HU201328B - Process for production of tienoazepines and medical compositions containing them - Google Patents

Process for production of tienoazepines and medical compositions containing them Download PDF

Info

Publication number
HU201328B
HU201328B HU89119A HU11989A HU201328B HU 201328 B HU201328 B HU 201328B HU 89119 A HU89119 A HU 89119A HU 11989 A HU11989 A HU 11989A HU 201328 B HU201328 B HU 201328B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydrogen
alkyl
phenyl
thieno
tetrahydro
Prior art date
Application number
HU89119A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50829A (en
Inventor
Barry Peter Clark
David Edward Tupper
Original Assignee
Lilly Industries Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lilly Industries Ltd filed Critical Lilly Industries Ltd
Publication of HUT50829A publication Critical patent/HUT50829A/hu
Publication of HU201328B publication Critical patent/HU201328B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D495/00Heterocyclic compounds containing in the condensed system at least one hetero ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D495/02Heterocyclic compounds containing in the condensed system at least one hetero ring having sulfur atoms as the only ring hetero atoms in which the condensed system contains two hetero rings
    • C07D495/04Ortho-condensed systems
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P25/00Drugs for disorders of the nervous system

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Neurosurgery (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Neurology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Heterocyclic Compounds Containing Sulfur Atoms (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás gyógyászati hatású vegyületek és a vegyületeket tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására.
A találmány szerint (I) általános képletű vegyületeket és sóikat állítjuk elő - ahol Rl jelentése hidrogénatom, cianocsoport, halogénatom, karboxaldehido-, hidroximetil-, 1-4 ezénatomos alkil- vagy alkiltio-csoport;
R2 jelentése hidrogénatom, vagy halogénatom, nitro-, ciano-, acetamido-, hidroxi-(1-4 szénatomos)alkil-, karboxaldehido-, 1-4 ezénatomos alkil-karbonil-csoport, 1-4 szénatomos alkil- vagy alkil-tiovagy oximino-metil-csoport;
R3 jelentése fenilcsoport vagy benzofuranil-csoport;
R4 jelentése hidrogénatom, -CO-CFs vagy
1-4 szénatomos alkilcsoport.
Az (1) általános képletű vegyületek jó hatást fejtenek ki a központi idegrendszerre.
Ha halogénatomról beszélünk, akkor az előnyös halogénatomok fluor-, klór- és brómatom, különösen klór- és brómatom lehetnek.
Az 1-4 szénatomos alkilcsoport egyenes vagy elágazó szénláncú lehet, mégpedig metil-, etil-, propil-, izopropil- vagy terc-butil-csoport. Az előnyös alkilcsoport a metil- és etilcsoport; az 1-4 szénatomos alkil-karbonil és 1-4 szénatomos alkiltiocsoportok az RCO- és RS- általános képletű csoporttal jellemezhetők, ahol
R a fent definiált 1-4 ezénatomos alkilcsoportot jelenti.
Előnyös csoportok a következők: acetil-, metiltio- és etiltio-csoport. A -CHO képletű csoport a karboxaldehido-csoport és az oximino-metil-csoportot -CH=NOH csoporttal jellemezhetjük. A hidroxi-(l-4 szénatomos) alkilcsoportban az 1-4 szénatomos alkilcsoport hidroxilcsoporttal van helyettesítve, és lehet például hidroxi-metil-csoport továbbá -CH(CH3)OH és -C(CH3)2OH csoport.
R1 előnyösen hidrogén- vagy halogénatom lehet, R2 előnyösen hidrogén- vagy halogénatom, hidroxi-(1-4 szénatomos) alkilvagy 1-4 szénatomos alkilcsoport.
R3-nál különösen előnyös a szubsztituálatlan fenilgyűrű és az (1, képletű csoport.
R4 előnyösen 1-4 szénatomos alkil-, különösen metilcsoportot jelent.
Az (I) általános képletű vegyületek közül előnyös csoportot képeznek azok a vegyületek, amelyekben R1 jelentése halogénatom, Rz jelentése hidrogénatom, hidroxi-(l-4 szénatomos)alkil~, 1-4 szénatomos alkilcsoport vagy halogénatom, R3 jelentése fenil- vagy benzofuranil-cscport és R4 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport.
Az új vegyületek szabad aminformájukban és sóik formájában is hasznosak. A gyűrű nitrogénatomja bázikus, és a molekulában további bázikus szubsztituensek is lehetnek, úgy, hogy a vegyületek savaddíciós sók formájában is létezhetnek. A savaddíciós sók előnyösen a gyógyászatilag elfogadható sók lehetnek, melyek tehát nem toxikus savaddiciós sók, a következő savakból képezhetjük ezeket: szervetlen savak, például sósav, hid5 rogén-bromid, salétromsav, kénsav vagy foszforsavak, vagy szerves savak, például szerves karbonsavak, például glikolsav, maleinsav, hidroxi-maleinsav, fumársav, almasav, borkósav, citromsav, szalicilsav, o-acetoxi10 -benzoesav, nikotinsav vagy izonikotinsav, vagy szerves szulfonsavak, például metánszulfonsav, etánszulfonsav, 2-hidroxi-etán-szulfonsav, toluol-paraszulfonsav, vagy naftalin-2-szulfonsav.
A gyógyászatilag elfogadható sókon kívül más sókat is előállíthatunk, például pikrin- vagy oxálsav-sókat; ezek a vegyületek tisztításánál közbenső termékként szolgálhatnak vagy más vegyületek előállításához in20 termedierként alkalmazhatók, például gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sók előállításához, vagy pedig bázisok azonosítására, jellemzésére vagy tisztítására alkalmazhatók.
Az (I) általános képletű vegyületek a nitrogéntartalmú gyűrű szénatomján aszimmetriacentrumot tartalmaznak, ez az a szénatom, amelyhez az R3 csoport kapcsolódik. A találmány kiterjed a vegyületek sztereoizomerjei, racém elegyei előállítására egyaránt.
Az izomereket a racém elegyekból ismert módon izolálhatjuk, például az aszimmetrikus sav megfelelő sóit képezhetjük, majd ezt követően felszabadítjuk az enantiomereket, vagy pedig olyan módszert alkalmazunk, amellyel a tiszta izomert kapjuk.
Az (I) általános képletű vegyületek előállítására egy (II) általános képletű vegyületet - ahol R1, H vagy Híg, R2 ugyancsak H, R3 és R4 jelentése a fenti - gyűrűbe zárunk, és adott esetben, ha R1, R2 és R4 közül egy vagy több hidrogénatomot jelent, a megfelelő szubsztituenst bevezetjük.
A ciklizálási reakciót előnyösen 50 és 100 °C közötti hőmérsékleten sav, például al45 kánszulfonsav, például metánszulfonsav és trihalogén-ecetsav, például trifluor-ecetsav jelenlétében végezzük.
Egy előnyös eljárás szerint Rl és R2 helyén hidrogénatomot tartalmazó (II) általá50 nos képletű vegyületet, azaz egy (III) általános képletű vegyületet zárunk gyűrűbe, ahol R4 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport és R3 jelentése a fenti. A terméket megfelelő reagenssel reagáltatjuk, és így kapjuk a kívánt (I) általános képletű vegyületeket, ahol R1, R2 és R4 jelentése a fenti.
A (II) általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy egy (IV) általános képletű amint (V) általános képletű oxiránnal reagáltatunk. A reakciót rendszerint 50-100 °C közötti hőlmérsékleten, poláros szerves oldószerben, például acetonitrilben, dimetil-szulfoxidban vagy dimetil-formamidban végezzük. A (VI) általános képletű vegyüle-23
HU 201328 Β tek ismertek vagy ismert módon állíthatók eló. Az R1, R2 és R4 helyén hidrogénatomot tartalmazó (IV) általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy ha egy megfelelő (3) képletű cianid aluminium-kloridját litium-aluminium-hidriddel redukáljuk. A kapott amint könnyen N-alkilezhetjük ismert módszerekkel.
Előnyösek azok a (IV) általános képletű intermedierek, ahol R1 jelentése brómatom és R2 jelentése hidrogénatom. Ezek előállítása úgy történhet, hogyha egy (VI) általános képletű tribróm-származékra cinkkel és ecetsavval hatunk. A (VI) általános képletben R jelentése acil, különösen acetilcsoport vagy R4. Ezeket az intermediereket a megfelelő szubsztituálatlan vegyület brómozásával állíthatjuk elő.
A (V) általános képletű oxirán-intermedierek ismert vegyületek, vagy ismert módon előállíthatók például oly módon, hogy a megfelelő aldehidet nátrium-hidrid dél és trimetil-szulfoxónium-jodiddal reagáltatjuk dimetil-szulfoxidban.
Mint már említettük, gyakran előnyös, hogyha a kívánt szubsztituenseket a ciklizálási reakció után vezetjük be a molekulába, igy például az R4 helyén 1-4 szénatomos alkilcsoportot tartalmazó vegyületeket egyszerű alkiiezési technikával állíthatjuk eló.
Az R1 helyén halogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogyha a megfelelő vegyületet, ahol R1 hidrogénatomot jelent és R2 már szubsztituált - halogénnel reagáltatjuk ecetsavban. Az R1 helyén halogénatomot és R2 helyén hidrogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket az R2 helyén brómatomot tartalmazó vegyületek redukálásával állíthatjuk eló. Az R1 helyzetben lévő brómatomot más csoportokkal helyettesíthetjük, például alkil-, alkiltio-csoporttal, klóratommal vagy nitrilcaoporttal ismert reakciófeltételek alkalmazása mellett. Az R1 helyén nitrilcsoportot tartalmazó vegyületeket az Rl helyén karboxaldehidet, majd hidroxi-metil-csoportot tartalmazó vegyületekké redukálhatjuk.
Az R2 helyén halogénatomot tartalmazó (I) általános képletű vegyületeket az R2 helyén hidrogénatomot tartalmazó megfelelő vegyületből állíthatjuk eló halogénnel történő reagáltatással ecetsavban. Ha ugyanebbe a helyzetbe nitrocsoportot akarunk bevezetni, akkor salétromsavval reagáltatjuk ecetsavanhidridben a vegyületet, és a nitrocsoportot ismert redukcióval és acilezéssel acetamido-származékká alakíthatjuk. A szubsztituensek széles skáláját hasonlóan vezethetjük be a molekulába, hogyha az R2 helyén karboxaldehido-csoportot tartalmazó intermedierek előállításával kezdjük a sort.
A találmány szerint előállított vegyületek alacsony toxicitás mellett haeznos központi idegrendszerre ható tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezt a hatást széleskörű teszt4 tel mutatjuk be jól ismert eljárások alkalmazásával. Konkrétan az 3H-SC1123390 kötődési tesztben, melynek leírását lásd Biliárd és társai, Life Sciences 35. kötet, 1885-1893. ol5 dal, 1984. A vegyületek hatásosnak mutatkoztak. igy például a példákban felsorolt vegyületek - az 1. példa szerinti vegyület kivételével, amely a többi vegyülethez fontos intermedier - ICso értéke alacsonyabb, mint
5 pmól. Az IC50 érték a vegyületnek azon koncentrációja, amely 50%-kal csökkenti a 3H-SCH23390 kötést. Ez a teszt azt mutatja, hogy a vegyületek reagálnak dopaminnal, a központi idegrendszer Dl receptoraival, és ez igazolódik azzal a képességgel, amely megváltoztatja a ciklusos adenozin-monofoszfát-termelést patkány-retina-homogenátumok által (Riggs és mtársai, J. Med. Chem., 30. kötet, 1914-1918. o. 1987). Az (I) általános képletű vegyületek és gyógyászatilag elfogadható savaddíciós sóik hatásos központi idegrendszerre ható vegyületek, melyeket depresszió, enyhe szorongásos állapotok, bizonyos pszichotikus állapotok, például skizo25 frénia és akut mánia és parkinzonizmus kezelésére alkalmazhatunk.
A találmány szerint tehát gyógyászati készítményeket is előállítunk, amelyek az (I) általános képletű vegyületet nem védett fór30 mában vagy gyógyászatilag elfogadható sója formájában tartalmazzák gyógyászatilag elfogadható hígítók vagy hordozók mellett. A vegyületeket különböző módon adagolhatjuk, például orálisan vagy rektálisan, topikálisan vagy parenterálisan, például injekcióval, inhalálással és rendszerint gyógyászati készítmény formájában. A készítmények előállítása ismert módon történik és a készítmény rendszerint legalább egy hatóanyagot tartalmaz.
a hatóanyagot összekeverjük a hordozóval vagy hígítjuk vele, és/vagy egy hordozóba zárjuk, például kapszulába, papírba vagy más tartályba vagy zacskóba. Ha a hordozó egyben hígítóként szolgál, akkor ez lehet szilárd, félig szilárd vagy folyékony anyag, amely közegként, segédanyagként szolgálhat a hatóanyag számára, igy a készítmény lehet tabletta-, pasztilla-, zacskó-, ostyátok-, elixír-, szuszpenzió-, aeroszol-formájú (szi50 iárcj vagy folyékony közegben), vagy lehet kenőcs, amely legfeljebb 10% hatóanyagot tartalmaz, továbbá kemény vagy lágy zselatinkapszula, kúp, injekciós oldat, szuszpenzió és steril csomagolt por. Inhalálás útján tör55 ténő adagolásra speciális adagolási formát használunk, többek között aeroszolt, porlasztót vagy spray-t.
Hordozóként megemlíthetjük a laktózt, dextrózt, szacharózt, szorbitot, mannitot, keθθ mányitokét, tragantmézgát, kalciumfoszfátot, alginátokat, gumiarábikumot, zselatin-szirupot, metilcelluiózt, metil-propil-hidroxi-benzoétot, talkumot, magnézium-sztearátot és ásványi olajat. A készítmények előállíthatók is65 mert módon olyan formában, hogy a ható-35
HU 201328 Β anyag gyorsan felszabaduljon, vagy késleltetett módon szabaduljon fel az adagolás után vagy tartós hatáeú legyen a készítmény.
Ha a készítményt egységdózis-formában állítjuk eló, akkor előnyős, ha minden egyes 5 dózisegység-forma 5 mg-500 mg, például 25-200 mg hatóanyagot tartalmaz. Az egységdózis-forma fizikailag különálló egységekre vonatkozik, melyek humán- és állatgyógyászati célra egységnyi dózisként szolgálnak, amely io egység egy előre meghatározott mennyiségű hatóanyagot tartalmaz. Ezt a mennyiséget úgy számítjuk ki, hogy a kívánt gyógy hatást elérjük. A hatóanyagok széles dózishatáron belül hatásosak, igy például a napi dózis 15 rendszerint 0,5-300 mg/kg közé esik, még előnyösebben 5-100 mg/kg közé. Ezt a menynyiséget az orvos a körülmények tükrében megváltoztathatja. Ezek a körülmények magukban foglalják a kezelendő állapotot, az 20 adagolandó vegyületet, az adagolás módját, és ezért ezt a dózist nem kötjük meg. A találmány további részleteit a következő példákkal illusztráljuk. A vegyületek szerkezetét magmágnesee rezonanciával, infravörös és 25 tömegspektrummal igazoltuk, és a termék tisztaságát legtöbb esetben nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel ellenőriztük.
Az alábbi reakciókkal racém elegyeket állítunk eló. 30
1. Példa
a) Tiotén-3-etílamin 35
26,6 g vízmentes aluminium-klorid 100 ml dietil-éterrel készített oldatát hozzáadjuk 7,6 g litium-aluminium-hidrid 100 ml észterrel készített kevert szuszpenziójához 40 nitrogénatmoszférában szobahőmérsékleten. A kevert elegyhez 24,6 g tiofén-3-acetonitrilt csepegtetünk 30 perc alatt éterben, és az exoterm reakció az elegyet refluxig melegíti.
óra múlva 8 ml vizet adunk óvatosan 45 hozzá (exoterm), majd 400 ml 5 mólos vizes sósav hozzáadása következik. A vizes fázist elválasztjuk, és 50%-os vizes nátrium-hidroxiddal (160 ml) pH = 11-re lúgosítjuk. A vizes oldatot 2 x 200 ml diklór-metánnal extra- 50 háljuk, és az extraktumokat magnézium-szulfát felett szárítjuk, leszűrjük és bepároljuk. Halványsárga folyadékot kapunk. Desztilláció után tiofén-3-etilamint kapunk színtelen folyadék formájában. 55
Fp.: 78-79 °C/6 Hgmm
b) N-(2-hidroxi-2-fenil-etil}-tiofén-3-etil-amin g tiofén-3-etilamin és 13,2 g sztirol- 60 oxid 110 ml acetonitrillel készített oldatát visszafolyató hűtó alatt melegítjük 20 óra hosszat. Az oldatot lehűtjük (hűtőben -20 °C-ra), és a cím szerinti terméket fehér tűk formájában kristályosítjuk. Egy második 65 generációt kapunk az anyalúgok bepárlásával, majd kromatografálással (ezílícium-dioxid, IX metanol diklór-metánban az eluálószer), és acetonitrilból átkristályosítva az op. 75 °C.
c) 8-Fenil-5,6,7,8-tetratudro-4H-tieno[2,3-d]~ -azepin-hidroklorid
12,6 g N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-tiofén-3-etilamin és 3,97 ml metánszulfonsav 60 ml trifluor-ecetsavval készített oldatát 2 óra hosszat melegítjük visszafolyató hűtó alatt. A reakcióelegyet bepároljuk, és a maradékot 100 ml jeges vízben szuszpendáljuk 20 ml 0,880 ammóniával meglúgosítjuk pH = 10-re, és 2 x 100 ml diklórmetánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük, bepároljuk, és 12,2 g sárga viszkózus olajat kapunk, amely 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-djazepinnak felel meg.
A kristályos hidroklorid-sót úgy állítjuk eló, hogy 16,0 ml (3,1 mól) etanolos sósavat adunk az amintermék etanolos oldatához. Az oldatot lehűtjük, éterrel hígítjuk, és így fehéres színű szilárd por formájában 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidrokloridot kapunk.
Op.: 238 °C.
2. Példa
6-Metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H- tieno[2,3-djazepin
1. Módszer g 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid, 3,4 ml hangyasav és 3,4 ml 45 mmól 40%-os formaldehid 14 ml dimetil-formamid dal készített oldatát 1 óra hosszat melegítjük 100 °C-ra. Az elegyet bepároljuk, és a maradékot feloldjuk 50 ml vízben, meglúgosítjuk 0,880-as sűrűségű ammóniaoldattal, hogy a pH értéke 10 körül legyen, és 2 x 50 ml diklórmetánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, leszűrjük és bepároljuk. 4,63 g viszkózus olajat kapunk, amely még mindig tartalmaz dimetil-formamid-oldószer-maradékot.
Szilicium-dioxidon kromatografáljuk, 5% metanolt tartalmazó diklór-metánnal eluáljuk, és a cím szerinti terméket viszkózus olaj formájában kapjuk.
2. Módszer
Az alábbi 20. példában előállított N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-N-metil-tiofén-3-etilamint az 1 c) példában leírt módszerrel ciklizálunk, és a cím szerinti terméket kromatográfiásan izoláljuk.
HU 201328 Β
3. Példa
2-Bróm-8-feni]-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-djazepin-hidroklorid
1,03 ml 10 térfogat/térfogat%-os ecetsavas brómoldatot hozzácsepegtetünk 0,53 g (2 mmól) 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-dlazepin 5 ml ecetsavas oldatához szobahőmérsékleten (a hidrokloridsót szabad bázissá alakítjuk diklór-metánnal és vizes ammóniával extrahálva). 30 perc múlva az elegyet bepéroljuk, és a kékszinű szilárd maradékot 10 ml etanolból átkristályositjuk, és Így 2-bróm-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[ 2,3-d jazepin-hidrobromidot kapunk.
Op.: 197 °C.
A hidrobromidsót szabad bázissá alakítjuk, ha vizes ammóniával és diklór-metánnal extraháljuk, majd a cím szerinti termék hidroklorid-sóját etanolban állítjuk elő etanolos sósav hozzáadásával, és halvány zöldeskék kristályokat kapunk, melyek 216 °C-on olvadnak.
4. Példa
6-Me til-2-ni tro-8-fenil-5,6,7,8- tetrahidro-4H- tieno[ 2,3-d Jazepin-hidroklorid
0,8 ml koncentrált salétromsav 3 ml ecetsavval készített oldatát hozzácsepegtetjük 1,11 g 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 4 ml ecetsavanhidriddel és 6 ml ecetsavval készített kevert oldatához, melyet 5-10 °C-ra hűtünk.
óra múlva szobahőmérsékleten 30 ml jeges vizet adunk hozzá. Az elegyet 0,880-as sűrűségű ammóniaoldattal pH = 10-re lúgositjuk, és 2 x 50 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, leszűrjük és bepárolva 1,44 g piros olajat kapunk. 10 ml etanolt és etanolos sósavat adunk hozzá, hogy a cim szerinti terméket kristályosítsuk.
Op.: 154 °C.
5. Példa
2-Acetamido~6-nietil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-48-tieno[2,3-d]azepin
0,2 g 6-metil-2-nitro-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid és 20 mg 10%-os palládium csontszén-katalizátor 18 ml ecetsavval készített szuszpenzióját és 2 ml ecetsavanhidridet Parr-féle készüléken 24 óra hosszat hidrogénezünk 4,7 atm nyomáson. Az elegyet leszűrjük, a szűrletet bepároljuk. A maradékot feloldjuk 30 ml vízben, pH = 11-re lúgositjuk ammóniaoldat hozzáadásával, és 2 x 50 ml diklór-metánnal ext6 raháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, leszűrjük és bepároljuk. Sárga viszkózus olajat kapunk. Toluolból kristályosítva a cim szerinti termék 180 °C hőmérsékleten olvad.
6. Példa
6-Metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahídro-4H-tieno[ 2,3-d]azepin-2-amin-dihidroklorid (oltalmi körön kívüli vegyület) mg 2-acetamido-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno(2,3-d]azepin és 2 ml 5 mól sósav elegyét 90 °C-ra melegítjük 30 percig. Az elegyet meglúgosítjuk, és 2 x 5 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, leszűrjük és bepároljuk. Sárga olajat kapunk, melyet azonnal a cím szerinti termékké alakítunk oly módon, hogy feloldjuk etanolos sósavban és bepároljuk.
7, Példa
6-Metil-8-fenil-5,6,7,8- te trahidro-4H- tieno[2,3-d ]azepin-2-karboxaldehid
4,6 ml foszforoxi-kloridot hozzácsepegtetünk 3,98 g 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 17 ml dimetil-formamiddal készített kevert oldatához, melyet jeges fürdőn hútünk. Az elegyet 60 °C-ra melegítjük 18 óra hosszat, majd bepároljuk. A maradékot feloldjuk 50 ml jeges vízben, és meglúgosítjuk 2 mól nátrium-hidroxiddal pH = 12-ig. Az elegyet 2 x 100 ml diklór-metánnal extraháljuk, az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepárolva barna olajat kapunk. Hexánból kristályosítva a cím szerinti termék sárga kristályok formájában keletkezik.
Op.: 88 °C.
8. Példa
2-(Hidroxi-metil)-6-iDetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[ 2,3-d]azepin
0,73 g nátrium-bórhidrid 30 ml etanolos oldatát hozzácsepegtetjük 1,50 g 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldehid 30 ml etanoilal készített jeges fürdőn hűtött kevert oldatához. 30 perc múlva az oldószert lepároljuk, a maradékot feloldjuk 100 ml vízben, és 2 x 100 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. A kapott viszkózus olajat 15 ml ciklohexánból kristályosítva kapjuk a cím szerinti terméket.
Op.: 112 °C.
HU 201328 Β
9. Példa
3-Bróm-2-(hidroxi-metil)-6-ntetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
0,23 ml brómot hozzácsepegtetünk 1,20 g 2-( hidroxi-metil)-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin és 1,8 g nátrium-acetát-trihidrát 60 ml ecetsavval készített kevert oldatához szobahőmérsékleten. 1 óra múlva az oldatot bepároljuk, a maradékot feloldjuk 100 ml vízben, 0,880-as sűrűségű ammóniaoldattal pH = 11-re lúgositjuk, és 2 x 100 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. 1,74 g barna olajat kapunk, melyet szilícium- dioxidon kromatografálunk, és eluálószerként 2% metanolt tartalmazó diklór-metánt használunk. Ennek kapcsán 0,80 g szilárd anyagot kapunk, melyet 15 ml toluolból átkristályositva a cím szerinti termék 141 °C hőmérsékleten olvad.
10. Példa
Z- és E-6-Metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldoxim
2,0 ml 5 mólos nátrium-hidroxioldatot hozzáadunk 0,52 g 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldehid és 0,20 g hidroxilamin-hidroklorid 10 ml etanollal készített kevert oldatához szobahőmérsékleten. 30 perc múlva az oldatot bepároljuk. Az oldathoz vizet adagolunk, és 3 x x 10 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepárolva 0,49 g barna szilárd anyagot kapunk, amely a cim szerinti termékek elegyét tartalmazza, az E- és Z-izomerek aránya 60 : 40. Az elegyet frakcionált kristályosítással elkülönítjük, és 40 ml dietil-éterböl átkristályositva, majd etanolból átkristályositva a Z- termék porszerű kristályait kapjuk, melyek 199 °C-on olvadnak. Az éteres oldatot térfogatilag csökkentjük, és így egy második terméket kapunk, melyet etanolból átkristályositva az E- termék 203 °C-on olvadó kockaszerű kristályaihoz jutunk.
11. Példa
6-Metil-8-fenil~5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[ 2,3- d Jazepin-2-karboni tril
0,114 ml trifluor-ecetsav-anhidridet hozzácsepegtetünk 0,2 g Z- és E-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldoxim és 0,128 g vízmentes piridin 5 ml 0-5 °C-ra hűtött vízmentes tetrahidrofuránnal készített kevert oldatához. 4 óra múlva szobahőmérsékleten 20 ml vizet adunk hozzá, meglúgosítjuk 0,880-as sűrűségű ammóniaoldattal és x 20 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük, és bepárolva viszkózus olajat kapunk, melyet szillcium-dioxidon kromatografálva, és 4%-os metanolos diklór-metánoldattal eluálva a cim szerinti terméket olajként kapjuk.
12. Példa
2-Klór-6-metil-8-fenil-5l6l7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
0,16 ml szulfuril-kloridot hozzáadunk 6-metil-8-fenil-5,6,7,B-tetrahidro-4H-tieno[2,3-djazepin-hidrokloridhoz (0,49 g szabad bázist átalakítottunk etanolos sósavval hidroklorid-sóvá) szobahőmérsékleten. 2 óra múlva az elegyet bepároljuk, és a szilárd maradékot 5 ml etanolból kétszer átkristályositjuk. Így a cím szerinti terméket fehér kristályok formájában kapjuk, melyek 198 °C hőmérsékleten olvadnak.
13. Példa
2-Bróm-6-inetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4tl·-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
2-bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidrokloridot állítunk elő a 3. példa szerinti módszerrel 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin brómozásával, fehér kristályok formájában. Op.: 210 °C.
14. Példa
6-Metil-2-metiltio-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3- djazepin
0,75 ml (1,6 mól) n-butil-lítiuro n-hexános oldatát hozzácsepegtetjük 2-bróm-6-metÍl-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin (0,40 g hidrogén-bromid-sót szabad bázissá alakítottunk vizes ammónia/diklórmetános extrakciójával) és 10 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített kevert oldatához (utóbbit nitrogénatmoszféra alatt -70 °C-ra hűtőttük). Az oldatot 10 percig -70 °C hőmérsékleten tartjuk, majd 0,11 ml dimetil-diszulfidot adunk caeppenként hozzá, és az elegyet hagyjuk szobhőmérsékletre melegedni. 30 perc múlva az oldatot bepároljuk, 10 ml vizet adunk a maradékhoz és 2 x 5 ml diklórmetánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és halványsárga szilárd anyaggá pároljuk be. 4 ml n-hexánból kétszer átkristályositjuk. így a cím szerinti anyagot fehér tűszerű anyag formájában kapjuk.
Op.: 90 °C.
-611
HU 201328 Β
15. Példa
S-Bróm-e-metil-í-metiltio-S-fenil-S^^e-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
A 9. példa szerinti eljárással, 6-metil-2-metiltio-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepinból kiindulva 3-bróm-6-metil-2-metiltio-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint állítottunk eló, olaj formájában.
16. Példa
2,6-Dimetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
0,75 ml 1,6 mólos n-butil-litium n-hexánoE oldatát hozzácsepegtetjük 1 mmól 2-bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 10 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített, -70 °C-ra hűtött kevert oldatához nitrogénáramban. 10 perc múlva -70 °C hőmérsékleten dimetil-szulfátot (0,114 ml) csepegtetünk hozzá, és az elegyet hagyjuk szobahőmérsékletre melegedni. 30 perc múlva 20 ml vizet adunk hozzá, és 2 x 20 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk, 0,27 g sárga anyagot kapunk. Szilicium-dioxidon kromatografálva 4% metanolt tartalmazó diklór-metánnal eluáljuk, és 0,19 g olajat kapunk, amely a cim szerinti vegyületet és a 2-dez-metilterméket 4 : 1 arányú elegy formájában tartalmazza. Reverz-fázisú preparativ nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel tiszta cim szerinti terméket kapunk olaj formájában.
17. Példa
3-Bróta-2,6- dime til-8-fenil-5,6,7,8- te trahidro-4H- tienol2,3-d]azepin
2,6-dimetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 9. példa szerinti brómozósával olaj formájában 3-bróm-2,6-dimetil-8-f e nil- 5,6,7,8-tetrahidro-4H-tie no[ 2,3- d ]azepint állítunk eló.
18. Példa
2,3-Di bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-te trahidro4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
0,31 ml brómot hozzáadunk 0,97 g 2-bróm-6-metiI-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 50 ml ecetsavval készített kevert oldatához szobahőmérsékleten. 24 óra múlva a sötét elegyet bepároljuk, a maradékhoz 50 ml vizet adunk, és 2 x 50 ml diklór8
-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. A maradékot feloldjuk etanolban, és etanolos sósavat adunk hozzá, majd bepároljuk, és etanolból átkristályositjuk. 228 °C-on olvadó cím szerinti terméket kapunk.
19. Példa
3-Bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H- tieno[2,3- djazepin
1. Módszer
0,2 ml n-butil-litium hexános oldatát hozzácsepegtetjük 0,1 g 2,3-dibróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrakhidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 5 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített kevert oldatához -70 °C-on nitrogénáramban. 30 perc múlva 1 ml vizet adunk hozzá -70 °C-on, és az elegyet szobahőmérsékletre hagyjuk melegedni, 15 ml vízzel hígítjuk és 2 x 15 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük, bepároljuk, és a maradékot szilicium-dioxidon kromatografáljuk. Eluálószerként 2% metanolt tartalmazó diklór-metánt használunk. A cim szerinti terméket kapjuk.
Op.: 64 °C.
2. Módszer mg cinkport részletekben hozzáadunk 0,1 g 2,3-dibróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin ecetsavval készített kevert oldatához, és 80 °C-ra melegítjük. 20 óra múlva az elegyet leszűrjük, a szűrletet bepároljuk, és a cím szerinti terméket diklór-metánból izoláljuk.
3. Módszer
3,39 ml brómot hozzácsepegtetünk 3,98 g
6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[ 2,3-d]azepin és 12,5 g nátrium-acetét-trihidrát 60 ml ecetsavval készített kevert oldatához szobahőmérsékleten. Az elegyet 50 °C-ra melegítjük 6 óra hosszat, majd részletekben
5,3 g cinkport adunk hozzá, és az elegyet visszafolyató hűtő alatt melegítjük 18 óra hosszat. A reakcióelegyet bepároljuk, és a cim szerinti terméket diklórmetános extrahálással izoláljuk, és szilicium-dioxidon kromatografáljuk.
4. Módszer
A 21. példa szerint előállított 3-bróm-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidrokloridot a 2. példa 1. módszere szerint N-metilezzük, és így a cím szerinti vegyületet kapjuk.
-713
HU 201328 Β
20. Példa
a) N-Metil-tiofén-3-etil-amin
i) 1,7 ml 98%-os hangyasavat hozzá- 5 adunk 5 g tiofén-3-etil-amin 50 ml toluollal készített oldatához, és az elegyet Dean és Stark körülmények között 1 óra hosszat melegítjük. Az oldatot bepárolva 5,97 g N-(3-tienil-etil (-formamidot kapunk halvány színű 10 folyadék formájában.
ii) 5,82 g N-(3-tienil-etil)-formamid 110 ml vízmentes dietil-éterrel készített oldatát hozzáadjuk 1,71 g lítium-aluminium-hidrid ml dietil-éterrel készített kevert oldatához 15 szobahőmérsékleten nitrogénáramban. 1,5 óra múlva visszafolyatási hőmérsékleten az elegyet hagyjuk lehűlni, és hozzáadunk 1,8 ml vizet, 3,6 ml 2 mólos nátrium-hidroxidot és
5,4 ml vizet. 30 percig intenziven keverjük, 20 majd a szuszpenziót leszűrjük, és a szűrletet bepároljuk és desztilláljuk. 14 Hgmm nyomáson 170 °C-on forró cím szerinti terméket kapunk (légfürdó hőmérséklet).
b) N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-N-metil-tiofén-3-etil-amin
3,3 g N-metil-tiofén-3-etil-amin ós 1,8 ml sztiroloxid 17 ml acetonitrillel készített olda- 30 tát visszafolyató hűtő alatt 24 óra hosszat melegítjük. Az elegyet bepároljuk, és a maradék olajat szilicium-dioxidon kromatografáljuk 2% metanolt tartalmazó diklór-metánnal eluáljuk. A cim szerinti terméket olaj forrná- 35 jában kapjuk.
21. Példa
a) 4-Bróai-tiofén-3-eti]-amin
18,1 ml brómot 1 óra alatt hozzácsepegtetünk 12,7 g tiofén-3-etil-amin és 68 g nátrium-acetát-trihidrát 125 ml ecetsavval ké- 45 szitett kevert oldatához szobahőmérsékleten.
A halvány szinű szuszpenziót 50 °C-ra melegítjük 16 óra hosszat, Így 2,4,5-tribróm-tiofén-3-etil-amint kapunk. Lehűlés utón 16,5 g cinkport adunk hozzá részletekben 2 óra 50 alatt, és az elegyet pezsegtetjűk és felmelegszik. 3 óra hosszat melegítjük visszafolyatási hőmérsékleten, majd bepároljuk. 100 ml vizet adunk a maradékhoz, pH = 8-ra lúgositjuk,
0,880-as sűrűségű vizes ammóniaoldattal és 55 2 x 100 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat száritjuk, szűrjük, bepároljuk és desztilláljuk. A cím szerinti terméket mozgékony folyadék formájában kapjuk.
Fp.: 150 °C 60
Légfűrdő-hőmérséklet 0,2 Hgmm nyomáson.
b) N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-4-bróm-tiofén-3-etil-amin
Az 1 b) példában leirt módszerrel állítjuk elő 4-bróm-tiofón-3-etil-aminból és sztirol-oxidból az N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-4-bróm-tiofén-3-etil-amint, ciklohexánból átkristályositva 75 °C hőmérsékleten olvad.
c) 3-Brón>-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidrokloríd
N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-4-bróra-tiofén-3-etil-aminból állítjuk elő az 1 c) példa szerint a 3-bróm-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidrokloridot fehér szilárd anyag formájában.
Op.: 261 °C.
22. Példa
2-Acetil-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H~tieno[2,3-d ]aze pin-hidroklorid
0,69 ml bór-trifluorid-éterátot csepegtetünk 0,46 g 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin 5 ml ecetsavanhidriddel készített kevert oldatához szobahőmérsékleten. 16 óra múlva 30 ml vizet és 30 ml diklór-metánt adunk hozzá, és a kevert elegyet pH = 10-re lúgositjuk 2 mól nátrium-hidroxid hozzáadásával. Ezt 2 x 30 ml diklór-metánnal extraháljuk, az extraktumokat száritjuk, szűrjük és bepárolva barna olajat kapunk. Szilicium-dioxidon kromatografáljuk, és 2 x metanolt tartalmazó diklór-metánnal eluáljuk. Sárga olajat kapunk, melyet feloldunk etanolban és etanolos sósavban, bepároljuk, és a cím szerinti terméket etanol-dietil-etilből átkristályosítjuk.
Op.: 170-176 °C.
23. Példa
2-Acetil-3-bróni-6-inetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
A 22. példa szerint 3-bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahildro-4H-tieno[2,3-d]azepint acetilezünk, és 189 °C-on olvadó cím szerinti terméket kapunk.
24. Példa
2-Acetil-3-klór-6-metil-8- fenil-5,6,7,8- tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
1. Módszer
3-klór-6-roetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint a 22. példában leirt
-815
HU 201328 Β módon acetilezűnk, és így a cím szerinti terméket nyerjük.
Op.: 188 °C.
2. Módszer
0,14 ml acetil-kloridot hozzáadunk 0,31 3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid és 0,4 g alumínium-klorid 10 ml 1,1,2-triklór-etánnal készített kevert elegyéhez szobahőmérsékleten. 16 óra múlva jeges vizet adunk hozzá, az elegyet 0,880-as sűrűségű ammónia-oldattal meglúgositjuk és diklór-metánnal extraháljuk. A nyersterméket kromatografáljuk és etanolból és etanolos sósavból kristályosítjuk. A cim szerinti vegyületet kapjuk.
25. Példa
6-Metil-3-metiltio-8-íenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
3-Bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[ 2,3-d Jazepint reagáltatunk a 14. példa szerinti módszerrel. Így a cim szerinti vegyületet kapjuk.
Op.: 93 °C.
26. Példa
3,6-Diinetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-dJazepin
3-Bróra-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint reagáltatunk a 16. példa szerint. így a cim szerinti terméket nyerjük.
Op.: 40 °C.
27,. Példa
3-Klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8- tetrahidro-4H-tieno[ 2,3-d]azepin
0,68 g vízmentes réz (I) kloridot hozzáadunk 1 g 3-bróm-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin vízmentes dimetil-formamiddal készített kevert oldatához nitrogénáramban. Az elegyet 5 óra hosszat melegítjük 120 °C-ra, bepároljuk, vizet adunk hozzá, és diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk, és a maradékot szilicium-dioxidon kromatografáljuk, IX metanolt tartalmazó diklór-metánnal eluáljuk. A 10% kiindulási brómvegyületet tartalmazó nyersterméket továbbtisztitjuk preparativ reverz fázisú nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel és igy tiszta cim szerinti terméket kapunk.
Op.: 67 °C.
28. Példa
3-Klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8- tetrahidro-4H-ti· eno[ 2,3-d Jazepin-hidroklorid
a) N-(4-Bróm-tiofén-3-etíl)-acetamid
72,5 ml ecetsav-anhidridet hozzáadunk 65 g tiofén-3-etil-amin 500 ml ecetsavval készített kevert oldatához nitrogénáramban szobahőmérsékleten. 15 perc múlva 100 g nátrium-hidroxid 100 ml vízzel készített oldatát csepegtetjük hozzá, ekkor az elegy felmelegszik. 270 g brómot csepegtetünk hozzá óra alatt, és az elegyet visszafolyató hűtő 15 alatt 7 óra hosszat melegítjük. További 90 g brómot adunk hozzá, és az elegyet még 1,5 óra hosszat melegítjük.
g cinkport adunk részletekben a kevert oldathoz (vigyázat: intenzív habképzó20 dés fordul elő), ée 17 óra hosszat melegítjük, majd a további 33 g cinkport adunk hozzá részletekben, és az elegyet visszafolyató hűtő alatt 5 óra hosszat melegítjük. Hagyjuk lehűlni, és a viszkózus elegyet 1,5 liter vízre és 250 ml 2 mólos sósavra öntjük, és 2 x x 750 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat 2 x 500 ml 2 mólos sósavval, és x 500 ml vizes ammóniával és 2 x 500 ml vízzel mossuk, szárítjuk, leszűrjük és bepá30 roljuk. 4-bróm-tiofén-3-etil-acetamidot kapunk barna olaj formájában.
b) N-Metil-N-4-(bröm-tÍofén-3-etil)-acetamíd
71,3 g N-4-(bróm-tiofén-3-etil)-acetamid ml vízmentes dimetil-formamiddal készített oldatát hozzácsepegtetjűk 14,4 g 50%-os olajos diszperzió formájában lévő nátrium-hidrid 200 ml vízmentes dimetil-formamiddal ké40 szitett kevert szuszpenziójához 50 °C hőmérsékleten, nitrogénáramban. Amikor a pezsgés óra múlva megáll, az elegyet lehűtjük 5-10 °C-ra, és a 19 ml metil-jodid 70 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített oldatát csepegtetjük hozzá. 2 óra múlva 20 ml etanolt adunk hozzá, hogy a nátrium-hidrid-maradékot elbontsuk, és az elegyet bepároljuk. 500 ml vizet adunk a maradékhoz, majd 2 x x 500 ml diklór-metánnal extrahóljuk. Az ext50 raktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. Az N-metilezett terméket olaj formájában kapjuk.
c) N-Metil-N-4-(klór-tiofén-3-etil)-acetamid
45,3 g vízmentes réz(I)-klorid és 40 g N-metil-N-(4-bróm-tiofén-3-etil)-acetamid 200 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített elegyét 8 óra hosszat 130 °C-ra melegit60 jük nitrogénáramban. Az elegyet bepároljuk, 400 ml 2 mól sósavat adunk a maradékhoz, és 2 x 200 ml diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük, és bepároljuk. A klórterméket barna olaj formájában kapjuk.
-917
HU 201328 Β
d) N-Metil-4-klár-tíofén-3-etil-ainin g N-metil-N-(4-klór-tiofén-3-etil)-acetamid és 55 ml 50%-os vizes nótrium-hidroxid 150 ml etanollal készített oldatát 22 óra hosszat melegítjük visszafolyató hűtó alatt, majd bepároljuk. A maradékhoz 100 ml vizet adunk, majd 2 x 125 ml diklór-metánnal extraháljuk. A diklór-metános extraktumokat 2 x 100 ml 2 mól sósavval extraháljuk, a vizes savas oldatot 0,880-as sűrűségű ammónia-oldattal pH = 10-re lúgosítjuk, és 2 x x 100 ml diklór-metánnal extrahóljuk. Az extraktumokat szárítjuk, ezúrjük és bepároljuk. Barna olajat kapunk, melyet desztillálva színtelen, mobilis olaj keletkezik, amely N-metil-4-klór-tiofén-3-etil-aminnak felel meg. Fp.: 98-102 °C/10 Hgmm.
e) N- (2-Hidroxi-2-tenil-etil)-N-metil-4-klór-tiofén-3-etil-amin
N-metil-4-klór-tiofén- 3-etil-amint reagáltatunk sztirol-oxiddal a 20 b) példa szerint, és Így a cím szerinti terméket olaj formájában kapjuk.
f) 3-Klói—6-metü-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
N-(2-hidroxi-2-fenil-etil)-N-metil-4-klór-tiofén-3-etil-amint az 1 c) példa szerint ciklizálunk, és a cím szerinti terméket kapjuk.
29. Példa
3-Klót—6-metil-8-fenil-5,6,7,8~tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldehid-hidroklorid
3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidrokloridot formilezünk a 7. példa szerint, és olajformájú 3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldehidet kapunk. Átalakítjuk hidroklorid-sóvá, és a cím szerinti terméket kapjuk.
Op.: 197 °C.
30. Példa
3-Klór-2-(hidroxi-metil)-6-inetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
3-klór-6-metil-8-f e n il-5,6,7,8-te trahi d r o-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldehidet redukálunk a 8. példa szerint, és fehér szilárd anyagot kapunk, amely 139 °C hómérsékleten olvad.
31. Példa
3-Klór-2,6-dia>etil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
0,20 g 3-klór-2-(hidroxi-metil)-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint és 50 mg 10%-os palládium/csontszén 2 ml ecetsavval készített elegyét és 0,1 ml koncentrált sósavat 20 óra hosszat hidrogénezünk 4 atmoszféra nyomáson. A reakcióelegyet leszűrjük, bepároljuk, és a maradékot szillcium-dioxidon kromatografáljuk. 1% metanolt tartalmazó ammónia diklór-metános oldatával eluálunk. Az egyesített frakciókat etanolos sósavban feloldjuk és bepároljuk. Etanol és dietil-éter elegyéből kristályosítjuk. A cim szerinti terméket kapjuk.
Op.: 146 °C.
32. Példa
2,3-Diklói—6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid
A 12. példa szerint 3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint klórozunk. A cím szerinti termék 174 °C-on olvad.
33. Példa
2-Bróm-3-k}ór-6-inetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tíeno[2,3-d]azepin-hidroklorid
3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint brómozunk a 9. példa szerint. így a cim szerinti terméket kapjuk. Op.: 200 °C.
34. Példa rel-(R,R)~ és rel(R,S)-3-klói—2-(l-hidroxi-etil)-6-inetil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
2-acetil-3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint a 8. példa szerinti módszerrel redukálunk, és a cim szerinti termékek 1 : 1 arányú elegyét kapjuk. Ciklohexánból frakcionált kristályosítással a cim szerinti termékek egyikét kapjuk, amely 113 °C-on olvad. Az anyaglúgokat bepárolva, és ciklohexánból átkristályositva kapjuk a másik cim szerinti terméket.
Op.: 127 °C.
-1019
HU 201328 Β
35. Példa
2-(3-Klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro[2,3-d]azepin-2-il)-propán-2-oI
0,63 ml (1,9 mmól) metil-magnézium-klorid 3 mólos tetrahidrofurános oldatát hozzácsepegtetjük 0,2 g 2-acetil-3-klór-6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro[2,3-d]azepin 20 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készített oldatához szobahőmérsékleten nitrogénáramban. 20 óra múlva vizet adunk hozzá, és az elegyet diklór-metánnal extraháljuk. Az extraktumokat szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. Halványsárga szilárd anyagot kapunk, melyet ciklohexánból átkristályositunk, és igy kapjuk a cím szerinti terméket.
Op.: 178 °C.
36. Példa
6-Metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karbonitril
a) 3-Brótn-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-6-(trifluor-acetil)-4H-tieno[2,3-d]azepin
0,55 ml trifluor-ecetsav-anhidridet hozzácsepegtetünk 0,90 g 3-bróm-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-hidroklorid és 0,90 ml trietil-amin 20 ml diklór-metánnal készített kevert oldatához szobahőmérsékleten nitrogénáramban. 15 perc múlva vizet adunk hozzá, és a diklór-metán oldatot 2 x x 10 ml vízzel mossuk, szárítjuk, leszűrjük és bepároljuk. A trifluor-acilezett terméket kapjuk.
Op.: 115 °C.
b ) 8-Fenil-5,6,7,8-tetrahi dro-6-( trifluor-acetil)-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karbonitril
0,45 g réz (I) cianid és 1,0 g 3-bróm-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-6-( trif luor-acetil)-4H-tieno[2,3-d]azepin 10 ml vízmentes dimetil-formamiddal készített elegyét visszafolyató hűtő alatt melegítjük 5 óra hosszat. Lehűlés után szobahőmérsékleten 35 ml metanolt adunk hozzá, és az elegyet intenzíven keverjük, leszűrjük, és a szűrletet bepárolva sárga olajat kapunk. Szilicium-dioxidon kromatografáljuk, és dietil-éterrel eluáljuk. A nitriltermék 107 °C-on olvad.
c) 8-Fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karboni tril-hi drok lórid mól (4 ml) metanolos ammónidaoldatot adunk 0,75 g 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-6-(trifluor-acetil )-4H-tieno( 2,3-d ]azepin-3-karbonitril 10 ml metanollal készített kevert szuszpenziójához. 5 óra múlva szobahőmérsékleten a tiszta oldatot bepároljuk, a maradék olajat feloldjuk etanolban és etanolos 12 sósavban, majd bepároljuk. A maradék szilárd anyagot etanolból átkristályositva 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karbonitril-hidrokloridot kapunk.
Op.: 261 °C.
d) 6-Metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karbonitril-hidroklorid
0,40 g 8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karbonitril-hidrokloridot a
2. példa 1. módszere szerint reagáltatva a cím szerinti termék keletkezik.
Op.: 224 °C.
37. Példa
6-Metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d}azepin-3-karboxaldehid
0,25 g 6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno(2,3-d]azepin-3-karbonitril-hidrokloridot szabad bázissá alakítunk diklór-metános és vizes ammóniás extrahálással. 1,4 ml (1,3 mól) dietil-éterrel készített lítiura-trietoxi-aluminium-hidrid-szuszpenziót adunk a vízmentes szabad bázis 5 ml dietil-éterrel kevert szuszpenziójához, melyet jeges fürdőn hűtünk. 1 óra múlva szobahőmérsékleten 1 ml vizet és 3 ml 2 mólos sósavat adunk hozzá, és az elegyet intenziven keverjük. 0,880-as sűrűségű ammóniaoldattal meglúgosítjuk, és dietil-éterrel extraháljuk. Az extrahált terméket szilicium-dioxidon kromatografálva a cím szerinti terméket kapjuk.
Op.: 77 °C.
38. Példa
3-(Hidroxi-metil)-6-fenil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin
6-metil-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-3-karboxaldehidet a 8. példa szerint redukálva a cím szerinti termék keletkezik.
Op.: 115 °C.
39. Példa
2-(Hidroxi-metil)-6-metil-3-(metil-tio)-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[ 2,3-dJazepin
A 7. példa szerint 6-metil-3-(metil-tio,-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepint forroilezünk, és 6-metil-3-metiltio-8-fenil-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-d]azepin-2-karboxaldehid keletkezik, melyet a 8. példa szerint redukálunk. A cím szerinti vegyületet kapjuk.
Op.: 146 °C.
-1121
HU 201328 Β
40. Példa
8-(7-Benzofuranil)-3-bróm-6-meti]-5,6,7,8-tetrahidro-4H-tieno[2,3-djazepin-hidroklorid
a) 4,4 g benzofurán-7-karboxaldehid vízmentes dimetil-szulfoxid dal készített oldatát hozzácsepegtetjük 2,5 g nátrium-hidrid 60%-os olajos diszperziója és 2,6 g trimetil-szulfoxónium-jodid 50 ml dimetil-szulfoxiddal készített kevert oldatához szobahőmérsékleten. 1 óra múlva jeges vizet adunk hozzá, és dietil-éterrel extraháljuk. Az extraktumokat vízzel mossuk, szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. A kapott sárga olajat szilicium-dioxidon kromatografálással tisztítjuk, és éter, trietil-amin és hexán 10 : 1 : 90 arányú elegyével eluáljuk. 7-benzofuranil-oxiránt kapunk olaj formájában.
b) N-metil-4-bróm-tiofén-3-etilamint 7-benzofuranil-oxiránnal reagáltatunk az lb) példa szerint, és a terméket az le) példa szerint ciklizáljuk. A cím szerinti termék 222 °C-on olvad.
Az alábbi példák tipikus gyógyszerkészítményeket illusztrálnak, melyek a találmány szerint előállított hatóanyagot tartalmazzák.
41. Példa
Kemény zselatin kapszula
Minden egyes kapszula 10 mg hatóanyagot és 250 mg 1%-os szilikonkeményitőt tartalmaz.
A hatóanyagot elkeverjük 1% szilikonkemény i tövei, és a készítményt zselatin kapszulákba töltjük.
42. Példa
Tabletta
Minden tabletta összetétele a következő:
Hatóanyag 10 mg
Kalcium-karbonát 300 mg
Manézium-sztearát 10 mg
Keményítő 30 mg
Hidroxi-propil-metil-cellulóz 10 mg
Vas-oxid 4 mg
A hatóanyagot kalcium-karbonáttal és keményítővel granuláljuk. A szárított granulátumot csúszást elősegitő anyaggal és szétesést elősegítő anyaggal összekeverjük, tablettává préseljük, amely a kívánt dózist tartalmazza. Ezután a tabletta bevonható.
43. Példa
Injekció
Hatóanyag 10 mg
Víz 1 mg
A hatóanyagot feloldjuk vízben, és fiolákba osztjuk szét, ampullákba vagy előcsomagolt fecskendőkbe. Megfelelő készülék alkalmazásával a terméket sterilizáljuk.

Claims (7)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű vegyületek - ahol
    R1 jelentése hidrogénatom, cianocsoport, halogénatom, karboxaldehido-, hidroximetil-, 1-4 szénatomos alkil- vagy alkil tio-csoport;
    R2 jelentése hidrogénatom, vagy halogénatom, nitro-, ciano-, acetamido-, hidroxi(1-4 szénatomos,alkil-, karboxaldehido-, 1-4 Bzénatomos alkil-karbonil-csoport, 1-4 szénatomos alkil- vagy alkil-tiovagy oximino-metil-csoport;
    R3 jelentése fenilcsoport vagy benzofuranil-csoport;
    R4 jelentése hidrogénatom, -CO-CF3 vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport vagy sóik előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II, általános képletű vegyületet ahol R1 hidrogén- vagy halogénatom, R2 hidrogénatom, R3 és R4 jelentése a fenti - ciklizálunk, és kívánt esetben, ha R1, R2 és R4 közül egy vagy több hidrogénatomot jelent a kapott vegyületet halogénezzük, nitráljuk, acilezzük, a formilterméket redukáljuk vagy oximmá alakítjuk, a halogénterméket másik halogéntermékké vagy nitrillé, alkil- vagy alkiltio-vegyületté alakítjuk, az alkanoilterméket redukáljuk vagy metilezzük egy MeMg halogeniddel, a nitrovegyületet redukáljuk, majd acilezzük, az oximot nitrillé alakítjuk, az R4 helyén hidrogénatomot tartalmazó vegyületet acilezzük, majd hidrolizáljuk és/vagy alkilezzük, és/vagy egy nitrilt LiAlH(OEt)3-del aldehiddé alakítunk és/vagy sót képezünk.
    (Elsőbbsége: 1989. 01. 13.)
  2. 2. Eljárás (I) általános képletű vegyületek - ahol
    R1 jelentése hidrogénatom, cianocsoport, baiogénatom, karboxaldehido-, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport;
    R2 jelentése hidrogénatom, vagy halogénatom, nitro-, ciano-, acetamido-, hidroxi-metilcsoport, karboxaldehido-, 1-4 szénatomos alkilkarbonil-csoport, 1-4 Bzénatomos alkiltio-, oximino-metil-csoport;
    R3 jelentése fenilcsoport vagy benzofuranil-ceoport;
    R4 jelentése hidrogénatom, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport - vagy sóik elöálli13
    -1223
    HU 201328 Β tására, azzal jellemezve, hogy egy (IX) általános képletű vegyületet - ahol Rl hidrogén vagy halogénatom, R2 hidrogénatom, R3 és R4 jelentése a fenti - ciklizálunk, és kivánt esetben, ha R1, R2 és R4 közül egy vagy több hidrogénatomot jelent - a kapott vegyületet halogénezzük, nitráljuk, acilezzük, a formilterméket redukáljuk vagy oximmá alakítjuk, a halogénterméket másik halogéntermékké vagy nitrillé, alkil- vagy alkiltio-vegyületté alakítjuk, az alkanoilterméket redukáljuk, a nitrovegyületet redukáljuk, majd acilezzük, az oximot nitrillé alakítjuk, az R4 helyén hidrogénatomot tartalmazó vegyületet acilezzük, majd hidrolizáljuk és/vagy alkilezzük és/vagy egy nitrilt LiAlH(OEt,3-del aldehiddé alakítunk és/vagy sót képezünk. (Elsőbbsége: 1988. 01. 15.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás R1 helyén hidrogénatomot, halogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkiltio-csoportot és R2 helyén hidrogénatomot, vagy hidroxi-(l-4 szénatomos) alkilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
    (Elsőbbsége: 1989. 01. 13.)
  4. 4. Az előző igénypontok bármelyike szerinti eljárás R4 helyén 1-4 szénatomos alkilcsoportot tartalmazó (I, általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
    (Elsőbbsége: 1988. 01. 15.)
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás Rl helyén halogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkiltio-csoportot, R2 helyén hidrogénatomot vagy halogénatomot, hidroxi-(l-4 szénatomos, alkil- vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot, R3 helyén fenil- vagy benzofuranil-csoportot és R4 helyén hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot tartalmazó (1) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
    (Elsőbbsége: 1989. 01. 13.)
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás R1 helyén hidrogén- vagy halogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkiltio-csoportot, R2 helyén hidrogénatomot, hidroximetil-csoportot, halogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot tartalmazó, R3 helyén fenil- vagy benzofuranil-csoportot és R4 helyén hidrogénatomot vagy 1-4 szénatomos alkilcsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületek előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelő kiindulási anyagokat reagáltatjuk.
    (Elsőbbsége: 1988. 01. 15.)
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy egy 1. igénypont szerint előállított (I, általános képletű vegyületet, ahol R1, R2, R3 és R4 jelentése az 1. igénypontban megadott, vagy sóját gyógyászatilag elfogadható hordozókkal összekeverjük és gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
    (Elsőbbsége: 1989. 01. 13.)
HU89119A 1988-01-15 1989-01-13 Process for production of tienoazepines and medical compositions containing them HU201328B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB888800891A GB8800891D0 (en) 1988-01-15 1988-01-15 Pharmaceutical compounds

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50829A HUT50829A (en) 1990-03-28
HU201328B true HU201328B (en) 1990-10-28

Family

ID=10630022

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU89119A HU201328B (en) 1988-01-15 1989-01-13 Process for production of tienoazepines and medical compositions containing them

Country Status (21)

Country Link
US (1) US4904653A (hu)
EP (1) EP0324610B1 (hu)
JP (1) JPH01216994A (hu)
KR (1) KR890011890A (hu)
CN (1) CN1024009C (hu)
AR (1) AR246270A1 (hu)
AT (1) ATE104300T1 (hu)
AU (1) AU616460B2 (hu)
CA (1) CA1335593C (hu)
DE (1) DE68914471T2 (hu)
DK (1) DK13089A (hu)
ES (1) ES2063117T3 (hu)
GB (1) GB8800891D0 (hu)
HU (1) HU201328B (hu)
IE (1) IE63217B1 (hu)
IL (1) IL88927A (hu)
MX (1) MX173766B (hu)
NZ (1) NZ227610A (hu)
PH (1) PH25102A (hu)
PT (1) PT89431B (hu)
ZA (1) ZA89260B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3818660A1 (de) * 1987-06-05 1988-12-15 Colgate Palmolive Co Freifliessendes, pulvriges geschirrwaschmittel und verfahren zur herstellung desselben
GB8909132D0 (en) * 1989-04-21 1989-06-07 Lilly Industries Ltd Pharmaceutical compounds
EP0465254B1 (en) * 1990-07-06 1996-11-13 Yoshitomi Pharmaceutical Industries, Ltd. Fused thiophene compounds and uses thereof
GB9025890D0 (en) * 1990-11-28 1991-01-09 Lilly Industries Ltd Pharmaceutical compounds
WO1995018092A1 (fr) * 1993-12-28 1995-07-06 Maruho Co., Ltd. Derive de l'aminocetone
TW414795B (en) * 1996-07-01 2000-12-11 Yamanouchi Pharma Co Ltd A thiophene derivative and the pharmaceutical composition
US6114572A (en) * 1996-11-20 2000-09-05 Hoechst Marion Roussel, Inc. Substituted phenols and thiophenols useful as antioxidant agents
GB0017951D0 (en) * 2000-07-22 2000-09-13 Univ Manchester Treatment of movement disorders
ES2398694T3 (es) * 2004-06-30 2013-03-21 Athersys, Inc. Derivados de azepina sustituidos como moduladores de receptores de serotonina
US7423056B2 (en) 2004-09-03 2008-09-09 Athersys, Inc. Tricyclic heteroaryl piperazines, pyrrolidines and azetidines as serotonin receptor modulators
MX2008009178A (es) 2006-01-19 2008-12-05 Athersys Inc Tiofenil y pirrolil acepinas como ligandos del receptor de serotonina 5-ht2c y sus usos.
SG11201504749TA (en) 2012-12-21 2015-07-30 Abt Holding Co Benzazepines as serotonin 5-ht2c receptor ligands and uses thereof
US9309262B2 (en) 2013-03-13 2016-04-12 Abt Holding Company Thienylindole azepines as serotonin 5-HT2C receptor ligands and uses thereof

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ZA792042B (en) * 1978-05-08 1980-05-28 Scherico Ltd Substituted 8-hydroxy-1-phenyl-2,3,4,5-tetrahydro-1h-3-benzazepines,process for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them
ZA821020B (en) * 1981-02-18 1983-10-26 Thomae Gmbh Dr K Azepine derivatives, process for their preparation and pharmaceutical compositions thereof
DE3230696A1 (de) * 1982-08-18 1984-02-23 Dr. Karl Thomae Gmbh, 7950 Biberach Neue thieno-thiazol-derivate, verfahren zu ihrer herstellung und diese verbindungen enthaltende arzneimittel
DK180485D0 (da) * 1985-04-22 1985-04-23 Novo Industri As Nitrogenholdige forbindelser

Also Published As

Publication number Publication date
IL88927A (en) 1992-09-06
ES2063117T3 (es) 1995-01-01
ATE104300T1 (de) 1994-04-15
CA1335593C (en) 1995-05-16
PT89431A (pt) 1990-02-08
IL88927A0 (en) 1989-08-15
PH25102A (en) 1991-02-19
MX14533A (es) 1993-10-01
AU616460B2 (en) 1991-10-31
PT89431B (pt) 1993-09-30
EP0324610B1 (en) 1994-04-13
IE890094L (en) 1989-07-15
AU2837289A (en) 1989-07-20
DK13089D0 (da) 1989-01-12
DK13089A (da) 1989-07-16
EP0324610A3 (en) 1991-03-13
KR890011890A (ko) 1989-08-23
AR246270A1 (es) 1994-07-29
MX173766B (es) 1994-03-28
JPH01216994A (ja) 1989-08-30
DE68914471D1 (de) 1994-05-19
DE68914471T2 (de) 1994-07-28
GB8800891D0 (en) 1988-02-17
HUT50829A (en) 1990-03-28
NZ227610A (en) 1991-03-26
US4904653A (en) 1990-02-27
IE63217B1 (en) 1995-04-05
EP0324610A2 (en) 1989-07-19
CN1034725A (zh) 1989-08-16
ZA89260B (en) 1990-09-26
CN1024009C (zh) 1994-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU201328B (en) Process for production of tienoazepines and medical compositions containing them
AU2007267176A1 (en) Novel 1,4-diaza-bicyclo[3.2.2]nonyl pyrimidinyl derivatives and their medical use
PL193041B1 (pl) Nowe pochodne indolo-2, 3-diono-3-oksymu, kompozycja farmaceutyczna zawierająca te związki oraz ich zastosowanie
JP4109709B1 (ja) 統合失調症の治療のためのテトラヒドロ−ピリドアゼピン−8−オン及び関連化合物
EP0655451B1 (en) Tetracyclic condensed heterocyclic compounds for the treatment of senile dementia
EP1066037B1 (en) Use of indole-2,3-dione-3-oxime derivatives as ampa antagonists
EP0488663B1 (en) Pyrrolo[2,3-d]azepine derivatives, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
JP3034556B2 (ja) 医薬用化合物類
JPH0678317B2 (ja) 縮合ベンズアゼピン
KR910002564B1 (ko) 헥사하이드로피롤로[2,1-a]이소퀴놀린 유도체의 제조방법
HU193711B (en) Process for preparing benzazepine derivatives
CA1324607C (en) Dipyrazoles useful as bronchodilators
KR930006777B1 (ko) 피리도[1,2-a]인돌 화합물 및 그 제조방법
AU622506B2 (en) Novel derivatives of 1,7-(imidazo-(1,2-a)pyridine)5'-6'h) ones
Tomer IV et al. Synthesis of the novel thieno [4, 3, 2‐ef][1, 4] benzoxazepine ring system: 4, 5‐Dihydro‐3‐(4‐pyridinyl) thieno [4, 3, 2‐ef][1, 4] benzox‐azepine maleate
HRP960564A2 (en) Quinoxaline compounds, pharmaceutical preparations containing them and a process for the preparation thereof
NO331720B1 (no) Fremgangsmate og intermediater for fremstilling av olanzapin.
KR800000854B1 (ko) 나프티리딘 유도체의 제법
PL81742B1 (en) Process for the production of new thiepine derivatives[ca940531a]
IE60925B1 (en) Fused benzazepines
PL166614B1 (pl) Sposób wytwarzania nowych pochodnych ergoliny

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee