PL159105B1 - Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL - Google Patents

Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL

Info

Publication number
PL159105B1
PL159105B1 PL27822389A PL27822389A PL159105B1 PL 159105 B1 PL159105 B1 PL 159105B1 PL 27822389 A PL27822389 A PL 27822389A PL 27822389 A PL27822389 A PL 27822389A PL 159105 B1 PL159105 B1 PL 159105B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
pressure
steam
disinfection
equal
Prior art date
Application number
PL27822389A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL27822389A priority Critical patent/PL159105B1/pl
Publication of PL159105B1 publication Critical patent/PL159105B1/pl

Links

Landscapes

  • Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)

Abstract

nieniem polegajacy na umieszczeniu w komorze dezynfe- kowanego materialu, wprowadzeniu pary wodnej w miejsce powietrza, a nastepnie niszczacego drobnous- troje srodka chemicznego i usunieciu po zakonczeniu procesu pozostalej ilosci srodka chemicznego, znamienny tym, ze w z wytermostatowanej do temperatury 50-90°C komory odpompowuje sie powietrze do uzyskania cis- nienia równego preznosci pary nasyconej w temperaturze dezynfekcji, po czym wprowadza sie pare wodna w ilosci 1,1-1,5 objetosci komory z maksymalna szybkoscia równa szybkosci odpompowania powietrza, nastepnie odcina sie doplyw pary wodnej do komory i ewentualnie przy cisnieniu wynoszacym 25-30% preznosci pary nasy- conej w temperaturze komory wprowadza sie pare wodna w ilosci 0-10% wiekszej od ilosci niezbednej do wytworzenia stanu nasycenia, po czym cisnienie w komo- rze obniza sie do wartosci 20-80% cisnienia poczatko- wego i wprowadza sie chemiczny srodek niszczacy w postaci jednorodnej fazy gazowej ewentualnie w miesza- ninie z para wodna i pozostawia sie uklad na okres 1-5 minut, po czym scianki komory podgrzewa sie o 0-5°C i ponownie wprowadza sie pare wodna w ilosci zapewnia- jacej wzrost cisnienia do wartosci równej preznosci pary nasyconej w temperaturze scianek komory. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób dezynfekcji komorowej pod obniżonym ciśnieniem materiałów skażonych wegetatywnymi drobnoustrójami chorobotwórczymi i niechorobotwórczymi oraz ich zarodnikami.
Znana miedzy innymi z polskich opisów patentowych nr 136582, 127378 oraz 125051 metoda dezynfekcji polega na zastosowaniu pary wodnej nasyconej pod ciśnieniem atmosferycznym lub wyższym od atmosferycznego, w której głównym czynnikiem powodującym zniszczenie drobnoustrojów jest temperatura równa lub wyższa od 100°C, co ogranicza jej zas-tosowanie jedynie do odkażania materiałów odpornych na wysokie temperatury.
Natomiast do odkażania przedmiotów .mało odpornych na temperaturę, dla których sterylizacji sarno działanie pary wodnej i temperatury jest niewystarczające stosowane są., środki chemiczne takie jak formaldehyd, tlenek etylenu czy znany z polskiego opisu patentowego nr I43 033 bromek dwumętylo-laurylo-bęnzyloamoniowy w temperaturze 50-80°C, które po usunięciu z komory powietrza wprowadza się wraz z parą wodną. Jednakie dezynfekcja niskotemperaturowa w wielu przypadkach jest niezadowalająca i bardzo silnie zależy od sposobu przeprowadzenia zabiegu. Tymczasem metoda dezynfekcji musi być całkowicie pewna ze względu na techniczną niemożliwość poprocesowego badania skuteczności sterylizacji wszystkich masowo dezynfekowanych przedmiotów.
O wiele korzystniejsze wyniki daje metoda niskotemperaturowej dezynfekcji polegająca na kilkakrotnym, pulsacyjnym wprowadzaniu do komory dezynfekcyjnej pary wodnej przed wprowadzeniem podstawowego środka chemicznego, niszczącego drobnoustroje wegetatywne.
