HU204245B - Leaf-fertilizer composition of retard activity for directed application - Google Patents

Leaf-fertilizer composition of retard activity for directed application Download PDF

Info

Publication number
HU204245B
HU204245B HU851704A HU170485A HU204245B HU 204245 B HU204245 B HU 204245B HU 851704 A HU851704 A HU 851704A HU 170485 A HU170485 A HU 170485A HU 204245 B HU204245 B HU 204245B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
fertilizer composition
acids
foliar fertilizer
foliar
Prior art date
Application number
HU851704A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37905A (en
Inventor
Robert Eibner
Bernhard Kloth
Wilhelm Kohl
Michael Schroeder
Michael Jaschkowitz
Original Assignee
Schering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schering Ag filed Critical Schering Ag
Publication of HUT37905A publication Critical patent/HUT37905A/hu
Publication of HU204245B publication Critical patent/HU204245B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05GMIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
    • C05G5/00Fertilisers characterised by their form
    • C05G5/20Liquid fertilisers
    • C05G5/23Solutions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05GMIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
    • C05G5/00Fertilisers characterised by their form
    • C05G5/20Liquid fertilisers
    • C05G5/27Dispersions, e.g. suspensions or emulsions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Description

technikai szempontból rendkívül értékessé teszi ezeket a készítményeket.
Ilyen módon lehetséges, hogy ezen puffeimechanizmus révén bizonyos - előre megválasztott - tápanyagokat nem toxikus koncentrációban is hosszú időn át a növények rendelkezésére bocsássunk az extraradikális növényi részeken keresztül és hogy ez a lehetőség bármilyen újbóli tennészetes megnedvesedés (így pl. eső) vagy mesterséges megnedvesítés (pl. öntözés) esetén továbbra is fennmaradjon.
Ezen túlmenően a szóban forgó pufferelegyek még arra is lehetőséget nyújtanak, hogy velük a már káros mértékű hidrogénion-koncentrációt - amely például „savas esők” következtében jön létre - letompítsuk és ezzel hosszú időn át a még elviselhető pH-értéket be tudjuk állítani.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítmény tápanyagként szenet oxigént, nitrogént, foszfort, káliumot, magnéziumot, kalciumot, ként, vasat, mangánt, rezet, cinket, klórt, bórt, molibdént nátriumot szilíciumot kobaltot és/vagy alumíniumot tartalmaz, előnyösen valamilyen kötött formában.
Különösen előnyősnek bizonyult ha ezek a tápanyagok a készítményben hidroxidok, foszfátok, karbonátok, sziiikátok, oxalátok, borátok, molibdátok, továbbá polimer savak, huminsavak, aminosavak, kelátképzők, lígninszulfonsavak, fehéqefrakciók, aminosavak, cukorsavak, alginsavak, szénsav-származékok, kazeinsavak, zsírsavak, hidroxi-polikarbonsavak sói, valamint ezek lecsapással kapott származékai vagy ilyenek keveréke alakjában vannak megkötve és ezzel egy reverzibilis tápanyag-kínálatotbiztosrtanak.
Amennyiben olyan tápanyag-depót kívánunk létrehozni, amely a hidrogénion-koncentrációtól messzemenően független, úgy a találmány értelmében a tápanyagot szulfátok alakjában megkötve alkalmazzuk.
A találmány szerinti pufferelegyek az 1,0 és 8,0 közötti pH-tartományban, előnyösen 3,0-6,0 közötti pH-határokon belüli használatra alkalmas elegyek lehetnek.
A pufferelegyek foszforsavböl, szénsavból, bórsavból, oxálsavból, hidroxi-polikarbonsavakból, karbonsavakból, dikarbonsavakból, zsírsavakból, aminosavakból, illetve a felsorolt savak sóiból, előnyösen a vízben nehezen oldható sókból állnak. Különösen alkalmasak a vas-, a kalcium- és a magnézium-sók.
A találmány szerinti levéltrágyáző készítmények tapadásának tartósságát és szilárdságát növelni lehet tapadásfokozó anyagok hozzátételével; ezek vízben oldható vagy oldhatatlan anyagok egyaránt lehetnek. Közülük különösen az alábbiakat emeljük ki:
keményítőhidrolízátumok, proteinhidrolizátumok, cellulóz, sztirol-butadién-diszperzió és/vagy cukoroldat
A leveleken át történő tápanyagkínálat szabályozását továbbá meglepő módon javítani lehet oly módon, hogy a találmány szerinti levéltrágyázó készítményekhez a nedvesség befolyásolására alkalmas anyagokat adunk. Ezek például a vízfelesleg által okozott írimosódás csökkentésére alkalmas impregnáló anyagok, mint
A találmány olyan levéltrágyázó készítményekre vonatkozik, melyeket a leveleken keresztül célzottan és hosszan tartóan lehet alkalmazni és a készítményekre jellemző·, hogy a tápanyagokon túlmenően még valamilyen puffeielegyet is tartalmaznak. 5
A híg ásványiső-oldatok alkalmazása a növények gyökérzeten kívüli (extraradikális) részein, a növények kiegészítő táplálása céljából, már ismert A leveleken keresztül történő tápanyag-felvétel nem helyettesíti ugyan a gyökérzet általi felvételt csupán kiegészíti azt 10 mégis egy lehetőséget nyújt a növények tápanyagainak gyors és célzott módon végzett kiegészítésére.
Az ismert módszer egyik hátránya, hogy az alkalmazott ásványiső-oldatok bizonyos koncentráción felül már toxikus hatásúak, minthogy az egyes kultúmövé- 15 nyék tűrőképessége a különféle koncentrációjú sóoldatokkal szemben meglehetősen eltérő.
Ismert dolog még az is, hogy a levegőben levő káros anyagok következtében a leveleken fellépő túlságosan nagy hidrogénion-koncentráció levélkárosodást és más 20 növényi károkat képes okozni. Ilyenek például az úgynevezett „savas esők” által okozott károk, melyek a nagy nyilvánosság előtt környezetvédelmi problémaként közismertek.
Az 1 387 937 sz. angol szabadalmi leírás a tápanya- 25 gok gyors felszívódásának gátlására hidrofób mátrix anyagokat javasol.
A találmány célkitűzése egy olyan levéltrágyázó ké- szílmény kidolgozása volt, melynek révén az egyes kultúrákra nézve specifikus tápanyagokat az extraradi- 30 kális növényi részek felületén deponálni lehet, mimellett ezek oldhatósága az egyes kultúrák által még elviselhető mértéket nem lépi túl és ezenkívül a készítmény alkalmazásával a kultúra számára még elviselhető pH-tartományt is hosszantartóan be lehet állítani. 35
A találmány szerinti levéltrágyázó készítmények eddig el nem érhető mértékben lehetővé teszik a leveleken keresztül történő, célzott és hosszú időn át tartó alkalmazást valamint ezzel egyidejűleg a pH-tartomány szabályozását a levelek felületén. Ezek a készít- 40 mények ily módon egy igen fontos és sürgető környezetvédelmi igény megoldását jelentik.
A találmány szerinti levéltrágyák vízzel a pufferelegyekben levő szilárd anyagokkal diszperziókat képeznek, melyek hatásukat hidrogénionok, illetve hidroxil- 45 ionok befogása révén fejtik ki.
Annak érdekében, hogy a készítmények a levelekre jól tapadjanak, azokat célszerűen igen finomra kell megőrölni, és!vagy igen finom csapadék formájában keli őket elkészíteni. A készítmények a találmány sze- 50 rint meg a tapadást fokozó oldható vagy oldhatatlan anyagokat, továbbá a nedvességet befolyásoló anyagokat is tartalmazhatnak. Ezáltal a készítmények tapadása erősebb lesz és a vízfelesleg által okozott kimosódást el lehet kerülni, de a korlátozottan rendelkezésre álló 55 nedvességet mégis ki lehet használni.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítmények pufferjellege mindezeken túlmenően lehetővé teszi, hogy az extraradikális növényi részeken a még elviselhető pH-tartományt reprodukálhatóan beállítsuk, ami 60
HU 204245 Β ·¥ pl. olajok, zsírok vagy szilikonok, vagy pedig a mérsékelt mennyiségben rendelkezésre álló folyadékkihasználásra alkalmas humidifikáló, hidrofil anyagok lehetnek, mint amilyenek pl. a tenzidek, a glikolok vagy a kollagén. Egyes tapadást fokozó szerek (pl. a sztirol- 5 butadién diszperzió, a fehéq'e-hidrolizátum és a glükóz-szirup) egyidejűleg hidrofil tulajdonságokat is mutatnak.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítmények alkalmazásának igen előnyös hatása, hogy ezáltal a káros 10 anyagok általi terheléstől („savas eső” hatására) meg. betegedett-erdőkben keletkezett károkat rövid időn belül csökkenteni és a káros folyamatok további fokozódását gátolni lehet. További előny, hogy talajtrágyázási és meliorizációs intézkedésekkel együtt az állomány 15 életképességének növelését és ennek stabilizálódását érhetjük el.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítményekkel előnyös módon meg lehet oldani az alma úgynevezett taplófoltosságának (Apfelstippe) problémáját is, ami a 20 gyümölcsben fellépő helyi kalciumhiány következtében lép fel és a probléma megoldása talajon keresztül történő kalciumadagolással nem lehetséges.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítményeket továbbá különösen előnyösen alkalmazhatjuk levéltrá- 25 gyázásra, amikor a növény az uralkodó speciális helyi viszonyok miatt - ilyen például a talaj kedvezőtlen pH-értéke - a tápanyagokat egyáltalán nem veszi fel a talajból, vagy a talajból való tápanyagfelvétel nem kielégítő mértékű. 30
A találmány szerinti levéltrágyázó készítményekkel továbbá az egyes kultúrákra specifikus levéltrágyázás problémája is megoldható, különösen az olyan esetekben, amikor a növényi kultúra a tápanyagokat illetően speciális követelmények kielégítését igényli. Erre pél- 35 daképpen a kukoricavetések levéltrágyázását említjük meg, melyeknél a tápanyagok hiánya nagymértékben elteq'edt jelenség és ez különösen a növények korai fejlődési szakaszában szokott fellépni. Ebben az esetben főleg foszfor-, magnézium- és cinkhiányról van 40 szó és a fellépő hiányállapotot gyakran hideg által okozott klorózisnak is nevezik. A kukorica ugyanis meleget kedvelő növény és kedvezőtlen klimatikus körülmények között gyakran előfordul, hogy nem képes a talajból a megfelelő tápanyagokat felvenni. Ezt azon- 45 bán a találmány szerinti levéltrágyázó készítmények alkalmazása révén ki lehet egyenlíteni és így a károsodások teljes mértékben kiküszöbölhetők.
Néhány további felhasználási lehetőségre a későbbiekben - a kiviteli példákban - fogunk utalni. 50
A találmány szerinti levéltrágyázó készítményeket önmagában véve ismert módon állítjuk elő. így például a komponenseket valamilyen - a mindenkori célnak megfelelő - berendezésben, mint pl. egy forgódobos keverőberendezésben, vagy egy granulálóié- 55 nyér segítségével, illetve egy örvényáramú fluidizációs berendezésben egymással összekeverjük, vagy pedig ugyancsak egy alkalmas berendezésben, példának okáért egy forgódobos berendezésben vagy granulálótányérral úgy készítjük el, hogy a találmány szerinti 60 szabályozott tápanyag-felszabadulást biztosító készítmény keletkezzen, nevezetesen: a trágyázószer a kívánt réteggel teljesen és kellő mértékben egyenletesen legyen bevonva.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítményekben a pufferelegy részaránya széles határok között változhat
A pufferelegyeket 20-50 tömeg% koncentrációnak megfelelő mennyiségben alkalmazzuk.
A találmány szerinti levéltrágyázó készítményeket igen előnyösen növényvédő szerekkel összekeverve is alkalmazhatjuk.
Az-alkalmazás önmagában véve ismert módon, így például levegővel való felvitellel történhet
A következő példák ismertetik a találmány szerinti levéltrágyázó készítményeket és azok alkalmazását. A pH érték minden esetben 6,5 körüli.
1. Példa: Magnézium-tarialmú levéltrágyázó készítmény
41,4tömeg% magnézium-karbonát (tápanyag és puffer)
6.2 tömeg% magnézium-szulfát · 7 H2O (tápanyag)
2.1 tömeg% kalcium-karbonát (puffer)
1.4 tömeg% dikalcium-foszfát · 2 H2O (puffer)
15,0 tömeg% glükózszirup (tapadást fokozó szer)
1.5 tömeg% nátrium-benzoát (stabilizátor)
4,0 tömeg% kálium-nitrát (tápanyag)
1.5 tömeg% attapulgit (stabilizátor)
0,3 tömeg% nyomelem-tápanyagok: bór, réz, kobalt, mangán, molibdén és cink, oxidjaik vagy karbonátjaik alakjában
26.6 tömeg% víz
2. Példa: Vas-tartalmú levéltrágyázó készítmény
24.1 tömeg% vas-(III)-foszfát · 2 H2O (tápanyag és puffer)
0,3 tömeg% vas-(III)-szulfát (tápanyag)
4.3 tömeg% sztirol-butadién-diszperzió (tapadást fokozó szer)
4.3 tömeg% proteiuhidrolizátum (tapadást fokozó szer)
15.6 tömeg% gliikózszirap (tapadást fokozó szer)
1.3 tömeg% attapulgit (stabilizátor)
0,9 tömeg5 ammónium-nitrát (tápanyag)
0,7 tömeg% karbamid (tápanyag)
48.5 tömeg% víz
3. Példa: Vas-tartalmú levéltrágyázó készítmény
24,1 tömeg% vas-(III)-foszfát· 2 H2O (tápanyag és puffer)
0,3 tömeg% vas-(III)-szulfát (tápanyag)
4.3 tömeg% sztirol-butadién-diszperzió (tapadást fokozó szer)
4.3 tömeg% proteinhidrolizátum (tapadást fokozó szer)
15.6 tömeg% gliikózszirap (tapadást fokozó szer)
1.3 tömeg% attapulgit (stabilizátor)
0,25 tömeg% etilén-diamin-tetraecetsav (stabilizátor) 0,9 tömeg% ammónium-nitrát (tápanyag)
I
HU 204245 Β
0,7 tömeg% karbamid (tápanyag)
4,25 tömeg% víz
4. Példa: Vas-tartalmú levéltrágyázó készítmény
24,ltőmeg% vas-(űl)-foszfát' 2 H2O (tápanyag és puffer)
0,3 tömeg% vas-(IH)-szulfát (tápanyag)
4,3 tömeg% sztirol-butadién-diszperzió (tapadást fokozó szer)
4.3 tömeg% proteinhidrolizátum (tapadást fokozó szer)
15,6 tőmeg% glükózszirup (tapadást fokozó szer)
1.3 tömeg% attapulgit (stabilizátor)
0,5 tőmeg% etilén-diamin-tetraecetsav (stabilizátor) 0,9 tömeg% ammónium-nitrát (tápanyag)
0,7 tömeg% karbamid (tápanyag)
48,0tőmeg% víz
5. Példa: Vas-tartalmú levéltrágyázó készítmény 29,0tömeg% vas-(HI)-foszfát· 2 H2O (tápanyag és puffer)
1,8 tomeg% vas-etilén-diamin-tetraaceíát (tápanyag és puffer)
10,0 tömeg% glükózszirup (tapadást fokozó szer)
0,5 tőmeg% nátrium-benzoát (stabilizátor)
1,5 tőmeg% attalpnlgit (stabilizátor)
57,2 tömeg% víz
6. Példa: Vas-tartalmú levéltrágyázó készítmény
29,0tömeg% vas-(HI)-foszfát'2H2O (tápanyag és puffer) l,8tömeg% vas-étilén-diamin-tetraacetát (tápanyag és puffer)
10,0 tömeg% glükózszimp (tapadást fokozó szer)
0,5 tömeg% nátrium-benzoát (stabilizátor)
1.5 tömeg% attapulgit (stabilizátor)
0,7 tőmeg% glioxilsav (stabilizátor)
56.5 tömeg% víz
7. Példa
A pH-értéket szabályozó hosszantartó levéltrágyázás alkalmazásának befolyása az asszimilációs felületre és a friss tömegre
Olyan növényeket vetünk alá kezelésnek, melyek a levélzeten keresztül történő alkalmazás előtti növekedésük alatt a vizsgált tápelemek vonatkozásában hiányosan voltak táplálva.
A kezelést az 1. példában ismertetett - találmány szerinti - levéltrágyázó készítménnyel végezzük.
Átszámítva literenként 6000 mg magnéziumot alkalmazunk a leveleken keresztül, 14 nappal az elültetés után.
A leszedést az elültetést követő 24. napon végezzük.
A leveleken a pH-értéket bepeimetezéssel a vizsgálathoz megkívánt értékre állítjuk be.
A vizsgálat során kultúrnövényként „Marona” fajtájú bokorbabot használunk.
Az alábbi táblázat a kapott eredményeket szemlélteti. Jól látható, hogy a klorőzis erősen csökkent és a friss tömeg erőteljesen növekedett a kezeletlen konrollokhoz képest
Találmány szerinti levéltrágyázó készítmény Külső pH-érték a levelek felületén Interkosztális (erezet közötti) Idoiózis abszolút* relatív Friss tömeg
S %
1. példa szerinti összetétel 5,0 48 75 31,3 113
2,0 45 70 31,9 116
Kezeletlen kontroll 5,0 64 100 27,6 100
2,0 65 101 26,3 95
* A teljes levélfelülethez képest %-ban kifejezve
8. Példa
A pH-értéket szabályozó és hosszantartó levéltrágyázás alkalmazásának befolyása a friss tömegre Olyan növényeket vetünk alá kezelésnek, melyek a levélzeten keresztül történő alkalmazás előtti növekedésük alatt a vizsgált tápelemek vonatkozásában hiányosan voltak táplálva.
A kezelést a 2. példában ismertetett (találmány szerinti) levéltrágyázó készítménnyel végezzük.
Átszámítva literenként 200 mg vasat alkalmazunk a leveleken, 10 nappal az elültetést követően.
A leszedést 22 nappal az elültetés után végezzük.
A vizsgálatnál kultúrnövényként „Marona” fajtájú bokorbabot használunk.
Az alábbi táblázat a kapott eredményeket mutatja. Ezekből jól kitűnik, hogy a friss tömeg nagymértékben növekedett a kezelést nem kapott kontrollokhoz képest te
Találmány szerinti Ievéltrágyáző készítmény Friss tömeg
g %
2. példa szerinti összetétel 20,6 100
Kezeletlen kontroll 19,8 96
HU 204 245 Β
9. Példa
A pH-értéket szabályozó és hosszantartó levéltrágyázás alkalmazásának befolyása a friss tömegre A 8. példa szerinti eljárást a 3. példában ismertetett találmány szerinti - levéltrágyázó készítményt alkalmazva megismételjük.
Az eredményeket az alábbi táblázatban foglaljuk össze:
Találmány szerinti levéltrágyázó készítmény Friss tömeg
g %
3, példa szerinti összetétel 23,0 112
Kezeletlen kontroll 19,8 96
A 7., 8. és 9. példában bemutatott eredményekkel analóg hatást mutatnak mindazok a találmány szerinti levéltrágyázó készítmények, amelyek a foszforsav, szénsav, glioxilsav vízben nehezen oldható vas-, kalcium- és magnézium-sóiból álló puffer-keverékeket tartalmaznak szilárd anyagok vizes diszperziói alakjában.
10. Példa
A pH-értéket szabályozó és hosszantartó levéltrágyázás alkalmazásának befolyása a friss tömegre
A 8. példa szerinti eljárást a 4. példában ismertetett találmány szerinti - levéltrágyázó készítményt alkalmazva megismételjük.
Az eredményeket az alábbi táblázatban foglaljuk össze:
Találmány szerinti levéltrúgyázó készítmény Friss tömeg
g %
4. példa szerinti összetétel 23,3 113
Kezeletlen kontroll 19,8 96
11. Példa
A pH-értéket szabályozó és hosszantartó levéltrágyázás alkalmazásának befolyása a friss tömegre
Olyan növényeket vetünk alá kezelésnek, melyek a levélzeten keresztül történő alkalmazás előtti növekedésük alatt a vizsgált tápanyagok elemei vonatkozásában hiányosan voltak táplálva.
Akezelést az 5. példában ismertetett összetételű- találmány szerinti - levéltrágyázó készítménnyel végezzük.
Átszámítva literenként 3000 mg vasat alkalmazunk a leveleken keresztül, 19 nappal az elültetés után.
A leszedést az elültetést követő 39. napon végezzük.
A vizsgálatnál kultúrnövényként „Marona” fajtájú bokorbabot használunk.
Az alábbi táblázat a kapott eredményeket mutatja. Ezekből jól kitűnik, hogy a friss súly nagymértékben növekedett a kezelést nem kapott kontrollokhoz képest
Találmány szerinti levéltrágyázó készítmény Friss tömeg
g %
5. példa szerinti összetétel 48,8 110
Kezeletlen kontroll 44,5 100
12. Példa
A pH-értéket szabályozó és hosszantartó levéltrágyázás alkalmazásának befolyása a friss tömegre
All. példa szerinti eljárást a 6. példában ismertetett - találmány szerinti - összetételű levéltrágyázó készítménnyel megismételjük.
Az eredményeket az alábbi táblázatban foglaljuk össze:
Találmány szerinti levéltrágyázó készítmény Friss tömeg
g %
6. példa szerinti összetétel 54,0 121
Kezeletlen kontroll 44,5 100
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Levéltrágyázó készítmény, leveleken keresztül történő, extraradikális növényi részekre irányuló, célzott és hosszantartó alkalmazásra, azzal jellemezve, hogy tápanyagként 20-60 tömeg% mennyiségben ismert tápelemek sóit - amelyek között előnyösen 1/15— 1/4 tömegarányban vannak jelen ismert, könnyen oldható tápanyagvegyületek, mint szulfátok, nitrátok és kelátok és nehezen oldható tápanyag-vegyületek, mint foszfátok és karbonátok -, valamint
    i) az 1,0-8,0 pH tartomány beállítására pufferelegyet, 20-50 tömeg% mennyiségben, ii) tapadást fokozó szert, 1-30, előnyösen 10-25 tömeg% mennyiségben és iii) adott esetben hidrofil anyagot, 0,01-10, előnyösen 0,05-5 tömeg% mennyiségben tartalmaz.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti levéltrágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy a pufferelegyek egy vagy több komponensből, mint foszforsavból, szénsavból, bórsavból, oxálsavból, hidroxi-polikarbonsavakból, karbonsavakból, dikarbonsavakból, zsírsavakból, aminosavakból és e savak sóiból állnak.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti levéltrágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy a 2. igénypont szerinti savak vas-, kalcium-, magnézium-, kobalt-, cink-, molibdén-, réz- vagy mangán-sói közül egyet vagy többet tartalmaz.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti levél trágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy a pufferelegy szilárd anyag.vizes diszperziója.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti levéltrágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy vízben nehezen oldható vegyületeket tartalmazó pufferelegyet tartalmaz.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti levéltrágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy 3,0-6,0 pH-tartományt biztosító pufferelegyet tartalmaz.
    Az 1. igénypont szerinti levéltrágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy tapadást fokozó szerként szintetikus kopolimerizátumokat, akrilátokat, keményítőhidrolizátumokat, proteinhidrolizátumokat, alginátokat, kazeinátokat, cellulózt, aminosavakat, arabmézgát, búzalisztet, polivinil-acetátot, polivinil-alkoholátot, cetil5
    HU 204245 Β clkoholL latexet, melaszt, zselatint, poliglikolokat és/vagy cukrokat tartalmaz.
    2. Áz 1. igénypont szerinti levéltrágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy egy stabilizátort, előnyösen attapulgitot, glioxiísavat és/vagy etiléndiamin-tet- 5 ra-ecetsavat is tartalmaz.
    t
  7. 9, Az 1. igénypont szerinti levélírágyázó készítmény, azzal jellemezve, hogy hidrofil anyagként tenzideket, glikolokat és/vagy kollagént tartalmaz.
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest
    A kiadásért felel: dr. Szvoboda Gabriella osztályvezető
HU851704A 1984-05-07 1985-05-06 Leaf-fertilizer composition of retard activity for directed application HU204245B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3417133A DE3417133A1 (de) 1984-05-07 1984-05-07 Blattduengemittel zur gezielten blattlangzeitapplikation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37905A HUT37905A (en) 1986-03-28
HU204245B true HU204245B (en) 1991-12-30

Family

ID=6235344

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU851704A HU204245B (en) 1984-05-07 1985-05-06 Leaf-fertilizer composition of retard activity for directed application

Country Status (20)

Country Link
EP (1) EP0161395B1 (hu)
JP (1) JPS6136188A (hu)
CN (1) CN85103993A (hu)
AU (1) AU584082B2 (hu)
BR (1) BR8502153A (hu)
CA (1) CA1250445A (hu)
DD (1) DD232482A5 (hu)
DE (2) DE3417133A1 (hu)
DK (1) DK194985A (hu)
FI (1) FI79091C (hu)
GR (1) GR851084B (hu)
HU (1) HU204245B (hu)
IE (1) IE851119L (hu)
IL (1) IL75057A (hu)
MA (1) MA20426A1 (hu)
NZ (1) NZ211961A (hu)
PT (1) PT80400B (hu)
RU (1) RU1779236C (hu)
SU (1) SU1567119A3 (hu)
ZA (1) ZA853439B (hu)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU3290489A (en) * 1988-03-25 1989-10-16 Bioplant Etablissement Soil conditioner and leaf fertilizer
US5549729A (en) * 1988-09-09 1996-08-27 Yamashita; Thomas T. Method and composition for promoting and controlling growth of plants
US5582627A (en) * 1988-09-09 1996-12-10 Yamashita; Thomas T. Detoxification of soil
IL91513A (en) * 1988-09-09 1993-07-08 Yamashita Thomas T Method of applying energy, carbon skeleton and nutrient materials to vegetation
US6309440B1 (en) 1998-08-25 2001-10-30 Thomas T. Yamashita Method and composition for promoting and controlling growth of plants
US5797976A (en) * 1988-09-09 1998-08-25 Yamashita; Thomas T. Method and composition for promoting and controlling growth of plants
EP0485225B1 (en) * 1990-11-08 1995-04-26 Phosyn Plc Micronutrient compositions
BE1005468A3 (fr) * 1991-10-31 1993-08-03 Goffin Joseph Guislain Procede pour augmenter le rendement en mais et produit d'absorption foliaire pour sa mise en oeuvre.
JPH06107488A (ja) * 1992-09-24 1994-04-19 Koei Kagaku Kogyo Kk 葉面散布剤および植物処理方法
JP2809565B2 (ja) * 1992-10-02 1998-10-08 太平物産株式会社 硫黄とヒューミックアシズを有効成分とする土壌改良剤組成物
CN1038502C (zh) * 1992-12-15 1998-05-27 韩玉娥 一种营养型植物叶肥及其制备方法
DE4323603C1 (de) * 1993-07-09 1994-09-01 Mannesmann Ag Verwendung einer komplexen Eisenverbindung der Ligninsulfonsäure
US5514200B1 (en) 1994-02-07 1997-07-08 Univ Formulation of phosphorus fertilizer for plants
FI98518C (fi) * 1995-06-22 1997-07-10 Kemira Agro Oy Vesisuspensiolannoite
US5618330A (en) * 1995-12-20 1997-04-08 Artozon Sylvester; Rosa I. Plant treatment compositions and process
DE19722869C2 (de) * 1997-05-31 1999-04-15 Heiner Rogmann Verfahren zum Düngen eines Rasens
US6165245A (en) * 1998-09-09 2000-12-26 Yamashita; Thomas T. Foliar fertilizer and method for using the same
JP2000159591A (ja) * 1998-09-21 2000-06-13 Masahiro Nagahama 有機物であるビタミン類と含硫アミノ酸と糖類入り肥料組成物
MY123201A (en) 1998-11-06 2006-05-31 Kao Corp Plant-activating agent
WO2001042169A1 (en) * 1999-12-10 2001-06-14 Alastair James Forsyth Buffered phosphorus containing solution
ATE462299T1 (de) 2002-12-04 2010-04-15 Mitsui Chemicals Agro Inc Verfahren zum schutz von weizen vor mykotoxinbefall
EP1854356A4 (en) * 2005-02-22 2011-07-20 Maruo Calcium MEANS FOR IMPROVING THE PLANT QUALITY AND METHOD FOR THE PRODUCTION THEREOF
EP1885665A4 (en) 2005-05-23 2012-05-02 Plant Protectants Llc FORMULATIONS OF DITHIOCARBAMATES AND PHOSPHITE
CN1300069C (zh) * 2005-10-11 2007-02-14 山东省农业科学院土壤肥料研究所 一种包裹型缓释肥料及其制备方法
CN102060592B (zh) * 2010-11-30 2013-03-20 北京市农林科学院 桃树叶面喷施肥及桃树生育期施肥方法
WO2012129487A2 (en) * 2011-03-24 2012-09-27 Paul Kucera Fertilizer composition incorporating fibrous material for enhanced particle integrity
CN102627493A (zh) * 2012-05-10 2012-08-08 杨玉 一种高浓度多元素液体肥料及其制备方法
CN103193545B (zh) * 2013-04-22 2015-09-16 万少侠 提高树木移植成活率的营养液
WO2015093380A1 (ja) * 2013-12-20 2015-06-25 日本合成化学工業株式会社 農業用液状散布剤
CN103804057B (zh) * 2014-03-03 2015-09-16 吴进才 一种植物叶面喷雾剂及其生产方法
CN104081957A (zh) * 2014-06-16 2014-10-08 郎溪县双明生态农业有限公司 一种女贞的育苗种植方法
CN104311327A (zh) * 2014-10-20 2015-01-28 柳州市天姿园艺有限公司 一种腐植酸肥料
CN106242737A (zh) * 2016-08-01 2016-12-21 寿县知祝常乐水果种植专业合作社 一种具有蒸腾抑制作用的叶面肥料
CN107746335A (zh) * 2017-11-22 2018-03-02 宿州市逢源生物科技有限公司 一种基于中药材抑菌杀虫作用的有机叶面肥料的生产方法
CN108083899A (zh) * 2017-12-18 2018-05-29 雷笑天 一种长效型叶面肥的制备方法
CN109956794A (zh) * 2017-12-22 2019-07-02 兴业县嘉沃生态农业科技有限责任公司 一种叶菜滴灌栽培用的营养液
US11286212B2 (en) 2018-08-09 2022-03-29 Yamashita Thomas T Foliar fertilizer compositions and methods for using same
CN109574750A (zh) * 2018-12-24 2019-04-05 河北萌帮水溶肥料股份有限公司 添加阿拉伯树胶的中量元素叶面肥料

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB741378A (en) * 1952-03-17 1955-11-30 Hans Adalbert Schweigart Compositions enhancing plant growth, and processes for their production
FR1055421A (fr) * 1952-05-05 1954-02-18 Centre Nat Rech Scient Nouveau procédé d'utilisation des engrais
US3131048A (en) * 1960-05-02 1964-04-28 Leslie L Balassa Stable metal chelate preparations
BE612355A (fr) * 1961-01-05 1962-07-05 Grace W R & Co Perfectionnements aux engrais.
GB1271575A (en) * 1968-07-24 1972-04-19 Galdonost Dynamics Nz Ltd Improvements in or relating to fertilizer compositions
DE2217047A1 (de) * 1972-04-08 1973-10-18 Walter Schweikhard Verfahren und mittel zur vermeidung des aufplatzens von reifem steinobst, oder dergleichen, insbesondere suesskirschen, nach regenfall
JPS5329625B2 (hu) * 1973-04-23 1978-08-22
JPS5122576A (hu) * 1974-08-08 1976-02-23 Eiichi Enomoto
JPS54816A (en) * 1977-06-03 1979-01-06 Fujitsu Ltd Signal distribution system
US4169716A (en) * 1978-03-13 1979-10-02 Ashmead H H Synergistic metal proteinate plant hormone compositions
US4214888A (en) * 1978-06-05 1980-07-29 Union Oil Company Of California Foliar fertilization method and composition

Also Published As

Publication number Publication date
DD232482A5 (de) 1986-01-29
FI79091B (fi) 1989-07-31
ZA853439B (en) 1985-12-24
DK194985A (da) 1985-11-08
PT80400A (de) 1985-06-01
FI79091C (fi) 1989-11-10
AU4195785A (en) 1985-11-14
IE851119L (en) 1985-11-07
EP0161395A3 (en) 1988-08-03
DE3417133A1 (de) 1985-11-07
NZ211961A (en) 1988-06-30
FI851445L (fi) 1985-11-08
CA1250445A (en) 1989-02-28
IL75057A0 (en) 1985-09-29
DE3587222D1 (de) 1993-05-06
DK194985D0 (da) 1985-05-01
FI851445A0 (fi) 1985-04-11
BR8502153A (pt) 1986-01-07
SU1567119A3 (ru) 1990-05-23
PT80400B (pt) 1987-08-19
EP0161395B1 (de) 1993-03-31
AU584082B2 (en) 1989-05-18
CN85103993A (zh) 1986-11-19
IL75057A (en) 1988-08-31
JPS6136188A (ja) 1986-02-20
RU1779236C (ru) 1992-11-30
GR851084B (hu) 1985-11-25
MA20426A1 (fr) 1985-12-31
HUT37905A (en) 1986-03-28
EP0161395A2 (de) 1985-11-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU204245B (en) Leaf-fertilizer composition of retard activity for directed application
US4169717A (en) Synergistic plant regulatory compositions
US4169716A (en) Synergistic metal proteinate plant hormone compositions
Mulder Nitrogen-magnesium relationships in crop plants
US4652294A (en) Foliar fertilization method and compounds
CN108033827A (zh) 一种功能型组合物及其制备方法和应用
CN108503460A (zh) 一种富含硒元素叶面肥及其制备方法
CN106883056A (zh) 一种增绿防早衰液体肥料
JP2008044854A (ja) 植物成長活性剤およびその植物成長活性剤を用いた植物生育方法
CN110590464A (zh) 一种四位一体全营养复合微生物肥料
JP2001190154A (ja) 作物の栽培方法および作物の品質改善剤
CN111548217A (zh) 有机高钾型水溶肥及其制备方法
CN101391916B (zh) 高效多元素复混肥的生产方法
Feigin et al. Effect of NH4/NO3 ratio in nutrient solution on growth and yield of greenhouse roses
KR100401247B1 (ko) 무발효 퇴비, 유기질 비료 및 그의 제조방법
Chien et al. Greenhouse evaluation of elemental sulfur and gypsum for flooded rice
CN100410215C (zh) 利用硼泥生产硼镁磷铵肥的工艺方法
CN112624835A (zh) 一种粉体有机水溶肥料
CN113214008A (zh) 玉米专用叶面肥料及其制备方法
CN107500851B (zh) 降低镉提高锌生物可给性的蔬菜叶面复合调控剂
CN112021111A (zh) Edta螯合物在降低水稻富集镉和/或提高水稻产量中的应用
KR19980025259A (ko) 게르마늄 명반석 복합비료 조성물 및 그 비료의 제조방법
KR19990084061A (ko) 희토비료의 그 시용방법 및 희토복합비료
CN112851445B (zh) 一种腐殖酸钠水溶肥
JP3326492B2 (ja) 養液土耕栽培法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee