HU185936B - Process for producing pharmaceutical composition for topical treating virus-infestions of skin and mycoderm - Google Patents
Process for producing pharmaceutical composition for topical treating virus-infestions of skin and mycoderm Download PDFInfo
- Publication number
- HU185936B HU185936B HU812097A HU209781A HU185936B HU 185936 B HU185936 B HU 185936B HU 812097 A HU812097 A HU 812097A HU 209781 A HU209781 A HU 209781A HU 185936 B HU185936 B HU 185936B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- weight
- priority
- october
- water
- polyhydric alcohol
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K31/00—Medicinal preparations containing organic active ingredients
- A61K31/33—Heterocyclic compounds
- A61K31/395—Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins
- A61K31/495—Heterocyclic compounds having nitrogen as a ring hetero atom, e.g. guanethidine or rifamycins having six-membered rings with two or more nitrogen atoms as the only ring heteroatoms, e.g. piperazine or tetrazines
- A61K31/505—Pyrimidines; Hydrogenated pyrimidines, e.g. trimethoprim
- A61K31/519—Pyrimidines; Hydrogenated pyrimidines, e.g. trimethoprim ortho- or peri-condensed with heterocyclic rings
- A61K31/52—Purines, e.g. adenine
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K47/00—Medicinal preparations characterised by the non-active ingredients used, e.g. carriers or inert additives; Targeting or modifying agents chemically bound to the active ingredient
- A61K47/06—Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite
- A61K47/08—Organic compounds, e.g. natural or synthetic hydrocarbons, polyolefins, mineral oil, petrolatum or ozokerite containing oxygen, e.g. ethers, acetals, ketones, quinones, aldehydes, peroxides
- A61K47/10—Alcohols; Phenols; Salts thereof, e.g. glycerol; Polyethylene glycols [PEG]; Poloxamers; PEG/POE alkyl ethers
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K9/00—Medicinal preparations characterised by special physical form
- A61K9/0012—Galenical forms characterised by the site of application
- A61K9/0014—Skin, i.e. galenical aspects of topical compositions
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Dermatology (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
Description
A találmány eljárás a bőr- és nyálkahártyák vírusfertőzéseinek lokális (helyi) kezelésére alkalmas' gyógyszerkészítmény előállítására. A találmány elsősorban olyan, lokálisan alkalmazható készítményekre vonatkozik, amelyek 9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanint, más néven acyclovirt tartalmaznak. Az alábbiakban ez utóbbi nevet használjuk.
Ismeretes, hogy az acyclovir és gyógyászatilag felhasználható sói és észterei a DNS és RNS vírusok különböző osztályaival szemben mind in vitro, mind in vivő vírusellenes (antivirális) hatásúak (1 523 865 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírás). Az acyclovir-különösen hatékony a herpes simplex vírussal szemben, amely nyulakon herpeses szaruhártyagyulladást, egereken herpeses agyvelőgyulladást, tengerimalacokon bőrherpest idéz elő.
Az acyclovir hátránya, hogy vízben csak kevéssé oldódik, hidrofób oldószerrendszerekben pedig majdnem teljesen oldhatatlan. Ennek megfelelően nehéz létrehozni olyan, lokálisan alkalmazható készítményt, mely a hatóanyagot oldott állapotban elegendően magas koncentrációban tartalmazza ahhoz, hogy hatását teljesen kifejthesse, és legkedvezőbbé tegye a hatóanyagnak bőrbe való behatolását. A felszabadulás megkönnyítésén kívül az is lényeges, hogy a gyógyászatilag hatásos anyag bármely formulázása hosszú időn át stabilis legyen, hatékonyságát el ne veszítse, el ne színeződjék, oldhatatlan anyagokat vagy komplexeket ne képezzen, és ne ingerelje a bőrt vagy a nyálkahártyát.
Az 1 523 865 sz. nagy-britanniai szabadalmi leírás 26. példája felsorolja egy 5 súly% acyclovirt tartalmazó olaj/víz típusú krém alkatrészeit, melyek egyike 5 súly% propilénglikol. A 26. példa szerinti formulázásban a propilénglikol a nedvesítőszer, azaz a higroszkópos vivő anyag, melynek javítania kell a készítmény kozmetikai küllemét, és csökkentenie a tárolás során fellépő hidratációt. Állatkísérletekben ez a formulázás, továbbá egy Angol Gyógyszerkönyv (British Pharmacopeia) (Β. P.) szerinti, acyclovirt tartalmazó vizes krém nem segítette elő a különösen gyors gyógyulást, valószínűleg azért, mert a hatóanyagnak nem volt elegendő mennyisége oldatban, és csak kevéssé hatolt a bőrbe.
Tekintettel arra, hogy a bőrfelület, különösen a szaruréteg lipidjellegű, régebben úgy vélték, hogy a bőrbe való kedvező behatolás céljából az emulgeált hatóanyagnak az olajos fázisban kell lennie, hogy megoszlás útján a bőr lipidalkatrészei közé juthasson.
Úgy találtuk, hogy az acyclovir lokálisan alkalmazható készítményekből való felszabadulása céljából a hatóanyag maximális, oldatban lévő koncentrációjának egy olaj/víz típusú emulziós készítmény külső fázisában, tehát a vizes fázisban kell lennie. Úgy találtuk továbbá, hogy ha a vizes fázisban társoldószerként magas koncentrációban, így pl. 50 térfogat% mennyiségben (arra a fázisra számítva) többértékű alkoholt használunk, akkor az oldatba lépő (szolubilizált) acyclovir koncentrációja növelhető, tehát az ilyen készítmények hatékonysága nagyobb. A többértékű alkoholnak ilyen magas koncentrációja egyszersmind feleslegessé teszi azt is, hogy a készítményhez további alkatrészként tartósítószert kelljen adnunk.
Az ilyen, lokálisan alkalmazható készítmények kielégítik továbbá a megkívánt stabilitási követelményeket is, megtartják hatásosságukat, nem ingerük a bőrt vagy nyálkahártyát, és a régebbi készítményekkel szemben az az előnyük, hogy hatóanyaguk hatékonyabban és nagyobb koncentrációbe n hatol a bőrbe. Ennek eredményeként elérhető a fertőzés gyors és teljes gyógyulása.
A találmányi eljárás ennek megfelelően olyan, lokálisan alkalmazható, olaj/víz típusú gyógyszerkészítmények előállítására vonatkozik, amelyek emlősök vírusos megbetegedéseinek kezelésére hesználhatók, s amelyek diszpergált olajos fázist, folyamatos vizes fázist, a vizes fázisban (a készítmény súlyára számítva) legalább 30 súly% többérté'<ű alkoholt, és oldott állapotban lévő (szolubilizált) acyclovirt tartalmaznak. Egy ilyen készítmény előnyösen legfeljebb 50% vizet tartalmaz.
Egy ilyen, lokálisan alkalmazható készítmény tartalmazhat 0,075-10 súly% acyclovirt vagy ennek sóját, 30-60 súly% vizet és egy olajos fázist. A továbbiakban az acyclovir megnevezésen ennek gyógyászatilag felhasználható sóit is értjük, kivéve ha a szövegben ettől eltérő, világos utalást teszünk.
A készítmény egy előnyös formája 1-10 súly% acyclovirt, 30-50 sú!y% többértékű alkoholt, 20-40 súly% vizet és olajos fázist tartalmaz. A készítmény legelőnyösebb formája 2-5 súly% acyclovirt, 35-45 súly% többértékű alkoholt, 25-40 súly% vizet és olajos fázist tartalmaz. A készítmény előnyösen 40 súly% többértékű alkoholt tartalmaz.
Többértékűnek nevezzük az olyan alkoholt, melynek molekulája két vagy több hidroxilcsoportct tartalmaz. A találmány szerinti eljárásban alkalmazható többértékű alkoholok a glikolok és makrogolok, így pl. a propilénglikol, 1,3-butándiol, polietiléngükol és glicerin. Előnyösen alkalmazható a propilénglikol.
Ha a találmány szerinti készítmény vizes fázisában legalább 50 térfogat% többértékű alkoholt használunk, akkor az acyclovir szobahőmérsékleten beálló maximális koncentrációja 0,15 súly%rcl, mely az acyclovir vízben való oldhatóságának maximuma, 0,3 súly%-ra emelkedik. így tehát, ha a készítmény vizes fázisában az acyclovir 0,3 súly%-nál több, akkor a 0,3%-ot meghaladó hatóanyagmennyiség szuszpenzióban van, és gyógyszerrezervoárként viselkedik. Az acyclovir készítményben jelenlévő mennyiségnek egyrészt elegendőnek kell lennie a vírusellenes hatáshoz, másrészt nem szabad toxikusnak lennie. A készítményhez használt víz előnyösen tisztított víz, melynek meg kell felelnie az Angol Gyógyszerkönyv előírásainak.
A találmány szerinti emulziók olajos fázisát ismert alkatrészekből, ismert módon hozhatjuk létre. Jóllehet ez a fázis állhat csupán egy emulgensből, kívánatos, hogy tartalmazza legalább egy emulgensnek egy zsírral vagy olajjal, vagy mind zsírral, mind olajjal alkotott keverékét. Az alábbiakban részletesen kifejtjük, hogy előnyös a hidrofil emulgensnek lipofil emulgenssel való társítása, mely utóbbi stabilizálószerként szerepel. Előnyös továb-21
185 936 bá e két szert mind egy olajjal, mind egy zsírral egybefoglalni. Az emulgensek a stabilizálószerrel (stabilizálószerekkel) együttesen vagy azok nélkül alkotják az ún. emulgeáló viaszt, és a viasz az olajjal és/vagy zsírral együttesen alkotja az ún. emulgeáló kenőcsalapanyagot, amely az emulzió diszpergált, olajos fázisát képviseli.
A lokálisan alkalmazható olaj/víz típusú készítmények több módon formulázhatók, és ezek mindegyike elsősorban az emulgenstől és az olaj/víz felületen elhelyezkedő, emulzióstabilízáló szertől függ, amelynek apoláros, azaz lipofil csoportjai az olajos fázis, poláros, azaz hidrofil vagy lipofil csoportjai pedig a vizes, azaz folyamatos fázis felé irányulnak. Ezért a polárosabb jellegű hidrofil emulgensek olaj/víz emulziókat eredményeznek. Ezt az elvet rendszerezték a „hidrofil-lipofil egyensúly” (H. L. B.) megfogalmazásában [J. Soc. Cos. Met. Chem., 5, 249 (1954)]. Ennek értelmében a különböző emulgenseket H. L. B. számokkal látták el, amelyekből megjósolható viselkedésük a vizes és olajos fázisok alkatrészeivel szemben (amelyekre az elméletileg megkívánt H. L. B. számokat alkalmazzák).
Az olaj/víz emulzió formulázásának jól bevált elmélete, hogy egy lipofil emulgensnek azonos kémiai típusú hidrofil emulgenssel való kombinációja különböző arányokban alkalmazva a kívánt H. L. B. értékhez vezet. A többértékü alkoholnak olyan magas koncentrációja esetében, amely a találmány szerinti készítményből az acyclovir maximális mértékű felszabadulásához szükséges, a kívánatos H.
L. B. él ték 3,5-10,0, előnyösen 4,0-8,0, legelőnyösebben kb. 5,5, összehasonlítva az ásványolaj/víz emulziókra elfogadott 8-18 H. L. B. értékhatárokkal.
A találmány szerinti készítmények formulázásához alkalmas emulgensek és emulzióstabilizáló szerek a polioxietilén-szorbitán-monostearát (poliszorbát 60), a szorbitán-monostearát, szorbitán-monooleát, ketostearilalkohol, mirisztilalkohol, gliceril-monostearát és nátrium-laurilszulfát. Az emulgensek egyik előnyös kombinációja ketostearilalkoholból és nátrium-laurilszulfátból áll, melyek aránya 3:1-től 30:1-ig, előnyösen 6:1-től 20:1ig, legelőnyösebben 9:1-től 15:1-ig terjed.
A készítmény a fentieken kívül adott esetben más emulgenseket is tartalmazhat, így pl. poloxaméreket 0,1-3 súly%, előnyösen 0,3-2 súly%, legelőnyösebben kb. 1 súly% mennyiségen a készítmény súlyára számítva.
A formulázás céljára alkalmas olajokat vagy zsírokat úgy választjuk meg, hogy az igényelt kozmetikai sajátságokat elérjük, mivel az acyclovir oldhatósága a gyógyászati célra szolgáló emulziókban valószínűleg alkalmazásra kerülő olajokban igen csekély. Előnyös tehát, ha a krém nem zsíros, nincsen elszínező hatása, lemosható, és konzisztenciája megfelelő arra, hogy tubusokból vagy más edényekből ne szivárogjon. Alkalmazhatók egyenes vagy elágazó szénláncú, egy- vagy kétbázisú alkilészterek, így pl. diizoadipátok, stearinsav izocetilészter, a kakaóvaj-zsírsavak propilénglikol-diészterei, mirisztinsav izopropilészter, olajsav decilészter, palmitinsav izopropilészter, stearinsav butilészter, palmitinsav, palmitinsav 2-etilhexilészter, továbbá a 2-etilhexánsav cetilalkohollal és stearilalkohollal alkotott észtereinek keveréke, mely Crodamol CAP néven ismert. Előnyösen alkalmazható az utóbbi három észter. Ezek az észterek alkalmazhatók önmagukban vagy kombinálva, a megkívánt sajátságoktól függően. Alkalmazhatunk továbbá magasabb olvadáspontú lipideket, így pl. fehér lágyparaffínt és/vagy paraffinolajat vagy egyéb ásványi 0 olajokat.
A találmány továbbá a fentiekben meghatározott, lokálisan alkalmazható készítmények előállítására módszert ad meg, mely acyclovir, többértékü alkohol és víz olajos fázissal való kombinálásá15 ból áll.
Az emulzió készítési módja természetesen váltakozik az alkatrészek természetének és mennyiségének megfelelően, azonban követi az emulziók technológiájának ismert módszereit (The Pharmaceutical Codes, Lbndon, The Pharmaceutical Press, 1979). Eljárhatunk pl. úgy, hogy az acyclovirt előbb teljes egészében a vizes részbe visszük, ahol oldatot vagy oldat és szuszpenzió keverékét képezheti, és ezt emulgeálhatjuk a kenöcsalapanyaggal. 25 Ha az acyclovirt magas koncentrációban alkalmazzuk, akkor eljárhatunk úgy, hogy a vizes fázis egy részét emulzióvá alakítjuk, hozzáadjuk a víz, többértékű alkohol és acyclovir egyensúlyban lévő keverékét, és diszpergálás útján emulziót képzünk. El30 járhatunk továbbá úgy is, hogy az acyclovirt a vizes fázissal való emulgeálás előtt az emulgeáló kenőcsbe foglaljuk. Ezen eljárások alkalmazása során előnyösen a vizes fázist és a kenőcsalapanyagot kb. 40-80 ‘C, előnyösen 50-70 °C hőmérsékletre mele35 gítjük az emulgeálás előtt, mely elérhető erélyes keveréssel, így pl. egy szokványos laboratóriumi keverőberendezés segítségével. Az olajos fázis finomabb diszpergálását végezhetjük úgy, hogy kolloidmalomban homogenizálunk, illetve őriünk.
40, A találmány szerinti, lokálisan alkalmazható kéj szítmén yt felhasználhatjuk pl. Herpes zoster, Her' pes varicella, továbbá 1 és 2 típusú Herpes simplex ’ okozta vírusfertőzések kezelésére vagy megelőzéséί re. E kórokozók idézik elő az övsömört, bárány45 himlőt, ajaksömört és a nemi szerveken megjelenő ‘ sömört. A készítményt a bőr érintett területén naponta 2-6 alkalommal kell használni. Előnyösen | naponta 3-4-szer alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárást az alábbi kiviteli 501 példákban részletesen ismertetjük, i '
1. Példa
2 súly%-os vizes krém i Vizes krémet a következő alkatrészekből készítünk:
í 1. Acyclovir 20,0 g | 2. Ketostearilalkohol, Β. P. 67,5 g j 3. Nátrium-laurilszulfát, Β. P. 7,5 g
4. Fehér lágyparaffin, Β. P. 125,0 g ; 5. Paraffinolaj, Β. P. 50,0 g
6. Propilénglikol, Β. P. 400,0 g
7. Tisztított víz, Β. P., amennyi 1000,0 g-hoz szükséges.
Az acyclovir egy részét (2 g) vízben és propilén3
185 936 glikolban oldjuk szobahőmérsékleten. A paraffinokat (4. és 5.) és emulgenseket (2. és 3.) összekeverjük, 60 °C hőmérsékletre hevítjük, és 60 C hőmérsékleten, percenkénti 8000 fordulatszámú laboratóriumi keverőberendezés segítségével emulgeáljuk a vizes oldattal. Ezután hozzáadjuk a többi acyclovirt, a keveréket diszpergáljuk, lehűlni hagyjuk, és lakkozott alumíniumtubusokba töltjük.
2. Példa súly%-os vizes krém
A fentebb leírt módon 5 súly% acyclovirt tartalmazó vizes krémet készítünk.
3. Példa
0,2 súly%-os vizes krém
1. Acyclovir 2,0 g
2. Mirisztinsav izopropilészter, Β. P. 100,0 g
3. Palmitinsav 2-etilhexilészter 50,0 g
4. Könnyű paraffinolaj, Β. P. 50,0 g
5. Ketostearilaíkohol, Β. P. 30,0 g
6. Gliceril-monostearát, Β. P. 16,0 g
7. Poliszorbát 60, Β. P. 4,0 g
8. Propilénglikol, Β. P. 400,0 g
9. Tisztított víz, Β. P., amennyi 1000,0 g-hoz szükséges.
Ezt a krémet az 1. példában leírt módon készítjük, kivéve azt, hogy az acyclovir teljes mennyiségét oldjuk a propilénglikolban és vízben (8. és 9.).
4. Példa súly %-os vizes krém
Vizes krémet készítünk az alábbi alkatrészekből az 1. példában leírt módon.
1. Acyclovir 20,0 g
2. Ketostearilaíkohol, Β. P. 67,5 g
3. Nátrium-laurilszulfát, Β. P. 7,5 g
4. Fehér lágyparaffin, Β. P. 125,0 g
5. Paraffinolaj, Β. P. 50,0 g
6. 1,3-butándiol, Β. P. 400,0 g
7. Tisztított víz, Β. P., amennyi 1000,0 g-hoz szükséges.
Hatástani vizsgálatok
A találmány szerinti eljárással előállított acyclovir-tartalmú gyógyszerkészítmény gyógyhatását egy hagyományos eljárással készült gyógyszerkészítménnyel összehasonlítva vizsgáltuk. A vizsgálatoknál az alábbi összetételű két kenőcskészítményt használtuk.
1) Találmány szerinti eljárással előállított kenőcs (jele PDL/BMR/409) összetétel: Mennyiség kg-os tételhez
Acyclovir, mikronizált 500,0 g
Ketostearilaíkohol Β. P. 675,0 g
Nátrium-laurilszulfát Β. P. 75,0 g
Fehér lágyparaffin Β. P. 1250,0 g
Paraffinolaj Β. P, 500,0 g
Propilénglikol Β. P. 4000,0 g
Tisztított víz Β. P. 3000,0 g
Elkészítés módja:
A) A fenti mennyiségű acyclovirt bemérjük.
B) Rozsdamentes acéledényben üvegbottal keverve elkészítjük a propilénglikol/víz keveréket.
C) A hatóanyagot gyors fordulatú keverő alkalmazásával diszpergáljuk a propilénglikol/víz keverék egy részében.
D) A maradék keveréket vízfürdőn 70 °C-ra melegítjük.
E) A ketostearilalkoholt, a nátrium-laurilszulfátat, a fehér lágyparaffint és a paraffinolajat együtt felolvasztjuk, és rozsdamentes edényben vízfürdő segítségével 70 °C-ra melegítjük.
F) D-t és E-t összekeverjük és emulgeáljuk gyorsfordulatú keverő alkalmazásával.
G) A keveréket lehűtjük 45-50 °C-ra.
H) Hozzáadjuk a C) szerinti hatóanyag-szuszpenziót, alaposan elkeverjük, jégfürdőn gyorsan íehűtjük és a szobahőmérséklet eléréséig keverjük.
2) Hagyományos eljárással előállított 5% acyclo-
vir-tartalmú kenőcs (jele: GEW/1/144) | |
Összetétel: | Mennyiség 1 kg-os tételhez: |
Acyclovir, mikronizált | 50,0 g |
Vízmentes lanolin Β. P | 200,0 g |
Poliszorbát 60 Β. P | 40,0 g |
Szorbitán-monopalmitát | 20,0 g |
Paraffinolaj | 40,0 g |
Propilénglikol | 50,0 g |
Metil-hidroxi-benzoát Β. P. | 1,0 g |
Tisztított víz Β. P. | 599,0 g |
Elkészítés módja:
A) Az acyclovirt 100 ml vízben diszpergáljuk.
B) A maradék vizet és a propilénglikolt összekeverjük, 60 °C-ra melegítjük és a metil-hidroxi-benzoátot feloldjuk benne.
C) A vízmentes lanolint, a poliszorbát 60-at, a szorbitán-monopalmitátot és a paraffinolajat együtt feloldjuk és 60 °C-ra melegítjük.
D) B-t és C-t összekeverjük, emulgeáljuk, a súlyt vízzel 850 g-ra egészítjük ki, 45 °C-ra lehűtjük és a hatóanyag-szuszpenziót diszpergáljuk benne.
E) Keverés közben szobahőmérsékletre hűtjük.
A fenti kenőcskészítmények vizsgálatát 12-14 hetes, 600-700 g súlyú nőstény albínó tengerimalacokon (Porcellus Animál Breeding Ltd., Heathfield, Sussex, U. K.) végeztük. Az állatokat egyedül vagy párosával tartottuk és F. D. I-vel (Frant Diet No. 1, Oxoid Labs., H. C. Styles, Bewdley Ltd., Bewdley, Worcs., U. K.) és vízzel tápláltuk.
A tengerimalacok lágyékát gondosan leborotváltuk és a maradék szőrzetet alkalmas depillátor krémmel (Immac.) még eltávolítottuk, a bőrfelületet megmostuk és megszárítottuk. Ezután a bőrfelületet 8 helyen bevágtuk és a vágott helyeket Herpes simplex vírussal (1 típus, H 31 törzs, torokkenetből kitenyésztve, St. Mary’s Hospital Paddington, London; 106 pfu/ml-tartalmú, pfu = plaque forming units) megfertőztük. A törzs által okozott fertőzés nem halálos, önkorlátozó.
A kenőcsökkel való kezelést a fertőzés után 18
185 936 órával kezdtük meg, amikor apró kiütések és eritema kezdett már látszani. Mindkét kenőcsöt a kísérleti állatok jobb lágyékán alkalmaztuk, a bal lágyék kontrollterületként szolgált. A kezelést 3 napon át végeztük. A hatást naponta vizsgáltuk, a kiütések elterjedésének és számának, az eritema kiterjedésének és kifejlődésének mértékének, valamint a varasodás és ezt követően a var leesésének vizsgálatával.
Eredmények
A fenti Herpes simplex vírussal való fertőzés önkorlátozó, tartama kb. 12-14 nap. 24 órával a fertőzés után apró kiütések jelennek meg, és helyi eritema kezd kialakulni, majd további 24 óra elteltével a kiütések gennyesedni kezdenek, majd a számuk és méretük növekedésével végül összefolynak. A gennyes kiütések körülbelül a negyedik nap után varasodásnak indulnak, 7-8 nap eltelte után a fertőzött terület egészen bevarasodik, majd 12-14 nap eltelte után kezd leválni, bizonyítva a fertőzés önkorlátozó természetét.
A fertőzés megfigyelését naponta végeztük kezdve az első kezelés után 24 órával, a teljes gyógyulás befejezéséig. A megfigyeléseket pontoztuk, az alábbiak szerint:
A) Eritema kialakulása a fertőzött terület körül | Pontok: 0-1-2-3 |
B) A fertőzött terület megkeményedése | 0-1-2 |
C) Gennyesedés - méret, szám, egy befolyás | 0-1-2-3 |
D) Varasodás | 0-1-2 |
E) A fertőzött területen kívüli fertőzés | 0-1-2 |
A pontokat végül összegeztük, lásd a következő 1. és 2. táblázatokon.
A táblázat pontszámai a nyolc fertőzött hely pontszámainak összegéből adódnak.
1. Táblázat
PDL/BMR/409 jelű (találmány szerinti) kenőcs vizsgálati eredményeinek összesítése
Kísérleti | Kezelés megkezdése utáni napok száma | |||||||||
állatok | 0 | 1 | 3 | 6 | ||||||
sorszáma | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr, | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr. | |||||
l | 17 | 19 | 23 | 42 | 10 | 52 | 6 | 60 | 2 | 44 |
2 | 20 | 20 | 32 | 43 | 15 | 54 | 12 | 59 | 2 | 44 |
3 | 18 | 19 | 28 | 40 | 16 | 50 | 8 | 59 | 3 | 44 |
4 | 20 | 25 | 31 | 45 | 15 | 53 | 9 | 60 | 1 | 39 |
5 | 19 | 20 | 16 | 40 | 8 | 46 | 3 | 56 | 0 | 38 |
6 | 19 | 19 | 24 | 41 | 13 | 46 | 10 | 57 | 2 | 40 |
7 | 16 | 17 | 41 | 40 | 16 | 46 | 7 | 55 | 1 | 41 |
8 | 25 | 24 | 27 | 41 | 19 | 47 | 13 | 56 | 3 | 38 |
9 | 17 | 19 | 23 | 43 | 19 | 45 | 12 . | 61 | 1 | 39 |
10 | 18 | 18 | 26 | 43 | 10 | 49 | 9 | 59 | 2 | 43 |
Átlag | 18,9 | 20,0 | 27,1 41,8 | 14,1 | 48,8 | 8,9 | 58,2 | 1,8 | 41,0 | |
2. Táblázat | ||||||||||
GEW/1/144 jelű (hagyományos) kenőcs vizsgálati | ||||||||||
eredményeinek összesítése | ||||||||||
Kísérleti | Kezelés megkezdése utáni napok száma | |||||||||
állatok | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | |||||
sorszáma | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr. | Kéz. Kontr. | |||||
1 | 18 | 18 | 18 | 34 | 11 | 44 | 21 | 58 | 14 | 61 |
2 | 16 | 16 | 26 | 35 | 19 | 44 | 16 | 57 | 28 | 62 |
Átlag | 17 | 17 | 22 | 34,5 | 15 | 44 | 18,5 | 57,5 | 21 | 61. |
A pontok átlagértékeit grafikusan is ábrázoltuk (lásd 1. ábra). Az 1. ábrán alkalmazott jelölések:
• = PDL/BMR/409 jelű készítmény,
O = ennek kontrollja, ▲ = GEW/1/144 jelű készítmény,
Δ = ennek kontrollja.
A kapott eredmények alapján megállapítottuk, hogy a hagyományos, GEW/1 /114 jelű készitménynyel való kezelés után a fertőzés jelentős mértékben csökkent a kontroll területhez viszonyítva, de a kezelt területen fertőzött helyek még láthatók voltak. Ezzel szemben a találmány szerinti PDL/ BMR/409jelü készítménnyel kezelt területen fertőzés egyáltalán nem, csupán némi eritema látható.
nappal a kezelés megkezdése után a hagyományos készítménynél aktív fertőzés nem volt látható, a gyógyulási folyamat megindult, varasodás megkezdődött. A találmány szerinti készítménynél 6 nap után a gyógyulási folyamat befejeződött, fertőzés, var nem látható.
A fentiek alapján megállapítható, hogy bár mindkét készítmény rendelkezik vírusölő hatással,
185 936 a találmány szerinti eljárással előállított készítmény hatása jelentős mértékben gyorsabban érvényesül.
Claims (8)
1. Eljárás 9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanint vagy' gyógyászatilag elfogadható sóját hatóanyagként egy olaj-a-vízben típusú emulzió vizes fázisában tartalmazó, helyileg alkalmazható, 15-20 súly%, előnyösen nagymolekulájú egyenes vagy elágazóláncú, egy- vagy kétbázisú alkilésztert és/vagy lipidet, előnyösen paraffint és adott esetben a készítmény súlyára számított 5-10 súly% egy vagy több emuigeátort, előnyösen nagymolekulájú alkoholokat vagy észtereit tartalmazó olajos fázisból és 70-80 súly% folyamatos vizes fázisból álló gyógyszerkészítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy
1- 10 súly% hatóanyagot 30-50 súly% vízzel elegyedő többértékű alkoholt és 20-40 súly% vizet tartalmazó vizes fázisban eloszlatunk és ezt a vizes fázist a fenti öszetételű olajos fázissal ismert módon gyógyszerkészítménnyé alakítjuk. (Elsőbbsége: 1980. október 15.)
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy emulgeálás előtt a vizes fázist és az olajos fázist egyaránt 40 °C és 80 ’C közötti hőmérsékletre melegítjük. (Elsőbbsége: 1980. október 15.)
3. Az 1-2. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy
2- 5 súly% 9-(2-hidroxi-etoxi-metil)-guanint vagy egy sóját eloszlatjuk 35-45 súly% többértékű alkoholban és 25-40 súly% vízben. (Elsőbbsége: 1980, október 15.)
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy többértékű alkoholként egy glikolt vagy egy nagymolekuláiú, többértékű alkoholt használunk. (Elsőbbsége: 1980. október 15.)
5. A 4. igépnypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzaljellemezve, hogy glikolként vagy nagymolekulájú, többértékű alkoholként poli(etilén-glikol)-t, bután-1,3-diolt vagy glicerint használunk. (Elsőbbsége: 1980. október 15.)
6. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy emulgeátorként ketostearilalkoholt, mirisztíl-alkoholt, gliceril-mono-stearátot, nátrium-laurilszulfátot, poli(oxi-etilén)-szorbitán-monostearátot, szorbitán-monosztearátot vagy szorbitán-monooleátot haszc nálunk. (Elsőbbsége: 1980. október 15.)
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy zsírként és/vagy olajként diizoadipátot, izocetil-stearátot, kókuszdiózsírsav-propilénglikol-diésztert, izopropil-mirisztá,r tót, decil-oleátot, izopropil-palmitátot, butil-steaJ rátot, 2-etil-hexií-palmitátot, fehér lágyparaffint, folyékony paraffint, ásványi olajokat vagy a 2-etil-hexánsav és cetil- és stearil-alkoholok elegyének vegyes észterét alkalmazzuk. (Elsőbbsége: 1980.
október 15.)
8. Az I. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy többértékű alkoholként propilén-glikolt használunk. (Elsőbbsége: 1980. július 18.)
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
GB8023645 | 1980-07-18 | ||
GB8033218A GB2080106B (en) | 1980-07-18 | 1980-10-15 | Acyclovin preparations |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU185936B true HU185936B (en) | 1985-04-28 |
Family
ID=26276273
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU812097A HU185936B (en) | 1980-07-18 | 1981-07-17 | Process for producing pharmaceutical composition for topical treating virus-infestions of skin and mycoderm |
Country Status (30)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0044543B1 (hu) |
AR (1) | AR225680A1 (hu) |
AT (1) | AT381025B (hu) |
AU (1) | AU547391B2 (hu) |
BG (1) | BG60450B2 (hu) |
CA (1) | CA1172169A (hu) |
CS (1) | CS229674B2 (hu) |
CY (1) | CY1309A (hu) |
DD (1) | DD203464A5 (hu) |
DE (1) | DE3163982D1 (hu) |
DK (1) | DK149191C (hu) |
ES (1) | ES504046A0 (hu) |
FI (1) | FI76255C (hu) |
GB (1) | GB2080106B (hu) |
GR (1) | GR75104B (hu) |
HK (1) | HK95485A (hu) |
HU (1) | HU185936B (hu) |
IE (1) | IE51120B1 (hu) |
IL (1) | IL63351A (hu) |
IT (1) | IT1171399B (hu) |
MC (1) | MC1408A1 (hu) |
MY (1) | MY8600389A (hu) |
NO (1) | NO155038C (hu) |
NZ (1) | NZ197744A (hu) |
PH (1) | PH16308A (hu) |
PL (1) | PL135416B1 (hu) |
PT (1) | PT73391B (hu) |
RO (1) | RO82678A (hu) |
SG (1) | SG72085G (hu) |
ZW (1) | ZW17181A1 (hu) |
Families Citing this family (21)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0095813A3 (en) * | 1982-06-01 | 1985-05-08 | THE PROCTER & GAMBLE COMPANY | Penetrating topical pharmaceutical compositions containing 9-(2-hydroxyethoxymethyl) guanine |
US4557934A (en) | 1983-06-21 | 1985-12-10 | The Procter & Gamble Company | Penetrating topical pharmaceutical compositions containing 1-dodecyl-azacycloheptan-2-one |
GB8602346D0 (en) * | 1986-01-30 | 1986-03-05 | Wellcome Found | Antiviral combinations |
GB8917959D0 (en) * | 1989-08-05 | 1989-09-20 | Beecham Group Plc | Pharmaceutical formulation |
GB9001886D0 (en) * | 1990-01-26 | 1990-03-28 | Beecham Group Plc | Pharmaceutical formulation |
US6469015B1 (en) | 1990-01-26 | 2002-10-22 | Novartis International Pharmaceutical Ltd | Pharmaceutical formulation |
EP0773091A3 (en) * | 1992-03-20 | 1998-04-01 | Unichema Chemie B.V. | Release composition |
DK169121B1 (da) * | 1992-09-09 | 1994-08-22 | Gea Farmaceutisk Fabrik As | Antiviralt virksom farmaceutisk olie-i-vand-emulsion indeholdende 9-[(2-hydroxyethoxy)methyl]guanin (acyclovir) eller et salt eller en ester deraf |
DE4416674C2 (de) * | 1994-05-11 | 1997-01-30 | Rentschler Arzneimittel | Topische Zubereitung enthaltend Aciclovir |
DE19517147C2 (de) * | 1995-05-10 | 1999-07-01 | Hexal Pharmaforschung Gmbh | Aciclovir-Zubereitung |
WO1997034607A1 (en) * | 1996-03-20 | 1997-09-25 | Glaxo Group Limited | Topical formulations of aciclovir |
GB9611167D0 (en) * | 1996-05-29 | 1996-07-31 | Glaxo Group Ltd | Medicaments |
GB9718568D0 (en) | 1997-09-03 | 1997-11-05 | Chauvin Pharmaceuticals Limite | Compositions |
GB9718791D0 (en) * | 1997-09-05 | 1997-11-12 | Glaxo Group Ltd | Medicaments |
ITMI981528A1 (it) * | 1998-07-03 | 2000-01-03 | Recordati Ind Chimica E Farma | Formulazioni topiche di aciclovir |
US7223387B2 (en) | 1998-11-18 | 2007-05-29 | Medivir Ab | Antiviral formulations comprising propylene glycol and an isopropyl alkanoic acid ester |
GB9828620D0 (en) * | 1998-12-23 | 1999-02-17 | Glaxo Group Ltd | Medicaments |
FR2837102B1 (fr) * | 2002-03-18 | 2004-10-08 | Palbian Snc | Composition a l'etat de gel aqueux, procede de fabrication et utilisation pour la fabrication d'un medicament, notamment antiherpetique |
US8697712B2 (en) * | 2004-04-05 | 2014-04-15 | Laboratorios Liomont, S.A. De C.V. | Presentation of an antiviral pharmaceutical composition |
EP2005824A1 (de) † | 2007-06-21 | 2008-12-24 | Bayer CropScience AG | Wirkstoffsuspensionen in Glycerin |
WO2017029298A1 (en) | 2015-08-17 | 2017-02-23 | Sanovel Ilac Sanayi Ve Ticaret A.S. | A topical antiviral composition |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3892857A (en) * | 1972-11-24 | 1975-07-01 | Squibb & Sons Inc | Steroid formulation |
ZA738657B (en) * | 1973-01-05 | 1974-10-30 | Hoffmann La Roche | Emulsions |
GB1478009A (en) * | 1973-04-02 | 1977-06-29 | Glaxo Lab Ltd | Pharmaceutical compositions |
US4199574A (en) * | 1974-09-02 | 1980-04-22 | Burroughs Wellcome Co. | Methods and compositions for treating viral infections and guanine acyclic nucleosides |
GB1543907A (en) * | 1975-02-19 | 1979-04-11 | Dermal Labor Ltd | Steroid compositions |
US3934013A (en) * | 1975-02-21 | 1976-01-20 | Syntex (U.S.A.) Inc. | Pharmaceutical composition |
US4049802A (en) * | 1975-03-19 | 1977-09-20 | Research Corporation | Zinc sulfadiazine and its use in the treatment of burns |
GB1554720A (en) * | 1975-07-10 | 1979-10-24 | Nyegaard & Co As | Pyridthione derivatives |
US4144332A (en) * | 1976-01-05 | 1979-03-13 | The Regents Of The University Of Michigan | Process for alleviating proliferative skin diseases |
DE2847975A1 (de) * | 1978-11-04 | 1980-05-14 | Merck Patent Gmbh | Verfahren zur bindung von freiem formaldehyd in pharmazeutischen und kosmetischen zubereitungen |
-
1980
- 1980-10-15 GB GB8033218A patent/GB2080106B/en not_active Expired
-
1981
- 1981-07-17 NZ NZ197744A patent/NZ197744A/xx unknown
- 1981-07-17 PL PL1981232259A patent/PL135416B1/pl unknown
- 1981-07-17 IT IT48925/81A patent/IT1171399B/it active Protection Beyond IP Right Term
- 1981-07-17 MC MC811529A patent/MC1408A1/xx unknown
- 1981-07-17 DD DD81231891A patent/DD203464A5/de unknown
- 1981-07-17 IL IL63351A patent/IL63351A/xx not_active IP Right Cessation
- 1981-07-17 CA CA000381977A patent/CA1172169A/en not_active Expired
- 1981-07-17 PH PH25929A patent/PH16308A/en unknown
- 1981-07-17 ZW ZW171/81A patent/ZW17181A1/xx unknown
- 1981-07-17 PT PT73391A patent/PT73391B/pt unknown
- 1981-07-17 DK DK321681A patent/DK149191C/da active
- 1981-07-17 GR GR65549A patent/GR75104B/el unknown
- 1981-07-17 DE DE8181105635T patent/DE3163982D1/de not_active Expired
- 1981-07-17 ES ES504046A patent/ES504046A0/es active Granted
- 1981-07-17 HU HU812097A patent/HU185936B/hu not_active IP Right Cessation
- 1981-07-17 IE IE1617/81A patent/IE51120B1/en not_active IP Right Cessation
- 1981-07-17 FI FI812257A patent/FI76255C/fi not_active IP Right Cessation
- 1981-07-17 CY CY1309A patent/CY1309A/xx unknown
- 1981-07-17 AR AR286131A patent/AR225680A1/es active
- 1981-07-17 CS CS815507A patent/CS229674B2/cs unknown
- 1981-07-17 AT AT0318081A patent/AT381025B/de not_active IP Right Cessation
- 1981-07-17 AU AU73073/81A patent/AU547391B2/en not_active Expired
- 1981-07-17 BG BG052984A patent/BG60450B2/bg unknown
- 1981-07-17 NO NO812464A patent/NO155038C/no unknown
- 1981-07-17 EP EP81105635A patent/EP0044543B1/en not_active Expired
-
1982
- 1982-07-17 RO RO82104911A patent/RO82678A/ro unknown
-
1985
- 1985-10-05 SG SG720/85A patent/SG72085G/en unknown
- 1985-11-28 HK HK954/85A patent/HK95485A/xx not_active IP Right Cessation
-
1986
- 1986-12-30 MY MY389/86A patent/MY8600389A/xx unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
HU185936B (en) | Process for producing pharmaceutical composition for topical treating virus-infestions of skin and mycoderm | |
KR930010585B1 (ko) | 소염제 크림 조성물 | |
US4963555A (en) | Formulations of heterocyclic compounds | |
US5104656A (en) | Percutaneous treatment with a high potency non-steroidal anti-inflammatory agent | |
EP0948332B1 (en) | Antiherpetic medicated stick containing acyclovir for topical application | |
WO1991008733A1 (en) | Stable cream and lotion bases for lipophilic drug compositions | |
SA92130087B1 (ar) | تركيب صيدلي محتوي على مركب اللايل أمين | |
JPH09506865A (ja) | 新規組成物 | |
JPH11502809A (ja) | 局所用医薬組成物、その製造方法、およびこの組成物の使用 | |
WO1991007169A1 (en) | Glyceryl acetate ointment vehicles | |
WO2000001390A1 (en) | Topical aciclovir formulations | |
EP0471084B1 (en) | Oil-in-water emulsion composition containing nonsteroidal antiphlogistic analgesic | |
WO1997034607A1 (en) | Topical formulations of aciclovir | |
JPS63255216A (ja) | 坐剤基剤乳化組成物およびそれを含有する坐剤 | |
US7223387B2 (en) | Antiviral formulations comprising propylene glycol and an isopropyl alkanoic acid ester | |
WO1994026234A1 (en) | Water-in-oil emulsion compositions | |
AU701720B2 (en) | Biologically active composition | |
JP2545317B2 (ja) | 医薬製剤 | |
EP0100592B1 (en) | Eye ointments and a method for their production | |
CA2351463C (en) | Antiviral formulations comprising propylene glycol and an isopropyl alkanoic acid ester | |
JPH06271420A (ja) | 化粧料または皮膚外用剤の吸水性改善剤 | |
KR20010099932A (ko) | 디메티콘을 함유하는 아시클로비르 조성물 | |
WO1997045123A1 (en) | Topical pharmaceutical formulations comprising aciclovir | |
JPH0366281B2 (hu) | ||
JPS63146817A (ja) | 外用抗真菌剤 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee | ||
HRH9 | Withdrawal of annulment decision |