HU195624B - Buckle-preventing mechanism for articulated vehicles of free steering particularly articulated buses - Google Patents

Buckle-preventing mechanism for articulated vehicles of free steering particularly articulated buses Download PDF

Info

Publication number
HU195624B
HU195624B HU84585A HU58584A HU195624B HU 195624 B HU195624 B HU 195624B HU 84585 A HU84585 A HU 84585A HU 58584 A HU58584 A HU 58584A HU 195624 B HU195624 B HU 195624B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cylinders
articulated
buckling
transverse
turntable
Prior art date
Application number
HU84585A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT39659A (en
Inventor
Walter Hornong
Wolfgang Ackermann
Herbert Hemming
Peter Hofmann
Gerhard Hametner
Dieter Koch
Lothar Benkowitz
Original Assignee
Daimler Benz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daimler Benz Ag filed Critical Daimler Benz Ag
Publication of HUT39659A publication Critical patent/HUT39659A/hu
Publication of HU195624B publication Critical patent/HU195624B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D47/00Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers
    • B62D47/02Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers for large numbers of passengers, e.g. omnibus
    • B62D47/025Motor vehicles or trailers predominantly for carrying passengers for large numbers of passengers, e.g. omnibus articulated buses with interconnecting passageway, e.g. bellows
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D53/00Tractor-trailer combinations; Road trains
    • B62D53/04Tractor-trailer combinations; Road trains comprising a vehicle carrying an essential part of the other vehicle's load by having supporting means for the front or rear part of the other vehicle
    • B62D53/08Fifth wheel traction couplings
    • B62D53/0871Fifth wheel traction couplings with stabilising means, e.g. to prevent jack-knifing, pitching, rolling, buck jumping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
  • Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

A találmány tárgya bccsuklásgátló szerkezet, amely szabadon kormányozható csuklós járművekhez, főleg csuklós buszokhoz való. Ezek a csuklós buszok kormányozható gépkocsiból és legalább egy, ezzel csuklósán összekapcsolt utánfutóból állnak. A becsuklásgátló szerkezet az utánfutó mellső végén kereszttengely körül elfordítható kereszttartóval van összekötve, ez a kereszttartó pedig a gépkocsin, illetve az előző utánfutón mereven rögzített forgótányéron függőleges középvonal körül elfordíthatóan van ágyazva. Továbbá, a kereszttartó a gépkocsival, illetve az előző utánfutóval két, felülnézetben tekintve V alakban elrendezett, előnyösen kettősműködésű munkahengerrel van összekötve, amelyek a kereszttartón a függőleges középvonaltól radiális távközzcl a gépkocsihoz, illetve az előző utánfutóhoz közvetlenül egymás melett, illetve azonos helyen csuklósán kapcsolódnak. A csuklásszögváltozások csillapításához és/vagy a csuklásszög határolásához a munkaközeg, előnyösen folyadék leadását, illetve felvételét szabályozó vezérlőszerkezettel működik együtt a becsuklásgátló szerkezet, ahol a vezérlőszerkezet számítógéppel van vezérlő kapcsolatban.
A fenti típusú becsuklásgátló szerkezetet ismerteti például a még nem publikált P 3120 7617.2 sz. NSZK-beli szabadalmi bejelentés leírása. Ennek az építésmódnak előnye, hogy kis térigényű, viszont a munkahengerek elrendezése annyiban továbbfejlesztésre szorul, hogy ezek a kereszttartón pontosan egy olyan vízszintes síkban vannak csuklósán csatlakoztatva, amely a kereszttartó bíllentési középpontján keresztülmegy. Abban az esetben, ha a munkahengereket például a jármű becsuklott állapotában a becsuklási szög határolása céljából reteszeljük, előfordulhat, hogy viszonylag kis támasztónyomatékok ébrednek, hiszen a munkahengerek mindegyikének tengelye igen kis hegyesszöget, illetve közel 180“-os szöget zár be azzal a rádiusszal, amely a kereszttartó bíllentési középpontjától a kérdéses munkahenger kereszttartó felőli végéhez vezet. Ez pedig annyit jelent, hogy a munkahengerek a kereszttarlót a járműszerelvény becsuklott állapotában igen kis hatásos emelőkarral támasztja a kereszttartó bíllentési középpontjára vonatkoztatva.
A 2 945 441 sz. NSZK-beli közrebocsátási iratból ismert olyan elrendezés is, amely a bevezetőben leírt becsuklásgátló szerkezettől eltérő. Enné! a két munkahenger a csuklós járműszerelvény egyenes vonalú helyzetében egymáshoz képest párhuzamos helyzetű, ugyanis a munkahengerek a gépkocsi és az utánfutó közötti térben a járműszerelvény hossztengelyétől oldalirányú távközzel helyezkednek el. Ez a kivitel azonban tetemes beépítési teret igényel. A fentieken túlmenően ennél a munkahengerek a gépkocsival vagy az utánfutók egyikével kormányrúd révén vannak összekötve, így a járműszerelvény becsuklott állapotában rendszerint csupán a kanyar belső oldalán elhelyezkedő munkahenger képes nyíróerőket átadni, egyúttal a húzóerőket a kanyar külső oldalán elhelyezkedő munkahengerrel nem képesek átadni.
Hasonló elrendezést ír le a 2 935 437 sz. NSZK-beli közrebocsátási irat. Ennél mindkét munkahenger a járműszerelvény egyenes vonalú helyzetében a járműszerelvény hossztengelyével párhuzamos helyzetű, és attól kétoldalt helyezkedik el. A munkahengerek en2 nél a kivitelnél csupán egyik vegükön csatlakoznak a gépkocsihoz, másik vegükön az utánfutón csupán ütközők segítségével fekszenek föl. Kanyarmenelnél és ezzel a járműszerelvény, azaz az összekötőcsukló becsuklásakor a gépkocsi és az utánfutó között csupán a kanyarban belső munkahenger képes tolóerők átadására, ezzel szemben a külső munkahenger sem húzó, sem pedig tolóerőket nem tud átadni, hiszen ennek a munkahengernek az ütközője ilyenkor már az. utánfutótól eltávolodott.
A 3 004 409 sz. NSZK-beli közrebocsátási irat olyan lehetőségeket ismertet, hogy miként lehet munkahengereket a csuklós járműszerelvény becsuklászszögének változásának csillapítására felhasználni. Ezek η nyomtatványok azonban semmiféle részletesebb kitanilást nem adnak arra vonatkozóan, hogy miként kell a munkahengereket a két egymással csuklósán összekötött kocsi között elrendezni.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz a bevezetőben leírt típusú becsuklásgátló szerkezet olyan irányú továbbfejlesztése, hogy a továbbra is csekély beépítési térigény mellett igen nagy támasztönyomatékok legyenek átadhatók a kcreszltartó és az ezzel munkahengereken keresztül öszszekötött kocsi között.
A kitűzött feladatot a találmány szerint azzal oldottuk meg, hog a munkahengereknek a kereszttartó felőli végeik a kercsztlartó függőleges középvonalát és kereszttengelyét magában foglaló síkja mögött, azaz a kereszttartónak a gépkocsitól, illetve az előző utánfutótól távolabb eső oldalán csuklósán csatlakoznak a kereszttartóhoz.
A találmány szerinti elrendezésnek köszönhetően tehát a járműszerelvény becsuklott állapotában mindig egy munkahenger viszonylag nagy emciőkarral rendelkezik a kereszttartó elfordítási középpontjához viszonyítva. A kanyarban belső munkahenger középvonala azzal a rádiusszal, amely a kereszttartó elfordítási középpontjától a fentemlített munkahenger kereszttartó felőli végéig vezet, olyan szöget zár be, amely közelítőleg derékszög. Ezzel igen nagyTorgatónyomatekok felvehetők, amelyek például becsuklott csukló melletti menetállapotoknál fellépnek éppen a csuklásszög változások, illetve a csuklás-szög határolás céljából reteszelt munkahengerek erős csillapításánál.
A találmány szerinti megoldás célszerű kivitelénél a kanyarban belül elhelyezkedő munkahenger a szerkezet által biztosított maximális csuklásszögncl közelítőleg derékszöget zár be a forgólanycrnak a kereszttartó felőli végén átmenő sugarával, amely áthalad a munkahenger kereszttartó felöli végén. Ezzel tehát éppen a rendkívül nagy csuklásszögeknél igen nagy támasztónyomalékot kapunk, amelyek esetekben az utánfutó a kanyar belső, vagy külső oldala irányában igen könnyen kitörhet.
A találmány további jellemzője szerint a kanyarban külső munkahenger a maximális csuklásszögnél a gépkocsiszerelvény maximális csuklásszögénél a gépkocsi hossztengelyével közelítőleg párhuzamos. Eközben azonban nem éri el a holtponti helyzetet. Ilyen építésmódnál a munkahcngcrck a járműszerelvény becsuklásakor nagy lökcltcl mozdulnak cl, ami a pontos vezérlés szempontjából igen előnyös.
Célszerű továbbá az olyan kivitel, amelynél a mun-23
195 624 kahengerek a forgótányér síkjával párhuzamosan' vannak elrendezve, ezáltal a kereszttartóra semmiféle olyan erő nem hathat, amelynek függőleges komponense van.
A találmány olyan kivitele is lehetséges, amelynél a munkahengerek a forgótányér fölött helyezkednek el. Ez az elrendezés azért előnyős, mivel egyrészt a forgó tányér fölött viszonylag nagy tér áll rendelkezésre, másrészt itt a munkahengerek védett elhelyezésűek.
A csuklóretesz vezérlésében bekövetkező hibáknál a találmány szerinti megoldással még kielégítően biztos továbbhaladás lehetséges, ha a vezérlés számítógépe egy előnyös példakénti kiviteli alaknál olyan hibafelismerő logikai áramkörrel rendelkezik, amely hiba esetén a reteszelő- és össszekötő vezetéket megkerülő, normális esetben zárt párhuzamos vezetéket nyitja.
A találmány részletesebben a rajz szerint ismertetjük, amelyen a találmány szerinti megoldás néhány példakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
Az I. ábra gépkocsi és utánfutó között elrendezett csukló oldalnézete munkahengerekkel, amelyek a csuklóretesz részét képezik;
A 2. ábra az I. ábra szerinti részlet fcliilnczclc;
A 3. ábra a 2. ábra szerinti megoldást becsuklott állapotában szemlélteti;
A 4. ábra a csuklóretesz elektromos és hidraulikus kapcsolási vázlata;
Az 5. ábra a 4. ábra szerinti kapcsolási vázlat további előnyös példakénti változata;
A 6. ábrán diagram látható, amely a lényegében csúszásmentes haladásnál elérhető csuklásszögct szemlélteti a haladási sebesség és a különböző elérhető keresztirányú gyorsulások függvényében;
A 7. ábra diagram, amely a csuklásszög maximális értékét és határértékét szemlélteti a kormányszög és/ vagy a haladási sebesség függvényében.
Az I—3. ábrák szerint I gépkocsi cs 2 utánfutó között 3 forgótányér van elrendezve, amely az 1 gépkocsihoz mereven van rögzítve. A 3 forgótányéron 4 kereszttartó a 3 forgótányér középvonala körül elfordíthatóan van ágyazva. A 4 kereszttartótól oldalt zsanérszerű 5 csuklók segítségével 7 támasztókarok vannak csuklósán rögzítve, ahol a csuklók középvonala egybeesik a 4 kcrcszllarló kereszttengelyével. A 7 táinasztókarok a 2 utánfutó alvázával mereven vannak összekötve és annak a menetirányba eső végén támaszkodnak. Megjegyezzük, hogy az I -3. ábrán a 4 kereszttartó függőleges középvonalát B-vel, a kereszttengelyét pedig A-val jelöltük.
A találmány szerint 8 és 9 munkahengerek egyrészt a 4 forgótányér B középvonalától radiális távközzel közvetlenül egymás mellett az 1 gépkocsi vázához, annak hosszközépvonalától kétoldalt elhelyezkedően csuklósán kapcsolódnak, másrészt egymástól viszonylag nagyobb távközzel csuklósán kapcsolódnak a 4 kereszttartóhoz, mégpedig a 4 kereszttartó középvonalát és kereszttengelyét magában foglaló síkban, így tehát a 8 cs 9 munkahengerek a 2 utánfutó irányában nyitott hegyesszöget képeznek. Továbbá, a 8 és 9 munkahengerek a 3 forgótányér síkjával párhuzamos helyzetűek, azaz a 8 és 9 munkahengerek a 4 kercjzltarlóra nem képesek olyan erőket kifejteni, amelyeknek a 3 forgótányér síkjára merőleges komponensük van.
A 8 és 9 munkahengerek a később ismertetésre kerülő csuklóretesz részét képezik, amely az 1 gépkocsi és a 2 utánfutó között a 3 forgótányérraf és a 4 kereszttartóval képzett csuklóval működik együtt.
Ezzel a csuklóval maximálisan elérhető csuklásszög csupán a 2. ábrán feltüntetett rugalmas 10 ütközőkkel határolható, amelyek a 3 fcrgótányéron, vagy az azt tartó keretrészeken vannak elrendezve, és a 4 kereszttartón külön nem ábrázolt ütközőkkel működnek együtt.
A 4. ábrán csupán vázlatosan feltüntetett 8 cs 9 munkahengereknek 8' és 8, illetve 9' és 9 kamráik vannak, amelyek a dugattyú két oldatán helyezkednek el, azaz a 8 és 9 munkahenger kettősmüködésű munkahengerként van kialakítva.
A 8' és 8, illetve 9' és 9’ kamrák a jelen esetben keresztirányú 11 és 12 vezetékekkel vannak összekötve. A 11 és 12 vezetékek közé rctcszclő-összckötő 13 kapcsolás van iktatva, amely — aminl az alább majd részletesebb ismertetésre kerül — lehetővé teszi a munkaközeg, előnyösen folyadék cseréjét a 11 és 12 vezetékkel összekötött kamrák között, illetve megakadályozza azt. Megengedett közegcscrc esetén a 8 cs9 munkahengerek egyikének dugattyúja kényszerűen ellentétes irányban mozdul el, mint a másik munkahenger dugattyúja.
A reteszelő-összekötő 13 kapcsolás a 12 vezetékkel összekötött A csatlakozással, valamint a 11 vezetékkel összekötött B csatlakozással rendelkezik. Az A és B csatlakozásoktól 14, illetve 15 bemenővezetékek 16 visszacsapószelcpen kérésziül villamos működtetésű 17 lezáró- vezérlőegység bemeneti oldalára csatlakoznak. A 17 lezáró- és vezérlőegység valójában olyan útszelep, amelynek nem gerjesztett középállásában a 14 és 15 bemenővezeték is rá van kötve 18 kimenővezetékre. A 4. ábrán jobb oldali véghelyzetében a 17 lezáró- és vezérlőegység csak a 14 bcmcnővczclékct köti össze a 18 kimcnővczctékkcl, míg a 15 bemenővezetéket lezárja. Értelemszerűen a bal oldali véghelyzetében a 17 lezáró- és vezérlőegység a 15 bemenővezetéket összeköti a 18 kimenövezetékkel, egyúttal lezárva a 14 bemenővezetéket.
A 18 kimenővezeték villamos működtetésű 19 fojtószelephez csatlakozik, amely után a 18 kimenővezclék 20 és 21 leágazásban folytatódik. A 20 cs 21 leágazások a 19 fojtószelep irányában záró 22 visszacsapószelepeken keresztül csatlakoznak az A és B csatlakozásokra. A 22 vísszacsapószelepek és a 19 fojtószelep között túlnyomás alatti 23 tároló csatlakozik, amely munkaközeget. azaz a jelen cselben folyadékot felvesz, illetve utántölthet.
Zavart okozó túlnyomás megakadályozására a 14 és 15 bemenővezetékek a 17 lezáró- és vezérlőegység bemenőoldala és a 16 visszacsapószelep között 24 nyomáshatárok) szeleppel vannak összekötve.
Mind a 17 lezáró- és vezérlőegység, mind pedig a 19 fojtószelep 25 számítógéppel van vezérlőkapcsolatban, amely bemeneti oldalon az 1 jármű kormányzott kerekének valós kormányszöget érzékelő 26 egységgel, a 3 forgótányérból és 4 kereszttartóból álló csukló valós csuklásszögét érzékelő egységgel, valamint a valós haladási sebességet érzékelő 28 sebességmérővel van kapcsolatban.
A 25 számítógép növekvő haladási sebességnél úgy szabályozza a 19 fojtószelepet 19 vezérlővezetéken keresztül, hogy erősödjön a fojtás, csökkenő haladási sebességnél viszont a fojtás gyengítése értelmében vezérel.
A kormányszög, illetve a csuklásszög valós értékeit érzékelő 26 és 27 egységek jeleitől függően, valamint adott cselben a haladási sebesség függvényében a 25 számítógép a 17 lezáró- és vezérlőegységet a 30 vezérlővezetéken keresztül jobbra, illetve 31 vezérlővezetéken keresztül bal oldali helyzetébe vezérli. Ha a 30 és 31 vezérlővezetékek egyike sem kap vezérlőfeszültséget, akkor a 17 lezáró- és vezérlőegység a 4. ábrán feltüntetett közbenső helyzetében van.
A 17 lezáró- és vezérlőegység ábrázolt helyzetében tehát a 25 számítógép a 19 fojtószelep előzetes beállításától függően lehetővé teszi a különböző ellenállások hatására a 8 és 9 munkahenger dugattyújának ellentétes értelmű elmozdulását, azaz a 2 utánfutó az 1 gépkocsihoz képest mindkét irányban becsukolhat. Ha azonban a 30 vczérlővezclék feszültséget kap, akkor a 17 lezáró- és vezérlőegység jobb oldali helyzetébe mozdul el, úgy, hogy a 2 utánfutó az I gépkocsihoz képest csupán az egyik irányba csukolhat be, a 8 munkahenger dugattyúja ugyanis kizárólag befelé mozdulhat el, a 9 mtinkahenger dugattyújának ezzel egyidejű kitolása mellett. Ellenkező esetben a 9 munkahenger dugattyúja csak befelé mozdulhat el a 8 munkahenger ezzel egyidejű kitolása mellett, ha a 25 számítógép a 31 vezérlővezetékre feszültséget ad, amivel a 17 lezáró- és vezérlőegységet a bal oldali véghelyzetbe térítjük. A 30 vezérlövezeték feszültségével tehát a 2 utánfutó az 1 gépkocsihoz képest például jobbra becsukolhat, míg a 31 vezérlövezeték működtetésekor csupán balra történő becsuklás lehetséges. Az ellentétes irányban ugyanis az I gépkocsi és a 2 utánfutó közötti csukló reteszelve van. Mindkét esetben a becsuklás a megengedett irányban a 19 fojtószelep előre beállított ellenállásával szembe megy végbe.
A 25 számítógépnek hibafelismerő logikai áramköre van, amely hiba esetén a 30 és 31 vezérlővezeték feszültségét kikapcsolja, és ezzel a 17 lezáró- és vezérlőegységet középső helyzetbe hozzuk. A 25 számítógépre 32 elíenőrzőlámpa 33 vezérlővezeléken keresztül csatlakozik. A folyadékkörben fellépő nyomásesésnél 34 nyomásérzékelő lép működésbe és a 32 ellcnőrzőlámpa 35 vczérlövczetckcn keresztül kigyullad, és egyúttal a 25 számítógép 36 bemenővezetékén keresztül megfelelő jelet ad.
Az 5. ábrán feltüntetett kapcsolási elrendezés mindössze abban különbözik a 4. ábra szerinti megoldástól, hogy ennél a !7 lezáró- és vezérlőegységből, valamint a 19 fojtószelepből álló kombinációt 37 vezérlőegységgel helyettesítettük. Itt a 37 vezérlőegység a 25 számítógéptől 38 vezérlővezetéken keresztül a maximálisan nyitott és a teljesen lezárt állapot között fokozat mentesen állítható.
A 37 vezérlőegység teljesen lezárt állapotában a 8 és 9 munkahengerek dugattyúi nem elmozdíthatok, míg azok többé vagy kevésbé erős ellenállással szemben elmozdíthatok, ha a 37 vezérlőegység többé vagy kevésbé nyitott helyzetben van. Az utóbbi esetben tehát a 2 utánfutónak a jobbra vagy balra történő becsuklása a gépkocsihoz képest több vagy kevesebb csillapítás mellett lehetséges. Az első állapotban a csukló az I gépkocsi és a 2 utánfutó között reteszelt helyzetben van. Az 5. ábra szerint a 14 és 15 bemenővezetékkel párhuzamosan 39 áthidalóvezetékró! gondoskodtunk, amelynek két szakaszát 40 elzáróegység választja el egymástól. Hiba esetén azonban a 25 számítógép a 40 elzáróegységet külön nem ábrázolt vezérlőegységen keresztül oly módon vezérelheti át, hogy a 39 áthidalóvezetéket nyitja, és egyúttal összeköti a 23 tárolóval. Ezzel a 8 és 9 munkahengerek dugattyúi a 37 vezérlőegység helyzetétől függetlenül szabadon elmozdíthatok.
Mind a 4. ábra szerinti, mind pedig az 5. ábra szerinti kivitelnél tehát a 25 számítógép a íΎ íezáróés vezérlőegység, illetve a 19 fojtószelep, vagy a 37 vezérlőegység megfelelő vezérlésével a 2 utánfutó becsuklását kisebb vagy nagyobb mértékben megengedi, vagy akadályozza azt.
A legegyszerűbb esetben a 25 számítógép meghatározza a csuklásszögnek a kormányszögtől függő maximális értékét, amely csúszásmentes, illetve csúszászszegény üzemmódnál állandó kormányeifordítás esetén kiadódik. A 7. ábrán szemlélteti az M görbe ezt a maximális értéket a kormányeifordítás függvényében. Amíg a csuklásszög valós értékéből és a kormányszög valós értékéből képzett értékpárok az M görbe sávszerű M' tartományába esnek, addig a 25 számítógép engedi a 8 és 9 munkahengerek dugattyúinak tetszőleges ellentétes elmozdulását. Csak növekvő haladási sebesség esetén állítja a növekvő fojtás értelmében a 19 fojtószelepet, illetve a 37 vezérlőegységet. Ezáltal a 2 utánfutó kisebb vagy nagyobb mértékű becsuklása mindkét oldalra lehetségessé válik. Ha a fentemlített értékpárok az M' tartományon kívül esnek, akkor a 17 lezáró- és vezérlőegység jobbra vagy balra történő átállításával, illetve a 37 vezérlőegység zárásával, illetve nyitásával a 8 és 9 munkahengerek dugattyúinak csak olyan elmozdulására van mód, amelynél a 2 utánfutó kizárólag az egyik irányba csuklik be, mégpedig amely iránynál a kormányszög- és csuklásszög értékpárja az M' tartományt megközelíti.
Korlátozott úttapadás esetén a járműszerelvény keresztirányban csak korlátozott mértékben gyorsítható, azaz éles kanyarok csak csökkentett sebességgel vehetők, viszont nagyobb sugarú kanyaroknál nagyobb sebességek választhatók. Ez egyúttal annyit jelent, hogy a csnklásszög tényleges értéke a lényegében csúszásmentes haladásnál a sebességfüggö határértékek alatt kell hogy legyen. A különböző elérhető keresztirányú gyorsulásoknál ezt ábrázoltuk a 6. ábrán. Ezt a 25 számítógép oly módon veheti tekintetbe, hogy az -- visszatérve a 7. ábrára — a sebesség függvényében a 2 utánfutó jobbra vagy balra történő becsuklását csak akkor engedi, ha a kormányszög és a csuklásszög valós, azaz tényleges értékeiből képzett értékpárok a sebességtől függően a sávszerű Ni, N2 vagy Nj tartományba esnek. A növekvő indexszámok a növekvő haladási sebességnek felelnek meg. Ha tényleges értékekből képzett értékpárok ezeken a tartományokon kívül esnek, akkor a számítógép a releszclő-összekötő 13 kapcsolás (4. és 5. ábra) megfelelő vezérlésével csak olyan becsuklást enged, amelynél az értékpárok a fentemlített N,-N3 tartományokat megközelítik. Még akkor is, ha az N2 tartomány esetében a kormányt több mint 20°-kal fordítjuk jobbra vagy balra, a 25 számítógép a retcszclö-összekölő 13 kapcsolás segítségével keres a 2 utánfutó számára egy
195 624 olyan megközelítő csuklásszöget, amely a K2 határérték közelében van. Ugyanez érvényes értelemszerűen a K.j, illetve K3 határértékekre, ha a járműszerelvény az Nt, illetve N3 tartományokhoz rendelt sebességekkel halad.
Előnyös példakéntí kiviteli alak esetében a 25 számítógép a kormányszög időegységenkénti változásából, valamint a haladási sebesség és a gyorsulás változásából meghatározott a csuklásszög névleges értékét, amelyet a megtett útszakasz és kormányszögváltozásnak megfelelően be kellene állítani. Ennek során a 13 kapcsolást úgy működteti a számítógép, hogy a 2 utánfutó a csuklásszög mindenkori névleges értékét megközelíti.

Claims (7)

1. Becsuklásgátló szerkezet szabadon kormányozható csuklós járművekhez, főleg csuklós buszokhoz, 20 amelyek gépkocsiból és ezzel csuklósán összekapcsolt legalább egy utánfutóból állnak, ezeknél a becsuklásgátló szerkezet az utánfutó mellső végén kereszttengely körül elfordítható kereszttartóval van összekötve, a kereszttartó a gépkocsin, illetve az előző utánfu- 25 tón mereven rögzített forgótányéron függőleges középvonal körül elfordíthatóan van ágyazva, és a gépkocsival, illetve az előző utánfutóval kél, fclülnézelben tekintve V alakban elrendezett, előnyösen kettősműködésű munkahengerrel van összekötve, ezek a 39 kereszttartón a függőleges középvonaltól radiális távközzel a gépkocsihoz, illetve az előző utánfutóhoz közvetlenül egymás mellett, illetve azonos helyen csuklósán kapcsolódnak, továbbá a munkahengerek a csuklásszögváltozások csillapításához és/vagy a ^5 csuklásszög határolásához munkaközeg, előnyösen folyadék leadását, illetve felvételét szabályozó, számítógéppel összekapcsolt vezérlőszerkezettel vannak kapcsolatban, azzal jellemezve, hogy a munkahengereknek (8, 9) a kereszttartó (4) felőli vége a kereszttar- 49 lónak (*' a függőleges középvonalat (B) és a kereszttengelyt A) magában foglaló síkja mögötti részén csuklósán van csatlakoztatva, a kereszt tartóhoz (4).
2. Az 1. igénypont szerinti becsuklásgátló szerkezet, azzal jellemezve, hogy ε munkahengerek (8, 9) lercszttartó felőli végeik a forgótányér (3) forgástengelyéhez képest úgy vannak elrendezve, hogy nulla cs maximális csuklásszög-értéknél a kanyarban belső rnunkahenger a forgótányér (3) függőleges középvonalától azonos távközre helyezkedik el.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti becsuklásgátló szerkezet, azzal jellemezve, hogy a kanyarban belső rnunkahenger (8) a szerkezet által megengedett legnagyobb csuklásszögncl a forgóin nyárnak (3) a kcrcsztlartó felőli végén átmenő sugarával derékszöget zár be.
4. Az 1 — 3. igénypontok bármelyike szerinti becsuklásgátló szerkezet, azzal jellemezve, hogy a kanyarban külső rnunkahenger (9) a maximális csuklásszögnél a gépkocsi (1) hossztengelyével párhuzamosan helyezkedik el.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti becsuklásgátló szerkezet, azzal jellemezve, hogy a munkahengerek (8, 9) középvonalai a forgótányér (3) síkjával párhuzamosak.
6. Az 1 — 5. igénypontok bármelyike szerinti becsuklásgátló szerkezet, azzal jellemezve. hogy a nuinlahcngcrck (8, 9) a forgólányér (3) fölött vannak c Irendezve.
7. Az 1 - 6. igénypontok bármelyike szerinti bec suklásgátló szerkezet, azzal jellemezve, hogy a forgólányérból (3) és kereszttaitóból (4) képzett csuklón rugalmas ütközők (10) végálláshalárolókcnl vannak e (rendezve, ezek a csuklásszög hatástalan számítógépes - reteszelő-összekötő kapcsolás (13) révén történő - vezérlése esetén, különösen, ha híbafelismerő logikai áramkörrel rendelkező számítógép (25) hiba esetén 3 reteszelő-összekötő kapcsolást (13) megkerülő, normál esetben zárt áthidalóvezetéket (39) nyit, határolni képesen vannak kialakítva.
HU84585A 1983-02-19 1984-02-14 Buckle-preventing mechanism for articulated vehicles of free steering particularly articulated buses HU195624B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19833305758 DE3305758A1 (de) 1983-02-19 1983-02-19 Knickschutzsteuerung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39659A HUT39659A (en) 1986-10-29
HU195624B true HU195624B (en) 1988-06-28

Family

ID=6191261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU84585A HU195624B (en) 1983-02-19 1984-02-14 Buckle-preventing mechanism for articulated vehicles of free steering particularly articulated buses

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4583756A (hu)
JP (1) JPS59160672A (hu)
BE (1) BE898944A (hu)
BR (1) BR8400702A (hu)
CA (1) CA1231114A (hu)
CH (1) CH664740A5 (hu)
DE (1) DE3305758A1 (hu)
FR (1) FR2541218B1 (hu)
HU (1) HU195624B (hu)
IT (1) IT1180658B (hu)
NL (1) NL191836C (hu)
SE (1) SE454869B (hu)
YU (1) YU43929B (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3305759A1 (de) * 1983-02-19 1984-08-30 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Knickschutzsteuerung
HU203058B (en) * 1984-02-24 1991-05-28 Autoipari Kutato Fejlesztoe Hydraulic articulation-angle influencing apparatus for articulated vehicle
SE458195B (sv) * 1986-02-10 1989-03-06 Saab Scania Ab Arrangemang foer kontrollerad daempning av ledvinkelroerelser vid ett fordon med tvaa med varandra ledbart foerbundna fordonsenheter
US5224727A (en) * 1992-07-24 1993-07-06 Chester Ramskugler Anti-jackknifing mechanism
US5697454A (en) * 1995-07-18 1997-12-16 Wilcox Brothers Incorporated Three-point hitch assembly
JP2002220066A (ja) * 2001-01-24 2002-08-06 Yasunobu Akashio フルトレーラの操舵装置
EP1254827A3 (en) * 2001-05-03 2004-04-28 Multidrive Limited Vehicle with trailer
FI117795B (fi) * 2001-12-21 2007-02-28 John Deere Forestry Oy Nivelajoneuvon stabilointi
DE102004004151B4 (de) * 2004-01-28 2014-11-27 Robert Bosch Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung und Stabilisierung eines schlingernden Anhängers mittels Radkräften
US7175194B2 (en) * 2004-10-06 2007-02-13 Impact Engineering Technologies, Inc Anti-jackknife system
SE534666C2 (sv) * 2010-03-01 2011-11-08 Scania Cv Ab System och metod för övervakning av oljenivå i en dämpningsenhet i ett fordon
CN103183050B (zh) * 2013-03-12 2015-05-20 山东常林机械集团股份有限公司 轮式装载机转向角度检测装置
CN103183049B (zh) * 2013-03-12 2015-08-12 山东常林机械集团股份有限公司 销轴铰接车辆转向角度检测装置
GB2515900A (en) * 2014-05-21 2015-01-07 Daimler Ag Swivel joint for an articulated vehicle, in particular an articulated bus
DE102015108681A1 (de) * 2015-06-02 2016-12-08 Knorr-Bremse Systeme für Nutzfahrzeuge GmbH Verfahren zur Stabilisierung einer Zugfahrzeug-Anhängerkombination während der Fahrt
US10710849B2 (en) 2016-09-15 2020-07-14 Terex Australia Pty Ltd Crane counterweight and suspension

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2420203B2 (de) * 1974-04-26 1979-07-12 Hamburger Hochbahn Ag, 2000 Hamburg Einrichtung zum Schutz eines Gelenk-Straßenfahrzeugs gegen übermäßiges Einknicken
US4119330A (en) * 1976-12-16 1978-10-10 Trucksafe, Inc. Jackknife restraining mechanism
DE2748714C2 (de) * 1977-10-29 1985-04-11 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Vorrichtung zur Beeinflussung des Knickwinkels für einen Gelenkzug
DE2806751B2 (de) * 1978-02-17 1979-12-13 Wabco Fahrzeugbremsen Gmbh, 3000 Hannover Vorrichtung zum Sperren des Gelenks von Gelenkfahrzeugen
FR2424842A1 (fr) * 1978-05-03 1979-11-30 Saviem Dispositif d'articulation pour un vehicule comprenant plusieurs elements articules
BE875962A (fr) * 1979-04-30 1979-08-16 Delta Automotive Eng Vehicule routier articule, en particulier autobus articule du type pousseur
HU182445B (en) * 1979-08-21 1984-01-30 Autoipari Kutato Intezet Device for articulated motro vehicle for hindering the turning in irregular direction
DE2935437C2 (de) * 1979-09-01 1984-03-01 M.A.N. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, 8000 München Ausbrechschutzvorrichtung für Gelenkbusse
DE2945441C2 (de) * 1979-11-10 1987-08-20 M.A.N. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, 8000 München Ausbrech-Schutzvorrichtung für Gelenkfahrzeuge
DE3004409A1 (de) * 1980-02-07 1981-08-13 Daimler-Benz Ag, 7000 Stuttgart Gelenkzug, insbesondere omnibus, mit einem daempfungswiderstand zur daempfung von knickwinkelaenderungen
DE3030015A1 (de) * 1980-08-08 1982-04-01 M.A.N. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, 8000 München Gelenkfahrzeug, insbesondere omnibus
US4405143A (en) * 1981-09-18 1983-09-20 General Motors Corporation Hinge connection for articulated vehicles
DE3327240A1 (de) * 1982-08-18 1984-02-23 FFG Fahrzeugwerkstätten Falkenried GmbH, 2000 Hamburg Verfahren zur regelung der knickstabilitaet von strassenfahrzeugen mit mindestens zwei durch eine gelenkeinheit verbundenen fahrzeugteilen und gelenkeinheit zur durchfuehrung des verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
NL8400452A (nl) 1984-09-17
CH664740A5 (de) 1988-03-31
US4583756A (en) 1986-04-22
JPS643711B2 (hu) 1989-01-23
SE454869B (sv) 1988-06-06
BR8400702A (pt) 1984-09-25
FR2541218A1 (fr) 1984-08-24
DE3305758A1 (de) 1984-08-30
NL191836B (nl) 1996-05-01
BE898944A (fr) 1984-06-18
NL191836C (nl) 1996-09-03
CA1231114A (en) 1988-01-05
IT1180658B (it) 1987-09-23
IT8447709A0 (it) 1984-02-17
HUT39659A (en) 1986-10-29
JPS59160672A (ja) 1984-09-11
YU30184A (en) 1987-12-31
SE8400884D0 (sv) 1984-02-17
FR2541218B1 (fr) 1990-04-06
DE3305758C2 (hu) 1987-01-08
YU43929B (en) 1989-12-31
SE8400884L (sv) 1984-08-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU195624B (en) Buckle-preventing mechanism for articulated vehicles of free steering particularly articulated buses
US4756543A (en) Arrangement for controlled damping of pivoting movements in an articulated bus
CA1228091A (en) Buckling control system for articulated vehicles
HU189705B (en) Device for preventing unintentional joint moving and improving the side stability on the way in the case of critical way and run conditions, mounted at the fulcrum of jointed vehicle and applicable at saddle tractors, jointed buses or vehicles connected with trailer
HU193631B (en) Multiple-axle articulated motor vehicle particularly articulated bus
EP0788443A1 (en) Four-wheeled motor vehicle with inwardly-inclining body and wheels on bends
HU211418B (en) Joint damping device for articulated buses
US5505278A (en) Four-wheel drive and steering system for dropframe vechicles
HU209913B (en) Joint-stabilizing structure for articulated vehicles
CN100413714C (zh) 水陆两用车辆转向装置
JPH02200507A (ja) 軌動案内可能な両方向関節車両
HU213562B (en) Device for influencing articulation angle of articulated vehicle, mainly bus
US5129474A (en) Steerable wheel axle for a motor vehicle
JPH09216566A (ja) 車両のステアリング装置
SE436337B (sv) Mekanisk-hydraulisk vikningsvinkelstyranordning for slepvagnen vid ett ledat fordon
EP2134587B1 (en) Draglink arrangement
GB2076766A (en) Device to Restrict Relative Movement Between a Trailer and a Towing Vehicle
EP2716523B1 (en) Regulating system, and a method in a regulating system
KR100447747B1 (ko) 차량용 조향장치
CN219056372U (zh) 一种转弯半径小的汽车底盘agv
JPS6092987A (ja) 後二軸型車両
US4819757A (en) Power steering for motor vehicles
SU1119904A1 (ru) Система рулевого управлени транспортного средства
NL8301911A (nl) Inschuifbare trekinrichting voor wegvoertuig.
KR0180361B1 (ko) 차량용 후륜2축 셀프 조향장치

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: DAIMLERCHRYSLER AG., DE

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee