HU199033B - Control circuit of track for the optical scanner - Google Patents

Control circuit of track for the optical scanner Download PDF

Info

Publication number
HU199033B
HU199033B HU885102A HU510288A HU199033B HU 199033 B HU199033 B HU 199033B HU 885102 A HU885102 A HU 885102A HU 510288 A HU510288 A HU 510288A HU 199033 B HU199033 B HU 199033B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
input
output
control
amplifier
flip
Prior art date
Application number
HU885102A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT48043A (en
Inventor
Heinz-Joerg Schroeder
Original Assignee
Thomson Brandt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Thomson Brandt Gmbh filed Critical Thomson Brandt Gmbh
Publication of HUT48043A publication Critical patent/HUT48043A/hu
Publication of HU199033B publication Critical patent/HU199033B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • G11B7/08Disposition or mounting of heads or light sources relatively to record carriers
    • G11B7/09Disposition or mounting of heads or light sources relatively to record carriers with provision for moving the light beam or focus plane for the purpose of maintaining alignment of the light beam relative to the record carrier during transducing operation, e.g. to compensate for surface irregularities of the latter or for track following
    • G11B7/095Disposition or mounting of heads or light sources relatively to record carriers with provision for moving the light beam or focus plane for the purpose of maintaining alignment of the light beam relative to the record carrier during transducing operation, e.g. to compensate for surface irregularities of the latter or for track following specially adapted for discs, e.g. for compensation of eccentricity or wobble
    • GPHYSICS
    • G11INFORMATION STORAGE
    • G11BINFORMATION STORAGE BASED ON RELATIVE MOVEMENT BETWEEN RECORD CARRIER AND TRANSDUCER
    • G11B7/00Recording or reproducing by optical means, e.g. recording using a thermal beam of optical radiation by modifying optical properties or the physical structure, reproducing using an optical beam at lower power by sensing optical properties; Record carriers therefor
    • G11B7/08Disposition or mounting of heads or light sources relatively to record carriers
    • G11B7/09Disposition or mounting of heads or light sources relatively to record carriers with provision for moving the light beam or focus plane for the purpose of maintaining alignment of the light beam relative to the record carrier during transducing operation, e.g. to compensate for surface irregularities of the latter or for track following
    • G11B7/0946Disposition or mounting of heads or light sources relatively to record carriers with provision for moving the light beam or focus plane for the purpose of maintaining alignment of the light beam relative to the record carrier during transducing operation, e.g. to compensate for surface irregularities of the latter or for track following specially adapted for operation during external perturbations not related to the carrier or servo beam, e.g. vibration

Landscapes

  • Moving Of The Head For Recording And Reproducing By Optical Means (AREA)
  • Optical Recording Or Reproduction (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Holo Graphy (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Pinball Game Machines (AREA)

Description

A találmány tárgya nyomvonal szabályozókór optikai letapogató készülék számára, melynél a TE nyomvonal hibajel két fotofeszűltség különbségéről van előállítva.
Egy optikai letapogató készülék, egy úgynevezett optikai pick-up működése és felépítése az Electronic components oC applications című kiadványban (Vol. 6, No. 4, 1984), a 209-215. oldalon van leírva.
A lézerdíöda által kibocsátott fénysugár lencsék segítségével a CD-lemezre van fókuszálva, és onnan egy fotodetektorra verődik vissza. A fotodetektor kimeneti jeléből vannak visszaállítva a CD-lemezen tárolt adatok, valamint a tényleges érték a fókusz és a nyomvonal-szabályozó kör számára. A fent említett irodalmi helyen a fökuszszabályozó kör számára előállított tényleges értéknek a névértéktől való eltérését mint focusing error jelölik, míg a nyomvonal-szabályozó kör tényleges értékének a névleges értéktől való eltérésére a radial tracking error kifejezést választották.
A fókuszszabályozó kör száméra beállító elemként egy tekercs szolgál, amelynek mágneses terében egy objektív lencse az optikai tengely mentén mozgatható. A fókuszszabályozó kör ily módon ezen objektív lencse eltolásával működik úgy, hogy a lézerdióda által kibocsátott fénysugár mindig a CD-lemezre legyen fókuszálva. A nyomvonal-szabályozó kör segítségével, melyet gyakran mint sugárirányú meghajtást is jelölnek, az optikai letapogató készülék a CD-lemezhez viszonyítva sugárirányban eltolható. Ily módon lehetséges a fénysugarat a CD-lemez spirál alakú adatnyomvonalán vezetni.
Néhány készüléknél a sugárirányú meghajtás egy úgynevezett durva és egy úgynevezett finom meghajtásból épül fel. A durva meghajtás például mint orsó van kivitelezve, melynek segítségével az egész optikai letapogató készülék, beleértve a lézerdiódát, a lencséket, a prizmás sugárelosztót és a fotodetektort, sugárirányban eltolható. A finom meghajtással a fénysugár sugárirányban, például egy előre megadható kis szöggel megbillenthető úgy, hogy ezen billenés következtében a fénysugár önmagában egy kis mértékben a CD-lemez egyik sugarának mentén el tud mozdulni.
Ahhoz, hogy az adatokat kifogástalan minőségben vissza lehessen játszani, legyen az például kép és hang egy videó lemezjátszónál, vagy csupán hang egy CD-lejátszónál, a videó illetve CD lemezre történő pontos fókuszálás mellett az is szükséges, hogy a fénysugarat pontosan a lemez adatnyomvonala mentén vezessük.
Az 1. ábra egy CD-lejátszó optikai letapogató készülékének PD fotodetektorát mutatja, melynél a három, Ll, L2 és L3 lézersugár a CD-lemezre van fókuszálva. Az Ll és L2 lézersugarak a + 1 és - 1 rendű difrakcics sugarak. Egy ilyen letapogató készüléket a bevezetőben említett irodalmi helyen mint háromsugaras leszedőt (three-beam piok-up) említenek.
A fotodetektornál négy négyzet alakú A, B, C és D fotodióda úgy van összefogva, hogy azok egy újabb négyzetet képeznek. Ezen négy A, B, C és D fotodiódából képezett négyzethez képest átlósan egymással szemben van elhelyezve két további négyzet alakú E és F fotodióda.
A középső Ll lézersugár, amely a négy A, B, C és D fotodiódára van fókuszálva, előállítja a HP = AS + BS + CS + DS adatjelet, és az FE = (AS + CS) - (BS + DS) fókusz hibajelet. A két külső L2 és L3 lézersugár, melyek közül az elöl levő L2 lézersugár az E fotodiódára, a hátullevő L3 lézersugár az F fotodiódára esik, előállítja a TE = ES - FS nyomvonal hibajelet. A képletekben AS, BS, CS, DS, ES és FS betűkkel van rendre jelölve az A, B, C, D, E és F fotodiódák fotofeszül tsége. Mivel az optikai letapogató készülékben a középsó Ll lézersugár vonalában egy asztigmatikusan ható kollimátorlencse van elhelyezve, a középső Ll lézersugár pontos fókuszálás esetén kör alakot vesz fel. A négy A, B, C és D fotodiódákból képezett nagy négyzeten, mig defókuszálás esetén a képe ellipszis alakú.
Az 1. ábra a fókuszálás és a pontos nyomvonal vezetés esetét mutatja, amit a későbbiekben még ismertetünk. Mivel az Ll lézersugárnak a nagy négyzeten leképezett fényfoltja kör alakú, az FE fókusz hibajel értéke FE = (AS + CS) - (BS + DS) = 0. Az FE fókusz hibajel 0 értékéből a fókuszszabályozó kör felismeri, hogy ez a pontos fókuszálás esete.
Az lb. ábrán a defókuszálásnak egy esete van ábrázolva, amikor a CD-lemez túlzottan messzire van eltávolitva az objektív lencsétől. Az FE fókusz hibajel negatív: FE = (AS + CS) - (BS + DS) < 0. Az FE fókusz hibajel negatív értékéből a fókuszszabályozó kör felismeri, hogy a távolság a CD-’emez és az objektív lencse között túl nagy. Ezért az objektív lencsét a fókuszszabályozó kör beállító eleme mindaddig közelíti a CD-lemezhez, amíg az FE fókusz hibajel értéke 0 lesz.
A defókuszálásnak egy másik esetét, amikor az objektív lencse túl közel van a CD-lemezhez, az le. ábra mutatja. Az FE. fókusz hibajel pozitív értéket vesz fel: FE = (AS + CS) - (BS + DS) > 0. Az FE fókusz hibajel pozitív értékéből a fókuszszabályozó kör felismeri, hogy az objektív lencse túl közel van a CD-lemezhez. Ezért a beá lxtó elem mindaddig távolítani fogja az objektív lencsét a CD-lemeztől, amíg az FE fókusz hibajel értéke 0 lesz.
A következőkben azt tárgyaljuk, hogyan történik a nyomvonalvezetés a nyomvonalszabályozó kör segítségével.
Az la., lb. és le. ábrán az Ll, L2 és L3 lézersugarak pontosan követik a nyomvona3
HU 199033 Β lat. A TE nyomvonal hibajel ebben az esetben 0 értéket vesz fel: TE = ES - FS = 0,
Az ld. ábrán az az eset van ábrázolva, amikor az Ll, L2 és L3 lézersugár a nyomvonaltól jobbra van eltolódva. A TE nyomvonal hibajel ebben az esetben negatív értéket vesz fel: TE = ES - FS < 0. A nyomvonal szabályozókör beállító eleme addig mozgatja balra az optikai letapogató készüléket, amíg a TE nyomvonal hibajel értéke 0 lesz.
Az ellentétes esetben, amikor a lézersugár balra van eltolódva a nyomvonaltól, a TE nyomvonal hibajel pozitív: TE = ES - FS > 0. Ekkor a nyomvonal szabályozókor beállító eleme addig mozgatja jobbra az optikai letapogató készüléket, amíg a TE nyomvonal hibajel értéke 0 lesz.
Amikor az Ll lézersugár és a hozzátartozó L2 és L3 difrakciós sugarak több adatnyomvonalon futnak keresztül, a TE nyomvonal hibajel a 2. ábrán bemutatott szinusz alakú lefutást mutatja. Ha most például a három Ll, L2 és L3 lézersugár egy mechanikus rázkódás következtében a letapogatandó adatnyomvonalat elveszíti, csak abban az esetben tud ismét visszatalálni a helyes nyomvonalra, ha az eltérés nem nagyobb mint 0,8 μπι, azaz két szomszédos adatnyomvonal egymás közti távolságának a fele. Egyébként a lézersugarak a szomszédos nyomvonalra ugranak.
Mivel a CD-lejátszóknál az ún. szubkódok segítségével meg lehet állapítani, ha az Ll lézersugár egy szomszédos nyomvonalra ugrott; az ismét a helyes adatnyomvonalra irányítható. Mivel a letapogatandó adatnyomvonaltól történő ilyen eltérés, amelyet a CD-lejátszó mechanikus rázkódása vagy lökése okoz, az információs jel legalább egy blokkegységre, vagy akár egy teljes’ körülfordulásra megszakad, a következmény hallható megszakadás lesz a zenében vagy a szövegben. Egy további hátrány abban látható még, hogy egy viszonylag bonyolult program szükséges, hogy a fénysugarat a szubkódok segítségével ismét a helyes adatnyomvonalra irányítsuk.
Nem formatált magnetooptikai lemezeknél és DRAW-Disc-eknél a korrekciónak még ez a lehetősége sem adott.
A JP-OS 60 10429 leírásból egy nyomvonal szabályozó kör ismert, amelynél a HF jel negatív és pozitív burkoló görbéjéből állapítják meg hogy a fénysugár az adat nyomvonalakon áthaladt. Mivel azonban egy számláló csupán a HF jel töréseit számolja, nem állapítható meg, hogy melyik irányban mozdult el a fénysugár: befelé, a lemez közepe felé, vagy kifelé, a lemez pereme felé. A számláló segítségével csak a HF jel törései, ezzel a keresztezett adatnyomvonalak száma határozható meg.
Mechanikus lökés vagy rázkódás esetén azonban CD-lemez excentricitásának következtében hiba léphet fel a keresztezett adat4 nyomvonalak számolásánál. Ha például a letapogató készülék egy lökés következtében kifelé mozog, és egyidejűleg a CD-lemez excentricitásának következtében az adatnyomvonalak a letapogató készülék alatt, s gyorsabban, mint maga a letapogató készülék, ugyancsak kifelé futnak, ekkor a letapogató készülék viszonylagosan az adatnyomvonalakhoz képest befelé mozog. Mivel a számláló ilyen esetekben ugyanazon adatnyomvonalakat többször számolja, sokkal nagyobb eltérés adódik a helyes adatnyomvonaltól, mint a valóságban. Ezért a helyes nyomvonal kiegészítő korrekció nélkül már nem található meg.
Ezért a találmány feladata egy olyan nyomvonal szabályozó kör létrehozása optikai letapogató rendszerek számára, amely az adatnyomvonalakat letapogató fénysugarat a letapogatandó adatnyomvonalról történő leszakadás után, mely például egy mechanikus lökés következtében jöhet létre, ismét biztonságosan és gyorsan a letapogatandó adatnyomvonalra irányítja.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy oldottuk meg, hogy az optikai letapogató készülék két fotofeszültséget előállító kimenete egy iránylogika bemenetelre és egy különbségerősitő bemenetelre van csatlakoztatva, a különbségerősitő kimenete egy vezérelhető kapcsolón keresztül, egy szabályozó erősítő bemenetével van összekötve, a szabályozó erősítő kimenete a nyomvonal szabályozó kör beállító elemével van összekapcsolva, az iránylogika kimenete egy előre-hátra számláló előre-hátra számláló bemenetével van összekötve, egyik kimenete a vezérelhető kapcsoló vezérlő bemenetével van összekötve, a számlálási állapotot és az előjelet jelző kimenetei egy impulzusformáló bemenetéivel vannak összekötve, mely impulzusformálö kimenete a szabályozó erősítővel kapcsolódik össze.
Egy lehetséges változat szerint az optikai letapogató készülék két, fotofeszültséget előállító kimenete egy különbségerősítő bemenetelre van csatlakoztatva, az optikai letapogató készülék adatjel kimenete, valamint a különbségerősitő kimenete egy iránylogika bemenetelre van vezetve, a különbségerősitő kimenete egy vezérelhető kapcsolón keresztül egy szabályozó erősítő (4) bemenetével kapcsolódik össze, a szabályozó erősítő kimenete a nyomvonal szabályozókör beállító elemével van összekötve, az iránylogika kimenete egy előre-hátra számláló előre-hátra számláló bemenetével van összekapcsolva, egyik kimenete a vezérelhető kapcsoló vezérlő bemenetével van összekötve, a számlálási állapotot és az előjelet jelző kimenetei egy impulzusformáló bemenetéivel vannak összekötve, mely impulzusformáló kimenete a szabályozó erősítővel van összekapcsolva.
Mindkét fenti változatnál iránylogikaként célszerűen D flip-flop van alkalmazva, melynek D bemenete és órabemenete alkotja az iránylogika bemenetelt, a D flip-flop Q kimenete az iránylogika kimenete, és a D flip-flop órabemenete az előre-hátra számláló órabemenetével össze van kötve.
A találmány szerinti megoldásnál egy iránylogika állapítja meg, hogy a letapogató fénysugár melyik irányban hagyta el a letapogatandó adatnyomvonalat, egy előre-hátra számláló számlálja azon adatnyomvonalak számát, melyeket a fénysugár a letapogatandó adatnyomvonalról történő leszakadás során keresztezett, és ezen számláló állapotából állítjuk elő a szabályozó jelet, amely a fénysugarat ismét a letapogatandó adatnyomvonalra irányítja.
A 2. ábra a szinusz alakú TE nyomvonal hibajelet, a 3. ábra a találmánynak egy első kivi teli példáját, a 4. ábra a találmánynak egy második kiviteli példáját mutatja.
Az alábbiakban a találmány első kiviteli példáját, melyet a 3. ábra mutat be, írjuk le és magyarázzuk el.
Az 1 optikai letapogató készülékből jövő ES és FS fotofeszültségből képződik a 2 különbségerősitőben a TE = ES - FS nyomvonal hibajel, mely a 3 vezérelhető kapcsolón keresztül a nyomvonal szabályozó kör 4 szabályozó erősítőjének bemenetére van vezetve, ezen 4 szabályozó erősítő kimenete a nyomvonal szabályozó kör beállító elemének bemenetével van összekötve. Ezen túlmenően, az ES és FS. fotofeszültség az 5 iránylogikára van vezetve, melynek kimenete a 6 előre-hátra számláló VR előre-hátra számláló bemenetére van kötve. A 6 előre-hátra számláló A1 kimenete a 3 vezérelhető kapcsoló vezérlő bemenetével van összekötve. A 6 előre-hátra számláló A2 kimenetei, melyekről a számlálási állapot és az előjel levehető, a 7 impulzusformáló bemenetével vannak összekötve, melynek kimenete a 4 szabályozó erősítővel van összekapcsolva.
Az 5 iránylogika például, mint D flip— -flop építhető fel, melynek D bemenetén az egyik például FS fotofeszültség, például az FS, C órabemenetén a másik ES fotofeszültség található. A D-flip-flop Q kimenete a 6 előre-hátra számláló VR előre-hátra számláló bemenetével van összekötve. Mivel a D flip— -flop órabemenete a 6 előre-hátra számláló CL órabemenetével van összekötve, mind a D flip-flop, mind a 6 előre-hátra számláló órajele az egyik fotofeszültség, az adott példában az ES fotofeszültség. Ennél a kiviteli példánál a fáziseltérés a két ES és FS fotofeszültség között, melyek különbsége a TE nyomvonal hibajelet képzi, körülbelül 90°.
Mihelyt a 8 letapogató fénysugár az optikai feljegyzéshordozó, például a 9 CD-lemez letapogatandó adatnyomvonalát elveszíti, a 6 előre-hátra számláló egy pozitív vagy negatív számoló impulzust kap az 5 iránylogikát megvalósító D flip-floptól aszerint, hogy melyik irányba szakadt le a fénysugár az adatr yomvonalról. Amennyiben a fénysugár a lemezközép irányában szakadt le az adatnyomvonalról, először a D flip-flop és a 6 előre-hátra számláló órabemenete kap egy órajelet. Mivel azonban a D flip-flop D bemenetén logikai 0 érték található, Q kimenete L állapotban marad; igy a 6 előre-hátra számláló visszafelé számol. Ellentétes esetben, amikor a fénysugár sugárirányban kifelé, a lemez pereme felé fut le az adatnyomvonalról, először a D flip-flop D bemenete,' ezt követően az órabemenete, és a 6 elóre-hátra számláló kap egy impulzust. A bebillentett D flip-flop miatt, melynek Q kimenete H állapotban van, ekkor a 6 előre-hátra számláló egy impulzus hatására 1 értéket előre számok
Az első számolási impulzus következtében, mely pozitív vagy negatív lehet, a számlálóállás vagy +1 vagy -1 lesz. Ennél a számlálóállásnál a 3 vezérelhető kapcsoló nyitva van, s ily módon a szabályozó hurok le van választva. Mivel & 6 számláló minden esetben, amikor a fénysugár egy adatnyomvonalat keresztez, egy pozitív vagy negativ számolóimpulzust kap, a számlálóállás arányos lesz a 8 fénysugárnak a letapogatandó adatnyomvonaltól való eltérésével. A számlálóállásból nyer ki a 7 impulzusformáló egy korrekciós jelet, amely a 4 szabályozó erősítőre van vezetve, amely most már a 8 fénysugarat gyorsan és pontosan ismét a letapogatandó adatnyomvonalra irányítja. Ezen folyamat a’att a számlálóállás ismét 0 lesz, mivel a 6 e'őre-hátra számláló folyamatosan számol. 0 számlálóállásnál a 3 vezérelhető kapcsoló, és ezzel együtt a szabályozóhurok ismét záródik, mivel a 8 fénysugár ismét a helyes a latnyomvonalat tapogatja le.
Ha, mint ahogy a legtöbb CD-lejátszónál, amely a háromsugaras módszer, az ún. three-beam-method szerint működik, a fáziseltérés az ES és FS fotofeszültség között 180°, a 4. ábrán bemutatott módon a D flip-flop órabemenetére az egyik fotofeszültség helyett a H7 adatjel burkolója, a D bemenetére a másik fotofeszültség helyett a TE nyomvonal hibajel van vezetve, mivel ezzel ismét két olyan feszültség áll rendelkezésre, amelyek között 90° fázistolás van.
A 4. ábrán bemutatott kiviteli példánál ezért a D flip-flop órabemenete az 1 optikai letapogató készülék aznn kimenetével van összekötve, amelyen a HF adatjel burkolója megtalálható, melyet - ahogy azt ez 1. ábra is mutatja, és a bevezetőben leírtuk - a 4 négyzet alakú A, B, C és D fotodióda négy AS, BS, CS és DS fotofeezültségeinek összegéből képezünk. A D flip-flop D bemenete a 2 külőnbségerősítő kimenetével van összekapcsolva.
A 4. ábrán ábrázolt kiviteli példa működési módja hasonló, mint a 3. ábrán ábrázolt kiviteli példáé. Minden esetben, amikor a
HU 199033 Β fénysugár az egyik adatnyomvonalról a következőre fut át, az adatjelben egy HF törés lép fel. Ezért a D flip-flop folyamatosan egy impulzust kap az órabemenetén, ha a fénysugár egy adatnyomvonalat keresztez. Mivel azonban a TE nyomvonal hibajel előjele attól az iránytól függ, amelyikben a fénysugár az adatnyomvonalat elhagyja, az egyik irány esetén a D flip-flop bebillen, azaz kimenete H állapotba kerül, a másik irány esetén ezzel ellentétben kimenete L állapotban marad. Ezért a 6 számláló az egyik irány esetében előre, míg a másik irány esetében visszafelé számol.
Az 5 D flip-flop bemenetéin a csatlakozások felcserélhetök. Az 5 D flip-flop D bemenetén ekkor a HF adatjel burkolója található, míg órabemenetén a TE nyomvonal hibajel.
A találmány CD-lejátszók, draw-disc lejátszók, videó lemezjátszók és magnetooptikai műszerek esetén alkalmazható.

Claims (4)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Nyomvonal szabályozó kör optikai letapogató készülék számára, azzal jellemezve,
    5 hogy az optikai letapogató készülék (1) két (ES és FS) fotofeszültséget előállító kimenete egy iránylogika (5) bemenetelre és egy különbségerősítő (2) bemenetelre van csatlakoztatva, a különbségerősítő (2) kimenete egy
    10 vezérelhető kapcsolón keresztül, egy szabályozó erősítő (4) bemenetével van összekötve, a szabályozó erősítő (4) kimenete a nyomvonal szabályozó kör beállító elemével van öszszekapcsolva, az iránylogika (5) kimenete
    15 egy előre-hátra számláló (6) előre-hátra számláló bemenetével (VR) van összekötve, egyik kimenete (Al) a vezérelhető kapcsoló (3) vezérlő bemenetével van összekötve, a számlálási állapotot és az előjelet jelző ki20 menetei (A2) egy impulzusformáló (7) bemenetéivel vannak összekötve, mely impulzusformáló (7) kimenete a szabályozó erősítővel (4) kapcsolódik össze.
  2. 2. Nyomvonal szabályozó kór optikai le25 tapogató készülék számára, azzal jellemezve, hogy az optikai letapogató készülék (1) két, (ES és FS) fotofeszültséget előállító kimenete egy különbségerősítő (2) bemenetelre van csatlakoztatva, az optikai letapogató készülék
    30 (1) adatjel (HF) kimenete, valamint a külőnbségerósító (2) kimenete egy iránylogika (5) bemenetelre van vezetve, a különbségerősítő (2) kimenete egy vezérelhető kapcsolón keresztül egy szabályozó erősítő (4) be35 menetével kapcsolódik össze, a szabályozó erősítő (4) kimenete a nyomvonal szabályozókor beállító elemével van összekötve, az iránylogika (5) kimenete egy előre-hátra számláló (6) előre-hátra számláló bemenetével
    40 (VR) van összekapcsolva, egyik kimenete (Al) a vezérelhető kapcsoló (3) vezérlő bemenetéül van összekötve, a számlálási állapotot és az előjelet jelző kimenetei (A2) egy impulzusformáló (7) bemenetéivel vannak összekötve,
    45 mely impulzusformáló (7) kimenete a szabályozó erősítővel (4) van összekapcsolva.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti nyomvonal szabályozó kör, azzal jellemezve, hogy iránylogikaként (5) egy D flip-flop van
  4. 5q alkalmazva, melynek D bemenete és órabemenete (C) alkotja az iránylogika (5) bemenetelt, a D flip-flop Q kimenete az iránylogika (5) kimenete, és a D flip-flop órabemenete (C) az előre-hátra számláló (6) órabemeneté55 vei (CL) össze van kötve.
    Kiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest - A kiadásért felel: Himer Zoltán osztályvezető R 43S1 - KJK
    90.2641.66-13-2 Alföldi Nyomda Debrecen - Felelős vezető: Benkő István vezérigazgató
HU885102A 1987-09-30 1988-09-30 Control circuit of track for the optical scanner HU199033B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19873732899 DE3732899A1 (de) 1987-09-30 1987-09-30 Spurregelkreis fuer eine optische abtastvorrichtung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT48043A HUT48043A (en) 1989-04-28
HU199033B true HU199033B (en) 1989-12-28

Family

ID=6337187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU885102A HU199033B (en) 1987-09-30 1988-09-30 Control circuit of track for the optical scanner

Country Status (11)

Country Link
US (1) US5033041A (hu)
EP (1) EP0313745B1 (hu)
JP (1) JPH01107325A (hu)
KR (1) KR970000409B1 (hu)
AT (1) ATE87116T1 (hu)
DE (2) DE3732899A1 (hu)
DK (1) DK549288A (hu)
ES (1) ES2039527T3 (hu)
HK (1) HK14196A (hu)
HU (1) HU199033B (hu)
MY (1) MY103553A (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5202864A (en) * 1988-04-14 1993-04-13 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Slip-off preventing tracking control apparatus
JPH0727651B2 (ja) * 1989-06-12 1995-03-29 パイオニア株式会社 トラック構造を有する情報記録媒体の情報読取方法
JPH03181024A (ja) * 1989-12-07 1991-08-07 Sony Corp 光学式ディスク装置
JP2935908B2 (ja) * 1991-01-30 1999-08-16 パイオニア株式会社 光スポット位置検出装置
DE4104017A1 (de) * 1991-02-09 1992-08-13 Thomson Brandt Gmbh Verfahren zum lesen von daten von einem rotierenden plattenfoermigen aufzeichnungstraeger
JP2835261B2 (ja) * 1993-02-22 1998-12-14 株式会社内山商会 ブリッジの取付け装置
JPH0737182U (ja) * 1993-12-03 1995-07-11 一郎 栗原 携帯用薬箱
US6744711B1 (en) 2000-06-20 2004-06-01 Discovision Associates Method and apparatus for a high-speed search of an optical medium
TWI242205B (en) * 2003-07-18 2005-10-21 Via Tech Inc Method and circuit for generating the tracking error signal using differential phase detection
GB2563938A (en) * 2017-06-30 2019-01-02 Lee Richard First aid storage and dispensing apparatus

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7808638A (nl) * 1978-08-22 1980-02-26 Philips Nv Inrichting voor het uitlezen van een schijfvormige re- gistratiedrager.
JPS5753830A (en) * 1980-09-12 1982-03-31 Sony Corp Tracking servo device for optical information signal reproducer
US4484319A (en) * 1980-09-19 1984-11-20 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Apparatus for locating a track on disc-like optical information carriers
US4365324A (en) * 1980-11-19 1982-12-21 Rca Corporation Eccentricity control device
JPS60154358A (ja) * 1984-01-20 1985-08-14 Pioneer Electronic Corp 記録情報再生装置
KR870006556A (ko) * 1985-12-13 1987-07-13 미쓰다 가쓰시게 트랙킹서보 제어장치
JPH0679378B2 (ja) * 1986-12-15 1994-10-05 ソニー株式会社 光学式記録再生装置のトラツキングサ−ボ回路
KR910003457B1 (ko) * 1987-09-17 1991-05-31 삼성전자 주식회사 광 디스크 드라이버의 데이타 트랙 카운터회로

Also Published As

Publication number Publication date
DE3732899A1 (de) 1989-04-20
DK549288D0 (da) 1988-09-30
EP0313745A1 (de) 1989-05-03
DE3879367D1 (de) 1993-04-22
ES2039527T3 (es) 1993-10-01
KR890005673A (ko) 1989-05-16
HK14196A (en) 1996-02-02
KR970000409B1 (ko) 1997-01-09
JPH01107325A (ja) 1989-04-25
DK549288A (da) 1989-03-31
US5033041A (en) 1991-07-16
HUT48043A (en) 1989-04-28
MY103553A (en) 1993-07-31
EP0313745B1 (de) 1993-03-17
ATE87116T1 (de) 1993-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4751695A (en) Method and apparatus for tracking servo system
HU199033B (en) Control circuit of track for the optical scanner
US5166915A (en) Process for track jumping
EP0323320B1 (en) Optical head and tracking method using same
US20060193219A1 (en) Diffraction grating, optical pickup device, and optical disk apparatus
JPH10320817A (ja) 光学ヘッド装置
JP3755731B2 (ja) 光記録再生装置
JP3145109B2 (ja) データトラックを計数するための方法及び装置
JP2003272218A (ja) 光ピックアップ装置および光再生装置
JP2956770B2 (ja) データ再生装置
US20040004915A1 (en) Optical pickup apparatus, optical disk apparatus, and tracking error signal detection method
JPH1083540A (ja) フォーカスエラー信号検出方法及び信号読取装置
JPS58158044A (ja) 光デイスクの記録再生方式
JPH03125333A (ja) 対物レンズ位置検出装置
JP2795233B2 (ja) 光ヘッド装置
JP3161129B2 (ja) 光ピックアップヘッド装置
JPS6093647A (ja) 光学式デイスクプレ−ヤの再生用光学系制御機構
JP2654091B2 (ja) 光ヘッド
KR100580663B1 (ko) 광학헤드장치 및 이 광학 헤드 장치를 구비하는 광디스크장치
JPH10289473A (ja) 光学ヘッドおよび光ドライブ装置
JPH06162541A (ja) 光ディスク装置
JP2003272217A (ja) 光ピックアップ装置および光再生装置
JPH02149943A (ja) 光ピックアップ装置
JPH06349086A (ja) 短波長光源光記録装置のフォーカシングサーボ機構
JP2001118261A (ja) 光ディスク装置および光ピックアップ装置

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee