HU182501B - Process for producing pure methyl-terc-butylether and a mixture of hydrocarbons of four caraon atoms containing less than 0,25% isobuthene in simultaneous reaction - Google Patents

Process for producing pure methyl-terc-butylether and a mixture of hydrocarbons of four caraon atoms containing less than 0,25% isobuthene in simultaneous reaction Download PDF

Info

Publication number
HU182501B
HU182501B HU79HU298A HUHU000298A HU182501B HU 182501 B HU182501 B HU 182501B HU 79HU298 A HU79HU298 A HU 79HU298A HU HU000298 A HUHU000298 A HU HU000298A HU 182501 B HU182501 B HU 182501B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
methanol
isobutene
column
reaction
tert
Prior art date
Application number
HU79HU298A
Other languages
English (en)
Inventor
Wilhelm Droste
Fritz Obenaus
Original Assignee
Huels Chemische Werke Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huels Chemische Werke Ag filed Critical Huels Chemische Werke Ag
Publication of HU182501B publication Critical patent/HU182501B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/05Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds
    • C07C41/06Preparation of ethers by addition of compounds to unsaturated compounds by addition of organic compounds only
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/148Purification; Separation; Use of additives by treatment giving rise to a chemical modification of at least one compound
    • C07C7/14875Purification; Separation; Use of additives by treatment giving rise to a chemical modification of at least one compound with organic compounds
    • C07C7/14891Purification; Separation; Use of additives by treatment giving rise to a chemical modification of at least one compound with organic compounds alcohols

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás tiszta metil-terc-butiléter és izobuténmentes négyszénatomos szénhidrogénelegy egyidejű előállítására a négyszénatomos szénhidrogénelegyben jelenlevő izobutén és feleslegben vett metanol folyadékfázisban, emelt hőmérsékleten, erősen savas, makropórusú szerves ioncserélő gyanták jelenlétében történő reagáltatása útján.
ismeretes, hogy a metil-terc-butiléter (MTB) metanol és izobutén savval katalizált addíció reakciójával állítható elő. Katalizátorként szulfonált szerves gyanták [például 2 480 940 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás], különösen a szulfonált, divinil-benzollal térhálósított polisztirolgyanták [2 922 822 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás] váltak be, amelyek gélszerűek lehetnek, vagy a felület növelése és ezzel együtt a reackiósebesség megnövelése érdekében makropórusú habszerkezettel rendelkezhetnek [ 12 24 294 számú német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás 8. példája; 3 482 952 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás].
Tekintettel arca, hogy a metanol és az izobutéi közötti reakció rendkívül szelektív, általában nem tiszta izobutént, hanem izobuténtartalmú szénhidrogénelegyet alkalmaznak. Különösen a butadiéntől megtisztított, négyszénatomos krakkolási párlatot — az úgynevezett I. számú raffmátumot — használják az addíciós reakcióhoz, azonban más izobuténtartalmú, négyszénatomos szénhidrogénelegy is felhasználható [3 121 124 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás, 25 21 673 számú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat].
Abban az esetben, ha a metil-terc-butiléter előállításához az I. számú raffmátumot alkalmazzuk, akkor a szénhidrogénelegy átalakulatlan részét II. számú raffinátumnak nevezzük. Ha ez utóbbit kiindulási anyagként kívánjuk felhasználni további szerves vegyipari termékek, például maleinsavanhidrid, metil-etil-keton, butén-1 előállításához vagy polimerek előállításához, akkor magas követelményeket kell támasztanunk a II. számú raffinátum minőségével szemben. Különösen abban az esetben, ha desztillációval kívánjuk a butén-l-t a II. számú raffinátumból kinyerni, a szénhidrogénelegy izobutén-tartalmának 1% alatt, előnyösen 0,25 súly% alatt kell lennie, mivel az izobutén nem választható el desztillációval a butén-l-től, és ezért teljes mennyiségében azt szennyezi. Az, hogy a legnagyobb megengedhető izobutén-tartalom kisebb, mint 0,25 súly% a II. számú raffinátumban, azt jelenti, hogy az izobuténnek kémiai reakcióval történő eltávolításakor legalább 99,75%-os izobutén-átalakítást kell elérnünk.
Izobutén és metanol reakciójakor nem képződik -tiszta metil-terc-butiléter, haenm a metanol mellett metil-terc-butiléter/metanol azeotrop van jelen. A -metanolnak a metil-terc-butilétertől történő elválasztására különféle módszereket javasoltak, például dimetil-szulfoxiddal történő extrakciós desztillációt [73-00509 számú japán közrebocsátási irat] vagy vizes mosást [22 46 004 számú német szövetségi köztáisaságbeli közrebocsátási irat és 3 726 942 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás].
A 3 940 450 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint a metanol és a metil-terc-butiléter szétválasztását két szakaszban végzik, s segédanyagként pentánt alkalmaznak.
Az ismert eljárások kevéssé gazdaságosak, mivel a felhasznált segédanyagokat gyakorlatilag teljesen el kell különíteni a metil-terc-butilétertől és a metanoltól. Az elérhető izobutén-konverziók nem kielégítők.
A 3 726 942 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás eljárásánál az izobuténnek mindössze 70%-a alakul át metil-terc-butiléterré, míg a 3 940 450 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerinti eljárásnál 80%-os termelést érnek el metil-terc-butiléterből.
A 25 21 963 és 25 21 964 számú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási iratokban leírt eljárások szerint izobutént tartalmazó négyszénatomos szénhidrogénelegyeket két reakciózónában reagáltatnak metanollal. E két ismert eljárásnál azonban a célul kitűzött nagy izobuténkonverzió nem érhető el (a 25 21 964 számú német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat 6. példájában a legkisebb izobutén-tartalom 0/27%). Ahhoz, hogy a metanolmentes metil-terc-butiléter előállításánál az izobutén \ jelentős mértékben átalakuljon, arra van szükség, hogy a két reakciószakasz valamelyikében magas reaktorhőmérséklettel vagy a metanol mennyiségéhez képest moláris izobuténfelesleggel dolgozzunk.
Ekkor azonban a metil-terc-butiléter mellett az izobutén oligomerizációs termékei is keletkeznek (di- és trimerizálódás következtében), és a szénhidrogénelegyben jelenlevő négyszénatomos olefinek jelentős mértékű izomerizálódása is bekövetkezik. Ha ezután desztillációval kinyeijük a butén-l-t a négyszénatomos szénhidrogénelegyből, termékveszteségként jelentkezik a butén-1 butén-2-vé történő izomerizálódása.
Jóllehet a 26 29 769 számú német szövetségi köztársaságbeli körzebocsátási iratban egylépéses eljárást ismertetnek metil-terc-butiléter előállítására, amelynél a reakcióelegy feldolgozása segédanyagok alkalmazása nélkül történik, és a fentebb említett hátrányok, így az izobutén oligomerizációs termékeinek képződése és az átalakulatlan négyszénatomos olefinek izomerizációja, nem jelentkeznek, ennek ellenére azonban az eredetileg jelenlevő izobuténnek legfeljebb 98,6%-a alakítható csak át, és így a visszamaradó négyszénatomos szénhidrogénelegyben (II. számú raffinátum) több mint 1% izobutén van jelen.
Ezért változatlanul szükség van egy olyan egyszerű eljárásra, amellyel egyidejűleg állítható elő tiszta metil-terc-butiléter és gyakorlatilag izobuténmentes négyszénatomos szénhidrogénelegy, ahol meghatározott felhasználási célokra 0,25 súly% alatti izobuténtartalmat is biztosítani kell.
Ezt a feladatot a találmány szerint úgy oldjuk meg a négyszénatomos szénhidrogénelegyben jelenlevő izobutén és feleslegben vett metanol folyadékfázisban, amikor is, erősen savas, makropórusú szerves ioncserélő gyanták jelenlétében végezzük a műveletet úgy, hogy a metanolt és az izobutént 2:1-5:1 közötti mólarányban reagáltatjuk 30—
-100 °C közötti hőmérsékleten, az átalakulatlan szénhidrogéneket 2-10 bar nyomáson végzett desztillációval fejtermékként eltávolítjuk, a kapott fenékterméket ismét desztilláljuk atmoszférikus nyomáson vagy legfeljebb 2 bar túlnyomáson, és a vissza3
-2182501 maradó fenékterméket — adott esetben a képződött terc-butanol és a nyolcszénatomos olefinek egy részének elválasztása után — a metanol és az izobutén reakciójához visszavezetjük, majd a második desztillációs lépésnél kapott desztillátumot 5-30 bar nyomáson desztilláljuk, és a képződő desztillátumot a második desztillációhoz visszavezetjük, végül a fenéktermékből a tiszta metil-terc-butilétert elkülönitjük.
A kiindulási elegyben a metanol és az izobutén mólaránya 2:1-5:1 között van. 2 :1 mólarány alatt a célul kitűzött, a 99%-ot jóval meghaladó izobutén-átalakítás csak a reakcióhőmérséklet egyidejű, igen jelentős csökkentésével érhető el. A reakcióhőmérséklet jelentős csökkentése azonban a gyakorlati alkalmazhatóságot kizáró módon csökkenti a reakciósebességet.
Az 5 ; 1 mólarány felett gazdaságtalanná válik az eljárás, mivel megnövekednek a metanol elválasztásával kapcsolatos költségek. A desztilláció során túlságosan nagy mennyiségű metanolt kell visszaáramoltatni, és emellett a nagy metanolfelesleggel egyre kevésbé növekszik a konverzió. Ahhoz, hogy a II. számú raffinátum izobutén-tartalmát 0,25 súly%-nál kisebb értékre csökkenthessük - ez bizonyos célokra történő felhasználhatóságának előfeltétele -, előnyösen olyan metanolfelesleget alkalmazunk, hogy a metanol és az izobutén mólaránya
2,5 : 1-4 : 1 legyen.
A metanol és az izobutén közötti reakció hőmérséklete 30—100 °C. A kedvező reakciósebesség biztosítására általában 50—100 °C között dolgozunk. Különösen előnyösnek mutatkozott, ha a reakcióhőmérsékletet a katalizátorágy elülső részében 50—100 °C között tartottuk, és az ezt követő, a reakciózóna legalább egyharmadát képező részben 50—30 °C közötti hőmérsékletet állítottunk be.
A reakcióelegynek a katalizátoron való tartózkodási ideje függ a katalizátor aktivitásától, és ezt minden egyes katalizátornál külön-külön kell meghatároznunk. Ha katalizátorként igen aktív, makropórusú ioncserélő gyantákat alkalmazunk, a tartózkodási idő általában 10—60 perc között van.
A találmány szerinti eljárás kivitelezését az 1. ábrán mutatjuk be.
Az I. számú raffinátumot és a metanolt az 1 illetve 2 vezetékeken valamint a 3 vezetéken keresztül adjuk be a reaktorba. A reaktorból távozó reakcióelegyet a 4 vezetéken át vezetjük a nyomás alatti desztillációs oszlopba (K 1). Ebben az oszlopban lepároljuk és fejtermékként elvezetjük (az 5 vezetéken át) a reagálatlan négyszénatomos szénhidrogéneket és a kis mennyiségű, átalakulatlan izobutént. A fenéktermék a reakció során képződött metil-terc-butilétert és a metanolfélesleget tartalmazza. A desztilláció során beállított nyomásnak megfelelően a desztillátum kis mennyiségű metanolt is tartalmaz, amely azeotrópot képez a négyszénatomos szénhidrogénekkel. Ezt a metanolt önmagában ismert módon, vizes extrakcióval távolíthatjuk el a II. számú raffinátumból. AKI oszlop fejrészében a nyomás 2—10 bar, előnyösen 6—8 bar, mivel ebben a nyomástartományban különösen gazdaságosan kondenzálható a desztillátum hűtővízzel.
AKI oszlop fenéktermékét a 6 és 7 vezetékeken keresztül a K 2 desztillációs oszlopba vezetjük. A K 2 oszlop fenékterméke tartalmazza a reakcióhoz feleslegben alkalmazott metanol főtömegét, adott esetben kis mennyiségű terc-butanollal (TBA) és nyolcszénatomos olefinekkel együtt, amelyek melléktermékként képződhetnek a reakció során. A K 2 oszlopból a fenékterméket a 9 vezetéken át távolítjuk el. Amíg a nyolcszénatomos olefinekből a megadott reakciókörülmények között csak nyomnyi mennyiség képződik, addig a képződő terc-butanol mennyisége a metanol és a szénhidrogénelegy víztartalmától függ.
A K 2 oszlopnak ezt a fenéktermékét a 11 és 14 vezetéken át visszavezetjük a reakcióba. Adott esetben leágazást kell kialakítanunk a reakcióba történő visszavezetés előtt, hogy feldolgozás céljából az anyagot a 10 vezetéken át a K 4 desztilláció oszlopba vezessük, ahol elválasztjuk a reakció során képződött melléktermékeket: a terc-butanolt és a nyolcszénatomos olefineket. A K 4 oszlopban feldolgozandó termék részaránya függ a terc-butanol illetve a nyolcszénatomos olefin mennyiségétől, amelyek egyrészt képződhetnek, másrészt a reakciókörfolyamatban maradhatnak. A visszavezetett metanolban legalább 1-2 súly% terc-butanol illetve nyolcszénatomos olefin megengedhető, és így a 10 vezetéken keresztül a K 4 oszlopba továbbított termék mindig csak a K 2 kolonna fenéktermékének egy kis hányadára korlátozódik. A K 4 oszlopban a magas forráspontú terc-butanol és nyolcszénatomos olefin a fenéktermékben helyezkedik el, amelyet a 13 vezetéken át távolítunk el. A fejterméket a 12 és 14 vezetékeken keresztül egyesítjük a 2 vezetékben levő metanollal, és a reaktorba visszavezetjük.
A K 2 oszlop fejtermékét a 8 vezetéken át a K 3 nyomás alatti oszlopba vezetjük, ahol fenéktermékként tiszta metil-terc-butiléter képződik (ezt a 16 vezetéken keresztül távolítjuk el). A fejtermék a metil-terc-butiléter és a metanol azeotrópja, amelynek metanoltartalma az oszlopban beállított nyomástól függ. A K 3 oszlop fejtermékét a 15 és 7 vezetékeken át visszavezetjük a K 2 oszlopba. Annak érdekében, hogy csökkentsük a K 3 oszlop fejtermékének metil-terc-butiléter hányadát és ezzel együtt a K 2 oszlopba visszavezetett anyagmennyiséget, a nyomást a K 3 oszlopban lehetőleg eléggé nagyra kell megválasztanunk. Ezért a nyomást a K 3 oszlopban 5-30 bar közötti értékre állítjuk be. A nyomás felső határát tisztán gazdaságossági megfontolások szabják meg, amelyek az energia- és beruházási költségekkel kapcsolatosak.
A K 2 kolonna fejrészénél a metil-terc-butiléter csak metanolos azeotróp alakjában desztillálható lé.* Ezért lehetőleg kis értéken célszerű tartani az oszlopban a nyomást, hogy csökkentsük az azeotróp1 bán jelenlevő metanol mennyiségét, és ezzel együtt Ti K 3 oszlop fejtermékének köráramban vezetett mennyiségét. Műszakilag célszerű és különösen gazdaságos, ha légköri nyomáson dolgozunk vagy az oszlop fejrészében legfeljebb 2,0 bar nyomást állítunk be.
A találmány szerinti eljárásnál egyszerű módon, egyetlen reaktor alkalmazásával, gyakorlatilag teljes izobutén-konverzióval állítunk elő tiszta metil-terc-3182501
-butilétert. A gyakorlatilag teljes izobutén-konverzió azt jelenti, hogy a reakcióban részt nem vevő négyszénatomos szénhidrogénelegy messzemenően izobuténmentes, és felhasználható tiszta butén-1 desztillációval történő elválasztására vagy az n-butén 5 vegyületek szelektív kémiai átalakítására.
A találmányt az alábbi példák segítségével részletesen ismertetjük.
1. példa
220 liter erősen savas ioncserélő gyantával (makropórusú, szulfonált, divinil-benzollal térhálósított polisztirolgyanta) töltött reaktorba, amely a kép- 15 ződő reakcióhő elvezetésére alkalmas hűtőberendezéssel van ellátva, bevezetünk az 1 vezetéken keresztül óránként 100,02 kg L számú raffínátumot
- ez 45,00 kg izobutént, 26,1 kg butén-l-t és 0,02 kg vizet tartalmaz -, a 2 csővezetéken kérész- 20 tül óránként 27,88 kg metanolt - amely 0,02 kg vizet tartalmaz — és a 14 csővezetéken keresztül óránként 76,45 kg visszaáramoltatott metanolt
- amely 0,09 kg nyolcszénátómos olefineket és
1,44 kg terc-butanolt tartalmaz. Á metanol/izobutén 25 mólarány 4:1.
A katalizátorágy belsejében a hőmérséklet 52 °C, és ekkor az izobutén mennyiségének 99,71%-a átalakul. A reaktort a 4 csővezetéked keresztül a következő termékek hagyják el: óránként 77,23 kg méta- 30 nol, 0,13 kg izobutén, 55 kg négyszénatomos n-olefin/bután elegy - amely 26,1 kg butén-l-t tartalmaz —, 70,29 kg metil-butiléter, 0,10 kg nyolcszénatomos olefinek és 1,60 kg terc-butanol.
A reakcióterméket először az átalakulatlan 35 négyszénatomos szénhidrogének elválasztása céljából a K 1 nyomás alatti oszlopba vezetjük, amelynek fejrészében a nyomás 6 bar. Az oszlop tetejéről az 5 csővezetéken keresztül óránként összesen 55,00 kg négyszénatomos n-olefin/bután elegyet, 0,13 kg izo- 40 butént és 2,18 kg metanolt távolítunk el. A K 1 oszlop fenékterméke a következő összetételű: óránként 75,05 kg metanol, 70,29 kg metil-terc-butiléter, 0,10 kg nyolcszénatomos olefinek és 1,60 kg terc-butanol. A fenékterméket a 6 és 7 csővezetékeken 45 át a K 2 oszlopba vezetjük, amelyben a nyomás 1,35 bar.
A K3 oszlopról a 15 és 7 vezetékeken át visszavezetett fejtermékkel együtt összesen óránként 90,23 kg metanolt, 88,11 kg metil-terc-butilétert, 50 0,10 kg nyolcszénatomos olefineket és 1,60 kg terc-butanolt vezetünk a K 2 oszlopba.
1,35 bar nyomáson a K 2 oszlop fejrészéből a 8 vezetéken át 14,7% metanolt tartalmazó azeotrópot ’fávolítunk el, amely óránként 88,11 kg metil-terc- 55 -butiléter és 15,18 kg metanol elegye képződésének felel meg.
' A K 2 oszlop aljáról a 9 vezetéken keresztül az alábbi összetételű fenékterméket szívjuk le: óránként 75,05 kg metanol, 0,10 kg nyolcszénatomos olefinek 60 és 1,60 kg terc-butanol.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a nyolcszénatomos olefinek és a terc-butanol feldúsulását a visszaáramoltatott anyagban, e termék 10%-át a 10 csővezetéken keresztül a K 4 oszlopba továbbítjuk, 65 míg a többi 90%-ot a 11 és 14 vezetékeken át közvetlenül a reaktorba vezetjük vissza. A légköri nyomáson üzemeltetett K 4 desztillációs oszlopról a vezetéken át a következő összetételű fenékterméket távolítjuk el: óránként 0,13 kg metanol, 0,16 kg terc-butanol és 0,01 kg nyolcszénatomos olefinek.
Desztillátumként óránként 7,38 kg metanol képződik, amelyet a 12 vezetéken keresztül távolítunk el, ( és újból egyesítjük a K 2 oszlop fenéktermékének főtömegével (11 vezeték). így a reaktorba a 14 vezetéken keresztül visszavezetett anyag a következő összetételű: óránként 74,92 kg metanol, 0,09 kg nyolcszénatomos olefinek és 1,44 kg terc-butanol.
A K 2 oszlop fejtermékét a 8 vezetéken keresztül a K 3 oszlopba továbbítjuk, amelynek felső részén a nyomás 30 bar. A metil-terc-butiléter/metanol azeotróp 30 bar nyomáson 46% metanolt tartalmaz, így a K 3 oszlop fejrészéből óránként 15,18 kg metanolt és 17,82 kg metil-terc-butilétert távolítunk el, és vezetünk vissza a 15 vezetéken át a K 2 oszlopba. A K 3 kolonna aljáról a 16 vezetéken át óránként 70,29 kg metil-terc-butilétert vezetünk el. A metil-terc-butiléter 99,9 súly% körüli tisztaságú.
27,88 kg metanol és 100,02 kg I. számú raffinátum óránkénti felhasználásával így óránként 70,29 kg rendkívül tiszta metil-terc-butilétert és 55,13 kg Π. számú raffinátumot állítunk elő, amely utóbbi 0,24% izobutént tartalmaz (metanolmentes anyagra számolva). A reakció során nem lehetett butén-1 veszteséget megállapítani.
2. példa
200 liter erősen savas ioncserélő gyantával (makropórusú, szulfonált, divinil-benzollal térhálósított polisztirolgyanta) töltött reaktorba, amely a képződő reakcióhő elvezetésére alkalmas hűtőberendezéssel van ellátva, bevezetjük az 1 csővezetéken keresztül 10 bar körüli nyomáson a következő összetételű cseppfolyós elegyet: óránként 100,02 kg négyszénatomos frakció (I. számú raffinátum), amely 45 kg izobuténből, 26,1 kg butén-l-ből és 0,02 kg vízből áll. A 2 csővezetéken keresztül 0,01 kg vizet tartalmazó 27,94 kg metanolt vezetünk be óránként, a 14 csővezetéken át pedig óránként 37,03 kg elegyet adagolunk, amely 36,51 kg metanolból, 0,04 kg nyolcszénatomos olefinekből és 0,48 kg terc-butanolból áll. Ez 2,51 : 1 metanol/ /izobutén mólaránynak felel meg. A reaktoragy elülső részében a hőmérséklet legfeljebb mintegy 80 °C, míg a katalizátorágy utolsó harmadában a hőmérséklet 40 °C. A reakció során az izobutén 99,76%-a átalakul.
A reaktorból távozó termék összetétele az alábbi: óránként 38,86 kg metanol, 0,11 kg izobutén, 55,00 kg négyszénatomos n-olefin/bután elegy [többek között 26,1 kg butén-1], 70,37 kg metil-terc-butiléter, 0,05 kg nyolcszénatomos olefinek és 0,60 kg terc-butanol.
A fenti összetételű elegyet az átalakulatlan négyszénatomos szénhidrogének elválasztása céljából a 4 vezetéken keresztül a K 1 nyomás alatti desztilláló oszlopba adagoljuk. AKI oszlop tetejéről az 5 vezetéken át óránként 55,00kg négyszénatomos 5 n-olefin/bután elegyet, 0,11 kg izobutént és 2,18 kg metanolt távolítunk el. Az oszlopban fennálló desztillációs viszonyok között (6 bar nyomás az oszlop felső részében) a metanol azeotrópot képez a négyszénatomos szénhidrogénekkel. AKI oszlop fenéktermékét a 6 csővezetéken át leszívjuk, majd a 7 csővezetéken keresztül az 1,35 bar nyomáson üzemeltetett K 2 oszlopba adagoljuk, összetétele a következő: óránként 36,68 kg metanol, 70,37 kg metil-terc-butiléter, 0,05 kg nyolcszénatomos olefinek és 0,60 kg terc-butanol.
A K 3 oszlopnak a 15 és 7 csővezetékeken át visszavezetett fejtermékével együtt összesen óránként 56,97 kg metanolt, 117,1 kg metil-terc-butilétert, 0,05 kg nyolcszénatomos olefineket és 0,60 kg terc-butanolt vezetünk a K 2 oszlopba. A K 2 oszlop fejtermékeként kapott metil-terc-butiléter/ /metanol azeotróp 14,7% metanolt tartalmaz, ami óránként 117,71 kg metil-terc-butiléter és 20,29 kg metanol elegyének felel meg. Az azeotrópot a 8 csővezetéken keresztül a K 3 desztillációs oszlopba adagoljuk. A K 2 oszlop aljáról a 9 vezetéken át a következő összetételű terméket távolítjuk el: óránként 36,68 kg metanol, 0,05 kg nyolcszénatomos olefinek és 0,60 kg terc-butanol.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a nyolcszénatomos olefinek és a terc-butanol feldúsulását a reaktorba· visszavezetett anyagban, e termék 20%-át a 10 csővezetéken át a K 4 oszlopba engedjük, míg a többi 80%-ot a 11, 14 és 3 csővezetékeken keresztül közvetlenül a reaktorba vezetjük. A légköri nyomáson üzemeltetett K 4 oszlop aljáról óránként 0,3 kg anyagot vezetünk el, amely metanol mellett 0,01 kg nyolcszénatomos olefint és 0,12 kg terc-butanolt tartalmaz (13 csővezeték). Egyidejűleg desztillátumként óránként 7,17 kg metanolt kapunk, amelyet a 12 vezetéken át egyesítünk a K 2 oszlop fenéktermékének főtömegével (11 csővezeték). így a reaktorba a 14 vezetéken át a következő összetételű elegyet vezetjük vissza: óránként 36,51 kg metanol, 0,04 kg nyolcszénatomos olefinek és 0,48 kg terc-butanol.
A K 2 oszlop fejtermékét a 8 csővezetéken keresztül a K 3 oszlopba adagoljuk, amelynek tetején a nyomás 8,6 bar. Ezen a nyomáson a metil-terc-butiléter/metanol azeotrop 30% metanolt tartalmaz, így a K 3 oszlop tetejéről óránként 20,29 kg metanol és 47,34 kg metil-terc-butiléter távozik. Az azeotrópot a 15 vezetéken keresztül visszavezetjük a K 2 oszlopba. A K 3 oszlop aljáról óránként 70,37 kg metil-terc-butilétert szívatunk le a 16 vezetéken át. Tisztasága 99,9 súly% feletti.
Az óránként felhasznált 27,94 kg metanolból és 100,02 kg I. számú raffinátumból tehát 70,37 kg rendkívül tiszta metil-terc-butilétert és 55,11 kg II. számú raffinátumot állítunk elő. Ez utóbbi 0,20% izobutént tartalmaz (metanolmentes anyagra számolva). A reagáltatás folyamán a butén-l-ből észrevehető veszteséget nem lehetett kimutatni;
3. példa
200 liter erősen savas ioncserélő gyantával (makropórusú, szulfonált, divinil-benzollal térháló6 sított polisztirolgyanta) töltött reaktorba, amely a képződő reakcióhő elvezetésére alkalmas hűtőberendezéssel van ellátva, bevezetünk az 1 vezetéken keresztül óránként 100,02 kg I. számú raffinátumot - ez 45,00 kg izobutént, 26,1 kg butén-l-t és 0,02 kg vizet tartalmaz -, a 2 csővezetéken keresztül 0,02 kg vizet tartalmazó 28,4 kg metanolt, óránként, és a 14 csővezetéken át 63,71 kg visszaáramoltatott metanolt, óránként, amely 0,09 kg nyolcszénatomos olefineket és 1,44 kg terc-butanolt tartalmaz. A metanol/izobutén mólarány 3,51 : 1.
A katalizátorágy elülső részében a maximális hőmérséklet körülbelül 80 °C, az utolsó harmadában pedig a hőmérséklet 40 °C. A reakció folyamán az izobutén mennyiségének 99,84%-a alakul át. A reaktorból a 4 csővezetéken át az alábbi tennék távozik: óránként 64,62 kg metanol, 0,08 kg izobutén, 55,00 kg négyszénatomos n-olefin/bután elegy [2,61 kg butén-1-tartalommal], 70,38 kg metil-terc-butiléter, 0,10 kg nyolcszénatomos olefinek és
1,60 kg teic-butanol.
A reagálatlan négyszénatomos szénhidrogének elválasztása céljából a reakcióterméket először a nyomás alatt üzemeltetett K 1 desztilláló oszlopba vezetjük, amelynek felső részén a nyomás 6 bar. Az oszlop tetejéről az 5 csővezetéken át óránként összesen 55,00 kg négyszénatomos n-olefin/bután elegyet, 0,07 kg izobutént és 2,18 kg metanolt távolítunk el. AKI oszlop fenéktermékének összetétele a következő: óránként 62,44 kg metanol, 70,38 kg metil-terc-butiléter, 0,10 kg nyolcszénatomos olefinek és
1,60 kg terc-butanol. A fenékterméket a 6 és 7 vezetékeken keresztül az 1,35 bar nyomás üzemelő K 2 oszlopba adagoljuk.
A K 3 oszlopból a 15 és 7 vetékeken át visszavezetett fejtermékkel együtt összesen óránként 77,62 kg metanolt, 88,20 kg metil-terc-butilétert, 0,10 kg nyolcszénatomos olefineket és 1,60 kg terc-butanolt vezetünk a K 2 desztilláló oszlopba.
A K 2 oszlop tetejéről 1,35 bar nyomáson 14,7% metanolt tartalmazó metil-terc-butiléter/metanol azeotrópot vezetünk el a 8 csővezetéken keresztül. Az azeotróp óránként 88,20 kg metil-terc-butilétert és 15,18 kg metanolt tartalmaz.
A K 2 oszlop aljáról a 9 csővezetéken keresztül a következő összetételű terméket szívatjuk le: óránként 62,44 kg metanol, 0,10 kg nyolcszénatomos olefinek és 1,60 kg terc-butanol.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a nyolcszénatomos olefinek és a terc-butanol feldúsulását a reaktorba visszavezetett elegyben, e termék 10%-át a 10 csővezetéken át a K 4 oszlopba adagoljuk, míg a többi 90%-ot a 11 és 14 vezetékeken keresztül közvetlenül a reaktorba vezetjük vissza. A légköri ; nyomáson üzemelő K 4 oszlopból a 13 vezetéken át óránként 0,43 kg fenékterméket szívatunk le, amely 0,01 kg nyolcszénatomos olefineket és 0,16 kg terc-butanolt tartalmaz a metanol mellett. Desztillátumként óránként 5,98 kg metanol képződik. Ezt a metanolt a 12 csővezetéken át távolítjuk el, és egyesítjük a K 2 oszlop fenéktermékének főtömegével (11 csővezeték). így a reaktorba a 14 csővezetéken keresztül beadagolt elegy a következő összetételű:
-511 óránként 62,18 kg metanol, 0,09 kg nyolcszénatomos olefinek és 1,44 kg terc-butanol.
A K 2 desztilláló oszlop fej termékét a 8 csővezetéken keresztül a K 3 oszlopba adagoljuk, amelynek felső részében a nyomás 30 bar. A metil-terc-butiléter/metanol azeotrop 30 bar nyomáson 46% metanolt tartalmaz, így a K 3 oszlop tetejéről óránként 15,18 kg metanol és 17,82 kg metü-terc-butiléter távozik. Az azeotrópot a 15 csővezetéken keresztül visszavezetjük a K 2 oszlopba. A K 3 oszlop fenéktermékét a 16 csővezetéken át távolítjuk el. Óránként 70,38 kg metil-terc-butilétert kapunk, amely mintegy 99,9 súly% tisztaságú.
Az óránkénti felhasznált 28,04 kg metanolból és 100,02 kg I. számú raffinátumból tehát 70,38 kg rendkívül tiszta metil-terc-butilétert és 55,07 kg II. számú raffinátumot állítunk elő óránként, amely utóbbi 0,13% izobutént tartalmaz (a metanolmentes anyagra számítva). A reakció során butén-1 veszteséget nem lehetett kimutatni.

Claims (4)

1. Eljárás tiszta metil-terc-butilészter és 0,25 súly%-nál kevesebb izobutént tartalmazó négyszénatomos szénidrogénelegy egyidejű előállítására a négyszénatomos szénhidrogénelegyben jelenlevő izobutén és feleslegben vett metanol folyadékfázisban, emelt hőmérsékleten, erősen savas, makropórusos szerves ioncserélő gyanták jelenlétében történő reagáltatása útján, azzal jellemezve, hogy a metanolt és az izobutént 2:1-5:1 mólarányban reagáltatjuk 30-100 °C közötti hőmérsékleten, az átalakulatlan szénhidrogéneket 2-10 bar nyomáson végzett desz5 tillációval fejtermékként eltávolítjuk, a kapott fenékterméket ismét desztilláljuk légköri nyomáson vagy legfeljebb 2 bar túlnyomáson, és a vissszamaradó fenékterméket — adott esetben a képződött terc-butanol és a nyolcszénatomos olefinek egy részének elválasztása után — a metanol és az izobutén reakciójához visszavezetjük, majd a második desztillációs lépésnél kapott desztillátumot 5—30 bar nyomáson desztilláljuk, és a képződő desztillátumot a második desztillációhoz visszavezetjük, végül a fenéktermékből a tiszta metil-terc-butilétert elkülönítjük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a metanolt és izobutént 50—100 °C közötti hőmérsékleten reagáltatjuk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a metanol és az izobutén reakciójánál a katalizátorágy elülső részében 50-100 °C közötti hőmérsékletet, míg a katalizátorágy következő, a reakciózóna legalább egyharmadát átfogó részében 50-30 °C közötti hőmérsékletet tartunk fenn.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a metanolt és az izobutént 2,5 :1 -4 : 1 közötti mólarányban reagáltatjuk.
HU79HU298A 1978-12-13 1979-12-13 Process for producing pure methyl-terc-butylether and a mixture of hydrocarbons of four caraon atoms containing less than 0,25% isobuthene in simultaneous reaction HU182501B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE2853769A DE2853769B2 (de) 1978-12-13 1978-12-13 Verfahren zur gleichzeitigen Herstellung von reinem MTB und weitgehend isobutenfreiem C4 -Kohlenwasserstoffgemisch

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182501B true HU182501B (en) 1984-01-30

Family

ID=6057031

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79HU298A HU182501B (en) 1978-12-13 1979-12-13 Process for producing pure methyl-terc-butylether and a mixture of hydrocarbons of four caraon atoms containing less than 0,25% isobuthene in simultaneous reaction

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4282389A (hu)
JP (1) JPS5592326A (hu)
AR (1) AR218791A1 (hu)
AT (1) AT370713B (hu)
BE (1) BE880581A (hu)
BR (1) BR7908129A (hu)
CA (1) CA1128552A (hu)
CS (1) CS236457B2 (hu)
DD (1) DD147664A5 (hu)
DE (1) DE2853769B2 (hu)
ES (1) ES486823A1 (hu)
FI (1) FI69052C (hu)
FR (1) FR2444021A1 (hu)
GB (1) GB2040924B (hu)
HU (1) HU182501B (hu)
IL (1) IL58936A (hu)
IT (1) IT1164090B (hu)
NL (1) NL7908945A (hu)
NO (1) NO149659C (hu)
PL (1) PL220320A1 (hu)
PT (1) PT70318A (hu)
RO (1) RO79319A (hu)
SE (1) SE445110B (hu)
SU (1) SU1367854A3 (hu)
YU (1) YU39574B (hu)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2629769B2 (de) * 1976-07-02 1980-03-13 Chemische Werke Huels Ag, 4370 Marl Verfahren zur Herstellung von reinem Methyl-tertiär-butyläther
DE3024147C2 (de) * 1980-06-27 1983-05-05 Edeleanu Gmbh, 6000 Frankfurt Verfahren zur Auftrennung der bei der Verätherung von niederen i-Olefinen mit Methanol anfallenden Reaktionsprodukte
DE3036481A1 (de) * 1980-09-27 1982-05-19 EC Erdölchemie GmbH, 5000 Köln Verfahren zur gemeinsamen herstellung von c 4 -oligomeren und alkyl-tert.-butylethern
DE3116780A1 (de) * 1981-04-28 1982-11-04 Veba Oel AG, 4660 Gelsenkirchen-Buer Verfahren zur herstellung von sec.-butylalkohol und sec.-butyl-tert.-butylether
DE3116779A1 (de) * 1981-04-28 1982-11-04 Veba Oel AG, 4660 Gelsenkirchen-Buer Verfahren zur herstellung von alkoholen und aethern
US4371718A (en) * 1981-07-02 1983-02-01 Phillips Petroleum Company Using butenes to fractionate methanol from methyl-tertiary-butyl ether
DE3148109A1 (de) * 1981-12-04 1983-06-09 EC Erdölchemie GmbH, 5000 Köln Verfahren zur herstellung von methyl-tert.-butylether (mtbe) und weitgehend von i-buten und vom methanol befreiten kohlenwasserstoff-raffinaten
US4413150A (en) * 1981-12-18 1983-11-01 Uop Inc. Two product process for methyl tertiary butyl ether production
US4510022A (en) * 1983-08-08 1985-04-09 Lloyd Berg Separation of isopropyl ether from isopropanol and water by extractive distillation
US4558168A (en) * 1985-06-19 1985-12-10 Air Products And Chemicals, Inc. Production of high purity butene-1 from an n-butane feedstock
US4571439A (en) * 1985-07-22 1986-02-18 Tenneco Oil Company Method for controlled oligomerization/etherification of propylene
US4761504A (en) * 1986-12-29 1988-08-02 Uop Inc. Integrated process for high octane alkylation and etherification
US4797133A (en) * 1986-12-29 1989-01-10 Uop Inc. Process for recovery of butene-1 from mixed C4 hydrocarbons
US4925989A (en) * 1987-06-01 1990-05-15 Texaco Inc. MTBE preparation from isobutylene/TBA and methanol in presence of an acid resin catalyst
US5210327A (en) * 1992-05-15 1993-05-11 Uop Etherification with skeletal olefin isomerization
US5276212A (en) * 1992-12-29 1994-01-04 Uop Etherification with intermediate skeletal olefin isomerization
US5985100A (en) * 1995-08-30 1999-11-16 Basf Aktiengesellschaft Process for separating butanol and dibutyl ether by means of dual-pressure distillation
US6660898B1 (en) * 2000-11-03 2003-12-09 Fortum Oil & Gas Oy Process for dimerizing light olefins to produce a fuel component
EP1388528B1 (de) 2002-08-06 2015-04-08 Evonik Degussa GmbH Verfahren zur Oligomerisierung von Isobuten in n-Buten-haltigen Kohlenwasserstoffströmen
DE102005062699A1 (de) * 2005-12-28 2007-09-06 Oxeno Olefinchemie Gmbh Verfahren zur Feinreinigung von 1-Buten-haltigen Strömen
JP6350259B2 (ja) * 2013-12-27 2018-07-04 東レ株式会社 芳香族化合物異性体の製造方法
US10512903B2 (en) 2014-09-26 2019-12-24 Total Research & Technology Feluy Modified crystalline aluminosilicate for dehydration of alcohols
CN105859530B (zh) * 2015-01-23 2018-04-06 上海优华系统集成技术有限公司 一种稳定塔与mtbe装置催化精馏塔联合循环设备
WO2017005719A1 (en) 2015-07-09 2017-01-12 Total Research & Technology Feluy Modified crystalline aluminosilicate for dehydration of alcohols
US10851028B2 (en) 2016-09-09 2020-12-01 Total Research & Technology Feluy Process for dehydration of mono-alcohol(s) using a modified crystalline aluminosilicate
EP3655384A1 (en) * 2017-07-19 2020-05-27 SABIC Global Technologies B.V. Use of mtbe raffinate in the production of propylene
CN113058283A (zh) * 2021-03-01 2021-07-02 中国石油化工股份有限公司 Mtbe装置甲醇回收系统及工艺

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1012690B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la produzione di eteri ter alchilici
IT1012686B (it) * 1974-05-21 1977-03-10 Snam Progetti Procedimento per la preparazione di eteri ter alchilici
US3940450A (en) * 1974-12-16 1976-02-24 Texaco Inc. Preparation and recovery of ethers
FR2312483A1 (fr) * 1975-05-30 1976-12-24 Erap Procede de fabrication d'un alkyl tertiobutyl-ether a partir d'une coupe d'hydrocarbures en c4
DE2629769B2 (de) * 1976-07-02 1980-03-13 Chemische Werke Huels Ag, 4370 Marl Verfahren zur Herstellung von reinem Methyl-tertiär-butyläther
DE2705538A1 (de) * 1977-02-10 1978-08-17 Basf Ag Verfahren zur reindarstellung von methyl-tert.-butylaether
US4148695A (en) * 1978-07-27 1979-04-10 Texaco Inc. Preparation and recovery of ethers

Also Published As

Publication number Publication date
YU39574B (en) 1984-12-31
PL220320A1 (hu) 1980-08-25
IL58936A0 (en) 1980-03-31
ATA783179A (de) 1982-09-15
DE2853769C3 (hu) 1989-03-16
NO793925L (no) 1980-06-16
NO149659B (no) 1984-02-20
US4282389A (en) 1981-08-04
FR2444021B1 (hu) 1984-03-09
IT1164090B (it) 1987-04-08
JPS6228933B2 (hu) 1987-06-23
IL58936A (en) 1983-05-15
FR2444021A1 (fr) 1980-07-11
AT370713B (de) 1983-04-25
CS236457B2 (en) 1985-05-15
DE2853769B2 (de) 1980-10-09
AR218791A1 (es) 1980-06-30
FI69052B (fi) 1985-08-30
DE2853769A1 (de) 1980-06-19
FI69052C (fi) 1985-12-10
IT7951047A0 (it) 1979-12-11
FI793844A (fi) 1980-06-14
GB2040924B (en) 1983-02-16
YU297079A (en) 1982-08-31
BR7908129A (pt) 1980-09-23
GB2040924A (en) 1980-09-03
BE880581A (fr) 1980-06-12
JPS5592326A (en) 1980-07-12
ES486823A1 (es) 1980-06-16
RO79319A (ro) 1982-08-17
NL7908945A (nl) 1980-06-17
SU1367854A3 (ru) 1988-01-15
PT70318A (fr) 1979-11-01
SE7910153L (sv) 1980-06-14
SE445110B (sv) 1986-06-02
CA1128552A (en) 1982-07-27
NO149659C (no) 1984-06-06
DD147664A5 (de) 1981-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU182501B (en) Process for producing pure methyl-terc-butylether and a mixture of hydrocarbons of four caraon atoms containing less than 0,25% isobuthene in simultaneous reaction
US4320232A (en) Process for conjointly preparing methyl tert.-butyl ether and obtaining isobutene
US3979461A (en) Process for the preparation of methyl tert-butyl ether
EP0944572B1 (en) Production of organic carboxylic acid esters
HU177078B (en) Process for preparing pure methyl-tert.butyl-ether
US4503265A (en) Process for the production of methyl tert.-butyl ether (MTBE) and of hydrocarbon raffinates substantially freed from i-butene and from methanol
NL8002334A (nl) Werkwijze voor de bereiding van methyl-tert.-butylether uitgaande van mathanol en isobuteen.
JPS638089B2 (hu)
JPS637168B2 (hu)
KR100513915B1 (ko) 3급-부틸 알콜의 제조방법
KR101075381B1 (ko) 3급 부탄올의 제조방법
US4351970A (en) Method of preparing alcohols having two to four carbon atoms by catalytic hydration of olefins
US3026362A (en) Separation and utilization of isobutylene
CS219316B2 (en) Method of making the methylterc,butylether
US4605795A (en) Continuous process for the production of pentanediol-1,2
US4760202A (en) Process for the production of tertiary alcohols
US5015783A (en) Production of ethers by the reaction of alcohols and olefins
US4960961A (en) Process for the preparation of tert.-amyl alcohol (TAA)
US4270011A (en) Process for the production of tertiary butyl alcohol
US5866714A (en) Ester preparation
US6863778B2 (en) Separation of tertiary butyl alcohol from diisobutylene
US4569725A (en) Separation of a C4 -hydrocarbon mixture essentially containing n-butenes and butanes
CA2374124C (en) Extractive distillation separation
KR830002055B1 (ko) 메틸 3급 부틸에테르와 이소부텐부존 c_4-탄화수소의 혼합물 제조방법
JP2834436B2 (ja) アクリル酸とブテン異性体との反応によるsec−ブチルアクリレートの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee