HU196220B - Process for preparing novel antrocycline derivatives - Google Patents

Process for preparing novel antrocycline derivatives Download PDF

Info

Publication number
HU196220B
HU196220B HU872657A HU265787A HU196220B HU 196220 B HU196220 B HU 196220B HU 872657 A HU872657 A HU 872657A HU 265787 A HU265787 A HU 265787A HU 196220 B HU196220 B HU 196220B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
heteropolysaccharide
weight
medium
fermentation
glucose
Prior art date
Application number
HU872657A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43866A (en
Inventor
Antonio Suarato
Michele Caruso
Sergio Penco
Fernando Giuliani
Original Assignee
Erba Farmitalia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erba Farmitalia filed Critical Erba Farmitalia
Publication of HUT43866A publication Critical patent/HUT43866A/hu
Publication of HU196220B publication Critical patent/HU196220B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H15/00Compounds containing hydrocarbon or substituted hydrocarbon radicals directly attached to hetero atoms of saccharide radicals
    • C07H15/20Carbocyclic rings
    • C07H15/24Condensed ring systems having three or more rings
    • C07H15/252Naphthacene radicals, e.g. daunomycins, adriamycins
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P35/00Antineoplastic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás S-184 jelű heteropoliszacharid előállítására.
Ismeretes, hogy bizonyos mikroorganizmusok exocelluléris heteropoliszacharidokat képesek termelni. A heteropoliszacharidok olyan nagy molekulájú, általában lineáris szénhidrát polimerek, amelyek két vagy több monoszacharidot tartalmaznak, amelyek ismétlődő egységet alkotva polimerizálódnak.
A legtöbb heteropoliszacharidok használhatósága azon alapszik, hogy vizes oldatok viszkozitását és Teológiai tulajdonságait meg képesek változtatni. Emellett a heteropoliszacharidok másodlagos funkcióval is rendelkeznek, emulgáló, szuszpendáló, stabilizáló, flokkuláló, kenő, filmképző, stb. segédanyagokként használhatók.
A heteropoliszacharidokat széles körben használják élelmiszerekben, kútfúrásoknál, mezőgazdaságban és az ipar számos területén. Az utóbbi néhány évtizedben nagyon megnővekedett az ilyen vízoldható polimerek iránti igény. Ezen kívül az új ipari technikák újfajta fizikai tulajdonságokkal rendelkező heteropoliszacharidokat kívánnak meg. Következésképpen, a kereskedelmi szükséglettel párosuló, a különböző funkciójú heteropoliszacharidok iránti igény tisztán jelezte, hogy új és különböző fizikai tulajdonságú, új heteropoliszacharidokat kell kifejleszteni.
A találmány tárgya tehát eljárás új heteropoliszacharidok előállítására egy új Alcaligenes faj segítségével.
Kísérleteink sorén úgy találtuk, hogy egy új Alcaligenes faj bizonyos szénforráson olyan új heteropoliszacharidot képes termelni, amely 50-80 tömeg% szénhidrátból, 12-16 tömeg% proteinből és 3,0-4,5 tömeg% acilcsoportból (ecetsavként számitva) áll, a szénhidrátrész mintegy 7-16 tömeg% uronsavból és mintegy 1:3:5 mólarányban mannóz, glükóz és galaktóz semleges cukrokból áll. Ezt az új vegyületet egy Alcaligenes faj aerob fermentációjával állítjuk elő megfelelő vizes tápközegen. A mikroorganizmus biológialag tiszta tenyészetét a Budapesti Egyezménynek megfelelően 1985. június 19-én helyeztük letétbe az American Type Culture Collection, Rockville, Maryland intézetben ATCC 53160 számon.
A találmány szerinti eljárással előállított heteropoliszacharid, amelyet a továbbiakban
S-184 heteropoliszacharidként említünk, vizes rendszerekben a kívánt tulajdonságokkal rendelkezik, és különösen jól használható élelmiszerekben.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott mikroorganizmust Kaliforniában, San Diegoban, a Palomar-hegyen, Pauma Creeknél vett vízmintából izoláltuk. A mikroorganizmust YM agarlemezen 4 napig tartó 30 °C-on végzett inkubálás után gumiszerű kolóniák formájában gyűjtöttük. Az izolátumot ezután tápagaron történő tenyésztéssel tisztítottuk.
Az izolátum tápagaros tenyészetéből származó lombiknyi oltóanyaggal kezdtük a munkát. Az oltóanyagot egy másik, azónforrásként hidrolizált keményítőt tartalmazó lombik beoltására használtuk. Inkubálás után ez a lombik viszkózus, sörszerű anyagot tartalmazott, és izopropilalkohol hozzáadására szálas csapadék képződött. Egy másik lombik oltóanyagot a különböző tápközegeknek a polimerképzésre gyakorolt hatása meghatározására, valamint a mikroorganizmus legjobb tenyészközegének és fermentációs körülményeinek meghatározására használtunk.
Fermentációs körülmények
Az S-184 heteropoliszacharidot alkalmas vizes tápközeg aerob körülmények között végzett fermentációjával állítjuk elő, szabályozott körülmények között, az ATCC 53160 számú organizmus segítségével. A tápközeg asszimilálható szén-, nitrogén- és szervetlen sóforrást tartalmaz.
A tápközegben szénforrásként általában szénhidrátok (például glükóz, fruktóz, maltóz, xilóz, stb.) alkalmazhatók, önmagukban vagy kombinációban. A szénhidrátforrás vagy -források pontos mennyisége részben a tápközegben jelenlevő többi komponenstől függ, de általában 2 és 5 tömeg% között lehet, a tápkőzegre számítva. Az említett szénforrások önmagukban vagy kombinációban használhatók a tápközegben.
A fermentációs eljárásban nitrogénforrésként általában proteinek használhatók. Alkalmas nitrogénforrások például élesztőhidrolizát.um, élesztő, szójaliszt, gyapotmagliszt, kazeinhidrolizátumok, kukoricalekvár, desztillációs maradékok, paradicsompüré, stb. A nitrogénforrások önmagukban vagy kombinációban alkalmazhatók, a vizes közegre számítva 0,05 és 0,2 tömeg% közötti mennyiségben.
A tápközegben alkalmazható szervetlen sók bármely szokásos, nátrium-, kálium-, ammónium-, kalcium-, foszfát-, szulfát-, klorid-,. karbonát-iont szolgáltató sók lehetnek. Alkalmazhatók nyomelemek is, például kobalt, mangán, vas és magnézium.
A tápközeg itt ismertetett összetétele csupán illusztratív jellegű.
Az S-184 heteropoliszacharid alacsony kalciumiontartalom mellett is előállítható, azaz ionmentesitett vízben vagy más vizes rendszerben, amely kalciumiontól mentes (pl. kevesebb, mint 4 ppm CAW per 1% polimer a végső fermentlében).
A fermentációt 25 és 35 °C közötti hőmérsékleten végezzük, az optimális eredmények elérése érdekében azonban előnyösebb 28 és 32 °C közötti hőmérsékleten dolgozni, az ATCC 53160 számú mikroorganizmus tenyésztéséhez és az S-184 heteropoliszacharid előállításához a tápközeg pH-ja 6 és 8 között változhat.
Bár az S-184 heteropoliszacharid mind felszíni, mind szubmerz tenyészetben előállít3
HU 198220 Β ható, előnyösebb a fermentációt szubmerz viszonyok között folytatni.
Kis méretekben a fermentációt előnyösen úgy végezzük, hogy egy alkalmas tépközeget beoltunk a tenyészettel, majd tenyésztő közegre történő átvitel után a fermentációt 30 °C körüli állandó hőmérsékleten, rázógépen hagyjuk lefolyni néhány napig.
A fermentációt sterilezett tápközegen kezdjük, egy vagy több oltóanyagtermelési lépésen keresztül. Az oltóanyag termelési lépésben a tápközeg szén- és nitrogénforrások bármilyen alkalmas kombinációja lehet, előnyös szénforrások azonban a glükóz vagy a hidrolizált keményítő. Az oltóanyagtermelő lombikot állandó hőmérsékletű kamrában, mintegy 30 °C-on 1-2 napig rázatjuk, vagy addig, amíg a növekedés megfelelő, és a kapott tenyészet egy részével vagy egy második oltóanyatermelő lombikot, vagy a termelő közeget oltjuk be. Ha közbülső oltóanyagtermelő lépéseket alkalmazunk, lényegében véve az előbbi módon tenyésztjük azokat, azaz az utolsó oltóanyagtermelési lépés lombikja tartalmának egy részét használjuk a termelő közeg beoltására. A beoltott lombikokat állandó hőmérsékleten néhány napig rázatjuk, és az inkubálás végén a lombikok tartalmát alkalmas alkohollal, például izopropanolial kicsapjuk.
Nagy méretekben végzett tenyésztéshez előnyös, ha a fermentációt alkalmas fermentorokban végezzük, amelyek keverővei és levegőztetóvel vannak felszerelve. Megfelelő mód5 szer az, ha a tenyésztőközeget a fermentorban állítjuk össze, έε 121 °C-ra történő felmelegítéssel sterilezzük. Hűtés után a steril közeget beoltjuk az előzőleg tenyésztett oltóanyaggal, és a fermentációt például 2-4 na10 pig folytatjuk, mialatt a tenyésztő közeget keverjük és/vagy levegőztetjük, és a hőmérsékletét kb. 30 °C-on tartjuk. Az S-184 heteropoliszacharid ilyen módon történő előállítása különösen alkalmas nagy mennyiségben történő termelésre.
S-184 jelű beteropoliszacharid
Az ATCC 53160 sz. mikroorganizmus által termelt heteropoliszacharid 50-80 tömegX szénhidrátból, 12-16 tömegX proteinből és 3,0-4,5 tömegX acilcsoportból (ecetsavként számítva) áll, a szénhidrát rész 7-16 tömegX uronsavból és mintegy 1:3:5 mólarányban mannóz, glükóz és galaktóz semleges cukrok25 ból áll.
Az S-184 heteropoliszacharid összetételének elemzési eredményét az I. táblázatban foglaltuk össze.
I. táblázat
S-184 heteropoliszacharid összetételének vizsgálati eredménye
Vizsgálat Minta jele
BD-1842 BD-1827 BD-707 BD-2117 BD-2118
Protein (X)
(N x 6,25%) 15,8 12,3 12,6 11,8 12,4
Uronsav (X)
(mól. tömeg 176,
dekarboxilezés) 15,8 12,3 10,76 9,0 7,1
Acilcsoport (X) (1) (1) (2) (2) (2)
(ecetsavként) 3,9 3,1 4,5 3,4 3,6
Piroszőlősav (X) <0,1 * <0,1 _ 0 o.
Semleges cukrok: V
(X-os mólarányok) (3) (3) (4) (5)
mannóz 12 12 19,4 9,4
(17,9-23,8) (9,3-9,8)
glükóz 35,6 35 30,1 29,2
(27,6-31,9) (28,7-29,5)
galaktóz 52,4 52,5 50,5 61,4
(48,5-52,1) (61,1-62,0)
Megjegyzés: (1)-(5) a következőkben ismertetett analitikai módszereket jelölik.
. (1) Az acetilcsoport-tartalmat úgy határoztuk meg, hogy az S-184 polimer 0,2%-os vizes oldatát bázisos hidroxilamin reagenssel, majd savas vas-klorid reagenssel kezeltük, és az eredményt kolorimetriásan mértük (S. Hestrin, J. Bioi. Chem. 180, 249-261 /1949/). Belső standardként acetil-kolin-kloridot használtunk.
(2) A 3,1 és 4,5% közötti acilcsoport-tartalmat (ecetsavként számítva) enzimes mérés60 sel határoztuk meg, miután híg bázissal hidrolizáltuk az O-acetiJ-kötéseket, (3) Az S-184 heteropoliszacharidban levő semleges cukrokat különböző módszerekkel határoztuk meg. Az első módszer szerint 50 mg S-184 heteropoliszacharidot 4 óra hosszat
HU 198220 Β
100 °C-on 1 mól/l-es kénsavval hidrolizáltunk. Lehűtés után 0,5 ml 3 mg/ml xilózt adtunk hozzá belső standardként. A mintákat 3 ml telített bárium-hidroxiddal semlegesítettük, majd 2 csepp kongó-vörös hozzáadása után addig adagoltuk a bárium-hidroxidot, míg a szín vörösre nem váltott. Centrifugálás után (20 perc, 3000 ford/perc) a minták felülúszóját bepároltuk. A száraz mintákat 0,1 ml 40 mg/ml-es, száraz piridinnel készült hidroxil-amin-hidroklorid-oldatban oldottuk, és 45 percig 90 °C-on melegítettük. Lehűtés utén 0,1 ml acetanhidridet adtunk hozzá, és újra 45 percig 90 °C-on melegítettük. A cukrokat aldonitril-acetát-származékaik gáz-folyadék-kromatogrófiájával választottuk el, és autentikus mintákkal történő összehasonlítással azonosítottuk, és határoztuk meg mennyiségüket (J.K. Baird, M.J. Holroyde és D.C. Ellwood, Carbohydr. Rés. 27, 464-467 /1973/).
(4) A fenti módszerrel végzett semleges cukor meghatározás előtt a mintákat 72%-os kénsavban oldva 1 óra hosszat 0 °C-on előkezeltük. A kapott értékek átlagértékek a BD-707, BD-2117 és BD-2118 mintákra.
(5) A semleges cukrokat egy másik módszerrel is meghatároztuk. 2 mg S-184 heteropoliszacharidot feloldottunk 2 ml 0,5 mól/l-es trifluor-ecetsavban. A mintákat éjszakán át 100 °C-on tartottuk, szárazra pároltuk, majd 2 ml vízben oldottuk. 25 mg nátrium-bór-hidridet adtunk hozzá, majd 2 óra múlva az oldatot Dowex 50 (H+)-val kezeltük, igy a pH
3,5-re csökkent. Szűrés után az oldatot koncentráltuk, és háromszor 5 ml metanollal kodesztilláltuk. A maradékot feloldottuk 1 ml acetanhidrid és 1 ml piridin elegyében, 1 óra hosszat 100 °C-on tartottuk, és betöményitettük. Háromszor 5 ml toluollal történt kodesztillálás után a maradékot metilén-kloridban oldottuk, és gáz-folyadék-kromatográfiával analizáltuk. A kapott eredmények átlagértékek a BD-707, BD-2117 és BD-2118 mintákra.
A poliszacharid uronsavtartalmát úgy határoztuk meg, hogy dekarboxilezést végeztünk 17%-os sósavval, és a felszabaduló szén-dioxidot nátrium-hidroxid-standardban felfogtuk, és visszatitráltuk (B.L. Browning, Methods of Wood Chemistry 2, 632-633, /1967/).
A piroszőlösav hiányát úgy határoztuk meg, hogy 1 ml, 2 mg/ml-es S-184 heteropoliszacharid-oldatot mértünk egy kémcsőbe, hozzáadtunk 1 ml 0,2 n sósavat és 4 óra hosszat 100 °C-on tartottuk. A hídrolizátum 0,5 ml-ét hozzáadtuk 0,1 ml redukált nikotin-amid-adenin-dinukleotid (NADH) és 2,4 ml trietanol-amin-oldat elegyéhez. Az abszorpció változását mértük spektrofotométerrel, és a piroszőlősavat meghatároztuk (Duckworth és
Yaphe, Chem. and Ind., 747. oldal /1970/). Piroszőlösav nem volt megfigyelhető.
A nitrogénmeghatározást Kjeldahl-módszerrel végeztük, mintegy 1,9 és 2,5 tömegX közötti értékeket mértünk, amely 11,8-15,8% proteinnek felel meg.
A metilezési analízist részlegesen tisztított S-184 mintákon végeztük dialízis és fagyasztva szárítás után. A minták metilezését a Sandford és Conrad, Biochem. 5, 1508-1507 (1966) helyen ismertetett módon végeztük. A cukrok O-metil-étereit aditol-acetátjuk formájában gázkromatográfiásán választottuk el, és autentikus mintával való összehasonlítással számítógéppel azonosítottuk. A nagyobb, azonosított metílezett cukrokat a II. táblázatban foglaltuk össze.
II. táblázat
S-184 heteropoliszacharid metílezett cukorrészei
Azonosított cukorrész Kapcsolódás
2,3,6 Me3 hexitoí 1-4
(galaktóz)
2,3,6 Me3 hexitol
(mannóz) 1-4
2,3,6 Me3 hexitol
(glükóz) 1-4
A teljes szénhidráttartalmat a fenol-kénsavas módszerrel (Dubois és munkatársai, Anal. Chem. 28, 350 /1959/), standardként glükózt használva határoztuk meg, azaz az eredmények glükóz-egyenértékben vannak megadva. A különböző monoszacharidok különböző abszorbanciát mutatnak ebben a módszerben, mivel ismerjük az S-184 heteropoliszacharid monoszacharid-összetételét, ezeket az abszorbancia-értékeket a következőképpen korrigáljuk:
Relatív abszorbancia Monoszacharid arány (hozzá- vetőleg)
GlűkÓ2 0,78 3
Mannóz 1,01 1
Galaktóz 0,664 5
Glükuronát 0,287 _1_
A korrigált teljes szénhidráttartalmat úgy számítjuk, hogy a glükóz-egyenértékben kapott teljes szénhidráttartalmat szorozzuk a következő faktorral:
HU 198220 Β
Ezek szerint a szénhidráttartalom:
Minta jele
Teljes szénhidráttartalom glükóz-egyenértékben (X)
Korrigált teljes szénhidráttartalom (X)
BD-2117 63,9
BD-2118 56,3
BD-707 53,8
BD-1827 40,6
69,6
66,5
50,2
Megjegyzendő, hogy bár az itt ismertetett heteropoliszacharid analizáló módszerek jelenleg használatos módszerek az összetétel meghatározására, szakember számára más 15 analizáló módszerek is hozzáférhetők. Más módszerek hasonló eredményeket adnak, de a mennyiségi eredményekben némi eltérés adódhat.
Úgy találtuk, hogy az S-184 heteropoli- 20 szacharid vizes oldatban kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, különösen azért, mert igen kis koncentrációnál is nagy a viszkozitása, jó a felületaktivitása, jól összefér proteinekkel és kiváló stabilizáló/emulgáló tulaj- 25 donságokkal rendelkezik. Ezek következtében jól használható töltőanyagként, szuszpendáló-, emulgáló-, stabilizólószerként, kenőanyagként, filmképzőként vagy kötőanyagként gumiarábikum helyett nagyon sok he- 30 lyen alkalmazható. Az S-184 heteropoliszacharid nagyon sok helyen használható az iparban és az élelmiszergyártásban, ahol a felületaktivitás és a fehérjékkel való összeférhetőség követelmény. Különösen a következő 35 területeken alkalmazható: ragasztószerek, cementek, víz-visszatartó habarcsok, konzervdoboz tömítőanyagok, forralási segédanyagok, gumi habositó anyagok, hegesztópálca adalékok, pároló paszták, kerámia üvegek és ext- 40 rudátumok, tisztítószerek és polirozószerek, játékok, emulziók (gumi, aszfalt, szilikon), ezüstvisszanyerés, vetőmag-bevonószerek, permetezési adalékanyagok peszticidek és herbicidek használatához, peszticidek és her- 45 bicidek emulgálható koncentrátumaihoz adalékanyagok, dohány-kötőanyagok, vizes tinták, litográfiái festékadagoló oldatok, bőrkikészítószerek, talaj vizes takarása és bevetése, textilfestés és kikészítés, vizes papírki- 50 készítőanyagok és formázóanyagok, fénytelenitő anyagok, őntőforma-kikenőanyagok, folyékony gyanták, zagyformájú és csomagolt robbanóanyagok, viz- és olajkút fúrófolyadékok, olajfeldolgozási adalékanyagok, kozmetikumok, gyógyszer szuszpenziók és emulziók.
Az S-184 heteropoliszacharid használható az élelmiszergyártás területén is, például zselék és más nagy cukortartalmú rendszerekben, italokban, igy citromsavtartalmú italokban is, tejtermékekben, igy fagylaltokban és joghurtban, saláta-dresszingekben, porkészitményekben, fagylaltporokban, mázakban, szirupokban, puddingokban, liszttartalmú élelmiszerekben, konzervekben és sütőipari töltőanyag ké nt.
Különösen előnyösen alkalmazható saláta-dresszingekben, italokban és tejtermékekben. Úgy találtuk, hogy az S-184 heteropoliszacharid felületaktív, proteinösszeférhető és stabilizáló/emulgáló tulajdonságai következtében különösen előnyösen használható az élelmiszergyártás területén.
Saláta-dresszing például úgy készíthető, hogy az S-184 heteropoliszacharidot tömegének két-ötszörősének megfelelő mennyiségű olajban szuszpendáljuk, ezt az zagyot vízhez adjuk, erős keverés közben hidratáljuk, öszszekeverjük a többi száraz komponenst, és hozzáadjuk a víz-olaj-zagyhoz, paradicsompürét adunk hozzá, és 3 percig keverjük, paprikaolajat adunk hozzá, és 3 percig keverjük, további olajat adunk hozzá, és 3 percig keverjük, ecetet adunk hozzá, és 3 percig keverjük, és végül kolloid-malomban homogenizáljuk.
Az S-184 heteropoliszacharidot emulzióstabilizátorként adtuk a saláta-dresszinghez mintegy 0,10-0,40% tőmegX mennyiségben. A saláta-dresszing viszkozitását, pH-ját, tárolási stabilitását és textúráját vizsgáltuk, az eredményeket a III. táblázatban foglaltuk össze.
III. táblázat
S-184 heteropoliszacharid saláta-dresszingben
Adagolt mennyiség X Viszkozitás mPs (24 óra) PH Stabilitás (nap) Textúra, folyási tulaj donságok
49 °C szobahőm.
0,10 1000 3,6 7 83 Sima, lassan folyó
0,15 1450 3,6 31 61
0,20 1650 3,6 26 71 Sima, krémszerű
0,25 2700 3,6 33 365 fölött Stabil, elfogadható
HU 198220 Β
Adagolt mennyiség % Viszkozitás mPs (24 óra) PH Stabilitás (nap) 49 °C szobahőm. Textúra, folyási tulajdonságok
0,40 4700 3,6 nem vizsgáltuk Gélszerű,
nem fogadható el
Az S-184 heteropoliszacharid oldatbeli 10 zők, és megkülönböztetik más poliszachari-
tulajdonságai speciális profilt írnak le, ame- dóktól. Az S-184 heteropoliszacharid tulaj-
lyek erre a poliszacharidra különösen jellem♦
I. Viszozitási és nyírási tulajdonságok donságai a következők:
A. Brookfield-féle viszkozitás
Szintetikus csap víz * Szintetikus csapvíz* + 0,1%
1. 1,0%, 60 ford./perc 1080 ciklus/mp 1030 ciklus/mp
6 ford./perc 6000 ciklus/mp
orsó száma 3
2. 0,1%, (UL adapter,
6 ford./perc) 7 ciklus/mp 7 ciklus/mp
3. 0,5%, Wells-Brookfield
9,6 sec^-nél 330 ciklus/mp 320 ciklus/mp
4. 1,0%, Dl H2O, 60 ford./perc 1460 ciklus/mp
orsó száma 3
Megjegyzés: * ionmentes víz, amely 1000 ppi NaCl-t és 147 ppm CaCh.2H2O-t tartalmaz
B. Nyírás (Wells-Brookfield)
1. 1,92 sec_1-nél 4100 ciklus/mp
2. 9,6 sec1-nél 1270 ciklus/mp
3. 76,8 sec1-nél 290 ciklus/mp
4. 384 sec-1-nél nagyobb mint 60 ciklus/mp (kezdeti)
5. 384 sec'-nél nagyobb mint 60 ciklus/mp (5 perc)
6. 9,6 sec1-nél 1180 ciklus/mp
C. Tárolás 4,4 °C-on (Brookfield)
1320 cP 60 ford/percnél, 3 sz. orsóval; gélesedés nincs
2. Összeférhetőség sóval és festékekkel
A. Sók
1. CaCb (telített) összeférhető
2. ammónium-polifoszfát kicsapódik
3. 60%-os NH4NO3 összeférhető
4. 1%-os AL2(SO<)3.18H2O összeférhető
5. 1%-os CaCh.2H2Ö összeférhető
6. 1%-os KC1 összeférhető
B. Festékek
1. Milling-zöld összeférhető
2. Metilénkék összeférhető
A törzs leírása
Az S-184 heteropoliszacharid egy Alcaligenes törzs alkalmas tápközegen történő fermentációjával állítható elő. Az alkalmazott mikroorganizmust a Budapesti Egyezmény értelmében az American Type Culture Collecti- 65 on, Rockville, Maryland, Amerikai Egyesült Államok intézetnél 1985. június 19-én ATCC 53180 számon helyeztük letétbe.
A. Kolónia-morfológiai tulajdonságok
Tápagaron az izolált telepek kerek kolóniát alkotnak, opalizéló középpel és áttetsző szélekkel. A pigmentéció fehértói szürkéig változik. A kolóniák mérete 30 °C-on 72 óra után 1-3 mm.
B. Sejt-morfológiai tulajdonságok
A sejtek Gram-negatív, hosszúkás pálcikák (0,8 -2,3 pm), vakuólumot tartalmaznak.
Ostoros formák mind poláris, mind laterális, mind peritrich formák megfigyelhetők. Bizonyos tenyésztési körülmények között a mikroorganizmusok rózsaszín pigmentet termelnek.
C. Fiziológiai és biokémiai jellemzők A fiziológiai és biokémiai tesztek eredményeit a IV. táblázatban foglaltuk össze. A mikroorganizmus citokrómoxidáz pozitív, ka55 taláz pozitív és metabolizmusban oxidativ. Citrát, hasznosításban és kénhidrogénfejlesztésben az eredmények pozitívak voltak. Hidrolizélja a keményítőt, zselatint, kazeint és a Polysorbat 80, USP-t (felületaktív anyag,
Difco gyártmány). 30 és 37 °C között jól növekszik, de magasabb hőmérsékleten nem vizsgáltuk. 1,5% nátrium-kloridot elvisel, de 3%-ot már nem. 6 és 10 közötti pH-nál fejlődik.
-611
HU 198220 Β
Szénhidrátokból történő savtermeléet a D-oC-alanin
következőkben mutatjuk be: 0-alanin L-treonin
Savtermelés L-leucin
L-arabinóz 5 DL-izoleucin
Fruktóz L-aszpartát
Galaktóz L-glutamét
Maltóz (gyenge) L-lizin
Mannitol (gyenge) DL-ornitin
Mannóz ' 10 L-hisztin L-prolin
Nincs savtermelés L-tirozin
Adonitol Dulcitol L-fenilalanin
Etanol 15 IV. táblázat
D-glükóz Fiziológiai és biokémiai tesztek eredménye
D-xilóz Citokróm-oxidáz +
Inozitol Kataléz +
Inulin OF teszt Oxidativ
Laktóz 20 Anaerob növekedés -
Melibióz TSI agar, ferde NC
Alfa-metil-glikozid In dől -
Raffinóz Metilvőrös -
Ramnóz Voges-Proskauer -
Szalicin 25 Simmon-féle citrát +
Szorbitol Nitrit redukció -
Szacharóz Nitrát-redukció -
Trehalóz Lakmusz-tej NC
D-xilóz Arginin-dehidroláz -
A mikroorganizmus a következő 46 30 Lizin-dekarboxiláz -
szubsztrátot hasznosította egyetlen szén- és Ornitin-dekarboxiláz -
energiaforrásként: Fenil-alanin- deamináz NG
D-xilóz Ammónia peptonból -
L-arabinóz Ureéz -
D-glükóz 35 Kénhidrogén-fejlesztés
D-mannóz (peptonból, cisztinből és
D-galaktóz szulfit-közegból) +
D-fruktóz 3-Ketolaktóz -
Maltóz Kongóvörős abszorpció -
Cellobióz 40 Foszfatáz -
Inulin Hemolizis (birkavér) NT
Glukonát Tojássárgája reakció i
Szacharát Keményítő hidrolízis +
Műkét Zselatin hidrolízis +
Acetát 45 Kazein hidrolízis +
Propionát Eszkulin hidrolízis -
Butirát Poliszorbát 80 hidrolízis +
Kaprost Növekedés különböző hőmérsékleteken:
Heptanoát 4 °C
Kaprilót 50 30 °C 4
Pelargonát 37 °C 4
Kaprát Növekedés különböző NaCI koncentrációknál:
Malonát 1,5 töm/térfX 4
Szukcinát 3,0
Fumarát 55 6,5
L-malált 7,5
DL-0-hidroxi-butirát 10,0
DL-laktét Növekedés különböző pH-értékeknél:
DL-glicerát 4
Citrát 60 6 4
oC-Ketoglutarát 8 4
Piruvát 10 4
Levulinát 11 4
Mannitol Glicerol 65 12
-713
HU 198220 Β
Megjegyzés: NG: nincs növekedés
NC: nincs változás NT: nem vizsgáltuk +: pozitív -: negatív
Mivel a mikroorganizmus szigorúan aerob, Gram-negativ, vegyes ostoros formákat mutat, az Alcaligenes nemzetségbe tartozónak találtuk a Bergey’s Manual of Determinative Bacteriology (1974) 8. kiadása alapján.
Az Alcaligenes nemzetséget a legutóbbi Bergey-kézikönyv (Bergey’s Manual of Systematic Microbiology, 1. kötet, 1. kiadás, 1984) újra meghatározta, és kizárja az összes pigmenttartalú organizmust. Az izolált, S-184 heteropoliszacharidot termelő mikroorganizmus beleillik ebbe az újra meghatározott nemzetségbe, de nem tartozik a felsorolt két faj, az Alcaligenes faecalis, Alcaligenes denitrificans subsp. denitrificans és Alcaligenes denitrificans subsp. xylosoxidans egyikébe sem. Az S-184 heteropoliszacharid termelő mikroorganizmus tehát egy új Alcaligenes faj.
A találmány szerinti eljárást a következő, nem korlátozó jellegű példákkal szemléltetjük.
1. példa
YM lombik oltóanyagot egy rázógépen 30 °C-on 48 óra hosszat tenyésztett tápagaros tenyészetből nyertünk. Kb. 24 órával később ezzel az oltóanyaggal beoltottunk egy lombikot, amely Ei tápkőzeget tartalmazott 3% hidrolizált keményítővel mint szénforrással. A lombikot rázógépre helyeztük 30 “C-os hőmérsékleten. Kb. 72 óra múlva a lombik viszkózus, sörszerű anyagot tartalmazott, amelyhez 2-szeres térfogat 99%-os izopropilalkoholt adva szálas csapadék képződött.
Az Ei tápközeg összetétele: 5 g dikálium-hidrogén-foszfát, 0,1 g magnézium-szulfát, 0,9 g ammónium-nitrát, 0,5 g Promosoy 100 (enzimesen emésztett szójaliszt, Central Soya Chemurgy Division gyártmánya), 30 g dextróz és 1 liter csapvíz, pH 7,6-7,8.
Egy másik YM oltóanyag lombikot készítettünk a fenti módon, és a 24 órás oltóanyaggal beoltottunk 4 lombikot, amelyek különböző tápközeget tartalmaztak, 30 “C-on 72 óra hosszat rázógépen tenyésztettük, és ezután mértük a pH-t, viszkozitást, termelt polimert és a termék viszkozitását. Az eredményeket az V. táblázatban foglaltuk össze.
M
4-i c
(U
E c
o
a.
o *
x o
ft u
x
in
4-5 ^4 ‘«a £
a <D
S'S
S-' «0 1) § a, '3
M
Ί
E a
o
4-1 £
w ft
-a) a
&
t«o (V
N «Ο
X
Cu ‘03
CM © CM CO © tt cű ω t— oo b- cm o © ο o o © o © to Tr cm ©
C- t- CM
CD <75 © CD CD CD
N N N N
‘O Ό ‘O *O
X X X X
2 o 2 2
ti W) ti υο
CO co co eo
X w
X
X
© + ·· x
•o —* te >> ι Ο Φ tt X ° ε x o + Cl, w
jj u
tt a
>» ta a
>
co v
4-5
C
4) ε
c o
4)
X ·*»
TJ a
υ x a co c φ c o cu ε o X *o t5Ű £ 4) μ ε
‘5 a
x ε
φ c
a •a
N
Φ tű
Φ következő oldalon):
N
4)
X
-815
HU 198220 Β
H3BO3 285 mg
MnCb.áHzO 1800 mg
FeSO« 1360 mg
CuClz 26,9 mg
ZnCh 20,8 mg
C0CI2 40,4 mg
Mg2Mo04.2H20 25,2 mg
Na-tartarát 1770 mg
Ebből a törzsoldatból a tépkőzeghez literenként 1 ml-t adunk.
Amint az eredmények mutatják, a legjobb növekedést a 3% glükóztartalmú Ei tápközeggel kapjuk.
2. példa
Nagy mennyiségű S-184 heteropoliszacharid fermentációs előállítását a kővetkezőképpen végezzük.
100 ml YM tápközeget (Difco) tartalmazó 500 ml-es Erlenmeyer lombikot beoltunk egy oltókacsnyi, tápagarról vett 48 órás tenyészettel. A lombikot 24 óra hosszat 30 °C-on inkubáljuk egy 400 ford/perc sebességgel mozgó rázógépen. Két 500 ml-es Erlenmeyer lombikban 1%-os inokulumot készítünk 100 ml oltó-tápközeggel. Az oltó-tápközeg összetétele:
Glükóz 3%
K2HPO4 0,5%
NH4NO3 0,09%
MgSO4.7H2O 0,01%
Promosoy 100 0,05%
A tápközeget csapvizzel készítjük. A lombikot 30 °C-on 24 óra hosszat inkubáljuk egy 400 ford/perc sebességgel mozgó rázógépen, majd egy 3000 ml (ugyanolyan összetételű) tápközeget tartalmazó 5 literes fermentor beoltására használjuk. A fermentálást
30 °C-on 1 l/perc levegőztetési sebesség mellett végezzük. A keverést 400 ford/perc sebességgel kezdjük, és addig emeljük, amennyi a jó keveredést biztosítja. 24 óra múlva 2,5 liter kivett oltóanyaggal beoltunk egy, 20 liter következő tápközeget tartalmazó 30 literes fermeritort:
glükóz 3,0%
K2HPO4 0,05%
NlhNO3 0,09%
MgSO2.7HzO 0,01%
Promosoy 100 0,05%
Fe 1 ppm
Ság 5691 0,005%
(habzásgátló,
Union Carbide gyártmánya)
A hőmérsékletet 30 °C-on tartjuk, a levegőztetést 22 óra hosszat 5 l/perc sebességgel, majd 10 l/perc sebességgel végezzük a fermentáció befejeztéig. A pH-t 6,3 fölött tartjuk KOH (40%-os) adagolásával automatikus pH-szabályozó rendszerrel. A keverést 300 ford/perc sebességgel kezdjük, majd 22 óra múlva 400 ford/percre és a fermentráció
45. órájától 700 ford/perc sebességre emeljük, és ezt a sebességet tartjuk a fermentáció befejeztéig. A fermentáció eredményeit a VI. táblázatban foglaljuk össze.
VI. táblázat
Idő (óra) PH Fermentlé viszkozitása (cP) Kitermelés (g/100 ml) Maradék szénforrás (%)
0 7,0 ND ND 3,0
22 6,3 620 ND ND
45 6,9 4200 1,26 0,41
68 7,2 5100 1,37 kevesebb mint 0,1
Megjegyzés: ND = nincs adat
A fermentlét mintegy 75 °C-on tartjuk 50 15 percig, majd kb. 30 °C-ra hűtjük. A fermentlét háromszoros térfogatú 99%-os izopropanolhoz adjuk. A poliszacharid szálas csapadék formájában kiválik, amelyet könnyű leszűrni. A csapadékot 60 °C-on tálcás lég- 55 szárítóban 2,5 óra hosszat szárítjuk, majd porrá őröljük.
3. példa
Egy 100 ml YM tápközeget (Difco) tar- 60 talmazó 500 ml-es Erlenmeyer-lombikot beoltunk egy oltókacsnyi, tápagarról vett 48 órás tenyészettel. A lombikot 24 óra hosszat 30 °C-on inkubáljuk egy 400 ford/perc sebességgel mozgó rázógépen. Öt 500 ml-es Er- 65
lenmeyer lombikban 1%-os inokulumot készi-
tünk 100 ml oltó-tápközeggel. . Az oltó-tápkö-
zeg összetétele:
Glükóz 3,0%
K2HPO4 0,5%
NH4NO3 0,09%
MgSO4.7H2O 0,01%
Promosoy 100 0,05%
Fe 1 ppm
Csapviz
A lombikokat 30 °C-on 24 óra hosszat
inkubáljuk egy 400 ford/perc sebességgel mozgó rázógépen, és ekkor beoltunk velük egy 14 literes fermentort, amely 10 1 végső térfogatnak megfelelő tápközeget tartalmaz. A
-917
HU 198220 Β fermentációt 30 °C-on, 3 1/perc levegőztetési sebesség mellett folytatjuk. A keverést 400 ford/perc sebességgel kezdjük, majd olyan sebességre emeljük, amely a jó keveredést biztosítja. A tápkőzeg összetétele a kővetkező:
Glükóz 3,0%
K2HPO4 0,5%
NH4NO3 0,09%
MgSO4.7HzO 0,01%
Promosoy 100 0,05%
Fe” 1 ppm
A pH-t 6,5 fölött tartjuk 25%-οβ KOH adagoláséval automatikus pH-ezabályozó rendszerrel. A fermentáció eredményeit a VII. táblázatban foglaljuk össze.
VII. táblázat
Idő (óra) pH Fermentlé viszkozitása (cP) Kitermelés (g/100 ml) Maradék szénforrás (%)
0 7,3 ND ND 3,15
21 7,05 20 0,65 1,59
45 6,8 3450 1,22 0,48
78 7,1 2550 1,50 kevesebb mint 0,1
Megjegyzés: ND = nincs adat
A fermentlét 15 percig mintegy 75 °C-on tartjuk, majd kb. 30 °C-ra hűtjük, és háromszoros térfogatú 99%-os izopropanolhoz adjuk. A poliszacharid szálas csapadék formájában válik ki, amelyet könnyű leszűrni. A csapadékot 60 °C-on tálcás szárítóban levegővel 2,5 óra hosszat szárítjuk, majd porrá őröljük.
Poliszacbaridok fermentációs előállítása esetén a konverziós hatásfokot a következő képlet alapján számítjuk:
., végtermék koncentrációja x 100
Konverziós hatásfok = — .& -r i· kezdeti esubeztrét-koncentráció
A termelési arányt a következő képlet alapján számítjuk:
termék mennyisége (g)
Termelési arány = -— ;—γτγ;
fermentáció ide te (óra) x térfogat (1/
Az előző példákban ismertetett eljárások esetén a következő eredményeket kaptuk:
Példa- szám Kezdeti szénforrás kon- centráció (%) Végső poliszacharid koncentráció (%) Fermen- táció ideje (óra) Konverziós hatásfok (%) Termelési arány (g/l/óra)
1. 3 1,70 72 57 0,24
3 1,84 72 61 0,26
3 1,76 72 59 0,24
3 1,27 72 42 0,18
2. 3 1,37 68 46 0,20
3, 3 1,5 78 50 0,19
SZABADALMI IGÉNYPONTOK 50

Claims (4)

1. Eljárás S-184 jelű heteropoliszacharid előállítására, amely heteropoliszacharid 50-80 tömeg% szénhidrátból, 12-16 tömeg% proteinből, 3,0-4,5 tömeg% acilcsoportból (ecetsavként számítva) áll, a szénhidrát- 55 rész 7-16 tömeg% uronsavból és 1:3:5 mólarányban mannóz, glükóz és galaktóz semleges cukrokból áll, azzal jellemezve, hogy Alcaligenes nemzetségbe tartozó, ATCC 53160 számon letétbe helyezett mik- 60 roorganizmust asszimilálható szén-, nitrogén- és ásványisó forrást tartalmazó viKiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest R-4854 zes lápközegen aerob körülmények között tenyésztünk, és a termelt S-184 jelű heteropoliszacharidot kinyerjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy asszimilálható szénforrásként szénhidrátot használunk.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szénhidrátként glükózt használunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kalciumion-mentes tápközeget használunk.
HU872657A 1986-06-12 1987-06-10 Process for preparing novel antrocycline derivatives HU196220B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB868614323A GB8614323D0 (en) 1986-06-12 1986-06-12 Anthracyclines

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43866A HUT43866A (en) 1987-12-28
HU196220B true HU196220B (en) 1988-10-28

Family

ID=10599357

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU872657A HU196220B (en) 1986-06-12 1987-06-10 Process for preparing novel antrocycline derivatives

Country Status (24)

Country Link
JP (1) JP2516769B2 (hu)
KR (1) KR950004897B1 (hu)
AT (1) AT392793B (hu)
AU (1) AU595328B2 (hu)
BE (1) BE1000158A4 (hu)
CA (1) CA1291122C (hu)
CH (1) CH676985A5 (hu)
DE (1) DE3719377C2 (hu)
DK (1) DK169076B1 (hu)
ES (1) ES2006488A6 (hu)
FI (1) FI84075C (hu)
FR (1) FR2600066B1 (hu)
GB (2) GB8614323D0 (hu)
GR (1) GR870909B (hu)
HU (1) HU196220B (hu)
IE (1) IE60412B1 (hu)
IL (1) IL82820A0 (hu)
IT (1) IT1215552B (hu)
NL (1) NL8701349A (hu)
NZ (1) NZ220604A (hu)
PT (1) PT85056B (hu)
SE (1) SE500732C2 (hu)
SU (1) SU1590045A3 (hu)
ZA (1) ZA874202B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3842836A1 (de) * 1988-12-20 1990-06-21 Behringwerke Ag Rhodomycine mit einer modifizierten kohlenhydrat-einheit
GB9325417D0 (en) * 1993-12-13 1994-02-16 Erba Carlo Spa 3'- aziridino-anthracycline derivatives
IT1275953B1 (it) * 1995-03-22 1997-10-24 Sicor Spa Procedimento per la preparazione di antibiotici della classe delle antracicline
GB9808027D0 (en) * 1998-04-15 1998-06-17 Pharmacia & Upjohn Spa 13-dihydro-3' aziridino anthracyclines
AU2343900A (en) * 1998-11-02 2000-05-22 Board Of Regents, The University Of Texas System Methods and compositions for the manufacture of highly potent anthracycline-based antitumor agents
GB0114654D0 (en) * 2001-06-15 2001-08-08 Pharmacia & Upjohn Spa Anti-tumor compound
CN110483871A (zh) * 2019-08-15 2019-11-22 陈全明 一种抗压耐磨的hdpe双壁波纹管

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3803124A (en) * 1968-04-12 1974-04-09 Farmaceutici It Soc Process for the preparation of adriamycin and adriamycinone and adriamycin derivatives
EP0051280B1 (en) * 1980-11-01 1984-07-11 FARMITALIA CARLO ERBA S.p.A. Anthracycline glycosides, process for the preparation thereof, intermediate compounds and their preparation and pharmaceutical compositions
GB8508079D0 (en) * 1985-03-28 1985-05-01 Erba Farmitalia Antitumor anthracyclines

Also Published As

Publication number Publication date
PT85056B (pt) 1990-03-30
GB2195998A (en) 1988-04-20
DK169076B1 (da) 1994-08-08
FI84075C (fi) 1991-10-10
DE3719377A1 (de) 1987-12-17
BE1000158A4 (fr) 1988-06-28
FI872571A (fi) 1987-12-13
DK298787D0 (da) 1987-06-11
JP2516769B2 (ja) 1996-07-24
GB8713443D0 (en) 1987-07-15
NL8701349A (nl) 1988-01-04
AU7410887A (en) 1987-12-17
IT1215552B (it) 1990-02-14
IT8720834A0 (it) 1987-06-09
AT392793B (de) 1991-06-10
SU1590045A3 (ru) 1990-08-30
SE8702409D0 (sv) 1987-06-10
HUT43866A (en) 1987-12-28
FR2600066B1 (fr) 1992-05-15
NZ220604A (en) 1989-10-27
ATA144987A (de) 1990-11-15
GR870909B (en) 1987-10-12
ZA874202B (en) 1988-02-24
SE500732C2 (sv) 1994-08-15
AU595328B2 (en) 1990-03-29
IL82820A0 (en) 1987-12-20
FI84075B (fi) 1991-06-28
PT85056A (en) 1987-07-01
IE60412B1 (en) 1994-07-13
IE871538L (en) 1987-12-13
FR2600066A1 (fr) 1987-12-18
SE8702409L (sv) 1987-12-13
GB2195998B (en) 1990-02-14
DK298787A (da) 1987-12-13
DE3719377C2 (de) 1995-09-28
FI872571A0 (fi) 1987-06-09
KR950004897B1 (ko) 1995-05-15
CH676985A5 (hu) 1991-03-28
GB8614323D0 (en) 1986-07-16
ES2006488A6 (es) 1989-05-01
KR880000459A (ko) 1988-03-26
CA1291122C (en) 1991-10-22
JPS62292793A (ja) 1987-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5175278A (en) Heteropolysaccharide S-657
US4342866A (en) Heteropolysaccharide S-130
US4529797A (en) Heteropolysaccharide S-198
EP0077680B1 (en) Heteropolysaccharide s-194, a process for producing it, and compositions containing it
US4304906A (en) Heteropolysaccharide S-84
CN1995326B (zh) 一种鞘氨醇单胞菌以及采用该菌种生产微生物多糖的方法
Scheepe-Leberkühne et al. Optimization and preliminary characterization of an exopolysaccharide synthezised by Enterobacter sakazakii
EP0209277B1 (en) Heteropolysaccharide and its production and use
EP0001895A1 (en) Heteropolysaccharide, its preparation by fermentation, and compositions and complexes containing it
GB2058107A (en) Heteropolysaccharide S-130
CA2079018C (en) Polysaccharide, its applications, its production by fermentation and the pseudomonas strain which produces it
HU196220B (en) Process for preparing novel antrocycline derivatives
EP0230346B1 (en) Acid stable heteropolysaccharides s-421
US4454316A (en) Heteropolysaccharide S-139
GB1564020A (en) Method of producting a polysaccharide through fermentation and the product obtained thereby
EP0064354B1 (en) Heteropolysaccharide s-198
GB2058106A (en) Heteropolysaccharide S-88
US5166335A (en) Heteropolysaccharide S-184
EP0211506B1 (en) Heteropolysaccharide and its production and use
EP0071380A1 (en) Novel organism and use thereof in production of functionalized whey products
EP0215623A2 (en) Production of novel heteropolysaccharides
US4350769A (en) Klebsiella pneumoniae, ATCC 31488
IE902681A1 (en) Heteropolysaccharide 105-4
US4311795A (en) Polysaccharide S-53 and bacterial fermentation process for its preparation
US4291156A (en) Polysaccharide S-53 and bacterial fermentation process for its preparation

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628