HU196777B - Process for production of 6-methil-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiasine-4-on-2,2-dioxid alcali salts - Google Patents

Process for production of 6-methil-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiasine-4-on-2,2-dioxid alcali salts Download PDF

Info

Publication number
HU196777B
HU196777B HU85960A HU96085A HU196777B HU 196777 B HU196777 B HU 196777B HU 85960 A HU85960 A HU 85960A HU 96085 A HU96085 A HU 96085A HU 196777 B HU196777 B HU 196777B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
sulfur trioxide
dihydro
reaction
acetoacetamide
dioxide
Prior art date
Application number
HU85960A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36466A (en
Inventor
Carl Clauss
Adolf Linkies
Dieter Reuschling
Original Assignee
Hoechst Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hoechst Ag filed Critical Hoechst Ag
Publication of HUT36466A publication Critical patent/HUT36466A/hu
Publication of HU196777B publication Critical patent/HU196777B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D291/00Heterocyclic compounds containing rings having nitrogen, oxygen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms
    • C07D291/02Heterocyclic compounds containing rings having nitrogen, oxygen and sulfur atoms as the only ring hetero atoms not condensed with other rings
    • C07D291/06Six-membered rings

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás az (l) képletű 6-metil-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatiazjn4-on-2,2,-dioxid-aIkáJifémsók előállítására.
A 6-metjl-3,4-dihidro-l,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxid a nitrogénatomjához kapcsolódó savas jellegű hidrogénatom folytán bázisokkal sókat tud képezni. E vegyidet nem-toxikus sói - például a nátrium-, kálium- és kalciumsó - részben erősen édes ízűek, így mesterséges édesítőszerként használhatók az élelmiszeriparban, ezen a téren különösen az aceszulfam-K vagy csak aceszulfam néven ismert káliumsónak van számottevő jelentősége.
A 6-metil-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxid és nem toxikus sói előállítására már több külöubtftő eljárás vált ismeretessé, vö. például: Angewandte Chemie 85 (22), 965-973 (1973) és a megfelelő International Edition 12 (11), 869-876 (1973). Gyakorlatilag valamennyi ismert eljárás klór- vagy fluor-szulfontl-izocianátból, vagyis az X jelyén klór- vagy fluoratomot tartalmazó X-SOj-NCO általános képletű vegyidéiből indul ki. A klór- vagy fluor-szulfonil-izocianátot mono-metil-acetilénnel, acetonnal, acetecetsavval, acetecetsav-terc-bulilészterrel vagy benzil-propenil-éterrel (rendszerint többlépéses reakcióban) reagáltatva aceto-acetamid-N-szuIfond-kloriddá illetőleg -fluoriddá alakítjuk, amely azután bázisok, például metanolos kálhim-hidroxid-oldat hatására ciklízálódik és így a 6-metiI-3,4-dí!údro-l,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxíd megfelelő sójához jutnak. Ezekből a sókból kívánt esetben a szokásos módon (savakkal) kapják a szabad oxatiazínont.
Égy másik, az oxatiazinon szintézisének kóztjtermékét képező aceto-acetanúd -N-szulfonil-flnorid előállítására ismert eljárás szerint a fluor-szulfonil-izociana't részleges hidrolízise útján keletkező, H2N-SO2-F képletű amido-szulfonil-fiuorídból indulnak ki (24 53 063 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási írat). Az amido-szulfonsav fluorídját a reakció szempontjából közömbös szerves oldószerben, valamely amin jelenlétében a diketén aceto-acetilezöszer körülbelül ekvimoláris mennyiségével reagáltalak körülbelül -30 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten, ez a reakció (aminként trietil-amin alkalmazása esetén- a csatolt rajz szerinti (A) reakcióvázlat szerint megy végbe. Az így kapott aceto-acetamid-N-szulfonil-fluoridot azután a szokásos módon valamely bázissal, például metano'os kálium-hidroxid-oldaltal ciklizálják az aceszulfam édesítőszerré, a (B) reakcióvázlat szerint.
Bár az ismert eljárások részben igen kielégítő hozamokkal szolgáltatják a 6-metil-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatia7Ín-4-on-2,2-dioxidot és ennek nem-toxikus sóit (az amido-szulfonsavhajogenid kiindulási vegyületre számítva körülbelül 85%-jg menő termelési hányadokkal), a viszonylag nehezen hozzáférhető klór- illetőleg fluor-szulfonil-ízocianát kiindulási anyagok szükségessége miatt ezek az eljárások — különösen az ipari célokra történő alkalmazás szempontjából — még tökéletesítésre szorulnak. A klór- vagy fluor-szulfonil-izocianát előállításához ugyanis részben igen körülményesen kezelendő kiindulási anyagok (hidrogén-cianid, klór, kén-trioxid és hidrogén-fluorid) szükségesek, ami számottevő biztonsági rendszabályokat igényel. A klór- vagy fluor-szulfonil-izocianát előállítása az alábbi reakciókon alapul;
J1CN +CI2 -+C1CN+ HC1
CICN + SOj -*C1-SO2-NCO
CI-SO2 -NCO * HF -+ D-SO2 -NCO + HC1
Az amido-szulfonil-fluoridnak az említett 24 53 063 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat szerinti eljárásban esetleg a lényegesen könnyebben (például ammóniából és kén-trjoxidból) előállítható H2N-S03H amido-szulfonsawal illetőleg ennek sóival való helyettesítése alig látszott célravezetőnek, minthogy a nátrium-amido-szulfonát (H2N-SOj-Na) diketénnal vizes alkalikus oldatban lefolytatott reakciója egyáltalán semmilyen tiszta állapotban elkülöníthető reakciótermékhez nem vezet. Az ebben a reakcióban valószínűleg legalább melléktermékként képződő 1:1 arányú addukt is csak 4-njtro-fenil-diazóiiium-kloriddal a csatolt rajz szerinti (C) reakcióvázlatban szemléltetett módon képezett kapcsolási termékké alakítva nyerhető ki, halványsárga színezék alakjában, vö.: Berichte 83,551-580(1950), különösen az 555. oldalon, a kísérletek leírása előtti utolsó bekezdés és az 558. oldal utolsó bekezdése.
Az aceto-acelamid-N-szulfonsav képződését egyébként is csak a 6-metiI-3,4-dihidro-J ,2,3-oxatiazín4-on-2,2-dioxid vizes oldatban történő forralása során bekövetkező bomlásának közti termékeként tételezték fel, a csatolt rajz szerinti (D) reakcióvázlat értelmében.
Minthogy tehát a 6-metil-3,4-dihidro-J ,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxid és nem-toxjkus sóinak az előállítására ismert eljárások a viszonylag nehezen hozzáférhető illetőleg kezelhető kiindulási anyagok szükségessége miatt az ipari méretű kivitelezés szempontjából nem kielégítőek, továbbra is fennállt az ismert eljárások megfelelő tökéletesítésének vagy jobb új előállítási eljárás kidolgozásának a feladata.
Ezt a feladatot a találmány értelmében az aceto-acetamid 4-10-szeres moláris mennyiségű kén-trioxiddal való reakciójával oldottuk meg.
A találmány tehát olyan új eljárás a 6-metil-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxid alkálifémsóinak egy acet-acetíl-vegyületből kiinduló előállítására, amelynek során aceto-aeetamidot kén-trioxid 4-10szeres moláris mennyiségével reagáltatunk a reakció szempontjából közömbös szerves oldószer, mint diklór-metán vagy diklór-etán jelenlétében, 40 °C és +90 °C közötti hőmérsékleten, és a sav alakjában kapott 6-metil-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxidot egy kationként aJkáiifémiont, előnyösen káHumiont tartalmazó bázissal semlegesítjük.
A fenti reakció valószínűleg oly módon megy végbe, hogy először 1 mól aceto-acetamidból és 1 mól kén-trioxidból aceto-acetamid-N-szulfonsav keletkezik, majd ez egy további mól kén-trioxiddal 6-metiI-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxiddá ciklizálódik, amint ezt az (E) reakcióvázlat szemlélteti.
Ezzel az eljárással a 6-metil-3,4-dihidro-l ,2,3-oxatiazon4-on-2,2-dioxidot az elméleti hozam körülbelül 30-90%-ának megfelelő termelési hányaddal kapjuk, Ez az új eljárási anyagok, valamint a reakció rendkívül egyszerű gyakorlati kivitelezhetősége folytán számottevő haladást jelent az eddig ismert előállítási eljárásokhoz képest.
A találmány szerinti eljárás alapját képező reakció - különösen a gyűrűzárási reakciólépés - sikere igen meglepő volt, mert a gyűrűzárás, amelynek során 1 mól aceto-acetamid-szulfonsavra számítva 1 mól víz hasad le, másfajta vizlehasító szerekkel, mint foszfor-21
-pentoxiddal,, ecetsavanhidriddel, trifluor-ecetsavanhjdriddel, tionil-klorjddaj stb. egyáltalán nem, vagy legalább is gyakorlatilag nem folytatható le.
Az aceto-acetamidot például aceto-acetil-kloridból vagy diketénből állíthatjuk elő ammóniával való reagáhatás útján, ez a vegyület azonban a kereskedelemben is beszerezhető termék.
Az aceto-acetamidhoz azután 4-10 mól kén-trioxidot adunk (az aceto-acetamid 1 móljára számítva). A kén-tríoxidot akár szilárd, akár folyékony alakban, akár kén-trioxid-gőznek az elegybe való bekondenzálása útján adhatjuk hozzá. Előnyösen azonban a kén-trioxid tömény kénsavval, cseppfolyós kén-dioxiddal vagy valamely a reakció szempontjából közömbös szerves oldószerrel készített oldatát adjuk az aecto-acetmidhoz.
A kén-trioxid hozzáadása kén-trioxidőt felszabadító reakcióképes kén-trioxid-származékok alakjában is lehetséges. Különösen előnyös a reakció lefolyása szempontjából, ha a hozzáadandó szabad kén-trioxid-származékkal. Ilyen reakciőképes kén-trioxid-származékként például a kén-trioxid tercier aminokkal vagy a nitrogénatomon alkilcsoporttal helyettesített karbonsavamidokkal képezett adduktjai alkalmazhatók, különösen az olyan tercier aminokkal képezett adduktok előnyösek, amelyek 1 nitrogénatomra számítva legfeljebb 20, előnyösen legfeljebb 10 szénatomot tartalmaznak. így például a következő tercier aminokkal képezett adduktok alkalmazhatók: trimctil-amin, trietil-amin, tri-n-propil-amin, triizopropil-amin, tri-n-butil-amin, triizobutil-amin, triciklohexil-amin, etit-diizopropil-amin, etil-dieiklohexil-aniin, N.S'-dinieúI-anilín, Ν,Ν-díetil-aníIin, benzil-dimetil-amin, piridin, helyettesített piridinek, mint pikolínok, lutidinek, kollidinek vagy rnetil-etil-piridlnek, N-metil-piperidin, N-etil-piperidin, N-metil-morfolín,N,N-dimetiI-piperazin, 1,5-diazabiciklo[4.3.0j nonén-(5), 1,8-diazabicikIo[5.4.0Jundecén-(7), továbbá tetrametil-hexametilén-diamin, tetrametil-etilén-diamin, tetrametil-propilén-diamin, tetrametil-butilén-diamin, 1,2-djmorfolil-etán, pcntametil-dietilén-triamin, pentaetil-dietilén-triamin, pentametil-diporpilén-triamin, tetrametil-diamino-rnetárt, tetrapropil-diamino-metán, hcxametil-trietilén-tetramin, hexametil-tripropilén-etramin, diizobutilén-triamin és triizopropilén-tetramin.
Különösen előnyös reakcjóképes kén-trioxid-származékok a következők: (CH3)3N.SO3, (C2H5)3N.SO3, piridin.SO3 2-pikolin.SO3, 2,5-lutidin.SO3 és kollidin ,SO3. Jó eredménnyel alkalmazható a HCON/Cll3)2 SO3 addukt is.
Az említett adduktok in situ is előállíthatók a reakcióelegy ben.
A találmány szerinti reakció elvileg lefolytatható ugyan oldószer nélkül is, előnyös azonban, ha a reakciót valamely a reakció szempontjából közömbös szerves oldószerben folytatjuk el. Közömbös szerves oldószerként olyan folyadékok jönnek tekintetbe, amelyek sem a kén-trioxiddal, illetőleg ennek reakcióképes származékaival, sem az aceto-acetamiddal, sem pedig a reakció végtermékével nem lépnek nemkívánatos reakcióba. A kén-trioxidnak és reakcíóképes adduktjainak az eléggé nagy reakcióképessége miatt ehhez a reakcióhoz csak viszonylag kevés oldószer alkalmazható, előnyös oldószerek erre a célra a következők lehetnek:
halogénezett alifás, előnyösen legfeljebb 4 szénaromos szénhidrogének, mint diklór-metán, kloroform, 1,2-diklör-etrfn, triklór-etilén, tetraklór-etilén, tiiklór-fluor-etilén és hasonlók, rövidszénláncú alifás alkoholokkal, előnyösen metanollal vagy etanollal képezett szénsavészterek, nitro-alkánok, előnyösen legfeljebb 4 szénatommal, különösen nitro-metán, piridin és alkilcsoporttal helyettesített piridinek, különösen kollidin, alifás szulfonok, előnyösen szulfolán.
Az említett szerves oldószerek egymagukban vagy különféle elegyeik alakjában alkalmazhatók.
A szerves oldószerek közül különösen a diklórmetán, 1,2-diklór-etán és kollidin előnyösek.
Az oldószer mennyiségének nincs a reakció lefolyása szempontjából jelentősége, legalább annyi oldószer alkalmazandó, hogy a reakcióban résztvevő vegyületek kellő mértékben oldódjanak, az alkalmazandó oldószermennyiség felső hatását gazdaságossági meggondolások szabhatják meg.
A reakcióhőmcrséklel álialában -40 C és +90 °C között leliet,
A reakciót általában légköri nyomáson folytatjuk ’e.
Λ reakcióidő néhány perctől (magasabb reakcióhőmérséklet alkalmazása esetén) egészen egy napig (az alacsony hőmérséklet tartományban való dolgozás esetén) terjedhet.
A reakció gyakorlati kivitele oly módon történhet, hogy az adott esetben oldószer jelenlétében alkalmazott aceto-acetamidhoz adjuk - adott esetben oldott állapotban -- a kén-trioxidot illetőleg a reakcióképes kén-trioxid-adduktot, vagy mindkét reakcíőpartnert egyidejűleg vezetjük be a reakciótérbe, de eljárhatunk oly módon is, hogy a kén-ujoxidhoz. illetőleg ennek reakcióképes származékához adjuk az aceto-amjdot, vagy pedig az aceto-amidhoz először 1 -5 mól, előnyösen 1—2 mól reakcióképes kén-troxid-származékot (1 mól aceto-acetamidra számítva) adunk, ezt az elegyet 20 perctől, 30 perctől 24 óráig terjedő idieig 0 C és 90 °C közötti hőmérsékleten reagálni hagyjuk, majd az így kapott oldatot adjuk a kén-trioxidhoz.
Előnyösen az aceto-acetainidot először egy reakcióképes kén-trioxid-származékkal reagáitatjuk, majd a kén-troxid egy részét visszük egy reaktor-edénybe és ehhez folyamatosan vagy részletekben adagoljuk hozzá az aceto-acetamid és a reakcjóképes kén-trioxid-származék reagáltatása útján kapott oldatot és ugyanakkor még további kén-trioxidot is adagolunk a reakcióelegyhez.
A reakció befejeződése után a reakcióelegyet általában még fél órától néhány óráig terjedő ideig tovább keverjük.
A reakcióelegy feldolgozása a szokásos módszerekkel történhet. Amennyiben a reakciót (vízzel nem elegyedő) közömbös szerves oldószerben folytattuk le, a reakcióelegy feldolgozása például az alábbi módon történhet:
A kén-trioxid tartalmú oldathoz (a kén-trioxid mennyiségére számítva) körülbelül 10-szeres moláris mennyiségű jeget vagy vizet adunk. Ily módon kétfázisú elegyet kapunk, a képződött 6-metil-3,4-dilűdro-1,2,3-oxatiazin-4-on-2,2-dioxid főként a szerves fázisban helyezked el. Ennek a terméknek főként a szerves fázisban maradt részét valamely szerves oldószerrel.
például diklói-metánnak vagy etil-acetáttal történő extrakeióval nyerhetjük ki. Így az. egyesített szerves fázisokat például vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk és bepároljuk.
A 6-me til-3,4-dihidro-1,2,3-oxati:tzin4-on-2,2-dioxid-alkálifémsó kinyerése céljából a fent leírt eljárást még egy alkálifém-bázissal való semlegesítés követi. Ebből a célbóla reakcióelegy fent leírt módon történő feldolgozása során kapott egyesített, szárított szerves fázis bepárolási maradékát valamely alkalmas szerves oldószerben, például alkoholban, ketonban, észterben, éterben vagy esetleg vízben a kívánt sónak megfelelő bázissal, előnyösen kálium-hidroxiddal, káüum-hidrogén-karbonáttal, kálium-karbonáttal vagy kálitftn-alkoxiddal semlegesítjük. így az oxatiazinon sója - adott esetben az oldat részleges bepárlása után — kristályos alakban kiválik és tisztítás céljából kívánt esetben átkristályosítható.
Ez a semlegesítési reakciólépés gyakorlatilag 100%os hozammal megy végbe.
A találmány szerinti eljárás gyakorlati kiviteli módjait közelebbről az alábbi példák szemléltetik. A találmány szerinti eljárást szemléltető példák után egy összehasonlító példa következik, amely azt bizonyítja, hogy az aceto-acetainid-N-szulfonsav kén-trioxid Helyett másfajta vízlehasíthatószerre], például foszfor -pentoxlddal, nem ciklizálható,
1. példa ml (200 mmól) cseppfolyós kén-trioxidhoz 50 ml diklór-metánban, -60 C hőmérsékleten hozzácsepegtetjük 5,1 g (50 mmól) acet-acetamid 50 ml diklór-metánnal készített oldatát. 2 óra múlva 50 ml etil-acetátot és 50 ml vizet adunk az elegyhez. A szerves oldószeres fázist elkülönítjük és a vizes fázist etil-acetáttal még kétszer extraháljuk. A szerves oldószeres fázisokat egyesítjük, vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk és bepároljuk, majd a maradékot metanolban oldjuk. Az oldatot metanolos kálium-hjdroxid-oldattal semlegesítjük, amikor a 6-metiI-3,4-dihidro-1,2,3-oxatiazin-4-on-2,2-dioxid káliumsója kiválik az oldatból. Hozam: 3,1 g (31%).
2. példa
15,9 g (100 mmól) piridin-kén-trioxid-komplexet és 5,1 g (50 mmó])acet-acetamidot 100 ml diklór-metánban 17 óra hosszat keverünk szobahőmérsékleten. Az így kapott reakcióelegyet azután -30 °C hőmérsékleten 10 perc alatt hozzácsepegtetjük 12 ml (300 mmól) kén-trioxid 50 ml diklór-metánnal készített oldatához. A reakcióelegyet 20 percig állni hagyjuk, majd az 1. példában leírt módon feldolgozzuk. Hozam : 7,9 g (79%).
3. példa
13,2 rnl (110 mmól) 2,4,6-kollidinhoz 50 ml diklór-nietánban, -40 °C hőmérsékleten hozzácsepegtetjük 4 ml (100 mmól) kén-trioxid 20 ml diklór-metánnal készített oldatát. Az elegyhez azután 9,1 g (90 mmól) aceto-acetamidot adunk és szobahőmérsékleten 23 óra hosszat keverjük. Az így kapott oldatot -30 “C hőmérsékleten, 1 óra alatt hozzácsepegtetjük 4,4 tnl (1 10 mmól) kén-trioxid 200 ml diklór-metánnal készített oldatához. Eközben, 12, 24, 36, majd 48 perc elteltével mindenkor 4,4 ml (110 mmól) kén-trioxidot adunk a realcióelegyhez. 20 perc múlva azután az 1. példában leírt módon dolgozzuk fel a reakcióelegyet, 90 ml víz hozzáadásával. Hozam: 11,8 g(65%).
4. példa
15.2 ml (110 mmól) trietil-aminhoz 50 ml 1,2-diklór-etánban, -40 °C hőmérsékleten hozzácsepegtetjiik 4 ml (100 mmól) kén-trioxid 20 ml diklór-metánnal készített oldatát. A kapott oldatot 5,1 g (50 mmól) aceto-acetamid hozzáadásával 4 óra hosszat forraljuk visszafolyatás közben. Ezután lehűtjük a reakcióelegyet és -30 °C hőmérsékleten, 1 óra alatt hozzácsepegtetjük 2,4 ml (60 mmól) kén-trioxid 50 ml diklór-metánnal készített oldatához. Eközben 12, 24, 36 és 48 perc elteltével 2,4 2,4 ml (60 mmól) kén-trioxidot adunk a reakcióelegyhez, amelyet 20 perc múlva az 1. példában leírt módon dolgozunk fel tovább. Hozam I g (106¾).
5. példa
13.2 ml (110 mmól) 2,4,6-kollidinhoz 50 ml dik'ór-metánban, -40 °C hőmérsékleten hozzácsepegtetjuk 4 ml (100 mmól) kén-trioxid 20 ml diklór-metánn»l készített oldatát. 5,1 g (50 mmól) aceto-acetamid hozzáadása után az elegyet szobahőmérsékleten 17 óra hosszat keverjük. Az így kapott oldatot -30 °C h ímérsékleten, 1 óra alatt hozzácsepegtetjük 2,4 ml (t>0 mmól) kén-trioxid 50 ml diklór-metánnal készített oldatához, miközben 12, 24, 36 és 48 perc elteltével mindenkor 2,4 ml (60 mmól) kén-trioxidot á lunk a reakcióelegyhez. 20 perc elteltével azután az
1. példában leírt módon dolgozzuk fel a reakcióelegyet . Hozam: 9 g (90%).
6. példa ml (200 mmól) cseppfolyós kén-trioxid 150 ml diklór-metánnal készített oldatához -25 °C hőmérsékleten, 60 perc alatt hozzácsepegtetjük 5,1 g (50 mmól) aceto-acetmaid és 6,9 ml trietil-amin lOOmi diklór-metánnal készített oldatát, majd az elegyet -25 °C hőmérsékleten 90 percig keverjük. A reakcióelegyet az i. példában leírt módon dolgozzuk fel. Hozam: 4,1 g (41%).
7. példa
A 6. példában leírt módon dolgozunk, de az ott említett 8 ml (200 mmól) cseppfolyós kén-trioxid-helyett 16 g (200 mmól) szilárd kén-trioxidot alkalmazunk. Hozam: 3,7 g (37%).
8. példa
15,5 ml (250 mmól SO3) 65%-os füstölgő kénsav és 150 ml diklór-metán elegyéhez -25 °C hőmérsékleten 30 perc alatt hozzácsepegtetjük 5,1 g (50 mmól) aceto-acetamid 100 ml diklór-metánnal készített oldatát és az elegyet -25 °C hőmérsékleten 60 percig keverjük. A reakcióelegyet az 1. példában leírt módon dolgozzuk fel. Hozam: 2,3 g (23%).
9. példa
5,1 g (50 rnnfól) aceto-acetamidhoz 100 ml 1,2 diklór-etánban 16 (100 mmól) piridin-kéntrioxid adduktot adunk és az elegyet 80 °C hőmérsékleten 1 óra hosszat keverjük. Az így kapott terméket azután -30 °C hőmérsékleten, keverés közben, egy óra alatt hozzácsepegtetjük 12 ml (300 mmól) kéntrioxid 50 ml diklór-metánnal készített oldatához. 10 perc múl-41
196.777 va az elegyet az 1. példában leírt módon dolgozzuk. Hozam: 6,0 g (60%).
Az 1-9. példában leírt módon kapott 6-metil-3,4-dihidro-1,2,3-oxatiazin-4-on-2,2-djoxjd-káliumsó termékek elemzési adatai:
A C4II4NSO4K képlet alapján számított értékek: C 23,87%, H 2,01%, N 6,96%, talált értékek:
1. példa C 24,0%, H 2.1%, N 5,9%,
2. példa C 23,8%, Η 1,9% N 6,9%
3. példa C 23,9%, H 2,0%, N 7,0%,
4. példa C 23,7%, H 2,1%, N 6,9%,
-5. példa C 23,9%, H 2,1%, N 7,0%,
6. példa C 23,9%, H 2,1%, N 6,8%, »7. példa C 24,0%, H 2,0%, N 6,9%,
8. példa C 23,7%, H 2,0%, N 7,0%,
9. példa C 23,8%, H 2,0%,N 6,8%.
IR-spektrum (KBr) valamennyi példa termékénél: max = 1650, 1580,1170 cm’1.
‘H-NMR-spektrum (DjO):
= 2,10 - 2,11 (d, 3H), -CH3 csoport,
5,64 — 5,68 (q, 1H), -CH = csoport.
összehasonlító példa
35,42 g (250 mmól) foszfor-pentoxid 250 ml diklór-metánban, -25 °C hőmérsékleten, 60 perc alatt hozzácsepegtetiük 5 g (0,05 mól) aceto-acetamid-N-szulfonsav diklór-metánnal készített, 62,5 ml térfogatú oldatát. Az elegyet továbbj 60 percig -25 °C-on tartjuk, majd az 1. példában leírt módon feldolgozzuk. Az így kapott reakciótermékben fékonyréteg-kromatográfíaí vizsgálattal sem 6-metíl-3,4-dihidro-l,2,3-oxatiazjn-4-on-2(2-dioxid, sem annakkáiiumsój i nem volt kimutatható.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás 6-metil-3,4-díhidro-l,2,3-oxatiazin-4-on’θ -2,2-dioxid-alkálifémsók előállítására aceto-acetil-vegy ületből kiindulva, azzal jellemezve, hogy aceto-acetamidot kén-trioxid 4-10-szeres moláris mennyiségével vagy adott esetben valamely kén-trioxidot felszabadító kén-trioxid-származék megfelelő jg mennyiségével reagáltatunk, a reakció szempontjából közömbös szerves oldószer, mint diklór-metán vagy diklór-etán jelenlétében, 40 °C és »90 °C közötti hőmérsékleten, és a sav alakjában kapott 6-metil-3,4-dihidro-1,2,3-oxatiazin4-on-2,2-dioxidot egy kationként alkálifémiont, előnyösen káliumiont tartalmazó
    20 bázissal semlegesítjük,
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kén-trioxidot részben a kén-trioxid valamely tercier anrinnal képezett reakcióképes adduktja alakjában alkalmazzuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás,azzal 25 jellemezve, hogy oldószerként diklór-metánt és/vagy kollidint alkalmazunk.
  4. 4. Az 1,, 2. vagy 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 6-metj]-3,4-dihidro-1,2,3-oxiatiazin4-on-2,2-dioxid semlegesítésére bá_ zisként kálium-hidroxidot, kálium-hidrogén-karbonáαθ tót vagy valamely kálíumalkohoíátot alkalmazunk.
HU85960A 1984-03-22 1985-03-15 Process for production of 6-methil-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiasine-4-on-2,2-dioxid alcali salts HU196777B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843410440 DE3410440A1 (de) 1984-03-22 1984-03-22 Verfahren zur herstellung von 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid und dessen nichttoxischen salzen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36466A HUT36466A (en) 1985-09-30
HU196777B true HU196777B (en) 1989-01-30

Family

ID=6231218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU85960A HU196777B (en) 1984-03-22 1985-03-15 Process for production of 6-methil-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiasine-4-on-2,2-dioxid alcali salts

Country Status (21)

Country Link
US (2) US4563521A (hu)
EP (1) EP0159516B1 (hu)
JP (1) JPS60209579A (hu)
KR (1) KR920005968B1 (hu)
AT (1) ATE32068T1 (hu)
AU (1) AU580038B2 (hu)
BR (1) BR8501307A (hu)
CA (1) CA1273922A (hu)
CS (1) CS248735B2 (hu)
DD (1) DD232046A5 (hu)
DE (2) DE3410440A1 (hu)
DK (1) DK168043B1 (hu)
ES (1) ES541418A0 (hu)
FI (1) FI81789C (hu)
HU (1) HU196777B (hu)
IE (1) IE58343B1 (hu)
IL (1) IL74677A (hu)
MX (1) MX160735A (hu)
NO (1) NO163567C (hu)
SU (1) SU1342419A3 (hu)
ZA (1) ZA852117B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3410439A1 (de) * 1984-03-22 1985-09-26 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid und dessen nichttoxischen salzen sowie der dabei als zwischenprodukt(e) auftretenden acetoacetamind-n-sulfonsaeure(salze)
DE3429039A1 (de) * 1984-08-07 1986-02-20 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid und dessen nichttoxischen salzen
DE3527070A1 (de) * 1985-07-29 1987-01-29 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid
DE3531358A1 (de) * 1985-09-03 1987-03-12 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung der nicht-toxischen salze des 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxids
DE3531359A1 (de) * 1985-09-03 1987-03-12 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid sowie zu dessen reinigung
TW223067B (hu) * 1992-03-17 1994-05-01 Hoechst Ag
US9024016B2 (en) 2012-06-08 2015-05-05 Nutrinova Nutrition Specialists & Food Ingredients GmbH Process for producing acesulfame potassium
CN103130743B (zh) * 2012-11-11 2015-11-18 安徽金禾实业股份有限公司 安赛蜜环合连续生产方法
DK3317260T3 (da) 2016-09-21 2020-01-27 Celanese Int Corp Acesulfam-kalium-sammensætninger og fremgangsmåder til fremstilling af disse
PT3319949T (pt) * 2016-09-21 2020-10-12 Celanese Int Corp Composições de acessulfame de potássio e processos para produzir o mesmo
DK3319948T3 (da) 2016-09-21 2021-09-27 Celanese Int Corp Acesulfam-kaliumsammensætninger og fremgangsmåder til fremstilling af disse
PL3322695T3 (pl) 2016-09-21 2021-01-11 Celanese International Corporation Kompozycje acesulfamu potasowego i sposoby ich wytwarzania

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2001017C3 (de) * 1970-01-10 1978-05-18 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt 3,4-Dihydro-1,23-oxathiazin-4on-2,2-dioxide, ihre Herstellung und Verwendung
DE2024694C3 (de) * 1970-05-21 1979-03-29 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von 3,4-Dihydro-l ,23-oxathiazin-4-onen
DE2228423C3 (de) * 1972-06-10 1982-05-13 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt 3,4-Dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-one und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE2264235C3 (de) * 1972-12-30 1980-09-11 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von 6-Methyl-3,4-dihydro-l,23-oxa thiazin-4-on-2,2-dioxid
DE2327804C3 (de) * 1973-06-01 1980-08-14 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von 3,4-Dihydro-l,23-oxathiazin-4-onen
DE2434562A1 (de) * 1974-07-18 1976-01-29 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung des suessstoffes 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid
DE2434549A1 (de) * 1974-07-18 1976-01-29 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung des suesstoffes 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin4-on-2,2-dioxid
DE2434564A1 (de) * 1974-07-18 1976-01-29 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von 6-methyl3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid und seine verwendung als suesstoff
DE3410439A1 (de) * 1984-03-22 1985-09-26 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid und dessen nichttoxischen salzen sowie der dabei als zwischenprodukt(e) auftretenden acetoacetamind-n-sulfonsaeure(salze)
DE3429039A1 (de) * 1984-08-07 1986-02-20 Hoechst Ag, 6230 Frankfurt Verfahren zur herstellung von6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-on-2,2-dioxid und dessen nichttoxischen salzen

Also Published As

Publication number Publication date
ZA852117B (en) 1985-11-27
IL74677A (en) 1988-07-31
US4563521A (en) 1986-01-07
DE3561462D1 (en) 1988-02-25
KR920005968B1 (ko) 1992-07-25
US4638063A (en) 1987-01-20
ES8603176A1 (es) 1985-12-16
DK129285A (da) 1985-09-23
IE850724L (en) 1985-09-22
MX160735A (es) 1990-05-02
FI851103A0 (fi) 1985-03-20
JPH0353305B2 (hu) 1991-08-14
IE58343B1 (en) 1993-09-08
NO851144L (no) 1985-09-23
FI81789C (fi) 1990-12-10
KR850006193A (ko) 1985-10-02
IL74677A0 (en) 1985-06-30
DE3410440A1 (de) 1985-09-26
JPS60209579A (ja) 1985-10-22
NO163567B (no) 1990-03-12
DK129285D0 (da) 1985-03-21
SU1342419A3 (ru) 1987-09-30
CA1273922A (en) 1990-09-11
FI81789B (fi) 1990-08-31
EP0159516A1 (de) 1985-10-30
AU580038B2 (en) 1988-12-22
CS248735B2 (en) 1987-02-12
FI851103L (fi) 1985-09-23
HUT36466A (en) 1985-09-30
EP0159516B1 (de) 1988-01-20
BR8501307A (pt) 1985-11-19
ATE32068T1 (de) 1988-02-15
NO163567C (no) 1990-06-27
DK168043B1 (da) 1994-01-24
ES541418A0 (es) 1985-12-16
AU4021185A (en) 1985-09-26
DD232046A5 (de) 1986-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU196976B (en) Process for producing 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-one-2,2-dioxide and alkali salts
HU201035B (en) Process for production and cleaning of 6-methil-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiasine-4-on-2,2-dioxid
HU196777B (en) Process for production of 6-methil-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiasine-4-on-2,2-dioxid alcali salts
AU2005320157B9 (en) Process for production of (4,5-dihydroisoxazol-3-yl)thio- carboxamidine salts
HU202217B (en) Improved process for producing alkali metal salts of 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-one-2,2-dioxide
HU200758B (en) Process for recovering potassium slat of 6-methyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxathiazin-4-one-2,2-dioxide in pure condition from the reaction mixture of production
US20020103378A1 (en) Method for carbamoylating alcohols
Andersen et al. Acidity of Cyclic Sulfamates: Study of Substituted 1, 2, 3-Benzoxathiazole 2, 2-Dioxides and Theoretical Investigation of the Effect of Conformation on Acidity
FI81790B (fi) Foerfarande foer framstaellning av 6-metyl-3,4-dihydro-1,2,3-oxatiazin-4-on-2,2-dioxid och dess icke-toxiska salter.
JPH06306062A (ja) 3−ヒドロキシ−1,2,5−チアジアゾール誘導体及びその製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628