Zgodnie z rozwiązaniem przedstawionym w angielskim opisie patentowym nr 2 006 013 proces ten prowadzi się w ten sposób, że w temperaturze 80°C stosuje się ki^Lkakrotne wprowadzanie pary wodnej i usuwanie gazów z komory dezynfekcyjnej w zakresie zmian ciśnienia 200-500 mbarów /200-500.10 Pa/, a następnie wprowadza się pary aldehydu mrówkowego i wody.
Natomiast w metodzie znanej z austriackiego opisu patentowego nr 370 319 proces sterylizacji prowadzi się w czterech etapach. W pierwszym etapie obniża sie ciśnienie 2 w komorze dezynfekcyjnej do 60-75 mbarów /60-75.10‘Pa/, następnie doprowadza sie do komory parę wodną w ilości powodującej wzrost ciśnienia do 175-195 mbarów ^^75-195.103^^
159 105 dezynfekowane przedmioty poddaje sie działaniu pary wodnej przez 8-12 sekund, po czym 2 odpompowuje sie gazy do ciśnienia 60-75 mbarów /60-75.10 Pa/, przy czym cykl wprowadzania pary i odpompowywania gazów stosuje· sie kilkakrotnie, korzystnie pięciokrotnie. W drugim etapie doprowadza sie do komory pary aldehydu -mrówkowego na okres. 3-7 minut,a po upływie tego czasu w trzecim etapie do komory doprowadza sie parę wodną w ilości powodującej wzrost ciśnienia do 175-195 mbarów /175-195 l0^Pa/ w temperaturze 55-65°C. Natomiast czwarty etap polega na pulsacyjnym przemywaniu komory parą wodną od 3 do 7 razy w zakresie ciśnień od 90 do 190 mbarów. Dezynfekcje kończy sie 10-15 krotnym przemywaniem komory powietrzem w zakresie ciśnień od 60 do 950 mbarów /60-90.10 Pa/.
Zasadniczym mankamentem tej metody przy prowadzeniu dezynfekcji w dużych komorach, na przykład objętości kilku metrów sześciennych, jest konieczność stosowania pomp próżniowych o wysokich wydajnościach, które wymagają fundamentowania oraz źródeł pary wodnej o mocy kilkudziesięciu kilowatów. Stwarza to duże trudności techniczne, w szczególności w przypadku mobilnych komór dezynfekcyjnych. Poza tym, w tak prowadzonym procesie bardzo długi jest czas trwania czynności pomocniczych, to znaczy etapu pierwszego, trzeciego i czwartego, co drastycznie obniża wydajność urządzenia dezynfekcyjnego. Stosowana tu bowiem metoda pulsacyjnego wprowadzania i wyprowadzania gazowych mediów jest najmniej efektywną metodą wymiany substancji gazowych, gdyż na przykład przy teoretycznie idealnym postępowaniu usunięcie powietrza z komory w pierwszym etapie z dokładnością 99% wymaga aż 5 cykli odpompowywania i wprowadzania pary wodnej.
Wad i niedogodności znanych rozwiązań pozbawiony jest sposób dezynfekcji komorowej pod obniżonym ciśnieniem według wynalazku.
Sposób według wynalazku charakteryzuje sie tym, że w procesie dezynfekcji przy użyciu niszczącego środka chemicznego i pary wodnej prowadzonym pod obniżonym ciśnieniem z wytermostatowanej do temperatury 50-90°C komory wstępnie odpompowuje si-e powietrze do uzyskania ciśnienia równego prężności pary nasyconej w temperaturze dezynfekcji. Następnie do komory wprowadza sie parę wodną w ilości 1,1-1,5 objętości komory z szybkością maksymalną, równą szybkości odpompowywania powietrza. Po napełnieniu komory odcina sie dopływ pary wodnej i ewentualnie przy ciśnieniu wynoszącym 25-30% prężności pary nasyconej w temperaturze komory wprowadza sie parę wodną w ilości o 0-10% większej od ilości niezbędnej do wytworzenia stanu nasycenia, po czym ciśnienie w komorze obniża sie do wartości 20-80% ciśnienia początkowego. Następnie wprowadza sie chemiczny środek niszczący w postaci jednorodnej fazy gazowej ewentualnie w mieszaninie z parą wodną i pozostawia się układ na okres 1-5 ndnut. Po upływie tego czasu ś^anto komory podgrzewa się o °-5°C i ponownie wprowadza parę wodną w ilości zapewniającej wzrost ciśnienia do wartości równej prężności pary nasyconej w temperaturze ścianek komory.
Sposób według wynalazku zapewnia skuteczne zniszczenie wegetatywnych ustrojów chorobotwórczych i niechorobotwórczych wraz z ich zarodnikami. Wstępne zastąpienie powietrza parą wodną o temperaturze wyższej od 50°C powoduje usuniecie z dezyni^ow^y^ przedmiotów substancji ograniczających dostęp chemicznych środków dezynfekcyjnych do niszczonych drobnoustrojów oraz pęcznienie drobnoustrojów, co również ułatwia penetrację substancji chemicznej. Wprowadzenie środka chemicznego niszczącego drobnoustroje w postaci jednorodnej fazy gazowej pozwala na równomierne jego rozprzestrzenienie się w komorze i w dezynfekowanym materiale. Przez wprowadzenie potem pary wodnej wytwarza się stan nieznacznego przesycenia parą wodną w obrębie dezynfekowanych materiałów oraz doprowadza sie do nieznacznej lecz równomiernej kondensacji pary wodnej na tych materiałach. W przypadku gdy dezynfekcji poddawane są materiały porowate stan taki osiąga się dzięki kondensacji kapilarnej już wtedy, gdy ciśnienie cząstkowe pary wodnej jest równe prężności pary nasyconej w temperaturze komory. Natomiast przy dezynfekowaniu materiałów nieporowatych stan ten tworzy się przy wprowadzeniu pary w ilości do 10% większej niż dla stanu nasycenia parą wnętrza komory. W wyniku nieznacznej kondensacji pary wodnej
159 105 w dezynfekowanym materiale następuje rozpuszczenie się w kondensacie gazowego środka chemicznego, dzięki czemu jego koncentracja na powierzchni dezynfekowanego materiału staje sie -znacznie większa niż w fazie gazowej i działanie, znacznie silniejsze. Czas działania środka chemicznego zależy od jego rodzaju, temperatury dezynfekcji oraz od typu likwidowanych drobnoustrojów.
Przebieg procesu dezynfekcji sposobem według wynalazku zobrazowano na rysunku, na którym na osi rzędnych podano ciśnienie w komorze, a na osi odciętych czas prowadzenia operacji.
Sposobem według wynalazku dezynfekcje można prowadzić w dowolnej temperaturze w zakresie 5^^0°^ przy czym korzystnie jest prowadzi proces w najwyższej, dopuszczanej temperaturze determinowanej odpornością termiczną materiałów poddawanych dezynfekcji. Proces dezynfekcji rozpoczyna sie załadowaniem i zamknięciem komory dezynfekcyjnej, po czym uruchamia sie instalację termostatującą komorę oraz odsysającą powietrze z komory. Następnie gdy ciśnienie w komorze spadnie od wartości ciśnienia otoczenia pQ do wartości P| równej prężności nasyconej pary wodnej w temperaturze dezynfekcji 1, rozpoczyna sie wprowadzanie do komory pary wodnej 2, którą wprowadza sie w ilości 1,1-1,5 objętości komory. Stopień usunięcia powietrza z komory ocenia się za pomocą pomiaru wilgotności względnej w komorze. W przypadku, gdy jest on niższy od 97% stosuje się cykl odpompowania gazu 3 z komory do wartości ciśnienia p^ = 20-35% ciśnienia początkowego pQ oraz cykl ponownego wprowadzenia pary wodnej 4 w ilości 0-10% ilości pary wodnej powodującej nasycenie wnętrza komory· parą wodną w temperaturze dezynfekcji. Następnie odpompowuje się gaz z komory 5 do ciśnienia p2 = 20-80% wartości ciśnienia początkowego i wprowadza się chemiczny środek niszczący 6, ewentualnie w mieszaninie z parą wodną pod ciśnieniem cząstkowym pary wodnej niższym o co najmniej 20% od prężności pary w danej temperaturze. Potem ścianki komory ogrzewa się o 0-5°C i wprowadza parę wodną 7 do uzyskania cnienia cząstkowego pary wodnej równego prężności p2 pary wodnej w temperaturze ścianek komory. Układ pozostawia się przez okres 8 niezbędny do zniszczenia drobnoustrojów, po czym odpompowuje się 9 z układu gaz w stopniu umożliwiającym wprowadzenie do komory środka neutralizującego środek dezynfekcyjny 10, ewentualnie w mieszaninie z parą wodną przy ciśnieniu pary wodnej w komorze co najwyżej równym prężności pary wodnej nasyconej w temperaturze komory. Następnie odsysa się gazy z komory 11 i przedmuchuje komorę powietrzem z szybkością równą w przybliżeniu szybkości odpompowania gazu z komory, korzystnie przy ciśnieniu zbliżonym do ciśnienia, przy którym prowadzono dezynfekcje. Po przedmuchaniu powietrzem komorę doprowadza się do ciśnienia atmosferycznego 12. Przedmiot wynalazku został bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania·.
Przykład. W komorze dezynfetejnej o objętości 2 m3 undeszczono odzież .ochronną zakażoną bakteriami zarodnikującymi, zamknięto szczelnie drzwi, uruchomiono pompę próżniową odsysającą z komory powietrze i włączono system termostatowania komory zadając temperaturę 70°^ która jest o 5°C niższa od temperatury do^szczaJ-nej dla tiezyn^kowanego ma-ter^ałii. Po spadku ciśnienia do wartości 300 mbarów do komory doprowadzono parę wodną z szybkością równą szybkości odpompowywania powietrza z komory przez okres 1,1-1,5 razy dłuższy od czasu potrzebnego do napełnienia komory parą wodną. Następnie zamknięto dopływ pary i odpompowano gazy z komory do ciśnienia około 100 mbarów, po czym ponownie wprowadzono do komory parę wodną w takiej ilości, ażeby ciśnienie w komorze wzrosło do ciśnienia 311 mJbarów odpowiadającego prężności pary nasyconej w ^mperaturze 70°C. Ponowue odponipowano gazy z komory do ciśnienia około 100 mbarów i wprowadzono 300 g par formaldehydu w mieszaninie z parą wodną. Po 5 minutach od wprowadzenia całej ilości formaldehydu temperaturę ścianek komory podwyższono o 5°C i doprowadzono do komory parę wodną w ilości powodującej wzrost ciśnienia w komorze do 380-400 mbarów. Układ pozostawiono na okres 40 minut, po czym ciśnienie w komorze obniżono przy użyciu pompy próżniowej do około 160 mbarów i wprowadzono 150 g mieszaniny par amoniaku z parą wodną w celu zneutralizowania pozostałego po dezynfekcji formaldehydu. Następnie przy ciśnieniu około 300 mbarów komorę
159 105 przedmuchano powietrzem doprowadzanym z szybkością równą w przybliżeniu szybkości odsysania gazów z komory. W celu ostatecznego wysuszenia dezynfekowanej odzieży ochronnej odpompowano gazy z komory bez dopływu powietrza do ciśnienia około 150 mbarów, po czym wyłączono pompę próżniową i do komory wprowadzono powietrze aż do wyrównania ciśnienia z ciśnieniem atmosferycznym.
159 105
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób dezynfekcji komorowej pod obniżonym ciśnieniem polegający na umieszczeniu w komorze dezynfekowanego materiału, wprowadzeniu pary wodnej w miejsce powietrza, a następnie niszczącego drobnoustroje środka chemicznego i usunięciu po zakończeniu procesu pozostałej ilości środka chemicznego, znamienny tym, że z wytermostatowanej do temperatury 50-90°C komory odpompowuje sie powietrze <So uzyskania ciśn^nia r&łnego prężności pary nasyconej w temperaturze dezynfekcji, po czym wprowadza sie parę wodną w ilości 1,1-1,5 objętości komory z maksymalną szybkością równą szybkości odpompowywania powietrza, następnie odcina sie dopływ pary wodnej do komory i ewentualnie przy ciśnieniu wynoszącym 25-30% prężności pary nasyconej w temperaturze komory wprowadza sie parę wodną w ilości 0-10% większej od ilości niezbędnej do wytworzenia stanu nasycenia, po czym ciśnienie w komorze obniża się do wartości 20-80% ciśnienia początkowego i wprowadza sie chemiczny środek niszczący w postaci jednorodnej fazy gazowej ewentualnie w mieszaninie z parą wodną i pozostawia sie układ na okres 1-5 minut, po czym ścianki komory podgrzewa sie o 0-5°C i ponownie wprowadza sie parę wodną w ilości zapewniającej wzrost ciśnienia do wartości równej prężności pary nasyconej w temperaturze ścianek komory.
PL27822389A 1989-03-14 1989-03-14 Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL PL159105B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27822389A PL159105B1 (pl) 1989-03-14 1989-03-14 Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27822389A PL159105B1 (pl) 1989-03-14 1989-03-14 Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL159105B1 true PL159105B1 (pl) 1992-11-30

Family

ID=20046635

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27822389A PL159105B1 (pl) 1989-03-14 1989-03-14 Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL159105B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5527508A (en) Method of enhanced penetration of low vapor pressure chemical vapor sterilants during sterilization
EP0302420B1 (en) Low pressure hydrogen peroxide vapor sterilization system
CN1131715C (zh) 在弥散受限的环境中进行消毒的方法
US4764351A (en) Sterilization method and apparatus using a gaseous agent
ES2357492T3 (es) Proceso y dispositivo de esterilización al vacío.
CN108926727A (zh) 用于清洁和包装医疗器械等的方法和设备
US4637916A (en) Sterilization method employing a circulating gaseous sterilant
US3549312A (en) Process and apparatus for recovering sterilization gas for reuse
US20130004380A1 (en) Sterilizing apparatus and method using hydrogen peroxide
KR101921472B1 (ko) 과산화수소를 이용한 멸균장치
US3598516A (en) Method of sterilizing
CN102177034A (zh) 用于再处理带内腔器械的设备和方法
US20070207054A1 (en) Sterilizing apparatus and method
US6451255B1 (en) Dry booster
PL159105B1 (pl) Sposób dezynfekcji komorowej pod obnizonym cisnieniem PL
EP1042010A2 (en) Method and apparatus for aerating chemically-sterilized articles
JP5237294B2 (ja) 凍結乾燥機のバリアシステム
CN106512044A (zh) 一种熏蒸消毒机及消毒方法
US20110076191A1 (en) Ozone Based Method and System for Tool Sterilization
Ernst Ethylene oxide gaseous sterilization for industrial applications
Kelsey Sterilization by ethylene oxide
CN212466647U (zh) 一种适用于医用口罩消毒的过氧化氢气体消毒系统
JP3001935B2 (ja) ガス滅菌器の運転方法
CN109289067A (zh) 一种器械灭菌器、器械灭菌系统及器械灭菌方法
JPS6060853A (ja) 滅菌可能な乾燥装置