HU182466B - Press for separating solid and liquid materials from one another - Google Patents

Press for separating solid and liquid materials from one another Download PDF

Info

Publication number
HU182466B
HU182466B HU76BU830A HUBU000830A HU182466B HU 182466 B HU182466 B HU 182466B HU 76BU830 A HU76BU830 A HU 76BU830A HU BU000830 A HUBU000830 A HU BU000830A HU 182466 B HU182466 B HU 182466B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
press
container
press according
trough elements
drainage channels
Prior art date
Application number
HU76BU830A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans U Hauser
Alfred Schmid
Original Assignee
Bucher Guyer Ag Masch
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bucher Guyer Ag Masch filed Critical Bucher Guyer Ag Masch
Publication of HU182466B publication Critical patent/HU182466B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B30PRESSES
    • B30BPRESSES IN GENERAL
    • B30B9/00Presses specially adapted for particular purposes
    • B30B9/02Presses specially adapted for particular purposes for squeezing-out liquid from liquid-containing material, e.g. juice from fruits, oil from oil-containing material
    • B30B9/22Presses specially adapted for particular purposes for squeezing-out liquid from liquid-containing material, e.g. juice from fruits, oil from oil-containing material using a flexible member, e.g. diaphragm, urged by fluid pressure
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B30PRESSES
    • B30BPRESSES IN GENERAL
    • B30B9/00Presses specially adapted for particular purposes
    • B30B9/02Presses specially adapted for particular purposes for squeezing-out liquid from liquid-containing material, e.g. juice from fruits, oil from oil-containing material
    • B30B9/26Permeable casings or strainers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)

Description

A találmány tárgya prés szilárd és folyékony anyagok szétválasztására, különösen mezőgazdasági termékek, elsősorban gyümölcsök levének eltávolítására, forgathatóan ágyazott préstartállyal, amelynek belsejében nyomóközeggel mű- 5 ködtetett hajlítható válaszfal van befogva a tartálynak nyomótérre és préselőtérre való felosztásához, ahol a nyomótér a nyomóközeg részére szolgáló bevezetéssel, a préstér pedig töltőés ürítőnyílással, valamint a tartályfalon hoszszában elhelyezkedő léürítő csatornákból álló légyűjtő és -kivezető berendezéssel van ellátva, amely csatornák a csatorna belsejébe való lébelépést biztosító perforációt tartalmaznak.
Egy ilyen típusú prést ismertet az 1 001 589. sz. NSZK-beli szabadalmi leírás. Itt a tartály belső oldalán léürítő csatornák vannak elhelyezve lapos fém-, műanyag vagy gumicsíkokból kialakítva, amelyekbe lévezetésre szolgáló hornyok vannak bemarva, s ezekbe a levet perforáción keresztül vezetik be. Ez a lésűrítő rendszer viszonylag nagy ráfordítást igényel, és kevésibé hatásosnak bizonyul annak következtében, hogy a kis horonykeresztmetszetek miatt rendkívül nagyszámú hornyot kell bemunkálni, amelyek ennek megfelelően nagyszámú furatot tesznek szükségessé a bevezető perforációnál.
A furatok helyett a hornyok lefedése szűrőkendővel is történhet. A szűrőkendővél rendelkező prés kezelése azonban körülményes és személyzetet igényéi.
Ez vonatkozik arra a megváltoztatott kiviteli alakra is, amelynél a lésűrítő csatornák létrehozásához különlegesen durva szerkezetű szűrőkendőt alkalmaznak, annak érdekében, hogy a hornyokkal ellátott fém-, műanyag vagy gumicsíkokat elhagyhassák. Valamennyi ilyen kivitelnél hátrányos továbbá, hogy a préselendő anyag a lé eltávolítása után szilárd tömböt alkot, amely a préstartály ürítésekor csak nehezen oldható fel. Ezen léprés egy továbbfejlesztett kiviteli alakjánál egyetlen léürítő csatornát alkalmaznak, a hengeres préstartály belső félén, a tengellyel párhuzamosan elhelyezkedő, enyhén ívelt, perforált tartályfenékrész alakjában.
Ez a kiviteli alak viszonylag egyszerű felépítésű ugyan, de kevésbé hatásosnak bizonyult nemcsak a kielégítően gyors léeltávolítás szempontjából, hanem a tartály könnyű üríthetósége tekintetében is, mivel a már kipréselt anyag az ily módon egyetlen léürítő csatornával kialakított préstartály esetében is szilárd tömb alakjában marad vissza. A perforált tartályfenékrész lapos kialakítása ezenkívül nyomás hatására könnyen deformálódik és károsodik, ami az egyetlen léürítő csatorna keresztmetszetének csökkenésével jár.
Ismert továbbá a 2 352 300. sz. NSZK-beli közrébocsátási iratból az ilyen csíkok, illetve szűrőkendők hélyett a préstartály belső falán léürítő betétek alkalmazása, sűrűn egymás mellett fekvő szalagok formájában. Az ilyen léürítő berendezés felszerelése viszonylag nagy ráfordítást igényel. Ezen kívül a léelvezetés a gyakorlat- 65 bán sok 'kívánnivalót hagy maga után. Hátrányos továbbá, hogy a léürítő betéteket rendszeres, kifogástalan tisztításnak kell alávetni, hogy ne befolyásolják a lé minőségét.
Meg kell még említenünk, hogy ismert az előbbiektől eltérő kialakítású prés is az 1 502 181. sz. NSZK-beli közrebocsátási iratból, amelynél a fekvő forgatható préshengerben a nyomó- és ellennvomó lap között a lapok közé befogott flexibilis húzószervek vannak elhelyezve, amelyek hosszanti csatornával ellátott flexibilis magból. és léáteresztő, a kipréselt levet szűrő burkolatból állnak. A lészűrés és -elvezetés az ilyen léürítő berendezéssel különösen előnyösnek bizo15 nyúlt, mivel a nyomó- és ellennyomó lap egymástól való távolodásakor a befogott flexibilis húzószervek útján ezzel egyidejűleg a préspogácsa lazítása is megtörténik a présfolyamat után. A préstartály belsejében elhelyezett, nyomókö20 zeggel működtetett választófal alkalmazása, amelyet a préselendő anyag terheléséhez nyomóközeg hatásának tesznek ki, előnyösebbnek bizonyult, a préselendő anyag kíméletesebb kezelése miatt. Az ilyen préskialakításnál azon25 bán az előbb említett, a préspogácsa lazítását és a lé elvezetését is szolgáló húzószervek nem alkalmazhatók.
A találmány elé célul tűztük ki a bevezetőben említett prés olyan kialakítását, amely az is30 mert kivitelek hátrányait kiküszöböli, ugyanakkor szerkezetileg különösen egyszerű, és a préselés során könnyen kezelhető, nagyobb teljesítőképességű lésűrítő, -gyűjtő és -kivezető berendezést valósít meg.
A találmány szerinti prés, amellyel a feladatot megoldjuk, lényegében azzal jellemezhető, hogy a léürítő csatornák a tartályfalon mindenkor belül rögzített vályúelemekből állnak perforációval ellátott hosszanti, hossztengelyük men40 tén doboz-, illetve tetőszerűen hajlított lemezcsíkok formájában, amelyek mindig egymással párosával, keresztmetszetükben a tartály belseje felé szélesedő árok vagy horony alakú közbenső tereket alkotnak. Ilyen préskialakítás nemcsak konstrukciós szempontból különösen kedvező, mivel a vályúelemek kialakításuk következtében lényegesen hozzájárulnak a tartályfal megszilárdításához, és maguk is könnyen nyomás alá helyezhetők, deformáció veszélye nélkül. Ezen túlmenően egyrészt különösen hatásos léelvezetést érünk el a préstérből annak következtében, hogy a vályúelemek viszonylag nagy perforált felülete van a préstérben található préselendő anyag terhelésének kitéve, másrészt az így ki55 alakított prés viszonylag kényelmes ürítést tesz lehetővé, mivél a préselendő anyagot a tartály belsejében kiálló vályúelemek különálló tömbökre osztják fel, ami kedvezőbbé teszi a nedvtelenített préselendő anyagtömb fellazítását. Vé60 gül könnyebbé válik a karbantartás, különösen a tisztítás, úgy hogy viszonylag csekély ráfordítással és ennek ellenére nagyobb teljesítménynyel különlegesen kifogástalan minőségű lé érhető el.
Különösen előnyös a vályúelemek perforáció-25
182 466 ja, ha azok hosszanti irányára merőlegesen elhelyezkedő hosszúkás lyukakból van kialakítva. A hosszúkás lyukak célszerűen a dréncsatorna irányában szélesedő belmérettel rendelkeznek, ami mindenekelőtt a könnyű tisztítás biztosítása tekintetében jár nagy előnnyel, mivel a préselt anyagrészecskéknek így nincs lehetőségük arra, hogy a hosszúkás lyukak környezetében megtapadjanak.
A találmányt a továbbiakban annak néhány kedvező, példaképpeni kiviteli alakja kapcsán ismertetjük részletesebben ábráink segítségével, amelyek közül:
az 1. ábra a hengeres préstartállyal rendelkező prés hosszmetszetét mutatja;
a 2., 3. és 4. ábra a lénygében az 1. ábrának megfelelő, de módosított léelvezetési rendszerű préstartály vázlatos keresztmetszetét láthatjuk különböző munkahelyzetekben;
az 5. ábra a 2—4. ábrák egy részletét tünteti fel, nagyobb méretarányban;
a 6. ábrán a lékivezető berendezés egyik léürítő csatornájának végszakaszát látjuk;
a 7. ábra a léürítő csatorna behatárolására szolgáló 6. ábra szerinti fedél alakú vályúelem keresztmetszetének részlete, nagyobb méretarányban;
a 8., 9. és 10. ábrán a léürítő csatornák kialakítására szolgáló vályúelemek különféle keresztmetszeteit mutatjuk be;
a 11. ábra a tartály részmetszetét mutatja a léürítő csatornák egymáshoz képest való elrendezésével;
a 12. ábrán a 2—4. ábráknak megfelelő keresztmetszetet látunk, azonban a kihordóelemek feltüntetésével;
a 13., 14. és 15. ábrán a szaftelvezető berendezés lehetséges kiviteleinek metszetét mutatjuk be a lékilépés környezetében; végül a 16. ábra a cső alakú léürítő csatorna metszetét, és annak a tartályban való elhelyezését szemlélteti.
Az 1. ábrának megfelelően az 1 préstartálynak hengeres 2 tartályfala van, amely mindkét végén domború 3 homlokfallal van lezárva. Az utóbbi üreges 4 és 5 tartócsappal van ellátva, amelyek a 6 csapágybakban forgathatóan vannak ágyazva. Az 5 tartócsappal forgásátvivő módon összekötött 7 fogaskerék végzi az 1 préstartály meghajtását. Az 1 préstartályban hajlítható válaszfal található, éspedig burok alakú 8 préstömlő formájában, amelynek pereme az 1 préstartály tengelysíkjának közvetlen közelében a hengeres 2 falon és a két 3 homlokfalon tömítetten van rögzítve. Ezt körös-körüli rögzítést 9-cel jelöltük. Az 1 préstartályt így a 8 préstömlő 10 préselőtérre és 11 nyomótérre osztja. Utóbbi az egészében 12-vel jelölt bevezetésen keresztül — amelyet még részletesen leírunk — vezéréit, illetve vezérelhető összeköttetésben áll a — nem ábrázolt — nyomóközeg-szolgáltató berendezéssel. A „nyomás” kifejezés itt épp úgy jelenthet túlnyomást, mint vákuumot, amivel lehetséges a 11 nyomótérbe nyomóközeg beveze4 tése, illetve onnan való elvezetése. Az egyik esetben a 11 nyomóteret a 10 préselőtér rovására megnöveljük, a másik esetben pedig a 8 préstömlő többé vagy kevésbé felfekszik a tartályfalra. A 12 .bevezetés egyik alkatrésze az üreges 5 tartócsap, amely a 13 megkerülővezetéken keresztül össze van kötve a tartályfal belső oldalára felfekvő legalább egy 14 beeresztővezetékkel. A 14 beeresztővezték egyik lehetséges kiviteli alakját az 5. ábrán — kisebb méretarányban a 2—4. ábrákon is — láthatjuk. Felismerhető, hogy a 14 beeresztővezeték az 1 préstartály 2 falának közvetlen környezetében is kimunkálásokkal (furatokkal és/vagy hasítékokkal) van ellátva, amelyeken keresztül a közeg a 14 beeresztővezetékből a 11 nyomótérbe jut. A 15 kimunkálások bemutatott elrendezése — mint ez különösen a 2. ábrán látható — fontos annak megakadályozására, hogy a 15 kimunkálásokat a 8 préstömlő be ne fedje és így el ne zárja. Az 1. ábra mutatja, hogy a 14 beeresztővezeték a 3 homlokfalak környezetéig nyúlik annak érdekében, hogy a közeget lehetőleg egyenletesen ossza el a 8 préstömlő alatt. E célból a kilépő keresztmetszet a 14 beeresztővezeték kezdetétől kiindulva fokozatosan növekedhet.
Az 1. ábra szerint a léelvezető berendezés több 17 léürítő csatornát tartalmaz, amelyek a sugárirányú 18 csőcsonkon keresztül vannak az 1 préstartályon kívül elhelyezett, előnyösen cső alakú 19 gyűjtőtérrel összekötve. Utóbbi 20 kieresztőcsonkkal rendelkezik, amely az 1 préstartály megfelelő elforgásakor a 21 felfogóvályú feletti helyzetbe kerül.
A 17 léürítő csatornákat az 1. ábra szerint a keresztmetszetükben háztető-alakú 22 vályúelemek alkotják (ez különösen a 9. ábrán látható), amelyek az 1 préstartály 2 falán egy képzeletbeli csavarvonal mentén helyezkednek el. A 22 vályúelemek az egészében 23-mal jelölt perforációval vannak ellátva (lásd 6. ábra), amely nagyszámú 24 hosszúkás lyukból áll. Mint ahogy az különösen a 7. ábrán látható, a 24 hosszúkás lyukak belmérete a 17 léürítő csatorna irányában növekszik. A 24 hosszúkás lyukak jelentőségét a továbbiakban még tárgyaljuk.
A 17 léürítő csatornák kialakítása szempontjából — mint ahogy a 6. vagy 2—4. ábrákon látható —, amelyek a köpenyvonal hosszában is haladhatnak, a következők fontosak:
A 22 vályúelemek közötti árok, illetve horony alakú 25 közbenső tér előnyösen a tartály belseje felé szélesedő keresztmetszetű.
Ez úgy is elérhető, ha a 22 vályúelemek például ívelt keresztaietszetűek, vagy lekerekített, vagy lelapított háztető alakúak (8—10. ábrák). Más szavakkal, a szomszédos vályúelemek peremei — mint ahogy az a 11. ábrán látható — egymással φ>0’ szöget alkotnak.
A 2 tartályfalnak a 8 préstömlővel szemközti szegmensén, de a 3 homlokfalakon is több 17 léürítő csatorna van elhelyezve, és legalább egy zárható 26 töltő-, illetve ürítőnyílás helyezkedik el (az 1. ábrán kettő ilyen látható) a tartályfa-37
182 466
Ion, a 8 préstömlő rögzítésének a közelében. Hosszúkás tartálynál előnyös továbbá, ha a 26 töltő-, illetve ürítőnyílást a tatály egyik végének közelében helyezzük el, amikor is a 2 tartályfalon csavarvonalszerűen haladó kihordóele- 5 meket lehet elhelyezni annak érdekében, hogy a tartály forgásakor a törkölyt lassanként az ürítőnyíláshoz vezessék. Az 1. ábra szerinti kivitelnél ezt a feladatot a 22 vályúelemek végzik. A 12 ábra szerinti kivitelnél e célból bor- 1θ da- vagy gerincszerü 27 kihordóelemek vannak alkalmazva. Ezek, valamint az 1. ábra szerinti kivitel esetében a 22 vályúelemek is alapjában véve egyfajta kihordócsigát alkotnak. A cefre betöltésére a 4 üreges tartócsap is felhasználható.
A 13—15. ábrák a lékieresztés különböző kiviteleinek részleteit mutatják. Mindegyik esetben olyan 22 vályúelemek vannak alkalmazva, amelyeknek profilja a 8—10. ábráknak megfe- 20 lelő kialakítású lehet. A vályúelemek 23 perforációja itt is 24 hosszúkás lyukakat tartalmaz. A
15. ábra szerint a 22 vályúelemek 28 könyökidommal rendelkeznek a 3 homlokfal környezetében, a 17 léürítő csatornák megfelelő meghosz- 25 szabbítására. A 17 léürítő csatornák mindig az egyik 3 homlokfalon elhelyezett 29 levezetőcsonkba torkollnak, amely ihomlokoldalon a 30 gyoreelzáróval van felszerelve. A 30 gyorselzárót a 13. ábra szerint a 31 fedél, a 14. és 15. ábrák szerint a 32 könyökcső alkotja, ahol a 31 fedél, illetve a 32 könyökcső a 29 levezetőcsonkra könynyen levehetően van felerősítve. Ezen műszaki intézkedések következtében a 17 léürítő csatornák kívülről könnyen tisztíthatok. Az elrendezés természetesen olyan, hogy a lé a 21 felfogóvályúba kerül, amikor a léürítő csatorna a tartály forgáshelyzetének függvényében, illetve a tartály folyadéktartalmától függőén a folyadéknívó alá kerül. A 21 .felfogóvályú tehát kissé ivriten van kialakítva. Ez lehetővé teszi egynél több 19 gyűjtőtér kialakítását az 1. ábra szerinti kivitelnél is. A tisztítás céljából a 19 gyűjtőterek is 30 gyorselzáróval vannak felszerelve.
A 16. ábra olyan perforált 33 cső keresztmetszetét mutatja, amely a hengeres 2 tartályfal belső oldalán van elhelyezve, és a palástalkotó mentén helyezkedik el. A 33 cső túlnyúlik a 3 homlokfalon, és külső vége úgy van kialakítva, 5θ hogy a lé a 21 félfogóvályúba jusson. Így a 33 cső átveszi az 1. ábra .szerinti kivitel 17 léürítő csatornáinak a szerepét. A 33 cső — részletesebben nem ábrázolt módon — saját tengelye körül forgathatóan, vagy hosszanti irányban el- gg tolhatóan van ágyazva a tartályban. A 16. ábra szerinti kivitel esetében a 33 cső forgathatóan van ágyazva. A 33 cső az előnyösen rugalmas 34 lehúzóléoek között helyezkedik el, amelyek élszerűen kialakított egyik 35 hosszanti peremük- go kel felfekszenek a cső palástján, és a tartályban a 36 foglalatok útján vannak rögzítve. Az elrendezés olyan, hogy a cefrével csak a 35 hoszszanti peremek között a préstérbe benyúló csőszegmens kerül érintkezésbe, vagyis a cefre nem 65 juthat a 33 cső és a 2 tartályfal közötti 37 üregbe. Tekintve, hogy a 33 cső forgatható, a 24 hosszúkás lyukak kerületi irányban helyezkednek el. Ezzel növekszik a 34 lehúzóléc hatása, mivel a szilárd részek, például a szőlőhéj, nem maradhatnak benne a perforációban. A 33 cső úgy állhat működési kapcsolatban az 1 préstartály meghajtásával, hogy annak forgása közben a 33 cső is forgó mozgást végez.
A 34 lehúzólécek helyett 33 perforált cső alkalmazása esetén — nem ábrázolt — gyűrű alakú lehúzók is használhatók. Ebben az esetben a 33 csövet tengelyirányban eltolhatóan kell ágyazni, és természetesen az eltolási utat és a lehúzók számát, illetve egymástól való távolságát úgy kell megválasztani, hogy a 33 cső teljes hossza tisztítódjék. A 33 cső oda- és visszamozgatása itt is levehető a tartály meghajtásáról. A hosszanti ritolhatóságnak megfelelően azonban ebben az esetben a 24 hosszúkás lyukak tengelyirányban helyezkednek el. Mind ennél a kivitelnél, mind pedig a 16. ábra szerinti kivitelnél természetesen több, perforált csőből kialakított 17 léürítő csatorna alkalmazható, a 2—4. vagy a
12. ábra szerinti kivitelhez hasonlóan.
A találmány szerinti prés üzembe helyezéséhez az 1 préstartályt először a 2. ábra szerinti helyzetbe kell forgatni, vagyis olyan helyzetbe, amelynél a 8 préstömlő lefelé lóg. Amennyiben a II nyomó térhez vákuumforrást csatlakoztatunk, akkor a 8 préstömlő a hengeres 2 tartályfalra felfekszik, vagy legalábbis a fal irányában megfeszül. Mivel a vákuum a 11 nyomótérben fennmarad, a 8 préstömlő akor is megtartja az előzőekben leírt helyzetét, amikor az 1 préstartály a 3. ábra szerinti helyzetbe jut, amelynél a 26 töltőnyílás felül található. A 17 léürítő csatornák egy része ekkor az 1 préstartály alsó felében van, így a lé — mint egy csepegtetőtartályban — már a töltési folyamat alatt megkezdi a lefolyást.
A teljes fritöltés után az 1 préstartályt a 4. ábrán látható munkahelyzetbe hozzuk, vagyis olyan helyzetbe, amelyben az összes 17 léürítő csatorna az alsó tartályfélben található. Ekkor all nyomótérben a vákuumot túlnyomásra váltjuk át, és így a 38 cefre a 11 nyomótérben felépülő nyomópárna hatásának van kitéve. Mint ahogy a 4. ábrán látható, a .nyomópárna boltozatszérűén veszi körül a 38 cefrét; így a cefrepogácsa nemcsak laposan présriődik — mint dugatytyú esetén —, hanem a teljes felületén. Ily módon több vonatkozásban is lágyabb préselési folyamat zajlik le.
A léürítő csatornákat alkotó vályúelemek profiljának különleges szerepe van. A préselési folyamat alatt ugyanis a oefre, vagy jobban mondva a törköly, a 22 vályúelemek, illetve a 33 csövek hajlított élei mentén a hengeres 2 tartályfal felé csúszik, úgy, hogy megtörténhet például a szőlőhéjak lehúzása, és létrejön a perforáció egyfajta öntisztítása, az utóbbi annál is inkább, mivel a hosszúkás lyukak megnehezítik, illetve megakadályozzák a héjak vagy hasonlók fenn-49
182 466 akadását. Ebben a fázisban előnyösen hat a hoszszúkás lyukak keresztmetszet-bővülése is. Mivel a 22 vályúelemek, illetve a 33 csövek közötti árok alakú közbenső terek keresztmetszete a tartály belseje felé növekszik, a préseléskor ezen közbenső terekbe jutott cefre járulékosan összenyomódik anélkül, hogy a cefre ezekben a közbenső terekben hidakat képezne vagy fennakadna. Ily módon biztosítható, hogy az egymást követő présfolyamatok közben, amikor a 11 nyomóteret nyomáementesítjük, és az 1 préstartályt forgatjuk, „helycsere” megy végbe, és így a töltőanyagnak mindig új része jut a 17 léürítő csatornák környezetébe. így minden adagból gyorsan és kíméletesen tudjuk a lét eltávolítani. Ez vonatkozik a 12. ábra szerinti kivitelre is, amelynél a perforáció öntisztítása szintén meg van oldva.
A törköly elvezetése a tartály forgatásakor a 27 kihordóelemek, vagy a 22 vályúelemek segítségével történik. E célból az utóbbiak — eltérve az 1. ábra szerinti kiviteltől — a 2 tartályfalon alapjában véve hosszantilag helyezkednek el, azonban anélkül, hogy követnék a palástalkotót. A szállító hatás létrehozása érdekében elrendezhetek egy nagy menetemelkedésű, több bekezdésű csavar felépítésének megfelelően. Az ilyen kialakítás nem akadályozza a belülről történő tisztítást.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Prés szilárd és folyékony anyagok szétválasztására, különösen mezőgazdasági termékek, elsősorban gyümölcsök levének eltávolítására, forgathatóan ágyazott préstartállyal, amelynek belsejében nyomóközeggel működtetett hajlítható válaszfal van befogva, a tartálynak nyomótérre és préselőtérre való felosztásához, ahol a nyomótér a nyomóközeg részére szolgáló bevezetéssel, a préselőtér pedig töltő- és ürítőnyílással, valamint a tartályfalon hosszában elhelyezkedő léürítő csatornákból álló légyűjtő és -kivezető berendezéssel van ellátva, amely csatornák a csatorna belsejébe való lébelépést biztosító perforációt tartalmaznak,azzal jellemezv e, hogy a léürítő csatornák (17) a tartályfalon (2) mindenkor belül rögzített vályúelemekből (22) állnak perforációval (23) ellátott hosszanti, hossztengelyük mentén doboz-, illetve háztetőszerűen hajlított lemezcsíkok formájában, amelyek mindig egymással párosával, keresztmetszetükben a tartály belseje felé szélesedő árok vagy ho5 rony alakú közbenső tereket (25) alkotnak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti prés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vályúelemek perforációját (23) a hosszanti irányra merőleges helyzetű hosszúkás lyukak (24) alkotják.
    0
  3. 3. A 2. igénypont szerinti prés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a hosszúkás lyukak (24) a léürítö csatorna (17) irányában szélesedő belmérettel rendelkeznek.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti (5 prés kiviteli alakja, hengeres préstartállyal, azzal jellemezve, hogy a vályúelemek (22) lényegében a préstartály (1) palástalkotója mentén helyezkednek el.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti prés kiviteli alakja,
    -0 azzal jellemezve, hogy a vályúelemek (22) a préstartály homlokfalaira (3) felfekvő könyökidomokkal (28) rendelkeznek.
  6. 6. Az 1. igénypont .szerinti prés kiviteli alakja, hengeres tartállyal, azzal jellemezve, hogy a lé'5 ürítő csatornákat (17) alkotó^ hosszanti tengelyük körül meghajlított lemezcsíkok csövekként (33) vannak kialakítva, amelyek közvetlenül a tartályfal (2) belső oldalán, annak palástalkotója mentén helyezkednek el, és a rögzített lehúθ zólécekhez (34) képest forgathatóan, vagy a rögzített lehúzógyűrűhöz képest hosszanti irányban eltolhatóan vannak ágyazva.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti prés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csövek (33) működtető 1 kapcsolódásban vannak a préstartály (1) meghajtásával.
  8. 8. Az 5—7. igénypontok bármelyike szerinti prés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a léürítő csatornák (17) egyik végük környezetében 0 levehető gyorselzáróval (30) vannak ellátva.
  9. 9. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti prés kiviteli alakja hengeres tartállyal, azzal jellemezve, hogy a vályúelemek (22) csavarvonal. szakaszokban helyezkednek el, és össze vannak 5 kötve a tartály palástalkotója mentén a tartálevehető gyorselzáróval (30) vannak ellátva.
    (19).
  10. 10. A 9. igénypont szerinti prés kiviteli alak. ja, azzal jellemezve, hogy a gyűjtőtér (19) legalább egyik végén levehető gyorselzáróval (30) van ellátva.
    4 db rajz, 16 db ábra
HU76BU830A 1975-12-22 1976-12-21 Press for separating solid and liquid materials from one another HU182466B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH1663575A CH604841A5 (hu) 1975-12-22 1975-12-22

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182466B true HU182466B (en) 1984-01-30

Family

ID=4418929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU76BU830A HU182466B (en) 1975-12-22 1976-12-21 Press for separating solid and liquid materials from one another

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4140051A (hu)
JP (1) JPS5281669A (hu)
AU (1) AU503932B2 (hu)
BG (1) BG30766A3 (hu)
CH (1) CH604841A5 (hu)
CS (1) CS222232B2 (hu)
DE (3) DE2656369C2 (hu)
FR (1) FR2336241A1 (hu)
GR (1) GR62108B (hu)
HU (1) HU182466B (hu)
IT (1) IT1072640B (hu)
RO (1) RO75945A (hu)
SU (1) SU676178A3 (hu)
YU (1) YU311176A (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7724623U1 (de) * 1977-08-08 1977-12-01 Bucher-Guyer Ag Maschinenfabrik, Niederweningen, Zuerich (Schweiz) Einrichtung zum trennen von festen und fluessigen stoffen
DE2906323A1 (de) * 1979-02-19 1980-08-28 Bucher Guyer Ag Masch Gaer- oder pressbehaelter fuer landwirtschaftliche erzeugnisse
DE2945254C2 (de) * 1979-11-09 1983-03-03 Josef Willmes Gmbh, 6140 Bensheim Presse zum Auspressen von flüssigkeitshaltigen Stoffen
CH650648A5 (de) * 1980-11-25 1985-08-15 Bucher Guyer Ag Masch Membranpresse fuer trauben, obst und andere fruechte.
DE3105049C2 (de) * 1981-02-12 1984-09-13 Howard Machinery Ltd., Bury St. Edmunds, Suffolk Presse zum Entsaften von Obst o.dgl.
CH659429A5 (de) * 1982-12-21 1987-01-30 Bucher Guyer Ag Masch Einrichtung zum trennen von fluessigen und festen stoffen, insbesondere zum entsaften.
CH655862A5 (de) * 1983-03-31 1986-05-30 Bucher Guyer Ag Masch Verfahren zur beschleunigung des luftaustausches beim befuellen oder entleeren eines druckraumes und vorrichtung zur durchfuehrung desselben.
CH662087A5 (de) * 1983-08-26 1987-09-15 Bucher Guyer Ag Masch Membranpresse zum auspressen von fluessigkeitshaltigen stoffen.
US5094158A (en) * 1988-07-06 1992-03-10 Diemme S.P.A. Diaphragm press with internal wash system
IT1237627B (it) * 1989-10-03 1993-06-12 Pressa a membrana.
CH686932A5 (de) * 1990-07-04 1996-08-15 Bucher Guyer Ag Masch Membrane einer zum Trennen fluessiger und fester Stoffe bestimmten Presse.
FR2676959A1 (fr) * 1991-05-28 1992-12-04 Pupi Matic Sa Dispositif collecteur du mout issu du pressurage du raisin, adaptable sur un pressoir horizontal.
FR2722731B1 (fr) * 1994-07-22 1996-10-18 Dabrigeon Pressoir pour l'extraction d'un liquide contenu dans une matiere telle que du raisin
FR2812235B1 (fr) * 2000-07-27 2003-01-17 Somavi Pressoir pour matiere telle que de la vendange
FR2845029B1 (fr) * 2002-09-27 2005-06-24 Vaslin Bucher Unite de drainage et pressoir comportant de telles unites
FR2862562B1 (fr) * 2003-11-25 2007-01-19 Vaslin Bucher Cuve de pressoir, notamment de pressoir pneumatique
DE102004003942A1 (de) * 2004-01-26 2005-08-11 Willmes Anlagentechnik Gmbh Verfahren zur schonenden Befüllung von pneumatischen Pressen
ITRE20080083A1 (it) * 2008-09-12 2008-12-12 Diemme Spa Dispositivo di scarico per una pressa rotativa di spremitura
FR3052700B1 (fr) * 2016-06-15 2018-11-16 Pera-Pellenc S.A. Pressoir vinicole et procede de nettoyage de la cuve d'un tel pressoir.
IT201800002875A1 (it) * 2018-02-20 2019-08-20 NoForm Srl Pressa pneumatica per pressare un prodotto vegetale
CN117883863B (zh) * 2024-03-15 2024-05-28 江苏上首生物科技有限公司 一种饮品加工的原料过滤装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE250367C (hu) *
US1916393A (en) * 1931-09-23 1933-07-04 Richmond W Smith Pulp screen plate
CH310933A (de) * 1951-09-20 1955-11-15 Willmes Josef Vorrichtung zum Auspressen von Flüssigkeit enthaltendem Gut, insbesondere von Früchten.
DE1001589B (de) * 1953-08-28 1957-01-24 Josef Willmes Vorrichtung zum Auspressen von Fruechten od. dgl. Fluessigkeit enthaltenden Massen
DE1126717B (de) * 1956-04-17 1962-03-29 Hydraulik Gmbh Pressenanlage zum stufenweisen Entoelen von Kakaomassen
US3808966A (en) * 1971-05-12 1974-05-07 G Busch Machine for squeeze drying washed ink rollers
US3969995A (en) * 1973-08-13 1976-07-20 Kraftco Corporation Apparatus for making large sized blocks of cheese
YU36876B (en) * 1974-10-31 1984-08-31 Willmes Josef Kg Container for precipitating a liquid and pressing

Also Published As

Publication number Publication date
DE2656369A1 (de) 1977-06-30
RO75945A (ro) 1981-02-28
BG30766A3 (en) 1981-08-14
FR2336241A1 (fr) 1977-07-22
FR2336241B1 (hu) 1980-10-24
US4140051A (en) 1979-02-20
IT1072640B (it) 1985-04-10
GR62108B (en) 1979-02-26
CH604841A5 (hu) 1978-09-15
YU311176A (en) 1982-05-31
DE2656369C2 (de) 1985-02-07
AU503932B2 (en) 1979-09-27
JPS5281669A (en) 1977-07-08
CS222232B2 (en) 1983-05-27
DE2660962C2 (de) 1985-04-11
SU676178A3 (ru) 1979-07-25
AU2081476A (en) 1978-06-29
DE2660950C2 (de) 1985-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU182466B (en) Press for separating solid and liquid materials from one another
US5154825A (en) Automatic filter press
HU218776B (hu) Forgó szűrő
FI68686B (fi) Anordning foer behandling av stroemmande suspensioner
SU1055339A4 (ru) Пресс дл разделени жидких и твердых фаз
US4350089A (en) Fruit juice press
CN113754226A (zh) 一种增压型带式深度脱水机及其应用方法
US4438690A (en) Pneumatically operated press
JPS6034708A (ja) 回転式ドラム真空フイルタ用の真空圧搾装置と方法
JP3198012B2 (ja) ろ過板加圧装置
FI57455B (fi) Anordning foer tvaettning och torkning av suspensioner exv cellulosa
NZ203421A (en) Cylindrical filter with concentric elements removable selectively
GB1589402A (en) Press for expelling liquid from batches of goods
DE2712332A1 (de) Einrichtung zum trennen von fluessigen und festen stoffen
HU198634B (en) Press filter and rotor structure for press filters
EP1578595B1 (en) Apparatus and method for pressing vegetable products under controlled atmosphere
US4816147A (en) Filter press-type filtering apparatus using rigid filter element
EP0349679B1 (en) Diaphragm press with internal wash system
JPH01502803A (ja) 円板式フィルタ
US4292177A (en) Pressurizable rotary filter
US4083787A (en) Rotary vacuum filter
EP0569695B1 (en) Apparatus for separating liquid and solid substances, in particular for extracting juice from fruit and the like
US2343871A (en) Olive press
EP0421503A1 (en) Flexible diaphragm press
US5094158A (en) Diaphragm press with internal wash system

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628