HU199106B - Process for production of p-amin-phenols by means of electrolitical reduction - Google Patents

Process for production of p-amin-phenols by means of electrolitical reduction Download PDF

Info

Publication number
HU199106B
HU199106B HU86129A HU12986A HU199106B HU 199106 B HU199106 B HU 199106B HU 86129 A HU86129 A HU 86129A HU 12986 A HU12986 A HU 12986A HU 199106 B HU199106 B HU 199106B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reaction
solution
preparation
reduction
electrolysis
Prior art date
Application number
HU86129A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT42057A (en
Inventor
Henning Lund
Original Assignee
Ferring Farma Lab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ferring Farma Lab filed Critical Ferring Farma Lab
Publication of HUT42057A publication Critical patent/HUT42057A/hu
Publication of HU199106B publication Critical patent/HU199106B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B3/00Electrolytic production of organic compounds
    • C25B3/20Processes
    • C25B3/25Reduction

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány szerinti eljárással (I) általános képletű p-amino-fenolokat — a képletben R, jelentése hidrogénatom, halogénatom vagy
-COOH-csoport, állítunk elő p-fenil-azo-fenolokból, elektroliti- 5 kus redukcióval.
A találmány szerinti eljárásban, p-fenil-azo-fenolokat bázikus közegben, melynek pH értéke legalább a megfelelő p-fenil-azo-fenol pKa értékével egyenlő, legalább 50°C, előnyö- 10 sen 70—100°C hőmérsékleten elektrolitikusan redukálunk.
A találmány szerinti eljárással például 5-amino-szalicilsavat állíthatunk elő, amely vegyület számos gyógyszer értékes hatóanyaga. 15 így például a 81/02671 számú PCT bejelentésben ezen vegyület gyógyászati alkalmazását fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerose) és Crohn’s-betegség esetében ismertetik. 20
H.E. Fierz-David és L. Blangley: Grundlegende Operationen dér Farbenchemie, 5. kiadás, Vienna, (1943) irodalmi helyen Ar-N= =N-Ar’-OH általános képletű aril-azo-fenolok előállítását ismertetik, a képletben 25
Ar és Ar’ jelentése adott esetben helyettesített fenilcsoport.
Az ismert eljárásban egy diazotált aromás-amint (egy aril-diazonium-vegyületet) bázikus közegben, fenollal kapcsolnak. Ezt az is- 30 mert kapcsolási reakciót régóta alkalmazzák színezékek előállításában. Az előállítást az (1) és (2) reakcióegyenlettel írhatjuk le.
ArNH2+ÍNO+]-<-Artf=N-l-H2O (1) 35
Artf=N+ArOH+2OH'-►
-► Ar-N=N-Ar’O~+H2O (2)
Aril-azo-fenolokat savas közegben aminok- 49 ká és amino-fenolokká lehet redukálni. A reakciót direkt módon mint például a Chem. Abstr., 13 843 (1919) és a Chem. Abstr., 15,
839 (1921) irodalmi helyeken ismertetett módon, vagy indirekt módon, mint például a J. F. Norris és F. O. Cummings, Ind.Eng.Chem., 17, 45
305 (1925) és az 1 542 265 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett módon lehet kivitelezni. A reakciót nehéz jó kitermeléssel végrehajtani, mivel az 59 aril-azo-fenol vizes savakban rosszul oldódik, kivéve, ha HSO3- vagy NR2-csoportokat, amely csoportban R jelentése egymással azonosan vagy eltérően hidrogénatom vagy alkilcsoport, tartalmaz. Kísérleteket folytattak, mint példá- 55 ul azt E. Puxeddu, a Gazz. Chom. Ital. 48. (II), (1919) irodalmi helyen ismertetik, alkoholos sósavoldat alkalmazására és javasolták szerves oldószerek adagolását is, de az oldhatóság megfelelő javítását nem érték el. A fenti módszer további hátránya, hogy a tisztítás és az oldószer eltávolítása nehézkes.
A 3 645 864 számú amerikai egyesült államokbeli^szabadalmi leírásban szintén vizes közegben lejátszátott elektrolitikus redukciót ismertetnek. Az eljárásban kiindulási anyag- 65 2 ként nitrobenzolt használnak, amit p-amino-íenollá és ennek származékaivá redukálnak, 60—150°C hőmérsékleten, a telített kalomelektródra vonatkoztatott —0,25— —0,35 V katód potenciálon.
A 2 256 003 számú NSZK-beli közrebocsátott irat szerint bázikus közegben, elektrolitikusan állítanak elő amino-fenolokat. Az eljárásban az elektrolit oldat alkálifém-hidroxid-oldat lehet. Az eljárásban kiindulást anyagként nitrozó-fenolokat használnak, amit előzőleg inért gázatmoszférában kell szintetizálni.
Hátránya az eljárásnak az is, hogy nagyszámú elektrolízis cellát kell alkalmazni ahhoz, hogy elfogadható mennyiségű terméket állítsanak elő. Polarográfiás szempontból is vizsgálták a kérdést, mint például T. M. Florence, Austr. J. Chem., 18, 609 (1965); T. M. Florence, J. Electroanal. Chem., 52, 115 (1974); H. A. Laitinen és T. J. Kneip, J. . Am. Chem. Sox. 78, 736 (1956), valamint a Chem. Abstr. 48, 4333 (1954) irodalmi helyeken és az A) reakcióvázlaton bemutatott reakciómechanizmust javasolták p-aril-azo-fenolok (konkrétan p-fenil-azol-fenol) reduktív hasítására. A reakcióvázlatból látható, hogy a reakcióban összesen négy elekF ron játszik szerepet (n = 4). A lassú lépés a (4) lépés és a polarográfiás eredmények azt a tényt mutatják, hogy a (4) reakciólépés bázikus közegben olyan lassan megy végbe, hogy ilyen körülmények között nem figyelhető meg. Az utolsó lépés (5) sem figyelhető meg és gyakorlatban polarográfiásan csak n = 2 értéket kapunk bázikus közegben, számos vegyület esetében már pH 5,0 vagy ennél magasabb pH értékeknél. Ennek megfelelően Puxeddu (Gazz. Chim.Ital. 50 (II), 149 (1920)) hidroxi-azo-benzol bázikus közegben végzett redukciója során nem kapott p-amino-fenolt.
Néhány heterociklusos vegyület, mint például a 4-piridil-azo-fenol, hasítható elektrolitikus redukcióval, bázikus közegben, amint a*zt például T. M. Florence J. Electroanal. Chem., 52, 115 (1974) irodalmi helyen ismertetik. A mechanizmus feltehetőleg a fenti (5) reakció alapján a következő (és nem az amit a citátum 124. oldalán ismertetnek.):
PyN=NArO-^ÉM PyNH-NHArO- (6)
PyNH'HN'AMT—PyNH-+NH=Ar=O (7) A (7) hasítás nagyon gyorsan végbemegy, mivel a PyNH“(összevetve a C6H5NI-Pval) sokkal gyengébb bázis. Ennek oka, hogy a piridingyűrű erősen elektronvonzó és így a negatív töltés kevésbé koncentrálódik az aminocsoport nitrogénjén. Hasonló elektronvonzó csoport jelenléte ugyanezt a jelenséget idézi elő.
Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy a p-aril-azo-fenolokat viszonylag magas pH-érték mellett (pH>a p-aril-azo-fenol pKa értékénél) és megfelelően magas hőmérsékleten, előnyösen 50—100°C hőmérsékleten egy aminvegyűletté és egy p-amino-fenollá lehet redu-2199106 kálni. A pKa értékkel megegyező vagy annál nagyobb pH értékek különösen akkor előnyösek, ha a p-aril-azo-fenolok az alkalmazott körülmények között vizes közegben oldódnak.
Mindezideig a p-aril-azo-fenolokat bázikus közegben kémiai módszerekkel, mint például Na2S vagy Na2S2O4 alkalmazásával redukálták. Ilyen redukciót ismertetnek például a 1 882 758 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban. Az ilyen reakciók hátránya, hogy a kémiai redukálószerek alkalmazása környezetvédelmi problémákat vet fel, mivel például Na2S2O4 alkalmazásánál 4 mól SO2/termék keletkezik, amihez még tisztítási problémák is járulnak. Ezzel ellentétben az elektrolitikus redukciónál a „reagens elektron, aminek jelenléte nem okoz a fentiekhez hasonló problémákat. Ezen túlmenően az elektrolitikus redukció alkalmazása gazdasági előnyökkel is jár, mivel napjainkban a kémiai reagensek felhasználása gazdaságtalanabb, mint az elektromosságé, magas áruk miatt.
Találmányunk szerinti eljárással elméletileg bármely aril-azo-fenol-redukálható, amelyben a fenolos hidroxicsoport para helyzetű az azocsoporthoz képest.
A találmányunk szerinti eljárásban az elektrolízist vizes bázikus közegben a kiindulási p-aril-azo-fenol pKa értéke által meghatározott pH értéken végezzük. Gyakorlatban a pH érték 8—10 vagy enné, több lehet a kiindulási anyagtól függően. Megállapítottuk, hogy a pH érték növelése a reakciósebesség növekedésével jár együtt, ezért gyakran pH 12 értéknél nagyobb pH érték mellett dolgozunk. Megfelelő reakciósebesség biztosítása céljából a reakciót magasabb hőmérsékleten, általában 70—100°C hőmérsékleten hajtjuk vérge. 100°C-nál magasabb hőmérsékletet is alkalmazhatunk, bár ez az energiafelhasználás szempontjából már kedvezőtlen. Alacsonyabb hőmérsékleten így 50°C alatti hőmérsékleten is kivitelezhetjük a reakciót, bár ilyenkor kisebb áramsűrűséget kell használni. A reakció még szobahőmérsékleten is végbemegy, de olyan kis sebességgel, hogy gyakorlati szempontból nem célszerű ilyen alacsony hőmérsékleten dolgozni. Az alkalmazott feszültség 0,1—0,7 V-tal, negatívabb mint a redukciós potenciál (féllépcső potenciál) egy adott pH értéken. Negatívabb potenciált is alkalmazhatunk, hacsak más csoportok vagy anyagok nem redukálódnak ily módon. A potenciál alapvetően nem hőmérséklet-értékeny. Az alkalmazott áramintenzitás megfelel az elektródterülettel sokszorozott áramsűrűségnek (A/ /dm2). Az alkalmazott áramsűrűség a redukálandó anyag betáplálásától függ, ami a koncentrációnak és a reaktorban lévő áramlási körülményeknek (lamináris vagy turbulens) a függvénye.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek közül példaként említjük meg a p-amino-fenolt és az: 5-amino-szalicilsavat.
A találmány szerinti eljárást a korlátozás igénye nélkül az alábbi példákon keresztül mutatjuk be.
1. példa
5-amino-szalicilsav előállítása
A) 5-fenil-azo-szalicilsav előállítása
Egy (A) reakcióedényben, állandó keverés közben 18,6 kg (200 mól) anilint feloldunk 40 1 koncentrált sósavoldat és 45 1 víz elegyében. A reakcióelegyet 0°C hőmérsékletre lehűtjük és egy másik reakcióedényből (B) 14 kg nátrium-nitritet és 40 I vizet tartalmazó oldatot adagolunk hozzá, lassan, állandó keverés közben. Az adagolás sebességét úgy választjuk meg, hogy a reakcióelegy hőmérséklete ne emelkedjék 2°C fölé. A beadagolás befejezése után a reakcióelegyet még 15 percen át kevertetjük, majd állandó keverés közben, kis adagokban 4 kg vízmentes nátrium-karbonátot adunk hozzá. A reakcióelegy pH értéke 1 és 2 közötti.
Egy harmadik reakcióedényben (C) 28 kg (202 mól) szalicilsavat feloldunk 33 1 koncentrált nátrium-hidroxid-oldatban (500 g NaOH 1 liter oldatban) és 67 1 liter vízben, amelyhez előzőleg 2 kg vízmentes nátrium-karbonátot adunk hozzá. Az oldatot 0°C hőmérsékletre lehűtjük, majd az (A) reakcióedény tartalmát állandó keverés közben a (C) reakcióedénybe átpumpáljuk oly módon, hogy a hőmérséklet közben ne emelkedjék 5°C fölé. Az azovegyület fokozatosan csapadék formájában kiválik és így végül az elegy egy sűrű, kásaszerű masszává alakul. Miután az (A) reakcióedényből a diazovegyület oldatának beadagolását befejeztük, az elegyet 5—6 órán át kevertetjük, mivel a kapcsolási folyamat vége lassú.
B) 5-fenil-azo-szalicilsav redukálása
A (C) reakcióedény tartalmához 20 1 koncentrált nátrium-hidroxid-oldatot (500 g NaOH 1 liter oldatban) adunk és az elegyet addig melegítjük, amíg tiszta oldatot nem kapunk és a pH érték 12-nél nagyobb. Ezután az oldatot egy másik reakcióedénybe (D) pumpáljuk át, majd 80°C hőmérsékletre melegítjük. A reakcióedény tartalmát ezután elektrolizálócellán pumpáljuk át. Az elektrolizáló-cella egy „filter press cell típusú (gyártócég: SU Electro Syn Celle) kamra, ólom katóddal, aminek potenciálja a standard kalomelektródhoz képest —1,4 V. Az alkalmazott áramsűrűség 10—20 A/dm2. 20000 Ah eltelte után az áramsűrűséget 2—3 A/dm2-re csökkentjük, még 2 órán át elektrolizálunk, majd az elektrolízist leállítjuk. Az oldatot 5 kg nátrium-hidrogén-szulfit beadagolásával színtelenítjük, majd egy reakcióedénybe (F) pumpáljuk és nitrogéngázt fúvatunk rajta keresztül.
(E) reakcióedényben 40 kg NaOH-t feloldunk 250 1 vízben és az így kapott oldatot anód folyadékként használjuk. Az anód élettarta3
-3199106 ma szempontjából fontos, hogy az oldat mindig erősen bázikus legyen. Vízgőzt (adott esetben túlhevített vízgőzt) vezetünk az (F) reakcióedény tartalmához és a kapott anilint vízgőzzel kidesztilláljuk. Ezután koncentrált só- 5 savoldattal az oldat pH értékét 4,1-re állítjuk be és az elegyet állandó keverés közben 0—
5°C hőmérsékletre lehűtjük. Néhány óra elteltével a kristáylosodás befejeződik és a kialakult 5-amino-szalicilsavat. centrifugálással 10 vagy szűrőprés alkalmazásával végzett szűréssel izoláljuk. Megközelítőleg 28 kg nyersterméket kapunk, amit vízből átkristáylosítunkés aktívszénnel színtelenítjük. Op.: 270— 275°C. 15
2—7. példák
A következő példákban az 5-amÍno-szalicilsav elektrolitikus előállítását mutatjuk be, különböző reakciókörülmények között. Az 20 elektrolízis folyamatokban 0,4 mól 5-fenil-azo-szalicilsavat használunk és az előállítást a következő módon végezzük:
74,5 g átdesztillált anilint állandó keverés közben feloldunk 160 ml koncentrált sósavol- 25 dat és 180 ml demineralizált víz elegyében, majd az oldatot sózott-jeges fürdővel 0°C hőmérsékletre hütjük. 56 g nátrium-nitritet (NaNO2) feloldunk 160 ml demineralizált vízben, az oldatot 0°C-ra lehűtjük és lassan állan- 30 dó keverés közben az anilin-hidroklorid-oldathoz adagoljuk oly módon, hogy a hőmérséklet ne emelkedjen 2°C fölé. A beadagolás után az elegy pH értéke 1,0— 1,5.
112 g szalicilsavat állandó keverés közben 35 feloldunk 132 ml koncentrált nátrium-hidroxid -oldat (500 g 1 liter oldatban) és 268 ml víz elegyében.
Az oldatot 0°C hőmérsékletre hütjük és a diazovegyületet állandó keverés közben hoz- 40 záadagoljuk oly módon, hogy a hőmérséklet ne emelkedjen 5°C fölé. A kapott kapcsolt termék viszkózus massza, amit egy éjjelen át kevertetünk.
A kapott azovegyületet (0,8 mól) összekeverjük koncentrált NaOH és víz elegyével abból a célból, hogy a kapcsolt termék feloldódjon az elektrolízis előtt. Az oldat pH értéke nagyobb, mint 12. Az előállított azovegyület két elektrolízishez elegendő.
Az oldat felét (megfelel 0,4 mól 5-fenil-azo-szalicilsavnak) az elektrolizáló-celta katódterébe öntjük, Az anódtérbe nátrium-hidroxid-oldatot öntünk. Az oldatokat az elektrolizáló-cellán átpumpáljuk, a reakció megindul. Az elektrolízis befejeztével a redukált termék az edény aljára süllyed. Hűtés közben a reakcióelegy pH értékét sósavoldat adagolásával 4,0-ra állítjuk be. Szűrés után a maradékot vízzel és acetonnal mossuk.
Az elektrolízist konvencionális elektrolizáló cellában végezzük, amelyben az anód- és katódtér féligáteresztő membránnal van egymástól elválasztva. A katód ólom és az anód nikkel. A katód referencia-elektród egy Ag/ /AgCl elektród.
A referencia feszültségének 0,8 V-nál, ami a természetes potenciálja az Ag/AgCl elektródnak, nagyobbnak kell lennie. Ennél alacsonyabb referenciafeszültségen a redukció nem következik be. A kielégítő redukció érdekében a referenciafeszültségnek 1,5 V-hoz minél közelebb kell lennie.
Az elektrolízis alkalmazott körülményeit a következő táblázatban foglaljuk össze. A táblázatban feltüntetjük a kapott nyers 5-amino-szalícilsav hozamokat is. Op.: 270—275°C minden esetben.
-4199106
Pél- Ο,θ mól kap- Azdektro- Anód Memb- Feszült- Referen- Aram- Összes Nyersterda csőit anyag- lízis hő- folya- rán ség cia fe- inten- áram- mék hozaszá- hoz hozzá- mérséklete dék anód szültsóg zitás felvé- ma (elmé-
-5199106
Pél- Ο,θ mól kap- Az éLektro- Anód Memb- Feszült- Referen- Áram- Összes Nyersterda csőit anyag- lízis hő- folya- rán sóg cia fe- inten- áram- mék hozaC (0 x>
I •H (0 <0 E «-4
I
SD >
r-4 QJ Q) in fs <
rs
co •co 4-» •H N 1 1 1 1 1 1 < CD rs
CJ) 1 1
•ű) 1
CO 1
4-* XI 1 1
r—l Ό 1
:□ w 1
N co 1
co 1 1
>
cO
XJ
X) Ό Ό c CO co Z*
Ό)
XI <υ u
Ό CJ co o
U *—' •QJ £
I xo
N
N o
x
N o
sz co >
X5 co
I <0
N (0 co £
OJ fs
X <
o co <
<o rs >
i in
K) f-t «—1 i tfl c
co co c > o c
co
X) o
CM
X o
fs c
co
X o
CM
X o
o
CM co
XJ
i—1 Ό 1 1 c 1 rH 1 •O 1 r—1
e 1 co £ 1 co
1 X 1 ü
CD 1 CD 1 •r4
1 o 1 E
M 1 CM M 1 <D
4-» 1 X 4-» 1 SZ
o X O X 1 a
XJ o i—1 XJ O 1 |
i—4 (0 1 »-H (0 1
O z 1 O 2 1 C
1 o
1 1 L.
1 X)
1 >
o 1 CD
CD 1 1 .. c
1 O) 'CB
1 Ό u
1 ü X
C r—1 1 o £
CO *o 1 <M <D
r-4 X £ 1 U ' CM £
Ό 1 xo K)
£ O in 1 >
CM ·» 1 cn
CM X r- 1 QZ
1 O ce
i-l r-4 4-» 1 fs V—z
i-l £ 4-J 1 C c C
O X O X 1 m 0 o o
XI o o XI O 1 •r4 •H •H
r—< (0 o <—l co 1 <*» M—
o z CM o 2 1 υ co co CO
1 1 2 2 2
1 1 \ \ \
fs 1 CO X) O Ό
-6199106
A 2. példában a viszonylag alacsony hőmérséklet miatt (60°C) a referencia feszültség éppen csak eléri az 1,2 V-ot (bár nem az egész idő alatt). Ez nem kielégítő reakciót jelent, ezért a reakciót legalább 70°C hőmérsek- 5 létén kell végezni. A példa nagy hozamértéke a kis anyagmennyiségekből adódó mérési hibának tulajdonítható.
8. példa 10 p-amino-fenol előállítása Az elektrolízist egy „H-cell-cellában — mint amilyent például H. Lund „Practical Problems in Elektrolysis címmel Organic Elektrochemistry 2. kiadás, kiadó: M.M. Baizer és 15 H. Lund, Marcel Dekker, New York 1983, 168. oldal ismertet — végezzük. A berendezés két 250 ml gömblombikból áll, amelyek egy féligáteresztő membránon (NafionR) át kapcsolódnak és egy higanykatóddal és egy szénanód- 20 dal vannak felszerelve. A katódteret 150 ml,
0,2 mólos nátrium-hidroxid-oldattal és 10 g p-hidroxi-azo-benzolt tartalmazó oldattal töltjük fel, a pH érték nagyobb, mint 12. Az anódteret 0,5 mólos nátrium-hidroxid-oldattal tölt- 25 jük fel. A katódteret egy hőmérővel és egy viszszafolyató hűtővel szereljük fel. A katódteret az egész folyamat alatt nitrogéngázzal öblítjük. A hőmérsékletet 80°C-ra emeljük és mágneses keverővei végzett keverés közben a 30 standard kalomel-elektróddal szemben mért —1,2 V feszültségen elektrolizálunk. A kezdeti áramsűrűség 10 A/dm2. Ezt fokozatosan csökkentjük. Az oldat kezdetben opálos, majd enyhén színeződik, halvány barna színű lesz. 35 Az visszafolyató hűtő átszerelésével a keletkezett anilin nagyrészét a reakcióelegyből kidesztilláljuk, miközben a hőmérsékletet 100°.C-ra emeljük. A nitrogéngáz-áram és a vízgőz az anilint a gyűjtőedénybe viszi. A katódfo- 40 lyadékot lehűtjük, majd pH 6,5 értékig semlegesítjük. Ezután 0°C hőmérsékleten állni hagy. juk, miközben a p-amino-fenol halvány bar12 I na kristályok formájában kiválik. 4,6 g (ho- | zam: 84%) címszerinti vegyületet kapunk. Ol- | vadáspontja: 189,9°C. |
9. példa
2-klór-4-amino-fenol előállítása g 4-fenil-azo-2-klór-fenolt redukálunk a 8. példában ismertetett módszer _ szerint.
5,4 g (hozam: 86%) címszerinti vegyületet kapunk, aminek olvadáspontja: 153°C.

Claims (6)

1. Eljárás (I) általános képletű p-amino-fenolok, a képletben
R, jelentése hidrogénatom, halogénatom vagy
-COOH-csoport, előállítására egy (II) általános képletű p-fenil-azo-fenol, a képletben R, jelentése a fentiekben megadott, vizes közegben végzett elektrolitikus redukciójával, azzal jellemezve, hogy I az elektrolízist bázikus közegben, amelynek 1 pH-értéke legalább az alkalmazott p-fenil-azo- j
-fenol pKa értékével megyegyező, legalább (
50°C, előnyösen 70—100°C hőmérsékleten vé- 1 gezzük. |
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás 5-amino- 1
-szalicilsav előállítására, azzal jellemezve, | hogy megfelelő kiindulási anyagot alkalma- fi zunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás p-amino-fenol előállítására,'azzal jellemezve, hogy megfelelő kiindulási anyagot alkalmazunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-klór-4-amino-fenol előállítására, azzal jellemezve, ί hogy megjelelő kiindulási anyagot alkalma- · zunk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a közeg pH értéke 12-nél na- j gyobb.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal j jellemezve, hogy a potenciál 0,1—0,7 V-al ne- j gatívabb, mint a redukálandó vegyület féllép- |;
cső potenciálja az alkalmazott pH értéken. fi
HU86129A 1984-11-22 1985-11-21 Process for production of p-amin-phenols by means of electrolitical reduction HU199106B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK553784A DK153412C (da) 1984-11-22 1984-11-22 Fremgangsmaade til fremstilling af p-aminophenoler ved elektrolyse
PCT/DK1985/000108 WO1986003194A1 (en) 1984-11-22 1985-11-21 A PROCESS FOR PREPARING p-AMINO PHENOLS BY ELECTROLYSIS

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT42057A HUT42057A (en) 1987-06-29
HU199106B true HU199106B (en) 1990-01-29

Family

ID=8143298

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU86129A HU199106B (en) 1984-11-22 1985-11-21 Process for production of p-amin-phenols by means of electrolitical reduction

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4670112A (hu)
EP (1) EP0203122B1 (hu)
JP (1) JPS62501218A (hu)
DD (1) DD242640A5 (hu)
DE (1) DE3569724D1 (hu)
DK (1) DK153412C (hu)
ES (1) ES8609208A1 (hu)
HU (1) HU199106B (hu)
SU (1) SU1493101A3 (hu)
WO (1) WO1986003194A1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT398316B (de) * 1989-06-01 1994-11-25 Verein Zur Foerderung Der Fors Verfahren zur reduktion von farbstoffen
DE4020056A1 (de) * 1990-06-23 1992-01-02 Bayer Ag Verfahren zur herstellung sehr reiner 5-aminosalicylsaeure
DE10029410A1 (de) * 2000-06-15 2002-01-03 Bfgoodrich Diamalt Gmbh Verfahren zur Herstellung von 5-Aminosalicylsäure
DE60115465T2 (de) 2000-08-29 2006-08-03 Nobex Corp. Immunoregulierende verbindungen, deren derivate und ihre verwendung
CA2359812C (en) * 2000-11-20 2004-02-10 The Procter & Gamble Company Pharmaceutical dosage form with multiple coatings for reduced impact of coating fractures
US8048924B2 (en) * 2001-08-29 2011-11-01 Biocon Limited Methods and compositions employing 4-aminophenylacetic acid compounds
DK1773767T3 (en) 2004-07-07 2016-03-21 Biocon Ltd Synthesis of azo bound in immune regulatory relations

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1542265A (en) * 1922-10-20 1925-06-16 James F Norris Process of making aminosalicylic acid
US1882758A (en) * 1929-03-19 1932-10-18 Dow Chemical Co Preparation of amino-phenols and primary aryl amines conjointly
GB1308042A (en) * 1969-05-28 1973-02-21 Brown John Constr Process for the preparation of rho-amino phenol by the electrolytic reduction of nitrobenzene
GB1421118A (en) * 1971-11-16 1976-01-14 Albright & Wilson Electrolytic reduction of nitrosophenols

Also Published As

Publication number Publication date
EP0203122A1 (en) 1986-12-03
JPS62501218A (ja) 1987-05-14
HUT42057A (en) 1987-06-29
EP0203122B1 (en) 1989-04-26
WO1986003194A1 (en) 1986-06-05
DK553784A (da) 1986-05-23
DD242640A5 (de) 1987-02-04
DK153412C (da) 1988-12-19
DK553784D0 (da) 1984-11-22
DK153412B (da) 1988-07-11
SU1493101A3 (ru) 1989-07-07
DE3569724D1 (en) 1989-06-01
US4670112A (en) 1987-06-02
ES8609208A1 (es) 1986-09-01
ES549140A0 (es) 1986-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE60120197T2 (de) Verfahren zur herstellung von 2-amino-6-(alkyl)amino-4,5,6,7-tetrahydrobenzothiazolen
EP2254850B1 (en) Process for the iodination of aromatic compounds
JP5535215B2 (ja) 置換アリールアルコールのアノード脱水素二量化のための方法
JPH0152477B2 (hu)
HU199106B (en) Process for production of p-amin-phenols by means of electrolitical reduction
DE2503187A1 (de) Verfahren zur herstellung durch chlor meta-substituierte aniline
DE2835846A1 (de) Verfahren zur herstellung von 2-aryl-2h-benzotriazolen
US5162584A (en) Fluorobenzene derivatives
PL203344B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasu 5-aminosalicylowego
JPH0730475B2 (ja) 1―アミノアントラキノン類の製造方法
CA1056763A (en) Electrochemical manufacture of aromatic esters
US3193475A (en) Coupling cyclic olefins by electrolysis
US4830717A (en) Process for electroreduction of aliphatic nitro derivatives
JPS60243293A (ja) m−ハイドロオキシベンジルアルコ−ルの製造法
US3733338A (en) 1-oxo-isochromenes
US6419814B1 (en) Methods for electrochemical synthesis of organoiodonium salts and derivatives
JP2965679B2 (ja) N,N,N’,N’―テトラキス(p―ジアルキルアミノフェニル)―p―ベンゾキノンビス(イモニウム過塩素酸塩)の製造方法
US6340773B1 (en) Preparation of halogenated primary amines
JPH116090A (ja) 4,6−ジアミノレゾルシン及びその塩の製造方法
EP1257523A1 (de) Verfahren zur herstellung von 3-aminoalkansäureestern
DE962336C (de) Verfahren zur Herstellung von basisch substituierten Carbonsaeureamiden
DE623650C (hu)
DEF0017397MA (hu)
DE2916957A1 (de) Verfahren zur reduktiven abspaltung von halogenatomen aus anthrachinonen
DE1260468B (de) Verfahren zur Herstellung von Aminonitrophenolen

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee