HU194304B - Process for stabilizing activity of immobilized enzyme - Google Patents

Process for stabilizing activity of immobilized enzyme Download PDF

Info

Publication number
HU194304B
HU194304B HU852958A HU295885A HU194304B HU 194304 B HU194304 B HU 194304B HU 852958 A HU852958 A HU 852958A HU 295885 A HU295885 A HU 295885A HU 194304 B HU194304 B HU 194304B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
enzyme
activity
fructose
glucose
carrier
Prior art date
Application number
HU852958A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT39206A (en
Inventor
Norman E Lloyd
Richard I Antrim
Original Assignee
Nabisco Brands Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nabisco Brands Inc filed Critical Nabisco Brands Inc
Publication of HUT39206A publication Critical patent/HUT39206A/hu
Publication of HU194304B publication Critical patent/HU194304B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N11/00Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P1/00Preparation of compounds or compositions, not provided for in groups C12P3/00 - C12P39/00, by using microorganisms or enzymes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12PFERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
    • C12P19/00Preparation of compounds containing saccharide radicals
    • C12P19/24Preparation of compounds containing saccharide radicals produced by the action of an isomerase, e.g. fructose

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Immobilizing And Processing Of Enzymes And Microorganisms (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)

Description

A találmány {mmobilizált enzim aktivitásának a szlntentartására alkalmas eljárásra vonatkozik.
A találmány tárgya közelebbről megjelölve eljárás valamely immobfllzált enzim aktivitásának a kívánt szinten való tartására valamely folyamatos átalakítási eljárásban.
Jóllehet protein immobfllzálására már a korai 1920-as években találhatók utalások [Nelson, J. M. és D. 1. HJtchcocks, J. Amer. Chem. Soc. 46 : 1956 (1921)], beható érdeklődés azonban a jelenség iránt csupán a század utolsó negyedétől kezdve újult fel. Az immobilizáló módszerek négy általános osztályba sorolhatók: (1) megkötés (2) térhálósítás, (3) kovalens kapcsolás és (4) adszorpció.
A megkötéses módszerek általában térhálósított gélekkel történő elzáráson vagy üreges szálakkal, Öposzóma-makromolekulákkal és hasonlókkal való bekapszuláláson alapszanak. A térhálósítás az enzimek úgynevezett bi vagy multifunkciós térhálósító reagensekkel való módosítását foglalja magában, amelyet gyakran adszorpció vagy bekapszulázás követ. A kovalens kapcsolás a legszélesebb körben vizsgált módszer, amely az enzimnek valamely hordozóanyaghoz olyan funkciós csoportok segítségével történő kovalens kötését foglalja magában, amelyek nem lényegesek az enzim biológiai aktivitása szempontjából. Az adszorpció az enzimnek valamely adszorbenshez való egyszerű érintkeztetésével létrejött folyamat, amelynél az immobflizálás az enzim és az adszorbens közötti viszonylag gyenge kötőerők egymás közötti hatásából adódik.
Az immobilizálásnak ez az utóbbi módszere az, amely közvetlen rokonságban van a találmánnyal, ezért az adszorpció egyes elveit az alábbiakban bővebben kifejtjük. A megkötés, a térhálósítás és a kovalens kapcsolás széleskörű vizsgálata folyik, amelyet például a Weetal, Η. H., ed. „Immob^zed Enzymes, Antigens, Antibodies and Peptídes M. Dekker, New York, (1975) vagy Zaborsky 0. R. „Immobilized Enzymes” CRS Press, Cleveland (1973) irodalmi helyek Ismertetnek.
Az adszorpcióra vonatkozó korai kimutatások azt mutatták, hogy bizonyos esetekben az adszorpció az enzim részletes vagy teljes inaktiválásához vezetett. Ennélfogva úgy véljük, hogy valamely alkalmas adszorbens a találmány szerinti gyakorlat számára az, amelynek viszonylag nagy az affinitása az enzimhez, de még csak kis mértékű az inaktiválása.
Az adszorpciós Immobflizálás alumíniumklorid, bentonlt, kalcium-karbonát, cellulóz, kollagén, ioncserélő gyanta, kalinjt, Sephadex, szilikagél és titánnal bevont saválló acél hordozóanyagokkal ismert.
Ahogy később ismertetjük, a találmány szerinti eljárás az adszorbeáit enzim-rendszerek széles körénél alkalmazható, de különösen alkalmas immobflizált glukóz-izomerázt használó folyamatok javítására.
A legtöbb fruktózt iparilag (keményítőből származó) glükóz fruktózzá való izomerizálásával állítják elő valamely alkalmas reaktorban, amelynek során glükóz-oldatot vezetnek át immobfllzált glukóz-izomeráz-ágyon. A távozó termékfolyadék fruktóztartalmát jeflegzetesen állandó szinten, például 40-44%-on tartják a reaktoron való átfolyási sebesség szabályozásával. Mihelyt az immobilizált enzim természetes módon bomlik hő hatására és kémiai anyagok okozta inaktiválódás folytán, az átfolyási sebességet szabályos időközökben csökkentik. Abbán az esetben, ha az átfolyási sebesség azt az értéket éri el‘, amelynél további csökkentés nem kedvező, akkor az immobilizált enzimet új immobfllzált enzimággyal helyettesítik. Mivel valamely kolonna átfolyási sebessége annak élettartama alatt változhat, például 50 GPM-től 5 GPM-lg, számos kolonnát kell üzemeltetni közelítően állandó termelési sebesség elérésére.
Különösen használható rendszerek vannak leírva glukóz-izomeráz immobflizálására a 3,788.945, a 3,909.345, a 4,110.164, a 4,168.250 és a 4,355.117 számú USA-beli szabadalmi leírásokban. A 3,960. 663 számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetett megoldás szerint oldható glukóz-izomerázt adnak szabályos időközökben a betáplált glükózárammal együtt az izomerizáló reaktorba, amely ímmobflizájt glukóz-izomerázt tartalmaz. A glukóz-izomerázt valamely erős bázisú anioncserélő gyantán immobfllzálják, amely felvevőképességéig van töltve oldható glukóz-lzomerázzal. Mihelyt az enzim bomlik, adszorpciós tulajdonságai megváltoznak, így az inaktív enzim leválik a hordozóanyagról és megjelenik a távozó folyékony termékben. E szabadalom szerint az elbomlott enzimet úgy helyettesítik, hogy a hordozóanyagot friss enzimmel éríntkeztetik olyan mennyiségben, amennyi elegendő a hordozóanyag teljes újratöltéséhez. Mivel a kimerült enzim folyamatosan válik az adszorbensről, a távozó folyékony terméket további lépésben tisztítani kell a szennyező enzim eltávolítása érdekében.
A találmány szerinti eljárás jelentős előnyökkel rendelkezik a hagyományos megoldásokhoz viszonyítva, mivel: (1) a műveletek egyszerűsítését, teszi lehetővé - megszüntethető a reaktoráramok szabályos időközökben történő beállítása; (2) csökkenthető a beruházás nagysága — kisebb reaktorokra van szükség néhány nagy reaktorral szemben, így megszüntethető az átfolyási sebesség ingadozása; (3) javítható a termelés szabályozása, illetve ellenőrzése - nagyobb fruktóz-szinteket lehet elérni anélkül, hogy szükség lenne az átfolyási sebesség csökkentésére több oldható enzimnek a reaktorba való adagolásával, és (4) csökkenthetők a termék finomítás! költségei - mivel a nagyon lassú átfolyási sebességek és ennélfogva a hosszú tartózkodási idők megszüntethetek, így kisebb mértékű az elszíneződés és a szagképződés.
A találmány tárgya tehát eljárás valamely immobilizált enzim állandó aktivitásának a fenntartására valamely reaktorban, amelynek során szflárd hordozóanyagon az adszorpció körülményei között az enzim olyan mennyiségét adszorbeáljuk, amely az aktivitás előre meghatározott szintjét képviseli és ez kevesebb a hordozóanyag legnagyobb felvevőképességénél, majd további enzimmennyiségeket adszorbeálunk a hordozón az előre meghatározott aktivitás fenntartására, mihelyt az előzőleg adszorbeáit enzim aktivitása az előre meghatározott szint alá csökken.
Az enzim szabályos időközökben való adagolását addig folytatjuk, ameddig a hordozóanyag legnagyobb felvevőképességét el nem érjük. A találmány szerinti eljárás jól felhasználható arra, hogy fenntartsuk valamely glukóz-izomeráz reakcióképességét, Így felhasználhatjuk fruktóznak glukózból való előállitására.
Valamely immobilizált enzimes eljárás hatásossá-22
194 304 gának a legnagyobb meghatározó tényezője annak az időtartamnak a hossza, ameddig az enzkntöltés hatásos marad. Ahogy az előzőekben említettük, az enzim természetes úton bomlik az eljárás előrehaladtával. JóDehet nem ragaszkodunk egy meghatározott elmélethez az enzimbomláshoz kapcsolódóan, de úgy véljük, hogy a hőhatás és a kémiai befolyás hozzájárul a bomláshoz.
Ennek a problémának a megoldása az, hogy csökkentjük a reagensek átfolyását az immoblizált rendszeren, amint a rendszer hatásossága csökken. Mivel azonban az átfolyási sebesség 10 vagy nagyobb faktorral változhat, arra van szükség, hogy egy kolonnasort hozzunk létre annak érdekében, hogy biztosítsuk a folyamatos teljesítményt. Más megoldás az lehet, hogy szabályos Időközökben leállítjuk a rendszer működését, eltávolítjuk a kimerült enzimet és újra töltjük friss enzimmel a hordozóanyagot vagy ahogy a 3,960.663 számú USA-beli szabadalomban leírták — meghatározott időközökben friss enzimet adagolunk és a kimerült enzimet az elutáumba vezetjük.
A találmány szerinti módszer az előzőekben említett eljárás megközelítése annyiban, hogy friss enzimet adhatunk a rendszerhez anélkül, hogy szüneteltetnénk a műveletet, a teljesítményt állandó szintben tarthatjuk vagy - kívánt esetben — növelhetjük és a távozó folyékony termék lényegében mentes marad kimerült enzimtől.
A találmány szerinti eljárás olyan módszert ad, amelynél az lm mobilizált rendszer készítésének a kezdetén az enzimet olyan mennyiségben· adjuk a hordozóanyaghoz, amely kevesebb az adszorbens legnagyobb felvevőképességénél, például a hordozóanyag nem teljes mértékben töltött, így az állandó teljesítményt fenntartjuk friss enzimnek a bevitelével, amint az szükséges, mindaddig, ameddig a hordozóanyag legnagyobb felvevőképességét el nem éljük.
Mivel az immobilizáláson nyugvó adszorpciós módszerek visszatükrözik az enzimtöltés és a hordozóanyag közötti kölcsönhatásokat, az enzim és a hordozóanyag közötti hídrofób kölcsönhatásokat és hasonló jelenségeket, a különleges enzim-hordozóanyag kombináció megválasztását tapasztalati úton kell meghatározni.
Használható hordozóanyagok a következők:
1. Gyengén bázisos poUsztirolgyanták, így az Amberlite IRA-93, Diaion WA-30, Diaion WA-11, Amberlite IR-45,
2. Gyengén bázisos (-N/R)2 fenol-formaldehldgyanták, így a Duolite EA-561, Duolite ES-562, Duolite ES-568,
3. Erősen bázisos ( N/R)3polisztírol-gyanták, így az XE-352, Amberlite IRA-900, Amberlite IRA-904, Amberlite IRA-938, GIA-01, Diaion PA-308, Diaion PA-304, Diaion SA-21 A, Sumltomo Resin,
4. Micellás enzimadszorbensek, fgy a DEAFSephadex (derivált térhálósított dextrán), DEAEGlycophase (szabályozott pórusú szénhidráttal bevont és derivált üveg), OAE-Glycophase (erősen bázisos a fentihez képest), DEAE-Blogel A (derivált térhálósított agarózgél gömbök), Selectacel DEAE cellulóz granulátum), Vlstec D2 és D3 (DEAEcellulóz granulátum viszkózból), DEAE Sephacel (gömbalakú DEAE-cellulóz), DEAE-cellulózgömbök (4,080.022 számú USA-beÚ szabadalom), szabályozott pórusú üveg és szabályozott pórusú alumíniumoxid, titándjoxld, cirkóniumoxld.
Előnyös olyan hordozóanyagok használata, amelyek gyengén bázikus anjoncserélő anyagok. Legelőnyösebbek a DEAE-Sephadex vagy a DEAE-Cellulose típusú hordozóanyagok.
Az enzimek széles változata adszorbeálható a fenti hordozóanyagokra. A megfelelő hordozóanyagot a szakember könnyen kiválaszthatja anélkül, hogy szüksége lenne kísérletezésre. Az előnyösen alkalmazható enzimek a glukóz-izom eráz, a glukoamfláz, az aminoaciláz, invertáz, /J-glukamáz, a glukóz-1-oxldáz és a glukóz-2-oxjdáz'.
Abban az esetben, ha az immobfllzálás egyedül elektrosztatikus vonzáson alapszik, akkor lehetőség van a kötések szétbontására, ha az ionerősség, pH vagy a reakcióhőmérséklet változik. Előnyös, ha olyan enzimet választunk, amely nagyon erősen kötődik a hordozóanyaghoz annak érdekében, hogy a lehető legkisebbre csökkentsük ezeket a hatásokat. Más változatban lehetőség van a protein-töltés növelésére kémiai módosítássál, ahogy ezt amílo-glukozidázzal végezte Solomon és Levine [Biotechn. Bioeng. 16 : 1161 (1974)]. Egy különösen használható enzim a találmány szerinti gyakorlatban a glukóz-izomeráz.
Az alábbi példákban, melyek a találmány szemléltetésére szolgálnak, az eljárást részletesen leírjuk egy különleges enzim/hordozóanyag kombinációra.
1. példa
Ebben a példában azt írjuk le, hogy szabályos időközökben részben tisztított, oldható glukózizomerázt viszünk be egy izomerációs reaktorba, amely részben töltött vivőanyagot tartalmaz és ezt olyan mennyiségben visszük be, hogy lényegében állandó izomerizációs sebességet tartsunk fenn emelt szinten további 19 hétig.
Az oldható enzim tisztítása
1460 ml mennyiségű Streptomyces rublginosus fermentációs táptalajt szűrünk és a sejteket ismét szuszpendáljuk 730 ml ionmentesített vízben, majd még kétszer szüljük. Ezután a sejteket feliszapoljuk 1460 ml ionmentesített vízben. A szuszpenzió pHját 6,5-re állítjuk be hígított HCl-lel és 10 mg lizozjm-ot és 1700 ppm Variquat-ot (dimetfl-alkilbenzilammónium-klorid) adunk hozzá. Az elegyet 40°C-on 3,6 óra hosszat inkubáljuk óvatos felső keverés közben annak érdekében, hogy kivonjuk az oldható izomerázt a sejtekből. Az oldható enzimet szűréssel kinyerjük a roncsolt sejtekből és vizsgáljuk 18 IGIU/mlnél. [Lloyd, N. E., Khaleeluddín, K és Lamm, W. R. (1972), Cereal Chem. 49, 544 oldal irodalmi helyen Ismertetett módon]. Az IGIU (International Glucose Isomerase Unit — nemzetközi glükóz Izomeráz egység) az enzim olyan mennyisége, amely katalizálja D-glükóznak D-fruktózzá való átalakítását 1 pmól/ perc sebességnél és meghatározott körülmények kiözött (pH = 7,0, 60öC, 2,0 mól glükóz, 0,2 mól Mg**, 0,001 mól Co ,’ 0,2 mól nátrium-maleát-puffer).
Vivőanyag immobiiizáidshoz
Oldható glükóz-izomeráz immobllizálásához granulált DEAE-cellulózt (GDC) használunk. Az általános készítési mód abban áll, hogy őrölt cellulózt és nehezítő anyagot műanyaggal agglomerálunk és utána a cellulózt dletfl-aminoetfl-kloriddal reagáltatjuk annak érdekében, hogy gyenge bázisú anyaggá alakítsuk, ahogy a 4,355.117 számú USA-beli szabadalomban le van írva.
194 304 kg C-100 őrölt cellulóz és 11 Lg kalcínált alumínlum-oxjd keverékét 27 kg nagy szilárdságú poHsztlrollal 200°C-os hengerezéken addig kezeljük, ameddig a műanyag meg nem olvad és a keverék homogén nem lesz. A granulált homogén cellulóz-elegyet lehűtjük, megőröljük olymódon, hogy többször átvisszük kalapácsos malmon és utána szitáljuk valamely 40-80 mesh méretű szitán (USA szabvány) Ilyen szemcseméretű frakció elkülönítése végett. A szítált anyagból 16 kg-ot feBszapoIunk olyan alkáll-szulfát-oldattal, amely 17 kg nátrium-szulfátot, 2,2 kg nátrium-hidroxidot és 19 liter vizet tartalmaz. A szuszpenziót 40eC-ra melegítjük, és
6,4 kg 50 %-os dietíl-aminoetíl-klorid-hídroklorid vizes oldatot adunk a szuszpenzióhoz keverés közben 115 ml/perc sebességgel (körülbelül 1 óra leforgása alatt). A szuszpenziót további 30 percig keverjük, 3,2 liter 50%-os NaOH-oldatot adunk hozzá és újból hozzávezetünk 6,4 kg 50%-os dietfl-amlnoetfl-klorjd-hidroklorid-oldatot. A szuszpenziót 60eCra melegítjük, 57 liter vízzel hígítjuk, a pH-t 4,5-re állítjuk be HCl-lel és 60 mesh méretű rázószltán mossuk. A GDC-t ismét feliszapoljuk, a pH-t 7,0—
7,5-re állítjuk be és egy 0,25 mm szíta lyukbőségfl szitán víztelenítjük.
A vivőanyag adszorpciós felvevőképességét úgy méljük, hogy 100 ml oldható enzimet adunk 2,63 g száraz bázisos vivőanyaghoz, a pH-t 7,0-re állítjuk be és a szuszpenziót óvatosan keverjük 5 óra hosszat. Az adszorpciót úgy követjük, hogy egyenértékű mennyiségeket meghatározott időközökben szűrünk és mérjük az oldható izomeráz aktivitását. -
Idő Oldható aktivitás Adszorbeált
óra IGlU/ml
0 18,0 0
0,25 12,7 29,4
1 5,8 67,8
2 2,5 86,1
3 1,2 93,3
4 0,4 97,8
5 0 100
A vivőanyag mért felvevőképessége oldható izomerázra körülbelül 584 lGIU/g szárazanyag.
Kezdeti enzim-immobilizáTás GDC-n
GDC vívőanyagot részlegesen töltünk oldható izomerázzal körülbelül 25% felvevőképességig. Ennek során GDC-t (14,8 g szárazanyag) feliszapolunk ionmentesített vízben és a pH-t 7,0—7,1-re állítjuk be. A szuszpenziót levegőmentesítjük vízsugárszivattyúval létesített vákuumban szobahőmérsékleten 60 percig és utána 24 mm átmérőjű és 288 mm hosszú Ace Glass Adjustachrom köpennyel ellátott üvegkolonlában töltjük, amely frlttelt fenékkel rendelkezik. Az ágyat 85 mm mélységig megtöltjük. Ezután üveggömböcskéket helyezünk az ágy tetejére (96 mm) az áramlás elosztására. A GDC-t megtöltjük olymódon, hogy 145 ml (2600 IGIU) oldható izomerázt folyatunk lefelé az ágyon keresztül 1 ml/perc sebességgel szobahőmérsékleten. Oldható aktív anyag nem megy át az ágyon.
Immobílizált izomeráz-aktivitás vizsgálata
A vízköpenyt a kolonnán 61 C-ra temperáljuk, majd 50%-os kristályos glükóz-oldatot, amelynek a
Rli ja 7,8 és 5 mmól MgSO4-et, valamint 5 mmól lallSOj-at tartalmaz, Indítunk lefelé az Immobflizált Izomeráz-ágyon át 0,4 ml/perc átfolyási sebességgel. Az oszlopot 16 óra hosszat járatjuk. Elemzés céljára ezután mintát veszünk a termékből és az immobfllzált izomeráz aktivitását a következő egyenlettek meghatározzuk.
c = RC I„ —I„
Et In
Ebben a képletben
Et » teljes immobjlizált aktivitás IGIU-ban R * átfolyási sebesség ml/órában C monoszaharid-koncentráció g/ml-ben kr = reakciósebességi állandó 61 °C-on (0,019 g/IGIU/óra)
I - távozó termék izomeré dós foka _ fruktóz-koncentrádó_ monoszacharld-koncentrádó I = I beáramló anyag = 0 kristályos dextrózra Ie = I egyensúlynál = 0,510 61 C* -on e Az I izomerádós fokot polarimetriásan mérjük a következő módon. A kolonnába bevitt anyag és a távozó termék mintáit 20-szorosára hígítjuk ionmentesített vízzel, majd 1 óra hosszat állni hagyjuk azért, hogy a rotációs egyensúlyt elérjük. A rotációs méréseket Perkin-Elmer Model 241 polariméteren méljük 25 C°-on egy 576 nm hullámhosszúságú higanyforrással. Az eszközt vízzel nullázuk a cellában és a rotációértékeket a hígított betáplált anyag és a távozó termék fokában mérjük.
bemenő rotádó - kimenő rotádó
I “ g monoszacharid/ml hígított bemenő (x faktor) vagy elmenő anyag (2) ahol I = I - Ιθ faktor = 7-7—7“—β-——Ι/[%] - (Ofl)
D = hígítás! faktor (5 ml — 100 ml) = 20
L = polariméter cellahossza - 1 dm (aj - [aj = fajlagos rotádó (forgatóképesség) változása tiszta glükóznak tiszta fruktózzá történő alakítására: higanyfénnyel mérve = 167,35 faktor = 0,1195
A kísérleti módszerrel meghatározott immobflizált aktivitás 1548 IGIU-nak adódott, amely azt mutatja, hogy a vivőanyagra töltött 2600 IGIU oldható aktivitásból 60% jelent immobílizált aktivitást.
Izomerizálás és enzimadagolds szabályos időközökben
Szárazanyagra számítva 95% glükózt, 5 mmól MgS04-et és 5 mmól NaHSO3-at tartalmazó 50%-os kukóricakeményítő hldrolizátum-oldat pH-ját 7,8-ra állítjuk be és elkezdjük lefelé folyatni immobílizált izomeráz-ágyon keresztül 61°C-on. A kezdeti átfolyási sebességet az (1) egyenletből számítjuk, amely szerint a fruktózzá történő átalakulás körülbelül 44%hak adódik. Ezt körülbelül 17 ml/óra átfolyási sebességet állandóan fenntartjuk, kivéve az immobílizált aktivitás mérése alatt. A távozó tennék fruktóztartalmát lényegében az izomerizádó fokának a meghatározására leírt módszenei mérjük fruktóz%= 100 Ij, e képletben d = a távozó termék monoszacharld tartalma az összes szárazanyag részeként kifelezve.
A fruktózszint fokozatosan körülbelül 40%-ra csökken 16 napos időszak alatt. Ekkor először adagoljuk az oldható enzimet. Az Immobílizált aktivitás vizsgálata azt mutatja, hogy körülbelül 800 IGIU
194 304 szükséges az aktivitásveszteség pótlására és a fruktózzá alakulás 44%-ra való emelésére.
Ennek megfelelően glükóz-oldathoz, amely a fenti sókat tartalmazza. A kolonna betápláló vezetékét az g enzimet tartalmazó glükóz-oldathoz kapcsoljuk és 0,3 inl/perc sebességgel engedjük lefolyni az egészet.
Az enzhnadszorpdós folyamat alatt képződő termékből mintát veszünk és megvizsgáljuk. A vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy oldható izomerázt nem tartalmaz. A vizsgálatot úgy végezzük, hogy a 10 terméket tartalmazó mintát 16 óra hosszat inkubáljuk 61°C-on és méljük a fruktóztartalom növekedését. Ezután kristályos glükózból készült oldatot folyamatosan táplálunk be azért, hogy vizsgáljuk a további immobüizáit aktivitást. A tápvezetéket vissza- 1_ kapcsoljuk a keményítő-hidrolizátumhoz és a távo- 155 zó termék fniktózszintjét 44%-ra állítjuk.
A folyamatsort, amely abban áll, hogy a fruktózszintet a távozó termékben fokozatosan körülbelül 40%-ra engedjük csökkenni, a tápvezetéket egy kristályos glükózból készült oldathoz kapcsoljuk az 20 Immobilizált aktivitás mérésére, oldható enzimet adagolunk a betáplálásra kerülő glükózáramba, újból megvizsgáljuk az immobilizált aktivitást és a tápvezetéket visszakapcsoljuk a kukoricakeményítőhidrolizátumhoz, 17 héten keresztül fenntartjuk.
A kísérlet fennmaradó 10 hete alatt a folyamatsort 25 módosítjuk annak érdekében, hogy megszüntessük az immobilizált aktivitás mérését az enzimadagolás előtt és után. Ezután szabályos időközökben állandó oldható enzimmennyiséget adagolunk. A fruktóztartalmat csupán az önkényesen megválasztott 40—
44% határok között engedjük változni, amelyet az átfolyási sebességgel tartunk ezen az állandó szinten. Természetesen szőkébb határokat is választhatunk, de ez az oldható enzim gyakoribb adagolását teszi szükségessé.
7,5 hetes működés után az enzimaktívltást megkétszerezzük a kolonnában, amelynek csupán olyan hatása van a műveletekre, hogy az átfolyási sebesség növelése válik szükségessé a 40-44%-os fruktóztartalom elérése céljából. Mintegy 13 hetes üzemeltetés után a sószinteket a betáplálásra kerülő kukoricakeményítő-hidrolizátumban 1 mmól MgS04-re (5 mmólról) és 2 mmól NaHSO3-ra (5 mmólról) csökkentjük.
Az enzimtöltés során a távozó tennék vizsgálata a 20. hétnél bizonyos csökkenést mutat az oldható aktivitásban. A hiány észlelése előtti utolsó enzimadagolás az összes adszorbeált enzim értékét 649 IGIU/g-ra növeli vagy szorosan megközelíti a kezdetben mért 684 IGIU/g értéket. A hiány növekszik az ezt követő utánadagolási műveletek során, bár elegendő friss enzim adszorbeálódott ahhoz, hogy a fruktózzá alakulást 40% felett tartsuk. Az a tény, hogy még enzim adszorbeálódott a kezdeti mérés után, a felvevőképesség növekedését mutatja és bizonyos mennyiségű Inaktív enzim deszorbeáiódott.
Az I. táblázat összefoglalja a fruktóztermelést és az enzimadagolást 27 hetes kísérlet Idejére. A termelt fruktóz mennyiségét a szárazanyagra számított 43%os fruktózszirup gramm-mennyiségeként fejezzük ki. A hetenkénti tényleges fruktóztermelés adatait 43%-os fruktóztermelésre szabályoztuk.
I. Táblázat
Izomeráció és enzimadagolás összefoglalása
Hét Enzimadagolás IGIU Enzimfelhalmo- zódás IGIU Átlagos fruktóz % Felhalmozódó fruktóz g 43% szárazanyag Enzimhatásosság IGIU/g 43%-os fruktóz
1 2600 2600 43,7 2059 1,26
2 42,5 3606 0,72
3 720 3320 39,1 4851 0,68
4 42,3 6533 0,51
5 43,1 8292 0,40
6 41,6 9891 0,34
7 39,8 11298 0,29
8 3200 6520 39,5 12379 0,53
9 44,7 15293 0,43
10 44,6 18302 0,36
11 43,5 20476 032
12 43,6 22789 0,29
13 470 6990 41,1 24856 0,28
14 940 7930 41,4 26764 030
15 44,3 29322 0,27
16 40,4 31298 0,25
17 940 8670 43,4 33733 0,26
18 40,7 35433 0,24
19 940 9610 43,2 37949 0,25
20 940 10550 42,7 40162 036
21 42,0 42264 0,25
22 940 11490 433 44497 036
23 41,9 46730 0,25
24 940 12430 41,9 48810 035
25 44,5 51011 0,24
26 43,0 52737 0,24
27 770 13200 41,1 54528 034
194 304
2. példa
Valamely kolonnát üzemeltetésre elkészítünk olymódon, hogy nagy tisztaságú oldható gjükóz-lzomerázt használunk a vivőanyag részleges terhelésére, illetve töltésére kezdetben és az ezt követő adagoláshoz. A kolonnában végzett műveletek ugyanazok, mint az 1. példa esetében annyiban, hogy a kukoricakeményítő-hidrolizátum átfolyási sebességét állandó értéken tartjuk és az oldható enzim a kristályos glükóz-oldatban történő betáplálását a beadagoló vezeték segítségével végezzük. Ilymódon a fruktózzá való átalakulását 40—44% értéken tartjuk 14 hétig. A betáplált 45%-os kukoricakeményítő hidrolizátum körülbelül 95% glükózt, 1,5 mmól MgS04-et és 2,0 mmól NaHSO3-at tartalmaz. A betáplált anyag pHját 7,8 körüli értékre szabályozzuk, így a távozó termék pH-ja 7,5 lesz. Az immobilizált enzimágy hőmérsékletét 60 C°-on tartjuk.
Oldható glükóz-izomeráz tisztítása
Streptomyces rubiginosus fermentációs táptalajt extrahálunk avégett, hogy felszabadítsuk az oldható glükóz-izomerázt a sejtekből az 1. példában megadott módon azzal az eltéréssel, hogy a sejteket nem választhatjuk el a táptalajtól és az extrahálás előtt mossuk. Ezután egy 2350 ml-es adag szűrt kivonatot tisztítunk szemcsés DEAE-ceDulóz kolonnán való frakcionálással. A szemcsés DEAE-cellulóz kolonna ugyanolyan anyagból áll, mint az immobilizált enzim részére alkalmazott vivőanyag az 1. példánál. A kolonna elkészítéséhez 300 g szárazanyagra számított GDC-t egyensúlyba hozunk 10 mmól Trispufferrel és a szuszpenziót egy 48 mm-es kromatografáló kolonnába töltjük egységes ágy készítése érdekében. A kolonnát 2 liter 10 mmólos Tris-pufferrel mossuk, ameddig a távozó termék pH-ja körülbelül 7 nem lesz.
A 29,3 IGIU/ml-t tartalmazó enzim-oldatot az előkészített kolonnán lefelé folytatjuk 5 ml/perc átfolyási sebességgel. Az enzim bevitele után a kolonnát 3,5 liter 10 mmólos Tris-pufferrel készített 0,1 mólos NaCl-oldattal mossuk 7-es pH-η 10 ml/perc átfolyási sebesség mellett. A távozó termék enzimtartalmát frakciónként ultraibolya abszorpcióval és enzimpróbával mutatjuk ki. Azokat a frakciókat, amelyeknek nagyobb az IGIU/ml-tartalmuk 20-nál, összegyűjtük (900 ml) és ultraszűréssel tisztítjuk. Az összegyűjtött frakciók ultraszűrését egy Amicon XM-100 membránnal végezzük egy Amicon 407 cellában keverés közben 0,7 105 Pa nitrogéngáz légkörben. Az ultraszűrőn visszamaradt anyag 800 IGlU/ml körülbelül 50%-os tisztaságú enzim. Vivőanyag immobiKzáláshoz
GDC vivőanyagot (7,75 g szárazanyag) bevi..Λ szünk egy 1. példában leírt üvegkolonnába. A vivőanyagot tisztított enzimmel töltjük felvevőképességének körülbelül 25%-álg olymódon, hogy az oszlopon lefelé szivattyúzunk 50%-os kristályos glükóz-oldatot (pH = 7,8, 4 mmól MgSO4, 5 mmól NaHS03), amely 136 ml 1/40-re hígított tisztított enzimet (2720 IGIU) tartalmaz, 0,4-0,7 ml/perc átfolyási sebességgel. A távozó folyadékban nem volt kimutatható oldható enzim. A kristályos glükózoldat (pH = 7,8, 5 mmól MgS04) 5 mmól NaHSO3) átfolyatását folytatjuk és a kolonna-köpenyt vízzel temperáljuk, olymódon, hogy a kolonnaágy hőmér20 séklete 60°C legyen.
immobilizált aktivitás vizsgálata
Az immobilizált aktivitást az 1. példában leírt módszerrel határozzuk meg. Az aktivitás mértéke Í686 IGIU volt, amely 62% adszorpciót képvisel.
Izomerizálás és enzimadagolás szabályos időközökben
Kukoricakeményítő-hidrolizátumot vezetünk át immobolizált enzimágyon és az átfolyást úgy irányítjuk, hogy a fruktózzáalakulás 40—44% legyen. Az át__ folyási sebességet körülbelül 0,35 ml/perc állandó értéken tartjuk a kísérlet folyamán. Amint a fruktózszint csökken az enzim bomlása miatt, akkor körülbelül 20 ml 434 IGIU értékű hígított, tisztított oldható izomerázt adunk egy 50%-os kristályos glükózoldathoz (pH = 7,8,5 mmól MgS04, 5 mmól gg NaHSO3 ) és az oldatot átszivattyúzzuk az ágyon körülbelül 0,4 ml/perc sebességgel. Adszorpció után a betápláló vezetéket visszacsatoljuk a kukoricakeményít-hidrolátumhoz. A Π. táblázatban az izomerálás előrehaladását és az enzimadagolást foglaljuk össze. Miként az 1. példánál, úgy itt is állandó fruk40 tóz7.á történő átalakulást tartunk fenn állandó átfolyási sebességgel olymódon, hogy szabályos időközökben oldható izomerázt adagolunk.
Π. Táblázat
Izomerizáció és enzímadagolás összefoglalása
Hét Enzimadagolás IGIU Enzimfelhalmozó- zodás IGIU Átlagos fruktóz ? % Felhalmozódó fruktóz g 43 % szárazanyag Enzimhatásosság IGIU/g43 %-os szárazanyag
1 2720 ' 2720 33,5 1608 1,69
2 434 3154 413 3149 1,00
3 434 3588 42,9 4756 0,75
4 3588 43,6 6117 0,59
5 434 4022 42,3 8236 0,49
6 4022 43,1 9664 0,42
7 434 4456 41,6 11240 0,40
8 434 4890 41,0 12924 0,38
9 4890 41,9 ! 14585 0,34
10. 434 5324 45,1 16366 0,33
11 5324 43,2 18152 0,29
12 434 5758 42,1 19535 0,29
13 5758 42,4 21108 0,27
14 6 5758 39,7 22624 0,25
194 304
A fenti példák egy előnyösen alkalmazható enzimrendszerre vonatkoznak, de a szakember minden különösebb nehézség nélkül más enzlm/hordozó kombi nációt is kiválaszthat, mely a találmány szerinti el Q járás során jó eredménnyel felhasználható.
Az alábbi táblázat (Handbook of enzyme blotechnology, fírst publlshed in 1985, Ellis Hozwood Limited) néhány működőképes enzlm/hordozó kombinációt Ismertet.
Ionos kötéssel előállított immobilizált enzimek
Hordozó
Anion cserélők DEAE-cellulóz
Enzim
Irodalom
AE-ceDulóz TEAE-cellulóz _ DEAE-Sephadex®
OAE-Sephadex®
DEAE-BituGer A Amberlite^ IRA 93 Amberllte® IRA 94 Amberlite® IRA 910 Amberlite® IRA 938 Kation cserélők CM-cellulóz
Cellulóz foszfát
CM-Sephadex,
SP-Sephadex®
Dextran szulfát Amberlite® IRC-50 Amberllte® IRC-200
Glükoamfláz (EC 3.2.1.3)
Foszfodiészteráz (EC 3.1.4.1) D-glükóz-izomeráz (EC 5.3.1.18)
Inulináz (EC 3.2.1.7)
Metanol oxidáz i Dextranszukráz (EC 2.4.1.5)
Aminoacfláz (EC 3.5.1.14)
Korldazon dihidrodlal deWdrogenáz A és B D-glükóz-izomeráz (EC 5.3.1.18) Pullulanáz (EC 3.2.1.41) D-glükóz-izomeráz (EC 5.3.1.18)
Fenol 2-monooxigenáz (EC 1.14.13.7) Dextranszukráz (EC 2.4.1.5) /3D-fruktofuranozidáz (EC 3.2.1.26) Hexokináz (EC 2.7.1.1)
Kreatin kináz (EC 2.7.3.2) '
Karbamojl foszfát szintetáz (EC 6.3.4.16/6.3.5.5)
Fenol 2-monooxlgenáz (EC 1.14.13.7) D-glükóz oxidáz (EC 1.1.3.4) β-D-fruktofuranozidáz (EC 3.2.1.26) D-gJükóz óxldáz-(EC 1.1.3.4)
D-glükóz oxidáz (EC 1.1.3.4)
Penicillin amldáz (EC 3.5.1.11) Aminoacil-tRNA szlntetázok β-D-fruktofuranozidáz (EC 3.2.1.26) Dextranszukráz (EC 2.4.1.5),
Glükoamfláz (EC 3.2.1.3)
Laktát dehidrogenáz (EC 1.1.1.27) Koleszterol oxidáz (EC 1.1.3.6( 0-D-fruktofuranozidáz (EC 3.2.1.26) Oltóenzim
Maeda et al. (1979)
Aukatí etal. (1978)
Huitron Limon-Lason (1978) Guiraud et al. (1981)
Barratl etal. (1978)
Kaboli Reilly (1980)
Szwajcer et al. (1981)
Kefleretal. (1979)
Huitron Limon-Lason (1978) Ohba etal. (1978)
Huitron limön-Lason (1978) Kjellén Neujahr (1979 1980) Kaboli Reilly (1980)
Woodward Wiseman (1978) Miura et al (1979)
Miura et al. (1979)
Miura et al. (1979)
Kjellén Neujahr (1979 1980) Kiéi etal. (1978)
Ooshima et al. (1980)
Kiéi et al. (1978)
Kiél et al (1978)
Carleysmlth et al (1980)
Yamada (1978)
Woodward Wisemann (1978) Kaboli Reilly (1980)
Adachi et al. (1978)
Klinov et al. (1979)
Cheetham (1979)
Ooshima et al. (1980)
Gouges et al. (1979)

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás Immobilizált enzim aktivitásának szlntentartására valamely reaktorban, azzal jelle- 45 m e z v e, hogy
    a) szilárd hordozóanyagon az adszorpció körülményei között az enzim olyan mennyiségét adszorbeáljuk, amely az aktivitás egy előre meghatározott szintjét képviseli és ez kisebb a hordozóanyag legnagyobb felvevőképességénél, 50
    b) az enzlmaktívitást folyamatosan ellenőrizzük, és
    c) további enzimmmenylségeket adszorbeálunk a hordozóanyagon az előre meghatározott aktivitásszint fenntartására, mihelyt — a mérés alapján — az előzőleg adszorbeált enzim aktivitása az előre mégha- 55 tározott szint alá csökken.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hordozóanyagként gyengén bázisos anioncserélő adszorbenst használunk.
  3. 3. A 2. Igénypont szerinti eljárás, azzal jel- -q 1 em e z v e, hogy gyengén bázisos anioncserélő ou adszorbensként sztriol-divinll-benzol kopolimert, poUsztírol-fenol gélt, polisztírol-poliamin gélt, dietíl-amlno-etll keresztkötéses dextrán-ágy gélt vagy dletfl-amlno-etfl cellulóz gélt használunk.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szilárd hordozóként dietfl-amlno-etfl keresztkötéses dextrán-ágy gélt vagy dletö-amlno-etil cellulóz gélt használunk.
  5. 5. Az 1-4. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal j e 11 e m e z v e, hogy a hordozóanyag legnagyobb felvevőképességének 1-90%-át kitevő enzimmennyiséget alkalmazunk.
  6. 6. Az 5. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az említett felvevőképesség 10—50%-ának megfelelő enzimmennyiséget alkalmazunk.
  7. 7. A 6. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az említett felvevőképesség 25%ának megfelelő enzimmennyiséget alkalmazunk.
  8. 8. Áz 1-7 Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az enzimaktivitást úgy ellenőrizzük, hogy szabályos időközök-72
    194 304 ben meghatározzuk az enzim által képzett tennék mennyiségét.
  9. 9. Az 1-8. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a további enzimmennyiséget az immobfljzált enzimreakció folyamata során adagoljuk.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzaljel1 e m e z v e, hogy a további enzimet a betáplált anyagba visszük be.
    '.
  11. 11. Az 1. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy enzimként glükóz-izomerázt használunk.
  12. 12. A 11. Igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy termékként fruktózt állítunk elő és a betáplált anyag glükózt tartalmaz.
  13. 13. Az 1-12. Igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan enzimet használunk, amely az eljárás során mind aktív, mind Inaktív formában a hordozón adszorbeálva van jelen.
  14. 14. A 11. vagy 12. igénypont szerinti eljárás, azzál jellemezve, hogy az immobfilzált glükóz-izomerázt valamely glükóz-oldattal étintkez5 tétjük olymódon, hogy folyamatosan termeljünk 40-44% fruktózt.
  15. 15. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
    a) valamely szilárd hordozóanyagra adszorpciós körülmények között olyan glükóz-izomeráz mennyl10 séget adszorbeálunk, amennyi képes arra, hogy 40— 44% fruktózt tartalmazó terméket képezzen, és amely a hordozóanyag legnagyobb felvevőképességének 3 25%-a.
    b) ellenőrizzük a 40-44% fruktózt tartalmazó # - termék képződését és 1 ° c) további glükóz-izomeráz mennyiségeket adszorbeálunk a hordozóanyagra annak érdekében, hogy fenntartsuk a 40- 44% fruktózt tartalmazó tennék képzését, mihelyt az előzőleg adszorbeált glükóz-Izomeráz által termelt fruktóz 40% alá csökken.
    rajz nélkül
HU852958A 1984-08-02 1985-08-01 Process for stabilizing activity of immobilized enzyme HU194304B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US63687984A 1984-08-02 1984-08-02

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39206A HUT39206A (en) 1986-08-28
HU194304B true HU194304B (en) 1988-01-28

Family

ID=24553722

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU852958A HU194304B (en) 1984-08-02 1985-08-01 Process for stabilizing activity of immobilized enzyme

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0171258B1 (hu)
JP (1) JPH0611234B2 (hu)
AT (1) ATE71142T1 (hu)
BE (1) BE903010A (hu)
CA (1) CA1248896A (hu)
CH (1) CH664973A5 (hu)
DE (1) DE3585060D1 (hu)
FI (1) FI91279C (hu)
FR (1) FR2568586B1 (hu)
HU (1) HU194304B (hu)
IT (1) IT1187722B (hu)
LU (1) LU86030A1 (hu)
SU (1) SU1720492A3 (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS62248487A (ja) * 1986-04-22 1987-10-29 Dentaru Kagaku Kk グルカナーゼを固定化したアパタイトおよびその製造法
CA2778095A1 (en) * 2012-05-17 2013-11-17 Co2 Solutions Inc. Activity replenishment and in situ activation for enzymatic co2 capture packed reactor

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU467493B2 (en) * 1973-09-13 1975-12-04 Cpc Internationalinc Method of dextrose isomerization
JPS571997B2 (hu) * 1973-09-13 1982-01-13
DE2821890A1 (de) * 1978-05-19 1979-11-22 Dynamit Nobel Ag Verfahren zur regenerierung von enzym-immobilisaten
CA1143308A (en) * 1980-03-10 1983-03-22 Guan-Huei Ho High performance immobilized enzyme compositions by multi-layering immobilization offering a high amount of activity per unit volume
US4411996A (en) * 1982-06-30 1983-10-25 Nabisco Brands, Inc. Process for isomerizing glucose

Also Published As

Publication number Publication date
FR2568586A1 (fr) 1986-02-07
LU86030A1 (fr) 1986-02-12
CH664973A5 (fr) 1988-04-15
IT8521816A0 (it) 1985-08-01
BE903010A (fr) 1986-02-03
JPH0611234B2 (ja) 1994-02-16
ATE71142T1 (de) 1992-01-15
FI91279C (fi) 1994-06-10
DE3585060D1 (de) 1992-02-13
FI852989L (fi) 1986-02-03
EP0171258B1 (en) 1992-01-02
IT1187722B (it) 1987-12-23
EP0171258A2 (en) 1986-02-12
EP0171258A3 (en) 1989-04-12
HUT39206A (en) 1986-08-28
CA1248896A (en) 1989-01-17
FI91279B (fi) 1994-02-28
FI852989A0 (fi) 1985-08-02
FR2568586B1 (fr) 1990-04-13
JPS6140791A (ja) 1986-02-27
SU1720492A3 (ru) 1992-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Antrim et al. Glucose isomerase production of high fructose syrup
US3868304A (en) Method of making fructose with immobilized glucose isomerase
US4713333A (en) Immobilization of biocatalysts on granular diatomaceous earth
JPH02291265A (ja) 水―不溶性グルコースイソメラーゼ結晶およびその製造法
KR940005581B1 (ko) 효소의 고정화방법 및 고정화 효소
JPH082311B2 (ja) ポリアゼチジンポリマー固定化微生物細胞による有用物質の製造方法
US3847740A (en) Process for the production of levulose-bearing syrups
FI79557C (fi) Foerfarande foer isomerisering av glukos till fruktos.
US5177005A (en) Method for maintaining immobilized glucose isomerase activity during continuous isomerization of glucose to fructose
HU194304B (en) Process for stabilizing activity of immobilized enzyme
US4614548A (en) Chromatographic separation of dextrose from starch hydrolysate
CA1178550A (en) Process for producing glucose/fructose syrups from unrefined starch hydrolysates
WO1981001418A1 (en) Process for isomerizing glucose to fructose
US3941655A (en) Method for recovering xylose isomerase
CA1213235A (en) Process for preparing high dextrose starch hydrolysates from immobilized glucoamylase
JP2000513570A (ja) 固定化された微生物によるイソマルツロースの製造方法およびそのための担体
CA1281675C (en) Product and process for increasing enzyme adsorption
US4343902A (en) Production of immobilized glucose isomerase
US4665025A (en) Process for the preparation of isoglucose
EP0014866B1 (en) An immobilized glucose isomerase system and a process for the isomerization of glucose using said system
KR0181701B1 (ko) 효소 흡착력을 증가시키기 위한 복합재 및 이의 제조방법
JPS643480B2 (hu)
KR860000306B1 (ko) 글루코오스의 이성화 방법
KR870001148B1 (ko) 고착글루코오스 이성화 효소의 제조방법
JPS62134088A (ja) 固定化酵素

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: STABRA AG,HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee