2H, s. 2’-H. 6’-H), 5,93 (2H, s, -OC/AO-). 5,25 (2H, s PhC//2OCO-). 4,00-4,60 (3H. m. 1-H. 11-H), 3.55 (6H. s, 3’-OCH,.
-OCH,). 2,90-3.20 (5H. m, 2-H. 3-H. 4-H.
H!e)
4-H, -nQ). 2.43-2,55 (8H,m.-CH2N(CH3)CH2Ctf2
H(ef
K(aq) >· 2.27 (3H, s. >NCH3), 1.40-1,76 (8H, m, H(aq)
-CHöCHiNíCH.ri-.-fQ^)
22. vegyidet r=-ch2ch2n^2>
Hozam: 96.091 'H-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7.38 (5H. m, P/íCH2OCO-). 6.75 (lH.’s. 5-H), 6,44 (1H, s.
8-H). 6.30 (2H. s, 2'-H. 6'-H). 5,93 (2H, s, -OC//2O-). 5.25 (2H. s PhCH^OCO-), 4.24-A55 (3H. m. 1-H. 11-H). 3,67 (6H. s. 3-OC/7,,
-OCHa. 2.90-3.44 (3H. m. 2-H. 3-H. 4-H). 2.24-2.40 (6H. m. -<*,£>). 1.20-1.95 (8H, m. -vO)
23. vegyidet
Hozam: 79,1 %
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6) δ (ppm) 7.39 (5H, m, P/?CH2OCO-), 7.02 (1H, s, 5-H), 6,48 (1H, s,
8-H). 6.32 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,98 (2H, s, -OCW2O-). 5,23 (2H, s, PhCtf2OCO-), 4,54 (1H, d, J = 3,6 Hz, 1-H), 3,92-4,44 (2H, m, 11-H), 3,62 (6H, s. 3 -OCHy, S'-OCHfi, 2,60-3,50 (14H, m,
2-H. 3-H. 4-H. ), 1.20-2,60 (12H, m,
24. vegyidet
CH ,
I
R=-CH2CH2NCH2CH2OCH3
Hozam: 76,0%
Ή-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 7,38 (5H, m, PhCHsOCO-). 6,80 (lH.s. 5-H), 6,44 (1H, s,
8-H). 6,30 (2H, s, 2’-H, 6'-H), 5,93 (2H, s, -OC/AO-), 5,26 (2H. s PhCW2OCO-), 4,57 (1H, d, J = 5.0 Hz, 1-H), 4,34 (1H, t, J = 9,6 Hz, lla-H),
4,14 (1H, t, J = 9,5 Hz, 11 β-Η), 3,68 (6H, s, 3OCW3, 5’-OCH3), 3,53 (2H, t, J = 5,0, Hz, -CHiOCH,), 3,39 (1H, m, 4-H), 3,37 (3H, s, -CH2OC//3), 2,95-3,19 (2H, m, 2-H, 3-H), 2,64 (2H, m, CW2N<), 2,48 (2H, m, >NCH2CH2OCH3),
2.34 (3H, s, >NCH3), 1,96 (1H, m, -CH2CH2N<),
1,72 (1H, m,-CH2CH2N<)
25. vegyidet ch3
-ch2ch2nch2^>
Hozam: 65,0%
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6) δ (ppm) 8,51 (2H, d
K
J = 5,6 Hz,-Öo ), 7.39 (5H. m, PACH.OCO-),
H H
7.34 (2H, d, J = 5,6 Hz.-^n ), 6.82 (1H, s, 5-H), /
6,45 (1H. s, 8-H), 6,32 (2H. s, 2’-H, 6’-H), 5,96 (2H. s, -OC/AO-), 5,23 (2H, s, PhC//2OCO-),
4,52 (1H, d, J = 5,9 Hz, 1-H), 4,26 (1H. m, 11aH), 4,05 (1H, m, 11 (5-H), 3,10-3,70 (4H, m, 2-H,
4- H. -N(CH3)C//2--0O, 3,62 (6H, s. 3’-OCH3,
5- OCW,). 2,90 (1H, m, 3-H), 2,30-250 (2H, m, -CH2CW2N<), 2,16 (3H, s, >NCH3), 2,10 (1H, m, -CWiCHnNc), 1,60 (1H. m. -C/ACH2N<)
26. vegyidet ch3 r=-ch2ch2nch2-^>
Hozam: 66,0%
Ή-NMR (Oldószer: CDC13) δ (ppm) 8,57 (1H, d,
H
J = 4 Hz, -(3 ). 7,68 (1H, m, -{j-H ), 7,36 (6H, m, P/zCH2OCO-, -Ö ), 7,20( lH,m, -Q ),
H H
6,74 (1H, s, 5-H), 6,43 (1H, s, 8-H), 6,29 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,25 (2H, s, PhCtf2OCO-), 4,55 (1H, d, J = 5 Hz, 1-H), 4,10(lH,m, lla-H), 4,00 (1H,
N-T, m, 11 β-Η), 3,73 (1H, d, J = 8,1 Hz, -NCHr-θ ),
3,67 (6H. s, 3-OCH3. 5 -OCHy), 3,15 (1H, m, 4-H), 2,97 (1H, dd, J = 5,3 Hz, 9,8 Hz, 2-H), 2,87 (1H, m, 3-H), 2.44 (2H, m, -CH2CH2N<), 2,34 (3H. S, >NCH3). 1,91 (1H. m, -C//2CH2N<), 1,78 (1H, m,-CH2CH2N<)
II
HU 211 961 A9
27. vegyület
CH,
I
R=-CH2CH2N (CH2)3N(CH3)2 Hozam: 58,0%
Ή-NMR (Oldószer: CDC1,) δ (ppm) 7,46 (5H, m, P/iCH2OCO~), 6,75 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s,
8-H), 6,30 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,94 (2H, s, -OCW2O-), 5,25 (2H, s, PhCtf2OCO-), 4,57 (1H, d, J = 5 Hz, 1-H). 4,35 (1H, t, J = 7,7 Hz, lla-H), 4,13 (1H, t, J = 8,5 Hz, 11 β-Η), 3,68 (6H, s,
3’-OCtf3, 5’-OCH3), 3,16 (1H, m, 4-H), 3,02 (1H, dd, J = 5 Hz, 8,5 Hz, 2-H), 2,92 (1H. m, 3-H), 2,38 (6H, m, -CH2NCH2CH2CH2N(CH3)2), 2,27 (6H, s, -N(C//3b), 2,24 (3H, s, -N (Ctf3)-CH2-), 1,682,07 (4H, m, -CH2CH2N-CH2CH2CH2N(CH3)2)
28. példa
4-Dezoxi-4'-demetil-4- [ 3-(N ,N-dimetil-amino)-1 propil]-4-epipodofillotoxin (28. vegyület)
230 mg (0,38 mmol). a 12. példa szerint előállított 4dezoxi-4'-demetil-4'-[O-(benzil-oxi-karbonil)-4-[3-(N,Ndimetil-amino)-l-propil]-4-epipodofillotoxin 4 ml (etilacetát (-metanol (1:1 arányú) eleggyel készített oldatához 50 mg 10%-os palládium/aktívszén katalizátort adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten hidrogéngáz áramban, atmoszferikus nyomáson 4 órán át reagáltatjuk. A katalizátort leszűrjük, majd az oldószert ledesztilláljuk, és a aradékot oszlopkromatográfiával tisztítjuk (töltet: 5 g kovasav. eluens: kloroform-metanol=20:1). Az eluátumot feloldjuk 2 ml diklór-etánban, majd 0,2 ml 4n-HCl-etil-acetátot adunk hozzá. Az elegyet csökkentett nyomáson betöményítjük. és a maradékot dietil-éterből kristályosítjuk. Az így kapott termék 110 mg 4-dezoxi-4’-demetil-4-[3(N.N-dimetil-amino)-1 -propil)-4-epipodofillotoxin (28. vegyület). a hozam 61.5%-.
29. példa
4-Dezoxi-4'-demeril-4-l2-(N,N-dieti!-amino)-Jetil]-4-epipodofillotoxin (31. vegyület)
160 mg (0.25 mmol ), a 15. példa szerint előállított 4dezoxi-4'-demetil-4'-[O-(benzil-oxi-karbonil)-4-[2-(N, N-dietil-amino)-l-etil]-4-epipodofillotoxin 20 ml (etilacelál)-metanol (1:1 arányú) eleggyel készített oldatához 20 mg 10%-os palládium/aktívszén katalizátort adunk, és az elegyet szobahőmérsékleten hidrogéngáz áramban, atmoszferikus nyomáson 10 órán át reagáltatjuk. A katalizátort leszűrjük, majd az oldószert csökkentett nyomáson végzett betöményítéssel eltávolítjuk. Az így kapott termék 102 mg 4-dezoxi-4’-demetil-4-[2-(N,N-dietiI-amino)-lelil]-4-epipodofillotoxin (31. vegyület), a hozam 84,3%.
30-52. példa
A 28. és 29. példában leírtakkal azonos módon állítjuk elő a 29, 30.. 32-53. sorszámú (Ib) általános képletű vegyületeket. A vegyületek adatait a 2. táblázatban foglaljuk össze.
28. vegyület
R=-CH2CH2CH2N(CHy)rHCl Hozam: 61,5%. Olvadáspont 240-243 °C
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 9,74 (1H, brs, ΝΉ), 8,22 (1H, s, 4’-OH), 6,89 (1H, s, 5-H),
6.45 (1H, s, 8-H), 6,20 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,98 (1H, d, J = 1 Hz, -OC//2O-), 5,96 (1H, d, J = 1 Hz, -OC/AO-), 4,43 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1-H), 4,38 (1H, t.~J = 8 Hz, lla-H), 4,12 (1H, dd, J = 11 Hz, 8 Hz, 11β-Η), 3,62 (6H, s, 3’-OCW3, 5’-OCH3),
3,12 (1H, dd, J = 14,5 Hz, 5,5 Hz, 2-H), 3,08 (2H, m, -CH2N<), 3,05 (1H, m, 4-H), 2,86 (1H, m,
3-H), 2,75 (6H, s, -N(CH3)2). 1,84 (1H, m, -CH2CW2CH2N<), 1,76 (ÍH, m,
-C//2CH2CH2N<), 1,61 (1H, m,
-CWiCH2CH2N<), 1,41 (1H, m, -CH2CW2CH2N<)
29. vegyület
R=-CH2CH2N(CHy)2HCl
Hozam: 81,8%. Olvadáspont: 226-228 °C
Ή-NMR (Oldószer: CD3OD): δ (ppm) 6,81 (1H, s,
5-H), 6,47 (1H, s, 8-H), 6,29 (2H, s, 2’-H, 6’-H),
5.93 (1H, d, J = 1,0 Hz, -OC/AO-). 5,92 (1H, d, J = 1,0 Hz, -OC/7-,Ο-), 4.56 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1 -H),
4,42 (1H, dd, J = 8,5 Hz. 7.5 Hz. 1 la-H), 4,17 (1H. dd, J = 11 Hz, 8,5 Hz, 11 β-Η), 3,71 (6H, s, 3’-OCH3, 5’-OCH3), 3,3 (2H, m, -CH2N<), 3,24 (1H, m, 4-H),
3,17 (1H, dd, J = 14,5 Hz. 5.5 Hz, 2-H), 3,05 (1H, m,
3-H), 2,87 (6H, s, -N(CH3)2). 2,19 (1H, m. C//2CH2N<), 1,91 (1H. m, -CH2CH2N<)
30. vegyület “3
R-CHjCHjN-fQj -HCl
Hozam: 81,0 %,. Olvadáspont: 240-242 ”C (bomlik)
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 9,94 (1H, brs, N+H), 8,23 (1H, s, 4’-OH), 7,05 (1H, s, 5-H),
6.46 (1H, s, 8-H), 6,20 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,99 (1H, d, J = 1,0 Hz, -OCH20-), 5,96 (1H, d, J = 1,0 Hz, -OCH2O-), 4,45 (1H, d, J = 5,5 Hz,
1- H), 4,38 (1H, m, lla-H), 4,15 (1H, m, 11β-Η),
3,62 (6H, s, y-OCH,, 5'-OCHy), 3,20 (1H, m,
-CH2N<), 3,20 (lH,m. >NjO >’ 3,12 (2H,m,
H
2- H, 4-H), 2,87 (1H, m, 3-H), 2,8 (1H, m, -CH2N<),
2,65 (3H, s, >NCH3), 2,27 (1H, m, -CH2CH2N<), 1,97 H\ (2H,m, >Ny) ), l,86(lH,m,-CH2CH2N<), 1,84 (2H,
HfS
HU 211 961 A9
HP ), 1,62 (1H. m?N-0-HP ). M2(2H, m. >»<> ), 1,30 (2H, ), 1,13 (1H, m.
Ha *>
Ha ><< )
Ka
31. vegyület
Hozam: 84,3%. Olvadáspont: 204-205 °C 'H-NMR (Oldószer: CDC1,) δ (ppm) 6,66 (1H, s,
5-H), 6,38 (1H, s, 8-H), 6,24 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,87 (1H, d, J = 1,5 Hz, -OCtf2O-), 5,86 (1H, d, J = 1,5 Hz, -OCtf2O-), 5,30 (1H, b, 4’-OH), 4,47 (1H, d, J = 5.0 Hz, 1-H), 4,27 (1H, dd, J = 9,7 Hz, 11 a-H), 4,05 (1H. t, J = 9 Hz, 11 β-Η), 3,70 (6H, s,
3- OCH,. 5-OCtf,), 3,07 (1H, dt, J = 7 Hz, 5 Hz,
4- H), 2,92 (1H, dd, J = 14 Hz, 5 Hz, 2-H), 2,88 (1H. dddd, J = 14 Hz, 9 Hz, 7 Hz, 5 Hz 3-H), 2,50 (4H, q, J = 7 Hz. -N(Ctf2CH3)2), 2,41 (2H, m, -CH2C/7iN<), 1.82 (1H. m, -CW,CH2N<), 1,64 (1H. m. -CH2CH2N<). 0.99 (6H, t, J = 7 Hz. -N(CH-,C/Ab)
32. vegvület
CH3
I
R=-CH2CH2NCH2CH2OH HCI
Hozam: 72.0% . Olvadáspont: 234-237 ’C (bomlik) 'H-NMR (Oldószer: CD,OD): δ (ppm) 6,83 (1H. s,
5-H). 6.47 (1H. s. 8-H). 6.29 (2H, s, 2-H. 6-H),
5.93 (1H. d. J = 1 Hz. -OC/AO-), 5,92 (1H, d, J = 1 Hz. -OC//2O-), 4.56 (1H. d, J = 5.5 Hz,
1- H). 4.42 (1H. dd. J = 8,5 Hz, 7,5 Hz, 11 a-H),
4,14 (1H. dd. J = 11 Hz. 8,5 Hz, 11 β-Η), 3.86 (2H,
t. J = 5,5 Hz. >NCH2C/AOH). 3.71 (6H, s. 3’OCW3, 5-OCtf,). 3.3 (2H. m,
-CH2C//2NCH2CH2OH), 3,2-3,3 (3H, m, 4-H. -C/72CH2OH). 3.17 <1H, dd, J = 14,5 Hz. 5,5 Hz,
2- H). 3.05 (1H, m. 3-H). 2,91 (3H, s, >NCH3), 2.23 (1H, m. -CW2CH,NCH2CH1OH), 1,96 (1H. m, -C/ACH:NCH,CH,ÖH)
33. vegvület
CH3
I
R=-CH2CH2N-N(CH,)2HCI
Hozam: 89,2%. Olvadáspont: 224-226 ’C 'H-NMR (Oldószer: CD3OD) δ (ppm) 6,81 (1H, s,
5-H), 6,45 (1H, s, 8-H), 6,30 (2H, s, 2’-H, 6’-H),
5,93 (1H, d, J = 1 Hz, -OCW2O-), 5,92 (1H, d, J = 1 Hz, -OC/y2O-), 4,55 (1H, d, J = 5,5 Hz,
1- H), 4.43 (1H, dd, J = 8,5 Hz, 7,5 Hz, 11 a-H),
4,16 (1H, dd, J= 11 Hz, 8,5 Hz, 11 β-Η), 3,71 (6H, s, 3’-OC//3. 5-OCí/3). 3,3 (2H, m, -Ctf2N<). 3,24 (1H, m, 4-H), 3,15 (1H. dd, J = 14,5 Hz, 5,5 Hz,
2- H), 3,02 (1H. m. 3-H). 2,80 (6H, brs, -N(C//,b),
2.72 (3H, brs,-N(C/Y3)-N<), 2,13 (1H, m, -CW2CH2N<). 1,80 (1H, m,-C//,CH2N<)
34. vegyület
R=-CH-CH-Nr_AM-CH,«2HCl
Hozam: 66,7%. Olvadáspont: 232-236 ’C (bomlik) 'H-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 6,91 (1H, s,
5-H), 6,43 (1H, s, 8-H), 6,23 (2H, s, 2’-H, 6’-H),
5.94 (1H, d, J = 1 Hz, -OCW2O-), 5,93 (1H, d, J = 1 Hz, -OCtf2O-), 4,43 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1H), 4,35 (1H, t, J = 8 Hz, lla-H), 4,15 (1H, dd, J = 11 Hz, 8 Hz, 11 β-Η), 3,46 (6H, s, 3’-OCtf3, y
5’-OCW3), 3,20-3,50 (10H,m, )3,16 (1H, m, 4-H), 3,08 (1H, dd, J = 14,5 Hz,
5,5 Hz, 2-H), 2,88 (1H, m, 3-H), 2,72 (3H, s, >NCtf3), 2,17(1H, m,-cH2CH2fTN- χ i,80(lH,m,
-ck2ch2O- )
35. vegvület
CH3
I
R=-CH2CH2NCH2CH2N(CH3)2 2HC1 Hozam: 71,7%. Olvadáspont: 203-205 ’C 'H-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 6,95 (1H, s,
5-H). 6,44 (1H, s, 8-H), 6,23 (2H, s, 2’-H, 6’-H),
5.95 (1H, d, J = 1 Hz, -OCW2O-), 5,94 (1H, d, J = 1 Hz, -OCW,O-), 4,44 (1H, d, J = 5,5 Hz,
1- H), 4.36 (lH.’t, J = 8 Hz. lla-H), 4,16 (1H, dd, J = 11 Hz, 8 Hz, 11 β-Η). 3,64 (6H. s, 3'-OCW3,
5-OC//,). 3.42 (6H, brs, -CW2NCH2CW2N<), 3,17 (1H, m. 4-H). 3.11 (1H, dd, J = 14 Hz, 5,5 Hz,
2- H), 2.90 (1H, m, 3-H), 2.80 (6H. s, -N(Ctf3)2),
2.74 (3H, m. >NCH3)2). 2,26 (1H, m, -C«-,CH2N(CH,)CH-,CH1N<). 1,89 (1H, m, -C//ÍCH2N(CH3)CH2CH2<)
36. vegyület
R=-CH_CH_N~~^0-HC1 2 2 \_/
Hozam: 70,0%. Olvadáspont: 251-253 ’C ‘H-NMR (Oldószer: DMSO-d<,): δ (ppm) 10,48 (1H, brs, N+H), 8.22 (1H, brs, 4-OH), 6,96 (1H, s,
5-H), 6,46 (1H, s, 8-H), 6,20 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,99 (1H, s, -OC/AO-), 5,97 (1H, s, -OCtf2O-),
4,45 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1-H), 4,37 (1H, t, J = 8 Hz, lla-H), 4,14 (1H, dd, J= 11 Hz, 8 Hz, 11β-Η), r~*\
3.93 (2H, brd, -N_/° 373 <2Hbrt
J = 12 Hz. -Nx/° ) 3,62 (6H, s, 3’-OCtf3,
HP
5-OCH,). 3,45 (1H. brd. J = 12 Hz, -n_/° ),
Ha
V-x
3,40 (1H. brd, J = 12 Hz. Λ_ζ° ), 3,3(lH,m,
HU 211 961 A9
-ch2ch2nJo ), 3.15 (lH,m,4-H), 3,11 (1H, dd, J = 14 Hz, 5.5 Hz. 2-H), 3,06 (3H, m, -ch2ck2iQ>
2.88 (1H. m, 3-H). 2,28 (1H, m, -cüjCHjnQo ),
1.88 (1H, m. -cH2CH2t03 )
37. vegyület
CH, CH,
I 3 I 3
R - -CHjCHjN--HCl
Hozam: 67,4%. Olvadáspont: 170-172°C 'H-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 7,17 (2H,
H dd, J = 8,5 Hz, 7 Hz, -»-Q ), 7,01 (2H, d, u
H
6.66 (1H. s. 5-H). 6,39 (1H, s, 8-H). 6.18 (2H, s, 2 -H, 6-H). 5,92 (1H, s, -OCW2O-), 5,90 (1H, s, -OCW2O-). 4,38 (1H, d, J = 5,5 Hz. 1-H). 4,30 (1H. t, J = 8 Hz. 1 la-H). 4.02 (1H. dd. J = 12 Hz, 8 Hz. 11β-Η), 3,61 (6H. s, 3-OCH,, 5 -OCH,),
3,17 (1H, m. 4-H). 3,09 (1H, dd, J = 14,5 Hz,
5,5 Hz, 2-H), 2,84 (1H, m. 3-H). 2,75 (3H, s, -N(CH,)Ph). 2.69 (2H, m. -CH2N(CH3)-), 2,38 (3H, s.-CH,N(CH,)-). 1,93( 1H, m,
-CH2CH2N<). 1.53 (1H. m,-CH2CH2N<)
38. vegyület
CH,
I
R=-CH2CH2N(CH2),CH3 HCl
Hozam: 66.1%. Olvadáspont: 210-217 °C Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6); δ (ppm) 9.73, 9,69 (1H. brs. N+H). 8,23 (1H. s, 4-OH), 7.00, 6,96 OH. s. 5-H). 6.46 OH. s, 8-H). 6,19 (2H. s. 2’-H.
6-H). 5.99 (1H, s. -OC/AO-). 5,97 (1H, s, -OC/AO-). 4.45 (1H, d. J = 5.5 Hz. 1-H). 4,36 OH. t. J = 8 Hz. lla-H). 4,14, 4.11 OH, dd. J = 10 Hz, 8 Hz. 11(3-H). 3,62 (6H, s, 3'-OCH3. 5-OCW,). 3,20 (1H, m, 4-H), 3,14 (1H, dd, J = 14,5 Hz. 5,5 Hz, 2-H). 3,09 (1H. brs, -CH,CH,N(CH3)CH,(CH2)4-). 2,96 (1H. brs, -HC2CH2N(CH,)CH2(CH2)4-), 2,88 (1H. brs,
3-H). 2.73 (3H. s. >NCH3). 2.23 (1H. m. -CHiCHiN(CH3)-), 1,82 (1H, m,
-CW2CH->N(CH3)-), 1,63 (2H, brs, -CH2CH2N(CH3)CH2CH2(CH2),-), 1,29 (6H, brs, -N(CH,)CH,CH-)(C//1)3CH3), 0,88 (3H, t,
J = 7 Hz, >N(CH2)5CH3)
39. vegyület
R=-CH2CH2nQ -HCl CHjOH
Hozam: 59,3%. Olvadáspont: 239-244 °C (bomlik) 'H-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 9,63 (1H, brs. N+H), 8.22 (1H, s. 4-OH), 7,02, (1H, s, 5-H),
6,45 (1H, s, 8-H), 6,20 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,99 (1H, s, -OCtf2O-), 5,96 (1H, s, -OC/AO-), 5,44 (1H, t, J = 5 Hz, -CH2OH), 4,44 (1H, d, J = 5 Hz,
1-H), 4,35 (1H, t, J = 8 Hz, lla-H), 4,13 (1H, dd, J = 11 Hz, 8 Hz. 11β—H), 3,77 (1H, m, -CH2OH), 3,65 (1H, m, -CH2OH), 3,62 (6H, s, 3’-OCH3, 5’-OCH3), 3,54(lH.m, -«Q ), 3,54( 1H, in,
H CH,OH
-ü ), 3,54(1H. m,-ch2-nQ ), 3,13 (1H, dd,
CHjOH
J = 15 Hz, 5 Hz, 2-H), 3,13 (1H, m, -<] ), 3,13
CHjOH (1H, m, 4-H), 3,00 (1H, m,-Ctt2-(Q ), 2,86 (1H, m,
3-H), 2,27 (1H, m, -ch2ch2-iQ), 2,08 (1H, m, ),l,95(lH,m, -vT )· 1·90 (1H, m, / ch2oh
CH20H
Ha
-CHjCKjN^j ), 1,86 (1H, m, -NQ ), 1,76 (1H, m, ch2oh
-q )
Ha
CH2OH
40. vegxület R=-CK2CH2NCH2-(^) -HCl
Hozam: 69,8%. Olvadáspont: 204-205 ”C Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 10,76 (1H, brs, ΝΉ), 7,96 (1H, brs, 4’-OH), 7,55 (2H, brs,
K H
6.86 (1H. s, 5-H). 6.45 OH. s, 8-H), 6,22 (2H, s, 2 -H, 6 -H), 5,98 (1H. D, J = 1 HZ,
-OC/AO-). 5.96 (1H, d, J = 1 Hz. -OCH2O-), 4,45 (ΊΗ. d, J = 5,5 Hz, 1-H), 4,39 (1H, brs, -ch2^Q ),
4,31 (1H. m, 1 la-H), 4,22 (1H, brs,-ck2-Q ),
4.11 (1H. brt, J = 8,5 Hz. 11 β-Η), 3,64 (6H, s, 3’OC/A. 5'-OCH3), 3,10 (1H. átfedve, 2-H), 2,89 (1H, 3-H), 2,67 (3H, brs, >NCH3), 2,33 (1H, m, -Ctf2CH2N<), 1,96 (1H, m, -CH2CH2N<)
41. vegyület
CH3
I
R=-CH2CH2NCH(CH2OH)2 HCl Hozam: 67,0%. Olvadáspont: 222-225 °C
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 9,29 (1H, brs, N+H), 7,96 (1H, s, 4’-OH), 6,95, (1H, s, 5-H),
6,45 (1H, s, 8-H), 6,23 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,97 (1H, d, J = 1 Hz, -OCW2O-), 5,96 (1H, d, J = 1 Hz, -OCW2O-). 5,24 (2H, brs, -CH(CH2OH)2), 4,45
HU 211 961 A9 (1H. d. J = 5,5 Hz, 1-H), 4,36 (1H, t. J = 8 Hz. lla-H), 4,17 (1H. dd, J = 10 Hz, 8 Hz. 11β-Η),
3.73 (4H. brs, -CH(Ctf2OH)2), 3,64 (6H, s,
3-OCH,. 5'-OCH3). 3*2-3,5 (2H m,
-CH2CH2N<), 3,39 (1H, brs, -CH(CH7OH)2), 3,15 5 (1H, m, 4-H), 3,09 (1H, átfedve, 2-H), 2,89 (1H, m, 3-H), 2,81 (3H, brs, >NCH3), 2,28 (1H, m, -CH2CH2N<), 1,91 (1H, m,-CH2CH2N<)
42. vegyület 10
44. vegyület
R=
-ch2ck2
Ό·
HC1
Hozam: 61,0%. Olvadáspont: 250-252 °C Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 9,48 (1H, brs, ΝΉ), 8,23 (1H, s, 4’-H), 6,96 (1H, s, 5-H), 6,46 (1H, s, 8-H), 6,19 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 4,45 (1H, d, J = 5,5 Hz, 1-H), 4,37 (1H, t, J = 8 Hz, lla-H), 4,12 (JH,dd,J= II Hz, 8 Hz, 11β-Η),
R=-CH2CH2NCH2CH2N_O-2HC1
Hozam: 66,0%. Olvadáspont: 210-216 °C 'H-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 11,30 (1H, 15 brs, N+H), 10,78 (1H, brs, N+H), 8,23 (1H, brs,
-H), 7,00 (1H, brs, 5-H), 6,46 (1H, s, 8-H), 6,20 (2H, s 2-H, 6’-H), 5,99 (1H, s, -OC/AO-), 5,97 (1H. s. -OCH2O-). 4,45 (1H, d. J = 5,5 Hz. 1-H),
4.37 OH, t, J = 8 Hz, lla-H), 4,15 (1H, m, 11 β- 20 H). 3.62 (6H, s. 3-OCH,, 5-OCH,), 3,16 (1H, m. 4-H). 3.14 (1H, dd. J = 14,5 Hz, 5,5 Hz. 2-H). 3.0-4,1 (2H. átfedve.-CH2CH2NCH2CH2tíj7 ), 3.0-4,1 (12H,
M 25
-nch2ck2nwo h 2,89 (1H. m. 3-H), 2.83 (3H. brs,
3,62 (6H, s, 3'-OCHv 5'-OCHy), 3,44 (2H, m, -O ), 3,26 (1H, m.-CH2CH2rQ ), 3,13 (lH,dd,
HP
J = 14,5 Hz, 5,5 Hz, 2-H), 3,13 (1H, m, 4-H), 2,97 (1H, m. -ch2ch2nQ>), 2,89 (1H, m, 3-H), 2,86 (2H, m, Ha
-p ),2,24 (1H, m,-CH2CH2Q ),
L85OH. m,-cH2CH20)). i,79(2H, m, ->Q ), ,Ho HP
1,68 (2H, m, -0 ), 1.68 (1H, )
Ha
1,38 (1H, m, -θ-Ηα ) kp >NCH,). 2.30 (1H, m,
-CAOCH.NO, 1,91 OH, m,-CH,CH,N<)
43. vegyület
Γ3
R=-CH2CH2NCK2CH2N Í-2HC1
Hozam: 69.0%. Olvadáspont: 210-213 °C 35 'H-NMR (Oldószer: DMSO_d6): δ (ppm) 10,41 (1H, brs, ΝΉ). 10.72, 10,66 OH. brs, N+H). 8,24 (1H, brs. 4 -H). 7.03. 6.97 (1H. s. 5-H), 6,47 (1H. s.
8-H i. 6.20 (2H. s. 2-H. 6-H). 5,99 OH. s,
-OCH2O-). 5.97 OH. s. -OCHnO-). 4,45 (1H, d, 40 J = 5.5 Hz, 1-H). 4.37 (1H. t, J = 7.5 Hz, 1 la-Hk 4.17. 4,13 OH. m, 11β-Η). 3,63 (2H. m, >NCH2cH2rQ,
45. vegyület R=-CH2CH2n0)-n0
2HC1
Hozam: 65.4%. Olvadáspont: 280 °C (bomlik) 'H-NMR [Oldószer: DMSO-d6+D2O(2:1 ]: δ (ppm)
6.87 OH. s, 5-H). 6.49 (1H, s. 8-H), 6,25 (2H, s, 2-H. 6-H), 5.95 (2H. s. -OCH2O-), 4.51 (1H, d, J = 5,5 Hz. 1-H). 4,44 (1H, t, j’= 8 Hz. lla-H), 4,13 (1H. dd, J = 11 Hz, 8 Hz. 11 β-Η), 3,68 (2H. m,
HP *O-n ) ). 3.65 (6H, s, 3-OCH,, 5-OCH,). 3,43
HP (3H, m.
30-3.3 (2H. átfedve,
KP H >nch2ch2nQ) ), 3,62 (6H, s. 3-OCH,, 5-OCH,), hp. 45
3,57 (2H, m, -p ), 3.50 (2H, m, >nch2ch2n^ „ >NCH2CH2tQ>), 3.45 (1H, m, -ch2ch2nch2ch2nQ),
3.16 (1H, m, 4-H), 3.14 (1H, dd, J = 14,5 Hz, 50
5,5 Hz, 2-H). 3,8 (1H, m,-CH2CH2NCH2CK2N~Á),
Hci
2,92 (2H. m, -p ), 2,90 (1H, m, 3-H), 2.84
Há 55 (3H. brs. >NCH,). 2 30 (1H. m. -CH2CH2N<), 1,90 OH, m,-CH2CH2N<), 1,7-1,9 (5H, m,-Np-HP χ
1.42 (1H, m. -1^0“Ha) ) 60
-CHjCHjN^)), 30-3,3 (1H, átfedve, 4-H), 3,18 (1H, dd, J = 15 Hz, 5,5 Hz, 2-H), 2,4-30 (5H, átfedve,
2,30 (2H, m.
HP
-Ó-Ό )-2,17 (1H. m,-cH2CH2>Q ), ^Ηβ
HU 211 961 A9
46. vegyület
CH3
I
R=-CH2CH2NCH2CH2OCH3 HC1 Hozam: 92,0%. Olvadáspont: 193-195 °C ‘H-NMR (Oldószer: DMSO-d*): δ (ppm) 8,26 (1H, s,
4- OH), 6,97 (IH, d, J = 7,9 Hz, 5-H), 6,46 (1H, s. 8-H), 6,20 (2H, s, 2'-H, 6'-H), 5,99 (1H, s, -OCW2O-), 5,97 (1H, s, -OCW2O-), 4,45 (1H, d, J = 5,6 Hz, 1-H), 4,36 (1H, t, J = 7,2 Hz, lla-H),
4,17 (1H, m. 11β-Η). 3,69 (2H, m, -C//2OCH3),
3,62 (6H, s, 3-OCW,, 5’-OCtf3), 3,30 (3H, s, -CH2OCH3), 2,82-3,39 (7H, m, 2-H, 3-H, 4-H, -CW2NC772-), 2,76 (3H, s, >NCN3), 2,29 (1H, m, -C«2CH2N<), 1,86 (1H, m, -C//2CH2N<)
47. vegyület
CH3
I
R=-CH2CH2NCH2CH2N(C2H5)2 2HC1 Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 11.37 (1H, br. N+H), 11,17 (1H, br, N+H), 8,20 (1H, br, 4’-H), 7.05, 7,00 (IH, s, 5-H), 6,45 (1H, s, 8-H), 6.19 (2H. s. 2-H, 6-H), 5,99 (1H, s, -OCW7O-), 5,96 (1H, s. -OCW2O-). 4,45 (1H, d, J = 5,6 Hz, 1-H),
4.37 (1H. t. J = 7,2 Hz. lla-H), 4.10-4,30 (IH, m. 11β-Η). 3,61 (6H. s. 3’-OCW3. 5-OCW,), 3,003.60 (12H. m 2-H. 4-H,
-CW2NCW2CW2N(CW2CH,)2), 2,90 (1H. m. 3-H), 2.81 (2H. s. -NCW,).~2.32 (1H. m. -C/ACHnNc), 1.91 (1H, m. -CW->CH-,N<). 1,26 (6H. t. -N(CH2CW,)2)
48. vegyület
Γ3 r=-ch2ch2nch2-^Ai-2hci
Hozam: 31,0%. Olvadáspont: 181-183 °C
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 8,85 (2H, brs.
Η H
). 8.02 <2H, brs. ),6,90. 7.00 (lH.s.
\ *
5- H). 6.45 (1H. s. 8-H). 6.18 (2H, s. 2 -H, 6’-H), 5.99. 5.97 (2H. s, -OCW2O-). 4,10—4,70 (5H, m, ]_H.-n(ch3)ch2-^ . 11-H), 3,61 (6H, s, 3’OCW,. 5-OCW,), 3,00-4,00 (4H, m, -CH2CW2N<,
2-H. 4-H), 2,90 (1H, m, 3H), 2.67 (3H, s, >NCW3),
2,40 (1H. m, -CHiCHiNc). 2,00 (1H, m. -CW2CH2N<)
49. vegyület CH7
I 3
R=-CH2CK2NCH2-{_V -2HC1
Hozam: 57.0%. Olvadáspont: 185-186 ’C Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) 8,68 (1H, d.
J = 5 Hz. )-7.99 (1H, m, ). 7,76 (1H.
d, J = 7.6 Hz, -0 ). 7,53 (1H, m, pX 6,95, (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8-H), 6,19 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,99, 5,97 (2H, sx2, -OCW2O-), 4,50 (2H, s, >NCH2p ), 4,44 (1H, d, J = 5,3 Hz, 1-H), 4,32 (lH,t.
J = 7,9 Hz, lla-H), 4,17 (1H, m, 11β-Η), 3,62 (6H, s, 3’-OCW,, 5-OCW,), 3,11-3,40 (4H, m,
2-H, 4-H, -CH2CW2N<), 2,89 (1H, m, 3H), 2,76 (3H, s, >NCW,). 2,40 (IH, m, -CW2CH2N<), 1,99 (lH,m,-CW2CH2N<)
50. vegyület
CH,
I
R=-CH2CH2N(CH2),N(CH,)2-2HC1 Hozam: 92%. Olvadáspont: 238 °C (bomlik)
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-de): δ (ppm) 8,26 (1H, s,
4- OH). 7,03, (1H, s. 5-H), 6,45 (1H, s, 8-H), 6,19 (2H, s, 2-H, 6’-H), 5,99, 5,97 (2H, sx2, -OCW2O), 4,44 (1H, d, J = 5,2 Hz, 1-H), 4,37 (1H, m, 11aH). 4,34 OH. m, 11β-Η), 3,62 (6H, s, 3’-OCW,,
5- OCW,), 2.90-3,40 (9H, m, 2-H. 3-H, 4-H, -CH2NCW2CH2CW2N<), 2,75 (9H, m, -N(CW,)(CH%,N(CW,),X 1.91-2,34 (4H, m.
-CW‘2CH2NCH2CW2CH2N<)
51. vegyület
CH,
I
R=-CH2CH2N(CH2)6N(CH3)2-2 HC1 Hozam: 75,0%. Olvadáspont: 198-199 °C
Ή-NMR (Oldószer: DMSO-d6): δ (ppm) ll,0(2H, br, N+H), 8,26 (1H, s, 4-OH), 7,05 (1H, s, 5-H), 6,44 (1H, s, 8-H). 6.19 (2H, s, 2-H, 6-H), 5,99 (2H, s, -OCW2O-). 4,18-4,43 (3H, m, 1-H lla-H), 3,62 (6H. s, 3-OCW,. 5-OCW,), 2,51-3.62 (9H, m,
2-H, 3-H, 4-H. -CW2NCW2(CH2)4CW2N<), 2,75 (6H. s, -N(CW3)2), 2,27 (1H, m,
-CW?CH2N(CHÖ6N<), 1,85 (1H. m.
-CW2CH2N (CH2)6N<). 1,65, 1,33 (8H. m, -NCH2(CW2)4CH2N<)
52. vegyület
R=-CH2CH2NHCH2CH2N(CH2,)22HCl Hozam: 55,0%. Olvadáspont: 213 °C (bomlik)
Ή-NMR (Oldószer: CDC1,+CD3OD) δ (ppm) 6,80 (1H, s, 5-H). 6,47 (1H, s, 8-H), 6,27 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,95 (lH,d,J = 1 Hz,-OCW2O-), 5,94 (IH, d, J = 1 Hz, -OCW2O-), 4,55 (1H, d, J = 4,5 Hz,
1-H), 4,41 (1H, m, lla-H), 4,26 (1H, m, 11β—H),
3,76 (6H, s, 3-OCW,, 5’-OCW3), 3,61 (2H, brt, J = 6 Hz, -NHCH2CW2N<), 3,47 (2H, brt, -NHCW2N<), 3,27 (1H, m, 4-H), 3,15 (2H, m, -CW,NHCH2CH2N<), 3,05 (2H. átfedve, 2-H,
3-H)', 2,96 (ó'h, s, -N(CW,)2), 2,27 (IH, m, -CH2CH2NHCH2CH2N<), 2,04 (1H, m, -CW2CH2NHCH,CH2N<)
HU 211 961 A9
53. vegyület ΐ”2 3 *
R=-CH2CH2N-tQY-CH3 · 2HC1
Hozam: 67,0%. Olvadáspont: 188-190 °C 'H-NMR (Oldószer: DMSO-d^: δ (ppm) 13,00 (2H, br, N+H), 10,94 (1H, br, 4’-OH), 7,05 (1H, s, 5-H),
6,44 (1H, s, 8-H), 6,19 (2H, s, 2’-H, 6’-H), 5,98 (1H, s, -OCtf2O-), 4,45 (2H, m, 1-H, llcc-H),
4,12 (1H, m, 11 β-Η). 3,61 (6H, s, 3’-OCH3,
5’-OCtf3), 2,20-3,60 (13H, m,-CH2ca2N-i£VcK3 ,
2-H, 3-H, 4-H), 2,92 (6H, s, -n<ch3)-íQn-ch3
2,28 (1H, m, -CH2CH2N(CH3)-), 2,04 (1H, m,
-CH2CH2N(CH3)-)
/. Farmakológiai teszt
Egy 96-csöves lemezt beoltunk lxlO3 sejt/cső sejtszámmal P388 egér leukémia sejtvonallal, és 24 órán át inkubáljuk. A vizsgált vegyületet dimetil-formidban oldjuk, és az oldatot tápközeggel különböző koncentrációkra hígítjuk, és a megfelelő csövekbe adagoljuk. A lemezeket tovább inkubáljuk 3 napig, ezután glutáraldehiddel rögzítjük, és kristály ibolyával (crystal violet) megfestjük citometriás értékelés céljából. Minden egyes vegyület sejtpusztító (citocid) hatását azzal a koncentrációval fejezzük ki, amely a kontrolihoz viszonyítva 50%-os sejtszámcsökkenést okoz (ED50). Az eredményeket a 3. táblázatban foglaljuk össze.
3. táblázat
P388 egér leukémia sejtet pusztító hatás
Vegyület száma EDS0 (M)
3 4,5x10-7
5 1.2X107
28 1.2X1 0~8
33 2,0x10-8
34 3,0x10“’
35 l.OxlO*9
38 l,9xl0“8
43 4,1X10-’
44 l,2xlO-8
45 3,3X10-’
47 6,3X10-’
52 4,0x10-8
53 4,3X10-’
2. Farmakológiai teszt
L1210 egér leukémia sejtvonalat transzplantálunk intraperitoneálisan lxlO5 * sejt/egér sejtszámmal 7 hetes hím DCFj egerekbe (csoportonként 6 egér). A vizsgált vegyületet változó mennyiségben - amint azt a 4. táblázatban feltüntetjük - feloldjuk olyan fiziológiai sóoldatban, amely 3,5% dimetil-szulfoxidot és 6,5% Tween 80-at tartalmaz, és az oldatot intraperitoneálisan adjuk be 5 napon át a sejt-transzplantációt követően, összesen 5 alkalommal. A vegyület százalékos élettartam megnövelő hatását úgy határoztuk meg, hogy összehasonlítottuk egy olyan csoporttal, amelynek olyan fiziológiás sóoldatot adtunk be, amely csak 3,5% dimetilszulfoxidot és 6,5% Tween 80-at tartalmazott. Az eredményeket a 4. táblázatban foglaljuk össze.
4. táblázat
A; élettartamm megnövelése L1210 egér leukémia sejt esetén
Vegyület száma Dózis (mg/kg/nap) Élettartam növelő hatás%
36 10 81
43 5 257
45 2,5 231
A következőkben példákat mutatunk be a találmány szerinti vegyületeket hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítményekre.
1. Készítmény példa: tabletták A következő összetételű elegyből ismeri gyógyszertechnológiai eljárásokkal készítünk tablettákat.
34. vegyület 100 mg
Laktóz 47 mg
Kukoricakeményítő 50 mg
Kristályos cellulóz 50 mg
Hidroxi-propil-cellulóz 15 mg
Talkum 2 mg
Magnézium-sztearát 2 mg
Etil-cellulóz 30 mg
Telítetlen zsírsav-glicerid 2 mg
Titán-dioxid 2 mg
Tablettánként 300 mg
2. Készítmény példa: granulák A következő összetételű elegyből ismert gyógyszertechnológiai műveletekkel készítünk granulákat.
35. vegyület 200 mg
Mannitol 540 mg
Kukoricakeményítő 100 mg
Kristályos cellulóz 100 mg
Hidroxi-propil-cellulóz 50 mg
Talkum 10 mg
Csomagonként 1000 mg
3. Készítmény példa: finom granulák A következő összetételű elegyből ismert gyógyszertechnológiai műveletekkel készítünk finom granulákat.
43. vegyület 200 mg
Mannitol 520 mg
Kukoricakeményítő 100 mg
Kristályos cellulóz 100 mg
Hidroxi -propi 1 - cél 1 ul óz. 70 mg
Talkum 10 mg
Csomagonként 1000 mg
HU 211 961 A9
4. Készítmény példa: kapszulák A következő összetételű elegyből ismert gyógyszertechnológiai műveletekkel készítünk kapszulákat.
45. vegyület 100 mg
Laktóz 50 mg
Kukoricakeményítő 47 mg
Kristályos cellulóz 50 mg
Talkum 2 mg
Magnézium-sztearát_1 mg
Kapszulánként 250 mg
5. Készítmény példa: injekciók
A következő összetétel szerint ismert gyógyszertechnológiai műveletekkel állítunk elő injekciókat.
47. vegyület 100 mg
Desztillált víz injekciós célra q.s.
Ampullánként 2 ml
6. Készítmény példa: kúpok
A következő összetétel szerint ismert gyógyszertechnológiai műveletekkel állítunk elő kúpokat.
53. vegyület 100 mg
Witepsol S-55 1400 mg (laurinsavtól sztearinsavig terjedő telített zsírsavak mono-, di- és trigliceridjeinek elegye, a Dynamite Nobel termékei
Kúponként 1500 mg

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Az (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik.
    ahol R| jelentése hidrogénatom, metilcsoport, benzil-oxi-karbonil-csoport, rövidszénláncú alkanoilcsoport. amely tartalmazhat egy vagy több halogénatomot vagy -Si(Rx) (Ry) (Rz) általános képletű csoport, (ahol Rx, Ry és Rz jelentése azonos vagy különböző, és mindegyik jelentése rövidszénláncú alkilcsoport vagy fenilcsoport); R jelentése rövidszénláncú alkenilcsoport. rövidszénláncú alkilcsoport, amely legalább egy hidroxicsoportot tartalmaz, -(CH2)mCHO általános képletű csoport (amelyben m értéke O-tól 4-ig terjedő egész szám), rövidszénláncú alkilcsoport. amelynek egy ketoaldehidcsoportja van vagy -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport (melyben n értéke 1-től 6-ig terjedő egész szám); R2 és R3 jelentése azonos vagy eltérő és mindkettő jelentése hidrogénatom, cikloalkilcsoport, -N(Ra) (Rb) általános képletű csoport (ahol Ra és Rb jelentése azonos vagy eltérő, és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport vagy fenilcsoport vagy Ra és Rb együttvéve rövidszénláncú alkilcsoporttal szubsztituált piperazinocsoportot képezhet) vagy rövidszénláncú alkilcsoport, amely szubsztituálva lehet hidroxicsoporttal, rövidszénláncú alkoxicsoporttal, fenilcsoporttal, hattagú, nitrogénatomol tartalmazó heterociklusos csoporttal vagy -N(Rc) (Rd) általános képletű csoport (ahol Re és Rd azonos vagy eltérő és jelentésük rövidszénláncú alkilcsoport); R2 és R3 együttvéve olyan gyűrűs szerkezetet képezhet, amely adott esetben további oxigén- és/vagy nitrogénatomokat tartalmazhat, és amelynek szubsztituensként lehet továbbá rövidszénláncú alkilcsoportja, amely szubsztituálva lehet hidroxicsoporttal, vagy piperidinocsoportja; feltéve azonban, hogy ha R, jelentése hidrogénatom, akkor R jelentése -(CH2)mCHO vagy -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik, amelyekben R] jelentése hidrogénatom vagy benzil-oxi-karbonil-csoport.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik, amelyekben R, jelentése hidrogénatom.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik. amelyekben R jelentése -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik, amelyekben R jelentése olyan -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport, ahol n értéke 2 vagy 3.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű
    4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik, amelyekben R jelentése olyan -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport, melyben R2 és R3 jelentése azonos vagy eltérő és mindkettő jelentése hidrogénatom, -N(Ra) (Rb) általános képletű csoport (ahol Ra és Rb jelentése azonos vagy eltérő és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport; Ra és Rb együttvéve rövidszénláncú alkilcsoporttal szubsztituált piperazinocsoportot képezhez) vagy rövidszénláncú alkilcsoport, amely szubsztituálva lehet hattagú, nitrogénatomot tartalmazó heterociklusos csoporttal vagy N(Rc) (Rd) általános képletű csoport (ahol Re és Rd jelentése azonos vagy eltérő, és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport); vagy R2 és R3 együttvéve olyan gyűrűs szerkezetet képez, amely adott esetben további oxigén és/vagy nitrogénatomokat tartalmazhat, továbbá szubsztituálva lehet rövidszénláncú alkilcsoporttal vagy piperidinocsoporttal.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik, amelyekben R jeHU 211 961 A9 lentése olyan -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport, melyben R2 és R3 jelentése azonos vagy eltérő és mindkettő jelentése hidrogénatom, -N(Ra) (Rb) általános képletű csoport (ahol Ra és Rb jelentése azonos vagy eltérő, és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport; Ra és Rb együttvéve rövidszénláncú alkilcsoporttal szubsztituált piperazinocsoportot képezhet) vagy rövidszénláncú alkilcsoport, amely szubsztituálva lehet hattagú, nitrogénatomot tartalmazó heterociklusos csoporttal vagy -N(Rc) (Rd) általános képletű csoport (ahol Re és Rd jelentése azonos vagy eltérő, és mindkettő jelentése rövidszénláncú alkilcsoport).
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti olyan (I) általános képletű
    4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékok vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóik, amelyekben R jelentése olyan -(CH2)nNR2R3 általános képletű csoport, melyben R2 és R3 együttvéve gyűrűs szerkezetet képez, amely adott esetben további oxigén és/vagy nitrogénatomokat tartalmazhat, továbbá szubsztituálva lehet rövidszénlán5 cú alkilcsoporttal vagy piperadinocsoporttal.
  9. 9. Tumorgátló készítmény, amely az 1. igénypont szerinti valamely (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékot vagy annak gyógyszerészetileg elfogadható sóját tartalmazza, és gyógyszeréit) szeti hordozóanyagot tartalmaz.
  10. 10. Eljárás tumorok kezelésére emlősök esetén, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti valamely (I) általános képletű 4-dezoxi-4-epipodofillotoxin származékot vagy gyógyszerészetileg elfogadható sóját ad15 juk be a tumorban szenvedő emlősállatnak.
HU95P/P00728P 1991-01-25 1995-06-30 4-desoxy-4-epipodophyllotoxin derivatives and pharmaceutically acceptable salt thereof HU211961A9 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP8714091 1991-01-25
JP6170691 1991-03-26
JP9079491 1991-04-22

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU211961A9 true HU211961A9 (en) 1996-01-29

Family

ID=27297605

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU95P/P00728P HU211961A9 (en) 1991-01-25 1995-06-30 4-desoxy-4-epipodophyllotoxin derivatives and pharmaceutically acceptable salt thereof

Country Status (17)

Country Link
US (3) US5489698A (hu)
EP (1) EP0522173B1 (hu)
JP (1) JP2631912B2 (hu)
KR (1) KR0145338B1 (hu)
CN (2) CN1035821C (hu)
AT (1) ATE159258T1 (hu)
AU (1) AU636076B2 (hu)
CA (1) CA2078662C (hu)
DE (1) DE69222698T2 (hu)
DK (1) DK0522173T3 (hu)
ES (1) ES2109993T3 (hu)
FI (1) FI101227B (hu)
HU (1) HU211961A9 (hu)
NO (1) NO301277B1 (hu)
RU (1) RU2074185C1 (hu)
TW (1) TW221441B (hu)
WO (1) WO1992012982A1 (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2290524B (en) * 1993-03-13 1997-03-12 Philip Anton Strong A transfer system
US5713710A (en) * 1993-03-13 1998-02-03 Strong; Philip Anton Transfer system
AU775373B2 (en) 1999-10-01 2004-07-29 Immunogen, Inc. Compositions and methods for treating cancer using immunoconjugates and chemotherapeutic agents
CN1101819C (zh) * 1999-10-21 2003-02-19 国家医药管理局上海医药工业研究院 具有抗肿瘤活性的4-β-碳取代-4-脱氧-4'-去甲表鬼臼毒素衍生物及合成方法和中间体
JP3947103B2 (ja) 2000-07-14 2007-07-18 エフ.ホフマン−ラ ロシュ アーゲー 肝細胞毒性に対する素因を検出する方法
US6624317B1 (en) 2000-09-25 2003-09-23 The University Of North Carolina At Chapel Hill Taxoid conjugates as antimitotic and antitumor agents
US7176236B2 (en) * 2002-06-21 2007-02-13 University Of North Carolina At Chapel Hill Water-soluble etoposide analogs and methods of use thereof
US6566393B1 (en) 2002-06-21 2003-05-20 The University Of North Carolina At Chapel Hill Etoposide analogs and methods of use thereof
TWI307341B (en) * 2002-10-11 2009-03-11 Plantaceutica Inc Anticancer compounds
FR2859208B1 (fr) * 2003-09-02 2006-01-21 Servier Lab Nouveaux derives de 9-amino-podophyllotoxine, leur procede de preparation et les compositions pharmaceutiques qui les contiennent
CN100334090C (zh) * 2005-02-02 2007-08-29 南京医科大学 吡啶类鬼臼毒素化合物及其制备方法和在制备杀虫剂中的应用
GB0514685D0 (en) * 2005-07-19 2005-08-24 Pharma Mar Sa A ntineoplastic compounds
FR2935143B1 (fr) * 2008-08-19 2010-12-03 Pf Medicament Nouveaus derives (poly)aminoalkylaminoalkylamides, alkyl-urees, ou alkyl-sulfonamides d'epipodophyllotoxine, leur procede de preparation et leur application en therapeuthique comme agent cancereux
EP2588490B1 (en) 2010-07-02 2017-02-22 Angiochem Inc. Short and d-amino acid-containing polypeptides for therapeutic conjugates and uses thereof
ES2621966T3 (es) 2010-08-31 2017-07-05 Axelar Ab Nuevo procedimiento de preparación de ciclolignanos
CN103613600B (zh) 2013-11-15 2017-01-04 湖北工业大学 具抗肿瘤活性的苯胺基鬼臼类衍生物及其制备方法和用途

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS61103883A (ja) * 1984-10-24 1986-05-22 Nippon Kayaku Co Ltd 4′−ハロゲノアセチル−4′−デメチルエピポドフイロトキシンの新規製造法
JPS6310789A (ja) * 1986-07-01 1988-01-18 Nippon Kayaku Co Ltd 新規ポドフイロトキシン誘導体
JPH01117885A (ja) * 1987-10-30 1989-05-10 Dai Ichi Seiyaku Co Ltd 新規ボドフィロトキシン誘導体及びその製造法
JPH01267855A (ja) * 1988-04-19 1989-10-25 Canon Inc 光学情報記録媒体
EP0366122A3 (en) * 1988-10-26 1991-03-20 Warner-Lambert Company Demethylepipodophyllotoxin derivatives
DE69033342T2 (de) * 1989-02-23 2000-05-11 Univ North Carolina Etoposidanaloge
JP2587705B2 (ja) * 1989-10-12 1997-03-05 大鵬薬品工業株式会社 4―デソキシ―4―エピポドフィロトキシン誘導体
JP2001127792A (ja) * 1999-10-22 2001-05-11 Wittei:Kk 逐次処理によるネットワーク通信

Also Published As

Publication number Publication date
CA2078662C (en) 2000-04-04
FI924285A0 (fi) 1992-09-24
KR0145338B1 (ko) 1998-07-15
FI101227B1 (fi) 1998-05-15
NO301277B1 (no) 1997-10-06
ATE159258T1 (de) 1997-11-15
NO923721D0 (no) 1992-09-24
DK0522173T3 (da) 1998-03-09
NO923721L (no) 1992-11-23
EP0522173A4 (en) 1993-06-16
CN1046521C (zh) 1999-11-17
EP0522173A1 (en) 1993-01-13
EP0522173B1 (en) 1997-10-15
CN1064278A (zh) 1992-09-09
US5571914A (en) 1996-11-05
RU2074185C1 (ru) 1997-02-27
ES2109993T3 (es) 1998-02-01
AU636076B2 (en) 1993-04-08
JP2631912B2 (ja) 1997-07-16
CN1126723A (zh) 1996-07-17
DE69222698D1 (de) 1997-11-20
FI924285A (fi) 1992-09-24
US5536847A (en) 1996-07-16
US5489698A (en) 1996-02-06
AU1180592A (en) 1992-08-27
TW221441B (hu) 1994-03-01
FI101227B (fi) 1998-05-15
WO1992012982A1 (fr) 1992-08-06
CN1035821C (zh) 1997-09-10
DE69222698T2 (de) 1998-05-20
CA2078662A1 (en) 1992-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU211961A9 (en) 4-desoxy-4-epipodophyllotoxin derivatives and pharmaceutically acceptable salt thereof
US5344926A (en) Process for producing staurosporine derivatives
JP2703408B2 (ja) 1,4‐ベンゾチアゼピン誘導体
PL171693B1 (pl) Sposób wytwarzania nowych pochodnych benzotiazoloalkanonopiperydyny PL PL PL PL PL
EP0018104B1 (en) Tetrahydroisoquinolines, their production and the compounds and pharmaceutical compositions containing them for use in the prevention or treatment of hypertension
US4224342A (en) Guanidinobenzoic acid compounds and process for preparing the same
EP0191166B1 (en) Aminoacyllabdanes, a process and intermediates for their preparation and their use as medicaments
AU606036B2 (en) Novel polyoxygenated labdane derivatives, processes for their preparation and their use as medicaments
JPH0249788A (ja) ピラノベンゾオキサジアゾール誘導体
EP2183256A1 (en) Therapeutic compounds
EP0520435A2 (en) DC-89 derivatives
US5075317A (en) Spirofurane derivatives
US5214065A (en) Dc-89 derivatives
US5036065A (en) Benzothiadiazepine derivatives
EP0472826A2 (en) Novel quinolinecarboxylic acid derivatives, use thereof, antibacterial agent containing the same, process for preparing said compounds and intermediate compound
EP0125679B1 (en) Spiro(indolo(1,7-ab)(1,5)benzodiazepine-2,4&#39;-piperidines) and intermediates, a process for the preparation thereof and their use as medicaments
HU225716B1 (en) Novel n,n&#39;-bridged bis-indolyl-maleimides
US5547961A (en) Method of treatment of intestinal diseases
US5248692A (en) DC-89 derivatives as anti-tumor agents
EP0332129A2 (en) Alkoxy- and alkylamino-carbonylalkylphospholipids, a process for their preparation and their use as medicaments
US5336679A (en) Tetrahydroimidazopyridine derivatives and salts thereof
JPH05178858A (ja) Dc−89誘導体
US5652234A (en) 3-(7-oxo-1-aza-4-oxabicyclo[3.2.0]hept-3-yl)alanine derivative as antitumor agent
EP0406789A1 (en) 6-and 7-Deoxyforskolin and derivates thereof, intermediates and a process for their preparation and their use as medicaments
WO1994007865A1 (en) Carboxylic ester compound