HU194070B - Method for fluorinating the surface of solid plastics - Google Patents

Method for fluorinating the surface of solid plastics Download PDF

Info

Publication number
HU194070B
HU194070B HU832733A HU273383A HU194070B HU 194070 B HU194070 B HU 194070B HU 832733 A HU832733 A HU 832733A HU 273383 A HU273383 A HU 273383A HU 194070 B HU194070 B HU 194070B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amount
chamber
gas
halogen
inert gas
Prior art date
Application number
HU832733A
Other languages
English (en)
Inventor
Gregorio Tarancon
Original Assignee
Union Carbide Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Union Carbide Corp filed Critical Union Carbide Corp
Publication of HU194070B publication Critical patent/HU194070B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J7/00Chemical treatment or coating of shaped articles made of macromolecular substances
    • C08J7/12Chemical modification
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J15/00Chemical processes in general for reacting gaseous media with non-particulate solids, e.g. sheet material; Apparatus specially adapted therefor
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08JWORKING-UP; GENERAL PROCESSES OF COMPOUNDING; AFTER-TREATMENT NOT COVERED BY SUBCLASSES C08B, C08C, C08F, C08G or C08H
    • C08J7/00Chemical treatment or coating of shaped articles made of macromolecular substances
    • C08J7/12Chemical modification
    • C08J7/126Halogenation

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Treatments Of Macromolecular Shaped Articles (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Polymers With Sulfur, Phosphorus Or Metals In The Main Chain (AREA)
  • Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
  • Liquid Developers In Electrophotography (AREA)
  • Preparing Plates And Mask In Photomechanical Process (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás műanyag felületek fluorozása. E fluorozással csökkenthető a műanyagok oldószerrel szembeni permeabilitása és növelhető a műanyagok kémiai ellenállóképessége.
Műanyagoknál — rideg és flexibilis típusoknál egyaránt - igen előnyös a fluorral történő felületi kezelés. Műanyagtartályok esetében például fluor-kezeléssel csökkenthető a falak oldószer-típusú folyadékokkal szembeni permeabilitása és növelhető a különböző folyadékokkal és gázokkal szembeni kémiai ellenállóképesség. Ilyen eljárást és készüléket ismertet a 3.998.180 számú amerikai szabadalmi leírás. Ennek, valamint más hasonló eljárásnak is azonban számos hátránya van. Az eljárások egy része az alkalmazott műveleti lépések és körülmények miatt több készülékből álló berendezést igényel, ami együtt jár a fluorgáz mozgatásával, így például a hőntartó-kamrából a kezelő-kamrába való át- és visszavezetésével, vagy nagyon kicsi vagy nagy nyomás alkalmazásával. A több készülékből álló berendezés természetesen a költségek növekedését is jelenti. Az eljárások más részénél biztonsági kérdések merülnek fel. A fluorgázra ugyanis jellemző, hogy a legreakcióképesebb, igen mérgező, korrozív hatású gáz, és oxidáló tulajdonságai révén igen hevesen reagál minden szerves és szervetlen anyaggal. így minden olyan eljárás, amely relatíve nagy nyomáson és hőmérsékleten, nagy koncentrációban fluorgázt alkalmaz, igen veszélyes. Végül egyes ismert eljárások növelik a környezetszennyezést, mivel a művelet,befejezése után fluorgáz és/vagy fluor-melléktermékek, például hidrogén-fluorid kerül a légtérbe. A biztonság, a környezetszennyezés és a több készülék problémaköre természetesen összefügg, mivel a biztonsági és környezetszennyezési kérdéseket sok esetben a készülékek számának növelésével kívánják megoldani. Ez természetesen növeli a beruházási-, üzemeltetési- és energiaköltségeket. így érthető az ipar részéről felmerülő igény a kevesebb számú berendezéssel és/vagy növelt biztonsággal dolgozó felületkezelő eljárások iránt.
A találmány célja tehát műanyagok felületének módosítására szolgáló fluorozási eljárás biztosítása, amely az eddig ismert eljárásokhoz viszonyítva kevesebb számú készüléket, nagyobb biztonsággal alkalmaz.
A találmány tárgya eljárás szilárd műanyagok felületének fluorozására, olymódon, hogy a műanyagot atmoszférikus nyomású levegővel telt, zárt rendszerű kamrába helyezzük, a rendszert leszivatjuk, fluorgázt vezetünk a rendszerbe, majd inért gáz bevezetésével a rendszer nyomását 1 .105 Pa-ra állítjuk be, a rendszert ismét leszivatjuk, majd levegőbevezetéssel a nyomást atmoszférikus nyomásra állítjuk be és a kezelt műanyagot eltávolítjuk, és jellemzője, hogy a zárt rendszerben elhelyezett műanyagot hőcserélőn keresztül vezetett levegő keringtetésével 37—92 C hőmérsékletre melegítjük, a rendszert leszivatjuk, majd a fluorozáshoz elméletileg szükséges fluorgázt maximálisan 10%-os feleslegben vezetjük be és ezt követően inertgáz, előnyösen nitrogén bevezetésével a rendszer nyomását 1 . 10s Pa-ra állítjuk be, és a fluorgáz/nitrogén elegy recirkuláltatását addig folytatjuk, amíg a fluorgáz mennyisége az eredetileg bevezetett fluorgáz mennyiségének kevesebb, mint 5%-ára csökken.
A találmány szerinti eljárás szakaszos eljárás, tehát a fluorozni kívánt tárgyakat a kamrában fluorozzuk, majd a művelet befejezése után eltávolítjuk, ezuamelynek egy .6 nr felületű sán a folyamat ismételhető.
A találmány szerinti eljárással kezelni kívánt tárgyak szerkezetüket tekintve lehetnek merevek vagy g lexibilisek, és a legkülönbözőbb méretűek, formájúak, textúrájúak. Leggyakrabban műanyagtartályok, különösen palackok kezelését végezzük, de lemezek, llmek, csövek, valamint autóalkatrészek vagy más darabokat is fluorozhatunk. Az egyetlen feltétel, hogy a tárgy szilárd legyen és felületi tulajdonságait a fluor 10 előnyösen módosítsa.
A találmány szerinti eljárás egyes lépései hagyományos berendezésben kivitelezhetek. A következőkben egy jellemző rendszert ismertetünk.
A rendszer legfontosabb része egy 141 m3 térfogatú acél tartószerkezeten álló kamra, vagy két, hidraulikusan nyitható kb 4 ajtaja van. A rendszer csővezetékein a csővégek pereme menetes kialakítású. Bár a kamra kialakítása olyan, hogy a teljes vákuum és 3 .105 Pa között bármilyen nyomást és 20 °C és körülbelül 109 °C kö-, zött bármilyen hőmérsékletet könnyedén elvisel, a találmány szerinti eljárás üzemi hőmérséklete 37 °C és 92 °C közötti érték, előnyösen 48 °C és 81 °C közötti érték, üzemi nyomása pedig 0,68 . 103 Pa és 1,01 .105 Pa közötti érték.
A kamra falai a kívánt hőmérséklet fenntartása 25 érdekében adott esetben fűthetők. A kamra alján és tetején csővezeték csatlakozások találhatók, a levegő, inért gáz és esetünkben a fluorgáz bevezetésére, valamint a recirkuláció és ieszívatás elvégzésére. Mind a kamrán, mind a csővezetéken különböző csatlakozási lehetőségek vannak kiépítve hőele30 mek, nyomás-átalakítók, gáz-mintavevők és más ellenőrző berendezések számára.
A találmány szerinti eljárásnál a gáz cirkuláltatását és a rendszer leszívatását egy vagy két egyfokozatú vákuumszivattyúval végezzük, de sorbakapcsolt forgólapátos vákuumszivattyú vagy mágne35 ses centrifugálventillátor is alkalmazható a cirkuláltatásra, a leszívatást azonban minden esetben vákuumszivattyúval végezzük.
A rendszer minden berendezése, amely a fluorgázzal érintkezésbe kerül, tehát a kamra, a csővezetékek, csőcsatlakozások és a hőcserélő passzíváit acélból, például AISI typ. 304L anyagból készül.
A rendszer hőmérsékletszabályzását egy vagy két hőcserélő látja el. Ezek mindegyike megnövelt csőfelületű és a kazán kapacitása a 141 m3-es kamra ellátása érdekében 2,9 . 104 J/s hőáramot biztosít. 45 A kamra, a hőcserélő és a keringtető szivattyú a rendszer teljes szabályozásához szükséges szelepekkel együtt sorbakapcsolva, zárt rendszert alkotnak. Abban az esetben, ha ventillátort és vákuumszivatytyút együttesen alkalmazunk, a kettőt párhuzamosan kötjük. A folyamatnál képződő melléktermékek 50 alkalmas hulladékká történő átalakítása érdekében két vagy háromfokozatú folyadékzagyos mosóberendezés kapcsolódik egy zagyszivattyún keresztül a vákuumszivattyúhoz. Az összes szelep hullámmembrános tömítésű és a teljes rendszer gondosan tömített a szivárgások megakadályozása érdekében.
A szakemberek számára érthető, hogy a találmány szerinti eljárásnál alkalmazott készülék lehet bármilyen, hagyományos, például az ismert, sterilizálási eljárásoknál is alkalmazott készülék, de más egyéb megoldás is alkalmazható. A készülék mérete továbbá csökkenthető vagy növelhető a sorozatgyártástól ου vagy az egy tételben kezelni kívánt anyag mennyiségé-21
194 070 töl fiiggően.
A folyamai a kezelni kívánt anyag kamrában való elhelyezésével indul. Ekkor a kamrában levő levegő atmoszférikus nyomású. A rendszer lezárása után megindítjuk a vákuumszivattyút vagy ventillátort a levegő cirkuláltatása érdekében, majd üzembe helyezzük a hőcserélőt is, hogy a rendszert a 37 — 92 C, előnyösen 48° - 8Í°C üzemi hőmérsékletre melegítsük. A levegőt addig melegítjük és cirkuláltatjuk, amíg a kamra belső fala és a kezelendő anyag a kívánt hőmérsékletet, előnyösen a 48° — 81 °C értéket eléri. Ennél a műveletnél a kezelendő tárgyak minden ! nedvessége eltávozik. Ha a rendszer a kívánt hőmérsékletet elérte, a vákuumszivattyú üzembehelyezésével a rendszert leszivatjuk, és a belső nyomást kevesebb mint 6,89 . 103 Pa-ra, előnyösen kevesebb mint 3,44.103 Pa-ra állítjuk be.
Ezután a rendszerbe fluorgázt vezetünk, olyan mennyiségben, hogy az az anyag kívánt mélységben való fluorozásához számított elméleti mennyiséghez viszonyítva 10%, előnyösen 5% feleslegben legyen. A fenti intervallumon belül a fluorgáz mennyiségét — amely a kezelendő anyag kívánt mélységben való fluorozásához, és így a kívánt csökkent áteresztőképesség és növelt kémiai ellenállóképesség biztosításához szükséges — kísérletek alapján határozzuk | meg. Erre a célra ez a módszer alkalmas, mivel a kezeI lendő anyag minősége, a tárgyak mérete, alakja, kéI miai összetétele, a felhasználási terület — így a fluoJ rozás kívánt mélysége - a .tárgyak száma — így az j összfelület — végtelen sok változót jelent. A kamra j mérete, valamint a fluorgáz cirkuláltatásának sebesI sége tovább növeli a számításba veendő változók
I számát.
Ι Az eljárás következő lépésében inért gázt, előnyösen nitrogént vezetünk a rendszerbe olyan mennyiségben, hogy a nyomást 1,01 . 105 Pa-ra (atmoszférikus nyomás) emeljük. Inért gázként bármilyen gáz alkalmazható, amely nem reagál a kezelendő anyaggal és a fluorgázzal, kevesebb mint 6,89 . 103 Pa parciális nyomású levegő a folyamatot nem befolyásolja. Sem fluorgáz, sem az inért gáz előmelegítése nem szükséges a bevezetés előtt.
Bár a találmány szerinti eljárásnál a fluorgáz bevezetését előnyösen az inért gáz előtt végezzük, e műveletnél különféle variációs lehetőségek alkalmazj hatók. így például betáplálhatjuk először az inért gázt, vagy inért gáz-fluorgáz keveréket, vagy először némi fluorgázt vagy inért gázt, majd ezt követően a keveréket.
Ezután a rendszer kívánt hőmérsékletét a hőcserélőn is átáramoltatott fluorgáz-inert gáz-keverék recirkuláltatásával tartjuk fent. A hőcserélő kazán-oldalán a hőközvetítő fluidum hőmérsékletét kívülről szabályozzuk. Ilymódon a rendszer izoterm körülmények között működik és ezáltal az eredmény még jobban kézbentartható. A gázkeverék lineáris sebességét is állandó értéken tartjuk. A lineáris sebesség jellemző értéke 0305 . 10'1 m/s és 30,5 . 10’* m/s közötti érték, mely elegendő a kamrában a turbulens áramlás fenntartásához. Az előzőekben megadott lineáris sebesség 1-200 közötti légcserét biztosít.
A keverék megfelelő számú recirkuláltatásával a kamrában levő fluorgáz mennyiségét az eredetileg bevezetett fluorgáz mennyiségének 5%-ára, előnyösen 2%-ára csökkentjük. A cél természetesen az, hogy az elméletileg szükséges mennyiséget reagáltassuk. Bár ez a gyakorlatban nem igen valósítható meg, a feleslegben maradó, költséges fluor-gáz mennyisége kevés és ennek kb. 99%-a hidrogén-fluoriddá alakul.
Ezt a mellékterméket a rendszer ismételt leszívatág sával távolítjuk el, a nyomást 6,89 . 103 Pa, előnyösen kevesebb mint 0,689 . 103 Pa értékre beállítva. Az eltávolított mellékterméket folyadékzagyos mosóberendezésben elnyeletjük, és ilyen formában kerül a hulladékba. Elnyelető anyagként előnyösen kalciun-karbonátot alkalmazunk, amely oldhatatlan kalcium-fluoriddá alakítja a képződött hidrogén-fluoridot.
Az inért gáz/fluorgáz-keverék megfelelő számú recirkuláltatásának számítása helyett előnyösebb az anyag kamrában való tartózkodási idejét meghatározni. Ezt a fluorgáz behatolási mélységének és a hulla15 dékgáz összetételének meghatározásával végezhetjük. Ezek közül az első a fontosabb, mivel így felvilágosítást kapunk arról, hogy a halogénezés a kívánt eredménnyel járt-e. A hulladék-gáz összetételének vizsgálatával a folyamat hatásosságára kapunk felvilágosírást. Jellemző tartózkodási idő 1—1000 perc, közepes méretű (1 literes) polietilén palackokkal töltött 141 m3-es kamra esetén. Mindazonáltal a tartózkodási időnek kisebb jelentősége van a találmány szerinti eljárás egyéb jellemzői, mint a biztonság ís a kevesebb számú készülék vagy a fluorgáz ha25 tékony felhasználása mellett. így sok esetben a tartózkodási idő növelhető, ez utóbbi jellemzők előtérbe kerülése érdekében.
A rendszer leszívatása után levegő bevezetésével a kamra nyomását atmoszférikus nyomásra állítjuk be, majd a felületkezelt anyagot eltávolítjuk.
Példa
A kísérleteknél 240 db 9,4 . 10'3 és 37 db 0,94 . 10'3 m3-es nagysűrűségű polietilén palackot a sorbakapcsolt be- és kivezetőcsőrendszerrel, hőcserélővel és recirkuláltató szivattyúval ellátott reakciókamrába helyezzük, a kamra ajtaját bezárjuk, a hőmérsékletet 65 C-ra emeljük és a kamrát leszivatjuk. Ezután a kamrába 2—4 tf% koncentrációnak megfelelő parciális nyomású fluorgázt, majd 1 . 10s Pa nyomású nitrogéngázt vezetünk és a kezelést 30 percig végezzük a gázok recirkuláltatása és a fenti hőmérséklet fenntartása közben, amelyet úgy biztosítunk, hogy a recirkuláltatást hőcserélőn keresztül végezzük. Ezután a rendszert ismét leszivatjuk, majd levegővel átöblítjük és a nyomást atmoszférikus nyomásra beállítjuk. A kezelés után a palackok áteresztőképes50 ségét a következőképpen vizáfcáljuk: a hat hat darab véletlenszerűen kiválasztott palackot a térfogat 90%ának megfelelő mennyiségű xiíollal feltöltjük, gondosan lezárjuk a párolgás tökéletes megakadályozására, majd megmérjük és környezeti hőmérsékleten, légnedvesség- és hőmérsékletszabályzóval ellátott kam55 rába helyezzük őket. A kamra hőmérsékletét 50 öC-ra és a légnedvesség értékét 50% rel. értékre beállítjuk és a vizsgálandó mintákat 28 napig benntartjuk, majd meghatározzuk a súly veszteséget. Hasonlóképpen járunk el a kezeletlen palackok vizsgálatánál is. A vizsga gálatoknál a következő súlyveszteségeket határoztuk υ meg:
194.071
0.94 . 10'3 m3-es palackok esetében t%
9,4 . IO’3 m3-es palackok esetében t%
kontroll 29,00 13,00
tai sze-
rinti
1. 032 0,096
2. 0,28 0,055
3. 0,24 0,029
4. 0,30 0,036
5. 0,40 0,150
6. 0,16 0,034
A fenti adatokból egyértelműen kitűnik, hogy a találmány szerinti eljárással kezelt műanyagpalackok szervoldószerrel szemben mutatott áteresztőképessége elhanyagolható mértékűre csökkenthető.
A fentiekhez hasonlóan eljárva kissűrűségű polietilén, proiipropiién, polibutiién, polisztirol és polivinil-klorid anyagú palackok esetében is hasonlóan jó eredményt érünk el.
A találmány szerinti eljárás előnyei a következők:
1. Az izotermikus, szabályozott rendszer egyenletes hőmérsékleteloszlást, így azonos minőséget biztosít,
2. Az állandó recirkuláció kiküszöböli a koncentráció-gradiens kialakulását,
3. Az alacsony hőmérséklet és kis nyomás kiküszöböli a tűz és szivárgás veszélyét,
4. A halogéngáz hatékony felhasználása csökkenti az eljárás költségét és a környezetszennyezést.
5. Mivel az alkalmazott kamra mérete nem korlátozott, méretét a naponta kezelni kívánt tétel nagysága szerint lehet meghatározni, ami egyúttal biztosítja az egy tételben kezelt anyag azonos minőségét.
6. Nem szükséges a halogéngázt és/vagy inért gázt sem előmelegíteni, sem előzetesen összekeverni.
7. Az eljárás nem igényel sem extrém nagy, sem extrém kis nyomást. Ez jelentős költségmegtakaríg tást jelent a berendezésnél és az energiaköltségeknél egyaránt.
8. Az eljárásnál használt levegőt nem szükséges a betáplálás előtt szárítani. Az . lépésnél használt levegő előmelegíti a kezelni kívánt anyagot, és a c. lépésnél a leszívatás során eltávolítja a nedvességet. Az 1. lépés10 nél betáplált levegő a rendszer tisztítására szolgál.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás szilárd műanyagok felületének fluorozására olymódon, hogy a műanyagot atmoszférikus
    15 nyomású levegővel telt, zárt rendszerű kamrába helyezzük, a rendszert leszívatjuk, fluorgázt vezetünk a rendszerbe, majd inért gáz bevezetésével a rendszer nyomását 1 105 Pa-ra állítjuk be, a rendszert ismét leizívatjuk, majd levegőbevezetéssel a nyomást at noszférikus nyomásra állítjuk be és a kezelt műanyagot eltávolítjuk azzal jellemezve, hogy a zárt rendszerben elhelyezett műanyagot hőcserélőn keresztül vezetett levegő keringtetésével 37—92 °C hőmérsékletre melegítjük, a rendszert leszívatjuk, majd a fluorozáshoz elméletileg szükséges fluorgázt
    25 maximálisan 10%-os feleslegben vezetjük be és ezt követően inért gáz, előnyösen nitrogén bevezetésével a rendszer nyomását 1 · 10s Pa-ra állítjuk be, és a Tuorgáz/nitrogén elegy recirkuláltatását addig folytatjuk, amíg a fluorgáz mennyisége az eredetileg bevezetett fluorgáz mennyiségének kevesebb, mint
    30 5%-ára csökken.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hőmérsékletet 48 és 81 °C közötti értékre állítjuk be, a fluorgázt 5% feleslegben visszük be és mennyiségét az eredetileg bevezetett mennyiség kevesebb, mint 2%-ára csökkentjük.
    ábra nélkül
HU832733A 1982-08-03 1983-08-02 Method for fluorinating the surface of solid plastics HU194070B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/404,814 US4484954A (en) 1982-08-03 1982-08-03 Halogenation treatment

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU194070B true HU194070B (en) 1988-01-28

Family

ID=23601163

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832733A HU194070B (en) 1982-08-03 1983-08-02 Method for fluorinating the surface of solid plastics

Country Status (31)

Country Link
US (1) US4484954A (hu)
EP (1) EP0102885B1 (hu)
JP (1) JPS5947204A (hu)
KR (1) KR890002560B1 (hu)
AT (1) ATE32311T1 (hu)
AU (1) AU554867B2 (hu)
BG (1) BG42186A3 (hu)
BR (1) BR8304101A (hu)
CA (1) CA1201864A (hu)
CS (1) CS241063B2 (hu)
DE (1) DE3375555D1 (hu)
DK (1) DK167495B1 (hu)
EG (1) EG16064A (hu)
ES (1) ES8502069A1 (hu)
FI (1) FI75583C (hu)
GR (1) GR79354B (hu)
HK (1) HK49389A (hu)
HU (1) HU194070B (hu)
IE (1) IE55486B1 (hu)
IL (1) IL69410A (hu)
IN (1) IN158437B (hu)
MC (1) MC1535A1 (hu)
MX (1) MX162902B (hu)
NO (1) NO161223C (hu)
NZ (1) NZ205110A (hu)
PH (1) PH19346A (hu)
PL (1) PL143718B1 (hu)
SG (1) SG8689G (hu)
TR (1) TR21994A (hu)
YU (1) YU161283A (hu)
ZA (1) ZA835656B (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3511743A1 (de) * 1985-03-30 1986-10-09 Messer Griesheim Gmbh, 6000 Frankfurt Verfahren zur herstellung fluorierter oberflaechen von polymeren
US4828585A (en) * 1986-08-01 1989-05-09 The Dow Chemical Company Surface modified gas separation membranes
JPH0714971B2 (ja) * 1987-08-20 1995-02-22 日本石油株式会社 フッ素化されたポリオレフィンの製造法
US5009963A (en) * 1988-07-20 1991-04-23 Tadahiro Ohmi Metal material with film passivated by fluorination and apparatus composed of the metal material
EP0401385A4 (en) * 1988-12-21 1992-05-20 Mitsubishi Rayon Co., Ltd. Dental composition and process for preparing high-molecular shape for dental use
US5192610A (en) * 1990-06-07 1993-03-09 Applied Materials, Inc. Corrosion-resistant protective coating on aluminum substrate and method of forming same
US5069938A (en) * 1990-06-07 1991-12-03 Applied Materials, Inc. Method of forming a corrosion-resistant protective coating on aluminum substrate
EP0491279A1 (de) * 1990-12-17 1992-06-24 Hewing GmbH Verfahren zur keimwachstumshemmenden Behandlung von Oberflächen von technischen Gegenständen und Hohlkörper zur Begrenzung flüssiger oder gasförmiger Medien
US5482682A (en) * 1993-05-17 1996-01-09 Florida Scientific Laboratories Inc. Apparatus for direct fluorination of a hydrocarbon by molecular fluorine gas
EP0629654B1 (de) * 1993-06-19 1998-05-13 Fluor Technik System GmbH Verfahren zur Vorbehandlung von zu lackierenden Oberflächen von Kunststoffteilen
US5626023A (en) * 1995-02-16 1997-05-06 Praxair Technology, Inc. Cryogenic rectification system for fluorine compound recovery using additive liquid
US5502969A (en) * 1995-02-16 1996-04-02 Praxair Technology, Inc. Cryogenic rectification system for fluorine compound recovery
US6258758B1 (en) 1996-04-26 2001-07-10 Platinum Research Organization Llc Catalyzed surface composition altering and surface coating formulations and methods
US5877128A (en) * 1996-04-26 1999-03-02 Platinum Research Organization Ltd. Catalyzed lubricant additives and catalyzed lubricant systems designed to accelerate the lubricant bonding reaction
US6280597B1 (en) * 1997-09-12 2001-08-28 Showa Denko K.K. Fluorinated metal having a fluorinated layer and process for its production
US6462142B1 (en) 1999-11-03 2002-10-08 Air Products And Chemicals, Inc. Processes for improved surface properties incorporating compressive heating of reactive gases
JP4496394B2 (ja) * 2004-03-31 2010-07-07 日本ゼオン株式会社 耐候性レンズ又はプリズム
WO2011163592A2 (en) 2010-06-24 2011-12-29 Board Of Regents, The University Of Texas System Alkylphoshorofluoridothioates having low wear volume and methods for synthesizing and using same
WO2013169779A1 (en) 2012-05-07 2013-11-14 Board Of Regents, The University Of Texas System Synergistic mixtures of ionic liquids with other ionic liquids and/or with ashless thiophosphates for antiwear and/or friction reduction applications

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3009906A (en) * 1957-05-09 1961-11-21 Dow Chemical Co Halogenation of solid resinous polymers of alkenylaromatic compounds with gaseous halogens
US3591426A (en) * 1968-10-30 1971-07-06 Nasa Corrosion resistant beryllium
US3639510A (en) * 1969-03-26 1972-02-01 Nasa Reaction of fluorine with polyperfluoropolyenes
US3598708A (en) * 1969-06-27 1971-08-10 Eastman Kodak Co Surface bromo-chlorinated polyolefins
US3775489A (en) * 1971-04-14 1973-11-27 J Margrave Process for fluorination of aromatic and polynuclear hydrocarbon compounds and fluorocarbons produced thereby
US3758450A (en) * 1971-04-14 1973-09-11 R I Patents Inc Process for the production of hydrolytically resistant fluorocarbons
US3765929A (en) * 1972-03-31 1973-10-16 Ibm In situ fluorination of graphite in iron alloy
US3998180A (en) * 1975-04-07 1976-12-21 Union Carbide Corporation Vapor deposition apparatus including fluid transfer means
US3992221A (en) * 1975-10-23 1976-11-16 Vitek, Inc. Method of treating extensible hydrocarbon articles
US4142032A (en) * 1977-12-29 1979-02-27 Union Carbide Corporation Process for improving barrier properties of polymers
US4237156A (en) * 1978-11-17 1980-12-02 Phillips Petroleum Company Fluorinated poly(arylene sulfides)

Also Published As

Publication number Publication date
US4484954A (en) 1984-11-27
MC1535A1 (fr) 1984-05-25
JPH0236140B2 (hu) 1990-08-15
NO832796L (no) 1984-02-06
BR8304101A (pt) 1984-04-24
ZA835656B (en) 1984-06-27
ES524666A0 (es) 1984-12-16
DK353683D0 (da) 1983-08-02
AU554867B2 (en) 1986-09-04
NO161223C (no) 1989-07-19
IE55486B1 (en) 1990-09-26
IL69410A (en) 1986-07-31
DK353683A (da) 1984-02-04
CA1201864A (en) 1986-03-18
NZ205110A (en) 1986-05-09
BG42186A3 (en) 1987-10-15
CS241063B2 (en) 1986-03-13
KR890002560B1 (ko) 1989-07-18
PL243278A1 (en) 1984-07-30
YU161283A (en) 1986-04-30
PL143718B1 (en) 1988-03-31
PH19346A (en) 1986-04-02
DK167495B1 (da) 1993-11-08
FI832726A (fi) 1984-02-04
EP0102885A3 (en) 1985-11-21
EP0102885A2 (en) 1984-03-14
FI75583B (fi) 1988-03-31
MX162902B (es) 1991-07-08
HK49389A (en) 1989-06-30
NO161223B (no) 1989-04-10
EP0102885B1 (en) 1988-02-03
DE3375555D1 (en) 1988-03-10
FI832726A0 (fi) 1983-07-28
CS573583A2 (en) 1985-07-16
ATE32311T1 (de) 1988-02-15
SG8689G (en) 1989-07-07
IN158437B (hu) 1986-11-15
FI75583C (fi) 1988-07-11
GR79354B (hu) 1984-10-22
KR840005831A (ko) 1984-11-19
EG16064A (en) 1988-01-31
AU1753383A (en) 1984-02-09
TR21994A (tr) 1985-12-27
JPS5947204A (ja) 1984-03-16
ES8502069A1 (es) 1984-12-16
IE831824L (en) 1984-02-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU194070B (en) Method for fluorinating the surface of solid plastics
EP0448390A2 (en) Treatment with flammable gas, such as sterilisation with ethylene oxide
JP3366820B2 (ja) 酸化処理方法とその装置及び反応容器
CN101880401B (zh) 一种聚合物表面氟化工艺
US5752532A (en) Method for the precision cleaning and drying surfaces
US20050178401A1 (en) Method and apparatus for treating a substrate with an ozone-solvent solution III
US11452789B2 (en) Device for isolation, cleaning, drying, decontamination and sanitization of contaminated components
US7444761B2 (en) Intrinsically safe flammable solvent processing method and system
EP0489197A1 (en) Direct fluorination of polymeric materials by using a mixture of CO2 and F2
CZ67093A3 (en) Process for producing protective layers for mixtures from polar or non-polar substances on inner surface of hollow bodies made from thermoplastics
US4467075A (en) Surface treatment of a solid polymeric material with a reactive gas
US4576837A (en) Method of treating surfaces
CN216845354U (zh) 一种新型真空干燥箱系统
JP5717348B2 (ja) トリチウム汚染物の除染方法およびその除染システム
CN218973037U (zh) 一种采用蒸汽加热法的特种气体气瓶的处理装置
CH685703A5 (de) Verfahren zur Oberflächenhalogenierung von polymerischen oder metallischen Materialien.
CN116792572A (zh) 一种易挥发液体气态染毒微环境构设特制管和装置及方法
CN216537751U (zh) 用于含卤素腐蚀性气体泄露处置的系统
CN218924620U (zh) 一种表面改性设备
CN116899003A (zh) 气体浓度零上升期的气体灭菌抗力检测装置及其检测方法
CN114288447A (zh) 一种大型或异型容器除内毒素装置及方法
WO2021020973A1 (en) Volatile compound capture and regeneration apparatus
Mahmoud et al. Heat generation and its impact on lamp fouling during cheese whey sterilization using ultraviolet radiation
KR970006211B1 (ko) 건조장치
PL159105B1 (pl) Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL