HU191546B - Process for preparing 2-alkyl-4-amino-5-/amino-methyl/-pyrimidines - Google Patents

Process for preparing 2-alkyl-4-amino-5-/amino-methyl/-pyrimidines Download PDF

Info

Publication number
HU191546B
HU191546B HU841365A HU136584A HU191546B HU 191546 B HU191546 B HU 191546B HU 841365 A HU841365 A HU 841365A HU 136584 A HU136584 A HU 136584A HU 191546 B HU191546 B HU 191546B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
amino
alkyl
formylpyrimidine
ammonia
hydroxide
Prior art date
Application number
HU841365A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT34010A (en
Inventor
Hiroshi Yoshida
Sadao Niida
Original Assignee
Ube Industries
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ube Industries filed Critical Ube Industries
Publication of HUT34010A publication Critical patent/HUT34010A/hu
Publication of HU191546B publication Critical patent/HU191546B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D239/00Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings
    • C07D239/02Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings
    • C07D239/24Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings having three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members
    • C07D239/28Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings not condensed with other rings having three or more double bonds between ring members or between ring members and non-ring members with hetero atoms or with carbon atoms having three bonds to hetero atoms with at the most one bond to halogen, directly attached to ring carbon atoms
    • C07D239/32One oxygen, sulfur or nitrogen atom
    • C07D239/42One nitrogen atom

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás 2-alkil-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidinek előállítására. Közelebbről a találmány a 2-alkil-4-amino-5-(amino~mcti!)-pirimidinek olyan új, javított előállítási eljárására vonatkozik, amelynek során egy 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidint reduktív aminálásnak vetünk alá ammóniával és hidrogénnel.
Ismeretes, hogy a 2-aIkil~4-amino-5-(amino-metil)-pirimidinek fontos köztitermékek a Bvvitamin és analógjai szintézisében. i
Általában a technika állása szerint ismeretes az, hogy egy primer amin, például a 2-alkil-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidinek előállíthatok egy aldehid, például a 2-alkil-4-ammo-5-formil-pirimidinek ammóniával és hidrogénnel végrehajtott reduktív 1 alkilezése útján. E reagáltatás során feltételezések szerint az A reakcióvázlatban bemutatott reakciók mennek végbe. Miként az A reakcióvázlatból látható, feltételezték, hogy valamely (l) általános képletű aldehid először iminálódik, köztitermékként egy * (II) általános képletű aldimint adva. Ezután megy végbe a hidrogénes redukció, az előállítani kívánt (III) általános képletű primer amint, például egy 2-alkii-4-aniino-5-(amino-metil)-pirimidint adva.
A technika állása szerint ezt a reagáltatást úgy ‘ hajtották végre, hogy az aldehidet műit kiindulási anyagot feloldották egy közömbös oldószerben, majd a kapott oldaton egyidejűleg ammóniát és hidrogént hívattak át egy redukáló katalizátor jelen- , létében (lásd például a 140 079/83. sz. japán közre- ‘ bocsátási iratot), mintegy 80-90 %-os hozammal kapva a termékeket. Az eljárás során azonban az előállítani kívánt primer amin mellett számos melléktermék, így az A reakcióvázlatban (IV)-(VII) , képletekkel jelölt primer alkoholok, szekunder és tercier aminok, azaz 2-alkil-4-amino-5-(hidroximetil)-pirimidinek és bisz(2-alkil-4-amino-5-pirimidii-metil)-aminok képződnek nagy mennyiségekben, miáltal a primer aminok, így például a 2-alkil-4-amino-5~(amino-metil)-pirimtdinek hozama és szelektivitása igen alacsony. E probléma elhárítására eddig javasolt egyetlen módszer lényege az, hogy a kiindulási aldehid mennyiségére vonatkoztatva az ammónia mennyiségét megfelelően szabályozni keik , így például a Journal of American Chemical
Society, 61, 3566 (1939) szakirodalmi publikáció szerint az alfa-szénatomon nem aktív hidrogént hordozó aldehid, például benzaldehid esetén preíerenciálisan primer amin képződik ammónia alkoholos oldatában, ha az aldehidnek az ammóniára vonatkoztatott mólarányát megfelelően szabályozzák. E javaslat szerinti módszernél is azonban a primer amin hozama 80-90 %, míg a melléktermékként képződő szekunder aminé 6—16 %.
Célul tűztük ki tehát olyan eljárás kidolgozását, amellyel primer aminok, közelebbről a 2-alkil-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidinek nagy hozammal és nagy szelektivitással· állíthatók elő 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinek reduktív aminálása útján.
Felismertük, hogy a fenti célkitűzés elérhető, hogyha egy 2-alkil-4-aniino-5-formil-pirimidin ammóniával és hidrogénnel végrehajtott közvetlen reduktív aminálása helyett a 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidint előzetesen reagálni hagyjuk am2 móniával egy közömbös oldószerben egy specifikus vegyület jelenlétében, amikor köztitermékként jó hozammal egy aldimin-vegyület képződik, amelyet azután ammóniával és hidrogénnel katalitikus hidro5 génezésnek vetünk alá egy redukáló katalizátor és kívánt esetben egy alkálifém- vagy alkáliföldféin-hidroxid jelenlétében. így a korábbiakban említett melléktermékek képződése visszaszorítható és az előállítani kívánt 2-aIkil-4-amino-5-(amino-metil)q -pirimidinek igen magas hozammal és nagy szelektivitással nyerhetők.
A fentiek alapján a találmány tárgya eljárás 2-(1-5 szénatomos alkil) - 4 - amino - 5 - (amino - metil) - pirimidinek előállítására. Az eljárás abban áll, hogy egy 5 2-alkil-4-amíno-5-formil-pirimidint ammóniával reagáltatunk közömbös oldószerben heteropolisavak, izopolisavak, oxisavak és ezek molibdénvagy wolframtartalmú sói közül legalább egy jelenlétében, majd az így kapott köztiterméket ammóniá!0 val és hidrogénnel reagáltatjuk közömbös oldószerben egy redukáló katalizátor és kívánt esetben egy alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxid jelenlétében.
A találmány szerinti eljárás gyakorlati megvalósítása során a következőképpen járunk el.
-5 Az eljárás első lépésénél kiindulási anyagként használt 2-alkil-4-amino-5-formiI-pirimidüiek a (VIII) általános képlettel ábrázolhatok. A (VIII) általános képletben R jelentése 1-5 szénatomot tartalmazó alkilcsoport, például metil-, etil-, propilí0 vagy butilcsoport.
A (VIII) általános képletű vegyűletek könnyen előállíthatok például 2-alkü-4-amino-5-(diaIkoxi-metil)-pirimidinek sav jelenlétében végrehajtott 35 hidrolizálása útján. A (VIII) általános képletű vegyületek felhasználhatók a találmány szerinti eljárásban kiindulási anyagként ásványi savval, például kénsavval, salétromsavval vagy sósavval alkotott sójuk formájában is.
A találmány szerinti eljárás első lépésében a 2 - alkil -4 -amino- 5 -formil -pirimidint ammóniával reagáltatjuk közömbös oldószerben heteropolisavak, izopolisavak, oxisavak és ezek molibdénvagy wolframtartalmú sói közül legalább egy jelen45 létében.
Az ennél a lépésnél hasznosított heteropoli, avakra példaképpen említhetjük a foszfomolibdénsavat, foszfowolframsavat, szilikomolibdénsavat, íoszfomolibdowolframsavat, foszfovanadomolibdén50 savat és a szilikovanadowolframsavat. Az oxisavakra példaképpen a molibdénsavat és a wölframsavat, szopolisavakra példaképpen pedig az említett oxisavak kondenzált savszármazékait említhetjük. A sókra pedig a felsorolt különböző savak alkálifém55 sóit, például nátrium- vagy kálíumsóit, valamint cmmóniumsóit említhetjük példaképpen. E vegyülitek valamelyikének mennyisége a kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva előnyösen 0,001-5 tömeg%. Az említett koncentθθ rációtartomány alsó határértékénél kisebb menynyiségek esetén a reakció lassan megy végbe, míg a felső határértéknél nagyobb mennyiségek használata nem gazdaságos, bár az aldirnin köztitermék képződését károsan nem befolyásolja.
191 546
Közömbös oldószerként előnyös rövid szénláncú alifás alkohol, például metanol, etanol, propanol vagy butanol használata, de egy ilyen rövid szénláncú alifás alkoholnak egy éterrel, például dioxánnal, tetrahidrofuránnal vagy dietil-éterrel, vagy pedig egy szénhidrogénnel, például benzollal, toluollal, xilollal, hexánnal vagy ciklohexánnal alkotott elegyét is hasznosíthatjuk. Ezeket az oldószereket a kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidin és a képződő aldimin jellegétől függő mennyiségekben használhatjuk, általában azonban előnyös egy tömegrész kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva 3—50 tömegrész, különösen előnyösen 3—30 tömegrész oldószer használata.
Ammóniaforrásként használhatunk cseppfolyós ammóniát, ammóniagázt vagy ammóniaoldatot. Az ammónia mennyisége egy mól kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva egy mól vagy több, előnyösen 4—500 mól vagy különösen előnyösen 4-200 mól.
A reagáltatást általában normál nyomáson és 0—130 °C hőmérsékleten — előnyösen szobahőmérséklet és 110 °C közötti hőmérsékleten — 0,5-24 órás, előnyösen 0,5—10 órás reakcióidővel hajtjuk végre.
Feltételezzük, hogy e reagáltatás eredményeképpen a kiindulási 2-aIkil-4-amino-5-formil-pirimidinek a (IX) általános képletű aldiminekké - a képletben R jelentése a korábban megadott — alakulnak át.
A találmány szerinti eljárás második lépésében az első lépésben kapott aldimint ammóniával és hidrogénnel érintkeztetjük közömbös oldószerben redukáló katalizátor és kívánt esetben alkálifémvagy alkáliföldfém-hidroxid jelenlétében.
Ennél a lépésnél a közömbös oldószer azonos lehet az első lépésnél használttal, és mennyisége a kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidin 1 tömegrésznyi mennyiségére vonatkoztatva előnyösen
3—50 tömegrész, különösen előnyösen 3—30 tömegrész.
így tehát ennél a lépésnél a közömbös oldószernek ugyanaz a fajtája alkalmazható, mint az első lépésnél, és az első lépésnél használt vegyületek, például a heteropolisavak nem befolyásolják károsan ennek a lépésnek a végrehajtását. így tehát a második lépés szerinti katalitikus reakció végbemehet az első lépésben kapott reakcióelegyből a köztitermék elkülönítése nélkül is, úgy, hogy ehhez a reakcióelegyhez hozzáadjuk a redukáló katalizátort és kívánt esetben az alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxidot, majd bevezetjük az ammóniát és a hidrogént, miután kívánt esetben a közömbös oldószer mennyiségét kiegészítettük vagy a közömbös oldószerben oldhatatlan ammóniát eltávolítottuk. Alternatív módon eljárhatunk úgy is, hogy először előállíthatunk egy olyan oldatot, amely tartalmazza a redukáló katalizátort, kívánt esetben az alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxidot, továbbá az ammóniát és a hidrogént a közömbös oldószerrel együtt, majd ehhez az oldathoz hozzáadjuk az első lépésben kapott reakcióelegyet egyszerre vagy fokozatosan 0,5—10 óra leforgása alatt. E módszerek végrehajtása során nem feltétlenül szükséges a második lépésben ammóniát adagolni, ha az első lépésben az ammóniát kielégítően nagy fölöslegben használjuk.
Továbbá a második lépésben a katalitikus reakció végbemehet természetesen úgy is, hogy az első lépés szerinti reagáltatás során kapott reakcióelegyből elkülönített aldimint használunk kiindulási anyagként.
Redukáló katalizátorként fémeket, például palládiumot, platinát, ruténiumot, rádiumot, nikkelt vagy kobaltot használhatunk. Ezek közül a katalizátor élettartamára tekintettel különösen előnyösek a palládium és a rádium. Ezeket a fémeket általában fémes állapotban használjuk, de hasznosíthatjuk azokat sóik, oxidjaik vagy ötvözeteik formájában is. Nikkel vagy kobalt elkészíthető ismert módon Raney-nikkelként vagy Raney-kobaltként. Ezeket a katalizátorokat önmagukban hasznosíthatjuk vagy pedig kettő vagy több katalizátor elegyét használhatjuk. Továbbá ezek a katalizátorok fel lehetnek vive hordozóanyagokra, például aktivált aktív szénre, alumínium-oxidra, szilícium-dioxidra, szilícium-karb dra, diatómaföldre, horzsakőre, zeolitra vagy molel ulaszűrőre.
Ezeket a katalizátorokat 1 mól kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva előnyösen 0,0005-1 grammatomtömegnyi mennyiségben (a fémre számítva) használjuk.
Előnyösen ezeket a., katalizátorokat hidrogénáramban hőkezelésnek vetjük előzetesen alá. Ez az előkezelés úgy hajtható végre, hogy a redukáló katalizátorból 1 g-ot hidrogéngázzal vagy pedig inért gázzá:, például nitrogén- vagy argongázzal hígított hidrogéngázzal érintkeztetjük, a kezelő gázt 502000 ml/perc, előnyösen 100-1000 ml/perc átfolyási sebességgel 1—10 órán át a katalizátoron átvezetve 50-500 °C-os hőmérséklet tartása mellett.
A kívánt esetben hasznosított alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxidok közé tartoznak például az alkáli’ém-hidroxidok, így például a nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid vagy a lítium-hidroxid, valamint az alkáliföldfém-hidroxidok, például a magnézium-hidroxid, kalcium-hidroxid vagy a bárium-hidroxid. Ezek közül a nátrium-hidroxid és a káliun-hidroxid különösen előnyös. Az alkálífémvagy alkáliföldfém-hidroxidokat használhatjuk közvetlenül szilárd formában vagy pedig előzetesen vízben vagy az említett közömbös oldószerek valamelyikében oldva. Mennyisége 1 mól kiindulási 2-alki i-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva 0,001-0,2 mól, előnyösen 0,01-0,1 mól.
Ammóniaként az első lépésben használhatunk cseppfolyós ammóniát, gáz alakú ammóniát vagy ammóniaoldatot. Mennyisége 1 mól kiindulási 2-alki!-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva 1 mól vagy több, előnyösen 4—300 mól lehet.
Lehetséges az is, hogy a második lépésben a korábba a már említett pótlólagos ammóniaadagolást elhagyjuk, ha az első lépésben az ammóniát jelentős fölöslegben használjuk és így az első lépés szerinti reakció befejeződése után a reakciórendszerben 1 mól kiindulási 2-alkil-4-amino-formil-pirimidinre
-3191 546 vonatkoztatva 1 mól vagy ennél több ammónia marad vissza. A második lépés szerinti katalitikus reagáltatást ezután úgy hajtjuk végre, hogy az első lépés szerinti reagáltatást követően a rendszerből a képződött köztiterméket nem különítjük el.
Egy mól kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formíl-pirimidinre vonatkoztatva a hidrogént 1 mólnyi vagy ennél nagyobb, előnyösen 5—400 mólnyi mennyiségben használjuk.
A második lépés szerinti reagáltatást előnyösen 0 CC és 200 °C, különösen előnyösen szobahőmérséklet és 120 °C közötti hőmérsékleten hajtjuk végre. A reagáltatást akár normál nyomáson végrehajthatjuk, gyorsabb azonban a reakció nyomás alatt, és így előnyösen általában 10s-107 Pa parciális hidrogéngáznyomáson dolgozunk. A reakcióidő mintegy 0,5-10 óra lehet.
A reakció befejeződése után a reakcióelegyet lehűthetjük az oldhatatlan anyagok, például a katalizátor eltávolítása céljából, majd a (X) általános képletnek - a képletben R jelentése a korábban megadott - megfelelő termék 2-alki!-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidint (mely természetesen a kiindulási 2-alkil-4-amino-5-formi!-pirimidinnek felel meg) elkülöníthetjük szabad bázis formájában vagy pedig hagyományos módon képzett ásványi só formájában.
A találmány szerinti eljárást a következő példákkal és összehasonlító példákkal kívánjuk megvilágítani. Mindegyik példában a termékek hozamát a kiindulási 2-aIkil-4-amíno-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva adjuk meg.
/. példa
100 ml-es Erlenmeyer-lombikba bemérünk 2,0 g (14,6 millimól) 2-metil-4-amino-5-formil-pirimidint, 40 g 20 tömeg%-os metanolos ammóniaoidaíot és 0,20 g 0,1 tömcg%-os metanolos foszfomoiibdénsav-oldatot (a foszfomolibdéusav tapasztalati képlete Η3ΜοΊ2Ρθ4ο ·η H2O), majd a lombik szoros 'ezárása után a reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük. Ezt követően a reakcióelegy teljes mennyiségét bemérjük 200 ml belső térfogatú, rozsdamentes acélból készült autoklávba, majd ugyanide még 0,10 g 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palládiumkatalizátort, 12 g cseppfolyós ammóniát és 5 -106 Pa nyomású hidrogéngázt juttatunk. Az így kapott reakcióelegyet ezután 45 °C-on 1 órán át keverjük, majd lehűtjük és a reakcióba nem lépett gázokat elengedjük. Ezt követően az autoklávot kinyitjuk, majd a katalizátort kiszűrjük. A katalizátort metanollal mossuk, majd a mosófolyadékot a szűrlettel egyesítjük. Az így kapott elegyből az ammóniát csökkentett nyomáson eltávolítjuk, majd a maradék metanolos oldat pH-ját közel 3-ra beállítjuk 1 n sósavoldat adagolásával. Ezt követően a képződött termék mennyiségét folyadékkromatográfiásán, saját referenciamódszer szerint meghatározzuk. A 2-metiI-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidin hozama 95,3 %; olvadáspontja 131-132 °C.
1. összehasonlító példa
Áz 1. példában ismertetett módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy nem használunk 0,1 tömegszázalékos metanolos foszfomolibdénsav-oldatot. Ekkor a 2-metil-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidin hozama 55,3 %.
2. példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el, de a 0,1 tömeg%-os metanolos foszfomolibdénsavoldat helyett 0,5 mg foszfowolframsavat (H3W12PO4o n H2O) használunk. Ekkor a 2-metil-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidin hozama 94,8 %.
3. példa
Az 1. példában ismertetett módon járunk el, de a 2-metil-4-amino-5-formil-pirimidin mennyiségét 4,00 g-ra (29,2 millimól), a 0,1 tömeg%-os metanolos foszfomolibdénsav-oldat mennyiségét 0,40 gra és az 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palladiumkataiizátor mennyiségét 0,20 g-ra változtatjuk. Ekkor a 2-metil-4-amino-5-(amino-metíl)~pirimidin hozama 93,0 %.
4. példa
100 ml-es Erlenmeyer-lombikba bemérünk 2,00 g (14,6 millimól) 2-metil-4-amino-5-formil-pirimidmt, 40 g 20 tömeg%-os metanolos ammóniaoldatot és 2,0 mg molibdénsavat (H2MoO4-H2O), majd a lombikot szorosan lezárjuk és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten 2 órán át keverjük. Ezt követően az 1. példában ismertetett módon járunk el. Ekkor a 2-metil-4-amino-5-(amino-inetil)-piriniidia hozama 93,5 %.
5. példa
A 4. példában ismertetett módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy molibdénsav helyett 2,0 mg mennyiségben ammónium-molibdátot [(NH4)6Mo7O24 4 H2O] használunk. Ekkor a 2-metil-4-amino-5-(amíno-metil)-pirimidin hozama 92,9 %.
6. példa
A 4. példában ismertetett módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy molibdénsav helyett 2,0 mg mennyiségben nátrium-foszfomolibdátot (Na3Mo12PO40 nHsO) használunk. Ekkor a 2-metil-4-amino-5-(amino-raetil)-pirimidin hozama 96,1 %.
191 546
7. példa
100 ml-es Erlenmeyer-lombikba bemérünk 2,00 g (14,6 millimól) 2-metil-4-amino-5-formil-pirimidint, 40 g 20 tömeg%-os metanolos ammóniaoldatot és 0,20 g 0,1 tömeg%-os metanolos foszfomolibdénsav-oldatot (Μ3Μθι2Ρ04ο·Η20), majd a lombikot szorosan lezárjuk és a reakcióelegyet szobahőmérsékleten egy éjszakán át keverjük. Ezután a reakcióelegy teljes mennyiségét 200 ml belső térfogatú, rozsdamentes acélból készült autoklávba juttatjuk, majd ugyanide bemérünk 0,10 g 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palládiumkatalizátort, 12 g folyékony ammóniát, 1,6 g 1 tömeg% metanolos nátrium-hidroxid-oldatot és 5 10® Pa nyomású hidrogéngázt. A reakcióelegyet ezután 45 °C-on 1 órán át keverjük, majd lehűtjük és a reagálatlan gázokat elengedjük. Az autoklávot kinyitjuk, majd a katalizátort kiszűrjük. A katalizátort ezután metanollal mossuk, majd a mosófolyadékot a szűrlettel egyesítjük. Ezután az ammóniát csökkentett nyomáson végzett koncentrálással eltávolítjuk, majd a visszamaradó metanolos oldat pH-ját 3 körüli értékre állítjuk be 1 n sósavoldattal. Az oldatban a termék mennyiségét ezután folyadékkromatográfiásán, saját referenciamódszer szerint meghatározzuk. A következő eredményeket kapjuk:
-metil-4-amino-5 -(amino-metil)-pirimidin hozama: 96,5 %;
2-metil-4-amino-5-(hidroxi-metil)-pirimidin hozama: 0,9 %, olvadáspontja 195 °C;
bisz(2-metil-4-amino-5-pirimidil-metil)-amin hozama: 1,0 %, olvadáspontja 283 °C.
8. példa
A 7. példában ismertetett módon járunk el, de 0,25 g5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós ródiumkatalizátort használunk az 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palládiumkatalizátor helyett.
2-metil-4-amino-5 - (amino-metil)-pirimidin hozama: 96,2 %;
2-metil-4-amino-(hidroxi-metil)-pirimidin hozama: 1,0%;
bisz(2-metil-4-amino-5-pirimidinil-metil)-amin hozama: 1,1 %.
9. példa
A 7. példában ismertetett módon járunk el, de kiindulási anyagként 2-metil-4-amino-5-formil-pirimidin helyett 2,0 g (13,2 millimól) 2-etil-4-amino-4-formil-pirimidint használunk és az 5 tömeg% fémtartalmú szénhordozós palládiumkatalizátor jelenlétében végrehajtott hidrogénezésnél a hőmérsékletet 300 °C-ra és a reakcióidőt 1 órára állítjuk be. A következő eredményeket kapjuk:
2-etiI-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidin hozama: 96,6%;
2-etil-4-amino-5-(hidroxi-metil)-pirimidin hozama: 0,7%;
bisz(2-etil-4-amino-5-pirimidil-metil)-amin hozama: 1,4%.

Claims (16)

1. Eljárás a (X) általános képletű 2-alkil-4-amino-5-(amino-metil)-pirimidinek - a képletben R jelentése 1—5 szénatomot tartalmazó alkilcsoport — előállítására 2-aIkil-4-amino-5-formil-pirimidinek reduktív aminálásával, azzal jellemezve, hogy egy (Vili) általános képletű 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidint - a képletben R jelentése 1—5 szénatomot tartalmazó alkilcsoport - ammóniával reagáltatunk közömbös oldószerben heteropolisavak, izopolisavak, oxisavak és ezek molibdén- vagy wolframtartalmú sói közül legalább egy jelenlétében, majd az így kapott köztiterméket ammóniával és hidrogénnel reagáltatjuk közömbös oldószerben egy redukáló katalizátor és kívánt esetben egy alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxid jelenlétében.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidin és az ammónia reagáltatásához foszfomolibdénsavat, foszfowolframsavat, szilikomolibdénsavat, foszfomolibdowolframsavat, foszfovanadomolibdénsavat, sziiikovanadowolframsavat, molibdénsavat, wolframsavat, a molibdénsav vagy a wolframsav izopolisavait vagy ezeknek a savaknak az alkálifémvagy ammóniumsóit használjuk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidin és az ammónia reagáltatásához használt vegyületet a 2-alk l-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva 0,001-5 tömeg% mennyiségben használjuk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy közömbös oldószerként metanolt, etanolt, propánok vagy butanolt, vagy ezeknek az oldószereknek dioxánnal, tetrahidrofuránnal, benzollal, toluollal, xilollal, hexánnal vagy ciklohexánnal alkotott elegyét használjuk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a közömbös oldószert egy tömegrész
2- alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva
3- 50 tömegrész mennyiségben használjuk.
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 mól 2-alkil-4-amino-5-foműl-pirimidinre vonatkoztatva 4-500 mói ammóniát használunk.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidin és az ammónia reagáltatását 0—130 °C-on és normál nyomáson, 0,5-24 órás reakcióidővel hajtjuk végre.
8. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy redukáló katalizátorként palládiumot, platinát, -utiniumot, rádiumot, nikkelt és/vagy kobaltot, vagy ezek valamelyik sóját, oxidját vagy ötvözetét használjuk.
9. A 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy redukáló katalizátorként palládium és ródium közül legalább az egyiket használjuk.
> 5
191 546
10. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy egy mól 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva a redukáló katalizátort fémként számítva 0,0005—1 grammatomtömegnyi mennyiségben használjuk.
11. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a katalitikus redukálást alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxid jelenlétében hajtjuk végre.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidroxidként nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot, lítium-hidroxidot, magnézium-hidroxidot, kalcium-hidroxidot vagy bárium-hidroxidot használunk.
13. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 1 mól 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva 0,001-0,2 mól alkálifém- vagy alkáliföldfém-hídroxidot használunk.
14. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle5 mezve, hogy 1 mól 2-alkil-4-amino-5-formil-pirimidinre vonatkoztatva 1-400 mól hidrogént használunk.
15. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a köztitermék reduktív aminálását
10 0-200 °C-on, 0,5-10 órás reakcióidővel végezzük,
16. A 15. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reagáltatást 105-107 Pa parciális hidrogéngáznyomással végezzük.
HU841365A 1983-04-07 1984-04-06 Process for preparing 2-alkyl-4-amino-5-/amino-methyl/-pyrimidines HU191546B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP58059960A JPS59186928A (ja) 1983-04-07 1983-04-07 第1アミン類の製法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT34010A HUT34010A (en) 1985-01-28
HU191546B true HU191546B (en) 1987-03-30

Family

ID=13128229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU841365A HU191546B (en) 1983-04-07 1984-04-06 Process for preparing 2-alkyl-4-amino-5-/amino-methyl/-pyrimidines

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4536577A (hu)
EP (1) EP0124780B1 (hu)
JP (1) JPS59186928A (hu)
KR (1) KR860001085B1 (hu)
DE (1) DE3469524D1 (hu)
DK (1) DK156061C (hu)
HU (1) HU191546B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6322567A (ja) * 1986-07-14 1988-01-30 Takeda Chem Ind Ltd 新規ピリミジン化合物および該化合物を用いる2−低級アルキル−4−アミノ−5−アミノメチルピリミジンの製造法
DE4426472A1 (de) * 1993-07-27 1995-02-02 Du Pont Herstellung von Isophorondiamin
DE19910960A1 (de) * 1999-03-12 2000-09-14 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Aminen

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3223734A (en) * 1961-04-26 1965-12-14 Archer Daniels Midland Co Process for producing tertiary amines
JPS54125603A (en) * 1978-03-16 1979-09-29 Kao Corp Preparation of aliphatic amine
GB2118172B (en) * 1982-02-04 1985-11-27 Ube Industries Preparation of a 2-alkyl-4-amino-5-aminomethylpyrimidine

Also Published As

Publication number Publication date
DK182084D0 (da) 1984-04-06
KR840008649A (ko) 1984-12-17
JPS59186928A (ja) 1984-10-23
JPH0339046B2 (hu) 1991-06-12
DK156061B (da) 1989-06-19
US4536577A (en) 1985-08-20
HUT34010A (en) 1985-01-28
EP0124780A1 (en) 1984-11-14
DK156061C (da) 1989-11-06
DE3469524D1 (en) 1988-04-07
KR860001085B1 (ko) 1986-08-07
DK182084A (da) 1984-10-08
EP0124780B1 (en) 1988-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH11222465A (ja) イミンまたはニトリルからのアミンの製造法
EP1219597A1 (en) Process for production of ether amine
US5023379A (en) Process for the preparation of hydroxyamines
JPH0248556A (ja) 3(4),8(9)―ビス(アミノ‐メチル)‐トリシクロ〔5.2.1.0↑2’↑6〕‐デカンの製法
CA2431065C (en) Process for the preparation of phenethylamine derivatives
JP4121647B2 (ja) アルコールの製造方法
HU191546B (en) Process for preparing 2-alkyl-4-amino-5-/amino-methyl/-pyrimidines
CA2280511C (en) Production of 1,3-diaminopentane by hydrogenation of 3-aminopentanenitrile
US4067905A (en) Preparation of 2-amino-n-butanol
JPS61109782A (ja) 1‐アルキル‐又は1‐シクロアルキル‐ピペラジンの製法
US5922917A (en) Process for the preparation of 2-amino-1,3-propanediol
US4539403A (en) Process for the preparation of a 2-alkyl-4-amino-5-aminomethylpyrimidine
US7141697B2 (en) Process for the preparation of phenethylamine derivatives
US6331650B1 (en) Method for manufacturing aminoalcohol
EP1229018B1 (en) Single step hydrogenation of nitrobenzene to p-aminophenol
JP4472059B2 (ja) アミノアルコールの製造法
GB2118172A (en) Preparation of a 2-alkyl-4- amino-5-aminomethylpyrimidine
JP4472058B2 (ja) アミノアルコールの製造方法
KR900001197B1 (ko) 2-알킬-4-아미노-5-아미노메틸피리미딘의 제조방법
EP3419965A1 (en) Process for the manufacture of 3-piperazin-1-yl-propylamine derivatives
JP4596090B2 (ja) アミノアルコールの製造方法
JPH05255210A (ja) テトラメチルジアミノポリオキシエチレンの製法
JPH10175925A (ja) 2−アミノメチル−1,5−ジアミノペンタンの製造方法
JPS63287752A (ja) N−メチル化第3級アミンの製造方法
HU191630B (en) Process for production of primary, secundary and tertiery amins containing c under 2 - c under 8 alkyls

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee