HU197507B - Lock gear for safety seat belts and retaining devices - Google Patents

Lock gear for safety seat belts and retaining devices Download PDF

Info

Publication number
HU197507B
HU197507B HU575987A HU575987A HU197507B HU 197507 B HU197507 B HU 197507B HU 575987 A HU575987 A HU 575987A HU 575987 A HU575987 A HU 575987A HU 197507 B HU197507 B HU 197507B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
locking
opening
tongue
spring
rib
Prior art date
Application number
HU575987A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT45880A (en
Inventor
Lothar Schimpf
Original Assignee
Doebelner Beschlaege Metall
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DD29856186A external-priority patent/DD256257B1/de
Priority claimed from DD30787587A external-priority patent/DD266731A1/de
Application filed by Doebelner Beschlaege Metall filed Critical Doebelner Beschlaege Metall
Publication of HUT45880A publication Critical patent/HUT45880A/hu
Publication of HU197507B publication Critical patent/HU197507B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A44HABERDASHERY; JEWELLERY
    • A44BBUTTONS, PINS, BUCKLES, SLIDE FASTENERS, OR THE LIKE
    • A44B11/00Buckles; Similar fasteners for interconnecting straps or the like, e.g. for safety belts
    • A44B11/25Buckles; Similar fasteners for interconnecting straps or the like, e.g. for safety belts with two or more separable parts
    • A44B11/2503Safety buckles
    • A44B11/2507Safety buckles actuated by a push-button
    • A44B11/2523Safety buckles actuated by a push-button acting parallel to the main plane of the buckle and in the same direction as the fastening action

Landscapes

  • Buckles (AREA)
  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)

Description

A találmány tárgya zárószerkezet biztonsági övékhez és visszatartó eszközökhöz, különösen járművekhez, amely zárószerkezetnek két, egymással párhuzamos zárlapja, valamint a zárlapok közé rugózó kidobóelem által kifejtett erő ellen betolható, derékszögű áttöréssel ellátott zárónyelve van, amely zárónyelv a kidobóelem fölött a felső zárlapon kiképzett nyílásban elhelyezkedő, lényegében T-alakú, rugóerő és a zárónyelv közvetítésével elbillenthető reteszelőelemen keresztül a zárószerkezet nyitott állapotában a zárlapok között van ágyazva, és amely zárószerkezet továbbá a zárónyelv bevezetési irányában működtethető, a zárónyelv reteszelését megszüntető nyitókarral van ellátva.
Ilyen jellegű zárószerkezetet ismertet a DD 239 520 lajstromszámú szabadalmi leírás, amelynél a reteszelőelem speciális körvonala és elrendezése révén minimálisan nyitási út mellett felületzáró hatás érhető el. Ilyen kialakítású reteszelőelem és a zárlap a megfelelő működéshez szükséges pontos körvonalkiképzés miatt csak viszonylag nagy gyártási ráfordítás mellett biztonságosan valósítható meg.
Ismertek továbbá olyan zárszerkezetek, amelyeknek reteszelőeleme az EP 083 752 lajstromszámú szabadalmi leírás szerint lengőkarként, a DE 2 904 420 lajstromszámú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat szerint himbaként, és az EP 107 516 lajstromszámú szabadalmi leírás szerint dombormintával ellátott lemezként van kiképezve. Ezen kialakítások hátránya, hogy vagy nyitott körvonalú zárónyelvet, vagy a zárólapon elrendezett külön tartóelemeket vagy kiváló felületminőséget igényelnek.
Felületzáró hatást és ezáltal előnyös felületszorítást kifejtő reteszelőelemek viszonylag nagy nyitási utat követelnek. Ezen reteszelőelemek előfordulásra, elbillenésre hajlamosak, ami nagyobb nyitási erőt tesz szükségessé.
Élzáró hatást kifejtő reteszelőelemek alkalmazásával ugyan kiküszöbölhető a fentiekben említett hátrány, ezen reteszelőelemek viszont — a nagymértékű felületnyomás következtében — a reteszelőelem és a zárónyelv éleinek kiváló felületminőségét igénylik, ami a megvalósításukhoz szükséges ráfordítást növeli.
A találmány révén megoldandó feladat abban van, hogy olyan zárószerkezetet hozzunk létre, amely a terhelés során történő erőfelvételt és a nyitás során kifejtett erőhatást figyelembe véve o.ly módon van kiképezve, hogy a reteszelőelem egyszerű körvonala és ágyazása mellett felületszerű erőfelvéteit, a nyitás során a csúszóél számára rövid nyitási utat, valamint a zárószerkezet könnyű működtetését biztosítja.
A találmány szerint a feladatot azzal oldjuk meg, hogy nyitókar bordájával a zárlap nyílásába bekapcsolódóan és ebből kifordíthatóan van elrendezve, ahol a borda elülső 2 felülete a zárónyelv bevezetési irányában erőzáróan a nyílásban fekszik fel, míg a reteszelőelem zárt helyzetben bevezetési irányban a nyitókar bordája mögött a zárlap nyílásába belenyúlik. Ezáltal felületszerű erőfelvételt és a nyitáshoz rövid utat biztosítunk, továbbá a működtetés során fellépő súrlódást egyetlen egy csúszóél következtében kis értéken tartjuk.
Az előnyöket azzal még növelhetjük, hogy a nyltókar forgáspontja a nyitókar bordájának elülső felfekvősíkján az alsó zárlapon a nyílás oldalán van elrendezve. Egyszerű felső zárlapot és lapos reteszelőelemet azzal tudunk megvalósítani, hogy egy, a reteszelőelem emelési irányára irányított billenőrugó a felső zárlap felől a reteszelőelemen támaszkodik és oldalsó zárórugók a zárónyelv bevezetése során a reteszelőelem bepattanását előidéző körvonallal vannak kiképezve.
A rugózó elemek előnyös kialakítása azzal érhető el, hogy a billenőrugót és a zárórugót lapnyomórugó képezi.
A zárórugók számára vezetéket képezhet a reteszelőelem T-alakú körvonalán kialakított vezető kivágás. A reteszelőelem visszabille nését azzal tudjuk elősegíteni, ha a nyomógombot nyúlvánnyal látjuk el, amely működtetett helyzetben a billenőrugót lenyomott állapotban tartja.
Ezenfelül szabványosított nyomórugó alkalmazható, amely egyik végével a reteszelőelemen elrendezett csapra van felfűzve, míg másik végén a zárlapokkal párhuzamosan elrendezett tartóbordán keresztül tartólemezen van megfogva.
Ily módon a reteszelőelemnek a szabványosított nyomórugó és a kidobóelem nyúlványán kiképzett hátsó ferde felület segítségével történő vezérlése a zárás és nyitás során biztosítja a reteszelőelem optimális mozgatását. A reteszelőelem optimális mozgásához azzal is hozzájárulhatunk, hogy a nyitókar bordáján kifelé mutató ívet képezünk ki, így a rugóerők akadálytalanul vezethetik a reteszelőelemet, amely — miután a nyitókar a reteszelőelemet szabaddá tette — a bordával már nem érintkezik.
A találmányt kiviteli példák kapcsán a mellékelt rajzra való hivatkozással az alábbiakban részletesebben is ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti zárószerkezet nyitott állapotban, hosszmetszetben, a
2. ábra a zárószerkezet bepattant zárónyelvvel, hosszmetszetben, a
3. ábra a zárószerkezet nyitott állapotban, felülnézetben, leemelt felső házrésszel és nyomógombbal, a
4. ábra a zárószerkezetnek egy részlete körívszeletekkel és nyúlványnyal a nyomógombon, ahol a nyitókar kiindulási helyzetben van, az
5. ábra a találmány szerinti zárószerkezetnek egy részlete nyomógomb-2197507 bal, nyitókarral a zárószerkezet nyitása során, oldalnézetben, metszetben, a
6. ábra nyitókar, a
7. ábra reteszelőelem, a
8. ábra felső zárlap, a
9. ábra alsó zárlap, a
10. ábra a találmány szerint kialakított nyomórugóval vezérelt reteszelőelemmel ellátott zárószerkezet, nyitott állapotban, a
11. ábra a találmány szerint kialakított zárószerkezetnek egy másik kiviteli alakja, zárt helyzetben, a
12. ábra a nyitókarnak egy másik kiviteli alakja, oldalnézetben, a
13. ábra a reteszelőelemnek egy másik kiviteli alakja, a
14. ábra a felső zárlapnak egy másik kiviteli alakja, míg a
15. ábra az alsó zárlapnak egy másik kiviteli alakja.
Az 1.—9. ábrákon a találmány szerinti zárószerkezetnek egy első kiviteli alakja látható.
Az aktíván ható részek 1 felső házrészből és 2 alsó házrészből álló házban vannak elrendezve, amely a zárószerkezetet külső hatásokkal szemben védi.
Dombormintával ellátott, felső 3 zárlap, valamint alsó 4 zárlap 14 összekötőszegecs által egymással össze van kötve, amely 14 összekötőszegecs egyben a járműpadlóra való rögzítésre szolgáló 15 csatlakozóelemet a 3 és 4 zárlapok között rögzíti.
A felső 3 zárlapon kiképzett áttörésben lapos, lényegében T-alakú 5 reteszelőelem van lazán ágyazva, amely a felső 3 zárlap donibormintája révén oldalirányú vezetéket kap és 6 vezérlőrugó 6.1.1 billenőrugójának vagy szabványosított 6.2 nyomórugó közvetítésével a felső 3 zárlap irányában van előfeszítve és ott 3.1 élnek van támasztva.
Az 5 reteszelőelem második támaszpontját 8 kidobórugó által kifejtett erőhatás révén eltoltan az 5 reteszelőelem alatt élhelyezkedő 7 kidobóelem 7.1 elülső éle képezi.
Az alsó 4 zárlapon 4.1 nyílás van kiképezve. amelynek elülső élén dombormintájú 12.1 bordával ellátott 12 nyitókar van beiktatva, amely felső részével 10 nyomógomb 10.1 körívszakaszainak támaszkodik és 13 rugókkal előfeszítve nyugalmi helyzetben van tartva. A 12 nyitókar elrendezése biztosítja, hogy akár szétroncsolt ház esetén is lehetővé váljon a biztonsági öv zárószerkezetének pontos működtetése a 9 zárónyelv kiengedése során. A 10 nyomógomb — egy további kialakítása esetén — 10.2 nyúlvánnyal van kiképezve, amely a zárószerkezet nyitása során a 6.1.1 billenőrugót lesüllyeszti, ezáltal megkönnyíti az 5 reteszelőelemnek a kiindulási helyzetbe való visszatérését a 9 zárónyelv eltávolítása után (4. ábra). A zárószerkezet zárása során a 9 zárónyelv a 7 kidobóelemet zárási irányba nyomja és a 8 kidobórugót előfeszíti.
Az 5 reteszelőelem a 6.1.1 billenőrugó által kifejtett erő hatására a 3.1 él körül elfordulva felemelkedik, majd ezt követően a 9 zárónyelv nyílásába befordul. A 9 zárónyelv teljes mértékű bevezetése után az 5 reteszelőelem. a 9 zárónyelven keresztülhaladva és az 5 reteszelőelemen levő felső 5.1 kivágáson a 6.1.2 zárórugó körvonalával erőzáróan vezetve a 12 nyitókar 12.1 bordája mögött az alsó 4 zárlap 4.1 nyílásába kerül.
A zárószerkezet terhelése esetén a 9 zárónyelvre kifejtett húzóigénybevételt az 5 reteszelőelemen keresztül a felső 3 zárlap közvetlenül és az alsó 4 zárlap közvetve — a 12 nyitókar dombormintájú 12.1 bordájának közvetítésével átveszi.
A zárószerkezet nyitása során a 12 nyitókar 12.1 bordájával a forgáspontja körül elfordul, ennek során a 12.1 borda peremével az 5 reteszelőelemen csúszva bekapcsolódási tartományát elhagyja.
A 7 kidobóelem az 5 reteszelőelemnek a felső 3 zárlap 3.1 élén körüli elforgatásával a 9 zárónyelvet kidobja. Az 5 reteszelőelem ennek során az í. ábra szerinti helyzetbe kerül.
Egy további kiviteli alak esetén az 5 reteszelőelem fentiekben leírt mozgatása az alábbi elrendezés révén valósul meg (11. ábra). A 6.1 laprugó helyett 14 összekötőszegeccsel rögzített, 11.1 tartóbordával ellátott 11 támaszlemezt alkalmazunk, ahol a 11.1 tartóborda a 3 és 4 zárlapokkal párhuzamosan van elhelyezve.
Az 5 reteszelőelemen 5.2 csap van kiképezve, amely a 11.1 tartóbordával együtt szabványosított 6.2 nyomórugó számára rögzítőpontokat képez. Ezen kiviteli alak esetén a 7 kidobóelemen nyúlvány van, amely 7.2 ferdefelülettel van ellátva, amely 7 kidobóelem a 6.2 nyomórugóval indítólökést közöl. Ezen indítólökés az 5 reteszelőelemnek a 9 zárónyelvbe való bebillenését okozza.

Claims (9)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Zárószerkezet biztonsági övékhez és visszatartó eszközökhöz, különösen járművekhez, amelynek két, egymással párhuzamos zárlapja, valamint a zárlapok közé rugózó kidobóelem által kifejtett erő ellen betolható, derékszögű áttöréssel ellátott zárónyelve van, amely zárónyelv a kidobóelem fölött a felső zárlapon kiképzett nyílásban elhelyezkedő, lényegében T-alakú, rugóerő és a zárónyelv közvetítésével elbillenthető reteszelőelemen keresztül a zárszerkezet nyitott ál’apotában a zárlapok között van ágyazva, és amely zárószerkezet továbbá a zárónyelv bevezetési irányában működtethető, a zárónyelv reteszelését megszüntetését nyitókarral van ellátva, azzal jellemezve, hogy a nyitókar (12) bordán keresztül (12.1) a zárlapban (4) kiképzett nyílásba (4.1) bekapcsolódóar és ezen nyílásból (4.1) kiforgathatóan van elrendezve, ahol a borda (12.1) elülső feliJete a zárónyelv (9) bevezetési irányában erőzáróan a nyílásba (4.1) van ágyaz3
-3197507 va, míg a reteszelőelem (5) zárt helyzetben bevezetési irányban a nyitókar (12) bordája (12.1) mögött a zárlap (4) nyílásába (4.1) bekapcsolódóan van elrendezve. (1986.12.29.)
2. Az 1. igénypont szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a nyitókar (12) forgáspontja a nyitókar (12) bordájának (12.1) elülső felfekvősíkjában az alsó zárlap (4) nyílása (4.1) mellett van elrendezve. (1986.
12.29.)
3. Az 1. igénypont szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a reteszelőelem (5) emelési irányára irányított billenőrugó (6.1.1) a felső zárlap (3) felől a reteszelőelemnek (5) van támaszkodva. (1986.12.29.)
4. Az 1. igénypont szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy oldalsó zárórugókkal (6.1.2) van ellátva, amelyek a zárónyelv (9) bevezetése során bepattanást biztosító körvonallal vannak kiképezve. (1986.12.29.)
5. Az 1., 3. és 4. igénypontok bármelyike szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a billenőrugó (6.1.1) és a zárórugók (6.1.2) laprugó (6) által vannak kiképezve. (1986.
12.29.)
6. Az 1. igénypont szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a reteszelőelem (5) lényegében T-alakú körvonallal van kiképezve, ahol a felső része oldalsó vezetőkihagyás5 sál (5.1) van ellátva. (1986.12.29.)
7. Az 1,—6. igénypontok bármelyike szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a nyomógomb (10), a billenőrugó (6.1.1) működtetett helyzetében való lenyomott állapot10 bar tartására, nyúlvánnyal (10.2) van ellátva. (1986.12.29.)
8. Az 1. igénypont szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a szabványosított nyomórugó (6.2) egyik végével a reteszelőele15 men (5) elrendezett csapra (5.2) van feltűzve, amely a zárószerkezet zárt állapotában a zárlapokra (3, 4) hozzávetőlegesen merőlegesen van elrendezve, míg másik vége a zárlapokkal (3, 4) párhuzamosan elrendezett
20 tartóbordán (11.1) keresztül támasztólemezen (11) van megfogva. (1987.10.13.)
9. Az 1. igénypont szerinti zárószerkezet, azzal jellemezve, hogy a kidobóelem nyúlványnyal van ellátva, amelynek — bevezetési irány25 ba tekintve — hátsó oldala ferde felület (7.2). (1987.10.13.)
HU575987A 1986-12-29 1987-12-17 Lock gear for safety seat belts and retaining devices HU197507B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD29856186A DD256257B1 (de) 1986-12-29 1986-12-29 Verschluss fuer sicherheitsgurte und rueckhaltesysteme, insbesondere fuer verkehrsmittel
DD30787587A DD266731A1 (de) 1987-10-13 1987-10-13 Verschluss fuer sicherheitsgurte und rueckhaltesysteme

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT45880A HUT45880A (en) 1988-09-28
HU197507B true HU197507B (en) 1989-04-28

Family

ID=25748108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU575987A HU197507B (en) 1986-12-29 1987-12-17 Lock gear for safety seat belts and retaining devices

Country Status (6)

Country Link
DE (1) DE3743336C2 (hu)
FR (1) FR2608982A1 (hu)
GB (1) GB2199613B (hu)
HU (1) HU197507B (hu)
SE (1) SE8705167L (hu)
YU (1) YU226787A (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3920565A1 (de) * 1989-06-23 1991-01-10 Riesen & Co Gurtschloss fuer gurtbandrueckhaltesysteme
DE4002064A1 (de) * 1990-01-25 1991-08-01 Riesen & Co Gurtschloss fuer gurt-rueckhaltesysteme
DE10332536B4 (de) * 2003-07-17 2006-07-20 Trw Occupant Restraint Systems Gmbh & Co. Kg Vorrichtung und Verfahren zur Vernietung von Gurtschloßteilen und Gurtschloß

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1391816A (en) * 1972-11-30 1975-04-23 Wall Ltd Howard Buckles
FR2416663A1 (fr) * 1978-02-08 1979-09-07 Securaiglon Sa Nouvelle boucle pour ceinture ou harnais de securite
FR2423176A1 (fr) * 1978-02-10 1979-11-16 Ferodo Sa Boucle de ceinture de securite
DE3200770A1 (de) * 1982-01-13 1983-07-21 Autoflug Stakupress GmbH & Co, 2000 Norderstedt Schnalle fuer einen sicherheitsgurt
JPS6488Y2 (hu) * 1984-10-15 1989-01-05
DD239520A1 (de) * 1985-07-22 1986-10-01 Doebelner Beschlaege Metall Verschluss fuer sicherheitsgurte

Also Published As

Publication number Publication date
GB2199613A (en) 1988-07-13
SE8705167D0 (sv) 1987-12-28
FR2608982A1 (fr) 1988-07-01
HUT45880A (en) 1988-09-28
DE3743336A1 (de) 1988-07-07
GB2199613B (en) 1990-06-20
YU226787A (en) 1990-04-30
GB8730082D0 (en) 1988-02-03
DE3743336C2 (de) 1989-01-12
SE8705167L (sv) 1988-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2587877Y2 (ja) シートベルト用バックル装置
US4733444A (en) Seat belt buckle
KR890001457Y1 (ko) 문짝용 핸들장치
US4094046A (en) Seat belt buckle
JPH0651007B2 (ja) 自動車用安全ベルト装置のための錠
US4432119A (en) Electrically released seat belt buckle
US4928366A (en) Simplified and improved safety-belt buckle
JPH0271705A (ja) シートベルトバックル
EP0114332A2 (en) A buckle
US4703542A (en) Buckle for seat belts
JPH025401B2 (hu)
US4353151A (en) Buckle for a safety belt for vehicles
JP2726017B2 (ja) シートベルトバックル
US6266855B1 (en) Seat belt buckle
KR19990066954A (ko) 차량문 체결쇠 조립체
US3481009A (en) Seat belt buckle
HU197507B (en) Lock gear for safety seat belts and retaining devices
JP4507029B2 (ja) 車両用シートロック装置
US4310954A (en) Buckle
JPS6345203B2 (hu)
US5542162A (en) Buckle for safety belts
US20060059667A1 (en) Seat belt buckle for use with pretensioner
HU202154B (en) Lock-gear for the belt structure of parachute
US6370742B1 (en) Buckle with movement prevention device
SE423784B (sv) Las for sekerhetsbelten t.ex. bilbelten

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee